Licensed to Lake Erie Swimming LC Championship Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/25/2013 07:58 AM
        The Mark J. Braun Fall Classic 2013, Sanction #: LE1378S 1378TT        
                            Held at Spire Institute                            
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.01        1993 Hannah Pawlewicz - MSSA-MI, MSSA-MI          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE            27.54      27.56   11  
  2 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM     30.87      29.68    9  
  3 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH    29.91      29.80    8  
  4 Meyer, Abby               10 LESD-LE                29.55      29.85    7  
  5 Holland, Ella             10 LESD-LE                30.37      30.29    6  
  6 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM     30.91      30.36    5  
  7 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM            30.29      30.44    4  
  8 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM        30.46      30.60    3  
  9 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM     31.10      30.71    2  
 10 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE        30.38      31.01    1  
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.01        1993 Hannah Pawlewicz - MSSA-MI, MSSA-MI          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE            28.95      27.54  
  2 Meyer, Abby               10 LESD-LE                29.66      29.55  
  3 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH    28.37      29.91  
  4 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM            31.05      30.29  
  5 Holland, Ella             10 LESD-LE                31.46      30.37  
  6 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE        30.05      30.38  
  7 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM        32.39      30.46  
  8 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM     31.78      30.87  
  9 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM     30.88      30.91  
 10 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM     31.92      31.10  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI       32.17      31.19  
 12 Anderson, Jordan          10 Canton-LE              33.66      31.35  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pophal, Claire            10 LESD-LE                32.90      31.36  
 14 Tierney, Campbell         10 University-LE          32.08      31.48  
 15 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE       33.24      31.69  
 16 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM           32.48      31.72  
 17 Patterson, Inde           10 Moon-AM                34.38      31.75  
 18 Martinez, Ella            10 LESD-LE                31.73      31.87  
 19 Scoma, Adriana            10 Titans-NI              32.05      32.00  
 20 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM     32.96      32.08  
 21 Eden, Jessica             10 LESD-LE                33.63      32.14  
 22 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE        33.06      32.19  
 23 Thompson, Brooke          10 LESD-LE                32.19      32.31  
 24 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI                33.02      32.35  
 25 Norris, Olivia            10 Moon-AM                35.69      32.40  
 26 Wood, Mya                 10 Town Wreckers-NI       32.86      32.44  
 27 Gitelman, Rachel          10 Stingrays-AM           32.50      32.50  
 28 Wilson, Alyssa            10 Hubbard-LE             32.98      32.64  
 29 Marusic, Julia            10 LESD-LE                33.22      32.80  
 30 Doty, Elise               10 LESD-LE                   NT      32.81  
 31 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM        32.27      32.96  
 31 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI               34.09      32.96  
 33 Green, Abbie              10 Green-LE               34.39      33.06  
 34 Montisano, Maria          10 Copley-LE              34.15      33.13  
 35 Barrante, Magen           10 Allegheny North-AM     34.67      33.16  
 36 Truelsch, Jordan           9 SwimStrong-LE          33.50      33.17  
 37 Robinson-Alfred, Kaija     9 Shaker Sharks-LE       35.53      33.20  
 38 McLin, Kali               10 Shaker Sharks-LE       34.73      33.25  
 39 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH          33.11      33.28  
 40 Atzemis, Izzy             10 University-LE          33.42      33.38  
 41 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM     32.91      33.62  
 42 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM    33.82      33.69  
 42 Tolerton, Kylie            9 Canton-LE              33.67      33.69  
 44 Molinero, Lydia           10 Peters Township-AM     35.18      33.71  
 45 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE      33.01      33.75  
 46 Marquart, Marie-Ange      10 Hudson Heat-LE         35.51      33.81  
 46 Wooley, Francie            9 B3-LE                  34.32      33.81  
 48 Halle, Emma               10 Allegheny North-AM     34.53      33.87  
 49 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE            35.03      34.06  
 50 Tropper, Stephanie        10 LESD-LE                37.10      34.24  
 51 Myers, Halle              10 Fins-AM                33.09      34.29  
 52 Mikulec, Ella              9 Town Wreckers-NI       35.19      34.58  
 53 Armstrong, Paige           9 Firestone-LE           35.44      34.67  
 54 Wilson, Hayley            10 Sand Otter-OH          35.47      34.74  
 55 Speed, Elle                9 LESD-LE                35.07      34.89  
 56 Heltz, Olivia             10 Uncrc-NI               34.43      34.93  
 57 Cunningham, Lexie          8 LESD-LE                35.04      34.99  
 58 Laur, Catie                9 Peters Township-AM     34.58      35.02  
 59 Foster, Emma              10 Titans-NI              35.25      35.33  
 60 Bautz, Bonnie              9 Uncrc-NI               35.74      35.36  
 61 Elsner, Josie              8 B3-LE                  35.38      35.43  
 62 Lupo, Mandy                9 LESD-LE                35.09      35.47  
 63 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE                35.46      35.50  
 64 McClain, Madelyn           8 Titan Swim Team-AM     35.58      35.73  
 65 Doorley, Ashlyn            9 Solon Stars-LE         35.30      35.98  
 66 White, Makayla             9 B3-LE                  35.54      36.21  
 67 Miller, Haley             10 Allegheny North-AM     35.82      36.43  
 68 Haywood, Daelynn           8 LESD-LE                38.27      36.61  
 69 Stewart, Beatrice          7 LESD-LE                37.42      37.39  
 70 Horton, Elise              9 B Elite-LE             35.41      37.48  
 71 Russell, Ella              9 Lake Shore-LE          35.01      38.21  
 72 Koziarz, Liz              10 Lake Shore-LE          34.96      39.62  
 73 Patterson, Trinity         9 Moon-AM                   NT      39.67  
 74 Daniels, Natalia          10 LESD-LE                47.54      39.82  
 75 Zhao, Amy                  9 LESD-LE                38.82      39.92  
 76 Allen, Evelyn              9 LESD-LE                43.27      40.09  
 77 Hunter, Rhiannon          10 LESD-LE                47.00      40.89  
 78 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT      41.41  
 79 Gibbs, Alison              9 LESD-LE                43.00      41.86  
 80 Valenza, Claire            8 LESD-LE                   NT      41.96  
 81 Pophal, Sarah              8 LESD-LE                43.01      42.07  
 82 Shaker, Ava                8 LESD-LE                41.13      44.88  
 83 Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE                42.00      45.25  
 84 Zhang, Zilin               9 LESD-LE                48.07      45.42  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.67  11/17/2012 Torie Buerger, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE          1:02.98      59.09   11  
                  28.72       59.09 (30.37)                                        
  2 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH  1:03.59    1:04.38    9  
                  30.48     1:04.38 (33.90)                                        
  3 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   1:06.92    1:04.82    8  
                  30.98     1:04.82 (33.84)                                        
  4 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM   1:09.47    1:05.93    7  
                  31.78     1:05.93 (34.15)                                        
  5 Meyer, Abby               10 LESD-LE              1:06.28    1:06.44    6  
                  31.34     1:06.44 (35.10)                                        
  6 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM   1:06.94    1:06.52    5  
                  32.24     1:06.52 (34.28)                                        
  7 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE     1:12.00    1:07.35    4  
                  31.90     1:07.35 (35.45)                                        
  8 Katz, Chloe               10 LESD-LE              1:12.80    1:08.29    3  
                  32.60     1:08.29 (35.69)                                        
  9 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:20.24    1:08.32    2  
                  32.22     1:08.32 (36.10)                                        
 10 Tierney, Campbell         10 University-LE        1:12.06    1:08.63    1  
                  34.32     1:08.63 (34.31)                                        
 11 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM          1:10.73    1:08.84  
                  32.72     1:08.84 (36.12)                                        
 12 Patterson, Inde           10 Moon-AM              1:19.33    1:08.93  
                  32.35     1:08.93 (36.58)                                        
 13 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM   1:11.21    1:08.94  
                  33.19     1:08.94 (35.75)                                        
 14 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     1:11.84    1:09.04  
                  32.65     1:09.04 (36.39)                                        
 15 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM   1:12.27    1:09.14  
                  33.21     1:09.14 (35.93)                                        
 16 Martinez, Ella            10 LESD-LE              1:12.10    1:09.77  
                  33.22     1:09.77 (36.55)                                        
 17 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE      1:12.35    1:09.85  
                  33.60     1:09.85 (36.25)                                        
 18 Wilson, Alyssa            10 Hubbard-LE           1:12.28    1:10.20  
                  33.38     1:10.20 (36.82)                                        
 19 Nuzback, Jordan           10 Millcreek-AM         1:15.26    1:10.21  
                  33.52     1:10.21 (36.69)                                        
 20 Pophal, Claire            10 LESD-LE              1:13.04    1:10.80  
                  34.28     1:10.80 (36.52)                                        
 21 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM         1:11.90    1:11.06  
                  33.35     1:11.06 (37.71)                                        
 22 Sadovska, Olena            9 Ridgewood YMCA-LE    1:12.95    1:11.10  
                  34.07     1:11.10 (37.03)                                        
 23 Keyes, Celeste            10 UN-NI                1:14.61    1:11.17  
                  33.13     1:11.17 (38.04)                                        
 24 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI              1:17.74    1:11.18  
                  34.31     1:11.18 (36.87)                                        
 25 Gitelman, Rachel          10 Stingrays-AM         1:13.53    1:11.66  
                  34.29     1:11.66 (37.37)                                        
 26 Truelsch, Jordan           9 SwimStrong-LE        1:16.41    1:11.89  
                  34.60     1:11.89 (37.29)                                        
 27 Norris, Olivia            10 Moon-AM              1:19.53    1:11.99  
                  34.09     1:11.99 (37.90)                                        
 28 Green, Abbie              10 Green-LE             1:18.75    1:12.32  
                  34.14     1:12.32 (38.18)                                        
 29 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI             1:18.26    1:12.45  
                  33.92     1:12.45 (38.53)                                        
 30 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM      1:13.66    1:12.63  
                  35.12     1:12.63 (37.51)                                        
 31 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM  1:14.61    1:12.96  
                  33.80     1:12.96 (39.16)                                        
 32 Barrante, Magen           10 Allegheny North-AM   1:16.35    1:13.78  
                  36.22     1:13.78 (37.56)                                        
 33 Thompson, Brooke          10 LESD-LE              1:14.22    1:14.07  
                  34.94     1:14.07 (39.13)                                        
 34 Bugara, Baila              9 Canton-LE            1:20.92    1:14.16  
                  35.10     1:14.16 (39.06)                                        
 35 Heltz, Olivia             10 Uncrc-NI                  NT    1:14.30  
                  35.73     1:14.30 (38.57)                                        
 36 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM   1:13.75    1:14.56  
                  34.96     1:14.56 (39.60)                                        
 37 Wood, Mya                 10 Town Wreckers-NI     1:15.44    1:14.57  
                  34.93     1:14.57 (39.64)                                        
 38 Eden, Jessica             10 LESD-LE              1:15.39    1:14.73  
                  34.03     1:14.73 (40.70)                                        
 39 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH        1:14.06    1:14.77  
                  35.81     1:14.77 (38.96)                                        
 40 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE    1:17.53    1:15.19  
                  35.49     1:15.19 (39.70)                                        
 41 Atzemis, Izzy             10 University-LE             NT    1:15.35  
                  36.43     1:15.35 (38.92)                                        
 42 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM          1:20.71    1:15.37  
                  36.38     1:15.37 (38.99)                                        
 43 Barragate, Bella          10 Shaker Sharks-LE     1:15.68    1:15.52  
                  35.39     1:15.52 (40.13)                                        
 44 Arslanian, Heather        10 LESD-LE              1:19.57    1:15.58  
                  35.89     1:15.58 (39.69)                                        
 45 Wilson, Hayley            10 Sand Otter-OH        1:17.91    1:15.95  
                  36.38     1:15.95 (39.57)                                        
 46 Montisano, Maria          10 Copley-LE            1:16.43    1:16.18  
                  36.39     1:16.18 (39.79)                                        
 47 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE          1:20.59    1:16.53  
                  36.59     1:16.53 (39.94)                                        
 48 Myers, Halle              10 Fins-AM                   NT    1:16.89  
                  35.58     1:16.89 (41.31)                                        
 49 Wooley, Francie            9 B3-LE                     NT    1:16.92  
                  36.97     1:16.92 (39.95)                                        
 50 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE      1:16.50    1:17.35  
                  36.25     1:17.35 (41.10)                                        
 51 Spaller, Margo            10 LESD-LE                   NT    1:17.63  
                  36.14     1:17.63 (41.49)                                        
 52 Lupo, Mandy                9 LESD-LE              1:22.26    1:17.68  
                  37.47     1:17.68 (40.21)                                        
 53 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE    1:14.42    1:18.04  
                  36.43     1:18.04 (41.61)                                        
 54 Mikulec, Ella              9 Town Wreckers-NI     1:20.15    1:18.08  
                  37.44     1:18.08 (40.64)                                        
 55 Cunningham, Lexie          8 LESD-LE              1:35.01    1:18.09  
                  35.91     1:18.09 (42.18)                                        
 56 McClain, Madelyn           8 Titan Swim Team-AM        NT    1:18.16  
                  36.86     1:18.16 (41.30)                                        
 57 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM   1:20.34    1:18.28  
                  36.79     1:18.28 (41.49)                                        
 58 Laur, Catie                9 Peters Township-AM   1:17.46    1:18.66  
                  36.98     1:18.66 (41.68)                                        
 59 Musbach, Marie             8 LESD-LE              1:19.44    1:18.77  
                  37.27     1:18.77 (41.50)                                        
 60 Armstrong, Paige           9 Firestone-LE         1:18.41    1:19.25  
                  37.63     1:19.25 (41.62)                                        
 61 Speed, Elle                9 LESD-LE              1:18.19    1:19.31  
                  38.11     1:19.31 (41.20)                                        
 62 Miller, Haley             10 Allegheny North-AM   1:20.04    1:19.59  
                  36.53     1:19.59 (43.06)                                        
 63 Kushner, Emma             10 Dolphins-NI          1:18.54    1:20.23  
                  37.16     1:20.23 (43.07)                                        
 64 Saum, Kate                 9 Firestone-LE              NT    1:20.48  
                  38.28     1:20.48 (42.20)                                        
 65 Cavanaugh, Erin           10 Titans-NI            1:19.25    1:20.53  
                  38.12     1:20.53 (42.41)                                        
 66 George, Clare             10 Firestone-LE              NT    1:20.66  
                  38.06     1:20.66 (42.60)                                        
 67 Doty, Elise               10 LESD-LE                   NT    1:20.70  
                  36.78     1:20.70 (43.92)                                        
 68 Russell, Ella              9 Lake Shore-LE        1:20.15    1:20.97  
                  37.41     1:20.97 (43.56)                                        
 69 Mossad, Dena              10 LESD-LE              1:25.46    1:21.14  
                  37.19     1:21.14 (43.95)                                        
 70 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE              1:19.12    1:21.19  
                  38.87     1:21.19 (42.32)                                        
 71 Shalyaev, Katya            9 LESD-LE              1:28.35    1:26.19  
                  40.00     1:26.19 (46.19)                                        
 72 Haywood, Daelynn           8 LESD-LE              1:28.79    1:26.89  
                  40.52     1:26.89 (46.37)                                        
 73 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT    1:27.15  
                  41.19     1:27.15 (45.96)                                        
 74 Stewart, Beatrice          7 LESD-LE              1:27.50    1:27.43  
                  40.47     1:27.43 (46.96)                                        
 75 Anderson, Morgan          10 LESD-LE              1:28.87    1:27.46  
                  40.49     1:27.46 (46.97)                                        
 76 Patterson, Trinity         9 Moon-AM                   NT    1:28.07  
                  41.06     1:28.07 (47.01)                                        
 77 Hunter, Rhiannon          10 LESD-LE              1:35.77    1:31.29  
                  43.32     1:31.29 (47.97)                                        
 78 Zhao, Amy                  9 LESD-LE              1:34.72    1:31.71  
                  42.18     1:31.71 (49.53)                                        
 79 Shaker, Ava                8 LESD-LE                   NT    1:34.37  
                  42.87     1:34.37 (51.50)                                        
 80 Murlin, Elizabeth          8 LESD-LE              1:32.72    1:35.26  
                  43.82     1:35.26 (51.44)                                        
 81 Gonzalez, Sophia           9 LESD-LE              1:37.00    1:37.53  
                  44.29     1:37.53 (53.24)                                        
 82 Pophal, Sarah              8 LESD-LE                   NT    1:38.52  
                  44.33     1:38.52 (54.19)                                        
 83 Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE              1:46.09    1:40.42  
                  46.68     1:40.42 (53.74)                                        
 84 Zhang, Zilin               9 LESD-LE              1:50.46    1:47.96  
                  51.04     1:47.96 (56.92)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:06.40        2000 Lindsey Dombroski - PHD-AM, PHD-AM         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE          2:11.86    2:11.17   11  
                  29.73     1:03.11 (33.38)     1:37.72 (34.61)     2:11.17 (33.45)
  2 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE     2:23.11    2:19.98    9  
                  31.76     1:07.29 (35.53)     1:44.44 (37.15)     2:19.98 (35.54)
  3 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM   2:24.00    2:20.66    8  
                  32.31     1:07.90 (35.59)     1:45.13 (37.23)     2:20.66 (35.53)
  4 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM      2:23.57    2:24.84    7  
                  33.12     1:10.95 (37.83)     1:50.64 (39.69)     2:24.84 (34.20)
  5 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        2:25.12    2:25.03    6  
                  32.24     1:09.67 (37.43)     1:48.06 (38.39)     2:25.03 (36.97)
  6 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM          2:27.84    2:25.15    5  
                  32.94     1:10.04 (37.10)     1:47.67 (37.63)     2:25.15 (37.48)
  7 Pophal, Claire            10 LESD-LE              2:25.10    2:26.34    4  
                  33.62     1:11.24 (37.62)     1:49.15 (37.91)     2:26.34 (37.19)
  8 Smith, Katie              10 Lakewood-LE          2:25.48    2:27.34    3  
                  33.72     1:11.45 (37.73)     1:50.54 (39.09)     2:27.34 (36.80)
  9 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE      2:30.56    2:28.59    2  
                  34.22     1:11.92 (37.70)     1:51.78 (39.86)     2:28.59 (36.81)
 10 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM   2:29.68    2:29.68    1  
                  34.38     1:13.30 (38.92)     1:52.30 (39.00)     2:29.68 (37.38)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:06.40        2000 Lindsey Dombroski - PHD-AM, PHD-AM         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE          2:21.05    2:11.86  
                  30.57     1:03.81 (33.24)     1:38.38 (34.57)     2:11.86 (33.48)
  2 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE     2:42.21    2:23.11  
                  32.38     1:08.73 (36.35)     1:46.11 (37.38)     2:23.11 (37.00)
  3 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM      2:28.15    2:23.57  
                  33.26     1:10.39 (37.13)     1:50.28 (39.89)     2:23.57 (33.29)
  4 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM   2:31.80    2:24.00  
                  32.95     1:09.82 (36.87)     1:47.79 (37.97)     2:24.00 (36.21)
  5 Pophal, Claire            10 LESD-LE              2:37.05    2:25.10  
                  33.87     1:10.70 (36.83)     1:48.56 (37.86)     2:25.10 (36.54)
  6 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        2:37.09    2:25.12  
                  32.44     1:09.85 (37.41)     1:48.82 (38.97)     2:25.12 (36.30)
  7 Smith, Katie              10 Lakewood-LE          2:22.91    2:25.48  
                  33.20     1:10.54 (37.34)     1:48.82 (38.28)     2:25.48 (36.66)
  8 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM          2:30.55    2:27.84  
                  33.07     1:11.52 (38.45)     1:49.98 (38.46)     2:27.84 (37.86)
  9 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM   2:36.10    2:29.68  
                  33.72     1:12.34 (38.62)     1:51.62 (39.28)     2:29.68 (38.06)
 10 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE      2:30.37    2:30.56  
                  33.96     1:13.13 (39.17)     1:52.53 (39.40)     2:30.56 (38.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Patterson, Inde           10 Moon-AM              2:46.12    2:33.32  
                  33.71     1:11.90 (38.19)     1:52.54 (40.64)     2:33.32 (40.78)
 12 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM   2:44.18    2:38.11  
                  36.62     1:19.04 (42.42)     2:01.72 (42.68)     2:38.11 (36.39)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Wilson, Alyssa            10 Hubbard-LE           2:44.33    2:38.27  
                  35.42     1:13.94 (38.52)     1:56.04 (42.10)     2:38.27 (42.23)
 14 Truelsch, Jordan           9 SwimStrong-LE        2:52.87    2:38.39  
                  35.66     1:16.64 (40.98)     1:59.15 (42.51)     2:38.39 (39.24)
 15 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM          2:47.87    2:39.12  
                  36.23     1:15.96 (39.73)     1:57.80 (41.84)     2:39.12 (41.32)
 16 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM  2:40.84    2:39.37  
                  34.99     1:16.60 (41.61)     1:58.69 (42.09)     2:39.37 (40.68)
 17 Barrante, Magen           10 Allegheny North-AM   2:47.90    2:40.06  
                  36.75     1:18.10 (41.35)     2:01.03 (42.93)     2:40.06 (39.03)
 18 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              2:50.37    2:40.82  
                  36.22     1:17.88 (41.66)     2:00.24 (42.36)     2:40.82 (40.58)
 19 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM   2:45.46    2:41.49  
                  37.59     1:17.88 (40.29)     2:00.65 (42.77)     2:41.49 (40.84)
 20 Leffler, Gianna           10 LESD-LE              2:41.01    2:45.66  
                  36.72     1:18.91 (42.19)     2:02.57 (43.66)     2:45.66 (43.09)
 21 Bugara, Baila              9 Canton-LE            2:48.95    2:46.03  
                  37.77     1:21.38 (43.61)     2:05.56 (44.18)     2:46.03 (40.47)
 22 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM   2:55.73    2:46.42  
                  37.35     1:20.53 (43.18)     2:03.96 (43.43)     2:46.42 (42.46)
 23 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE    2:42.65    2:47.33  
                  36.14     1:18.48 (42.34)     2:03.97 (45.49)     2:47.33 (43.36)
 24 Robinson-Alfred, Kaija     9 Shaker Sharks-LE     2:53.36    2:48.18  
                  38.56     1:23.33 (44.77)     2:08.80 (45.47)     2:48.18 (39.38)
 25 White, Makayla             9 B3-LE                2:58.80    2:48.67  
                  37.39     1:22.23 (44.84)     2:07.49 (45.26)     2:48.67 (41.18)
 26 Laur, Catie                9 Peters Township-AM   2:49.88    2:48.83  
                  38.61     1:21.74 (43.13)     2:05.61 (43.87)     2:48.83 (43.22)
 27 Doorley, Ashlyn            9 Solon Stars-LE       2:52.30    2:49.79  
                  39.22     1:22.76 (43.54)     2:07.31 (44.55)     2:49.79 (42.48)
 28 George, Clare             10 Firestone-LE              NT    2:50.40  
                  39.23     1:24.44 (45.21)     2:10.20 (45.76)     2:50.40 (40.20)
 29 Fiorta, Emma               9 LESD-LE              3:04.06    2:50.50  
                  39.04     1:22.61 (43.57)     2:07.25 (44.64)     2:50.50 (43.25)
 30 Cunningham, Lexie          8 LESD-LE              2:35.00    2:51.55  
                  36.60     1:21.02 (44.42)     2:07.55 (46.53)     2:51.55 (44.00)
 31 Wooley, Francie            9 B3-LE                2:51.79    2:55.57  
                  38.18     1:23.49 (45.31)     2:10.16 (46.67)     2:55.57 (45.41)
 32 Armstrong, Paige           9 Firestone-LE         2:57.54    3:02.48  
                  39.87     1:27.22 (47.35)     2:14.90 (47.68)     3:02.48 (47.58)
 33 Russell, Ella              9 Lake Shore-LE        2:56.08    3:04.94  
                  41.53     1:28.77 (47.24)     2:17.58 (48.81)     3:04.94 (47.36)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:43.28        2010 Abby Matheny CVSC-AM, Chartiers Valley     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE          6:23.51    6:05.13   11  
                  30.89     1:06.44 (35.55)     1:42.88 (36.44)     2:20.56 (37.68)
        2:57.87 (37.31)     3:36.21 (38.34)     4:14.28 (38.07)     4:52.47 (38.19)
        5:30.14 (37.67)     6:05.13 (34.99)                                        
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   6:35.26    6:20.02    9  
                  33.12     1:10.26 (37.14)     1:48.38 (38.12)     2:26.21 (37.83)
        3:05.53 (39.32)     3:44.33 (38.80)     4:24.00 (39.67)     5:03.57 (39.57)
        5:42.61 (39.04)     6:20.02 (37.41)                                        
  3 Meyer, Abby               10 LESD-LE              6:28.36    6:25.68    8  
                  33.08     1:11.52 (38.44)     1:50.08 (38.56)     2:29.43 (39.35)
        3:09.88 (40.45)     3:49.91 (40.03)     4:30.39 (40.48)     5:09.07 (38.68)
        5:48.02 (38.95)     6:25.68 (37.66)                                        
  4 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM   6:37.76    6:25.88    7  
                  33.80     1:11.85 (38.05)     1:51.25 (39.40)     2:31.42 (40.17)
        3:11.95 (40.53)     3:52.04 (40.09)     4:31.93 (39.89)     5:11.39 (39.46)
        5:50.21 (38.82)     6:25.88 (35.67)                                        
  5 Holland, Ella             10 LESD-LE              7:29.82    6:27.27    6  
                  31.67     1:10.60 (38.93)     1:50.51 (39.91)     2:29.12 (38.61)
        3:08.68 (39.56)     3:48.21 (39.53)     4:28.70 (40.49)     5:08.39 (39.69)
        5:48.81 (40.42)     6:27.27 (38.46)                                        
  6 Pophal, Claire            10 LESD-LE                   NT    6:27.78    5  
                  35.12     1:13.99 (38.87)     1:53.74 (39.75)     2:33.33 (39.59)
        3:13.82 (40.49)     3:53.96 (40.14)     4:34.06 (40.10)     5:12.89 (38.83)
        5:52.13 (39.24)     6:27.78 (35.65)                                        
  7 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        6:46.21    6:28.72    4  
                  32.62     1:09.54 (36.92)     1:48.22 (38.68)     2:27.42 (39.20)
        3:07.30 (39.88)     3:47.66 (40.36)     4:28.93 (41.27)     5:10.73 (41.80)
        5:50.84 (40.11)     6:28.72 (37.88)                                        
  8 Keyes, Celeste            10 UN-NI                7:26.10    6:32.11    3  
                  34.00     1:12.27 (38.27)     1:52.31 (40.04)     2:31.75 (39.44)
        3:12.56 (40.81)     3:52.46 (39.90)     4:33.20 (40.74)     5:13.48 (40.28)
        5:54.41 (40.93)     6:32.11 (37.70)                                        
  9 Katz, Chloe               10 LESD-LE              6:52.92    6:32.71    2  
                  34.27     1:13.56 (39.29)     1:54.24 (40.68)     2:35.60 (41.36)
        3:15.04 (39.44)     3:54.46 (39.42)     4:34.76 (40.30)     5:15.19 (40.43)
        5:54.89 (39.70)     6:32.71 (37.82)                                        
 10 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM         7:05.48    6:48.97    1  
                  33.98     1:14.78 (40.80)     1:55.69 (40.91)     2:38.43 (42.74)
        3:21.68 (43.25)     4:03.89 (42.21)     4:47.33 (43.44)     5:28.34 (41.01)
        6:11.50 (43.16)     6:48.97 (37.47)                                        
 11 Sipple*, Kristen          10 UGPAC-AM             7:14.18    6:49.23  
                  34.28     1:14.21 (39.93)     1:56.16 (41.95)     2:38.78 (42.62)
        3:21.53 (42.75)     4:03.01 (41.48)     4:45.66 (42.65)     5:27.43 (41.77)
        6:10.05 (42.62)     6:49.23 (39.18)                                        
 12 Patterson, Inde           10 Moon-AM                   NT    6:54.53  
                  34.43     1:12.93 (38.50)     1:54.88 (41.95)     2:36.23 (41.35)
        3:18.49 (42.26)     4:02.39 (43.90)     4:45.34 (42.95)     5:28.63 (43.29)
        6:11.89 (43.26)     6:54.53 (42.64)                                        
 13 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM  7:06.06    6:55.44  
                  34.22     1:15.12 (40.90)     1:57.34 (42.22)     2:40.80 (43.46)
        3:23.93 (43.13)     4:06.36 (42.43)     4:49.65 (43.29)     5:32.49 (42.84)
        6:15.72 (43.23)     6:55.44 (39.72)                                        
 14 Norris, Olivia            10 Moon-AM                   NT    6:55.46  
                  35.08     1:15.12 (40.04)     1:56.87 (41.75)     2:38.99 (42.12)
        3:21.84 (42.85)     4:05.28 (43.44)     4:48.73 (43.45)     5:32.05 (43.32)
        6:15.22 (43.17)     6:55.46 (40.24)                                        
 15 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              7:17.75    7:00.94  
                  37.06     1:19.21 (42.15)     2:01.95 (42.74)     2:44.65 (42.70)
        3:27.61 (42.96)     4:10.44 (42.83)     4:54.09 (43.65)     5:37.48 (43.39)
        6:19.74 (42.26)     7:00.94 (41.20)                                        
 16 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE      7:30.00    7:08.31  
                  37.61     1:19.91 (42.30)     2:03.42 (43.51)     2:48.03 (44.61)
        3:32.17 (44.14)     4:15.68 (43.51)     5:00.29 (44.61)     5:44.94 (44.65)
        6:27.87 (42.93)     7:08.31 (40.44)                                        
 17 Bare, Sydney              10 LESD-LE              7:32.03    7:24.32  
                  38.34     1:22.00 (43.66)     2:07.06 (45.06)     2:52.30 (45.24)
        3:37.70 (45.40)     4:23.72 (46.02)     5:09.73 (46.01)     5:55.94 (46.21)
        6:41.53 (45.59)     7:24.32 (42.79)                                        
 18 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     7:20.08    7:24.67  
                  34.21     1:14.34 (40.13)     2:00.45 (46.11)     2:48.06 (47.61)
        3:33.79 (45.73)     4:20.42 (46.63)     5:07.56 (47.14)     5:55.06 (47.50)
        6:41.79 (46.73)     7:24.67 (42.88)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.09        2009 Jessica Wasek -ANSC-AM, ANSC-AM              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE            33.89      33.27   11  
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE     33.54      33.50    9  
  3 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH    34.41      34.00    8  
  4 Norris, Olivia            10 Moon-AM                35.07      34.37    7  
  5 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM     35.29      34.53    6  
  6 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM     34.98      34.76    5  
  7 Katz, Chloe               10 LESD-LE                35.52      35.15    4  
  8 Pisano, Olivia             9 Hudson Heat-LE         35.91      35.41    3  
  9 Martinez, Ella            10 LESD-LE                35.28      35.85    2  
 10 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE       35.66      35.90    1  
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.09        2009 Jessica Wasek -ANSC-AM, ANSC-AM              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE     34.74      33.54  
  2 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE            34.29      33.89  
  3 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH    33.95      34.41  
  4 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM     34.85      34.98  
  5 Norris, Olivia            10 Moon-AM                38.21      35.07  
  6 Martinez, Ella            10 LESD-LE                34.81      35.28  
  7 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM     38.98      35.29  
  8 Katz, Chloe               10 LESD-LE                35.55      35.52  
  9 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE       37.09      35.66  
 10 Pisano, Olivia             9 Hudson Heat-LE         39.61      35.91  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM            39.28      36.24  
 12 Patterson, Inde           10 Moon-AM                39.96      36.43  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Scoma, Adriana            10 Titans-NI              36.82      36.54  
 14 Heltz, Olivia             10 Uncrc-NI               40.51      37.39  
 15 Anderson, Jordan          10 Canton-LE              39.83      37.43  
 16 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM    38.79      37.44  
 17 Eden, Jessica             10 LESD-LE                39.99      37.50  
 18 Dezelic, Mia               8 Hudson Heat-LE         41.83      37.83  
 19 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE        38.99      37.94  
 20 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE      38.86      37.97  
 21 Arslanian, Heather        10 LESD-LE                38.76      38.25  
 22 Flash, Maya               10 Titans-NI              39.16      38.55  
 23 Leffler, Gianna           10 LESD-LE                39.11      38.77  
 24 Gitelman, Rachel          10 Stingrays-AM           40.30      38.95  
 25 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM     39.06      38.99  
 26 George, Clare             10 Firestone-LE              NT      39.09  
 27 Myers, Halle              10 Fins-AM                39.04      39.31  
 28 Tropper, Stephanie        10 LESD-LE                41.21      39.32  
 29 Montisano, Maria          10 Copley-LE              42.24      39.38  
 30 Lupo, Mandy                9 LESD-LE                43.44      39.45  
 31 Truelsch, Jordan           9 SwimStrong-LE          39.33      39.48  
 32 Marusic, Julia            10 LESD-LE                38.64      39.52  
 33 Musbach, Marie             8 LESD-LE                38.44      39.82  
 34 Wood, Mya                 10 Town Wreckers-NI       41.21      39.87  
 35 Wilson, Hayley            10 Sand Otter-OH          42.77      40.11  
 36 Barragate, Bella          10 Shaker Sharks-LE       40.57      40.37  
 37 Halle, Emma               10 Allegheny North-AM     40.75      40.57  
 38 Molinero, Lydia           10 Peters Township-AM     40.77      40.72  
 39 Bare, Sydney              10 LESD-LE                41.56      40.77  
 40 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE      40.72      40.80  
 41 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE            42.36      41.11  
 42 Spaller, Margo            10 LESD-LE                   NT      41.12  
 43 Marquart, Marie-Ange      10 Hudson Heat-LE         42.26      41.54  
 44 Parr, Isabelle             9 B Elite-LE             42.21      41.67  
 45 Armstrong, Paige           9 Firestone-LE           40.80      42.46  
 46 Doorley, Ashlyn            9 Solon Stars-LE         40.65      42.47  
 47 Robinson-Alfred, Kaija     9 Shaker Sharks-LE       41.34      42.69  
 48 Russell, Ella              9 Lake Shore-LE          43.22      42.76  
 49 Saum, Kate                 9 Firestone-LE           43.21      42.95  
 50 McClaren, Megan           10 Copley-LE              42.26      43.55  
 51 White, Makayla             9 B3-LE                  42.92      44.17  
 52 Bautz, Bonnie              9 Uncrc-NI               42.58      44.43  
 53 Speed, Elle                9 LESD-LE                44.85      44.76  
 54 Patterson, Trinity         9 Moon-AM                   NT      45.17  
 55 Atzemis, Izzy             10 University-LE          43.07      45.41  
 56 Haywood, Daelynn           8 LESD-LE                42.73      45.68  
 57 Stewart, Beatrice          7 LESD-LE                46.56      45.79  
 58 Murlin, Elizabeth          8 LESD-LE                44.75      46.48  
 59 Murlin, Darby              8 LESD-LE                48.28      46.90  
 60 Zhang, Zilin               9 LESD-LE                54.06      47.74  
 61 Gibbs, Alison              9 LESD-LE                52.00      47.80  
 62 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT      48.83  
 63 Valenza, Claire            8 LESD-LE                   NT      50.74  
 64 Hunter, Rhiannon          10 LESD-LE                59.16      51.18  
 65 Pophal, Sarah              8 LESD-LE                54.21      51.63  
 66 Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE                52.79      56.09  
 -- Green, Abbie              10 Green-LE               39.87         DQ  
 -- Mikulec, Ella              9 Town Wreckers-NI       41.70         DQ  
 -- Zhao, Amy                  9 LESD-LE                45.75         DQ  
 -- Daniels, Natalia          10 LESD-LE                54.34         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.55  11/17/2012 Torie Buerger, Allegheny North-            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE          1:11.74    1:10.07   11  
                  34.31     1:10.07 (35.76)                                        
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   1:11.90    1:10.81    9  
                  34.76     1:10.81 (36.05)                                        
  3 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM   1:15.39    1:13.77    8  
                  35.98     1:13.77 (37.79)                                        
  4 Katz, Chloe               10 LESD-LE              1:15.09    1:14.02    7  
                  36.34     1:14.02 (37.68)                                        
  5 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM   1:18.76    1:14.73    6  
                  36.26     1:14.73 (38.47)                                        
  6 Holland, Ella             10 LESD-LE              1:16.88    1:15.03    5  
                  36.28     1:15.03 (38.75)                                        
  7 Meyer, Abby               10 LESD-LE              1:16.52    1:15.14    4  
                  36.22     1:15.14 (38.92)                                        
  8 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        1:21.28    1:15.16    3  
                  36.46     1:15.16 (38.70)                                        
  9 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE     1:21.25    1:15.55    2  
                  36.70     1:15.55 (38.85)                                        
 10 Patterson, Inde           10 Moon-AM              1:30.62    1:16.87    1  
                  36.58     1:16.87 (40.29)                                        
 11 Martinez, Ella            10 LESD-LE              1:17.14    1:16.91  
                  37.01     1:16.91 (39.90)                                        
 12 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE      1:22.17    1:17.31  
                  36.96     1:17.31 (40.35)                                        
 13 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM      1:18.61    1:18.86  
                  38.55     1:18.86 (40.31)                                        
 14 Norris, Olivia            10 Moon-AM              1:26.71    1:19.11  
                  37.72     1:19.11 (41.39)                                        
 15 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM   1:24.54    1:20.13  
                  39.53     1:20.13 (40.60)                                        
 16 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:25.28    1:20.24  
                  38.95     1:20.24 (41.29)                                        
 17 Leffler, Gianna           10 LESD-LE              1:27.25    1:20.67  
                  38.90     1:20.67 (41.77)                                        
 18 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM          1:24.71    1:21.00  
                  39.15     1:21.00 (41.85)                                        
 19 Scoma, Adriana            10 Titans-NI            1:22.51    1:21.19  
                  38.62     1:21.19 (42.57)                                        
 20 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     1:24.68    1:21.58  
                  39.87     1:21.58 (41.71)                                        
 21 Arslanian, Heather        10 LESD-LE              1:23.44    1:21.91  
                  39.60     1:21.91 (42.31)                                        
 22 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM  1:29.01    1:21.95  
                  39.29     1:21.95 (42.66)                                        
 23 Heltz, Olivia             10 Uncrc-NI             1:27.94    1:21.96  
                  39.12     1:21.96 (42.84)                                        
 24 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM      1:23.19    1:23.30  
                  40.65     1:23.30 (42.65)                                        
 25 Truelsch, Jordan           9 SwimStrong-LE        1:24.34    1:24.00  
                  40.60     1:24.00 (43.40)                                        
 26 Barragate, Bella          10 Shaker Sharks-LE     1:21.95    1:24.10  
                  40.75     1:24.10 (43.35)                                        
 27 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE    1:30.67    1:24.49  
                  41.17     1:24.49 (43.32)                                        
 28 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM          1:33.49    1:25.22  
                  42.40     1:25.22 (42.82)                                        
 29 Gitelman, Rachel          10 Stingrays-AM         1:29.09    1:25.36  
                  41.29     1:25.36 (44.07)                                        
 30 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM   1:26.84    1:25.38  
                  42.29     1:25.38 (43.09)                                        
 31 Tropper, Stephanie        10 LESD-LE              1:34.17    1:25.71  
                  40.92     1:25.71 (44.79)                                        
 32 Molinero, Lydia           10 Peters Township-AM   1:33.13    1:26.09  
                  40.99     1:26.09 (45.10)                                        
 33 Spaller, Margo            10 LESD-LE                   NT    1:26.35  
                  42.00     1:26.35 (44.35)                                        
 34 Musbach, Marie             8 LESD-LE              1:24.24    1:26.79  
                  42.05     1:26.79 (44.74)                                        
 35 Laur, Catie                9 Peters Township-AM   1:25.81    1:26.86  
                  42.01     1:26.86 (44.85)                                        
 36 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE      1:27.80    1:27.06  
 37 Wilson, Alyssa            10 Hubbard-LE           1:32.03    1:27.18  
                  41.83     1:27.18 (45.35)                                        
 38 Bare, Sydney              10 LESD-LE              1:24.58    1:27.35  
                  43.00     1:27.35 (44.35)                                        
 39 Green, Abbie              10 Green-LE             1:26.88    1:27.49  
 40 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              1:39.12    1:27.76  
                  43.16     1:27.76 (44.60)                                        
 41 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE          1:30.21    1:28.09  
                  43.03     1:28.09 (45.06)                                        
 42 Russell, Ella              9 Lake Shore-LE        1:33.30    1:28.25  
                  43.03     1:28.25 (45.22)                                        
 43 Barrante, Magen           10 Allegheny North-AM   1:27.90    1:28.41  
                  43.34     1:28.41 (45.07)                                        
 44 Wilson, Hayley            10 Sand Otter-OH        1:29.28    1:28.58  
                  43.16     1:28.58 (45.42)                                        
 45 George, Clare             10 Firestone-LE              NT    1:28.79  
                  42.82     1:28.79 (45.97)                                        
 46 Saum, Kate                 9 Firestone-LE         1:31.13    1:29.82  
                  43.54     1:29.82 (46.28)                                        
 47 Pophal, Claire            10 LESD-LE              1:43.12    1:32.72  
                  45.85     1:32.72 (46.87)                                        
 48 Mossad, Dena              10 LESD-LE              1:34.00    1:32.80  
                  42.62     1:32.80 (50.18)                                        
 49 Armstrong, Paige           9 Firestone-LE         1:31.80    1:35.60  
                  45.91     1:35.60 (49.69)                                        
 50 McClain, Madelyn           8 Titan Swim Team-AM        NT    1:37.84  
 51 Murlin, Darby              8 LESD-LE              1:43.03    1:39.98  
                  49.88     1:39.98 (50.10)                                        
 52 Shaker, Ava                8 LESD-LE              1:47.74    1:43.54  
                  51.25     1:43.54 (52.29)                                        
 53 Zhao, Amy                  9 LESD-LE              1:43.21    1:45.55  
                  49.98     1:45.55 (55.57)                                        
 54 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT    1:45.66  
 55 Gonzalez, Sophia           9 LESD-LE              1:59.00    1:47.60  
                  52.44     1:47.60 (55.16)                                        
 56 Zhang, Zilin               9 LESD-LE              1:51.67    1:49.92  
                  52.14     1:49.92 (57.78)                                        
 57 Pophal, Sarah              8 LESD-LE                   NT    1:50.44  
                  53.57     1:50.44 (56.87)                                        
 -- Hunter, Rhiannon          10 LESD-LE              1:33.49         DQ  
 -- Lupo, Mandy                9 LESD-LE              1:28.32         DQ  
                  41.91          DQ (43.56)                                        
 -- McLin, Kali               10 Shaker Sharks-LE     1:34.93         DQ  
                  45.31          DQ (48.83)                                        
 -- Wood, Mya                 10 Town Wreckers-NI     1:29.78         DQ  
                  42.20          DQ (45.68)                                        
 -- Flash, Maya               10 Titans-NI            1:29.05         DQ  
                  40.27          DQ (43.99)                                        
 -- Anderson, Jordan          10 Canton-LE            1:23.68         DQ  
                  40.26          DQ (44.56)                                        
 -- Haywood, Daelynn           8 LESD-LE              1:35.85         DQ  
                  48.74          DQ (50.30)                                        
 -- Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE              1:52.44         DQ  
                  54.03        DQ (1:05.01)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 34.41        2002 Kendra Colby - CCS-LE, CCS-LE                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Ella             10 LESD-LE                38.31      37.29   11  
  2 Dondorfer, Mallory        10 University-LE          40.11      37.69    9  
  3 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH    38.91      38.55    8  
  4 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM        45.20      39.46    7  
  5 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE        40.40      39.66    6  
  6 Flash, Maya               10 Titans-NI              39.92      39.81    5  
  7 McLin, Kali               10 Shaker Sharks-LE       43.40      40.06    4  
  8 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI                40.95      40.39    3  
  9 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM     40.70      41.01    2  
 10 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI       41.05      41.53    1  
 11 Culotta, Victoria         10 LESD-LE                43.72      41.77  
 12 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI               47.10      41.80  
 13 Scoma, Adriana            10 Titans-NI              41.92      41.89  
 14 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM           43.80      42.08  
 15 Bare, Sydney              10 LESD-LE                43.02      42.68  
 16 Thompson, Brooke          10 LESD-LE                44.58      42.94  
 17 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE        43.57      43.02  
 18 Eden, Jessica             10 LESD-LE                42.01      43.03  
 19 Atzemis, Izzy             10 University-LE          43.64      43.06  
 20 Myers, Halle              10 Fins-AM                44.44      43.99  
 20 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM        47.15      43.99  
 22 Barragate, Bella          10 Shaker Sharks-LE       46.63      44.03  
 23 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE        43.00      44.13  
 24 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM     45.79      44.16  
 25 Foster, Emma              10 Titans-NI              44.40      44.31  
 26 Green, Abbie              10 Green-LE               43.91      44.38  
 27 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE                44.67      44.41  
 28 Leffler, Gianna           10 LESD-LE                46.40      44.66  
 29 Keyes, Celeste            10 UN-NI                  47.44      45.12  
 30 Musbach, Marie             8 LESD-LE                47.57      45.24  
 31 Wilson, Hayley            10 Sand Otter-OH          44.40      45.52  
 32 Miller, Haley             10 Allegheny North-AM     46.33      45.90  
 33 Sharar, Sarah             10 Allegheny North-AM     47.66      46.00  
 34 Horton, Elise              9 B Elite-LE             47.79      46.14  
 35 Doty, Elise               10 LESD-LE                   NT      46.21  
 36 Cunningham, Lexie          8 LESD-LE                47.77      46.38  
 37 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM            47.29      46.48  
 38 Spaller, Margo            10 LESD-LE                   NT      46.59  
 39 Pophal, Claire            10 LESD-LE                47.04      46.62  
 40 Stewart, Meredith          8 LESD-LE                47.98      46.96  
 41 Fiorta, Emma               9 LESD-LE                46.66      47.21  
 42 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE      47.78      47.22  
 43 Kushner, Emma             10 Dolphins-NI            47.28      47.24  
 44 DiMatteo, Alexis          10 Solon Stars-LE         47.91      47.43  
 45 Rogers, Molly              9 Firestone-LE              NT      47.59  
 46 Cavanaugh, Erin           10 Titans-NI              46.55      47.60  
 47 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM     47.03      47.66  
 48 Grespin, Maggie            8 Vacationland-LE        47.70      47.91  
 49 McClain, Madelyn           8 Titan Swim Team-AM     46.97      48.07  
 50 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM     46.57      48.16  
 51 George, Clare             10 Firestone-LE              NT      48.54  
 52 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH          47.47      48.73  
 53 Tropper, Stephanie        10 LESD-LE                52.99      48.97  
 54 Molinero, Lydia           10 Peters Township-AM        NT      49.31  
 55 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM       NT      49.43  
 56 Zhao, Amy                  9 LESD-LE                50.42      50.88  
 57 Pophal, Sarah              8 LESD-LE                   NT      52.28  
 58 Anderson, Morgan          10 LESD-LE                51.23      53.10  
 59 Zhang, Zilin               9 LESD-LE                   NT      53.35  
 60 Murlin, Darby              8 LESD-LE                58.56      53.40  
 61 Patterson, Trinity         9 Moon-AM                   NT      54.34  
 62 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT      54.59  
 63 Stewart, Beatrice          7 LESD-LE                52.89      55.23  
 64 Murlin, Elizabeth          8 LESD-LE                54.23      55.52  
 65 Shaker, Ava                8 LESD-LE                57.92      56.18  
 66 Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE                57.19      58.13  
 -- Gonzalez, Sophia           9 LESD-LE                58.58         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.62  11/18/2012 Maddie Dorish, Upper St. Clair-            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        1:23.53    1:21.83   11  
                  38.74     1:21.83 (43.09)                                        
  2 Holland, Ella             10 LESD-LE              1:22.27    1:22.80    9  
                  38.70     1:22.80 (44.10)                                        
  3 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI              1:25.71    1:24.01    8  
                  40.90     1:24.01 (43.11)                                        
  4 Katz, Chloe               10 LESD-LE              1:26.96    1:27.82    7  
                  41.71     1:27.82 (46.11)                                        
  5 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE      1:28.49    1:28.47    6  
                  41.46     1:28.47 (47.01)                                        
  6 Bare, Sydney              10 LESD-LE              1:29.58    1:28.66    5  
                  42.13     1:28.66 (46.53)                                        
  7 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM         1:30.09    1:28.73    4  
                  42.69     1:28.73 (46.04)                                        
  8 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     1:31.21    1:29.20    3  
                  42.55     1:29.20 (46.65)                                        
  9 Flash, Maya               10 Titans-NI            1:28.98    1:29.50    2  
                  41.92     1:29.50 (47.58)                                        
 10 McLin, Kali               10 Shaker Sharks-LE     1:30.43    1:30.65    1  
                  41.65     1:30.65 (49.00)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.62  11/18/2012 Maddie Dorish, Upper St. Clair-            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holland, Ella             10 LESD-LE              1:23.31    1:22.27  
                  38.50     1:22.27 (43.77)                                        
  2 Dondorfer, Mallory        10 University-LE             NT    1:23.53  
                  39.51     1:23.53 (44.02)                                        
  3 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI              1:29.05    1:25.71  
                  40.74     1:25.71 (44.97)                                        
  4 Katz, Chloe               10 LESD-LE              1:29.89    1:26.96  
                  41.39     1:26.96 (45.57)                                        
  5 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE      1:36.16    1:28.49  
                  41.16     1:28.49 (47.33)                                        
  6 Flash, Maya               10 Titans-NI            1:30.81    1:28.98  
                  41.53     1:28.98 (47.45)                                        
  7 Bare, Sydney              10 LESD-LE              1:32.66    1:29.58  
                  42.84     1:29.58 (46.74)                                        
  8 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM         1:33.73    1:30.09  
                  42.94     1:30.09 (47.15)                                        
  9 McLin, Kali               10 Shaker Sharks-LE     1:38.13    1:30.43  
                  42.67     1:30.43 (47.76)                                        
 10 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     1:34.94    1:31.21  
                  43.63     1:31.21 (47.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI             1:43.09    1:31.75  
                  43.48     1:31.75 (48.27)                                        
 12 Atzemis, Izzy             10 University-LE        1:39.08    1:33.60  
                  46.07     1:33.60 (47.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Foster, Emma              10 Titans-NI            1:38.39    1:34.15  
                  43.95     1:34.15 (50.20)                                        
 14 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:44.20    1:34.86  
                  43.63     1:34.86 (51.23)                                        
 15 Thompson, Brooke          10 LESD-LE              1:37.77    1:36.26  
                  45.40     1:36.26 (50.86)                                        
 16 Scheppler, Julianna       10 Green-LE             1:39.40    1:36.59  
                  44.71     1:36.59 (51.88)                                        
 17 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM      1:36.32    1:36.68  
                  45.89     1:36.68 (50.79)                                        
 18 Horton, Elise              9 B Elite-LE           1:40.59    1:36.73  
                  46.03     1:36.73 (50.70)                                        
 19 Wood, Mya                 10 Town Wreckers-NI     1:38.45    1:36.75  
                  46.29     1:36.75 (50.46)                                        
 20 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM          1:43.64    1:37.17  
                  47.78     1:37.17 (49.39)                                        
 21 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM   1:40.98    1:37.29  
                  45.85     1:37.29 (51.44)                                        
 22 Pophal, Claire            10 LESD-LE              1:42.91    1:37.35  
                  46.33     1:37.35 (51.02)                                        
 23 Keyes, Celeste            10 UN-NI                1:41.08    1:37.46  
                  47.82     1:37.46 (49.64)                                        
 24 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE              1:36.93    1:37.58  
                  47.01     1:37.58 (50.57)                                        
 24 Arslanian, Heather        10 LESD-LE              1:40.91    1:37.58  
                  47.20     1:37.58 (50.38)                                        
 26 Marquart, Marie-Ange      10 Hudson Heat-LE       1:42.82    1:37.83  
                  45.40     1:37.83 (52.43)                                        
 27 Barragate, Bella          10 Shaker Sharks-LE     1:34.12    1:38.29  
                  46.57     1:38.29 (51.72)                                        
 28 Wilson, Hayley            10 Sand Otter-OH        1:43.41    1:38.48  
                  45.99     1:38.48 (52.49)                                        
 29 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE      1:39.15    1:38.77  
                  47.67     1:38.77 (51.10)                                        
 30 Doty, Elise               10 LESD-LE                   NT    1:39.06  
                  47.05     1:39.06 (52.01)                                        
 31 Cavanaugh, Erin           10 Titans-NI            1:42.48    1:39.46  
                  47.02     1:39.46 (52.44)                                        
 32 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              1:45.02    1:39.50  
                  47.63     1:39.50 (51.87)                                        
 33 Sharar, Sarah             10 Allegheny North-AM   1:43.26    1:39.75  
                  48.46     1:39.75 (51.29)                                        
 34 Miller, Haley             10 Allegheny North-AM   1:42.38    1:40.17  
                  46.46     1:40.17 (53.71)                                        
 35 Cunningham, Lexie          8 LESD-LE              1:43.14    1:40.53  
                  48.63     1:40.53 (51.90)                                        
 36 George, Clare             10 Firestone-LE              NT    1:42.83  
                  47.93     1:42.83 (54.90)                                        
 37 Fiorta, Emma               9 LESD-LE              1:45.48    1:43.55  
                  50.71     1:43.55 (52.84)                                        
 38 Molinero, Lydia           10 Peters Township-AM   1:45.51    1:45.54  
                  50.69     1:45.54 (54.85)                                        
 39 Grespin, Maggie            8 Vacationland-LE      1:45.55    1:47.32  
                  52.41     1:47.32 (54.91)                                        
 40 Shalyaev, Katya            9 LESD-LE              1:58.57    1:52.46  
                  53.18     1:52.46 (59.28)                                        
 41 Murlin, Darby              8 LESD-LE              2:06.78    1:53.79  
                  53.98     1:53.79 (59.81)                                        
 42 Pophal, Sarah              8 LESD-LE              2:06.78    1:55.34  
 43 Valenza, Claire            8 LESD-LE                   NT    1:56.83  
                  54.49   1:56.83 (1:02.34)                                        
 44 Shaker, Ava                8 LESD-LE              1:58.91    1:58.39  
                  56.92   1:58.39 (1:01.47)                                        
 -- Spaller, Margo            10 LESD-LE                   NT         DQ  
 -- Heltz, Olivia             10 Uncrc-NI             1:46.44         DQ  
                  49.01          DQ (56.59)                                        
 -- Scoma, Adriana            10 Titans-NI            1:38.48         DQ  
                  46.90          DQ (54.41)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.81        1993 Pawlewicz-MSSA/Henning-VSC, MSSA-MA/VSC-LE   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH    32.34      32.45   11  
  2 Dondorfer, Mallory        10 University-LE          33.52      32.85    9  
  3 Holland, Ella             10 LESD-LE                32.92      33.12    7.5
  3 O'Brien, Mairin           10 Lakewood-LE            35.94      33.12    7.5
  5 Meyer, Abby               10 LESD-LE                33.88      33.14    6  
  6 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM        34.55      33.87    5  
  7 Martinez, Ella            10 LESD-LE                34.79      33.93    4  
  8 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE     34.32      34.23    3  
  9 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE        35.43      34.26    2  
 10 Patterson, Inde           10 Moon-AM                41.19      34.87    1  
 11 Mihm, Kara                10 Allegheny North-AM     35.21      35.03  
 12 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM            35.75      35.22  
 13 Lewis, Evie               10 Tiger Sharks-LE        37.35      35.32  
 14 Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM     36.69      35.62  
 15 Laur, Catie                9 Peters Township-AM     36.69      35.72  
 16 Tierney, Campbell         10 University-LE          35.34      35.79  
 17 Pisano, Olivia             9 Hudson Heat-LE         40.09      36.08  
 18 Katz, Chloe               10 LESD-LE                35.70      36.12  
 19 Wood, Mya                 10 Town Wreckers-NI       38.97      36.19  
 20 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI               38.68      37.01  
 21 Musbach, Marie             8 LESD-LE                39.38      37.04  
 22 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH          36.72      37.07  
 23 Norris, Olivia            10 Moon-AM                41.69      37.30  
 24 Eden, Jessica             10 LESD-LE                35.92      37.68  
 25 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE      40.50      37.87  
 26 Molinero, Lydia           10 Peters Township-AM     40.09      37.91  
 27 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM        40.44      38.07  
 28 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM           38.33      38.08  
 29 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM     39.56      38.15  
 30 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE      38.11      38.22  
 31 Montisano, Maria          10 Copley-LE              38.23      38.23  
 32 Keyes, Celeste            10 UN-NI                  40.65      38.50  
 33 Foster, Emma              10 Titans-NI              38.22      38.51  
 34 Sadovska, Olena            9 Ridgewood YMCA-LE      37.32      38.75  
 35 Tropper, Stephanie        10 LESD-LE                44.56      38.76  
 36 Mikulec, Ella              9 Town Wreckers-NI       40.14      38.81  
 37 Truelsch, Jordan           9 SwimStrong-LE          39.41      38.94  
 38 Scoma, Adriana            10 Titans-NI              39.13      39.01  
 39 Doty, Elise               10 LESD-LE                   NT      39.05  
 40 Gitelman, Rachel          10 Stingrays-AM           40.52      39.16  
 41 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI                36.87      39.24  
 42 Fiorta, Emma               9 LESD-LE                39.87      39.66  
 43 Grespin, Maggie            8 Vacationland-LE        40.95      39.94  
 44 Leffler, Gianna           10 LESD-LE                39.85      40.06  
 45 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM     42.17      40.08  
 46 Wilson, Alyssa            10 Hubbard-LE             39.66      40.20  
 47 Wooley, Francie            9 B3-LE                  40.10      40.33  
 48 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE            40.01      40.71  
 49 Horton, Elise              9 B Elite-LE                NT      40.78  
 50 Armstrong, Paige           9 Firestone-LE           39.54      41.04  
 51 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE        39.49      41.34  
 52 Tolerton, Kylie            9 Canton-LE              42.25      41.36  
 53 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM     40.01      41.46  
 54 Anderson, Jordan          10 Canton-LE              41.34      41.54  
 55 Rogers, Molly              9 Firestone-LE              NT      41.74  
 56 George, Clare             10 Firestone-LE              NT      42.85  
 57 Russell, Ella              9 Lake Shore-LE          41.70      43.11  
 58 Arslanian, Heather        10 LESD-LE                40.59      43.24  
 59 Kushner, Emma             10 Dolphins-NI            42.39      43.84  
 60 Morelli, Hannah           10 Chartiers Valley-AM       NT      44.28  
 61 Lupo, Mandy                9 LESD-LE                42.64      44.60  
 62 Atzemis, Izzy             10 University-LE          41.96      45.57  
 63 Allen, Evelyn              9 LESD-LE                58.00      46.01  
 64 Haywood, Daelynn           8 LESD-LE                46.44      47.03  
 65 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE                49.18      48.90  
 66 Shalyaev, Katya            9 LESD-LE                49.80      50.34  
 67 Murlin, Darby              8 LESD-LE                53.29      50.40  
 68 Patterson, Trinity         9 Moon-AM                   NT      51.49  
 69 Murlin, Elizabeth          8 LESD-LE                48.66      52.31  
 70 Zhao, Amy                  9 LESD-LE                51.38      52.38  
 71 Shaker, Ava                8 LESD-LE                57.90      57.27  
 72 Zhang, Zilin               9 LESD-LE                53.45      58.96  
 73 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT    1:01.01  
 74 Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE                56.51    1:02.90  
 -- Pophal, Sarah              8 LESD-LE                   NT         DQ  
 -- Pophal, Claire            10 LESD-LE                47.44         DQ  
 -- Hunter, Rhiannon          10 LESD-LE                55.00         DQ  
 -- Stewart, Beatrice          7 LESD-LE                47.17         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.49        1993 Jessica Henning - VSC-LE, VSC-LE           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Meyer, Abby               10 LESD-LE              1:14.74    1:12.90   11  
                  33.79     1:12.90 (39.11)                                        
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   1:17.24    1:15.44    9  
                  34.77     1:15.44 (40.67)                                        
  3 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        1:17.77    1:15.53    8  
                  34.00     1:15.53 (41.53)                                        
  4 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:21.44    1:18.24    7  
                  36.88     1:18.24 (41.36)                                        
  5 Martinez, Ella            10 LESD-LE              1:20.45    1:18.64    6  
                  36.45     1:18.64 (42.19)                                        
  6 Smith, Katie              10 Lakewood-LE          1:20.69    1:20.26    5  
                  38.36     1:20.26 (41.90)                                        
  7 Tierney, Campbell         10 University-LE        1:23.51    1:22.37    4  
                  38.06     1:22.37 (44.31)                                        
  8 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH        1:26.01    1:23.91    3  
                  39.48     1:23.91 (44.43)                                        
  9 Keyes, Celeste            10 UN-NI                1:25.34    1:26.46    2  
                  40.04     1:26.46 (46.42)                                        
 10 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              1:27.14    1:27.58    1  
                  41.18     1:27.58 (46.40)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.49        1993 Jessica Henning - VSC-LE, VSC-LE           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meyer, Abby               10 LESD-LE              1:15.35    1:14.74  
                  34.28     1:14.74 (40.46)                                        
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   1:21.17    1:17.24  
                  35.23     1:17.24 (42.01)                                        
  3 Dondorfer, Mallory        10 University-LE        1:19.90    1:17.77  
                  36.24     1:17.77 (41.53)                                        
  4 Martinez, Ella            10 LESD-LE              1:22.66    1:20.45  
                  37.17     1:20.45 (43.28)                                        
  5 Smith, Katie              10 Lakewood-LE          1:18.06    1:20.69  
                  38.21     1:20.69 (42.48)                                        
  6 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:27.78    1:21.44  
                  36.97     1:21.44 (44.47)                                        
  7 Tierney, Campbell         10 University-LE        1:22.23    1:23.51  
                  38.35     1:23.51 (45.16)                                        
  8 Keyes, Celeste            10 UN-NI                1:35.81    1:25.34  
                  39.02     1:25.34 (46.32)                                        
  9 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH        1:29.21    1:26.01  
                  39.38     1:26.01 (46.63)                                        
 10 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              1:37.47    1:27.14  
                  40.72     1:27.14 (46.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 McCune, Gaia               9 Team Pitt-AM         1:34.59    1:27.15  
                  39.52     1:27.15 (47.63)                                        
 12 Montisano, Maria          10 Copley-LE            1:32.00    1:27.16  
                  38.64     1:27.16 (48.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Musbach, Marie             8 LESD-LE              1:33.05    1:28.68  
                  39.91     1:28.68 (48.77)                                        
 14 Wilson, Alyssa            10 Hubbard-LE           1:34.37    1:29.47  
                  40.77     1:29.47 (48.70)                                        
 15 Bernard, Lilly            10 Upper St. Clair-AM   1:37.96    1:31.24  
                  42.90     1:31.24 (48.34)                                        
 16 Foster, Emma              10 Titans-NI            1:34.59    1:32.17  
                  41.01     1:32.17 (51.16)                                        
 17 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE    1:30.45    1:34.18  
                  40.90     1:34.18 (53.28)                                        
 18 Fiorta, Emma               9 LESD-LE              1:34.19    1:34.77  
                  45.42     1:34.77 (49.35)                                        
 19 Grespin, Maggie            8 Vacationland-LE      1:39.90    1:35.15  
                  43.40     1:35.15 (51.75)                                        
 20 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE          1:36.17    1:35.55  
                  43.27     1:35.55 (52.28)                                        
 21 Saum, Kate                 9 Firestone-LE         1:39.42    1:38.46  
                  46.78     1:38.46 (51.68)                                        
 22 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE      1:36.07    1:38.71  
                  44.85     1:38.71 (53.86)                                        
 23 Murlin, Elizabeth          8 LESD-LE              2:05.03    1:56.07  
                  54.00   1:56.07 (1:02.07)                                        
 -- Shalyaev, Katya            9 LESD-LE              1:58.00         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.22  11/18/2012 Torie Buerger, Allegheny North-            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH  1:13.20    1:12.60   11  
                  33.39     1:12.60 (39.21)                                        
  2 Meyer, Abby               10 LESD-LE              1:14.06    1:13.46    9  
                  34.76     1:13.46 (38.70)                                        
  3 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   1:13.79    1:13.55    8  
                  33.72     1:13.55 (39.83)                                        
  4 Holland, Ella             10 LESD-LE              1:13.82    1:13.70    7  
                  34.29     1:13.70 (39.41)                                        
  5 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM      1:14.37    1:15.45    6  
                  35.84     1:15.45 (39.61)                                        
  6 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE      1:16.38    1:16.70    5  
                  34.87     1:16.70 (41.83)                                        
  7 Katz, Chloe               10 LESD-LE              1:16.70    1:16.72    4  
                  35.28     1:16.72 (41.44)                                        
  8 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI              1:18.64    1:17.40    3  
                  37.11     1:17.40 (40.29)                                        
  9 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     1:19.64    1:20.15    2  
                  37.94     1:20.15 (42.21)                                        
 -- Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:18.23         DQ  
                  35.41          DQ (40.52)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.22  11/18/2012 Torie Buerger, Allegheny North-            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH  1:12.43    1:13.20  
                  33.73     1:13.20 (39.47)                                        
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   1:16.82    1:13.79  
                  33.80     1:13.79 (39.99)                                        
  3 Holland, Ella             10 LESD-LE              1:18.76    1:13.82  
                  33.87     1:13.82 (39.95)                                        
  4 Meyer, Abby               10 LESD-LE              1:15.69    1:14.06  
                  33.71     1:14.06 (40.35)                                        
  5 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM      1:18.67    1:14.37  
                  35.54     1:14.37 (38.83)                                        
  6 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE      1:18.98    1:16.38  
                  34.66     1:16.38 (41.72)                                        
  7 Katz, Chloe               10 LESD-LE              1:19.84    1:16.70  
                  35.20     1:16.70 (41.50)                                        
  8 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              1:21.04    1:18.23  
                  36.06     1:18.23 (42.17)                                        
  9 Zagrobelny, Bridget       10 EAST-NI              1:24.86    1:18.64  
                  38.12     1:18.64 (40.52)                                        
 10 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     1:28.27    1:19.64  
                  37.56     1:19.64 (42.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pisano, Olivia             9 Hudson Heat-LE       1:30.14    1:20.14  
                  35.60     1:20.14 (44.54)                                        
 12 Norris, Olivia            10 Moon-AM                   NT    1:20.42  
                  35.33     1:20.42 (45.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Eden, Jessica             10 LESD-LE              1:23.15    1:21.13  
                  37.13     1:21.13 (44.00)                                        
 14 Smith, Katie              10 Lakewood-LE          1:19.11    1:21.79  
                  36.70     1:21.79 (45.09)                                        
 15 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI             1:25.10    1:22.25  
                  37.92     1:22.25 (44.33)                                        
 16 Sipple, Kristen           10 Greater Pitt-AM      1:24.69    1:22.48  
                  38.79     1:22.48 (43.69)                                        
 17 Flash, Maya               10 Titans-NI            1:27.45    1:22.51  
                  39.16     1:22.51 (43.35)                                        
 18 Tierney, Campbell         10 University-LE        1:25.74    1:22.82  
                  36.94     1:22.82 (45.88)                                        
 19 Barragate, Bella          10 Shaker Sharks-LE     1:31.40    1:23.70  
                  38.38     1:23.70 (45.32)                                        
 20 Green, Abbie              10 Green-LE             1:30.11    1:24.39  
                  38.55     1:24.39 (45.84)                                        
 21 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM   1:28.44    1:24.75  
                  40.41     1:24.75 (44.34)                                        
 21 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH        1:29.11    1:24.75  
                  37.72     1:24.75 (47.03)                                        
 23 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE    1:30.85    1:24.80  
                  38.67     1:24.80 (46.13)                                        
 24 Bare, Sydney              10 LESD-LE              1:27.04    1:25.08  
                  41.51     1:25.08 (43.57)                                        
 25 Thompson, Brooke          10 LESD-LE              1:26.67    1:25.13  
                  42.08     1:25.13 (43.05)                                        
 26 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM          1:29.70    1:25.22  
                  40.94     1:25.22 (44.28)                                        
 27 Arslanian, Heather        10 LESD-LE              1:28.61    1:25.42  
                  39.95     1:25.42 (45.47)                                        
 28 Halle, Emma               10 Allegheny North-AM   1:27.62    1:25.76  
                  39.77     1:25.76 (45.99)                                        
 29 Musbach, Marie             8 LESD-LE              1:27.52    1:25.98  
                  38.52     1:25.98 (47.46)                                        
 30 Leffler, Gianna           10 LESD-LE              1:29.55    1:26.02  
                  39.38     1:26.02 (46.64)                                        
 31 Myers, Halle              10 Fins-AM              1:24.82    1:26.18  
                  40.01     1:26.18 (46.17)                                        
 32 Nagle, Mia                 9 Tiger Sharks-LE      1:24.71    1:26.31  
                  40.78     1:26.31 (45.53)                                        
 33 Mikulec, Ella              9 Town Wreckers-NI     1:29.24    1:26.35  
                  39.61     1:26.35 (46.74)                                        
 34 Laur, Catie                9 Peters Township-AM   1:28.04    1:26.66  
                  38.64     1:26.66 (48.02)                                        
 35 Doty, Elise               10 LESD-LE                   NT    1:26.90  
                  40.90     1:26.90 (46.00)                                        
 36 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM   1:27.37    1:27.14  
                  39.31     1:27.14 (47.83)                                        
 37 Marusic, Julia            10 LESD-LE              1:28.28    1:27.47  
                  40.10     1:27.47 (47.37)                                        
 38 Tropper, Stephanie        10 LESD-LE              1:29.00    1:27.95  
                  39.99     1:27.95 (47.96)                                        
 39 Barrante, Magen           10 Allegheny North-AM   1:25.67    1:28.36  
                  43.47     1:28.36 (44.89)                                        
 40 Spaller, Margo            10 LESD-LE                   NT    1:30.26  
                  42.00     1:30.26 (48.26)                                        
 41 Miller, Haley             10 Allegheny North-AM   1:29.60    1:30.94  
                  44.09     1:30.94 (46.85)                                        
 42 McClain, Madelyn           8 Titan Swim Team-AM   1:30.50    1:31.48  
                  43.92     1:31.48 (47.56)                                        
 43 Lupo, Mandy                9 LESD-LE              1:38.07    1:31.61  
                  43.10     1:31.61 (48.51)                                        
 44 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE              1:28.60    1:32.35  
                  45.60     1:32.35 (46.75)                                        
 45 Grespin, Maggie            8 Vacationland-LE      1:32.33    1:33.55  
                  41.15     1:33.55 (52.40)                                        
 46 Speed, Elle                9 LESD-LE              1:43.16    1:33.79  
                  44.90     1:33.79 (48.89)                                        
 47 Patterson, Trinity         9 Moon-AM                   NT    1:38.12  
                  45.73     1:38.12 (52.39)                                        
 48 Murlin, Darby              8 LESD-LE              1:49.38    1:40.52  
                  46.69     1:40.52 (53.83)                                        
 49 Zhao, Amy                  9 LESD-LE              1:38.65    1:41.43  
                  48.56     1:41.43 (52.87)                                        
 50 Murlin, Elizabeth          8 LESD-LE              1:48.43    1:41.72  
                  47.57     1:41.72 (54.15)                                        
 51 Haywood, Daelynn           8 LESD-LE              1:40.61    1:43.50  
                  45.92     1:43.50 (57.58)                                        
 52 Little, Melina            10 Chartiers Valley-AM       NT    1:44.62  
                  51.19     1:44.62 (53.43)                                        
 53 Daniels, Natalia          10 LESD-LE              2:03.00    1:47.15  
                  44.98   1:47.15 (1:02.17)                                        
 54 Shaker, Ava                8 LESD-LE              1:51.80    1:48.91  
                  51.70     1:48.91 (57.21)                                        
 55 Tekieli, Ingrid            8 LESD-LE              1:56.97    1:58.55  
                  54.79   1:58.55 (1:03.76)                                        
 -- Shalyaev, Katya            9 LESD-LE              1:45.14         DQ  
                  45.94          DQ (52.37)                                        
 -- Gitelman, Rachel          10 Stingrays-AM         1:30.31         DQ  
                  42.70        DQ (1:07.01)                                        
 -- Keyes, Celeste            10 UN-NI                1:29.54         DQ  
                  38.36          DQ (44.61)                                        
 -- Koziarz, Liz              10 Lake Shore-LE        1:31.76         DQ  
 -- Smyers, Molly             10 Allegheny North-AM   1:18.49         DQ  
                  34.68          DQ (40.93)                                        
 -- Zhang, Zilin               9 LESD-LE              2:15.00         DQ  
                  50.53          DQ (58.23)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:24.58        1998 J. Forster(98) L.Dombroski(00), WTRC-OH, PH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Lucie             10 Springfield YMCA-OH  2:39.91    2:36.15   11  
                  33.39     1:14.02 (40.63)     2:02.11 (48.09)     2:36.15 (34.04)
  2 Wallace, Alexa            10 Unatttached Cww-LE   2:38.50    2:36.87    9  
                  34.95     1:14.85 (39.90)     2:01.87 (47.02)     2:36.87 (35.00)
  3 Meyer, Abby               10 LESD-LE              2:44.47    2:39.92    8  
                  35.03     1:15.41 (40.38)     2:01.95 (46.54)     2:39.92 (37.97)
  4 Jones, Charlotte          10 Greater Pitt-AM      2:47.53    2:40.64    7  
                  35.58     1:17.76 (42.18)     2:04.86 (47.10)     2:40.64 (35.78)
  5 MacPhail, Ellie           10 Shaker Sharks-LE     3:06.73    2:43.67    6  
                  38.05     1:18.13 (40.08)     2:07.64 (49.51)     2:43.67 (36.03)
  6 Holland, Ella             10 LESD-LE              2:51.73    2:44.12    5  
                  36.42     1:19.08 (42.66)     2:06.74 (47.66)     2:44.12 (37.38)
  7 DiLullo, Gina             10 Tiger Sharks-LE      2:57.14    2:47.41    4  
                  37.19     1:21.52 (44.33)     2:08.80 (47.28)     2:47.41 (38.61)
  8 Griffith, Abbie           10 Butler Y-AM          2:52.80    2:48.29    3  
                  37.60     1:21.94 (44.34)     2:12.46 (50.52)     2:48.29 (35.83)
  9 Katz, Chloe               10 LESD-LE              2:48.93    2:49.09    2  
                  38.23     1:19.97 (41.74)     2:10.79 (50.82)     2:49.09 (38.30)
 10 Culotta, Victoria         10 LESD-LE              3:08.83    2:49.78    1  
                  38.18     1:21.28 (43.10)     2:13.63 (52.35)     2:49.78 (36.15)
 11 Sadovska, Olena            9 Ridgewood YMCA-LE    3:03.77    2:51.69  
                  39.85     1:24.07 (44.22)     2:13.60 (49.53)     2:51.69 (38.09)
 12 Martinez, Ella            10 LESD-LE              3:11.85    2:53.09  
                  38.24     1:20.89 (42.65)     2:14.64 (53.75)     2:53.09 (38.45)
 13 Pisano, Olivia             9 Hudson Heat-LE       3:12.75    2:53.56  
                  39.31     1:20.81 (41.50)     2:16.63 (55.82)     2:53.56 (36.93)
 14 Frost, Quinn              10 Allegheny North-AM   3:15.18    2:53.84  
                  42.75     1:25.22 (42.47)     2:17.34 (52.12)     2:53.84 (36.50)
 15 Bouton, Megan             10 Town Wreckers-NI     2:57.61    2:56.11  
                  43.52     1:27.51 (43.99)     2:18.58 (51.07)     2:56.11 (37.53)
 16 Keyes, Celeste            10 UN-NI                3:13.40    2:56.83  
                  39.54     1:26.16 (46.62)     2:19.18 (53.02)     2:56.83 (37.65)
 17 Nuzback, Jordan           10 Millcreek-AM         3:16.57    3:01.76  
                  42.81     1:27.31 (44.50)     2:24.97 (57.66)     3:01.76 (36.79)
 18 Khan, Asma                 8 Ridgewood YMCA-LE    3:05.36    3:01.86  
                  40.05     1:26.91 (46.86)     2:20.31 (53.40)     3:01.86 (41.55)
 19 Bautz, Mia                10 Uncrc-NI             3:10.92    3:01.87  
                  41.03     1:29.73 (48.70)     2:22.59 (52.86)     3:01.87 (39.28)
 20 Leffler, Gianna           10 LESD-LE                   NT    3:02.48  
                  42.41     1:24.45 (42.04)     2:21.33 (56.88)     3:02.48 (41.15)
 21 Goettler, Megan           10 Butler Y-AM          3:10.60    3:03.57  
                  43.47     1:29.62 (46.15)     2:24.23 (54.61)     3:03.57 (39.34)
 22 Bare, Sydney              10 LESD-LE              3:07.12    3:03.93  
                  44.32     1:32.37 (48.05)     2:23.89 (51.52)     3:03.93 (40.04)
 23 Conzemius, Ethena          9 Peters Township-AM   3:11.37    3:04.04  
                  41.45     1:28.33 (46.88)     2:27.05 (58.72)     3:04.04 (36.99)
 24 Atzemis, Izzy             10 University-LE             NT    3:04.55  
                  45.16     1:37.26 (52.10)     2:25.27 (48.01)     3:04.55 (39.28)
 25 Laur, Catie                9 Peters Township-AM   3:08.37    3:05.01  
                  38.70     1:27.08 (48.38)     2:25.20 (58.12)     3:05.01 (39.81)
 26 Stewart, Meredith          8 LESD-LE              3:06.38    3:05.06  
                  43.08     1:31.17 (48.09)     2:24.58 (53.41)     3:05.06 (40.48)
 27 Wang, Katalina             9 Peters Township-AM   3:14.42    3:05.17  
                  42.58     1:33.02 (50.44)     2:24.25 (51.23)     3:05.17 (40.92)
 28 Foster, Emma              10 Titans-NI            3:17.22    3:05.45  
                  40.15     1:29.61 (49.46)     2:23.15 (53.54)     3:05.45 (42.30)
 29 Thompson, Brooke          10 LESD-LE              3:11.76    3:06.26  
                  43.75     1:34.56 (50.81)     2:26.25 (51.69)     3:06.26 (40.01)
 30 Adams, Madisson            9 Sand Otter-OH        3:16.41    3:06.28  
                  40.82     1:26.58 (45.76)   2:27.27 (1:00.69)     3:06.28 (39.01)
 31 Cunningham, Lexie          8 LESD-LE              3:05.00    3:07.32  
                  43.74     1:32.24 (48.50)     2:26.09 (53.85)     3:07.32 (41.23)
 32 Arslanian, Heather        10 LESD-LE              3:11.38    3:07.93  
                  45.45     1:30.59 (45.14)     2:27.85 (57.26)     3:07.93 (40.08)
 33 Mastandrea, Lucy          10 LESD-LE              3:27.54    3:08.85  
                  51.71     1:39.41 (47.70)     2:28.30 (48.89)     3:08.85 (40.55)
 34 Whelan, Sanibel           10 Ridgewood YMCA-LE    3:14.33    3:10.16  
                  42.00     1:27.08 (45.08)   2:27.19 (1:00.11)     3:10.16 (42.97)
 35 Grespin, Maggie            8 Vacationland-LE      3:17.22    3:13.18  
                  43.26     1:30.32 (47.06)     2:28.08 (57.76)     3:13.18 (45.10)
 36 Rogers, Molly              9 Firestone-LE              NT    3:14.38  
                  42.59     1:32.47 (49.88)     2:28.55 (56.08)     3:14.38 (45.83)
 37 Flash, Maya               10 Titans-NI            3:13.90    3:14.66  
                  45.08     1:34.62 (49.54)     2:28.31 (53.69)     3:14.66 (46.35)
 38 Fiorta, Emma               9 LESD-LE              3:26.39    3:15.80  
                  45.04     1:39.19 (54.15)     2:35.22 (56.03)     3:15.80 (40.58)
 39 DelGarbino, Gianna        10 Penguins-LE          3:14.01    3:15.94  
                  43.90     1:33.35 (49.45)   2:33.84 (1:00.49)     3:15.94 (42.10)
 40 Mossad, Dena              10 LESD-LE              3:23.00    3:21.83  
                  47.43     1:36.71 (49.28)   3:21.83 (1:45.12)                    
 41 Cavanaugh, Erin           10 Titans-NI            3:15.84    3:22.17  
                  46.84     1:39.25 (52.41)     2:36.28 (57.03)     3:22.17 (45.89)
 -- Saum, Kate                 9 Firestone-LE         3:15.64         DQ  
                  46.58     1:33.67 (47.09)     2:30.95 (57.28)          DQ (43.06)
 -- Patterson, Inde           10 Moon-AM              3:03.16         DQ  
                  36.28     1:18.34 (42.06)     2:13.68 (55.34)          DQ (39.35)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.74  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         A Meyer, L Musbach, G Valenza, R Gaudiani         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  2:05.04    2:05.08   22  
     1) Holland, Ella 10                2) Martinez, Ella 10              
     3) Culotta, Victoria 10            4) Meyer, Abby 10                 
                  30.66     1:02.05 (31.39)     1:34.22 (32.17)     2:05.08 (30.86)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:17.53    2:07.38   18  
     1) Mihm, Kara 10                   2) Frost, Quinn 10                
     3) Halle, Emma 10                  4) Smyers, Molly 10               
                  31.13     1:03.00 (31.87)     1:37.45 (34.45)     2:07.38 (29.93)
  3 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:14.03    2:09.36   16  
     1) Pophal, Claire 10               2) Thompson, Brooke 10            
     3) Arslanian, Heather 10           4) Katz, Chloe 10                 
                  31.71     1:04.85 (33.14)     1:38.43 (33.58)     2:09.36 (30.93)
  4 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:22.70    2:14.40   14  
     1) Marusic, Julia 10               2) Bare, Sydney 10                
     3) Leffler, Gianna 10              4) Eden, Jessica 10               
                  33.10     1:08.20 (35.10)     1:42.81 (34.61)     2:14.40 (31.59)
  5 Peters Township Swim Club-AM  'A'                 2:18.72    2:14.49   12  
     1) Conzemius, Ethena 9             2) Laur, Catie 9                  
     3) Molinero, Lydia 10              4) Wang, Katalina 9               
                  32.99     1:07.16 (34.17)     1:40.72 (33.56)     2:14.49 (33.77)
  6 Shaker Sharks-LE  'A'                             2:16.68    2:15.10   10  
     1) MacPhail, Ellie 10              2) McLin, Kali 10                 
     3) Robinson-Alfred, Kaija 9        4) Barragate, Bella 10            
                  32.08     1:07.23 (35.15)     1:41.71 (34.48)     2:15.10 (33.39)
  7 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'D'                  2:27.95    2:20.89    8  
     1) Haywood, Daelynn 8              2) Stewart, Meredith 8            
     3) Tropper, Stephanie 10           4) Doty, Elise 10                 
                  36.94     1:12.68 (35.74)     1:46.99 (34.31)     2:20.89 (33.90)
  8 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'E'                  2:31.11    2:22.72    6  
     1) Speed, Elle 9                   2) Musbach, Marie 8               
     3) Mastandrea, Lucy 10             4) Lupo, Mandy 9                  
                  37.24     1:14.49 (37.25)     1:47.07 (32.58)     2:22.72 (35.65)
 -- Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  2:20.14         DQ  
     1) Foster, Emma 10                 2) Cavanaugh, Erin 10             
     3) Flash, Maya 10                  4) Scoma, Adriana 10              
                  37.46     1:17.27 (39.81)     1:52.04 (34.77)          DQ (32.76)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:17.92  11/18/2012 Allegheny North Swim Club                  
                         E Kunzmann, K Zhang, V Buerger, K Mihm            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  2:18.31    2:18.24   22  
     1) Katz, Chloe 10                  2) Holland, Ella 10               
     3) Meyer, Abby 10                  4) Culotta, Victoria 10           
                  34.65     1:12.52 (37.87)     1:46.94 (34.42)     2:18.24 (31.30)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:36.85    2:28.62   18  
     1) Mihm, Kara 10                   2) Frost, Quinn 10                
     3) Smyers, Molly 10                4) Barrante, Magen 10             
                  35.23     1:19.48 (44.25)     1:55.62 (36.14)     2:28.62 (33.00)
  3 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:30.94    2:29.15   16  
     1) Martinez, Ella 10               2) Bare, Sydney 10                
     3) Doty, Elise 10                  4) Pophal, Claire 10              
                  35.74     1:18.18 (42.44)     1:58.53 (40.35)     2:29.15 (30.62)
  4 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  2:32.11    2:33.41   14  
     1) Scoma, Adriana 10               2) Flash, Maya 10                 
     3) Foster, Emma 10                 4) Cavanaugh, Erin 10             
                  36.89     1:17.95 (41.06)     1:56.65 (38.70)     2:33.41 (36.76)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:36.80    2:34.35   12  
     1) Arslanian, Heather 10           2) Eden, Jessica 10               
     3) Musbach, Marie 8                4) Thompson, Brooke 10            
                  39.81     1:22.69 (42.88)     2:05.23 (42.54)     2:34.35 (29.12)
  6 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'D'                  2:41.15    2:44.35   10  
     1) Tropper, Stephanie 10           2) Stewart, Meredith 8            
     3) Leffler, Gianna 10              4) Mastandrea, Lucy 10            
                  39.69     1:27.41 (47.72)     2:08.75 (41.34)     2:44.35 (35.60)
  7 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'E'                  2:54.19    2:49.59    8  
     1) Lupo, Mandy 9                   2) Speed, Elle 9                  
     3) Fiorta, Emma 9                  4) Haywood, Daelynn 8             
                  40.79   2:14.77 (1:33.98)     2:49.59 (34.82)                    
 -- Peters Township Swim Club-AM  'A'                 2:35.17         DQ  
     1) Molinero, Lydia 10              2) Wang, Katalina 9               
     3) Laur, Catie 9                   4) Conzemius, Ethena 9            
                  38.83     1:22.90 (44.07)     1:59.27 (36.37)          DQ (30.58)
 -- Shaker Sharks-LE  'A'                             2:32.80         DQ  
     1) MacPhail, Ellie 10              2) McLin, Kali 10                 
     3) Barragate, Bella 10             4) Robinson-Alfred, Kaija 9       
                  37.21     1:17.83 (40.62)     1:56.56 (38.73)          DQ (32.44)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.34        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM     25.75      25.68   11  
  2 Cherry, Taylor            12 UN-NI                  27.35      26.13    9  
  3 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI       26.53      26.45    8  
  4 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH    26.85      26.48    7  
  5 Hart, Bainon              12 LESD-LE                27.03      27.01    6  
  6 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM                27.23      27.17    5  
  7 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI      27.30      27.44    4  
  8 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM     27.05      27.45    3  
  9 Jerry, Katherine          12 LESD-LE                27.49      27.59    2  
 10 Wheeler, Alexandra        12 Dolphins-NI            27.50      27.85    1  
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.34        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM     26.58      25.75  
  2 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI       26.85      26.53  
  3 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH    26.59      26.85  
  4 Hart, Bainon              12 LESD-LE                27.22      27.03  
  5 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM     28.88      27.05  
  6 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM                27.35      27.23  
  7 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI      26.94      27.30  
  8 Cherry, Taylor            12 UN-NI                  27.57      27.35  
  9 Jerry, Katherine          12 LESD-LE                27.99      27.49  
 10 Wheeler, Alexandra        12 Dolphins-NI            27.75      27.50  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM     29.03      27.51  
 12 Rudman, Peyton            12 University-LE          28.03      27.52  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE        27.92      27.66  
 14 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM     27.92      27.68  
 15 Zelis, Hanna              11 SwimStrong-LE          27.04      27.73  
 16 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM     28.36      27.78  
 17 Lenda, Allison            12 Dolphins-NI            27.71      27.98  
 17 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM     28.78      27.98  
 19 Perry, Maggie             12 University-LE          28.61      28.06  
 20 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE      27.55      28.07  
 21 Miklos, Natalia           12 Shaker Sharks-LE       28.90      28.10  
 22 Connors, Emma             11 Moon-AM                28.64      28.22  
 23 Valenza, Grace            11 LESD-LE                28.44      28.26  
 24 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM     29.67      28.29  
 25 Fischer, Megan            12 Moon-AM                30.02      28.41  
 26 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM     28.46      28.43  
 27 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM     28.32      28.51  
 28 Thompson, Sophia          12 STAR-NI                29.20      28.57  
 29 Kerns, Grace              12 Shaker Sharks-LE       29.76      28.59  
 30 Allen, Courtney           12 STAR-NI                29.08      28.65  
 31 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM     29.44      28.69  
 32 Sun, Helen                11 Solon Stars-LE         29.21      28.73  
 33 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM     29.25      28.76  
 34 Myers, Kiley              12 Greater Latrobe-AM     30.65      28.86  
 35 Mayberry, Ryley           11 SwimStrong-LE          29.13      28.91  
 36 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM            29.24      28.95  
 37 Lenz, Carrie              12 Greater Latrobe-AM     30.02      28.99  
 38 Fischer, Mackenzie        11 Town Wreckers-NI       30.76      29.01  
 39 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                  29.11      29.11  
 40 Markovitch, Jennah        12 Penguins-LE            28.82      29.12  
 41 Pawli, Kya                11 STAR-NI                28.78      29.17  
 41 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI       29.57      29.17  
 43 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE          28.99      29.18  
 44 Braccio, Elena            12 STAR-NI                28.90      29.19  
 45 Koerwitz, Celeste         12 LESD-LE                31.47      29.23  
 46 Baker, Leah               12 Moon-AM                31.52      29.26  
 47 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM     28.95      29.41  
 48 Hall, Amy                 11 Unatttached Cww-LE     29.73      29.46  
 49 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE    28.88      29.50  
 50 Costa, Milla              12 LESD-LE                28.99      29.53  
 51 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM     29.58      29.54  
 52 McNichols, Riley          11 SwimStrong-LE             NT      29.56  
 53 Russell, Molly            11 Solon Stars-LE         30.98      29.58  
 54 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM          30.89      29.63  
 55 Flynn, Mary Claire        11 Lake Shore-LE          31.29      29.65  
 56 Nasternak, Olivia         12 Utown Wreckers-NI      30.13      29.67  
 57 Kuryak, Payton            12 STAR-NI                29.41      29.73  
 58 Ingalls, Erin             12 LESD-LE                30.27      29.77  
 59 Mazzoli, Lydia            12 Solon Stars-LE         30.65      29.79  
 60 Arto, Lauren              11 Green-LE               30.30      29.80  
 61 Hynd, Meadow              12 Solon Stars-LE         29.82      29.82  
 62 Schuld, Morgan            12 Lake Shore-LE          30.18      29.83  
 63 Shackelford, Paige        11 UN-LE                  28.71      29.84  
 64 Dyer, Madeline            12 UN-LE                  30.76      29.91  
 65 Gadd, Shaelyn             11 SwimStrong-LE          29.63      29.92  
 66 Pierce, Lexi              11 Millcreek-AM           31.29      29.94  
 67 Armstrong, Megan          11 Firestone-LE           30.35      30.21  
 68 Sterns, Anna              12 STAR-NI                31.13      30.26  
 69 Miller, Anna              11 Green-LE               30.04      30.32  
 70 Stavnicky, Kate           12 Solon Stars-LE         30.66      30.40  
 71 Romstadt, Madelyn         12 Uridgewood Y-LE        30.13      30.41  
 72 Steffey, Emily            12 LESD-LE                30.29      30.43  
 73 Yoviene, Chloe            11 Dolphins-NI            28.66      30.51  
 74 Brown, Jalyn              12 Titan Swim Team-AM     30.91      30.62  
 75 Kress, Shannon            12 Allegheny North-AM     31.19      30.73  
 76 Bertolo, Emily            11 UN-NI                  31.48      30.82  
 77 Stevenson, Alexis         12 Jcc Sailfish-AM        30.56      30.86  
 78 Humiston, Madigan         12 Town Wreckers-NI       29.85      30.91  
 79 Norvilitis, Rachel        11 Town Wreckers-NI       31.43      30.99  
 80 Choroser, Bebe            11 Town Wreckers-NI       31.11      31.00  
 81 Nuzback, Hope             12 Millcreek-AM           30.91      31.45  
 82 Torres, Camilla           11 Allegheny North-AM     31.32      31.46  
 83 Stanca, Madison           12 Lake Shore-LE             NT      31.76  
 84 Mastandrea, Summer        11 LESD-LE                31.93      32.16  
 85 Schwartz, Paige           11 Ridgewood YMCA-LE      31.43      32.36  
 86 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM       NT      33.00  
 87 Murphy, Shannon           11 Moon-AM                   NT      33.36  
 88 Malcolm, Linzy            12 LESD-LE                31.28      35.63  
 89 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT      36.08  
 90 Fan, Emily                11 LESD-LE                36.89      37.69  
 91 Gao, Yingying             11 LESD-LE                42.84      38.57  
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.57        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM     56.78      56.03   11  
                  27.07       56.03 (28.96)                                        
  2 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          1:00.36      57.06    9  
                  27.08       57.06 (29.98)                                        
  3 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI       58.52      57.98    8  
                  27.60       57.98 (30.38)                                        
  4 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   1:00.82      58.10    7  
                  27.92       58.10 (30.18)                                        
  5 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH    58.65      58.18    6  
                  27.65       58.18 (30.53)                                        
  6 Jerry, Katherine          12 LESD-LE                59.21      58.48    5  
                  28.36       58.48 (30.12)                                        
  7 Cherry, Taylor            12 UN-NI                  59.00      59.01    4  
                  28.32       59.01 (30.69)                                        
  8 Hart, Bainon              12 LESD-LE                58.96      59.22    3  
                  28.16       59.22 (31.06)                                        
  9 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       1:00.40      59.32    2  
                  28.76       59.32 (30.56)                                        
 10 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM              1:00.00      59.41    1  
                  28.66       59.41 (30.75)                                        
 11 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI     1:02.45      59.42  
                  28.23       59.42 (31.19)                                        
 12 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM     59.27      59.43  
                  28.66       59.43 (30.77)                                        
 13 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM   1:01.84      59.61  
                  29.10       59.61 (30.51)                                        
 14 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        1:02.26      59.94  
                  28.56       59.94 (31.38)                                        
 15 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM   1:02.94    1:00.01  
                   5.77     1:00.01 (54.24)                                        
 16 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH  1:00.17    1:00.08  
                  28.58     1:00.08 (31.50)                                        
 17 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   1:02.01    1:00.25  
                  29.08     1:00.25 (31.17)                                        
 18 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                1:02.40    1:00.48  
                  29.43     1:00.48 (31.05)                                        
 19 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        1:01.30    1:00.52  
                  29.29     1:00.52 (31.23)                                        
 20 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              1:00.06    1:00.61  
                  29.33     1:00.61 (31.28)                                        
 21 Miklos, Natalia           12 Shaker Sharks-LE     1:01.74    1:00.76  
                  28.69     1:00.76 (32.07)                                        
 22 Rudman, Peyton            12 University-LE        1:02.71    1:00.84  
                  29.29     1:00.84 (31.55)                                        
 23 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI    1:02.87    1:00.86  
                  28.74     1:00.86 (32.12)                                        
 24 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM   1:01.82    1:01.15  
                  29.46     1:01.15 (31.69)                                        
 25 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    1:03.65    1:01.37  
                  29.46     1:01.37 (31.91)                                        
 26 Perry, Maggie             12 University-LE        1:04.59    1:01.48  
                  29.18     1:01.48 (32.30)                                        
 27 Langius, Phoebe           12 University-LE        1:03.08    1:01.55  
                   4.33     1:01.55 (57.22)                                        
 28 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM   1:03.57    1:01.57  
                   4.93     1:01.57 (56.64)                                        
 29 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                1:02.60    1:01.67  
                  29.99     1:01.67 (31.68)                                        
 30 Zelis, Hanna              11 SwimStrong-LE        1:03.69    1:01.71  
                  28.66     1:01.71 (33.05)                                        
 31 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              1:02.70    1:01.85  
                  29.55     1:01.85 (32.30)                                        
 32 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE    1:02.05    1:01.96  
                  29.73     1:01.96 (32.23)                                        
 33 Connors, Emma             11 Moon-AM              1:03.46    1:01.97  
                   5.72     1:01.97 (56.25)                                        
 34 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM   1:02.18    1:02.02  
                  29.79     1:02.02 (32.23)                                        
 35 Braccio, Elena            12 STAR-NI              1:02.53    1:02.08  
                  29.81     1:02.08 (32.27)                                        
 36 Allen, Courtney           12 STAR-NI              1:02.66    1:02.19  
                  29.90     1:02.19 (32.29)                                        
 37 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE      1:03.50    1:02.27  
 38 Hynd, Meadow              12 Solon Stars-LE       1:03.63    1:02.48  
 39 Valenza, Grace            11 LESD-LE              1:06.94    1:02.52  
                  30.23     1:02.52 (32.29)                                        
 40 Mayberry, Ryley           11 SwimStrong-LE        1:05.46    1:02.53  
                  30.01     1:02.53 (32.52)                                        
 40 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM   1:03.95    1:02.53  
                  30.10     1:02.53 (32.43)                                        
 42 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              1:02.90    1:02.55  
                  30.47     1:02.55 (32.08)                                        
 43 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM   1:06.62    1:02.58  
                  30.07     1:02.58 (32.51)                                        
 44 Pawli, Kya                11 STAR-NI              1:04.64    1:02.61  
                  30.43     1:02.61 (32.18)                                        
 44 Hall, Amy                 11 Unatttached Cww-LE   1:05.83    1:02.61  
                  29.60     1:02.61 (33.01)                                        
 46 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM          1:03.58    1:02.62  
 47 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM   1:04.12    1:02.66  
                  30.50     1:02.66 (32.16)                                        
 48 Thompson, Sophia          12 STAR-NI              1:03.69    1:02.94  
                   5.16     1:02.94 (57.78)                                        
 49 Fischer, Megan            12 Moon-AM                   NT    1:03.22  
                  30.64     1:03.22 (32.58)                                        
 50 Hayes, Rowan              12 Umillcreek-AM        1:05.40    1:03.23  
                  30.34     1:03.23 (32.89)                                        
 51 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM   1:04.68    1:03.39  
                  30.52     1:03.39 (32.87)                                        
 52 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    1:03.82    1:03.52  
                  30.42     1:03.52 (33.10)                                        
 53 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE        1:06.06    1:03.68  
                  30.78     1:03.68 (32.90)                                        
 54 Koerwitz, Celeste         12 LESD-LE              1:07.83    1:03.71  
                  31.17     1:03.71 (32.54)                                        
 55 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM   1:04.38    1:03.74  
                  31.02     1:03.74 (32.72)                                        
 56 Shackelford, Paige        11 UN-LE                1:04.22    1:03.77  
                  30.61     1:03.77 (33.16)                                        
 57 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM        1:07.78    1:03.87  
                  30.49     1:03.87 (33.38)                                        
 58 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              1:04.84    1:03.97  
                  31.08     1:03.97 (32.89)                                        
 59 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE  1:02.98    1:04.01  
 60 Kuryak, Payton            12 STAR-NI              1:04.00    1:04.09  
                  30.61     1:04.09 (33.48)                                        
 61 Myers, Kiley              12 Greater Latrobe-AM   1:04.66    1:04.16  
                  30.98     1:04.16 (33.18)                                        
 62 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              1:04.46    1:04.21  
                  30.72     1:04.21 (33.49)                                        
 63 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI     1:05.26    1:04.40  
                  30.77     1:04.40 (33.63)                                        
 64 Effron, Trudie            12 B3-LE                1:06.26    1:04.49  
                  30.58     1:04.49 (33.91)                                        
 65 Stavnicky, Kate           12 Solon Stars-LE       1:07.31    1:04.61  
                  31.45     1:04.61 (33.16)                                        
 66 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM   1:05.95    1:04.71  
                  30.54     1:04.71 (34.17)                                        
 67 Stump, Jordan             11 Firestone-LE         1:05.25    1:04.73  
                  30.71     1:04.73 (34.02)                                        
 68 Baker, Leah               12 Moon-AM              1:08.29    1:04.77  
                  31.08     1:04.77 (33.69)                                        
 69 Lenz, Carrie              12 Greater Latrobe-AM   1:07.90    1:04.95  
                  30.70     1:04.95 (34.25)                                        
 70 Stevenson, Alexis         12 Jcc Sailfish-AM      1:07.98    1:05.12  
                  31.43     1:05.12 (33.69)                                        
 71 Ingalls, Erin             12 LESD-LE              1:08.98    1:05.56  
                  31.70     1:05.56 (33.86)                                        
 72 Bess, Gabrielle           12 Ridgewood YMCA-LE    1:06.82    1:05.59  
                  31.43     1:05.59 (34.16)                                        
 73 Mastromatteo, Gabby       12 Lake Shore-LE        1:06.83    1:05.60  
                  31.29     1:05.60 (34.31)                                        
 74 Markovitch, Jennah        12 Penguins-LE          1:05.84    1:05.72  
                  30.93     1:05.72 (34.79)                                        
 74 Miller, Anna              11 Green-LE             1:07.15    1:05.72  
                  30.82     1:05.72 (34.90)                                        
 76 Dyer, Madeline            12 UN-LE                1:08.25    1:06.12  
                  31.56     1:06.12 (34.56)                                        
 77 Costa, Milla              12 LESD-LE              1:05.55    1:06.35  
                  31.23     1:06.35 (35.12)                                        
 78 Brown, Jalyn              12 Titan Swim Team-AM   1:06.32    1:06.40  
                  31.92     1:06.40 (34.48)                                        
 79 Schuld, Morgan            12 Lake Shore-LE        1:07.98    1:06.44  
                  32.60     1:06.44 (33.84)                                        
 80 Russell, Molly            11 Solon Stars-LE       1:06.93    1:06.99  
                  32.02     1:06.99 (34.97)                                        
 81 Sterns, Anna              12 STAR-NI              1:06.52    1:07.07  
                  32.63     1:07.07 (34.44)                                        
 82 Kress, Shannon            12 Allegheny North-AM   1:07.87    1:07.40  
                  32.21     1:07.40 (35.19)                                        
 83 Bertolo, Emily            11 UN-NI                1:08.28    1:07.60  
                  31.82     1:07.60 (35.78)                                        
 84 Pierce, Lexi              11 Millcreek-AM              NT    1:07.64  
                  31.97     1:07.64 (35.67)                                        
 85 Metz, Juliana             11 LESD-LE              1:06.99    1:07.78  
                  32.41     1:07.78 (35.37)                                        
 86 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              1:08.23    1:09.06  
                  32.38     1:09.06 (36.68)                                        
 87 Nuzback, Hope             12 Millcreek-AM         1:07.95    1:09.19  
                  32.54     1:09.19 (36.65)                                        
 88 Humiston, Madigan         12 Town Wreckers-NI     1:07.32    1:09.27  
                  31.88     1:09.27 (37.39)                                        
 89 Mastandrea, Summer        11 LESD-LE              1:13.78    1:12.38  
                  33.04     1:12.38 (39.34)                                        
 90 Murphy, Shannon           11 Moon-AM                   NT    1:12.51  
                  35.17     1:12.51 (37.34)                                        
 91 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM       NT    1:12.73  
                  34.36     1:12.73 (38.37)                                        
 92 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT    1:15.34  
                  35.86     1:15.34 (39.48)                                        
 93 Glime, Amanda             11 LESD-LE              1:25.36    1:21.28  
                  39.29     1:21.28 (41.99)                                        
 94 Brown, Natalie            11 Tiger Sharks-LE           NT    1:28.34  
                  40.43     1:28.34 (47.91)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.09        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM   2:00.81    1:58.13   11  
                  27.77       57.38 (29.61)     1:27.31 (29.93)     1:58.13 (30.82)
  2 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          2:02.44    2:01.20    9  
                  27.60       57.16 (29.56)     1:28.68 (31.52)     2:01.20 (32.52)
  3 Cherry, Taylor            12 UN-NI                2:03.63    2:01.60    8  
                  28.39       58.94 (30.55)     1:30.48 (31.54)     2:01.60 (31.12)
  4 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       2:07.43    2:05.31    7  
                  29.63     1:01.30 (31.67)     1:33.58 (32.28)     2:05.31 (31.73)
  5 Russell, Shannon          11 UN-NI                2:05.50    2:06.76    6  
                  29.39     1:02.02 (32.63)     1:34.96 (32.94)     2:06.76 (31.80)
  6 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   2:08.48    2:07.32    5  
                  29.05     1:01.65 (32.60)     1:35.04 (33.39)     2:07.32 (32.28)
  7 Jerry, Katherine          12 LESD-LE              2:08.53    2:07.95    4  
                  29.98     1:02.57 (32.59)     1:35.95 (33.38)     2:07.95 (32.00)
  8 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI     2:07.65    2:08.46    3  
                  28.95     1:01.57 (32.62)     1:35.57 (34.00)     2:08.46 (32.89)
  9 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              2:07.77    2:08.88    2  
                  29.77     1:02.34 (32.57)     1:36.09 (33.75)     2:08.88 (32.79)
 10 Langius, Phoebe           12 University-LE        2:09.21    2:09.50    1  
                  29.99     1:02.71 (32.72)     1:36.42 (33.71)     2:09.50 (33.08)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM                   NT    2:09.10  
                  29.57     1:02.18 (32.61)     1:36.08 (33.90)     2:09.10 (33.02)
  2 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE             NT    2:10.85  
                  30.30     1:03.77 (33.47)     1:37.86 (34.09)     2:10.85 (32.99)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.09        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM   2:05.06    2:00.81  
                  28.13       58.70 (30.57)     1:30.02 (31.32)     2:00.81 (30.79)
  2 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          2:10.80    2:02.44  
                  28.38       59.63 (31.25)     1:31.08 (31.45)     2:02.44 (31.36)
  3 Cherry, Taylor            12 UN-NI                2:08.12    2:03.63  
                  29.78     1:01.14 (31.36)     1:32.45 (31.31)     2:03.63 (31.18)
  4 Russell, Shannon          11 UN-NI                2:10.48    2:05.50  
                  29.40     1:01.92 (32.52)     1:34.45 (32.53)     2:05.50 (31.05)
  5 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       2:10.56    2:07.43  
                  29.68     1:01.81 (32.13)     1:34.78 (32.97)     2:07.43 (32.65)
  6 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI     2:09.36    2:07.65  
                  27.93       59.87 (31.94)     1:33.67 (33.80)     2:07.65 (33.98)
  7 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              2:08.39    2:07.77  
                  29.28     1:01.42 (32.14)     1:34.98 (33.56)     2:07.77 (32.79)
  8 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   2:15.94    2:08.48  
                  28.96     1:01.93 (32.97)     1:35.43 (33.50)     2:08.48 (33.05)
  9 Jerry, Katherine          12 LESD-LE              2:09.87    2:08.53  
                  28.53     1:01.01 (32.48)     1:35.14 (34.13)     2:08.53 (33.39)
 10 Langius, Phoebe           12 University-LE        2:10.52    2:09.21  
                  30.06     1:02.64 (32.58)     1:36.10 (33.46)     2:09.21 (33.11)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM              2:13.93    2:10.17  
                  29.31     1:02.72 (33.41)     1:37.04 (34.32)     2:10.17 (33.13)
 12 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        2:12.97   J2:10.17  
                  29.76     1:02.74 (32.98)     1:36.72 (33.98)     2:10.17 (33.45)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                2:18.20    2:10.83  
                  30.52     1:03.56 (33.04)     1:37.52 (33.96)     2:10.83 (33.31)
 14 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM   2:12.53    2:10.95  
                  29.62     1:03.21 (33.59)     1:37.58 (34.37)     2:10.95 (33.37)
 15 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              2:14.60    2:10.99  
                  30.18     1:03.16 (32.98)     1:37.53 (34.37)     2:10.99 (33.46)
 16 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM   2:11.93    2:11.63  
                  29.27     1:02.63 (33.36)     1:37.63 (35.00)     2:11.63 (34.00)
 17 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM   2:15.83    2:11.73  
                  30.51     1:04.30 (33.79)     1:38.67 (34.37)     2:11.73 (33.06)
 18 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM   2:16.88    2:12.80  
                  31.70     1:05.89 (34.19)     1:39.98 (34.09)     2:12.80 (32.82)
 19 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              2:17.73    2:13.36  
                  31.14     1:05.51 (34.37)     1:39.72 (34.21)     2:13.36 (33.64)
 20 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM   2:19.37    2:13.67  
                  30.79     1:04.60 (33.81)     1:39.35 (34.75)     2:13.67 (34.32)
 21 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH  2:12.84    2:13.74  
                  30.17     1:03.81 (33.64)     1:38.70 (34.89)     2:13.74 (35.04)
 22 Shackelford, Paige        11 UN-LE                2:16.23    2:13.75  
                  30.42     1:04.94 (34.52)     1:40.12 (35.18)     2:13.75 (33.63)
 23 Hynd, Meadow              12 Solon Stars-LE       2:14.39    2:13.87  
                  30.16     1:03.90 (33.74)     1:39.09 (35.19)     2:13.87 (34.78)
 24 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI     2:21.20    2:14.02  
                  29.42     1:03.34 (33.92)     1:39.03 (35.69)     2:14.02 (34.99)
 25 Perry, Maggie             12 University-LE        2:26.71    2:14.16  
                  30.47     1:04.14 (33.67)     1:38.90 (34.76)     2:14.16 (35.26)
 26 Zelis, Hanna              11 SwimStrong-LE        2:19.60    2:14.24  
                  30.54     1:04.81 (34.27)     1:40.49 (35.68)     2:14.24 (33.75)
 27 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    2:16.12    2:14.26  
                  30.31     1:04.00 (33.69)     1:39.34 (35.34)     2:14.26 (34.92)
 28 Pawli, Kya                11 STAR-NI              2:20.23    2:14.55  
                  31.23     1:05.52 (34.29)     1:40.43 (34.91)     2:14.55 (34.12)
 29 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                2:15.07    2:14.88  
                  31.11     1:04.85 (33.74)     1:39.82 (34.97)     2:14.88 (35.06)
 30 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              2:16.22    2:15.00  
                  31.78     1:06.44 (34.66)     1:41.27 (34.83)     2:15.00 (33.73)
 31 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    2:17.09    2:15.10  
                  30.83     1:04.83 (34.00)     1:40.36 (35.53)     2:15.10 (34.74)
 32 Braccio, Elena            12 STAR-NI              2:13.27    2:15.37  
                  31.22     1:05.38 (34.16)     1:40.83 (35.45)     2:15.37 (34.54)
 33 Martin, Anna              12 STAR-NI              2:15.32    2:15.91  
                  31.52     1:06.50 (34.98)     1:42.81 (36.31)     2:15.91 (33.10)
 34 Connors, Emma             11 Moon-AM              2:16.70    2:16.17  
                  31.44     1:06.43 (34.99)     1:42.58 (36.15)     2:16.17 (33.59)
 35 Stevenson, Alexis         12 Jcc Sailfish-AM      2:24.79    2:16.26  
                  31.71     1:05.93 (34.22)     1:41.31 (35.38)     2:16.26 (34.95)
 36 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE     2:19.54    2:16.75  
                  30.88     1:05.55 (34.67)     1:41.41 (35.86)     2:16.75 (35.34)
 37 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM   2:19.34    2:16.81  
                  30.76     1:05.05 (34.29)     1:41.00 (35.95)     2:16.81 (35.81)
 38 Kerns, Grace              12 Shaker Sharks-LE     2:16.93    2:16.85  
                  31.91     1:07.14 (35.23)     1:43.08 (35.94)     2:16.85 (33.77)
 39 Allen, Courtney           12 STAR-NI              2:14.95    2:17.27  
                  31.30     1:05.99 (34.69)     1:42.13 (36.14)     2:17.27 (35.14)
 40 Fischer, Megan            12 Moon-AM              2:22.95    2:17.61  
                  32.25     1:07.09 (34.84)     1:43.41 (36.32)     2:17.61 (34.20)
 41 Lenda, Allison            12 Dolphins-NI          2:29.69    2:17.99  
                  31.37     1:06.16 (34.79)     1:42.54 (36.38)     2:17.99 (35.45)
 42 Mayberry, Ryley           11 SwimStrong-LE        2:20.17    2:18.22  
                  31.99     1:07.30 (35.31)     1:43.46 (36.16)     2:18.22 (34.76)
 43 Baker, Leah               12 Moon-AM              2:28.61    2:18.30  
                  31.72     1:06.76 (35.04)     1:43.03 (36.27)     2:18.30 (35.27)
 44 Koerwitz, Celeste         12 LESD-LE              2:22.84    2:18.60  
                  31.21     1:07.17 (35.96)     1:43.82 (36.65)     2:18.60 (34.78)
 45 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM   2:20.60    2:18.82  
                  31.56     1:07.02 (35.46)     1:43.22 (36.20)     2:18.82 (35.60)
 46 Kuryak, Payton            12 STAR-NI              2:21.02    2:18.84  
                  31.68     1:06.50 (34.82)     1:42.47 (35.97)     2:18.84 (36.37)
 47 Myers, Kiley              12 Greater Latrobe-AM   2:22.04    2:19.95  
                  31.27     1:06.98 (35.71)     1:44.01 (37.03)     2:19.95 (35.94)
 48 Steffey, Emily            12 LESD-LE              2:30.01    2:20.03  
                  31.05     1:07.04 (35.99)     1:44.47 (37.43)     2:20.03 (35.56)
 49 Thompson, Sophia          12 STAR-NI              2:27.98    2:20.23  
                  31.62     1:07.46 (35.84)     1:43.77 (36.31)     2:20.23 (36.46)
 50 Sterns, Anna              12 STAR-NI              2:23.21    2:21.64  
                  33.57     1:09.53 (35.96)     1:45.68 (36.15)     2:21.64 (35.96)
 51 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM   2:20.59    2:21.92  
                  32.11     1:07.74 (35.63)     1:44.79 (37.05)     2:21.92 (37.13)
 52 Schuld, Morgan            12 Lake Shore-LE        2:28.97    2:22.59  
                  33.36     1:09.12 (35.76)     1:45.79 (36.67)     2:22.59 (36.80)
 53 McNichols, Riley          11 SwimStrong-LE             NT    2:23.37  
                  31.07     1:08.00 (36.93)     1:45.93 (37.93)     2:23.37 (37.44)
 54 Metz, Juliana             11 LESD-LE              2:24.79    2:23.42  
                  32.87     1:09.45 (36.58)     1:46.91 (37.46)     2:23.42 (36.51)
 55 Mueller, Morgan           11 LESD-LE              2:24.48    2:23.97  
                  32.07     1:08.99 (36.92)     1:47.19 (38.20)     2:23.97 (36.78)
 56 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI     2:25.57    2:24.49  
                  31.74     1:08.22 (36.48)     1:46.69 (38.47)     2:24.49 (37.80)
 57 Costa, Milla              12 LESD-LE              2:21.83    2:25.03  
                  31.29     1:08.67 (37.38)     1:46.77 (38.10)     2:25.03 (38.26)
 58 Russell, Molly            11 Solon Stars-LE       2:24.19    2:25.58  
                  33.07     1:10.56 (37.49)     1:48.70 (38.14)     2:25.58 (36.88)
 59 Miller, Anna              11 Green-LE             2:28.51    2:25.96  
                  32.00     1:09.05 (37.05)     1:47.90 (38.85)     2:25.96 (38.06)
 60 Kress, Shannon            12 Allegheny North-AM   2:27.52    2:26.09  
                  32.75     1:10.31 (37.56)     1:48.99 (38.68)     2:26.09 (37.10)
 61 Brown, Jalyn              12 Titan Swim Team-AM   2:23.24    2:26.37  
                  33.09     1:09.67 (36.58)     1:48.61 (38.94)     2:26.37 (37.76)
 62 Bertolo, Emily            11 UN-NI                2:29.48    2:26.67  
                  33.01     1:10.18 (37.17)     1:49.43 (39.25)     2:26.67 (37.24)
 63 Murphy, Shannon           11 Moon-AM                   NT    2:33.65  
                  34.44     1:12.73 (38.29)     1:53.13 (40.40)     2:33.65 (40.52)
 64 Schuld, Mackenzie         12 Lake Shore-LE        2:28.90    2:33.67  
                  35.97     1:15.54 (39.57)     1:55.23 (39.69)     2:33.67 (38.44)
 65 Stanca, Madison           12 Lake Shore-LE             NT    2:34.62  
                  33.24     1:12.49 (39.25)     1:53.76 (41.27)     2:34.62 (40.86)
 66 Armstrong, Megan          11 Firestone-LE         2:29.55    2:36.64  
                  32.95     1:13.59 (40.64)     1:56.07 (42.48)     2:36.64 (40.57)
 67 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM       NT    2:38.00  
                  34.65     1:14.48 (39.83)     1:55.82 (41.34)     2:38.00 (42.18)
 68 Mastandrea, Summer        11 LESD-LE              2:41.45    2:44.39  
                  35.14     1:18.27 (43.13)     2:02.20 (43.93)     2:44.39 (42.19)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:17.21        2005 Hailey Farrell - JCCS-AM, JCCS-AM          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM   5:34.32    5:24.85   11  
                  28.79     1:01.36 (32.57)     1:34.74 (33.38)     2:08.31 (33.57)
        2:41.47 (33.16)     3:14.59 (33.12)     3:47.57 (32.98)     4:20.32 (32.75)
        4:53.01 (32.69)     5:24.85 (31.84)                                        
  2 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      5:41.69    5:27.89    9  
                  29.33     1:02.49 (33.16)     1:36.25 (33.76)     2:09.82 (33.57)
        2:43.23 (33.41)     3:16.34 (33.11)     3:49.48 (33.14)     4:22.52 (33.04)
        4:55.77 (33.25)     5:27.89 (32.12)                                        
  3 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   5:39.22    5:30.68    8  
                  29.77     1:02.79 (33.02)     1:36.69 (33.90)     2:10.54 (33.85)
        2:44.13 (33.59)     3:17.86 (33.73)     3:51.75 (33.89)     4:25.59 (33.84)
        4:59.02 (33.43)     5:30.68 (31.66)                                        
  4 Russell, Shannon          11 UN-NI                5:38.84    5:31.21    7  
                  29.67     1:02.35 (32.68)     1:35.93 (33.58)     2:09.77 (33.84)
        2:43.39 (33.62)     3:17.27 (33.88)     3:50.90 (33.63)     4:24.85 (33.95)
        4:58.55 (33.70)     5:31.21 (32.66)                                        
  5 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM            NT    5:34.25    6  
                  31.99     1:07.35 (35.36)     1:41.39 (34.04)     2:16.07 (34.68)
        2:48.98 (32.91)     3:22.25 (33.27)     3:54.80 (32.55)     4:28.33 (33.53)
        5:01.70 (33.37)     5:34.25 (32.55)                                        
  6 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              5:50.12    5:35.60    5  
                  30.48     1:04.08 (33.60)     1:38.34 (34.26)     2:13.05 (34.71)
        2:47.27 (34.22)     3:21.30 (34.03)     3:55.44 (34.14)     4:29.85 (34.41)
        5:03.61 (33.76)     5:35.60 (31.99)                                        
  7 Cherry, Taylor            12 UN-NI                5:44.63    5:38.16    4  
                  30.34     1:04.16 (33.82)     1:38.05 (33.89)     2:12.72 (34.67)
        2:46.50 (33.78)     3:20.94 (34.44)     3:55.77 (34.83)     4:30.23 (34.46)
      5:38.16 (1:07.93)                                                            
  8 Hart, Bainon              12 LESD-LE              5:48.98    5:40.02    3  
                  30.62     1:04.65 (34.03)     1:39.02 (34.37)     2:13.76 (34.74)
        2:48.47 (34.71)     3:23.42 (34.95)     3:58.35 (34.93)     4:33.33 (34.98)
        5:07.69 (34.36)     5:40.02 (32.33)                                        
  9 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              5:49.92    5:40.53    2  
                  30.93     1:04.43 (33.50)     1:39.12 (34.69)     2:13.78 (34.66)
        2:48.41 (34.63)     3:23.36 (34.95)     3:57.77 (34.41)     4:32.36 (34.59)
        5:06.62 (34.26)     5:40.53 (33.91)                                        
 10 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM   5:54.04    5:40.90    1  
                  30.07     1:04.49 (34.42)     1:39.87 (35.38)     2:15.01 (35.14)
        2:50.08 (35.07)     3:24.52 (34.44)     3:59.63 (35.11)     4:34.52 (34.89)
        5:08.53 (34.01)     5:40.90 (32.37)                                        
 11 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   5:51.33    5:42.58  
                  29.97     1:04.02 (34.05)     1:39.17 (35.15)     2:14.02 (34.85)
        2:49.26 (35.24)     3:24.77 (35.51)     4:00.18 (35.41)     4:36.17 (35.99)
        5:10.83 (34.66)     5:42.58 (31.75)                                        
 12 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        5:53.42    5:42.68  
                  30.43     1:04.27 (33.84)     1:38.81 (34.54)     2:13.63 (34.82)
        2:48.24 (34.61)     3:23.24 (35.00)     3:58.56 (35.32)     4:33.42 (34.86)
        5:08.59 (35.17)     5:42.68 (34.09)                                        
 13 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       5:46.09    5:43.83  
                  31.03     1:04.62 (33.59)     1:39.47 (34.85)     2:14.61 (35.14)
        2:49.59 (34.98)     3:24.76 (35.17)     3:59.95 (35.19)     4:35.08 (35.13)
        5:09.91 (34.83)     5:43.83 (33.92)                                        
 14 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI     5:58.36    5:44.17  
                  28.09       59.38 (31.29)     1:32.93 (33.55)     2:07.69 (34.76)
        2:42.77 (35.08)     3:18.43 (35.66)     3:54.76 (36.33)     4:31.57 (36.81)
        5:08.32 (36.75)     5:44.17 (35.85)                                        
 15 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM              5:53.43    5:47.02  
                  31.05     1:05.40 (34.35)     1:41.06 (35.66)     2:16.83 (35.77)
        2:52.71 (35.88)     3:28.16 (35.45)     4:03.66 (35.50)     4:39.09 (35.43)
        5:14.37 (35.28)     5:47.02 (32.65)                                        
 16 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM   5:59.48    5:48.91  
                  29.88     1:03.14 (33.26)     1:38.36 (35.22)     2:13.38 (35.02)
        2:49.23 (35.85)     3:25.67 (36.44)     4:02.53 (36.86)     4:38.89 (36.36)
        5:15.02 (36.13)     5:48.91 (33.89)                                        
 17 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    5:55.78    5:49.76  
                  31.02     1:05.25 (34.23)     1:40.40 (35.15)     2:16.00 (35.60)
        2:51.82 (35.82)     3:27.93 (36.11)     4:04.19 (36.26)     4:40.06 (35.87)
        5:15.31 (35.25)     5:49.76 (34.45)                                        
 18 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM   5:51.67    5:53.28  
                  32.24     1:06.90 (34.66)     1:42.19 (35.29)     2:17.99 (35.80)
        2:54.08 (36.09)     3:30.13 (36.05)     4:06.35 (36.22)     4:42.63 (36.28)
        5:18.70 (36.07)     5:53.28 (34.58)                                        
 19 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              5:58.08    5:54.94  
                  32.27     1:07.40 (35.13)     1:43.09 (35.69)     2:18.74 (35.65)
        2:54.15 (35.41)     3:29.95 (35.80)     4:06.72 (36.77)     4:43.32 (36.60)
        5:19.58 (36.26)     5:54.94 (35.36)                                        
 20 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              6:01.57    5:55.12  
                  31.30     1:07.01 (35.71)     1:43.06 (36.05)     2:19.26 (36.20)
        2:55.22 (35.96)     3:31.34 (36.12)     4:07.50 (36.16)     4:43.94 (36.44)
        5:20.54 (36.60)     5:55.12 (34.58)                                        
 21 Braccio, Elena            12 STAR-NI              6:02.36    5:57.65  
                  31.04     1:06.16 (35.12)     1:42.42 (36.26)     2:18.96 (36.54)
        2:55.93 (36.97)     3:32.65 (36.72)     4:09.81 (37.16)     4:47.01 (37.20)
        5:23.25 (36.24)     5:57.65 (34.40)                                        
 22 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE     6:03.73    5:58.30  
                  30.51     1:05.31 (34.80)     1:41.56 (36.25)     2:18.43 (36.87)
        2:55.65 (37.22)     3:32.68 (37.03)     4:09.77 (37.09)     4:46.78 (37.01)
        5:23.36 (36.58)     5:58.30 (34.94)                                        
 23 Pawli, Kya                11 STAR-NI                   NT    6:00.60  
                  33.32     1:09.74 (36.42)     1:46.23 (36.49)     2:23.41 (37.18)
        3:00.62 (37.21)     3:37.08 (36.46)     4:13.78 (36.70)     4:49.83 (36.05)
        5:25.66 (35.83)     6:00.60 (34.94)                                        
 24 Stevenson, Alexis         12 Jcc Sailfish-AM      6:06.33    6:01.42  
                  32.83     1:08.54 (35.71)     1:44.84 (36.30)     2:21.45 (36.61)
        2:58.00 (36.55)     3:34.43 (36.43)     4:11.37 (36.94)     4:48.68 (37.31)
        5:25.35 (36.67)     6:01.42 (36.07)                                        
 25 Allen, Courtney           12 STAR-NI              6:01.80    6:01.83  
                  32.52     1:08.38 (35.86)     1:45.29 (36.91)     2:22.07 (36.78)
        2:59.19 (37.12)     3:36.66 (37.47)     4:13.65 (36.99)     4:50.27 (36.62)
        5:27.24 (36.97)     6:01.83 (34.59)                                        
 26 Connors, Emma             11 Moon-AM              6:07.99    6:02.47  
                  31.96     1:08.66 (36.70)     1:45.12 (36.46)     2:22.03 (36.91)
        2:59.44 (37.41)     3:36.61 (37.17)     4:14.03 (37.42)     4:51.88 (37.85)
        5:28.46 (36.58)     6:02.47 (34.01)                                        
 27 Baker, Leah               12 Moon-AM                   NT    6:02.96  
                  32.23     1:08.16 (35.93)     1:45.16 (37.00)     2:22.72 (37.56)
        2:59.80 (37.08)     3:37.71 (37.91)     4:14.53 (36.82)     4:51.40 (36.87)
        5:27.26 (35.86)     6:02.96 (35.70)                                        
 28 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                6:04.49    6:04.99  
                  32.49     1:08.80 (36.31)     1:45.44 (36.64)     2:22.59 (37.15)
        3:00.45 (37.86)     3:38.50 (38.05)     4:15.45 (36.95)     4:53.41 (37.96)
        5:30.00 (36.59)     6:04.99 (34.99)                                        
 29 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM   6:04.28    6:06.11  
                  33.19     1:08.98 (35.79)     1:46.29 (37.31)     2:23.39 (37.10)
        3:00.82 (37.43)     3:38.75 (37.93)     4:15.65 (36.90)     4:53.39 (37.74)
        5:31.42 (38.03)     6:06.11 (34.69)                                        
 30 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              6:14.94    6:08.34  
                  32.87     1:08.84 (35.97)     1:45.40 (36.56)     2:22.84 (37.44)
        3:00.14 (37.30)     3:38.05 (37.91)     4:16.02 (37.97)     4:54.41 (38.39)
      6:08.34 (1:13.93)                                                            
 31 Fischer, Megan            12 Moon-AM              6:03.60    6:13.85  
                  33.20     1:09.93 (36.73)     1:48.35 (38.42)     2:27.65 (39.30)
        3:06.93 (39.28)     3:45.28 (38.35)     4:23.65 (38.37)     5:01.70 (38.05)
        5:39.27 (37.57)     6:13.85 (34.58)                                        
 32 Metz, Juliana             11 LESD-LE              6:16.86    6:15.25  
                  33.97     1:10.63 (36.66)     1:48.58 (37.95)     2:27.27 (38.69)
        3:05.53 (38.26)     3:43.96 (38.43)     4:22.41 (38.45)     5:00.68 (38.27)
        5:38.65 (37.97)     6:15.25 (36.60)                                        
 33 Costa, Milla              12 LESD-LE              6:18.34    6:27.20  
                  33.63     1:11.56 (37.93)     1:50.67 (39.11)     2:29.57 (38.90)
        3:09.98 (40.41)     3:50.25 (40.27)     4:30.94 (40.69)     5:10.52 (39.58)
        5:50.28 (39.76)     6:27.20 (36.92)                                        
 34 Mueller, Morgan           11 LESD-LE                   NT    6:35.33  
                  33.43     1:12.37 (38.94)     1:52.55 (40.18)     2:33.29 (40.74)
        3:14.39 (41.10)     3:55.39 (41.00)     4:37.13 (41.74)     5:17.63 (40.50)
        5:57.10 (39.47)     6:35.33 (38.23)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.86        2010 Lauren Heller CFYN-LE, Tiger Sharks          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM     28.81      28.34   11  
  2 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE        29.64      28.62    9  
  3 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE        30.53      30.61    8  
  4 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM     30.92      30.63    7  
  5 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE         31.60      30.73    6  
  6 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI       31.07      30.85    5  
  7 Hart, Bainon              12 LESD-LE                31.06      30.96    4  
  8 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM                31.84      31.10    3  
  9 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM     30.74      31.11    2  
 10 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH    31.44      31.24    1  
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.86        2010 Lauren Heller CFYN-LE, Tiger Sharks          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM     29.34      28.81  
  2 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE        29.66      29.64  
  3 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE        31.55      30.53  
  4 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM     32.19      30.74  
  5 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM     31.11      30.92  
  6 Hart, Bainon              12 LESD-LE                31.31      31.06  
  7 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI       31.08      31.07  
  8 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH    30.46      31.44  
  9 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE         30.65      31.60  
 10 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM                32.16      31.84  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE          32.32      32.06  
 12 Zelis, Hanna              11 SwimStrong-LE          32.28      32.34  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stump, Jordan             11 Firestone-LE           33.16      32.35  
 14 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                  32.42      32.37  
 15 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM     34.32      32.40  
 16 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM          33.55      32.72  
 17 Miklos, Natalia           12 Shaker Sharks-LE       33.58      32.76  
 18 Pawli, Kya                11 STAR-NI                33.09      32.80  
 19 Musbach, Lauren           11 LESD-LE                33.09      32.96  
 20 Ingalls, Erin             12 LESD-LE                34.68      33.12  
 21 Fischer, Mackenzie        11 Town Wreckers-NI       35.71      33.41  
 22 Perry, Maggie             12 University-LE          34.09      33.46  
 23 Martin, Anna              12 STAR-NI                33.11      33.48  
 24 Stavnicky, Kate           12 Solon Stars-LE         34.89      33.60  
 25 Hynd, Meadow              12 Solon Stars-LE         34.03      33.66  
 26 Robb, Jamyson             11 Canton-LE              34.01      33.74  
 27 Valenza, Grace            11 LESD-LE                34.32      33.85  
 28 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM     33.07      33.92  
 29 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI      35.83      33.95  
 29 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM            32.71      33.95  
 31 Flynn, Mary Claire        11 Lake Shore-LE          35.49      33.98  
 32 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM     34.12      33.99  
 33 Mueller, Morgan           11 LESD-LE                34.38      34.00  
 34 Pal-Freeman, Cate         12 Upper St. Clair-AM     33.53      34.01  
 35 Markovitch, Jennah        12 Penguins-LE            35.45      34.07  
 36 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI                33.25      34.09  
 37 Russell, Molly            11 Solon Stars-LE         34.45      34.15  
 38 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE                35.89      34.24  
 39 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM     33.90      34.28  
 40 Mayberry, Ryley           11 SwimStrong-LE          34.18      34.46  
 41 Kuryak, Payton            12 STAR-NI                34.92      34.55  
 42 Thompson, Sophia          12 STAR-NI                35.44      34.71  
 43 Steffey, Emily            12 LESD-LE                34.15      34.74  
 44 Costa, Milla              12 LESD-LE                34.35      34.75  
 45 Dyer, Madeline            12 UN-LE                  35.80      34.86  
 46 Schuld, Morgan            12 Lake Shore-LE          35.82      35.38  
 47 Nasternak, Olivia         12 Utown Wreckers-NI      35.76      36.08  
 47 Brown, Jalyn              12 Titan Swim Team-AM     34.66      36.08  
 49 Bare, Libby               11 LESD-LE                36.94      36.21  
 50 Koerwitz, Celeste         12 LESD-LE                36.88      36.25  
 51 Norvilitis, Rachel        11 Town Wreckers-NI       35.76      36.31  
 52 Muckleroy, Mattie         11 Green-LE               36.02      36.84  
 53 Mastandrea, Summer        11 LESD-LE                40.20      36.93  
 54 Stanca, Madison           12 Lake Shore-LE             NT      37.13  
 55 Yoviene, Chloe            11 Dolphins-NI            36.09      37.54  
 56 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT      38.54  
 57 Fan, Emily                11 LESD-LE                45.02      41.38  
 58 Gao, Yingying             11 LESD-LE                46.09      47.56  
 -- Malcolm, Linzy            12 LESD-LE                40.36         DQ  
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.47        2010 Lauren Heller CFYN-LE, Tiger Sharks          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM   1:02.80    1:00.97   11  
                  29.80     1:00.97 (31.17)                                        
  2 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          1:04.56    1:05.68    9  
                  32.08     1:05.68 (33.60)                                        
  3 Cherry, Taylor            12 UN-NI                1:07.18    1:06.09    8  
                  32.04     1:06.09 (34.05)                                        
  4 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH  1:06.80    1:06.50    7  
                  33.15     1:06.50 (33.35)                                        
  5 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH  1:07.31    1:06.84    6  
                  33.01     1:06.84 (33.83)                                        
  6 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI     1:08.30    1:06.89    5  
                  32.27     1:06.89 (34.62)                                        
  7 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI     1:07.04    1:06.95    4  
                  32.58     1:06.95 (34.37)                                        
  8 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM   1:09.69    1:07.10    3  
                  33.21     1:07.10 (33.89)                                        
  9 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        1:08.07    1:07.49    2  
                  33.33     1:07.49 (34.16)                                        
 10 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       1:05.55    1:07.68    1  
                  33.11     1:07.68 (34.57)                                        
 11 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM   1:09.02    1:07.79  
                  33.34     1:07.79 (34.45)                                        
 12 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE      1:10.50    1:07.81  
                  32.86     1:07.81 (34.95)                                        
 13 Hart, Bainon              12 LESD-LE              1:06.87    1:08.09  
                  33.20     1:08.09 (34.89)                                        
 14 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                1:11.00    1:08.50  
                  33.55     1:08.50 (34.95)                                        
 15 Braccio, Elena            12 STAR-NI              1:09.06    1:08.60  
                  33.74     1:08.60 (34.86)                                        
 16 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM              1:09.03    1:08.68  
                  33.49     1:08.68 (35.19)                                        
 17 Jerry, Katherine          12 LESD-LE              1:10.53    1:09.33  
                  33.60     1:09.33 (35.73)                                        
 18 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                1:08.97    1:09.48  
                  34.27     1:09.48 (35.21)                                        
 19 Zelis, Hanna              11 SwimStrong-LE        1:10.82    1:09.53  
                  33.27     1:09.53 (36.26)                                        
 20 Miklos, Natalia           12 Shaker Sharks-LE     1:10.69    1:09.54  
                  33.88     1:09.54 (35.66)                                        
 21 Hynd, Meadow              12 Solon Stars-LE       1:10.04    1:09.93  
                  34.17     1:09.93 (35.76)                                        
 22 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              1:12.64    1:10.09  
                  34.57     1:10.09 (35.52)                                        
 23 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    1:19.13    1:10.48  
                  34.52     1:10.48 (35.96)                                        
 24 Pal-Freeman, Cate         12 Upper St. Clair-AM   1:12.57    1:10.49  
                  34.42     1:10.49 (36.07)                                        
 25 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        1:10.31    1:10.74  
                  34.62     1:10.74 (36.12)                                        
 26 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    1:15.53    1:10.87  
                  34.73     1:10.87 (36.14)                                        
 27 Pawli, Kya                11 STAR-NI              1:11.92    1:10.91  
                  35.01     1:10.91 (35.90)                                        
 28 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM          1:08.90    1:11.45  
                  35.09     1:11.45 (36.36)                                        
 29 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM   1:11.13    1:11.90  
                  34.95     1:11.90 (36.95)                                        
 30 Stump, Jordan             11 Firestone-LE         1:15.38    1:11.91  
                  35.24     1:11.91 (36.67)                                        
 31 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              1:12.58    1:12.09  
                  35.77     1:12.09 (36.32)                                        
 32 Bess, Gabrielle           12 Ridgewood YMCA-LE    1:16.49    1:12.19  
                  34.45     1:12.19 (37.74)                                        
 33 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   1:12.31    1:12.36  
                  35.19     1:12.36 (37.17)                                        
 34 Stavnicky, Kate           12 Solon Stars-LE       1:12.59    1:12.58  
                  36.11     1:12.58 (36.47)                                        
 35 Mayberry, Ryley           11 SwimStrong-LE        1:13.86    1:12.75  
                  35.32     1:12.75 (37.43)                                        
 36 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM   1:14.05    1:12.77  
                  35.37     1:12.77 (37.40)                                        
 37 Hall, Amy                 11 Unatttached Cww-LE   1:16.70    1:13.00  
                  35.08     1:13.00 (37.92)                                        
 38 Steffey, Emily            12 LESD-LE              1:16.28    1:13.23  
                  35.46     1:13.23 (37.77)                                        
 39 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              1:13.80    1:13.41  
                  35.49     1:13.41 (37.92)                                        
 40 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM   1:12.04    1:13.56  
                  35.90     1:13.56 (37.66)                                        
 41 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI    1:19.20    1:13.66  
                  35.36     1:13.66 (38.30)                                        
 42 Shackelford, Paige        11 UN-LE                1:18.56    1:13.67  
                  36.48     1:13.67 (37.19)                                        
 43 Ingalls, Erin             12 LESD-LE              1:17.89    1:14.07  
                  35.70     1:14.07 (38.37)                                        
 44 Rudman, Peyton            12 University-LE        1:12.80    1:14.17  
                  35.83     1:14.17 (38.34)                                        
 45 Mueller, Morgan           11 LESD-LE              1:14.42    1:14.28  
                  35.70     1:14.28 (38.58)                                        
 46 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              1:10.29    1:14.66  
                  36.56     1:14.66 (38.10)                                        
 47 Russell, Molly            11 Solon Stars-LE       1:15.16    1:14.67  
                  36.57     1:14.67 (38.10)                                        
 48 Armstrong, Megan          11 Firestone-LE         1:18.16    1:14.96  
                  35.46     1:14.96 (39.50)                                        
 49 Connors, Emma             11 Moon-AM              1:19.07    1:15.12  
                  37.23     1:15.12 (37.89)                                        
 50 Kuryak, Payton            12 STAR-NI              1:14.69    1:15.14  
                  35.97     1:15.14 (39.17)                                        
 51 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              1:14.76    1:15.29  
                  36.86     1:15.29 (38.43)                                        
 52 Schuld, Morgan            12 Lake Shore-LE        1:16.52    1:15.32  
                  36.69     1:15.32 (38.63)                                        
 53 Mastromatteo, Gabby       12 Lake Shore-LE        1:17.18    1:15.49  
                  36.28     1:15.49 (39.21)                                        
 54 Mazzoli, Lydia            12 Solon Stars-LE       1:18.94    1:15.65  
                  36.72     1:15.65 (38.93)                                        
 55 Burgess, Katherine        12 Lake Shore-LE        1:13.16    1:15.74  
                  36.08     1:15.74 (39.66)                                        
 56 Costa, Milla              12 LESD-LE              1:15.83    1:15.86  
                  37.24     1:15.86 (38.62)                                        
 57 Effron, Trudie            12 B3-LE                1:18.04    1:16.25  
                  36.40     1:16.25 (39.85)                                        
 58 Markovitch, Jennah        12 Penguins-LE          1:17.19    1:16.51  
                  36.52     1:16.51 (39.99)                                        
 59 Brown, Jalyn              12 Titan Swim Team-AM   1:15.78    1:16.79  
                  37.73     1:16.79 (39.06)                                        
 60 Baker, Leah               12 Moon-AM              1:18.98    1:16.90  
                  37.51     1:16.90 (39.39)                                        
 61 Thompson, Sophia          12 STAR-NI                   NT    1:16.95  
                  37.58     1:16.95 (39.37)                                        
 62 Fischer, Mackenzie        11 Town Wreckers-NI     1:18.39    1:17.03  
                  37.07     1:17.03 (39.96)                                        
 63 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM   1:14.13    1:17.37  
 64 Allen, Courtney           12 STAR-NI              1:15.28    1:17.38  
                  38.09     1:17.38 (39.29)                                        
 65 Kress, Shannon            12 Allegheny North-AM   1:18.56    1:17.91  
                  37.66     1:17.91 (40.25)                                        
 66 Sterns, Anna              12 STAR-NI              1:18.30    1:18.25  
                  38.49     1:18.25 (39.76)                                        
 67 Stevenson, Alexis         12 Jcc Sailfish-AM      1:19.85    1:18.32  
                  38.46     1:18.32 (39.86)                                        
 68 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM       NT    1:18.39  
                  38.19     1:18.39 (40.20)                                        
 69 Koerwitz, Celeste         12 LESD-LE              1:21.34    1:18.58  
                  38.32     1:18.58 (40.26)                                        
 70 Dyer, Madeline            12 UN-LE                1:17.97    1:18.90  
                  38.33     1:18.90 (40.57)                                        
 71 Bare, Libby               11 LESD-LE              1:20.30    1:19.25  
                  38.66     1:19.25 (40.59)                                        
 72 Metz, Juliana             11 LESD-LE              1:21.05    1:19.41  
                  39.06     1:19.41 (40.35)                                        
 73 Humiston, Madigan         12 Town Wreckers-NI     1:18.53    1:19.50  
                  38.31     1:19.50 (41.19)                                        
 74 Schuld, Mackenzie         12 Lake Shore-LE        1:19.05    1:21.08  
                  39.96     1:21.08 (41.12)                                        
 75 Mastandrea, Summer        11 LESD-LE              1:24.11    1:21.76  
                  38.87     1:21.76 (42.89)                                        
 76 Glime, Amanda             11 LESD-LE              1:29.81    1:26.90  
                  42.61     1:26.90 (44.29)                                        
 -- Malcolm, Linzy            12 LESD-LE              1:34.32         DQ  
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.91        1993 Josie Jedick - LSSC-LE, LSSC-LE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE        31.84      32.26   11  
  2 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI      33.10      33.16    9  
  3 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE       34.90      33.56    8  
  4 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM     33.00      33.63    7  
  5 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM     35.85      34.05    6  
  6 Stump, Jordan             11 Firestone-LE           35.98      34.73    5  
  7 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE    35.59      34.75    4  
  8 Kerns, Grace              12 Shaker Sharks-LE       36.24      35.11    3  
  9 Jerry, Katherine          12 LESD-LE                35.63      35.20    2  
 10 Burgess, Katherine        12 Lake Shore-LE          36.84      35.34    1  
 11 Valenza, Grace            11 LESD-LE                35.56      35.69  
 12 Miller, Anna              11 Green-LE               37.80      36.35  
 13 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM     36.86      36.36  
 14 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM          39.39      36.68  
 15 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM          37.06      36.83  
 16 Robb, Jamyson             11 Canton-LE              36.94      36.87  
 17 Baker, Leah               12 Moon-AM                37.14      36.99  
 18 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM     37.10      37.18  
 19 Mastromatteo, Gabby       12 Lake Shore-LE          39.72      37.21  
 20 Dyer, Madeline            12 UN-LE                  37.72      37.30  
 21 Gadd, Shaelyn             11 SwimStrong-LE          39.32      37.48  
 22 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI       37.00      37.63  
 23 Flynn, Mary Claire        11 Lake Shore-LE          38.67      37.76  
 24 Murphy, Shannon           11 Moon-AM                38.89      38.33  
 25 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM     38.75      38.45  
 26 Costa, Milla              12 LESD-LE                36.85      38.64  
 27 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM     38.65      39.40  
 28 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE             NT      39.42  
 29 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM     40.22      39.68  
 30 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE      38.55      39.86  
 31 Nasternak, Olivia         12 Utown Wreckers-NI      39.96      39.90  
 32 Strawser, Emily           12 SwimStrong-LE          38.89      40.27  
 33 Hayes, Rowan              12 Umillcreek-AM          40.24      40.65  
 34 Mueller, Morgan           11 LESD-LE                40.74      41.46  
 35 McNichols, Riley          11 SwimStrong-LE             NT      42.12  
 36 Pierce, Lexi              11 Millcreek-AM           39.53      42.16  
 37 Malcolm, Linzy            12 LESD-LE                46.85      43.84  
 38 Glime, Amanda             11 LESD-LE                44.62      46.66  
 39 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT      47.47  
 40 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM       NT      48.30  
 41 Brown, Natalie            11 Tiger Sharks-LE           NT      49.85  
 -- Lenz, Carrie              12 Greater Latrobe-AM     37.84         DQ  
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:08.10  11/23/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      1:10.90    1:08.10!  11  
                  32.82     1:08.10 (35.28)                                        
  2 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   1:11.96    1:10.33    9  
                  33.80     1:10.33 (36.53)                                        
  3 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM   1:12.14    1:11.71    8  
                  33.56     1:11.71 (38.15)                                        
  4 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          1:12.52    1:11.89    7  
                  34.87     1:11.89 (37.02)                                        
  5 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI    1:13.80    1:13.64    6  
                  34.72     1:13.64 (38.92)                                        
  6 Russell, Shannon          11 UN-NI                1:12.82    1:14.13    5  
                  35.22     1:14.13 (38.91)                                        
  7 Stump, Jordan             11 Firestone-LE         1:15.26    1:15.19    4  
                  35.13     1:15.19 (40.06)                                        
  8 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE     1:15.18    1:15.72    3  
                  35.33     1:15.72 (40.39)                                        
  9 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE  1:16.08    1:16.08    2  
                  35.72     1:16.08 (40.36)                                        
 10 Allen, Courtney           12 STAR-NI              1:16.03    1:17.16    1  
                  35.80     1:17.16 (41.36)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:08.10  11/23/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      1:08.74    1:10.90  
                  33.69     1:10.90 (37.21)                                        
  2 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   1:15.84    1:11.96  
                  34.74     1:11.96 (37.22)                                        
  3 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM   1:12.07    1:12.14  
                  33.87     1:12.14 (38.27)                                        
  4 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          1:15.34    1:12.52  
                  35.14     1:12.52 (37.38)                                        
  5 Russell, Shannon          11 UN-NI                1:12.08    1:12.82  
                  34.50     1:12.82 (38.32)                                        
  6 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI    1:13.63    1:13.80  
                  34.64     1:13.80 (39.16)                                        
  7 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE     1:16.44    1:15.18  
                  35.09     1:15.18 (40.09)                                        
  8 Stump, Jordan             11 Firestone-LE         1:21.50    1:15.26  
                  35.55     1:15.26 (39.71)                                        
  9 Allen, Courtney           12 STAR-NI              1:18.34    1:16.03  
                  35.61     1:16.03 (40.42)                                        
 10 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE  1:17.70    1:16.08  
                  35.96     1:16.08 (40.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM        1:24.58    1:17.00  
                  36.96     1:17.00 (40.04)                                        
 12 Kerns, Grace              12 Shaker Sharks-LE     1:22.60    1:17.52  
                  36.76     1:17.52 (40.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH  1:21.41    1:18.09  
                  36.71     1:18.09 (41.38)                                        
 14 Baker, Leah               12 Moon-AM              1:21.58    1:18.21  
                  36.88     1:18.21 (41.33)                                        
 15 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    1:28.11    1:18.34  
                  37.28     1:18.34 (41.06)                                        
 16 Langius, Phoebe           12 University-LE        1:19.17    1:18.53  
                  37.29     1:18.53 (41.24)                                        
 17 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        1:20.89    1:18.77  
 18 Valenza, Grace            11 LESD-LE              1:20.69    1:18.96  
                  37.51     1:18.96 (41.45)                                        
 19 Lenz, Carrie              12 Greater Latrobe-AM   1:28.54    1:19.36  
                  36.78     1:19.36 (42.58)                                        
 20 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              1:22.02    1:19.53  
                  37.70     1:19.53 (41.83)                                        
 21 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              1:22.19    1:19.58  
                  37.65     1:19.58 (41.93)                                        
 22 Jerry, Katherine          12 LESD-LE              1:22.93    1:19.72  
                  36.74     1:19.72 (42.98)                                        
 23 Dyer, Madeline            12 UN-LE                1:23.07    1:20.09  
                  37.66     1:20.09 (42.43)                                        
 24 Miller, Anna              11 Green-LE             1:25.29    1:20.37  
                  37.77     1:20.37 (42.60)                                        
 25 Shackelford, Paige        11 UN-LE                1:26.49    1:20.39  
                  37.94     1:20.39 (42.45)                                        
 26 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM   1:20.47    1:20.46  
                  37.42     1:20.46 (43.04)                                        
 27 Sun, Helen                11 Solon Stars-LE       1:29.14    1:21.08  
                  38.50     1:21.08 (42.58)                                        
 28 Robb, Jamyson             11 Canton-LE            1:20.94    1:21.25  
                  39.07     1:21.25 (42.18)                                        
 29 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI     1:22.54    1:22.08  
                  38.48     1:22.08 (43.60)                                        
 30 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM   1:23.13    1:22.12  
                  38.70     1:22.12 (43.42)                                        
 31 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM   1:24.18    1:22.13  
                  38.64     1:22.13 (43.49)                                        
 32 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM   1:21.95    1:22.79  
                  39.13     1:22.79 (43.66)                                        
 33 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE        1:25.06    1:22.95  
                  39.13     1:22.95 (43.82)                                        
 34 Flynn, Mary Claire        11 Lake Shore-LE        1:28.30    1:23.05  
                  38.97     1:23.05 (44.08)                                        
 35 Markovitch, Jennah        12 Penguins-LE          1:27.42    1:23.29  
                  40.16     1:23.29 (43.13)                                        
 36 Murphy, Shannon           11 Moon-AM              1:23.93    1:24.33  
                  39.77     1:24.33 (44.56)                                        
 37 Gadd, Shaelyn             11 SwimStrong-LE        1:26.63    1:25.35  
                  39.47     1:25.35 (45.88)                                        
 38 Nasternak, Olivia         12 Utown Wreckers-NI    1:27.06    1:25.69  
                  40.75     1:25.69 (44.94)                                        
 39 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE    1:27.65    1:26.34  
                  40.40     1:26.34 (45.94)                                        
 40 Pierce, Lexi              11 Millcreek-AM         1:28.27    1:26.61  
                  40.96     1:26.61 (45.65)                                        
 41 Kress, Shannon            12 Allegheny North-AM   1:27.92    1:27.03  
                  40.93     1:27.03 (46.10)                                        
 42 Bare, Libby               11 LESD-LE              1:30.17    1:28.24  
                  41.95     1:28.24 (46.29)                                        
 43 Mueller, Morgan           11 LESD-LE              1:28.12    1:29.75  
                  42.69     1:29.75 (47.06)                                        
 44 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              1:41.27    1:33.60  
                  44.12     1:33.60 (49.48)                                        
 45 Yoviene, Chloe            11 Dolphins-NI          1:28.69    1:36.48  
                  44.03     1:36.48 (52.45)                                        
 46 Metz, Juliana             11 LESD-LE              1:34.76    1:37.32  
                  45.98     1:37.32 (51.34)                                        
 47 Malcolm, Linzy            12 LESD-LE              1:50.40    1:39.27  
                  47.01     1:39.27 (52.26)                                        
 48 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT    1:40.50  
                  47.69     1:40.50 (52.81)                                        
 49 Fan, Emily                11 LESD-LE              1:51.49    1:44.51  
                  49.61     1:44.51 (54.90)                                        
 50 Gao, Yingying             11 LESD-LE              2:05.00    1:48.45  
                  50.89     1:48.45 (57.56)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.28        2000 Jamie Engan - BNY-IL, BNY-IL                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM     28.81      28.25   11  
  2 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE        28.58      28.51    9  
  3 Rudman, Peyton            12 University-LE          30.76      29.53    8  
  4 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM                31.60      29.96    7  
  5 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE       30.85      30.13    6  
  6 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                  31.06      30.15    5  
  7 Musbach, Lauren           11 LESD-LE                31.16      30.47    4  
  8 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH    30.28      30.50    3  
  9 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE          31.29      30.51    2  
 10 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE          31.18      30.62    1  
 11 Hart, Bainon              12 LESD-LE                30.94      30.67  
 12 Thompson, Sophia          12 STAR-NI                31.68      30.70  
 13 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI                30.97      30.73  
 14 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE                31.12      30.79  
 15 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM     30.82      30.80  
 16 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM     31.27      30.82  
 17 Myers, Kiley              12 Greater Latrobe-AM     30.25      30.83  
 18 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI       30.67      31.10  
 19 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM     31.92      31.21  
 20 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM             NT      31.22  
 21 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE      31.72      31.28  
 22 Perry, Maggie             12 University-LE          31.73      31.35  
 23 Fischer, Megan            12 Moon-AM                   NT      31.40  
 24 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM     33.49      31.43  
 25 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE        31.13      31.45  
 26 Zelis, Hanna              11 SwimStrong-LE          31.64      31.68  
 27 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM            32.68      31.76  
 28 Stump, Jordan             11 Firestone-LE           31.76      32.09  
 29 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM     33.02      32.12  
 30 Ingalls, Erin             12 LESD-LE                32.18      32.17  
 31 Flynn, Mary Claire        11 Lake Shore-LE          33.16      32.24  
 32 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH    31.43      32.28  
 33 Gadd, Shaelyn             11 SwimStrong-LE          33.21      32.43  
 34 Steffey, Emily            12 LESD-LE                32.20      32.48  
 35 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE      33.95      32.67  
 36 Mazzoli, Lydia            12 Solon Stars-LE         34.18      32.89  
 37 Kuryak, Payton            12 STAR-NI                33.24      32.90  
 38 McNichols, Riley          11 SwimStrong-LE             NT      32.96  
 39 Hall, Amy                 11 Unatttached Cww-LE     32.06      32.98  
 40 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE         34.36      33.01  
 41 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM     32.93      33.02  
 42 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE    33.41      33.10  
 43 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE      32.19      33.19  
 44 Pal-Freeman, Cate         12 Upper St. Clair-AM     33.77      33.26  
 45 Bess, Gabrielle           12 Ridgewood YMCA-LE      33.21      33.30  
 46 Connors, Emma             11 Moon-AM                34.59      33.51  
 47 Shackelford, Paige        11 UN-LE                  33.71      33.63  
 48 Stavnicky, Kate           12 Solon Stars-LE         34.18      33.86  
 49 Humiston, Madigan         12 Town Wreckers-NI       33.44      34.03  
 50 Ambroziak, Rachel         12 Hudson Heat-LE         34.10      34.20  
 51 Markovitch, Jennah        12 Penguins-LE            34.33      34.40  
 52 Pawli, Kya                11 STAR-NI                34.49      34.65  
 53 Armstrong, Megan          11 Firestone-LE           32.73      35.41  
 54 Schuld, Mackenzie         12 Lake Shore-LE          34.30      36.01  
 55 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM     34.52      36.18  
 56 Bertolo, Emily            11 UN-NI                  34.26      36.25  
 57 Nuzback, Hope             12 Millcreek-AM           34.13      36.93  
 58 Metz, Juliana             11 LESD-LE                43.69      39.86  
 59 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT      42.18  
 -- Malcolm, Linzy            12 LESD-LE                45.26         DQ  
 -- Mastandrea, Summer        11 LESD-LE                39.89         DQ  
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:00.37        2004 Megan Fox - NS-MI, NS-MI                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   1:04.10    1:00.84   11  
                  28.60     1:00.84 (32.24)                                        
  2 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      1:03.97    1:03.25    9  
                  29.87     1:03.25 (33.38)                                        
  3 Russell, Shannon          11 UN-NI                1:06.67    1:05.72    8  
                  30.76     1:05.72 (34.96)                                        
  4 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              1:06.51    1:06.36    7  
                  31.24     1:06.36 (35.12)                                        
  5 Wheeler, Alexandra        12 Dolphins-NI          1:08.35    1:06.47    6  
                  31.29     1:06.47 (35.18)                                        
  6 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        1:08.31    1:06.67    5  
                  31.24     1:06.67 (35.43)                                        
  7 Rudman, Peyton            12 University-LE        1:07.23    1:07.31    4  
                  30.85     1:07.31 (36.46)                                        
  8 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              1:07.91    1:07.38    3  
                  31.65     1:07.38 (35.73)                                        
  9 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              1:08.50    1:08.13    2  
                  33.83     1:08.13 (34.30)                                        
 10 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              1:08.45    1:08.45    1  
                  32.12     1:08.45 (36.33)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:00.37        2004 Megan Fox - NS-MI, NS-MI                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      1:05.59    1:03.97  
                  30.80     1:03.97 (33.17)                                        
  2 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   1:05.64    1:04.10  
                  29.50     1:04.10 (34.60)                                        
  3 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              1:08.31    1:06.51  
                  31.47     1:06.51 (35.04)                                        
  4 Russell, Shannon          11 UN-NI                1:08.95    1:06.67  
                  31.34     1:06.67 (35.33)                                        
  5 Rudman, Peyton            12 University-LE        1:08.13    1:07.23  
                  31.76     1:07.23 (35.47)                                        
  6 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              1:08.58    1:07.91  
                  31.93     1:07.91 (35.98)                                        
  7 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        1:09.96    1:08.31  
                  32.57     1:08.31 (35.74)                                        
  8 Wheeler, Alexandra        12 Dolphins-NI          1:10.01    1:08.35  
                  32.48     1:08.35 (35.87)                                        
  9 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              1:08.50    1:08.45  
                  32.47     1:08.45 (35.98)                                        
 10 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              1:11.52    1:08.50  
                  33.74     1:08.50 (34.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM   1:10.27    1:08.56  
                  32.13     1:08.56 (36.43)                                        
 12 Myers, Kiley              12 Greater Latrobe-AM   1:17.01    1:08.74  
                  31.14     1:08.74 (37.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              1:08.87    1:08.77  
                  32.47     1:08.77 (36.30)                                        
 14 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    1:10.22    1:08.92  
                  32.10     1:08.92 (36.82)                                        
 15 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE     1:10.20    1:09.24  
                  32.16     1:09.24 (37.08)                                        
 16 Sun, Helen                11 Solon Stars-LE       1:13.49    1:10.06  
                  32.49     1:10.06 (37.57)                                        
 17 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE      1:11.50    1:10.21  
                  31.84     1:10.21 (38.37)                                        
 18 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                1:15.50    1:10.35  
                  33.52     1:10.35 (36.83)                                        
 19 Martin, Anna              12 STAR-NI              1:05.95    1:10.51  
                  32.74     1:10.51 (37.77)                                        
 20 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   1:09.61    1:10.55  
                  32.24     1:10.55 (38.31)                                        
 21 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI     1:13.71    1:10.67  
                  32.00     1:10.67 (38.67)                                        
 22 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        1:14.81    1:11.14  
                  32.32     1:11.14 (38.82)                                        
 23 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM   1:13.07    1:11.49  
                  33.57     1:11.49 (37.92)                                        
 24 Hall, Amy                 11 Unatttached Cww-LE   1:14.56    1:11.84  
                  33.48     1:11.84 (38.36)                                        
 25 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM   1:13.41    1:11.94  
                  33.86     1:11.94 (38.08)                                        
 26 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM   1:14.36    1:12.14  
                  34.42     1:12.14 (37.72)                                        
 27 Fischer, Megan            12 Moon-AM              1:14.17    1:12.28  
                  34.14     1:12.28 (38.14)                                        
 28 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE        1:14.55    1:12.33  
                  33.53     1:12.33 (38.80)                                        
 29 Ingalls, Erin             12 LESD-LE              1:16.68    1:12.39  
                  33.88     1:12.39 (38.51)                                        
 30 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM          1:15.15    1:12.75  
                  33.59     1:12.75 (39.16)                                        
 31 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    1:16.39    1:13.33  
                  34.36     1:13.33 (38.97)                                        
 32 Stump, Jordan             11 Firestone-LE         1:18.21    1:13.42  
                  34.16     1:13.42 (39.26)                                        
 33 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE    1:17.23    1:14.83  
                  34.57     1:14.83 (40.26)                                        
 34 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE  1:17.15    1:15.43  
                  34.39     1:15.43 (41.04)                                        
 35 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       1:17.51    1:15.85  
                  35.05     1:15.85 (40.80)                                        
 36 Lenda, Allison            12 Dolphins-NI          1:19.39    1:16.68  
                  35.83     1:16.68 (40.85)                                        
 37 Humiston, Madigan         12 Town Wreckers-NI     1:19.36    1:18.71  
                  35.23     1:18.71 (43.48)                                        
 38 Mazzoli, Lydia            12 Solon Stars-LE       1:19.02    1:19.14  
                  38.15     1:19.14 (40.99)                                        
 39 Armstrong, Megan          11 Firestone-LE         1:17.46    1:19.19  
                  34.68     1:19.19 (44.51)                                        
 40 Schuld, Mackenzie         12 Lake Shore-LE        1:18.17    1:19.37  
                  37.02     1:19.37 (42.35)                                        
 41 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              1:17.70    1:19.90  
                  37.60     1:19.90 (42.30)                                        
 42 Bertolo, Emily            11 UN-NI                1:19.19    1:23.26  
                  38.89     1:23.26 (44.37)                                        
 43 Metz, Juliana             11 LESD-LE              1:30.78    1:27.96  
                  40.84     1:27.96 (47.12)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:02.76  11/17/2012 Ann Juneau, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      1:02.38    1:01.60!  11  
                  29.10     1:01.60 (32.50)                                        
  2 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM   1:05.37    1:03.14    9  
                  28.76     1:03.14 (34.38)                                        
  3 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          1:06.32    1:04.08    8  
                  30.74     1:04.08 (33.34)                                        
  4 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   1:08.64    1:04.27    7  
                  29.67     1:04.27 (34.60)                                        
  5 Russell, Shannon          11 UN-NI                1:08.90    1:07.71    6  
                  32.57     1:07.71 (35.14)                                        
  6 Cherry, Taylor            12 UN-NI                1:07.96    1:07.72    5  
                  32.30     1:07.72 (35.42)                                        
  7 Burgard, Sydney           12 Utown Wreckers-NI    1:07.84    1:08.01    4  
                  31.95     1:08.01 (36.06)                                        
  8 Hart, Bainon              12 LESD-LE              1:07.34    1:08.16    3  
                  31.08     1:08.16 (37.08)                                        
  9 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI     1:11.12    1:08.19    2  
                  31.58     1:08.19 (36.61)                                        
 10 Flatley, Mikel            12 Unattached PS-LE     1:09.05    1:08.30    1  
                  32.39     1:08.30 (35.91)                                        
 11 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH  1:05.51    1:08.63  
                  32.15     1:08.63 (36.48)                                        
 12 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM   1:18.55    1:08.91  
                  32.12     1:08.91 (36.79)                                        
 13 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        1:09.81    1:09.81  
                  32.40     1:09.81 (37.41)                                        
 14 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM        1:14.85    1:09.99  
                  32.65     1:09.99 (37.34)                                        
 15 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    1:16.32    1:10.03  
                  32.76     1:10.03 (37.27)                                        
 15 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI     1:11.78    1:10.03  
                  32.16     1:10.03 (37.87)                                        
 17 Stevens, Alana            12 Tiger Sharks-LE      1:12.31    1:10.19  
                  32.77     1:10.19 (37.42)                                        
 18 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       1:10.73    1:10.36  
                  32.78     1:10.36 (37.58)                                        
 19 Kunzmann, Emma            12 Allegheny North-AM   1:12.94    1:10.40  
                  32.85     1:10.40 (37.55)                                        
 20 Kerns, Grace              12 Shaker Sharks-LE     1:12.05    1:10.41  
                  33.22     1:10.41 (37.19)                                        
 21 Jerry, Katherine          12 LESD-LE              1:11.13    1:10.59  
                  32.45     1:10.59 (38.14)                                        
 22 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM              1:11.05    1:10.61  
                  32.37     1:10.61 (38.24)                                        
 23 Braccio, Elena            12 STAR-NI              1:11.19    1:10.92  
                  32.04     1:10.92 (38.88)                                        
 24 Langius, Phoebe           12 University-LE        1:12.11    1:11.14  
                  34.24     1:11.14 (36.90)                                        
 25 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              1:12.46    1:11.27  
                  32.17     1:11.27 (39.10)                                        
 26 Valenza, Grace            11 LESD-LE              1:13.72    1:11.50  
                  34.04     1:11.50 (37.46)                                        
 27 Fanton, Lindsey           12 Butler Y-AM          1:13.16    1:11.54  
                  32.58     1:11.54 (38.96)                                        
 28 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              1:17.39    1:11.61  
                  33.68     1:11.61 (37.93)                                        
 29 Miklos, Natalia           12 Shaker Sharks-LE     1:15.79    1:11.72  
                  32.33     1:11.72 (39.39)                                        
 30 Rudman, Peyton            12 University-LE        1:12.52    1:11.97  
                  33.44     1:11.97 (38.53)                                        
 31 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM   1:11.86    1:11.98  
                  32.52     1:11.98 (39.46)                                        
 32 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM   1:13.64    1:12.09  
                  33.93     1:12.09 (38.16)                                        
 33 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   1:14.83    1:12.23  
                  33.04     1:12.23 (39.19)                                        
 34 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE        1:13.28    1:12.27  
                  33.81     1:12.27 (38.46)                                        
 35 Mayberry, Ryley           11 SwimStrong-LE        1:16.59    1:12.67  
                  34.00     1:12.67 (38.67)                                        
 36 Zhang, Katherine          11 Allegheny North-AM   1:13.71    1:12.71  
                  33.43     1:12.71 (39.28)                                        
 37 Myers, Kiley              12 Greater Latrobe-AM   1:15.73    1:13.20  
                  33.39     1:13.20 (39.81)                                        
 38 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM   1:14.59    1:13.22  
                  33.79     1:13.22 (39.43)                                        
 39 Fischer, Megan            12 Moon-AM                   NT    1:13.29  
                  33.86     1:13.29 (39.43)                                        
 40 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM   1:15.61    1:13.52  
                  35.28     1:13.52 (38.24)                                        
 41 Kuryak, Payton            12 STAR-NI              1:13.77    1:13.65  
                  34.55     1:13.65 (39.10)                                        
 41 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              1:11.86    1:13.65  
                  33.39     1:13.65 (40.26)                                        
 43 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM   1:12.50    1:13.68  
                  34.29     1:13.68 (39.39)                                        
 44 Klem, Rachel              11 Piranha Aquatics-LE  1:14.84    1:13.72  
                  35.41     1:13.72 (38.31)                                        
 45 Connors, Emma             11 Moon-AM              1:16.68    1:13.84  
                  34.74     1:13.84 (39.10)                                        
 46 Burgess, Katherine        12 Lake Shore-LE        1:12.88    1:14.12  
                  35.05     1:14.12 (39.07)                                        
 47 Dyer, Madeline            12 UN-LE                1:16.74    1:14.18  
                  35.26     1:14.18 (38.92)                                        
 48 Lenz, Carrie              12 Greater Latrobe-AM   1:17.04    1:14.21  
                  34.36     1:14.21 (39.85)                                        
 49 Steffey, Emily            12 LESD-LE              1:15.34    1:14.41  
                  35.09     1:14.41 (39.32)                                        
 50 Allen, Courtney           12 STAR-NI              1:13.01    1:14.46  
                  35.02     1:14.46 (39.44)                                        
 51 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM   1:17.41    1:14.51  
                  34.67     1:14.51 (39.84)                                        
 52 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                1:15.33    1:14.62  
                  33.96     1:14.62 (40.66)                                        
 53 Oryshkewych, Anya         12 Ridgewood YMCA-LE    1:12.78    1:14.88  
                  34.99     1:14.88 (39.89)                                        
 54 Miller, Anna              11 Green-LE             1:16.66    1:14.94  
                  35.46     1:14.94 (39.48)                                        
 55 Bess, Gabrielle           12 Ridgewood YMCA-LE    1:14.73    1:15.11  
                  33.91     1:15.11 (41.20)                                        
 56 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM   1:18.04    1:15.27  
                  34.08     1:15.27 (41.19)                                        
 57 Mastromatteo, Gabby       12 Lake Shore-LE        1:16.08    1:15.29  
                  35.34     1:15.29 (39.95)                                        
 58 Hayes, Rowan              12 Umillcreek-AM        1:18.60    1:15.34  
                  35.85     1:15.34 (39.49)                                        
 59 Pawli, Kya                11 STAR-NI              1:19.04    1:15.51  
                  35.29     1:15.51 (40.22)                                        
 60 Ingalls, Erin             12 LESD-LE              1:27.30    1:15.55  
                  33.35     1:15.55 (42.20)                                        
 61 Pal-Freeman, Cate         12 Upper St. Clair-AM   1:15.32    1:15.60  
                  34.47     1:15.60 (41.13)                                        
 62 Flynn, Mary Claire        11 Lake Shore-LE        1:17.42    1:15.62  
                  34.82     1:15.62 (40.80)                                        
 63 Hynd, Meadow              12 Solon Stars-LE       1:17.89    1:15.90  
                  34.57     1:15.90 (41.33)                                        
 64 Thompson, Sophia          12 STAR-NI              1:17.44    1:16.11  
                  33.71     1:16.11 (42.40)                                        
 65 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI     1:16.17    1:16.87  
                  35.92     1:16.87 (40.95)                                        
 66 Russell, Molly            11 Solon Stars-LE       1:17.23    1:17.19  
                  35.51     1:17.19 (41.68)                                        
 67 Nasternak, Olivia         12 Utown Wreckers-NI    1:16.34    1:17.46  
                  35.34     1:17.46 (42.12)                                        
 68 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM   1:17.97    1:17.50  
                  38.96     1:17.50 (38.54)                                        
 69 Costa, Milla              12 LESD-LE              1:14.54    1:17.59  
                  35.71     1:17.59 (41.88)                                        
 69 Schuld, Morgan            12 Lake Shore-LE        1:18.42    1:17.59  
                  35.34     1:17.59 (42.25)                                        
 71 Mueller, Morgan           11 LESD-LE              1:15.71    1:17.89  
                  35.50     1:17.89 (42.39)                                        
 72 McNichols, Riley          11 SwimStrong-LE             NT    1:18.35  
                  35.92     1:18.35 (42.43)                                        
 73 Pierce, Lexi              11 Millcreek-AM         1:18.74    1:18.60  
                  36.17     1:18.60 (42.43)                                        
 74 Humiston, Madigan         12 Town Wreckers-NI     1:18.48    1:18.92  
                  35.57     1:18.92 (43.35)                                        
 75 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              1:20.61    1:20.75  
                  36.09     1:20.75 (44.66)                                        
 76 Brown, Jalyn              12 Titan Swim Team-AM        NT    1:21.02  
 77 Ambroziak, Rachel         12 Hudson Heat-LE       1:18.68    1:21.15  
                  37.80     1:21.15 (43.35)                                        
 78 Bare, Libby               11 LESD-LE              1:23.19    1:22.19  
                  38.13     1:22.19 (44.06)                                        
 79 Metz, Juliana             11 LESD-LE              1:26.70    1:22.26  
                  40.32     1:22.26 (41.94)                                        
 80 Armstrong, Megan          11 Firestone-LE         1:18.81    1:22.56  
                  37.18     1:22.56 (45.38)                                        
 81 Mastandrea, Summer        11 LESD-LE              1:25.49    1:27.40  
                  41.29     1:27.40 (46.11)                                        
 82 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM       NT    1:27.89  
                  39.71     1:27.89 (48.18)                                        
 83 Santilli, Natalia         11 Chartiers Valley-AM       NT    1:36.66  
                  46.03     1:36.66 (50.63)                                        
 84 Brown, Natalie            11 Tiger Sharks-LE           NT    1:52.16  
                  53.86     1:52.16 (58.30)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:11.19  11/22/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      2:13.28    2:11.19!  11  
                  29.60     1:03.95 (34.35)     1:40.82 (36.87)     2:11.19 (30.37)
  2 Buerger, Torie            11 Allegheny North-AM   2:20.82    2:14.45    9  
                  28.38     1:00.45 (32.07)     1:42.68 (42.23)     2:14.45 (31.77)
  3 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   2:21.56    2:14.82    8  
                  29.19     1:03.65 (34.46)     1:43.08 (39.43)     2:14.82 (31.74)
  4 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          2:28.68    2:19.41    7  
                  31.22     1:05.91 (34.69)     1:46.59 (40.68)     2:19.41 (32.82)
  5 Cherry, Taylor            12 UN-NI                2:19.09    2:20.34    6  
                  31.48     1:05.38 (33.90)     1:47.87 (42.49)     2:20.34 (32.47)
  6 Russell, Shannon          11 UN-NI                2:22.26    2:22.02    5  
                  30.89     1:08.38 (37.49)     1:49.26 (40.88)     2:22.02 (32.76)
  7 Hart, Bainon              12 LESD-LE              2:24.41    2:22.20    4  
                  31.41     1:07.24 (35.83)     1:49.71 (42.47)     2:22.20 (32.49)
  8 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM   2:29.74    2:24.79    3  
                  31.38     1:08.61 (37.23)     1:50.76 (42.15)     2:24.79 (34.03)
  9 McGrath, Lila             12 Allegheny North-AM   2:36.30    2:26.38    2  
                  32.74     1:08.39 (35.65)     1:52.59 (44.20)     2:26.38 (33.79)
 10 Langius, Phoebe           12 University-LE        2:26.88    2:26.80    1  
                  34.31     1:12.46 (38.15)     1:53.35 (40.89)     2:26.80 (33.45)
 11 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              2:30.60    2:27.46  
                  32.13     1:11.41 (39.28)     1:54.01 (42.60)     2:27.46 (33.45)
 12 Turchanik, Sarah          12 Ridgewood YMCA-LE    2:44.32    2:27.55  
                  31.28     1:08.42 (37.14)     1:52.00 (43.58)     2:27.55 (35.55)
 13 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              2:30.03    2:27.81  
                  32.42     1:10.22 (37.80)     1:54.40 (44.18)     2:27.81 (33.41)
 14 Lynch, Ashley             12 Titan Swim Team-AM   2:32.58    2:27.84  
                  31.08     1:09.30 (38.22)     1:54.86 (45.56)     2:27.84 (32.98)
 15 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              2:30.81    2:28.12  
                  32.24     1:12.90 (40.66)     1:54.99 (42.09)     2:28.12 (33.13)
 16 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        2:38.23    2:28.42  
                  31.28     1:10.12 (38.84)     1:55.32 (45.20)     2:28.42 (33.10)
 17 McDonnell, Lilly          12 STAR-NI              2:31.65    2:28.84  
                  32.12     1:09.92 (37.80)     1:55.53 (45.61)     2:28.84 (33.31)
 18 McCormick, Paige          11 Hudson Heat-LE       2:28.68    2:28.86  
                  33.87     1:11.07 (37.20)     1:56.07 (45.00)     2:28.86 (32.79)
 19 Pasadyn, Felicia          11 SwimStrong-LE        2:34.17    2:29.04  
                  32.37     1:08.32 (35.95)     1:55.58 (47.26)     2:29.04 (33.46)
 20 Filo, Jackie              11 Fox Chapel-AM        2:41.20    2:29.57  
                  31.95     1:09.84 (37.89)     1:54.26 (44.42)     2:29.57 (35.31)
 21 McClain, Kaelyn           11 Titan Swim Team-AM   2:35.00    2:30.32  
                  32.08     1:11.73 (39.65)     1:58.03 (46.30)     2:30.32 (32.29)
 22 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              2:32.17    2:30.72  
                  33.22     1:09.63 (36.41)     1:56.37 (46.74)     2:30.72 (34.35)
 23 Haluszczak, Macrae        12 Moon-AM              2:36.26    2:30.80  
                  31.88     1:08.47 (36.59)     1:56.75 (48.28)     2:30.80 (34.05)
 24 Allen, Courtney           12 STAR-NI              2:35.76    2:32.02  
                  33.50     1:14.09 (40.59)     1:57.37 (43.28)     2:32.02 (34.65)
 25 Smith, Maggie             11 Upper St. Clair-AM   2:47.31    2:32.66  
                  30.61     1:09.24 (38.63)     1:56.06 (46.82)     2:32.66 (36.60)
 26 Christy, Ally             12 Allegheny North-AM   2:35.04    2:33.27  
                  34.68     1:13.76 (39.08)     1:58.65 (44.89)     2:33.27 (34.62)
 27 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    2:38.43    2:33.44  
                  34.74     1:12.65 (37.91)     1:58.97 (46.32)     2:33.44 (34.47)
 28 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                2:40.58    2:33.76  
                  32.83     1:10.64 (37.81)     1:58.67 (48.03)     2:33.76 (35.09)
 29 McCune, Allie             12 Town Wreckers-NI     2:40.07    2:34.28  
                  31.36     1:08.11 (36.75)     1:59.06 (50.95)     2:34.28 (35.22)
 30 Braccio, Elena            12 STAR-NI              2:32.72    2:34.52  
                  34.17     1:11.19 (37.02)     1:59.42 (48.23)     2:34.52 (35.10)
 31 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM   2:42.14    2:35.42  
                  36.48     1:14.41 (37.93)     2:01.50 (47.09)     2:35.42 (33.92)
 32 Pawli, Kya                11 STAR-NI              2:39.66    2:35.87  
                  34.53     1:11.52 (36.99)     2:02.12 (50.60)     2:35.87 (33.75)
 33 Kuryak, Payton            12 STAR-NI              2:40.98    2:36.08  
                  33.49     1:13.44 (39.95)     2:00.58 (47.14)     2:36.08 (35.50)
 34 Marnell, Nicole           12 Allegheny North-AM   2:43.77    2:36.25  
                  34.07     1:14.88 (40.81)     2:02.45 (47.57)     2:36.25 (33.80)
 35 Homoki, Jordyn            11 SwimStrong-LE        2:38.96    2:36.92  
                  32.82     1:13.91 (41.09)     1:59.55 (45.64)     2:36.92 (37.37)
 36 Fischer, Megan            12 Moon-AM              2:39.30    2:37.03  
                  34.92     1:15.91 (40.99)     2:03.09 (47.18)     2:37.03 (33.94)
 37 Stump, Jordan             11 Firestone-LE         2:36.96    2:37.66  
                  34.98     1:14.50 (39.52)     2:01.19 (46.69)     2:37.66 (36.47)
 38 Rudman, Peyton            12 University-LE        2:34.08    2:37.97  
                  31.69     1:12.07 (40.38)     2:00.52 (48.45)     2:37.97 (37.45)
 39 Pugliano, Mia             12 Peters Township-AM   2:44.26    2:38.15  
                  32.54     1:12.75 (40.21)     2:02.86 (50.11)     2:38.15 (35.29)
 40 Elsner, Annabelle         11 B3-LE                2:35.65    2:38.86  
                  36.10     1:12.73 (36.63)     2:04.00 (51.27)     2:38.86 (34.86)
 41 Raber, Rachel             11 Peters Township-AM   2:45.60    2:40.36  
                  36.58     1:19.75 (43.17)     2:04.76 (45.01)     2:40.36 (35.60)
 42 Baker, Leah               12 Moon-AM              2:44.87    2:40.64  
                  38.64     1:18.71 (40.07)     2:04.38 (45.67)     2:40.64 (36.26)
 43 Costa, Milla              12 LESD-LE              2:41.42    2:40.90  
                  35.87     1:16.84 (40.97)     2:05.17 (48.33)     2:40.90 (35.73)
 44 Mueller, Morgan           11 LESD-LE              2:45.01    2:42.19  
                  36.32     1:16.38 (40.06)     2:05.12 (48.74)     2:42.19 (37.07)
 45 Sterns, Anna              12 STAR-NI              2:48.71    2:43.24  
                  35.34     1:16.72 (41.38)     2:07.61 (50.89)     2:43.24 (35.63)
 46 Skelley, Rebecca          12 Town Wreckers-NI     2:43.70    2:45.77  
                  36.33     1:19.65 (43.32)     2:07.09 (47.44)     2:45.77 (38.68)
 47 Metz, Juliana             11 LESD-LE              2:47.89    2:51.06  
                  40.24     1:21.82 (41.58)     2:14.08 (52.26)     2:51.06 (36.98)
 48 Bare, Libby               11 LESD-LE              2:55.22    2:51.45  
                  40.53     1:23.87 (43.34)     2:12.16 (48.29)     2:51.45 (39.29)
 49 Bertolo, Emily            11 UN-NI                2:49.15    2:55.57  
                  38.88     1:23.39 (44.51)     2:18.64 (55.25)     2:55.57 (36.93)
 50 Murphy, Shannon           11 Moon-AM                   NT    2:57.94  
                  43.21     1:29.24 (46.03)     2:19.12 (49.88)     2:57.94 (38.82)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.22  11/23/2013 Allegheny North Swim Club, Allegheny North-
                         L McGrath, E Kunzmann, N Marnell, V Buerger       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 1:52.75    1:48.22!  22  
     1) McGrath, Lila 12                2) Kunzmann, Emma 12              
     3) Marnell, Nicole 12              4) Buerger, Torie 11              
                  28.04       55.79 (27.75)     1:22.96 (27.17)     1:48.22 (25.26)
  2 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                   1:54.27    1:50.87   18  
     1) McCune, Allie 12                2) Fischer, Mackenzie 11          
     3) Skelley, Rebecca 12             4) Brinker, Mary 11               
                  26.83       55.79 (28.96)     1:50.87 (55.08)                    
  3 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  1:52.99    1:53.75   16  
     1) Jerry, Katherine 12             2) Valenza, Grace 11              
     3) Costa, Milla 12                 4) Hart, Bainon 12                
                  28.31       57.36 (29.05)     1:26.95 (29.59)     1:53.75 (26.80)
  4 SwimStrong-LE  'A'                                1:59.57    1:54.04   14  
     1) Pasadyn, Felicia 11             2) Mayberry, Ryley 11             
     3) Homoki, Jordyn 11               4) Zelis, Hanna 11                
                  28.44       57.09 (28.65)     1:26.61 (29.52)     1:54.04 (27.43)
  5 Moon Aqua Club-AM  'A'                                 NT    1:54.64   12  
     1) Connors, Emma 11                2) Baker, Leah 12                 
     3) Fischer, Megan 12               4) Haluszczak, Macrae 12          
                  28.47       58.33 (29.86)     1:27.02 (28.69)     1:54.64 (27.62)
  6 Star Swimming-NI  'A'                             1:52.95    1:55.18   10  
     1) McDonnell, Lilly 12             2) Martin, Anna 12                
     3) Braccio, Elena 12               4) Pawli, Kya 11                  
                  29.23       57.86 (28.63)     1:26.47 (28.61)     1:55.18 (28.71)
  7 Peters Township Swim Club-AM  'A'                      NT    1:55.40    8  
     1) Mitchell, Claire 12             2) Pugliano, Mia 12               
     3) Raber, Rachel 11                4) Hay, Abby 12                   
                  29.60       59.64 (30.04)     1:29.16 (29.52)     1:55.40 (26.24)
  8 Star Swimming-NI  'B'                             1:58.82    1:56.30    6  
     1) Thompson, Sophia 12             2) Sterns, Anna 12                
     3) Kuryak, Payton 12               4) Allen, Courtney 12             
                  28.42       58.19 (29.77)     1:27.84 (29.65)     1:56.30 (28.46)
  9 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   1:58.02    1:58.47    4  
     1) Turchanik, Sarah 12             2) Tarbuck, Natalie 12            
     3) Oryshkewych, Anya 12            4) Schwartz, Paige 11             
                  28.44       57.73 (29.29)     1:26.49 (28.76)     1:58.47 (31.98)
 10 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:02.89    1:59.01    2  
     1) Gaudiani, Rosalie 11            2) Steffey, Emily 12              
     3) Stewart-Bates, Sylvia 12        4) Berlin, Lindsay 11             
                  28.74       59.21 (30.47)     1:29.41 (30.20)     1:59.01 (29.60)
 11 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 2:02.24    1:59.37  
     1) Christy, Ally 12                2) Torres, Camilla 11             
     3) Kress, Shannon 12               4) Zhang, Katherine 11            
                  28.86       59.97 (31.11)     1:30.35 (30.38)     1:59.37 (29.02)
 12 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:06.86    2:03.84  
     1) Ingalls, Erin 12                2) Koerwitz, Celeste 12           
     3) Mastandrea, Summer 11           4) Musbach, Lauren 11             
                  31.09     1:00.09 (29.00)     1:33.47 (33.38)     2:03.84 (30.37)
 13 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      2:14.99    2:04.50  
     1) Schuld, Morgan 12               2) Stanca, Madison 12             
     3) Schuld, Mackenzie 12            4) Flynn, Mary Claire 11          
                  31.65     1:02.91 (31.26)     1:35.34 (32.43)     2:04.50 (29.16)
 14 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'D'                  2:12.78    2:11.62  
     1) Bare, Libby 11                  2) Metz, Juliana 11               
     3) Fan, Emily 11                   4) Mueller, Morgan 11             
                  31.95     1:04.45 (32.50)     1:40.77 (36.32)     2:11.62 (30.85)
 -- Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     2:02.39         DQ  
     1) Hynd, Meadow 12                 2) Mazzoli, Lydia 12              
     3) Sun, Helen 11                   4) Russell, Molly 11              
                  30.30     1:02.13 (31.83)     1:33.02 (30.89)          DQ (29.42)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:01.10  11/18/2012 SwimStrong                                 
                         C Pasadyn, M Detullio, J Newbould, E Kahn         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  2:05.88    2:05.34   22  
     1) Hart, Bainon 12                 2) Stewart-Bates, Sylvia 12       
     3) Musbach, Lauren 11              4) Jerry, Katherine 12            
                  31.28     1:07.64 (36.36)     1:38.33 (30.69)     2:05.34 (27.01)
  2 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                   2:09.30    2:05.90   18  
     1) McCune, Allie 12                2) Skelley, Rebecca 12            
     3) Brinker, Mary 11                4) Fischer, Mackenzie 11          
                  30.88     1:09.17 (38.29)     1:38.15 (28.98)     2:05.90 (27.75)
  3 Star Swimming-NI  'A'                             2:05.39    2:08.25   16  
     1) Braccio, Elena 12               2) Allen, Courtney 12             
     3) McDonnell, Lilly 12             4) Pawli, Kya 11                  
                  31.88     1:08.17 (36.29)     1:39.45 (31.28)     2:08.25 (28.80)
  4 SwimStrong-LE  'A'                                2:15.31    2:08.39   14  
     1) Pasadyn, Felicia 11             2) Gadd, Shaelyn 11               
     3) Homoki, Jordyn 11               4) Zelis, Hanna 11                
                  32.22     1:09.95 (37.73)     1:40.70 (30.75)     2:08.39 (27.69)
  5 Peters Township Swim Club-AM  'A'                      NT    2:08.98   12  
     1) Hay, Abby 12                    2) Raber, Rachel 11               
     3) Pugliano, Mia 12                4) Mitchell, Claire 12            
                  30.78     1:08.03 (37.25)     1:39.58 (31.55)     2:08.98 (29.40)
  6 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   2:16.77    2:11.55   10  
     1) Bess, Gabrielle 12              2) Turchanik, Sarah 12            
     3) Tarbuck, Natalie 12             4) Oryshkewych, Anya 12           
                  34.23     1:10.50 (36.27)     1:43.42 (32.92)     2:11.55 (28.13)
  7 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:21.19    2:12.54    8  
     1) Mueller, Morgan 11              2) Valenza, Grace 11              
     3) Steffey, Emily 12               4) Koerwitz, Celeste 12           
                1:11.17     1:43.75 (32.58)     2:12.54 (28.79)                    
  8 Titan Swim Team-AM  'A'                                NT    2:13.31    6  
     1) Carr, Alethea 12                2) Lynch, Ashley 12               
     3) McClain, Kaelyn 11              4) Brown, Jalyn 12                
                  34.69     1:11.31 (36.62)     1:43.13 (31.82)     2:13.31 (30.18)
  9 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:14.04    2:13.51    4  
     1) Ingalls, Erin 12                2) Costa, Milla 12                
     3) Gaudiani, Rosalie 11            4) Berlin, Lindsay 11             
                  34.31     1:12.60 (38.29)     1:44.09 (31.49)     2:13.51 (29.42)
 10 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      2:16.97    2:13.62    2  
     1) Mastromatteo, Gabby 12          2) Burgess, Katherine 12          
     3) Flynn, Mary Claire 11           4) Schuld, Morgan 12              
                  35.06     1:10.49 (35.43)     1:43.44 (32.95)     2:13.62 (30.18)
 11 Moon Aqua Club-AM  'A'                                 NT    2:13.80  
     1) Connors, Emma 11                2) Baker, Leah 12                 
     3) Haluszczak, Macrae 12           4) Murphy, Shannon 11             
                  34.90     1:12.36 (37.46)     1:42.53 (30.17)     2:13.80 (31.27)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 2:21.73         DQ  
     1) Zhang, Katherine 11             2) Christy, Ally 12               
     3) Kress, Shannon 12               4)                                
                  33.83     1:11.40 (37.57)     1:46.47 (35.07)          DQ (30.59)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:09.18         DQ  
     1) Kunzmann, Emma 12               2) McGrath, Lila 12               
     3) Buerger, Torie 11               4) Marnell, Nicole 12             
                  31.33     1:06.66 (35.33)     1:34.46 (27.80)          DQ (27.35)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:10.75        2006 Morgan Cohara - STARS-LE, STARS-LE         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   2:18.78    2:12.93   11  
                  30.92     1:04.62 (33.70)     1:39.07 (34.45)     2:12.93 (33.86)
  2 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          2:24.09    2:18.53    9  
                  31.88     1:06.46 (34.58)     1:42.81 (36.35)     2:18.53 (35.72)
  3 Cherry, Taylor            12 UN-NI                2:24.37    2:18.65    8  
                  32.29     1:06.79 (34.50)     1:42.93 (36.14)     2:18.65 (35.72)
  4 Hart, Bainon              12 LESD-LE              2:30.11    2:22.51    7  
                  33.55     1:10.03 (36.48)     1:47.13 (37.10)     2:22.51 (35.38)
  5 Arn, Macy                 12 Springfield YMCA-OH  2:31.51    2:23.46    6  
                  33.52     1:09.43 (35.91)     1:47.01 (37.58)     2:23.46 (36.45)
  6 Leslie, Olivia            12 Springfield YMCA-OH  2:29.04    2:26.32    5  
                  33.69     1:10.84 (37.15)     1:48.65 (37.81)     2:26.32 (37.67)
  7 Braccio, Elena            12 STAR-NI              2:29.22    2:26.44    4  
                  34.09     1:10.92 (36.83)     1:49.21 (38.29)     2:26.44 (37.23)
  8 Brinker, Mary             11 Town Wreckers-NI     2:23.65    2:26.70    3  
                  33.77     1:11.55 (37.78)     1:49.30 (37.75)     2:26.70 (37.40)
  9 Langius, Phoebe           12 University-LE        2:28.98    2:26.91    2  
                  34.57     1:11.79 (37.22)     1:49.68 (37.89)     2:26.91 (37.23)
 10 Wheeler, Alexandra        12 Dolphins-NI          2:31.45    2:26.96    1  
                  34.97     1:11.92 (36.95)     1:50.30 (38.38)     2:26.96 (36.66)
 11 Tarbuck, Natalie          12 Ridgewood YMCA-LE    2:29.24    2:28.81  
                  35.48     1:12.94 (37.46)     1:51.24 (38.30)     2:28.81 (37.57)
 12 Chiarotto, Joanne         12 UN-NI                2:32.29    2:28.91  
                  35.58     1:14.08 (38.50)     1:51.89 (37.81)     2:28.91 (37.02)
 13 Musbach, Lauren           11 LESD-LE              2:32.48    2:29.34  
                  35.41     1:13.50 (38.09)   2:29.34 (1:15.84)                    
 14 Miklos, Natalia           12 Shaker Sharks-LE     2:34.55    2:29.36  
                  35.15     1:13.49 (38.34)     1:52.48 (38.99)     2:29.36 (36.88)
 15 Luciana, Maria            12 Fox Chapel-AM        2:29.92    2:30.08  
                  33.85     1:11.30 (37.45)   2:30.08 (1:18.78)                    
 16 Carr, Alethea             12 Titan Swim Team-AM   2:33.45    2:31.88  
                  35.46     1:13.32 (37.86)     1:52.53 (39.21)     2:31.88 (39.35)
 17 Hall, Amy                 11 Unatttached Cww-LE   2:36.73    2:33.50  
                  35.33     1:14.35 (39.02)     1:53.82 (39.47)     2:33.50 (39.68)
 18 Stavnicky, Kate           12 Solon Stars-LE       2:40.73    2:34.62  
                  36.74     1:16.78 (40.04)     1:57.06 (40.28)     2:34.62 (37.56)
 19 Mitchell, Claire          12 Peters Township-AM   2:33.82    2:35.26  
                  36.49     1:15.75 (39.26)     1:56.41 (40.66)     2:35.26 (38.85)
 20 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              2:37.95    2:36.69  
                  37.39     1:17.64 (40.25)   2:36.69 (1:19.05)                    
 21 Rudman, Peyton            12 University-LE        2:35.67    2:39.83  
                  36.80     1:16.58 (39.78)     1:58.72 (42.14)     2:39.83 (41.11)
 22 Mazzoli, Lydia            12 Solon Stars-LE       2:43.74    2:41.99  
                  37.81     1:18.48 (40.67)     2:00.91 (42.43)     2:41.99 (41.08)
 23 Bare, Libby               11 LESD-LE              2:59.49    2:44.13  
                  38.60     1:20.73 (42.13)     2:03.07 (42.34)     2:44.13 (41.06)
 24 Pino, Serah               12 Chartiers Valley-AM  2:45.01    2:47.79  
                  37.62     1:19.37 (41.75)     2:03.55 (44.18)     2:47.79 (44.24)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:28.39        2007 Taylor Vargo - VSC-LE, VSC-LE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cappabianca, Giovanna     12 Tiger Sharks-LE      2:26.74    2:27.95!  11  
                  34.34     1:11.91 (37.57)     1:50.35 (38.44)     2:27.95 (37.60)
  2 Russell, Shannon          11 UN-NI                2:37.86    2:32.78    9  
                  34.76     1:14.17 (39.41)     1:53.51 (39.34)     2:32.78 (39.27)
  3 Goettler, Laura           11 Butler Y-AM          2:39.97    2:35.71    8  
                  35.48     1:14.74 (39.26)     1:55.74 (41.00)     2:35.71 (39.97)
  4 Langius, Phoebe           12 University-LE        2:40.32    2:39.09    7  
                  37.25     1:18.14 (40.89)     1:58.52 (40.38)     2:39.09 (40.57)
  5 Dorish, Maddie            11 Upper St. Clair-AM   2:39.76    2:40.69    6  
                  37.23     1:17.78 (40.55)     1:59.80 (42.02)     2:40.69 (40.89)
  6 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              2:46.91    2:45.37    5  
                  38.09     1:20.53 (42.44)     2:03.77 (43.24)     2:45.37 (41.60)
  7 Valenza, Grace            11 LESD-LE              2:55.50    2:49.65    4  
                  38.81     1:21.68 (42.87)     2:06.15 (44.47)     2:49.65 (43.50)
  8 Allen, Courtney           12 STAR-NI              2:48.85    2:50.04    3  
                  38.49     1:21.88 (43.39)     2:06.55 (44.67)     2:50.04 (43.49)
  9 Robb, Jamyson             11 Canton-LE            3:00.71    2:52.50    2  
                  40.48     1:24.56 (44.08)     2:09.83 (45.27)     2:52.50 (42.67)
 10 Baker, Leah               12 Moon-AM              2:58.99    2:53.22    1  
                  38.85     1:22.97 (44.12)     2:08.40 (45.43)     2:53.22 (44.82)
 11 Strawser, Emily           12 SwimStrong-LE        3:09.58    3:01.38  
                  41.80     1:27.73 (45.93)     2:14.72 (46.99)     3:01.38 (46.66)
 12 Mueller, Morgan           11 LESD-LE              3:10.39    3:05.26  
                  42.33     1:28.95 (46.62)     2:17.84 (48.89)     3:05.26 (47.42)
 13 Braccio, Elena            12 STAR-NI              3:04.44    3:05.35  
                  42.24     1:29.49 (47.25)     2:18.17 (48.68)     3:05.35 (47.18)
 14 Bare, Libby               11 LESD-LE              3:16.86    3:08.66  
                  42.64     1:31.33 (48.69)     2:20.59 (49.26)     3:08.66 (48.07)
 15 Murphy, Shannon           11 Moon-AM              3:10.42    3:09.74  
                  43.22     1:31.45 (48.23)     2:20.84 (49.39)     3:09.74 (48.90)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:16.16        2004 Megan Fox - NS_MI, NS-MI                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hay, Abby                 12 Peters Township-AM   2:21.66    2:16.53   11  
                  30.10     1:06.31 (36.21)     1:41.30 (34.99)     2:16.53 (35.23)
  2 Russell, Shannon          11 UN-NI                2:24.33    2:20.35    9  
                  30.95     1:06.86 (35.91)     1:43.62 (36.76)     2:20.35 (36.73)
  3 Stewart-Bates, Sylvia     12 LESD-LE              2:28.91    2:27.76    8  
                  33.53     1:10.76 (37.23)     1:49.57 (38.81)     2:27.76 (38.19)
  4 Gaudiani, Rosalie         11 LESD-LE              2:45.86    2:30.49    7  
                  33.68     1:12.03 (38.35)     1:51.38 (39.35)     2:30.49 (39.11)
  5 Berlin, Lindsay           11 LESD-LE              2:38.44    2:34.62    6  
                  34.30     1:13.28 (38.98)     1:54.19 (40.91)     2:34.62 (40.43)
  6 Langius, Phoebe           12 University-LE        2:47.37    2:40.14    5  
                  34.75     1:15.46 (40.71)     1:58.20 (42.74)     2:40.14 (41.94)
  7 Kiefer, Julia             12 LESD-LE              2:58.55    2:56.44    4  
                  37.45     1:22.39 (44.94)     2:10.15 (47.76)     2:56.44 (46.29)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.25        1993 J.Vanker(93) M.McNichols (09), BBA-MI /LRST-L
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE           25.20      24.68   11  
  2 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE          25.08      25.17    9  
  3 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH    24.80      25.24    8  
  4 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM        24.97      25.25    7  
  5 Kelly, Regan              13 Butler Y-AM            26.23      25.42    6  
  6 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM          26.81      25.50    5  
  7 Bautz, Sam                13 Uncrc-NI               27.01      25.67    4  
  8 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM            25.23      25.71    3  
  9 Filo, Joslyn              13 Fox Chapel-AM          27.52      25.78    2  
 10 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE      25.72      25.84    1  
 11 Cha, Maggie               14 LESD-LE                26.31      26.07  
 12 Cummings, Meredith        14 Butler Y-AM            25.99      26.12  
 12 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM        25.56      26.12  
 14 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM         25.77      26.17  
 15 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM     26.17      26.22  
 16 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM     26.76      26.27  
 17 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM        25.97      26.28  
 18 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH    25.52      26.30  
 19 Lopes, Michelle           13 Franklin-AM            25.75      26.36  
 20 Lersch, Maeve             14 Upper St. Clair-AM     26.69      26.44  
 21 Sapio, Isabel             13 Town Wreckers-NI       27.05      26.49  
 22 Zahab, Emerson            13 Tiger Sharks-LE        26.38      26.53  
 23 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI       26.50      26.56  
 24 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH    25.86      26.57  
 25 Edwards, Caitlyn          14 Allegheny North-AM     25.96      26.59  
 26 D'Arcy, Jane              14 Usolon Stars-LE        25.52      26.66  
 26 Smith, Gina               14 Ridgewood YMCA-LE      26.53      26.66  
 28 Besterman, Amelia         14 Chartiers Valley-AM    26.87      26.69  
 29 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM     27.08      26.70  
 30 Lauther, Madeline         13 Penguins-LE            27.84      26.76  
 31 Kahn, Emily               14 SwimStrong-LE          26.55      26.81  
 31 Christy, Megan            14 Allegheny North-AM     27.04      26.81  
 33 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM          27.52      26.85  
 34 Rodriguez, Anna           14 STAR-NI                26.65      26.89  
 35 Klem, Rebekah             14 Piranha Aquatics-LE    27.30      26.95  
 35 Torres, Daniella          14 Allegheny North-AM     26.69      26.95  
 37 Baber, Corinne            14 Countryside YMCA-OH    27.22      27.04  
 38 Shaffer, Olivia           14 Upper St. Clair-AM     26.99      27.05  
 39 Gotlieb, Madison          14 LESD-LE                27.01      27.09  
 40 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH    26.94      27.10  
 40 Spencer, Jordyn           13 SwimStrong-LE          27.31      27.10  
 42 Ross, Eliza               14 Allegheny North-AM     26.79      27.13  
 43 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH    26.48      27.14  
 43 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH    26.66      27.14  
 45 Pepka, Meredith           13 Cavalier-AM            27.39      27.15  
 45 Gaydos, Kyleah            13 Solon Stars-LE         27.42      27.15  
 47 Hull, Megan               13 Greater Pitt-AM        27.16      27.21  
 47 Arefyev, Sasha            13 Jcc Sailfish-AM        27.66      27.21  
 49 Aiken, Kassidy            13 Town Wreckers-NI       25.75      27.22  
 50 Ferrante, Carmen          14 LESD-LE                26.57      27.23  
 51 Palazzo, Gaby             14 Hudson Heat-LE         27.28      27.27  
 52 Christinis, Cat           14 Jcc Sailfish-AM        27.55      27.28  
 53 Davis, Katie              14 Allegheny North-AM     27.86      27.29  
 54 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE          27.95      27.30  
 54 Carmichael, Paige         14 Tiger Sharks-LE        27.28      27.30  
 54 All, Isabella             13 Springfield YMCA-OH    27.61      27.30  
 57 Krolikowski, Jenna        14 Usolon Stars-LE        26.80      27.35  
 57 Tilves, Arli              14 Titan Swim Team-AM     26.55      27.35  
 59 Graham, Emma              14 Umt Lebanon-AM         27.36      27.37  
 60 Sanchez, Isabelle         13 Lake Shore-LE             NT      27.39  
 61 Carlin, Ally              13 Countryside YMCA-OH    27.98      27.40  
 62 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM          27.87      27.41  
 63 Xu, Erin                  13 LESD-LE                27.39      27.42  
 64 Joyce, Cara               13 LESD-LE                28.47      27.44  
 65 Collins, Lindsey          14 Green-LE               27.49      27.45  
 66 Studebaker, Gabby         13 Golden Comets-NI       27.91      27.46  
 67 Jones, Shaunna            14 SwimStrong-LE          26.64      27.53  
 68 Brown, Portia             13 LESD-LE                26.67      27.56  
 69 Meyer, Emma               14 LESD-LE                27.08      27.61  
 70 Lemay, Maggie             13 LESD-LE                29.75      27.65  
 71 Hauck, Catherine          13 Lake Shore-LE          27.78      27.66  
 72 Kramer, Jennifer          14 Bethel Park-AM         28.14      27.72  
 73 Ericksen, Bryn            14 Countryside YMCA-OH    28.06      27.77  
 74 Boggs, Izzy               13 Countryside YMCA-OH    27.01      27.78  
 75 Carlin, Emilee            13 Countryside YMCA-OH    27.83      27.79  
 76 Eyler, Alexa              14 LESD-LE                27.45      27.89  
 77 Mihm, Kristine            14 Allegheny North-AM     27.59      27.90  
 78 Carlin, Sophie            13 Countryside YMCA-OH    27.72      27.95  
 79 Weyant, Julie             13 Greater Pitt-AM           NT      27.98  
 80 Gomez-Perez, Lia          13 Shaker Sharks-LE       28.19      27.99  
 80 George, Emma              14 Firestone-LE           27.99      27.99  
 82 DeWolf, Johanna           13 Green-LE               27.76      28.00  
 83 Renuart, Bryanna          13 Firestone-LE           27.57      28.04  
 84 Sterle, Lindsay           14 LESD-LE                44.17      28.15  
 85 Covetta, Marissa          13 LESD-LE                29.86      28.16  
 85 Ogrean, Hannah            14 SwimStrong-LE          28.19      28.16  
 87 Kordal, Marissa           14 Dolphins-NI            28.19      28.21  
 88 Galchenko, Paulina        13 Solon Stars-LE         28.03      28.24  
 89 Martin, Dolores           13 SwimStrong-LE          28.09      28.28  
 90 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE            NT      28.30  
 90 Wilson, Allyson           13 Countryside YMCA-OH    27.86      28.30  
 92 Crisci, Marisa            14 Countryside YMCA-OH    26.93      28.39  
 93 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE                27.27      28.43  
 94 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM        27.41      28.45  
 95 Leib, Gena                13 Solon Stars-LE            NT      28.50  
 96 Ratino, Isabella          13 LESD-LE                28.89      28.52  
 97 Steffey, Riley            14 LESD-LE                28.51      28.54  
 98 Foust, Madeline           14 LESD-LE                28.30      28.58  
 98 Nagy, Samantha            14 STAR-NI                27.56      28.58  
100 Johnson, Rachel           14 Hudson Heat-LE         27.66      28.62  
101 Lindh, Hannah             13 Chartiers Valley-AM       NT      28.63  
102 Pasquarella, Paige        13 Nickel City-NI         27.93      28.73  
103 Sopanski, Jayne           13 LESD-LE                28.98      29.08  
104 Erkkila, Hailey           13 Solon Stars-LE            NT      29.15  
105 Heil, Antoinette          13 Chartiers Valley-AM       NT      29.25  
106 Borrow, Emma              13 LESD-LE                29.61      29.31  
107 Bucar, Marianne           13 LESD-LE                29.18      29.38  
108 Koerwitz, Bridget         14 LESD-LE                29.30      29.74  
109 Arn, Becca                13 LESD-LE                29.00      29.88  
110 Moran, Tori               13 LESD-LE                31.72      30.67  
111 Fiorta, Maria             13 LESD-LE                32.16      32.41  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.68        2006 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM        53.77      52.97   11  
                  25.90       52.97 (27.07)                                        
  2 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE           53.77      53.44    9  
                  25.89       53.44 (27.55)                                        
  3 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH    53.83      53.89    8  
                  26.03       53.89 (27.86)                                        
  4 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH    55.66      54.80    7  
                  26.64       54.80 (28.16)                                        
  5 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM        54.24      54.82    6  
                  26.64       54.82 (28.18)                                        
  6 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM          55.88      55.31    5  
                  26.51       55.31 (28.80)                                        
  7 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM            55.30      55.33    4  
                  26.71       55.33 (28.62)                                        
  8 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH    53.88      55.34    3  
                  26.44       55.34 (28.90)                                        
  9 Cummings, Meredith        14 Butler Y-AM            55.73      55.72    2  
                  26.61       55.72 (29.11)                                        
 10 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM     55.85      56.02    1  
                  26.94       56.02 (29.08)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.68        2006 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM        53.69      53.77  
                  25.74       53.77 (28.03)                                        
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE           54.00      53.77  
                  26.01       53.77 (27.76)                                        
  3 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH    53.97      53.83  
                  25.69       53.83 (28.14)                                        
  4 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH    56.31      53.88  
                  25.93       53.88 (27.95)                                        
  5 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM        54.71      54.24  
                  26.24       54.24 (28.00)                                        
  6 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM            55.27      55.30  
                  26.94       55.30 (28.36)                                        
  7 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH    55.79      55.66  
                  26.86       55.66 (28.80)                                        
  8 Cummings, Meredith        14 Butler Y-AM            56.80      55.73  
                  26.81       55.73 (28.92)                                        
  9 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM     57.33      55.85  
                  27.28       55.85 (28.57)                                        
 10 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM          57.48      55.88  
                  26.88       55.88 (29.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE          55.44      55.98  
                  26.58       55.98 (29.40)                                        
 12 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM        55.57      55.99  
                  26.98       55.99 (29.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH    55.30      56.09  
                  27.37       56.09 (28.72)                                        
 14 Kelly, Regan              13 Butler Y-AM            58.40      56.24  
                  26.87       56.24 (29.37)                                        
 15 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI       55.96      56.30  
                  27.30       56.30 (29.00)                                        
 16 Edwards, Caitlyn          14 Allegheny North-AM     56.22      56.46  
                  26.65       56.46 (29.81)                                        
 17 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE      55.58      56.47  
                  27.33       56.47 (29.14)                                        
 18 Crawford, Spencer         13 LESD-LE                57.20      56.61  
                  27.60       56.61 (29.01)                                        
 19 Benedict, Kira            14 STAR-NI                58.38      56.64  
                  27.49       56.64 (29.15)                                        
 20 Bautz, Sam                13 Uncrc-NI             1:00.32      56.70  
                  26.90       56.70 (29.80)                                        
 21 Cha, Maggie               14 LESD-LE                57.42      56.72  
                  27.24       56.72 (29.48)                                        
 22 Besterman, Amelia         14 Chartiers Valley-AM    57.11      56.74  
                  27.65       56.74 (29.09)                                        
 23 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM         56.32      56.78  
                  27.88       56.78 (28.90)                                        
 24 Carlin, Ally              13 Countryside YMCA-OH    59.21      57.00  
                  27.53       57.00 (29.47)                                        
 25 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM     56.94      57.11  
                  27.43       57.11 (29.68)                                        
 26 Brown, Portia             13 LESD-LE                57.32      57.13  
                  27.70       57.13 (29.43)                                        
 27 Christy, Megan            14 Allegheny North-AM     58.85      57.22  
                  27.89       57.22 (29.33)                                        
 28 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM     58.43      57.24  
                  27.64       57.24 (29.60)                                        
 29 Smith, Gina               14 Ridgewood YMCA-LE      57.85      57.25  
                  27.88       57.25 (29.37)                                        
 30 Arefyev, Sasha            13 Jcc Sailfish-AM        59.48      57.44  
                  27.64       57.44 (29.80)                                        
 31 Xu, Erin                  13 LESD-LE                59.12      57.46  
                  27.81       57.46 (29.65)                                        
 32 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH    59.15      57.48  
                  28.04       57.48 (29.44)                                        
 33 Kahn, Emily               14 SwimStrong-LE          58.06      57.51  
                  27.56       57.51 (29.95)                                        
 34 Lersch, Maeve             14 Upper St. Clair-AM     59.12      57.75  
                  27.78       57.75 (29.97)                                        
 35 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH    57.51      57.82  
                  28.16       57.82 (29.66)                                        
 36 Filo, Joslyn              13 Fox Chapel-AM          58.97      57.85  
                  27.65       57.85 (30.20)                                        
 37 Tilves, Arli              14 Titan Swim Team-AM     58.78      58.01  
                  28.26       58.01 (29.75)                                        
 38 Carlin, Emilee            13 Countryside YMCA-OH       NT      58.02  
                  28.20       58.02 (29.82)                                        
 39 All, Isabella             13 Springfield YMCA-OH    59.03      58.11  
                  27.89       58.11 (30.22)                                        
 40 Torres, Daniella          14 Allegheny North-AM     57.89      58.20  
                  27.83       58.20 (30.37)                                        
 41 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE         59.31      58.39  
                  28.71       58.39 (29.68)                                        
 42 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH    56.83      58.48  
                  27.95       58.48 (30.53)                                        
 43 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM          59.83      58.49  
                  28.09       58.49 (30.40)                                        
 44 Christinis, Cat           14 Jcc Sailfish-AM        59.40      58.52  
                  28.15       58.52 (30.37)                                        
 45 Carlin, Sophie            13 Countryside YMCA-OH    57.94      58.63  
                  28.58       58.63 (30.05)                                        
 46 Hu, Jennifer              14 UN-NI                1:01.18      58.66  
                  28.28       58.66 (30.38)                                        
 47 Rodriguez, Anna           14 STAR-NI                58.17      58.67  
                  28.18       58.67 (30.49)                                        
 48 Lauther, Madeline         13 Penguins-LE            59.42      58.68  
                  27.44       58.68 (31.24)                                        
 49 Spencer, Jordyn           13 SwimStrong-LE             NT      58.85  
                  29.22       58.85 (29.63)                                        
 50 D'Arcy, Jane              14 Usolon Stars-LE        56.53      58.87  
                  27.49       58.87 (31.38)                                        
 51 Hull, Megan               13 Greater Pitt-AM        58.80      58.94  
                  28.28       58.94 (30.66)                                        
 52 Sapio, Isabel             13 Town Wreckers-NI       59.66      58.95  
                  27.39       58.95 (31.56)                                        
 53 Staley, Shannon           13 Solon Stars-LE            NT      58.96  
                  28.33       58.96 (30.63)                                        
 54 Sanchez, Isabelle         13 Lake Shore-LE             NT      59.01  
                  28.24       59.01 (30.77)                                        
 54 Valentic, Katarina        13 University-LE        1:00.08      59.01  
                  28.41       59.01 (30.60)                                        
 56 Meyer, Emma               14 LESD-LE                58.29      59.10  
                  28.34       59.10 (30.76)                                        
 57 Jones, Shaunna            14 SwimStrong-LE          58.24      59.19  
                  28.21       59.19 (30.98)                                        
 58 Ross, Eliza               14 Allegheny North-AM     58.27      59.20  
                  28.84       59.20 (30.36)                                        
 59 Eyler, Alexa              14 LESD-LE                58.45      59.21  
                  28.43       59.21 (30.78)                                        
 60 Graham, Emma              14 Umt Lebanon-AM         59.99      59.36  
                  28.72       59.36 (30.64)                                        
 61 Bednar, Allison           14 LESD-LE              1:00.65      59.41  
                  28.36       59.41 (31.05)                                        
 62 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM        58.74      59.53  
                  28.67       59.53 (30.86)                                        
 63 Davis, Katie              14 Allegheny North-AM   1:00.92      59.58  
                  28.92       59.58 (30.66)                                        
 64 Studebaker, Gabby         13 Golden Comets-NI     1:01.01      59.64  
                  28.69       59.64 (30.95)                                        
 65 Kordal, Marissa           14 Dolphins-NI            59.19      59.75  
                  28.60       59.75 (31.15)                                        
 66 Mihm, Kristine            14 Allegheny North-AM     59.01      59.78  
                  29.25       59.78 (30.53)                                        
 67 Pepka, Meredith           13 Cavalier-AM               NT      59.80  
                  28.05       59.80 (31.75)                                        
 68 Kramer, Jennifer          14 Bethel Park-AM       1:01.02      59.82  
                  28.39       59.82 (31.43)                                        
 69 DeWolf, Johanna           13 Green-LE               59.91      59.89  
                  28.96       59.89 (30.93)                                        
 70 Palazzo, Gaby             14 Hudson Heat-LE         58.31    1:00.05  
                  28.14     1:00.05 (31.91)                                        
 71 George, Emma              14 Firestone-LE         1:01.11    1:00.11  
                  28.85     1:00.11 (31.26)                                        
 72 Shaffer, Olivia           14 Upper St. Clair-AM     59.07    1:00.12  
                  29.11     1:00.12 (31.01)                                        
 72 Ericksen, Bryn            14 Countryside YMCA-OH  1:00.96    1:00.12  
                  28.80     1:00.12 (31.32)                                        
 74 Klem, Rebekah             14 Piranha Aquatics-LE  1:00.84    1:00.20  
                  28.37     1:00.20 (31.83)                                        
 75 Gaydos, Kyleah            13 Solon Stars-LE         59.61    1:00.25  
                  28.19     1:00.25 (32.06)                                        
 76 Ferrante, Carmen          14 LESD-LE                59.31    1:00.28  
                  28.78     1:00.28 (31.50)                                        
 77 Aiken, Kassidy            13 Town Wreckers-NI       59.34    1:00.30  
                  29.40     1:00.30 (30.90)                                        
 78 Hauck, Catherine          13 Lake Shore-LE        1:00.10    1:00.32  
                  29.14     1:00.32 (31.18)                                        
 79 Ogrean, Hannah            14 SwimStrong-LE             NT    1:00.43  
                  28.50     1:00.43 (31.93)                                        
 80 Leib, Gena                13 Solon Stars-LE       1:01.42    1:00.47  
                  28.96     1:00.47 (31.51)                                        
 81 Bruckner, Helen           14 Shaker Sharks-LE     1:01.07    1:00.67  
                  29.48     1:00.67 (31.19)                                        
 82 Ratino, Isabella          13 LESD-LE              1:03.85    1:00.87  
                  29.17     1:00.87 (31.70)                                        
 83 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH    59.23    1:00.89  
                  28.86     1:00.89 (32.03)                                        
 84 Weyant, Julie             13 Greater Pitt-AM      1:00.72    1:00.95  
                  29.28     1:00.95 (31.67)                                        
 85 Foust, Madeline           14 LESD-LE              1:00.60    1:00.98  
                  29.32     1:00.98 (31.66)                                        
 86 Johnson, Rachel           14 Hudson Heat-LE       1:01.19    1:00.99  
                  29.10     1:00.99 (31.89)                                        
 86 Covetta, Marissa          13 LESD-LE              1:04.31    1:00.99  
                  29.38     1:00.99 (31.61)                                        
 88 Steffey, Riley            14 LESD-LE              1:01.33    1:01.17  
                  29.44     1:01.17 (31.73)                                        
 89 Baber, Corinne            14 Countryside YMCA-OH    58.40    1:01.20  
                  29.11     1:01.20 (32.09)                                        
 90 Wilson, Allyson           13 Countryside YMCA-OH  1:01.01    1:01.25  
                  29.15     1:01.25 (32.10)                                        
 91 Sopanski, Jayne           13 LESD-LE              1:03.46    1:01.51  
                  28.82     1:01.51 (32.69)                                        
 92 Crisci, Marisa            14 Countryside YMCA-OH    58.10    1:01.57  
                  29.25     1:01.57 (32.32)                                        
 93 Bender, Dana              14 STAR-NI                59.52    1:01.62  
                  29.10     1:01.62 (32.52)                                        
 94 Pasquarella, Paige        13 Nickel City-NI       1:01.00    1:01.71  
                  29.80     1:01.71 (31.91)                                        
 95 Renuart, Bryanna          13 Firestone-LE           56.02    1:01.81  
                  29.43     1:01.81 (32.38)                                        
 96 Carmichael, Paige         14 Tiger Sharks-LE      1:00.95    1:01.90  
                  29.00     1:01.90 (32.90)                                        
 97 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE                57.50    1:01.91  
                  29.69     1:01.91 (32.22)                                        
 98 Boggs, Izzy               13 Countryside YMCA-OH    59.92    1:02.29  
                  28.79     1:02.29 (33.50)                                        
 99 Galchenko, Paulina        13 Solon Stars-LE       1:00.71    1:02.39  
                  29.93     1:02.39 (32.46)                                        
100 Como, Colleen             13 LESD-LE              1:02.80    1:02.61  
                  30.33     1:02.61 (32.28)                                        
101 Lindh, Hannah             13 Chartiers Valley-AM       NT    1:03.04  
                  30.84     1:03.04 (32.20)                                        
102 Miller, Emily             13 Green-LE                  NT    1:03.37  
                  30.01     1:03.37 (33.36)                                        
103 Koerwitz, Bridget         14 LESD-LE              1:03.92    1:03.83  
                  30.18     1:03.83 (33.65)                                        
104 Bucar, Marianne           13 LESD-LE              1:02.00    1:04.53  
                  30.48     1:04.53 (34.05)                                        
105 Arn, Becca                13 LESD-LE              1:09.83    1:04.87  
                  30.82     1:04.87 (34.05)                                        
106 Allen, Natalie            14 LESD-LE              1:13.23    1:05.37  
                  31.45     1:05.37 (33.92)                                        
107 Borrow, Emma              13 LESD-LE              1:07.21    1:06.02  
                  31.25     1:06.02 (34.77)                                        
108 Heil, Antoinette          13 Chartiers Valley-AM       NT    1:06.11  
                  31.08     1:06.11 (35.03)                                        
109 Moran, Tori               13 LESD-LE              1:07.21    1:06.27  
                  31.15     1:06.27 (35.12)                                        
110 Caruso, Bella             13 LESD-LE              1:07.03    1:06.69  
                  31.90     1:06.69 (34.79)                                        
111 Fiorta, Maria             13 LESD-LE              1:10.59    1:10.33  
                  32.42     1:10.33 (37.91)                                        
 -- Collins, Lindsey          14 Green-LE               59.89         DQ  
                  28.50          DQ (32.19)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:52.28        2009 Leah Smith - JCCS-AM, JCCS-AM              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH  1:57.91    1:56.36   11  
                  26.66       56.43 (29.77)     1:26.86 (30.43)     1:56.36 (29.50)
  2 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH  1:56.73    1:56.70    9  
                  26.76       55.86 (29.10)     1:26.05 (30.19)     1:56.70 (30.65)
  3 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   1:57.16    1:57.35    8  
                  26.92       56.49 (29.57)     1:26.62 (30.13)     1:57.35 (30.73)
  4 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM      1:54.78    1:58.41    7  
                  27.21       57.14 (29.93)     1:27.79 (30.65)     1:58.41 (30.62)
  5 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI     2:00.24    1:58.77    6  
                  27.89       57.98 (30.09)     1:28.75 (30.77)     1:58.77 (30.02)
  6 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM          2:00.97    1:58.78    5  
                  27.83       58.14 (30.31)     1:28.77 (30.63)     1:58.78 (30.01)
  7 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM   2:02.20    1:59.32    4  
                  28.08       58.38 (30.30)     1:29.34 (30.96)     1:59.32 (29.98)
  8 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH  1:57.49    1:59.71    3  
                  27.84       58.08 (30.24)     1:28.96 (30.88)     1:59.71 (30.75)
  9 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE        1:59.59    1:59.83    2  
                  26.94       57.54 (30.60)     1:29.60 (32.06)     1:59.83 (30.23)
 10 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        2:00.13    2:00.00    1  
                  27.99       58.76 (30.77)     1:29.64 (30.88)     2:00.00 (30.36)
 11 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM      2:01.06    2:00.58  
                  28.29       58.79 (30.50)     1:29.68 (30.89)     2:00.58 (30.90)
 12 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM      1:55.51    2:00.70  
                  27.49       57.38 (29.89)     1:28.98 (31.60)     2:00.70 (31.72)
 13 Brown, Portia             13 LESD-LE              2:01.68    2:00.93  
                  27.93       58.28 (30.35)     1:29.96 (31.68)     2:00.93 (30.97)
 14 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      1:59.69    2:01.87  
                  28.71       59.71 (31.00)     1:31.19 (31.48)     2:01.87 (30.68)
 15 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH  2:01.36    2:01.95  
                  28.39       58.99 (30.60)     1:30.45 (31.46)     2:01.95 (31.50)
 16 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  1:58.33    2:02.07  
                  28.55       59.05 (30.50)     1:30.60 (31.55)     2:02.07 (31.47)
 17 Besterman, Amelia         14 Chartiers Valley-AM  2:03.67    2:02.12  
                  28.54       59.49 (30.95)     1:31.23 (31.74)     2:02.12 (30.89)
 18 Benedict, Kira            14 STAR-NI              2:03.29    2:03.23  
                  27.84       59.40 (31.56)     1:32.23 (32.83)     2:03.23 (31.00)
 19 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      2:03.22    2:03.43  
                  28.68     1:00.15 (31.47)     1:32.20 (32.05)     2:03.43 (31.23)
 20 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   2:04.42    2:03.64  
                  28.87     1:00.00 (31.13)     1:32.13 (32.13)     2:03.64 (31.51)
 21 Cummings, Meredith        14 Butler Y-AM          2:02.69    2:03.80  
                  27.92       58.91 (30.99)     1:31.33 (32.42)     2:03.80 (32.47)
 22 Crawford, Spencer         13 LESD-LE              2:03.14    2:04.02  
                  28.32       59.39 (31.07)     1:32.16 (32.77)     2:04.02 (31.86)
 23 Hu, Jennifer              14 UN-NI                2:06.11    2:04.25  
                  28.79       59.91 (31.12)     1:31.90 (31.99)     2:04.25 (32.35)
 24 Smith, Gina               14 Ridgewood YMCA-LE    2:05.75    2:04.49  
                  28.50       59.94 (31.44)     1:32.87 (32.93)     2:04.49 (31.62)
 25 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM       2:03.20    2:04.68  
                  28.82     1:00.38 (31.56)     1:32.28 (31.90)     2:04.68 (32.40)
 26 Songer, Madeline          13 UN-LE                2:05.82    2:05.69  
                  28.77     1:00.56 (31.79)     1:33.23 (32.67)     2:05.69 (32.46)
 27 Kelly, Regan              13 Butler Y-AM          2:06.74    2:05.84  
                  29.00     1:01.35 (32.35)     1:33.76 (32.41)     2:05.84 (32.08)
 28 Lopes, Michelle           13 Franklin-AM          2:04.21    2:05.89  
                  28.72     1:01.04 (32.32)     1:33.92 (32.88)     2:05.89 (31.97)
 29 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE            NT    2:05.96  
                  28.91     1:00.39 (31.48)     1:33.64 (33.25)     2:05.96 (32.32)
 30 Edwards, Caitlyn          14 Allegheny North-AM   2:05.99    2:06.09  
                  28.86     1:00.54 (31.68)     1:32.83 (32.29)     2:06.09 (33.26)
 31 Xu, Erin                  13 LESD-LE              2:03.33    2:06.80  
                  29.09     1:01.02 (31.93)     1:34.00 (32.98)     2:06.80 (32.80)
 32 Tilves, Arli              14 Titan Swim Team-AM        NT    2:07.53  
                  29.36     1:01.89 (32.53)     1:35.09 (33.20)     2:07.53 (32.44)
 33 Ferrante, Carmen          14 LESD-LE              2:11.86    2:07.54  
                  30.04     1:02.58 (32.54)     1:35.54 (32.96)     2:07.54 (32.00)
 34 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH  2:05.46    2:07.74  
                  28.02     1:00.55 (32.53)     1:34.79 (34.24)     2:07.74 (32.95)
 35 Gotlieb, Madison          14 LESD-LE              2:06.17    2:08.12  
                  28.98     1:02.12 (33.14)     1:35.87 (33.75)     2:08.12 (32.25)
 36 Steffey, Riley            14 LESD-LE              2:14.80    2:08.57  
                  30.04     1:02.73 (32.69)     1:36.04 (33.31)     2:08.57 (32.53)
 37 Hull, Megan               13 Greater Pitt-AM      2:04.32    2:09.30  
                  29.53     1:02.65 (33.12)     1:35.92 (33.27)     2:09.30 (33.38)
 38 Eyler, Alexa              14 LESD-LE              2:07.67    2:09.71  
                  29.95     1:03.21 (33.26)     1:37.06 (33.85)     2:09.71 (32.65)
 39 Shaffer, Olivia           14 Upper St. Clair-AM   2:05.57    2:10.06  
                  31.00     1:04.16 (33.16)     1:37.65 (33.49)     2:10.06 (32.41)
 40 Como, Colleen             13 LESD-LE              2:11.25    2:10.19  
                  30.90     1:03.93 (33.03)     1:37.58 (33.65)     2:10.19 (32.61)
 41 Meyer, Emma               14 LESD-LE              2:08.85    2:10.79  
                  29.75     1:02.66 (32.91)     1:36.94 (34.28)     2:10.79 (33.85)
 42 Bednar, Allison           14 LESD-LE              2:12.01    2:10.92  
                  29.94     1:02.75 (32.81)     1:36.97 (34.22)     2:10.92 (33.95)
 43 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH  2:05.49    2:11.04  
                  29.82     1:03.45 (33.63)     1:36.83 (33.38)     2:11.04 (34.21)
 44 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE              2:02.87    2:11.19  
                  29.88     1:03.41 (33.53)     1:37.41 (34.00)     2:11.19 (33.78)
 45 Carlin, Sophie            13 Countryside YMCA-OH  2:05.08    2:11.88  
                  30.23     1:04.06 (33.83)     1:38.64 (34.58)     2:11.88 (33.24)
 46 Ratino, Isabella          13 LESD-LE              2:23.48    2:12.80  
                  29.62     1:03.04 (33.42)     1:38.67 (35.63)     2:12.80 (34.13)
 47 Kahn, Emily               14 SwimStrong-LE        2:03.80    2:12.88  
                  29.23     1:02.32 (33.09)     1:37.69 (35.37)     2:12.88 (35.19)
 48 Leib, Gena                13 Solon Stars-LE            NT    2:13.25  
                  30.74     1:04.28 (33.54)     1:38.97 (34.69)     2:13.25 (34.28)
 49 Crisci, Marisa            14 Countryside YMCA-OH  2:05.46    2:14.23  
                  29.90     1:03.33 (33.43)     1:38.28 (34.95)     2:14.23 (35.95)
 50 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              2:16.81    2:15.04  
                  30.95     1:05.74 (34.79)     1:40.83 (35.09)     2:15.04 (34.21)
 51 Pasquarella, Paige        13 Nickel City-NI       2:06.00    2:15.34  
                  31.24     1:05.46 (34.22)     1:41.10 (35.64)     2:15.34 (34.24)
 52 Clark, Ariana             13 Cavalier-AM               NT    2:15.73  
                  30.21     1:04.12 (33.91)     1:40.07 (35.95)     2:15.73 (35.66)
 53 Covetta, Marissa          13 LESD-LE              2:19.53    2:15.83  
                  30.19     1:05.06 (34.87)     1:41.50 (36.44)     2:15.83 (34.33)
 54 Allen, Natalie            14 LESD-LE              2:15.00    2:20.61  
                  31.50     1:08.50 (37.00)     1:45.76 (37.26)     2:20.61 (34.85)
 55 Moran, Tori               13 LESD-LE                   NT    2:25.38  
                  34.07     1:10.51 (36.44)     1:49.10 (38.59)     2:25.38 (36.28)
 56 Heil, Antoinette          13 Chartiers Valley-AM       NT    2:25.53  
                  32.98     1:10.16 (37.18)     1:48.85 (38.69)     2:25.53 (36.68)
 57 Arn, Becca                13 LESD-LE              2:22.00    2:29.26  
                  32.22     1:10.10 (37.88)     1:49.91 (39.81)     2:29.26 (39.35)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:51.11        2009 Leah Smith - JCCS-AM, JCCS-AM              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH  5:10.10    5:05.68   11  
                  28.37       59.55 (31.18)     1:31.16 (31.61)     2:03.38 (32.22)
        2:34.78 (31.40)     3:05.60 (30.82)     3:36.17 (30.57)     4:06.31 (30.14)
        4:36.21 (29.90)     5:05.68 (29.47)                                        
  2 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM      5:11.42    5:09.76    9  
                  28.30       58.98 (30.68)     1:29.98 (31.00)     2:00.96 (30.98)
        2:32.50 (31.54)     3:04.32 (31.82)     3:35.79 (31.47)     4:07.48 (31.69)
        4:38.96 (31.48)     5:09.76 (30.80)                                        
  3 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   5:20.74    5:11.74    8  
                  28.55       59.78 (31.23)     1:31.36 (31.58)     2:03.19 (31.83)
        2:34.80 (31.61)     3:06.49 (31.69)     3:37.82 (31.33)     4:09.28 (31.46)
        4:40.57 (31.29)     5:11.74 (31.17)                                        
  4 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI     5:18.44    5:13.91    7  
                  28.50       59.65 (31.15)     1:31.08 (31.43)     2:02.68 (31.60)
        2:34.77 (32.09)     3:06.55 (31.78)     3:38.32 (31.77)     4:10.41 (32.09)
        4:42.52 (32.11)     5:13.91 (31.39)                                        
  5 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        5:15.95    5:16.14    6  
                  28.57       59.53 (30.96)     1:31.38 (31.85)     2:03.25 (31.87)
        2:35.14 (31.89)     3:07.42 (32.28)     3:39.76 (32.34)     4:12.12 (32.36)
        4:44.47 (32.35)     5:16.14 (31.67)                                        
  6 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE        5:28.34    5:19.21    5  
                  27.66       58.72 (31.06)     1:30.54 (31.82)     2:03.22 (32.68)
        2:36.81 (33.59)     3:10.14 (33.33)     3:43.48 (33.34)     4:15.93 (32.45)
        4:48.86 (32.93)     5:19.21 (30.35)                                        
  7 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM      5:22.69    5:19.88    4  
                  29.29     1:01.66 (32.37)     1:34.14 (32.48)     2:06.77 (32.63)
        2:39.66 (32.89)     3:12.38 (32.72)     3:45.06 (32.68)     4:17.01 (31.95)
        4:49.08 (32.07)     5:19.88 (30.80)                                        
  8 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM      5:10.25    5:20.64    3  
                  28.10       59.35 (31.25)     1:31.42 (32.07)     2:03.93 (32.51)
        2:36.57 (32.64)     3:09.52 (32.95)     3:42.48 (32.96)     4:15.55 (33.07)
        4:48.64 (33.09)     5:20.64 (32.00)                                        
  9 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH  5:18.57    5:22.72    2  
                  28.34     1:00.25 (31.91)     1:32.94 (32.69)     2:05.54 (32.60)
        2:38.42 (32.88)     3:11.54 (33.12)     3:44.59 (33.05)     4:18.41 (33.82)
        4:51.11 (32.70)     5:22.72 (31.61)                                        
 10 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  5:23.60    5:23.11    1  
                  28.71     1:00.15 (31.44)     1:32.23 (32.08)     2:04.57 (32.34)
        2:37.23 (32.66)     3:10.34 (33.11)     3:44.14 (33.80)     4:17.36 (33.22)
        4:50.52 (33.16)     5:23.11 (32.59)                                        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:51.11        2009 Leah Smith - JCCS-AM, JCCS-AM              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH  5:04.39    5:10.10  
                  28.10       59.96 (31.86)     1:31.95 (31.99)     2:04.22 (32.27)
        2:36.48 (32.26)     3:08.16 (31.68)     3:39.03 (30.87)     4:10.06 (31.03)
        4:40.69 (30.63)     5:10.10 (29.41)                                        
  2 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM      5:13.69    5:10.25  
                  28.74     1:00.24 (31.50)     1:31.65 (31.41)     2:03.68 (32.03)
        2:35.59 (31.91)     3:07.33 (31.74)     3:38.78 (31.45)     4:10.24 (31.46)
        4:41.22 (30.98)     5:10.25 (29.03)                                        
  3 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM      5:08.07    5:11.42  
                  28.19       58.53 (30.34)     1:30.08 (31.55)     2:01.82 (31.74)
        2:33.67 (31.85)     3:05.25 (31.58)     3:37.48 (32.23)     4:09.51 (32.03)
        4:41.13 (31.62)     5:11.42 (30.29)                                        
  4 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        5:14.13    5:15.95  
                  28.74       59.63 (30.89)     1:31.52 (31.89)     2:03.67 (32.15)
        2:35.38 (31.71)     3:07.66 (32.28)     3:39.98 (32.32)     4:12.26 (32.28)
        4:44.02 (31.76)     5:15.95 (31.93)                                        
  5 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI     5:19.16    5:18.44  
                  28.99     1:00.58 (31.59)     1:32.75 (32.17)     2:04.96 (32.21)
        2:37.25 (32.29)     3:10.07 (32.82)     3:42.23 (32.16)     4:14.70 (32.47)
        4:47.45 (32.75)     5:18.44 (30.99)                                        
  6 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH  5:11.32    5:18.57  
                  29.17     1:00.67 (31.50)     1:33.01 (32.34)     2:05.29 (32.28)
        2:37.22 (31.93)     3:09.88 (32.66)     3:44.20 (34.32)     4:17.24 (33.04)
        4:46.64 (29.40)     5:18.57 (31.93)                                        
  7 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   5:14.95    5:20.74  
                  29.28     1:01.25 (31.97)     1:33.96 (32.71)     2:06.78 (32.82)
        2:38.32 (31.54)     3:11.15 (32.83)     3:43.14 (31.99)     4:15.51 (32.37)
        4:47.99 (32.48)     5:20.74 (32.75)                                        
  8 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM      5:21.35    5:22.69  
                  29.73     1:01.55 (31.82)     1:33.73 (32.18)     2:05.91 (32.18)
        2:38.42 (32.51)     3:11.18 (32.76)     3:44.24 (33.06)     4:17.04 (32.80)
        4:50.22 (33.18)     5:22.69 (32.47)                                        
  9 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  5:12.62    5:23.60  
                  28.87     1:00.17 (31.30)     1:32.22 (32.05)     2:04.55 (32.33)
        2:37.04 (32.49)     3:10.11 (33.07)     3:43.45 (33.34)     4:17.01 (33.56)
        4:50.80 (33.79)     5:23.60 (32.80)                                        
 10 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      5:20.77    5:26.10  
                  29.46     1:01.52 (32.06)     1:34.07 (32.55)     2:07.52 (33.45)
        2:40.68 (33.16)     3:14.16 (33.48)     3:47.43 (33.27)     4:20.96 (33.53)
        4:53.91 (32.95)     5:26.10 (32.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE        5:22.61    5:28.34  
                  28.76     1:00.62 (31.86)     1:33.39 (32.77)     2:06.29 (32.90)
        2:39.65 (33.36)     3:13.62 (33.97)     3:47.99 (34.37)     4:21.92 (33.93)
        4:55.91 (33.99)     5:28.34 (32.43)                                        
 12 Crawford, Spencer         13 LESD-LE              5:31.02    5:36.65  
                  29.42     1:02.06 (32.64)     1:35.01 (32.95)     2:08.46 (33.45)
        2:42.31 (33.85)     3:16.96 (34.65)     3:52.02 (35.06)     4:27.13 (35.11)
        5:02.12 (34.99)     5:36.65 (34.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Xu, Erin                  13 LESD-LE              5:39.27    5:38.64  
                  29.73     1:02.87 (33.14)     1:36.94 (34.07)     2:11.45 (34.51)
        2:46.22 (34.77)     3:20.77 (34.55)     3:55.48 (34.71)     4:30.21 (34.73)
        5:04.70 (34.49)     5:38.64 (33.94)                                        
 14 McFarland, Chris          13 Hudson Heat-LE       5:23.49    5:52.79  
                  29.87     1:04.66 (34.79)     1:40.28 (35.62)     2:16.58 (36.30)
        2:52.22 (35.64)     3:29.12 (36.90)     4:05.23 (36.11)     4:42.08 (36.85)
        5:17.81 (35.73)     5:52.79 (34.98)                                        
 15 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              5:56.06    5:56.03  
                  32.58     1:08.43 (35.85)     1:44.74 (36.31)     2:21.41 (36.67)
        2:57.76 (36.35)     3:34.29 (36.53)     4:10.46 (36.17)   5:56.03 (1:45.57)
 16 Koerwitz, Bridget         14 LESD-LE              6:00.00    6:25.66  
                  32.91     1:11.52 (38.61)     1:51.43 (39.91)     2:32.01 (40.58)
        3:11.62 (39.61)     3:50.52 (38.90)     4:29.65 (39.13)     5:09.20 (39.55)
      6:25.66 (1:16.46)                                                            
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.29        2010 Emily Slabe- CY-OH, Countryside Y-OH         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         1:00.14      58.89   11  
                  28.55       58.89 (30.34)                                        
  2 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH    58.38      59.99    9  
                  29.31       59.99 (30.68)                                        
  3 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   1:01.33    1:01.17    8  
                  30.02     1:01.17 (31.15)                                        
  4 Lersch, Maeve             14 Upper St. Clair-AM   1:02.63    1:01.44    7  
                  30.21     1:01.44 (31.23)                                        
  5 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM        57.81    1:01.62    6  
                  29.74     1:01.62 (31.88)                                        
  6 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH  1:00.34    1:01.74    5  
                  30.06     1:01.74 (31.68)                                        
  7 Benedict, Kira            14 STAR-NI              1:02.11    1:01.91    4  
                  30.48     1:01.91 (31.43)                                        
  8 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM        1:03.80    1:02.08    3  
                  30.51     1:02.08 (31.57)                                        
  9 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   1:00.74    1:02.28    2  
                  30.37     1:02.28 (31.91)                                        
 10 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM   1:04.71    1:02.52    1  
                  30.65     1:02.52 (31.87)                                        
 11 Lauther, Madeline         13 Penguins-LE          1:03.46    1:02.92  
                  29.97     1:02.92 (32.95)                                        
 12 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH  1:01.74    1:03.37  
                  31.25     1:03.37 (32.12)                                        
 13 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE    1:01.26    1:03.58  
                  31.23     1:03.58 (32.35)                                        
 14 Cha, Maggie               14 LESD-LE              1:04.75    1:03.63  
                  30.97     1:03.63 (32.66)                                        
 15 Kelly, Regan              13 Butler Y-AM          1:06.38    1:03.81  
                  30.91     1:03.81 (32.90)                                        
 16 Studebaker, Gabby         13 Golden Comets-NI     1:05.12    1:03.91  
                  31.23     1:03.91 (32.68)                                        
 17 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        1:03.95    1:04.34  
                  31.27     1:04.34 (33.07)                                        
 18 Bender, Dana              14 STAR-NI              1:03.02    1:04.46  
                  30.71     1:04.46 (33.75)                                        
 19 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        1:05.90    1:04.69  
                  31.57     1:04.69 (33.12)                                        
 20 Filo, Joslyn              13 Fox Chapel-AM             NT    1:04.77  
                  30.91     1:04.77 (33.86)                                        
 21 Xu, Erin                  13 LESD-LE              1:06.75    1:04.87  
                  31.68     1:04.87 (33.19)                                        
 22 Eyler, Alexa              14 LESD-LE              1:04.50    1:04.98  
                  31.88     1:04.98 (33.10)                                        
 23 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE        1:04.79    1:05.01  
                  31.53     1:05.01 (33.48)                                        
 24 Joyce, Cara               13 LESD-LE              1:05.24    1:05.61  
                  32.08     1:05.61 (33.53)                                        
 25 Wilson, Allyson           13 Countryside YMCA-OH  1:05.82    1:05.99  
                  31.82     1:05.99 (34.17)                                        
 25 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      1:03.86    1:05.99  
                  32.09     1:05.99 (33.90)                                        
 27 Spencer, Jordyn           13 SwimStrong-LE        1:05.70    1:06.02  
                  32.11     1:06.02 (33.91)                                        
 28 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI     1:05.83    1:06.21  
                  32.35     1:06.21 (33.86)                                        
 29 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      1:04.87    1:06.25  
                  32.34     1:06.25 (33.91)                                        
 30 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM        1:07.05    1:06.26  
                  32.19     1:06.26 (34.07)                                        
 31 Valentic, Katarina        13 University-LE        1:06.21    1:06.55  
                  31.29     1:06.55 (35.26)                                        
 32 Graham, Emma              14 Umt Lebanon-AM       1:05.83    1:06.58  
                  32.40     1:06.58 (34.18)                                        
 33 Zahab, Emerson            13 Tiger Sharks-LE      1:07.47    1:06.63  
                  32.02     1:06.63 (34.61)                                        
 34 Crisci, Marisa            14 Countryside YMCA-OH  1:03.16    1:08.36  
                  32.63     1:08.36 (35.73)                                        
 35 Meredith, Kylee           13 Countryside YMCA-OH  1:05.38    1:08.44  
                  32.61     1:08.44 (35.83)                                        
 36 Rodriguez, Anna           14 STAR-NI                   NT    1:08.78  
                  33.37     1:08.78 (35.41)                                        
 37 Bednar, Allison           14 LESD-LE              1:08.06    1:08.94  
                  33.12     1:08.94 (35.82)                                        
 38 Jones, Shaunna            14 SwimStrong-LE        1:05.89    1:09.11  
                  33.68     1:09.11 (35.43)                                        
 39 Erkkila, Hailey           13 Solon Stars-LE            NT    1:09.88  
                  34.28     1:09.88 (35.60)                                        
 40 Ferrante, Carmen          14 LESD-LE              1:09.43    1:09.94  
                  34.48     1:09.94 (35.46)                                        
 41 Kordal, Marissa           14 Dolphins-NI               NT    1:10.05  
                  33.65     1:10.05 (36.40)                                        
 42 Crawford, Spencer         13 LESD-LE              1:06.61    1:10.09  
                  34.49     1:10.09 (35.60)                                        
 43 Sopanski, Jayne           13 LESD-LE              1:13.73    1:10.49  
                  33.36     1:10.49 (37.13)                                        
 44 Borrow, Emma              13 LESD-LE              1:09.30    1:10.56  
                  34.33     1:10.56 (36.23)                                        
 45 Sterle, Lindsay           14 LESD-LE              1:50.99    1:11.10  
                  33.52     1:11.10 (37.58)                                        
 46 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH  1:04.48    1:11.29  
                  34.08     1:11.29 (37.21)                                        
 47 Aiken, Kassidy            13 Town Wreckers-NI     1:05.36    1:12.40  
                  34.43     1:12.40 (37.97)                                        
 48 Lindh, Hannah             13 Chartiers Valley-AM       NT    1:12.47  
                  34.71     1:12.47 (37.76)                                        
 49 Bucar, Marianne           13 LESD-LE              1:15.00    1:17.56  
                  37.58     1:17.56 (39.98)                                        
 50 Heil, Antoinette          13 Chartiers Valley-AM       NT    1:18.99  
                  38.69     1:18.99 (40.30)                                        
 51 Moran, Tori               13 LESD-LE              1:18.67    1:19.66  
                  39.18     1:19.66 (40.48)                                        
 52 Koerwitz, Bridget         14 LESD-LE              1:16.32    1:21.83  
                  40.39     1:21.83 (41.44)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.90        2002 Andrea J Lehner - STAR-NI, STAR -NI        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM      2:09.18    2:06.86   11  
                  29.50     1:01.25 (31.75)     1:34.35 (33.10)     2:06.86 (32.51)
  2 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   2:10.57    2:07.33    9  
                  30.11     1:02.28 (32.17)     1:34.89 (32.61)     2:07.33 (32.44)
  3 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH  2:12.18    2:09.27    8  
                  30.37     1:02.97 (32.60)     1:36.63 (33.66)     2:09.27 (32.64)
  4 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH  2:15.10    2:12.55    7  
                  30.47     1:03.49 (33.02)     1:37.99 (34.50)     2:12.55 (34.56)
  5 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE    2:16.46    2:14.48    6  
                  30.97     1:05.49 (34.52)     1:40.77 (35.28)     2:14.48 (33.71)
  6 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        2:16.41    2:15.00    5  
                  32.09     1:06.21 (34.12)     1:40.62 (34.41)     2:15.00 (34.38)
  7 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH  2:16.61    2:15.35    4  
                  31.46     1:05.64 (34.18)     1:40.93 (35.29)     2:15.35 (34.42)
  8 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM        2:16.43    2:15.48    3  
                  31.80     1:05.63 (33.83)     1:40.92 (35.29)     2:15.48 (34.56)
  9 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   2:15.76    2:16.49    2  
                  31.95     1:06.25 (34.30)     1:41.57 (35.32)     2:16.49 (34.92)
 10 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM   2:14.96    2:17.52    1  
                  31.89     1:06.59 (34.70)     1:42.24 (35.65)     2:17.52 (35.28)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.90        2002 Andrea J Lehner - STAR-NI, STAR -NI        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM      2:05.76    2:09.18  
                  30.90     1:03.33 (32.43)     1:37.06 (33.73)     2:09.18 (32.12)
  2 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   2:10.11    2:10.57  
                  31.29     1:04.20 (32.91)     1:37.23 (33.03)     2:10.57 (33.34)
  3 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH  2:07.18    2:12.18  
                  31.16     1:04.32 (33.16)     1:38.52 (34.20)     2:12.18 (33.66)
  4 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM   2:19.21    2:14.96  
                  31.85     1:06.18 (34.33)     1:40.88 (34.70)     2:14.96 (34.08)
  5 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH  2:09.56    2:15.10  
                  30.57     1:04.14 (33.57)     1:39.88 (35.74)     2:15.10 (35.22)
  6 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   2:11.58    2:15.76  
                  31.85     1:05.78 (33.93)     1:41.07 (35.29)     2:15.76 (34.69)
  7 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        2:14.81    2:16.41  
                  32.14     1:07.03 (34.89)     1:41.75 (34.72)     2:16.41 (34.66)
  8 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM        2:17.10    2:16.43  
                  32.17     1:06.88 (34.71)     1:41.96 (35.08)     2:16.43 (34.47)
  9 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE    2:18.67    2:16.46  
                  32.06     1:07.59 (35.53)     1:43.10 (35.51)     2:16.46 (33.36)
 10 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH  2:15.26    2:16.61  
                  31.57     1:05.94 (34.37)     1:41.38 (35.44)     2:16.61 (35.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xu, Erin                  13 LESD-LE              2:21.97    2:17.41  
                  32.12     1:06.68 (34.56)     1:42.10 (35.42)     2:17.41 (35.31)
 12 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      2:15.93    2:18.00  
                  32.88     1:07.36 (34.48)     1:43.17 (35.81)     2:18.00 (34.83)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lauther, Madeline         13 Penguins-LE          2:15.04    2:18.23  
                  31.00     1:05.87 (34.87)     1:42.41 (36.54)     2:18.23 (35.82)
 14 Cummings, Meredith        14 Butler Y-AM          2:22.39    2:18.36  
                  32.78     1:07.59 (34.81)     1:43.01 (35.42)     2:18.36 (35.35)
 15 Lersch, Maeve             14 Upper St. Clair-AM   2:18.61    2:18.88  
                  31.00     1:06.07 (35.07)     1:43.45 (37.38)     2:18.88 (35.43)
 16 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        2:23.30    2:19.89  
                  33.27     1:08.87 (35.60)     1:44.79 (35.92)     2:19.89 (35.10)
 17 Eyler, Alexa              14 LESD-LE              2:17.08    2:20.39  
                  33.45     1:09.07 (35.62)     1:45.37 (36.30)     2:20.39 (35.02)
 18 St Rose-Finear, Sydney    13 Golden Comets-NI     2:20.97    2:20.71  
                  33.33     1:08.58 (35.25)     1:45.17 (36.59)     2:20.71 (35.54)
 19 Spencer, Jordyn           13 SwimStrong-LE        2:22.83    2:20.89  
                  33.73     1:09.60 (35.87)     1:46.36 (36.76)     2:20.89 (34.53)
 20 Studebaker, Gabby         13 Golden Comets-NI     2:23.65    2:21.01  
                  33.31     1:09.24 (35.93)     1:45.31 (36.07)     2:21.01 (35.70)
 21 Graham, Emma              14 Umt Lebanon-AM       2:21.68    2:21.21  
                  33.29     1:09.32 (36.03)     1:45.74 (36.42)     2:21.21 (35.47)
 22 Benedict, Kira            14 STAR-NI              2:14.91    2:21.22  
                  32.12     1:07.23 (35.11)     1:44.39 (37.16)     2:21.22 (36.83)
 23 Mihm, Kristine            14 Allegheny North-AM   2:23.81    2:22.75  
                  34.32     1:11.04 (36.72)     1:47.16 (36.12)     2:22.75 (35.59)
 24 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE       2:21.63    2:22.76  
                  33.85     1:10.40 (36.55)     1:46.90 (36.50)     2:22.76 (35.86)
 25 Kelly, Regan              13 Butler Y-AM          2:17.09    2:22.83  
                  33.59     1:09.76 (36.17)     1:46.73 (36.97)     2:22.83 (36.10)
 26 Bender, Dana              14 STAR-NI              2:19.97    2:23.44  
                  33.35     1:09.70 (36.35)     1:46.84 (37.14)     2:23.44 (36.60)
 27 Seibert, Grace            14 Springfield YMCA-OH  2:22.80    2:23.87  
                  34.17     1:10.60 (36.43)     1:48.04 (37.44)     2:23.87 (35.83)
 28 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE        2:18.61    2:24.66  
                  32.97     1:09.15 (36.18)     1:47.40 (38.25)     2:24.66 (37.26)
 29 Wilson, Allyson           13 Countryside YMCA-OH  2:22.39    2:25.59  
                  33.89     1:10.92 (37.03)     1:48.37 (37.45)     2:25.59 (37.22)
 30 Erkkila, Hailey           13 Solon Stars-LE       2:24.24    2:26.86  
                  34.97     1:12.52 (37.55)     1:50.29 (37.77)     2:26.86 (36.57)
 31 Hull, Megan               13 Greater Pitt-AM           NT    2:27.59  
                  34.34     1:11.78 (37.44)     1:49.98 (38.20)     2:27.59 (37.61)
 32 Borrow, Emma              13 LESD-LE              2:27.12    2:28.62  
                  34.94     1:12.61 (37.67)     1:51.36 (38.75)     2:28.62 (37.26)
 33 Sopanski, Jayne           13 LESD-LE              2:35.06    2:30.28  
                  35.28     1:13.29 (38.01)     1:52.39 (39.10)     2:30.28 (37.89)
 34 Crisci, Marisa            14 Countryside YMCA-OH  2:19.70    2:30.84  
                  35.17     1:13.19 (38.02)     1:52.08 (38.89)     2:30.84 (38.76)
 35 Ratino, Isabella          13 LESD-LE              2:33.64    2:31.82  
                  35.31     1:13.41 (38.10)     1:53.64 (40.23)     2:31.82 (38.18)
 36 Meyer, Emma               14 LESD-LE              2:30.05    2:31.89  
                  35.78     1:13.94 (38.16)     1:53.18 (39.24)     2:31.89 (38.71)
 37 Caruso, Bella             13 LESD-LE              2:36.37    2:34.62  
                  36.96     1:15.88 (38.92)     1:55.48 (39.60)     2:34.62 (39.14)
 38 Lindh, Hannah             13 Chartiers Valley-AM       NT    2:37.93  
                  36.57     1:18.19 (41.62)     1:58.76 (40.57)     2:37.93 (39.17)
 39 Heil, Antoinette          13 Chartiers Valley-AM       NT    2:51.81  
                  41.52     1:25.15 (43.63)     2:09.15 (44.00)     2:51.81 (42.66)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.27        1998 Lauren Duerk DYBD-OH, DYBD-OH              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM   1:08.48    1:06.46   10  
                  31.86     1:06.46 (34.60)                                        
  1 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   1:07.31    1:06.46   10  
                  31.71     1:06.46 (34.75)                                        
  3 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         1:06.83    1:06.64    8  
                  32.05     1:06.64 (34.59)                                        
  4 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        1:06.96    1:06.91    7  
                  31.66     1:06.91 (35.25)                                        
  5 Seibert, Grace            14 Springfield YMCA-OH  1:08.60    1:08.25    6  
                  31.91     1:08.25 (36.34)                                        
  6 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM      1:08.65    1:09.57    5  
                  33.06     1:09.57 (36.51)                                        
  7 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE        1:12.19    1:10.58    4  
                  33.25     1:10.58 (37.33)                                        
  8 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  1:12.28    1:10.76    3  
                  33.81     1:10.76 (36.95)                                        
  9 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM        1:11.79    1:11.27    2  
                  33.72     1:11.27 (37.55)                                        
 10 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM      1:13.26    1:12.72    1  
                  34.49     1:12.72 (38.23)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.27        1998 Lauren Duerk DYBD-OH, DYBD-OH              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         1:06.98    1:06.83  
                  31.99     1:06.83 (34.84)                                        
  2 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        1:05.37    1:06.96  
                  31.72     1:06.96 (35.24)                                        
  3 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   1:05.87    1:07.31  
                  32.62     1:07.31 (34.69)                                        
  4 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM   1:07.95    1:08.48  
                  33.26     1:08.48 (35.22)                                        
  5 Seibert, Grace            14 Springfield YMCA-OH  1:10.35    1:08.60  
                  32.32     1:08.60 (36.28)                                        
  6 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM      1:06.27    1:08.65  
                  32.94     1:08.65 (35.71)                                        
  7 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM        1:12.97    1:11.79  
                  34.26     1:11.79 (37.53)                                        
  8 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE        1:11.38    1:12.19  
                  34.12     1:12.19 (38.07)                                        
  9 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  1:09.72    1:12.28  
                  34.27     1:12.28 (38.01)                                        
 10 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM      1:12.59    1:13.26  
                  34.81     1:13.26 (38.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   1:12.16    1:13.92  
                  35.49     1:13.92 (38.43)                                        
 12 Sapio, Isabel             13 Town Wreckers-NI     1:14.63    1:13.95  
                  35.04     1:13.95 (38.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Besterman, Amelia         14 Chartiers Valley-AM  1:15.34    1:14.30  
                  35.52     1:14.30 (38.78)                                        
 14 Ogrean, Hannah            14 SwimStrong-LE             NT    1:14.71  
                  35.97     1:14.71 (38.74)                                        
 15 Ross, Eliza               14 Allegheny North-AM   1:12.06    1:14.73  
                  35.16     1:14.73 (39.57)                                        
 16 Nagy, Samantha            14 STAR-NI              1:12.77    1:14.80  
                  35.48     1:14.80 (39.32)                                        
 17 Brown, Portia             13 LESD-LE              1:21.48    1:15.07  
                  36.32     1:15.07 (38.75)                                        
 18 Hu, Jennifer              14 UN-NI                1:15.78    1:15.18  
                  35.46     1:15.18 (39.72)                                        
 19 Valentic, Katarina        13 University-LE        1:14.14    1:15.34  
                  35.57     1:15.34 (39.77)                                        
 20 Cha, Maggie               14 LESD-LE              1:15.04    1:15.60  
                  36.93     1:15.60 (38.67)                                        
 21 Ferrante, Carmen          14 LESD-LE              1:15.89    1:15.66  
                  35.45     1:15.66 (40.21)                                        
 22 Johnson, Rachel           14 Hudson Heat-LE       1:15.28    1:15.77  
                  35.41     1:15.77 (40.36)                                        
 23 Arefyev, Sasha            13 Jcc Sailfish-AM      1:16.55    1:15.79  
                  36.24     1:15.79 (39.55)                                        
 24 Christy, Megan            14 Allegheny North-AM   1:16.52    1:15.82  
                  36.17     1:15.82 (39.65)                                        
 25 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE              1:12.24    1:15.90  
                  35.50     1:15.90 (40.40)                                        
 26 Edwards, Caitlyn          14 Allegheny North-AM   1:13.40    1:16.21  
                  35.87     1:16.21 (40.34)                                        
 27 Klem, Rebekah             14 Piranha Aquatics-LE  1:16.58    1:16.66  
                  36.03     1:16.66 (40.63)                                        
 28 Palazzo, Gaby             14 Hudson Heat-LE       1:13.16    1:17.03  
                  36.59     1:17.03 (40.44)                                        
 29 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH  1:13.81    1:17.12  
                  36.42     1:17.12 (40.70)                                        
 30 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM       1:14.37    1:17.31  
                  37.42     1:17.31 (39.89)                                        
 31 Renuart, Bryanna          13 Firestone-LE         1:16.07    1:17.33  
                  35.91     1:17.33 (41.42)                                        
 32 Erkkila, Hailey           13 Solon Stars-LE            NT    1:17.71  
                  36.94     1:17.71 (40.77)                                        
 33 Carlin, Ally              13 Countryside YMCA-OH  1:16.59    1:19.05  
                  37.46     1:19.05 (41.59)                                        
 34 Steffey, Riley            14 LESD-LE              1:18.88    1:19.43  
                  37.25     1:19.43 (42.18)                                        
 35 Pepka, Meredith           13 Cavalier-AM               NT    1:20.09  
                  37.20     1:20.09 (42.89)                                        
 36 Staley, Shannon           13 Solon Stars-LE            NT    1:20.50  
                  37.83     1:20.50 (42.67)                                        
 37 Longheinrich, Jessica     14 Countryside YMCA-OH  1:11.85    1:20.55  
                  37.83     1:20.55 (42.72)                                        
 38 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              1:18.98    1:20.67  
                  37.79     1:20.67 (42.88)                                        
 39 Bucar, Marianne           13 LESD-LE              1:23.56    1:21.04  
                  38.48     1:21.04 (42.56)                                        
 40 Allen, Natalie            14 LESD-LE              1:28.00    1:24.49  
                  40.04     1:24.49 (44.45)                                        
 41 Borrow, Emma              13 LESD-LE              1:25.76    1:24.50  
                  39.58     1:24.50 (44.92)                                        
 42 Covetta, Marissa          13 LESD-LE              1:27.38    1:25.74  
                  40.40     1:25.74 (45.34)                                        
 43 Fiorta, Maria             13 LESD-LE              1:26.93    1:26.23  
                  41.28     1:26.23 (44.95)                                        
 44 Arn, Becca                13 LESD-LE              1:29.83    1:27.15  
                  41.94     1:27.15 (45.21)                                        
 45 Heil, Antoinette          13 Chartiers Valley-AM       NT    1:28.93  
                  42.76     1:28.93 (46.17)                                        
 46 Como, Colleen             13 LESD-LE              1:26.51    1:29.40  
                  42.37     1:29.40 (47.03)                                        
 47 Moran, Tori               13 LESD-LE              1:46.94    1:31.31  
                  42.74     1:31.31 (48.57)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:20.37        2008 Stephanie O'Toole - FCKW-AM, FCKW-AM       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         2:25.83    2:24.74   11  
                  33.48     1:10.50 (37.02)     1:48.28 (37.78)     2:24.74 (36.46)
  2 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        2:22.80    2:25.53    9  
                  33.41     1:10.83 (37.42)     1:48.47 (37.64)     2:25.53 (37.06)
  3 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   2:23.00    2:27.26    8  
                  33.09     1:10.25 (37.16)     1:48.54 (38.29)     2:27.26 (38.72)
  4 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM      2:22.92    2:28.55    7  
                  33.75     1:11.38 (37.63)     1:49.53 (38.15)     2:28.55 (39.02)
  5 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  2:32.56    2:36.31    6  
                  35.63     1:14.86 (39.23)     1:55.13 (40.27)     2:36.31 (41.18)
  6 Sapio, Isabel             13 Town Wreckers-NI     2:40.87    2:37.33    5  
                  35.80     1:15.25 (39.45)     1:56.29 (41.04)     2:37.33 (41.04)
  7 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE              2:34.57    2:37.45    4  
                  35.28     1:16.15 (40.87)     1:56.96 (40.81)     2:37.45 (40.49)
  8 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM        2:39.79    2:38.16    3  
                  35.10     1:15.05 (39.95)     1:57.05 (42.00)     2:38.16 (41.11)
  9 Cha, Maggie               14 LESD-LE              2:36.21    2:38.30    2  
                  36.40     1:15.95 (39.55)     1:57.23 (41.28)     2:38.30 (41.07)
 10 Hu, Jennifer              14 UN-NI                2:41.89    2:38.57    1  
                  35.68     1:15.93 (40.25)     1:57.09 (41.16)     2:38.57 (41.48)
 11 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE        2:34.13    2:38.94  
                  34.79     1:15.48 (40.69)     1:57.21 (41.73)     2:38.94 (41.73)
 12 Namestnik, Lily           14 Jcc Sailfish-AM      2:35.39    2:39.05  
                  36.05     1:16.54 (40.49)     1:57.51 (40.97)     2:39.05 (41.54)
 13 Ogrean, Hannah            14 SwimStrong-LE        2:37.74    2:41.36  
                  36.42     1:16.08 (39.66)     1:58.88 (42.80)     2:41.36 (42.48)
 14 Brown, Portia             13 LESD-LE              2:54.81    2:41.56  
                  37.30     1:19.81 (42.51)     2:01.66 (41.85)     2:41.56 (39.90)
 15 Nagy, Samantha            14 STAR-NI              2:37.12    2:41.74  
                  36.68     1:17.92 (41.24)     1:59.82 (41.90)     2:41.74 (41.92)
 16 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM        2:43.84    2:43.18  
                  36.47     1:17.47 (41.00)     2:00.01 (42.54)     2:43.18 (43.17)
 17 Renuart, Bryanna          13 Firestone-LE         2:45.81    2:43.85  
                  36.19     1:17.70 (41.51)     2:01.29 (43.59)     2:43.85 (42.56)
 18 Arefyev, Sasha            13 Jcc Sailfish-AM      2:42.36    2:43.90  
                  37.50     1:19.44 (41.94)     2:02.57 (43.13)     2:43.90 (41.33)
 19 Ross, Eliza               14 Allegheny North-AM   2:34.66    2:43.92  
                  36.98     1:18.55 (41.57)     2:01.38 (42.83)     2:43.92 (42.54)
 20 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              2:50.63    2:44.45  
                  36.39     1:18.47 (42.08)     2:01.64 (43.17)     2:44.45 (42.81)
 21 Palazzo, Gaby             14 Hudson Heat-LE       2:38.21    2:44.79  
                  36.80     1:18.48 (41.68)     2:01.73 (43.25)     2:44.79 (43.06)
 22 Gotlieb, Madison          14 LESD-LE              2:47.36    2:45.75  
                  37.14     1:19.84 (42.70)     2:03.97 (44.13)     2:45.75 (41.78)
 23 Mihm, Kristine            14 Allegheny North-AM   2:46.02    2:45.98  
                  38.70     1:21.55 (42.85)     2:04.29 (42.74)     2:45.98 (41.69)
 24 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM       2:40.20    2:47.84  
                  37.35     1:20.66 (43.31)     2:03.93 (43.27)     2:47.84 (43.91)
 25 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH  2:40.15    2:48.10  
                  38.58     1:22.10 (43.52)     2:05.01 (42.91)     2:48.10 (43.09)
 26 Roma, Maya                13 Jcc Sailfish-AM      2:47.33    2:48.32  
                  39.68     1:21.88 (42.20)     2:05.10 (43.22)     2:48.32 (43.22)
 27 Edwards, Caitlyn          14 Allegheny North-AM   2:42.16    2:49.28  
                  38.16     1:21.06 (42.90)     2:04.38 (43.32)     2:49.28 (44.90)
 28 Johnson, Rachel           14 Hudson Heat-LE       2:45.64    2:49.33  
                  37.31     1:20.19 (42.88)     2:04.70 (44.51)     2:49.33 (44.63)
 29 Bender, Dana              14 STAR-NI              2:46.29    2:49.90  
                  37.90     1:22.15 (44.25)     2:06.06 (43.91)     2:49.90 (43.84)
 30 Erkkila, Hailey           13 Solon Stars-LE       2:44.78    2:50.84  
                  38.79     1:22.07 (43.28)     2:06.71 (44.64)     2:50.84 (44.13)
 31 Longheinrich, Jessica     14 Countryside YMCA-OH  2:35.14    2:52.95  
                  38.92     1:22.82 (43.90)     2:07.33 (44.51)     2:52.95 (45.62)
 32 Allen, Natalie            14 LESD-LE              3:04.91    3:01.29  
                  39.82     1:28.39 (48.57)     2:16.88 (48.49)     3:01.29 (44.41)
 33 Borrow, Emma              13 LESD-LE              2:58.99    3:01.84  
                  40.53     1:26.13 (45.60)     2:14.21 (48.08)     3:01.84 (47.63)
 34 Fiorta, Maria             13 LESD-LE              3:06.97    3:03.67  
                  41.85     1:29.19 (47.34)     2:17.20 (48.01)     3:03.67 (46.47)
 -- Valentic, Katarina        13 University-LE        2:41.20         DQ  
                  37.28     1:18.63 (41.35)     2:01.09 (42.46)          DQ (42.29)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.45        2007 Abby Myers - SVSC-AM, SVSC-AM                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE          59.65      58.61   11  
                  27.27       58.61 (31.34)                                        
  2 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH    56.19      59.08    9  
                  27.72       59.08 (31.36)                                        
  3 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM        58.98      59.69    8  
                  28.00       59.69 (31.69)                                        
  4 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM            59.88    1:00.11    7  
                  28.33     1:00.11 (31.78)                                        
  5 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH  1:00.48    1:01.57    6  
                  28.48     1:01.57 (33.09)                                        
  6 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM   1:02.47    1:01.65    5  
                  28.85     1:01.65 (32.80)                                        
  7 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      1:00.28    1:02.06    4  
                  28.94     1:02.06 (33.12)                                        
  8 Besterman, Amelia         14 Chartiers Valley-AM  1:03.45    1:02.22    3  
                  29.52     1:02.22 (32.70)                                        
  9 Christinis, Cat           14 Jcc Sailfish-AM      1:03.43    1:02.62    2  
                  29.32     1:02.62 (33.30)                                        
 10 Lemay, Maggie             13 LESD-LE              1:05.85    1:02.78    1  
                  29.89     1:02.78 (32.89)                                        
 11 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   1:02.71    1:02.91  
                  29.67     1:02.91 (33.24)                                        
 12 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM      1:00.96    1:02.97  
                  28.90     1:02.97 (34.07)                                        
 13 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   1:02.50    1:03.27  
                  29.31     1:03.27 (33.96)                                        
 14 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH  1:02.20    1:03.31  
                  29.28     1:03.31 (34.03)                                        
 15 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH  1:05.76    1:03.47  
                  29.80     1:03.47 (33.67)                                        
 16 Christy, Megan            14 Allegheny North-AM   1:05.89    1:03.53  
                  29.83     1:03.53 (33.70)                                        
 17 Kahn, Emily               14 SwimStrong-LE        1:03.78    1:03.80  
                  30.08     1:03.80 (33.72)                                        
 18 Zahab, Emerson            13 Tiger Sharks-LE      1:05.82    1:03.86  
                  29.53     1:03.86 (34.33)                                        
 19 Jones, Shaunna            14 SwimStrong-LE        1:02.51    1:03.88  
                  29.63     1:03.88 (34.25)                                        
 20 Cummings, Meredith        14 Butler Y-AM          1:04.14    1:04.23  
                  29.34     1:04.23 (34.89)                                        
 21 Carlin, Emilee            13 Countryside YMCA-OH  1:05.31    1:04.31  
                  29.98     1:04.31 (34.33)                                        
 22 Bautz, Sam                13 Uncrc-NI                  NT    1:04.38  
                  30.15     1:04.38 (34.23)                                        
 23 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM   1:04.58    1:04.46  
                  30.17     1:04.46 (34.29)                                        
 24 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        1:06.52    1:04.65  
                  30.50     1:04.65 (34.15)                                        
 25 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE    1:05.44    1:04.73  
                  29.59     1:04.73 (35.14)                                        
 26 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE       1:05.83    1:05.20  
                  31.38     1:05.20 (33.82)                                        
 27 Hu, Jennifer              14 UN-NI                1:06.47    1:05.32  
                  30.33     1:05.32 (34.99)                                        
 28 Benedict, Kira            14 STAR-NI              1:03.37    1:05.37  
                  30.33     1:05.37 (35.04)                                        
 29 Lauther, Madeline         13 Penguins-LE          1:03.74    1:05.48  
                  29.98     1:05.48 (35.50)                                        
 30 Crawford, Spencer         13 LESD-LE              1:04.76    1:05.54  
                  30.66     1:05.54 (34.88)                                        
 31 Weyant, Julie             13 Greater Pitt-AM      1:06.46    1:05.75  
                  31.00     1:05.75 (34.75)                                        
 32 Palazzo, Gaby             14 Hudson Heat-LE       1:02.75    1:05.78  
                  30.49     1:05.78 (35.29)                                        
 33 Meyer, Emma               14 LESD-LE              1:04.44    1:05.86  
                  30.88     1:05.86 (34.98)                                        
 34 Lersch, Maeve             14 Upper St. Clair-AM   1:05.59    1:05.90  
                  30.55     1:05.90 (35.35)                                        
 35 Kordal, Marissa           14 Dolphins-NI          1:05.75    1:05.94  
                  30.95     1:05.94 (34.99)                                        
 36 Krolikowski, Jenna        14 Usolon Stars-LE      1:05.76    1:06.42  
                  29.75     1:06.42 (36.67)                                        
 37 Tilves, Arli              14 Titan Swim Team-AM        NT    1:06.44  
                  31.38     1:06.44 (35.06)                                        
 38 Graham, Emma              14 Umt Lebanon-AM       1:05.87    1:06.79  
                  32.38     1:06.79 (34.41)                                        
 39 Clark, Ariana             13 Cavalier-AM          1:06.52    1:06.85  
                  30.93     1:06.85 (35.92)                                        
 40 Bender, Dana              14 STAR-NI              1:05.74    1:07.96  
                  31.63     1:07.96 (36.33)                                        
 41 Valentic, Katarina        13 University-LE        1:05.93    1:08.25  
                  31.52     1:08.25 (36.73)                                        
 42 Lopes, Michelle           13 Franklin-AM          1:05.53    1:08.39  
                  31.63     1:08.39 (36.76)                                        
 43 Foust, Madeline           14 LESD-LE              1:10.64    1:09.95  
                  32.69     1:09.95 (37.26)                                        
 44 Bednar, Allison           14 LESD-LE              1:08.69    1:10.09  
                  32.18     1:10.09 (37.91)                                        
 45 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM      1:04.53    1:10.46  
                  32.56     1:10.46 (37.90)                                        
 46 Steffey, Riley            14 LESD-LE              1:10.77    1:10.53  
                  33.17     1:10.53 (37.36)                                        
 47 Covetta, Marissa          13 LESD-LE              1:16.15    1:11.03  
                  32.93     1:11.03 (38.10)                                        
 48 Ratino, Isabella          13 LESD-LE              1:15.23    1:11.58  
                  33.85     1:11.58 (37.73)                                        
 49 Joyce, Cara               13 LESD-LE              1:13.90    1:12.40  
                  33.11     1:12.40 (39.29)                                        
 50 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              1:14.25    1:12.95  
                  33.46     1:12.95 (39.49)                                        
 51 Sopanski, Jayne           13 LESD-LE              1:12.00    1:13.75  
                  34.53     1:13.75 (39.22)                                        
 52 Como, Colleen             13 LESD-LE              1:14.41    1:15.65  
                  34.41     1:15.65 (41.24)                                        
 53 Allen, Natalie            14 LESD-LE              1:18.00    1:23.20  
                  38.68     1:23.20 (44.52)                                        
 54 Fiorta, Maria             13 LESD-LE              1:24.93    1:28.86  
                  39.52     1:28.86 (49.34)                                        
 -- Nagy, Samantha            14 STAR-NI              1:05.08         DQ  
                  31.75          DQ (37.76)                                        
 -- Torres, Daniella          14 Allegheny North-AM   1:03.90         DQ  
                  29.61          DQ (34.89)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:04.78        2002 Leah A Giancarli - FAST-LE, FAST-LE        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      2:10.39    2:08.51   11  
                  29.02     1:01.67 (32.65)     1:34.29 (32.62)     2:08.51 (34.22)
  2 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH  2:13.06    2:12.65    9  
                  29.37     1:03.58 (34.21)     1:38.35 (34.77)     2:12.65 (34.30)
  3 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH  2:09.94    2:12.88    8  
                  29.32     1:02.32 (33.00)     1:37.55 (35.23)     2:12.88 (35.33)
  4 Christinis, Cat           14 Jcc Sailfish-AM      2:16.36    2:13.46    7  
                  29.62     1:02.98 (33.36)     1:37.79 (34.81)     2:13.46 (35.67)
  5 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      2:18.44    2:19.04    6  
                  30.71     1:05.85 (35.14)     1:42.87 (37.02)     2:19.04 (36.17)
  6 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH  2:21.49    2:21.35    5  
                  30.76     1:07.34 (36.58)     1:44.62 (37.28)     2:21.35 (36.73)
  7 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        2:24.92    2:21.55    4  
                  31.77     1:07.90 (36.13)     1:44.98 (37.08)     2:21.55 (36.57)
  8 Torres, Daniella          14 Allegheny North-AM   2:24.91    2:21.87    3  
                  31.73     1:06.94 (35.21)     1:43.34 (36.40)     2:21.87 (38.53)
  9 Weyant, Julie             13 Greater Pitt-AM      2:22.38    2:22.01    2  
                  32.05     1:07.91 (35.86)     1:45.04 (37.13)     2:22.01 (36.97)
 10 Carlin, Emilee            13 Countryside YMCA-OH  2:25.23    2:27.14    1  
                  31.35     1:08.85 (37.50)     1:47.91 (39.06)     2:27.14 (39.23)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:04.78        2002 Leah A Giancarli - FAST-LE, FAST-LE        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clough, Sally             14 Countryside YMCA-OH  2:08.14    2:09.94  
                  29.47     1:02.04 (32.57)     1:35.40 (33.36)     2:09.94 (34.54)
  2 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      2:09.53    2:10.39  
                  29.73     1:02.54 (32.81)     1:35.87 (33.33)     2:10.39 (34.52)
  3 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH  2:09.51    2:13.06  
                  29.60     1:04.20 (34.60)     1:39.00 (34.80)     2:13.06 (34.06)
  4 Christinis, Cat           14 Jcc Sailfish-AM      2:18.23    2:16.36  
                  30.13     1:04.69 (34.56)     1:40.33 (35.64)     2:16.36 (36.03)
  5 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      2:18.01    2:18.44  
                  30.57     1:05.35 (34.78)     1:42.08 (36.73)     2:18.44 (36.36)
  6 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH  2:24.35    2:21.49  
                  31.69     1:07.44 (35.75)     1:44.90 (37.46)     2:21.49 (36.59)
  7 Weyant, Julie             13 Greater Pitt-AM      2:25.24    2:22.38  
                  32.33     1:09.11 (36.78)     1:46.00 (36.89)     2:22.38 (36.38)
  8 Torres, Daniella          14 Allegheny North-AM   2:23.84    2:24.91  
                  32.18     1:07.98 (35.80)     1:45.72 (37.74)     2:24.91 (39.19)
  9 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        2:26.29    2:24.92  
                  32.42     1:08.94 (36.52)     1:46.99 (38.05)     2:24.92 (37.93)
 10 Carlin, Emilee            13 Countryside YMCA-OH  2:27.66    2:25.23  
                  31.67     1:08.06 (36.39)     1:46.93 (38.87)     2:25.23 (38.30)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lemay, Maggie             13 LESD-LE              2:16.50    2:25.26  
                  32.84     1:10.43 (37.59)     1:49.09 (38.66)     2:25.26 (36.17)
 12 Ratino, Isabella          13 LESD-LE              2:41.11    2:44.85  
                  35.55     1:18.93 (43.38)     2:03.77 (44.84)     2:44.85 (41.08)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:05.70        2002 Andrea  Lehner - STAR-NI, STAR-NI          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         2:10.20    2:07.50   11  
                  27.25       59.34 (32.09)     1:37.41 (38.07)     2:07.50 (30.09)
  2 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM   2:14.01    2:10.98    9  
                  29.01     1:03.74 (34.73)     1:40.61 (36.87)     2:10.98 (30.37)
  3 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH  2:15.81    2:11.79    8  
                  29.14     1:02.60 (33.46)     1:42.46 (39.86)     2:11.79 (29.33)
  4 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   2:18.04    2:12.49    7  
                  28.91     1:01.60 (32.69)     1:42.46 (40.86)     2:12.49 (30.03)
  5 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   2:13.78    2:13.56    6  
                  29.60     1:04.15 (34.55)     1:41.41 (37.26)     2:13.56 (32.15)
  6 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM          2:16.02    2:13.73    5  
                  28.19     1:01.92 (33.73)     1:43.61 (41.69)     2:13.73 (30.12)
  7 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      2:15.89    2:14.76    4  
                  28.97     1:02.90 (33.93)     1:43.64 (40.74)     2:14.76 (31.12)
  8 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      2:17.05    2:16.63    3  
                  28.13     1:03.46 (35.33)     1:45.06 (41.60)     2:16.63 (31.57)
  9 Christy, Megan            14 Allegheny North-AM   2:17.28    2:17.07    2  
                  30.50     1:05.06 (34.56)     1:45.57 (40.51)     2:17.07 (31.50)
 10 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   2:16.90    2:18.18    1  
                  29.52     1:04.35 (34.83)     1:45.94 (41.59)     2:18.18 (32.24)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:05.70        2002 Andrea  Lehner - STAR-NI, STAR-NI          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         2:12.64    2:10.20  
                  27.73     1:00.87 (33.14)     1:39.94 (39.07)     2:10.20 (30.26)
  2 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   2:13.97    2:13.78  
                  29.84     1:04.80 (34.96)     1:42.21 (37.41)     2:13.78 (31.57)
  3 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM   2:12.07    2:14.01  
                  29.12     1:03.73 (34.61)     1:42.20 (38.47)     2:14.01 (31.81)
  4 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH  2:12.00    2:15.81  
                  29.21     1:02.64 (33.43)     1:44.56 (41.92)     2:15.81 (31.25)
  5 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      2:15.94    2:15.89  
                  29.06     1:03.13 (34.07)     1:44.67 (41.54)     2:15.89 (31.22)
  6 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM          2:17.10    2:16.02  
                  28.74     1:03.17 (34.43)     1:45.70 (42.53)     2:16.02 (30.32)
  7 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   2:15.16    2:16.90  
                  29.52     1:03.91 (34.39)     1:45.23 (41.32)     2:16.90 (31.67)
  8 Sipple, Stephanie         13 Greater Pitt-AM      2:19.90    2:17.05  
                  28.29     1:03.93 (35.64)     1:45.90 (41.97)     2:17.05 (31.15)
  9 Christy, Megan            14 Allegheny North-AM   2:22.18    2:17.28  
                  30.82     1:06.09 (35.27)     1:46.37 (40.28)     2:17.28 (30.91)
 10 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   2:15.53    2:18.04  
                  30.05     1:04.17 (34.12)     1:46.82 (42.65)     2:18.04 (31.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Portia             13 LESD-LE              2:21.63    2:18.17  
                  29.65     1:05.80 (36.15)     1:47.93 (42.13)     2:18.17 (30.24)
 12 Kiesling, Emma            14 Jcc Sailfish-AM      2:18.08    2:19.10  
                  31.09     1:08.40 (37.31)     1:46.08 (37.68)     2:19.10 (33.02)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Grune, Lindsey            13 Fox Chapel-AM        2:22.51    2:19.38  
                  30.23     1:04.10 (33.87)     1:46.68 (42.58)     2:19.38 (32.70)
 14 Yocca, Olivia             14 Peters Township-AM   2:28.16    2:19.95  
                  29.56     1:03.13 (33.57)     1:47.72 (44.59)     2:19.95 (32.23)
 15 Besterman, Amelia         14 Chartiers Valley-AM  2:23.57    2:20.20  
                  30.02     1:06.10 (36.08)     1:48.30 (42.20)     2:20.20 (31.90)
 16 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH  2:17.57    2:20.81  
                  29.72     1:06.03 (36.31)     1:48.47 (42.44)     2:20.81 (32.34)
 17 Cha, Maggie               14 LESD-LE              2:20.09    2:20.93  
                  31.03     1:05.75 (34.72)     1:49.23 (43.48)     2:20.93 (31.70)
 18 Filo, Joslyn              13 Fox Chapel-AM        2:22.66    2:21.11  
                  29.33     1:04.22 (34.89)     1:48.16 (43.94)     2:21.11 (32.95)
 19 Newbould, Julia           13 SwimStrong-LE        2:19.01    2:21.22  
                  28.18     1:05.47 (37.29)     1:49.82 (44.35)     2:21.22 (31.40)
 20 Arefyev, Sasha            13 Jcc Sailfish-AM      2:26.98    2:21.35  
                  31.16     1:07.60 (36.44)     1:49.32 (41.72)     2:21.35 (32.03)
 21 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH  2:18.71    2:21.38  
                  31.62     1:06.15 (34.53)     1:50.19 (44.04)     2:21.38 (31.19)
 22 Ross, Eliza               14 Allegheny North-AM   2:16.78    2:21.49  
                  31.34     1:06.53 (35.19)     1:48.50 (41.97)     2:21.49 (32.99)
 23 Grune, Heather            13 Fox Chapel-AM        2:27.17    2:21.73  
                  30.63     1:06.63 (36.00)     1:48.19 (41.56)     2:21.73 (33.54)
 24 Hu, Jennifer              14 UN-NI                2:24.67    2:22.09  
                  29.97     1:07.19 (37.22)     1:50.11 (42.92)     2:22.09 (31.98)
 25 Otten, Emma               14 Countryside YMCA-OH  2:18.09    2:22.10  
                  28.98     1:02.46 (33.48)     1:48.10 (45.64)     2:22.10 (34.00)
 26 Staley, Shannon           13 Solon Stars-LE       2:27.72    2:22.13  
                  31.65     1:07.86 (36.21)     1:49.38 (41.52)     2:22.13 (32.75)
 27 Benedict, Kira            14 STAR-NI              2:21.85    2:22.28  
                  29.97     1:06.48 (36.51)     1:50.91 (44.43)     2:22.28 (31.37)
 28 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        2:25.86    2:22.32  
                  31.23     1:05.87 (34.64)     1:50.18 (44.31)     2:22.32 (32.14)
 29 Kozlina, Ali              14 Jcc Sailfish-AM      2:17.90    2:22.75  
                  28.92     1:05.74 (36.82)     1:51.16 (45.42)     2:22.75 (31.59)
 30 Sapio, Isabel             13 Town Wreckers-NI     2:27.90    2:22.99  
                  31.46     1:07.40 (35.94)     1:49.58 (42.18)     2:22.99 (33.41)
 31 Kelly, Regan              13 Butler Y-AM          2:27.34    2:23.40  
                  30.55     1:06.26 (35.71)     1:52.35 (46.09)     2:23.40 (31.05)
 32 Valentic, Katarina        13 University-LE        2:23.86    2:23.41  
                  30.65     1:07.00 (36.35)     1:50.41 (43.41)     2:23.41 (33.00)
 33 Torres, Daniella          14 Allegheny North-AM   2:25.73    2:23.49  
                  30.56     1:06.17 (35.61)     1:49.76 (43.59)     2:23.49 (33.73)
 34 Seibert, Grace            14 Springfield YMCA-OH  2:24.18    2:23.56  
                  33.80     1:09.33 (35.53)     1:50.00 (40.67)     2:23.56 (33.56)
 35 Roma, Maya                13 Jcc Sailfish-AM      2:26.88    2:24.05  
                  32.09     1:08.49 (36.40)     1:51.23 (42.74)     2:24.05 (32.82)
 36 Palutsis, Amanda          13 Unattached Ccs-LE    2:24.18    2:24.07  
                  30.14     1:05.70 (35.56)     1:52.08 (46.38)     2:24.07 (31.99)
 37 All, Isabella             13 Springfield YMCA-OH  2:27.36    2:24.12  
                  30.92     1:06.25 (35.33)     1:50.93 (44.68)     2:24.12 (33.19)
 38 Christinis, Cat           14 Jcc Sailfish-AM      2:25.75    2:24.53  
                  30.47     1:07.49 (37.02)     1:52.56 (45.07)     2:24.53 (31.97)
 39 Jones, Shaunna            14 SwimStrong-LE        2:27.06    2:24.66  
                  29.42     1:07.20 (37.78)     1:50.84 (43.64)     2:24.66 (33.82)
 40 Cartwright, Alana         14 Lake Shore-LE        2:23.18    2:25.26  
                  31.95     1:08.67 (36.72)     1:50.80 (42.13)     2:25.26 (34.46)
 41 Steffey, Riley            14 LESD-LE              2:28.82    2:25.39  
                  32.75     1:08.79 (36.04)     1:51.83 (43.04)     2:25.39 (33.56)
 42 Rodriguez, Anna           14 STAR-NI              2:26.96    2:25.42  
                  31.80     1:09.80 (38.00)     1:52.28 (42.48)     2:25.42 (33.14)
 43 Lauther, Madeline         13 Penguins-LE          2:26.13    2:25.61  
                  29.21     1:03.84 (34.63)     1:49.91 (46.07)     2:25.61 (35.70)
 44 Mihm, Kristine            14 Allegheny North-AM   2:24.27    2:25.73  
                  32.10     1:08.80 (36.70)     1:53.12 (44.32)     2:25.73 (32.61)
 45 Palazzo, Gaby             14 Hudson Heat-LE       2:22.12    2:26.19  
                  29.80     1:07.47 (37.67)     1:50.33 (42.86)     2:26.19 (35.86)
 45 Jelley, Shannon           13 Countryside YMCA-OH  2:26.34    2:26.19  
                  30.62     1:09.77 (39.15)     1:54.04 (44.27)     2:26.19 (32.15)
 47 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM       2:20.35    2:26.27  
                  31.19     1:08.07 (36.88)     1:51.86 (43.79)     2:26.27 (34.41)
 47 Carlin, Ally              13 Countryside YMCA-OH  2:28.07    2:26.27  
                  31.39     1:09.84 (38.45)     1:53.58 (43.74)     2:26.27 (32.69)
 49 Tilves, Arli              14 Titan Swim Team-AM   2:24.26    2:26.33  
                  30.05     1:06.11 (36.06)     1:52.21 (46.10)     2:26.33 (34.12)
 50 Bender, Dana              14 STAR-NI              2:19.31    2:26.55  
                  30.69     1:07.84 (37.15)     1:51.98 (44.14)     2:26.55 (34.57)
 51 Ferrante, Carmen          14 LESD-LE              2:26.85    2:26.61  
                  32.01     1:09.86 (37.85)     1:52.41 (42.55)     2:26.61 (34.20)
 52 Foust, Madeline           14 LESD-LE              2:29.75    2:26.63  
                  32.14     1:13.22 (41.08)     1:53.15 (39.93)     2:26.63 (33.48)
 53 McFarland, Chris          13 Hudson Heat-LE       2:23.50    2:26.69  
                  31.29     1:08.02 (36.73)     1:52.74 (44.72)     2:26.69 (33.95)
 54 Lersch, Maeve             14 Upper St. Clair-AM   2:26.88    2:26.82  
                  29.81     1:05.58 (35.77)     1:53.23 (47.65)     2:26.82 (33.59)
 55 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE       2:23.85    2:27.14  
                  31.30     1:08.03 (36.73)     1:53.04 (45.01)     2:27.14 (34.10)
 56 Graham, Emma              14 Umt Lebanon-AM       2:25.77    2:27.29  
                  32.16     1:08.85 (36.69)     1:55.28 (46.43)     2:27.29 (32.01)
 57 Weyant, Julie             13 Greater Pitt-AM      2:27.35    2:27.87  
                  31.34     1:08.75 (37.41)     1:53.73 (44.98)     2:27.87 (34.14)
 58 Johnson, Rachel           14 Hudson Heat-LE       2:28.49    2:28.19  
                  32.20     1:11.08 (38.88)     1:53.10 (42.02)     2:28.19 (35.09)
 59 Crawford, Spencer         13 LESD-LE              2:28.28    2:28.44  
                  30.17     1:07.50 (37.33)     1:56.43 (48.93)     2:28.44 (32.01)
 60 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE              2:20.51    2:28.51  
                  31.32     1:10.79 (39.47)     1:54.92 (44.13)     2:28.51 (33.59)
 61 Leib, Gena                13 Solon Stars-LE       2:27.92    2:28.60  
                  31.93     1:08.99 (37.06)     1:55.10 (46.11)     2:28.60 (33.50)
 62 Bruckner, Helen           14 Shaker Sharks-LE     2:28.19    2:28.79  
                  31.82     1:09.00 (37.18)     1:55.87 (46.87)     2:28.79 (32.92)
 63 Meyer, Emma               14 LESD-LE              2:24.89    2:29.20  
                  31.11     1:09.40 (38.29)     1:54.66 (45.26)     2:29.20 (34.54)
 64 Kordal, Marissa           14 Dolphins-NI          2:27.69    2:30.28  
                  31.37     1:10.61 (39.24)     1:56.23 (45.62)     2:30.28 (34.05)
 65 Clark, Ariana             13 Cavalier-AM          2:28.26    2:30.49  
                  31.56     1:09.05 (37.49)     1:54.76 (45.71)     2:30.49 (35.73)
 66 Crisci, Marisa            14 Countryside YMCA-OH  2:27.29    2:30.57  
                  31.53     1:08.90 (37.37)     1:54.80 (45.90)     2:30.57 (35.77)
 67 Wilson, Allyson           13 Countryside YMCA-OH  2:28.34    2:30.64  
                  32.07     1:09.83 (37.76)     1:56.88 (47.05)     2:30.64 (33.76)
 68 Erkkila, Hailey           13 Solon Stars-LE       2:27.79    2:30.65  
                  34.38     1:11.55 (37.17)     1:55.33 (43.78)     2:30.65 (35.32)
 69 D'Arcy, Jane              14 Usolon Stars-LE      2:25.69    2:30.75  
                  34.21     1:12.84 (38.63)     1:56.78 (43.94)     2:30.75 (33.97)
 70 Bednar, Allison           14 LESD-LE              2:32.10    2:31.16  
                  32.22     1:08.59 (36.37)     1:56.54 (47.95)     2:31.16 (34.62)
 71 Renuart, Bryanna          13 Firestone-LE         2:28.76    2:31.33  
                  31.94     1:12.75 (40.81)     1:55.88 (43.13)     2:31.33 (35.45)
 72 Baber, Corinne            14 Countryside YMCA-OH  2:25.04    2:32.25  
                  33.57     1:12.69 (39.12)     1:57.46 (44.77)     2:32.25 (34.79)
 73 Covetta, Marissa          13 LESD-LE              2:39.61    2:33.31  
                  32.74     1:13.22 (40.48)     1:59.12 (45.90)     2:33.31 (34.19)
 74 Shaffer, Olivia           14 Upper St. Clair-AM   2:24.55    2:33.81  
                  31.91     1:10.28 (38.37)     1:58.32 (48.04)     2:33.81 (35.49)
 75 Carlin, Sophie            13 Countryside YMCA-OH  2:27.41    2:34.65  
                  32.77     1:13.52 (40.75)     2:00.47 (46.95)     2:34.65 (34.18)
 76 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              2:29.85    2:35.21  
                  34.06     1:14.33 (40.27)     1:59.48 (45.15)     2:35.21 (35.73)
 77 Como, Colleen             13 LESD-LE              2:31.70    2:37.94  
                  34.92     1:15.44 (40.52)     2:03.84 (48.40)     2:37.94 (34.10)
 78 Longheinrich, Jessica     14 Countryside YMCA-OH  2:26.10    2:39.25  
                  34.74     1:16.71 (41.97)     2:01.84 (45.13)     2:39.25 (37.41)
 79 Allen, Natalie            14 LESD-LE              2:44.90    2:41.44  
                  35.71     1:19.74 (44.03)     2:07.25 (47.51)     2:41.44 (34.19)
 80 Caruso, Bella             13 LESD-LE              2:45.86    2:44.14  
                  36.54     1:16.11 (39.57)     2:05.18 (49.07)     2:44.14 (38.96)
 81 Fiorta, Maria             13 LESD-LE              2:50.93    2:52.21  
                  39.31     1:24.14 (44.83)     2:13.07 (48.93)     2:52.21 (39.14)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:26.82        2008 Stephanie O'Toole - FCKW-AM, FCKW-AM       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresser, Hanna            14 Firestone-LE         4:42.26    4:36.06   11  
                  28.03     1:00.52 (32.49)     1:35.82 (35.30)     2:10.58 (34.76)
        2:50.13 (39.55)     3:30.54 (40.41)     4:03.90 (33.36)     4:36.06 (32.16)
  2 Zukowski, Brooke          14 Fox Chapel-AM        4:38.03    4:37.54    9  
                  29.54     1:03.19 (33.65)     1:39.48 (36.29)     2:14.23 (34.75)
        2:53.80 (39.57)     3:32.59 (38.79)     4:06.05 (33.46)     4:37.54 (31.49)
  3 Sampson, Emma             14 Springfield YMCA-OH  4:41.85    4:39.84    8  
                  29.75     1:02.79 (33.04)     1:37.43 (34.64)     2:12.57 (35.14)
        2:55.01 (42.44)     3:37.71 (42.70)     4:09.46 (31.75)     4:39.84 (30.38)
  4 Yoos, Maddie              14 Uupper St Clair-AM   4:45.25    4:41.34    7  
                  30.80     1:05.55 (34.75)     1:41.63 (36.08)     2:18.29 (36.66)
        2:55.79 (37.50)     3:34.72 (38.93)   4:41.34 (1:06.62)                    
  5 Juneau, Ann               13 Allegheny North-AM   4:43.53    4:41.53    6  
                  30.82     1:04.23 (33.41)     1:40.80 (36.57)     2:17.24 (36.44)
        2:54.97 (37.73)     3:34.90 (39.93)     4:08.88 (33.98)     4:41.53 (32.65)
  6 Brown, Portia             13 LESD-LE              5:00.39    4:42.06    5  
                  29.95     1:04.03 (34.08)     1:40.06 (36.03)     2:15.76 (35.70)
        2:57.50 (41.74)     3:39.61 (42.11)     4:11.55 (31.94)     4:42.06 (30.51)
  7 Matheny, Abby             13 Upper St. Clair-AM   4:44.56    4:43.66    4  
                  30.54     1:04.67 (34.13)     1:39.26 (34.59)     2:14.15 (34.89)
        2:56.02 (41.87)     3:39.44 (43.42)     4:11.74 (32.30)     4:43.66 (31.92)
  8 Reed, Laramie             13 Springfield YMCA-OH  4:49.18    4:44.05    3  
                  30.25     1:04.21 (33.96)     1:40.77 (36.56)     2:17.05 (36.28)
        2:57.44 (40.39)     3:38.20 (40.76)     4:11.57 (33.37)     4:44.05 (32.48)
  9 Birdy, Morgan             14 Franklin-AM          4:51.94    4:45.12    2  
                  28.87     1:02.66 (33.79)     1:39.37 (36.71)     2:15.58 (36.21)
        2:58.93 (43.35)     3:42.50 (43.57)     4:14.72 (32.22)     4:45.12 (30.40)
 10 Franklin, Molly           13 Vacationland-LE      4:45.37    4:45.39    1  
                  29.55     1:03.19 (33.64)     1:38.78 (35.59)     2:14.57 (35.79)
        2:57.16 (42.59)     3:39.70 (42.54)     4:13.04 (33.34)     4:45.39 (32.35)
 11 Mautino, Sarah            14 Jcc Sailfish-AM      4:51.56    4:46.57  
                  30.10     1:05.25 (35.15)     1:40.11 (34.86)     2:14.71 (34.60)
        2:59.54 (44.83)     3:43.83 (44.29)     4:15.74 (31.91)     4:46.57 (30.83)
 12 Beyerl, Mia               13 Upper St. Clair-AM   4:43.81    4:49.27  
                  29.75     1:03.65 (33.90)     1:41.16 (37.51)     2:18.35 (37.19)
        3:00.22 (41.87)     3:42.72 (42.50)     4:16.53 (33.81)     4:49.27 (32.74)
 13 Pauley, Maia              14 Fox Chapel-AM        5:02.91    4:53.18  
                  30.47     1:06.14 (35.67)     1:42.34 (36.20)     2:17.58 (35.24)
        3:03.49 (45.91)     3:47.87 (44.38)     4:20.59 (32.72)     4:53.18 (32.59)
 14 Staley, Shannon           13 Solon Stars-LE            NT    4:57.99  
                  32.10     1:08.79 (36.69)     1:46.59 (37.80)     2:22.93 (36.34)
        3:06.26 (43.33)     3:49.61 (43.35)     4:24.88 (35.27)     4:57.99 (33.11)
 15 Carlin, Emilee            13 Countryside YMCA-OH  4:59.34    4:59.71  
                  30.52     1:07.67 (37.15)     1:46.35 (38.68)     2:24.29 (37.94)
        3:08.19 (43.90)     3:53.69 (45.50)     4:27.65 (33.96)     4:59.71 (32.06)
 16 Nicholson, Kathryn        14 Mt. Lebanon-AM       5:01.74    5:00.79  
                  31.26     1:08.73 (37.47)     1:48.53 (39.80)     2:27.15 (38.62)
        3:10.75 (43.60)     3:55.09 (44.34)     4:29.19 (34.10)     5:00.79 (31.60)
 17 Bender, Dana              14 STAR-NI              5:00.28    5:01.31  
                  32.13     1:10.63 (38.50)     1:48.83 (38.20)     2:25.94 (37.11)
        3:10.44 (44.50)     3:53.76 (43.32)     4:28.18 (34.42)     5:01.31 (33.13)
 18 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE            NT    5:02.64  
                  31.47     1:07.59 (36.12)     1:46.22 (38.63)     2:23.96 (37.74)
        3:10.17 (46.21)     3:56.04 (45.87)     4:29.79 (33.75)     5:02.64 (32.85)
 19 Ross, Eliza               14 Allegheny North-AM   4:56.03    5:05.27  
                  32.47     1:12.13 (39.66)     1:51.03 (38.90)     2:30.73 (39.70)
        3:12.60 (41.87)     3:55.87 (43.27)     4:31.60 (35.73)     5:05.27 (33.67)
 20 Witterick-Laskin, Sophia  14 LESD-LE              5:20.00    5:06.69  
                  32.23     1:10.31 (38.08)     1:50.56 (40.25)     2:30.04 (39.48)
        3:12.99 (42.95)     3:57.07 (44.08)     4:32.84 (35.77)     5:06.69 (33.85)
 21 Wagner, Zoe               14 Countryside YMCA-OH  4:51.04    5:08.16  
                  30.54     1:07.39 (36.85)     1:44.97 (37.58)     2:24.00 (39.03)
        3:06.45 (42.45)     3:53.46 (47.01)   5:08.16 (1:14.70)                    
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:38.86        1998 LESD-LE                                    
                         Strohl, Klaus, Johnson, Torpey                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jcc Sailfish-AM  'A'                              3:42.71    3:43.42   22  
     1) Kozlina, Ali 14                 2) Mautino, Sarah 14              
     3) Arefyev, Sasha 13               4) Namestnik, Lily 14             
                  26.61       55.42 (55.42)     1:21.85 (26.43)     1:50.31 (54.89)
        2:17.50 (27.19)     2:47.66 (57.35)     3:14.45 (26.79)     3:43.42 (55.76)
  2 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            3:49.18    3:47.35   18  
     1) Sichterman, Megan 14            2) Jelley, Shannon 13             
     3) Carlin, Ally 13                 4) Clough, Sally 14               
                  26.77       56.05 (56.05)     1:24.35 (28.30)     1:54.71 (58.66)
        2:22.19 (27.48)     2:52.59 (57.88)     3:18.43 (25.84)     3:47.35 (54.76)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:49.32    3:49.01   16  
     1) Juneau, Ann 13                  2) Christy, Megan 14              
     3) Torres, Daniella 14             4) Edwards, Caitlyn 14            
                  27.95       57.59 (57.59)     1:24.69 (27.10)     1:54.64 (57.05)
        2:22.05 (27.41)     2:52.64 (58.00)     3:19.10 (26.46)     3:49.01 (56.37)
  4 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:50.03    3:49.64   14  
     1) Brown, Portia 13                2) Cha, Maggie 14                 
     3) Crawford, Spencer 13            4) Xu, Erin 13                    
                  27.54       58.05 (58.05)     1:24.36 (26.31)     1:53.98 (55.93)
        2:21.76 (27.78)     2:51.73 (57.75)     3:19.42 (27.69)     3:49.64 (57.91)
  5 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'                 3:50.97    3:50.07   12  
     1) Beyerl, Mia 13                  2) Lersch, Maeve 14               
     3) Shaffer, Olivia 14              4) Matheny, Abby 13               
                  28.29       58.39 (58.39)     1:25.66 (27.27)     1:55.96 (57.57)
        2:23.92 (27.96)     2:55.38 (59.42)     3:21.43 (26.05)     3:50.07 (54.69)
  6 Star Swimming-NI  'A'                             3:57.39    3:56.33   10  
     1) Rodriguez, Anna 14              2) Benedict, Kira 14              
     3) Bender, Dana 14                 4) Nagy, Samantha 14              
                  28.65       59.41 (59.41)     1:26.07 (26.66)     1:54.95 (55.54)
        2:22.59 (27.64)     2:54.25 (59.30)     3:23.29 (29.04)   3:56.33 (1:02.08)
  7 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'            3:55.99    3:56.44    8  
     1) Ericksen, Bryn 14               2) Carlin, Sophie 13              
     3) Carlin, Emilee 13               4) Otten, Emma 14                 
                  28.51   1:00.14 (1:00.14)     1:28.32 (28.18)     1:59.41 (59.27)
        2:27.81 (28.40)     2:58.43 (59.02)     3:25.37 (26.94)     3:56.44 (58.01)
  8 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 3:59.88    3:56.46    6  
     1) Mihm, Kristine 14               2) Davis, Katie 14                
     3) Ennis, Jordan 14                4) Ross, Eliza 14                 
                  28.80       59.67 (59.67)     1:28.19 (28.52)     1:58.87 (59.20)
        2:27.28 (28.41)     2:58.23 (59.36)     3:26.43 (28.20)     3:56.46 (58.23)
  9 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  3:55.94    3:59.30    4  
     1) Eyler, Alexa 14                 2) Meyer, Emma 14                 
     3) Ferrante, Carmen 14             4) Bednar, Allison 14             
                  28.96   1:00.23 (1:00.23)     1:28.18 (27.95)     1:59.76 (59.53)
        2:27.91 (28.15)     2:59.21 (59.45)     3:27.58 (28.37)   3:59.30 (1:00.09)
 10 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     3:55.79    4:01.03    2  
     1) Howell, Marley 13               2) Kloboves, Maria 14             
     3) Staley, Shannon 13              4) Gaydos, Kyleah 13              
                  28.82       58.98 (58.98)     1:28.38 (29.40)   2:00.36 (1:01.38)
        2:28.93 (28.57)   3:00.77 (1:00.41)     3:29.43 (28.66)   4:01.03 (1:00.26)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:02.85        1998 LESD-LE                                    
                         Torpey,Thibonnier,Klaus,Strohl                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jcc Sailfish-AM  'A'                              4:00.61    4:11.35   22  
     1) Mautino, Sarah 14               2) Kiesling, Emma 14              
     3) Christinis, Cat 14              4) Namestnik, Lily 14             
                  29.59   1:00.97 (1:00.97)     1:34.19 (33.22)   2:11.01 (1:10.04)
        2:40.19 (29.18)   3:14.63 (1:03.62)     3:42.12 (27.49)     4:11.35 (56.72)
  2 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            4:06.32    4:14.96   18  
     1) Otten, Emma 14                  2) Sichterman, Megan 14           
     3) Jelley, Shannon 13              4) Clough, Sally 14               
                  30.01   1:01.84 (1:01.84)     1:35.93 (34.09)   2:14.67 (1:12.83)
        2:44.72 (30.05)   3:19.36 (1:04.69)     3:46.06 (26.70)     4:14.96 (55.60)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 4:15.73    4:17.96   16  
     1) Mihm, Kristine 14               2) Juneau, Ann 13                 
     3) Christy, Megan 14               4) Edwards, Caitlyn 14            
                  33.45   1:07.72 (1:07.72)     1:39.79 (32.07)   2:16.82 (1:09.10)
        2:46.53 (29.71)   3:20.46 (1:03.64)     3:47.57 (27.11)     4:17.96 (57.50)
  4 SwimStrong-LE  'A'                                4:29.73    4:19.86   14  
     1) Spencer, Jordyn 13              2) Ogrean, Hannah 14              
     3) Kahn, Emily 14                  4) Newbould, Julia 13             
                  31.83   1:05.33 (1:05.33)     1:40.93 (35.60)   2:19.98 (1:14.65)
        2:49.35 (29.37)   3:23.66 (1:03.68)     3:50.28 (26.62)     4:19.86 (56.20)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  4:18.73    4:23.84   12  
     1) Xu, Erin 13                     2) Foust, Madeline 14             
     3) Cha, Maggie 14                  4) Crawford, Spencer 13           
                  31.78   1:05.64 (1:05.64)     1:40.73 (35.09)   2:19.43 (1:13.79)
        2:50.81 (31.38)   3:25.59 (1:06.16)     3:53.17 (27.58)     4:23.84 (58.25)
  6 Star Swimming-NI  'A'                             4:20.98    4:25.20   10  
     1) Benedict, Kira 14               2) Nagy, Samantha 14              
     3) Bender, Dana 14                 4) Rodriguez, Anna 14             
                  31.09   1:03.93 (1:03.93)     1:40.52 (36.59)   2:22.31 (1:18.38)
        2:52.42 (30.11)   3:27.36 (1:05.05)     3:54.94 (27.58)     4:25.20 (57.84)
  7 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  4:24.73    4:27.26    8  
     1) Eyler, Alexa 14                 2) Gotlieb, Madison 14            
     3) Meyer, Emma 14                  4) Brown, Portia 13               
                  32.01   1:05.45 (1:05.45)     1:41.93 (36.48)   2:21.76 (1:16.31)
        2:53.07 (31.31)   3:28.05 (1:06.29)     3:56.32 (28.27)     4:27.26 (59.21)
  8 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'            4:20.68    4:30.55    6  
     1) Wilson, Allyson 13              2) Wagner, Zoe 14                 
     3) Carlin, Emilee 13               4) Carlin, Ally 13                
                  31.56   1:17.92 (1:17.92)     1:41.77 (23.85)   2:23.11 (1:05.19)
        2:53.77 (30.66)   3:31.07 (1:07.96)     3:59.15 (28.08)     4:30.55 (59.48)
  9 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     4:22.69    4:41.25    4  
     1) Howell, Marley 13               2) Erkkila, Hailey 13             
     3) Leib, Gena 13                   4) Gaydos, Kyleah 13              
                  33.77   1:07.93 (1:07.93)     1:44.78 (36.85)   2:26.43 (1:18.50)
        3:00.05 (33.62)   3:39.84 (1:13.41)     4:07.71 (27.87)   4:41.25 (1:01.41)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 4:30.05         DQ  
     1) Ennis, Jordan 14                2) Ross, Eliza 14                 
     3) Torres, Daniella 14             4) Davis, Katie 14                
                  34.42   1:11.37 (1:11.37)     1:46.67 (35.30)   2:24.53 (1:13.16)
        2:54.08 (29.55)   3:28.65 (1:04.12)     3:56.40 (27.75)          DQ (58.77)
 
Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.18        2009 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
Pool Records: * 23.32        2013 Katie Snee, LaSalle Universi                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Kaitlyn          24 LESD-LE                22.92      23.15!  11  
  2 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE          23.88      23.69    9  
  3 Barber, Lauren            17 Jcc Sailfish-AM        23.77      23.88    8  
  4 Heller, Lauren            15 LESD-LE                23.61      23.93    7  
  5 Myers, Madison            16 Firestone-LE           24.31      24.01    6  
  6 Meek, Cheyenne            17 UN-LE                  23.66      24.18    5  
  7 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM     23.71      24.19    4  
  8 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE         24.17      24.23    3  
  9 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM         23.35      24.45    2  
 10 Thirion, Emily            17 Warren Harding-LE      24.64      24.58    1  
 11 Motch, Mary               16 Solon Stars-LE         24.29      24.71  
 12 Mayhew, Ally              18 Springfield YMCA-OH    23.45      24.72  
 13 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM     23.44      24.74  
 14 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM     24.74      24.82  
 15 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM            23.77      24.94  
 15 Hart, Crile               15 LESD-LE                25.10      24.94  
 15 Glunt, Victoria           16 LESD-LE                24.39      24.94  
 18 Doerr, Claire             15 LESD-LE                25.54      25.07  
 19 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM     25.04      25.11  
 19 Stark, Rachel             15 Lake Shore-LE          25.43      25.11  
 19 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM     24.10      25.11  
 22 Cauley, Jessica           16 Millcreek-AM           25.46      25.13  
 23 Vozar, Tianna             16 Canton-LE              24.84      25.15  
 24 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE         24.86      25.18  
 25 Zido, Claudia             16 Franklin-AM            24.70      25.26  
 26 Kotchman, Rachel          16 Ridgewood YMCA-LE      24.99      25.28  
 27 Eulinberg, Iman           16 LESD-LE                23.95      25.29  
 28 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM            25.16      25.31  
 28 McElhaney, Jillian        15 Butler Y-AM            25.06      25.31  
 30 Hart, Carly               15 Firestone-LE           26.18      25.32  
 30 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM          24.78      25.32  
 30 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM    24.22      25.32  
 33 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     25.27      25.40  
 34 Root, Maggie              17 Allegheny North-AM     25.68      25.42  
 34 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM     26.38      25.42  
 36 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE          26.01      25.47  
 37 D'Abato, Gabi             17 SwimStrong-LE          24.62      25.50  
 38 Saccogna, Jillian         17 Hudson Heat-LE         24.69      25.52  
 39 Byer, Brittany            15 Mt. Lebanon-AM         25.30      25.53  
 40 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM        25.00      25.55  
 40 Verardi, Anna             15 Allegheny North-AM     25.66      25.55  
 42 Corton, Juls              16 Uupper St Clair-AM     25.43      25.57  
 43 Rega, Ashley              15 Ridgewood YMCA-LE      26.00      25.58  
 44 Reddon, Allie             15 STAR-NI                25.14      25.60  
 44 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE           26.52      25.60  
 46 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM         25.07      25.65  
 47 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM     25.66      25.68  
 47 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH    26.07      25.68  
 49 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE                26.15      25.70  
 50 Bogdanski, Veronica       16 Mt. Lebanon-AM         25.84      25.75  
 51 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM     24.79      25.76  
 52 Joseph, Morgan            17 Cavalier-AM            25.06      25.78  
 53 Loughner, Haley           17 Canton-LE              26.42      25.82  
 54 Allen, Alize              15 STAR-NI                24.71      25.83  
 55 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM     25.79      25.87  
 56 Shapiro, Alison           15 Mt. Lebanon-AM         26.69      25.88  
 57 Smrekar, Rachael          16 Greater Pitt-AM        25.70      25.89  
 57 Rice, Nevie               16 Countryside YMCA-OH    24.99      25.89  
 59 Pritchard, Jillian        15 Baldwin-AM             25.06      25.90  
 59 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM         25.34      25.90  
 59 Soika, Ari                15 SwimStrong-LE          26.51      25.90  
 62 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM          25.30      25.95  
 63 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM         25.41      25.96  
 64 Weigel, Caitlin           16 Hudson Heat-LE         25.04      25.97  
 65 Easterling, Meredith      16 Franklin-AM            25.42      25.99  
 66 Yarish, Emily             17 Unattached-AM          25.06      26.00  
 67 Brownlee, Allison         15 Greater Latrobe-AM     25.39      26.02  
 68 Sopenski, Charlotte       16 LESD-LE                25.53      26.04  
 69 Kahmann, Marianne         16 Countryside YMCA-OH    25.16      26.07  
 70 Etter, Kate               17 Countryside YMCA-OH    24.51      26.10  
 71 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM           26.19      26.14  
 72 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM         26.14      26.16  
 73 Wright, Katie             15 Allegheny North-AM     26.34      26.18  
 74 Flynn, Emma               16 Ulake Shore-LE         25.25      26.26  
 75 Kassinger, Jenna          17 Tiger Sharks-LE        25.63      26.27  
 76 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM         26.53      26.30  
 77 Novak, Carolyn            17 Mt. Lebanon-AM         25.41      26.31  
 78 Bullen, Kathryn           17 LESD-LE                25.35      26.32  
 79 Coronel, Anna             15 SwimStrong-LE          25.21      26.34  
 80 Dolce, Maddie             15 Town Wreckers-NI       26.71      26.36  
 81 Song, Jade                17 Allegheny North-AM     25.20      26.37  
 82 Vieira, Isabelle          16 Millcreek-AM           26.60      26.38  
 83 Thorson, Alexandria       15 UN-LE                  26.62      26.40  
 84 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM     26.60      26.43  
 84 Namestnik, Lexy           17 Jcc Sailfish-AM        25.40      26.43  
 86 Farley, Miranda           16 Ridgewood YMCA-LE      26.31      26.45  
 86 Verardi, Aimee            15 Allegheny North-AM     26.31      26.45  
 88 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM          26.47      26.47  
 89 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH    25.02      26.49  
 89 Glenn, Alexis             17 Chartiers Valley-AM    27.00      26.49  
 91 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM     27.47      26.53  
 91 Rauch, Hannah             16 Town Wreckers-NI       27.11      26.53  
 93 Vighetti, Maria           16 Bethel Park-AM         27.31      26.55  
 94 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM         26.69      26.57  
 94 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE      26.22      26.57  
 96 Bumgarner, Hannah         15 Mt. Lebanon-AM            NT      26.58  
 96 Scanlan, Elise            15 Franklin-AM            25.35      26.58  
 98 Lewis, Alyssa             16 Countryside YMCA-OH    24.74      26.60  
 99 Patacca, Hannah           15 B3-LE                  25.86      26.63  
100 Whitman, Madison          15 Firestone-LE           26.83      26.65  
101 Liu, Karina               16 Upper St. Clair-AM     26.50      26.66  
101 Buerger, Emma             15 Mt. Lebanon-AM         26.42      26.66  
101 Liberti, Lynnie           17 Countryside YMCA-OH    25.78      26.66  
104 Mattson, Karley           16 SwimStrong-LE          26.33      26.69  
105 Trattner, Macy            15 Hudson Heat-LE         25.38      26.74  
105 Pederson, Megan           15 SwimStrong-LE          26.19      26.74  
107 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM        25.49      26.77  
108 Lynch, Kathleen           15 Millcreek-AM           25.75      26.83  
108 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH    25.97      26.83  
110 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM        26.43      26.85  
111 Neft, Sierr               18 Chartiers Valley-AM    26.35      26.87  
112 Markovitch, Jordyn        18 Penguins-LE            25.95      26.89  
113 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE                25.44      26.94  
114 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM         26.06      26.96  
115 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM    26.22      26.97  
116 Wassell, Mary             17 Millcreek-AM           26.91      26.99  
117 Preske, Annellese         15 LESD-LE                   NT      27.00  
118 Marcucci, Miranda         16 Chartiers Valley-AM    26.48      27.01  
119 Ferrante, Felice          15 LESD-LE                25.75      27.03  
120 Crowley, Casey            17 B3-LE                  26.38      27.04  
120 Zarlinski, Rachael        16 Lakewood-LE            25.89      27.04  
122 Kovacicek, Cassidy        17 Chartiers Valley-AM    26.69      27.05  
122 Baber, Corinne            14 Countryside YMCA-OH    27.22      27.05  
124 Matheny, Meghan           15 Upper St. Clair-AM     27.16      27.06  
125 Doerr, Madeleine          15 Fox Chapel-AM          27.10      27.10  
126 Dagley, Kristin           15 Hudson Heat-LE         26.19      27.14  
127 Rohweder, Natalie         15 Tiger Sharks-LE        26.78      27.15  
128 Synan, Nicole             16 Jcc Sailfish-AM        27.21      27.19  
128 Tarbuck, Samantha         16 Ridgewood YMCA-LE      26.79      27.19  
130 Kinkead, Courtney         15 Greater Latrobe-AM     26.93      27.21  
131 McCormick, Caroline       16 B3-LE                  26.31      27.22  
132 Morrow, Jess              16 Penguins-LE            26.79      27.23  
133 Burke, Delaney            17 Upper St. Clair-AM     27.02      27.25  
134 Emanuel, Kaelyn           16 LESD-LE                27.50      27.27  
135 Mullen, Catherine         16 B3-LE                  26.01      27.28  
136 Steponick, Jessica        15 Ridgewood YMCA-LE      26.13      27.35  
137 Carmon, Emily             16 Lakewood-LE            26.56      27.37  
138 Kotchman, Halle           16 Ridgewood YMCA-LE      26.83      27.39  
139 Doyle, Brenna             18 Bethel Park-AM         26.57      27.40  
140 D'Amico, Halle            16 Solon Stars-LE         26.44      27.41  
141 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE         24.73      27.43  
141 Baran, Meredith           15 LESD-LE                28.12      27.43  
143 Pepka, Meredith           13 Cavalier-AM            27.39      27.44  
143 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM        26.08      27.44  
145 Smith, DeAnna             15 Ridgewood YMCA-LE      26.25      27.48  
146 Sanchez, Isabelle         13 Lake Shore-LE             NT      27.50  
147 Klem, Rebekah             14 Piranha Aquatics-LE    27.30      27.58  
148 Wilding, Hannah           15 Upper St. Clair-AM     27.59      27.59  
149 Storm, Gracie             15 Countryside YMCA-OH    27.58      27.61  
150 Geyer, Samantha           16 Copley-LE              26.28      27.64  
151 Allen, Mallory            17 Penguins-LE            26.06      27.71  
152 Wesolek, Reilly           17 STAR-NI                27.23      27.82  
153 Hauck, Catherine          13 Lake Shore-LE          27.35      27.83  
154 Reynolds, Grace           16 Norwin Aqua-AM         26.66      27.85  
155 Pichola, Elise            15 Lakewood-LE            26.66      27.91  
156 Forsythe, Abigail         16 LESD-LE                28.46      27.93  
157 Cerne, Claire             15 LESD-LE                27.53      28.02  
158 Braun, Katarina           16 Cavalier-AM            27.52      28.12  
159 McCune, Carolyn           15 Town Wreckers-NI       27.41      28.13  
160 Doody, Megan              17 Mt. Lebanon-AM         27.26      28.18  
161 Kelly, Mariah             16 Upper St. Clair-AM     27.46      28.19  
162 Guilfoyle, Maggie         15 Lake Shore-LE          27.17      28.25  
163 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM          27.27      28.46  
164 Fulco, Elizabeth          15 Hudson Heat-LE         27.66      28.49  
164 Wright, Mallory           16 Bethel Park-AM         27.03      28.49  
166 Schott, Logan             18 Chartiers Valley-AM    27.62      28.50  
167 Lamparelli, Nicole        16 LESD-LE                30.65      28.51  
168 Urban, Kennedy            15 Allegheny North-AM     27.57      28.54  
169 Pyros, Athena             15 Chartiers Valley-AM    27.65      28.56  
170 Gonda, Sarah              17 Penguins-LE            27.68      28.59  
171 Olander, Madison          17 Moon-AM                27.45      28.61  
172 Shelpman, Cassie          15 Bethel Park-AM         27.43      28.65  
173 Milner, Maria             16 LESD-LE                28.08      28.69  
174 Thurn, Brianna            15 Dolphins-NI            26.84      28.74  
175 Chernaya, Anastasia       17 Warren Harding-LE         NT      28.81  
176 Strawser, Amy             17 SwimStrong-LE          27.97      28.94  
177 Springer, Emma            16 Millcreek-AM           27.20      28.97  
178 Meadows, Tori             18 Lancer-LE              27.57      29.28  
179 Carrigan, Brigit          17 Mt. Lebanon-AM         27.06      29.43  
180 Williams, Megan           16 Upper St. Clair-AM     27.14      29.54  
181 Ragoowansi, Olivia        17 Chartiers Valley-AM       NT      29.57  
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.35  11/23/2013 Lauren Heller, LESD                          
Pool Records: * 50.32        2013 Liz A Jordan, La Salle                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Heller, Lauren            15 LESD-LE                52.14      50.35!  11  
                  24.31       50.35 (26.04)                                        
  2 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE          52.68      50.73    9  
                  24.57       50.73 (26.16)                                        
  3 Myers, Madison            16 Firestone-LE           52.45      51.32    8  
                  24.91       51.32 (26.41)                                        
  4 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM         51.95      51.41    7  
                  24.43       51.41 (26.98)                                        
  5 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM     51.56      51.53    6  
                  24.87       51.53 (26.66)                                        
  6 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM     52.57      52.48    5  
                  25.42       52.48 (27.06)                                        
  7 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM     52.34      52.65    4  
                  25.39       52.65 (27.26)                                        
  8 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM     52.96      53.05    3  
                  25.90       53.05 (27.15)                                        
  9 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM     53.26      53.36    2  
                  25.17       53.36 (28.19)                                        
 10 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     53.66      53.80    1  
                  26.11       53.80 (27.69)                                        
B - Final
 11 Stark, Rachel             15 Lake Shore-LE          53.86      52.50  
                  25.47       52.50 (27.03)                                        
 12 Doerr, Claire             15 LESD-LE                53.69      53.02  
                  25.81       53.02 (27.21)                                        
 13 Motch, Mary               16 Solon Stars-LE         53.77      53.10  
                  25.09       53.10 (28.01)                                        
 14 Zido, Claudia             16 Franklin-AM            53.74      53.37  
                  25.76       53.37 (27.61)                                        
 15 Hart, Crile               15 LESD-LE                53.98      53.74  
                  25.85       53.74 (27.89)                                        
 16 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM            53.68      53.92  
                  25.79       53.92 (28.13)                                        
 17 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM    54.35      54.24  
                  26.12       54.24 (28.12)                                        
 18 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM         53.96      54.61  
                  26.50       54.61 (28.11)                                        
 19 Schilken, Meghan          17 Mt. Lebanon-AM         53.84      54.70  
                  26.76       54.70 (27.94)                                        
 20 Eulinberg, Iman           16 LESD-LE                53.86      55.67  
                  26.08       55.67 (29.59)                                        
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.35  11/23/2013 Lauren Heller, LESD                          
Pool Records: * 50.32        2013 Liz A Jordan, La Salle                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM     50.82      51.56  
                  24.97       51.56 (26.59)                                        
  2 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM         52.38      51.95  
                  24.77       51.95 (27.18)                                        
  3 Heller, Lauren            15 LESD-LE                51.34      52.14  
                  25.15       52.14 (26.99)                                        
  4 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM     53.55      52.34  
                  25.32       52.34 (27.02)                                        
  5 Myers, Madison            16 Firestone-LE           52.33      52.45  
                  25.40       52.45 (27.05)                                        
  6 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM     53.52      52.57  
                  25.53       52.57 (27.04)                                        
  7 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE          52.89      52.68  
                  25.67       52.68 (27.01)                                        
  8 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM     52.19      52.96  
                  25.81       52.96 (27.15)                                        
  9 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM     51.75      53.26  
                  25.11       53.26 (28.15)                                        
 10 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     54.96      53.66  
                  26.21       53.66 (27.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM            51.52      53.68  
                  25.52       53.68 (28.16)                                        
 12 Doerr, Claire             15 LESD-LE                54.40      53.69  
                  25.94       53.69 (27.75)                                        
 13 Zido, Claudia             16 Franklin-AM            52.92      53.74  
                  26.06       53.74 (27.68)                                        
 14 Motch, Mary               16 Solon Stars-LE         52.68      53.77  
                  25.50       53.77 (28.27)                                        
 15 Schilken, Meghan          17 Mt. Lebanon-AM         52.55      53.84  
                  26.58       53.84 (27.26)                                        
 16 Eulinberg, Iman           16 LESD-LE                54.70      53.86  
                  25.56       53.86 (28.30)                                        
 16 Stark, Rachel             15 Lake Shore-LE          56.05      53.86  
                  26.02       53.86 (27.84)                                        
 18 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM         54.62      53.96  
                  26.07       53.96 (27.89)                                        
 19 Hart, Crile               15 LESD-LE                52.88      53.98  
                  26.03       53.98 (27.95)                                        
 20 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM    52.42      54.35  
                  26.24       54.35 (28.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Kovach, Amber             16 LESD-LE                52.67      54.38  
                  25.51       54.38 (28.87)                                        
 22 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM        55.88      54.39  
                  26.72       54.39 (27.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE                53.35      54.41  
                  26.30       54.41 (28.11)                                        
 24 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM          53.29      54.42  
                  26.19       54.42 (28.23)                                        
 25 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE         53.90      54.44  
                  26.08       54.44 (28.36)                                        
 26 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM     52.84      54.59  
                  26.38       54.59 (28.21)                                        
 27 Vozar, Tianna             16 Canton-LE              55.37      54.66  
                  26.11       54.66 (28.55)                                        
 28 Bogdanski, Veronica       16 Mt. Lebanon-AM         56.20      54.88  
                  26.46       54.88 (28.42)                                        
 29 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE          54.43      54.92  
                  26.70       54.92 (28.22)                                        
 30 Mayhew, Ally              18 Springfield YMCA-OH    51.33      55.00  
                  25.74       55.00 (29.26)                                        
 31 Kotchman, Rachel          16 Ridgewood YMCA-LE      54.25      55.01  
                  26.71       55.01 (28.30)                                        
 32 Glunt, Victoria           16 LESD-LE                57.35      55.04  
                  26.39       55.04 (28.65)                                        
 33 Corton, Juls              16 Uupper St Clair-AM     56.58      55.12  
                  25.96       55.12 (29.16)                                        
 34 Song, Jade                17 Allegheny North-AM     52.70      55.18  
                  26.86       55.18 (28.32)                                        
 35 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE            54.49      55.22  
                  26.76       55.22 (28.46)                                        
 36 Thirion, Emily            17 Warren Harding-LE      54.31      55.23  
                  26.10       55.23 (29.13)                                        
 37 Byer, Brittany            15 Mt. Lebanon-AM         54.29      55.25  
                  26.85       55.25 (28.40)                                        
 38 Wong, Anna                17 Solon Stars-LE         54.99      55.32  
                  26.87       55.32 (28.45)                                        
 39 Bullen, Kathryn           17 LESD-LE                55.25      55.40  
                  26.29       55.40 (29.11)                                        
 40 Brownlee, Allison         15 Greater Latrobe-AM     55.70      55.43  
                  26.49       55.43 (28.94)                                        
 41 Cauley, Jessica           16 Millcreek-AM           57.19      55.48  
                  26.58       55.48 (28.90)                                        
 42 Rega, Ashley              15 Ridgewood YMCA-LE      57.76      55.52  
                  26.48       55.52 (29.04)                                        
 43 Rice, Nevie               16 Countryside YMCA-OH    53.85      55.56  
                  26.69       55.56 (28.87)                                        
 44 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM     55.62      55.62  
                  27.03       55.62 (28.59)                                        
 45 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM          53.74      55.63  
                  27.06       55.63 (28.57)                                        
 46 Saccogna, Jillian         17 Hudson Heat-LE         55.04      55.67  
                  26.63       55.67 (29.04)                                        
 47 Loughner, Haley           17 Canton-LE              58.42      55.70  
                  26.66       55.70 (29.04)                                        
 48 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM         54.44      55.73  
                  26.42       55.73 (29.31)                                        
 49 Hart, Carly               15 Firestone-LE           55.61      55.74  
                  26.49       55.74 (29.25)                                        
 50 Farley, Miranda           16 Ridgewood YMCA-LE      56.77      55.80  
                  26.61       55.80 (29.19)                                        
 51 Reddon, Allie             15 STAR-NI                54.41      55.86  
                  26.64       55.86 (29.22)                                        
 52 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM         54.06      55.87  
                  27.05       55.87 (28.82)                                        
 53 Boyd, Stephanie           16 Hudson Heat-LE         54.89      55.89  
                  26.94       55.89 (28.95)                                        
 54 Lewis, Alyssa             16 Countryside YMCA-OH    53.69      55.92  
                  26.70       55.92 (29.22)                                        
 55 Joseph, Morgan            17 Cavalier-AM            54.94      55.96  
                  26.31       55.96 (29.65)                                        
 56 Rauch, Hannah             16 Town Wreckers-NI       56.80      56.02  
                  27.15       56.02 (28.87)                                        
 57 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE          54.36      56.04  
                  27.10       56.04 (28.94)                                        
 58 Sopenski, Charlotte       16 LESD-LE                56.42      56.09  
                  26.54       56.09 (29.55)                                        
 59 Colville, Caroline        15 Jcc Sailfish-AM        55.74      56.16  
                  27.01       56.16 (29.15)                                        
 60 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM           56.76      56.21  
                  27.15       56.21 (29.06)                                        
 61 Scanlan, Elise            15 Franklin-AM            55.88      56.26  
                  26.86       56.26 (29.40)                                        
 62 Allen, Alize              15 STAR-NI                54.27      56.27  
                  27.39       56.27 (28.88)                                        
 63 Buerger, Emma             15 Mt. Lebanon-AM         56.37      56.36  
                  27.24       56.36 (29.12)                                        
 64 Hirsh, Jessica            17 Bethel Park-AM         54.81      56.38  
                  27.01       56.38 (29.37)                                        
 65 Namestnik, Lexy           17 Jcc Sailfish-AM        55.91      56.39  
                  27.34       56.39 (29.05)                                        
 65 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM     56.97      56.39  
                  26.52       56.39 (29.87)                                        
 67 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM         57.83      56.43  
                  27.17       56.43 (29.26)                                        
 68 Whitman, Madison          15 Firestone-LE           56.29      56.44  
                  27.41       56.44 (29.03)                                        
 69 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM     54.04      56.48  
                  27.49       56.48 (28.99)                                        
 70 Beauchesne, Abigail       15 Lakewood-LE            58.59      56.55  
                  26.92       56.55 (29.63)                                        
 71 Bumgarner, Hannah         15 Mt. Lebanon-AM            NT      56.62  
                  27.13       56.62 (29.49)                                        
 72 Novak, Carolyn            17 Mt. Lebanon-AM         56.62      56.66  
                  27.29       56.66 (29.37)                                        
 73 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM        55.14      56.69  
                  27.25       56.69 (29.44)                                        
 74 Yarish, Emily             17 Unattached-AM          53.96      56.74  
                  26.79       56.74 (29.95)                                        
 75 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM     57.58      56.87  
                  27.33       56.87 (29.54)                                        
 76 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM     56.86      56.88  
                  27.86       56.88 (29.02)                                        
 77 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM        54.80      56.90  
                  26.96       56.90 (29.94)                                        
 78 Easterling, Meredith      16 Franklin-AM            57.33      56.92  
                  27.33       56.92 (29.59)                                        
 78 Verardi, Anna             15 Allegheny North-AM     56.15      56.92  
                  27.32       56.92 (29.60)                                        
 80 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM        56.95      56.98  
                  27.47       56.98 (29.51)                                        
 81 Delventhal, Brooke        16 SwimStrong-LE          54.37      57.00  
                  26.92       57.00 (30.08)                                        
 82 Etter, Kate               17 Countryside YMCA-OH    53.28      57.01  
                  27.21       57.01 (29.80)                                        
 82 Lynch, Kathleen           15 Millcreek-AM           57.69      57.01  
                  27.44       57.01 (29.57)                                        
 84 McElhaney, Jillian        15 Butler Y-AM            56.95      57.03  
                  26.89       57.03 (30.14)                                        
 85 Flynn, Emma               16 Ulake Shore-LE         53.89      57.11  
                  27.09       57.11 (30.02)                                        
 86 Thorson, Alexandria       15 UN-LE                  57.12      57.16  
                  27.61       57.16 (29.55)                                        
 87 Steponick, Jessica        15 Ridgewood YMCA-LE      56.82      57.21  
                  27.52       57.21 (29.69)                                        
 88 Phillips, Molly           17 Unat eac-AM            58.66      57.23  
                  27.21       57.23 (30.02)                                        
 89 Shapiro, Alison           15 Mt. Lebanon-AM         59.11      57.24  
                  28.05       57.24 (29.19)                                        
 90 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE           55.68      57.25  
                  27.40       57.25 (29.85)                                        
 91 Greguric, Hannah          15 Peters Township-AM     54.98      57.29  
                  27.55       57.29 (29.74)                                        
 92 Vieira, Isabelle          16 Millcreek-AM           58.85      57.37  
                  27.33       57.37 (30.04)                                        
 93 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE         58.34      57.47  
                  27.55       57.47 (29.92)                                        
 94 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE                55.02      57.48  
                  27.99       57.48 (29.49)                                        
 95 Liu, Karina               16 Upper St. Clair-AM     57.63      57.54  
                  27.94       57.54 (29.60)                                        
 95 Granger, Caroline         17 SwimStrong-LE          55.50      57.54  
                  27.52       57.54 (30.02)                                        
 97 Dolce, Maddie             15 Town Wreckers-NI       58.15      57.55  
                  27.80       57.55 (29.75)                                        
 98 Weigel, Caitlin           16 Hudson Heat-LE         54.52      57.57  
                  27.26       57.57 (30.31)                                        
 99 Verardi, Aimee            15 Allegheny North-AM     57.65      57.59  
                  27.92       57.59 (29.67)                                        
100 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM         55.64      57.67  
                  27.83       57.67 (29.84)                                        
100 Patacca, Hannah           15 B3-LE                  56.27      57.67  
                  27.80       57.67 (29.87)                                        
102 Smrekar, Rachael          16 Greater Pitt-AM        56.31      57.69  
                  27.37       57.69 (30.32)                                        
103 Burke, Delaney            17 Upper St. Clair-AM     58.84      57.72  
                  27.84       57.72 (29.88)                                        
104 Preske, Annellese         15 LESD-LE                   NT      57.74  
                  28.28       57.74 (29.46)                                        
104 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH    55.74      57.74  
                  27.38       57.74 (30.36)                                        
106 Glenn, Alexis             17 Chartiers Valley-AM    58.71      57.78  
                  27.45       57.78 (30.33)                                        
107 Soika, Ari                15 SwimStrong-LE          56.84      57.80  
                  27.62       57.80 (30.18)                                        
108 Wright, Katie             15 Allegheny North-AM     58.25      57.84  
                  27.96       57.84 (29.88)                                        
109 Neft, Sierr               18 Chartiers Valley-AM    57.62      57.92  
                  28.01       57.92 (29.91)                                        
110 Wilding, Hannah           15 Upper St. Clair-AM     59.57      57.93  
                  27.41       57.93 (30.52)                                        
111 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM     56.48      57.94  
                  27.76       57.94 (30.18)                                        
112 Synan, Nicole             16 Jcc Sailfish-AM        59.02      57.97  
                  28.02       57.97 (29.95)                                        
113 Vighetti, Maria           16 Bethel Park-AM         59.26      58.08  
                  27.98       58.08 (30.10)                                        
114 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH    53.78      58.09  
                  27.86       58.09 (30.23)                                        
115 Kotchman, Halle           16 Ridgewood YMCA-LE      56.55      58.14  
                  28.09       58.14 (30.05)                                        
116 Root, Maggie              17 Allegheny North-AM     54.81      58.16  
                  28.94       58.16 (29.22)                                        
116 Matheny, Meghan           15 Upper St. Clair-AM     57.91      58.16  
                  27.88       58.16 (30.28)                                        
118 Carmon, Emily             16 Lakewood-LE            56.97      58.17  
                  28.04       58.17 (30.13)                                        
119 Zarlinski, Rachael        16 Lakewood-LE            57.33      58.18  
                  27.51       58.18 (30.67)                                        
120 Wassell, Mary             17 Millcreek-AM           58.43      58.21  
                  28.19       58.21 (30.02)                                        
121 Liberti, Lynnie           17 Countryside YMCA-OH    55.97      58.25  
                  27.76       58.25 (30.49)                                        
122 Smith, DeAnna             15 Ridgewood YMCA-LE      55.89      58.26  
                  28.02       58.26 (30.24)                                        
123 Armitage, Julia           15 LESD-LE                58.51      58.29  
                  28.03       58.29 (30.26)                                        
124 Mullen, Catherine         16 B3-LE                  55.92      58.31  
                  27.90       58.31 (30.41)                                        
125 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM    58.22      58.41  
                  27.95       58.41 (30.46)                                        
126 Kinkead, Courtney         15 Greater Latrobe-AM     58.41      58.42  
                  27.87       58.42 (30.55)                                        
127 Crowley, Casey            17 B3-LE                  58.48      58.50  
                  28.03       58.50 (30.47)                                        
128 Marcucci, Miranda         16 Chartiers Valley-AM    58.47      58.58  
                  28.37       58.58 (30.21)                                        
129 Emanuel, Kaelyn           16 LESD-LE                59.50      58.59  
                  28.10       58.59 (30.49)                                        
130 Collini, Letizia          15 Cavalier-AM            55.51      58.62  
                  27.74       58.62 (30.88)                                        
130 McCormick, Caroline       16 B3-LE                  56.93      58.62  
                  27.92       58.62 (30.70)                                        
132 Paine, Molly              15 LESD-LE                59.65      58.72  
                  28.42       58.72 (30.30)                                        
133 Tarbuck, Samantha         16 Ridgewood YMCA-LE      58.60      58.74  
                  28.16       58.74 (30.58)                                        
134 Doyle, Brenna             18 Bethel Park-AM         58.37      58.75  
                  28.33       58.75 (30.42)                                        
135 McCune, Carolyn           15 Town Wreckers-NI       58.51      58.76  
                  28.42       58.76 (30.34)                                        
136 Markovitch, Jordyn        18 Penguins-LE            55.99      58.90  
                  28.13       58.90 (30.77)                                        
136 Doody, Megan              17 Mt. Lebanon-AM         55.97      58.90  
                  28.65       58.90 (30.25)                                        
138 Geyer, Samantha           16 Copley-LE              56.47      58.98  
                  28.37       58.98 (30.61)                                        
139 D'Amico, Halle            16 Solon Stars-LE         57.19      59.06  
                  28.64       59.06 (30.42)                                        
140 Ferrante, Felice          15 LESD-LE                55.50      59.07  
                  27.95       59.07 (31.12)                                        
141 Rohweder, Natalie         15 Tiger Sharks-LE        58.07      59.08  
                  28.63       59.08 (30.45)                                        
142 Kelly, Mariah             16 Upper St. Clair-AM     59.98      59.10  
                  28.99       59.10 (30.11)                                        
143 Kramer, Kelly             17 Bethel Park-AM         56.54      59.19  
                  28.29       59.19 (30.90)                                        
144 Doerr, Madeleine          15 Fox Chapel-AM          58.93      59.30  
                  28.06       59.30 (31.24)                                        
145 Gundling, Natalie         15 Hudson Heat-LE         57.14      59.49  
                  28.35       59.49 (31.14)                                        
146 Zhang, Ashley             15 SwimStrong-LE          56.49      59.50  
                  28.32       59.50 (31.18)                                        
147 Turk, Marla               17 LESD-LE                58.32      59.67  
                  28.55       59.67 (31.12)                                        
148 Jaite, Megan              15 Lake Shore-LE          56.88      59.71  
                  28.87       59.71 (30.84)                                        
149 Wright, Mallory           16 Bethel Park-AM         57.91      59.83  
                  28.71       59.83 (31.12)                                        
149 Olander, Madison          17 Moon-AM                59.48      59.83  
                  28.64       59.83 (31.19)                                        
151 Reynolds, Grace           16 Norwin Aqua-AM         56.87      59.85  
                  28.67       59.85 (31.18)                                        
152 Nissen, Rebecca           16 Countryside YMCA-OH    58.12      59.93  
                  28.67       59.93 (31.26)                                        
152 Wesolek, Reilly           17 STAR-NI                58.14      59.93  
                  28.84       59.93 (31.09)                                        
154 Jenkins, Haley            16 Green-LE               57.78    1:00.00  
                  28.19     1:00.00 (31.81)                                        
155 Dagley, Kristin           15 Hudson Heat-LE         57.74    1:00.13  
                  27.96     1:00.13 (32.17)                                        
156 Braun, Katarina           16 Cavalier-AM            58.89    1:00.19  
                  29.26     1:00.19 (30.93)                                        
157 Forsythe, Abigail         16 LESD-LE              1:00.80    1:00.21  
                  28.63     1:00.21 (31.58)                                        
158 Clough, Allison           16 Countryside YMCA-OH    57.87    1:00.26  
                  28.41     1:00.26 (31.85)                                        
159 Gonda, Sarah              17 Penguins-LE            59.58    1:00.38  
                  28.99     1:00.38 (31.39)                                        
160 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM          59.80    1:00.45  
                  29.07     1:00.45 (31.38)                                        
161 Shelpman, Cassie          15 Bethel Park-AM            NT    1:00.95  
                  29.13     1:00.95 (31.82)                                        
162 Schott, Logan             18 Chartiers Valley-AM       NT    1:01.19  
                  29.79     1:01.19 (31.40)                                        
163 Milner, Maria             16 LESD-LE              1:00.68    1:01.20  
                  29.19     1:01.20 (32.01)                                        
164 Kuska, Lane               16 LESD-LE                59.63    1:01.63  
                  29.38     1:01.63 (32.25)                                        
165 Pichola, Elise            15 Lakewood-LE            59.24    1:01.66  
                  28.73     1:01.66 (32.93)                                        
166 Smith, Libby              15 Lake Shore-LE          59.07    1:01.91  
                  29.30     1:01.91 (32.61)                                        
167 Baran, Meredith           15 LESD-LE              1:02.98    1:02.22  
                  29.73     1:02.22 (32.49)                                        
168 Saxon, Gina               16 Hudson Heat-LE       1:00.02    1:02.23  
                  29.68     1:02.23 (32.55)                                        
169 Carrigan, Brigit          17 Mt. Lebanon-AM         59.98    1:02.28  
                  29.50     1:02.28 (32.78)                                        
170 Lamparelli, Nicole        16 LESD-LE              1:05.72    1:02.65  
                  29.74     1:02.65 (32.91)                                        
171 Williams, Megan           16 Upper St. Clair-AM     56.37    1:02.92  
                  30.51     1:02.92 (32.41)                                        
172 Thurn, Brianna            15 Dolphins-NI            59.41    1:03.03  
                  29.30     1:03.03 (33.73)                                        
173 Fulco, Elizabeth          15 Hudson Heat-LE         58.63    1:03.67  
                  29.89     1:03.67 (33.78)                                        
174 Nurre, Maddie             17 Countryside YMCA-OH    58.68    1:04.55  
                  31.09     1:04.55 (33.46)                                        
175 Chernaya, Anastasia       17 Warren Harding-LE         NT    1:04.90  
                  30.48     1:04.90 (34.42)                                        
176 Harner, Gabrielle         16 LESD-LE              1:08.32    1:05.35  
                  31.23     1:05.35 (34.12)                                        
177 Bergman, Emily            17 Chartiers Valley-AM       NT    1:06.02  
                  32.01     1:06.02 (34.01)                                        
178 Vanone, Erica             15 LESD-LE              1:06.17    1:06.54  
                  31.36     1:06.54 (35.18)                                        
 -- Baber, Corinne            14 Countryside YMCA-OH    58.40         DQ  
 -- Bauer, Jordyn             15 LESD-LE              1:00.22         DQ  
 
Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.32  11/17/2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM                
Pool Records: * 1:48.22        2013 Natalya M. Ares, Richmond                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             1:48.11    1:49.70   11  
                  25.61       53.22 (27.61)     1:21.49 (28.27)     1:49.70 (28.21)
  2 Barber, Lauren            17 Jcc Sailfish-AM      1:47.96    1:50.20    9  
                  25.41       53.07 (27.66)     1:21.75 (28.68)     1:50.20 (28.45)
  3 Heller, Lauren            15 LESD-LE              1:49.49    1:52.11    8  
                  26.03       54.39 (28.36)     1:23.38 (28.99)     1:52.11 (28.73)
  4 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM   1:53.92    1:53.19    7  
                  26.11       55.23 (29.12)     1:23.95 (28.72)     1:53.19 (29.24)
  5 Doerr, Claire             15 LESD-LE              1:54.07    1:54.18    6  
                  26.54       55.49 (28.95)     1:25.44 (29.95)     1:54.18 (28.74)
  6 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM   1:57.12    1:54.44    5  
                  27.20       56.29 (29.09)     1:25.44 (29.15)     1:54.44 (29.00)
  7 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      1:59.00    1:55.75    4  
                  27.02       56.37 (29.35)     1:26.30 (29.93)     1:55.75 (29.45)
  8 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE        1:57.14    1:56.10    3  
                  26.21       55.71 (29.50)     1:26.18 (30.47)     1:56.10 (29.92)
  9 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM   1:55.93    1:56.13    2  
                  27.20       56.50 (29.30)     1:26.42 (29.92)     1:56.13 (29.71)
 10 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       1:55.15    1:56.52    1  
                  26.96       56.51 (29.55)     1:27.00 (30.49)     1:56.52 (29.52)
 11 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   1:55.62    1:56.72  
                  26.80       56.68 (29.88)     1:26.82 (30.14)     1:56.72 (29.90)
 12 Meek, Cheyenne            17 UN-LE                1:56.91    1:56.76  
                  26.74       56.10 (29.36)     1:26.35 (30.25)     1:56.76 (30.41)
 13 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        1:58.93    1:56.81  
                  27.34       56.88 (29.54)     1:27.02 (30.14)     1:56.81 (29.79)
 14 Zido, Claudia             16 Franklin-AM          1:53.90    1:56.82  
                  27.43       56.88 (29.45)     1:26.78 (29.90)     1:56.82 (30.04)
 14 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      1:55.18    1:56.82  
                  27.56       57.24 (29.68)     1:27.50 (30.26)     1:56.82 (29.32)
 16 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE        1:53.53    1:57.62  
                  27.71       57.22 (29.51)     1:27.39 (30.17)     1:57.62 (30.23)
 17 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  1:53.19    1:57.66  
                  27.27       57.21 (29.94)     1:27.93 (30.72)     1:57.66 (29.73)
 18 Whitman, Madison          15 Firestone-LE         1:57.57    1:57.95  
                  27.59       57.69 (30.10)     1:28.08 (30.39)     1:57.95 (29.87)
 18 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM   2:00.21    1:57.95  
                  27.44       56.88 (29.44)     1:27.55 (30.67)     1:57.95 (30.40)
 20 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM   1:54.19    1:58.18  
                  27.10       56.89 (29.79)     1:27.47 (30.58)     1:58.18 (30.71)
 21 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM   1:59.07    1:58.27  
                  27.15       56.85 (29.70)     1:27.56 (30.71)     1:58.27 (30.71)
 22 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE         1:54.83    1:58.39  
                  27.18       56.81 (29.63)     1:27.85 (31.04)     1:58.39 (30.54)
 23 Eulinberg, Iman           16 LESD-LE              2:03.62    1:58.63  
                  26.19       55.76 (29.57)     1:26.94 (31.18)     1:58.63 (31.69)
 24 Obrien, Natalie           17 Firestone-LE         1:58.82    1:58.72  
                  27.74       57.73 (29.99)     1:27.68 (29.95)     1:58.72 (31.04)
 25 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        1:53.89    1:58.73  
                  26.84       56.60 (29.76)     1:27.57 (30.97)     1:58.73 (31.16)
 26 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM       1:56.07    1:58.75  
                  26.57       55.68 (29.11)     1:26.53 (30.85)     1:58.75 (32.22)
 27 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM  1:58.74    1:58.99  
                  27.66       57.71 (30.05)     1:28.33 (30.62)     1:58.99 (30.66)
 28 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM       1:58.04    1:59.15  
                  27.38       57.68 (30.30)     1:28.61 (30.93)     1:59.15 (30.54)
 29 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE        2:02.40    1:59.22  
                  27.95       58.32 (30.37)     1:29.11 (30.79)     1:59.22 (30.11)
 30 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE       1:51.23    1:59.29  
                  27.58       57.80 (30.22)     1:28.39 (30.59)     1:59.29 (30.90)
 31 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM      1:56.46    1:59.35  
                  27.52       58.10 (30.58)     1:29.53 (31.43)     1:59.35 (29.82)
 32 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM   1:57.59    1:59.54  
                  27.88       58.06 (30.18)     1:28.99 (30.93)     1:59.54 (30.55)
 33 Rice, Nevie               16 Countryside YMCA-OH  1:56.88    1:59.64  
                  27.47       57.80 (30.33)     1:29.01 (31.21)     1:59.64 (30.63)
 34 Song, Jade                17 Allegheny North-AM   1:52.18    1:59.84  
                  27.21       56.46 (29.25)     1:27.44 (30.98)     1:59.84 (32.40)
 35 Pritchard, Jillian        15 Baldwin-AM           1:55.86    2:00.01  
                  28.02       58.36 (30.34)     1:29.36 (31.00)     2:00.01 (30.65)
 36 Coronel, Anna             15 SwimStrong-LE        2:00.49    2:00.03  
                  27.86       58.22 (30.36)     1:29.50 (31.28)     2:00.03 (30.53)
 37 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE    2:00.67    2:00.28  
                  27.42       57.57 (30.15)     1:28.93 (31.36)     2:00.28 (31.35)
 38 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        1:56.14    2:00.57  
                  28.12       59.13 (31.01)     1:30.81 (31.68)     2:00.57 (29.76)
 39 Stark, Rachel             15 Lake Shore-LE        2:02.48    2:00.60  
                  27.08       56.82 (29.74)     1:28.61 (31.79)     2:00.60 (31.99)
 40 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          1:56.13    2:00.66  
                  27.72       58.28 (30.56)     1:29.67 (31.39)     2:00.66 (30.99)
 41 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM       1:56.92    2:00.82  
                  27.95       58.46 (30.51)     1:29.75 (31.29)     2:00.82 (31.07)
 42 Kang, Yvonne              16 UN-NI                2:01.90    2:00.99  
                  27.43       57.94 (30.51)     1:30.04 (32.10)     2:00.99 (30.95)
 43 Motch, Mary               16 Solon Stars-LE       1:58.41    2:01.02  
                  27.29       58.07 (30.78)     1:30.30 (32.23)     2:01.02 (30.72)
 44 Wong, Anna                17 Solon Stars-LE       1:56.63    2:01.04  
                  27.83       58.37 (30.54)     1:29.76 (31.39)     2:01.04 (31.28)
 45 Hirsh, Jessica            17 Bethel Park-AM       2:01.06    2:01.31  
                  28.40       58.90 (30.50)     1:30.13 (31.23)     2:01.31 (31.18)
 46 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM   1:56.03    2:01.32  
                  28.32       58.88 (30.56)     1:30.06 (31.18)     2:01.32 (31.26)
 47 Loughner, Haley           17 Canton-LE            2:02.23    2:01.46  
                  27.92       58.75 (30.83)     1:30.22 (31.47)     2:01.46 (31.24)
 48 D'Abato, Gabi             17 SwimStrong-LE        1:59.84    2:02.00  
                  26.61       57.38 (30.77)     1:29.95 (32.57)     2:02.00 (32.05)
 49 Rega, Ashley              15 Ridgewood YMCA-LE    2:03.66    2:02.07  
                  27.73       59.65 (31.92)     1:31.10 (31.45)     2:02.07 (30.97)
 50 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   2:03.70    2:02.09  
                  28.71       59.69 (30.98)     1:31.04 (31.35)     2:02.09 (31.05)
 51 Reddon, Allie             15 STAR-NI              1:59.55    2:02.15  
                  27.63       58.61 (30.98)     1:30.50 (31.89)     2:02.15 (31.65)
 52 Coughlin, Paige           16 SwimStrong-LE        1:56.49    2:02.18  
                  27.92       58.95 (31.03)     1:30.71 (31.76)     2:02.18 (31.47)
 53 Byer, Brittany            15 Mt. Lebanon-AM       1:58.67    2:02.28  
                  27.90       58.68 (30.78)     1:30.69 (32.01)     2:02.28 (31.59)
 54 Rauch, Hannah             16 Town Wreckers-NI     1:59.22    2:02.46  
                  27.75       58.28 (30.53)     1:30.56 (32.28)     2:02.46 (31.90)
 55 Thorson, Alexandria       15 UN-LE                2:04.67    2:02.59  
                  28.34       58.89 (30.55)     1:31.21 (32.32)     2:02.59 (31.38)
 56 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM       2:00.83    2:02.68  
                  27.70       58.44 (30.74)     1:30.79 (32.35)     2:02.68 (31.89)
 57 Bogdanski, Veronica       16 Mt. Lebanon-AM       1:59.95    2:02.71  
                  27.42       57.65 (30.23)     1:29.87 (32.22)     2:02.71 (32.84)
 58 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM   2:02.20    2:02.77  
                  27.86       58.61 (30.75)     1:30.49 (31.88)     2:02.77 (32.28)
 59 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM      1:59.61    2:03.06  
                  28.80       59.85 (31.05)     1:31.64 (31.79)     2:03.06 (31.42)
 60 Farley, Miranda           16 Ridgewood YMCA-LE    2:02.66    2:03.36  
                  27.90       58.52 (30.62)     1:30.72 (32.20)     2:03.36 (32.64)
 61 Buerger, Emma             15 Mt. Lebanon-AM       2:02.99    2:03.55  
                  28.70       59.81 (31.11)     1:31.60 (31.79)     2:03.55 (31.95)
 62 Corton, Juls              16 Uupper St Clair-AM   2:03.28    2:03.91  
                  26.97       58.20 (31.23)     1:31.47 (33.27)     2:03.91 (32.44)
 63 Armitage, Julia           15 LESD-LE              2:03.55    2:03.92  
                  28.25       59.81 (31.56)     1:31.96 (32.15)     2:03.92 (31.96)
 64 Greguric, Hannah          15 Peters Township-AM   2:02.24    2:03.98  
                  28.07       59.61 (31.54)     1:31.99 (32.38)     2:03.98 (31.99)
 65 Allen, Alize              15 STAR-NI              2:00.58    2:04.38  
                  28.45       59.81 (31.36)     1:32.62 (32.81)     2:04.38 (31.76)
 66 Yarish, Emily             17 Unattached-AM        2:00.50    2:04.47  
                  27.50       58.23 (30.73)     1:30.94 (32.71)     2:04.47 (33.53)
 67 Glenn, Alexis             17 Chartiers Valley-AM       NT    2:04.62  
                  29.31     1:01.30 (31.99)     1:33.29 (31.99)     2:04.62 (31.33)
 68 Colville, Caroline        15 Jcc Sailfish-AM      1:57.16    2:04.63  
                  28.01       58.44 (30.43)     1:31.33 (32.89)     2:04.63 (33.30)
 69 Namestnik, Lexy           17 Jcc Sailfish-AM      1:56.55    2:04.87  
                  28.74     1:00.65 (31.91)     1:33.12 (32.47)     2:04.87 (31.75)
 70 Etter, Kate               17 Countryside YMCA-OH  1:58.62    2:04.96  
                  28.41     1:00.09 (31.68)     1:32.45 (32.36)     2:04.96 (32.51)
 71 Soika, Ari                15 SwimStrong-LE        2:02.53    2:05.28  
                  28.18       59.47 (31.29)     1:31.98 (32.51)     2:05.28 (33.30)
 72 Phillips, Molly           17 Unat eac-AM          2:00.80    2:05.43  
                  28.28       59.85 (31.57)     1:32.85 (33.00)     2:05.43 (32.58)
 73 Bumgarner, Hannah         15 Mt. Lebanon-AM            NT    2:05.65  
                  28.70     1:00.83 (32.13)     1:34.06 (33.23)     2:05.65 (31.59)
 74 Smith, DeAnna             15 Ridgewood YMCA-LE    2:03.07    2:05.71  
                  28.82     1:00.08 (31.26)     1:32.87 (32.79)     2:05.71 (32.84)
 75 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM      1:59.19    2:06.05  
                  28.53       59.76 (31.23)     1:32.74 (32.98)     2:06.05 (33.31)
 76 Carmon, Emily             16 Lakewood-LE          2:01.49    2:06.14  
                  28.62       59.72 (31.10)     1:32.57 (32.85)     2:06.14 (33.57)
 77 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM        2:02.36    2:06.24  
                  29.25     1:00.96 (31.71)     1:33.73 (32.77)     2:06.24 (32.51)
 78 Preske, Annellese         15 LESD-LE                   NT    2:06.32  
                  29.08     1:00.36 (31.28)     1:33.16 (32.80)     2:06.32 (33.16)
 79 Ferrante, Felice          15 LESD-LE              2:03.27    2:06.35  
                  28.50     1:00.56 (32.06)     1:33.71 (33.15)     2:06.35 (32.64)
 80 Steponick, Jessica        15 Ridgewood YMCA-LE    2:01.93    2:07.03  
                  28.82     1:00.72 (31.90)     1:34.31 (33.59)     2:07.03 (32.72)
 81 Matheny, Meghan           15 Upper St. Clair-AM        NT    2:07.11  
                  28.82     1:01.11 (32.29)     1:34.69 (33.58)     2:07.11 (32.42)
 81 Burke, Delaney            17 Upper St. Clair-AM   2:02.02    2:07.11  
                  28.60     1:00.54 (31.94)     1:34.14 (33.60)     2:07.11 (32.97)
 83 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE              1:56.58    2:07.31  
                  29.30     1:01.22 (31.92)   2:07.31 (1:06.09)                    
 83 Olander, Madison          17 Moon-AM                   NT    2:07.31  
                  29.32     1:01.23 (31.91)     1:34.25 (33.02)     2:07.31 (33.06)
 85 Shapiro, Alison           15 Mt. Lebanon-AM            NT    2:07.62  
                  29.37     1:01.80 (32.43)     1:34.85 (33.05)     2:07.62 (32.77)
 86 Bullen, Kathryn           17 LESD-LE              1:59.34    2:07.96  
                  29.22     1:02.39 (33.17)     1:35.54 (33.15)     2:07.96 (32.42)
 87 Nissen, Rebecca           16 Countryside YMCA-OH  2:02.46    2:08.18  
                  29.26     1:01.31 (32.05)     1:34.77 (33.46)     2:08.18 (33.41)
 88 Mullen, Catherine         16 B3-LE                2:03.35    2:08.81  
                  29.34     1:01.46 (32.12)     1:34.97 (33.51)     2:08.81 (33.84)
 88 Allen, Mallory            17 Penguins-LE          2:03.66    2:08.81  
                  29.11     1:02.02 (32.91)     1:35.58 (33.56)     2:08.81 (33.23)
 90 Vieira, Isabelle          16 Millcreek-AM         2:03.27    2:08.95  
                  28.01     1:00.23 (32.22)     1:34.66 (34.43)     2:08.95 (34.29)
 91 Turk, Marla               17 LESD-LE              2:01.74    2:09.53  
                  29.43     1:02.07 (32.64)     1:36.17 (34.10)     2:09.53 (33.36)
 92 Forsythe, Abigail         16 LESD-LE              2:08.79    2:09.92  
                  29.70     1:02.66 (32.96)     1:37.14 (34.48)     2:09.92 (32.78)
 93 Guilfoyle, Maggie         15 Lake Shore-LE        2:01.97    2:10.29  
                  29.15     1:01.63 (32.48)     1:36.00 (34.37)     2:10.29 (34.29)
 94 McCune, Carolyn           15 Town Wreckers-NI     2:03.49    2:10.55  
                  28.91     1:01.16 (32.25)     1:35.76 (34.60)     2:10.55 (34.79)
 95 Wesolek, Reilly           17 STAR-NI                   NT    2:10.63  
                  29.85     1:02.96 (33.11)     1:37.25 (34.29)     2:10.63 (33.38)
 96 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM       1:55.62    2:10.78  
                  28.70     1:02.06 (33.36)     1:36.85 (34.79)     2:10.78 (33.93)
 97 Schott, Logan             18 Chartiers Valley-AM       NT    2:10.85  
                  30.15     1:03.27 (33.12)     1:37.30 (34.03)     2:10.85 (33.55)
 98 Novak, Carolyn            17 Mt. Lebanon-AM       2:02.99    2:12.19  
                  30.01     1:02.92 (32.91)     1:37.18 (34.26)     2:12.19 (35.01)
 99 Nurre, Maddie             17 Countryside YMCA-OH  2:03.58    2:12.84  
                  30.85     1:04.94 (34.09)     1:39.23 (34.29)     2:12.84 (33.61)
100 Shelpman, Cassie          15 Bethel Park-AM            NT    2:12.98  
                  30.13     1:03.43 (33.30)     1:38.63 (35.20)     2:12.98 (34.35)
101 Milner, Maria             16 LESD-LE              2:04.04    2:13.35  
                  30.06     1:03.64 (33.58)     1:38.58 (34.94)     2:13.35 (34.77)
102 Bauer, Jordyn             15 LESD-LE              2:12.35    2:13.42  
                  31.37     1:04.88 (33.51)     1:39.61 (34.73)     2:13.42 (33.81)
103 Baran, Meredith           15 LESD-LE              2:10.00    2:14.62  
                  30.35     1:04.18 (33.83)     1:39.70 (35.52)     2:14.62 (34.92)
104 Braun, Katarina           16 Cavalier-AM          2:04.17    2:15.00  
                  29.51     1:03.36 (33.85)     1:39.63 (36.27)     2:15.00 (35.37)
105 Lamparelli, Nicole        16 LESD-LE              2:11.44    2:16.82  
                  30.89     1:05.38 (34.49)     1:41.20 (35.82)     2:16.82 (35.62)
106 Ragoowansi, Olivia        17 Chartiers Valley-AM       NT    2:23.94  
                  31.78     1:08.14 (36.36)     1:46.85 (38.71)     2:23.94 (37.09)
 
Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:41.26        2005 Kate Ziegler - FISH-PV, FISH-PV            
Pool Records: * 4:51.88        2013 Chaya S. Zabludoff, Rhode Island           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Heller, Lauren            15 LESD-LE              5:06.23    4:55.41   11  
                  27.17       57.03 (29.86)     1:27.35 (30.32)     1:57.88 (30.53)
        2:28.25 (30.37)     2:58.63 (30.38)     3:28.13 (29.50)     3:57.51 (29.38)
        4:26.81 (29.30)     4:55.41 (28.60)                                        
  2 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             5:01.31    4:55.51    9  
                  26.91       56.06 (29.15)     1:25.67 (29.61)     1:55.79 (30.12)
        2:26.22 (30.43)     2:57.03 (30.81)     3:27.43 (30.40)     3:57.35 (29.92)
        4:27.39 (30.04)     4:55.51 (28.12)                                        
  3 Doerr, Claire             15 LESD-LE              5:07.82    4:58.92    8  
                  27.73       57.80 (30.07)     1:28.28 (30.48)     1:58.68 (30.40)
        2:29.08 (30.40)     2:59.10 (30.02)     3:29.31 (30.21)     3:59.36 (30.05)
        4:29.87 (30.51)     4:58.92 (29.05)                                        
  4 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       5:10.31    5:01.72    7  
                  27.99       58.33 (30.34)     1:29.33 (31.00)     2:00.15 (30.82)
        2:31.04 (30.89)     3:01.34 (30.30)     3:31.50 (30.16)     4:01.88 (30.38)
        4:32.20 (30.32)     5:01.72 (29.52)                                        
  5 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE       5:10.05    5:06.99    6  
                  27.51       57.62 (30.11)     1:28.21 (30.59)     1:59.27 (31.06)
        2:29.92 (30.65)     3:00.97 (31.05)     3:32.42 (31.45)     4:04.16 (31.74)
        4:35.87 (31.71)     5:06.99 (31.12)                                        
  6 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE              5:03.73    5:07.59    5  
                  27.55       57.58 (30.03)     1:28.07 (30.49)     1:58.73 (30.66)
        2:29.31 (30.58)     3:00.34 (31.03)     3:31.96 (31.62)     4:04.31 (32.35)
        4:36.26 (31.95)     5:07.59 (31.33)                                        
  7 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          5:09.44    5:08.59    4  
                  28.10       58.57 (30.47)     1:30.06 (31.49)     2:01.69 (31.63)
        2:33.49 (31.80)     3:04.87 (31.38)     3:36.36 (31.49)     4:07.53 (31.17)
        4:38.46 (30.93)     5:08.59 (30.13)                                        
  8 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        5:09.16    5:09.74    3  
                  28.61       59.71 (31.10)     1:31.02 (31.31)     2:02.38 (31.36)
        2:33.65 (31.27)     3:05.19 (31.54)     3:36.49 (31.30)     4:08.18 (31.69)
        4:39.50 (31.32)     5:09.74 (30.24)                                        
  9 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   5:11.61    5:10.04    2  
                  27.80       58.45 (30.65)     1:29.97 (31.52)     2:01.37 (31.40)
        2:33.00 (31.63)     3:04.66 (31.66)     3:36.15 (31.49)     4:07.94 (31.79)
        4:39.71 (31.77)     5:10.04 (30.33)                                        
 10 Kovach, Amber             16 LESD-LE              5:11.36    5:11.24    1  
                  27.83       58.42 (30.59)     1:29.56 (31.14)     2:01.05 (31.49)
        2:32.87 (31.82)     3:04.74 (31.87)     3:36.61 (31.87)     4:08.54 (31.93)
        4:40.30 (31.76)     5:11.24 (30.94)                                        
B - Final
 11 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        5:23.62    5:07.84  
                  27.92       57.86 (29.94)     1:28.30 (30.44)     1:59.46 (31.16)
        2:30.96 (31.50)     3:02.82 (31.86)     3:34.51 (31.69)     4:06.09 (31.58)
        4:37.13 (31.04)     5:07.84 (30.71)                                        
 12 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM   5:13.60    5:08.68  
                  28.95       59.77 (30.82)     1:30.76 (30.99)     2:01.74 (30.98)
        2:33.28 (31.54)     3:04.81 (31.53)     3:35.90 (31.09)     4:07.33 (31.43)
        4:38.62 (31.29)     5:08.68 (30.06)                                        
 13 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       5:15.23    5:11.43  
                  27.89       58.42 (30.53)     1:29.91 (31.49)     2:01.76 (31.85)
        2:33.94 (32.18)     3:05.92 (31.98)     3:37.85 (31.93)     4:09.66 (31.81)
        4:41.15 (31.49)     5:11.43 (30.28)                                        
 14 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM       5:18.38    5:12.16  
                  28.66       59.82 (31.16)     1:31.05 (31.23)     2:02.54 (31.49)
        2:34.16 (31.62)     3:05.80 (31.64)     3:37.50 (31.70)     4:09.36 (31.86)
        4:41.06 (31.70)     5:12.16 (31.10)                                        
 15 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM   5:14.98    5:13.38  
                  28.21       58.55 (30.34)     1:30.19 (31.64)     2:01.68 (31.49)
        2:33.50 (31.82)     3:05.31 (31.81)     3:37.65 (32.34)     4:09.69 (32.04)
        4:42.25 (32.56)     5:13.38 (31.13)                                        
 16 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          5:14.43    5:16.97  
                  28.16       59.49 (31.33)     1:31.45 (31.96)     2:03.69 (32.24)
        2:36.20 (32.51)     3:08.55 (32.35)     3:41.38 (32.83)     4:14.04 (32.66)
        4:46.32 (32.28)     5:16.97 (30.65)                                        
 17 Colville, Caroline        15 Jcc Sailfish-AM      5:17.84    5:17.32  
                  29.02     1:01.21 (32.19)     1:34.12 (32.91)     2:05.74 (31.62)
        2:37.08 (31.34)     3:09.08 (32.00)     3:41.28 (32.20)     4:13.64 (32.36)
        4:45.96 (32.32)     5:17.32 (31.36)                                        
 18 Namestnik, Lexy           17 Jcc Sailfish-AM      5:16.46    5:19.36  
                  28.81     1:00.05 (31.24)     1:31.96 (31.91)     2:03.97 (32.01)
        2:36.25 (32.28)     3:08.65 (32.40)     3:41.31 (32.66)     4:14.18 (32.87)
        4:47.23 (33.05)     5:19.36 (32.13)                                        
 19 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM      5:12.50    5:20.92  
                  28.28       59.46 (31.18)     1:31.92 (32.46)     2:04.86 (32.94)
        2:37.14 (32.28)     3:09.98 (32.84)     3:43.24 (33.26)     4:16.12 (32.88)
        4:49.00 (32.88)     5:20.92 (31.92)                                        
 20 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM   5:19.57    5:23.29  
                  29.07     1:00.64 (31.57)     1:32.99 (32.35)     2:05.56 (32.57)
        2:38.21 (32.65)     3:11.29 (33.08)     3:44.22 (32.93)     4:17.41 (33.19)
        4:50.42 (33.01)     5:23.29 (32.87)                                        
 
Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:41.26        2005 Kate Ziegler - FISH-PV, FISH-PV            
Pool Records: * 4:51.88        2013 Chaya S. Zabludoff, Rhode Island           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             4:55.43    5:01.31  
                  26.62       55.65 (29.03)     1:25.64 (29.99)     1:55.79 (30.15)
        2:26.58 (30.79)     2:58.20 (31.62)     3:29.08 (30.88)     4:00.59 (31.51)
        4:31.31 (30.72)     5:01.31 (30.00)                                        
  2 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE              5:00.58    5:03.73  
                  27.83       58.18 (30.35)     1:28.78 (30.60)     1:59.50 (30.72)
        2:30.50 (31.00)     3:01.36 (30.86)     3:32.48 (31.12)     4:03.50 (31.02)
        4:33.84 (30.34)     5:03.73 (29.89)                                        
  3 Heller, Lauren            15 LESD-LE              5:03.23    5:06.23  
                  27.70       58.37 (30.67)     1:29.19 (30.82)     2:00.47 (31.28)
        2:31.49 (31.02)     3:02.45 (30.96)     3:33.73 (31.28)     4:04.87 (31.14)
        4:35.80 (30.93)     5:06.23 (30.43)                                        
  4 Doerr, Claire             15 LESD-LE              5:10.11    5:07.82  
                  28.18       59.34 (31.16)     1:30.92 (31.58)     2:02.97 (32.05)
        2:34.26 (31.29)     3:04.93 (30.67)     3:35.51 (30.58)     4:06.31 (30.80)
        4:37.43 (31.12)     5:07.82 (30.39)                                        
  5 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        5:04.46    5:09.16  
                  28.83     1:00.08 (31.25)     1:31.55 (31.47)     2:03.28 (31.73)
        2:34.79 (31.51)     3:05.88 (31.09)     3:37.11 (31.23)     4:08.31 (31.20)
        4:39.44 (31.13)     5:09.16 (29.72)                                        
  6 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          5:01.70    5:09.44  
                  28.36       59.66 (31.30)     1:31.48 (31.82)     2:03.47 (31.99)
        2:35.28 (31.81)     3:06.43 (31.15)     3:37.60 (31.17)     4:08.80 (31.20)
        4:39.69 (30.89)     5:09.44 (29.75)                                        
  7 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE       4:54.40    5:10.05  
                  28.66     1:00.04 (31.38)     1:31.84 (31.80)     2:03.27 (31.43)
        2:34.70 (31.43)     3:06.10 (31.40)     3:37.47 (31.37)     4:09.08 (31.61)
        4:39.81 (30.73)     5:10.05 (30.24)                                        
  8 Eulinberg, Iman           16 LESD-LE              5:22.85    5:10.27  
                  27.24       57.11 (29.87)     1:27.97 (30.86)     1:59.30 (31.33)
        2:31.08 (31.78)     3:03.09 (32.01)     3:35.08 (31.99)     4:07.26 (32.18)
        4:39.34 (32.08)     5:10.27 (30.93)                                        
  9 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       5:03.22    5:10.31  
                  28.35       59.29 (30.94)     1:31.20 (31.91)     2:03.00 (31.80)
        2:34.55 (31.55)     3:06.21 (31.66)     3:37.54 (31.33)     4:08.70 (31.16)
        4:40.09 (31.39)     5:10.31 (30.22)                                        
 10 Kovach, Amber             16 LESD-LE              5:05.85    5:11.36  
                  28.42       59.50 (31.08)     1:31.23 (31.73)     2:02.92 (31.69)
        2:34.45 (31.53)     3:06.23 (31.78)     3:38.05 (31.82)     4:09.93 (31.88)
        4:41.48 (31.55)     5:11.36 (29.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   5:01.80    5:11.61  
                  28.34       59.58 (31.24)     1:31.35 (31.77)     2:03.20 (31.85)
        2:34.99 (31.79)     3:06.50 (31.51)     3:38.11 (31.61)     4:09.91 (31.80)
        4:41.57 (31.66)     5:11.61 (30.04)                                        
 12 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM      5:06.71    5:12.50  
                  28.88     1:00.18 (31.30)     1:31.48 (31.30)     2:03.38 (31.90)
        2:34.88 (31.50)     3:06.56 (31.68)     3:38.67 (32.11)     4:10.59 (31.92)
        4:42.27 (31.68)     5:12.50 (30.23)                                        
 13 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM   5:13.45    5:13.60  
                  29.64     1:01.81 (32.17)     1:34.36 (32.55)     2:05.58 (31.22)
        2:36.95 (31.37)     3:08.50 (31.55)     3:40.27 (31.77)     4:11.50 (31.23)
        4:43.18 (31.68)     5:13.60 (30.42)                                        
 14 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          5:08.18    5:14.43  
                  27.92       59.48 (31.56)     1:31.47 (31.99)     2:03.37 (31.90)
        2:35.14 (31.77)     3:07.02 (31.88)     3:38.94 (31.92)     4:11.44 (32.50)
        4:43.58 (32.14)     5:14.43 (30.85)                                        
 15 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM   5:14.50    5:14.98  
                  28.60       59.21 (30.61)     1:30.63 (31.42)     2:02.53 (31.90)
        2:34.26 (31.73)     3:06.17 (31.91)     3:38.56 (32.39)     4:10.88 (32.32)
        4:43.67 (32.79)     5:14.98 (31.31)                                        
 16 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       5:06.41    5:15.23  
                  29.23     1:01.24 (32.01)     1:33.42 (32.18)     2:05.80 (32.38)
        2:37.44 (31.64)     3:09.11 (31.67)     3:40.95 (31.84)     4:13.08 (32.13)
        4:44.82 (31.74)     5:15.23 (30.41)                                        
 17 Namestnik, Lexy           17 Jcc Sailfish-AM      5:08.39    5:16.46  
                  28.78       59.98 (31.20)     1:31.36 (31.38)     2:02.92 (31.56)
        2:34.68 (31.76)     3:06.88 (32.20)     3:39.54 (32.66)     4:12.33 (32.79)
        4:45.07 (32.74)     5:16.46 (31.39)                                        
 18 Colville, Caroline        15 Jcc Sailfish-AM      5:08.57    5:17.84  
                  29.13     1:00.61 (31.48)     1:32.60 (31.99)     2:04.27 (31.67)
        2:35.95 (31.68)     3:08.31 (32.36)     3:40.97 (32.66)     4:13.23 (32.26)
        4:45.55 (32.32)     5:17.84 (32.29)                                        
 19 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM       5:11.68    5:18.38  
                  29.04     1:01.00 (31.96)     1:33.05 (32.05)     2:05.26 (32.21)
        2:37.47 (32.21)     3:09.71 (32.24)     3:42.03 (32.32)     4:14.64 (32.61)
        4:46.69 (32.05)     5:18.38 (31.69)                                        
 20 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM   5:12.58    5:19.57  
                  29.07     1:00.48 (31.41)     1:32.55 (32.07)     2:04.51 (31.96)
        2:36.91 (32.40)     3:09.21 (32.30)     3:41.74 (32.53)     4:14.51 (32.77)
        4:47.20 (32.69)     5:19.57 (32.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Song, Jade                17 Allegheny North-AM   5:02.60    5:21.79  
                  29.05     1:00.94 (31.89)     1:33.41 (32.47)     2:06.19 (32.78)
        2:38.97 (32.78)     3:12.00 (33.03)     3:44.69 (32.69)     4:17.18 (32.49)
        4:49.79 (32.61)     5:21.79 (32.00)                                        
 22 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        5:02.69    5:23.62  
                  29.12     1:01.08 (31.96)     1:33.33 (32.25)     2:05.83 (32.50)
        2:38.46 (32.63)     3:10.85 (32.39)     3:43.65 (32.80)     4:17.02 (33.37)
        4:50.35 (33.33)     5:23.62 (33.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM       5:12.98    5:23.91  
                  28.46     1:00.72 (32.26)     1:33.18 (32.46)     2:06.09 (32.91)
        2:39.16 (33.07)     3:12.14 (32.98)     3:45.37 (33.23)     4:18.76 (33.39)
        4:51.74 (32.98)     5:23.91 (32.17)                                        
 24 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE    5:15.23    5:24.00  
                  28.47     1:00.48 (32.01)     1:33.26 (32.78)     2:06.45 (33.19)
        2:39.85 (33.40)     3:13.35 (33.50)     3:46.51 (33.16)     4:19.38 (32.87)
        4:53.09 (33.71)     5:24.00 (30.91)                                        
 25 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM      5:14.63    5:25.48  
                  29.94     1:01.65 (31.71)     1:33.99 (32.34)     2:06.22 (32.23)
        2:39.16 (32.94)     3:11.62 (32.46)     3:44.72 (33.10)     4:18.45 (33.73)
        4:52.30 (33.85)     5:25.48 (33.18)                                        
 26 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM      5:14.40    5:27.28  
                  29.70     1:01.48 (31.78)     1:34.02 (32.54)     2:06.74 (32.72)
        2:40.26 (33.52)     3:13.19 (32.93)     3:46.74 (33.55)     4:20.52 (33.78)
        4:54.38 (33.86)     5:27.28 (32.90)                                        
 27 Bullen, Kathryn           17 LESD-LE              5:20.32    5:28.02  
                  29.03     1:01.85 (32.82)     1:34.61 (32.76)     2:07.41 (32.80)
        2:40.66 (33.25)     3:14.51 (33.85)     3:47.78 (33.27)     4:21.21 (33.43)
        4:55.26 (34.05)     5:28.02 (32.76)                                        
 28 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM   5:15.13    5:30.68  
                  30.31     1:03.24 (32.93)     1:36.14 (32.90)     2:09.27 (33.13)
        2:42.64 (33.37)     3:16.06 (33.42)     3:49.79 (33.73)     4:23.59 (33.80)
        4:57.39 (33.80)     5:30.68 (33.29)                                        
 29 Olander, Madison          17 Moon-AM                   NT    5:30.72  
                  29.09     1:01.19 (32.10)     1:34.45 (33.26)     2:08.08 (33.63)
        2:41.63 (33.55)     3:15.19 (33.56)     3:49.26 (34.07)     4:23.31 (34.05)
        4:57.48 (34.17)     5:30.72 (33.24)                                        
 30 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE              5:11.57    5:33.99  
                  30.32     1:04.26 (33.94)     1:38.33 (34.07)     2:12.68 (34.35)
        2:46.23 (33.55)     3:20.12 (33.89)     3:53.73 (33.61)     4:28.02 (34.29)
      5:33.99 (1:05.97)                                                            
 31 Kloboves, Maria           14 Solon Stars-LE            NT    5:38.65  
                  30.32     1:03.13 (32.81)     1:37.52 (34.39)     2:11.97 (34.45)
        2:46.47 (34.50)     3:21.14 (34.67)     3:55.97 (34.83)     4:30.75 (34.78)
        5:05.25 (34.50)     5:38.65 (33.40)                                        
 32 Luciano, Dana             16 LESD-LE              6:00.21    6:06.46  
                  32.83     1:09.18 (36.35)     1:46.53 (37.35)     2:24.50 (37.97)
        3:01.84 (37.34)     3:39.90 (38.06)     4:17.52 (37.62)     4:54.62 (37.10)
        5:31.59 (36.97)     6:06.46 (34.87)                                        
 
Girls Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 15:46.82        2005 Kate Ziegler FISH-PV, FISH-PV             
Pool Records: * 15:57.21        2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE             17:34.79   17:09.59   11  
                  27.91       58.11 (30.20)     1:28.83 (30.72)     2:00.01 (31.18)
        2:30.95 (30.94)     3:02.17 (31.22)     3:33.08 (30.91)     4:04.15 (31.07)
        4:35.66 (31.51)     5:07.04 (31.38)     5:38.35 (31.31)     6:09.66 (31.31)
        6:40.97 (31.31)     7:12.23 (31.26)     7:43.64 (31.41)     8:15.19 (31.55)
        8:46.58 (31.39)     9:17.51 (30.93)     9:48.98 (31.47)    10:20.46 (31.48)
       10:51.90 (31.44)    11:23.60 (31.70)    11:55.51 (31.91)    12:27.64 (32.13)
       12:58.25 (30.61)    13:29.63 (31.38)    14:00.94 (31.31)    14:33.10 (32.16)
       15:05.29 (32.19)    15:36.51 (31.22)    16:07.78 (31.27)    16:39.42 (31.64)
       17:09.59 (30.17)
  2 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM      17:38.51   17:18.23    9  
                  28.90     1:00.22 (31.32)     1:31.67 (31.45)     2:03.42 (31.75)
        2:35.30 (31.88)     3:06.56 (31.26)     3:37.95 (31.39)     4:09.38 (31.43)
        4:40.59 (31.21)     5:12.17 (31.58)     5:43.69 (31.52)     6:14.94 (31.25)
        6:46.35 (31.41)     7:17.53 (31.18)     7:49.08 (31.55)     8:20.74 (31.66)
        8:51.88 (31.14)     9:23.91 (32.03)     9:55.73 (31.82)    10:27.68 (31.95)
       10:59.35 (31.67)    11:31.44 (32.09)    12:03.03 (31.59)    12:34.26 (31.23)
       13:05.77 (31.51)    13:37.22 (31.45)    14:08.92 (31.70)    14:40.95 (32.03)
       15:12.72 (31.77)    15:44.65 (31.93)    16:16.03 (31.38)    16:47.47 (31.44)
       17:18.23 (30.76)
  3 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE      16:59.07   17:46.94    8  
                  28.89     1:00.33 (31.44)     1:32.36 (32.03)     2:04.32 (31.96)
        2:36.66 (32.34)     3:08.89 (32.23)     3:41.34 (32.45)     4:13.85 (32.51)
        4:46.34 (32.49)     5:19.14 (32.80)     5:51.79 (32.65)     6:24.84 (33.05)
        6:57.54 (32.70)     7:29.58 (32.04)     8:02.05 (32.47)     8:34.58 (32.53)
        9:07.53 (32.95)     9:40.61 (33.08)    10:13.37 (32.76)    10:46.18 (32.81)
       11:18.90 (32.72)    11:51.73 (32.83)    12:24.74 (33.01)    12:57.25 (32.51)
       13:29.28 (32.03)    14:01.49 (32.21)    14:33.71 (32.22)    15:05.99 (32.28)
       15:38.44 (32.45)    16:11.26 (32.82)    16:43.85 (32.59)    17:15.81 (31.96)
       17:46.94 (31.13)
  4 Sichterman, Megan         14 Countryside YMCA-OH 18:27.45   17:49.30    7  
                  29.08     1:01.69 (32.61)     1:34.32 (32.63)     2:07.03 (32.71)
        2:40.03 (33.00)     3:12.47 (32.44)     3:45.36 (32.89)     4:17.83 (32.47)
        4:50.70 (32.87)     5:24.27 (33.57)     5:57.19 (32.92)     6:29.64 (32.45)
        7:03.05 (33.41)     7:36.03 (32.98)     8:09.31 (33.28)     8:42.83 (33.52)
        9:15.55 (32.72)     9:48.00 (32.45)    10:20.60 (32.60)    10:53.73 (33.13)
       11:26.76 (33.03)    11:59.43 (32.67)    12:32.00 (32.57)    13:04.60 (32.60)
       13:37.13 (32.53)    14:09.35 (32.22)    14:42.13 (32.78)    15:14.10 (31.97)
       15:45.84 (31.74)    16:17.68 (31.84)    16:49.49 (31.81)    17:20.34 (30.85)
       17:49.30 (28.96)
  5 Namestnik, Lexy           17 Jcc Sailfish-AM     17:30.86   17:49.78    6  
                  29.81     1:01.71 (31.90)     1:34.27 (32.56)     2:06.47 (32.20)
        2:38.63 (32.16)     3:10.91 (32.28)     3:43.25 (32.34)     4:15.56 (32.31)
        4:47.90 (32.34)     5:20.17 (32.27)     5:52.30 (32.13)     6:24.76 (32.46)
        6:57.20 (32.44)     7:29.61 (32.41)     8:01.96 (32.35)     8:34.62 (32.66)
        9:07.54 (32.92)     9:40.31 (32.77)    10:13.26 (32.95)    10:46.07 (32.81)
       11:18.95 (32.88)    11:51.87 (32.92)    12:24.34 (32.47)    12:56.59 (32.25)
       13:29.40 (32.81)    14:02.27 (32.87)    14:34.86 (32.59)    15:07.89 (33.03)
       15:40.52 (32.63)    16:13.68 (33.16)    16:45.61 (31.93)    17:17.83 (32.22)
       17:49.78 (31.95)
  6 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM     17:48.01   17:53.98    5  
                  28.84     1:01.50 (32.66)     1:34.50 (33.00)     2:07.27 (32.77)
        2:39.79 (32.52)     3:12.38 (32.59)     3:44.97 (32.59)     4:17.46 (32.49)
        4:50.49 (33.03)     5:24.03 (33.54)     5:57.13 (33.10)     6:29.72 (32.59)
        7:02.78 (33.06)     7:35.89 (33.11)     8:08.71 (32.82)     8:41.33 (32.62)
        9:14.68 (33.35)     9:47.37 (32.69)    10:20.67 (33.30)    10:53.56 (32.89)
       11:26.12 (32.56)    11:59.09 (32.97)    12:31.93 (32.84)    13:04.15 (32.22)
       13:36.19 (32.04)    14:09.12 (32.93)    14:42.16 (33.04)    15:14.44 (32.28)
       15:47.31 (32.87)    16:20.50 (33.19)    16:52.36 (31.86)    17:23.37 (31.01)
       17:53.98 (30.61)
  7 Cain, Blaire              15 Springfield YMCA-OH 18:21.20   18:14.59    4  
                  29.09     1:01.14 (32.05)     1:33.93 (32.79)     2:07.14 (33.21)
        2:40.36 (33.22)     3:13.53 (33.17)     3:47.13 (33.60)     4:20.71 (33.58)
        4:54.14 (33.43)     5:27.66 (33.52)     6:01.18 (33.52)     6:34.72 (33.54)
        7:08.13 (33.41)     7:41.68 (33.55)     8:15.07 (33.39)     8:48.64 (33.57)
        9:22.00 (33.36)     9:55.49 (33.49)    10:28.88 (33.39)    11:02.30 (33.42)
       11:35.71 (33.41)    12:08.77 (33.06)    12:42.13 (33.36)    13:15.57 (33.44)
       13:48.73 (33.16)    14:21.89 (33.16)    14:55.55 (33.66)    15:28.93 (33.38)
       16:02.42 (33.49)    16:36.07 (33.65)    17:09.58 (33.51)    17:42.47 (32.89)
       18:14.59 (32.12)
  8 Sipple*, Stephanie        13 UGPAC-AM            18:49.86   18:16.27    3  
                  30.07     1:02.40 (32.33)     1:35.71 (33.31)     2:09.31 (33.60)
        2:42.49 (33.18)     3:16.12 (33.63)     3:49.66 (33.54)     4:23.69 (34.03)
        4:57.35 (33.66)     5:30.75 (33.40)     6:04.21 (33.46)     6:37.74 (33.53)
        7:11.45 (33.71)     7:44.95 (33.50)     8:18.23 (33.28)     8:51.66 (33.43)
        9:24.69 (33.03)     9:58.15 (33.46)    10:31.73 (33.58)    11:05.13 (33.40)
       11:38.46 (33.33)    12:11.95 (33.49)    12:45.26 (33.31)    13:18.76 (33.50)
       13:52.49 (33.73)    14:25.98 (33.49)    14:59.61 (33.63)    15:33.05 (33.44)
       16:06.73 (33.68)    16:40.52 (33.79)    17:12.93 (32.41)    17:45.42 (32.49)
       18:16.27 (30.85)
  9 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM      18:53.62   18:20.57    2  
                  29.45     1:01.44 (31.99)     1:34.04 (32.60)     2:06.78 (32.74)
        2:39.61 (32.83)     3:12.44 (32.83)     3:45.37 (32.93)     4:18.88 (33.51)
        4:52.47 (33.59)     5:26.37 (33.90)     6:00.37 (34.00)     6:33.92 (33.55)
        7:07.58 (33.66)     7:41.58 (34.00)     8:15.73 (34.15)     8:49.47 (33.74)
        9:23.60 (34.13)     9:57.01 (33.41)    10:31.07 (34.06)    11:04.88 (33.81)
       11:38.84 (33.96)    12:12.75 (33.91)    12:46.99 (34.24)    13:20.60 (33.61)
       13:54.52 (33.92)    14:28.24 (33.72)    15:02.40 (34.16)    15:35.93 (33.53)
       16:09.29 (33.36)    16:43.12 (33.83)    17:16.58 (33.46)    17:49.46 (32.88)
       18:20.57 (31.11)
 10 Kloboves, Maria           14 Solon Stars-LE      19:09.45   18:25.59    1  
                  30.19     1:02.35 (32.16)     1:35.68 (33.33)     2:08.88 (33.20)
        2:42.24 (33.36)     3:15.71 (33.47)     3:49.44 (33.73)     4:23.41 (33.97)
        4:57.09 (33.68)     5:30.91 (33.82)     6:04.72 (33.81)     6:38.72 (34.00)
        7:12.49 (33.77)     7:46.26 (33.77)     8:20.14 (33.88)     8:53.86 (33.72)
        9:27.48 (33.62)    10:01.29 (33.81)    10:35.11 (33.82)    11:08.91 (33.80)
       11:42.82 (33.91)    12:16.54 (33.72)    12:50.36 (33.82)    13:24.22 (33.86)
       13:58.09 (33.87)    14:31.80 (33.71)    15:05.57 (33.77)    15:38.76 (33.19)
       16:12.18 (33.42)    16:45.80 (33.62)    17:19.46 (33.66)    17:52.94 (33.48)
       18:25.59 (32.65)
 11 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM       18:01.03   18:26.83  
                  30.37     1:03.15 (32.78)     1:36.80 (33.65)     2:10.50 (33.70)
        2:44.03 (33.53)     3:17.80 (33.77)     3:51.40 (33.60)     4:24.87 (33.47)
        4:58.28 (33.41)     5:31.82 (33.54)     6:05.25 (33.43)     6:38.89 (33.64)
        7:12.40 (33.51)     7:45.89 (33.49)     8:19.46 (33.57)     8:53.50 (34.04)
        9:27.20 (33.70)    10:00.99 (33.79)    10:34.88 (33.89)    11:08.72 (33.84)
       11:42.68 (33.96)    12:16.58 (33.90)    12:50.26 (33.68)    13:24.01 (33.75)
       13:57.85 (33.84)    14:31.61 (33.76)    15:05.14 (33.53)    15:38.84 (33.70)
       16:12.48 (33.64)    16:46.21 (33.73)    17:20.03 (33.82)    17:53.81 (33.78)
       18:26.83 (33.02)
 12 Miller, Ali               13 Springfield YMCA-OH 18:43.57   18:30.13  
                  29.41     1:01.88 (32.47)     1:35.34 (33.46)     2:08.67 (33.33)
        2:41.95 (33.28)     3:15.70 (33.75)     3:49.24 (33.54)     4:22.90 (33.66)
        4:56.59 (33.69)     5:30.52 (33.93)     6:04.06 (33.54)     6:37.62 (33.56)
        7:11.70 (34.08)     7:45.26 (33.56)     8:18.84 (33.58)     8:52.65 (33.81)
        9:26.53 (33.88)    10:00.46 (33.93)    10:34.53 (34.07)    11:08.68 (34.15)
       11:42.46 (33.78)    12:16.61 (34.15)    12:50.48 (33.87)    13:24.61 (34.13)
       13:58.81 (34.20)    14:32.68 (33.87)    15:06.83 (34.15)    15:40.65 (33.82)
       16:14.79 (34.14)    16:49.16 (34.37)    17:23.40 (34.24)    17:57.53 (34.13)
       18:30.13 (32.60)
 13 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM     18:28.92   18:40.99  
                  31.57     1:05.06 (33.49)     1:38.71 (33.65)     2:12.35 (33.64)
        2:45.96 (33.61)     3:19.70 (33.74)     3:53.47 (33.77)     4:27.68 (34.21)
        5:01.83 (34.15)     5:35.79 (33.96)     6:08.97 (33.18)     6:42.44 (33.47)
        7:16.23 (33.79)     7:49.75 (33.52)     8:23.10 (33.35)     8:57.06 (33.96)
        9:31.09 (34.03)    10:05.28 (34.19)    10:39.29 (34.01)    11:13.71 (34.42)
       11:48.00 (34.29)    12:22.42 (34.42)    12:56.98 (34.56)    13:32.04 (35.06)
       14:06.27 (34.23)    14:41.52 (35.25)    15:16.71 (35.19)    15:50.88 (34.17)
       16:25.08 (34.20)    16:59.32 (34.24)    17:33.77 (34.45)    18:07.75 (33.98)
       18:40.99 (33.24)
 14 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE             18:45.99   18:44.72  
                  28.83     1:01.65 (32.82)     1:35.32 (33.67)     2:09.03 (33.71)
        2:42.65 (33.62)     3:16.56 (33.91)     3:50.50 (33.94)     4:24.49 (33.99)
        4:58.71 (34.22)     5:33.24 (34.53)     6:07.74 (34.50)     6:42.22 (34.48)
        7:16.68 (34.46)     7:51.41 (34.73)     8:25.81 (34.40)     9:00.14 (34.33)
        9:34.31 (34.17)    10:08.87 (34.56)    10:43.22 (34.35)    11:17.93 (34.71)
       11:52.69 (34.76)    12:27.37 (34.68)    13:02.11 (34.74)    13:36.54 (34.43)
       14:10.76 (34.22)    14:45.50 (34.74)    15:19.37 (33.87)    15:53.67 (34.30)
       16:28.27 (34.60)    17:02.25 (33.98)    17:36.96 (34.71)    18:11.14 (34.18)
       18:44.72 (33.58)
 15 Olander, Madison          17 Moon-AM             18:37.76   18:45.42  
                  29.99     1:02.35 (32.36)     1:35.55 (33.20)     2:09.09 (33.54)
        2:43.25 (34.16)     3:17.15 (33.90)     3:51.17 (34.02)     4:25.60 (34.43)
        5:00.21 (34.61)     5:34.30 (34.09)     6:08.23 (33.93)     6:42.49 (34.26)
        7:16.65 (34.16)     7:51.31 (34.66)     8:25.72 (34.41)     9:00.55 (34.83)
        9:35.00 (34.45)    10:09.81 (34.81)    10:43.97 (34.16)    11:18.70 (34.73)
       11:53.68 (34.98)    12:27.91 (34.23)    13:02.14 (34.23)    13:36.54 (34.40)
       14:11.12 (34.58)    14:45.07 (33.95)    15:19.62 (34.55)    15:53.92 (34.30)
       16:28.54 (34.62)    17:03.25 (34.71)    17:37.94 (34.69)    18:12.50 (34.56)
       18:45.42 (32.92)
 16 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM     18:26.17   18:49.54  
                  31.09     1:04.53 (33.44)     1:38.15 (33.62)     2:11.42 (33.27)
        2:44.87 (33.45)     3:18.47 (33.60)     3:52.01 (33.54)     4:25.51 (33.50)
        4:59.21 (33.70)     5:32.87 (33.66)     6:06.36 (33.49)     6:40.17 (33.81)
        7:14.68 (34.51)     7:48.75 (34.07)     8:22.65 (33.90)     8:57.08 (34.43)
        9:31.81 (34.73)    10:06.51 (34.70)    10:41.02 (34.51)    11:15.58 (34.56)
       11:50.09 (34.51)    12:24.61 (34.52)    12:59.05 (34.44)    13:33.70 (34.65)
       14:07.76 (34.06)    14:42.94 (35.18)    15:18.01 (35.07)    15:53.36 (35.35)
       16:28.72 (35.36)    17:03.90 (35.18)    17:39.27 (35.37)    18:14.68 (35.41)
       18:49.54 (34.86)
 17 Nurre, Maddie             17 Countryside YMCA-OH 18:38.88   19:00.96  
                  30.39     1:04.62 (34.23)     1:39.59 (34.97)     2:13.97 (34.38)
        2:48.77 (34.80)     3:23.21 (34.44)     3:57.95 (34.74)     4:32.92 (34.97)
        5:07.32 (34.40)     5:42.08 (34.76)     6:16.97 (34.89)     6:51.73 (34.76)
        7:26.77 (35.04)     8:01.36 (34.59)     8:35.98 (34.62)     9:10.49 (34.51)
        9:45.27 (34.78)    10:19.68 (34.41)    10:54.47 (34.79)    11:29.45 (34.98)
       12:03.98 (34.53)    12:38.77 (34.79)    13:13.59 (34.82)    13:48.59 (35.00)
       14:23.60 (35.01)    14:58.46 (34.86)    15:33.30 (34.84)    16:08.61 (35.31)
       16:43.62 (35.01)    17:18.24 (34.62)    17:52.85 (34.61)    18:27.50 (34.65)
       19:00.96 (33.46)
 18 Langius, Phoebe           12 University-LE       18:48.42   19:02.28  
                  30.37     1:03.53 (33.16)     1:37.57 (34.04)     2:11.76 (34.19)
        2:46.48 (34.72)     3:20.89 (34.41)     3:55.62 (34.73)     4:30.03 (34.41)
        5:04.91 (34.88)     5:39.78 (34.87)     6:14.16 (34.38)     6:48.94 (34.78)
        7:23.95 (35.01)     7:58.76 (34.81)     8:33.65 (34.89)     9:08.58 (34.93)
        9:43.64 (35.06)    10:18.54 (34.90)    10:53.48 (34.94)    11:28.99 (35.51)
       12:04.00 (35.01)    12:38.97 (34.97)    13:14.34 (35.37)    13:49.17 (34.83)
       14:23.98 (34.81)    14:59.16 (35.18)    15:33.75 (34.59)    16:09.00 (35.25)
       16:44.01 (35.01)    17:18.95 (34.94)    17:53.90 (34.95)    18:28.71 (34.81)
       19:02.28 (33.57)
 19 Howell, Marley            13 Solon Stars-LE            NT   19:04.02  
                  31.18     1:04.97 (33.79)     1:39.56 (34.59)     2:14.44 (34.88)
        2:49.42 (34.98)     3:24.48 (35.06)     3:59.32 (34.84)     4:34.60 (35.28)
        5:09.95 (35.35)     5:45.11 (35.16)     6:19.82 (34.71)     6:54.87 (35.05)
        7:30.34 (35.47)     8:05.47 (35.13)     8:39.99 (34.52)     9:14.72 (34.73)
        9:49.30 (34.58)    10:23.97 (34.67)    10:59.64 (35.67)    11:35.15 (35.51)
       12:09.63 (34.48)    12:44.03 (34.40)    13:18.77 (34.74)    13:52.64 (33.87)
       14:27.69 (35.05)    15:03.26 (35.57)    15:38.21 (34.95)    16:12.03 (33.82)
       16:47.10 (35.07)    17:21.96 (34.86)    17:56.41 (34.45)    18:31.03 (34.62)
       19:04.02 (32.99)
 20 Turk, Marla               17 LESD-LE             18:49.84   19:10.66  
                  30.19     1:03.15 (32.96)     1:36.98 (33.83)     2:10.23 (33.25)
        2:43.98 (33.75)     3:18.00 (34.02)     3:52.21 (34.21)     4:26.50 (34.29)
        5:01.36 (34.86)     5:36.40 (35.04)     6:11.66 (35.26)     6:47.51 (35.85)
        7:22.47 (34.96)     7:58.11 (35.64)     8:33.69 (35.58)     9:09.77 (36.08)
        9:45.10 (35.33)    10:21.04 (35.94)    10:57.09 (36.05)    11:33.19 (36.10)
       12:08.35 (35.16)    12:43.88 (35.53)    13:19.39 (35.51)    13:54.56 (35.17)
       14:28.88 (34.32)    15:03.54 (34.66)    15:39.26 (35.72)    16:14.78 (35.52)
       16:49.80 (35.02)    17:25.60 (35.80)    18:00.99 (35.39)    18:36.08 (35.09)
       19:10.66 (34.58)
 21 Finnerty, Shannon         16 Solon Stars-LE      19:09.61   19:12.71  
                  30.55     1:03.85 (33.30)     1:38.04 (34.19)     2:12.71 (34.67)
        2:47.45 (34.74)     3:22.26 (34.81)     3:56.78 (34.52)     4:31.66 (34.88)
        5:06.76 (35.10)     5:41.83 (35.07)     6:16.85 (35.02)     6:51.53 (34.68)
        7:26.53 (35.00)     8:02.21 (35.68)     8:37.24 (35.03)     9:11.98 (34.74)
        9:46.93 (34.95)    10:22.04 (35.11)    10:57.20 (35.16)    11:32.22 (35.02)
       12:07.37 (35.15)    12:42.93 (35.56)    13:17.90 (34.97)    13:53.45 (35.55)
       14:28.61 (35.16)    15:04.20 (35.59)    15:39.20 (35.00)    16:14.75 (35.55)
       16:50.25 (35.50)    17:26.23 (35.98)    18:01.98 (35.75)    18:37.88 (35.90)
       19:12.71 (34.83)
 22 Reddon, Allie             15 STAR-NI             19:15.50   19:23.31  
                  30.60     1:03.95 (33.35)     1:38.65 (34.70)     2:13.68 (35.03)
        2:48.90 (35.22)     3:23.58 (34.68)     3:58.40 (34.82)     4:33.56 (35.16)
        5:08.68 (35.12)     5:43.96 (35.28)     6:19.20 (35.24)     6:54.69 (35.49)
        7:30.18 (35.49)     8:05.65 (35.47)     8:41.46 (35.81)     9:18.00 (36.54)
        9:53.56 (35.56)    10:29.52 (35.96)    11:05.46 (35.94)    11:40.91 (35.45)
       12:16.67 (35.76)    12:52.29 (35.62)    13:28.23 (35.94)    14:04.09 (35.86)
       14:39.64 (35.55)    15:14.87 (35.23)    15:50.34 (35.47)    16:25.99 (35.65)
       17:02.15 (36.16)    17:38.23 (36.08)    18:13.95 (35.72)  19:23.31 (1:09.36)
 23 Foust, Madeline           14 LESD-LE             18:59.05   19:24.84  
                  30.17     1:04.42 (34.25)     1:39.53 (35.11)     2:14.46 (34.93)
        2:50.14 (35.68)     3:25.31 (35.17)     4:00.83 (35.52)     4:36.42 (35.59)
        5:11.63 (35.21)     5:46.99 (35.36)     6:22.33 (35.34)     6:58.15 (35.82)
        7:33.87 (35.72)     8:09.39 (35.52)     8:45.10 (35.71)     9:20.46 (35.36)
        9:56.07 (35.61)    10:31.86 (35.79)    11:07.40 (35.54)    11:43.25 (35.85)
       12:18.75 (35.50)    12:54.73 (35.98)    13:30.28 (35.55)    14:06.50 (36.22)
       14:42.37 (35.87)    15:18.20 (35.83)    15:53.69 (35.49)    16:29.30 (35.61)
       17:04.92 (35.62)    17:41.13 (36.21)    18:16.19 (35.06)    18:51.29 (35.10)
       19:24.84 (33.55)
 24 Wesolek, Reilly           17 STAR-NI             18:29.32   19:29.19  
                  30.92     1:04.82 (33.90)     1:39.64 (34.82)     2:14.63 (34.99)
        2:49.44 (34.81)     3:24.51 (35.07)     3:59.32 (34.81)     4:34.11 (34.79)
        5:09.58 (35.47)     5:44.96 (35.38)     6:20.26 (35.30)     6:55.71 (35.45)
        7:31.59 (35.88)     8:07.40 (35.81)     8:43.23 (35.83)     9:18.74 (35.51)
        9:54.63 (35.89)    10:30.19 (35.56)    11:05.80 (35.61)    11:41.49 (35.69)
       12:17.85 (36.36)    12:53.81 (35.96)    13:29.60 (35.79)    14:05.66 (36.06)
       14:41.71 (36.05)    15:17.97 (36.26)    15:54.69 (36.72)    16:30.83 (36.14)
       17:06.75 (35.92)    17:43.19 (36.44)    18:19.09 (35.90)    18:54.92 (35.83)
       19:29.19 (34.27)
 
Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.50  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
Pool Records: * 52.97        2013 Brienne M. Ryan, Ford                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM     54.91      55.37!  11  
                  27.44       55.37 (27.93)                                        
  2 Myers, Madison            16 Firestone-LE           56.96      56.19    9  
                  27.43       56.19 (28.76)                                        
  3 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     56.75      56.99    8  
                  28.10       56.99 (28.89)                                        
  4 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH    53.74      57.43    7  
                  27.57       57.43 (29.86)                                        
  5 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE          56.02      57.63    5.5
                  27.84       57.63 (29.79)                                        
  5 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM               56.66      57.63    5.5
                  28.54       57.63 (29.09)                                        
  7 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM         56.41      57.70    4  
                  27.91       57.70 (29.79)                                        
  8 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM            56.46      57.87    3  
                  28.28       57.87 (29.59)                                        
  9 Doerr, Claire             15 LESD-LE                58.48      58.47    2  
                  28.73       58.47 (29.74)                                        
 10 Kahmann, Marianne         16 Countryside YMCA-OH    55.29      58.51    1  
                  28.28       58.51 (30.23)                                        
 11 Hart, Crile               15 LESD-LE                59.14      59.54  
                  29.32       59.54 (30.22)                                        
 12 Lynch, Kathleen           15 Millcreek-AM         1:01.37      59.55  
                  29.15       59.55 (30.40)                                        
 13 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM          57.58      59.59  
                  28.83       59.59 (30.76)                                        
 14 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM            58.13      59.66  
                  28.88       59.66 (30.78)                                        
 15 Mayhew, Ally              18 Springfield YMCA-OH    56.52      59.95  
                  29.09       59.95 (30.86)                                        
 16 Joseph, Morgan            17 Cavalier-AM            59.45    1:00.07  
                  28.53     1:00.07 (31.54)                                        
 17 Loughner, Haley           17 Canton-LE            1:01.97    1:00.30  
                  29.30     1:00.30 (31.00)                                        
 18 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM   1:02.74    1:00.70  
                  29.72     1:00.70 (30.98)                                        
 19 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM         59.65    1:00.81  
                  29.80     1:00.81 (31.01)                                        
 20 Coronel, Anna             15 SwimStrong-LE          59.69    1:00.85  
                  29.77     1:00.85 (31.08)                                        
 21 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       1:01.41    1:00.86  
                  30.05     1:00.86 (30.81)                                        
 22 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM   1:01.59    1:00.88  
                  30.28     1:00.88 (30.60)                                        
 23 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM       1:01.43    1:00.91  
                  29.90     1:00.91 (31.01)                                        
 24 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM         57.24    1:00.99  
                  29.87     1:00.99 (31.12)                                        
 25 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM  1:00.21    1:01.06  
                  29.74     1:01.06 (31.32)                                        
 26 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE        59.49    1:01.12  
                  29.94     1:01.12 (31.18)                                        
 27 Meek, Cheyenne            17 UN-LE                  58.65    1:01.25  
                  29.25     1:01.25 (32.00)                                        
 28 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM     59.70    1:01.31  
                  30.34     1:01.31 (30.97)                                        
 29 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        1:00.45    1:01.47  
                  30.03     1:01.47 (31.44)                                        
 30 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE       1:00.23    1:01.74  
                  30.14     1:01.74 (31.60)                                        
 31 Wong, Anna                17 Solon Stars-LE         57.60    1:01.75  
                  29.95     1:01.75 (31.80)                                        
 32 Liu, Karina               16 Upper St. Clair-AM   1:01.18    1:01.99  
                  29.97     1:01.99 (32.02)                                        
 33 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM   1:03.33    1:02.09  
                  30.36     1:02.09 (31.73)                                        
 34 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM       1:03.37    1:02.17  
                  30.24     1:02.17 (31.93)                                        
 35 Zido, Claudia             16 Franklin-AM          1:04.17    1:02.29  
                  30.42     1:02.29 (31.87)                                        
 36 Scanlan, Elise            15 Franklin-AM          1:02.91    1:02.66  
                  29.88     1:02.66 (32.78)                                        
 37 Kovacicek, Cassidy        17 Chartiers Valley-AM  1:02.83    1:02.68  
                  30.70     1:02.68 (31.98)                                        
 38 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE       1:00.94    1:02.88  
                  30.51     1:02.88 (32.37)                                        
 39 Mattson, Karley           16 SwimStrong-LE        1:00.42    1:02.95  
                  30.43     1:02.95 (32.52)                                        
 40 McElhaney, Jillian        15 Butler Y-AM          1:02.96    1:03.22  
                  30.54     1:03.22 (32.68)                                        
 40 Byer, Brittany            15 Mt. Lebanon-AM       1:01.22    1:03.22  
                  30.93     1:03.22 (32.29)                                        
 42 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE        1:00.67    1:03.30  
                  31.23     1:03.30 (32.07)                                        
 43 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          1:01.36    1:03.39  
                  31.32     1:03.39 (32.07)                                        
 44 Kramer, Kelly             17 Bethel Park-AM       1:00.88    1:03.51  
                  30.90     1:03.51 (32.61)                                        
 45 Gonda, Sarah              17 Penguins-LE          1:01.98    1:03.62  
                  30.97     1:03.62 (32.65)                                        
 46 Verardi, Anna             15 Allegheny North-AM   1:03.76    1:03.74  
                  30.73     1:03.74 (33.01)                                        
 47 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM   1:02.65    1:03.86  
                  31.26     1:03.86 (32.60)                                        
 48 Stark, Rachel             15 Lake Shore-LE        1:05.19    1:03.88  
                  31.09     1:03.88 (32.79)                                        
 49 Greguric, Hannah          15 Peters Township-AM   1:04.80    1:03.90  
                  31.61     1:03.90 (32.29)                                        
 50 Kotchman, Rachel          16 Ridgewood YMCA-LE    1:04.07    1:03.91  
                  31.60     1:03.91 (32.31)                                        
 51 McCormick, Caroline       16 B3-LE                  59.51    1:04.06  
                  30.67     1:04.06 (33.39)                                        
 52 Glunt, Victoria           16 LESD-LE              1:02.33    1:04.16  
                  30.80     1:04.16 (33.36)                                        
 53 Kelly, Mariah             16 Upper St. Clair-AM   1:02.40    1:04.26  
                  31.38     1:04.26 (32.88)                                        
 54 Marcucci, Miranda         16 Chartiers Valley-AM  1:06.25    1:04.33  
                  30.97     1:04.33 (33.36)                                        
 55 Colville, Caroline        15 Jcc Sailfish-AM      1:05.11    1:04.35  
                  31.24     1:04.35 (33.11)                                        
 56 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE       1:00.56    1:04.36  
                  31.05     1:04.36 (33.31)                                        
 57 Emanuel, Kaelyn           16 LESD-LE              1:03.72    1:04.40  
                  30.81     1:04.40 (33.59)                                        
 58 Storm, Gracie             15 Countryside YMCA-OH  1:04.98    1:04.43  
                  31.79     1:04.43 (32.64)                                        
 59 Neft, Sierr               18 Chartiers Valley-AM       NT    1:04.45  
                  31.24     1:04.45 (33.21)                                        
 60 Dagley, Kristin           15 Hudson Heat-LE       1:01.25    1:04.50  
                  30.79     1:04.50 (33.71)                                        
 61 Patacca, Hannah           15 B3-LE                1:06.11    1:04.70  
                  31.72     1:04.70 (32.98)                                        
 62 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        1:00.15    1:05.03  
                  31.26     1:05.03 (33.77)                                        
 63 Coughlin, Paige           16 SwimStrong-LE        1:03.09    1:05.28  
                  31.65     1:05.28 (33.63)                                        
 64 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM      1:04.56    1:05.35  
                  31.93     1:05.35 (33.42)                                        
 65 Ferrante, Felice          15 LESD-LE              1:07.08    1:05.47  
                  31.84     1:05.47 (33.63)                                        
 66 Matheny, Meghan           15 Upper St. Clair-AM        NT    1:05.53  
                  32.07     1:05.53 (33.46)                                        
 67 Kassinger, Jenna          17 Tiger Sharks-LE      1:05.25    1:05.71  
                  31.58     1:05.71 (34.13)                                        
 68 Buerger, Emma             15 Mt. Lebanon-AM       1:04.81    1:05.80  
                  32.79     1:05.80 (33.01)                                        
 69 Lewis, Alyssa             16 Countryside YMCA-OH  1:02.94    1:05.86  
                  31.57     1:05.86 (34.29)                                        
 70 Bauer, Jordyn             15 LESD-LE              1:05.36    1:06.25  
                  32.93     1:06.25 (33.32)                                        
 71 Easterling, Meredith      16 Franklin-AM          1:06.27    1:06.27  
                  32.32     1:06.27 (33.95)                                        
 72 Trattner, Macy            15 Hudson Heat-LE       1:02.86    1:06.90  
                  31.96     1:06.90 (34.94)                                        
 73 Wilding, Hannah           15 Upper St. Clair-AM   1:04.30    1:06.97  
                  32.21     1:06.97 (34.76)                                        
 74 Zarlinski, Rachael        16 Lakewood-LE          1:02.63    1:06.99  
                  32.26     1:06.99 (34.73)                                        
 75 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE              1:04.37    1:07.01  
                  32.98     1:07.01 (34.03)                                        
 76 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM      1:01.06    1:07.05  
                  32.51     1:07.05 (34.54)                                        
 77 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH  1:05.00    1:07.12  
                  32.24     1:07.12 (34.88)                                        
 78 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM        1:07.10    1:07.19  
                  33.17     1:07.19 (34.02)                                        
 79 Turk, Marla               17 LESD-LE              1:06.52    1:07.30  
                  33.40     1:07.30 (33.90)                                        
 80 Pyros, Athena             15 Chartiers Valley-AM       NT    1:07.45  
                  33.17     1:07.45 (34.28)                                        
 81 Cerne, Claire             15 LESD-LE              1:05.05    1:07.54  
                  32.58     1:07.54 (34.96)                                        
 82 Wassell, Mary             17 Millcreek-AM         1:04.80    1:07.77  
                  32.59     1:07.77 (35.18)                                        
 83 McCune, Carolyn           15 Town Wreckers-NI     1:04.03    1:07.93  
                  33.13     1:07.93 (34.80)                                        
 84 Liberti, Lynnie           17 Countryside YMCA-OH  1:04.65    1:08.13  
                  33.74     1:08.13 (34.39)                                        
 84 Geyer, Samantha           16 Copley-LE            1:05.16    1:08.13  
                  33.39     1:08.13 (34.74)                                        
 86 Hare, Olivia              16 Countryside YMCA-OH  1:05.11    1:08.34  
                  33.07     1:08.34 (35.27)                                        
 87 Wright, Mallory           16 Bethel Park-AM       1:01.63    1:08.37  
                  32.40     1:08.37 (35.97)                                        
 88 Braun, Katarina           16 Cavalier-AM          1:03.51    1:08.48  
                  33.26     1:08.48 (35.22)                                        
 89 Doody, Megan              17 Mt. Lebanon-AM            NT    1:09.57  
                  34.03     1:09.57 (35.54)                                        
 90 Meadows, Tori             18 Lancer-LE            1:05.09    1:10.26  
                  33.53     1:10.26 (36.73)                                        
 91 Ragoowansi, Olivia        17 Chartiers Valley-AM       NT    1:11.50  
                  34.08     1:11.50 (37.42)                                        
 92 Meredith, Kylee           13 Countryside YMCA-OH  1:05.38    1:11.58  
                  34.41     1:11.58 (37.17)                                        
 93 Baran, Meredith           15 LESD-LE              1:14.27    1:12.21  
                  34.89     1:12.21 (37.32)                                        
 94 Thurn, Brianna            15 Dolphins-NI               NT    1:12.58  
                  34.46     1:12.58 (38.12)                                        
 95 Schott, Logan             18 Chartiers Valley-AM       NT    1:12.78  
                  35.67     1:12.78 (37.11)                                        
 96 Williams, Megan           16 Upper St. Clair-AM   1:03.37    1:12.99  
                  36.19     1:12.99 (36.80)                                        
 97 Shelpman, Cassie          15 Bethel Park-AM            NT    1:13.42  
                  35.65     1:13.42 (37.77)                                        
 -- Morrow, Jess              16 Penguins-LE          1:05.19         DQ  
                  32.94          DQ (34.41)                                        
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.95  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
Pool Records: * 1:55.79        2013 Brienne M Ryan, Ford                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             2:02.08    2:00.17   11  
                  28.38       58.51 (30.13)     1:29.48 (30.97)     2:00.17 (30.69)
  2 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM   2:01.38    2:02.09    9  
                  29.05       59.68 (30.63)     1:30.73 (31.05)     2:02.09 (31.36)
  3 Doerr, Claire             15 LESD-LE              2:07.38    2:03.30    8  
                  28.79       59.95 (31.16)     1:31.92 (31.97)     2:03.30 (31.38)
  4 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM       2:03.36    2:03.35    7  
                  28.67       59.23 (30.56)     1:31.14 (31.91)     2:03.35 (32.21)
  5 Hart, Crile               15 LESD-LE              2:07.43    2:05.00    6  
                  29.93     1:01.69 (31.76)     1:33.71 (32.02)     2:05.00 (31.29)
  6 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM   2:04.56    2:05.37    5  
                  30.04     1:01.46 (31.42)     1:33.60 (32.14)     2:05.37 (31.77)
  7 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  2:05.73    2:05.60    4  
                  28.71     1:00.96 (32.25)     1:33.64 (32.68)     2:05.60 (31.96)
  8 Myers, Madison            16 Firestone-LE         2:04.91    2:05.90    3  
                  29.57     1:01.88 (32.31)     1:34.30 (32.42)     2:05.90 (31.60)
  9 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM   2:08.48    2:07.64    2  
                  30.22     1:02.09 (31.87)     1:34.87 (32.78)     2:07.64 (32.77)
 10 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          2:06.09    2:08.40    1  
                  29.93     1:01.86 (31.93)     1:35.11 (33.25)     2:08.40 (33.29)
B - Final
 11 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE        2:12.65    2:07.28  
                  29.34     1:01.26 (31.92)     1:34.21 (32.95)     2:07.28 (33.07)
 12 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM   2:09.42    2:07.65  
                  31.01     1:03.74 (32.73)     1:36.24 (32.50)     2:07.65 (31.41)
 13 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM       2:08.93    2:07.89  
                  30.23     1:02.57 (32.34)     1:35.58 (33.01)     2:07.89 (32.31)
 14 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        2:11.24    2:08.87  
                  30.13     1:02.50 (32.37)     1:35.72 (33.22)     2:08.87 (33.15)
 15 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM        2:12.04    2:08.91  
                  30.64     1:03.03 (32.39)     1:36.25 (33.22)     2:08.91 (32.66)
 16 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      2:12.48    2:09.36  
                  30.35     1:02.85 (32.50)     1:36.30 (33.45)     2:09.36 (33.06)
 17 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM   2:12.40    2:09.85  
                  30.65     1:02.83 (32.18)     1:35.96 (33.13)     2:09.85 (33.89)
 18 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM  2:09.98    2:10.84  
                  30.66     1:03.45 (32.79)     1:37.27 (33.82)     2:10.84 (33.57)
 19 Loughner, Haley           17 Canton-LE            2:09.88    2:11.23  
                  30.16     1:02.95 (32.79)     1:37.00 (34.05)     2:11.23 (34.23)
 20 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM       2:12.63    2:12.01  
                  29.95     1:02.93 (32.98)     1:37.59 (34.66)     2:12.01 (34.42)
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.95  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
Pool Records: * 1:55.79        2013 Brienne M Ryan, Ford                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM   2:03.24    2:01.38  
                  29.03       59.61 (30.58)     1:29.98 (30.37)     2:01.38 (31.40)
  2 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             2:01.69    2:02.08  
                  28.93       59.23 (30.30)     1:30.62 (31.39)     2:02.08 (31.46)
  3 Ford, Katie               18 Mt. Lebanon-AM       2:02.88    2:03.36  
                  28.52       58.83 (30.31)     1:30.89 (32.06)     2:03.36 (32.47)
  4 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM   2:05.71    2:04.56  
                  29.70     1:00.82 (31.12)     1:32.91 (32.09)     2:04.56 (31.65)
  5 Myers, Madison            16 Firestone-LE         2:08.60    2:04.91  
                  29.90     1:01.55 (31.65)     1:33.16 (31.61)     2:04.91 (31.75)
  6 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  1:56.69    2:05.73  
                  28.55     1:00.50 (31.95)     1:33.35 (32.85)     2:05.73 (32.38)
  7 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          2:05.25    2:06.09  
                  29.73     1:01.09 (31.36)     1:33.48 (32.39)     2:06.09 (32.61)
  8 Doerr, Claire             15 LESD-LE              2:04.73    2:07.38  
                  30.03     1:02.19 (32.16)     1:35.02 (32.83)     2:07.38 (32.36)
  9 Hart, Crile               15 LESD-LE              2:06.23    2:07.43  
                  30.58     1:02.76 (32.18)     1:35.73 (32.97)     2:07.43 (31.70)
 10 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM   2:10.65    2:08.48  
                  30.95     1:03.44 (32.49)     1:36.25 (32.81)     2:08.48 (32.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM       2:06.35    2:08.93  
                  30.38     1:02.68 (32.30)     1:35.83 (33.15)     2:08.93 (33.10)
 12 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM   2:13.68    2:09.42  
                  32.38     1:05.40 (33.02)     1:37.41 (32.01)     2:09.42 (32.01)
 13 Loughner, Haley           17 Canton-LE            2:16.77    2:09.88  
                  29.94     1:02.39 (32.45)     1:36.22 (33.83)     2:09.88 (33.66)
 14 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM  2:08.96    2:09.98  
                  30.84     1:03.67 (32.83)     1:36.89 (33.22)     2:09.98 (33.09)
 15 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        2:07.94    2:11.24  
                  30.95     1:04.22 (33.27)     1:37.79 (33.57)     2:11.24 (33.45)
 16 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM        2:06.58    2:12.04  
                  31.55     1:04.81 (33.26)     1:38.39 (33.58)     2:12.04 (33.65)
 17 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM   2:23.21    2:12.40  
                  31.65     1:04.77 (33.12)     1:38.21 (33.44)     2:12.40 (34.19)
 18 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      2:06.36    2:12.48  
                  31.56     1:04.61 (33.05)     1:38.86 (34.25)     2:12.48 (33.62)
 19 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM       2:14.64    2:12.63  
                  31.15     1:04.25 (33.10)     1:38.57 (34.32)     2:12.63 (34.06)
 20 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE        2:05.32    2:12.65  
                  30.76     1:04.65 (33.89)     1:38.75 (34.10)     2:12.65 (33.90)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Schilken, Meghan          17 Mt. Lebanon-AM       2:07.92    2:12.79  
                  30.36     1:02.90 (32.54)     1:37.54 (34.64)     2:12.79 (35.25)
 22 Kahmann, Marianne         16 Countryside YMCA-OH  2:04.47    2:13.96  
                  30.90     1:04.65 (33.75)     1:39.84 (35.19)     2:13.96 (34.12)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Lynch, Kathleen           15 Millcreek-AM         2:15.32    2:14.03  
                  32.57     1:06.92 (34.35)     1:40.91 (33.99)     2:14.03 (33.12)
 24 Paine, Molly              15 LESD-LE              2:10.60    2:14.30  
                  32.02     1:06.34 (34.32)     1:41.07 (34.73)     2:14.30 (33.23)
 25 Beyerl, Kristin           17 Jcc Sailfish-AM      2:14.45    2:15.43  
                  32.58     1:06.41 (33.83)     1:41.06 (34.65)     2:15.43 (34.37)
 26 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM       2:20.08    2:15.65  
                  32.18     1:06.48 (34.30)     1:41.36 (34.88)     2:15.65 (34.29)
 27 Byer, Brittany            15 Mt. Lebanon-AM       2:13.17    2:16.20  
                  32.02     1:06.13 (34.11)     1:41.17 (35.04)     2:16.20 (35.03)
 28 Joseph, Morgan            17 Cavalier-AM          2:11.41    2:16.21  
                  30.50     1:03.99 (33.49)     1:39.68 (35.69)     2:16.21 (36.53)
 29 McCormick, Caroline       16 B3-LE                2:10.13    2:16.46  
                  31.75     1:06.19 (34.44)     1:41.87 (35.68)     2:16.46 (34.59)
 30 Dolce, Maddie             15 Town Wreckers-NI     2:19.46    2:16.53  
                  32.51     1:06.50 (33.99)     1:41.76 (35.26)     2:16.53 (34.77)
 31 Hutchinson, Ellen         17 Lakewood-LE          2:08.42    2:16.61  
                  30.90     1:05.53 (34.63)     1:41.02 (35.49)     2:16.61 (35.59)
 32 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE        2:13.64    2:16.62  
                  33.04     1:07.42 (34.38)     1:42.51 (35.09)     2:16.62 (34.11)
 33 Mayhew, Ally              18 Springfield YMCA-OH  2:04.82    2:17.19  
                  31.27     1:05.39 (34.12)     1:41.33 (35.94)     2:17.19 (35.86)
 34 Liu, Karina               16 Upper St. Clair-AM   2:15.66    2:17.37  
                  32.31     1:06.49 (34.18)     1:41.61 (35.12)     2:17.37 (35.76)
 35 Wong, Anna                17 Solon Stars-LE       2:13.26    2:17.60  
                  32.16     1:06.86 (34.70)     1:42.30 (35.44)     2:17.60 (35.30)
 36 Bogdanski, Veronica       16 Mt. Lebanon-AM       2:20.99    2:17.67  
                  32.35     1:06.48 (34.13)     1:41.93 (35.45)     2:17.67 (35.74)
 37 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE       2:15.01    2:17.68  
                  32.54     1:07.21 (34.67)     1:42.71 (35.50)     2:17.68 (34.97)
 38 Kovacicek, Cassidy        17 Chartiers Valley-AM  2:22.32    2:17.78  
                  32.82     1:07.52 (34.70)     1:42.73 (35.21)     2:17.78 (35.05)
 39 Stark, Rachel             15 Lake Shore-LE        2:19.96    2:17.86  
                  32.92     1:08.26 (35.34)     1:43.41 (35.15)     2:17.86 (34.45)
 40 Boyd, Stephanie           16 Hudson Heat-LE       2:18.78    2:18.08  
                  32.53     1:07.65 (35.12)     1:43.32 (35.67)     2:18.08 (34.76)
 41 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM       2:15.45    2:18.25  
                  32.42     1:07.23 (34.81)     1:43.03 (35.80)     2:18.25 (35.22)
 42 Gonda, Sarah              17 Penguins-LE          2:14.14    2:18.34  
                  32.95     1:08.21 (35.26)     1:43.23 (35.02)     2:18.34 (35.11)
 43 Emanuel, Kaelyn           16 LESD-LE              2:18.75    2:18.50  
                  32.62     1:07.23 (34.61)     1:42.77 (35.54)     2:18.50 (35.73)
 44 Matheny, Meghan           15 Upper St. Clair-AM   2:19.49    2:19.02  
                  32.37     1:07.58 (35.21)     1:43.69 (36.11)     2:19.02 (35.33)
 45 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM   2:15.08    2:19.17  
                  32.69     1:07.45 (34.76)     1:43.14 (35.69)     2:19.17 (36.03)
 46 Concilus, Marie           17 Jcc Sailfish-AM      2:15.59    2:19.26  
                  33.43     1:09.31 (35.88)     1:44.55 (35.24)     2:19.26 (34.71)
 47 Verardi, Anna             15 Allegheny North-AM   2:18.95    2:19.80  
                  33.09     1:08.45 (35.36)     1:43.91 (35.46)     2:19.80 (35.89)
 48 Rice, Nevie               16 Countryside YMCA-OH  2:15.65    2:19.95  
                  32.93     1:09.09 (36.16)     1:45.21 (36.12)     2:19.95 (34.74)
 49 Beauchesne, Abigail       15 Lakewood-LE               NT    2:20.12  
                  32.80     1:08.65 (35.85)     1:44.81 (36.16)     2:20.12 (35.31)
 50 Storm, Gracie             15 Countryside YMCA-OH  2:20.67    2:20.78  
                  34.08     1:09.05 (34.97)     1:45.68 (36.63)     2:20.78 (35.10)
 51 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM        2:18.69    2:20.93  
                  33.93     1:09.21 (35.28)     1:45.38 (36.17)     2:20.93 (35.55)
 52 Clough, Allison           16 Countryside YMCA-OH  2:14.01    2:21.04  
                  32.60     1:07.65 (35.05)     1:43.88 (36.23)     2:21.04 (37.16)
 53 Wilding, Hannah           15 Upper St. Clair-AM        NT    2:21.32  
                  33.53     1:08.30 (34.77)     1:44.97 (36.67)     2:21.32 (36.35)
 54 Jaite, Megan              15 Lake Shore-LE        2:17.27    2:21.44  
                  33.29     1:09.07 (35.78)     1:45.68 (36.61)     2:21.44 (35.76)
 55 Cerne, Claire             15 LESD-LE              2:18.46    2:21.68  
                  33.33     1:09.04 (35.71)     1:45.76 (36.72)     2:21.68 (35.92)
 56 Marcucci, Miranda         16 Chartiers Valley-AM       NT    2:21.99  
                  32.57     1:08.44 (35.87)     1:45.38 (36.94)     2:21.99 (36.61)
 57 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE       2:09.62    2:22.08  
                  32.73     1:08.65 (35.92)     1:45.90 (37.25)     2:22.08 (36.18)
 58 Turk, Marla               17 LESD-LE              2:19.64    2:22.28  
                  33.68     1:09.19 (35.51)     1:46.43 (37.24)     2:22.28 (35.85)
 59 Gundling, Natalie         15 Hudson Heat-LE       2:17.13    2:22.33  
                  33.24     1:09.13 (35.89)     1:45.88 (36.75)     2:22.33 (36.45)
 60 Mattson, Karley           16 SwimStrong-LE        2:18.07    2:22.91  
                  33.57     1:10.13 (36.56)     1:47.60 (37.47)     2:22.91 (35.31)
 61 Koerwitz, Abby            16 LESD-LE              2:12.68    2:22.96  
                  33.75     1:09.22 (35.47)     1:46.40 (37.18)     2:22.96 (36.56)
 62 Ferrante, Felice          15 LESD-LE              2:24.72    2:23.10  
                  33.02     1:09.21 (36.19)     1:46.28 (37.07)     2:23.10 (36.82)
 63 Jenkins, Haley            16 Green-LE             2:20.66    2:24.04  
                  33.60     1:11.00 (37.40)     1:48.11 (37.11)     2:24.04 (35.93)
 64 Glenn, Alexis             17 Chartiers Valley-AM       NT    2:24.22  
                  32.66     1:08.66 (36.00)     1:46.34 (37.68)     2:24.22 (37.88)
 65 Kelly, Mariah             16 Upper St. Clair-AM   2:20.88    2:24.27  
                  35.65     1:12.38 (36.73)     1:49.22 (36.84)     2:24.27 (35.05)
 66 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM       2:20.28    2:24.41  
                  33.86     1:10.15 (36.29)     1:47.11 (36.96)     2:24.41 (37.30)
 67 Liberti, Lynnie           17 Countryside YMCA-OH  2:20.26    2:24.68  
                  34.70     1:10.63 (35.93)     1:48.13 (37.50)     2:24.68 (36.55)
 68 Hare, Olivia              16 Countryside YMCA-OH  2:20.36    2:24.92  
                  34.21     1:10.43 (36.22)     1:47.37 (36.94)     2:24.92 (37.55)
 69 McCrory, Stephanie        17 Countryside YMCA-OH  2:20.98    2:27.93  
                  35.45     1:12.79 (37.34)     1:50.75 (37.96)     2:27.93 (37.18)
 70 Bauer, Jordyn             15 LESD-LE              2:20.98    2:30.33  
                  36.79     1:13.99 (37.20)     1:52.65 (38.66)     2:30.33 (37.68)
 71 Kuska, Lane               16 LESD-LE              2:24.09    2:32.29  
                  35.22     1:13.28 (38.06)     1:52.94 (39.66)     2:32.29 (39.35)
 72 Braun, Katarina           16 Cavalier-AM          2:15.13    2:34.15  
                  34.30     1:12.67 (38.37)     1:53.24 (40.57)     2:34.15 (40.91)
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.24  11/23/2013 Lauren Barber, JCC Sailfish-AM             
Pool Records: * 1:01.88        2013 Mali K Kobelja, Richmond                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Barber, Lauren            17 Jcc Sailfish-AM      1:03.24    1:03.48   11  
                  29.84     1:03.48 (33.64)                                        
  2 Washko, Molly             18 SwimStrong-LE        1:07.72    1:04.70    9  
                  30.56     1:04.70 (34.14)                                        
  3 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      1:06.05    1:04.99    8  
                  30.92     1:04.99 (34.07)                                        
  4 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM   1:07.89    1:06.12    7  
                  31.60     1:06.12 (34.52)                                        
  5 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       1:07.95    1:06.43    6  
                  31.60     1:06.43 (34.83)                                        
  6 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        1:07.20    1:06.96    5  
                  31.91     1:06.96 (35.05)                                        
  7 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         1:07.60    1:07.06    4  
                  31.66     1:07.06 (35.40)                                        
  8 Thirion, Emily            17 Warren Harding-LE    1:09.01    1:07.16    3  
                  31.04     1:07.16 (36.12)                                        
  9 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   1:07.44    1:07.83    2  
                  32.13     1:07.83 (35.70)                                        
 10 Hart, Carly               15 Firestone-LE         1:08.62    1:08.42    1  
                  31.95     1:08.42 (36.47)                                        
B - Final
 11 Whitman, Madison          15 Firestone-LE         1:09.07    1:07.63  
                  31.98     1:07.63 (35.65)                                        
 12 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM   1:11.12    1:08.82  
                  31.84     1:08.82 (36.98)                                        
 13 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM  1:10.56    1:09.06  
                  32.53     1:09.06 (36.53)                                        
 14 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM   1:11.30    1:09.46  
                  33.01     1:09.46 (36.45)                                        
 15 Kang, Yvonne              16 UN-NI                1:10.91    1:09.81  
                  33.30     1:09.81 (36.51)                                        
 16 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM          1:09.64    1:10.26  
                  32.86     1:10.26 (37.40)                                        
 17 Reynolds, Grace           16 Norwin Aqua-AM       1:11.16    1:10.45  
                  33.00     1:10.45 (37.45)                                        
 18 Yarish, Emily             17 Unattached-AM        1:11.87    1:10.75  
                  33.14     1:10.75 (37.61)                                        
 19 Wright, Katie             15 Allegheny North-AM   1:11.95    1:10.93  
                  33.66     1:10.93 (37.27)                                        
 20 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH  1:12.06    1:13.00  
                  34.44     1:13.00 (38.56)                                        
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.24  11/23/2013 Lauren Barber, JCC Sailfish-AM             
Pool Records: * 1:01.88        2013 Mali K Kobelja, Richmond                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barber, Lauren            17 Jcc Sailfish-AM      1:02.63    1:03.24! 
                  29.84     1:03.24 (33.40)                                        
  2 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      1:04.93    1:06.05  
                  31.42     1:06.05 (34.63)                                        
  3 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        1:08.13    1:07.20  
                  32.09     1:07.20 (35.11)                                        
  4 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   1:07.99    1:07.44  
                  32.02     1:07.44 (35.42)                                        
  5 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         1:07.39    1:07.60  
                  32.06     1:07.60 (35.54)                                        
  6 Washko, Molly             18 SwimStrong-LE        1:03.27    1:07.72  
                  31.74     1:07.72 (35.98)                                        
  7 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM   1:07.01    1:07.89  
                  32.40     1:07.89 (35.49)                                        
  8 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       1:05.36    1:07.95  
                  32.13     1:07.95 (35.82)                                        
  9 Hart, Carly               15 Firestone-LE         1:09.80    1:08.62  
                  32.54     1:08.62 (36.08)                                        
 10 Thirion, Emily            17 Warren Harding-LE    1:07.44    1:09.01  
                  32.07     1:09.01 (36.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whitman, Madison          15 Firestone-LE         1:07.23    1:09.07  
                  32.55     1:09.07 (36.52)                                        
 12 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM          1:09.44    1:09.64  
                  32.95     1:09.64 (36.69)                                        
 13 Tarbuck, Samantha         16 Ridgewood YMCA-LE    1:09.11    1:09.90  
                  32.81     1:09.90 (37.09)                                        
 14 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM  1:06.68    1:10.56  
                  33.46     1:10.56 (37.10)                                        
 15 Kang, Yvonne              16 UN-NI                1:13.00    1:10.91  
                  33.90     1:10.91 (37.01)                                        
 16 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM   1:09.91    1:11.12  
                  33.22     1:11.12 (37.90)                                        
 17 Reynolds, Grace           16 Norwin Aqua-AM       1:08.70    1:11.16  
                  33.74     1:11.16 (37.42)                                        
 18 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM   1:12.19    1:11.30  
                  33.82     1:11.30 (37.48)                                        
 19 Cauley, Jessica           16 Millcreek-AM         1:11.69    1:11.38  
                  33.14     1:11.38 (38.24)                                        
 20 Yarish, Emily             17 Unattached-AM        1:07.89    1:11.87  
                  34.02     1:11.87 (37.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wright, Katie             15 Allegheny North-AM   1:09.66    1:11.95  
                  34.56     1:11.95 (37.39)                                        
 22 Mattson, Karley           16 SwimStrong-LE        1:08.56    1:12.05  
                  34.79     1:12.05 (37.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH  1:09.50    1:12.06  
                  33.80     1:12.06 (38.26)                                        
 24 Morrow, Jess              16 Penguins-LE          1:08.18    1:12.07  
                  33.64     1:12.07 (38.43)                                        
 25 Kovacicek, Cassidy        17 Chartiers Valley-AM  1:09.74    1:12.08  
                  34.35     1:12.08 (37.73)                                        
 26 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE    1:08.81    1:12.16  
                  33.64     1:12.16 (38.52)                                        
 27 Neft, Sierr               18 Chartiers Valley-AM  1:10.03    1:12.30  
                  34.43     1:12.30 (37.87)                                        
 28 Delventhal, Brooke        16 SwimStrong-LE        1:08.38    1:12.47  
                  34.84     1:12.47 (37.63)                                        
 29 Flynn, Emma               16 Ulake Shore-LE       1:10.04    1:12.58  
                  33.78     1:12.58 (38.80)                                        
 30 Glunt, Victoria           16 LESD-LE              1:10.20    1:12.75  
                  33.67     1:12.75 (39.08)                                        
 31 Zido, Claudia             16 Franklin-AM          1:14.23    1:12.80  
                  34.96     1:12.80 (37.84)                                        
 32 Springer, Emma            16 Millcreek-AM         1:10.15    1:12.95  
                  34.40     1:12.95 (38.55)                                        
 33 Reddon, Allie             15 STAR-NI              1:10.69    1:12.98  
                  34.68     1:12.98 (38.30)                                        
 34 Armitage, Julia           15 LESD-LE              1:11.79    1:13.00  
                  34.12     1:13.00 (38.88)                                        
 35 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM   1:11.07    1:13.23  
                  34.57     1:13.23 (38.66)                                        
 36 Verardi, Aimee            15 Allegheny North-AM   1:13.66    1:13.24  
                  35.51     1:13.24 (37.73)                                        
 36 Kahmann, Marianne         16 Countryside YMCA-OH  1:09.47    1:13.24  
                  35.05     1:13.24 (38.19)                                        
 38 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE        1:11.67    1:13.35  
                  35.01     1:13.35 (38.34)                                        
 39 Foust, Madeline           14 LESD-LE              1:13.43    1:13.37  
                  35.33     1:13.37 (38.04)                                        
 40 Rohweder, Natalie         15 Tiger Sharks-LE      1:10.58    1:13.47  
                  35.75     1:13.47 (37.72)                                        
 41 Kotchman, Rachel          16 Ridgewood YMCA-LE    1:10.37    1:13.60  
                  34.51     1:13.60 (39.09)                                        
 42 Smith, Libby              15 Lake Shore-LE        1:11.31    1:13.79  
                  35.37     1:13.79 (38.42)                                        
 43 Scanlan, Elise            15 Franklin-AM          1:14.44    1:13.96  
                  35.05     1:13.96 (38.91)                                        
 44 Smith, Emily              16 Countryside YMCA-OH  1:12.15    1:14.23  
                  35.30     1:14.23 (38.93)                                        
 45 Saxon, Gina               16 Hudson Heat-LE       1:07.68    1:14.28  
                  34.99     1:14.28 (39.29)                                        
 46 Burke, Delaney            17 Upper St. Clair-AM        NT    1:14.42  
                  35.06     1:14.42 (39.36)                                        
 47 Doyle, Brenna             18 Bethel Park-AM       1:09.75    1:14.44  
                  34.71     1:14.44 (39.73)                                        
 47 Kramer, Kelly             17 Bethel Park-AM       1:09.19    1:14.44  
                  34.67     1:14.44 (39.77)                                        
 49 Soika, Ari                15 SwimStrong-LE        1:11.45    1:14.61  
                  35.35     1:14.61 (39.26)                                        
 50 Lewis, Alyssa             16 Countryside YMCA-OH  1:11.95    1:14.94  
                  35.27     1:14.94 (39.67)                                        
 51 Manuck, Carolyn           18 Fox Chapel-AM        1:12.94    1:15.29  
                  35.97     1:15.29 (39.32)                                        
 52 Smrekar, Rachael          16 Greater Pitt-AM      1:13.53    1:15.54  
                  35.55     1:15.54 (39.99)                                        
 53 McElhaney, Jillian        15 Butler Y-AM          1:14.13    1:15.58  
                  35.08     1:15.58 (40.50)                                        
 54 Balser, Hope              16 Lake Shore-LE        1:15.47    1:16.25  
                  36.77     1:16.25 (39.48)                                        
 55 Buerger, Emma             15 Mt. Lebanon-AM       1:15.35    1:16.52  
                  37.09     1:16.52 (39.43)                                        
 56 Zhang, Ashley             15 SwimStrong-LE        1:12.93    1:16.97  
                  36.05     1:16.97 (40.92)                                        
 57 Hirsh, Jessica            17 Bethel Park-AM       1:14.37    1:17.11  
                  36.20     1:17.11 (40.91)                                        
 58 McCune, Carolyn           15 Town Wreckers-NI     1:15.22    1:17.15  
                  36.50     1:17.15 (40.65)                                        
 59 McCrory, Stephanie        17 Countryside YMCA-OH  1:14.96    1:17.24  
                  37.06     1:17.24 (40.18)                                        
 60 Pichola, Elise            15 Lakewood-LE          1:13.64    1:17.32  
                  36.78     1:17.32 (40.54)                                        
 61 Granger, Caroline         17 SwimStrong-LE        1:15.19    1:17.53  
                  36.84     1:17.53 (40.69)                                        
 62 Geyer, Samantha           16 Copley-LE            1:14.69    1:17.78  
                  36.67     1:17.78 (41.11)                                        
 63 Nissen, Rebecca           16 Countryside YMCA-OH  1:14.91    1:17.91  
                  37.24     1:17.91 (40.67)                                        
 64 Olander, Madison          17 Moon-AM                   NT    1:17.99  
                  35.90     1:17.99 (42.09)                                        
 65 Collini, Letizia          15 Cavalier-AM          1:12.07    1:18.23  
                  36.69     1:18.23 (41.54)                                        
 66 Carrigan, Brigit          17 Mt. Lebanon-AM       1:15.15    1:19.96  
                  37.72     1:19.96 (42.24)                                        
 67 Shapiro, Alison           15 Mt. Lebanon-AM            NT    1:20.39  
                  37.85     1:20.39 (42.54)                                        
 68 Preske, Annellese         15 LESD-LE                   NT    1:21.32  
                  38.19     1:21.32 (43.13)                                        
 69 Lamparelli, Nicole        16 LESD-LE              1:26.04    1:21.53  
                  38.42     1:21.53 (43.11)                                        
 70 Vanone, Erica             15 LESD-LE              1:23.03    1:22.24  
                  39.00     1:22.24 (43.24)                                        
 71 Fulco, Elizabeth          15 Hudson Heat-LE       1:15.03    1:23.41  
                  38.91     1:23.41 (44.50)                                        
 72 Luciano, Dana             16 LESD-LE              1:22.00    1:23.42  
                  39.93     1:23.42 (43.49)                                        
 73 Harner, Gabrielle         16 LESD-LE              1:27.00    1:26.90  
                  39.98     1:26.90 (46.92)                                        
 74 Baran, Meredith           15 LESD-LE              1:28.99    1:29.45  
                  41.76     1:29.45 (47.69)                                        
 -- Schott, Logan             18 Chartiers Valley-AM       NT         DQ  
                  37.47          DQ (41.62)                                        
 -- Bergman, Emily            17 Chartiers Valley-AM       NT         DQ  
                  38.82          DQ (42.73)                                        
 
Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:19.39        1998 Lauren Duerk - DYBD-OH, DYBD-OH            
Pool Records: * 2:14.12        2013 Mali K. Kobelja, Richmond                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      2:25.09    2:23.18   11  
                  32.30     1:08.97 (36.67)     1:46.51 (37.54)     2:23.18 (36.67)
  2 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         2:25.09    2:23.53    8.5
                  33.03     1:09.58 (36.55)     1:46.65 (37.07)     2:23.53 (36.88)
  2 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       2:22.29    2:23.53    8.5
                  33.62     1:10.63 (37.01)     1:47.35 (36.72)     2:23.53 (36.18)
  4 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        2:26.79    2:25.23    7  
                  32.95     1:09.69 (36.74)     1:47.28 (37.59)     2:25.23 (37.95)
  5 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   2:25.71    2:27.01    6  
                  33.80     1:11.39 (37.59)     1:49.14 (37.75)     2:27.01 (37.87)
  6 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       2:24.65    2:27.59    5  
                  33.44     1:11.35 (37.91)     1:49.90 (38.55)     2:27.59 (37.69)
  7 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM   2:26.03    2:27.76    4  
                  32.99     1:10.10 (37.11)     1:48.97 (38.87)     2:27.76 (38.79)
  8 Whitman, Madison          15 Firestone-LE         2:23.56    2:27.78    3  
                  33.55     1:11.02 (37.47)     1:49.45 (38.43)     2:27.78 (38.33)
  9 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM  2:25.55    2:31.27    2  
                  33.45     1:11.82 (38.37)     1:51.40 (39.58)     2:31.27 (39.87)
 10 Saxon, Gina               16 Hudson Heat-LE       2:24.21    2:31.60    1  
                  33.75     1:11.78 (38.03)     1:51.25 (39.47)     2:31.60 (40.35)
 11 Hart, Carly               15 Firestone-LE         2:35.03    2:32.24  
                  34.12     1:12.50 (38.38)     1:52.31 (39.81)     2:32.24 (39.93)
 12 Kang, Yvonne              16 UN-NI                2:41.90    2:32.97  
                  34.75     1:14.01 (39.26)     1:53.69 (39.68)     2:32.97 (39.28)
 13 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE    2:29.65    2:33.51  
                  34.50     1:13.35 (38.85)     1:53.88 (40.53)     2:33.51 (39.63)
 14 Neft, Sierr               18 Chartiers Valley-AM  2:30.95    2:34.16  
                  35.71     1:14.90 (39.19)     1:54.10 (39.20)     2:34.16 (40.06)
 15 Tarbuck, Samantha         16 Ridgewood YMCA-LE    2:31.33    2:34.37  
                  33.88     1:12.71 (38.83)     1:53.56 (40.85)     2:34.37 (40.81)
 16 Foust, Madeline           14 LESD-LE              2:37.84    2:35.46  
                  35.80     1:15.78 (39.98)     1:56.29 (40.51)     2:35.46 (39.17)
 17 Reynolds, Grace           16 Norwin Aqua-AM       2:30.50    2:35.51  
                  34.17     1:13.42 (39.25)     1:55.11 (41.69)     2:35.51 (40.40)
 18 Verardi, Aimee            15 Allegheny North-AM   2:39.14    2:36.03  
                  36.34     1:16.39 (40.05)     1:56.52 (40.13)     2:36.03 (39.51)
 19 Armitage, Julia           15 LESD-LE              2:35.15    2:36.50  
                  35.56     1:15.52 (39.96)     1:56.11 (40.59)     2:36.50 (40.39)
 20 Wright, Katie             15 Allegheny North-AM   2:39.85    2:37.28  
                  36.09     1:16.81 (40.72)     1:57.75 (40.94)     2:37.28 (39.53)
 21 Flynn, Emma               16 Ulake Shore-LE       2:26.60    2:38.06  
                  35.03     1:15.67 (40.64)     1:57.15 (41.48)     2:38.06 (40.91)
 22 Mattson, Karley           16 SwimStrong-LE        2:29.80    2:38.08  
                  37.25     1:18.26 (41.01)     1:58.89 (40.63)     2:38.08 (39.19)
 23 Soika, Ari                15 SwimStrong-LE        2:34.08    2:38.25  
                  35.09     1:14.51 (39.42)     1:55.85 (41.34)     2:38.25 (42.40)
 24 Kovacicek, Cassidy        17 Chartiers Valley-AM  2:37.35    2:38.27  
                  36.35     1:16.76 (40.41)     1:57.68 (40.92)     2:38.27 (40.59)
 25 Kramer, Kelly             17 Bethel Park-AM       2:29.10    2:38.37  
                  36.00     1:15.87 (39.87)     1:56.97 (41.10)     2:38.37 (41.40)
 26 Cauley, Jessica           16 Millcreek-AM         2:38.17    2:38.51  
                  35.59     1:15.84 (40.25)     1:57.12 (41.28)     2:38.51 (41.39)
 27 Rohweder, Natalie         15 Tiger Sharks-LE      2:32.28    2:38.75  
                  35.88     1:17.05 (41.17)     1:58.19 (41.14)     2:38.75 (40.56)
 28 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM       2:36.50    2:39.63  
                  35.40     1:15.72 (40.32)     1:57.49 (41.77)     2:39.63 (42.14)
 29 Doyle, Brenna             18 Bethel Park-AM       2:37.23    2:41.66  
                  36.14     1:16.99 (40.85)     1:59.02 (42.03)     2:41.66 (42.64)
 30 Porter, Becca             17 Solon Stars-LE       2:41.48    2:42.06  
                  36.75     1:19.19 (42.44)     2:01.16 (41.97)     2:42.06 (40.90)
 31 Liu, Karina               16 Upper St. Clair-AM   2:42.26    2:42.60  
                  37.51     1:18.52 (41.01)     2:00.69 (42.17)     2:42.60 (41.91)
 32 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH  2:34.93    2:43.55  
                  37.40     1:18.56 (41.16)     2:00.53 (41.97)     2:43.55 (43.02)
 33 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM       2:38.11    2:43.75  
                  37.00     1:18.22 (41.22)     2:00.28 (42.06)     2:43.75 (43.47)
 34 McCrory, Stephanie        17 Countryside YMCA-OH  2:37.52    2:43.92  
                  38.25     1:19.87 (41.62)     2:01.86 (41.99)     2:43.92 (42.06)
 35 Manuck, Carolyn           18 Fox Chapel-AM        2:41.04    2:44.09  
                  37.59     1:18.99 (41.40)     2:01.57 (42.58)     2:44.09 (42.52)
 36 Smith, Emily              16 Countryside YMCA-OH  2:38.75    2:44.27  
                  38.01     1:20.39 (42.38)     2:02.63 (42.24)     2:44.27 (41.64)
 37 Balser, Hope              16 Lake Shore-LE        2:41.78    2:45.90  
                  37.82     1:21.04 (43.22)     2:04.73 (43.69)     2:45.90 (41.17)
 38 Springer, Emma            16 Millcreek-AM         2:36.38    2:46.02  
                  36.18     1:18.11 (41.93)     2:02.01 (43.90)     2:46.02 (44.01)
 39 Nissen, Rebecca           16 Countryside YMCA-OH  2:38.07    2:46.04  
                  38.23     1:20.27 (42.04)     2:03.26 (42.99)     2:46.04 (42.78)
 40 Olander, Madison          17 Moon-AM                   NT    2:47.14  
                  36.77     1:19.17 (42.40)     2:03.08 (43.91)     2:47.14 (44.06)
 41 Carrigan, Brigit          17 Mt. Lebanon-AM       2:41.07    2:53.00  
                  39.04     1:22.92 (43.88)     2:08.06 (45.14)     2:53.00 (44.94)
 42 Chernaya, Anastasia       17 Warren Harding-LE         NT    3:04.95  
                  41.48     1:28.18 (46.70)     2:16.11 (47.93)     3:04.95 (48.84)
 
Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 54.77  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
Pool Records: * 53.66        2013 Kelley Y. Yang, Richmond                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM               56.30      56.66   11  
                  26.85       56.66 (29.81)                                        
  2 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM     59.41      56.88    9  
                  26.91       56.88 (29.97)                                        
  3 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM     56.56      56.91    8  
                  27.25       56.91 (29.66)                                        
  4 Myers, Madison            16 Firestone-LE           59.87      57.63    7  
                  27.18       57.63 (30.45)                                        
  5 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE          58.94      57.68    6  
                  26.96       57.68 (30.72)                                        
  6 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM     56.89      58.08    5  
                  27.72       58.08 (30.36)                                        
  7 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE          55.56      58.79    4  
                  27.74       58.79 (31.05)                                        
  8 Heller, Lauren            15 LESD-LE                55.84      58.84    3  
                  27.04       58.84 (31.80)                                        
  9 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH    55.03      58.89    2  
                  27.78       58.89 (31.11)                                        
 10 Thirion, Emily            17 Warren Harding-LE      59.49      59.09    1  
                  27.06       59.09 (32.03)                                        
 11 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE        56.13      59.14  
                  27.79       59.14 (31.35)                                        
 12 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM         59.67      59.24  
                  28.08       59.24 (31.16)                                        
 13 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE                59.66      59.52  
                  27.85       59.52 (31.67)                                        
 14 Root, Maggie              17 Allegheny North-AM     57.43      59.68  
                  28.32       59.68 (31.36)                                        
 15 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE           56.62      59.70  
                  27.50       59.70 (32.20)                                        
 16 Hart, Crile               15 LESD-LE                58.31      59.71  
                  27.96       59.71 (31.75)                                        
 17 Kang, Yvonne              16 UN-NI                1:01.19      59.73  
                  28.01       59.73 (31.72)                                        
 18 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM     56.95      59.78  
                  28.28       59.78 (31.50)                                        
 19 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM            57.81      59.82  
                  28.03       59.82 (31.79)                                        
 20 Motch, Mary               16 Solon Stars-LE         59.00      59.85  
                  28.22       59.85 (31.63)                                        
 21 D'Abato, Gabi             17 SwimStrong-LE          59.69      59.90  
                  27.92       59.90 (31.98)                                        
 22 Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM   1:02.64    1:00.08  
                  28.45     1:00.08 (31.63)                                        
 23 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       1:00.63    1:00.45  
                  28.88     1:00.45 (31.57)                                        
 24 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          1:00.93    1:00.73  
                  28.68     1:00.73 (32.05)                                        
 25 Phillips, Molly           17 Unat eac-AM            59.22    1:01.00  
                  28.29     1:01.00 (32.71)                                        
 26 Pederson, Megan           15 SwimStrong-LE        1:01.84    1:01.08  
                  28.54     1:01.08 (32.54)                                        
 27 Mayhew, Ally              18 Springfield YMCA-OH    57.72    1:01.13  
                  28.32     1:01.13 (32.81)                                        
 28 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM          57.93    1:01.14  
                  28.90     1:01.14 (32.24)                                        
 29 Allen, Alize              15 STAR-NI                59.13    1:01.20  
                  28.48     1:01.20 (32.72)                                        
 30 Greguric, Hannah          15 Peters Township-AM     59.62    1:01.21  
                  28.54     1:01.21 (32.67)                                        
 31 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         1:02.97    1:01.42  
                  28.99     1:01.42 (32.43)                                        
 32 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH    57.31    1:01.49  
                  28.61     1:01.49 (32.88)                                        
 33 Kahmann, Marianne         16 Countryside YMCA-OH  1:01.64    1:01.70  
                  29.27     1:01.70 (32.43)                                        
 34 McGrath, Lauren           15 Allegheny North-AM   1:02.06    1:01.76  
                  29.49     1:01.76 (32.27)                                        
 34 Flynn, Emma               16 Ulake Shore-LE         59.07    1:01.76  
                  28.76     1:01.76 (33.00)                                        
 36 Joseph, Morgan            17 Cavalier-AM          1:00.25    1:01.82  
                  28.87     1:01.82 (32.95)                                        
 37 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   1:01.79    1:01.88  
                  29.30     1:01.88 (32.58)                                        
 38 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM         58.47    1:01.90  
                  28.55     1:01.90 (33.35)                                        
 39 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM          59.89    1:02.14  
                  29.18     1:02.14 (32.96)                                        
 40 Bogdanski, Veronica       16 Mt. Lebanon-AM       1:04.60    1:02.23  
                  28.95     1:02.23 (33.28)                                        
 41 Wong, Anna                17 Solon Stars-LE       1:02.31    1:02.26  
                  29.28     1:02.26 (32.98)                                        
 41 Glunt, Victoria           16 LESD-LE                59.92    1:02.26  
                  29.06     1:02.26 (33.20)                                        
 43 Obrien, Natalie           17 Firestone-LE         1:02.44    1:02.28  
                  29.50     1:02.28 (32.78)                                        
 43 Hirsh, Jessica            17 Bethel Park-AM         59.85    1:02.28  
                  29.15     1:02.28 (33.13)                                        
 45 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE       1:01.65    1:02.35  
                  29.08     1:02.35 (33.27)                                        
 46 Song, Jade                17 Allegheny North-AM   1:00.20    1:02.36  
                  30.27     1:02.36 (32.09)                                        
 47 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM   1:04.43    1:02.43  
                  29.49     1:02.43 (32.94)                                        
 48 Sopenski, Charlotte       16 LESD-LE              1:02.28    1:02.48  
                  28.60     1:02.48 (33.88)                                        
 49 Brickner, Charlie         16 Allegheny North-AM     59.56    1:02.59  
                  29.79     1:02.59 (32.80)                                        
 50 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM   1:02.74    1:02.64  
                  29.23     1:02.64 (33.41)                                        
 51 Crowley, Casey            17 B3-LE                1:01.20    1:02.75  
                  29.37     1:02.75 (33.38)                                        
 52 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM   1:03.11    1:02.76  
                  29.59     1:02.76 (33.17)                                        
 53 Reddon, Allie             15 STAR-NI              1:03.83    1:02.80  
                  28.85     1:02.80 (33.95)                                        
 54 Colville, Caroline        15 Jcc Sailfish-AM      1:03.60    1:02.82  
                  29.44     1:02.82 (33.38)                                        
 55 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM       1:02.09    1:02.89  
                  29.95     1:02.89 (32.94)                                        
 56 Hart, Carly               15 Firestone-LE         1:02.26    1:02.91  
                  29.21     1:02.91 (33.70)                                        
 57 Saccogna, Jillian         17 Hudson Heat-LE       1:00.87    1:02.92  
                  29.15     1:02.92 (33.77)                                        
 58 Vighetti, Maria           16 Bethel Park-AM       1:04.23    1:03.09  
                  29.82     1:03.09 (33.27)                                        
 59 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM   1:03.25    1:03.21  
                  29.80     1:03.21 (33.41)                                        
 60 Scanlan, Elise            15 Franklin-AM          1:00.11    1:03.35  
                  28.80     1:03.35 (34.55)                                        
 61 Kassinger, Jenna          17 Tiger Sharks-LE      1:04.24    1:03.37  
                  28.97     1:03.37 (34.40)                                        
 62 Mullen, Catherine         16 B3-LE                  59.41    1:03.40  
                  29.81     1:03.40 (33.59)                                        
 63 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE         57.67    1:03.43  
                  29.51     1:03.43 (33.92)                                        
 64 Bumgarner, Hannah         15 Mt. Lebanon-AM            NT    1:03.48  
                  29.49     1:03.48 (33.99)                                        
 65 McElhaney, Jillian        15 Butler Y-AM          1:00.99    1:03.49  
                  28.46     1:03.49 (35.03)                                        
 66 Corton, Juls              16 Uupper St Clair-AM   1:03.44    1:03.75  
                  29.08     1:03.75 (34.67)                                        
 67 Thorson, Alexandria       15 UN-LE                1:06.32    1:03.86  
                  30.78     1:03.86 (33.08)                                        
 68 Rega, Ashley              15 Ridgewood YMCA-LE    1:03.97    1:03.94  
                  30.18     1:03.94 (33.76)                                        
 69 Doody, Megan              17 Mt. Lebanon-AM       1:00.35    1:03.96  
                  30.03     1:03.96 (33.93)                                        
 70 Weigel, Caitlin           16 Hudson Heat-LE       1:01.50    1:04.10  
                  29.65     1:04.10 (34.45)                                        
 71 Allen, Mallory            17 Penguins-LE            59.98    1:04.26  
                  30.29     1:04.26 (33.97)                                        
 71 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM       1:01.15    1:04.26  
                  30.10     1:04.26 (34.16)                                        
 73 Easterling, Meredith      16 Franklin-AM          1:04.52    1:04.65  
                  29.82     1:04.65 (34.83)                                        
 74 Etter, Kate               17 Countryside YMCA-OH  1:03.00    1:04.77  
                  29.95     1:04.77 (34.82)                                        
 75 Zarlinski, Rachael        16 Lakewood-LE          1:02.89    1:04.89  
                  30.11     1:04.89 (34.78)                                        
 76 Pritchard, Jillian        15 Baldwin-AM           1:04.06    1:04.99  
                  30.34     1:04.99 (34.65)                                        
 77 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE         59.93    1:05.00  
                  30.15     1:05.00 (34.85)                                        
 78 Brownlee, Allison         15 Greater Latrobe-AM   1:04.40    1:05.01  
                  30.58     1:05.01 (34.43)                                        
 79 Glenn, Alexis             17 Chartiers Valley-AM  1:05.20    1:05.02  
                  29.39     1:05.02 (35.63)                                        
 80 Kramer, Kelly             17 Bethel Park-AM       1:00.22    1:05.10  
                  30.26     1:05.10 (34.84)                                        
 81 Bullen, Kathryn           17 LESD-LE              1:00.86    1:05.21  
                  30.15     1:05.21 (35.06)                                        
 82 Pyros, Athena             15 Chartiers Valley-AM       NT    1:05.27  
                  30.77     1:05.27 (34.50)                                        
 83 Coughlin, Paige           16 SwimStrong-LE        1:03.01    1:05.36  
                  30.12     1:05.36 (35.24)                                        
 84 D'Amico, Halle            16 Solon Stars-LE       1:04.25    1:05.38  
                  30.72     1:05.38 (34.66)                                        
 85 Marcucci, Miranda         16 Chartiers Valley-AM       NT    1:05.83  
                  30.18     1:05.83 (35.65)                                        
 86 Lewis, Alyssa             16 Countryside YMCA-OH  1:00.83    1:06.14  
                  30.24     1:06.14 (35.90)                                        
 87 Trattner, Macy            15 Hudson Heat-LE       1:04.42    1:06.28  
                  30.30     1:06.28 (35.98)                                        
 88 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM       NT    1:06.45  
                  30.79     1:06.45 (35.66)                                        
 89 Forsythe, Abigail         16 LESD-LE              1:05.98    1:06.72  
                  31.01     1:06.72 (35.71)                                        
 90 Steponick, Jessica        15 Ridgewood YMCA-LE    1:03.53    1:07.63  
                  31.61     1:07.63 (36.02)                                        
 91 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM      1:04.00    1:07.98  
                  30.18     1:07.98 (37.80)                                        
 92 Liberti, Lynnie           17 Countryside YMCA-OH  1:04.96    1:08.29  
                  32.39     1:08.29 (35.90)                                        
 93 Saxon, Gina               16 Hudson Heat-LE       1:03.72    1:08.31  
                  31.35     1:08.31 (36.96)                                        
 94 Bauer, Jordyn             15 LESD-LE              1:08.84    1:08.69  
                  32.24     1:08.69 (36.45)                                        
 95 Pichola, Elise            15 Lakewood-LE          1:05.29    1:09.16  
                  31.71     1:09.16 (37.45)                                        
 96 Wilding, Hannah           15 Upper St. Clair-AM        NT    1:09.20  
                  31.56     1:09.20 (37.64)                                        
 97 Doyle, Brenna             18 Bethel Park-AM       1:04.42    1:09.65  
                  31.75     1:09.65 (37.90)                                        
 98 Strawser, Amy             17 SwimStrong-LE        1:04.26    1:10.61  
                  31.85     1:10.61 (38.76)                                        
 99 Williams, Megan           16 Upper St. Clair-AM   1:02.24    1:11.65  
                  33.95     1:11.65 (37.70)                                        
100 Preske, Annellese         15 LESD-LE                   NT    1:12.92  
                  32.99     1:12.92 (39.93)                                        
101 Shapiro, Alison           15 Mt. Lebanon-AM            NT    1:13.59  
                  33.28     1:13.59 (40.31)                                        
 -- Kelly, Mariah             16 Upper St. Clair-AM   1:03.63         DQ  
                  32.51          DQ (37.25)                                        
 
Women Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Pool Records: * 58.21   11/3/2012 Line Loveberg, Duquense Univers              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leib, Gena                13 Solon Stars-LE            NT    1:08.60  
                  32.01     1:08.60 (36.59)                                        
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:58.29  11/23/2013 Kaitlyn Johnson, LESD                      
Pool Records: * 1:59.63        2012 Sarah Koucheki, SPIRE LESD                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Johnson, Kaitlyn          24 LESD-LE              2:01.64    1:58.29!  11  
                  26.38       56.78 (30.40)     1:27.00 (30.22)     1:58.29 (31.29)
  2 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   2:04.79    2:03.72    9  
                  27.84       58.89 (31.05)     1:30.83 (31.94)     2:03.72 (32.89)
  3 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE              2:08.83    2:04.63    8  
                  28.30       59.73 (31.43)     1:32.27 (32.54)     2:04.63 (32.36)
  4 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE         2:11.09    2:05.76    7  
                  27.61       58.98 (31.37)     1:31.71 (32.73)     2:05.76 (34.05)
  5 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      2:11.12    2:08.20    6  
                  28.50     1:00.48 (31.98)     1:35.08 (34.60)     2:08.20 (33.12)
  6 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  2:07.26    2:08.60    5  
                  28.45     1:01.47 (33.02)     1:34.81 (33.34)     2:08.60 (33.79)
  7 Kang, Yvonne              16 UN-NI                2:10.75    2:10.48    4  
                  28.48     1:00.86 (32.38)     1:35.21 (34.35)     2:10.48 (35.27)
  8 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM   2:09.61    2:10.60    3  
                  28.50     1:01.66 (33.16)     1:36.10 (34.44)     2:10.60 (34.50)
  9 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM       2:12.20    2:11.94    2  
                  29.25     1:02.16 (32.91)     1:36.76 (34.60)     2:11.94 (35.18)
 10 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          2:12.19    2:13.01    1  
                  29.26     1:02.87 (33.61)     1:37.66 (34.79)     2:13.01 (35.35)
B - Final
 11 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM   2:13.06    2:05.87  
                  28.57     1:00.34 (31.77)     1:32.56 (32.22)     2:05.87 (33.31)
 12 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       2:15.43    2:09.99  
                  29.10     1:02.06 (32.96)     1:36.14 (34.08)     2:09.99 (33.85)
 13 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        2:13.94    2:10.36  
                  29.03     1:01.83 (32.80)     1:36.42 (34.59)     2:10.36 (33.94)
 14 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH  2:20.37    2:12.10  
                  29.63     1:03.11 (33.48)     1:36.95 (33.84)     2:12.10 (35.15)
 15 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   2:13.50    2:13.02  
                  29.82     1:03.19 (33.37)     1:37.60 (34.41)     2:13.02 (35.42)
 16 Obrien, Natalie           17 Firestone-LE         2:20.78    2:15.22  
                  29.65     1:04.35 (34.70)     1:39.71 (35.36)     2:15.22 (35.51)
 17 Hirsh, Jessica            17 Bethel Park-AM       2:16.44    2:16.04  
                  30.42     1:04.50 (34.08)     1:39.48 (34.98)     2:16.04 (36.56)
 18 Phillips, Molly           17 Unat eac-AM          2:17.38    2:18.16  
                  29.34     1:03.39 (34.05)     1:40.03 (36.64)     2:18.16 (38.13)
 19 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM       2:21.23    2:18.96  
                  31.45     1:08.15 (36.70)     1:42.45 (34.30)     2:18.96 (36.51)
 20 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM       2:13.30    2:22.08  
                  29.67     1:05.25 (35.58)     1:42.77 (37.52)     2:22.08 (39.31)
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:58.29  11/23/2013 Kaitlyn Johnson, LESD                      
Pool Records: * 1:59.63        2012 Sarah Koucheki, SPIRE LESD                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Kaitlyn          24 LESD-LE              2:07.97    2:01.64  
                  27.80       59.09 (31.29)     1:30.12 (31.03)     2:01.64 (31.52)
  2 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   2:04.49    2:04.79  
                  28.20       59.53 (31.33)     1:31.75 (32.22)     2:04.79 (33.04)
  3 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  2:00.69    2:07.26  
                  28.32     1:01.03 (32.71)     1:33.81 (32.78)     2:07.26 (33.45)
  4 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE              2:07.96    2:08.83  
                  28.77     1:01.57 (32.80)     1:35.14 (33.57)     2:08.83 (33.69)
  5 Churman, Kayla            16 Allegheny North-AM   2:09.25    2:09.61  
                  29.03     1:01.91 (32.88)     1:36.23 (34.32)     2:09.61 (33.38)
  6 Kang, Yvonne              16 UN-NI                2:12.56    2:10.75  
                  28.42     1:01.39 (32.97)     1:36.08 (34.69)     2:10.75 (34.67)
  7 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE         2:07.64    2:11.09  
                  28.92     1:02.29 (33.37)     1:36.29 (34.00)     2:11.09 (34.80)
  8 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      2:10.26    2:11.12  
                  29.73     1:02.25 (32.52)     1:36.42 (34.17)     2:11.12 (34.70)
  9 Gysegem, Aimee            16 Penguins-LE          2:11.43    2:12.19  
                  30.12     1:03.53 (33.41)     1:37.78 (34.25)     2:12.19 (34.41)
 10 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM       2:13.90    2:12.20  
                  29.57     1:02.80 (33.23)     1:37.33 (34.53)     2:12.20 (34.87)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM   2:12.07    2:13.06  
                  29.27     1:02.40 (33.13)     1:37.37 (34.97)     2:13.06 (35.69)
 12 Douds, Megan              18 Bethel Park-AM       2:13.48    2:13.30  
                  29.12     1:02.70 (33.58)     1:38.20 (35.50)     2:13.30 (35.10)
 13 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   2:13.16    2:13.50  
                  30.39     1:04.38 (33.99)     1:38.78 (34.40)     2:13.50 (34.72)
 14 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        2:08.28    2:13.94  
                  30.45     1:05.06 (34.61)     1:39.48 (34.42)     2:13.94 (34.46)
 15 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       2:04.64    2:15.43  
                  30.10     1:04.78 (34.68)     1:39.95 (35.17)     2:15.43 (35.48)
 16 Hirsh, Jessica            17 Bethel Park-AM       2:18.98    2:16.44  
                  29.82     1:03.73 (33.91)     1:39.39 (35.66)     2:16.44 (37.05)
 17 Phillips, Molly           17 Unat eac-AM          2:16.43    2:17.38  
                  29.71     1:04.46 (34.75)     1:40.51 (36.05)     2:17.38 (36.87)
 18 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH  2:08.17    2:20.37  
                  31.49     1:06.83 (35.34)     1:43.04 (36.21)     2:20.37 (37.33)
 19 Obrien, Natalie           17 Firestone-LE         2:22.41    2:20.78  
                  31.42     1:07.70 (36.28)     1:44.24 (36.54)     2:20.78 (36.54)
 20 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM       2:05.40    2:21.23  
                  30.98     1:07.44 (36.46)     1:45.34 (37.90)     2:21.23 (35.89)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Mullen, Catherine         16 B3-LE                2:15.36    2:21.35  
                  31.86     1:07.42 (35.56)     1:44.12 (36.70)     2:21.35 (37.23)
 22 Bumgarner, Hannah         15 Mt. Lebanon-AM            NT    2:22.26  
                  30.63     1:06.09 (35.46)     1:43.85 (37.76)     2:22.26 (38.41)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Greguric, Hannah          15 Peters Township-AM   2:16.37    2:23.06  
                  30.73     1:05.54 (34.81)     1:43.89 (38.35)     2:23.06 (39.17)
 24 Crowley, Casey            17 B3-LE                     NT    2:23.92  
                  31.35     1:07.12 (35.77)     1:45.30 (38.18)     2:23.92 (38.62)
 25 Doody, Megan              17 Mt. Lebanon-AM       2:22.99    2:24.49  
                  31.70     1:10.09 (38.39)     1:49.23 (39.14)     2:24.49 (35.26)
 26 Etter, Kate               17 Countryside YMCA-OH  2:16.39    2:24.57  
                  31.32     1:08.43 (37.11)     1:46.38 (37.95)     2:24.57 (38.19)
 27 Forsythe, Abigail         16 LESD-LE              2:26.07    2:25.34  
                  31.78     1:09.07 (37.29)     1:47.65 (38.58)     2:25.34 (37.69)
 -- Sowinski, Monica          16 Greater Latrobe-AM   2:16.60         DQ  
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:01.68  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
Pool Records: * 1:59.05        2013 Mali K Kobelja, Richmond                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             2:03.05    2:02.24   11  
                  26.74       57.18 (30.44)     1:33.71 (36.53)     2:02.24 (28.53)
  2 Barber, Lauren            17 Jcc Sailfish-AM      2:02.70    2:03.19    9  
                  27.39       59.75 (32.36)     1:34.61 (34.86)     2:03.19 (28.58)
  3 Heller, Lauren            15 LESD-LE              2:09.50    2:04.48    8  
                  26.76       58.28 (31.52)     1:36.14 (37.86)     2:04.48 (28.34)
  4 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM   2:06.81    2:04.65    7  
                  27.37       59.80 (32.43)     1:35.96 (36.16)     2:04.65 (28.69)
  5 Myers, Madison            16 Firestone-LE         2:09.15    2:04.82    6  
                  26.87       58.08 (31.21)     1:36.08 (38.00)     2:04.82 (28.74)
  6 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      2:08.06    2:05.53    5  
                  27.43       59.15 (31.72)     1:37.22 (38.07)     2:05.53 (28.31)
  7 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       2:09.01    2:07.64    4  
                  28.16     1:01.43 (33.27)     1:38.31 (36.88)     2:07.64 (29.33)
  8 Hart, Crile               15 LESD-LE              2:09.60    2:08.93    3  
                  28.01       59.91 (31.90)     1:38.66 (38.75)     2:08.93 (30.27)
  9 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM          2:09.36    2:09.23    2  
                  27.77     1:00.93 (33.16)     1:39.71 (38.78)     2:09.23 (29.52)
 10 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM   2:09.12    2:09.76    1  
                  28.45     1:00.15 (31.70)     1:39.70 (39.55)     2:09.76 (30.06)
B - Final
 11 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          2:10.21    2:07.71  
                  27.75       59.29 (31.54)     1:37.86 (38.57)     2:07.71 (29.85)
 12 Kang, Yvonne              16 UN-NI                2:11.80    2:08.27  
                  27.15     1:00.39 (33.24)     1:38.98 (38.59)     2:08.27 (29.29)
 13 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       2:10.31    2:08.44  
                  28.30     1:02.19 (33.89)     1:38.89 (36.70)     2:08.44 (29.55)
 14 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        2:11.06    2:09.76  
                  29.61     1:02.62 (33.01)     1:39.52 (36.90)     2:09.76 (30.24)
 15 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      2:10.01    2:09.94  
                  29.01     1:02.80 (33.79)     1:40.55 (37.75)     2:09.94 (29.39)
 16 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM  2:11.72    2:10.74  
                  28.49     1:01.14 (32.65)     1:40.79 (39.65)     2:10.74 (29.95)
 17 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM       2:10.49    2:10.92  
                  29.21     1:01.68 (32.47)     1:41.86 (40.18)     2:10.92 (29.06)
 18 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  2:10.06    2:12.50  
                  28.27     1:00.36 (32.09)     1:41.62 (41.26)     2:12.50 (30.88)
 19 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         2:12.53    2:13.01  
                  29.13     1:03.57 (34.44)     1:41.72 (38.15)     2:13.01 (31.29)
 20 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        2:12.13    2:14.89  
                  29.09     1:02.24 (33.15)     1:43.45 (41.21)     2:14.89 (31.44)
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:01.68  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
Pool Records: * 1:59.05        2013 Mali K Kobelja, Richmond                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barber, Lauren            17 Jcc Sailfish-AM      2:05.63    2:02.70  
                  27.03       59.36 (32.33)     1:33.91 (34.55)     2:02.70 (28.79)
  2 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             2:00.88    2:03.05  
                  26.75       58.30 (31.55)     1:35.59 (37.29)     2:03.05 (27.46)
  3 Soulia, Morgan            16 Allegheny North-AM   2:06.04    2:06.81  
                  26.98       59.46 (32.48)     1:36.64 (37.18)     2:06.81 (30.17)
  4 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      2:03.09    2:08.06  
                  27.76     1:00.44 (32.68)     1:39.03 (38.59)     2:08.06 (29.03)
  5 Coy*, Maria               16 Solon Stars-LE       2:07.77    2:09.01  
                  28.54     1:01.71 (33.17)     1:39.08 (37.37)     2:09.01 (29.93)
  6 Du, Jacquelyn             16 Allegheny North-AM   2:16.27    2:09.12  
                  28.55       59.02 (30.47)     1:38.47 (39.45)     2:09.12 (30.65)
  7 Myers, Madison            16 Firestone-LE         2:09.66    2:09.15  
                  27.74     1:00.09 (32.35)     1:39.06 (38.97)     2:09.15 (30.09)
  8 Ruffing, Alyssa           17 Franklin-AM          2:10.47    2:09.36  
                  27.96     1:00.66 (32.70)     1:38.70 (38.04)     2:09.36 (30.66)
  9 Heller, Lauren            15 LESD-LE              2:06.06    2:09.50  
                  27.27       59.95 (32.68)     1:39.54 (39.59)     2:09.50 (29.96)
 10 Hart, Crile               15 LESD-LE              2:09.03    2:09.60  
                  27.80       59.53 (31.73)     1:38.57 (39.04)     2:09.60 (31.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      2:11.94    2:10.01  
                  28.64     1:02.66 (34.02)     1:40.14 (37.48)     2:10.01 (29.87)
 12 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  2:07.23    2:10.06  
                  28.01       59.23 (31.22)     1:39.90 (40.67)     2:10.06 (30.16)
 13 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          2:10.13    2:10.21  
                  27.55       59.63 (32.08)     1:39.51 (39.88)     2:10.21 (30.70)
 14 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       2:05.70    2:10.31  
                  28.91     1:02.95 (34.04)     1:40.18 (37.23)     2:10.31 (30.13)
 15 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM       2:06.71    2:10.49  
                  28.82     1:00.97 (32.15)     1:40.80 (39.83)     2:10.49 (29.69)
 16 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        2:14.03    2:11.06  
                  30.10     1:03.62 (33.52)     1:40.42 (36.80)     2:11.06 (30.64)
 17 Feola, Natalie            17 Chartiers Valley-AM  2:10.97    2:11.72  
                  28.09     1:00.77 (32.68)     1:41.16 (40.39)     2:11.72 (30.56)
 18 Kang, Yvonne              16 UN-NI                2:20.00    2:11.80  
                  27.46     1:01.15 (33.69)     1:40.92 (39.77)     2:11.80 (30.88)
 19 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        2:11.01    2:12.13  
                  29.09     1:02.27 (33.18)     1:41.67 (39.40)     2:12.13 (30.46)
 20 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   2:11.86    2:12.34  
                  27.95     1:02.97 (35.02)     1:42.55 (39.58)     2:12.34 (29.79)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         2:15.41    2:12.53  
                  28.91     1:02.78 (33.87)     1:40.94 (38.16)     2:12.53 (31.59)
 22 Zido, Claudia             16 Franklin-AM          2:16.81    2:12.67  
                  28.30     1:01.28 (32.98)     1:42.04 (40.76)     2:12.67 (30.63)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Shaffer, Victoria         16 Upper St. Clair-AM   2:13.62    2:13.20  
                  28.81     1:02.09 (33.28)     1:42.78 (40.69)     2:13.20 (30.42)
 24 McNichols, Macie          17 SwimStrong-LE        2:14.52    2:13.58  
                  28.22     1:02.43 (34.21)     1:43.59 (41.16)     2:13.58 (29.99)
 25 Choate, Lindsey           15 Upper St. Clair-AM   2:19.98    2:13.82  
                  28.91     1:02.57 (33.66)     1:42.86 (40.29)     2:13.82 (30.96)
 26 Beasley, Sia              17 Fox Chapel-AM        2:13.60    2:14.23  
                  28.56     1:01.21 (32.65)     1:42.72 (41.51)     2:14.23 (31.51)
 27 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM   2:15.01    2:14.41  
                  30.67     1:02.92 (32.25)     1:42.98 (40.06)     2:14.41 (31.43)
 28 Bullen, Kathryn           17 LESD-LE              2:12.98    2:14.44  
                  28.68     1:02.52 (33.84)     1:43.84 (41.32)     2:14.44 (30.60)
 29 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE        2:12.06    2:14.79  
                  29.71     1:03.58 (33.87)     1:43.48 (39.90)     2:14.79 (31.31)
 30 Whitman, Madison          15 Firestone-LE         2:13.93    2:14.91  
                  29.96     1:05.13 (35.17)     1:43.73 (38.60)     2:14.91 (31.18)
 31 Bishop, Kristen           17 Allegheny North-AM   2:10.94    2:14.94  
                  28.90     1:03.23 (34.33)     1:44.02 (40.79)     2:14.94 (30.92)
 32 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   2:14.55    2:14.97  
                  29.15     1:06.32 (37.17)     1:43.91 (37.59)     2:14.97 (31.06)
 33 Glunt, Victoria           16 LESD-LE              2:15.68    2:15.12  
                  28.27     1:03.16 (34.89)     1:43.40 (40.24)     2:15.12 (31.72)
 34 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE    2:11.47    2:15.44  
                  29.75     1:03.85 (34.10)     1:43.97 (40.12)     2:15.44 (31.47)
 35 Bonezzi, Jessica          16 Firestone-LE         2:18.50    2:15.79  
                  28.11     1:04.29 (36.18)     1:43.97 (39.68)     2:15.79 (31.82)
 36 Cochran, Jessica          15 Norwin Aqua-AM       2:18.80    2:16.14  
                  27.98     1:01.50 (33.52)     1:43.35 (41.85)     2:16.14 (32.79)
 37 Hart, Carly               15 Firestone-LE         2:17.17    2:16.33  
                  28.35     1:04.79 (36.44)     1:43.88 (39.09)     2:16.33 (32.45)
 38 Song, Jade                17 Allegheny North-AM   2:09.09    2:16.60  
                  29.88     1:04.83 (34.95)     1:45.28 (40.45)     2:16.60 (31.32)
 39 Wong, Anna                17 Solon Stars-LE       2:19.01    2:17.32  
                  29.54     1:03.03 (33.49)     1:46.18 (43.15)     2:17.32 (31.14)
 39 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM       2:22.07    2:17.32  
                  28.87     1:02.78 (33.91)     1:46.64 (43.86)     2:17.32 (30.68)
 41 Kramer, Kelly             17 Bethel Park-AM       2:14.27    2:17.41  
                  29.66     1:03.49 (33.83)     1:44.35 (40.86)     2:17.41 (33.06)
 42 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM   2:15.83    2:17.51  
                  29.69     1:04.27 (34.58)     1:46.02 (41.75)     2:17.51 (31.49)
 43 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM       2:20.94    2:17.52  
                  29.76     1:03.76 (34.00)     1:45.72 (41.96)     2:17.52 (31.80)
 44 Obrien, Natalie           17 Firestone-LE         2:16.28    2:17.78  
                  29.10     1:04.40 (35.30)     1:45.79 (41.39)     2:17.78 (31.99)
 45 Kelly, Paige              17 Hudson Heat-LE       2:06.79    2:17.97  
                  29.62     1:04.32 (34.70)     1:45.80 (41.48)     2:17.97 (32.17)
 46 Boyd, Stephanie           16 Hudson Heat-LE       2:18.17    2:17.99  
                  31.17     1:05.41 (34.24)     1:46.42 (41.01)     2:17.99 (31.57)
 47 Reddon, Allie             15 STAR-NI              2:14.02    2:18.13  
                  29.38     1:05.76 (36.38)     1:47.03 (41.27)     2:18.13 (31.10)
 48 Flynn, Emma               16 Ulake Shore-LE       2:07.36    2:18.25  
                  28.50     1:04.16 (35.66)     1:45.27 (41.11)     2:18.25 (32.98)
 49 Greguric, Hannah          15 Peters Township-AM   2:23.12    2:18.44  
                  29.10     1:04.47 (35.37)     1:46.91 (42.44)     2:18.44 (31.53)
 50 Armitage, Julia           15 LESD-LE              2:17.29    2:18.55  
                  30.34     1:06.66 (36.32)     1:46.82 (40.16)     2:18.55 (31.73)
 51 Neft, Sierr               18 Chartiers Valley-AM  2:19.09    2:18.68  
                  30.14     1:06.31 (36.17)     1:46.73 (40.42)     2:18.68 (31.95)
 52 Bogdanski, Veronica       16 Mt. Lebanon-AM       2:24.39    2:18.76  
                  29.16     1:04.19 (35.03)     1:46.74 (42.55)     2:18.76 (32.02)
 53 Kovacicek, Cassidy        17 Chartiers Valley-AM  2:17.16    2:18.77  
                  29.91     1:05.02 (35.11)     1:46.06 (41.04)     2:18.77 (32.71)
 54 Liu, Karina               16 Upper St. Clair-AM   2:17.75    2:18.96  
                  30.35     1:04.86 (34.51)     1:46.17 (41.31)     2:18.96 (32.79)
 55 Motch, Mary               16 Solon Stars-LE       2:23.57    2:19.03  
                  27.48     1:02.17 (34.69)     1:48.67 (46.50)     2:19.03 (30.36)
 56 Auckley, Elizabeth        17 SwimStrong-LE        2:11.52    2:19.18  
                  28.48     1:02.79 (34.31)     1:46.25 (43.46)     2:19.18 (32.93)
 57 Washko, Molly             18 SwimStrong-LE        2:21.87    2:19.24  
                  29.40     1:06.29 (36.89)     1:45.75 (39.46)     2:19.24 (33.49)
 58 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM   2:11.75    2:19.27  
                  29.58     1:05.90 (36.32)     1:46.01 (40.11)     2:19.27 (33.26)
 59 Defrancesco, Gina         18 Greater Latrobe-AM   2:20.12    2:19.39  
                  29.32     1:05.23 (35.91)     1:48.08 (42.85)     2:19.39 (31.31)
 60 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM      2:19.11    2:19.44  
                  30.39     1:05.67 (35.28)     1:50.05 (44.38)     2:19.44 (29.39)
 61 Sopenski, Charlotte       16 LESD-LE              2:20.18    2:19.65  
                  29.11     1:05.22 (36.11)     1:47.31 (42.09)     2:19.65 (32.34)
 62 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        2:07.02    2:19.76  
                  29.66     1:05.30 (35.64)     1:47.36 (42.06)     2:19.76 (32.40)
 63 Root, Maggie              17 Allegheny North-AM   2:20.26    2:19.77  
                  28.78     1:06.33 (37.55)     1:47.93 (41.60)     2:19.77 (31.84)
 64 Smith, DeAnna             15 Ridgewood YMCA-LE    2:19.27    2:19.86  
                  31.30     1:07.33 (36.03)     1:48.24 (40.91)     2:19.86 (31.62)
 65 Kahmann, Marianne         16 Countryside YMCA-OH  2:11.72    2:19.90  
                  29.23     1:01.73 (32.50)     1:45.42 (43.69)     2:19.90 (34.48)
 66 Morrow, Jess              16 Penguins-LE          2:15.15    2:19.98  
                  30.37     1:06.95 (36.58)     1:46.61 (39.66)     2:19.98 (33.37)
 67 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE       2:21.43    2:20.16  
                  29.28     1:04.73 (35.45)     1:49.23 (44.50)     2:20.16 (30.93)
 67 Liang, Sara               16 Countryside YMCA-OH  2:17.30    2:20.16  
                  29.36     1:04.39 (35.03)     1:46.66 (42.27)     2:20.16 (33.50)
 69 Mayhew, Ally              18 Springfield YMCA-OH       NT    2:20.25  
                  28.05     1:02.59 (34.54)     1:45.63 (43.04)     2:20.25 (34.62)
 70 Byer, Brittany            15 Mt. Lebanon-AM       2:24.21    2:20.49  
                  30.76     1:05.55 (34.79)     1:49.64 (44.09)     2:20.49 (30.85)
 71 McElhaney, Jillian        15 Butler Y-AM          2:21.28    2:20.63  
                  29.13     1:05.27 (36.14)     1:47.49 (42.22)     2:20.63 (33.14)
 72 Russoniello, Erin         17 Chartiers Valley-AM  2:14.73    2:20.89  
                  30.91     1:06.81 (35.90)     1:46.86 (40.05)     2:20.89 (34.03)
 73 Tarbuck, Samantha         16 Ridgewood YMCA-LE    2:17.69    2:20.91  
                  30.95     1:07.70 (36.75)     1:48.47 (40.77)     2:20.91 (32.44)
 74 Verardi, Anna             15 Allegheny North-AM   2:20.87    2:21.13  
                  29.24     1:04.53 (35.29)     1:47.93 (43.40)     2:21.13 (33.20)
 75 Soika, Ari                15 SwimStrong-LE        2:16.14    2:21.26  
                  29.93     1:07.24 (37.31)     1:48.47 (41.23)     2:21.26 (32.79)
 76 Verardi, Aimee            15 Allegheny North-AM   2:23.89    2:21.53  
                  31.19     1:07.06 (35.87)     1:48.17 (41.11)     2:21.53 (33.36)
 77 Wright, Katie             15 Allegheny North-AM   2:25.21    2:21.61  
                  29.84     1:08.24 (38.40)     1:49.16 (40.92)     2:21.61 (32.45)
 78 Scanlan, Elise            15 Franklin-AM          2:19.97    2:21.67  
                  28.40     1:02.56 (34.16)     1:46.44 (43.88)     2:21.67 (35.23)
 79 McCune, Carolyn           15 Town Wreckers-NI     2:15.49    2:21.70  
                  29.72     1:05.63 (35.91)     1:47.99 (42.36)     2:21.70 (33.71)
 80 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM       2:17.20    2:21.80  
                  29.92     1:07.12 (37.20)     1:48.34 (41.22)     2:21.80 (33.46)
 81 Mattson, Karley           16 SwimStrong-LE        2:14.82    2:21.89  
                  31.45     1:06.88 (35.43)     1:49.35 (42.47)     2:21.89 (32.54)
 82 Steponick, Jessica        15 Ridgewood YMCA-LE    2:17.28    2:21.92  
                  30.82     1:06.94 (36.12)     1:49.23 (42.29)     2:21.92 (32.69)
 83 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE       2:13.68    2:22.04  
                  29.83     1:05.37 (35.54)     1:49.39 (44.02)     2:22.04 (32.65)
 84 Dolce, Maddie             15 Town Wreckers-NI     2:24.49    2:22.16  
                  30.82     1:05.35 (34.53)     1:49.43 (44.08)     2:22.16 (32.73)
 85 Clough, Allison           16 Countryside YMCA-OH  2:15.32    2:22.38  
                  30.76     1:06.49 (35.73)     1:48.34 (41.85)     2:22.38 (34.04)
 86 Gundling, Natalie         15 Hudson Heat-LE       2:22.10    2:22.45  
                  30.90     1:07.24 (36.34)     1:50.01 (42.77)     2:22.45 (32.44)
 87 Buerger, Emma             15 Mt. Lebanon-AM       2:23.17    2:22.70  
                  31.64     1:08.03 (36.39)     1:50.35 (42.32)     2:22.70 (32.35)
 88 Saccogna, Jillian         17 Hudson Heat-LE       2:24.00    2:22.85  
                  30.01     1:06.94 (36.93)     1:51.56 (44.62)     2:22.85 (31.29)
 89 Yonek, Becca              16 Bethel Park-AM       2:19.15    2:23.06  
                  31.47     1:08.45 (36.98)     1:51.14 (42.69)     2:23.06 (31.92)
 90 Ferrante, Felice          15 LESD-LE              2:17.36    2:23.23  
                  32.17     1:08.78 (36.61)     1:52.37 (43.59)     2:23.23 (30.86)
 91 Allen, Alize              15 STAR-NI              2:15.26    2:23.32  
                  29.08     1:05.85 (36.77)     1:51.56 (45.71)     2:23.32 (31.76)
 92 Bumgarner, Hannah         15 Mt. Lebanon-AM            NT    2:23.78  
                  30.30     1:07.88 (37.58)     1:51.94 (44.06)     2:23.78 (31.84)
 93 Granger, Caroline         17 SwimStrong-LE        2:23.72    2:24.40  
                  31.85     1:09.13 (37.28)     1:51.60 (42.47)     2:24.40 (32.80)
 94 Easterling, Meredith      16 Franklin-AM          2:24.02    2:24.47  
                  29.84     1:07.33 (37.49)     1:52.50 (45.17)     2:24.47 (31.97)
 95 Rice, Nevie               16 Countryside YMCA-OH  2:24.51    2:24.55  
                  31.34     1:06.46 (35.12)     1:53.05 (46.59)     2:24.55 (31.50)
 96 Rohweder, Natalie         15 Tiger Sharks-LE      2:19.54    2:24.84  
                  33.48     1:12.27 (38.79)     1:52.30 (40.03)     2:24.84 (32.54)
 97 Paine, Molly              15 LESD-LE              2:20.49    2:24.96  
                  32.18     1:06.76 (34.58)     1:52.22 (45.46)     2:24.96 (32.74)
 98 Doyle, Brenna             18 Bethel Park-AM       2:17.54    2:25.25  
                  31.05     1:09.73 (38.68)     1:51.27 (41.54)     2:25.25 (33.98)
 99 Marcucci, Miranda         16 Chartiers Valley-AM       NT    2:25.31  
                  30.96     1:07.87 (36.91)     1:51.70 (43.83)     2:25.31 (33.61)
100 D'Amico, Halle            16 Solon Stars-LE       2:20.86    2:25.62  
                  31.10     1:07.18 (36.08)     1:52.31 (45.13)     2:25.62 (33.31)
101 Geyer, Samantha           16 Copley-LE            2:24.31    2:25.67  
                  32.00     1:09.54 (37.54)     1:51.55 (42.01)     2:25.67 (34.12)
102 Hutchinson, Ellen         17 Lakewood-LE          2:17.64    2:25.70  
                  30.73     1:05.34 (34.61)     1:52.78 (47.44)     2:25.70 (32.92)
103 Cerne, Claire             15 LESD-LE              2:22.43    2:25.78  
                  32.18     1:08.23 (36.05)     1:53.39 (45.16)     2:25.78 (32.39)
104 Schott, Logan             18 Chartiers Valley-AM       NT    2:26.25  
                  32.59     1:10.01 (37.42)     1:52.41 (42.40)     2:26.25 (33.84)
105 Smith, Emily              16 Countryside YMCA-OH  2:23.27    2:26.66  
                  31.66     1:11.10 (39.44)     1:53.06 (41.96)     2:26.66 (33.60)
106 Saxon, Gina               16 Hudson Heat-LE       2:19.93    2:26.80  
                  31.93     1:11.28 (39.35)     1:52.22 (40.94)     2:26.80 (34.58)
107 Collini, Letizia          15 Cavalier-AM          2:24.46    2:26.87  
                  30.85     1:10.16 (39.31)     1:53.96 (43.80)     2:26.87 (32.91)
108 Preske, Annellese         15 LESD-LE                   NT    2:27.05  
                  31.85     1:08.43 (36.58)     1:53.53 (45.10)     2:27.05 (33.52)
109 Mullen, Catherine         16 B3-LE                2:23.11    2:27.13  
                  30.05     1:09.07 (39.02)     1:53.48 (44.41)     2:27.13 (33.65)
110 Doody, Megan              17 Mt. Lebanon-AM       2:23.69    2:27.28  
                  30.94     1:09.59 (38.65)     1:54.19 (44.60)     2:27.28 (33.09)
111 Wassell, Mary             17 Millcreek-AM         2:24.17    2:27.29  
                  31.37     1:08.46 (37.09)     1:53.58 (45.12)     2:27.29 (33.71)
112 Etter, Kate               17 Countryside YMCA-OH  2:22.59    2:27.65  
                  29.99     1:08.86 (38.87)     1:55.70 (46.84)     2:27.65 (31.95)
113 Forsythe, Abigail         16 LESD-LE              2:28.19    2:28.07  
                  31.28     1:09.45 (38.17)     1:55.27 (45.82)     2:28.07 (32.80)
114 Gonda, Sarah              17 Penguins-LE          2:21.66    2:28.09  
                  32.12     1:08.41 (36.29)     1:53.17 (44.76)     2:28.09 (34.92)
115 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH  2:15.25    2:28.22  
                  29.25     1:07.41 (38.16)     1:53.32 (45.91)     2:28.22 (34.90)
116 Smith, Libby              15 Lake Shore-LE        2:24.09    2:28.59  
                  32.61     1:11.48 (38.87)     1:53.42 (41.94)     2:28.59 (35.17)
117 Arel, Kelly               15 Fox Chapel-AM        2:24.66    2:30.49  
                  33.81     1:09.85 (36.04)     1:56.75 (46.90)     2:30.49 (33.74)
118 Hare, Olivia              16 Countryside YMCA-OH  2:23.24    2:30.70  
                  34.20     1:10.05 (35.85)     1:55.87 (45.82)     2:30.70 (34.83)
119 McCrory, Stephanie        17 Countryside YMCA-OH  2:23.92    2:31.56  
                  36.45     1:14.07 (37.62)     1:57.48 (43.41)     2:31.56 (34.08)
120 Braun, Katarina           16 Cavalier-AM          2:23.72    2:31.78  
                  31.45     1:08.07 (36.62)     1:58.36 (50.29)     2:31.78 (33.42)
121 Manuck, Carolyn           18 Fox Chapel-AM        2:26.49    2:32.09  
                  32.80     1:14.10 (41.30)     1:55.79 (41.69)     2:32.09 (36.30)
122 Williams, Megan           16 Upper St. Clair-AM   2:13.44    2:33.94  
                  33.25     1:11.81 (38.56)     1:57.66 (45.85)     2:33.94 (36.28)
123 Bergman, Emily            17 Chartiers Valley-AM       NT    2:39.43  
                  35.15     1:16.28 (41.13)     2:02.83 (46.55)     2:39.43 (36.60)
124 Luciano, Dana             16 LESD-LE              2:53.23    2:39.65  
                  36.10     1:18.53 (42.43)     2:03.88 (45.35)     2:39.65 (35.77)
125 Baran, Meredith           15 LESD-LE              2:41.93    2:39.93  
                  34.63     1:15.53 (40.90)     2:04.50 (48.97)     2:39.93 (35.43)
 -- Thurn, Brianna            15 Dolphins-NI               NT         DQ  
                  32.66     1:11.78 (39.12)     2:03.04 (51.26)          DQ (39.25)
 -- Crowley, Casey            17 B3-LE                2:20.04         DQ  
                  32.89     1:12.06 (39.17)     2:03.66 (51.60)          DQ (41.42)
 -- Shapiro, Alison           15 Mt. Lebanon-AM            NT         DQ  
                  31.54     1:12.16 (40.62)     1:57.18 (45.02)          DQ (32.10)
 -- Pichola, Elise            15 Lakewood-LE          2:24.79         DQ  
                  32.69     1:15.38 (42.69)     1:58.62 (43.24)          DQ (37.31)
 -- Kotchman, Rachel          16 Ridgewood YMCA-LE    2:23.13         DQ  
                  30.89     1:06.83 (35.94)     1:48.51 (41.68)          DQ (32.50)
 -- Glenn, Alexis             17 Chartiers Valley-AM       NT         DQ  
                  29.59     1:07.80 (38.21)     1:51.22 (43.42)          DQ (32.23)
 -- Bauer, Jordyn             15 LESD-LE              2:28.15         DQ  
 -- Thorson, Alexandria       15 UN-LE                2:22.95         DQ  
                  30.68     1:09.46 (38.78)     1:53.86 (44.40)          DQ (32.06)
 
Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:16.72        2003 Alyssa Kiel - LESD-LE, LESD-LE             
Pool Records: * 4:18.64        2012 Katie Miller, Firestone                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Heidi             17 UGPAC-AM             4:22.41    4:22.80   11  
                  27.36       59.30 (31.94)     1:33.64 (34.34)     2:06.27 (32.63)
        2:44.11 (37.84)     3:23.29 (39.18)     3:53.85 (30.56)     4:22.80 (28.95)
  2 Myers, Madison            16 Firestone-LE         4:32.46    4:27.75    9  
                  27.69       58.34 (30.65)     1:32.72 (34.38)     2:05.78 (33.06)
        2:45.95 (40.17)     3:25.93 (39.98)     3:57.78 (31.85)     4:27.75 (29.97)
  3 Kondis, Peyton            15 Greater Pitt-AM      4:42.83    4:28.66    8  
                  29.31     1:02.64 (33.33)     1:37.82 (35.18)     2:12.89 (35.07)
        2:49.70 (36.81)     3:27.61 (37.91)     3:59.20 (31.59)     4:28.66 (29.46)
  4 Lisy, Samantha            17 Usolon Stars-LE      4:27.36    4:30.59    7  
                  28.37     1:01.14 (32.77)     1:36.04 (34.90)     2:10.20 (34.16)
        2:49.39 (39.19)     3:28.49 (39.10)     4:00.10 (31.61)     4:30.59 (30.49)
  5 Painter, Kathryn          16 Norwin Aqua-AM       4:25.45    4:30.60    6  
                  29.32     1:02.64 (33.32)     1:37.64 (35.00)     2:12.32 (34.68)
        2:50.87 (38.55)     3:28.76 (37.89)     4:00.04 (31.28)     4:30.60 (30.56)
  6 Dean, Franny              16 Fox Chapel-AM        4:39.84    4:31.09    5  
                  30.20     1:03.87 (33.67)     1:38.33 (34.46)     2:12.20 (33.87)
        2:49.85 (37.65)     3:28.83 (38.98)     4:00.28 (31.45)     4:31.09 (30.81)
  7 Slabe, Emily              17 Countryside YMCA-OH  4:20.66    4:33.41    4  
                  28.03       59.93 (31.90)     1:33.85 (33.92)     2:06.41 (32.56)
        2:48.17 (41.76)     3:29.65 (41.48)     4:02.20 (32.55)     4:33.41 (31.21)
  8 Hart, Crile               15 LESD-LE              4:36.73    4:33.69    3  
                  29.01     1:02.31 (33.30)     1:36.68 (34.37)     2:10.30 (33.62)
        2:50.47 (40.17)     3:31.00 (40.53)     4:03.18 (32.18)     4:33.69 (30.51)
  9 Palu-Benson, Saoirse      17 Upper St. Clair-AM   4:39.77    4:34.09    2  
                  27.88       59.50 (31.62)     1:35.58 (36.08)     2:10.64 (35.06)
        2:51.08 (40.44)     3:32.54 (41.46)     4:03.65 (31.11)     4:34.09 (30.44)
 10 Forbes, Camryn            15 Butler Y-AM          4:32.41    4:34.69    1  
                  28.57     1:02.08 (33.51)     1:36.17 (34.09)     2:10.09 (33.92)
        2:50.81 (40.72)     3:30.90 (40.09)     4:03.48 (32.58)     4:34.69 (31.21)
 11 Coy, Maria                16 Usolon Stars-LE      4:31.46    4:35.41  
                  29.17     1:02.78 (33.61)     1:38.78 (36.00)     2:13.20 (34.42)
        2:52.84 (39.64)     3:32.49 (39.65)     4:04.50 (32.01)     4:35.41 (30.91)
 12 Rakovec, Maureen          16 LESD-LE              4:33.58    4:36.16  
                  28.07     1:00.21 (32.14)     1:36.58 (36.37)     2:11.47 (34.89)
        2:53.32 (41.85)     3:35.36 (42.04)     4:05.72 (30.36)     4:36.16 (30.44)
 13 Brinkhoff, Allie          17 Bethel Park-AM       4:39.86    4:38.64  
                  29.58     1:03.39 (33.81)     1:37.30 (33.91)     2:11.26 (33.96)
        2:53.58 (42.32)     3:35.86 (42.28)     4:07.94 (32.08)     4:38.64 (30.70)
 14 Devorace, Lauren          15 SwimStrong-LE        4:37.84    4:38.78  
                  30.45     1:04.24 (33.79)     1:39.53 (35.29)     2:14.03 (34.50)
        2:54.34 (40.31)     3:34.54 (40.20)     4:07.52 (32.98)     4:38.78 (31.26)
 15 Kang, Yvonne              16 UN-NI                4:44.32    4:38.84  
                  28.06     1:00.54 (32.48)     1:36.59 (36.05)     2:11.76 (35.17)
        2:53.39 (41.63)     3:33.76 (40.37)     4:06.66 (32.90)     4:38.84 (32.18)
 16 Krug, Paris               15 Fox Chapel-AM        4:39.27    4:41.47  
                  29.43     1:03.39 (33.96)     1:38.81 (35.42)     2:13.40 (34.59)
        2:54.15 (40.75)     3:36.45 (42.30)     4:09.39 (32.94)     4:41.47 (32.08)
 17 Coghill, Courtney         15 Team Pitt-AM         4:49.43    4:42.91  
                  30.55     1:04.56 (34.01)     1:41.33 (36.77)     2:17.86 (36.53)
        2:57.31 (39.45)     3:37.03 (39.72)     4:10.22 (33.19)     4:42.91 (32.69)
 18 Eble, Kiley               17 LESD-LE              4:34.20    4:43.66  
                  28.20     1:01.47 (33.27)     1:37.35 (35.88)     2:12.52 (35.17)
        2:54.63 (42.11)     3:39.18 (44.55)     4:11.84 (32.66)     4:43.66 (31.82)
 19 Palu-Benson, Loeva        15 Uupper St Clair-AM   4:42.31    4:43.75  
                  29.83     1:03.39 (33.56)     1:41.94 (38.55)     2:19.93 (37.99)
        2:58.09 (38.16)     3:37.75 (39.66)     4:11.42 (33.67)     4:43.75 (32.33)
 20 Song, Jade                17 Allegheny North-AM   4:39.23    4:44.61  
                  31.54     1:04.94 (33.40)     1:41.86 (36.92)     2:17.51 (35.65)
        2:58.31 (40.80)     3:39.83 (41.52)     4:12.76 (32.93)     4:44.61 (31.85)
 21 Hart, Carly               15 Firestone-LE         4:50.57    4:44.74  
                  29.10     1:03.32 (34.22)     1:42.10 (38.78)     2:18.45 (36.35)
        2:58.04 (39.59)     3:39.16 (41.12)     4:12.63 (33.47)     4:44.74 (32.11)
 22 Otwell, Bria              16 Fox Chapel-AM        4:34.11    4:44.81  
                  29.60     1:03.27 (33.67)     1:40.14 (36.87)     2:16.58 (36.44)
        2:58.19 (41.61)     3:39.93 (41.74)     4:13.10 (33.17)     4:44.81 (31.71)
 23 Winar, Jubilee            16 Ridgewood YMCA-LE    4:38.94    4:45.47  
                  29.80     1:04.81 (35.01)     1:40.59 (35.78)     2:17.27 (36.68)
        2:57.99 (40.72)     3:40.08 (42.09)     4:13.37 (33.29)     4:45.47 (32.10)
 24 Rusinko, Hannah           15 Norwin Aqua-AM       4:50.36    4:47.57  
                  29.57     1:04.29 (34.72)     1:40.60 (36.31)     2:16.36 (35.76)
        2:59.72 (43.36)     3:42.79 (43.07)     4:15.99 (33.20)     4:47.57 (31.58)
 25 Caputo, G                 15 Allegheny North-AM   4:45.45    4:50.97  
                  31.29     1:07.29 (36.00)     1:41.71 (34.42)     2:15.79 (34.08)
        2:58.92 (43.13)     3:42.71 (43.79)     4:17.33 (34.62)     4:50.97 (33.64)
 26 Yoos, Emily               16 Upper St. Clair-AM   4:53.23    4:51.02  
                  29.76     1:02.88 (33.12)     1:40.24 (37.36)     2:17.20 (36.96)
        3:00.20 (43.00)     3:44.63 (44.43)     4:17.65 (33.02)     4:51.02 (33.37)
 27 Whitman, Madison          15 Firestone-LE         4:43.89    4:51.14  
                  31.37     1:07.35 (35.98)     1:45.98 (38.63)     2:23.90 (37.92)
        3:04.98 (41.08)     3:45.33 (40.35)     4:18.92 (33.59)     4:51.14 (32.22)
 28 Korenowski, Kayla         16 Solon Stars-LE       4:53.06    4:53.77  
                  31.07     1:07.13 (36.06)     1:43.11 (35.98)     2:19.50 (36.39)
        3:04.05 (44.55)     3:48.92 (44.87)     4:21.53 (32.61)     4:53.77 (32.24)
 29 Kuhn, Erin                16 Allegheny North-AM   4:53.74    4:55.87  
                  29.96     1:05.35 (35.39)     1:44.39 (39.04)     2:23.63 (39.24)
        3:04.95 (41.32)     3:46.52 (41.57)     4:21.69 (35.17)     4:55.87 (34.18)
 30 Ward, Trinity             12 Mt. Lebanon-AM            NT    4:56.14  
                  31.51     1:07.45 (35.94)     1:43.55 (36.10)     2:19.77 (36.22)
        3:04.63 (44.86)     3:48.55 (43.92)     4:23.90 (35.35)     4:56.14 (32.24)
 31 Sheehan, Aurelia          16 Jcc Sailfish-AM      4:49.56    4:58.07  
                  31.64     1:10.60 (38.96)     1:46.96 (36.36)     2:22.27 (35.31)
        3:09.71 (47.44)     3:53.84 (44.13)     4:25.92 (32.08)     4:58.07 (32.15)
 32 Gill, Emily               15 Solon Stars-LE       4:42.01    5:01.80  
                  30.98     1:06.60 (35.62)     1:43.67 (37.07)     2:19.85 (36.18)
        3:06.95 (47.10)     3:53.81 (46.86)     4:29.06 (35.25)     5:01.80 (32.74)
 33 Hubert, Courteney         17 Norwin Aqua-AM       4:52.80    5:03.96  
                  30.25     1:05.84 (35.59)     1:44.86 (39.02)     2:23.54 (38.68)
        3:06.41 (42.87)     3:51.03 (44.62)     4:28.23 (37.20)     5:03.96 (35.73)
 34 Fears, Tara               17 Countryside YMCA-OH  4:47.17    5:04.53  
                  30.72     1:05.88 (35.16)     1:46.02 (40.14)     2:24.63 (38.61)
        3:10.33 (45.70)     3:56.82 (46.49)     4:30.46 (33.64)     5:04.53 (34.07)
 35 Clough, Allison           16 Countryside YMCA-OH  4:50.05    5:05.72  
                  30.88     1:08.19 (37.31)     1:45.71 (37.52)     2:24.08 (38.37)
        3:09.48 (45.40)     3:53.62 (44.14)     4:30.42 (36.80)     5:05.72 (35.30)
 36 Benedict, Kira            14 STAR-NI              4:53.61    5:10.12  
                  30.41     1:06.82 (36.41)     1:45.37 (38.55)     2:23.79 (38.42)
        3:11.14 (47.35)     3:59.77 (48.63)     4:35.46 (35.69)     5:10.12 (34.66)
 37 D'Amico, Halle            16 Solon Stars-LE       4:53.35    5:10.24  
                  31.12     1:08.52 (37.40)     1:47.23 (38.71)     2:24.65 (37.42)
        3:11.55 (46.90)     3:58.99 (47.44)     4:35.29 (36.30)     5:10.24 (34.95)
 38 Dietz, Audrey             13 LESD-LE              5:14.50    5:22.06  
                  34.62     1:15.86 (41.24)     1:58.89 (43.03)     2:41.50 (42.61)
        3:25.65 (44.15)     4:10.58 (44.93)     4:47.13 (36.55)     5:22.06 (34.93)
 39 Covetta, Marissa          13 LESD-LE              5:20.00    5:26.27  
                  33.21     1:13.01 (39.80)     1:55.39 (42.38)     2:35.71 (40.32)
        3:24.06 (48.35)     4:12.56 (48.50)     4:49.97 (37.41)     5:26.27 (36.30)
 
Girls Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:28.94  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         S Koucheki, C Vexler, C Behn, K Johnson           
Pool Records: * 3:21.93        2013 University of Richmond                     
                         L. Hines, K. Yang, N. Ares, A. Kobelja            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:27.02    3:30.74   22  
     1) Heller, Lauren 15               2) Eulinberg, Iman 16             
     3) Doerr, Claire 15                4) Johnson, Kaitlyn 24            
                  24.87       51.37 (51.37)     1:16.93 (25.56)     1:45.09 (53.72)
        2:10.89 (25.80)     2:39.00 (53.91)     3:03.83 (24.83)     3:30.74 (51.74)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:28.55    3:30.81   18  
     1) Soulia, Morgan 16               2) McGrath, Lauren 15             
     3) Churman, Kayla 16               4) Du, Jacquelyn 16               
                  25.29       53.01 (53.01)     1:18.84 (25.83)     1:46.68 (53.67)
        2:11.85 (25.17)     2:38.82 (52.14)     3:04.22 (25.40)     3:30.81 (51.99)
  3 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 3:37.72    3:34.32   16  
     1) Hart, Carly 15                  2) Obrien, Natalie 17             
     3) Gresser, Hanna 14               4) Myers, Madison 16              
                  26.04       54.79 (54.79)     1:21.02 (26.23)     1:49.86 (55.07)
        2:15.11 (25.25)     2:43.25 (53.39)     3:07.60 (24.35)     3:34.32 (51.07)
  4 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     3:33.90    3:38.13   14  
     1) Korenowski, Kayla 16            2) Coy*, Maria 16                 
     3) Wong, Anna 17                   4) Motch, Mary 16                 
                  26.34       54.17 (54.17)     1:19.98 (25.81)     1:48.06 (53.89)
        2:14.67 (26.61)     2:44.09 (56.03)     3:09.71 (25.62)     3:38.13 (54.04)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  3:36.31    3:38.60   12  
     1) Glunt, Victoria 16              2) Hart, Crile 15                 
     3) Kovach, Amber 16                4) Rakovec, Maureen 16            
                  26.32       55.69 (55.69)     1:21.45 (25.76)     1:49.69 (54.00)
        2:15.09 (25.40)     2:43.56 (53.87)     3:10.05 (26.49)     3:38.60 (55.04)
  6 SwimStrong-LE  'A'                                3:31.93    3:39.05   10  
     1) Devorace, Lauren 15             2) Auckley, Elizabeth 17          
     3) Washko, Molly 18                4) McNichols, Macie 17            
                  26.44       54.83 (54.83)     1:21.75 (26.92)     1:50.73 (55.90)
        2:16.78 (26.05)     2:46.35 (55.62)     3:11.47 (25.12)     3:39.05 (52.70)
  7 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 3:37.33    3:40.35    8  
     1) Song, Jade 17                   2) Brickner, Charlie 16           
     3) Caputo, G 15                    4) Bishop, Kristen 17             
                  27.10       55.98 (55.98)     1:22.71 (26.73)     1:51.41 (55.43)
        2:17.78 (26.37)     2:46.37 (54.96)     3:12.35 (25.98)     3:40.35 (53.98)
  8 Norwin Aqua Club-AM  'A'                          3:43.46    3:42.25    6  
     1) Painter, Kathryn 16             2) Rusinko, Hannah 15             
     3) Cochran, Jessica 15             4) Hubert, Courteney 17           
                  27.27       55.57 (55.57)     1:21.96 (26.39)     1:51.08 (55.51)
        2:18.13 (27.05)     2:47.29 (56.21)     3:13.23 (25.94)     3:42.25 (54.96)
  9 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'                 3:35.99    3:43.82    4  
     1) Yoos, Emily 16                  2) Choate, Lindsey 15             
     3) Palu-Benson, Saoirse 17         4) Shaffer, Victoria 16           
                  26.76       55.44 (55.44)     1:21.55 (26.11)     1:51.52 (56.08)
        2:18.46 (26.94)     2:47.90 (56.38)     3:13.68 (25.78)     3:43.82 (55.92)
 10 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   3:44.67    3:43.88    2  
     1) Rega, Ashley 15                 2) Farley, Miranda 16             
     3) Steponick, Jessica 15           4) Kotchman, Rachel 16            
                  26.51       55.52 (55.52)     1:22.00 (26.48)     1:51.07 (55.55)
        2:18.44 (27.37)     2:48.44 (57.37)     3:14.95 (26.51)     3:43.88 (55.44)
 11 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            3:37.60    3:44.04  
     1) Rice, Nevie 16                  2) Lewis, Alyssa 16               
     3) Etter, Kate 17                  4) Slabe, Emily 17                
                  27.68       56.78 (56.78)     1:23.57 (26.79)     1:53.15 (56.37)
        2:19.67 (26.52)     2:49.32 (56.17)     3:15.67 (26.35)     3:44.04 (54.72)
 12 Jcc Sailfish-AM  'A'                              3:35.44    3:47.53  
     1) Barber, Lauren 17               2) Synan, Nicole 16               
     3) Christinis, Cat 14              4) Kiesling, Emma 14              
                  24.85       51.32 (51.32)     1:19.31 (27.99)     1:49.91 (58.59)
        2:17.44 (27.53)     2:48.40 (58.49)     3:16.67 (28.27)     3:47.53 (59.13)
 13 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'              3:38.09    3:47.83  
     1) Saccogna, Jillian 17            2) Boyd, Stephanie 16             
     3) Weigel, Caitlin 16              4) Kelly, Paige 17                
                  26.97       56.79 (56.79)     1:23.85 (27.06)     1:53.23 (56.44)
        2:20.01 (26.78)     2:50.50 (57.27)     3:17.46 (26.96)     3:47.83 (57.33)
 14 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'                3:48.44    3:48.62  
     1) Besterman, Amelia 14            2) Feola, Natalie 17              
     3) Neft, Sierr 18                  4) Glenn, Alexis 17               
                  27.80       57.80 (57.80)     1:23.56 (25.76)     1:52.06 (54.26)
        2:20.27 (28.21)     2:50.87 (58.81)     3:17.74 (26.87)     3:48.62 (57.75)
 15 Allegheny North Swim Club-AM  'C'                 3:46.34    3:49.36  
     1) Root, Maggie 17                 2) Kuhn, Erin 16                  
     3) Verardi, Aimee 15               4) Verardi, Anna 15               
                  27.27       56.03 (56.03)     1:23.12 (27.09)     1:54.00 (57.97)
        2:22.16 (28.16)     2:52.36 (58.36)     3:19.40 (27.04)     3:49.36 (57.00)
 16 SwimStrong-LE  'B'                                3:44.28    3:50.14  
     1) Newbould, Julia 13              2) Delventhal, Brooke 16          
     3) Mattson, Karley 16              4) Granger, Caroline 17           
                  27.53       56.81 (56.81)     1:23.79 (26.98)     1:53.65 (56.84)
        2:21.27 (27.62)     2:51.24 (57.59)     3:18.83 (27.59)     3:50.14 (58.90)
 17 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                   3:52.66    3:51.20  
     1) Rauch, Hannah 16                2) Sapio, Isabel 13               
     3) McCune, Carolyn 15              4) Dolce, Maddie 15               
                  27.23       55.90 (55.90)     1:23.14 (27.24)     1:54.42 (58.52)
        2:22.99 (28.57)     2:54.01 (59.59)     3:21.34 (27.33)     3:51.20 (57.19)
 18 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'            3:42.82    3:51.75  
     1) Kahmann, Marianne 16            2) Liang, Sara 16                 
     3) Fears, Tara 17                  4) Nissen, Rebecca 16             
                  27.17       56.62 (56.62)     1:24.17 (27.55)     1:54.45 (57.83)
        2:21.36 (26.91)     2:51.55 (57.10)     3:20.25 (28.70)   3:51.75 (1:00.20)
 19 Millcreek Swim Team-AM  'A'                       3:52.73    3:55.29  
     1) Vieira, Isabelle 16             2) Wassell, Mary 17               
     3) Springer, Emma 16               4) Cauley, Jessica 16             
                  27.80       57.76 (57.76)     1:25.65 (27.89)     1:55.93 (58.17)
        2:26.27 (30.34)   2:59.06 (1:03.13)     3:25.57 (26.51)     3:55.29 (56.23)
 20 SwimStrong-LE  'C'                                3:55.86    3:57.40  
     1) Jones, Shaunna 14               2) Zhang, Ashley 15               
     3) Spencer, Jordyn 13              4) Soika, Ari 15                  
                  28.42   1:00.94 (1:00.94)     1:28.71 (27.77)     2:00.39 (59.45)
        2:29.42 (29.03)   3:00.51 (1:00.12)     3:27.67 (27.16)     3:57.40 (56.89)
 21 B3 Aquatics-LE  'A'                               3:45.20    3:58.85  
     1) Mullen, Catherine 16            2) Crowley, Casey 17              
     3) McCormick, Caroline 16          4) Patacca, Hannah 15             
                  28.72       59.80 (59.80)     1:27.81 (28.01)     1:59.22 (59.42)
        2:28.27 (29.05)   3:00.79 (1:01.57)     3:28.21 (27.42)     3:58.85 (58.06)
 22 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'B'              3:48.53    4:00.89  
     1) Palazzo, Gaby 14                2) Dagley, Kristin 15             
     3) Fulco, Elizabeth 15             4) Gundling, Natalie 15           
                  28.16       59.26 (59.26)     1:26.48 (27.22)     1:58.62 (59.36)
        2:28.50 (29.88)   3:02.25 (1:03.63)     3:29.33 (27.08)     4:00.89 (58.64)
 23 Green YMCA Barracudas-LE  'A'                     3:57.62    4:06.22  
     1) Jenkins, Haley 16               2) DeWolf, Johanna 13             
     3) Miller, Emily 13                4) Collins, Lindsey 14            
                  29.19   1:01.27 (1:01.27)     1:30.67 (29.40)   2:03.45 (1:02.18)
        2:33.37 (29.92)   3:05.92 (1:02.47)     3:34.82 (28.90)   4:06.22 (1:00.30)
 -- Greater Latrobe Aqua Club-AM  'A'                 3:46.30         DQ  
     1) Sowinski, Monica 16             2) Kinkead, Courtney 15           
     3) Defrancesco, Gina 18            4) Brownlee, Allison 15           
                  26.25       54.21 (54.21)     1:21.55 (27.34)     1:52.71 (58.50)
        2:19.61 (26.90)     2:49.36 (56.65)     3:15.50 (26.14)          DQ (54.87)
 -- Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      3:45.89         DQ  
     1) Stark, Rachel 15                2) Cartwright, Alana 14           
     3) Jaite, Megan 15                 4) Sanchez, Isabelle 13           
                  26.60       54.60 (54.60)     1:22.88 (28.28)   1:54.88 (1:00.28)
        2:22.20 (27.32)     2:53.55 (58.67)     3:21.28 (27.73)          DQ (58.95)
 
Girls Open 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 7:33.29  11/16/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         S Koucheki, C Behn, K Babbin, C Bencic            
Pool Records: * 7:21.60        2013 University of Richmond                     
                         N. Ares, M. McSweeney,A. Titley, J. Krebs         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  7:40.06    7:41.67   22  
     1) Johnson, Kaitlyn 24             2) Doerr, Claire 15               
     3) Hart, Crile 15                  4) Heller, Lauren 15              
                  24.87       53.69 (53.69)   1:23.45 (1:23.45)   1:53.80 (1:53.80)
        2:19.90 (26.10)     2:48.94 (55.14)   3:18.79 (1:24.99)   3:48.74 (1:54.94)
        4:14.92 (26.18)     4:44.94 (56.20)   5:15.97 (1:27.23)   5:46.87 (1:58.13)
        6:12.79 (25.92)     6:42.07 (55.20)   7:12.06 (1:25.19)   7:41.67 (1:54.80)
  2 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            7:44.71    7:51.37   18  
     1) Sichterman, Megan 14            2) Clough, Sally 14               
     3) Rice, Nevie 16                  4) Slabe, Emily 17                
                  25.41       55.10 (55.10)   1:25.75 (1:25.75)   1:55.92 (1:55.92)
        2:23.06 (27.14)     2:53.18 (57.26)   3:24.09 (1:28.17)   3:55.71 (1:59.79)
        4:22.54 (26.83)     4:52.74 (57.03)   5:23.71 (1:28.00)   5:54.37 (1:58.66)
        6:20.59 (26.22)     6:50.60 (56.23)   7:21.19 (1:26.82)   7:51.37 (1:57.00)
  3 Jcc Sailfish-AM  'A'                              7:34.80    7:59.86   16  
     1) Kozlina, Ali 14                 2) Beyerl, Kristin 17             
     3) Namestnik, Lexy 17              4) Mautino, Sarah 14              
                  26.10       55.84 (55.84)   1:26.64 (1:26.64)   1:57.06 (1:57.06)
        2:24.06 (27.00)     2:54.63 (57.57)   3:27.03 (1:29.97)   3:59.73 (2:02.67)
        4:27.15 (27.42)     4:58.26 (58.53)   5:30.17 (1:30.44)   6:01.82 (2:02.09)
        6:28.52 (26.70)     6:58.03 (56.21)   7:28.31 (1:26.49)   7:59.86 (1:58.04)
  4 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     7:50.66    8:32.09   14  
     1) Korenowski, Kayla 16            2) Gill, Emily 15                 
     3) Finnerty, Shannon 16            4) D'Amico, Halle 16              
                  26.69       57.04 (57.04)   1:28.37 (1:28.37)   1:59.92 (1:59.92)
        2:29.34 (29.42)   3:02.05 (1:02.13)   3:35.27 (1:35.35)   4:07.82 (2:07.90)
        4:38.18 (30.36)   5:11.32 (1:03.50)   5:45.74 (1:37.92)   6:19.42 (2:11.60)
        6:49.31 (29.89)   7:23.44 (1:04.02)   7:58.15 (1:38.73)   8:32.09 (2:12.67)
 
Girls Open 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:53.58  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         M Cominelli, C Vexler, S Koucheki, K Johnson      
Pool Records: * 3:41.11        2013 University of Richmond                     
                         L. Hines, A. Kobelja, K. Yang, N. Ares            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:49.30    3:49.66!  22  
     1) Du, Jacquelyn 16                2) Kuhn, Erin 16                  
     3) Churman, Kayla 16               4) Soulia, Morgan 16              
                  27.35       55.45 (55.45)     1:26.22 (30.77)   2:01.18 (1:05.73)
        2:28.15 (26.97)     2:58.45 (57.27)     3:22.77 (24.32)     3:49.66 (51.21)
  2 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:52.75    3:53.12!  18  
     1) Doerr, Claire 15                2) Hart, Crile 15                 
     3) Johnson, Kaitlyn 24             4) Heller, Lauren 15              
                  28.35       58.23 (58.23)     1:30.04 (31.81)   2:06.52 (1:08.29)
        2:32.13 (25.61)     3:01.31 (54.79)     3:26.01 (24.70)     3:53.12 (51.81)
  3 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 4:07.75    3:57.26   16  
     1) Myers, Madison 16               2) Whitman, Madison 15            
     3) Bonezzi, Jessica 16             4) Gresser, Hanna 14              
                  28.01       56.99 (56.99)     1:28.86 (31.87)   2:05.30 (1:08.31)
        2:31.93 (26.63)     3:04.17 (58.87)     3:29.33 (25.16)     3:57.26 (53.09)
  4 Norwin Aqua Club-AM  'A'                          4:01.93    4:01.92   14  
     1) Rusinko, Hannah 15              2) Painter, Kathryn 16            
     3) Cochran, Jessica 15             4) Hubert, Courteney 17           
                  29.65   1:00.74 (1:00.74)     1:32.31 (31.57)   2:07.68 (1:06.94)
        2:35.50 (27.82)     3:06.29 (58.61)     3:32.46 (26.17)     4:01.92 (55.63)
  5 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     3:51.77    4:03.22   12  
     1) Wong, Anna 17                   2) Coy*, Maria 16                 
     3) Motch, Mary 16                  4) Korenowski, Kayla 16           
                  29.86   1:02.12 (1:02.12)     1:34.19 (32.07)   2:10.23 (1:08.11)
        2:38.56 (28.33)     3:09.92 (59.69)     3:35.14 (25.22)     4:03.22 (53.30)
  6 SwimStrong-LE  'A'                                3:54.16    4:04.15   10  
     1) Auckley, Elizabeth 17           2) Mattson, Karley 16             
     3) D'Abato, Gabi 17                4) McNichols, Macie 17            
                  28.05       58.17 (58.17)     1:32.75 (34.58)   2:10.65 (1:12.48)
        2:38.73 (28.08)   3:12.32 (1:01.67)     3:37.03 (24.71)     4:04.15 (51.83)
  7 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 3:57.30    4:05.35    8  
     1) Caputo, G 15                    2) Wright, Katie 15               
     3) Bishop, Kristen 17              4) McGrath, Lauren 15             
                  29.90   1:00.63 (1:00.63)     1:34.49 (33.86)   2:12.20 (1:11.57)
        2:40.03 (27.83)     3:12.19 (59.99)     3:37.42 (25.23)     4:05.35 (53.16)
  8 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            3:56.68    4:08.51    6  
     1) Slabe, Emily 17                 2) Liang, Sara 16                 
     3) Fears, Tara 17                  4) Rice, Nevie 16                 
                  28.01       58.13 (58.13)     1:32.57 (34.44)   2:12.69 (1:14.56)
        2:41.25 (28.56)   3:13.80 (1:01.11)     3:40.16 (26.36)     4:08.51 (54.71)
  9 Jcc Sailfish-AM  'A'                              3:59.36    4:08.62    4  
     1) Colville, Caroline 15           2) Barber, Lauren 17              
     3) Kozlina, Ali 14                 4) Sheehan, Aurelia 16            
                  31.05   1:03.89 (1:03.89)     1:34.05 (30.16)   2:08.94 (1:05.05)
        2:38.28 (29.34)   3:12.26 (1:03.32)     3:38.99 (26.73)     4:08.62 (56.36)
 10 SwimStrong-LE  'B'                                4:09.40    4:11.53    2  
     1) Coronel, Anna 15                2) Devorace, Lauren 15            
     3) Pederson, Megan 15              4) Soika, Ari 15                  
                  29.95   1:01.69 (1:01.69)     1:35.99 (34.30)   2:13.94 (1:12.25)
        2:42.38 (28.44)   3:15.75 (1:01.81)     3:42.19 (26.44)     4:11.53 (55.78)
 11 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   4:10.91    4:12.17  
     1) Winar, Jubilee 16               2) Tarbuck, Samantha 16           
     3) Rega, Ashley 15                 4) Kotchman, Rachel 16            
                  30.50   1:03.20 (1:03.20)     1:36.20 (33.00)   2:14.10 (1:10.90)
        2:43.46 (29.36)   3:17.37 (1:03.27)     3:43.55 (26.18)     4:12.17 (54.80)
 12 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'                4:04.00    4:12.51  
     1) Kovacicek, Cassidy 17           2) Russoniello, Erin 17           
     3) Besterman, Amelia 14            4) Feola, Natalie 17              
                  31.26   1:03.68 (1:03.68)     1:36.50 (32.82)   2:14.44 (1:10.76)
        2:43.73 (29.29)   3:18.03 (1:03.59)     3:43.94 (25.91)     4:12.51 (54.48)
 13 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'            4:06.84    4:16.34  
     1) Kahmann, Marianne 16            2) Smith, Emily 16                
     3) Etter, Kate 17                  4) Lewis, Alyssa 16               
                  28.98       59.60 (59.60)     1:34.12 (34.52)   2:13.55 (1:13.95)
        2:43.33 (29.78)   3:19.51 (1:05.96)     3:46.63 (27.12)     4:16.34 (56.83)
 14 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'              4:02.55    4:19.48  
     1) Dagley, Kristin 15              2) Saxon, Gina 16                 
     3) Kelly, Paige 17                 4) Saccogna, Jillian 17           
                  31.36   1:05.32 (1:05.32)     1:39.21 (33.89)   2:18.38 (1:13.06)
        2:47.85 (29.47)   3:23.04 (1:04.66)     3:49.48 (26.44)     4:19.48 (56.44)
 15 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                   4:17.91    4:23.10  
     1) Dolce, Maddie 15                2) Sapio, Isabel 13               
     3) McCune, Carolyn 15              4) Rauch, Hannah 16               
                  32.34   1:05.70 (1:05.70)     1:41.62 (35.92)   2:19.97 (1:14.27)
        2:50.10 (30.13)   3:25.80 (1:05.83)     3:53.62 (27.82)     4:23.10 (57.30)
 16 Penguin Swimming-LE  'A'                          4:08.99    4:23.58  
     1) Gonda, Sarah 17                 2) Morrow, Jess 16                
     3) Allen, Mallory 17               4) Markovitch, Jordyn 18          
                  31.35   1:04.89 (1:04.89)     1:39.00 (34.11)   2:17.45 (1:12.56)
        2:48.01 (30.56)   3:35.79 (1:18.34)     4:23.68 (47.89)     4:23.58 (47.79)
 17 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      4:16.82    4:26.63  
     1) Stark, Rachel 15                2) Cartwright, Alana 14           
     3) Guilfoyle, Maggie 15            4) Sanchez, Isabelle 13           
                  30.97   1:04.10 (1:04.10)     1:37.52 (33.42)   2:16.07 (1:11.97)
        2:48.39 (32.32)   3:26.24 (1:10.17)     3:54.95 (28.71)   4:26.63 (1:00.39)
 18 Millcreek Swim Team-AM  'A'                       4:25.20    4:29.80  
     1) Vieira, Isabelle 16             2) Springer, Emma 16              
     3) Wassell, Mary 17                4) Cauley, Jessica 16             
                  33.38   1:09.29 (1:09.29)     1:45.25 (35.96)   2:24.79 (1:15.50)
        2:54.97 (30.18)   3:33.59 (1:08.80)     3:59.85 (26.26)     4:29.80 (56.21)
 19 Jcc Sailfish-AM  'B'                              4:10.44    4:33.52  
     1) Concilus, Marie 17              2) Arefyev, Sasha 13              
     3) Beyerl, Kristin 17              4) Namestnik, Lexy 17             
                  32.46   1:06.60 (1:06.60)     1:42.79 (36.19)   2:22.57 (1:15.97)
        2:54.34 (31.77)   3:32.79 (1:10.22)     4:01.11 (28.32)   4:33.52 (1:00.73)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'C'                      NT         DQ  
     1) Brickner, Charlie 16            2) Verardi, Aimee 15              
     3) Root, Maggie 17                 4) Song, Jade 17                  
                  30.05   1:01.03 (1:01.03)     1:35.26 (34.23)   2:13.39 (1:12.36)
        2:41.66 (28.27)     3:12.98 (59.59)     3:39.15 (26.17)          DQ (54.64)
 -- B3 Aquatics-LE  'A'                               4:16.76         DQ  
     1) Crowley, Casey 17               2) Patacca, Hannah 15             
     3) McCormick, Caroline 16          4) Mullen, Catherine 16           
                  34.11   1:10.28 (1:10.28)     1:47.87 (37.59)   3:01.51 (1:51.23)
        3:40.51 (39.00)   4:10.04 (1:08.53)          DQ (32.20)                    
 -- Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  4:02.89         DQ  
     1) Glunt, Victoria 16              2) Armitage, Julia 15             
     3) Rakovec, Maureen 16             4) Eulinberg, Iman 16             
                  30.74   1:04.08 (1:04.08)     1:37.85 (33.77)   2:16.36 (1:12.28)
        2:44.62 (28.26)   3:17.71 (1:01.35)     3:44.35 (26.64)          DQ (56.20)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.21  11/23/2013 Colin Herzog, UNCRC-NI                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI               27.53      27.21!  11  
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM            28.35      28.40    9  
  3 Boyd, Dean                10 Penguins-LE            29.93      28.94    8  
  4 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE          30.54      30.43    7  
  5 Webster, Ezra             10 EAST-NI                32.56      30.92    6  
  6 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM     32.65      31.59    5  
  7 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE      31.97      31.72    4  
  8 Dietz, Will                9 LESD-LE                32.79      32.07    3  
  9 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE        32.66      32.27    2  
 -- Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE          29.47         DQ  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.21  11/23/2013 Colin Herzog, UNCRC-NI                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI               27.91      27.53  
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM            28.89      28.35  
  3 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE          30.39      29.47  
  4 Boyd, Dean                10 Penguins-LE            31.01      29.93  
  5 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE          30.94      30.54  
  6 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE      31.69      31.97  
  7 Webster, Ezra             10 EAST-NI                32.66      32.56  
  8 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM     32.58      32.65  
  9 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE        33.00      32.66  
 10 Dietz, Will                9 LESD-LE                33.89      32.79  
-------------------------------------------------------------------------
 11 McCrone, Patrick          10 Town Wreckers-NI       31.86      32.93  
 12 Thompson, Nolan           10 EAST-NI                34.27      33.02  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Turnbull, Keith           10 Tiger Sharks-LE        33.66      33.10  
 14 Razum, Joshua             10 Allegheny North-AM     34.49      33.21  
 15 Tavens, Henry              9 Solon Stars-LE         32.31      33.27  
 16 Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM     33.54      33.29  
 17 Zagrobelny, Thomas        10 EAST-NI                34.88      33.32  
 18 Bouton, Matthew            9 Town Wreckers-NI       34.50      33.38  
 19 Wangelin, Charlie         10 EAST-NI                33.22      33.56  
 20 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM        34.15      34.00  
 21 Eyler, Jared              10 LESD-LE                33.15      34.09  
 22 Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM    32.75      34.11  
 23 Montag, Mitchell          10 Ridgewood YMCA-LE      34.46      34.25  
 24 Gnecco, Matteo            10 EAST-NI                34.39      34.47  
 25 Tecson, Ethan             10 B3-LE                  33.74      34.71  
 26 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE             NT      35.00  
 27 Farkas, Tyler              9 LESD-LE                44.40      35.07  
 28 Robb, Jaxon                7 Canton-LE              34.45      35.18  
 29 Hertz, Joshua             10 Copley-LE              33.27      35.84  
 30 Franklin, Michael          9 Vacationland-LE        34.60      36.16  
 31 Bishop, Topher            10 Upper St. Clair-AM     34.69      36.50  
 32 Opperman, Zach            10 Unattached Best-LE     34.42      36.62  
 33 Kowalczyk, Evan            9 LESD-LE                34.58      36.87  
 34 Ferrante, Anthony         10 LESD-LE                36.65      36.94  
 35 Connors, Christian         9 Moon-AM                   NT      43.86  
 36 Metz, Ethan                8 LESD-LE                46.17      47.03  
 37 Costa, Raphael             7 LESD-LE                46.02      47.58  
 38 Gibbs, Pearce              7 LESD-LE                56.00      54.14  
 39 Wolke, Julian              6 LESD-LE              1:03.44    1:05.24  
 -- Wang, Michael             10 UN-NI                  31.39         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.03        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:02.05    1:01.05   11  
                  29.19     1:01.05 (31.86)                                        
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM          1:02.72    1:01.41    9  
                  29.44     1:01.41 (31.97)                                        
  3 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI             1:02.98    1:02.07    8  
                  29.16     1:02.07 (32.91)                                        
  4 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        1:08.25    1:02.38    7  
                  30.63     1:02.38 (31.75)                                        
  5 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    1:06.60    1:04.48    5.5
                  30.92     1:04.48 (33.56)                                        
  5 Metz, Thomas              10 LESD-LE              1:06.27    1:04.48    5.5
                  30.94     1:04.48 (33.54)                                        
  7 Wang, Michael             10 UN-NI                1:08.64    1:05.38    4  
                  31.23     1:05.38 (34.15)                                        
  8 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:09.68    1:06.12    3  
                  31.98     1:06.12 (34.14)                                        
  9 Wolke, Christian          10 LESD-LE              1:07.33    1:06.88    2  
                  31.75     1:06.88 (35.13)                                        
 10 Peters, Aidan              9 B3-LE                1:11.34    1:07.47    1  
                  31.96     1:07.47 (35.51)                                        
 11 Boyd, Dean                10 Penguins-LE          1:15.65    1:07.57  
                  31.74     1:07.57 (35.83)                                        
 12 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              1:11.07    1:08.09  
                  32.69     1:08.09 (35.40)                                        
 13 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE        1:13.01    1:08.99  
                  33.72     1:08.99 (35.27)                                        
 14 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE    1:09.07    1:09.00  
                  33.50     1:09.00 (35.50)                                        
 15 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE      1:17.50    1:10.03  
                  33.23     1:10.03 (36.80)                                        
 16 Webster, Ezra             10 EAST-NI              1:11.36    1:10.34  
                  33.78     1:10.34 (36.56)                                        
 17 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM   1:12.82    1:10.37  
                  34.29     1:10.37 (36.08)                                        
 18 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM   1:14.71    1:10.51  
                  34.00     1:10.51 (36.51)                                        
 19 Shaker, Isaac             10 LESD-LE                   NT    1:10.58  
                  33.43     1:10.58 (37.15)                                        
 20 Dietz, Will                9 LESD-LE              1:17.52    1:11.49  
                  33.93     1:11.49 (37.56)                                        
 21 Elmore, Vince             10 LESD-LE              1:16.29    1:11.57  
                  34.24     1:11.57 (37.33)                                        
 22 Turnbull, Keith           10 Tiger Sharks-LE      1:12.53    1:11.68  
                  34.68     1:11.68 (37.00)                                        
 23 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE       1:15.90    1:12.58  
                  33.28     1:12.58 (39.30)                                        
 24 McCrone, Patrick          10 Town Wreckers-NI     1:14.38    1:12.97  
                  33.64     1:12.97 (39.33)                                        
 25 Butler, Michael           10 B3-LE                1:14.95    1:13.09  
                  35.60     1:13.09 (37.49)                                        
 26 Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM   1:13.99    1:13.18  
                  35.28     1:13.18 (37.90)                                        
 27 Bouton, Matthew            9 Town Wreckers-NI     1:13.48    1:13.72  
                  35.07     1:13.72 (38.65)                                        
 28 Tecson, Ethan             10 B3-LE                1:16.61    1:13.82  
                  34.91     1:13.82 (38.91)                                        
 29 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM   1:18.78    1:14.03  
                  36.02     1:14.03 (38.01)                                        
 30 Pierce, Nicolin            9 Millcreek-AM         1:19.07    1:15.12  
                  35.98     1:15.12 (39.14)                                        
 31 Keelan, John              10 Butler Y-AM          1:11.75    1:15.15  
                  35.92     1:15.15 (39.23)                                        
 32 Eyler, Jared              10 LESD-LE              1:16.58    1:16.00  
                  35.98     1:16.00 (40.02)                                        
 33 Robb, Jaxon                7 Canton-LE                 NT    1:16.15  
                  35.67     1:16.15 (40.48)                                        
 34 Zagrobelny, Thomas        10 EAST-NI              1:19.37    1:16.36  
                  35.56     1:16.36 (40.80)                                        
 35 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE             NT    1:16.41  
                  35.79     1:16.41 (40.62)                                        
 36 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM      1:19.09    1:16.57  
                  36.30     1:16.57 (40.27)                                        
 37 Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM  1:15.98    1:16.77  
                  35.31     1:16.77 (41.46)                                        
 38 Thompson, Nolan           10 EAST-NI              1:16.04    1:18.43  
                  36.78     1:18.43 (41.65)                                        
 39 Bishop, Topher            10 Upper St. Clair-AM   1:18.32    1:18.46  
                  37.93     1:18.46 (40.53)                                        
 40 Ferrante, Anthony         10 LESD-LE              1:19.41    1:20.09  
                  37.65     1:20.09 (42.44)                                        
 41 Montag, Mitchell          10 Ridgewood YMCA-LE    1:18.82    1:20.79  
                  38.30     1:20.79 (42.49)                                        
 42 Franklin, Michael          9 Vacationland-LE      1:15.22    1:20.81  
                  37.92     1:20.81 (42.89)                                        
 43 Kowalczyk, Evan            9 LESD-LE              1:21.83    1:22.54  
                  39.90     1:22.54 (42.64)                                        
 44 Gnecco, Matteo            10 EAST-NI              1:17.83    1:23.62  
                  40.52     1:23.62 (43.10)                                        
 45 Liao, Donovan             10 LESD-LE              1:26.66    1:23.78  
                  39.48     1:23.78 (44.30)                                        
 46 Ahrens, Ryan              10 LESD-LE              1:34.97    1:26.81  
                  40.58     1:26.81 (46.23)                                        
 47 Allyn, Fletcher            9 LESD-LE              1:23.10    1:29.30  
                  42.02     1:29.30 (47.28)                                        
 48 Connors, Christian         9 Moon-AM                   NT    1:43.69  
                  45.62     1:43.69 (58.07)                                        
 49 Costa, Raphael             7 LESD-LE              1:54.14    1:46.22  
                  46.02   1:46.22 (1:00.20)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.45        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI             2:13.74    2:08.77   11  
                  28.88     1:01.43 (32.55)     1:35.70 (34.27)     2:08.77 (33.07)
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM          2:14.12    2:10.12    9  
                  30.10     1:02.65 (32.55)     1:36.58 (33.93)     2:10.12 (33.54)
  3 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        2:14.75    2:15.05    8  
                  30.91     1:05.30 (34.39)     1:40.11 (34.81)     2:15.05 (34.94)
  4 Wang, Michael             10 UN-NI                2:18.31    2:18.41    7  
                  31.20     1:06.83 (35.63)     1:43.02 (36.19)     2:18.41 (35.39)
  5 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    2:17.99    2:18.64    6  
                  32.40     1:07.53 (35.13)     1:43.82 (36.29)     2:18.64 (34.82)
  6 Wolke, Christian          10 LESD-LE              2:23.10    2:21.67    5  
                  32.03     1:08.10 (36.07)     1:45.89 (37.79)     2:21.67 (35.78)
  7 Metz, Thomas              10 LESD-LE              2:20.75    2:21.95    4  
                  32.59     1:08.98 (36.39)     1:47.34 (38.36)     2:21.95 (34.61)
  8 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              2:26.58    2:25.34    3  
                  32.89     1:10.14 (37.25)     1:47.64 (37.50)     2:25.34 (37.70)
  9 Shaker, Isaac             10 LESD-LE              2:30.90    2:26.93    2  
                  33.18     1:10.57 (37.39)     1:49.18 (38.61)     2:26.93 (37.75)
 10 Peters, Aidan              9 B3-LE                2:31.94    2:34.06    1  
                  33.23     1:11.56 (38.33)     1:52.86 (41.30)     2:34.06 (41.20)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.45        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI             2:27.96    2:13.74  
                  29.71     1:03.95 (34.24)     1:39.13 (35.18)     2:13.74 (34.61)
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM          2:12.53    2:14.12  
                  30.25     1:04.32 (34.07)     1:39.55 (35.23)     2:14.12 (34.57)
  3 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        2:27.04    2:14.75  
                  31.73     1:06.68 (34.95)     1:41.33 (34.65)     2:14.75 (33.42)
  4 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    2:20.60    2:17.99  
                  32.24     1:07.72 (35.48)     1:43.72 (36.00)     2:17.99 (34.27)
  5 Wang, Michael             10 UN-NI                2:27.44    2:18.31  
                  32.23     1:08.62 (36.39)     1:44.07 (35.45)     2:18.31 (34.24)
  6 Metz, Thomas              10 LESD-LE              2:54.46    2:20.75  
                  30.86     1:06.26 (35.40)     1:44.49 (38.23)     2:20.75 (36.26)
  7 Wolke, Christian          10 LESD-LE              2:27.10    2:23.10  
                  32.89     1:09.86 (36.97)     1:46.93 (37.07)     2:23.10 (36.17)
  8 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              2:33.03    2:26.58  
                  33.27     1:11.16 (37.89)     1:49.32 (38.16)     2:26.58 (37.26)
  9 Shaker, Isaac             10 LESD-LE              2:39.07    2:30.90  
                  33.49     1:12.77 (39.28)     1:52.25 (39.48)     2:30.90 (38.65)
 10 Peters, Aidan              9 B3-LE                2:38.95    2:31.94  
                  32.83     1:10.96 (38.13)     1:52.46 (41.50)     2:31.94 (39.48)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Butler, Michael           10 B3-LE                2:43.46    2:35.58  
                  34.38     1:14.25 (39.87)     1:54.88 (40.63)     2:35.58 (40.70)
 12 Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM   2:44.66    2:39.19  
                  34.82     1:16.30 (41.48)     1:59.47 (43.17)     2:39.19 (39.72)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Dietz, Will                9 LESD-LE              2:50.49    2:41.56  
                  34.84     1:17.10 (42.26)     2:01.06 (43.96)     2:41.56 (40.50)
 14 Opperman, Zach            10 Unattached Best-LE   2:39.63    2:41.80  
                  35.47     1:16.37 (40.90)     1:58.21 (41.84)     2:41.80 (43.59)
 15 Razum, Joshua             10 Allegheny North-AM   2:44.57    2:42.14  
                  36.97     1:18.29 (41.32)     2:02.08 (43.79)     2:42.14 (40.06)
 16 Florio, Aidan              9 Ridgewood YMCA-LE    2:40.11    2:42.75  
                  35.77     1:16.54 (40.77)     2:01.21 (44.67)     2:42.75 (41.54)
 17 Turnbull, Keith           10 Tiger Sharks-LE      2:42.56    2:44.25  
                  36.27     1:18.25 (41.98)     2:00.68 (42.43)     2:44.25 (43.57)
 18 Keelan, John              10 Butler Y-AM          2:47.45    2:45.94  
                  38.52     1:20.69 (42.17)     2:03.72 (43.03)     2:45.94 (42.22)
 19 Bouton, Matthew            9 Town Wreckers-NI     2:43.68    2:46.28  
                  36.77     1:18.83 (42.06)     2:03.69 (44.86)     2:46.28 (42.59)
 20 McCrone, Patrick          10 Town Wreckers-NI     2:49.40    2:46.87  
                  36.31     1:18.98 (42.67)     2:03.50 (44.52)     2:46.87 (43.37)
 21 Franklin, Michael          9 Vacationland-LE      2:41.30    2:54.98  
                  38.65     1:23.14 (44.49)     2:09.63 (46.49)     2:54.98 (45.35)
 -- Webster, Ezra             10 EAST-NI              2:40.12         DQ  
                  34.21     1:10.41 (36.20)     1:49.59 (39.18)          DQ (39.76)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:38.60        2011 Jerry Z Chen, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              5:44.39    5:44.74   11  
                  30.90     1:05.59 (34.69)     1:41.02 (35.43)     2:16.09 (35.07)
        2:50.73 (34.64)     3:25.64 (34.91)     4:00.40 (34.76)     4:35.44 (35.04)
        5:10.61 (35.17)     5:44.74 (34.13)                                        
  2 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    6:10.33    5:57.55    9  
                  32.46     1:08.22 (35.76)     1:43.84 (35.62)     2:20.34 (36.50)
        2:56.80 (36.46)     3:33.16 (36.36)     4:09.69 (36.53)     4:46.27 (36.58)
        5:22.73 (36.46)     5:57.55 (34.82)                                        
  3 Wang, Michael             10 UN-NI                6:46.26    6:12.60    8  
                  33.45     1:10.30 (36.85)     1:48.63 (38.33)     2:26.92 (38.29)
        3:05.70 (38.78)     3:44.52 (38.82)     4:21.45 (36.93)     4:59.25 (37.80)
        5:36.82 (37.57)     6:12.60 (35.78)                                        
  4 Brown, Connor             10 LESD-LE              7:05.31    6:12.89    7  
                  32.12     1:09.34 (37.22)     1:48.34 (39.00)     2:27.05 (38.71)
        3:05.10 (38.05)     3:42.22 (37.12)     4:20.55 (38.33)     4:58.85 (38.30)
        5:37.18 (38.33)     6:12.89 (35.71)                                        
  5 Wolke, Christian          10 LESD-LE              6:47.72    6:14.84    6  
                  32.32     1:09.83 (37.51)     1:48.86 (39.03)     2:27.57 (38.71)
        3:04.29 (36.72)     3:42.93 (38.64)     4:21.42 (38.49)     4:59.75 (38.33)
        5:38.66 (38.91)     6:14.84 (36.18)                                        
  6 Metz, Thomas              10 LESD-LE              6:24.67    6:21.87    5  
                  31.44     1:07.39 (35.95)     1:45.29 (37.90)     2:24.38 (39.09)
        3:03.85 (39.47)     3:43.36 (39.51)     4:22.96 (39.60)     5:04.23 (41.27)
        5:44.28 (40.05)     6:21.87 (37.59)                                        
  7 Shaker, Isaac             10 LESD-LE              7:35.61    6:22.70    4  
                  32.47     1:11.42 (38.95)     1:51.30 (39.88)     2:30.98 (39.68)
        3:11.26 (40.28)     3:49.68 (38.42)     4:28.80 (39.12)     5:07.94 (39.14)
        5:47.43 (39.49)     6:22.70 (35.27)                                        
  8 Peters, Aidan              9 B3-LE                7:04.86    6:50.64    3  
                  33.16     1:12.31 (39.15)     1:53.56 (41.25)     2:34.59 (41.03)
        3:18.05 (43.46)     4:01.28 (43.23)     4:44.96 (43.68)     5:28.68 (43.72)
        6:11.56 (42.88)     6:50.64 (39.08)                                        
  9 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE      7:21.01    6:55.03    2  
                  34.26     1:16.12 (41.86)     1:59.65 (43.53)     2:42.40 (42.75)
        3:25.45 (43.05)     4:08.46 (43.01)     4:51.72 (43.26)     5:33.82 (42.10)
        6:16.41 (42.59)     6:55.03 (38.62)                                        
 10 Dietz, Will                9 LESD-LE              7:15.76    6:55.28    1  
                  35.40     1:16.46 (41.06)     1:59.08 (42.62)     2:42.74 (43.66)
        3:24.94 (42.20)     4:08.53 (43.59)     4:52.15 (43.62)     5:34.86 (42.71)
        6:15.72 (40.86)     6:55.28 (39.56)                                        
 11 Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM   7:19.95    7:10.38  
                  37.39     1:20.75 (43.36)     2:04.77 (44.02)     2:49.87 (45.10)
        3:33.62 (43.75)     4:19.09 (45.47)     5:02.80 (43.71)     5:46.57 (43.77)
        6:29.02 (42.45)     7:10.38 (41.36)                                        
 12 Franklin, Michael          9 Vacationland-LE      7:21.99    7:24.58  
                  38.54     1:22.04 (43.50)     2:07.12 (45.08)     2:52.89 (45.77)
        3:37.89 (45.00)     4:25.71 (47.82)     5:12.15 (46.44)     5:57.97 (45.82)
        6:42.34 (44.37)     7:24.58 (42.24)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.20        1993 Paul Kirk - TV-LE, TV-LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Bocci, David              10 Butler Y-AM            32.29      32.43   11  
  2 Esposito, Jacob            9 LESD-LE                34.32      33.50    9  
  3 Metz, Thomas              10 LESD-LE                33.04      33.51    8  
  4 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE      34.71      34.00    7  
  5 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE      35.21      35.30    6  
  6 Peters, Aidan              9 B3-LE                  35.76      35.35    5  
  7 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE         35.50      35.86    4  
  8 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE          36.59      37.53    3  
  9 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE          37.27      38.28    2  
 10 Bouton, Matthew            9 Town Wreckers-NI       36.98      38.56    1  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.20        1993 Paul Kirk - TV-LE, TV-LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bocci, David              10 Butler Y-AM            33.19      32.29  
  2 Metz, Thomas              10 LESD-LE                34.81      33.04  
  3 Esposito, Jacob            9 LESD-LE                35.12      34.32  
  4 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE      34.87      34.71  
  5 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE      35.08      35.21  
  6 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE         35.82      35.50  
  7 Peters, Aidan              9 B3-LE                  36.42      35.76  
  8 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE          39.93      36.59  
  9 Bouton, Matthew            9 Town Wreckers-NI       36.62      36.98  
 10 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE          38.65      37.27  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM     37.11      37.51  
 12 Turnbull, Keith           10 Tiger Sharks-LE        39.45      38.09  
-------------------------------------------------------------------------
 13 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM     39.62      38.26  
 14 Shaker, Isaac             10 LESD-LE                39.02      38.31  
 15 Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM     39.29      38.42  
 16 Tecson, Ethan             10 B3-LE                  39.58      38.61  
 17 Webster, Ezra             10 EAST-NI                39.32      39.12  
 18 Florio, Aidan              9 Ridgewood YMCA-LE      37.62      39.28  
 19 Montag, Mitchell          10 Ridgewood YMCA-LE      37.81      39.50  
 20 Opperman, Zach            10 Unattached Best-LE     41.23      39.88  
 21 Thompson, Nolan           10 EAST-NI                40.76      40.03  
 22 Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM    40.48      40.06  
 23 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM     39.42      40.38  
 24 Bishop, Topher            10 Upper St. Clair-AM     40.93      40.43  
 25 McCrone, Patrick          10 Town Wreckers-NI       40.99      40.51  
 26 Wangelin, Charlie         10 EAST-NI                39.87      40.95  
 27 Eyler, Jared              10 LESD-LE                39.70      41.23  
 28 Zagrobelny, Thomas        10 EAST-NI                41.84      41.55  
 29 Goodman, Benjamin          8 Lake Shore-LE             NT      41.64  
 30 Tavens, Henry              9 Solon Stars-LE         42.47      41.92  
 31 Gnecco, Matteo            10 EAST-NI                43.08      42.12  
 32 Ferrante, Anthony         10 LESD-LE                40.85      42.19  
 33 Jiang, Ethan              10 LESD-LE                42.65      42.41  
 34 Franklin, Michael          9 Vacationland-LE        42.51      42.47  
 35 Kowalczyk, Evan            9 LESD-LE                44.07      44.84  
 36 Pierce, Nicolin            9 Millcreek-AM           43.13      45.61  
 37 Costa, Raphael             7 LESD-LE                53.47      55.39  
 38 Metz, Ethan                8 LESD-LE                56.95      57.71  
 39 Wolke, Julian              6 LESD-LE              1:07.68    1:10.95  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.52        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:10.99    1:09.07   11  
                  33.78     1:09.07 (35.29)                                        
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM          1:09.77    1:09.64    9  
                  33.72     1:09.64 (35.92)                                        
  3 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI             1:10.97    1:10.32    8  
                  34.25     1:10.32 (36.07)                                        
  4 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    1:14.17    1:12.13    7  
                  35.87     1:12.13 (36.26)                                        
  5 Metz, Thomas              10 LESD-LE              1:18.00    1:12.91    6  
                  35.31     1:12.91 (37.60)                                        
  6 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              1:21.95    1:13.21    5  
                  34.72     1:13.21 (38.49)                                        
  7 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        1:17.41    1:14.04    4  
                  36.48     1:14.04 (37.56)                                        
  8 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE    1:14.73    1:14.28    3  
                  36.04     1:14.28 (38.24)                                        
  9 Brown, Connor             10 LESD-LE              1:18.33    1:14.69    2  
                  36.42     1:14.69 (38.27)                                        
 10 Peters, Aidan              9 B3-LE                1:18.08    1:15.79    1  
                  36.87     1:15.79 (38.92)                                        
 11 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE       1:21.94    1:18.23  
                  37.01     1:18.23 (41.22)                                        
 12 Wolke, Christian          10 LESD-LE              1:16.52    1:18.40  
                  38.42     1:18.40 (39.98)                                        
 13 Shaker, Isaac             10 LESD-LE              1:23.38    1:19.57  
                  38.79     1:19.57 (40.78)                                        
 14 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              1:25.08    1:20.74  
                  38.37     1:20.74 (42.37)                                        
 15 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM   1:21.19    1:20.98  
                  38.74     1:20.98 (42.24)                                        
 16 Bouton, Matthew            9 Town Wreckers-NI     1:26.74    1:22.90  
                  40.78     1:22.90 (42.12)                                        
 17 Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM   1:22.91    1:23.06  
                  40.25     1:23.06 (42.81)                                        
 18 Webster, Ezra             10 EAST-NI              1:28.32    1:23.42  
                  40.28     1:23.42 (43.14)                                        
 19 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM   1:27.33    1:23.79  
                  40.86     1:23.79 (42.93)                                        
 20 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM   1:27.57    1:24.26  
                  41.85     1:24.26 (42.41)                                        
 21 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE        1:26.32    1:24.65  
                  41.66     1:24.65 (42.99)                                        
 22 Elmore, Vince             10 LESD-LE              1:26.27    1:24.94  
                  41.27     1:24.94 (43.67)                                        
 23 Keelan, John              10 Butler Y-AM          1:27.65    1:25.29  
                  41.63     1:25.29 (43.66)                                        
 24 Bishop, Topher            10 Upper St. Clair-AM   1:27.92    1:25.68  
                  41.88     1:25.68 (43.80)                                        
 25 McCrone, Patrick          10 Town Wreckers-NI     1:30.42    1:26.04  
                  41.46     1:26.04 (44.58)                                        
 26 Montag, Mitchell          10 Ridgewood YMCA-LE    1:26.82    1:26.21  
                  41.52     1:26.21 (44.69)                                        
 27 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE      1:28.15    1:26.23  
                  41.71     1:26.23 (44.52)                                        
 28 Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM  1:27.26    1:26.80  
                  43.01     1:26.80 (43.79)                                        
 29 Eyler, Jared              10 LESD-LE              1:27.04    1:29.06  
                  42.83     1:29.06 (46.23)                                        
 30 Franklin, Michael          9 Vacationland-LE      1:30.53    1:30.57  
                  44.86     1:30.57 (45.71)                                        
 31 Zagrobelny, Thomas        10 EAST-NI              1:29.89    1:31.87  
                  44.28     1:31.87 (47.59)                                        
 32 Ahrens, Ryan              10 LESD-LE              1:41.13    1:37.02  
                  46.04     1:37.02 (50.98)                                        
 33 Kowalczyk, Evan            9 LESD-LE              1:40.34    1:43.64  
                  49.89     1:43.64 (53.75)                                        
 -- Allyn, Fletcher            9 LESD-LE              1:42.23         DQ  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 35.72        1996 Patrick Mellors - JCCS-AM, JCCS-AM           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE                38.58      38.04   11  
  2 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE      39.04      38.82    9  
  3 Metz, Thomas              10 LESD-LE                41.29      39.35    8  
  4 Boyd, Dean                10 Penguins-LE            42.12      39.49    7  
  5 Wolke, Christian          10 LESD-LE                38.60      39.64    6  
  6 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM       39.35      40.54    5  
  7 Brown, Connor             10 LESD-LE                41.06      40.61    4  
  8 Keelan, John              10 Butler Y-AM            41.88      41.08    3  
  9 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE          42.69      41.77    2  
 10 Peters, Aidan              9 B3-LE                  43.81      41.79    1  
 11 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI                43.30      42.15  
 12 Elmore, Vince             10 LESD-LE                44.77      43.29  
 13 Dietz, Will                9 LESD-LE                44.76      43.62  
 14 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE        45.21      43.83  
 15 Gadd, Colin                9 SwimStrong-LE          45.03      45.12  
 16 Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM    44.68      45.24  
 16 Robb, Jaxon                7 Canton-LE              45.74      45.24  
 18 Shaker, Isaac             10 LESD-LE                46.39      45.51  
 19 Zagrobelny, Thomas        10 EAST-NI                48.03      45.87  
 20 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM        48.24      46.95  
 21 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE          46.06      47.68  
 22 Tecson, Ethan             10 B3-LE                  45.98      48.06  
 23 Bishop, Topher            10 Upper St. Clair-AM     46.94      48.25  
 24 Ahrens, Ryan              10 LESD-LE                51.37      53.15  
 25 Allyn, Fletcher            9 LESD-LE                56.23      58.34  
 26 Connors, Christian         9 Moon-AM                   NT      58.72  
 27 Wolke, Julian              6 LESD-LE              1:09.76    1:09.34  
 -- Metz, Ethan                8 LESD-LE                58.23         DQ  
 -- Pierce, Nicolin            9 Millcreek-AM           46.74         DQ  
 -- Costa, Raphael             7 LESD-LE                57.00         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.47        2011 Jerry Z Chen, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:22.09    1:21.80   11  
                  38.02     1:21.80 (43.78)                                        
  2 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    1:23.83    1:22.75    9  
                  39.88     1:22.75 (42.87)                                        
  3 Metz, Thomas              10 LESD-LE              1:24.63    1:23.37    8  
                  39.60     1:23.37 (43.77)                                        
  4 Wolke, Christian          10 LESD-LE              1:27.49    1:24.44    7  
                  41.42     1:24.44 (43.02)                                        
  5 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:28.94    1:28.72    6  
                  43.26     1:28.72 (45.46)                                        
  6 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              1:29.61    1:30.20    5  
                  42.63     1:30.20 (47.57)                                        
  7 Boyd, Dean                10 Penguins-LE          1:32.98    1:30.42    4  
                  41.89     1:30.42 (48.53)                                        
  8 Keelan, John              10 Butler Y-AM          1:33.52    1:31.53    3  
                  44.32     1:31.53 (47.21)                                        
  9 Hertz, Joshua             10 Copley-LE            1:32.59    1:31.65    2  
                  43.58     1:31.65 (48.07)                                        
 -- Brown, Connor             10 LESD-LE              1:27.50         DQ  
                  42.34          DQ (45.78)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.47        2011 Jerry Z Chen, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:23.20    1:22.09  
                  38.84     1:22.09 (43.25)                                        
  2 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    1:25.70    1:23.83  
                  40.14     1:23.83 (43.69)                                        
  3 Metz, Thomas              10 LESD-LE              1:41.43    1:24.63  
                  40.56     1:24.63 (44.07)                                        
  4 Wolke, Christian          10 LESD-LE              1:26.38    1:27.49  
                  41.33     1:27.49 (46.16)                                        
  5 Brown, Connor             10 LESD-LE              1:26.64    1:27.50  
                  42.08     1:27.50 (45.42)                                        
  6 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:27.36    1:28.94  
                  42.65     1:28.94 (46.29)                                        
  7 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              1:30.75    1:29.61  
                  42.84     1:29.61 (46.77)                                        
  8 Hertz, Joshua             10 Copley-LE            1:32.79    1:32.59  
                  42.78     1:32.59 (49.81)                                        
  9 Boyd, Dean                10 Penguins-LE          1:35.63    1:32.98  
                  43.94     1:32.98 (49.04)                                        
 10 Keelan, John              10 Butler Y-AM          1:32.96    1:33.52  
                  45.87     1:33.52 (47.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Goodman, Benjamin          8 Lake Shore-LE             NT    1:33.58  
                  45.12     1:33.58 (48.46)                                        
 12 Elmore, Vince             10 LESD-LE              1:38.26    1:35.59  
                  44.76     1:35.59 (50.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE      1:40.46    1:37.23  
                  45.55     1:37.23 (51.68)                                        
 14 Dietz, Will                9 LESD-LE              1:38.25    1:37.86  
                  46.94     1:37.86 (50.92)                                        
 15 Begany, Nick               9 SwimStrong-LE             NT    1:39.58  
                  47.16     1:39.58 (52.42)                                        
 16 Pierce, Nicolin            9 Millcreek-AM         1:41.55    1:40.25  
                  47.20     1:40.25 (53.05)                                        
 17 Eyler, Jared              10 LESD-LE              1:42.67    1:40.72  
                  46.73     1:40.72 (53.99)                                        
 18 Robb, Jaxon                7 Canton-LE            1:41.14    1:40.77  
                  48.04     1:40.77 (52.73)                                        
 19 Farkas, Tyler              9 LESD-LE              1:50.00    1:45.97  
                  48.46     1:45.97 (57.51)                                        
 20 Connors, Christian         9 Moon-AM                   NT    2:03.84  
                  56.39   2:03.84 (1:07.45)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.79        1992 Todd Minnier -UN-LE, UN-LE                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bocci, David              10 Butler Y-AM            34.08      31.50   11  
  2 Esposito, Jacob            9 LESD-LE                32.56      31.98    9  
  3 Brown, Connor             10 LESD-LE                32.99      32.36    8  
  4 Boyd, Dean                10 Penguins-LE            33.57      32.41    7  
  5 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE          35.41      32.42    6  
  6 Metz, Thomas              10 LESD-LE                33.51      34.13    5  
  7 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM     38.00      34.83    4  
  8 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE      35.02      34.86    3  
  9 Dietz, Will                9 LESD-LE                35.77      35.02    2  
 10 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE         36.01      35.13    1  
 11 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM       34.67      35.35  
 12 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM     36.78      35.68  
 13 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM        38.41      35.82  
 14 Wang, Michael             10 UN-NI                  37.47      37.02  
 15 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE          40.76      38.43  
 16 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM     39.58      38.88  
 17 Thompson, Nolan           10 EAST-NI                41.20      40.23  
 18 Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM    41.07      43.26  
 19 Kowalczyk, Evan            9 LESD-LE                45.63      45.70  
 20 Liao, Donovan             10 LESD-LE                56.89      46.37  
 21 Ahrens, Ryan              10 LESD-LE                52.32      51.51  
 22 Allyn, Fletcher            9 LESD-LE                43.23      53.03  
 23 Costa, Raphael             7 LESD-LE                56.00    1:02.60  
 -- Neal, Ethan                9 Upper St. Clair-AM     40.59         DQ  
 -- Eyler, Jared              10 LESD-LE                41.06         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.63        1992 Todd Minnier -UN-LE, UN-LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:11.83    1:09.66   11  
                  32.48     1:09.66 (37.18)                                        
  2 Brown, Connor             10 LESD-LE              1:14.82    1:11.47    9  
                  34.04     1:11.47 (37.43)                                        
  3 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              1:15.65    1:15.07    8  
                  33.89     1:15.07 (41.18)                                        
  4 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE       1:21.10    1:20.08    7  
                  37.33     1:20.08 (42.75)                                        
  5 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM   1:19.97    1:20.73    6  
                  37.57     1:20.73 (43.16)                                        
  6 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM   1:22.17    1:20.79    5  
                  39.42     1:20.79 (41.37)                                        
  7 Wang, Michael             10 UN-NI                1:27.89    1:21.75    4  
                  38.27     1:21.75 (43.48)                                        
  8 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:23.86    1:22.75    3  
                  39.99     1:22.75 (42.76)                                        
  9 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM      1:33.38    1:25.59    2  
                  37.25     1:25.59 (48.34)                                        
 10 Wangelin, Charlie         10 EAST-NI              1:29.71    1:26.87    1  
                  40.60     1:26.87 (46.27)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.63        1992 Todd Minnier -UN-LE, UN-LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:10.03    1:11.83  
                  33.35     1:11.83 (38.48)                                        
  2 Brown, Connor             10 LESD-LE              1:14.32    1:14.82  
                  35.10     1:14.82 (39.72)                                        
  3 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              1:18.85    1:15.65  
                  34.81     1:15.65 (40.84)                                        
  4 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM   1:22.69    1:19.97  
                  38.58     1:19.97 (41.39)                                        
  5 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE            NT    1:21.10  
                  38.03     1:21.10 (43.07)                                        
  6 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM   1:25.65    1:22.17  
                  39.26     1:22.17 (42.91)                                        
  7 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:21.27    1:23.86  
                  39.71     1:23.86 (44.15)                                        
  8 Wang, Michael             10 UN-NI                1:33.34    1:27.89  
                  39.26     1:27.89 (48.63)                                        
  9 Wangelin, Charlie         10 EAST-NI              1:34.68    1:29.71  
                  40.58     1:29.71 (49.13)                                        
 10 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM      1:38.18    1:33.38  
                  43.12     1:33.38 (50.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jiang, Ethan              10 LESD-LE              1:43.68    1:35.41  
                  44.12     1:35.41 (51.29)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.55        2005 Alex Ivkovic - ULESD-LE, ULESD-LE          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        1:12.62    1:09.94   11  
                  32.20     1:09.94 (37.74)                                        
  2 Wolke, Christian          10 LESD-LE              1:16.32    1:16.03    9  
                  37.03     1:16.03 (39.00)                                        
  3 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              1:18.81    1:18.20    8  
                  34.50     1:18.20 (43.70)                                        
  4 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:17.36    1:18.91    7  
                  36.83     1:18.91 (42.08)                                        
  5 Boyd, Dean                10 Penguins-LE          1:19.49    1:19.29    6  
                  36.63     1:19.29 (42.66)                                        
  6 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE    1:20.24    1:19.48    5  
                  35.74     1:19.48 (43.74)                                        
  7 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE        1:19.50    1:20.04    4  
                  37.37     1:20.04 (42.67)                                        
  8 Peters, Aidan              9 B3-LE                1:19.09    1:20.59    3  
                  37.30     1:20.59 (43.29)                                        
 -- Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:10.36         DQ  
                  31.87          DQ (38.11)                                        
 -- Brown, Connor             10 LESD-LE              1:15.99         DQ  
                  34.34          DQ (40.61)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.55        2005 Alex Ivkovic - ULESD-LE, ULESD-LE          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              1:11.26    1:10.36  
                  32.02     1:10.36 (38.34)                                        
  2 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        1:17.40    1:12.62  
                  34.60     1:12.62 (38.02)                                        
  3 Brown, Connor             10 LESD-LE              1:16.64    1:15.99  
                  33.96     1:15.99 (42.03)                                        
  4 Wolke, Christian          10 LESD-LE              1:19.93    1:16.32  
                  36.56     1:16.32 (39.76)                                        
  5 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     1:16.60    1:17.36  
                  36.43     1:17.36 (40.93)                                        
  6 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              1:26.31    1:18.81  
                  34.21     1:18.81 (44.60)                                        
  7 Peters, Aidan              9 B3-LE                1:22.42    1:19.09  
                  36.93     1:19.09 (42.16)                                        
  8 Boyd, Dean                10 Penguins-LE          1:23.52    1:19.49  
                  36.20     1:19.49 (43.29)                                        
  9 Murtha, Micah             10 Lake Shore-LE        1:25.02    1:19.50  
                  38.52     1:19.50 (40.98)                                        
 10 Kavalec, Jacob            10 Ridgewood YMCA-LE    1:20.36    1:20.24  
                  35.76     1:20.24 (44.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              1:20.76    1:20.67  
                  37.46     1:20.67 (43.21)                                        
 12 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM   1:24.15    1:21.30  
                  36.38     1:21.30 (44.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rooney, Josh              10 Solon Stars-LE       1:25.26    1:21.42  
                  35.93     1:21.42 (45.49)                                        
 14 Shaker, Isaac             10 LESD-LE              1:26.29    1:22.85  
                  37.56     1:22.85 (45.29)                                        
 15 Lundgren, Grant            9 Greater Pitt-AM      1:27.44    1:24.19  
                  11.18   1:24.19 (1:13.01)                                        
 15 Bishop, Owen              10 Allegheny North-AM   1:29.42    1:24.19  
                  39.22     1:24.19 (44.97)                                        
 17 Tecson, Ethan             10 B3-LE                1:26.90    1:25.10  
                  37.84     1:25.10 (47.26)                                        
 18 Keelan, John              10 Butler Y-AM          1:26.95    1:25.28  
                  43.16     1:25.28 (42.12)                                        
 19 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE      1:27.34    1:25.35  
                  41.59     1:25.35 (43.76)                                        
 20 Beauregard, Mason         10 Titan Swim Team-AM   1:26.29    1:26.32  
                  38.69     1:26.32 (47.63)                                        
 21 Elmore, Vince             10 LESD-LE              1:27.93    1:26.58  
                  40.53     1:26.58 (46.05)                                        
 22 Tavens, Henry              9 Solon Stars-LE       1:29.41    1:27.15  
                  42.21     1:27.15 (44.94)                                        
 23 Goodman, Benjamin          8 Lake Shore-LE             NT    1:27.18  
                  41.08     1:27.18 (46.10)                                        
 24 Robb, Jaxon                7 Canton-LE                 NT    1:27.19  
                  42.82     1:27.19 (44.37)                                        
 25 Bishop, Topher            10 Upper St. Clair-AM   1:29.21    1:30.98  
                  43.88     1:30.98 (47.10)                                        
 26 Farkas, Tyler              9 LESD-LE              1:58.00    1:32.90  
                  42.70     1:32.90 (50.20)                                        
 27 Ferrante, Anthony         10 LESD-LE              1:34.64    1:33.12  
                  40.28     1:33.12 (52.84)                                        
 28 Jiang, Ethan              10 LESD-LE              1:37.88    1:33.35  
                  43.43     1:33.35 (49.92)                                        
 -- Kowalczyk, Evan            9 LESD-LE              1:43.06         DQ  
                  42.20          DQ (50.52)                                        
 -- Lindh, Bobby              10 Chartiers Valley-AM  1:27.15         DQ  
                  40.24          DQ (45.58)                                        
 -- Costa, Raphael             7 LESD-LE              1:45.00         DQ  
                1:00.12        DQ (1:16.69)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:24.78        2006 Zachary Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podrez, Alex              10 LESD-LE              2:29.57    2:30.15   11  
                  33.70     1:10.52 (36.82)     1:55.74 (45.22)     2:30.15 (34.41)
  2 Bocci, David              10 Butler Y-AM          2:34.95    2:31.27    9  
                  33.31     1:10.81 (37.50)     1:57.67 (46.86)     2:31.27 (33.60)
  3 Herzog, Colin             10 Uncrc-NI             2:41.81    2:31.84    8  
                  34.77     1:11.86 (37.09)     1:58.92 (47.06)     2:31.84 (32.92)
  4 Brown, Connor             10 LESD-LE              2:37.25    2:34.61    7  
                  34.07     1:14.45 (40.38)     2:00.36 (45.91)     2:34.61 (34.25)
  5 Toothman, Zach            10 Ridgewood YMCA-LE    2:39.14    2:34.81    6  
                  37.40     1:15.48 (38.08)     1:59.54 (44.06)     2:34.81 (35.27)
  6 Hong, Tyler               10 Lake Shore-LE        2:46.97    2:39.12    5  
                  33.81     1:14.44 (40.63)     2:03.05 (48.61)     2:39.12 (36.07)
  7 Wolke, Christian          10 LESD-LE              2:43.69    2:45.27    4  
                  40.13     1:20.72 (40.59)     2:09.91 (49.19)     2:45.27 (35.36)
  8 Wang, Michael             10 UN-NI                2:55.19    2:47.62    3  
                  37.66     1:19.97 (42.31)     2:11.51 (51.54)     2:47.62 (36.11)
  9 Esposito, Jacob            9 LESD-LE              2:54.42    2:48.60    2  
                  35.71     1:18.25 (42.54)     2:12.55 (54.30)     2:48.60 (36.05)
 10 Kruglov, Maxim            10 STAR-NI              2:49.55    2:49.26    1  
                  39.81     1:22.71 (42.90)     2:11.06 (48.35)     2:49.26 (38.20)
 11 Su, Matthew               10 Erie Aquatics-AM     2:48.63    2:50.76  
                  38.50     1:22.50 (44.00)     2:13.28 (50.78)     2:50.76 (37.48)
 12 Shaker, Isaac             10 LESD-LE              2:54.78    2:51.17  
                  39.59     1:21.54 (41.95)     2:14.31 (52.77)     2:51.17 (36.86)
 13 White, Andrew              9 Upper St. Clair-AM   3:00.76    2:58.62  
                  38.59     1:24.44 (45.85)     2:20.38 (55.94)     2:58.62 (38.24)
 14 Dietz, Will                9 LESD-LE              3:06.81    2:58.66  
                  38.66     1:24.51 (45.85)     2:19.73 (55.22)     2:58.66 (38.93)
 15 Keelan, John              10 Butler Y-AM          2:57.64    2:59.11  
                  44.63     1:28.93 (44.30)     2:20.10 (51.17)     2:59.11 (39.01)
 16 Cappabianca, Vittorio      9 Tiger Sharks-LE      3:07.24    3:00.61  
                  43.23     1:28.00 (44.77)     2:21.97 (53.97)     3:00.61 (38.64)
 17 Elmore, Vince             10 LESD-LE              3:12.70    3:02.11  
                  42.03     1:27.02 (44.99)     2:19.00 (51.98)     3:02.11 (43.11)
 18 Tecson, Ethan             10 B3-LE                3:11.34    3:07.15  
                  40.05     1:26.96 (46.91)     2:24.93 (57.97)     3:07.15 (42.22)
 19 Ferrante, Anthony         10 LESD-LE              3:18.77    3:15.79  
                  41.24     1:28.30 (47.06)   2:29.92 (1:01.62)     3:15.79 (45.87)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.94  11/23/2013 Lake Erie Silver Dolphin, LESD             
                         A Podrez, C Brown, C Wolke, T Metz                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  2:04.00    2:00.94!  22  
     1) Podrez, Alex 10                 2) Brown, Connor 10               
     3) Wolke, Christian 10             4) Metz, Thomas 10                
                  29.62     1:01.38 (31.76)     1:32.84 (31.46)     2:00.94 (28.10)
  2 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   2:13.50    2:09.71   18  
     1) Kavalec, Jacob 10               2) Florio, Aidan 9                
     3) Montag, Mitchell 10             4) Toothman, Zach 10              
                  32.21     1:04.58 (32.37)     1:39.09 (34.51)     2:09.71 (30.62)
  3 East Aurora Swim Team-NI  'A'                     2:17.36    2:10.32   16  
     1) Thompson, Nolan 10              2) Zagrobelny, Thomas 10          
     3) Wangelin, Charlie 10            4) Webster, Ezra 10               
                  33.67     1:06.04 (32.37)     1:39.78 (33.74)     2:10.32 (30.54)
  4 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:16.32    2:13.12   14  
     1) Esposito, Jacob 9               2) Shaker, Isaac 10               
     3) Eyler, Jared 10                 4) Dietz, Will 9                  
                  31.49     1:05.22 (33.73)     1:39.73 (34.51)     2:13.12 (33.39)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:30.25    2:25.78   12  
     1) Elmore, Vince 10                2) Kowalczyk, Evan 9              
     3) Jiang, Ethan 10                 4) Ferrante, Anthony 10           
                  33.61     1:10.96 (37.35)     1:49.20 (38.24)     2:25.78 (36.58)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:22.27  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         C Savage, N Herman, C Brown, F Applebaum          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  2:15.07    2:17.57!  22  
     1) Metz, Thomas 10                 2) Wolke, Christian 10            
     3) Brown, Connor 10                4) Podrez, Alex 10                
                  33.70     1:14.43 (40.73)     1:48.50 (34.07)     2:17.57 (29.07)
  2 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:31.52    2:29.93   18  
     1) Shaker, Isaac 10                2) Elmore, Vince 10               
     3) Esposito, Jacob 9               4) Dietz, Will 9                  
                  38.47     1:23.14 (44.67)     1:57.06 (33.92)     2:29.93 (32.87)
 -- Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:47.22         DQ  
     1) Ferrante, Anthony 10            2) Liao, Donovan 10               
     3) Eyler, Jared 10                 4) Kowalczyk, Evan 9              
                  43.52     1:30.23 (46.71)     2:13.82 (43.59)          DQ (36.19)
 -- East Aurora Swim Team-NI  'A'                     2:44.87         DQ  
     1) Gnecco, Matteo 10               2) Zagrobelny, Thomas 10          
     3) Thompson, Nolan 10              4) Webster, Ezra 10               
                  40.87     1:27.39 (46.52)     2:12.03 (44.64)          DQ (25.77)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.75  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM           24.54      24.09   11  
  2 Flores, Justin            12 LESD-LE                25.30      24.80    9  
  3 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE      24.90      24.89    8  
  4 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM     25.45      25.53    7  
  5 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM     25.75      25.95    6  
  6 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE      25.70      26.08    5  
  7 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM     25.61      26.16    4  
  8 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM     25.96      26.32    3  
  9 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM     26.43      26.75    2  
 10 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM     27.06      27.43    1  
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.75  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM           24.30      24.54  
  2 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE      25.95      24.90  
  3 Flores, Justin            12 LESD-LE                25.54      25.30  
  4 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM     26.07      25.45  
  5 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM     26.02      25.61  
  6 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE      26.29      25.70  
  7 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM     26.15      25.75  
  8 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM     27.03      25.96  
  9 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM     26.85      26.43  
 10 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM     27.27      27.06  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM     27.28      27.11  
 12 Bradshaw, David           12 STAR-NI                27.07      27.12  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Weisenauer, Dylan         11 Sand Otter-OH          29.47      27.24  
 14 Peters, Caleb             12 B3-LE                  27.78      27.29  
 15 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM    29.57      27.31  
 16 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM          28.30      27.58  
 17 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE        27.29      27.67  
 18 Vanone, Matthew           12 LESD-LE                28.79      27.83  
 19 Hackwelder, Colin         12 Fox Chapel-AM          30.08      27.97  
 20 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM    27.86      28.00  
 21 Faulkner, Carter          11 University-LE          28.59      28.17  
 22 Katz, Jonah               12 LESD-LE                29.23      28.20  
 23 Richmond, Joseph          11 Solon Stars-LE         28.73      28.31  
 24 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE          30.06      28.32  
 25 Marcie, Cameron           12 Lake Shore-LE          29.55      28.42  
 26 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE         29.09      28.51  
 27 Haywood, Daemyen          12 LESD-LE                29.01      28.89  
 28 Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM                29.48      29.00  
 29 Parris, Luke              11 SwimStrong-LE          28.57      29.22  
 30 Kibler, Seth              11 STAR-NI                29.51      29.24  
 31 Dassanaike, Akshana       11 Allegheny North-AM     30.58      29.26  
 32 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM              NT      29.29  
 32 Hubsch, Andrei            12 Moon-AM                30.45      29.29  
 34 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE          29.37      29.40  
 34 Savage, Colin             11 LESD-LE                28.71      29.40  
 36 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE         28.94      29.49  
 37 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE         29.36      29.50  
 38 Wooley, Jonah             12 B3-LE                  29.69      29.57  
 39 Grebb, Kyle               12 Tiger Sharks-LE        30.34      29.62  
 40 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM     30.59      29.77  
 41 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE                29.18      29.80  
 42 Lane, Tyler               11 Dolphins-NI            30.46      29.92  
 43 Stoia, Brandon            11 Ridgewood YMCA-LE      30.15      29.98  
 44 Gluck, Kyle               12 Ulake Shore-LE         30.08      30.03  
 45 Hoffmann, Max             12 SwimStrong-LE          30.68      30.06  
 46 Cunningham, Clay          12 LESD-LE                30.46      30.09  
 47 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE      29.85      30.29  
 48 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM          30.39      30.30  
 49 Applebaum, Frank          11 LESD-LE                30.55      30.35  
 50 Ratino, John              11 LESD-LE                31.44      30.36  
 51 Brown, Kyle               12 Lake Shore-LE          30.54      30.48  
 52 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH          30.69      30.75  
 53 Marcie, Chase             12 Lake Shore-LE          30.27      30.98  
 54 Clark, Carver             11 Cavalier-AM            30.63      31.09  
 55 Thompson, Eric            12 LESD-LE                34.84      32.81  
 56 Johannessen, Jack         11 LESD-LE                36.59      36.43  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.43        1990 Steve Harms - GTAC-OH, GTAC-OH               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM           53.52      53.67   11  
                  26.02       53.67 (27.65)                                        
  2 Flores, Justin            12 LESD-LE                56.46      54.74    9  
                  25.99       54.74 (28.75)                                        
  3 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE      56.44      55.33    8  
                  26.18       55.33 (29.15)                                        
  4 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM     55.68      56.05    7  
                  26.87       56.05 (29.18)                                        
  5 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   1:00.36      56.26    6  
                  27.03       56.26 (29.23)                                        
  6 Stackpole, Jordan         12 Y-Neptunes-LE          58.99      56.49    5  
                  26.65       56.49 (29.84)                                        
  7 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM     59.30      56.66    4  
                  26.95       56.66 (29.71)                                        
  8 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM     58.89      56.88    3  
                  27.23       56.88 (29.65)                                        
  9 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM     58.55      56.96    2  
                  26.93       56.96 (30.03)                                        
 10 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE      59.38      57.98    1  
                  27.85       57.98 (30.13)                                        
 11 Sadovskyy, Davyd          12 Ridgewood YMCA-LE      59.17      58.05  
                  27.65       58.05 (30.40)                                        
 12 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM     59.42      58.25  
                  28.55       58.25 (29.70)                                        
 13 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM   1:00.14      58.47  
                  28.21       58.47 (30.26)                                        
 14 Basista, Noah             12 Y-Neptunes-LE        1:04.50      58.74  
                  27.60       58.74 (31.14)                                        
 15 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:00.62      58.97  
                  28.63       58.97 (30.34)                                        
 16 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM  1:04.82      59.97  
                  29.30       59.97 (30.67)                                        
 17 Guilinger, John           12 Baldwin-AM           1:00.23    1:00.36  
                  28.83     1:00.36 (31.53)                                        
 18 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE        59.92    1:00.49  
                  28.58     1:00.49 (31.91)                                        
 19 Weisenauer, Dylan         11 Sand Otter-OH        1:05.18    1:00.68  
                  29.03     1:00.68 (31.65)                                        
 20 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    1:02.99    1:00.70  
                  29.37     1:00.70 (31.33)                                        
 21 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE       1:05.04    1:00.88  
                  29.06     1:00.88 (31.82)                                        
 22 Vanone, Matthew           12 LESD-LE              1:03.67    1:00.98  
                  29.34     1:00.98 (31.64)                                        
 23 Faulkner, Carter          11 University-LE        1:02.36    1:01.01  
                  29.57     1:01.01 (31.44)                                        
 24 Hackwelder, Colin         12 Fox Chapel-AM        1:02.65    1:01.03  
                  30.03     1:01.03 (31.00)                                        
 25 Bradshaw, David           12 STAR-NI              1:01.17    1:01.61  
                  28.88     1:01.61 (32.73)                                        
 26 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       1:03.32    1:01.96  
                  30.01     1:01.96 (31.95)                                        
 27 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM  1:04.25    1:01.97  
                  30.16     1:01.97 (31.81)                                        
 28 Katz, Jonah               12 LESD-LE              1:05.46    1:02.10  
                  29.30     1:02.10 (32.80)                                        
 29 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM        1:03.54    1:02.21  
                  29.16     1:02.21 (33.05)                                        
 30 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   1:03.38    1:02.29  
                  30.25     1:02.29 (32.04)                                        
 31 Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM              1:05.05    1:02.42  
                  29.54     1:02.42 (32.88)                                        
 32 Ragoowansi, Kieran        12 Chartiers Valley-AM  1:06.64    1:02.91  
                  30.80     1:02.91 (32.11)                                        
 33 Loper, Noah               12 Fox Chapel-AM        1:06.62    1:02.95  
                  30.43     1:02.95 (32.52)                                        
 34 Richmond, Joseph          11 Solon Stars-LE       1:04.58    1:02.96  
                  30.01     1:02.96 (32.95)                                        
 35 Snyder, Graden            12 LESD-LE              1:06.59    1:02.99  
                  29.85     1:02.99 (33.14)                                        
 36 Dassanaike, Akshana       11 Allegheny North-AM   1:06.37    1:03.70  
                  31.50     1:03.70 (32.20)                                        
 37 Lupo, Robert              11 LESD-LE              1:05.75    1:03.76  
                  30.44     1:03.76 (33.32)                                        
 37 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM   1:06.57    1:03.76  
                  30.76     1:03.76 (33.00)                                        
 39 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE    1:04.70    1:04.33  
                  31.44     1:04.33 (32.89)                                        
 40 Kibler, Seth              11 STAR-NI              1:03.70    1:04.41  
                  31.17     1:04.41 (33.24)                                        
 41 Songer, Nolan             11 UN-LE                1:05.19    1:04.59  
                  31.01     1:04.59 (33.58)                                        
 42 Wooley, Jonah             12 B3-LE                1:05.92    1:04.76  
                  30.93     1:04.76 (33.83)                                        
 43 Haywood, Daemyen          12 LESD-LE              1:05.11    1:04.93  
                  30.56     1:04.93 (34.37)                                        
 44 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE              1:05.45    1:04.95  
                  30.91     1:04.95 (34.04)                                        
 45 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM         1:04.25    1:05.21  
                  30.53     1:05.21 (34.68)                                        
 46 Gluck, Kyle               12 Ulake Shore-LE       1:05.98    1:05.45  
                  31.41     1:05.45 (34.04)                                        
 47 Applebaum, Frank          11 LESD-LE              1:08.75    1:05.66  
                  31.72     1:05.66 (33.94)                                        
 48 Clark, Carver             11 Cavalier-AM          1:06.78    1:05.88  
                  31.59     1:05.88 (34.29)                                        
 48 Lane, Tyler               11 Dolphins-NI               NT    1:05.88  
                  30.57     1:05.88 (35.31)                                        
 50 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH        1:06.43    1:05.97  
                  31.97     1:05.97 (34.00)                                        
 51 Brown, Kyle               12 Lake Shore-LE        1:06.30    1:06.15  
                  31.90     1:06.15 (34.25)                                        
 52 Flatley, River            11 Unattached PS-LE     1:06.53    1:06.16  
                  31.73     1:06.16 (34.43)                                        
 53 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM        1:06.69    1:06.76  
                  32.11     1:06.76 (34.65)                                        
 54 Hoffmann, Max             12 SwimStrong-LE             NT    1:06.77  
                  31.34     1:06.77 (35.43)                                        
 55 Hubsch, Andrei            12 Moon-AM              1:06.46    1:06.81  
                  30.69     1:06.81 (36.12)                                        
 56 Ratino, John              11 LESD-LE              1:08.36    1:06.84  
                  32.45     1:06.84 (34.39)                                        
 57 Marcie, Chase             12 Lake Shore-LE        1:06.31    1:08.13  
                  32.23     1:08.13 (35.90)                                        
 58 Cunningham, Clay          12 LESD-LE              1:25.72    1:08.51  
                  32.02     1:08.51 (36.49)                                        
 59 Bednar, Michael           11 LESD-LE              1:12.26    1:08.68  
                  32.76     1:08.68 (35.92)                                        
 60 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              1:11.35    1:10.41  
                  32.81     1:10.41 (37.60)                                        
 61 Thompson, Eric            12 LESD-LE              1:15.30    1:13.99  
                  34.36     1:13.99 (39.63)                                        
 62 Iler, Justin              11 LESD-LE              1:15.08    1:14.67  
                  34.90     1:14.67 (39.77)                                        
 63 Johannessen, Jack         11 LESD-LE              1:25.33    1:19.18  
                  35.94     1:19.18 (43.24)                                        
 64 Allyn, Anderson           11 LESD-LE              1:20.21    1:32.24  
                  41.74     1:32.24 (50.50)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.06        2002 Tommy W Inwood - USC-LE, USC-LE            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM         1:59.73    1:56.49   11  
                  28.00       58.34 (30.34)     1:28.27 (29.93)     1:56.49 (28.22)
  2 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   1:59.17    1:56.78    9  
                  27.68       57.49 (29.81)     1:27.97 (30.48)     1:56.78 (28.81)
  3 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM   2:00.35    1:58.28    8  
                  27.88       58.06 (30.18)     1:28.67 (30.61)     1:58.28 (29.61)
  4 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   2:00.54    2:01.96    7  
                  28.51       59.46 (30.95)     1:30.73 (31.27)     2:01.96 (31.23)
  5 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM   2:02.69    2:02.82    6  
                  29.34     1:01.86 (32.52)     1:32.34 (30.48)     2:02.82 (30.48)
  6 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   2:02.80    2:03.36    5  
                  28.97     1:00.02 (31.05)     1:31.69 (31.67)     2:03.36 (31.67)
  7 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE    2:03.05    2:04.31    4  
                  28.05       59.28 (31.23)     1:31.96 (32.68)     2:04.31 (32.35)
  8 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   2:04.60    2:04.89    3  
                  29.25     1:01.55 (32.30)     1:33.83 (32.28)     2:04.89 (31.06)
  9 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM   2:06.16    2:05.22    2  
                  29.41     1:01.66 (32.25)     1:34.32 (32.66)     2:05.22 (30.90)
 10 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   2:04.78    2:10.36    1  
                  28.94     1:02.22 (33.28)     1:36.61 (34.39)     2:10.36 (33.75)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.06        2002 Tommy W Inwood - USC-LE, USC-LE            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   2:04.76    1:59.17  
                  27.54       58.24 (30.70)     1:29.18 (30.94)     1:59.17 (29.99)
  2 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM         2:03.05    1:59.73  
                  27.41       58.25 (30.84)     1:29.52 (31.27)     1:59.73 (30.21)
  3 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM   2:05.62    2:00.35  
                  27.54       57.88 (30.34)     1:29.58 (31.70)     2:00.35 (30.77)
  4 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   2:05.03    2:00.54  
                  28.21       59.34 (31.13)     1:30.39 (31.05)     2:00.54 (30.15)
  5 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM   2:08.17    2:02.69  
                  29.44     1:02.19 (32.75)     1:32.62 (30.43)     2:02.69 (30.07)
  6 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   2:04.64    2:02.80  
                  28.85       59.81 (30.96)     1:31.47 (31.66)     2:02.80 (31.33)
  7 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE    2:07.45    2:03.05  
                  26.95       58.01 (31.06)     1:30.74 (32.73)     2:03.05 (32.31)
  8 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   2:07.21    2:04.60  
                  28.21     1:00.04 (31.83)     1:32.75 (32.71)     2:04.60 (31.85)
  9 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   2:13.13    2:04.78  
                  28.80     1:00.45 (31.65)     1:32.98 (32.53)     2:04.78 (31.80)
 10 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM   2:11.21    2:06.16  
                  29.26     1:01.63 (32.37)     1:34.47 (32.84)     2:06.16 (31.69)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE    2:15.25    2:07.49  
                  28.58     1:01.13 (32.55)     1:34.86 (33.73)     2:07.49 (32.63)
 12 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM   2:11.42    2:07.70  
                  28.83     1:00.72 (31.89)     1:34.00 (33.28)     2:07.70 (33.70)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM   2:14.76    2:10.25  
                  29.67     1:03.48 (33.81)     1:37.98 (34.50)     2:10.25 (32.27)
 14 Katz, Jonah               12 LESD-LE              2:12.67    2:10.31  
                  29.09     1:02.96 (33.87)     1:37.55 (34.59)     2:10.31 (32.76)
 15 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       2:12.40    2:11.77  
                  30.41     1:03.93 (33.52)     1:38.20 (34.27)     2:11.77 (33.57)
 16 Faulkner, Carter          11 University-LE        2:15.93    2:11.92  
                  30.53     1:03.55 (33.02)     1:37.78 (34.23)     2:11.92 (34.14)
 17 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   2:11.54    2:11.96  
                  30.05     1:03.60 (33.55)     1:38.11 (34.51)     2:11.96 (33.85)
 18 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     2:17.65    2:12.20  
                  30.18     1:03.93 (33.75)     1:38.25 (34.32)     2:12.20 (33.95)
 19 Hackwelder, Colin         12 Fox Chapel-AM        2:22.48    2:12.33  
                  31.41     1:05.56 (34.15)     1:39.91 (34.35)     2:12.33 (32.42)
 20 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE       2:20.12    2:14.31  
                  29.81     1:03.94 (34.13)     1:39.16 (35.22)     2:14.31 (35.15)
 21 Kibler, Seth              11 STAR-NI              2:17.14    2:15.91  
                  31.65     1:05.98 (34.33)     1:41.54 (35.56)     2:15.91 (34.37)
 22 Ehling, John              12 Allegheny North-AM   2:21.46    2:15.94  
                  31.05     1:05.70 (34.65)     1:41.20 (35.50)     2:15.94 (34.74)
 23 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE        2:23.31    2:15.98  
                  29.96     1:05.08 (35.12)     1:40.94 (35.86)     2:15.98 (35.04)
 24 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM  2:20.56    2:17.06  
                  30.77     1:05.74 (34.97)     1:42.25 (36.51)     2:17.06 (34.81)
 25 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM   2:23.84    2:17.69  
                  31.56     1:07.14 (35.58)     1:42.87 (35.73)     2:17.69 (34.82)
 26 Loper, Noah               12 Fox Chapel-AM        2:26.32    2:18.70  
                  32.18     1:07.60 (35.42)     1:43.89 (36.29)     2:18.70 (34.81)
 27 Lupo, Robert              11 LESD-LE              2:22.98    2:19.31  
                  31.92     1:06.89 (34.97)     1:43.05 (36.16)     2:19.31 (36.26)
 28 Bradshaw, David           12 STAR-NI              2:18.66    2:20.07  
                  29.80     1:04.50 (34.70)     1:42.80 (38.30)     2:20.07 (37.27)
 29 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM        2:25.52    2:20.86  
                  31.49     1:07.47 (35.98)     1:44.84 (37.37)     2:20.86 (36.02)
 30 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM        2:23.24    2:21.03  
                  32.93     1:08.74 (35.81)     1:45.34 (36.60)     2:21.03 (35.69)
 31 Wooley, Jonah             12 B3-LE                2:23.32    2:21.89  
                  32.47     1:09.14 (36.67)     1:46.38 (37.24)     2:21.89 (35.51)
 32 Clark, Carver             11 Cavalier-AM          2:22.67    2:21.93  
                  32.34     1:08.43 (36.09)     1:45.84 (37.41)     2:21.93 (36.09)
 33 Stoia, Brandon            11 Ridgewood YMCA-LE    2:21.71    2:22.34  
                  33.41     1:09.51 (36.10)     1:45.97 (36.46)     2:22.34 (36.37)
 34 Flatley, River            11 Unattached PS-LE     2:20.78    2:24.38  
                  32.88     1:09.19 (36.31)     1:46.75 (37.56)     2:24.38 (37.63)
 35 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH        2:19.94    2:25.74  
                  33.02     1:10.26 (37.24)     1:48.27 (38.01)     2:25.74 (37.47)
 36 Ratino, John              11 LESD-LE              2:33.20    2:27.47  
                  33.75     1:11.83 (38.08)     1:50.50 (38.67)     2:27.47 (36.97)
 37 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              2:33.23    2:32.94  
                  33.59     1:13.40 (39.81)     1:52.33 (38.93)     2:32.94 (40.61)
 38 Thompson, Eric            12 LESD-LE              2:36.00    2:35.52  
                  34.37     1:14.47 (40.10)     1:55.34 (40.87)     2:35.52 (40.18)
 39 Cunningham, Clay          12 LESD-LE              2:28.00    2:37.92  
                  34.01     1:14.63 (40.62)     1:58.04 (43.41)     2:37.92 (39.88)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:01.13        2002 Tommy W. Inwood - USC-LE, USC-LE           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   5:32.00    5:13.22   11  
                  28.48       59.02 (30.54)     1:31.20 (32.18)     2:03.15 (31.95)
        2:34.65 (31.50)     3:06.56 (31.91)     3:38.91 (32.35)     4:11.41 (32.50)
        4:43.15 (31.74)     5:13.22 (30.07)                                        
  2 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM   5:27.35    5:15.47    9  
                  28.35       59.38 (31.03)     1:31.52 (32.14)     2:03.71 (32.19)
        2:35.74 (32.03)     3:07.85 (32.11)     3:40.25 (32.40)     4:12.80 (32.55)
        4:44.52 (31.72)     5:15.47 (30.95)                                        
  3 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   5:25.81    5:21.36    8  
                  29.51     1:00.92 (31.41)     1:33.05 (32.13)     2:05.52 (32.47)
        2:38.00 (32.48)     3:10.92 (32.92)     3:44.00 (33.08)     4:17.14 (33.14)
        4:49.97 (32.83)     5:21.36 (31.39)                                        
  4 Flores, Justin            12 LESD-LE              5:46.94    5:22.41    7  
                  27.66       59.67 (32.01)     1:32.18 (32.51)     2:04.93 (32.75)
        2:38.03 (33.10)     3:11.31 (33.28)     3:44.37 (33.06)     4:17.61 (33.24)
        4:50.73 (33.12)     5:22.41 (31.68)                                        
  5 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM   5:38.89    5:26.58    6  
                  30.06     1:03.40 (33.34)     1:37.62 (34.22)     2:11.75 (34.13)
        2:44.56 (32.81)     3:17.68 (33.12)     3:51.86 (34.18)     4:24.76 (32.90)
        4:56.71 (31.95)     5:26.58 (29.87)                                        
  6 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   5:29.96    5:27.65    5  
                  28.71     1:00.83 (32.12)     1:34.06 (33.23)     2:07.58 (33.52)
        2:41.16 (33.58)     3:14.86 (33.70)     3:48.81 (33.95)     4:22.51 (33.70)
        4:55.80 (33.29)     5:27.65 (31.85)                                        
  7 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   5:41.78    5:38.18    4  
                  29.17     1:02.62 (33.45)     1:37.16 (34.54)     2:12.02 (34.86)
        2:46.87 (34.85)     3:21.35 (34.48)     3:56.40 (35.05)     4:31.47 (35.07)
        5:05.95 (34.48)     5:38.18 (32.23)                                        
  8 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    5:45.71    5:39.62    3  
                  28.96     1:01.81 (32.85)     1:35.93 (34.12)     2:10.39 (34.46)
        2:45.36 (34.97)     3:20.92 (35.56)     3:55.90 (34.98)     4:30.80 (34.90)
        5:05.81 (35.01)     5:39.62 (33.81)                                        
  9 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       5:47.05    5:40.34    2  
                  30.96     1:04.91 (33.95)     1:39.06 (34.15)     2:13.54 (34.48)
        2:48.31 (34.77)     3:23.26 (34.95)     3:58.00 (34.74)     4:32.88 (34.88)
        5:07.13 (34.25)     5:40.34 (33.21)                                        
 10 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   5:42.08    5:40.61    1  
                  30.32     1:04.38 (34.06)     1:39.69 (35.31)     2:14.38 (34.69)
        2:49.30 (34.92)     3:24.72 (35.42)     3:59.97 (35.25)     4:34.73 (34.76)
        5:09.11 (34.38)     5:40.61 (31.50)                                        
 11 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE      5:45.61    5:40.72  
                  29.92     1:03.67 (33.75)     1:38.31 (34.64)     2:12.31 (34.00)
        2:46.67 (34.36)     3:21.84 (35.17)     3:57.08 (35.24)     4:32.21 (35.13)
        5:07.38 (35.17)     5:40.72 (33.34)                                        
 12 Katz, Jonah               12 LESD-LE              5:50.03    5:44.59  
                  30.85     1:05.68 (34.83)     1:41.06 (35.38)     2:16.22 (35.16)
        2:51.14 (34.92)     3:26.12 (34.98)     4:01.26 (35.14)     4:36.36 (35.10)
        5:11.10 (34.74)     5:44.59 (33.49)                                        
 13 Peters, Caleb             12 B3-LE                5:49.69    5:48.40  
                  30.99     1:05.87 (34.88)     1:41.28 (35.41)     2:17.07 (35.79)
        2:53.12 (36.05)     3:28.46 (35.34)     4:04.72 (36.26)     4:40.27 (35.55)
      5:48.40 (1:08.13)                                                            
 14 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM       NT    5:55.66  
                  31.83     1:06.67 (34.84)     1:41.72 (35.05)     2:17.91 (36.19)
        2:54.94 (37.03)     3:30.97 (36.03)     4:08.34 (37.37)     4:44.42 (36.08)
        5:22.26 (37.84)     5:55.66 (33.40)                                        
 15 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE              6:05.77    5:59.34  
                  32.04     1:07.54 (35.50)     1:44.04 (36.50)     2:20.42 (36.38)
        2:58.23 (37.81)     3:35.47 (37.24)     4:13.09 (37.62)     4:49.15 (36.06)
        5:25.46 (36.31)     5:59.34 (33.88)                                        
 16 Bradshaw, David           12 STAR-NI                   NT    6:09.34  
                  30.72     1:05.32 (34.60)     1:41.68 (36.36)     2:18.67 (36.99)
        2:56.56 (37.89)     3:35.98 (39.42)     4:15.92 (39.94)     4:55.22 (39.30)
        5:32.79 (37.57)     6:09.34 (36.55)                                        
 17 Snyder, Graden            12 LESD-LE              6:18.23    6:10.04  
                  31.83     1:07.25 (35.42)     1:44.34 (37.09)     2:21.50 (37.16)
        2:59.75 (38.25)     3:38.69 (38.94)     4:17.30 (38.61)     4:55.71 (38.41)
        5:34.48 (38.77)     6:10.04 (35.56)                                        
 18 Flatley, River            11 Unattached PS-LE          NT    6:21.67  
                  33.61     1:11.11 (37.50)     1:49.88 (38.77)     2:28.27 (38.39)
        3:07.28 (39.01)     3:46.41 (39.13)     4:26.55 (40.14)     5:06.15 (39.60)
        5:44.56 (38.41)     6:21.67 (37.11)                                        
 19 Applebaum, Frank          11 LESD-LE              7:01.36    6:39.46  
                  33.22     1:12.50 (39.28)     1:53.53 (41.03)     2:35.30 (41.77)
        3:16.93 (41.63)     3:58.30 (41.37)     4:38.73 (40.43)     5:20.44 (41.71)
        6:00.83 (40.39)     6:39.46 (38.63)                                        
 20 Thompson, Eric            12 LESD-LE              6:53.52    6:59.05  
                  36.22     1:17.99 (41.77)     2:00.99 (43.00)     2:42.83 (41.84)
        3:25.66 (42.83)     4:08.84 (43.18)     4:51.52 (42.68)     5:35.79 (44.27)
        6:16.57 (40.78)     6:59.05 (42.48)                                        
 -- Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   5:45.20         DQ  
                  30.78     1:05.57 (34.79)     1:40.31 (34.74)     2:15.26 (34.95)
        2:50.06 (34.80)     3:25.01 (34.95)     4:00.34 (35.33)     4:36.26 (35.92)
        5:12.11 (35.85)          DQ (35.19)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.96        2010 Rex Riley-MIST-AM, Millcreek                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM     28.85      28.72   11  
  2 Flores, Justin            12 LESD-LE                29.82      28.94    9  
  3 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI       29.32      29.45    8  
  4 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM     29.76      30.09    7  
  5 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE        30.45      30.19    6  
  6 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM     30.42      30.25    5  
  7 Peters, Caleb             12 B3-LE                  31.07      30.85    4  
  8 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE      30.70      30.88    3  
  9 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE      31.36      31.33    2  
 10 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM    32.15      31.43    1  
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.96        2010 Rex Riley-MIST-AM, Millcreek                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM     29.00      28.85  
  2 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI       29.59      29.32  
  3 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM     30.77      29.76  
  4 Flores, Justin            12 LESD-LE                30.17      29.82  
  5 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM     30.56      30.42  
  6 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE        30.09      30.45  
  7 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE      30.95      30.70  
  8 Peters, Caleb             12 B3-LE                  30.86      31.07  
  9 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE      32.66      31.36  
 10 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM    35.40      32.15  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM     32.63      32.18  
 12 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM     33.55      32.25  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Vanone, Matthew           12 LESD-LE                32.61      32.31  
 14 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE                31.75      32.41  
 15 Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM                33.05      32.45  
 16 Savage, Colin             11 LESD-LE                31.38      32.46  
 17 Pichette, Chris           12 SwimStrong-LE          32.88      33.02  
 18 Applebaum, Frank          11 LESD-LE                34.57      33.93  
 19 Haywood, Daemyen          12 LESD-LE                35.13      34.12  
 20 Dassanaike, Akshana       11 Allegheny North-AM     34.68      34.38  
 21 Hackwelder, Colin         12 Fox Chapel-AM          35.95      34.47  
 22 Grebb, Kyle               12 Tiger Sharks-LE        36.07      34.58  
 23 Lane, Tyler               11 Dolphins-NI            35.15      34.64  
 24 Gluck, Kyle               12 Ulake Shore-LE         35.68      34.79  
 25 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE      34.38      34.91  
 26 Lupo, Robert              11 LESD-LE                35.31      35.24  
 27 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE         34.04      35.28  
 28 Flatley, River            11 Unattached PS-LE       34.74      35.55  
 29 Cunningham, Clay          12 LESD-LE                35.93      35.60  
 30 Brown, Kyle               12 Lake Shore-LE          35.95      35.73  
 31 Marcie, Cameron           12 Lake Shore-LE          36.00      36.06  
 32 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH          36.63      37.08  
 33 Thompson, Eric            12 LESD-LE                43.74      39.48  
 -- Johannessen, Jack         11 LESD-LE                43.77         DQ  
 -- Hubsch, Andrei            12 Moon-AM                35.79         DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.13        1993 Jeff Dash - RY, RY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM   1:03.69    1:01.21   11  
                  29.80     1:01.21 (31.41)                                        
  2 Flores, Justin            12 LESD-LE              1:04.52    1:02.17    9  
                  30.27     1:02.17 (31.90)                                        
  3 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM   1:05.69    1:03.59    8  
                  31.19     1:03.59 (32.40)                                        
  4 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     1:04.48    1:04.03    7  
                  31.05     1:04.03 (32.98)                                        
  5 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM   1:10.64    1:04.19    6  
                  30.89     1:04.19 (33.30)                                        
  6 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    1:07.28    1:05.45    5  
                  31.90     1:05.45 (33.55)                                        
  7 Guilinger, John           12 Baldwin-AM           1:07.60    1:06.62    4  
                  32.53     1:06.62 (34.09)                                        
  8 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:08.99    1:06.73    3  
                  32.49     1:06.73 (34.24)                                        
  9 Sadovskyy, Davyd          12 Ridgewood YMCA-LE    1:08.36    1:07.00    2  
                  32.62     1:07.00 (34.38)                                        
 10 Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM              1:11.62    1:07.33    1  
                  32.82     1:07.33 (34.51)                                        
 11 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE              1:07.86    1:07.65  
                  33.29     1:07.65 (34.36)                                        
 12 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE      1:05.40    1:08.02  
                  32.55     1:08.02 (35.47)                                        
 13 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM  1:09.96    1:08.25  
                  33.73     1:08.25 (34.52)                                        
 14 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM   1:09.25    1:08.38  
                  33.59     1:08.38 (34.79)                                        
 15 Kibler, Seth              11 STAR-NI              1:08.22    1:09.18  
                  33.71     1:09.18 (35.47)                                        
 16 Vanone, Matthew           12 LESD-LE              1:12.65    1:09.84  
                  33.27     1:09.84 (36.57)                                        
 17 Savage, Colin             11 LESD-LE              1:07.28    1:10.63  
                  33.56     1:10.63 (37.07)                                        
 18 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM   1:12.93    1:10.92  
                  33.83     1:10.92 (37.09)                                        
 19 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       1:10.75    1:12.20  
                  35.60     1:12.20 (36.60)                                        
 20 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE       1:16.09    1:12.35  
                  35.43     1:12.35 (36.92)                                        
 21 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE    1:15.33    1:13.40  
                  36.07     1:13.40 (37.33)                                        
 22 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM         1:14.43    1:14.43  
                  35.95     1:14.43 (38.48)                                        
 23 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM        1:16.42    1:14.45  
                  35.93     1:14.45 (38.52)                                        
 24 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   1:12.46    1:14.51  
                  35.88     1:14.51 (38.63)                                        
 25 Applebaum, Frank          11 LESD-LE              1:15.27    1:14.65  
                  35.83     1:14.65 (38.82)                                        
 26 Flatley, River            11 Unattached PS-LE     1:12.20    1:14.67  
                  36.78     1:14.67 (37.89)                                        
 27 Dassanaike, Akshana       11 Allegheny North-AM   1:15.05    1:15.39  
                  37.18     1:15.39 (38.21)                                        
 28 Marcie, Cameron           12 Lake Shore-LE        1:16.89    1:15.59  
                  36.96     1:15.59 (38.63)                                        
 29 Hackwelder, Colin         12 Fox Chapel-AM        1:17.41    1:16.26  
                  37.05     1:16.26 (39.21)                                        
 30 Lupo, Robert              11 LESD-LE              1:20.79    1:16.30  
                  36.93     1:16.30 (39.37)                                        
 31 Songer, Nolan             11 UN-LE                1:16.25    1:16.63  
                  37.61     1:16.63 (39.02)                                        
 32 Murlin, Charlie           11 LESD-LE              1:16.36    1:16.67  
                  37.97     1:16.67 (38.70)                                        
 33 Lane, Tyler               11 Dolphins-NI          1:15.91    1:16.75  
                  36.83     1:16.75 (39.92)                                        
 34 Brown, Kyle               12 Lake Shore-LE        1:17.43    1:17.38  
                  37.88     1:17.38 (39.50)                                        
 35 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH        1:15.20    1:17.47  
                  37.90     1:17.47 (39.57)                                        
 36 Clark, Carver             11 Cavalier-AM          1:19.37    1:18.42  
                  38.22     1:18.42 (40.20)                                        
 37 Cunningham, Nicholas      12 LESD-LE              2:29.00    1:22.28  
                  38.98     1:22.28 (43.30)                                        
 38 Thompson, Eric            12 LESD-LE              1:30.14    1:23.43  
                  40.91     1:23.43 (42.52)                                        
 39 Iler, Justin              11 LESD-LE              1:20.45    1:25.05  
                  41.29     1:25.05 (43.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 28.78  11/17/2012 Will Chan, SPIRE LESD                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM           32.01      30.66   11  
  2 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM     32.18      31.09    9  
  3 Basista, Noah             12 Y-Neptunes-LE          32.57      31.21    8  
  4 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM     31.93      31.93    7  
  5 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM     32.31      32.96    6  
  6 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE      33.52      33.11    5  
  7 Stackpole, Jordan         12 Y-Neptunes-LE          33.40      33.22    4  
  8 Bradshaw, David           12 STAR-NI                32.85      33.39    3  
  9 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM    34.89      33.83    2  
 10 Peters, Caleb             12 B3-LE                  33.78      34.48    1  
 11 Ragoowansi, Kieran        12 Chartiers Valley-AM    39.35      35.39  
 12 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE      37.09      35.50  
 13 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM     35.93      35.54  
 14 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE          36.31      35.82  
 15 Katz, Jonah               12 LESD-LE                35.71      35.85  
 16 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE          35.57      36.19  
 17 Wilson, Jack              12 Tiger Sharks-LE        36.45      36.28  
 18 Ehling, John              12 Allegheny North-AM     37.17      36.29  
 19 Snyder, Graden            12 LESD-LE                37.60      36.94  
 20 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM          39.76      37.86  
 21 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM     37.34      38.12  
 22 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE                38.71      38.51  
 23 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE         37.81      38.73  
 24 Haywood, Daemyen          12 LESD-LE                39.34      38.82  
 25 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE         40.29      39.38  
 26 Savage, Colin             11 LESD-LE                39.41      39.50  
 27 Parris, Luke              11 SwimStrong-LE          39.43      40.04  
 28 Lane, Tyler               11 Dolphins-NI            39.66      40.65  
 29 Murlin, Charlie           11 LESD-LE                42.87      42.55  
 30 Marcie, Chase             12 Lake Shore-LE          40.11      42.66  
 31 Gluck, Kyle               12 Ulake Shore-LE         39.89      42.76  
 32 Thompson, Eric            12 LESD-LE                49.29      45.14  
 33 Iler, Justin              11 LESD-LE                47.89      47.22  
 34 Johannessen, Jack         11 LESD-LE                49.25      47.25  
 35 Allyn, Anderson           11 LESD-LE                54.50      52.71  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.58  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   1:08.46    1:07.41   11  
                  32.45     1:07.41 (34.96)                                        
  2 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   1:09.45    1:08.48    9  
                  32.45     1:08.48 (36.03)                                        
  3 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   1:11.20    1:11.42    8  
                  34.05     1:11.42 (37.37)                                        
  4 Peters, Caleb             12 B3-LE                1:14.44    1:14.05    7  
                  35.09     1:14.05 (38.96)                                        
  5 Bradshaw, David           12 STAR-NI              1:14.42    1:14.42    6  
                  35.36     1:14.42 (39.06)                                        
  6 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:15.93    1:14.58    5  
                  35.74     1:14.58 (38.84)                                        
  7 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE        1:14.06    1:14.64    4  
                  35.25     1:14.64 (39.39)                                        
  8 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM  1:17.21    1:15.69    3  
                  35.70     1:15.69 (39.99)                                        
  9 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE        1:16.26    1:15.75    2  
                  36.73     1:15.75 (39.02)                                        
 10 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     1:17.25    1:16.98    1  
                  36.61     1:16.98 (40.37)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.58  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   1:11.01    1:08.46  
                  32.58     1:08.46 (35.88)                                        
  2 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   1:09.23    1:09.45  
                  32.63     1:09.45 (36.82)                                        
  3 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   1:11.89    1:11.20  
                  33.73     1:11.20 (37.47)                                        
  4 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE        1:18.96    1:14.06  
                  35.36     1:14.06 (38.70)                                        
  5 Bradshaw, David           12 STAR-NI              1:14.29    1:14.42  
                  35.37     1:14.42 (39.05)                                        
  6 Peters, Caleb             12 B3-LE                1:14.71    1:14.44  
                  35.07     1:14.44 (39.37)                                        
  7 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:19.65    1:15.93  
                  36.10     1:15.93 (39.83)                                        
  8 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE        1:20.84    1:16.26  
                  36.53     1:16.26 (39.73)                                        
  9 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM  1:16.15    1:17.21  
                  36.63     1:17.21 (40.58)                                        
 10 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     1:20.30    1:17.25  
                  36.97     1:17.25 (40.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Katz, Jonah               12 LESD-LE              1:20.18    1:17.86  
                  36.80     1:17.86 (41.06)                                        
 12 Ehling, John              12 Allegheny North-AM   1:20.56    1:18.44  
                  36.76     1:18.44 (41.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   1:19.17    1:18.93  
                  38.02     1:18.93 (40.91)                                        
 14 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM   1:19.82    1:19.09  
                  37.71     1:19.09 (41.38)                                        
 15 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE       1:25.15    1:20.05  
                  37.72     1:20.05 (42.33)                                        
 16 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM   1:22.35    1:22.16  
                  38.89     1:22.16 (43.27)                                        
 17 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM        1:25.96    1:23.87  
                  40.78     1:23.87 (43.09)                                        
 18 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              1:25.63    1:24.71  
                  39.88     1:24.71 (44.83)                                        
 19 Lane, Tyler               11 Dolphins-NI               NT    1:27.83  
                  40.59     1:27.83 (47.24)                                        
 20 Gluck, Kyle               12 Ulake Shore-LE       1:25.67    1:30.26  
                  42.57     1:30.26 (47.69)                                        
 21 Murlin, Charlie           11 LESD-LE              1:34.92    1:30.85  
                  44.57     1:30.85 (46.28)                                        
 22 Ratino, John              11 LESD-LE              1:34.72    1:32.18  
                  43.22     1:32.18 (48.96)                                        
 23 Johannessen, Jack         11 LESD-LE              1:50.45    1:42.19  
                  46.93     1:42.19 (55.26)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.37        2006 Adam  Motter - CFYN-LE, CFYN-LE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Justin            12 LESD-LE                28.71      28.52   11  
  2 Wilson, Jack              12 Tiger Sharks-LE        29.98      28.89    9  
  3 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM     28.99      28.97    8  
  4 Vanone, Matthew           12 LESD-LE                29.77      29.22    7  
  5 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM     31.24      29.43    6  
  6 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM    29.82      29.51    5  
  7 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM     31.94      29.58    4  
  8 Weisenauer, Dylan         11 Sand Otter-OH          30.52      29.84    3  
  9 Peters, Caleb             12 B3-LE                  30.05      29.91    2  
 10 Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM                32.95      30.50    1  
 11 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM     31.50      30.73  
 12 Basista, Noah             12 Y-Neptunes-LE          30.19      30.99  
 13 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM          31.39      31.12  
 14 Bradshaw, David           12 STAR-NI                30.82      31.16  
 15 Ehling, John              12 Allegheny North-AM     31.76      31.27  
 16 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE      31.03      31.40  
 17 Guilinger, John           12 Baldwin-AM             32.74      31.47  
 18 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE          31.25      31.67  
 19 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM           32.44      31.79  
 20 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE        29.76      31.84  
 21 Cunningham, Clay          12 LESD-LE                32.79      31.88  
 22 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE         32.09      31.90  
 23 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM    33.99      31.98  
 24 Hubsch, Andrei            12 Moon-AM                32.51      32.09  
 25 Faulkner, Carter          11 University-LE          32.77      32.34  
 26 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM     32.14      32.36  
 27 Savage, Colin             11 LESD-LE                30.90      32.56  
 28 Richmond, Joseph          11 Solon Stars-LE            NT      32.64  
 29 Songer, Nolan             11 UN-LE                  33.72      32.88  
 29 Lupo, Robert              11 LESD-LE                33.73      32.88  
 31 Marcie, Cameron           12 Lake Shore-LE          33.24      33.12  
 32 Kibler, Seth              11 STAR-NI                34.39      33.13  
 33 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE      32.98      33.14  
 34 Stoia, Brandon            11 Ridgewood YMCA-LE      33.66      33.30  
 35 Flatley, River            11 Unattached PS-LE       31.44      33.41  
 36 Applebaum, Frank          11 LESD-LE                33.63      33.50  
 37 Arslanian, Andrew         11 SwimStrong-LE          34.06      33.67  
 38 Parris, Luke              11 SwimStrong-LE             NT      33.68  
 39 Murlin, Charlie           11 LESD-LE                33.00      33.89  
 40 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE          32.79      34.23  
 41 Wooley, Jonah             12 B3-LE                     NT      34.52  
 42 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH          33.19      34.92  
 43 Dassanaike, Akshana       11 Allegheny North-AM     34.53      35.07  
 44 Gluck, Kyle               12 Ulake Shore-LE         34.64      35.97  
 45 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE                41.23      37.08  
 46 Ratino, John              11 LESD-LE                38.18      37.11  
 47 Bednar, Michael           11 LESD-LE                34.00      37.34  
 48 Johannessen, Jack         11 LESD-LE                47.19      45.67  
 49 Allyn, Anderson           11 LESD-LE                46.18      55.79  
 -- Stackpole, Jordan         12 Y-Neptunes-LE          28.07         DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 58.11        1993 Jeff Dash - RY, RY                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM         1:01.11      59.84   11  
                  28.22       59.84 (31.62)                                        
  2 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:01.77    1:00.41    9  
                  28.39     1:00.41 (32.02)                                        
  3 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   1:02.40    1:02.92    8  
                  29.54     1:02.92 (33.38)                                        
  4 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE    1:04.50    1:03.67    7  
                  29.63     1:03.67 (34.04)                                        
  5 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   1:06.03    1:04.94    6  
                  30.58     1:04.94 (34.36)                                        
  6 Pichette, Chris           12 SwimStrong-LE        1:07.47    1:05.61    5  
                  30.46     1:05.61 (35.15)                                        
  7 Ehling, John              12 Allegheny North-AM   1:08.92    1:07.08    4  
                  30.99     1:07.08 (36.09)                                        
  8 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM         1:09.33    1:07.68    3  
                  31.43     1:07.68 (36.25)                                        
  9 Vanone, Matthew           12 LESD-LE              1:09.36    1:07.98    2  
                  31.84     1:07.98 (36.14)                                        
 10 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    1:09.92    1:08.30    1  
                  31.91     1:08.30 (36.39)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 58.11        1993 Jeff Dash - RY, RY                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM         1:01.19    1:01.11  
                  28.51     1:01.11 (32.60)                                        
  2 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:01.72    1:01.77  
                  28.58     1:01.77 (33.19)                                        
  3 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   1:03.47    1:02.40  
                  29.43     1:02.40 (32.97)                                        
  4 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE    1:05.36    1:04.50  
                  28.76     1:04.50 (35.74)                                        
  5 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   1:07.04    1:06.03  
                  31.56     1:06.03 (34.47)                                        
  6 Pichette, Chris           12 SwimStrong-LE        1:17.05    1:07.47  
                  31.67     1:07.47 (35.80)                                        
  7 Ehling, John              12 Allegheny North-AM   1:13.47    1:08.92  
                  32.31     1:08.92 (36.61)                                        
  8 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM         1:10.38    1:09.33  
                  32.42     1:09.33 (36.91)                                        
  9 Vanone, Matthew           12 LESD-LE              1:14.35    1:09.36  
                  32.85     1:09.36 (36.51)                                        
 10 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    1:11.48    1:09.92  
                  33.07     1:09.92 (36.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE      1:10.71    1:12.42  
                  32.78     1:12.42 (39.64)                                        
 12 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   1:10.04    1:12.72  
                  33.33     1:12.72 (39.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Weisenauer, Dylan         11 Sand Otter-OH        1:13.34    1:12.96  
                  32.33     1:12.96 (40.63)                                        
 14 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE    1:12.06    1:13.79  
                  34.40     1:13.79 (39.39)                                        
 15 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM   1:15.07    1:14.10  
                  34.07     1:14.10 (40.03)                                        
 16 Flatley, River            11 Unattached PS-LE     1:10.01    1:14.25  
                  35.22     1:14.25 (39.03)                                        
 17 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE        1:15.58    1:16.21  
                  35.79     1:16.21 (40.42)                                        
 18 Hubsch, Andrei            12 Moon-AM              1:15.33    1:16.39  
                  36.43     1:16.39 (39.96)                                        
 19 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM        1:12.73    1:16.80  
                  34.91     1:16.80 (41.89)                                        
 20 Lupo, Robert              11 LESD-LE              1:18.47    1:16.96  
                  35.60     1:16.96 (41.36)                                        
 21 Murlin, Charlie           11 LESD-LE              1:17.74    1:17.16  
                  36.15     1:17.16 (41.01)                                        
 22 Savage, Colin             11 LESD-LE              1:11.69    1:17.84  
                  36.16     1:17.84 (41.68)                                        
 23 Applebaum, Frank          11 LESD-LE              1:20.82    1:18.76  
 24 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              1:23.19    1:20.97  
                  37.91     1:20.97 (43.06)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:01.27        2004 Jonathan D. Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM         1:07.48    1:02.69   11  
                  28.87     1:02.69 (33.82)                                        
  2 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   1:04.08    1:02.77    9  
                  29.91     1:02.77 (32.86)                                        
  3 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM        NT    1:03.14    8  
                  29.64     1:03.14 (33.50)                                        
  4 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE    1:06.85    1:03.73    7  
                  28.50     1:03.73 (35.23)                                        
  5 Flores, Justin            12 LESD-LE              1:05.03    1:04.25    6  
                  29.25     1:04.25 (35.00)                                        
  6 Stackpole, Jordan         12 Y-Neptunes-LE        1:04.99    1:04.63    5  
                  29.92     1:04.63 (34.71)                                        
  7 Fitzpatrick, Jack         12 Upper St. Clair-AM   1:07.40    1:05.02    4  
                  30.23     1:05.02 (34.79)                                        
  8 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM   1:04.97    1:05.10    3  
                  30.05     1:05.10 (35.05)                                        
  9 Basista, Noah             12 Y-Neptunes-LE        1:08.65    1:05.41    2  
                  30.52     1:05.41 (34.89)                                        
 10 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   1:06.30    1:05.49    1  
                  30.60     1:05.49 (34.89)                                        
 11 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   1:06.31    1:06.15  
                  32.60     1:06.15 (33.55)                                        
 12 Zhang, William            12 Ridgewood YMCA-LE    1:08.33    1:06.32  
                  31.33     1:06.32 (34.99)                                        
 13 Peters, Caleb             12 B3-LE                1:09.50    1:07.02  
                  30.96     1:07.02 (36.06)                                        
 14 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     1:10.50    1:07.95  
                  31.22     1:07.95 (36.73)                                        
 15 Wilson, Jack              12 Tiger Sharks-LE      1:09.95    1:08.25  
                  31.64     1:08.25 (36.61)                                        
 16 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM   1:09.77    1:08.29  
                  31.75     1:08.29 (36.54)                                        
 17 Guilinger, John           12 Baldwin-AM           1:08.74    1:08.31  
                  31.25     1:08.31 (37.06)                                        
 18 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM  1:09.68    1:08.48  
                  30.87     1:08.48 (37.61)                                        
 19 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   1:10.61    1:08.67  
                  32.06     1:08.67 (36.61)                                        
 20 Bradshaw, David           12 STAR-NI              1:09.06    1:08.90  
                  32.02     1:08.90 (36.88)                                        
 21 Vanone, Matthew           12 LESD-LE              1:11.90    1:09.70  
                  30.96     1:09.70 (38.74)                                        
 22 Ehling, John              12 Allegheny North-AM   1:11.62    1:09.75  
                  33.70     1:09.75 (36.05)                                        
 23 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    1:10.48    1:10.50  
                  32.17     1:10.50 (38.33)                                        
 24 Sadovskyy, Davyd          12 Ridgewood YMCA-LE    1:10.06    1:10.55  
                  32.36     1:10.55 (38.19)                                        
 25 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE       1:12.01    1:10.86  
                  33.03     1:10.86 (37.83)                                        
 26 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE        1:15.12    1:11.62  
                  35.80     1:11.62 (35.82)                                        
 27 Ragoowansi, Kieran        12 Chartiers Valley-AM  1:16.94    1:11.96  
                  34.52     1:11.96 (37.44)                                        
 28 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE              1:11.80    1:12.22  
                  33.75     1:12.22 (38.47)                                        
 29 Kibler, Seth              11 STAR-NI              1:13.12    1:12.63  
                  33.70     1:12.63 (38.93)                                        
 30 Katz, Jonah               12 LESD-LE              1:13.59    1:12.64  
                  34.38     1:12.64 (38.26)                                        
 31 Kretschmar, Graham        12 Upper St. Clair-AM   1:12.73    1:12.67  
                  31.20     1:12.67 (41.47)                                        
 32 Faulkner, Carter          11 University-LE        1:12.32    1:12.69  
                  33.65     1:12.69 (39.04)                                        
 33 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM   1:14.23    1:12.85  
                  34.92     1:12.85 (37.93)                                        
 34 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM   1:14.60    1:13.17  
                  33.96     1:13.17 (39.21)                                        
 35 Johnson, Jay              12 Hudson Heat-LE       1:17.19    1:13.19  
                  32.92     1:13.19 (40.27)                                        
 36 Haywood, Daemyen          12 LESD-LE              1:14.88    1:13.74  
                  34.21     1:13.74 (39.53)                                        
 37 Roe, Nathaniel            12 Fox Chapel-AM        1:16.82    1:14.26  
                  34.33     1:14.26 (39.93)                                        
 38 Savage, Colin             11 LESD-LE              1:12.28    1:14.47  
                  32.98     1:14.47 (41.49)                                        
 39 Hubsch, Andrei            12 Moon-AM              1:16.88    1:14.67  
                  33.62     1:14.67 (41.05)                                        
 40 Bodrock, James            11 Ridgewood YMCA-LE    1:16.44    1:15.27  
                  34.17     1:15.27 (41.10)                                        
 41 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE      1:12.79    1:15.69  
                  32.05     1:15.69 (43.64)                                        
 42 Applebaum, Frank          11 LESD-LE              1:17.40    1:17.13  
                  36.02     1:17.13 (41.11)                                        
 43 Taylor, Ethan             12 Sand Otter-OH        1:15.93    1:17.19  
                  37.19     1:17.19 (40.00)                                        
 44 Cunningham, Clay          12 LESD-LE              2:47.00    1:17.25  
                  33.54     1:17.25 (43.71)                                        
 45 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM        1:17.11    1:17.36  
                  37.83     1:17.36 (39.53)                                        
 46 Snyder, Graden            12 LESD-LE              1:26.03    1:17.46  
                  38.66     1:17.46 (38.80)                                        
 47 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              1:19.48    1:17.78  
                  37.49     1:17.78 (40.29)                                        
 48 Lupo, Robert              11 LESD-LE              1:18.91    1:17.85  
                  35.02     1:17.85 (42.83)                                        
 49 Ratino, John              11 LESD-LE              1:22.75    1:18.73  
                  36.72     1:18.73 (42.01)                                        
 50 Cunningham, Nicholas      12 LESD-LE              2:48.00    1:23.32  
                  38.69     1:23.32 (44.63)                                        
 51 Iler, Justin              11 LESD-LE              1:27.99    1:30.19  
                  40.37     1:30.19 (49.82)                                        
 52 Allyn, Anderson           11 LESD-LE              1:36.34    1:44.61  
                  51.96     1:44.61 (52.65)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:07.05  11/16/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   2:16.01    2:12.12   11  
                  30.96     1:03.35 (32.39)     1:41.00 (37.65)     2:12.12 (31.12)
  2 Gregory, Kimani           12 Stingrays-AM         2:19.63    2:14.76    9  
                  29.18     1:04.79 (35.61)     1:43.83 (39.04)     2:14.76 (30.93)
  3 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   2:18.25    2:15.26    8  
                  29.60     1:04.92 (35.32)     1:43.40 (38.48)     2:15.26 (31.86)
  4 Mihm, Ricky               12 Allegheny North-AM   2:24.37    2:15.63    7  
                  29.54     1:02.86 (33.32)     1:44.71 (41.85)     2:15.63 (30.92)
  5 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   2:23.21    2:18.77    6  
                  29.00     1:05.26 (36.26)     1:46.83 (41.57)     2:18.77 (31.94)
  6 Flores, Justin            12 LESD-LE              2:22.20    2:18.86    5  
                  29.73     1:04.25 (34.52)     1:47.59 (43.34)     2:18.86 (31.27)
  7 Songer, Joel              12 Allegheny North-AM   2:27.23    2:21.32    4  
                  32.22     1:07.90 (35.68)     1:51.09 (43.19)     2:21.32 (30.23)
  8 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     2:24.38    2:22.23    3  
                  31.10     1:06.70 (35.60)     1:48.03 (41.33)     2:22.23 (34.20)
  9 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   2:26.17    2:22.73    2  
                  32.29     1:10.99 (38.70)     1:50.29 (39.30)     2:22.73 (32.44)
 10 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    2:26.87    2:23.44    1  
                  31.97     1:06.93 (34.96)     1:51.69 (44.76)     2:23.44 (31.75)
 11 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   2:25.28    2:23.68  
                  31.28     1:06.79 (35.51)     1:51.13 (44.34)     2:23.68 (32.55)
 12 Peters, Caleb             12 B3-LE                2:22.40    2:24.18  
                  30.77     1:08.52 (37.75)     1:50.77 (42.25)     2:24.18 (33.41)
 13 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   2:27.98    2:26.38  
                  32.63     1:11.13 (38.50)     1:53.45 (42.32)     2:26.38 (32.93)
 14 Ehling, John              12 Allegheny North-AM   2:32.91    2:27.40  
                  32.63     1:11.30 (38.67)     1:54.40 (43.10)     2:27.40 (33.00)
 15 Bradshaw, David           12 STAR-NI              2:31.29    2:27.72  
                  31.06     1:08.18 (37.12)     1:53.31 (45.13)     2:27.72 (34.41)
 16 Wright, Jack              12 Allegheny North-AM   2:43.20    2:29.44  
                  32.57     1:09.54 (36.97)     1:57.16 (47.62)     2:29.44 (32.28)
 17 Katz, Jonah               12 LESD-LE              2:33.18    2:29.90  
                  34.58     1:14.53 (39.95)     1:57.30 (42.77)     2:29.90 (32.60)
 18 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM   2:32.82    2:30.00  
                  33.69     1:13.69 (40.00)     1:55.45 (41.76)     2:30.00 (34.55)
 19 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE              2:34.35    2:30.06  
                  34.19     1:11.23 (37.04)     1:56.63 (45.40)     2:30.06 (33.43)
 20 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       2:31.07    2:30.24  
                  34.15     1:11.03 (36.88)     1:57.18 (46.15)     2:30.24 (33.06)
 21 Vanone, Matthew           12 LESD-LE              2:37.48    2:32.71  
                  32.36     1:11.01 (38.65)     1:56.66 (45.65)     2:32.71 (36.05)
 22 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM  2:47.98    2:32.91  
                  35.25     1:13.09 (37.84)     1:59.26 (46.17)     2:32.91 (33.65)
 23 Coury, Sergio             11 Chartiers Valley-AM  2:36.53    2:33.03  
                  31.15     1:10.24 (39.09)     1:55.91 (45.67)     2:33.03 (37.12)
 24 Kibler, Seth              11 STAR-NI              2:33.73    2:34.00  
                  34.29     1:10.55 (36.26)     1:58.94 (48.39)     2:34.00 (35.06)
 25 Savage, Colin             11 LESD-LE              2:34.62    2:34.52  
                  33.78     1:13.10 (39.32)     1:59.27 (46.17)     2:34.52 (35.25)
 26 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM         2:36.91    2:34.60  
                  33.83     1:12.87 (39.04)     2:00.34 (47.47)     2:34.60 (34.26)
 27 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM   2:39.82    2:34.75  
                  33.03     1:13.89 (40.86)     2:00.03 (46.14)     2:34.75 (34.72)
 28 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM        2:47.65    2:37.73  
                  37.72     1:17.77 (40.05)     2:04.55 (46.78)     2:37.73 (33.18)
 29 Smesko, Kaden             11 Tiger Sharks-LE      2:41.02    2:37.77  
                  32.91     1:09.33 (36.42)     2:03.63 (54.30)     2:37.77 (34.14)
 30 Haywood, Daemyen          12 LESD-LE              2:44.69    2:39.50  
                  35.80     1:16.73 (40.93)     2:03.90 (47.17)     2:39.50 (35.60)
 31 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE       2:42.39    2:39.81  
                  35.50     1:16.10 (40.60)     2:03.74 (47.64)     2:39.81 (36.07)
 32 Clark, Carver             11 Cavalier-AM          2:44.78    2:43.89  
                  39.29     1:20.03 (40.74)     2:09.36 (49.33)     2:43.89 (34.53)
 33 Murlin, Charlie           11 LESD-LE              2:48.50    2:44.34  
                  34.80     1:17.41 (42.61)     2:07.62 (50.21)     2:44.34 (36.72)
 34 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              2:43.01    2:45.05  
                  35.76     1:18.58 (42.82)     2:04.91 (46.33)     2:45.05 (40.14)
 35 Wooley, Jonah             12 B3-LE                2:44.95    2:45.55  
                  35.83     1:19.35 (43.52)     2:08.32 (48.97)     2:45.55 (37.23)
 36 Thompson, Eric            12 LESD-LE              3:14.12    3:00.94  
                  42.32     1:26.68 (44.36)     2:20.91 (54.23)     3:00.94 (40.03)
 -- Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM              2:43.40         DQ  
                  31.94     1:08.10 (36.16)     1:57.09 (48.99)          DQ (35.21)
 -- Applebaum, Frank          11 LESD-LE              2:49.58         DQ  
                  37.25     1:18.86 (41.61)     2:08.33 (49.47)          DQ (42.11)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:42.37  11/23/2013 Allegheny North Swim Club, Allegheny North-
                         R Mihm, J Wright, J Chen, J Songer                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 1:48.79    1:42.37!  22  
     1) Mihm, Ricky 12                  2) Wright, Jack 12                
     3) Chen, Jerry 12                  4) Songer, Joel 12                
  2 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'                 1:50.10    1:48.05   18  
     1) Fitzpatrick, Jack 12            2) Neal, Brendan 12               
     3) Kretschmar, Graham 12           4) Mudry, Nick 12                 
  3 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   1:52.05    1:48.66   16  
     1) Bodrock, James 11               2) Widenhofer, Eric 12            
     3) Norman, Eric 12                 4) Zhang, William 12              
  4 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  1:52.77    1:51.83   14  
     1) Flores, Justin 12               2) Vanone, Matthew 12             
     3) Savage, Colin 11                4) Katz, Jonah 12                 
  5 SwimStrong-LE  'A'                                2:02.76    1:58.22   12  
     1) Ritzmann, Cal 12                2) Hoffmann, Max 12               
     3) Parris, Luke 11                 4) Pichette, Chris 12             
  6 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      2:02.54    1:58.37   10  
     1) Brown, Kyle 12                  2) Hong, Nicholas 12              
     3) Marcie, Chase 12                4) Marcie, Cameron 12             
  7 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 2:00.82    2:01.01    8  
     1) Borisov, Tolik 12               2) Dassanaike, Akshana 11         
     3) Upton, Patrick 12               4) Ehling, John 12                
  8 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  1:59.69    2:05.39    6  
     1) Tekieli, Nicolas 11             2) Johannessen, Jack 11           
     3) Applebaum, Frank 11             4) Haywood, Daemyen 12            
  9 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:07.07    2:06.58    4  
     1) Lupo, Robert 11                 2) Forsythe, Hunter 12            
     3) Ratino, John 11                 4) Thompson, Eric 12              
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:57.75  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         E Banks, W Chan, J Flores, C Fallon               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'                 1:59.08    1:56.05!  22  
     1) Fitzpatrick, Jack 12            2) Mudry, Nick 12                 
     3) Neal, Brendan 12                4) Kretschmar, Graham 12          
                  29.08     1:00.10 (31.02)     1:29.68 (29.58)     1:56.05 (26.37)
  2 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   2:04.53    1:59.19   18  
     1) Widenhofer, Eric 12             2) Zhang, William 12              
     3) Norman, Eric 12                 4) Sadovskyy, Davyd 12            
                  31.29     1:03.83 (32.54)     1:32.56 (28.73)     1:59.19 (26.63)
  3 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  2:03.59    2:03.40   16  
     1) Flores, Justin 12               2) Katz, Jonah 12                 
     3) Vanone, Matthew 12              4) Haywood, Daemyen 12            
                  29.68     1:04.92 (35.24)     1:34.36 (29.44)     2:03.40 (29.04)
  4 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  2:10.21    2:12.73   14  
     1) Tekieli, Nicolas 11             2) Snyder, Graden 12              
     3) Savage, Colin 11                4) Lupo, Robert 11                
                  32.64     1:09.18 (36.54)     1:42.86 (33.68)     2:12.73 (29.87)
  5 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      2:21.66    2:14.67   12  
     1) Brown, Kyle 12                  2) Hong, Nicholas 12              
     3) Marcie, Cameron 12              4) Marcie, Chase 12               
                  35.36     1:10.08 (34.72)     1:43.94 (33.86)     2:14.67 (30.73)
  6 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 2:16.59    2:18.23   10  
     1) Dassanaike, Akshana 11          2) Borisov, Tolik 12              
     3) Ehling, John 12                 4) Jensen, Richard 11             
                  35.05     1:13.94 (38.89)     1:45.11 (31.17)     2:18.23 (33.12)
  7 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                       NT    2:18.30    8  
     1) Hackwelder, Colin 12            2) Zukowski, Braden 12            
     3) Roe, Nathaniel 12               4) Loper, Noah 12                 
                  36.53     1:16.23 (39.70)     1:48.98 (32.75)     2:18.30 (29.32)
  8 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'C'                  2:22.29    2:19.36    6  
     1) Iler, Justin 11                 2) Forsythe, Hunter 12            
     3) Cunningham, Clay 12             4) Ratino, John 11                
                  38.38     1:17.25 (38.87)     1:49.77 (32.52)     2:19.36 (29.59)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:01.27         DQ  
     1) Wright, Jack 12                 2) Chen, Jerry 12                 
     3) Mihm, Ricky 12                  4) Songer, Joel 12                
                  31.19     1:02.23 (31.04)     1:30.16 (27.93)          DQ (24.63)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:10.15  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widenhofer, Eric          12 Ridgewood YMCA-LE    2:22.09    2:15.25   11  
                  32.09     1:06.39 (34.30)     1:41.45 (35.06)     2:15.25 (33.80)
  2 Flores, Justin            12 LESD-LE              2:23.66    2:16.41    9  
                  31.14     1:05.63 (34.49)     1:41.20 (35.57)     2:16.41 (35.21)
  3 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   2:26.16    2:21.76    8  
                  35.00     1:10.87 (35.87)     1:46.81 (35.94)     2:21.76 (34.95)
  4 Settembrine, Nicholas     12 Moon-AM              2:29.01    2:22.45    7  
                  33.61     1:09.29 (35.68)     1:45.75 (36.46)     2:22.45 (36.70)
  5 Kibler, Seth              11 STAR-NI              2:26.10    2:22.76    6  
                  33.81     1:10.08 (36.27)     1:46.74 (36.66)     2:22.76 (36.02)
  6 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       2:28.33    2:25.56    5  
                  35.12     1:12.02 (36.90)     1:49.63 (37.61)     2:25.56 (35.93)
  7 Tekieli, Nicolas          11 LESD-LE              2:29.65    2:26.79    4  
                  34.79     1:12.48 (37.69)     1:50.59 (38.11)     2:26.79 (36.20)
  8 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM  2:33.64    2:29.01    3  
                  35.35     1:12.93 (37.58)     1:50.09 (37.16)     2:29.01 (38.92)
  9 Jamison, Noah             12 Stingrays-AM         2:40.98    2:32.10    2  
                  35.90     1:14.66 (38.76)     1:53.90 (39.24)     2:32.10 (38.20)
 10 Faulkner, Carter          11 University-LE        2:32.65    2:34.20    1  
                  35.90     1:15.12 (39.22)   2:34.20 (1:19.08)                    
 11 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM   2:45.12    2:35.62  
                  35.97     1:15.08 (39.11)     1:55.84 (40.76)     2:35.62 (39.78)
 12 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE       2:43.52    2:38.65  
                  36.30     1:16.03 (39.73)     1:57.31 (41.28)     2:38.65 (41.34)
 13 Murlin, Charlie           11 LESD-LE              2:40.78    2:40.23  
                  37.07     1:18.19 (41.12)     2:00.55 (42.36)     2:40.23 (39.68)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:19.47  11/17/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mudry, Nick               12 Upper St. Clair-AM   2:31.76    2:22.92   11  
                  32.53     1:08.97 (36.44)     1:46.27 (37.30)     2:22.92 (36.65)
  2 Conzemius, Gennarino      12 Peters Township-AM   2:37.09    2:33.24    9  
                  34.76     1:14.40 (39.64)     1:53.85 (39.45)     2:33.24 (39.39)
  3 Bowen, Daniel             12 Town Wreckers-NI     2:45.06    2:41.60    8  
                  36.01     1:17.86 (41.85)     2:01.19 (43.33)     2:41.60 (40.41)
  4 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   2:46.08    2:43.71    7  
                  38.16     1:20.55 (42.39)     2:02.88 (42.33)     2:43.71 (40.83)
  5 Ritzmann, Cal             12 SwimStrong-LE        2:49.51    2:44.26    6  
                  36.38     1:18.96 (42.58)     2:02.47 (43.51)     2:44.26 (41.79)
  6 Hong, Nicholas            12 Lake Shore-LE        2:49.84    2:44.47    5  
                  37.01     1:20.00 (42.99)     2:03.75 (43.75)     2:44.47 (40.72)
  7 Katz, Jonah               12 LESD-LE              2:46.12    2:47.57    4  
                  37.49     1:21.18 (43.69)     2:04.93 (43.75)     2:47.57 (42.64)
  8 Matheny, Josh             11 Upper St. Clair-AM   3:00.49    2:48.28    3  
                  38.33     1:21.89 (43.56)     2:05.32 (43.43)     2:48.28 (42.96)
  9 Tuckerman, Caleb          12 Hudson Heat-LE       2:57.69    2:52.13    2  
                  39.05     1:23.15 (44.10)     2:07.76 (44.61)     2:52.13 (44.37)
 10 Sommers, Aidan            12 Chartiers Valley-AM  2:58.62    2:57.08    1  
                  40.44     1:26.37 (45.93)     2:12.71 (46.34)     2:57.08 (44.37)
 11 Forsythe, Hunter          12 LESD-LE              3:01.68    2:58.16  
                  40.91     1:27.41 (46.50)     2:13.54 (46.13)     2:58.16 (44.62)
 12 Zukowski, Braden          12 Fox Chapel-AM        3:03.16    2:58.54  
                  40.06     1:26.95 (46.89)     2:13.17 (46.22)     2:58.54 (45.37)
 13 Borisov, Tolik            12 Allegheny North-AM   2:58.01    2:59.65  
                  38.53     1:24.61 (46.08)     2:12.33 (47.72)     2:59.65 (47.32)
 -- Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   2:27.42         DQ  
                  33.43     1:11.40 (37.97)     1:50.30 (38.90)          DQ (39.16)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:15.16        2004 Michael Gallagher -VSC-LE, VSC-LE          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laur, Mason               11 Peters Township-AM   2:21.92    2:17.12   11  
                  30.75     1:05.65 (34.90)     1:42.67 (37.02)     2:17.12 (34.45)
  2 Chen, Jerry               12 Allegheny North-AM   2:21.62    2:17.46    9  
                  31.31     1:05.37 (34.06)     1:42.47 (37.10)     2:17.46 (34.99)
  3 Norman, Eric              12 Ridgewood YMCA-LE    2:45.28    2:26.70    8  
                  29.98     1:06.71 (36.73)     1:46.43 (39.72)     2:26.70 (40.27)
  4 Neal, Brendan             12 Upper St. Clair-AM   2:42.59    2:26.87    7  
                  33.33     1:09.49 (36.16)     1:47.60 (38.11)     2:26.87 (39.27)
  5 Herman, Nathan            11 Unattached Lesd-LE   2:25.81    2:33.50    6  
                  33.89     1:12.42 (38.53)     1:51.93 (39.51)     2:33.50 (41.57)
  6 Finnerty, Sean            12 Solon Stars-LE       2:39.70    2:36.27    5  
                  35.04     1:15.33 (40.29)     1:56.41 (41.08)     2:36.27 (39.86)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 22.21        2010 Ryan Dudzinski USCS-OH, Upper St. Claire     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE     23.04      22.33   11  
  2 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE          23.06      22.63    9  
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM     23.53      23.18    8  
  4 Madej, David              13 SwimStrong-LE          23.36      23.26    7  
  5 Macmillan, Colin          13 Lakewood-LE            24.24      23.58    6  
  6 Halawa, Zach              13 University-LE          24.01      24.07    5  
  7 Cook, Jason               14 Springfield YMCA-OH    24.37      24.23    4  
  8 Jajcanin, Dino            14 Usolon Stars-LE        24.37      24.28    3  
  9 Kehm, Michael             14 Peters Township-AM     25.41      24.33    2  
 10 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE         25.04      24.40    1  
 11 Novak, Brandon            14 Upper St. Clair-AM     25.04      24.51  
 12 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM        25.66      24.57  
 12 Bushnell, Michael         13 Team Pitt-AM           25.08      24.57  
 14 Biggane, Brendan          14 Town Wreckers-NI       25.27      24.61  
 14 Davidson, Justin          14 Countryside YMCA-OH    25.47      24.61  
 16 Edwards, Brett            14 Allegheny North-AM     25.34      24.67  
 16 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM     24.94      24.67  
 18 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM           25.49      24.74  
 19 Kijauskas, Andrius        13 Usolon Stars-LE        24.93      24.84  
 20 Gieseke, Adam             14 Countryside YMCA-OH    25.90      24.94  
 21 Ison, Joshua Nathaniel    13 Firestone-LE           25.22      25.02  
 22 Thomas, Alec              13 LESD-LE                25.44      25.04  
 23 Bruck, Austin             14 LESD-LE                24.43      25.12  
 24 Zhang, Andrew             13 Allegheny North-AM     25.84      25.13  
 25 Hamilton, David           14 UN-NI                  25.14      25.21  
 26 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM     25.62      25.26  
 27 Cusick, Jack              13 Mt. Lebanon-AM         25.73      25.27  
 28 Konik, Justin             13 STAR-NI                24.80      25.34  
 29 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI                25.53      25.35  
 30 Chambers, Billy           14 Lakewood-LE            25.70      25.37  
 31 Atkinson, Joshua          14 Green-LE               25.66      25.43  
 32 Glennon, Kyle             14 Countryside YMCA-OH    25.75      25.44  
 33 Murlin, Alex              14 LESD-LE                25.64      25.50  
 34 Maurer, Michael           13 STAR-NI                25.94      25.66  
 35 Qie, York                 14 UN-NI                  25.98      25.97  
 36 Kurlich, Richie           13 Tiger Sharks-LE        25.98      26.37  
 37 Rudolph, Brandon          14 LESD-LE                30.97      26.88  
 38 Gluck, Josh               14 Ulake Shore-LE         25.87      27.09  
 39 Hollington, Peter         13 LESD-LE                28.84      27.31  
 40 Arslanian, Henry          14 LESD-LE                27.65      27.55  
 41 Morton, Samuele           14 LESD-LE                32.62      28.14  
 42 Glime, Billy              13 LESD-LE                28.16      28.44  
 -- Saum, Jack                13 Firestone-LE           25.85     X26.26  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 48.71        2002 Jon M Larocque - BAY-MI, BAY-MI              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE          50.04      49.36   11  
                  23.66       49.36 (25.70)                                        
  2 Madej, David              13 SwimStrong-LE          51.53      50.19    9  
                  23.71       50.19 (26.48)                                        
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM     50.43      50.53    8  
                  24.47       50.53 (26.06)                                        
  4 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM        53.18      52.64    7  
                  25.23       52.64 (27.41)                                        
  5 Kushmeliuk, Severyn       14 Ridgewood YMCA-LE      53.53      53.01    6  
                  25.51       53.01 (27.50)                                        
  6 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI                52.79      53.09    5  
                  25.45       53.09 (27.64)                                        
  7 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE         53.17      53.23    4  
                  25.73       53.23 (27.50)                                        
  8 Novak, Brandon            14 Upper St. Clair-AM     53.41      53.32    3  
                  25.71       53.32 (27.61)                                        
  9 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM     53.41      53.71    2  
                  26.02       53.71 (27.69)                                        
 10 Cook, Jason               14 Springfield YMCA-OH    53.58      53.85    1  
                  25.80       53.85 (28.05)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 48.71        2002 Jon M Larocque - BAY-MI, BAY-MI              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE          50.99      50.04  
                  24.20       50.04 (25.84)                                        
  2 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM     50.92      50.43  
                  24.30       50.43 (26.13)                                        
  3 Madej, David              13 SwimStrong-LE          51.78      51.53  
                  24.54       51.53 (26.99)                                        
  4 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI                53.00      52.79  
                  25.21       52.79 (27.58)                                        
  5 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE         54.71      53.17  
                  25.33       53.17 (27.84)                                        
  6 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM        55.62      53.18  
                  25.69       53.18 (27.49)                                        
  7 Novak, Brandon            14 Upper St. Clair-AM     55.59      53.41  
                  25.73       53.41 (27.68)                                        
  7 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM     54.82      53.41  
                  25.90       53.41 (27.51)                                        
  9 Kushmeliuk, Severyn       14 Ridgewood YMCA-LE      52.13      53.53  
                  25.57       53.53 (27.96)                                        
 10 Cook, Jason               14 Springfield YMCA-OH    53.48      53.58  
                  25.29       53.58 (28.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Konik, Justin             13 STAR-NI                54.56      53.60  
                  25.88       53.60 (27.72)                                        
 12 Macmillan, Colin          13 Lakewood-LE            53.85      53.97  
                  25.32       53.97 (28.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM           54.66      54.05  
                  26.18       54.05 (27.87)                                        
 14 Halawa, Zach              13 University-LE          54.95      54.07  
                  25.78       54.07 (28.29)                                        
 15 Kehm, Michael             14 Peters Township-AM     56.51      54.16  
                  26.40       54.16 (27.76)                                        
 16 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI                54.50      54.18  
                  26.13       54.18 (28.05)                                        
 17 Bowman, Scott             14 LESD-LE                55.31      54.21  
                  26.07       54.21 (28.14)                                        
 18 Biggane, Brendan          14 Town Wreckers-NI       54.71      54.25  
                  25.94       54.25 (28.31)                                        
 19 Bushnell, Michael         13 Team Pitt-AM           55.65      54.51  
                  26.23       54.51 (28.28)                                        
 20 Whisner, Adam             14 Greater Pitt-AM        55.41      54.61  
                  26.40       54.61 (28.21)                                        
 21 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM           55.78      54.64  
                  26.37       54.64 (28.27)                                        
 22 Hamilton, David           14 UN-NI                  56.44      54.65  
                  26.11       54.65 (28.54)                                        
 23 Zhang, Andrew             13 Allegheny North-AM     57.52      54.67  
                  26.46       54.67 (28.21)                                        
 24 Kijauskas, Andrius        13 Usolon Stars-LE        53.17      54.70  
                  26.35       54.70 (28.35)                                        
 25 Bruck, Austin             14 LESD-LE                53.67      54.93  
                  26.20       54.93 (28.73)                                        
 26 Fomin, Tim                13 LESD-LE                57.00      54.96  
                  25.82       54.96 (29.14)                                        
 27 Davidson, Justin          14 Countryside YMCA-OH    56.05      54.99  
                  26.20       54.99 (28.79)                                        
 28 Kubacki, Timothy          14 Penguins-LE            56.88      55.18  
                  26.02       55.18 (29.16)                                        
 29 Maurer, Michael           13 STAR-NI                56.47      55.40  
                  26.65       55.40 (28.75)                                        
 30 Qie, York                 14 UN-NI                  56.88      55.55  
                  26.74       55.55 (28.81)                                        
 31 Young, Noah               13 Countryside YMCA-OH    56.59      55.56  
                  27.11       55.56 (28.45)                                        
 32 Jajcanin, Dino            14 Usolon Stars-LE        56.60      55.70  
                  25.70       55.70 (30.00)                                        
 33 Cusick, Jack              13 Mt. Lebanon-AM         56.88      55.73  
                  27.17       55.73 (28.56)                                        
 34 Edwards, Brett            14 Allegheny North-AM     55.54      55.87  
                  27.03       55.87 (28.84)                                        
 35 Madzy, Joshua             13 Cavalier-AM            56.54      56.01  
                  27.19       56.01 (28.82)                                        
 36 Glennon, Kyle             14 Countryside YMCA-OH    56.10      56.18  
                  27.18       56.18 (29.00)                                        
 37 Toaz, Jared               14 Solon Stars-LE         55.24      56.43  
                  27.04       56.43 (29.39)                                        
 38 Kurlich, Richie           13 Tiger Sharks-LE        56.09      56.56  
                  26.81       56.56 (29.75)                                        
 39 Chimes, Eric              13 Ridgewood YMCA-LE         NT      56.61  
                  27.33       56.61 (29.28)                                        
 40 Ison, Joshua Nathaniel    13 Firestone-LE           57.45      56.65  
                  27.52       56.65 (29.13)                                        
 41 Theobald, Austin          14 Countryside YMCA-OH    56.31      56.94  
                  26.97       56.94 (29.97)                                        
 42 Rudolph, Brandon          14 LESD-LE              1:07.36      58.16  
                  27.96       58.16 (30.20)                                        
 43 Murlin, Alex              14 LESD-LE                59.06      58.30  
                  27.07       58.30 (31.23)                                        
 44 Murphey, Ned              13 LESD-LE              1:03.77    1:01.41  
                  29.46     1:01.41 (31.95)                                        
 45 Hollington, Peter         13 LESD-LE              1:03.56    1:02.51  
                  30.01     1:02.51 (32.50)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:46.45        2008 Brett Mackenzie DR-OH, DR-OH               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   1:49.60    1:47.09   11  
                  24.55       52.09 (27.54)     1:20.31 (28.22)     1:47.09 (26.78)
  2 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        1:53.02    1:48.44    9  
                  24.76       52.18 (27.42)     1:20.10 (27.92)     1:48.44 (28.34)
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM   1:52.92    1:50.85    8  
                  25.94       54.28 (28.34)     1:22.59 (28.31)     1:50.85 (28.26)
  4 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE        1:53.39    1:51.69    7  
                  25.53       52.98 (27.45)     1:22.76 (29.78)     1:51.69 (28.93)
  5 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              1:53.98    1:52.80    6  
                  25.70       54.31 (28.61)     1:24.03 (29.72)     1:52.80 (28.77)
  6 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM      1:55.44    1:53.24    5  
                  26.24       54.98 (28.74)     1:24.62 (29.64)     1:53.24 (28.62)
  7 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   1:57.12    1:54.63    4  
                  26.37       55.21 (28.84)     1:24.63 (29.42)     1:54.63 (30.00)
  8 Konik, Justin             13 STAR-NI              1:57.09    1:55.44    3  
                  26.63       55.79 (29.16)     1:26.02 (30.23)     1:55.44 (29.42)
  9 Bowman, Scott             14 LESD-LE              1:58.16    1:57.20    2  
                  26.40       56.19 (29.79)     1:27.04 (30.85)     1:57.20 (30.16)
 10 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI                   NT    1:57.33    1  
                  26.99       56.57 (29.58)     1:27.44 (30.87)     1:57.33 (29.89)
 11 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM         1:57.58    1:57.40  
                  27.40       57.57 (30.17)     1:28.15 (30.58)     1:57.40 (29.25)
 12 Thomas, Alec              13 LESD-LE              1:57.69    1:57.75  
                  26.12       55.86 (29.74)     1:26.92 (31.06)     1:57.75 (30.83)
 13 Madej, David              13 SwimStrong-LE        1:58.31    1:58.49  
                  26.51       56.60 (30.09)     1:27.47 (30.87)     1:58.49 (31.02)
 14 Novak, Brandon            14 Upper St. Clair-AM   1:59.40    1:59.01  
                  27.40       57.48 (30.08)     1:28.77 (31.29)     1:59.01 (30.24)
 15 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              1:55.14    1:59.20  
                  26.60       56.91 (30.31)     1:28.56 (31.65)     1:59.20 (30.64)
 16 Madzy, Joshua             13 Cavalier-AM          1:59.25    1:59.22  
                  27.80       57.89 (30.09)     1:28.78 (30.89)     1:59.22 (30.44)
 17 Theobald, Austin          14 Countryside YMCA-OH  1:57.29    1:59.38  
                  27.43       57.83 (30.40)     1:28.60 (30.77)     1:59.38 (30.78)
 18 Cook, Jason               14 Springfield YMCA-OH  1:56.33    1:59.53  
                  27.23       57.61 (30.38)     1:29.19 (31.58)     1:59.53 (30.34)
 19 Hamilton, David           14 UN-NI                1:58.68    2:00.16  
                  26.78       57.40 (30.62)     1:29.04 (31.64)     2:00.16 (31.12)
 20 Glennon, Kyle             14 Countryside YMCA-OH  1:58.55    2:00.37  
                  27.69       58.84 (31.15)     1:30.51 (31.67)     2:00.37 (29.86)
 21 Chambers, Billy           14 Lakewood-LE          1:58.69    2:00.47  
                  27.33       58.64 (31.31)     1:30.44 (31.80)     2:00.47 (30.03)
 22 Cusick, Jack              13 Mt. Lebanon-AM            NT    2:01.45  
                  27.51       58.46 (30.95)     1:30.40 (31.94)     2:01.45 (31.05)
 23 Kubacki, Timothy          14 Penguins-LE          1:58.00    2:01.71  
                  27.44       57.94 (30.50)     1:29.56 (31.62)     2:01.71 (32.15)
 24 Davidson, Justin          14 Countryside YMCA-OH  1:58.09    2:01.87  
                  26.67       57.37 (30.70)     1:29.49 (32.12)     2:01.87 (32.38)
 25 Saum, Jack                13 Firestone-LE              NT    2:04.32  
                  28.92     1:00.43 (31.51)     1:32.83 (32.40)     2:04.32 (31.49)
 26 Rudolph, Brandon          14 LESD-LE              2:28.02    2:05.97  
                  29.11     1:01.25 (32.14)     1:33.61 (32.36)     2:05.97 (32.36)
 27 Arslanian, Henry          14 LESD-LE              2:09.66    2:06.94  
                  28.64     1:00.18 (31.54)     1:33.45 (33.27)     2:06.94 (33.49)
 28 Murphey, Ned              13 LESD-LE              2:18.68    2:13.69  
                  30.11     1:04.22 (34.11)     1:39.61 (35.39)     2:13.69 (34.08)
 29 Morton, Samuele           14 LESD-LE              2:40.92    2:14.02  
                  30.46     1:05.49 (35.03)     1:41.06 (35.57)     2:14.02 (32.96)
 30 Glime, Billy              13 LESD-LE              2:22.97    2:14.04  
                  29.99     1:05.06 (35.07)     1:40.96 (35.90)     2:14.04 (33.08)
 31 Esposito, Isaac           13 LESD-LE              2:18.60    2:14.14  
                  30.71     1:05.85 (35.14)     1:41.87 (36.02)     2:14.14 (32.27)
 32 Hollington, Peter         13 LESD-LE              2:12.00    2:19.25  
                  30.05     1:04.91 (34.86)     1:42.57 (37.66)     2:19.25 (36.68)
 -- Murlin, Alex              14 LESD-LE              2:09.20         DQ  
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:45.05        2002 Ilya S Byzov - LESD-LE, LESD-LE            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   5:12.92    4:46.22   11  
                  26.63       55.27 (28.64)     1:24.48 (29.21)     1:54.29 (29.81)
        2:23.66 (29.37)     2:52.96 (29.30)     3:22.20 (29.24)     3:51.19 (28.99)
        4:19.59 (28.40)     4:46.22 (26.63)                                        
  2 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              4:56.71    4:50.80    9  
                  26.14       54.54 (28.40)     1:23.85 (29.31)     1:53.27 (29.42)
        2:22.78 (29.51)     2:52.53 (29.75)     3:22.33 (29.80)     3:52.22 (29.89)
        4:21.95 (29.73)     4:50.80 (28.85)                                        
  3 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM      5:01.51    4:58.12    8  
                  26.51       56.08 (29.57)     1:26.24 (30.16)     1:56.70 (30.46)
        2:26.86 (30.16)     2:57.86 (31.00)     3:28.75 (30.89)     3:59.29 (30.54)
        4:29.79 (30.50)     4:58.12 (28.33)                                        
  4 Konik, Justin             13 STAR-NI              5:12.98    4:58.16    7  
                  27.43       57.23 (29.80)     1:27.47 (30.24)     1:57.82 (30.35)
        2:27.93 (30.11)     2:58.61 (30.68)     3:29.33 (30.72)     3:59.68 (30.35)
        4:29.97 (30.29)     4:58.16 (28.19)                                        
  5 Thomas, Alec              13 LESD-LE              5:16.99    5:05.96    6  
                  26.32       56.51 (30.19)     1:27.51 (31.00)     1:58.65 (31.14)
        2:29.77 (31.12)     3:01.34 (31.57)     3:32.92 (31.58)     4:04.14 (31.22)
        4:35.61 (31.47)     5:05.96 (30.35)                                        
  6 Rutz, Cameron             13 Countryside YMCA-OH  5:13.60    5:21.95    5  
                  28.80     1:00.20 (31.40)     1:32.98 (32.78)     2:06.11 (33.13)
        2:38.84 (32.73)     3:11.92 (33.08)     3:44.77 (32.85)     4:17.85 (33.08)
        4:50.33 (32.48)     5:21.95 (31.62)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:45.05        2002 Ilya S Byzov - LESD-LE, LESD-LE            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              5:00.92    4:56.71  
                  26.95       55.92 (28.97)     1:25.48 (29.56)     1:55.68 (30.20)
        2:25.92 (30.24)     2:56.15 (30.23)     3:26.05 (29.90)     3:56.19 (30.14)
        4:27.26 (31.07)     4:56.71 (29.45)                                        
  2 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM      5:02.44    5:01.51  
                  27.79       57.95 (30.16)     1:28.78 (30.83)     1:59.15 (30.37)
        2:29.74 (30.59)     2:59.94 (30.20)     3:30.81 (30.87)     4:01.41 (30.60)
        4:31.72 (30.31)     5:01.51 (29.79)                                        
  3 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   4:54.58    5:12.92  
                  29.65     1:01.20 (31.55)     1:33.09 (31.89)     2:05.18 (32.09)
        2:37.01 (31.83)     3:07.45 (30.44)     3:39.09 (31.64)     4:10.81 (31.72)
        4:43.29 (32.48)     5:12.92 (29.63)                                        
  4 Konik, Justin             13 STAR-NI              5:10.50    5:12.98  
                  28.38       58.92 (30.54)     1:30.16 (31.24)     2:01.69 (31.53)
        2:33.47 (31.78)     3:05.17 (31.70)     3:37.21 (32.04)     4:09.45 (32.24)
        4:41.79 (32.34)     5:12.98 (31.19)                                        
  5 Rutz, Cameron             13 Countryside YMCA-OH  5:05.35    5:13.60  
                  28.87     1:00.16 (31.29)     1:32.35 (32.19)     2:04.57 (32.22)
        2:36.44 (31.87)     3:08.28 (31.84)     3:39.86 (31.58)     4:11.59 (31.73)
        4:43.23 (31.64)     5:13.60 (30.37)                                        
  6 Thomas, Alec              13 LESD-LE              5:19.89    5:16.99  
                  27.19       58.55 (31.36)     1:30.70 (32.15)     2:03.33 (32.63)
        2:35.83 (32.50)     3:08.20 (32.37)     3:40.68 (32.48)     4:13.14 (32.46)
        4:45.65 (32.51)     5:16.99 (31.34)                                        
  7 Banks, Ethan              13 Unattached Lesd-LE   5:21.52    5:18.00  
                  28.82     1:00.51 (31.69)     1:33.40 (32.89)     2:05.87 (32.47)
        2:37.98 (32.11)     3:09.54 (31.56)     3:42.01 (32.47)     4:14.63 (32.62)
        4:47.09 (32.46)     5:18.00 (30.91)                                        
  8 Arslanian, Henry          14 LESD-LE              5:32.00    5:37.21  
                  29.39     1:01.26 (31.87)     1:34.86 (33.60)     2:08.61 (33.75)
        2:42.39 (33.78)     3:16.91 (34.52)     3:52.40 (35.49)     4:27.81 (35.41)
        5:03.49 (35.68)     5:37.21 (33.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.87        2010 Ryan Dudzinski -USCS-OH, Upper St. Claire    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Scott             14 LESD-LE                58.42      56.56   11  
                  27.70       56.56 (28.86)                                        
  2 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE          59.67      56.84    9  
                  28.27       56.84 (28.57)                                        
  3 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM         1:01.28      58.71    8  
                  28.51       58.71 (30.20)                                        
  4 Young, Noah               13 Countryside YMCA-OH  1:01.86      58.84    7  
                  29.05       58.84 (29.79)                                        
  5 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM      1:01.12      59.01    6  
                  29.11       59.01 (29.90)                                        
  6 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE                59.48    1:00.23    5  
                  29.41     1:00.23 (30.82)                                        
  7 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              1:00.85    1:00.32    4  
                  28.97     1:00.32 (31.35)                                        
  8 Madzy, Joshua             13 Cavalier-AM          1:01.02    1:00.41    3  
                  29.76     1:00.41 (30.65)                                        
  9 Maurer, Michael           13 STAR-NI              1:01.62    1:00.48    2  
                  29.17     1:00.48 (31.31)                                        
 10 Zhang, Andrew             13 Allegheny North-AM   1:02.00    1:00.62    1  
                  29.58     1:00.62 (31.04)                                        
 11 Bruck, Austin             14 LESD-LE              1:00.94    1:00.98  
                  29.67     1:00.98 (31.31)                                        
 12 Saum, Jack                13 Firestone-LE         1:02.67    1:01.05  
                  29.85     1:01.05 (31.20)                                        
 13 Thomas, Alec              13 LESD-LE              1:01.84    1:01.56  
                  29.74     1:01.56 (31.82)                                        
 14 Kehm, Michael             14 Peters Township-AM   1:03.05    1:01.74  
                  30.13     1:01.74 (31.61)                                        
 15 Biggane, Brendan          14 Town Wreckers-NI     1:01.97    1:02.11  
                  29.26     1:02.11 (32.85)                                        
 16 Cook, Jason               14 Springfield YMCA-OH  1:02.14    1:03.27  
                  30.43     1:03.27 (32.84)                                        
 17 Atkinson, Joshua          14 Green-LE             1:04.27    1:04.78  
                  31.21     1:04.78 (33.57)                                        
 18 Chambers, Billy           14 Lakewood-LE          1:03.09    1:07.25  
                  33.04     1:07.25 (34.21)                                        
 19 Cusick, Jack              13 Mt. Lebanon-AM       1:02.46    1:07.46  
                  33.44     1:07.46 (34.02)                                        
 20 Murphey, Ned              13 LESD-LE              1:12.32    1:11.83  
                  35.30     1:11.83 (36.53)                                        
 21 Hollington, Peter         13 LESD-LE              1:12.02    1:12.37  
                  35.41     1:12.37 (36.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:55.72        2011 Christopher Szymczak, FFYS_MI              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   2:00.32    1:58.40   11  
                  28.15       57.86 (29.71)     1:28.64 (30.78)     1:58.40 (29.76)
  2 Bowman, Scott             14 LESD-LE              2:02.82    2:01.98    9  
                  28.39       58.92 (30.53)     1:30.58 (31.66)     2:01.98 (31.40)
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM   2:04.09    2:04.84    8  
                  29.61     1:01.31 (31.70)     1:33.24 (31.93)     2:04.84 (31.60)
  4 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM      2:06.62    2:05.77    7  
                  29.82     1:01.65 (31.83)     1:34.08 (32.43)     2:05.77 (31.69)
  5 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              2:05.45    2:05.96    6  
                  29.36     1:00.95 (31.59)     1:33.68 (32.73)     2:05.96 (32.28)
  6 Whisner, Adam             14 Greater Pitt-AM      2:07.75    2:07.79    5  
                  29.90     1:01.90 (32.00)     1:34.93 (33.03)     2:07.79 (32.86)
  7 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM         2:08.84    2:08.15    4  
                  30.46     1:03.09 (32.63)     1:36.47 (33.38)     2:08.15 (31.68)
  8 Young, Noah               13 Countryside YMCA-OH  2:08.84    2:08.63    3  
                  30.29     1:03.39 (33.10)     1:36.52 (33.13)     2:08.63 (32.11)
  9 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              2:07.98    2:09.67    2  
                  30.47     1:03.41 (32.94)     1:37.45 (34.04)     2:09.67 (32.22)
 10 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   2:08.89    2:10.22    1  
                  30.23     1:02.74 (32.51)     1:36.52 (33.78)     2:10.22 (33.70)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:55.72        2011 Christopher Szymczak, FFYS_MI              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   2:00.86    2:00.32  
                  28.76       59.25 (30.49)     1:30.78 (31.53)     2:00.32 (29.54)
  2 Bowman, Scott             14 LESD-LE              2:04.51    2:02.82  
                  28.49       59.56 (31.07)     1:31.41 (31.85)     2:02.82 (31.41)
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM   2:12.04    2:04.09  
                  29.55     1:00.69 (31.14)     1:32.29 (31.60)     2:04.09 (31.80)
  4 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              2:03.53    2:05.45  
                  29.51     1:01.07 (31.56)     1:33.71 (32.64)     2:05.45 (31.74)
  5 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM      2:07.14    2:06.62  
                  30.17     1:02.30 (32.13)     1:35.00 (32.70)     2:06.62 (31.62)
  6 Whisner, Adam             14 Greater Pitt-AM      2:10.51    2:07.75  
                  30.00     1:02.52 (32.52)     1:35.52 (33.00)     2:07.75 (32.23)
  7 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              2:12.32    2:07.98  
                  30.26     1:03.33 (33.07)     1:35.79 (32.46)     2:07.98 (32.19)
  8 Young, Noah               13 Countryside YMCA-OH       NT    2:08.84  
                  30.55     1:03.95 (33.40)     1:36.96 (33.01)     2:08.84 (31.88)
  8 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM         2:11.69    2:08.84  
                  30.22     1:03.54 (33.32)     1:36.73 (33.19)     2:08.84 (32.11)
 10 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   2:12.08    2:08.89  
                  30.82     1:03.34 (32.52)     1:36.55 (33.21)     2:08.89 (32.34)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Thomas, Alec              13 LESD-LE              2:12.62    2:09.45  
                  30.36     1:03.02 (32.66)     1:36.86 (33.84)     2:09.45 (32.59)
 12 Madzy, Joshua             13 Cavalier-AM          2:09.37    2:09.50  
                  31.24     1:04.30 (33.06)     1:37.26 (32.96)     2:09.50 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhang, Andrew             13 Allegheny North-AM   2:15.25    2:09.56  
                  30.34     1:03.22 (32.88)     1:37.01 (33.79)     2:09.56 (32.55)
 14 Maurer, Michael           13 STAR-NI              2:15.11    2:13.35  
                  31.23     1:05.71 (34.48)     1:40.80 (35.09)     2:13.35 (32.55)
 15 Fomin, Tim                13 LESD-LE              2:32.00    2:13.40  
                  30.16     1:03.90 (33.74)     1:39.19 (35.29)     2:13.40 (34.21)
 16 Kehm, Michael             14 Peters Township-AM   2:13.11    2:13.55  
                  31.78     1:05.72 (33.94)     1:40.66 (34.94)     2:13.55 (32.89)
 17 Toaz, Jared               14 Solon Stars-LE       2:12.50    2:13.61  
                  31.98     1:05.85 (33.87)     1:40.48 (34.63)     2:13.61 (33.13)
 18 Saum, Jack                13 Firestone-LE         2:13.49    2:13.76  
                  31.99     1:05.87 (33.88)     1:40.21 (34.34)     2:13.76 (33.55)
 19 Chimes, Eric              13 Ridgewood YMCA-LE         NT    2:14.17  
                  32.04     1:05.67 (33.63)     1:40.10 (34.43)     2:14.17 (34.07)
 20 Cook, Jason               14 Springfield YMCA-OH  2:14.93    2:14.69  
                  31.81     1:06.08 (34.27)     1:41.40 (35.32)     2:14.69 (33.29)
 21 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE        2:13.48    2:15.81  
                  30.86     1:04.68 (33.82)     1:40.47 (35.79)     2:15.81 (35.34)
 22 Banks, Ethan              13 Unattached Lesd-LE   2:19.38    2:18.97  
                  32.50     1:07.68 (35.18)     1:43.78 (36.10)     2:18.97 (35.19)
 23 Esposito, Isaac           13 LESD-LE              2:31.23    2:28.52  
                  33.07     1:11.43 (38.36)     1:49.93 (38.50)     2:28.52 (38.59)
 -- Hollington, Peter         13 LESD-LE              2:35.00         DQ  
                  35.68     1:13.50 (37.82)     1:53.69 (40.19)          DQ (38.70)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:00.76        1999 William Elcook - DR-OH, DR-OH              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        1:05.99    1:03.46   11  
                  30.34     1:03.46 (33.12)                                        
  2 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM   1:03.77    1:03.98    9  
                  30.14     1:03.98 (33.84)                                        
  3 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE       1:05.53    1:05.48    8  
                  31.19     1:05.48 (34.29)                                        
  4 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM         1:07.17    1:07.09    7  
                  31.99     1:07.09 (35.10)                                        
  5 Qie, York                 14 UN-NI                1:09.79    1:08.35    6  
                  32.26     1:08.35 (36.09)                                        
  6 Gluck, Josh               14 Ulake Shore-LE       1:10.01    1:09.74    5  
                  32.93     1:09.74 (36.81)                                        
  7 Gieseke, Adam             14 Countryside YMCA-OH  1:10.59    1:09.87    4  
                  32.24     1:09.87 (37.63)                                        
  8 Murphey, Ned              13 LESD-LE              1:11.29    1:10.10    3  
                  32.91     1:10.10 (37.19)                                        
  9 Kurlich, Richie           13 Tiger Sharks-LE      1:10.76    1:10.33    2  
                  33.04     1:10.33 (37.29)                                        
 -- Murlin, Alex              14 LESD-LE              1:11.65         DQ  
                  32.58          DQ (36.79)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:00.76        1999 William Elcook - DR-OH, DR-OH              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM   1:03.98    1:03.77  
                  30.12     1:03.77 (33.65)                                        
  2 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE       1:09.98    1:05.53  
                  31.32     1:05.53 (34.21)                                        
  3 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        1:07.17    1:05.99  
                  31.29     1:05.99 (34.70)                                        
  4 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM         1:10.30    1:07.17  
                  32.40     1:07.17 (34.77)                                        
  5 Qie, York                 14 UN-NI                1:10.71    1:09.79  
                  33.22     1:09.79 (36.57)                                        
  6 Gluck, Josh               14 Ulake Shore-LE       1:10.47    1:10.01  
                  32.63     1:10.01 (37.38)                                        
  7 Gieseke, Adam             14 Countryside YMCA-OH       NT    1:10.59  
                  32.34     1:10.59 (38.25)                                        
  8 Kurlich, Richie           13 Tiger Sharks-LE      1:10.55    1:10.76  
                  34.12     1:10.76 (36.64)                                        
  9 Bruck, Austin             14 LESD-LE              1:09.14    1:11.05  
                  33.26     1:11.05 (37.79)                                        
 10 Murphey, Ned              13 LESD-LE              1:13.16    1:11.29  
                  33.46     1:11.29 (37.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Murlin, Alex              14 LESD-LE              1:10.66    1:11.65  
                  33.89     1:11.65 (37.76)                                        
 12 Saum, Jack                13 Firestone-LE         1:10.56    1:12.56  
                  34.59     1:12.56 (37.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI                   NT    1:13.72  
                  35.38     1:13.72 (38.34)                                        
 14 Novak, Brandon            14 Upper St. Clair-AM        NT    1:14.24  
                  34.79     1:14.24 (39.45)                                        
 15 Arslanian, Henry          14 LESD-LE              1:14.40    1:14.43  
                  35.31     1:14.43 (39.12)                                        
 16 Cusick, Jack              13 Mt. Lebanon-AM            NT    1:18.23  
                  36.73     1:18.23 (41.50)                                        
 17 Hollington, Peter         13 LESD-LE              1:23.25    1:22.41  
                  38.74     1:22.41 (43.67)                                        
 18 Esposito, Isaac           13 LESD-LE              1:27.81    1:22.71  
                  39.00     1:22.71 (43.71)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:16.43        2010 Casey Melzer -ANSC-AM, Allegheny North-    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              2:23.64    2:19.53   11  
                  30.84     1:06.08 (35.24)     1:42.93 (36.85)     2:19.53 (36.60)
  2 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM   2:22.26    2:21.60    9  
                  31.90     1:07.72 (35.82)     1:44.86 (37.14)     2:21.60 (36.74)
  3 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE            NT    2:23.43    8  
                  31.80     1:08.02 (36.22)     1:45.54 (37.52)     2:23.43 (37.89)
  4 Murlin, Alex              14 LESD-LE              2:26.30    2:26.52    7  
                  32.45     1:09.74 (37.29)     1:48.95 (39.21)     2:26.52 (37.57)
  5 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM         2:34.16    2:26.66    6  
                  33.45     1:11.18 (37.73)     1:49.50 (38.32)     2:26.66 (37.16)
  6 Gluck, Josh               14 Ulake Shore-LE       2:31.86    2:29.65    5  
                  33.09     1:11.13 (38.04)     1:50.60 (39.47)     2:29.65 (39.05)
  7 Qie, York                 14 UN-NI                2:34.59    2:29.92    4  
                  33.88     1:11.78 (37.90)     1:50.66 (38.88)     2:29.92 (39.26)
  8 Saum, Jack                13 Firestone-LE         2:34.28    2:29.93    3  
                  34.72     1:11.61 (36.89)     1:51.84 (40.23)     2:29.93 (38.09)
  9 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI                   NT    2:31.91    2  
                  34.01     1:12.17 (38.16)     1:51.89 (39.72)     2:31.91 (40.02)
 10 Kurlich, Richie           13 Tiger Sharks-LE      2:36.54    2:33.61    1  
                  34.53     1:12.49 (37.96)     1:53.94 (41.45)     2:33.61 (39.67)
 11 Adams, Mason              13 Town Wreckers-NI     2:37.07    2:35.74  
                  35.68     1:14.98 (39.30)     1:55.08 (40.10)     2:35.74 (40.66)
 12 Murphey, Ned              13 LESD-LE              2:41.15    2:38.20  
                  35.02     1:16.01 (40.99)     1:58.35 (42.34)     2:38.20 (39.85)
 13 Arslanian, Henry          14 LESD-LE              2:43.50    2:42.02  
                  36.64     1:17.74 (41.10)     1:59.46 (41.72)     2:42.02 (42.56)
 14 Glime, Billy              13 LESD-LE              3:06.91    2:57.78  
                  39.47     1:25.96 (46.49)     2:12.73 (46.77)     2:57.78 (45.05)
 15 Esposito, Isaac           13 LESD-LE              3:04.61    2:58.70  
                  41.90     1:26.72 (44.82)     2:13.48 (46.76)     2:58.70 (45.22)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 53.00        2010 Zachary Buerger ANSC-AM, Allegheny North-    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE          56.48      54.92   11  
                  25.60       54.92 (29.32)                                        
  2 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE          56.46      55.13    9  
                  26.12       55.13 (29.01)                                        
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM     56.97      56.26    8  
                  26.73       56.26 (29.53)                                        
  4 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM     58.14      56.87    7  
                  26.67       56.87 (30.20)                                        
  5 Macmillan, Colin          13 Lakewood-LE            59.68      56.96    6  
                  27.27       56.96 (29.69)                                        
  6 Madej, David              13 SwimStrong-LE          56.63      57.24    5  
                  26.30       57.24 (30.94)                                        
  7 Bowman, Scott             14 LESD-LE              1:00.41      58.52    4  
                  27.33       58.52 (31.19)                                        
  8 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              1:00.08      59.51    3  
                  28.07       59.51 (31.44)                                        
  9 Kubacki, Timothy          14 Penguins-LE          1:00.68    1:00.46    2  
                  28.57     1:00.46 (31.89)                                        
 10 Bruck, Austin             14 LESD-LE                59.16    1:00.48    1  
                  28.26     1:00.48 (32.22)                                        
 11 Halawa, Zach              13 University-LE        1:01.72    1:01.39  
                  28.57     1:01.39 (32.82)                                        
 12 Konik, Justin             13 STAR-NI              1:00.27    1:01.51  
                  29.10     1:01.51 (32.41)                                        
 13 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM              NT    1:02.24  
                  29.17     1:02.24 (33.07)                                        
 14 Rutz, Cameron             13 Countryside YMCA-OH  1:00.68    1:02.56  
                  29.59     1:02.56 (32.97)                                        
 15 Glennon, Kyle             14 Countryside YMCA-OH  1:01.48    1:05.75  
                  30.68     1:05.75 (35.07)                                        
 16 Esposito, Isaac           13 LESD-LE              1:06.29    1:08.32  
                  31.52     1:08.32 (36.80)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:57.49        2008 Christian McCurdy - UFCKW-AM, UFCKW-AM     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        2:08.99    2:03.74   11  
                  27.07       59.22 (32.15)     1:31.17 (31.95)     2:03.74 (32.57)
  2 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   2:16.78    2:11.17    9  
                  28.27     1:01.23 (32.96)     1:35.59 (34.36)     2:11.17 (35.58)
  3 Konik, Justin             13 STAR-NI              2:14.51    2:11.39    8  
                  29.41     1:02.70 (33.29)     1:37.49 (34.79)     2:11.39 (33.90)
  4 Rutz, Cameron             13 Countryside YMCA-OH  2:17.53    2:18.17    7  
                  30.04     1:05.40 (35.36)     1:41.61 (36.21)     2:18.17 (36.56)
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:57.49        2008 Christian McCurdy - UFCKW-AM, UFCKW-AM     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        2:06.74    2:08.99  
                  28.30     1:01.35 (33.05)     1:35.61 (34.26)     2:08.99 (33.38)
  2 Konik, Justin             13 STAR-NI              2:15.91    2:14.51  
                  29.14     1:03.87 (34.73)     1:39.67 (35.80)     2:14.51 (34.84)
  3 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   2:14.33    2:16.78  
                  29.19     1:04.25 (35.06)     1:41.16 (36.91)     2:16.78 (35.62)
  4 Rutz, Cameron             13 Countryside YMCA-OH  2:15.93    2:17.53  
                  30.38     1:06.05 (35.67)     1:42.69 (36.64)     2:17.53 (34.84)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.01        2010 Henry Senkfor-LESD-LE, Silver Dolphins     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        2:05.57    2:00.87   11  
                  26.13       57.13 (31.00)     1:32.53 (35.40)     2:00.87 (28.34)
  2 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              2:05.07    2:03.46    9  
                  27.48       59.08 (31.60)     1:34.50 (35.42)     2:03.46 (28.96)
  3 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM   2:03.15    2:03.56    8  
                  26.73       57.90 (31.17)     1:34.82 (36.92)     2:03.56 (28.74)
  4 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE        2:09.12    2:06.84    7  
                  26.39       58.51 (32.12)     1:38.14 (39.63)     2:06.84 (28.70)
  5 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE       2:09.42    2:07.55    6  
                  28.35     1:01.09 (32.74)     1:37.66 (36.57)     2:07.55 (29.89)
  6 Bowman, Scott             14 LESD-LE              2:07.86    2:07.89    5  
                  26.70       57.72 (31.02)     1:38.49 (40.77)     2:07.89 (29.40)
  7 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   2:08.65    2:08.01    4  
                  26.22       58.52 (32.30)     1:38.58 (40.06)     2:08.01 (29.43)
  8 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM   2:10.38    2:10.74    3  
                  29.11     1:03.15 (34.04)     1:39.73 (36.58)     2:10.74 (31.01)
  9 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              2:10.09    2:11.16    2  
                  27.95     1:00.74 (32.79)     1:41.55 (40.81)     2:11.16 (29.61)
 10 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM         2:10.86    2:12.22    1  
                  29.05     1:04.30 (35.25)     1:42.33 (38.03)     2:12.22 (29.89)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.01        2010 Henry Senkfor-LESD-LE, Silver Dolphins     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM   2:03.96    2:03.15  
                  25.92       56.19 (30.27)     1:33.81 (37.62)     2:03.15 (29.34)
  2 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              2:07.30    2:05.07  
                  27.46       59.47 (32.01)     1:35.16 (35.69)     2:05.07 (29.91)
  3 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        2:06.16    2:05.57  
                  26.83       58.25 (31.42)     1:36.34 (38.09)     2:05.57 (29.23)
  4 Bowman, Scott             14 LESD-LE              2:14.87    2:07.86  
                  25.98       57.68 (31.70)     1:37.91 (40.23)     2:07.86 (29.95)
  5 Minuth, Ole               14 Upper St. Clair-AM   2:11.10    2:08.65  
                  26.21       58.73 (32.52)     1:38.60 (39.87)     2:08.65 (30.05)
  6 Hong, Marcus              14 Lake Shore-LE        2:10.99    2:09.12  
                  25.54       59.75 (34.21)     1:38.62 (38.87)     2:09.12 (30.50)
  7 Bozsvai, Dane             14 Solon Stars-LE       2:14.67    2:09.42  
                  29.14     1:02.31 (33.17)     1:39.72 (37.41)     2:09.42 (29.70)
  8 McLaughlin, Riley         14 STAR-NI              2:16.23    2:10.09  
                  27.53     1:00.87 (33.34)     1:40.71 (39.84)     2:10.09 (29.38)
  9 Smith, Sawyer             14 Allegheny North-AM   2:17.81    2:10.38  
                  28.76     1:02.90 (34.14)     1:39.78 (36.88)     2:10.38 (30.60)
 10 Molinaro, Conrad          13 Team Pitt-AM         2:17.11    2:10.86  
                  27.72     1:04.41 (36.69)     1:41.50 (37.09)     2:10.86 (29.36)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kehm, Michael             14 Peters Township-AM   2:16.29    2:12.31  
                  28.49     1:02.24 (33.75)     1:43.46 (41.22)     2:12.31 (28.85)
 12 Zhang, Andrew             13 Allegheny North-AM   2:18.03    2:12.45  
                  27.60     1:00.95 (33.35)     1:40.77 (39.82)     2:12.45 (31.68)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Edwards, Brett            14 Allegheny North-AM   2:14.83    2:12.70  
                  29.81     1:02.91 (33.10)     1:42.24 (39.33)     2:12.70 (30.46)
 14 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI              2:18.56    2:13.54  
                  28.25     1:02.68 (34.43)     1:42.98 (40.30)     2:13.54 (30.56)
 15 Niksic, Sead              14 Team Pitt-AM         2:15.57    2:13.62  
                  28.98     1:01.45 (32.47)     1:42.77 (41.32)     2:13.62 (30.85)
 16 Whisner, Adam             14 Greater Pitt-AM      2:17.94    2:13.64  
                  29.06     1:01.79 (32.73)     1:42.32 (40.53)     2:13.64 (31.32)
 17 Toaz, Jared               14 Solon Stars-LE       2:11.07    2:13.86  
                  28.60     1:02.10 (33.50)     1:42.49 (40.39)     2:13.86 (31.37)
 18 Maurer, Michael           13 STAR-NI              2:17.21    2:14.05  
                  28.61     1:03.21 (34.60)     1:44.83 (41.62)     2:14.05 (29.22)
 19 Thomas, Alec              13 LESD-LE              2:17.33    2:15.22  
                  27.89     1:01.13 (33.24)     1:44.67 (43.54)     2:15.22 (30.55)
 20 Madej, David              13 SwimStrong-LE        2:12.72    2:15.39  
                  25.97       59.40 (33.43)     1:43.30 (43.90)     2:15.39 (32.09)
 21 Young, Noah               13 Countryside YMCA-OH  2:16.02    2:15.89  
                  29.40     1:02.28 (32.88)     1:43.65 (41.37)     2:15.89 (32.24)
 22 Novak, Brandon            14 Upper St. Clair-AM        NT    2:16.03  
                  28.57     1:01.44 (32.87)     1:44.86 (43.42)     2:16.03 (31.17)
 23 Bruck, Austin             14 LESD-LE              2:14.44    2:16.15  
 24 Saum, Jack                13 Firestone-LE         2:17.83    2:16.79  
                  29.34     1:03.23 (33.89)     1:43.64 (40.41)     2:16.79 (33.15)
 25 Kijauskas, Andrius        13 Usolon Stars-LE      2:15.24    2:17.27  
                  29.41     1:04.57 (35.16)     1:45.54 (40.97)     2:17.27 (31.73)
 26 Kurlich, Richie           13 Tiger Sharks-LE      2:18.55    2:17.85  
                  30.30     1:05.73 (35.43)     1:45.71 (39.98)     2:17.85 (32.14)
 27 Fomin, Tim                13 LESD-LE              2:16.00    2:18.81  
                  27.61     1:02.73 (35.12)     1:45.93 (43.20)     2:18.81 (32.88)
 28 Halawa, Zach              13 University-LE        2:18.52    2:18.93  
                  28.09     1:04.26 (36.17)     1:48.63 (44.37)     2:18.93 (30.30)
 29 Gluck, Josh               14 Ulake Shore-LE       2:18.69    2:19.04  
                  29.63     1:05.42 (35.79)     1:43.94 (38.52)     2:19.04 (35.10)
 30 Kushmeliuk, Severyn       14 Ridgewood YMCA-LE    2:16.02    2:19.79  
                  29.10     1:05.40 (36.30)     1:48.61 (43.21)     2:19.79 (31.18)
 31 Arslanian, Henry          14 LESD-LE              2:19.73    2:20.02  
                  30.02     1:05.97 (35.95)     1:47.82 (41.85)     2:20.02 (32.20)
 32 Banks, Ethan              13 Unattached Lesd-LE   2:17.67    2:20.08  
                  32.50     1:07.12 (34.62)     1:48.90 (41.78)     2:20.08 (31.18)
 33 Glennon, Kyle             14 Countryside YMCA-OH  2:17.26    2:20.14  
                  29.53     1:04.89 (35.36)     1:49.67 (44.78)     2:20.14 (30.47)
 34 Murlin, Alex              14 LESD-LE              2:15.70    2:21.65  
                  28.33     1:05.50 (37.17)     1:48.44 (42.94)     2:21.65 (33.21)
 35 Cusick, Jack              13 Mt. Lebanon-AM       2:17.98    2:24.99  
                  31.13     1:07.74 (36.61)     1:52.52 (44.78)     2:24.99 (32.47)
 36 Esposito, Isaac           13 LESD-LE              2:29.56    2:26.26  
                  29.06     1:06.77 (37.71)     1:54.73 (47.96)     2:26.26 (31.53)
 37 Rudolph, Brandon          14 LESD-LE              3:00.12    2:26.34  
                  31.35     1:07.97 (36.62)     1:54.02 (46.05)     2:26.34 (32.32)
 38 Murphey, Ned              13 LESD-LE              2:34.52    2:27.44  
                  30.38     1:09.75 (39.37)     1:50.86 (41.11)     2:27.44 (36.58)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:11.71        2004 Tommy W. Inwood - USC-LE, USC-LE           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   4:18.57    4:14.81   11  
                  26.43       57.32 (30.89)     1:29.83 (32.51)     2:01.98 (32.15)
        2:38.65 (36.67)     3:15.45 (36.80)     3:45.79 (30.34)     4:14.81 (29.02)
  2 Gonzalez, Maxwell         14 Allegheny North-AM   4:37.45    4:25.42    9  
                  27.78       59.52 (31.74)     1:34.30 (34.78)     2:07.29 (32.99)
        2:47.90 (40.61)     3:27.54 (39.64)     3:56.90 (29.36)     4:25.42 (28.52)
  3 Brooks, Benjamin          14 Lake Shore-LE        4:30.87    4:26.32    8  
                  27.43       59.14 (31.71)     1:33.81 (34.67)     2:07.68 (33.87)
        2:47.16 (39.48)     3:26.69 (39.53)     3:57.77 (31.08)     4:26.32 (28.55)
  4 Maurer, Michael           13 STAR-NI              4:41.33    4:35.59    7  
                  28.47     1:02.11 (33.64)     1:38.08 (35.97)     2:12.89 (34.81)
        2:53.84 (40.95)     3:34.72 (40.88)     4:05.74 (31.02)     4:35.59 (29.85)
  5 Kehm, Michael             14 Peters Township-AM   4:43.36    4:35.99    6  
                  28.85     1:02.28 (33.43)     1:38.17 (35.89)     2:12.53 (34.36)
        2:53.74 (41.21)     3:35.37 (41.63)     4:06.63 (31.26)     4:35.99 (29.36)
  6 Murlin, Alex              14 LESD-LE              4:52.61    4:46.87    5  
                  30.42     1:07.43 (37.01)     1:45.10 (37.67)     2:22.52 (37.42)
        3:00.68 (38.16)     3:40.09 (39.41)     4:14.15 (34.06)     4:46.87 (32.72)
  7 Banks, Ethan              13 Unattached Lesd-LE        NT    4:48.54    4  
                  30.64     1:08.32 (37.68)     1:44.91 (36.59)     2:21.84 (36.93)
        3:04.65 (42.81)     3:46.64 (41.99)     4:18.00 (31.36)     4:48.54 (30.54)
  8 Acosta, Isaiah            13 STAR-NI                   NT    4:48.72    3  
                  30.83     1:06.52 (35.69)     1:43.45 (36.93)     2:19.57 (36.12)
        3:02.96 (43.39)     3:45.23 (42.27)     4:17.89 (32.66)     4:48.72 (30.83)
  9 Glennon, Kyle             14 Countryside YMCA-OH  4:43.26    4:53.93    2  
                  29.86     1:05.44 (35.58)     1:42.98 (37.54)     2:20.32 (37.34)
        3:05.19 (44.87)     3:49.21 (44.02)     4:22.50 (33.29)     4:53.93 (31.43)
 10 Arslanian, Henry          14 LESD-LE              5:03.20    5:04.76    1  
                  31.43     1:11.17 (39.74)     1:48.54 (37.37)     2:26.15 (37.61)
        3:11.75 (45.60)     3:56.35 (44.60)     4:29.98 (33.63)     5:04.76 (34.78)
 -- Esposito, Isaac           13 LESD-LE              5:20.29         DQ  
                  30.23     1:07.02 (36.79)     1:45.80 (38.78)     2:23.95 (38.15)
        3:10.96 (47.01)     3:57.61 (46.65)     4:34.94 (37.33)          DQ (35.12)
 -- Rakovec, Matthew          14 LESD-LE              4:23.53         DQ  
                  27.51       59.25 (31.74)     1:32.56 (33.31)     2:05.55 (32.99)
        2:41.57 (36.02)     3:19.07 (37.50)     3:50.14 (31.07)          DQ (29.47)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:26.66        1995 LESD-LE                                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:33.76    3:33.25   22  
     1) Gonzalez, Maxwell 14            2) Edwards, Brett 14              
     3) Zhang, Andrew 13                4) Smith, Sawyer 14               
                  24.79       51.23 (51.23)     1:16.98 (25.75)     1:45.55 (54.32)
        2:11.86 (26.31)     2:40.02 (54.47)     3:05.18 (25.16)     3:33.25 (53.23)
  2 Star Swimming-NI  'A'                             3:38.53    3:37.92   18  
     1) Acosta, Isaiah 13               2) Maurer, Michael 13             
     3) McLaughlin, Riley 14            4) Konik, Justin 13               
                  26.39       54.30 (54.30)     1:21.30 (27.00)     1:50.51 (56.21)
        2:15.63 (25.12)     2:44.11 (53.60)     3:09.97 (25.86)     3:37.92 (53.81)
  3 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:36.96    3:38.23   16  
     1) Bowman, Scott 14                2) Thomas, Alec 13                
     3) Fomin, Tim 13                   4) Rakovec, Matthew 14            
                  26.17       54.83 (54.83)     1:21.04 (26.21)     1:50.59 (55.76)
        2:16.19 (25.60)     2:45.29 (54.70)     3:10.50 (25.21)     3:38.23 (52.94)
  4 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            3:47.60    3:39.89   14  
     1) Davidson, Justin 14             2) Theobald, Austin 14            
     3) Glennon, Kyle 14                4) Young, Noah 13                 
                  25.97       54.40 (54.40)     1:21.48 (27.08)     1:50.98 (56.58)
        2:17.02 (26.04)     2:45.23 (54.25)     3:11.64 (26.41)     3:39.89 (54.66)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  3:56.24    4:04.76   12  
     1) Arslanian, Henry 14             2) Esposito, Isaac 13             
     3) Murlin, Alex 14                 4) Hollington, Peter 13           
                  29.15   1:01.14 (1:01.14)     1:30.34 (29.20)   2:04.21 (1:03.07)
        2:31.39 (27.18)     3:03.88 (59.67)     3:32.53 (28.65)   4:04.76 (1:00.88)
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:50.97        2008 DR-OH                                      
                         B Mackenzie, C Kanzari, J Quallen, A Cole         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:55.57    3:54.31   22  
     1) Zhang, Andrew 13                2) Smith, Sawyer 14               
     3) Gonzalez, Maxwell 14            4) Edwards, Brett 14              
                  29.65   1:00.48 (1:00.48)     1:29.89 (29.41)   2:03.66 (1:03.18)
        2:29.88 (26.22)     3:00.36 (56.70)     3:26.00 (25.64)     3:54.31 (53.95)
  2 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:54.02    4:01.96   18  
     1) Bowman, Scott 14                2) Murphey, Ned 13                
     3) Rakovec, Matthew 14             4) Bruck, Austin 14               
                  28.36       58.55 (58.55)     1:30.83 (32.28)   2:07.79 (1:09.24)
        2:35.20 (27.41)     3:06.26 (58.47)     3:32.73 (26.47)     4:01.96 (55.70)
  3 Star Swimming-NI  'A'                             4:09.34    4:04.38   16  
     1) Maurer, Michael 13              2) Acosta, Isaiah 13              
     3) Konik, Justin 13                4) McLaughlin, Riley 14           
                  29.64   1:00.98 (1:00.98)     1:33.52 (32.54)   2:10.22 (1:09.24)
        2:38.73 (28.51)   3:10.92 (1:00.70)     3:36.02 (25.10)     4:04.38 (53.46)
  4 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                 NT    4:05.53   14  
     1) Young, Noah 13                  2) Gieseke, Adam 14               
     3) Rutz, Cameron 13                4) Davidson, Justin 14            
                  29.68   1:00.06 (1:00.06)     1:31.81 (31.75)   2:09.14 (1:09.08)
        2:37.81 (28.67)   3:10.49 (1:01.35)     3:36.52 (26.03)     4:05.53 (55.04)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  4:15.47    4:23.24   12  
     1) Arslanian, Henry 14             2) Murlin, Alex 14                
     3) Esposito, Isaac 13              4) Thomas, Alec 13                
                  32.61   1:07.93 (1:07.93)     1:40.46 (32.53)   2:18.20 (1:10.27)
        2:51.03 (32.83)   3:27.47 (1:09.27)     3:53.66 (26.19)     4:23.24 (55.77)
 
Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 20.34        2007 Eddis Singleton - USC-LE, USC-LE             
Pool Records: * 20.25        2013 Luke C. Johanns, XU                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM           21.50      21.54   11  
  2 Mulcahey, Brendon         16 Hudson Heat-LE         21.92      21.91    9  
  3 Novak, Nate               18 Upper St. Clair-AM     21.76      22.08    8  
  4 Petrov, Dmitriy           18 LESD-LE                21.42      22.09    7  
  5 Dixon, William            16 UN-NI                  22.75      22.12    6  
  6 Williams, Tomos           16 Upper St. Clair-AM     22.34      22.18    5  
  7 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM         21.66      22.20    4  
  8 Senkfor, Henry            17 LESD-LE                22.41      22.22    3  
  9 Bowen, Kingsley           17 University-LE          22.23      22.28    2  
 10 Pepka, Nolan              17 Cavalier-AM            22.19      22.31    1  
 11 Brady, Connor             17 Penguins-LE            22.65      22.35  
 12 Folz, Francis             17 Butler Y-AM            23.33      22.37  
 13 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE        23.50      22.41  
 14 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH    21.35      22.42  
 15 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM           22.02      22.47  
 16 Charbonneau, Ryan         17 SwimStrong-LE          21.44      22.48  
 17 Gowland, Spencer          17 University-LE          23.24      22.49  
 17 Lake, Trevor              16 Lake Shore-LE          21.76      22.49  
 19 Gregory, Isaiah           15 Stingrays-AM           22.53      22.50  
 20 Mahoney, Jack             16 Millcreek-AM           22.64      22.51  
 21 Ciferno, Justin           17 LESD-LE                22.27      22.53  
 22 Zixuan, Li                15 UN-NI                  22.95      22.54  
 22 Brogan, Frannie           17 Canton-LE              21.89      22.54  
 24 Ray, Joey                 18 Penguins-LE            22.76      22.60  
 25 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM            22.51      22.61  
 26 Graham, iv, BJ            17 Firestone-LE           23.00      22.63  
 27 Young, John               15 UN-NI                  23.53      22.65  
 27 Reilman, Joey             16 Firestone-LE           22.59      22.65  
 29 Morton, Jackson           17 LESD-LE                41.81      22.71  
 29 Collins, Allan            17 Titans-NI              22.74      22.71  
 31 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM    23.69      22.73  
 32 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM         22.88      22.76  
 33 Marn, Stephen             16 Millcreek-AM           22.31      22.77  
 34 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH    23.00      22.78  
 35 Bogen, Daniel             18 Penguins-LE            21.84      22.79  
 35 Arslanian, D.J.           15 SwimStrong-LE          22.60      22.79  
 37 German, Jack              17 Countryside YMCA-OH    21.22      22.83  
 38 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM          22.08      22.84  
 39 Friday, Nick              16 Bethel Park-AM         22.44      22.87  
 40 Songer, Daniel            15 Allegheny North-AM     23.08      22.89  
 41 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM     22.52      22.94  
 41 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM     22.74      22.94  
 43 Kish, Jackson             15 Mt. Lebanon-AM         22.75      22.97  
 44 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH    23.31      22.98  
 45 Dyer, Matthew             17 Firestone-LE           22.81      23.01  
 45 Hrabovsky, Kyle           16 Chartiers Valley-AM    23.56      23.01  
 47 Worobetz, Tory            17 Countryside YMCA-OH    23.59      23.06  
 48 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM     22.93      23.08  
 49 Rice, Alex                18 Mt. Lebanon-AM         22.46      23.09  
 50 Clampffer, Cole           16 Hudson Heat-LE         22.65      23.13  
 51 Brown, Peyton             17 Hudson Heat-LE         23.29      23.14  
 52 Ruddock, Michael          18 LESD-LE                22.86      23.15  
 53 Ekas, Jacob               17 Millcreek-AM           24.48      23.16  
 54 Kahmann, Robert           18 Countryside YMCA-OH    23.17      23.21  
 54 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM         23.96      23.21  
 54 Puckace, Matt             16 LESD-LE                24.09      23.21  
 57 Stankivicz, Samuel        16 Lake Shore-LE          23.39      23.22  
 58 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM            22.97      23.23  
 59 Harkins, Harry            15 Chartiers Valley-AM    22.81      23.24  
 60 Kelly, Christian          17 Upper St. Clair-AM     23.00      23.33  
 61 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH    22.13      23.34  
 62 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM     23.91      23.36  
 63 Whitley, August           16 Shaker Sharks-LE       23.31      23.37  
 64 Matheus, Ben              17 Countryside YMCA-OH    22.16      23.40  
 65 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH    24.33      23.42  
 65 Crew, Justin              16 Springfield YMCA-OH    22.58      23.42  
 67 Poeting, Burke            16 Jcc Sailfish-AM        24.03      23.48  
 68 Yocca, SeaBass            15 Peters Township-AM     22.95      23.50  
 69 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM         24.54      23.52  
 70 Cicco, Dante              17 Butler Y-AM            23.78      23.53  
 71 Kolesar, Brad             18 Jcc Sailfish-AM        23.32      23.55  
 72 Johnson, Ryan             17 Hudson Heat-LE         23.07      23.56  
 72 Lingafelter, Alex         17 Solon Stars-LE         23.19      23.56  
 74 Jones, Jake               16 Millcreek-AM           24.04      23.57  
 75 Hsiung, Ben               17 Jcc Sailfish-AM        23.65      23.58  
 76 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM            23.10      23.60  
 77 Poletta, Dominic          15 Green-LE               23.56      23.63  
 77 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                  24.59      23.63  
 79 Martin, Connor            17 Peters Township-AM     23.63      23.67  
 80 Uhrin, Brian              16 Jcc Sailfish-AM        24.19      23.69  
 80 Patterson, Mark           17 Norwin Aqua-AM         23.72      23.69  
 80 Wujcik, Evan              18 Millcreek-AM           23.07      23.69  
 83 Watson, Tyler             17 UN-LE                  23.43      23.70  
 84 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM    23.87      23.73  
 85 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH    23.60      23.75  
 86 Owens, Steven             15 Millcreek-AM           23.67      23.80  
 87 Montalto, Anthony         16 Fox Chapel-AM          23.60      23.81  
 88 Graesser, Evan            15 Titans-NI              23.46      23.82  
 88 Schmidt, Brody            16 Chartiers Valley-AM    23.12      23.82  
 88 Krivacs, Jacob            16 Allegheny North-AM     24.40      23.82  
 91 Hoover, Liam              16 STAR-NI                24.07      23.83  
 92 Tonti, Josh               17 Allegheny North-AM     24.16      23.84  
 93 Weaver, Robbie            17 Upper St. Clair-AM     23.75      23.85  
 94 Krigger, Eben             15 Allegheny North-AM     23.63      23.87  
 94 Nincke, Griffin           16 Chartiers Valley-AM    23.73      23.87  
 96 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM     24.53      23.89  
 97 Walls, Nathan             17 Butler Y-AM            24.21      23.94  
 98 Klaus, Casey              16 B Elite-LE             24.19      23.95  
 99 Burgett, Dave             15 Lake Shore-LE          24.01      24.00  
100 Goeke, Keegan             16 Hudson Heat-LE         24.79      24.06  
101 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE        23.42      24.07  
101 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM     24.01      24.07  
103 Pokornowski, James        17 Titans-NI              24.19      24.09  
104 Whiteman, Nicholas        18 Franklin-AM               NT      24.10  
105 Behm, Carey               16 Millcreek-AM           23.75      24.15  
105 Uniatowski, Tukker        16 LESD-LE                24.48      24.15  
107 Remen, Matt               17 Lancer-LE              23.31      24.16  
108 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE                23.93      24.17  
108 Adams, Jared              17 Hudson Heat-LE         23.71      24.17  
110 Staab, Eric               15 Allegheny North-AM     24.36      24.18  
111 Morrow, Seth              15 Penguins-LE            24.53      24.25  
112 Ulizzi, Vincent           17 LESD-LE                23.13      24.26  
113 Sagasta, Justin           16 Titans-NI              24.64      24.27  
114 Davis, Jacob              16 Stingrays-AM           23.74      24.30  
115 Bates, David              15 B3-LE                  24.67      24.31  
115 Crookshanks, Michael      17 LESD-LE                24.85      24.31  
117 Victor, Nik               17 Mt. Lebanon-AM         24.58      24.36  
118 Grespin, Joseph           15 Vacationland-LE        24.46      24.39  
119 Weiss, Adam               18 Penguins-LE            23.67      24.40  
120 Jerry, Nate               16 LESD-LE                23.87      24.42  
121 Collins, Ryan             18 Green-LE               24.66      24.46  
122 Wigton, Alex              15 LESD-LE                24.70      24.48  
122 Roth, 062398ianaroth      15 Millcreek-AM           24.63      24.48  
124 Nucerino, Alex            15 Countryside YMCA-OH    23.65      24.50  
124 Folz, Joseph              15 Butler Y-AM            24.67      24.50  
126 McFadden, Liam            17 Shaker Sharks-LE       24.28      24.54  
127 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT      24.56  
128 Fomin, Tim                13 LESD-LE                25.00      24.64  
129 Russell, Conchobhair      16 UN-NI                  23.66      24.66  
130 Niedzwiecki, Tomas        17 LESD-LE                24.27      24.67  
131 Yoder, Austin             16 Shaker Sharks-LE       24.27      24.68  
132 Bumgarner, Jake           15 Mt. Lebanon-AM            NT      24.69  
133 Doyle, Sean               17 Bethel Park-AM            NT      24.71  
134 Trozenski, Sam            16 Mt. Lebanon-AM         24.37      24.75  
134 Neal, Peter               17 Allegheny North-AM     24.34      24.75  
136 Madden, Tim               16 Dolphins-NI            23.22      24.85  
137 Kenosh, Matthew           15 LESD-LE                32.20      24.90  
138 Steffey, Max              16 LESD-LE                24.77      24.96  
139 Papangelakis, George      15 UN-NI                  24.63      25.04  
140 Darwish, Sam              15 Firestone-LE           24.60      25.07  
141 Mendez, Ben               17 Jcc Sailfish-AM        24.37      25.08  
142 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI               24.70      25.12  
143 Martin, Matt              15 SwimStrong-LE          24.79      25.41  
144 Lane, William             15 Solon Stars-LE         24.70      25.48  
145 Badertscher, Andy         17 Unattached Mrst-LE     24.73      25.54  
146 Lane, Graham              15 LESD-LE                25.80      25.67  
147 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH    22.18      25.72  
148 Andrezeski, Alan          15 Millcreek-AM           24.52      25.80  
149 Kondratiev, Michael       16 UN-LE                  24.79      26.03  
 -- Nguyen, Daniel            17 Hudson Heat-LE         24.79         DQ  
 -- Deemer, Ryan              17 LESD-LE                22.90         DQ  
 -- Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM         22.38         DQ  
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 45.73        2007 Eddis Singleton - USC-LE, USC-LE             
Pool Records: * 43.92        2013 Viacheslav Shchukin, St. Bonaventure         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM     46.76      45.95   11  
                  21.76       45.95 (24.19)                                        
  2 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH    47.70      46.20    9  
                  22.50       46.20 (23.70)                                        
  3 Hardwick, Alex            18 Upper St. Clair-AM     47.09      46.30    8  
                  22.23       46.30 (24.07)                                        
  4 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM           46.88      46.68    7  
                  22.30       46.68 (24.38)                                        
  5 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM         47.64      46.88    6  
                  22.66       46.88 (24.22)                                        
  6 Petrov, Dmitriy           18 LESD-LE                47.72      47.47    5  
                  22.80       47.47 (24.67)                                        
  7 Folz, Francis             17 Butler Y-AM            48.69      47.70    4  
                  23.27       47.70 (24.43)                                        
  8 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM            47.94      48.49    3  
                  23.41       48.49 (25.08)                                        
  9 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM         48.34      48.77    2  
                  23.36       48.77 (25.41)                                        
 10 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH    48.70      49.02    1  
                  23.43       49.02 (25.59)                                        
B - Final
 11 Zixuan, Li                15 UN-NI                  49.38      47.72  
                  23.18       47.72 (24.54)                                        
 12 Dixon, William            16 UN-NI                  48.95      48.09  
                  22.85       48.09 (25.24)                                        
 13 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM           49.01      48.23  
                  23.08       48.23 (25.15)                                        
 14 Collins, Allan            17 Titans-NI              49.25      48.46  
                  23.42       48.46 (25.04)                                        
 15 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM     49.00      48.69  
                  23.62       48.69 (25.07)                                        
 16 Reilman, Joey             16 Firestone-LE           48.91      48.70  
                  23.43       48.70 (25.27)                                        
 17 Ciferno, Justin           17 LESD-LE                48.93      48.84  
                  23.13       48.84 (25.71)                                        
 18 Young, John               15 UN-NI                  49.13      48.92  
                  23.18       48.92 (25.74)                                        
 19 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM     49.39      49.31  
                  23.79       49.31 (25.52)                                        
 20 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE        49.43      49.36  
                  23.58       49.36 (25.78)                                        
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 45.73        2007 Eddis Singleton - USC-LE, USC-LE             
Pool Records: * 43.92        2013 Viacheslav Shchukin, St. Bonaventure         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM     46.35      46.76  
                  22.23       46.76 (24.53)                                        
  2 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM           47.74      46.88  
                  22.55       46.88 (24.33)                                        
  3 Hardwick, Alex            18 Upper St. Clair-AM     45.79      47.09  
                  22.59       47.09 (24.50)                                        
  4 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM         47.08      47.64  
                  23.09       47.64 (24.55)                                        
  5 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH    46.77      47.70  
                  22.93       47.70 (24.77)                                        
  6 Petrov, Dmitriy           18 LESD-LE                46.63      47.72  
                  23.04       47.72 (24.68)                                        
  7 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM            47.99      47.94  
                  23.37       47.94 (24.57)                                        
  8 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM         47.65      48.34  
                  23.35       48.34 (24.99)                                        
  9 Folz, Francis             17 Butler Y-AM            49.58      48.69  
                  23.35       48.69 (25.34)                                        
 10 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH    47.18      48.70  
                  23.20       48.70 (25.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reilman, Joey             16 Firestone-LE           50.77      48.91  
                  23.57       48.91 (25.34)                                        
 12 Ciferno, Justin           17 LESD-LE                46.77      48.93  
                  23.15       48.93 (25.78)                                        
 13 Dixon, William            16 UN-NI                  49.82      48.95  
                  23.33       48.95 (25.62)                                        
 14 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM     49.12      49.00  
                  23.64       49.00 (25.36)                                        
 15 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM           47.91      49.01  
                  23.76       49.01 (25.25)                                        
 16 Young, John               15 UN-NI                  51.02      49.13  
                  23.36       49.13 (25.77)                                        
 17 Collins, Allan            17 Titans-NI              49.47      49.25  
                  23.74       49.25 (25.51)                                        
 18 Zixuan, Li                15 UN-NI                  48.72      49.38  
                  23.94       49.38 (25.44)                                        
 19 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM     49.18      49.39  
                  24.08       49.39 (25.31)                                        
 20 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE        51.08      49.43  
                  23.75       49.43 (25.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Otto, Luke                18 STAR-NI                50.28      49.46  
                  23.85       49.46 (25.61)                                        
 22 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM            48.52      49.49  
                  24.01       49.49 (25.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH    47.57      49.51  
                  23.86       49.51 (25.65)                                        
 24 Crew, Justin              16 Springfield YMCA-OH    48.54      49.57  
                  23.87       49.57 (25.70)                                        
 25 Hsiung, Ben               17 Jcc Sailfish-AM        49.36      49.59  
                  24.00       49.59 (25.59)                                        
 26 Deemer, Ryan              17 LESD-LE                49.34      49.60  
                  24.30       49.60 (25.30)                                        
 27 Novak, Nate               18 Upper St. Clair-AM     48.25      49.61  
                  23.53       49.61 (26.08)                                        
 27 Bowen, Kingsley           17 University-LE          48.69      49.61  
                  23.60       49.61 (26.01)                                        
 29 Lersch, Patrick           16 Upper St. Clair-AM     48.67      49.64  
                  23.67       49.64 (25.97)                                        
 30 Dyer, Matthew             17 Firestone-LE           49.86      49.67  
                  24.24       49.67 (25.43)                                        
 31 Simpson, Ian              18 SwimStrong-LE          47.88      49.68  
                  23.41       49.68 (26.27)                                        
 32 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM    51.15      49.73  
                  23.99       49.73 (25.74)                                        
 33 Pepka, Nolan              17 Cavalier-AM            49.05      49.79  
                  23.94       49.79 (25.85)                                        
 34 Williams, Tomos           16 Upper St. Clair-AM     51.11      49.86  
                  24.11       49.86 (25.75)                                        
 35 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM          47.45      49.88  
                  23.71       49.88 (26.17)                                        
 36 Ruddock, Michael          18 LESD-LE                49.29      49.94  
                  23.69       49.94 (26.25)                                        
 37 Clampffer, Cole           16 Hudson Heat-LE         48.95      49.98  
                  24.11       49.98 (25.87)                                        
 38 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH    49.78      49.99  
                  24.27       49.99 (25.72)                                        
 38 Martin, Connor            17 Peters Township-AM     49.74      49.99  
                  24.27       49.99 (25.72)                                        
 40 Brogan, Frannie           17 Canton-LE              49.50      50.08  
                  23.88       50.08 (26.20)                                        
 41 Totino, Jared             17 LESD-LE                52.72      50.19  
                  24.48       50.19 (25.71)                                        
 42 Yocca, SeaBass            15 Peters Township-AM     49.72      50.27  
                  24.18       50.27 (26.09)                                        
 42 Ray, Joey                 18 Penguins-LE            49.31      50.27  
                  23.46       50.27 (26.81)                                        
 44 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM         52.52      50.32  
                  24.04       50.32 (26.28)                                        
 45 Marn, Stephen             16 Millcreek-AM           49.31      50.35  
                  24.09       50.35 (26.26)                                        
 46 Graham, iv, BJ            17 Firestone-LE           51.42      50.36  
                  24.02       50.36 (26.34)                                        
 47 Kish, Jackson             15 Mt. Lebanon-AM         50.93      50.37  
                  24.05       50.37 (26.32)                                        
 48 Morton, Jackson           17 LESD-LE                52.39      50.40  
                  24.31       50.40 (26.09)                                        
 49 Chamberlain, Josh         16 Chartiers Valley-AM    49.75      50.43  
                  24.08       50.43 (26.35)                                        
 50 Krivacs, Jacob            16 Allegheny North-AM     48.81      50.44  
                  24.75       50.44 (25.69)                                        
 51 Mulcahey, Brendon         16 Hudson Heat-LE         48.80      50.45  
                  24.36       50.45 (26.09)                                        
 52 Songer, Daniel            15 Allegheny North-AM     48.62      50.56  
                  24.78       50.56 (25.78)                                        
 53 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM     51.96      50.60  
                  24.14       50.60 (26.46)                                        
 54 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                  51.36      50.61  
                  24.53       50.61 (26.08)                                        
 55 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM     52.01      50.67  
                  24.07       50.67 (26.60)                                        
 56 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE                50.63      50.79  
                  24.40       50.79 (26.39)                                        
 57 Kolesar, Brad             18 Jcc Sailfish-AM        50.85      50.81  
                  24.23       50.81 (26.58)                                        
 58 Gregory, Isaiah           15 Stingrays-AM           50.51      50.82  
                  24.04       50.82 (26.78)                                        
 59 Puckace, Matt             16 LESD-LE                51.38      50.83  
                  24.63       50.83 (26.20)                                        
 60 Victor, Nik               17 Mt. Lebanon-AM         51.46      50.90  
                  24.56       50.90 (26.34)                                        
 61 Worobetz, Tory            17 Countryside YMCA-OH    49.01      50.91  
                  24.44       50.91 (26.47)                                        
 61 Harkins, Harry            15 Chartiers Valley-AM    50.85      50.91  
                  24.73       50.91 (26.18)                                        
 61 Lauren, Bobby             15 SwimStrong-LE          50.56      50.91  
                  24.05       50.91 (26.86)                                        
 64 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM         50.25      51.01  
                  24.77       51.01 (26.24)                                        
 65 Poeting, Burke            16 Jcc Sailfish-AM        51.51      51.16  
                  24.53       51.16 (26.63)                                        
 66 Yeung, David              18 LESD-LE                53.99      51.20  
                  24.04       51.20 (27.16)                                        
 67 Hrabovsky, Kyle           16 Chartiers Valley-AM    52.64      51.27  
                  24.48       51.27 (26.79)                                        
 67 Friday, Nick              16 Bethel Park-AM         49.89      51.27  
                  24.33       51.27 (26.94)                                        
 69 Stankivicz, Samuel        16 Lake Shore-LE          51.77      51.29  
                  24.70       51.29 (26.59)                                        
 69 Gowland, Spencer          17 University-LE          50.86      51.29  
                  23.36       51.29 (27.93)                                        
 71 Brown, Peyton             17 Hudson Heat-LE         50.17      51.30  
                  24.40       51.30 (26.90)                                        
 72 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM         53.41      51.31  
                  24.60       51.31 (26.71)                                        
 73 Schmidt, Brody            16 Chartiers Valley-AM    50.38      51.34  
                  24.98       51.34 (26.36)                                        
 73 Bates, David              15 B3-LE                  52.21      51.34  
                  25.07       51.34 (26.27)                                        
 75 Owens, Steven             15 Millcreek-AM           51.55      51.43  
                  24.93       51.43 (26.50)                                        
 76 Whitley, August           16 Shaker Sharks-LE       50.67      51.50  
                  24.50       51.50 (27.00)                                        
 76 Kelly, Christian          17 Upper St. Clair-AM     49.20      51.50  
                  25.22       51.50 (26.28)                                        
 78 Artis, Rayon              15 LESD-LE                   NT      51.51  
                  24.25       51.51 (27.26)                                        
 79 Cicco, Dante              17 Butler Y-AM            51.50      51.62  
                  24.65       51.62 (26.97)                                        
 80 Montalto, Anthony         16 Fox Chapel-AM          49.15      51.64  
                  25.08       51.64 (26.56)                                        
 81 Crookshanks, Michael      17 LESD-LE                51.46      51.65  
                  24.95       51.65 (26.70)                                        
 82 Pokornowski, James        17 Titans-NI              51.62      51.74  
                  24.98       51.74 (26.76)                                        
 83 Nincke, Griffin           16 Chartiers Valley-AM    52.25      51.81  
                  25.22       51.81 (26.59)                                        
 84 Krigger, Eben             15 Allegheny North-AM     52.01      51.86  
                  25.00       51.86 (26.86)                                        
 85 Weaver, Robbie            17 Upper St. Clair-AM     51.66      51.93  
                  24.71       51.93 (27.22)                                        
 86 Rice, Alex                18 Mt. Lebanon-AM         50.09      51.94  
                  24.84       51.94 (27.10)                                        
 87 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM            49.58      51.97  
                  24.58       51.97 (27.39)                                        
 88 Patterson, Mark           17 Norwin Aqua-AM         52.12      51.98  
                  24.96       51.98 (27.02)                                        
 89 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH    48.69      52.02  
                  24.44       52.02 (27.58)                                        
 90 Whiteman, Nicholas        18 Franklin-AM               NT      52.04  
                  24.92       52.04 (27.12)                                        
 91 Uhrin, Brian              16 Jcc Sailfish-AM        50.50      52.06  
                  24.40       52.06 (27.66)                                        
 92 Klaus, Casey              16 B Elite-LE             53.31      52.15  
                  24.96       52.15 (27.19)                                        
 93 Graesser, Evan            15 Titans-NI              52.34      52.26  
                  24.97       52.26 (27.29)                                        
 94 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM    53.48      52.29  
                  24.92       52.29 (27.37)                                        
 95 Ekas, Jacob               17 Millcreek-AM           53.55      52.32  
                  24.70       52.32 (27.62)                                        
 96 Jones, Jake               16 Millcreek-AM           53.06      52.35  
                  25.61       52.35 (26.74)                                        
 96 Beley, Jake               18 Franklin-AM            50.19      52.35  
                  25.18       52.35 (27.17)                                        
 98 Tonti, Josh               17 Allegheny North-AM     52.57      52.36  
                  25.61       52.36 (26.75)                                        
 99 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE        52.45      52.37  
                  25.25       52.37 (27.12)                                        
100 Burgett, Dave             15 Lake Shore-LE          52.13      52.39  
                  25.43       52.39 (26.96)                                        
101 White, Baxter             17 LESD-LE                50.45      52.42  
                  24.91       52.42 (27.51)                                        
102 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM         52.69      52.45  
                  25.19       52.45 (27.26)                                        
103 Bumgarner, Jake           15 Mt. Lebanon-AM            NT      52.52  
                  24.89       52.52 (27.63)                                        
104 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM     52.79      52.54  
                  25.23       52.54 (27.31)                                        
105 Behm, Carey               16 Millcreek-AM           52.94      52.57  
                  25.62       52.57 (26.95)                                        
106 German, Jack              17 Countryside YMCA-OH    47.43      52.62  
                  24.32       52.62 (28.30)                                        
107 Walls, Nathan             17 Butler Y-AM            50.78      52.63  
                  25.11       52.63 (27.52)                                        
108 Matheus, Ben              17 Countryside YMCA-OH    47.30      52.71  
                  25.31       52.71 (27.40)                                        
109 McFadden, Liam            17 Shaker Sharks-LE       52.14      52.76  
                  25.34       52.76 (27.42)                                        
110 Seibert, Seth             17 Springfield YMCA-OH    54.18      52.86  
                  25.24       52.86 (27.62)                                        
111 Russell, Conchobhair      16 UN-NI                  52.75      52.90  
                  25.23       52.90 (27.67)                                        
112 Sagasta, Justin           16 Titans-NI              52.34      53.01  
                  25.71       53.01 (27.30)                                        
113 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH    53.15      53.12  
                  25.52       53.12 (27.60)                                        
114 Collins, Ryan             18 Green-LE               54.16      53.29  
                  25.38       53.29 (27.91)                                        
115 Wujcik, Evan              18 Millcreek-AM           51.76      53.32  
                  24.88       53.32 (28.44)                                        
115 Staab, Eric               15 Allegheny North-AM     53.16      53.32  
                  25.53       53.32 (27.79)                                        
117 Turnbull, Will            16 Tiger Sharks-LE        51.91      53.39  
                  25.71       53.39 (27.68)                                        
118 Nucerino, Alex            15 Countryside YMCA-OH    52.46      53.46  
                  25.81       53.46 (27.65)                                        
119 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI               54.76      53.52  
                  25.81       53.52 (27.71)                                        
120 Folz, Joseph              15 Butler Y-AM            54.27      53.54  
                  25.49       53.54 (28.05)                                        
121 Yoder, Austin             16 Shaker Sharks-LE       52.95      53.57  
                  25.94       53.57 (27.63)                                        
121 Jerry, Nate               16 LESD-LE                51.66      53.57  
                  25.38       53.57 (28.19)                                        
123 Beyerl, Austin            15 Jcc Sailfish-AM           NT      53.63  
                  25.96       53.63 (27.67)                                        
123 Kahmann, Robert           18 Countryside YMCA-OH    51.22      53.63  
                  25.25       53.63 (28.38)                                        
125 Adams, Jared              17 Hudson Heat-LE         53.43      53.69  
                  25.13       53.69 (28.56)                                        
126 Davis, Jacob              16 Stingrays-AM           52.65      53.74  
                  24.96       53.74 (28.78)                                        
127 Morrow, Seth              15 Penguins-LE            53.33      53.79  
                  25.44       53.79 (28.35)                                        
128 Neal, Peter               17 Allegheny North-AM     53.36      53.80  
                  26.05       53.80 (27.75)                                        
129 Johnson, Ryan             17 Hudson Heat-LE         50.39      53.83  
                  24.90       53.83 (28.93)                                        
130 Roth, 062398ianaroth      15 Millcreek-AM           54.04      53.87  
                  25.61       53.87 (28.26)                                        
131 Csarny, Paul              18 Solon Stars-LE         54.24      53.96  
                  25.86       53.96 (28.10)                                        
132 Moffa, Doni               17 Hudson Heat-LE         50.01      53.99  
                  25.37       53.99 (28.62)                                        
133 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM     53.16      54.04  
                  25.37       54.04 (28.67)                                        
134 Doyle, Sean               17 Bethel Park-AM         53.84      54.18  
                  26.23       54.18 (27.95)                                        
135 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT      54.32  
                  26.33       54.32 (27.99)                                        
136 Otcasek, Joey             18 SwimStrong-LE          52.65      54.53  
                  26.11       54.53 (28.42)                                        
137 Pecze, Gabe               17 Lake Shore-LE          54.03      54.58  
                  26.38       54.58 (28.20)                                        
138 Niedzwiecki, Tomas        17 LESD-LE                52.45      54.62  
                  25.50       54.62 (29.12)                                        
139 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM          53.47      54.67  
                  25.96       54.67 (28.71)                                        
140 Grespin, Joseph           15 Vacationland-LE        54.11      54.81  
                  26.09       54.81 (28.72)                                        
141 Trozenski, Sam            16 Mt. Lebanon-AM         54.02      54.98  
                  25.75       54.98 (29.23)                                        
142 Steffey, Max              16 LESD-LE                55.07      54.99  
                  26.24       54.99 (28.75)                                        
143 Mendez, Ben               17 Jcc Sailfish-AM        53.75      55.00  
                  26.04       55.00 (28.96)                                        
144 Brinker, Michael          17 Bethel Park-AM         54.04      55.21  
                  26.52       55.21 (28.69)                                        
145 Schlehr, Carl             16 Countryside YMCA-OH    53.81      55.23  
                  26.19       55.23 (29.04)                                        
146 Lane, Graham              15 LESD-LE                55.87      55.68  
                  26.72       55.68 (28.96)                                        
147 Ulizzi, Vincent           17 LESD-LE                53.69      55.70  
                  26.19       55.70 (29.51)                                        
148 Imhoff, Thomas            16 Lancer-LE              53.09      55.74  
                  26.37       55.74 (29.37)                                        
149 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH    48.87      57.31  
                  27.31       57.31 (30.00)                                        
150 Wiley, William            16 Hudson Heat-LE         53.77      57.62  
                  26.77       57.62 (30.85)                                        
151 Zanella, Dominic          15 LESD-LE                53.95      58.35  
                  27.51       58.35 (30.84)                                        
152 Peters, Benjamin          15 LESD-LE              1:17.22      59.13  
                  28.51       59.13 (30.62)                                        
 -- Mahoney, Jack             16 Millcreek-AM           49.52         DQ  
                  23.65          DQ (25.63)                                        
 -- Andrezeski, Alan          15 Millcreek-AM           53.84         DQ  
                  27.23          DQ (29.25)                                        
 
Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:40.07        2007 Trevor Scheid JCCS-AM, JCCS-AM             
Pool Records: * 1:36.80        2013 Chris A. Inglis, Massachusetts             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH  1:39.56    1:40.38   11  
                  23.45       49.18 (25.73)     1:14.79 (25.61)     1:40.38 (25.59)
  2 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM   1:40.26    1:41.58    9  
                  23.38       49.24 (25.86)     1:15.50 (26.26)     1:41.58 (26.08)
  3 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM          1:42.71    1:42.70    8  
                  24.14       50.27 (26.13)     1:16.59 (26.32)     1:42.70 (26.11)
  4 Zixuan, Li                15 UN-NI                1:46.38    1:43.37    7  
                  24.58       50.76 (26.18)     1:16.61 (25.85)     1:43.37 (26.76)
  5 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH  1:40.47    1:43.70    6  
                  24.16       50.27 (26.11)     1:17.06 (26.79)     1:43.70 (26.64)
  6 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE       1:40.73    1:44.22    5  
                  23.30       48.69 (25.39)     1:15.59 (26.90)     1:44.22 (28.63)
  7 Senkfor, Henry            17 LESD-LE              1:44.00    1:44.85    4  
                  24.33       51.03 (26.70)     1:18.26 (27.23)     1:44.85 (26.59)
  8 Deemer, Ryan              17 LESD-LE              1:44.11    1:45.22    3  
                  23.75       50.54 (26.79)     1:17.87 (27.33)     1:45.22 (27.35)
  9 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM       1:43.60    1:45.61    2  
                  24.37       50.90 (26.53)     1:18.27 (27.37)     1:45.61 (27.34)
 10 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:42.31    1:45.72    1  
                  24.22       51.13 (26.91)     1:18.53 (27.40)     1:45.72 (27.19)
 11 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   1:47.15    1:45.73  
                  24.44       51.49 (27.05)     1:19.07 (27.58)     1:45.73 (26.66)
 12 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM  1:49.31    1:45.91  
                  24.18       50.88 (26.70)     1:18.99 (28.11)     1:45.91 (26.92)
 13 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   1:41.25    1:46.06  
                  24.68       51.68 (27.00)     1:18.72 (27.04)     1:46.06 (27.34)
 14 Folz, Francis             17 Butler Y-AM          1:49.14    1:46.69  
                  24.54       51.56 (27.02)     1:19.21 (27.65)     1:46.69 (27.48)
 15 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics-AM     1:42.47    1:46.70  
                  24.85       51.71 (26.86)     1:19.28 (27.57)     1:46.70 (27.42)
 16 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM       1:40.28    1:46.76  
                  24.19       50.80 (26.61)     1:18.68 (27.88)     1:46.76 (28.08)
 17 Reilman, Joey             16 Firestone-LE         1:50.87    1:47.08  
                  24.75       51.82 (27.07)     1:19.42 (27.60)     1:47.08 (27.66)
 18 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM        1:43.88    1:47.12  
                  25.18       52.20 (27.02)     1:19.62 (27.42)     1:47.12 (27.50)
 19 Dixon, William            16 UN-NI                1:52.48    1:47.52  
                  24.21       51.71 (27.50)     1:19.92 (28.21)     1:47.52 (27.60)
 20 Hsiung, Ben               17 Jcc Sailfish-AM      1:48.56    1:47.55  
                  25.18       51.90 (26.72)     1:19.44 (27.54)     1:47.55 (28.11)
 21 Otto, Luke                18 STAR-NI              1:48.66    1:48.25  
                  24.87       52.32 (27.45)     1:20.46 (28.14)     1:48.25 (27.79)
 22 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM   1:46.66    1:48.26  
                  25.04       52.21 (27.17)     1:20.28 (28.07)     1:48.26 (27.98)
 23 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH  1:43.44    1:48.35  
                  25.65       53.30 (27.65)     1:21.05 (27.75)     1:48.35 (27.30)
 24 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM          1:45.97    1:48.45  
                  25.12       52.68 (27.56)     1:21.31 (28.63)     1:48.45 (27.14)
 25 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH  1:41.38    1:48.47  
                  24.68       51.98 (27.30)     1:19.50 (27.52)     1:48.47 (28.97)
 26 Crew, Justin              16 Springfield YMCA-OH  1:44.75    1:48.56  
                  25.52       52.97 (27.45)     1:20.76 (27.79)     1:48.56 (27.80)
 27 Collins, Allan            17 Titans-NI            1:49.80    1:48.66  
                  25.23       52.60 (27.37)     1:20.58 (27.98)     1:48.66 (28.08)
 28 Clampffer, Cole           16 Hudson Heat-LE       1:46.01    1:48.74  
                  25.38       53.22 (27.84)     1:20.88 (27.66)     1:48.74 (27.86)
 28 Puckace, Matt             16 LESD-LE              1:48.98    1:48.74  
                  25.09       53.06 (27.97)     1:21.46 (28.40)     1:48.74 (27.28)
 30 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       1:50.84    1:48.80  
                  25.41       53.23 (27.82)     1:21.38 (28.15)     1:48.80 (27.42)
 31 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH  1:42.06    1:48.84  
                  24.50       51.64 (27.14)     1:20.03 (28.39)     1:48.84 (28.81)
 32 Wright, Chad              17 UN-LE                1:45.96    1:49.02  
                  25.72       53.24 (27.52)     1:21.34 (28.10)     1:49.02 (27.68)
 33 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE      1:53.59    1:49.21  
                  25.35       52.72 (27.37)     1:20.82 (28.10)     1:49.21 (28.39)
 34 Smith, Neal               16 Jcc Sailfish-AM      1:45.01    1:49.28  
                  24.93       52.37 (27.44)     1:21.21 (28.84)     1:49.28 (28.07)
 35 Krusinski, Mark           16 SwimStrong-LE        1:51.80    1:49.29  
                  24.70       52.88 (28.18)     1:21.63 (28.75)     1:49.29 (27.66)
 36 Worobetz, Tory            17 Countryside YMCA-OH  1:45.67    1:49.36  
                  25.14       52.72 (27.58)     1:21.36 (28.64)     1:49.36 (28.00)
 37 Martin, Connor            17 Peters Township-AM   1:46.98    1:49.43  
                  26.09       53.76 (27.67)     1:21.78 (28.02)     1:49.43 (27.65)
 38 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM       1:44.92    1:49.48  
                  25.23       52.71 (27.48)     1:21.07 (28.36)     1:49.48 (28.41)
 39 Bates, David              15 B3-LE                1:52.37    1:49.49  
                  24.88       52.45 (27.57)     1:21.30 (28.85)     1:49.49 (28.19)
 40 Pokornowski, James        17 Titans-NI            1:49.34    1:49.87  
                  25.63       53.08 (27.45)     1:21.38 (28.30)     1:49.87 (28.49)
 41 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE       1:48.37    1:50.08  
                  24.89       53.17 (28.28)     1:22.45 (29.28)     1:50.08 (27.63)
 42 Quinn, Jason              15 LESD-LE              1:47.92    1:50.23  
                  25.42       53.28 (27.86)     1:22.18 (28.90)     1:50.23 (28.05)
 43 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE              1:50.28    1:50.27  
                  25.05       52.91 (27.86)     1:22.13 (29.22)     1:50.27 (28.14)
 44 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            1:54.62    1:50.44  
                  26.03       53.93 (27.90)     1:22.76 (28.83)     1:50.44 (27.68)
 45 Schmidt, Brody            16 Chartiers Valley-AM  1:50.50    1:50.47  
                  25.52       53.67 (28.15)     1:22.28 (28.61)     1:50.47 (28.19)
 45 Yocca, SeaBass            15 Peters Township-AM   1:47.12    1:50.47  
                  25.09       53.23 (28.14)     1:22.05 (28.82)     1:50.47 (28.42)
 47 Sagasta, Justin           16 Titans-NI            1:55.23    1:50.65  
                  25.94       54.15 (28.21)     1:22.67 (28.52)     1:50.65 (27.98)
 48 Beley, Jake               18 Franklin-AM          1:49.08    1:50.67  
                  26.52       54.53 (28.01)     1:22.79 (28.26)     1:50.67 (27.88)
 49 Brown, Peyton             17 Hudson Heat-LE       1:49.08    1:51.11  
                  25.37       53.41 (28.04)     1:21.72 (28.31)     1:51.11 (29.39)
 50 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                1:50.11    1:51.40  
                  25.30       53.66 (28.36)     1:22.45 (28.79)     1:51.40 (28.95)
 50 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM         1:50.38    1:51.40  
                  25.38       53.41 (28.03)     1:22.65 (29.24)     1:51.40 (28.75)
 52 Krigger, Eben             15 Allegheny North-AM   1:51.84    1:51.45  
                  25.95       53.99 (28.04)     1:22.91 (28.92)     1:51.45 (28.54)
 53 Crookshanks, Michael      17 LESD-LE              1:52.84    1:51.60  
                  25.51       53.46 (27.95)     1:22.50 (29.04)     1:51.60 (29.10)
 54 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH  1:46.98    1:51.86  
                  25.38       53.31 (27.93)     1:22.29 (28.98)     1:51.86 (29.57)
 55 Mahoney, Jack             16 Millcreek-AM         1:52.14    1:51.98  
                  25.97       54.25 (28.28)     1:23.76 (29.51)     1:51.98 (28.22)
 56 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM   1:53.57    1:52.09  
                  26.29       54.87 (28.58)     1:23.72 (28.85)     1:52.09 (28.37)
 57 Lake, Trevor              16 Lake Shore-LE        1:53.05    1:52.15  
                  25.84       54.13 (28.29)     1:23.10 (28.97)     1:52.15 (29.05)
 58 Ruddock, Michael          18 LESD-LE              1:51.24    1:52.19  
                  25.07       53.66 (28.59)     1:22.76 (29.10)     1:52.19 (29.43)
 59 Ciferno, Justin           17 LESD-LE              1:42.75    1:52.27  
                  25.50       53.68 (28.18)     1:22.67 (28.99)     1:52.27 (29.60)
 60 Gregory, Isaiah           15 Stingrays-AM         1:51.34    1:52.31  
                  25.93       53.67 (27.74)     1:23.39 (29.72)     1:52.31 (28.92)
 61 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE      1:49.21    1:52.50  
                  25.79       54.15 (28.36)     1:23.60 (29.45)     1:52.50 (28.90)
 62 Kelly, Christian          17 Upper St. Clair-AM   1:47.30    1:52.54  
                  26.06       54.46 (28.40)     1:23.02 (28.56)     1:52.54 (29.52)
 63 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM  1:54.47    1:52.58  
                  26.08       54.43 (28.35)     1:23.72 (29.29)     1:52.58 (28.86)
 64 Songer, Daniel            15 Allegheny North-AM   1:48.77    1:52.69  
                  26.37       55.60 (29.23)     1:24.79 (29.19)     1:52.69 (27.90)
 65 Novak, Nate               18 Upper St. Clair-AM   1:48.85    1:52.70  
                  26.08       55.48 (29.40)     1:24.65 (29.17)     1:52.70 (28.05)
 66 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE     1:52.51    1:52.71  
                  25.81       53.76 (27.95)     1:23.27 (29.51)     1:52.71 (29.44)
 66 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM       1:52.21    1:52.71  
                  25.84       54.90 (29.06)     1:24.08 (29.18)     1:52.71 (28.63)
 68 Whiteman, Nicholas        18 Franklin-AM          1:51.85    1:52.99  
                  25.98       54.48 (28.50)     1:23.65 (29.17)     1:52.99 (29.34)
 69 Jones, Jake               16 Millcreek-AM         1:51.95    1:53.06  
                  25.67       53.95 (28.28)     1:23.48 (29.53)     1:53.06 (29.58)
 70 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM        1:52.09    1:53.21  
                  25.95       54.79 (28.84)     1:24.32 (29.53)     1:53.21 (28.89)
 71 Krivacs, Jacob            16 Allegheny North-AM   1:48.08    1:53.33  
                  26.45       55.33 (28.88)     1:24.59 (29.26)     1:53.33 (28.74)
 72 Behm, Carey               16 Millcreek-AM         1:53.58    1:53.48  
                  26.59       55.42 (28.83)     1:24.62 (29.20)     1:53.48 (28.86)
 73 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE    1:54.13    1:53.75  
                  25.96       55.13 (29.17)     1:24.91 (29.78)     1:53.75 (28.84)
 74 Friday, Nick              16 Bethel Park-AM       1:51.18    1:53.80  
                  25.98       54.83 (28.85)     1:23.84 (29.01)     1:53.80 (29.96)
 74 Watson, Tyler             17 UN-LE                1:52.74    1:53.80  
                  25.23       53.11 (27.88)     1:23.14 (30.03)     1:53.80 (30.66)
 76 Bogen, Daniel             18 Penguins-LE          1:46.78    1:53.90  
                  26.52       55.33 (28.81)     1:24.07 (28.74)     1:53.90 (29.83)
 77 McFadden, Liam            17 Shaker Sharks-LE     1:52.91    1:54.01  
                  26.06       54.29 (28.23)     1:24.18 (29.89)     1:54.01 (29.83)
 78 Kish, Jackson             15 Mt. Lebanon-AM       1:53.26    1:54.03  
                  25.56       54.34 (28.78)     1:23.96 (29.62)     1:54.03 (30.07)
 79 Hoover, Liam              16 STAR-NI              1:52.23    1:54.12  
                  25.90       54.95 (29.05)     1:25.03 (30.08)     1:54.12 (29.09)
 80 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE      1:54.51    1:54.17  
                  25.96       55.14 (29.18)     1:25.13 (29.99)     1:54.17 (29.04)
 81 Burgett, Dave             15 Lake Shore-LE        1:52.16    1:54.22  
                  26.31       55.43 (29.12)     1:25.01 (29.58)     1:54.22 (29.21)
 82 Owens, Steven             15 Millcreek-AM         1:54.85    1:54.29  
                  26.28       54.88 (28.60)     1:24.47 (29.59)     1:54.29 (29.82)
 83 Nincke, Griffin           16 Chartiers Valley-AM  1:52.93    1:54.31  
                  25.75       54.94 (29.19)     1:25.33 (30.39)     1:54.31 (28.98)
 84 Harkins, Harry            15 Chartiers Valley-AM  1:53.42    1:54.38  
                  26.66       56.03 (29.37)     1:26.04 (30.01)     1:54.38 (28.34)
 85 Doyle, Sean               17 Bethel Park-AM       1:51.87    1:54.41  
                  26.77       55.75 (28.98)     1:25.18 (29.43)     1:54.41 (29.23)
 85 Weaver, Robbie            17 Upper St. Clair-AM   1:49.60    1:54.41  
                  25.99       54.89 (28.90)     1:25.06 (30.17)     1:54.41 (29.35)
 87 Hrabovsky, Kyle           16 Chartiers Valley-AM       NT    1:54.62  
                  26.71       55.96 (29.25)     1:26.06 (30.10)     1:54.62 (28.56)
 88 Russell, Conchobhair      16 UN-NI                1:52.84    1:54.64  
                  25.92       54.84 (28.92)     1:24.87 (30.03)     1:54.64 (29.77)
 89 MacDonald, Colin          16 Allegheny North-AM   1:52.95    1:54.73  
                  26.60       55.34 (28.74)     1:25.28 (29.94)     1:54.73 (29.45)
 90 Beyerl, Austin            15 Jcc Sailfish-AM           NT    1:54.77  
                  26.89       55.50 (28.61)     1:25.43 (29.93)     1:54.77 (29.34)
 91 Totino, Jared             17 LESD-LE              1:47.05    1:54.80  
                  26.43       55.46 (29.03)     1:25.28 (29.82)     1:54.80 (29.52)
 92 Holcomb, Brian            17 Hudson Heat-LE       1:53.49    1:55.23  
                  26.09       54.87 (28.78)     1:24.68 (29.81)     1:55.23 (30.55)
 93 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM      1:47.54    1:55.55  
                  26.48       55.52 (29.04)     1:25.55 (30.03)     1:55.55 (30.00)
 94 Gillan, Ian               18 LESD-LE              1:53.50    1:55.83  
                  26.23       55.42 (29.19)     1:25.73 (30.31)     1:55.83 (30.10)
 95 Nucerino, Alex            15 Countryside YMCA-OH  1:53.22    1:56.31  
                  27.10       56.71 (29.61)     1:26.84 (30.13)     1:56.31 (29.47)
 96 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI             1:53.58    1:56.58  
                  26.28       55.20 (28.92)     1:25.66 (30.46)     1:56.58 (30.92)
 97 White, Baxter             17 LESD-LE              1:52.12    1:56.76  
                  27.05       56.45 (29.40)     1:26.95 (30.50)     1:56.76 (29.81)
 98 Walls, Nathan             17 Butler Y-AM          1:51.93    1:57.15  
                  26.21       55.54 (29.33)     1:26.20 (30.66)     1:57.15 (30.95)
 99 Whitley, August           16 Shaker Sharks-LE     1:49.22    1:57.18  
                  26.55       55.95 (29.40)     1:26.83 (30.88)     1:57.18 (30.35)
100 Lauren, Bobby             15 SwimStrong-LE        1:49.93    1:57.25  
                  25.79       54.58 (28.79)     1:25.35 (30.77)     1:57.25 (31.90)
101 Lane, Graham              15 LESD-LE              2:03.57    1:57.79  
                  26.97       56.96 (29.99)     1:27.85 (30.89)     1:57.79 (29.94)
102 Matheus, Ben              17 Countryside YMCA-OH  1:44.04    1:58.05  
                  25.89       55.06 (29.17)     1:26.31 (31.25)     1:58.05 (31.74)
103 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM          1:48.81    1:58.24  
                  26.07       55.36 (29.29)     1:26.54 (31.18)     1:58.24 (31.70)
104 Bumgarner, Jake           15 Mt. Lebanon-AM            NT    1:58.45  
                  26.68       56.61 (29.93)     1:28.31 (31.70)     1:58.45 (30.14)
105 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT    1:58.51  
                  27.49       57.56 (30.07)     1:28.41 (30.85)     1:58.51 (30.10)
106 Jerry, Nate               16 LESD-LE              1:57.68    1:58.70  
                  26.03       55.58 (29.55)     1:27.03 (31.45)     1:58.70 (31.67)
107 Kondratiev, Michael       16 UN-LE                1:49.40    1:58.76  
                  26.63       56.47 (29.84)     1:27.37 (30.90)     1:58.76 (31.39)
107 Mulcahey, Brendon         16 Hudson Heat-LE       1:46.81    1:58.76  
                  24.84       53.82 (28.98)     1:26.02 (32.20)     1:58.76 (32.74)
109 Tonti, Josh               17 Allegheny North-AM   1:53.07    1:59.16  
                  27.35       57.24 (29.89)     1:28.37 (31.13)     1:59.16 (30.79)
110 Marlin, Chris             19 SwimStrong-LE        1:52.25    1:59.18  
                  25.73       56.28 (30.55)     1:27.23 (30.95)     1:59.18 (31.95)
111 Steffey, Max              16 LESD-LE              2:02.21    2:00.26  
                  26.92       57.12 (30.20)     1:29.08 (31.96)     2:00.26 (31.18)
112 Kenosh, Matthew           15 LESD-LE              2:28.84    2:00.46  
                  27.98       58.64 (30.66)     1:30.29 (31.65)     2:00.46 (30.17)
113 Badertscher, Andy         17 Unattached Mrst-LE   1:50.58    2:01.52  
                  27.92       58.60 (30.68)     1:30.36 (31.76)     2:01.52 (31.16)
114 Dickman, Tim              16 Countryside YMCA-OH  1:53.27    2:02.28  
                  26.67       57.25 (30.58)     1:29.30 (32.05)     2:02.28 (32.98)
115 Remen, Matt               17 Lancer-LE            1:53.29    2:04.08  
                  26.94       57.94 (31.00)     1:30.54 (32.60)     2:04.08 (33.54)
116 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH  1:45.17    2:04.42  
                  27.71       58.60 (30.89)     1:31.54 (32.94)     2:04.42 (32.88)
 
Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:29.23        2007 Brent Hitchcock - DR-OH, DR-OH             
Pool Records: * 4:23.90        2013 Vatslav Lets, St. Bonaventure              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM          4:36.61    4:35.30   11  
                  24.75       51.72 (26.97)     1:18.95 (27.23)     1:46.47 (27.52)
        2:13.88 (27.41)     2:41.65 (27.77)     3:09.94 (28.29)     3:38.40 (28.46)
        4:07.17 (28.77)     4:35.30 (28.13)                                        
  2 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH  4:52.10    4:40.11    9  
                  24.55       51.89 (27.34)     1:19.77 (27.88)     1:48.17 (28.40)
        2:16.71 (28.54)     2:45.44 (28.73)     3:14.44 (29.00)     3:43.57 (29.13)
        4:12.61 (29.04)     4:40.11 (27.50)                                        
  3 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM       4:42.65    4:41.44    8  
                  25.08       52.56 (27.48)     1:20.60 (28.04)     1:48.86 (28.26)
        2:17.69 (28.83)     2:46.40 (28.71)     3:15.51 (29.11)     3:44.76 (29.25)
        4:14.13 (29.37)     4:41.44 (27.31)                                        
  4 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   4:50.37    4:41.78    7  
                  25.59       53.55 (27.96)     1:21.62 (28.07)     1:50.40 (28.78)
        2:19.07 (28.67)     2:48.00 (28.93)     3:16.98 (28.98)     3:45.96 (28.98)
        4:14.76 (28.80)     4:41.78 (27.02)                                        
  5 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   4:47.56    4:42.94    6  
                  25.70       54.11 (28.41)     1:22.69 (28.58)     1:50.62 (27.93)
        2:19.12 (28.50)     2:47.94 (28.82)     3:16.77 (28.83)     3:45.23 (28.46)
        4:14.18 (28.95)     4:42.94 (28.76)                                        
  6 Deemer, Ryan              17 LESD-LE              4:46.44    4:45.96    5  
                  25.15       52.83 (27.68)     1:21.28 (28.45)     1:50.01 (28.73)
        2:19.12 (29.11)     2:48.56 (29.44)     3:18.09 (29.53)     3:48.10 (30.01)
        4:17.97 (29.87)     4:45.96 (27.99)                                        
  7 Quinn, Jason              15 LESD-LE              4:48.62    4:46.43    4  
                  26.15       54.24 (28.09)     1:22.93 (28.69)     1:52.14 (29.21)
        2:21.31 (29.17)     2:49.87 (28.56)     3:18.59 (28.72)     3:47.84 (29.25)
        4:17.37 (29.53)     4:46.43 (29.06)                                        
  8 Smith, Neal               16 Jcc Sailfish-AM      4:52.99    4:48.01    3  
                  25.21       53.25 (28.04)     1:22.13 (28.88)     1:51.66 (29.53)
        2:21.58 (29.92)     2:51.01 (29.43)     3:20.49 (29.48)     3:50.54 (30.05)
        4:19.69 (29.15)     4:48.01 (28.32)                                        
  9 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH  4:52.77    4:51.45    2  
                  26.24       55.07 (28.83)     1:24.36 (29.29)     1:54.14 (29.78)
        2:24.00 (29.86)     2:54.33 (30.33)     3:24.70 (30.37)     3:55.21 (30.51)
        4:24.83 (29.62)     4:51.45 (26.62)                                        
 10 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       4:55.37    4:51.58    1  
                  26.25       55.07 (28.82)     1:24.60 (29.53)     1:54.18 (29.58)
        2:23.85 (29.67)     2:53.99 (30.14)     3:24.01 (30.02)     3:53.97 (29.96)
        4:23.89 (29.92)     4:51.58 (27.69)                                        
B - Final
 11 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE              4:59.04    4:49.19  
                  25.34       53.95 (28.61)     1:23.43 (29.48)     1:53.20 (29.77)
        2:23.15 (29.95)     2:53.29 (30.14)     3:23.36 (30.07)     3:53.51 (30.15)
        4:22.23 (28.72)     4:49.19 (26.96)                                        
 12 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH  4:58.79    4:49.54  
                  26.00       54.43 (28.43)     1:23.81 (29.38)     1:53.75 (29.94)
        2:23.76 (30.01)     2:53.46 (29.70)     3:23.03 (29.57)     3:52.81 (29.78)
        4:21.93 (29.12)     4:49.54 (27.61)                                        
 13 Crew, Justin              16 Springfield YMCA-OH  4:57.15    4:50.19  
                  26.31       54.57 (28.26)     1:23.57 (29.00)     1:53.17 (29.60)
        2:22.26 (29.09)     2:51.65 (29.39)     3:21.38 (29.73)     3:51.44 (30.06)
        4:21.59 (30.15)     4:50.19 (28.60)                                        
 14 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM       4:55.71    4:52.19  
                  25.71       53.94 (28.23)     1:22.99 (29.05)     1:52.90 (29.91)
        2:22.69 (29.79)     2:52.73 (30.04)     3:23.26 (30.53)     3:53.62 (30.36)
        4:23.44 (29.82)     4:52.19 (28.75)                                        
 15 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM      4:56.51    4:52.51  
                  24.89       53.30 (28.41)     1:23.38 (30.08)     1:54.05 (30.67)
        2:24.95 (30.90)     2:55.27 (30.32)     3:24.98 (29.71)     3:55.03 (30.05)
        4:24.79 (29.76)     4:52.51 (27.72)                                        
 16 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM        5:02.58    4:52.60  
                  25.90       54.62 (28.72)     1:24.08 (29.46)     1:53.41 (29.33)
        2:22.94 (29.53)     2:52.70 (29.76)     3:22.67 (29.97)     3:52.97 (30.30)
        4:23.53 (30.56)     4:52.60 (29.07)                                        
 17 Martin, Connor            17 Peters Township-AM   4:58.03    4:55.64  
                  26.31       54.85 (28.54)     1:24.06 (29.21)     1:53.80 (29.74)
        2:23.98 (30.18)     2:54.28 (30.30)     3:24.62 (30.34)     3:55.22 (30.60)
        4:25.80 (30.58)     4:55.64 (29.84)                                        
 18 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM       4:59.21    4:57.35  
                  26.47       55.59 (29.12)     1:25.37 (29.78)     1:55.28 (29.91)
        2:25.15 (29.87)     2:55.29 (30.14)     3:25.72 (30.43)     3:56.28 (30.56)
        4:27.08 (30.80)     4:57.35 (30.27)                                        
 19 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE    4:57.95    4:59.74  
                  26.53       55.72 (29.19)     1:26.23 (30.51)     1:56.83 (30.60)
        2:27.50 (30.67)     2:57.98 (30.48)     3:28.27 (30.29)     3:58.93 (30.66)
        4:29.50 (30.57)     4:59.74 (30.24)                                        
 20 Folz, Francis             17 Butler Y-AM          4:58.76    5:07.67  
                  26.23       55.14 (28.91)     1:25.23 (30.09)     1:55.74 (30.51)
        2:27.33 (31.59)     2:59.52 (32.19)     3:32.10 (32.58)     4:04.65 (32.55)
        4:36.80 (32.15)     5:07.67 (30.87)                                        
 
Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:29.23        2007 Brent Hitchcock - DR-OH, DR-OH             
Pool Records: * 4:23.90        2013 Vatslav Lets, St. Bonaventure              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM          4:30.53    4:36.61  
                  24.46       51.14 (26.68)     1:18.47 (27.33)     1:46.29 (27.82)
        2:14.33 (28.04)     2:42.90 (28.57)     3:11.50 (28.60)     3:40.27 (28.77)
        4:08.77 (28.50)     4:36.61 (27.84)                                        
  2 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM       4:34.91    4:42.65  
                  25.37       53.26 (27.89)     1:21.83 (28.57)     1:50.53 (28.70)
        2:19.26 (28.73)     2:48.00 (28.74)     3:16.95 (28.95)     3:45.91 (28.96)
        4:14.82 (28.91)     4:42.65 (27.83)                                        
  3 Deemer, Ryan              17 LESD-LE              4:45.93    4:46.44  
                  25.68       53.99 (28.31)     1:22.93 (28.94)     1:52.23 (29.30)
        2:21.87 (29.64)     2:51.29 (29.42)     3:21.09 (29.80)     3:50.41 (29.32)
        4:18.86 (28.45)     4:46.44 (27.58)                                        
  4 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   4:33.07    4:47.56  
                  26.89       56.64 (29.75)     1:26.71 (30.07)     1:54.84 (28.13)
        2:23.76 (28.92)     2:52.85 (29.09)     3:22.22 (29.37)     3:50.73 (28.51)
        4:19.41 (28.68)     4:47.56 (28.15)                                        
  5 Quinn, Jason              15 LESD-LE              4:45.48    4:48.62  
                  26.39       54.61 (28.22)     1:23.45 (28.84)     1:52.34 (28.89)
        2:21.62 (29.28)     2:51.23 (29.61)     3:20.37 (29.14)     3:49.81 (29.44)
        4:19.53 (29.72)     4:48.62 (29.09)                                        
  6 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   4:52.45    4:50.37  
                  26.24       55.09 (28.85)     1:24.50 (29.41)     1:54.24 (29.74)
        2:23.80 (29.56)     2:53.64 (29.84)     3:23.48 (29.84)     3:52.78 (29.30)
        4:22.51 (29.73)     4:50.37 (27.86)                                        
  7 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH  4:31.74    4:52.10  
                  26.22       55.41 (29.19)     1:25.31 (29.90)     1:55.32 (30.01)
        2:24.95 (29.63)     2:53.90 (28.95)     3:23.92 (30.02)     3:54.54 (30.62)
        4:24.89 (30.35)     4:52.10 (27.21)                                        
  8 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH  4:39.49    4:52.77  
                  27.22       56.79 (29.57)     1:27.04 (30.25)     1:56.78 (29.74)
        2:26.83 (30.05)     2:56.94 (30.11)     3:26.82 (29.88)     3:56.09 (29.27)
        4:25.04 (28.95)     4:52.77 (27.73)                                        
  9 Smith, Neal               16 Jcc Sailfish-AM      4:35.17    4:52.99  
                  25.94       55.32 (29.38)     1:25.43 (30.11)     1:55.68 (30.25)
        2:25.62 (29.94)     2:54.94 (29.32)     3:24.51 (29.57)     3:54.76 (30.25)
        4:24.76 (30.00)     4:52.99 (28.23)                                        
 10 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       4:50.28    4:55.37  
                  26.49       55.65 (29.16)     1:25.46 (29.81)     1:56.01 (30.55)
        2:26.48 (30.47)     2:56.10 (29.62)     3:25.96 (29.86)     3:56.72 (30.76)
        4:26.16 (29.44)     4:55.37 (29.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM            NT    4:55.71  
                  26.67       56.05 (29.38)     1:26.27 (30.22)     1:56.76 (30.49)
        2:26.16 (29.40)     2:56.00 (29.84)     3:25.94 (29.94)     3:56.32 (30.38)
        4:26.39 (30.07)     4:55.71 (29.32)                                        
 12 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM      4:50.29    4:56.51  
                  26.20       55.96 (29.76)     1:26.41 (30.45)     1:56.76 (30.35)
        2:27.35 (30.59)     2:57.83 (30.48)     3:28.95 (31.12)     3:59.07 (30.12)
        4:28.32 (29.25)     4:56.51 (28.19)                                        
 13 Crew, Justin              16 Springfield YMCA-OH  4:42.64    4:57.15  
                  26.30       55.41 (29.11)     1:25.38 (29.97)     1:55.42 (30.04)
        2:25.41 (29.99)     2:55.27 (29.86)     3:25.94 (30.67)     3:56.54 (30.60)
        4:27.28 (30.74)     4:57.15 (29.87)                                        
 14 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE    4:53.13    4:57.95  
                  26.98       56.65 (29.67)     1:26.58 (29.93)     1:56.89 (30.31)
        2:27.35 (30.46)     2:57.80 (30.45)     3:28.30 (30.50)     3:58.64 (30.34)
        4:28.83 (30.19)     4:57.95 (29.12)                                        
 15 Martin, Connor            17 Peters Township-AM   4:46.70    4:58.03  
                  26.87       56.17 (29.30)     1:26.07 (29.90)     1:56.37 (30.30)
        2:26.90 (30.53)     2:57.43 (30.53)     3:27.92 (30.49)     3:58.81 (30.89)
        4:28.85 (30.04)     4:58.03 (29.18)                                        
 16 Folz, Francis             17 Butler Y-AM          4:51.71    4:58.76  
                  26.53       55.42 (28.89)     1:24.47 (29.05)     1:53.73 (29.26)
        2:23.90 (30.17)     2:54.32 (30.42)     3:25.52 (31.20)     3:57.08 (31.56)
        4:28.78 (31.70)     4:58.76 (29.98)                                        
 17 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH  4:41.60    4:58.79  
                  26.40       55.58 (29.18)     1:25.94 (30.36)     1:56.01 (30.07)
        2:26.95 (30.94)     2:57.39 (30.44)     3:28.04 (30.65)     3:58.40 (30.36)
        4:29.02 (30.62)     4:58.79 (29.77)                                        
 18 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE              4:53.61    4:59.04  
                  26.99       57.40 (30.41)     1:27.70 (30.30)     1:58.24 (30.54)
        2:28.64 (30.40)     2:59.20 (30.56)     3:29.57 (30.37)     4:00.49 (30.92)
        4:30.73 (30.24)     4:59.04 (28.31)                                        
 19 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM       4:48.50    4:59.21  
                  26.32       55.19 (28.87)     1:24.59 (29.40)     1:54.66 (30.07)
        2:24.97 (30.31)     2:55.29 (30.32)     3:26.43 (31.14)     3:57.56 (31.13)
        4:28.59 (31.03)     4:59.21 (30.62)                                        
 20 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM        4:47.47    5:02.58  
                  26.40       55.75 (29.35)     1:25.66 (29.91)     1:56.00 (30.34)
        2:26.51 (30.51)     2:57.18 (30.67)     3:28.50 (31.32)     4:00.12 (31.62)
        4:31.79 (31.67)     5:02.58 (30.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Russell, Conchobhair      16 UN-NI                4:53.38    5:05.22  
                  26.81       56.61 (29.80)     1:26.93 (30.32)     1:57.44 (30.51)
        2:28.33 (30.89)     2:59.50 (31.17)     3:30.68 (31.18)     4:02.32 (31.64)
        4:33.71 (31.39)     5:05.22 (31.51)                                        
 22 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH  4:47.83    5:06.70  
                  27.49       57.75 (30.26)     1:28.71 (30.96)     1:59.81 (31.10)
        2:30.38 (30.57)     3:01.63 (31.25)     3:32.95 (31.32)     4:05.23 (32.28)
        4:36.00 (30.77)     5:06.70 (30.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE      4:52.37    5:06.99  
                  27.17       57.30 (30.13)     1:28.46 (31.16)     1:59.64 (31.18)
        2:30.99 (31.35)     3:02.55 (31.56)     3:33.92 (31.37)     4:05.34 (31.42)
        4:36.78 (31.44)     5:06.99 (30.21)                                        
 24 Totino, Jared             17 LESD-LE              4:52.87    5:08.96  
                  27.75       58.66 (30.91)     1:30.12 (31.46)     2:01.09 (30.97)
        2:32.53 (31.44)     3:04.41 (31.88)     3:36.39 (31.98)     4:07.44 (31.05)
        4:38.78 (31.34)     5:08.96 (30.18)                                        
 25 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                4:54.19    5:09.28  
                  26.89       56.86 (29.97)     1:27.99 (31.13)     1:59.34 (31.35)
        2:31.04 (31.70)     3:02.65 (31.61)     3:34.46 (31.81)     4:06.01 (31.55)
        4:37.59 (31.58)     5:09.28 (31.69)                                        
 26 Brown, Peyton             17 Hudson Heat-LE       4:47.86    5:11.15  
                  27.02       56.78 (29.76)     1:27.88 (31.10)     1:59.05 (31.17)
        2:31.20 (32.15)     3:03.39 (32.19)     3:35.28 (31.89)     4:07.21 (31.93)
        4:39.82 (32.61)     5:11.15 (31.33)                                        
 27 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH  4:45.19    5:11.62  
                  27.18       57.40 (30.22)     1:28.72 (31.32)     2:00.47 (31.75)
        2:32.54 (32.07)     3:04.46 (31.92)     3:36.78 (32.32)     4:08.97 (32.19)
        4:40.58 (31.61)     5:11.62 (31.04)                                        
 28 Ciferno, Justin           17 LESD-LE              7:58.92    5:12.25  
                  27.55       58.66 (31.11)     1:29.71 (31.05)     2:00.85 (31.14)
        2:32.76 (31.91)     3:04.92 (32.16)     3:37.13 (32.21)     4:09.14 (32.01)
        4:41.10 (31.96)     5:12.25 (31.15)                                        
 29 Gillan, Ian               18 LESD-LE              4:54.30    5:14.47  
                  27.03       56.76 (29.73)     1:27.84 (31.08)     1:59.53 (31.69)
        2:31.73 (32.20)     3:04.44 (32.71)     3:37.18 (32.74)     4:09.87 (32.69)
        4:42.77 (32.90)     5:14.47 (31.70)                                        
 30 Schmidt, Brody            16 Chartiers Valley-AM  4:50.30    5:15.52  
                  31.91     1:00.72 (28.81)     1:31.37 (30.65)     2:02.61 (31.24)
        2:34.33 (31.72)     3:07.22 (32.89)     3:39.66 (32.44)     4:12.01 (32.35)
        4:44.02 (32.01)     5:15.52 (31.50)                                        
 31 White, Baxter             17 LESD-LE              5:00.36    5:19.86  
                  28.98     1:00.86 (31.88)     1:32.97 (32.11)     2:05.14 (32.17)
        2:37.73 (32.59)     3:10.65 (32.92)     3:43.44 (32.79)     4:16.32 (32.88)
        4:48.68 (32.36)     5:19.86 (31.18)                                        
 32 Grespin, Joseph           15 Vacationland-LE      4:54.33    5:30.68  
                  28.10       59.36 (31.26)     1:31.95 (32.59)     2:05.46 (33.51)
        2:39.20 (33.74)     3:13.33 (34.13)     3:47.76 (34.43)     4:22.53 (34.77)
        4:57.82 (35.29)     5:30.68 (32.86)                                        
 33 Ranck III, Charles        17 LESD-LE              5:30.94    5:50.91  
                  29.62     1:02.83 (33.21)     1:37.64 (34.81)     2:12.76 (35.12)
        2:48.44 (35.68)     3:24.51 (36.07)     4:00.94 (36.43)     4:37.52 (36.58)
        5:14.59 (37.07)     5:50.91 (36.32)                                        
 
Boys Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 15:24.82        2002 John K Koehler - DR-OH, DR-OH             
Pool Records: * 15:24.66        2013 Steve J. Sholdra, Ford                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH 15:46.98   16:23.56   11  
                  26.15       55.44 (29.29)     1:25.08 (29.64)     1:55.02 (29.94)
        2:24.93 (29.91)     2:54.74 (29.81)     3:24.62 (29.88)     3:54.59 (29.97)
        4:24.53 (29.94)     4:54.40 (29.87)     5:23.01 (28.61)     5:52.42 (29.41)
        6:22.20 (29.78)     6:51.96 (29.76)     7:21.76 (29.80)     7:51.81 (30.05)
        8:21.73 (29.92)     8:51.74 (30.01)     9:22.01 (30.27)     9:52.05 (30.04)
       10:21.61 (29.56)    10:51.84 (30.23)    11:22.28 (30.44)    11:52.66 (30.38)
       12:23.16 (30.50)    12:53.81 (30.65)    13:24.25 (30.44)    13:54.57 (30.32)
       14:24.95 (30.38)    14:55.40 (30.45)    15:25.95 (30.55)    15:56.06 (30.11)
       16:23.56 (27.50)
  2 Smith, Neal               16 Jcc Sailfish-AM     16:20.26   16:34.29    9  
                  26.67       56.44 (29.77)     1:26.25 (29.81)     1:56.00 (29.75)
        2:26.01 (30.01)     2:55.82 (29.81)     3:25.79 (29.97)     3:56.06 (30.27)
        4:26.05 (29.99)     4:56.21 (30.16)     5:26.40 (30.19)     5:56.76 (30.36)
        6:27.44 (30.68)     6:57.80 (30.36)     7:28.46 (30.66)     7:59.02 (30.56)
        8:29.47 (30.45)     9:00.22 (30.75)     9:30.46 (30.24)    10:00.80 (30.34)
       10:31.08 (30.28)    11:01.41 (30.33)    11:31.45 (30.04)    12:01.86 (30.41)
       12:32.41 (30.55)    13:03.04 (30.63)    13:33.49 (30.45)    14:03.88 (30.39)
       14:34.23 (30.35)    15:04.66 (30.43)    15:35.11 (30.45)    16:05.16 (30.05)
       16:34.29 (29.13)
  3 Rakovec, Matthew          14 LESD-LE             16:56.18   16:38.15    8  
                  26.46       55.33 (28.87)     1:25.06 (29.73)     1:55.17 (30.11)
        2:25.31 (30.14)     2:55.64 (30.33)     3:26.01 (30.37)     3:56.60 (30.59)
        4:27.13 (30.53)     4:57.44 (30.31)     5:27.70 (30.26)     5:58.15 (30.45)
        6:28.62 (30.47)     6:59.13 (30.51)     7:29.99 (30.86)     8:00.58 (30.59)
        8:31.03 (30.45)     9:01.48 (30.45)     9:31.88 (30.40)    10:02.49 (30.61)
       10:33.15 (30.66)    11:03.55 (30.40)    11:34.30 (30.75)    12:04.49 (30.19)
       12:35.34 (30.85)    13:06.04 (30.70)    13:36.86 (30.82)    14:07.63 (30.77)
       14:38.42 (30.79)    15:09.13 (30.71)    15:39.16 (30.03)    16:09.76 (30.60)
       16:38.15 (28.39)
  4 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH 16:07.54   16:46.07    7  
                  27.09       56.80 (29.71)     1:26.65 (29.85)     1:56.80 (30.15)
        2:27.11 (30.31)     2:57.39 (30.28)     3:27.94 (30.55)     3:58.22 (30.28)
        4:28.80 (30.58)     4:59.48 (30.68)     5:30.34 (30.86)     6:01.03 (30.69)
        6:31.91 (30.88)     7:02.77 (30.86)     7:33.76 (30.99)     8:04.51 (30.75)
        8:35.94 (31.43)     9:06.57 (30.63)     9:37.45 (30.88)    10:08.58 (31.13)
       10:39.48 (30.90)    11:10.67 (31.19)    11:41.57 (30.90)    12:12.66 (31.09)
       12:43.58 (30.92)    13:14.70 (31.12)    13:45.77 (31.07)    14:16.39 (30.62)
       14:46.42 (30.03)    15:16.81 (30.39)    15:47.35 (30.54)    16:17.37 (30.02)
       16:46.07 (28.70)
  5 Donovan, Noah             17 Butler Y-AM         16:43.46   16:51.16    6  
                  27.31       57.14 (29.83)     1:27.80 (30.66)     1:58.45 (30.65)
        2:29.44 (30.99)     3:00.32 (30.88)     3:31.10 (30.78)     4:01.88 (30.78)
        4:32.81 (30.93)     5:03.34 (30.53)     5:34.34 (31.00)     6:04.69 (30.35)
        6:35.54 (30.85)     7:06.21 (30.67)     7:37.15 (30.94)     8:07.48 (30.33)
        8:37.98 (30.50)     9:08.75 (30.77)     9:39.47 (30.72)    10:10.50 (31.03)
       10:41.01 (30.51)    11:11.61 (30.60)    11:42.51 (30.90)    12:13.57 (31.06)
       12:44.50 (30.93)    13:15.45 (30.95)    13:46.50 (31.05)    14:17.63 (31.13)
       14:48.56 (30.93)    15:19.86 (31.30)    15:50.38 (30.52)    16:21.15 (30.77)
       16:51.16 (30.01)
  6 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM     16:56.11   16:53.50    5  
                  26.40       55.45 (29.05)     1:25.18 (29.73)     1:55.28 (30.10)
        2:25.30 (30.02)     2:55.48 (30.18)     3:25.58 (30.10)     3:55.93 (30.35)
        4:26.28 (30.35)     4:57.19 (30.91)     5:28.07 (30.88)     5:59.15 (31.08)
        6:29.94 (30.79)     7:00.89 (30.95)     7:32.30 (31.41)     8:03.65 (31.35)
        8:35.07 (31.42)     9:06.50 (31.43)     9:37.45 (30.95)    10:09.15 (31.70)
       10:40.98 (31.83)    11:11.79 (30.81)    11:43.07 (31.28)    12:14.53 (31.46)
       12:45.56 (31.03)    13:16.89 (31.33)    13:48.19 (31.30)    14:19.21 (31.02)
       14:50.25 (31.04)    15:21.32 (31.07)    15:52.91 (31.59)    16:24.46 (31.55)
       16:53.50 (29.04)
  7 Pokornowski, James        17 Titans-NI           16:59.66   16:56.27    4  
                  26.33       55.16 (28.83)     1:24.36 (29.20)     1:53.78 (29.42)
        2:23.28 (29.50)     2:53.05 (29.77)     3:23.45 (30.40)     3:53.82 (30.37)
        4:24.30 (30.48)     4:54.79 (30.49)     5:25.45 (30.66)     5:56.01 (30.56)
        6:26.55 (30.54)     6:57.16 (30.61)     7:27.92 (30.76)     7:58.99 (31.07)
        8:30.12 (31.13)     9:01.46 (31.34)     9:32.54 (31.08)    10:03.52 (30.98)
       10:35.14 (31.62)    11:06.54 (31.40)    11:38.11 (31.57)    12:09.89 (31.78)
       12:41.47 (31.58)    13:13.14 (31.67)    13:45.14 (32.00)    14:16.99 (31.85)
       14:48.78 (31.79)    15:20.65 (31.87)    15:52.67 (32.02)    16:24.68 (32.01)
       16:56.27 (31.59)
  8 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE     16:43.80   16:59.83    3  
                  27.20       57.23 (30.03)     1:28.21 (30.98)     1:59.09 (30.88)
        2:29.60 (30.51)     3:00.54 (30.94)     3:31.15 (30.61)     4:01.82 (30.67)
        4:33.33 (31.51)     5:04.02 (30.69)     5:34.96 (30.94)     6:05.97 (31.01)
        6:37.23 (31.26)     7:08.36 (31.13)     7:39.26 (30.90)     8:10.33 (31.07)
        8:41.88 (31.55)     9:13.15 (31.27)     9:44.40 (31.25)    10:15.67 (31.27)
       10:47.30 (31.63)    11:18.87 (31.57)    11:50.36 (31.49)    12:21.39 (31.03)
       12:52.75 (31.36)    13:23.89 (31.14)    13:54.98 (31.09)    14:26.58 (31.60)
       14:57.69 (31.11)    15:28.49 (30.80)    15:59.54 (31.05)    16:30.35 (30.81)
       16:59.83 (29.48)
  9 Russell, Conchobhair      16 UN-NI               16:45.67   17:10.18    2  
                  26.73       56.73 (30.00)     1:26.97 (30.24)     1:57.70 (30.73)
        2:28.43 (30.73)     2:59.11 (30.68)     3:30.08 (30.97)     4:01.06 (30.98)
        4:32.16 (31.10)     5:03.16 (31.00)     5:34.46 (31.30)     6:05.48 (31.02)
        6:36.73 (31.25)     7:08.28 (31.55)     7:39.70 (31.42)     8:11.05 (31.35)
        8:42.53 (31.48)     9:13.86 (31.33)     9:45.47 (31.61)    10:16.96 (31.49)
       10:48.74 (31.78)    11:20.73 (31.99)    11:52.23 (31.50)    12:23.92 (31.69)
       12:55.98 (32.06)    13:27.87 (31.89)    13:59.65 (31.78)    14:31.84 (32.19)
       15:03.67 (31.83)    15:35.29 (31.62)    16:07.03 (31.74)    16:38.76 (31.73)
       17:10.18 (31.42)
 10 Gulli, Dylan              18 Canton-LE           17:19.51   17:12.49    1  
                  26.27       55.23 (28.96)     1:24.96 (29.73)     1:55.13 (30.17)
        2:25.91 (30.78)     2:56.88 (30.97)     3:27.56 (30.68)     3:59.18 (31.62)
        4:30.25 (31.07)     5:01.68 (31.43)     5:32.83 (31.15)     6:04.18 (31.35)
        6:35.69 (31.51)     7:07.65 (31.96)     7:39.32 (31.67)     8:11.30 (31.98)
        8:42.83 (31.53)     9:15.37 (32.54)     9:47.43 (32.06)    10:19.65 (32.22)
       10:52.03 (32.38)    11:24.24 (32.21)    11:56.22 (31.98)    12:28.72 (32.50)
       13:00.86 (32.14)    13:32.70 (31.84)    14:04.73 (32.03)    14:36.20 (31.47)
       15:08.14 (31.94)    15:39.43 (31.29)    16:11.11 (31.68)    16:42.49 (31.38)
       17:12.49 (30.00)
 11 Eppinger, EJ              14 Jcc Sailfish-AM     17:33.88   17:14.51  
                  27.28       57.23 (29.95)     1:27.66 (30.43)     1:58.44 (30.78)
        2:29.21 (30.77)     3:00.26 (31.05)     3:31.32 (31.06)     4:03.05 (31.73)
        4:34.54 (31.49)     5:05.96 (31.42)     5:37.74 (31.78)     6:09.52 (31.78)
        6:40.73 (31.21)     7:12.42 (31.69)     7:43.61 (31.19)     8:15.39 (31.78)
        8:46.79 (31.40)     9:19.19 (32.40)     9:51.16 (31.97)    10:22.61 (31.45)
       10:54.04 (31.43)    11:25.89 (31.85)    11:57.47 (31.58)    12:29.36 (31.89)
       13:01.41 (32.05)    13:33.10 (31.69)    14:05.60 (32.50)    14:37.07 (31.47)
       15:08.76 (31.69)    15:40.39 (31.63)    16:12.86 (32.47)    16:44.14 (31.28)
       17:14.51 (30.37)
 12 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH 16:05.53   17:15.40  
                  26.72       56.48 (29.76)     1:26.93 (30.45)     1:57.47 (30.54)
        2:27.88 (30.41)     2:58.99 (31.11)     3:29.90 (30.91)     4:01.57 (31.67)
        4:33.03 (31.46)     5:04.49 (31.46)     5:35.74 (31.25)     6:07.32 (31.58)
        6:39.11 (31.79)     7:10.67 (31.56)     7:42.68 (32.01)     8:14.42 (31.74)
        8:46.54 (32.12)     9:17.89 (31.35)     9:49.89 (32.00)    10:21.79 (31.90)
       10:52.52 (30.73)    11:24.35 (31.83)    11:56.26 (31.91)    12:27.73 (31.47)
       12:59.80 (32.07)    13:32.19 (32.39)    14:03.78 (31.59)    14:35.87 (32.09)
       15:08.09 (32.22)    15:40.29 (32.20)    16:12.08 (31.79)    16:44.36 (32.28)
       17:15.40 (31.04)
 13 Konik, Justin             13 STAR-NI                   NT   17:19.72  
                  28.16       59.18 (31.02)     1:30.97 (31.79)     2:02.54 (31.57)
        2:34.46 (31.92)     3:06.03 (31.57)     3:38.00 (31.97)     4:09.84 (31.84)
        4:41.17 (31.33)     5:12.85 (31.68)     5:44.57 (31.72)     6:16.12 (31.55)
        6:47.91 (31.79)     7:19.08 (31.17)     7:50.00 (30.92)     8:20.96 (30.96)
        8:52.66 (31.70)     9:24.66 (32.00)     9:56.28 (31.62)    10:28.35 (32.07)
       11:00.49 (32.14)    11:32.06 (31.57)    12:04.51 (32.45)    12:35.82 (31.31)
       13:06.71 (30.89)    13:38.40 (31.69)    14:10.21 (31.81)    14:42.07 (31.86)
       15:13.41 (31.34)    15:45.73 (32.32)    16:17.90 (32.17)    16:49.11 (31.21)
       17:19.72 (30.61)
 14 Martin, Connor            17 Peters Township-AM  17:46.12   17:19.98  
                  27.87       58.21 (30.34)     1:28.47 (30.26)     1:59.46 (30.99)
        2:30.87 (31.41)     3:02.54 (31.67)     3:33.85 (31.31)     4:05.44 (31.59)
        4:37.05 (31.61)     5:08.61 (31.56)     5:40.32 (31.71)     6:12.02 (31.70)
        6:43.63 (31.61)     7:15.42 (31.79)     7:47.47 (32.05)     8:19.29 (31.82)
        8:51.04 (31.75)     9:22.72 (31.68)     9:54.67 (31.95)    10:26.30 (31.63)
       10:58.16 (31.86)    11:30.11 (31.95)    12:02.18 (32.07)    12:34.12 (31.94)
       13:06.37 (32.25)    13:38.12 (31.75)    14:10.40 (32.28)    14:42.56 (32.16)
       15:14.76 (32.20)    15:46.75 (31.99)    16:18.55 (31.80)    16:50.01 (31.46)
       17:19.98 (29.97)
 15 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH 16:28.07   17:21.45  
                  26.76       56.75 (29.99)     1:27.09 (30.34)     1:57.50 (30.41)
        2:28.03 (30.53)     2:58.64 (30.61)     3:29.28 (30.64)     4:00.50 (31.22)
        4:31.59 (31.09)     5:02.90 (31.31)     5:34.14 (31.24)     6:05.55 (31.41)
        6:36.94 (31.39)     7:08.14 (31.20)     7:39.65 (31.51)     8:11.69 (32.04)
        8:43.81 (32.12)     9:16.17 (32.36)     9:48.33 (32.16)    10:20.75 (32.42)
       10:53.03 (32.28)    11:25.73 (32.70)    11:58.67 (32.94)    12:31.28 (32.61)
       13:03.45 (32.17)    13:35.86 (32.41)    14:08.28 (32.42)    14:40.62 (32.34)
       15:13.18 (32.56)    15:45.44 (32.26)    16:17.09 (31.65)    16:49.38 (32.29)
       17:21.45 (32.07)
 16 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE     16:21.03   17:31.54  
                  27.48       57.92 (30.44)     1:28.83 (30.91)     2:00.39 (31.56)
        2:31.68 (31.29)     3:02.80 (31.12)     3:34.38 (31.58)     4:06.09 (31.71)
        4:38.17 (32.08)     5:10.17 (32.00)     5:42.48 (32.31)     6:14.47 (31.99)
        6:46.57 (32.10)     7:18.76 (32.19)     7:50.60 (31.84)     8:22.55 (31.95)
        8:54.48 (31.93)     9:26.50 (32.02)     9:58.58 (32.08)    10:31.34 (32.76)
       11:03.68 (32.34)    11:36.38 (32.70)    12:09.05 (32.67)    12:41.32 (32.27)
       13:13.39 (32.07)    13:45.92 (32.53)    14:18.40 (32.48)    14:51.06 (32.66)
       15:23.98 (32.92)    15:56.44 (32.46)    16:28.37 (31.93)    17:00.68 (32.31)
       17:31.54 (30.86)
 17 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI               17:45.69   17:34.58  
                  26.75       56.99 (30.24)     1:28.37 (31.38)     1:59.71 (31.34)
        2:31.36 (31.65)     3:03.24 (31.88)     3:34.95 (31.71)     4:06.52 (31.57)
        4:38.15 (31.63)     5:10.46 (32.31)     5:43.38 (32.92)     6:14.91 (31.53)
        6:47.17 (32.26)     7:19.85 (32.68)     7:51.58 (31.73)     8:24.08 (32.50)
        8:56.54 (32.46)     9:28.51 (31.97)    10:00.32 (31.81)    10:32.97 (32.65)
       11:06.10 (33.13)    11:38.68 (32.58)    12:10.99 (32.31)    12:42.37 (31.38)
       13:15.20 (32.83)    13:47.70 (32.50)    14:20.23 (32.53)    14:53.56 (33.33)
       15:25.60 (32.04)    15:57.88 (32.28)    16:31.02 (33.14)    17:02.99 (31.97)
       17:34.58 (31.59)
 18 Rutz, Cameron             13 Countryside YMCA-OH 17:46.57   17:45.13  
                  28.99     1:00.68 (31.69)     1:33.05 (32.37)     2:05.48 (32.43)
        2:38.46 (32.98)     3:10.71 (32.25)     3:43.17 (32.46)     4:15.61 (32.44)
        4:47.91 (32.30)     5:20.50 (32.59)     5:53.26 (32.76)     6:25.97 (32.71)
        6:58.47 (32.50)     7:31.27 (32.80)     8:03.27 (32.00)     8:35.74 (32.47)
        9:08.30 (32.56)     9:40.79 (32.49)    10:13.20 (32.41)    10:45.69 (32.49)
       11:18.17 (32.48)    11:50.72 (32.55)    12:23.42 (32.70)    12:55.84 (32.42)
       13:28.03 (32.19)    14:00.44 (32.41)    14:32.98 (32.54)    15:05.42 (32.44)
       15:37.88 (32.46)    16:10.19 (32.31)    16:42.32 (32.13)    17:14.43 (32.11)
       17:45.13 (30.70)
 19 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH 17:49.82   17:56.34  
                  28.23       59.07 (30.84)     1:30.40 (31.33)     2:02.21 (31.81)
        2:34.54 (32.33)     3:06.05 (31.51)     3:37.58 (31.53)     4:10.43 (32.85)
        4:43.72 (33.29)     5:17.33 (33.61)     5:48.80 (31.47)     6:20.63 (31.83)
        6:53.65 (33.02)     7:26.54 (32.89)     7:59.22 (32.68)     8:31.53 (32.31)
        9:04.77 (33.24)     9:38.61 (33.84)    10:11.21 (32.60)    10:44.88 (33.67)
       11:18.01 (33.13)    11:50.85 (32.84)    12:24.94 (34.09)    12:58.56 (33.62)
       13:31.75 (33.19)    14:05.81 (34.06)    14:39.22 (33.41)    15:13.21 (33.99)
       15:46.67 (33.46)    16:18.84 (32.17)    16:50.66 (31.82)    17:25.05 (34.39)
       17:56.34 (31.29)
 
Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.15  11/24/2013 Ryan Dudzinski, Upper St. Clair-             
Pool Records: * 48.25        2013 Dan J Fitzgerlad, La Salle                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM     49.69      49.15!  11  
                  23.77       49.15 (25.38)                                        
  2 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM           50.83      50.59    9  
                  24.48       50.59 (26.11)                                        
  3 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM     50.71      51.46    8  
                  24.76       51.46 (26.70)                                        
  4 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics-AM       50.80      52.40    7  
                  25.73       52.40 (26.67)                                        
  5 Reilman, Joey             16 Firestone-LE           53.44      52.68    6  
                  25.52       52.68 (27.16)                                        
  6 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM     53.33      53.05    5  
                  26.04       53.05 (27.01)                                        
  7 Bowen, Kingsley           17 University-LE          53.09      53.18    4  
                  25.94       53.18 (27.24)                                        
  8 Senkfor, Henry            17 LESD-LE                54.28      53.25    3  
                  26.17       53.25 (27.08)                                        
  9 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE         52.05      53.39    2  
                  26.34       53.39 (27.05)                                        
 10 Brady, Connor             17 Penguins-LE            54.47      53.71    1  
                  26.12       53.71 (27.59)                                        
 11 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM     53.72      53.82  
                  26.09       53.82 (27.73)                                        
 12 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE         50.68      53.95  
                  25.99       53.95 (27.96)                                        
 13 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH    51.91      54.24  
                  26.49       54.24 (27.75)                                        
 14 Pichette, Mike            16 SwimStrong-LE          53.91      54.63  
                  26.30       54.63 (28.33)                                        
 15 Beley, Jake               18 Franklin-AM            54.10      55.20  
                  27.49       55.20 (27.71)                                        
 16 MacDonald, Colin          16 Allegheny North-AM     55.55      55.62  
                  27.80       55.62 (27.82)                                        
 17 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE        57.46      55.63  
                  26.94       55.63 (28.69)                                        
 17 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM     55.65      55.63  
                  27.09       55.63 (28.54)                                        
 19 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM            53.27      55.66  
                  26.91       55.66 (28.75)                                        
 20 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI              55.57      55.77  
                  27.66       55.77 (28.11)                                        
 21 Patterson, Mark           17 Norwin Aqua-AM         55.90      55.85  
                  27.56       55.85 (28.29)                                        
 22 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM         56.41      55.99  
                  27.30       55.99 (28.69)                                        
 23 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH    52.54      56.12  
                  27.10       56.12 (29.02)                                        
 24 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM    56.42      56.27  
                  27.63       56.27 (28.64)                                        
 25 Marlin, Chris             19 SwimStrong-LE          57.91      56.40  
                  26.37       56.40 (30.03)                                        
 26 Young, John               15 UN-NI                  57.54      56.43  
                  27.20       56.43 (29.23)                                        
 27 Pokornowski, James        17 Titans-NI              56.66      56.90  
                  28.03       56.90 (28.87)                                        
 28 Pepka, Nolan              17 Cavalier-AM            54.99      56.99  
                  27.21       56.99 (29.78)                                        
 29 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM         59.12      57.17  
                  27.55       57.17 (29.62)                                        
 30 Charbonneau, Ryan         17 SwimStrong-LE          56.02      57.19  
                  27.67       57.19 (29.52)                                        
 31 Ekas, Jacob               17 Millcreek-AM           57.14      57.21  
                  27.49       57.21 (29.72)                                        
 32 Clampffer, Cole           16 Hudson Heat-LE         54.98      57.26  
                  28.00       57.26 (29.26)                                        
 33 Dyer, Matthew             17 Firestone-LE           58.57      57.31  
                  28.12       57.31 (29.19)                                        
 34 Kahmann, Robert           18 Countryside YMCA-OH    58.13      57.37  
                  27.61       57.37 (29.76)                                        
 35 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH    54.62      57.46  
                  27.90       57.46 (29.56)                                        
 36 Kolesar, Brad             18 Jcc Sailfish-AM        53.82      57.49  
                  27.71       57.49 (29.78)                                        
 37 Montalto, Anthony         16 Fox Chapel-AM          55.18      57.60  
                  27.85       57.60 (29.75)                                        
 38 Folz, Francis             17 Butler Y-AM            59.40      57.78  
                  27.99       57.78 (29.79)                                        
 39 Marn, Stephen             16 Millcreek-AM           58.11      57.94  
                  27.85       57.94 (30.09)                                        
 40 Brown, Peyton             17 Hudson Heat-LE         58.62      58.08  
                  28.04       58.08 (30.04)                                        
 41 Watson, Tyler             17 UN-LE                  59.13      58.12  
                  27.79       58.12 (30.33)                                        
 42 German, Jack              17 Countryside YMCA-OH    52.45      58.14  
                  27.68       58.14 (30.46)                                        
 43 Turnbull, Will            16 Tiger Sharks-LE        58.11      58.15  
                  28.48       58.15 (29.67)                                        
 44 Lauren, Bobby             15 SwimStrong-LE          56.86      58.18  
                  28.02       58.18 (30.16)                                        
 44 Krusinski, Mark           16 SwimStrong-LE          58.05      58.18  
                  28.19       58.18 (29.99)                                        
 46 Stankivicz, Samuel        16 Lake Shore-LE          59.30      58.22  
                  27.74       58.22 (30.48)                                        
 47 Collins, Allan            17 Titans-NI              59.24      58.26  
                  28.71       58.26 (29.55)                                        
 48 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE        58.06      58.38  
                  28.48       58.38 (29.90)                                        
 49 Arslanian, D.J.           15 SwimStrong-LE          56.98      58.43  
                  28.06       58.43 (30.37)                                        
 50 Mendez, Ben               17 Jcc Sailfish-AM      1:01.12      58.50  
                  28.65       58.50 (29.85)                                        
 51 Hsiung, Ben               17 Jcc Sailfish-AM        57.27      58.69  
                  28.31       58.69 (30.38)                                        
 52 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH    55.77      58.70  
                  28.51       58.70 (30.19)                                        
 53 Goeke, Keegan             16 Hudson Heat-LE         56.41      58.94  
                  28.08       58.94 (30.86)                                        
 54 Adams, Jared              17 Hudson Heat-LE         59.13      59.01  
                  27.83       59.01 (31.18)                                        
 55 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM     56.94      59.42  
                  28.22       59.42 (31.20)                                        
 56 Dickman, Tim              16 Countryside YMCA-OH    54.76      59.48  
                  28.35       59.48 (31.13)                                        
 57 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM         59.52      59.70  
                  29.08       59.70 (30.62)                                        
 58 Lane, Graham              15 LESD-LE              1:00.06      59.73  
                  29.17       59.73 (30.56)                                        
 59 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH    59.51      59.74  
                  29.44       59.74 (30.30)                                        
 60 Songer, Daniel            15 Allegheny North-AM     57.06    1:00.01  
                  29.46     1:00.01 (30.55)                                        
 61 Crew, Justin              16 Springfield YMCA-OH    59.09    1:00.22  
                  29.26     1:00.22 (30.96)                                        
 62 White, Baxter             17 LESD-LE                57.57    1:00.23  
                  29.41     1:00.23 (30.82)                                        
 63 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE      1:01.43    1:00.34  
                  29.64     1:00.34 (30.70)                                        
 64 Holcomb, Brian            17 Hudson Heat-LE         56.64    1:00.43  
                  29.23     1:00.43 (31.20)                                        
 65 Bogen, Daniel             18 Penguins-LE            58.10    1:00.78  
                  29.20     1:00.78 (31.58)                                        
 65 Callithen, Nathan         15 Unattached Lesd-LE     59.75    1:00.78  
                  29.36     1:00.78 (31.42)                                        
 67 Krigger, Eben             15 Allegheny North-AM   1:00.65    1:00.95  
                  30.29     1:00.95 (30.66)                                        
 68 Fomin, Tim                13 LESD-LE              1:03.00    1:01.09  
                  29.59     1:01.09 (31.50)                                        
 69 Kish, Jackson             15 Mt. Lebanon-AM         59.59    1:01.42  
                  29.95     1:01.42 (31.47)                                        
 70 Rice, Alex                18 Mt. Lebanon-AM            NT    1:01.58  
                  29.39     1:01.58 (32.19)                                        
 71 Morton, Jackson           17 LESD-LE              1:20.12    1:01.88  
                  30.42     1:01.88 (31.46)                                        
 72 Davis, Jacob              16 Stingrays-AM              NT    1:02.15  
                  29.64     1:02.15 (32.51)                                        
 73 Novak, Nate               18 Upper St. Clair-AM     58.39    1:02.23  
                  29.93     1:02.23 (32.30)                                        
 74 Weiss, Adam               18 Penguins-LE            59.70    1:02.92  
                  30.52     1:02.92 (32.40)                                        
 75 Bumgarner, Jake           15 Mt. Lebanon-AM            NT    1:03.24  
                  30.66     1:03.24 (32.58)                                        
 76 Niedzwiecki, Tomas        17 LESD-LE                59.27    1:03.33  
                  30.18     1:03.33 (33.15)                                        
 77 Ranck III, Charles        17 LESD-LE              1:01.54    1:04.58  
                  30.65     1:04.58 (33.93)                                        
 78 Grespin, Joseph           15 Vacationland-LE        59.77    1:04.70  
                  31.44     1:04.70 (33.26)                                        
 79 Andrezeski, Alan          15 Millcreek-AM           59.10    1:05.55  
                  31.45     1:05.55 (34.10)                                        
 80 Kenosh, Matthew           15 LESD-LE              1:19.92    1:06.99  
                  33.02     1:06.99 (33.97)                                        
 81 Madden, Tim               16 Dolphins-NI            59.79    1:07.06  
                  32.02     1:07.06 (35.04)                                        
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.09  11/23/2013 Ryan Dudzinski, Upper St. Clair-           
Pool Records: * 1:45.35        2013 Vatslav Lets, St. Bonaventure              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM   1:53.05    1:48.09!  11  
                  25.11       52.80 (27.69)     1:20.66 (27.86)     1:48.09 (27.43)
  2 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics-AM     1:52.40    1:50.30    9  
                  26.16       53.64 (27.48)     1:21.96 (28.32)     1:50.30 (28.34)
  3 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:59.67    1:53.11    8  
                  26.29       55.06 (28.77)     1:24.42 (29.36)     1:53.11 (28.69)
  4 Reilman, Joey             16 Firestone-LE         1:54.98    1:53.37    7  
                  25.86       54.11 (28.25)     1:23.94 (29.83)     1:53.37 (29.43)
  5 Senkfor, Henry            17 LESD-LE              1:56.09    1:53.90    6  
                  26.82       55.30 (28.48)     1:24.73 (29.43)     1:53.90 (29.17)
  6 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM         1:55.28    1:54.08    5  
                  27.22       55.59 (28.37)     1:24.77 (29.18)     1:54.08 (29.31)
  7 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM   1:54.34    1:54.70    4  
                  26.48       55.38 (28.90)     1:25.17 (29.79)     1:54.70 (29.53)
  8 Hardwick, Alex            18 Upper St. Clair-AM   1:58.07    1:54.74    3  
                  26.95       55.60 (28.65)     1:24.97 (29.37)     1:54.74 (29.77)
  9 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   1:58.43    1:58.67    2  
                  28.15       57.88 (29.73)     1:28.27 (30.39)     1:58.67 (30.40)
 10 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH  1:58.23    1:59.25    1  
                  26.90       56.30 (29.40)     1:27.56 (31.26)     1:59.25 (31.69)
B - Final
 11 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE       1:59.74    1:56.20  
                  26.64       56.10 (29.46)     1:26.46 (30.36)     1:56.20 (29.74)
 12 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM   2:00.09    1:57.98  
                  27.00       56.40 (29.40)     1:27.06 (30.66)     1:57.98 (30.92)
 13 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM  1:59.92    1:59.34  
                  28.18       58.55 (30.37)     1:29.55 (31.00)     1:59.34 (29.79)
 14 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            1:59.69    1:59.44  
                  28.86       59.24 (30.38)     1:29.79 (30.55)     1:59.44 (29.65)
 15 MacDonald, Colin          16 Allegheny North-AM   2:02.04    2:00.48  
                  28.20       58.19 (29.99)     1:29.59 (31.40)     2:00.48 (30.89)
 16 Zixuan, Li                15 UN-NI                2:02.00    2:01.01  
                  28.39       58.82 (30.43)     1:30.02 (31.20)     2:01.01 (30.99)
 17 Hsiung, Ben               17 Jcc Sailfish-AM      2:04.16    2:01.49  
                  28.82       59.35 (30.53)     1:30.58 (31.23)     2:01.49 (30.91)
 18 Beley, Jake               18 Franklin-AM          2:03.08    2:01.90  
                  28.90       59.64 (30.74)     1:31.05 (31.41)     2:01.90 (30.85)
 19 Collins, Allan            17 Titans-NI            2:03.35    2:02.50  
                  29.06       59.63 (30.57)     1:31.11 (31.48)     2:02.50 (31.39)
 20 Pokornowski, James        17 Titans-NI            2:03.36    2:02.65  
                  29.08       59.76 (30.68)     1:31.08 (31.32)     2:02.65 (31.57)
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.09  11/23/2013 Ryan Dudzinski, Upper St. Clair-           
Pool Records: * 1:45.35        2013 Vatslav Lets, St. Bonaventure              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics-AM     1:52.97    1:52.40  
                  26.66       54.93 (28.27)     1:23.79 (28.86)     1:52.40 (28.61)
  2 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM   1:51.35    1:53.05  
                  26.72       55.51 (28.79)     1:24.25 (28.74)     1:53.05 (28.80)
  3 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM   1:54.15    1:54.34  
                  26.86       55.49 (28.63)     1:25.24 (29.75)     1:54.34 (29.10)
  4 Reilman, Joey             16 Firestone-LE         1:54.26    1:54.98  
                  26.89       56.27 (29.38)     1:25.75 (29.48)     1:54.98 (29.23)
  5 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM         1:57.94    1:55.28  
                  27.61       56.93 (29.32)     1:26.25 (29.32)     1:55.28 (29.03)
  6 Senkfor, Henry            17 LESD-LE              1:53.82    1:56.09  
                  27.36       56.41 (29.05)     1:26.45 (30.04)     1:56.09 (29.64)
  7 Hardwick, Alex            18 Upper St. Clair-AM   1:57.23    1:58.07  
                  27.45       56.51 (29.06)     1:27.90 (31.39)     1:58.07 (30.17)
  8 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH  1:54.59    1:58.23  
                  27.50       57.24 (29.74)     1:27.90 (30.66)     1:58.23 (30.33)
  9 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   1:57.54    1:58.43  
                  27.99       57.74 (29.75)     1:28.13 (30.39)     1:58.43 (30.30)
 10 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:49.22    1:59.67  
                  27.88       58.06 (30.18)     1:29.08 (31.02)     1:59.67 (30.59)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            1:57.40    1:59.69  
                  29.05       59.44 (30.39)     1:29.93 (30.49)     1:59.69 (29.76)
 12 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE       1:55.08    1:59.74  
                  27.28       57.65 (30.37)     1:28.77 (31.12)     1:59.74 (30.97)
 13 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM  2:00.17    1:59.92  
                  28.74       59.06 (30.32)     1:30.01 (30.95)     1:59.92 (29.91)
 14 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM   1:58.81    2:00.09  
                  27.79       57.48 (29.69)     1:28.73 (31.25)     2:00.09 (31.36)
 15 Bowen, Kingsley           17 University-LE        1:59.01    2:01.05  
                  28.78       59.73 (30.95)     1:31.08 (31.35)     2:01.05 (29.97)
 16 Zixuan, Li                15 UN-NI                2:05.53    2:02.00  
                  28.23       58.90 (30.67)     1:30.49 (31.59)     2:02.00 (31.51)
 17 MacDonald, Colin          16 Allegheny North-AM   2:02.93    2:02.04  
                  28.99     1:00.30 (31.31)     1:32.17 (31.87)     2:02.04 (29.87)
 18 Beley, Jake               18 Franklin-AM          2:00.26    2:03.08  
                  28.88       59.24 (30.36)     1:30.81 (31.57)     2:03.08 (32.27)
 19 Collins, Allan            17 Titans-NI            2:06.12    2:03.35  
                  29.55     1:00.33 (30.78)     1:32.04 (31.71)     2:03.35 (31.31)
 20 Pokornowski, James        17 Titans-NI            2:00.18    2:03.36  
                  29.29     1:00.12 (30.83)     1:31.90 (31.78)     2:03.36 (31.46)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE       1:52.30    2:03.39  
                  27.92       58.59 (30.67)     1:31.22 (32.63)     2:03.39 (32.17)
 22 Hsiung, Ben               17 Jcc Sailfish-AM      2:03.72    2:04.16  
                  29.68     1:00.44 (30.76)     1:32.66 (32.22)     2:04.16 (31.50)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH  1:57.95    2:04.35  
                  29.53     1:01.16 (31.63)     1:32.28 (31.12)     2:04.35 (32.07)
 24 Patterson, Mark           17 Norwin Aqua-AM       2:01.42    2:04.66  
                  29.69     1:01.30 (31.61)     1:33.19 (31.89)     2:04.66 (31.47)
 25 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE      1:59.48    2:04.75  
                  29.51     1:01.41 (31.90)     1:33.41 (32.00)     2:04.75 (31.34)
 26 Clampffer, Cole           16 Hudson Heat-LE       2:06.58    2:05.07  
                  29.66     1:01.48 (31.82)     1:33.47 (31.99)     2:05.07 (31.60)
 27 Turnbull, Will            16 Tiger Sharks-LE      2:05.63    2:05.19  
                  30.25     1:01.99 (31.74)     1:33.59 (31.60)     2:05.19 (31.60)
 28 Josephson, Fritz          17 Countryside YMCA-OH  2:00.27    2:05.22  
                  29.38     1:01.19 (31.81)     1:33.79 (32.60)     2:05.22 (31.43)
 29 Wright, Chad              17 UN-LE                1:59.73    2:05.34  
                  29.22     1:00.52 (31.30)     1:33.02 (32.50)     2:05.34 (32.32)
 30 Bates, David              15 B3-LE                2:11.20    2:06.16  
                  29.32     1:00.45 (31.13)     1:33.12 (32.67)     2:06.16 (33.04)
 31 Lane, Graham              15 LESD-LE              2:07.99    2:06.95  
                  29.87     1:01.41 (31.54)     1:34.48 (33.07)     2:06.95 (32.47)
 32 Seibert, Seth             17 Springfield YMCA-OH  2:00.93    2:07.16  
                  31.06     1:03.33 (32.27)     1:35.58 (32.25)     2:07.16 (31.58)
 33 Ekas, Jacob               17 Millcreek-AM         2:07.32    2:07.18  
                  29.03     1:01.09 (32.06)     1:34.40 (33.31)     2:07.18 (32.78)
 34 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE      2:09.88    2:07.97  
                  30.14     1:02.73 (32.59)     1:36.15 (33.42)     2:07.97 (31.82)
 35 Lauren, Bobby             15 SwimStrong-LE        2:09.85    2:09.01  
                  30.40     1:03.52 (33.12)     1:37.00 (33.48)     2:09.01 (32.01)
 36 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE      2:05.23    2:09.22  
                  30.39     1:02.90 (32.51)     1:36.69 (33.79)     2:09.22 (32.53)
 37 Callithen, Nathan         15 Unattached Lesd-LE   2:09.75    2:09.25  
                  29.92     1:02.11 (32.19)     1:35.56 (33.45)     2:09.25 (33.69)
 38 Pecze, Smash              15 Lake Shore-LE        2:09.34    2:09.72  
                  30.79     1:03.42 (32.63)     1:36.81 (33.39)     2:09.72 (32.91)
 39 Yocca, SeaBass            15 Peters Township-AM   2:09.83    2:10.23  
                  30.74     1:04.14 (33.40)     1:37.86 (33.72)     2:10.23 (32.37)
 40 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM            NT    2:10.31  
                  31.15     1:04.03 (32.88)     1:37.25 (33.22)     2:10.31 (33.06)
 41 German, Jack              17 Countryside YMCA-OH  2:04.07    2:10.41  
                  29.93     1:02.99 (33.06)     1:36.69 (33.70)     2:10.41 (33.72)
 42 Dickman, Tim              16 Countryside YMCA-OH  1:58.00    2:10.90  
                  29.02     1:01.34 (32.32)     1:36.18 (34.84)     2:10.90 (34.72)
 43 Songer, Daniel            15 Allegheny North-AM   2:02.60    2:10.91  
                  31.01     1:03.28 (32.27)     1:36.73 (33.45)     2:10.91 (34.18)
 44 Adams, Jared              17 Hudson Heat-LE       2:06.93    2:11.00  
                  29.44     1:02.46 (33.02)     1:37.01 (34.55)     2:11.00 (33.99)
 45 Harkins, Harry            15 Chartiers Valley-AM       NT    2:11.83  
                  31.27     1:05.16 (33.89)     1:38.81 (33.65)     2:11.83 (33.02)
 46 Hoover, Liam              16 STAR-NI              2:07.53    2:12.11  
                  31.32     1:04.54 (33.22)     1:38.95 (34.41)     2:12.11 (33.16)
 47 Burgett, Dave             15 Lake Shore-LE        2:07.96    2:12.19  
                  30.89     1:03.82 (32.93)     1:38.39 (34.57)     2:12.19 (33.80)
 48 Mendez, Ben               17 Jcc Sailfish-AM      2:08.93    2:12.62  
                  31.24     1:04.04 (32.80)     1:38.76 (34.72)     2:12.62 (33.86)
 49 Kahmann, Robert           18 Countryside YMCA-OH  2:06.57    2:13.45  
                  30.56     1:03.95 (33.39)     1:38.97 (35.02)     2:13.45 (34.48)
 50 White, Baxter             17 LESD-LE              2:18.17    2:13.76  
                  31.18     1:05.35 (34.17)     1:39.61 (34.26)     2:13.76 (34.15)
 51 Novak, Nate               18 Upper St. Clair-AM   2:09.86    2:14.10  
                  30.82     1:04.49 (33.67)     1:39.15 (34.66)     2:14.10 (34.95)
 52 Moffa, Doni               17 Hudson Heat-LE       2:05.00    2:16.65  
                  32.31     1:07.39 (35.08)     1:42.12 (34.73)     2:16.65 (34.53)
 53 Kish, Jackson             15 Mt. Lebanon-AM            NT    2:18.25  
                  31.69     1:05.84 (34.15)     1:42.00 (36.16)     2:18.25 (36.25)
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.46  11/23/2013 Ross Palazzo, Hudson HEAT                    
Pool Records: * 55.34        2013 Stephan Hansen, SLU                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE         58.96      56.46!  11  
                  26.78       56.46 (29.68)                                        
  2 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE     59.31      58.74    9  
                  27.42       58.74 (31.32)                                        
  3 Otto, Luke                18 STAR-NI                59.37      59.08    8  
                  27.65       59.08 (31.43)                                        
  4 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM   1:00.41      59.36    7  
                  28.20       59.36 (31.16)                                        
  5 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM  1:00.22      59.60    6  
                  28.51       59.60 (31.09)                                        
  6 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM      1:00.45      59.92    5  
                  28.00       59.92 (31.92)                                        
  7 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH  1:01.30    1:00.22    4  
                  28.43     1:00.22 (31.79)                                        
  8 Spiro, Elijah             17 Unattached Lesd-LE   1:00.40    1:00.85    3  
                  28.91     1:00.85 (31.94)                                        
  9 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       1:01.37    1:00.86    2  
                  28.71     1:00.86 (32.15)                                        
 10 Uniatowski, Tukker        16 LESD-LE              1:01.50    1:01.34    1  
                  28.62     1:01.34 (32.72)                                        
B - Final
 11 Dyer, Matthew             17 Firestone-LE         1:03.04    1:00.60  
                  28.68     1:00.60 (31.92)                                        
 12 Stergar, Jared            16 LESD-LE              1:02.07    1:01.60  
                  29.29     1:01.60 (32.31)                                        
 13 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM          1:02.72    1:02.31  
                  29.15     1:02.31 (33.16)                                        
 14 Whitlock, Kenny           16 SwimStrong-LE        1:03.18    1:02.58  
                  29.10     1:02.58 (33.48)                                        
 15 Williams, Tomos           16 Upper St. Clair-AM   1:03.55    1:02.72  
                  29.20     1:02.72 (33.52)                                        
 16 Seibert, Seth             17 Springfield YMCA-OH  1:02.98    1:03.00  
                  29.44     1:03.00 (33.56)                                        
 17 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM        1:03.18    1:03.22  
                  29.70     1:03.22 (33.52)                                        
 18 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM       1:03.64    1:03.58  
                  30.02     1:03.58 (33.56)                                        
 19 Quinn, Jason              15 LESD-LE              1:02.28    1:06.30  
                  29.77     1:06.30 (36.53)                                        
 -- Brogan, Frannie           17 Canton-LE            1:01.73         DQ  
                  28.40          DQ (32.60)                                        
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.46  11/23/2013 Ross Palazzo, Hudson HEAT                    
Pool Records: * 55.34        2013 Stephan Hansen, SLU                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE         54.99      58.96  
                  27.85       58.96 (31.11)                                        
  2 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   1:01.41      59.31  
                  27.95       59.31 (31.36)                                        
  3 Otto, Luke                18 STAR-NI                58.61      59.37  
                  28.17       59.37 (31.20)                                        
  4 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM  1:01.98    1:00.22  
                  28.77     1:00.22 (31.45)                                        
  5 Spiro, Elijah             17 Unattached Lesd-LE     59.16    1:00.40  
                  28.63     1:00.40 (31.77)                                        
  6 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM     58.01    1:00.41  
                  28.79     1:00.41 (31.62)                                        
  7 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM        57.68    1:00.45  
                  28.44     1:00.45 (32.01)                                        
  8 Senkfor, Henry            17 LESD-LE                59.60    1:00.86  
                  28.84     1:00.86 (32.02)                                        
  9 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH    58.75    1:01.30  
                  29.15     1:01.30 (32.15)                                        
 10 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE            NT    1:01.37  
                  30.07     1:01.37 (31.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Uniatowski, Tukker        16 LESD-LE              1:02.42    1:01.50  
                  28.88     1:01.50 (32.62)                                        
 12 Brogan, Frannie           17 Canton-LE              58.50    1:01.73  
                  28.88     1:01.73 (32.85)                                        
 13 Stergar, Jared            16 LESD-LE              1:01.25    1:02.07  
                  29.42     1:02.07 (32.65)                                        
 14 Quinn, Jason              15 LESD-LE              1:01.87    1:02.28  
                  29.66     1:02.28 (32.62)                                        
 15 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM            59.73    1:02.72  
                  29.44     1:02.72 (33.28)                                        
 16 Seibert, Seth             17 Springfield YMCA-OH  1:01.74    1:02.98  
                  30.27     1:02.98 (32.71)                                        
 17 Dyer, Matthew             17 Firestone-LE           59.26    1:03.04  
                  29.92     1:03.04 (33.12)                                        
 18 Whitlock, Kenny           16 SwimStrong-LE        1:01.09    1:03.18  
                  29.44     1:03.18 (33.74)                                        
 18 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM          59.78    1:03.18  
                  29.93     1:03.18 (33.25)                                        
 20 Williams, Tomos           16 Upper St. Clair-AM   1:01.39    1:03.55  
                  30.04     1:03.55 (33.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM       1:04.31    1:03.64  
                  30.37     1:03.64 (33.27)                                        
 22 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM          1:03.08    1:03.81  
                  30.37     1:03.81 (33.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Wigton, Alex              15 LESD-LE              1:02.93    1:04.22  
                  29.78     1:04.22 (34.44)                                        
 24 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM   1:05.93    1:04.52  
                  30.45     1:04.52 (34.07)                                        
 25 Gregory, Isaiah           15 Stingrays-AM         1:03.89    1:04.56  
                  30.00     1:04.56 (34.56)                                        
 26 Yeung, David              18 LESD-LE              1:02.64    1:04.89  
                  31.14     1:04.89 (33.75)                                        
 27 Bowen, Kingsley           17 University-LE        1:02.33    1:05.26  
                  30.90     1:05.26 (34.36)                                        
 28 Stankivicz, Samuel        16 Lake Shore-LE             NT    1:05.32  
                  30.46     1:05.32 (34.86)                                        
 29 Pepka, Nolan              17 Cavalier-AM          1:02.71    1:05.34  
                  30.64     1:05.34 (34.70)                                        
 30 Hrabovsky, Kyle           16 Chartiers Valley-AM       NT    1:05.43  
                  31.26     1:05.43 (34.17)                                        
 31 Simpson, Ian              18 SwimStrong-LE        1:02.42    1:05.93  
                  30.83     1:05.93 (35.10)                                        
 32 Tonti, Josh               17 Allegheny North-AM   1:02.17    1:05.97  
                  31.82     1:05.97 (34.15)                                        
 33 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH  1:02.27    1:06.37  
                  31.42     1:06.37 (34.95)                                        
 34 Schmidt, Brody            16 Chartiers Valley-AM  1:05.45    1:06.38  
                  31.89     1:06.38 (34.49)                                        
 35 Papangelakis, George      15 UN-NI                1:06.80    1:06.44  
                  31.12     1:06.44 (35.32)                                        
 36 Doyle, Sean               17 Bethel Park-AM       1:03.46    1:06.63  
                  31.32     1:06.63 (35.31)                                        
 37 Sagasta, Justin           16 Titans-NI            1:06.22    1:06.65  
                  31.76     1:06.65 (34.89)                                        
 38 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM         1:04.71    1:06.74  
                  31.20     1:06.74 (35.54)                                        
 39 Chamberlain, Josh         16 Chartiers Valley-AM  1:06.37    1:06.86  
                  32.27     1:06.86 (34.59)                                        
 40 Yoder, Austin             16 Shaker Sharks-LE     1:06.68    1:06.98  
                  31.95     1:06.98 (35.03)                                        
 41 Mulcahey, Brendon         16 Hudson Heat-LE            NT    1:07.10  
                  31.42     1:07.10 (35.68)                                        
 42 Johnson, Ryan             17 Hudson Heat-LE       1:04.53    1:07.18  
                  31.48     1:07.18 (35.70)                                        
 42 Victor, Nik               17 Mt. Lebanon-AM       1:02.41    1:07.18  
                  31.32     1:07.18 (35.86)                                        
 44 Lersch, Patrick           16 Upper St. Clair-AM   1:06.26    1:07.21  
                  32.47     1:07.21 (34.74)                                        
 45 Nincke, Griffin           16 Chartiers Valley-AM  1:07.43    1:07.22  
                  31.99     1:07.22 (35.23)                                        
 46 Halle, Gage               15 Allegheny North-AM   1:04.65    1:07.33  
                  32.46     1:07.33 (34.87)                                        
 47 Ruddock, Michael          18 LESD-LE              1:07.25    1:07.37  
                  31.12     1:07.37 (36.25)                                        
 48 Trozenski, Sam            16 Mt. Lebanon-AM       1:03.79    1:07.46  
                  31.66     1:07.46 (35.80)                                        
 49 Krigger, Eben             15 Allegheny North-AM   1:06.71    1:07.57  
                  32.28     1:07.57 (35.29)                                        
 50 Krivacs, Jacob            16 Allegheny North-AM   1:05.74    1:07.73  
                  31.88     1:07.73 (35.85)                                        
 51 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE     1:06.83    1:08.01  
                  31.90     1:08.01 (36.11)                                        
 52 Csarny, Paul              18 Solon Stars-LE            NT    1:08.05  
                  32.32     1:08.05 (35.73)                                        
 53 Montalto, Anthony         16 Fox Chapel-AM        1:08.79    1:08.52  
                  32.80     1:08.52 (35.72)                                        
 54 Gowland, Spencer          17 University-LE        1:06.53    1:08.58  
                  29.85     1:08.58 (38.73)                                        
 55 Davis, Jacob              16 Stingrays-AM         1:07.60    1:08.99  
                  31.79     1:08.99 (37.20)                                        
 56 Jerry, Nate               16 LESD-LE              1:11.14    1:09.39  
                  32.30     1:09.39 (37.09)                                        
 57 Grespin, Joseph           15 Vacationland-LE      1:07.77    1:09.46  
                  33.23     1:09.46 (36.23)                                        
 58 Schlehr, Carl             16 Countryside YMCA-OH  1:07.15    1:09.54  
                  32.57     1:09.54 (36.97)                                        
 59 Brinker, Michael          17 Bethel Park-AM       1:07.60    1:09.55  
                  32.74     1:09.55 (36.81)                                        
 60 Cicco, Dante              17 Butler Y-AM          1:07.24    1:10.28  
                  33.09     1:10.28 (37.19)                                        
 61 Lane, William             15 Solon Stars-LE       1:08.70    1:10.68  
                  33.48     1:10.68 (37.20)                                        
 62 Imhoff, Thomas            16 Lancer-LE            1:04.76    1:11.13  
                  33.35     1:11.13 (37.78)                                        
 63 Andrezeski, Alan          15 Millcreek-AM         1:07.48    1:14.78  
                  35.37     1:14.78 (39.41)                                        
 64 Peters, Benjamin          15 LESD-LE              1:38.01    1:17.24  
                  36.50     1:17.24 (40.74)                                        
 -- Young, John               15 UN-NI                1:03.34         DQ  
                  28.81          DQ (32.34)                                        
 -- George, Luke              17 Ridgewood YMCA-LE    1:05.62         DQ  
                  31.59          DQ (34.72)                                        
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.34  11/17/2012 Ross Palazzo, Hudson HEAT                  
Pool Records: * 2:00.70        2013 Johan G. Roth, La Salle                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE       1:57.74    2:04.65   11  
                  27.83       59.10 (31.27)     1:31.59 (32.49)     2:04.65 (33.06)
  2 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM  2:15.39    2:08.94    9  
                  30.08     1:02.90 (32.82)     1:36.61 (33.71)     2:08.94 (32.33)
  3 Otto, Luke                18 STAR-NI              2:08.41    2:10.95    8  
                  29.64     1:03.06 (33.42)     1:37.21 (34.15)     2:10.95 (33.74)
  4 Young, John               15 UN-NI                2:18.23    2:11.56    7  
                  29.59     1:03.11 (33.52)     1:37.18 (34.07)     2:11.56 (34.38)
  5 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM   2:05.42    2:11.67    6  
                  29.54     1:02.80 (33.26)     1:36.98 (34.18)     2:11.67 (34.69)
  6 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH  2:05.77    2:12.77    5  
                  29.74     1:03.72 (33.98)     1:38.12 (34.40)     2:12.77 (34.65)
  7 Chan, Will                13 Unattached Lesd-LE   2:15.29    2:13.02    4  
                  29.66     1:03.96 (34.30)     1:39.93 (35.97)     2:13.02 (33.09)
  8 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       2:10.74    2:13.46    3  
                  30.13     1:04.65 (34.52)     1:39.57 (34.92)     2:13.46 (33.89)
  9 Stergar, Jared            16 LESD-LE              2:17.23    2:14.35    2  
                  30.09     1:04.68 (34.59)     1:39.77 (35.09)     2:14.35 (34.58)
 10 Uniatowski, Tukker        16 LESD-LE              2:22.58    2:14.95    1  
                  30.12     1:04.12 (34.00)     1:38.84 (34.72)     2:14.95 (36.11)
 11 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM       2:17.57    2:15.49  
                  30.59     1:05.05 (34.46)     1:40.05 (35.00)     2:15.49 (35.44)
 12 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM      2:10.53    2:16.34  
                  29.73     1:04.08 (34.35)     1:39.83 (35.75)     2:16.34 (36.51)
 13 Spiro, Elijah             17 Unattached Lesd-LE   2:15.74    2:18.43  
                  31.42     1:06.65 (35.23)     1:42.43 (35.78)     2:18.43 (36.00)
 14 Schmidt, Brody            16 Chartiers Valley-AM  2:16.14    2:18.87  
                  32.43     1:07.91 (35.48)     1:43.73 (35.82)     2:18.87 (35.14)
 15 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM          2:09.98    2:19.30  
                  30.63     1:06.15 (35.52)     1:42.31 (36.16)     2:19.30 (36.99)
 16 Brogan, Frannie           17 Canton-LE            2:16.00    2:19.64  
                  29.92     1:05.17 (35.25)     1:42.35 (37.18)     2:19.64 (37.29)
 17 Papangelakis, George      15 UN-NI                2:19.27    2:20.45  
                  32.28     1:07.07 (34.79)     1:44.24 (37.17)     2:20.45 (36.21)
 18 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM        2:11.64    2:20.71  
                  31.49     1:06.61 (35.12)     1:43.59 (36.98)     2:20.71 (37.12)
 19 Sagasta, Justin           16 Titans-NI            2:22.90    2:21.17  
                  31.29     1:07.43 (36.14)     1:44.30 (36.87)     2:21.17 (36.87)
 20 Doyle, Sean               17 Bethel Park-AM       2:22.34    2:23.14  
                  32.79     1:08.65 (35.86)     1:45.40 (36.75)     2:23.14 (37.74)
 21 Nincke, Griffin           16 Chartiers Valley-AM  2:26.06    2:23.53  
                  32.73     1:09.53 (36.80)     1:46.54 (37.01)     2:23.53 (36.99)
 22 Williams, Tomos           16 Upper St. Clair-AM   2:21.83    2:23.57  
                  31.95     1:08.06 (36.11)     1:45.54 (37.48)     2:23.57 (38.03)
 23 Trozenski, Sam            16 Mt. Lebanon-AM       2:22.71    2:24.97  
                  32.65     1:09.37 (36.72)     1:47.49 (38.12)     2:24.97 (37.48)
 24 Johnson, Ryan             17 Hudson Heat-LE       2:22.20    2:25.09  
                  31.76     1:08.04 (36.28)     1:46.18 (38.14)     2:25.09 (38.91)
 25 Yoder, Austin             16 Shaker Sharks-LE     2:23.70    2:26.53  
                  32.68     1:09.98 (37.30)     1:48.11 (38.13)     2:26.53 (38.42)
 26 Hrabovsky, Kyle           16 Chartiers Valley-AM       NT    2:27.58  
                  32.97     1:11.45 (38.48)     1:50.00 (38.55)     2:27.58 (37.58)
 27 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH  2:17.78    2:27.70  
                  33.47     1:11.23 (37.76)     1:49.26 (38.03)     2:27.70 (38.44)
 28 Halle, Gage               15 Allegheny North-AM   2:20.60    2:28.19  
                  33.81     1:09.83 (36.02)     1:48.71 (38.88)     2:28.19 (39.48)
 29 Schlehr, Carl             16 Countryside YMCA-OH  2:27.98    2:28.74  
                  32.08     1:10.01 (37.93)     1:49.49 (39.48)     2:28.74 (39.25)
 30 Victor, Nik               17 Mt. Lebanon-AM       2:15.93    2:29.18  
                  32.87     1:10.38 (37.51)     1:49.55 (39.17)     2:29.18 (39.63)
 31 Liu, Kevin                15 Upper St. Clair-AM   2:26.07    2:31.32  
                  32.34     1:10.20 (37.86)     1:50.51 (40.31)     2:31.32 (40.81)
 32 Lane, William             15 Solon Stars-LE       2:27.23    2:33.79  
                  34.28     1:12.94 (38.66)     1:53.55 (40.61)     2:33.79 (40.24)
 33 Kondratiev, Michael       16 UN-LE                2:28.09    2:36.30  
                  34.88     1:14.55 (39.67)     1:55.20 (40.65)     2:36.30 (41.10)
 
Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.19        2002 Tyler O'Halloran - PS-LE, PS-LE              
Pool Records: * 48.40        2013 Shintaro Noguchi, Ford                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM     49.30      49.12!  11  
                  22.69       49.12 (26.43)                                        
  2 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM     49.59      50.11!   9  
                  23.72       50.11 (26.39)                                        
  3 Petrov, Dmitriy           18 LESD-LE                50.45      50.97    8  
                  23.88       50.97 (27.09)                                        
  4 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE         51.16      51.72    7  
                  24.52       51.72 (27.20)                                        
  5 Marlin, Chris             19 SwimStrong-LE          49.88      52.13    6  
                  23.96       52.13 (28.17)                                        
  6 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH    50.81      52.20    5  
                  24.40       52.20 (27.80)                                        
  7 Dixon, William            16 UN-NI                  54.03      52.31    4  
                  24.33       52.31 (27.98)                                        
  8 Pichette, Mike            16 SwimStrong-LE          52.01      52.34    3  
                  24.12       52.34 (28.22)                                        
  9 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM     53.12      52.59    2  
                  24.92       52.59 (27.67)                                        
 10 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM         54.04      52.63    1  
                  24.84       52.63 (27.79)                                        
 11 Brady, Connor             17 Penguins-LE            52.17      52.88  
                  24.97       52.88 (27.91)                                        
 12 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM     53.01      53.29  
                  25.10       53.29 (28.19)                                        
 13 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM           53.16      53.32  
                  24.60       53.32 (28.72)                                        
 14 Zixuan, Li                15 UN-NI                  53.87      53.33  
                  24.86       53.33 (28.47)                                        
 15 George, Kevin             16 Countryside YMCA-OH    54.14      53.67  
                  25.37       53.67 (28.30)                                        
 16 Uhrin, Brian              16 Jcc Sailfish-AM        52.18      53.72  
                  24.99       53.72 (28.73)                                        
 17 Bowen, Kingsley           17 University-LE          52.58      53.92  
                  25.23       53.92 (28.69)                                        
 18 Krusinski, Mark           16 SwimStrong-LE          52.61      53.95  
                  25.18       53.95 (28.77)                                        
 19 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics-AM       55.25      53.97  
                  25.38       53.97 (28.59)                                        
 20 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM            NT      54.03  
                  25.05       54.03 (28.98)                                        
 21 Kolesar, Brad             18 Jcc Sailfish-AM        51.21      54.08  
                  25.40       54.08 (28.68)                                        
 22 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM         55.04      54.25  
                  25.61       54.25 (28.64)                                        
 23 Deemer, Ryan              17 LESD-LE                55.93      54.38  
                  25.89       54.38 (28.49)                                        
 24 Spiro, Elijah             17 Unattached Lesd-LE     52.84      54.45  
                  26.04       54.45 (28.41)                                        
 25 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE         54.29      54.64  
                  26.19       54.64 (28.45)                                        
 26 Otto, Luke                18 STAR-NI                55.85      54.80  
                  25.65       54.80 (29.15)                                        
 27 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM            53.56      55.10  
                  25.73       55.10 (29.37)                                        
 28 Ruddock, Michael          18 LESD-LE                54.68      55.17  
                  24.99       55.17 (30.18)                                        
 29 Graham, iv, BJ            17 Firestone-LE           54.12      55.25  
                  25.04       55.25 (30.21)                                        
 30 Wright, Chad              17 UN-LE                  53.86      55.29  
                  26.09       55.29 (29.20)                                        
 31 Puckace, Matt             16 LESD-LE                57.17      55.38  
                  25.61       55.38 (29.77)                                        
 32 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM          53.96      55.45  
                  26.12       55.45 (29.33)                                        
 33 Worobetz, Tory            17 Countryside YMCA-OH    53.47      55.47  
                  25.78       55.47 (29.69)                                        
 34 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM     54.80      55.49  
                  25.70       55.49 (29.79)                                        
 35 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI              54.82      55.52  
                  26.45       55.52 (29.07)                                        
 36 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH    52.95      55.55  
                  25.45       55.55 (30.10)                                        
 37 Pepka, Nolan              17 Cavalier-AM            56.22      55.57  
                  25.63       55.57 (29.94)                                        
 38 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM     58.67      55.62  
                  25.77       55.62 (29.85)                                        
 39 Gregory, Isaiah           15 Stingrays-AM           55.77      55.83  
                  25.67       55.83 (30.16)                                        
 40 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM     53.94      55.87  
                  25.97       55.87 (29.90)                                        
 41 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM           55.32      56.02  
                  26.00       56.02 (30.02)                                        
 42 Stergar, Jared            16 LESD-LE                55.19      56.08  
                  26.56       56.08 (29.52)                                        
 43 Arslanian, D.J.           15 SwimStrong-LE          53.41      56.12  
                  26.49       56.12 (29.63)                                        
 44 Gowland, Spencer          17 University-LE          55.47      56.15  
                  26.35       56.15 (29.80)                                        
 45 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM        55.15      56.18  
                  26.31       56.18 (29.87)                                        
 45 Owens, Steven             15 Millcreek-AM           54.89      56.18  
                  26.06       56.18 (30.12)                                        
 47 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM         56.31      56.23  
                  26.34       56.23 (29.89)                                        
 48 Mulcahey, Brendon         16 Hudson Heat-LE         52.59      56.39  
                  26.44       56.39 (29.95)                                        
 49 Beley, Jake               18 Franklin-AM            53.19      56.41  
                  26.03       56.41 (30.38)                                        
 50 Neal, Peter               17 Allegheny North-AM     54.84      56.48  
                  26.84       56.48 (29.64)                                        
 51 Hoover, Liam              16 STAR-NI                55.05      56.54  
                  26.56       56.54 (29.98)                                        
 52 Quinn, Jason              15 LESD-LE                58.10      56.58  
                  26.94       56.58 (29.64)                                        
 53 MacDonald, Colin          16 Allegheny North-AM     55.09      56.64  
                  27.09       56.64 (29.55)                                        
 54 Lake, Trevor              16 Lake Shore-LE          56.56      56.99  
                  25.82       56.99 (31.17)                                        
 55 Yocca, SeaBass            15 Peters Township-AM     58.15      57.03  
                  26.71       57.03 (30.32)                                        
 56 German, Jack              17 Countryside YMCA-OH    53.92      57.12  
                  26.75       57.12 (30.37)                                        
 57 Steffey, Max              16 LESD-LE                56.75      57.15  
                  26.74       57.15 (30.41)                                        
 58 Stankivicz, Samuel        16 Lake Shore-LE          56.51      57.19  
                  26.27       57.19 (30.92)                                        
 59 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM         58.58      57.38  
                  26.51       57.38 (30.87)                                        
 60 Martin, Matt              15 SwimStrong-LE          57.42      57.42  
                  27.51       57.42 (29.91)                                        
 61 Lingafelter, Alex         17 Solon Stars-LE         58.89      57.43  
                  26.86       57.43 (30.57)                                        
 62 Bates, David              15 B3-LE                  58.04      57.52  
                  27.03       57.52 (30.49)                                        
 63 Westrick, Ross            18 Countryside YMCA-OH    56.96      57.53  
                  26.94       57.53 (30.59)                                        
 64 Harkins, Harry            15 Chartiers Valley-AM    58.88      57.54  
                  27.15       57.54 (30.39)                                        
 65 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE      58.65      57.66  
                  27.36       57.66 (30.30)                                        
 66 Poletta, Dominic          15 Green-LE               57.83      57.72  
                  25.57       57.72 (32.15)                                        
 67 Nucerino, Alex            15 Countryside YMCA-OH    57.29      57.76  
                  27.43       57.76 (30.33)                                        
 68 Victor, Nik               17 Mt. Lebanon-AM         55.16      57.80  
                  27.20       57.80 (30.60)                                        
 69 Turnbull, Will            16 Tiger Sharks-LE        55.10      57.90  
                  27.00       57.90 (30.90)                                        
 70 Friday, Nick              16 Bethel Park-AM         57.81      57.97  
                  26.85       57.97 (31.12)                                        
 71 Kelly, Christian          17 Upper St. Clair-AM     58.38      58.00  
                  27.37       58.00 (30.63)                                        
 72 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH    51.55      58.02  
                  27.02       58.02 (31.00)                                        
 73 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                  56.79      58.25  
                  26.83       58.25 (31.42)                                        
 73 Montalto, Anthony         16 Fox Chapel-AM          54.11      58.25  
                  27.07       58.25 (31.18)                                        
 75 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE                58.19      58.26  
                  27.31       58.26 (30.95)                                        
 76 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE       57.60      58.28  
                  27.68       58.28 (30.60)                                        
 77 Walls, Nathan             17 Butler Y-AM            57.34      58.35  
                  27.63       58.35 (30.72)                                        
 78 Deemer, Joey              15 Unattached Lesd-LE     58.95      58.40  
                  26.33       58.40 (32.07)                                        
 79 Whiteman, Nicholas        18 Franklin-AM               NT      58.41  
                  27.13       58.41 (31.28)                                        
 80 Rice, Alex                18 Mt. Lebanon-AM         55.61      58.50  
                  26.54       58.50 (31.96)                                        
 81 Lauren, Bobby             15 SwimStrong-LE          55.70      58.74  
                  26.31       58.74 (32.43)                                        
 82 Martin, Connor            17 Peters Township-AM     56.99      58.91  
                  27.50       58.91 (31.41)                                        
 83 Crookshanks, Michael      17 LESD-LE              1:00.97      58.98  
                  27.51       58.98 (31.47)                                        
 84 Tonti, Josh               17 Allegheny North-AM     56.00      59.34  
                  27.37       59.34 (31.97)                                        
 85 Madden, Tim               16 Dolphins-NI            58.99      59.37  
                  28.05       59.37 (31.32)                                        
 86 Darwish, Sam              15 Firestone-LE           58.69      59.94  
                  27.89       59.94 (32.05)                                        
 87 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI               58.89    1:00.02  
                  28.17     1:00.02 (31.85)                                        
 88 Grespin, Joseph           15 Vacationland-LE        58.99    1:00.24  
                  28.15     1:00.24 (32.09)                                        
 89 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM        55.24    1:00.26  
                  27.76     1:00.26 (32.50)                                        
 89 Whitley, August           16 Shaker Sharks-LE       58.43    1:00.26  
                  27.82     1:00.26 (32.44)                                        
 91 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE        58.99    1:00.37  
                  27.54     1:00.37 (32.83)                                        
 92 Jerry, Nate               16 LESD-LE              1:01.04    1:00.61  
                  27.85     1:00.61 (32.76)                                        
 93 Adams, Jared              17 Hudson Heat-LE         58.89    1:00.70  
                  27.66     1:00.70 (33.04)                                        
 94 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT    1:00.76  
                  28.35     1:00.76 (32.41)                                        
 95 Fomin, Tim                13 LESD-LE              1:06.00    1:00.90  
                  27.53     1:00.90 (33.37)                                        
 96 Badertscher, Andy         17 Unattached Mrst-LE        NT    1:01.15  
                  28.23     1:01.15 (32.92)                                        
 97 Lane, William             15 Solon Stars-LE            NT    1:01.21  
                  28.16     1:01.21 (33.05)                                        
 98 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM          57.66    1:01.35  
                  28.20     1:01.35 (33.15)                                        
 99 Davis, Jacob              16 Stingrays-AM              NT    1:03.67  
                  28.75     1:03.67 (34.92)                                        
100 Remen, Matt               17 Lancer-LE              58.97    1:04.64  
                  29.10     1:04.64 (35.54)                                        
101 Ulizzi, Vincent           17 LESD-LE              1:04.23    1:05.56  
                  27.70     1:05.56 (37.86)                                        
 -- Weiss, Adam               18 Penguins-LE            56.97         DQ  
                  27.59          DQ (31.99)                                        
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.78  11/19/2011 Christian T McCurdy, Fox Chapel-AM         
Pool Records: * 1:48.17        2013 Oliver D Keegan, GW                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:58.38    1:51.07   11  
                  24.53       52.52 (27.99)     1:21.28 (28.76)     1:51.07 (29.79)
  2 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   1:58.79    1:55.05    9  
                  25.51       54.89 (29.38)     1:25.38 (30.49)     1:55.05 (29.67)
  3 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM       2:00.51    1:58.79    8  
                  25.91       55.42 (29.51)     1:26.68 (31.26)     1:58.79 (32.11)
  4 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM       2:00.68    1:59.42    7  
                  26.06       55.56 (29.50)     1:26.89 (31.33)     1:59.42 (32.53)
  5 Uhrin, Brian              16 Jcc Sailfish-AM      2:03.13    1:59.50    6  
                  26.73       56.97 (30.24)     1:28.07 (31.10)     1:59.50 (31.43)
  6 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM   2:02.74    1:59.94    5  
                  26.32       57.25 (30.93)     1:28.62 (31.37)     1:59.94 (31.32)
  7 Puckace, Matt             16 LESD-LE              2:02.51    1:59.98    4  
                  26.37       56.68 (30.31)     1:28.15 (31.47)     1:59.98 (31.83)
  8 Dixon, William            16 UN-NI                2:02.46    2:00.17    3  
                  25.52       55.36 (29.84)     1:27.22 (31.86)     2:00.17 (32.95)
  9 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            2:00.77    2:00.23    2  
                  26.81       57.00 (30.19)     1:28.86 (31.86)     2:00.23 (31.37)
 10 Wright, Chad              17 UN-LE                2:01.79    2:01.04    1  
                  26.89       57.32 (30.43)     1:28.76 (31.44)     2:01.04 (32.28)
B - Final
 11 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM        2:04.09    1:59.95  
                  26.97       57.19 (30.22)     1:28.66 (31.47)     1:59.95 (31.29)
 12 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE    2:06.31    2:01.02  
                  27.07       57.64 (30.57)     1:29.64 (32.00)     2:01.02 (31.38)
 13 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE              2:07.20    2:01.85  
                  26.91       57.66 (30.75)     1:29.41 (31.75)     2:01.85 (32.44)
 14 Kolesar, Brad             18 Jcc Sailfish-AM      2:09.42    2:02.75  
                  26.61       57.31 (30.70)     1:30.11 (32.80)     2:02.75 (32.64)
 15 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                2:06.62    2:03.86  
                  27.47       59.21 (31.74)     1:31.45 (32.24)     2:03.86 (32.41)
 16 Hoover, Liam              16 STAR-NI              2:06.41    2:04.85  
                  26.92       57.84 (30.92)     1:30.57 (32.73)     2:04.85 (34.28)
 17 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE     2:08.13    2:05.31  
                  27.93       59.27 (31.34)     1:31.91 (32.64)     2:05.31 (33.40)
 18 Whiteman, Nicholas        18 Franklin-AM          2:09.00    2:07.18  
                  27.03       58.25 (31.22)     1:31.83 (33.58)     2:07.18 (35.35)
 19 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM   2:08.42    2:07.60  
                  27.28       58.86 (31.58)     1:32.75 (33.89)     2:07.60 (34.85)
 20 Neal, Peter               17 Allegheny North-AM   2:10.52    2:07.68  
                  27.61       59.75 (32.14)     1:33.57 (33.82)     2:07.68 (34.11)
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.78  11/19/2011 Christian T McCurdy, Fox Chapel-AM         
Pool Records: * 1:48.17        2013 Oliver D Keegan, GW                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schaetzle, Griffin        16 Erie Aquatics-AM     2:01.05    1:56.96  
                  25.79       55.31 (29.52)     1:25.64 (30.33)     1:56.96 (31.32)
  2 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:50.43    1:58.38  
                  26.66       57.06 (30.40)     1:28.09 (31.03)     1:58.38 (30.29)
  3 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   1:54.36    1:58.79  
                  26.65       58.48 (31.83)     1:28.91 (30.43)     1:58.79 (29.88)
  4 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM       1:58.93    2:00.51  
                  26.56       57.19 (30.63)     1:28.53 (31.34)     2:00.51 (31.98)
  5 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM       2:03.70    2:00.68  
                  26.84       57.02 (30.18)     1:27.65 (30.63)     2:00.68 (33.03)
  6 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            2:00.07    2:00.77  
                  27.36       58.11 (30.75)     1:29.49 (31.38)     2:00.77 (31.28)
  7 Wright, Chad              17 UN-LE                1:59.65    2:01.79  
                  27.09       57.90 (30.81)     1:29.59 (31.69)     2:01.79 (32.20)
  8 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE       2:10.65    2:01.88  
                  26.97       57.97 (31.00)     1:29.69 (31.72)     2:01.88 (32.19)
  9 Dixon, William            16 UN-NI                2:04.28    2:02.46  
                  26.43       56.68 (30.25)     1:29.23 (32.55)     2:02.46 (33.23)
 10 Puckace, Matt             16 LESD-LE              2:08.22    2:02.51  
                  26.95       58.08 (31.13)     1:30.01 (31.93)     2:02.51 (32.50)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM   2:11.29    2:02.74  
                  27.40       59.29 (31.89)     1:30.89 (31.60)     2:02.74 (31.85)
 12 Uhrin, Brian              16 Jcc Sailfish-AM      1:59.96    2:03.13  
                  27.04       58.45 (31.41)     1:30.26 (31.81)     2:03.13 (32.87)
 13 Donovan, Noah             17 Butler Y-AM          1:57.21    2:04.04  
                  27.86       59.36 (31.50)     1:31.72 (32.36)     2:04.04 (32.32)
 14 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM        2:08.50    2:04.09  
                  28.18       59.93 (31.75)     1:32.68 (32.75)     2:04.09 (31.41)
 15 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE    2:07.39    2:06.31  
                  27.50       59.69 (32.19)     1:33.09 (33.40)     2:06.31 (33.22)
 16 Hoover, Liam              16 STAR-NI              2:03.18    2:06.41  
                  28.15     1:00.08 (31.93)     1:33.32 (33.24)     2:06.41 (33.09)
 17 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                2:05.80    2:06.62  
                  28.28     1:00.35 (32.07)     1:33.21 (32.86)     2:06.62 (33.41)
 18 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE              2:07.26    2:07.20  
                  29.05     1:02.09 (33.04)     1:35.05 (32.96)     2:07.20 (32.15)
 19 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE     2:04.44    2:08.13  
                  28.64     1:01.43 (32.79)     1:35.05 (33.62)     2:08.13 (33.08)
 20 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM   2:04.52    2:08.42  
                  27.20       59.21 (32.01)     1:33.42 (34.21)     2:08.42 (35.00)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Whiteman, Nicholas        18 Franklin-AM               NT    2:09.00  
                  28.40     1:00.88 (32.48)     1:35.29 (34.41)     2:09.00 (33.71)
 22 Owens, Steven             15 Millcreek-AM         2:04.99    2:09.04  
                  29.25     1:02.43 (33.18)     1:35.66 (33.23)     2:09.04 (33.38)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Kolesar, Brad             18 Jcc Sailfish-AM      2:05.73    2:09.42  
                  28.38     1:00.31 (31.93)     1:34.44 (34.13)     2:09.42 (34.98)
 24 Neal, Peter               17 Allegheny North-AM   2:07.91    2:10.52  
                  28.92     1:01.78 (32.86)     1:36.28 (34.50)     2:10.52 (34.24)
 25 Worobetz, Tory            17 Countryside YMCA-OH  2:02.72    2:11.13  
                  28.51     1:01.49 (32.98)     1:35.84 (34.35)     2:11.13 (35.29)
 26 Steffey, Max              16 LESD-LE              2:11.40    2:13.05  
                  28.22     1:01.40 (33.18)     1:37.14 (35.74)     2:13.05 (35.91)
 27 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM      2:06.47    2:13.59  
                  28.78     1:02.13 (33.35)     1:37.81 (35.68)     2:13.59 (35.78)
 28 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH  2:01.38    2:14.05  
                  28.75     1:03.05 (34.30)     1:37.90 (34.85)     2:14.05 (36.15)
 29 Deemer, Joey              15 Unattached Lesd-LE   2:11.25    2:14.25  
                  27.21       59.63 (32.42)     1:36.21 (36.58)     2:14.25 (38.04)
 30 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI             2:11.01    2:16.60  
                  29.48     1:03.30 (33.82)     1:40.24 (36.94)     2:16.60 (36.36)
 31 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT    2:20.78  
                  31.47     1:06.51 (35.04)     1:42.86 (36.35)     2:20.78 (37.92)
 32 Wiley, William            16 Hudson Heat-LE       2:10.88    2:28.18  
                  30.42     1:07.48 (37.06)     1:47.77 (40.29)     2:28.18 (40.41)
 33 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH  1:55.60    2:31.27  
                  31.44     1:08.61 (37.17)     1:49.46 (40.85)     2:31.27 (41.81)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:50.88  11/23/2013 Grant House*, Countryside YMCA             
Pool Records: * 1:49.20        2013 Ripley J Danner, St Bonaventure            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH  1:56.30    1:50.88!  11  
                  23.98       52.43 (28.45)     1:24.69 (32.26)     1:50.88 (26.19)
  2 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE       1:56.49    1:52.66    9  
                  24.56       52.51 (27.95)     1:24.59 (32.08)     1:52.66 (28.07)
  3 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:58.15    1:52.73    8  
                  24.20       52.45 (28.25)     1:26.00 (33.55)     1:52.73 (26.73)
  4 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM          1:54.51    1:54.71    7  
                  24.70       53.39 (28.69)     1:28.72 (35.33)     1:54.71 (25.99)
  5 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   1:57.92    1:55.22    6  
                  24.95       54.17 (29.22)     1:28.61 (34.44)     1:55.22 (26.61)
  6 Senkfor, Henry            17 LESD-LE              1:57.07    1:55.62    5  
                  25.28       54.04 (28.76)     1:28.54 (34.50)     1:55.62 (27.08)
  7 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       1:58.02    1:56.97    4  
                  25.55       55.95 (30.40)     1:29.46 (33.51)     1:56.97 (27.51)
  8 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM   1:58.47    1:57.40    3  
                  25.48       54.51 (29.03)     1:28.95 (34.44)     1:57.40 (28.45)
  9 Quinn, Jason              15 LESD-LE              1:57.21    1:59.30    2  
                  25.57       55.21 (29.64)     1:30.18 (34.97)     1:59.30 (29.12)
 10 Otto, Luke                18 STAR-NI              1:58.36    1:59.89    1  
                  25.84       55.87 (30.03)     1:30.92 (35.05)     1:59.89 (28.97)
B - Final
 11 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM       1:58.56    1:55.33  
                  25.02       54.79 (29.77)     1:29.39 (34.60)     1:55.33 (25.94)
 12 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM         1:58.58    1:55.42  
                  25.41       54.25 (28.84)     1:27.92 (33.67)     1:55.42 (27.50)
 13 Zixuan, Li                15 UN-NI                2:00.71    1:56.55  
                  24.89       53.64 (28.75)     1:28.81 (35.17)     1:56.55 (27.74)
 14 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM      2:01.28    1:58.64  
                  25.96       58.03 (32.07)     1:31.17 (33.14)     1:58.64 (27.47)
 15 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM  2:01.36    1:59.48  
                  26.95       56.36 (29.41)     1:33.29 (36.93)     1:59.48 (26.19)
 16 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM  2:01.77    2:00.28  
                  25.90       57.83 (31.93)     1:31.68 (33.85)     2:00.28 (28.60)
 17 Reilman, Joey             16 Firestone-LE         2:00.86    2:00.45  
                  25.93       54.92 (28.99)     1:32.25 (37.33)     2:00.45 (28.20)
 18 Stergar, Jared            16 LESD-LE              2:00.81    2:01.14  
                  25.97       57.49 (31.52)     1:32.89 (35.40)     2:01.14 (28.25)
 19 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM          2:02.32    2:02.22  
                  25.90       57.33 (31.43)     1:33.46 (36.13)     2:02.22 (28.76)
 20 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE      2:02.93    2:04.28  
                  25.65       56.59 (30.94)     1:34.79 (38.20)     2:04.28 (29.49)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:50.88  11/23/2013 Grant House*, Countryside YMCA             
Pool Records: * 1:49.20        2013 Ripley J Danner, St Bonaventure            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM          1:53.01    1:54.51  
                  24.90       53.56 (28.66)     1:28.28 (34.72)     1:54.51 (26.23)
  2 House*, Grant             15 Countryside YMCA-OH  1:52.49    1:56.30  
                  25.17       55.02 (29.85)     1:28.61 (33.59)     1:56.30 (27.69)
  3 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE       1:48.49    1:56.49  
                  25.78       55.28 (29.50)     1:27.93 (32.65)     1:56.49 (28.56)
  4 Dudzinski, Ryan           17 Upper St. Clair-AM   1:57.53    1:56.97  
                  24.91       54.11 (29.20)     1:29.50 (35.39)     1:56.97 (27.47)
  5 Senkfor, Henry            17 LESD-LE              1:53.72    1:57.07  
                  25.51       54.24 (28.73)     1:28.99 (34.75)     1:57.07 (28.08)
  6 Quinn, Jason              15 LESD-LE              1:57.06    1:57.21  
                  25.54       55.08 (29.54)     1:29.36 (34.28)     1:57.21 (27.85)
  7 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   2:01.04    1:57.92  
                  24.47       54.23 (29.76)     1:30.88 (36.65)     1:57.92 (27.04)
  8 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       1:57.68    1:58.02  
                  25.80       55.57 (29.77)     1:30.16 (34.59)     1:58.02 (27.86)
  9 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   1:48.08    1:58.15  
                  25.28       54.58 (29.30)     1:30.01 (35.43)     1:58.15 (28.14)
 10 Otto, Luke                18 STAR-NI              1:56.87    1:58.36  
                  26.03       56.12 (30.09)     1:30.57 (34.45)     1:58.36 (27.79)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM   1:54.42    1:58.47  
                  25.77       55.97 (30.20)     1:30.16 (34.19)     1:58.47 (28.31)
 12 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM       1:58.37    1:58.56  
                  25.72       56.24 (30.52)     1:31.61 (35.37)     1:58.56 (26.95)
 13 Ekas, Jonathan            18 Millcreek-AM         2:03.77    1:58.58  
                  25.48       54.92 (29.44)     1:29.57 (34.65)     1:58.58 (29.01)
 14 Hardwick, Alex            18 Upper St. Clair-AM   1:58.19    1:59.21  
                  25.65       55.27 (29.62)     1:32.45 (37.18)     1:59.21 (26.76)
 15 Zixuan, Li                15 UN-NI                2:01.17    2:00.71  
                  26.02       56.38 (30.36)     1:32.54 (36.16)     2:00.71 (28.17)
 16 Stergar, Jared            16 LESD-LE              1:58.52    2:00.81  
                  26.23       57.81 (31.58)     1:32.49 (34.68)     2:00.81 (28.32)
 17 Reilman, Joey             16 Firestone-LE         2:09.00    2:00.86  
                  25.82       54.23 (28.41)     1:31.84 (37.61)     2:00.86 (29.02)
 18 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM      1:55.93    2:01.28  
                  25.87       57.53 (31.66)     1:32.74 (35.21)     2:01.28 (28.54)
 19 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM  2:03.84    2:01.36  
                  27.09       57.50 (30.41)     1:34.68 (37.18)     2:01.36 (26.68)
 20 Ramsey, Brian             15 Chartiers Valley-AM  2:10.92    2:01.77  
                  27.05     1:00.08 (33.03)     1:34.13 (34.05)     2:01.77 (27.64)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Stevenson, Tyler          15 Franklin-AM          1:58.60    2:02.32  
                  26.00       57.81 (31.81)     1:33.81 (36.00)     2:02.32 (28.51)
 22 Dauch, Gabe               18 Vacationland-LE      2:06.57    2:02.93  
                  26.14       56.10 (29.96)     1:33.29 (37.19)     2:02.93 (29.64)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Cummings, Chadd           16 Butler Y-AM          1:59.71    2:03.13  
                  25.99       58.24 (32.25)     1:33.36 (35.12)     2:03.13 (29.77)
 24 Booth, Eric               15 Norwin Aqua-AM       2:06.82    2:03.23  
                  26.88       58.08 (31.20)     1:34.22 (36.14)     2:03.23 (29.01)
 25 Young, John               15 UN-NI                2:08.58    2:03.35  
                  26.17       57.99 (31.82)     1:34.27 (36.28)     2:03.35 (29.08)
 26 Uniatowski, Tukker        16 LESD-LE              2:05.50    2:03.84  
                  26.72       59.73 (33.01)     1:33.81 (34.08)     2:03.84 (30.03)
 27 Wong, Braedon             15 Upper St. Clair-AM   2:11.00    2:03.87  
                  25.40       55.43 (30.03)     1:33.21 (37.78)     2:03.87 (30.66)
 28 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE       2:05.82    2:03.96  
                  25.48       57.07 (31.59)     1:35.98 (38.91)     2:03.96 (27.98)
 29 Dyer, Matthew             17 Firestone-LE         1:57.89    2:04.20  
                  27.30     1:00.33 (33.03)     1:35.27 (34.94)     2:04.20 (28.93)
 30 Beley, Jake               18 Franklin-AM          2:01.15    2:04.43  
                  26.58       57.48 (30.90)     1:34.50 (37.02)     2:04.43 (29.93)
 31 Slabe, Matt               16 Countryside YMCA-OH  2:06.02    2:04.49  
                  27.05       58.38 (31.33)     1:37.89 (39.51)     2:04.49 (26.60)
 32 Lersch, Patrick           16 Upper St. Clair-AM   2:02.60    2:04.74  
                  26.06       57.24 (31.18)     1:35.46 (38.22)     2:04.74 (29.28)
 33 Wright, Chad              17 UN-LE                2:00.79    2:04.92  
                  26.68       57.34 (30.66)     1:36.11 (38.77)     2:04.92 (28.81)
 34 Gregory, Isaiah           15 Stingrays-AM         2:07.48    2:05.18  
                  26.70       59.52 (32.82)     1:36.14 (36.62)     2:05.18 (29.04)
 35 Krivacs, Jacob            16 Allegheny North-AM   2:13.18    2:05.19  
                  28.13       59.78 (31.65)     1:36.77 (36.99)     2:05.19 (28.42)
 36 Stahara, Mitch            17 Bethel Park-AM       2:06.65    2:05.28  
                  26.18       58.57 (32.39)     1:36.67 (38.10)     2:05.28 (28.61)
 37 Puckace, Matt             16 LESD-LE              2:11.09    2:05.32  
                  25.94       58.06 (32.12)     1:36.45 (38.39)     2:05.32 (28.87)
 38 Clampffer, Cole           16 Hudson Heat-LE       2:03.76    2:05.35  
                  27.63       58.74 (31.11)     1:37.38 (38.64)     2:05.35 (27.97)
 39 Kelly, Christian          17 Upper St. Clair-AM   2:01.82    2:05.45  
                  26.93       59.40 (32.47)     1:35.81 (36.41)     2:05.45 (29.64)
 40 Spiro, Elijah             17 Unattached Lesd-LE   2:05.16    2:05.47  
                  26.23       59.94 (33.71)     1:34.14 (34.20)     2:05.47 (31.33)
 41 Johnsen, Jake             17 Upper St. Clair-AM   2:07.15    2:05.66  
                  25.85       59.62 (33.77)     1:37.14 (37.52)     2:05.66 (28.52)
 42 Chamberlain, Josh         16 Chartiers Valley-AM  2:08.34    2:06.15  
                  27.58     1:00.11 (32.53)     1:38.29 (38.18)     2:06.15 (27.86)
 43 Sagasta, Justin           16 Titans-NI            2:08.20    2:06.38  
                  28.12     1:02.20 (34.08)     1:37.57 (35.37)     2:06.38 (28.81)
 44 Stankivicz, Samuel        16 Lake Shore-LE        2:06.34    2:06.58  
                  26.56       58.27 (31.71)     1:35.55 (37.28)     2:06.58 (31.03)
 45 Williams, Tomos           16 Upper St. Clair-AM   2:10.05    2:06.75  
                  27.53     1:00.69 (33.16)     1:37.30 (36.61)     2:06.75 (29.45)
 46 Pepka, Nolan              17 Cavalier-AM          2:07.08    2:06.77  
                  26.29       59.43 (33.14)     1:37.31 (37.88)     2:06.77 (29.46)
 47 Donovan, Noah             17 Butler Y-AM          1:59.02    2:06.81  
                  26.88       59.58 (32.70)     1:37.91 (38.33)     2:06.81 (28.90)
 48 Bates, David              15 B3-LE                2:11.01    2:07.01  
                  27.25       58.94 (31.69)     1:37.51 (38.57)     2:07.01 (29.50)
 49 Yocca, SeaBass            15 Peters Township-AM   2:09.86    2:07.02  
                  25.55       57.76 (32.21)     1:38.70 (40.94)     2:07.02 (28.32)
 50 Smith, Neal               16 Jcc Sailfish-AM      2:06.87    2:07.08  
                  26.66     1:00.33 (33.67)     1:37.27 (36.94)     2:07.08 (29.81)
 51 Patterson, Mark           17 Norwin Aqua-AM       2:08.96    2:07.10  
                  27.78       59.21 (31.43)     1:37.65 (38.44)     2:07.10 (29.45)
 52 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE     2:02.55    2:07.19  
                  27.59     1:00.07 (32.48)     1:37.43 (37.36)     2:07.19 (29.76)
 53 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM        2:01.50    2:07.24  
                  27.39     1:01.31 (33.92)     1:37.24 (35.93)     2:07.24 (30.00)
 54 Worobetz, Noah            16 Countryside YMCA-OH  2:11.57    2:07.28  
                  27.01       58.84 (31.83)     1:37.77 (38.93)     2:07.28 (29.51)
 55 Gregory, Norman           16 Stingrays-AM         2:07.41    2:07.34  
                  26.57     1:00.35 (33.78)     1:37.91 (37.56)     2:07.34 (29.43)
 56 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH  1:58.59    2:07.37  
                  26.97       58.21 (31.24)     1:36.61 (38.40)     2:07.37 (30.76)
 57 Nincke, Griffin           16 Chartiers Valley-AM  2:13.07    2:07.68  
                  27.76     1:01.30 (33.54)     1:38.44 (37.14)     2:07.68 (29.24)
 58 Montalto, Anthony         16 Fox Chapel-AM        2:05.91    2:07.92  
                  10.17       58.94 (48.77)     1:37.34 (38.40)     2:07.92 (30.58)
 59 Folz, Francis             17 Butler Y-AM          2:08.41    2:07.94  
                  27.05       58.09 (31.04)     1:39.25 (41.16)     2:07.94 (28.69)
 60 Owens, Steven             15 Millcreek-AM         2:04.99    2:08.19  
                  27.17     1:00.28 (33.11)     1:39.67 (39.39)     2:08.19 (28.52)
 61 Martin, Connor            17 Peters Township-AM   2:10.91    2:08.22  
                  27.63     1:02.18 (34.55)     1:39.87 (37.69)     2:08.22 (28.35)
 62 Tavoletti, Vinny          17 Bethel Park-AM       2:09.05    2:08.29  
                  24.93       55.26 (30.33)     1:37.74 (42.48)     2:08.29 (30.55)
 63 Hoover, Liam              16 STAR-NI              2:01.00    2:08.34  
                  26.90       59.18 (32.28)     1:38.55 (39.37)     2:08.34 (29.79)
 64 Krigger, Eben             15 Allegheny North-AM   2:11.51    2:08.39  
                  28.25     1:01.18 (32.93)     1:39.20 (38.02)     2:08.39 (29.19)
 65 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            2:10.63    2:08.44  
                  26.84       56.70 (29.86)     1:40.91 (44.21)     2:08.44 (27.53)
 66 D'Arcy, Mike              16 Usolon Stars-LE      2:05.53    2:08.63  
                  28.38     1:00.15 (31.77)     1:39.27 (39.12)     2:08.63 (29.36)
 67 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM       2:12.00    2:08.65  
                  26.72       59.87 (33.15)     1:40.57 (40.70)     2:08.65 (28.08)
 68 Hrabovsky, Kyle           16 Chartiers Valley-AM  2:14.76    2:08.71  
                  27.46     1:02.04 (34.58)     1:39.53 (37.49)     2:08.71 (29.18)
 69 Neal, Peter               17 Allegheny North-AM   2:07.83    2:08.87  
                  26.85     1:00.01 (33.16)     1:39.67 (39.66)     2:08.87 (29.20)
 70 Poeting, Burke            16 Jcc Sailfish-AM      2:12.20    2:08.91  
                  28.86     1:01.81 (32.95)     1:40.59 (38.78)     2:08.91 (28.32)
 71 Doyle, Sean               17 Bethel Park-AM       2:08.25    2:09.02  
                  28.20     1:01.95 (33.75)     1:38.72 (36.77)     2:09.02 (30.30)
 72 Songer, Daniel            15 Allegheny North-AM   2:00.70    2:09.08  
                  27.50       59.76 (32.26)     1:39.45 (39.69)     2:09.08 (29.63)
 73 Graham, iv, BJ            17 Firestone-LE         2:05.97    2:09.33  
                  25.29       56.69 (31.40)     1:36.87 (40.18)     2:09.33 (32.46)
 74 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH  2:08.78    2:09.73  
                  25.62       58.98 (33.36)     1:40.82 (41.84)     2:09.73 (28.91)
 75 Victor, Nik               17 Mt. Lebanon-AM       2:04.73    2:10.03  
                  26.83     1:01.79 (34.96)     1:39.31 (37.52)     2:10.03 (30.72)
 76 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE      2:12.29    2:10.13  
                  27.81     1:00.74 (32.93)     1:40.01 (39.27)     2:10.13 (30.12)
 77 Bacik, Marty              16 Upper St. Clair-AM   2:09.05    2:10.17  
                  26.02       58.03 (32.01)     1:39.57 (41.54)     2:10.17 (30.60)
 78 DiNunzio, Matthew         16 Jcc Sailfish-AM      2:05.67    2:10.32  
                  26.60     1:01.14 (34.54)     1:40.77 (39.63)     2:10.32 (29.55)
 79 Harkins, Harry            15 Chartiers Valley-AM  2:09.90    2:10.36  
                  28.74     1:02.27 (33.53)     1:42.71 (40.44)     2:10.36 (27.65)
 80 Turnbull, Will            16 Tiger Sharks-LE      2:11.55    2:10.41  
                  27.84       59.93 (32.09)     1:39.27 (39.34)     2:10.41 (31.14)
 81 MacDonald, Colin          16 Allegheny North-AM   2:07.14    2:10.45  
                  27.47       59.25 (31.78)     1:40.77 (41.52)     2:10.45 (29.68)
 82 Matheus, Ben              17 Countryside YMCA-OH  1:58.61    2:11.17  
                  28.25     1:02.85 (34.60)     1:42.24 (39.39)     2:11.17 (28.93)
 83 Russell, Conchobhair      16 UN-NI                2:09.39    2:11.19  
                  27.92     1:01.79 (33.87)     1:40.86 (39.07)     2:11.19 (30.33)
 84 German, Jack              17 Countryside YMCA-OH  2:02.91    2:11.33  
                  27.03       59.58 (32.55)     1:39.88 (40.30)     2:11.33 (31.45)
 85 Yoder, Austin             16 Shaker Sharks-LE     2:09.84    2:11.53  
                  29.13     1:03.17 (34.04)     1:41.38 (38.21)     2:11.53 (30.15)
 86 Crookshanks, Michael      17 LESD-LE              2:13.49    2:11.61  
                  27.94     1:02.46 (34.52)     1:41.79 (39.33)     2:11.61 (29.82)
 87 Pokornowski, James        17 Titans-NI            2:08.44    2:11.62  
                  27.79       59.31 (31.52)     1:42.87 (43.56)     2:11.62 (28.75)
 88 Friday, Nick              16 Bethel Park-AM       2:14.74    2:12.05  
                  26.31     1:01.50 (35.19)     1:42.03 (40.53)     2:12.05 (30.02)
 89 Bozsvai, Adam             16 Solon Stars-LE       2:09.26    2:12.51  
                  29.23     1:02.45 (33.22)     1:42.76 (40.31)     2:12.51 (29.75)
 90 Burgett, Dave             15 Lake Shore-LE        2:09.63    2:12.55  
                  29.18     1:02.05 (32.87)     1:43.06 (41.01)     2:12.55 (29.49)
 91 Trozenski, Sam            16 Mt. Lebanon-AM       2:11.25    2:12.64  
                  29.07     1:03.35 (34.28)     1:40.67 (37.32)     2:12.64 (31.97)
 92 Whitley, August           16 Shaker Sharks-LE     2:06.19    2:12.66  
                  28.01     1:01.75 (33.74)     1:42.79 (41.04)     2:12.66 (29.87)
 93 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI             2:10.51    2:12.82  
                  28.68     1:01.57 (32.89)     1:42.06 (40.49)     2:12.82 (30.76)
 94 Lauren, Bobby             15 SwimStrong-LE        2:06.43    2:13.01  
                  26.90       59.24 (32.34)     1:40.75 (41.51)     2:13.01 (32.26)
 95 Lane, Graham              15 LESD-LE              2:11.73    2:13.16  
                  28.67     1:01.83 (33.16)     1:42.45 (40.62)     2:13.16 (30.71)
 96 Lane, William             15 Solon Stars-LE       2:09.76    2:13.43  
                  28.04     1:00.53 (32.49)     1:40.87 (40.34)     2:13.43 (32.56)
 97 Papangelakis, George      15 UN-NI                2:12.19    2:13.57  
                  28.62     1:05.09 (36.47)     1:43.19 (38.10)     2:13.57 (30.38)
 98 George, Luke              17 Ridgewood YMCA-LE    2:08.09    2:13.60  
                  28.66     1:04.14 (35.48)     1:42.75 (38.61)     2:13.60 (30.85)
 99 Walls, Nathan             17 Butler Y-AM          2:05.40    2:13.71  
                  27.49     1:02.31 (34.82)     1:43.10 (40.79)     2:13.71 (30.61)
100 Mulcahey, Brendon         16 Hudson Heat-LE       2:01.14    2:13.81  
                  27.51     1:00.37 (32.86)     1:40.78 (40.41)     2:13.81 (33.03)
101 Nucerino, Alex            15 Countryside YMCA-OH  2:12.23    2:13.95  
                  26.58     1:01.56 (34.98)     1:43.64 (42.08)     2:13.95 (30.31)
102 Kish, Jackson             15 Mt. Lebanon-AM       2:12.24    2:14.08  
                  27.14     1:02.48 (35.34)     1:44.37 (41.89)     2:14.08 (29.71)
103 Brinker, Michael          17 Bethel Park-AM       2:14.76    2:14.27  
                  28.73     1:04.27 (35.54)     1:43.81 (39.54)     2:14.27 (30.46)
104 Olivier, Patrick          16 Ridgewood YMCA-LE    2:11.33    2:14.40  
                  27.68     1:01.68 (34.00)     1:43.11 (41.43)     2:14.40 (31.29)
105 Steffey, Max              16 LESD-LE              2:16.41    2:15.63  
                  26.69     1:01.66 (34.97)     1:44.97 (43.31)     2:15.63 (30.66)
106 Dickman, Tim              16 Countryside YMCA-OH  2:08.33    2:16.49  
                  28.15     1:01.68 (33.53)     1:44.79 (43.11)     2:16.49 (31.70)
107 Tonti, Josh               17 Allegheny North-AM   2:07.00    2:16.56  
                  28.24     1:04.80 (36.56)     1:43.67 (38.87)     2:16.56 (32.89)
108 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT    2:17.38  
                  28.75     1:03.31 (34.56)     1:46.25 (42.94)     2:17.38 (31.13)
109 Jerry, Nate               16 LESD-LE              2:18.77    2:17.86  
                  27.87     1:03.93 (36.06)     1:45.47 (41.54)     2:17.86 (32.39)
110 Moffa, Doni               17 Hudson Heat-LE       2:05.00    2:18.93  
                  29.68     1:04.84 (35.16)     1:45.70 (40.86)     2:18.93 (33.23)
111 Artis, Rayon              15 LESD-LE                   NT    2:19.47  
                  26.82     1:03.09 (36.27)     1:47.37 (44.28)     2:19.47 (32.10)
112 Rice, Alex                18 Mt. Lebanon-AM            NT    2:19.73  
                  26.72     1:01.83 (35.11)     1:48.07 (46.24)     2:19.73 (31.66)
113 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH  2:03.43    2:20.09  
                  27.16     1:02.56 (35.40)     1:46.04 (43.48)     2:20.09 (34.05)
114 Wiley, William            16 Hudson Heat-LE       2:09.56    2:22.46  
                  28.38     1:04.55 (36.17)     1:47.85 (43.30)     2:22.46 (34.61)
115 Peters, Benjamin          15 LESD-LE              2:56.36    2:33.25  
                  35.34     1:14.36 (39.02)     2:00.11 (45.75)     2:33.25 (33.14)
 -- Ruddock, Michael          18 LESD-LE              2:13.81         DQ  
                  27.00       59.21 (32.21)     1:36.99 (37.78)          DQ (30.01)
 
Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:57.27  11/16/2012 Austin Quinn, SPIRE LESD                   
Pool Records: * 3:53.72        2013 Phillip Graeter, GW                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 House, Grant              15 Ucountryside Y-OH    3:58.78    4:00.75   11  
                  25.41       54.46 (29.05)     1:25.97 (31.51)     1:56.69 (30.72)
        2:32.27 (35.58)     3:06.91 (34.64)     3:35.30 (28.39)     4:00.75 (25.45)
  2 Palazzo, Ross             17 Hudson Heat-LE       3:52.04    4:02.88    9  
                  25.12       54.75 (29.63)     1:25.98 (31.23)     1:57.07 (31.09)
        2:30.75 (33.68)     3:05.59 (34.84)     3:34.50 (28.91)     4:02.88 (28.38)
  3 Mortimer, Austin          17 Franklin-AM          4:03.27    4:04.50    8  
                  25.68       54.95 (29.27)     1:25.83 (30.88)     1:57.57 (31.74)
        2:33.32 (35.75)     3:10.16 (36.84)     3:37.51 (27.35)     4:04.50 (26.99)
  4 Minuth, Fynn              15 Upper St. Clair-AM   4:14.67    4:05.00    7  
                  25.64       55.80 (30.16)     1:27.16 (31.36)     1:58.21 (31.05)
        2:34.10 (35.89)     3:10.07 (35.97)     3:37.76 (27.69)     4:05.00 (27.24)
  5 Quinn, Jason              15 LESD-LE              4:09.78    4:08.11    6  
                  26.72       56.77 (30.05)     1:28.20 (31.43)     1:59.59 (31.39)
        2:34.30 (34.71)     3:09.29 (34.99)     3:39.43 (30.14)     4:08.11 (28.68)
  6 Guo, Christopher          16 Solon Stars-LE       4:13.83    4:09.72    5  
                  26.60       56.59 (29.99)     1:29.12 (32.53)     2:01.35 (32.23)
        2:36.50 (35.15)     3:12.63 (36.13)     3:42.14 (29.51)     4:09.72 (27.58)
  7 Melzer, Casey             17 Allegheny North-AM   4:09.34    4:10.93    4  
                  25.79       55.91 (30.12)     1:28.08 (32.17)     1:59.57 (31.49)
        2:35.02 (35.45)     3:11.13 (36.11)     3:41.49 (30.36)     4:10.93 (29.44)
  8 Damich, Drew              16 Mt. Lebanon-AM       4:15.99    4:11.00    3  
                  25.38       54.76 (29.38)     1:27.65 (32.89)     1:59.48 (31.83)
        2:36.51 (37.03)     3:14.18 (37.67)     3:43.69 (29.51)     4:11.00 (27.31)
  9 Kwalick, Matt             16 Chartiers Valley-AM  4:23.49    4:12.07    2  
                  26.42       58.13 (31.71)     1:29.41 (31.28)     2:01.08 (31.67)
        2:37.91 (36.83)     3:15.10 (37.19)     3:43.79 (28.69)     4:12.07 (28.28)
 10 Buerger, Zachary          17 Allegheny North-AM   3:57.95    4:15.33    1  
                  25.98       56.20 (30.22)     1:29.04 (32.84)     2:01.30 (32.26)
        2:38.42 (37.12)     3:15.94 (37.52)     3:46.16 (30.22)     4:15.33 (29.17)
 11 Rutan, Samuel             17 Allegheny North-AM   4:14.62    4:16.47  
                  26.51       56.77 (30.26)     1:28.93 (32.16)     2:00.14 (31.21)
        2:39.08 (38.94)     3:18.02 (38.94)     3:47.29 (29.27)     4:16.47 (29.18)
 12 Zixuan, Li                15 UN-NI                4:24.04    4:17.43  
                  26.00       57.27 (31.27)     1:28.68 (31.41)     2:01.09 (32.41)
        2:38.41 (37.32)     3:15.83 (37.42)     3:47.06 (31.23)     4:17.43 (30.37)
 13 Caprara, Alex             18 Jcc Sailfish-AM      4:14.13    4:18.09  
                  26.84       57.33 (30.49)     1:31.99 (34.66)     2:05.46 (33.47)
        2:41.16 (35.70)     3:17.52 (36.36)     3:48.63 (31.11)     4:18.09 (29.46)
 14 Stergar, Jared            16 LESD-LE              4:26.15    4:19.96  
                  27.30       58.76 (31.46)     1:33.23 (34.47)     2:07.16 (33.93)
        2:43.06 (35.90)     3:19.31 (36.25)     3:50.57 (31.26)     4:19.96 (29.39)
 15 Cagley, Noah              17 Fox Chapel-AM        4:31.29    4:21.75  
                  27.02       58.37 (31.35)     1:32.59 (34.22)     2:05.74 (33.15)
        2:44.72 (38.98)     3:23.04 (38.32)     3:52.98 (29.94)     4:21.75 (28.77)
 16 Pinchot, Grant            16 Solon Stars-LE       4:15.66    4:21.93  
                  25.38       55.29 (29.91)     1:28.63 (33.34)     2:01.76 (33.13)
        2:41.94 (40.18)     3:22.42 (40.48)     3:52.94 (30.52)     4:21.93 (28.99)
 17 Sawyer, Samuel            16 Titans-NI            4:28.47    4:22.94  
                  26.92       57.51 (30.59)     1:29.00 (31.49)     2:00.66 (31.66)
        2:43.97 (43.31)     3:25.66 (41.69)     3:54.59 (28.93)     4:22.94 (28.35)
 18 Young, John               15 UN-NI                4:29.47    4:27.42  
                  27.35     1:00.84 (33.49)     1:34.69 (33.85)     2:08.64 (33.95)
        2:46.55 (37.91)     3:25.22 (38.67)     3:56.61 (31.39)     4:27.42 (30.81)
 19 Stewart-Bates, Charlie    15 LESD-LE              4:32.46    4:27.60  
                  28.20     1:00.06 (31.86)     1:35.00 (34.94)     2:09.86 (34.86)
        2:49.96 (40.10)     3:30.31 (40.35)     3:59.94 (29.63)     4:27.60 (27.66)
 20 Lersch, Patrick           16 Upper St. Clair-AM        NT    4:28.15  
                  27.29     1:00.10 (32.81)     1:34.20 (34.10)     2:08.80 (34.60)
        2:48.37 (39.57)     3:27.49 (39.12)     3:58.11 (30.62)     4:28.15 (30.04)
 21 Wechter, Noah             17 Mt. Lebanon-AM            NT    4:28.16  
                  27.51       57.83 (30.32)     1:32.90 (35.07)     2:06.74 (33.84)
        2:48.01 (41.27)     3:27.82 (39.81)     3:58.81 (30.99)     4:28.16 (29.35)
 22 Bates, David              15 B3-LE                4:32.19    4:28.94  
                  28.21     1:00.95 (32.74)     1:34.87 (33.92)     2:08.48 (33.61)
        2:48.67 (40.19)     3:28.99 (40.32)     3:59.98 (30.99)     4:28.94 (28.96)
 23 LaFramboise, Owen         15 Shaker Sharks-LE     4:26.20    4:29.49  
                  28.07     1:00.04 (31.97)     1:34.91 (34.87)     2:08.89 (33.98)
        2:48.52 (39.63)     3:27.75 (39.23)     3:58.97 (31.22)     4:29.49 (30.52)
 24 Hoover, Liam              16 STAR-NI              4:29.77    4:30.67  
                  27.01       58.41 (31.40)     1:33.38 (34.97)     2:07.58 (34.20)
        2:47.69 (40.11)     3:28.41 (40.72)     4:00.39 (31.98)     4:30.67 (30.28)
 25 Sekowski, Tony            17 Fox Chapel-AM        4:18.92    4:31.06  
                  28.06     1:00.36 (32.30)     1:36.72 (36.36)     2:12.60 (35.88)
        2:50.63 (38.03)     3:28.75 (38.12)     4:00.27 (31.52)     4:31.06 (30.79)
 26 Ubert, Christopher        16 Uhudson Heat-LE      4:25.75    4:33.35  
                  28.03     1:01.18 (33.15)     1:36.32 (35.14)     2:10.67 (34.35)
        2:51.35 (40.68)     3:32.01 (40.66)     4:03.02 (31.01)     4:33.35 (30.33)
 27 Peloquin, Jacob           15 Countryside YMCA-OH  4:30.73    4:34.96  
                  26.13       58.20 (32.07)     1:33.40 (35.20)     2:08.12 (34.72)
        2:49.50 (41.38)     3:32.10 (42.60)     4:03.87 (31.77)     4:34.96 (31.09)
 28 Papangelakis, Panagiotis  15 UN-NI                4:31.90    4:35.44  
                  27.63     1:00.61 (32.98)     1:36.79 (36.18)     2:13.05 (36.26)
        2:55.13 (42.08)     3:35.90 (40.77)     4:06.59 (30.69)     4:35.44 (28.85)
 29 Herzog, Nick              15 Uncrc-NI             4:32.00    4:36.00  
                  28.52     1:01.74 (33.22)     1:36.48 (34.74)     2:11.13 (34.65)
        2:51.89 (40.76)     3:33.84 (41.95)     4:05.63 (31.79)     4:36.00 (30.37)
 30 Koloseike, Jimmy          16 Countryside YMCA-OH  4:28.29    4:38.12  
                  28.59     1:02.21 (33.62)     1:36.77 (34.56)     2:11.07 (34.30)
        2:51.06 (39.99)     3:32.23 (41.17)     4:05.38 (33.15)     4:38.12 (32.74)
 31 Mesde, Paolo              16 Mt. Lebanon-AM            NT    4:39.30  
                  28.36     1:01.61 (33.25)     1:36.91 (35.30)     2:11.58 (34.67)
        2:56.79 (45.21)     3:39.47 (42.68)     4:09.59 (30.12)     4:39.30 (29.71)
 32 Sell, Steven              15 Bethel Park-AM            NT    4:51.79  
                  30.16     1:03.07 (32.91)     1:39.99 (36.92)     2:16.62 (36.63)
        3:01.95 (45.33)     3:46.47 (44.52)     4:19.68 (33.21)     4:51.79 (32.11)
 33 Krueger, Drew             17 Countryside YMCA-OH  4:24.67    5:11.07  
                  28.73     1:03.69 (34.96)     1:42.57 (38.88)     2:22.13 (39.56)
        3:07.43 (45.30)     3:55.10 (47.67)   5:11.07 (1:15.97)                    
 
Boys Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:09.96  11/23/2013 Upper St. Clair Swim Club, Upper St. Clair-
                         F Minuth, A Hardwick, N Novak, R Dudzinski        
Pool Records: * 2:57.47        2013 St. Bonaventure                            
                         M. Pilyugin, V. Lets, J. Martin, V. Shchukin      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'                 3:08.50    3:09.96!  22  
     1) Minuth, Fynn 15                 2) Hardwick, Alex 18              
     3) Novak, Nate 18                  4) Dudzinski, Ryan 17             
                  23.32       49.10 (49.10)     1:11.07 (21.97)     1:35.15 (46.05)
        1:57.89 (22.74)     2:23.82 (48.67)     2:45.40 (21.58)     3:09.96 (46.14)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:11.85    3:15.78   18  
     1) Rutan, Samuel 17                2) Buerger, Zachary 17            
     3) Melzer, Casey 17                4) Songer, Daniel 15              
                  23.80       49.25 (49.25)     1:12.08 (22.83)     1:36.41 (47.16)
        1:59.99 (23.58)     2:25.69 (49.28)     2:49.50 (23.81)     3:15.78 (50.09)
  3 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:16.33    3:17.57   16  
     1) Petrov, Dmitriy 18              2) Ciferno, Justin 17             
     3) Artis, Rayon 15                 4) Senkfor, Henry 17              
                  24.16       49.17 (49.17)     1:12.60 (23.43)     1:38.52 (49.35)
        2:01.98 (23.46)     2:28.93 (50.41)     2:52.07 (23.14)     3:17.57 (48.64)
  4 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            3:13.68    3:18.81   14  
     1) Slabe, Matt 16                  2) George, Kevin 16               
     3) Worobetz, Tory 17               4) Westrick, Ross 18              
                  24.22       49.97 (49.97)     1:13.47 (23.50)     1:38.98 (49.01)
        2:02.97 (23.99)     2:29.54 (50.56)     2:52.73 (23.19)     3:18.81 (49.27)
  5 Upper St. Clair Swim Club-AM  'B'                 3:18.99    3:19.33   12  
     1) Lersch, Patrick 16              2) Kelly, Christian 17            
     3) Wong, Braedon 15                4) Williams, Tomos 16             
                  23.99       49.83 (49.83)     1:13.59 (23.76)     1:40.25 (50.42)
        2:03.51 (23.26)     2:30.31 (50.06)     2:53.60 (23.29)     3:19.33 (49.02)
  6 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'              3:14.55    3:19.63   10  
     1) Palazzo, Ross 17                2) Mulcahey, Brendon 16           
     3) Brown, Peyton 17                4) Clampffer, Cole 16             
                  22.97       48.09 (48.09)     1:12.03 (23.94)     1:38.53 (50.44)
        2:02.33 (23.80)     2:29.82 (51.29)     2:53.63 (23.81)     3:19.63 (49.81)
  7 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  3:24.24    3:21.91    8  
     1) Deemer, Ryan 17                 2) Morton, Jackson 17             
     3) Stewart-Bates, Charlie 15       4) Puckace, Matt 16               
                  23.62       48.79 (48.79)     1:12.68 (23.89)     1:39.30 (50.51)
        2:04.30 (25.00)     2:31.46 (52.16)     2:55.63 (24.17)     3:21.91 (50.45)
  8 Millcreek Swim Team-AM  'A'                       3:16.20    3:22.21    6  
     1) Mahoney, Jack 16                2) Jones, Jake 16                 
     3) Owens, Steven 15                4) Marn, Stephen 16               
                  24.02       50.20 (50.20)     1:14.70 (24.50)     1:41.72 (51.52)
        2:05.61 (23.89)     2:32.29 (50.57)     2:55.53 (23.24)     3:22.21 (49.92)
  9 Jcc Sailfish-AM  'A'                              3:20.18    3:22.42    4  
     1) Caprara, Alex 18                2) Kolesar, Brad 18               
     3) Hsiung, Ben 17                  4) Poeting, Burke 16              
                  24.37       49.80 (49.80)     1:14.61 (24.81)     1:41.67 (51.87)
        2:05.71 (24.04)     2:31.64 (49.97)     2:55.87 (24.23)     3:22.42 (50.78)
 10 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'                3:24.90    3:23.00    2  
     1) Hrabovsky, Kyle 16              2) Chamberlain, Josh 16           
     3) Harkins, Harry 15               4) Kwalick, Matt 16               
                  24.90       52.05 (52.05)     1:16.46 (24.41)     1:43.58 (51.53)
        2:07.88 (24.30)     2:34.44 (50.86)     2:57.54 (23.10)     3:23.00 (48.56)
 11 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      3:28.32    3:26.25  
     1) Stankivicz, Samuel 16           2) Hong, Marcus 14                
     3) Burgett, Dave 15                4) Brooks, Benjamin 14            
                  24.61       51.95 (51.95)     1:16.17 (24.22)     1:42.69 (50.74)
        2:07.72 (25.03)     2:35.15 (52.46)     2:59.45 (24.30)     3:26.25 (51.10)
 12 Pittsburgh Stingrays-AM  'A'                      3:24.59    3:26.73  
     1) Gregory, Isaiah 15              2) Davis, Jacob 16                
     3) Gregory, Kimani 12              4) Gregory, Norman 16             
                  24.54       51.87 (51.87)     1:16.68 (24.81)     1:44.99 (53.12)
        2:10.03 (25.04)     2:37.11 (52.12)     3:00.76 (23.65)     3:26.73 (49.62)
 13 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     3:24.33    3:27.21  
                  24.07       49.59 (49.59)     1:15.38 (25.79)     1:43.16 (53.57)
        2:09.05 (25.89)     2:36.81 (53.65)     3:00.90 (24.09)     3:27.21 (50.40)
 14 SwimStrong-LE  'A'                                3:28.86    3:27.51  
     1) Simpson, Ian 18                 2) Lauren, Bobby 15               
     3) Otcasek, Joey 18                4) Madej, David 13                
                  23.81       50.61 (50.61)     1:14.89 (24.28)     1:42.40 (51.79)
        2:07.52 (25.12)     2:35.81 (53.41)     2:59.77 (23.96)     3:27.51 (51.70)
 15 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 3:19.96    3:27.73  
     1) Graham, iv, BJ 17               2) Dyer, Matthew 17               
     3) Reilman, Joey 16                4) Saum, Jack 13                  
                  24.22       51.28 (51.28)     1:15.02 (23.74)     1:40.99 (49.71)
        2:04.50 (23.51)     2:30.32 (49.33)     2:56.99 (26.67)     3:27.73 (57.41)
 16 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'            3:18.14    3:28.79  
     1) German, Jack 17                 2) Peloquin, Jacob 15             
     3) Worobetz, Noah 16               4) Matheus, Ben 17                
                  24.81       52.96 (52.96)     1:17.73 (24.77)     1:45.39 (52.43)
        2:10.10 (24.71)     2:36.95 (51.56)     3:01.98 (25.03)     3:28.79 (51.84)
 17 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 3:19.18    3:29.11  
     1) Krivacs, Jacob 16               2) MacDonald, Colin 16            
     3) Krigger, Eben 15                4) Neal, Peter 17                 
                  24.81       50.65 (50.65)     1:16.41 (25.76)     1:45.07 (54.42)
        2:10.18 (25.11)     2:37.73 (52.66)     3:02.55 (24.82)     3:29.11 (51.38)
 18 Shaker Sharks-LE  'A'                             3:31.24    3:31.85  
     1) McFadden, Liam 17               2) Yoder, Austin 16               
     3) LaFramboise, Owen 15            4) Whitley, August 16             
                  25.56       53.35 (53.35)     1:18.87 (25.52)     1:46.23 (52.88)
        2:11.50 (25.27)     2:39.13 (52.90)     3:04.38 (25.25)     3:31.85 (52.72)
 19 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   3:37.31    3:37.17  
     1) Olivier, Patrick 16             2) George, Luke 17                
     3) Chimes, Eric 13                 4) Kushmeliuk, Severyn 14         
                  25.87       53.50 (53.50)     1:19.37 (25.87)     1:47.60 (54.10)
        2:14.47 (26.87)     2:43.47 (55.87)     3:09.05 (25.58)     3:37.17 (53.70)
 -- Millcreek Swim Team-AM  'B'                       3:24.63         DQ  
     1) Wujcik, Evan 18                 2) Roth, 062398ianaroth 15        
     3) Behm, Carey 16                  4) Ekas, Jacob 17                 
                  25.43       53.73 (53.73)     1:18.96 (25.23)     1:46.70 (52.97)
        2:11.53 (24.83)     2:39.06 (52.36)     3:02.70 (23.64)          DQ (51.05)
 -- Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'B'              3:27.76         DQ  
     1) Johnson, Ryan 17                2)                                
     3) Wiley, William 16               4) Adams, Jared 17                
                  25.40       52.71 (52.71)     1:18.36 (25.65)     1:46.80 (54.09)
        2:13.21 (26.41)     2:44.74 (57.94)     3:09.46 (24.72)          DQ (53.91)
 
Boys Open 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 6:49.12  11/16/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         A Quinn, A Rosen, H Senkfor, M Simpson            
Pool Records: * 6:33.68        2013 St. Bonaventure                            
                         V. Lets, M. Pilyugin, R Danner, J. Martin         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            6:50.47    7:09.11   22  
     1) Slabe, Matt 16                  2) Worobetz, Noah 16              
     3) George, Kevin 16                4) Westrick, Ross 18              
                  24.74       52.13 (52.13)   1:19.96 (1:19.96)   1:47.10 (1:47.10)
      2:11.74 (2:11.74)   2:39.46 (2:39.46)   3:07.87 (3:07.87)                    
            3:35.98 ( )         4:00.41 ( )         4:27.04 ( )         4:54.58 ( )
            5:21.69 ( )         5:46.16 ( )         6:13.64 ( )         6:40.87 ( )
        7:09.11 (28.24)                                                            
  2 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  7:16.78    7:14.22   18  
     1) Petrov, Dmitriy 18              2) Stewart-Bates, Charlie 15      
     3) Quinn, Jason 15                 4) Senkfor, Henry 17              
                  24.75       52.23 (52.23)   1:20.72 (1:20.72)   1:48.92 (1:48.92)
      2:13.84 (2:13.84)   2:41.79 (2:41.79)   3:10.78 (3:10.78)                    
            3:39.75 ( )         4:05.09 ( )         4:33.06 ( )         5:01.24 ( )
            5:29.25 ( )         5:52.79 ( )         6:19.12 ( )         6:46.75 ( )
        7:14.22 (27.47)                                                            
  3 Millcreek Swim Team-AM  'A'                       7:14.14    7:22.34   16  
     1) Ekas, Jonathan 18               2) Marn, Stephen 16               
     3) Mahoney, Jack 16                4) Owens, Steven 15               
                  24.05       51.17 (51.17)   1:18.39 (1:18.39)   1:45.39 (1:45.39)
      2:11.32 (2:11.32)   2:40.50 (2:40.50)   3:10.57 (3:10.57)                    
            3:39.70 ( )         4:04.84 ( )         4:33.25 ( )         5:02.17 ( )
            5:30.76 ( )         5:55.93 ( )         6:24.01 ( )         6:53.62 ( )
        7:22.34 (28.72)                                                            
  4 Jcc Sailfish-AM  'A'                              7:10.18    7:22.66   14  
     1) Caprara, Alex 18                2) Smith, Neal 16                 
     3) Poeting, Burke 16               4) Kolesar, Brad 18               
      1:21.73 (1:21.73)   1:49.53 (1:49.53)   2:14.00 (2:14.00)   2:41.37 (2:41.37)
        3:09.60 (28.23)     3:37.17 (55.80)   4:03.05 (1:21.68)   4:31.50 (1:50.13)
      5:01.75 (2:20.38)   5:32.57 (2:51.20)   5:57.17 (3:15.80)   6:24.96 (3:43.59)
        6:53.91 (28.95)     7:22.66 (57.70)                                        
  5 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     7:40.89    7:26.79   12  
     1) Pinchot, Grant 16               2) Bozsvai, Adam 16               
     3) Csarny, Paul 18                 4) Guo, Christopher 16            
                  24.66       52.36 (52.36)   1:21.07 (1:21.07)   1:48.88 (1:48.88)
      2:15.20 (2:15.20)   2:44.24 (2:44.24)   3:14.55 (3:14.55)                    
            3:44.24 ( )         4:09.34 ( )         4:37.64 ( )         5:08.14 ( )
            5:38.90 ( )         6:03.23 ( )         6:30.84 ( )         6:59.09 ( )
        7:26.79 (27.70)                                                            
 
Boys Open 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:30.15  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         R Suriano, A Quinn, M Simpson, A Rosen            
Pool Records: * 3:15.49        2013 St. Bonaenture University                  
                         M. Pilyugin M. Schutt V. Lets J. Martin           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'A'                  3:36.92    3:34.22   22  
     1) Senkfor, Henry 17               2) Uniatowski, Tukker 16          
     3) Petrov, Dmitriy 18              4) Ciferno, Justin 17             
                  26.14       53.21 (53.21)     1:21.83 (28.62)   1:54.80 (1:01.59)
        2:18.22 (23.42)     2:45.73 (50.93)     3:09.16 (23.43)     3:34.22 (48.49)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:27.83    3:35.44   18  
     1) Rutan, Samuel 17                2) Melzer, Casey 17               
     3) Buerger, Zachary 17             4) Songer, Daniel 15              
                  26.86       54.98 (54.98)     1:23.17 (28.19)   1:55.26 (1:00.28)
        2:18.57 (23.31)     2:45.12 (49.86)     3:09.16 (24.04)     3:35.44 (50.32)
  3 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'              3:36.40    3:39.01   16  
     1) Brown, Peyton 17                2) Palazzo, Ross 17               
     3) Mulcahey, Brendon 16            4) Clampffer, Cole 16             
                  27.40       57.10 (57.10)     1:23.38 (26.28)     1:53.95 (56.85)
        2:19.87 (25.92)     2:49.88 (55.93)     3:13.29 (23.41)     3:39.01 (49.13)
  4 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'            3:35.39    3:41.08   14  
     1) Worobetz, Noah 16               2) House*, Grant 15               
     3) George, Kevin 16                4) Westrick, Ross 18              
                  26.94       55.42 (55.42)     1:24.42 (29.00)   1:57.04 (1:01.62)
        2:22.40 (25.36)     2:51.00 (53.96)     3:14.75 (23.75)     3:41.08 (50.08)
  5 Lake Erie Silver Dolphin-LE  'B'                  3:46.62    3:42.97   12  
     1) Quinn, Jason 15                 2) Stergar, Jared 16              
     3) Puckace, Matt 16                4) Deemer, Ryan 17                
                  28.81       58.65 (58.65)     1:26.89 (28.24)   1:59.39 (1:00.74)
        2:24.89 (25.50)     2:54.44 (55.05)     3:17.50 (23.06)     3:42.97 (48.53)
  6 Chartiers Valley Swim Club-AM  'A'                3:51.12    3:43.43   10  
     1) Kwalick, Matt 16                2) Ramsey, Brian 15               
     3) Harkins, Harry 15               4) Schmidt, Brody 16              
                  27.37       56.06 (56.06)     1:24.53 (28.47)     1:56.03 (59.97)
        2:22.47 (26.44)     2:53.19 (57.16)     3:17.64 (24.45)     3:43.43 (50.24)
  7 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                     3:37.00    3:44.87    8  
     1) Pinchot, Grant 16               2) Bozsvai, Dane 14               
     3) Guo, Christopher 16             4) Lingafelter, Alex 17           
                  25.75       52.87 (52.87)     1:23.85 (30.98)   1:59.26 (1:06.39)
        2:24.81 (25.55)     2:53.76 (54.50)     3:18.29 (24.53)     3:44.87 (51.11)
  8 SwimStrong-LE  'A'                                3:35.32    3:45.00    6  
     1) Marlin, Chris 19                2) Pichette, Mike 16              
     3) Krusinski, Mark 16              4) Arslanian, D.J. 15             
                  27.74       58.30 (58.30)     1:27.84 (29.54)   2:01.38 (1:03.08)
        2:26.51 (25.13)     2:55.75 (54.37)     3:19.29 (23.54)     3:45.00 (49.25)
  9 Jcc Sailfish-AM  'A'                              3:33.04    3:45.40    4  
     1) Kolesar, Brad 18                2) Caprara, Alex 18               
     3) Uhrin, Brian 16                 4) Hsiung, Ben 17                 
                  28.42       58.74 (58.74)     1:27.20 (28.46)   2:00.77 (1:02.03)
        2:26.17 (25.40)     2:55.68 (54.91)     3:19.43 (23.75)     3:45.40 (49.72)
 10 Millcreek Swim Team-AM  'A'                       3:49.48    3:45.68    2  
     1) Marn, Stephen 16                2) Ekas, Jonathan 18              
     3) Owens, Steven 15                4) Mahoney, Jack 16               
                  28.59       58.12 (58.12)     1:26.11 (27.99)   2:00.51 (1:02.39)
        2:26.04 (25.53)     2:55.91 (55.40)     3:19.84 (23.93)     3:45.68 (49.77)
 11 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 3:41.36    3:45.95  
     1) Reilman, Joey 16                2) Dyer, Matthew 17               
     3) Saum, Jack 13                   4) Graham, iv, BJ 17              
                  25.86       53.19 (53.19)     1:22.01 (28.82)   1:54.89 (1:01.70)
        2:23.16 (28.27)   2:55.79 (1:00.90)     3:19.42 (23.63)     3:45.95 (50.16)
 12 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'            3:40.97    3:50.93  
     1) Koloseike, Jimmy 16             2) Worobetz, Tory 17              
     3) Peloquin, Jacob 15              4) Slabe, Matt 16                 
                  27.62       57.05 (57.05)     1:27.46 (30.41)   2:02.68 (1:05.63)
        2:29.18 (26.50)     3:00.59 (57.91)     3:24.96 (24.37)     3:50.93 (50.34)
 13 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 3:41.18    3:54.52  
     1) MacDonald, Colin 16             2) Tonti, Josh 17                 
     3) Neal, Peter 17                  4) Krivacs, Jacob 16              
                  28.13       58.03 (58.03)     1:29.73 (31.70)   2:06.14 (1:08.11)
        2:32.89 (26.75)     3:04.25 (58.11)     3:28.19 (23.94)     3:54.52 (50.27)
 14 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                      3:50.99    3:55.79  
     1) Hong, Marcus 14                 2) Stankivicz, Samuel 16          
     3) Brooks, Benjamin 14             4) Lake, Trevor 16                
                  29.22   1:00.31 (1:00.31)     1:30.99 (30.68)   2:07.40 (1:07.09)
        2:34.10 (26.70)     3:05.55 (58.15)     3:29.88 (24.33)     3:55.79 (50.24)
 15 Pittsburgh Stingrays-AM  'A'                      3:54.35    3:55.98  
     1) Davis, Jacob 16                 2) Gregory, Isaiah 15             
     3) Gregory, Norman 16              4) Gregory, Kimani 12             
                  29.18   1:00.27 (1:00.27)     1:30.05 (29.78)   2:05.56 (1:05.29)
        2:31.62 (26.06)     3:03.04 (57.48)     3:28.33 (25.29)     3:55.98 (52.94)
 16 Jcc Sailfish-AM  'B'                              3:55.65    3:56.24  
     1) Mendez, Ben 17                  2) Smith, Neal 16                 
     3) DiNunzio, Matthew 16            4) Poeting, Burke 16              
                  28.87       58.77 (58.77)     1:30.14 (31.37)   2:06.44 (1:07.67)
        2:33.15 (26.71)     3:04.19 (57.75)     3:28.90 (24.71)     3:56.24 (52.05)
 17 Millcreek Swim Team-AM  'B'                       4:01.80    3:58.03  
     1) Ekas, Jacob 17                  2) Behm, Carey 16                 
     3) Wujcik, Evan 18                 4) Jones, Jake 16                 
                  28.00       57.18 (57.18)     1:30.70 (33.52)   2:08.68 (1:11.50)
        2:35.18 (26.50)     3:07.74 (59.06)     3:31.77 (24.03)     3:58.03 (50.29)
 18 Penguin Swimming-LE  'A'                          3:31.01    3:58.65  
     1) Ray, Joey 18                    2) Brady, Connor 17               
     3) Weiss, Adam 18                  4) Bogen, Daniel 18               
                  29.10       59.86 (59.86)     1:30.32 (30.46)   2:06.15 (1:06.29)
        2:33.86 (27.71)   3:06.32 (1:00.17)     3:30.65 (24.33)     3:58.65 (52.33)
 19 Shaker Sharks-LE  'A'                             3:59.91    3:59.62  
     1) McFadden, Liam 17               2) Yoder, Austin 16               
     3) LaFramboise, Owen 15            4) Whitley, August 16             
                  31.06   1:03.91 (1:03.91)     1:35.02 (31.11)   2:10.94 (1:07.03)
        2:37.84 (26.90)     3:08.95 (58.01)     3:33.09 (24.14)     3:59.62 (50.67)
 20 SwimStrong-LE  'B'                                3:50.84    4:00.09  
     1) Martin, Matt 15                 2) Lauren, Bobby 15               
     3) Madej, David 13                 4) Charbonneau, Ryan 17           
                  30.34   1:02.16 (1:02.16)     1:34.63 (32.47)   2:12.43 (1:10.27)
        2:38.22 (25.79)     3:09.68 (57.25)     3:33.70 (24.02)     4:00.09 (50.41)
 21 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'B'                   NT    4:00.80  
     1) Adams, Jared 17                 2) Johnson, Ryan 17               
     3) Goeke, Keegan 16                4) Nguyen, Daniel 17              
                  29.92   1:02.03 (1:02.03)     1:33.03 (31.00)   2:09.02 (1:06.99)
        2:35.78 (26.76)     3:08.13 (59.11)     3:33.31 (25.18)     4:00.80 (52.67)