Licensed to Lake Erie Swimming LC Championship Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/20/2012 08:25 AM
        The Mark J. Braun Fall Classic 2012, Sanction #: LE1270S 1270TT        
                                Spire Institute                                
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.01        1993 Hannah Pawlewica - MSSA-MI, MSSA-MI          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM               27.68  
  2 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI                 27.93  
  3 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                      28.62  
  4 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                   28.70  
  5 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                    29.06  
  6 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM               29.32  
  7 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                   29.42  
  8 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                    29.52  
  9 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM                29.75  
 10 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                    30.25  
 11 Mayberry, Ryley           10 SwimStrong-LE                    30.67  
 12 O'Brien, Mairin            9 Lakewood-LE                      30.94  
 13 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM               31.06  
 14 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                    31.12  
 15 Miller, Anna              10 Green Y-LE                       31.41  
 16 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                    31.51  
 17 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                  31.54  
 18 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE                    31.89  
 19 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM                32.08  
 20 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                    32.43  
 21 Cohen, Carly              10 Spire Lesd-LE                    32.62  
 22 Mihm, Kara                 9 Allegheny North-AM               32.63  
 23 Ennis, Maya               10 Allegheny North-AM               32.74  
 24 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                    32.89  
 24 Armstrong, Megan          10 Firestone-LE                     32.89  
 26 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                    33.03  
 27 Smith, Katie               9 Lakewood-LE                      33.07  
 28 Mensch, Abigail           10 Allegheny North-AM               33.25  
 29 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM               33.39  
 30 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                     33.41  
 31 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI                 33.54  
 32 Weber, Rachel             10 Ridgewood Y-LE                   33.57  
 33 Mitchell, Mary            10 B3-LE                            33.67  
 34 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE                 33.91  
 35 Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI                 34.01  
 36 Lewis, Evie                9 Tiger Sharks-LE                  34.06  
 37 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI              34.13  
 38 Thompson, Brooke           9 Spire Lesd-LE                    34.20  
 39 Silcox, Abby              10 Hudson Heat-LE                   34.23  
 40 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM              34.24  
 41 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                    34.26  
 42 Whitley, Zoe              10 Shaker Sharks-LE                 34.31  
 43 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                      34.37  
 44 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                    34.42  
 45 Mullen, Caroline          10 B3-LE                            34.43  
 46 Groff, Maya               10 Jcc Sailfish-AM                  34.61  
 47 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                  34.63  
 48 Whitley, Amelia           10 Shaker Sharks-LE                 34.77  
 49 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                    35.27  
 50 Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                    35.34  
 51 Hagen, Victoria           10 Shaker Sharks-LE                 35.73  
 52 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                   35.74  
 53 Khan, Asma                 7 Ridgewood Y-LE                   35.93  
 54 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                    35.95  
 55 Imbler, Camille           10 Shaker Sharks-LE                 35.98  
 56 MacPhail, Ellie            9 Shaker Sharks-LE                 35.99  
 57 McCune, Gaia               8 Un-Am-AM                         36.13  
 58 Collins, Megan            10 Hudson Heat-LE                   36.16  
 59 Heltz, Olivia              9 EAST-NI                          36.25  
 60 Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM                36.38  
 61 Malcolm, Linzy            10 Spire Lesd-LE                    36.42  
 62 Molinero, Lydia            9 Peters Township-AM               36.50  
 63 Trout, Jocelyn            10 Ridgewood Y-LE                   36.54  
 64 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI                 36.62  
 65 Hershberger, Emma         10 Spire Lesd-LE                    36.68  
 66 Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM                36.73  
 67 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM                36.86  
 68 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                    37.02  
 69 Costa, Mariah              9 Spire Lesd-LE                    37.12  
 70 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM              37.13  
 71 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                   37.15  
 72 Cline, Ally               10 EAST-NI                          37.27  
 73 Bautz, Mia                 9 EAST-NI                          37.28  
 74 Bernard, Lilly             9 Upper St. Clair-AM               37.46  
 75 Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                    37.51  
 76 Laur, Catie                8 Peters Township-AM               37.53  
 77 Armstrong, Paige           8 Firestone-LE                     37.64  
 78 Eippert, Maddy            10 B3-LE                            37.74  
 79 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                    37.85  
 80 Ryan, Grace               10 Lake Shore-LE                    37.86  
 81 Halle, Emma                9 Allegheny North-AM               37.92  
 82 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI                 38.03  
 83 Speed, Elle                8 Spire Lesd-LE                    38.34  
 83 Barragate, Annabella       9 Shaker Sharks-LE                 38.34  
 85 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                    38.37  
 86 Bautz, Bonnie              8 EAST-NI                          38.97  
 87 Santilli, Natalia         10 Chartiers Valley-AM              39.10  
 88 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                    39.35  
 89 Leffler, Gianna            9 Spire Lesd-LE                    39.47  
 90 Chase, Ashley              8 Spire Lesd-LE                    39.54  
 91 Russell, Maeve             9 B3-LE                            39.86  
 92 Lupo, Mandy                8 ULESD-LE                         40.13  
 93 Frontini, Coral            8 Spire Lesd-LE                    40.45  
 94 Saum, Kate                 8 Firestone-LE                     40.49  
 95 Pugliano, Ava              8 Peters Township-AM               41.58  
 96 Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                    43.28  
 97 Ingalls, Morgan            8 Spire Lesd-LE                    43.50  
 98 Murlin, Elizabeth          7 Spire Lesd-LE                    45.14  
 99 Pophal, Sarah              7 Spire Lesd-LE                    47.75  
100 Murlin, Darby              7 Spire Lesd-LE                    49.26  
101 Fulford, Harley            7 Spire Lesd-LE                    49.70  
102 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                    51.19  
103 Gisel, Molly               6 Spire Lesd-LE                    52.09  
104 Haywood, Daelynn           7 Spire Lesd-LE                    53.27  
105 Golovan, Sydney            7 Spire Lesd-LE                  1:11.78  
 -- Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM               X37.74  
 -- Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                       DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.67  11/17/2012 Torie Buerger, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM     58.47      57.67! 
                  27.99       57.67 (29.68)                                        
  2 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM   1:02.26    1:01.75  
                  29.68     1:01.75 (32.07)                                        
  3 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM          1:02.07    1:02.03  
                  30.02     1:02.03 (32.01)                                        
  4 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI     1:01.32    1:02.39  
                  30.08     1:02.39 (32.31)                                        
  5 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE        1:04.68    1:03.01  
                  29.64     1:03.01 (33.37)                                        
  6 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE        1:03.81    1:04.61  
                  31.18     1:04.61 (33.43)                                        
  7 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM   1:06.30    1:05.32  
                  30.89     1:05.32 (34.43)                                        
  8 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE       1:04.83    1:05.77  
                  31.59     1:05.77 (34.18)                                        
  9 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM    1:04.99    1:07.17  
                  32.52     1:07.17 (34.65)                                        
 10 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE        1:06.94    1:10.47  
                  33.11     1:10.47 (37.36)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.67  11/17/2012 Torie Buerger, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM                58.47  
                  28.12       58.47 (30.35)                                        
  2 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI                1:01.32  
                  29.23     1:01.32 (32.09)                                        
  3 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                     1:02.07  
                  29.70     1:02.07 (32.37)                                        
  4 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM              1:02.26  
                  29.78     1:02.26 (32.48)                                        
  5 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                   1:03.81  
                  30.72     1:03.81 (33.09)                                        
  6 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                   1:04.68  
                  30.55     1:04.68 (34.13)                                        
  7 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                  1:04.83  
                  31.72     1:04.83 (33.11)                                        
  8 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM               1:04.99  
                  30.86     1:04.99 (34.13)                                        
  9 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM              1:06.30  
                  31.90     1:06.30 (34.40)                                        
 10 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                   1:06.94  
                  32.07     1:06.94 (34.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                   1:07.14  
                  31.40     1:07.14 (35.74)                                        
 12 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                   1:07.40  
                  32.04     1:07.40 (35.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM              1:07.74  
                  32.00     1:07.74 (35.74)                                        
 14 Fatica, Meredith          10 Spire Lesd-LE                   1:08.57  
 15 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                 1:08.70  
                  32.69     1:08.70 (36.01)                                        
 16 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                   1:08.81  
                  32.83     1:08.81 (35.98)                                        
 17 Zelis, Hanna              10 SwimStrong-LE                   1:08.96  
                  32.02     1:08.96 (36.94)                                        
 18 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI                1:09.89  
                  33.48     1:09.89 (36.41)                                        
 19 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM               1:10.74  
                  32.98     1:10.74 (37.76)                                        
 20 Smith, Katie               9 Lakewood-LE                     1:10.86  
                  33.94     1:10.86 (36.92)                                        
 21 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                     1:11.26  
                  33.49     1:11.26 (37.77)                                        
 22 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                   1:11.38  
                  32.42     1:11.38 (38.96)                                        
 23 Armstrong, Megan          10 Firestone-LE                    1:12.36  
                  34.72     1:12.36 (37.64)                                        
 24 Russell, Molly            10 B3-LE                           1:12.82  
                  35.33     1:12.82 (37.49)                                        
 25 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                   1:13.06  
                  34.04     1:13.06 (39.02)                                        
 26 Mihm, Kara                 9 Allegheny North-AM              1:13.16  
                  34.97     1:13.16 (38.19)                                        
 27 Hagen, Victoria           10 Shaker Sharks-LE                1:13.23  
                  35.70     1:13.23 (37.53)                                        
 28 Mensch, Abigail           10 Allegheny North-AM              1:13.27  
                  34.23     1:13.27 (39.04)                                        
 29 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI             1:13.49  
                  33.71     1:13.49 (39.78)                                        
 30 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                   1:13.60  
                  35.02     1:13.60 (38.58)                                        
 31 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                   1:13.75  
                  34.30     1:13.75 (39.45)                                        
 32 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM              1:13.90  
                  35.44     1:13.90 (38.46)                                        
 33 O'Brien, Mairin            9 Lakewood-LE                     1:14.24  
                  37.97     1:14.24 (36.27)                                        
 34 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE                1:14.25  
                  35.04     1:14.25 (39.21)                                        
 35 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                   1:15.22  
                  34.27     1:15.22 (40.95)                                        
 36 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                    1:15.27  
                  35.99     1:15.27 (39.28)                                        
 37 Ennis, Maya               10 Allegheny North-AM              1:15.63  
                  36.58     1:15.63 (39.05)                                        
 38 Cohen, Carly              10 Spire Lesd-LE                   1:15.64  
                  35.65     1:15.64 (39.99)                                        
 39 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI                1:16.11  
                  36.08     1:16.11 (40.03)                                        
 40 Torres, Camilla           10 Allegheny North-AM              1:16.59  
                  35.89     1:16.59 (40.70)                                        
 41 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                   1:17.13  
                  37.36     1:17.13 (39.77)                                        
 42 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                   1:17.34  
                  36.60     1:17.34 (40.74)                                        
 43 MacPhail, Ellie            9 Shaker Sharks-LE                1:17.61  
                  35.77     1:17.61 (41.84)                                        
 44 Guinan, Jenna             10 ULESD-LE                        1:17.79  
                  37.15     1:17.79 (40.64)                                        
 45 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                 1:18.51  
                  35.75     1:18.51 (42.76)                                        
 46 Whitley, Zoe              10 Shaker Sharks-LE                1:19.19  
                  34.81     1:19.19 (44.38)                                        
 46 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI                1:19.19  
                  36.23     1:19.19 (42.96)                                        
 48 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM             1:19.32  
                  37.05     1:19.32 (42.27)                                        
 49 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                  1:19.47  
                  37.47     1:19.47 (42.00)                                        
 50 Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                   1:19.57  
                  37.25     1:19.57 (42.32)                                        
 51 Thompson, Brooke           9 Spire Lesd-LE                   1:19.87  
                  37.15     1:19.87 (42.72)                                        
 52 Zagrobelny, Bridget        9 EAST-NI                         1:20.66  
                  39.24     1:20.66 (41.42)                                        
 53 Costa, Mariah              9 Spire Lesd-LE                   1:20.89  
                  37.83     1:20.89 (43.06)                                        
 54 Doty, Elise                9 Spire Lesd-LE                   1:21.24  
                  39.11     1:21.24 (42.13)                                        
 55 Imbler, Camille           10 Shaker Sharks-LE                1:21.29  
                  37.05     1:21.29 (44.24)                                        
 56 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM             1:21.40  
                  37.47     1:21.40 (43.93)                                        
 57 Bernard, Lilly             9 Upper St. Clair-AM              1:21.48  
                  37.72     1:21.48 (43.76)                                        
 58 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                  1:21.66  
                  38.68     1:21.66 (42.98)                                        
 59 Whitley, Amelia           10 Shaker Sharks-LE                1:21.92  
 60 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM               1:22.08  
                  38.64     1:22.08 (43.44)                                        
 61 Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM               1:22.41  
                  38.67     1:22.41 (43.74)                                        
 62 DelGarbino, Gianna         9 Penguin Swimming-LE             1:22.46  
                  39.44     1:22.46 (43.02)                                        
 63 Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                   1:22.53  
                  38.59     1:22.53 (43.94)                                        
 64 Laur, Catie                8 Peters Township-AM              1:22.54  
                  38.91     1:22.54 (43.63)                                        
 65 Bautz, Mia                 9 EAST-NI                         1:22.75  
                  38.09     1:22.75 (44.66)                                        
 66 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI                1:23.19  
                  39.78     1:23.19 (43.41)                                        
 67 Malcolm, Linzy            10 Spire Lesd-LE                   1:23.86  
                  39.19     1:23.86 (44.67)                                        
 68 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI                1:24.11  
                  38.79     1:24.11 (45.32)                                        
 69 Rauch, Grace               9 Town Wreckers-NI                1:24.58  
 70 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                   1:25.07  
                  39.99     1:25.07 (45.08)                                        
 71 Norvilitis, Rachel        10 Town Wreckers-NI                1:25.60  
                  38.50     1:25.60 (47.10)                                        
 72 Eippert, Maddy            10 B3-LE                           1:25.67  
                  40.20     1:25.67 (45.47)                                        
 73 Speed, Elle                8 Spire Lesd-LE                   1:25.75  
                  38.70     1:25.75 (47.05)                                        
 74 Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                   1:26.91  
 75 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                   1:27.02  
                  41.27     1:27.02 (45.75)                                        
 76 Cline, Ally               10 EAST-NI                         1:27.56  
 77 Bautz, Bonnie              8 EAST-NI                         1:27.95  
                  40.54     1:27.95 (47.41)                                        
 78 Heltz, Olivia              9 EAST-NI                         1:28.04  
                  40.23     1:28.04 (47.81)                                        
 79 Santilli, Natalia         10 Chartiers Valley-AM             1:28.09  
                  41.00     1:28.09 (47.09)                                        
 80 Armstrong, Paige           8 Firestone-LE                    1:28.46  
                  39.66     1:28.46 (48.80)                                        
 81 Frontini, Coral            8 Spire Lesd-LE                   1:30.57  
                  43.76     1:30.57 (46.81)                                        
 82 Leffler, Gianna            9 Spire Lesd-LE                   1:32.29  
                  41.77     1:32.29 (50.52)                                        
 83 Bacik, Anna               10 Upper St. Clair-AM              1:32.70  
                  44.07     1:32.70 (48.63)                                        
 84 Foust, Anne                8 Spire Lesd-LE                   1:32.72  
                  41.20     1:32.72 (51.52)                                        
 85 Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                   1:35.55  
                  45.05     1:35.55 (50.50)                                        
 86 Pophal, Sarah              7 Spire Lesd-LE                   1:46.28  
                  49.12     1:46.28 (57.16)                                        
 87 Murlin, Elizabeth          7 Spire Lesd-LE                   1:48.05  
                  48.64     1:48.05 (59.41)                                        
 88 Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                   1:52.23  
                  49.84   1:52.23 (1:02.39)                                        
 89 Murlin, Darby              7 Spire Lesd-LE                   1:53.74  
                  53.58   1:53.74 (1:00.16)                                        
 90 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                   1:55.94  
                  54.62   1:55.94 (1:01.32)                                        
 91 Haywood, Daelynn           7 Spire Lesd-LE                   2:08.05  
 -- Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM                    DQ  
                  38.06          DQ (43.79)                                        
 -- Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM                   DQ  
                  31.42          DQ (34.03)                                        
 -- Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM                    DQ  
                  37.66          DQ (44.93)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:06.40        2000 Lindsey Dombroski - PHD-AM, PHD-AM         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM             2:09.11  
                  29.96     1:02.60 (32.64)     1:36.43 (33.83)     2:09.11 (32.68)
  2 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                 2:18.02  
                  31.80     1:07.44 (35.64)     1:44.47 (37.03)     2:18.02 (33.55)
  3 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                  2:18.10  
                  32.10     1:07.72 (35.62)     1:43.65 (35.93)     2:18.10 (34.45)
  4 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                  2:20.42  
                  32.00     1:08.62 (36.62)     1:45.29 (36.67)     2:20.42 (35.13)
  5 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                 2:23.51  
                  32.57     1:09.20 (36.63)     1:46.89 (37.69)     2:23.51 (36.62)
  6 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                  2:23.64  
                  33.37     1:09.84 (36.47)     1:47.10 (37.26)     2:23.64 (36.54)
  7 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM              2:25.24  
                  31.51     1:08.80 (37.29)     1:48.93 (40.13)     2:25.24 (36.31)
  8 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                  2:25.28  
                  34.10     1:11.41 (37.31)     1:48.58 (37.17)     2:25.28 (36.70)
  9 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                2:28.13  
                  33.65     1:11.46 (37.81)     1:50.38 (38.92)     2:28.13 (37.75)
 10 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                  2:29.03  
                  32.49     1:10.98 (38.49)     1:50.82 (39.84)     2:29.03 (38.21)
 11 Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                  2:30.59  
                  34.80     1:13.57 (38.77)     1:53.39 (39.82)     2:30.59 (37.20)
 12 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI               2:31.19  
                  35.21     1:14.03 (38.82)     1:52.18 (38.15)     2:31.19 (39.01)
 13 Zelis, Hanna              10 SwimStrong-LE                  2:32.58  
                  32.84     1:12.22 (39.38)     1:53.75 (41.53)     2:32.58 (38.83)
 14 Mayberry, Ryley           10 SwimStrong-LE                  2:32.85  
                  33.84     1:13.85 (40.01)     1:56.04 (42.19)     2:32.85 (36.81)
 15 O'Brien, Mairin            9 Lakewood-LE                    2:33.61  
                  35.11     1:14.37 (39.26)     1:54.66 (40.29)     2:33.61 (38.95)
 16 Hagen, Victoria           10 Shaker Sharks-LE               2:37.04  
                  37.54     1:16.72 (39.18)     1:58.90 (42.18)     2:37.04 (38.14)
 17 Weber, Rachel             10 Ridgewood Y-LE                 2:38.03  
                  35.54     1:14.88 (39.34)     1:56.55 (41.67)     2:38.03 (41.48)
 18 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                  2:38.36  
                  33.89     1:14.03 (40.14)     1:56.25 (42.22)     2:38.36 (42.11)
 19 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                  2:38.67  
                  35.81     1:16.47 (40.66)     1:58.10 (41.63)     2:38.67 (40.57)
 20 Mitchell, Mary            10 B3-LE                          2:39.86  
                  35.93     1:17.14 (41.21)     1:59.10 (41.96)     2:39.86 (40.76)
 21 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM             2:39.90  
                  38.46     1:18.42 (39.96)     1:59.02 (40.60)     2:39.90 (40.88)
 22 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI            2:42.88  
                  36.87     1:18.96 (42.09)     2:01.79 (42.83)     2:42.88 (41.09)
 23 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE               2:43.84  
                  36.85     1:19.01 (42.16)     2:02.66 (43.65)     2:43.84 (41.18)
 24 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                  2:45.01  
                  37.60     1:21.71 (44.11)     2:05.81 (44.10)     2:45.01 (39.20)
 25 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                  2:46.04  
                  37.27     1:20.08 (42.81)     2:03.79 (43.71)     2:46.04 (42.25)
 26 McCune, Yula              10 Un-Am-AM                       2:47.22  
                  38.36     1:22.59 (44.23)     2:06.41 (43.82)     2:47.22 (40.81)
 27 Zagrobelny, Bridget        9 EAST-NI                        2:51.85  
                  37.90     1:22.22 (44.32)     2:08.95 (46.73)     2:51.85 (42.90)
 28 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                 2:51.93  
                  38.42     1:23.54 (45.12)     2:08.74 (45.20)     2:51.93 (43.19)
 29 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM            2:52.04  
                  37.65     1:21.53 (43.88)     2:08.49 (46.96)     2:52.04 (43.55)
 30 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI               2:54.80  
                  38.45     1:24.19 (45.74)     2:09.79 (45.60)     2:54.80 (45.01)
 31 Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM              2:58.40  
                  38.86     1:23.18 (44.32)     2:09.74 (46.56)     2:58.40 (48.66)
 32 Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM              3:02.16  
                  38.98     1:23.09 (44.11)   3:02.16 (1:39.07)                    
 33 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM              3:08.73  
                  40.98     1:27.82 (46.84)     2:17.68 (49.86)     3:08.73 (51.05)
 34 Szuhay, Sierra            10 Spire Lesd-LE                  3:19.43  
                  44.61     1:36.11 (51.50)     2:29.59 (53.48)     3:19.43 (49.84)
 -- Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                         DQ  
                  30.65     1:03.81 (33.16)     1:38.95 (35.14)          DQ (34.33)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:43.28        2010 Abby Matheny CVSC-AM, Chartiers Valley     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM             5:44.23  
                  30.49     1:04.24 (33.75)     1:37.88 (33.64)     2:13.00 (35.12)
        2:46.97 (33.97)     3:22.23 (35.26)     3:57.99 (35.76)     4:33.73 (35.74)
        5:10.12 (36.39)     5:44.23 (34.11)                                        
  2 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                    5:52.53  
                  31.79     1:04.99 (33.20)     1:40.56 (35.57)     2:16.54 (35.98)
        2:52.49 (35.95)     3:28.98 (36.49)     4:05.43 (36.45)     4:41.64 (36.21)
        5:17.73 (36.09)     5:52.53 (34.80)                                        
  3 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                  6:02.18  
                  32.79     1:09.39 (36.60)     1:46.06 (36.67)     2:23.02 (36.96)
        3:00.14 (37.12)     3:37.62 (37.48)     4:13.84 (36.22)     4:50.00 (36.16)
        5:26.69 (36.69)     6:02.18 (35.49)                                        
  4 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                  6:05.56  
                  32.67     1:09.56 (36.89)     1:46.39 (36.83)     2:23.61 (37.22)
        3:00.80 (37.19)     3:37.65 (36.85)     4:15.00 (37.35)     4:52.42 (37.42)
        5:30.11 (37.69)     6:05.56 (35.45)                                        
  5 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                 6:09.73  
                  32.66     1:09.35 (36.69)     1:47.61 (38.26)     2:25.65 (38.04)
        3:03.99 (38.34)     3:42.70 (38.71)     4:21.36 (38.66)     4:59.20 (37.84)
        5:35.93 (36.73)     6:09.73 (33.80)                                        
  6 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM             6:10.11  
                  32.21     1:08.37 (36.16)     1:46.48 (38.11)     2:24.21 (37.73)
        3:02.17 (37.96)     3:40.43 (38.26)     4:18.79 (38.36)     4:58.18 (39.39)
        5:35.13 (36.95)     6:10.11 (34.98)                                        
  7 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI               6:11.42  
                  31.83     1:08.39 (36.56)     1:46.44 (38.05)     2:24.42 (37.98)
        3:02.73 (38.31)     3:40.60 (37.87)     4:19.51 (38.91)     4:57.99 (38.48)
        5:35.27 (37.28)     6:11.42 (36.15)                                        
  8 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM              6:22.02  
                  33.22     1:11.43 (38.21)     1:50.43 (39.00)     2:29.29 (38.86)
        3:09.62 (40.33)     3:47.79 (38.17)     4:29.25 (41.46)     5:09.51 (40.26)
        5:46.25 (36.74)     6:22.02 (35.77)                                        
  9 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                  6:24.02  
                  33.64     1:10.85 (37.21)     1:49.61 (38.76)     2:28.46 (38.85)
        3:07.56 (39.10)     3:47.11 (39.55)     4:26.55 (39.44)     5:06.71 (40.16)
        5:47.13 (40.42)     6:24.02 (36.89)                                        
 10 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                  6:24.30  
                  31.76     1:10.18 (38.42)     1:49.53 (39.35)     2:29.07 (39.54)
        3:07.99 (38.92)     3:47.77 (39.78)     4:27.79 (40.02)     5:08.26 (40.47)
        5:45.91 (37.65)     6:24.30 (38.39)                                        
 11 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                6:26.71  
                  33.54     1:11.16 (37.62)     1:50.10 (38.94)     2:28.75 (38.65)
        3:08.06 (39.31)     3:47.33 (39.27)     4:27.79 (40.46)     5:08.68 (40.89)
        5:48.48 (39.80)     6:26.71 (38.23)                                        
 12 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                 6:29.59  
                  33.11     1:10.85 (37.74)     1:50.90 (40.05)     2:30.99 (40.09)
        3:10.41 (39.42)     3:51.20 (40.79)     4:31.62 (40.42)     5:12.38 (40.76)
        5:51.73 (39.35)     6:29.59 (37.86)                                        
 13 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM             6:45.44  
                  33.56     1:11.85 (38.29)     1:52.48 (40.63)     2:33.93 (41.45)
        3:16.54 (42.61)     3:57.93 (41.39)     4:40.73 (42.80)     5:23.16 (42.43)
        6:04.85 (41.69)     6:45.44 (40.59)                                        
 14 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                  6:47.00  
                  36.43     1:18.61 (42.18)     2:00.14 (41.53)     2:42.35 (42.21)
        3:23.69 (41.34)     4:04.88 (41.19)     4:46.47 (41.59)     5:27.91 (41.44)
        6:08.64 (40.73)     6:47.00 (38.36)                                        
 15 Mayberry, Ryley           10 SwimStrong-LE                  6:53.03  
                  35.93     1:17.21 (41.28)     1:59.58 (42.37)     2:41.38 (41.80)
        3:23.64 (42.26)     4:05.53 (41.89)     4:47.18 (41.65)     5:30.24 (43.06)
        6:12.41 (42.17)     6:53.03 (40.62)                                        
 16 Mitchell, Mary            10 B3-LE                          6:58.89  
                  37.24     1:18.35 (41.11)     2:01.10 (42.75)     2:43.50 (42.40)
        3:26.61 (43.11)     4:09.74 (43.13)     4:52.75 (43.01)     5:36.23 (43.48)
        6:18.19 (41.96)     6:58.89 (40.70)                                        
 17 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI            7:07.69  
                  37.39     1:20.97 (43.58)     2:04.64 (43.67)     2:49.33 (44.69)
        3:33.89 (44.56)     4:16.99 (43.10)     5:00.03 (43.04)     5:43.58 (43.55)
        6:26.50 (42.92)     7:07.69 (41.19)                                        
 18 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                  7:27.13  
                  38.02     1:25.39 (47.37)     2:11.53 (46.14)     2:57.76 (46.23)
        3:44.61 (46.85)     4:31.80 (47.19)     5:19.01 (47.21)     6:03.63 (44.62)
        6:46.71 (43.08)     7:27.13 (40.42)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.09        2009 Jessica Wasek -ANSC-AM, ANSC-AM              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM               31.20  
  2 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM               32.80  
  3 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI                 33.67  
  4 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                    33.68  
  5 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                      33.78  
  6 Zelis, Hanna              10 SwimStrong-LE                    34.21  
  7 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                    34.98  
  8 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI                 35.03  
  9 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM               35.22  
 10 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                   35.24  
 11 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                    35.59  
 12 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                    35.90  
 13 Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                    36.08  
 14 Russell, Molly            10 B3-LE                            36.17  
 15 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                    36.24  
 16 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                    36.66  
 17 Mayberry, Ryley           10 SwimStrong-LE                    36.70  
 18 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM               36.95  
 19 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM                    37.07  
 20 O'Brien, Mairin            9 Lakewood-LE                      37.16  
 21 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM                37.27  
 22 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                    37.57  
 23 Groff, Maya               10 Jcc Sailfish-AM                  37.61  
 24 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                    37.94  
 25 Mihm, Kara                 9 Allegheny North-AM               38.04  
 26 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE                 38.14  
 27 Ennis, Maya               10 Allegheny North-AM               38.46  
 28 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                    38.55  
 29 Armstrong, Megan          10 Firestone-LE                     38.82  
 30 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                    39.00  
 31 Smith, Katie               9 Lakewood-LE                      39.28  
 32 Mensch, Abigail           10 Allegheny North-AM               39.50  
 33 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                     39.52  
 34 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM               39.86  
 35 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                    39.90  
 36 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                  40.04  
 37 Weber, Rachel             10 Ridgewood Y-LE                   40.10  
 38 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM               40.16  
 39 Collins, Megan            10 Hudson Heat-LE                   40.18  
 40 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                    40.25  
 41 Mitchell, Mary            10 B3-LE                            40.30  
 42 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM              40.46  
 43 Silcox, Abby              10 Hudson Heat-LE                   40.54  
 44 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                    40.55  
 45 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI              40.59  
 46 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI                 40.88  
 47 Hershberger, Emma         10 Spire Lesd-LE                    41.16  
 48 Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI                 41.17  
 49 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI                 41.51  
 50 MacPhail, Ellie            9 Shaker Sharks-LE                 41.54  
 51 Barragate, Annabella       9 Shaker Sharks-LE                 41.60  
 52 McCune, Gaia               8 Un-Am-AM                         41.62  
 53 Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM                41.63  
 54 McCune, Yula              10 Un-Am-AM                         41.98  
 55 Lewis, Evie                9 Tiger Sharks-LE                  41.99  
 56 Thompson, Brooke           9 Spire Lesd-LE                    42.13  
 57 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI                 42.20  
 58 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                    42.22  
 59 Whitley, Zoe              10 Shaker Sharks-LE                 42.23  
 60 Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                    42.31  
 61 Laur, Catie                8 Peters Township-AM               42.32  
 62 Khan, Asma                 7 Ridgewood Y-LE                   42.74  
 63 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI                 42.85  
 64 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM              42.86  
 65 Bernard, Lilly             9 Upper St. Clair-AM               42.88  
 66 Imbler, Camille           10 Shaker Sharks-LE                 43.08  
 67 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                      43.21  
 68 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                  43.29  
 69 Costa, Mariah              9 Spire Lesd-LE                    43.44  
 70 Malcolm, Linzy            10 Spire Lesd-LE                    43.46  
 71 Russell, Maeve             9 B3-LE                            43.60  
 72 Chase, Ashley              8 Spire Lesd-LE                    43.81  
 73 Trout, Jocelyn            10 Ridgewood Y-LE                   43.83  
 74 Santilli, Natalia         10 Chartiers Valley-AM              43.85  
 75 Saum, Kate                 8 Firestone-LE                     43.97  
 76 Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM                43.98  
 77 Eippert, Maddy            10 B3-LE                            44.00  
 78 Whitley, Amelia           10 Shaker Sharks-LE                 44.04  
 79 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                    44.14  
 80 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                   44.28  
 81 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                    44.29  
 82 Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                    45.28  
 83 Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                    45.41  
 84 Molinero, Lydia            9 Peters Township-AM               45.64  
 85 Armstrong, Paige           8 Firestone-LE                     45.76  
 86 Heltz, Olivia              9 EAST-NI                          46.04  
 87 Lupo, Mandy                8 ULESD-LE                         46.06  
 88 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM                46.39  
 89 Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                    46.87  
 90 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                    47.18  
 91 Leffler, Gianna            9 Spire Lesd-LE                    47.31  
 92 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                    48.51  
 93 Ingalls, Morgan            8 Spire Lesd-LE                    48.65  
 94 Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM                48.92  
 95 Bautz, Bonnie              8 EAST-NI                          49.63  
 96 Bautz, Mia                 9 EAST-NI                          49.84  
 97 Frontini, Coral            8 Spire Lesd-LE                    50.79  
 98 Pugliano, Ava              8 Peters Township-AM               51.76  
 99 Murlin, Elizabeth          7 Spire Lesd-LE                    51.84  
100 Murlin, Darby              7 Spire Lesd-LE                    53.08  
101 Pophal, Sarah              7 Spire Lesd-LE                    55.45  
102 Haywood, Daelynn           7 Spire Lesd-LE                    55.56  
103 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                    56.09  
104 Fulford, Harley            7 Spire Lesd-LE                  1:00.63  
105 Gisel, Molly               6 Spire Lesd-LE                  1:02.68  
106 Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                  1:04.39  
107 Golovan, Sydney            7 Spire Lesd-LE                  1:06.96  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.55  11/17/2012 Torie Buerger, Allegheny North-            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM   1:06.56    1:06.55! 
                  32.40     1:06.55 (34.15)                                        
  2 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM          1:10.96    1:10.26  
                  34.33     1:10.26 (35.93)                                        
  3 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE        1:10.23    1:10.38  
                  34.32     1:10.38 (36.06)                                        
  4 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI     1:14.13    1:10.84  
                  35.03     1:10.84 (35.81)                                        
  5 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM   1:11.82    1:11.77  
                  34.86     1:11.77 (36.91)                                        
  6 Zelis, Hanna              10 SwimStrong-LE        1:12.32    1:12.13  
                  34.14     1:12.13 (37.99)                                        
  7 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE       1:10.43    1:12.29  
                  35.13     1:12.29 (37.16)                                        
  8 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI     1:16.73    1:13.54  
                  35.38     1:13.54 (38.16)                                        
  9 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM   1:15.91    1:13.70  
                  36.53     1:13.70 (37.17)                                        
 10 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE        1:14.92    1:14.22  
                  36.25     1:14.22 (37.97)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.55  11/17/2012 Torie Buerger, Allegheny North-            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM              1:06.56  
                  32.63     1:06.56 (33.93)                                        
  2 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                   1:10.23  
                  34.15     1:10.23 (36.08)                                        
  3 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                  1:10.43  
                  34.40     1:10.43 (36.03)                                        
  4 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                     1:10.96  
                  34.66     1:10.96 (36.30)                                        
  5 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM              1:11.82  
                  35.15     1:11.82 (36.67)                                        
  6 Zelis, Hanna              10 SwimStrong-LE                   1:12.32  
                  34.62     1:12.32 (37.70)                                        
  7 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI                1:14.13  
                  36.01     1:14.13 (38.12)                                        
  8 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                   1:14.92  
                  36.69     1:14.92 (38.23)                                        
  9 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM              1:15.91  
                  37.19     1:15.91 (38.72)                                        
 10 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI                1:16.73  
                  37.75     1:16.73 (38.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                   1:17.00  
                  37.30     1:17.00 (39.70)                                        
 12 Russell, Molly            10 B3-LE                           1:17.40  
                  38.23     1:17.40 (39.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM              1:17.47  
                  37.35     1:17.47 (40.12)                                        
 14 O'Brien, Mairin            9 Lakewood-LE                     1:18.28  
                  38.54     1:18.28 (39.74)                                        
 15 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                   1:18.43  
                  37.92     1:18.43 (40.51)                                        
 16 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                   1:18.61  
                  37.50     1:18.61 (41.11)                                        
 16 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                   1:18.61  
                  38.71     1:18.61 (39.90)                                        
 18 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                 1:19.61  
                  38.01     1:19.61 (41.60)                                        
 19 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                   1:21.28  
                  39.61     1:21.28 (41.67)                                        
 20 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM               1:21.35  
                  38.58     1:21.35 (42.77)                                        
 21 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                   1:21.52  
                  38.66     1:21.52 (42.86)                                        
 22 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE                1:21.67  
                  40.22     1:21.67 (41.45)                                        
 23 Mihm, Kara                 9 Allegheny North-AM              1:23.02  
                  41.20     1:23.02 (41.82)                                        
 24 Mensch, Abigail           10 Allegheny North-AM              1:23.60  
                  40.67     1:23.60 (42.93)                                        
 25 Mullen, Caroline          10 B3-LE                           1:24.78  
                  42.02     1:24.78 (42.76)                                        
 26 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                   1:24.84  
                  41.36     1:24.84 (43.48)                                        
 27 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                   1:24.88  
                  40.51     1:24.88 (44.37)                                        
 28 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM              1:25.25  
                  41.98     1:25.25 (43.27)                                        
 29 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                   1:25.57  
                  41.96     1:25.57 (43.61)                                        
 30 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI             1:26.26  
                  42.53     1:26.26 (43.73)                                        
 31 Ennis, Maya               10 Allegheny North-AM              1:26.84  
                  41.68     1:26.84 (45.16)                                        
 32 Torres, Camilla           10 Allegheny North-AM              1:26.88  
                  41.97     1:26.88 (44.91)                                        
 33 Groff, Maya               10 Jcc Sailfish-AM                 1:28.13  
 34 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                   1:28.40  
                  43.60     1:28.40 (44.80)                                        
 35 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                   1:28.58  
                  43.58     1:28.58 (45.00)                                        
 36 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                 1:28.62  
                  41.77     1:28.62 (46.85)                                        
 37 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM             1:28.79  
                  43.69     1:28.79 (45.10)                                        
 38 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI                1:29.07  
                  42.49     1:29.07 (46.58)                                        
 39 Collins, Megan            10 Hudson Heat-LE                  1:29.35  
                  42.50     1:29.35 (46.85)                                        
 40 Norvilitis, Rachel        10 Town Wreckers-NI                1:29.71  
                  43.27     1:29.71 (46.44)                                        
 41 MacPhail, Ellie            9 Shaker Sharks-LE                1:29.96  
                  42.90     1:29.96 (47.06)                                        
 42 Costa, Mariah              9 Spire Lesd-LE                   1:30.25  
                  43.99     1:30.25 (46.26)                                        
 43 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM             1:30.79  
 44 Barragate, Annabella       9 Shaker Sharks-LE                1:30.88  
                  43.50     1:30.88 (47.38)                                        
 45 Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                   1:31.84  
 46 Imbler, Camille           10 Shaker Sharks-LE                1:32.19  
                  45.01     1:32.19 (47.18)                                        
 47 Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI                1:32.25  
                  44.68     1:32.25 (47.57)                                        
 48 Barrieau, Madisen         10 Solon Stars-LE                  1:32.51  
                1:32.68         1:32.51 ( )                                        
 49 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                    1:32.85  
                  45.81     1:32.85 (47.04)                                        
 50 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                   1:33.24  
                  46.03     1:33.24 (47.21)                                        
 51 Malcolm, Linzy            10 Spire Lesd-LE                   1:34.32  
                  45.62     1:34.32 (48.70)                                        
 52 Eippert, Maddy            10 B3-LE                           1:34.55  
                  46.82     1:34.55 (47.73)                                        
 53 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                   1:34.65  
                  46.62     1:34.65 (48.03)                                        
 54 Santilli, Natalia         10 Chartiers Valley-AM             1:35.16  
                  46.54     1:35.16 (48.62)                                        
 55 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI                1:35.19  
                  45.31     1:35.19 (49.88)                                        
 56 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI                1:35.53  
                  47.17     1:35.53 (48.36)                                        
 57 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI                1:35.67  
                  45.78     1:35.67 (49.89)                                        
 58 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                 1:36.80  
 59 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                   1:38.50  
                  49.25     1:38.50 (49.25)                                        
 60 Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM               1:40.61  
                  48.62     1:40.61 (51.99)                                        
 61 Zagrobelny, Bridget        9 EAST-NI                         1:41.24  
                  48.09     1:41.24 (53.15)                                        
 62 Heltz, Olivia              9 EAST-NI                         1:42.21  
                  52.47     1:42.21 (49.74)                                        
 63 Murlin, Darby              7 Spire Lesd-LE                   1:51.41  
 64 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                   1:52.89  
                  55.05     1:52.89 (57.84)                                        
 65 Murlin, Elizabeth          7 Spire Lesd-LE                   1:55.14  
                  56.98     1:55.14 (58.16)                                        
 66 DelGarbino, Gianna         9 Penguin Swimming-LE             1:58.35  
                1:37.99     1:58.35 (20.36)                                        
 67 Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                   2:05.30  
                1:00.09   2:05.30 (1:05.21)                                        
 -- Russell, Maeve             9 B3-LE                                DQ  
                  49.49          DQ (56.90)                                        
 -- Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM                    DQ  
                  48.46          DQ (52.40)                                        
 -- Bernard, Lilly             9 Upper St. Clair-AM                   DQ  
                  48.29          DQ (52.18)                                        
 -- Speed, Elle                8 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  51.07          DQ (56.80)                                        
 -- Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  49.89          DQ (53.86)                                        
 -- Hagen, Victoria           10 Shaker Sharks-LE                     DQ  
                  42.54          DQ (43.95)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 34.41        2002 Kendra Colby - CCS-LE, CCS-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM     35.03      34.60  
  2 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE          37.22      37.16  
  3 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI       38.21      37.51  
  4 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM     39.23      39.57  
  5 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM          39.70      40.39  
  6 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE          40.17      40.46  
  7 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE          40.38      40.72  
  8 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM     41.03      40.85  
  9 Russell, Molly            10 B3-LE                  42.08      41.96  
 10 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM      41.37      41.97  
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 34.41        2002 Kendra Colby - CCS-LE, CCS-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM                35.03  
  2 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                     37.22  
  3 Ungaro, Carly             10 Y-Neptunes-LE                     37.47  
  4 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI                  38.21  
  5 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM                39.23  
  6 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM                     39.70  
  7 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE                     40.17  
  8 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                     40.38  
  9 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM                41.03  
 10 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM                 41.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Russell, Molly            10 B3-LE                             42.08  
 12 Guinan, Jenna             10 ULESD-LE                          42.17  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cohen, Carly              10 Spire Lesd-LE                     42.19  
 14 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                     42.24  
 15 Mullen, Caroline          10 B3-LE                             42.66  
 16 Fatica, Meredith          10 Spire Lesd-LE                     42.70  
 17 Groff, Maya               10 Jcc Sailfish-AM                   42.80  
 18 Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                     43.07  
 19 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                     43.62  
 20 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                     43.73  
 21 Mensch, Abigail           10 Allegheny North-AM                44.85  
 22 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                    44.91  
 23 Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                     44.97  
 24 Hagen, Victoria           10 Shaker Sharks-LE                  45.20  
 25 Ryan, Grace               10 Lake Shore-LE                     45.21  
 26 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                      45.26  
 27 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                     45.47  
 28 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                     45.60  
 29 Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM                 46.00  
 30 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM                46.09  
 31 McLin, Kali                9 Shaker Sharks-LE                  46.20  
 32 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                   46.29  
 33 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                   46.72  
 34 Zagrobelny, Bridget        9 EAST-NI                           47.03  
 35 Barrieau, Madisen         10 Solon Stars-LE                    47.10  
 36 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI               47.16  
 37 Smith, Katie               9 Lakewood-LE                       47.40  
 38 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM               47.42  
 39 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI                  47.51  
 40 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                       47.68  
 41 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                    48.08  
 42 Flores, Penelope          10 Tonawanda Titans-NI               48.24  
 43 Thompson, Brooke           9 Spire Lesd-LE                     48.45  
 44 Whitley, Zoe              10 Shaker Sharks-LE                  48.46  
 45 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI                  48.55  
 46 Russell, Maeve             9 B3-LE                             48.69  
 47 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI                  48.76  
 48 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                     49.16  
 49 Costa, Mariah              9 Spire Lesd-LE                     49.57  
 50 Barragate, Annabella       9 Shaker Sharks-LE                  49.58  
 51 Leffler, Gianna            9 Spire Lesd-LE                     49.69  
 52 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                     49.81  
 53 Bautz, Mia                 9 EAST-NI                           50.47  
 54 Eippert, Maddy            10 B3-LE                             50.73  
 55 Cline, Ally               10 EAST-NI                           51.37  
 56 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                     51.75  
 57 Foust, Anne                8 Spire Lesd-LE                     53.07  
 58 Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                     53.81  
 59 Armstrong, Paige           8 Firestone-LE                      55.31  
 60 Pophal, Sarah              7 Spire Lesd-LE                     57.10  
 61 Lupo, Mandy                8 ULESD-LE                          58.68  
 62 Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                     59.79  
 63 Speed, Elle                8 Spire Lesd-LE                   1:00.13  
 64 Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM               1:00.80  
 65 Ingalls, Morgan            8 Spire Lesd-LE                   1:01.03  
 66 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                   1:02.25  
 67 Murlin, Darby              7 Spire Lesd-LE                   1:08.70  
 68 Frontini, Coral            8 Spire Lesd-LE                   1:15.25  
 -- Whitley, Amelia           10 Shaker Sharks-LE                     DQ  
 -- Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI                     DQ  
 -- Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                        DQ  
 -- Holzheimer, Sophie        10 Marlins-LE                           DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.62  11/18/2012 Maddie Dorish, Upper St. Clair-            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM             1:15.62! 
                  35.52     1:15.62 (40.10)                                        
  2 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                  1:22.32  
                  38.14     1:22.32 (44.18)                                        
  3 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                  1:25.45  
                  39.46     1:25.45 (45.99)                                        
  4 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM                  1:25.96  
                  42.48     1:25.96 (43.48)                                        
  5 Klem, Rachel              10 Piranhas-LE                    1:26.18  
                  39.53     1:26.18 (46.65)                                        
  6 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                 1:26.34  
                  40.75     1:26.34 (45.59)                                        
  7 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM             1:26.57  
                  40.76     1:26.57 (45.81)                                        
  8 Miller, Anna              10 Green Y-LE                     1:27.37  
                  40.34     1:27.37 (47.03)                                        
  9 Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI               1:28.08  
                  41.68     1:28.08 (46.40)                                        
 10 Cohen, Carly              10 Spire Lesd-LE                  1:30.34  
                  42.74     1:30.34 (47.60)                                        
 11 Mullen, Caroline          10 B3-LE                          1:30.67  
                  43.89     1:30.67 (46.78)                                        
 12 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                  1:31.14  
                  44.01     1:31.14 (47.13)                                        
 13 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                  1:31.71  
                  43.72     1:31.71 (47.99)                                        
 14 Groff, Maya               10 Jcc Sailfish-AM                1:31.97  
                  43.94     1:31.97 (48.03)                                        
 15 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                  1:32.23  
                  43.96     1:32.23 (48.27)                                        
 16 Holzheimer, Sophie        10 Marlins-LE                     1:32.27  
                  44.63     1:32.27 (47.64)                                        
 17 Russell, Molly            10 B3-LE                          1:32.32  
                  44.56     1:32.32 (47.76)                                        
 18 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                  1:33.47  
                  43.91     1:33.47 (49.56)                                        
 19 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                 1:33.74  
                  46.08     1:33.74 (47.66)                                        
 20 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                   1:34.91  
                  45.53     1:34.91 (49.38)                                        
 21 Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                  1:35.32  
                  45.78     1:35.32 (49.54)                                        
 22 Zagrobelny, Bridget        9 EAST-NI                        1:35.50  
                  44.90     1:35.50 (50.60)                                        
 23 Hagen, Victoria           10 Shaker Sharks-LE               1:35.68  
 24 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                  1:35.88  
                  44.91     1:35.88 (50.97)                                        
 25 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                  1:36.11  
                  45.88     1:36.11 (50.23)                                        
 26 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                  1:37.77  
                  48.17     1:37.77 (49.60)                                        
 27 McCune, Gaia               8 Un-Am-AM                       1:38.64  
                  47.87     1:38.64 (50.77)                                        
 28 Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                  1:38.76  
                  47.29     1:38.76 (51.47)                                        
 29 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                  1:38.88  
                  48.92     1:38.88 (49.96)                                        
 30 Lewis, Evie                9 Tiger Sharks-LE                1:39.06  
                  48.66     1:39.06 (50.40)                                        
 31 McLin, Kali                9 Shaker Sharks-LE               1:39.14  
                  47.36     1:39.14 (51.78)                                        
 32 Ryan, Grace               10 Lake Shore-LE                  1:39.72  
                  47.53     1:39.72 (52.19)                                        
 33 Westfall, Brienne         10 Tonawanda Titans-NI            1:39.92  
                  47.98     1:39.92 (51.94)                                        
 34 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI               1:40.09  
                  47.91     1:40.09 (52.18)                                        
 35 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                 1:40.51  
                  47.62     1:40.51 (52.89)                                        
 36 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                  1:40.56  
                  49.28     1:40.56 (51.28)                                        
 37 Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                  1:40.91  
                  49.12     1:40.91 (51.79)                                        
 38 Silcox, Abby              10 Hudson Heat-LE                 1:41.22  
                  47.75     1:41.22 (53.47)                                        
 39 Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM              1:41.77  
                  48.94     1:41.77 (52.83)                                        
 40 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                  1:43.41  
                  49.98     1:43.41 (53.43)                                        
 41 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                1:43.55  
                  50.26     1:43.55 (53.29)                                        
 42 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                1:43.80  
                  48.96     1:43.80 (54.84)                                        
 43 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI               1:44.23  
                  49.69     1:44.23 (54.54)                                        
 44 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                  1:44.53  
                  48.28     1:44.53 (56.25)                                        
 45 Barragate, Annabella       9 Shaker Sharks-LE               1:45.19  
                  49.90     1:45.19 (55.29)                                        
 46 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI               1:45.49  
                  49.95     1:45.49 (55.54)                                        
 47 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM            1:45.84  
                  49.49     1:45.84 (56.35)                                        
 48 McCune, Yula              10 Un-Am-AM                       1:46.87  
                  52.21     1:46.87 (54.66)                                        
 49 Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                  1:50.40  
                  53.09     1:50.40 (57.31)                                        
 50 Rauch, Grace               9 Town Wreckers-NI               1:52.50  
                  52.05   1:52.50 (1:00.45)                                        
 51 Russell, Maeve             9 B3-LE                          1:52.84  
                  53.69     1:52.84 (59.15)                                        
 52 Halle, Emma                9 Allegheny North-AM             1:54.42  
                  54.17   1:54.42 (1:00.25)                                        
 53 Molinero, Lydia            9 Peters Township-AM             1:56.78  
                  57.39     1:56.78 (59.39)                                        
 54 Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                  2:04.92  
                  59.89   2:04.92 (1:05.03)                                        
 55 Szuhay, Sierra            10 Spire Lesd-LE                  2:05.86  
                  58.64   2:05.86 (1:07.22)                                        
 56 Speed, Elle                8 Spire Lesd-LE                  2:10.05  
                  59.81   2:10.05 (1:10.24)                                        
 57 Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                  2:16.39  
                1:05.21   2:16.39 (1:11.18)                                        
 58 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                  2:17.27  
 -- Imbler, Camille           10 Shaker Sharks-LE                    DQ  
                  52.82        DQ (1:00.30)                                        
 -- Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                       DQ  
                  41.80          DQ (45.45)                                        
 -- Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM                   DQ  
                  57.02        DQ (1:04.18)                                        
 -- Zelis, Hanna              10 SwimStrong-LE                       DQ  
                  46.20          DQ (49.71)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.81        1993 Pawlewicz-MSSA/Henning-VSC, MSSA-MA/VSC-LE   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE          32.00      31.74  
  2 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE         31.62      31.84  
  3 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE          33.38      32.40  
  4 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM        34.69      33.49  
  5 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM      35.24      33.95  
  6 Fatica, Meredith          10 Spire Lesd-LE          34.34      34.17  
  7 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE          34.75      34.21  
  8 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE          34.84      34.67  
  9 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE          35.28      34.89  
 10 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE         34.87      35.05  
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.81        1993 Pawlewicz-MSSA/Henning-VSC, MSSA-MA/VSC-LE   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                    31.62  
  2 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                     32.00  
  3 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                     33.38  
  4 Fatica, Meredith          10 Spire Lesd-LE                     34.34  
  5 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                   34.69  
  6 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE                     34.75  
  7 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                     34.84  
  8 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                    34.87  
  9 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM                 35.24  
 10 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                     35.28  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                     35.73  
 12 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM                     35.75  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM                 35.84  
 14 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM                35.94  
 15 Ungaro, Carly             10 Y-Neptunes-LE                     36.05  
 16 Mullen, Caroline          10 B3-LE                             36.34  
 17 Holzheimer, Sophie        10 Marlins-LE                        36.43  
 18 Mihm, Kara                 9 Allegheny North-AM                37.03  
 19 Armstrong, Megan          10 Firestone-LE                      37.08  
 20 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                     37.19  
 21 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                     37.66  
 22 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                     37.79  
 23 Torres, Camilla           10 Allegheny North-AM                38.04  
 24 Cohen, Carly              10 Spire Lesd-LE                     38.50  
 25 Laur, Catie                8 Peters Township-AM                38.63  
 26 Smith, Katie               9 Lakewood-LE                       38.85  
 27 Collins, Megan            10 Hudson Heat-LE                    38.93  
 28 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                       39.21  
 29 Guinan, Jenna             10 ULESD-LE                          39.76  
 30 Doty, Elise                9 Spire Lesd-LE                     39.92  
 31 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI                  39.93  
 32 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                     41.30  
 33 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                     41.84  
 34 Ryan, Grace               10 Lake Shore-LE                     41.86  
 35 Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                     41.88  
 36 Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                     42.34  
 37 Armstrong, Paige           8 Firestone-LE                      43.30  
 37 O'Brien, Mairin            9 Lakewood-LE                       43.30  
 39 DelGarbino, Gianna         9 Penguin Swimming-LE               43.52  
 40 Ennis, Maya               10 Allegheny North-AM                44.27  
 41 Thompson, Brooke           9 Spire Lesd-LE                     44.70  
 42 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM                 44.73  
 43 Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI                  44.89  
 44 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                   45.37  
 45 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                     45.69  
 46 Bautz, Mia                 9 EAST-NI                           45.82  
 47 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                    46.04  
 48 Malcolm, Linzy            10 Spire Lesd-LE                     46.10  
 49 Whitley, Zoe              10 Shaker Sharks-LE                  46.56  
 50 Leffler, Gianna            9 Spire Lesd-LE                     46.98  
 51 Bacik, Anna               10 Upper St. Clair-AM                47.30  
 52 Lupo, Mandy                8 ULESD-LE                          47.70  
 53 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM               47.77  
 54 Norvilitis, Rachel        10 Town Wreckers-NI                  47.95  
 55 Foust, Anne                8 Spire Lesd-LE                     47.96  
 56 Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM                 48.70  
 57 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                     48.97  
 58 Santilli, Natalia         10 Chartiers Valley-AM               50.50  
 -- Murlin, Elizabeth          7 Spire Lesd-LE                        DQ  
 -- Ingalls, Morgan            8 Spire Lesd-LE                        DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.49        1993 Jessica Henning - VSC-LE, VSC-LE           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM             1:06.94  
                  31.83     1:06.94 (35.11)                                        
  2 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                  1:09.81  
                  32.68     1:09.81 (37.13)                                        
  3 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                  1:12.54  
                  34.06     1:12.54 (38.48)                                        
  4 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                  1:14.15  
                  35.31     1:14.15 (38.84)                                        
  5 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                  1:15.76  
                  35.81     1:15.76 (39.95)                                        
  6 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                 1:17.09  
                  34.51     1:17.09 (42.58)                                        
  7 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                  1:17.61  
                  34.90     1:17.61 (42.71)                                        
  8 Mullen, Caroline          10 B3-LE                          1:17.77  
                  38.07     1:17.77 (39.70)                                        
  9 Morrissey, Emily          10 Jcc Sailfish-AM                1:20.49  
                  36.90     1:20.49 (43.59)                                        
 10 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                 1:20.90  
                  37.17     1:20.90 (43.73)                                        
 11 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM             1:21.47  
 12 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI               1:22.80  
                  40.38     1:22.80 (42.42)                                        
 13 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE                  1:23.56  
                  37.91     1:23.56 (45.65)                                        
 14 Armstrong, Megan          10 Firestone-LE                   1:24.34  
                  39.00     1:24.34 (45.34)                                        
 15 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                  1:24.95  
                  38.56     1:24.95 (46.39)                                        
 16 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                  1:26.37  
                  41.06     1:26.37 (45.31)                                        
 17 Klem, Rachel              10 Piranhas-LE                    1:26.45  
 18 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM              1:30.55  
                  40.85     1:30.55 (49.70)                                        
 19 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                  1:31.07  
                  41.28     1:31.07 (49.79)                                        
 20 Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                  1:32.58  
                  43.68     1:32.58 (48.90)                                        
 21 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                  1:33.69  
                  44.58     1:33.69 (49.11)                                        
 22 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE               1:35.31  
                  44.33     1:35.31 (50.98)                                        
 23 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                    1:36.71  
                  41.68     1:36.71 (55.03)                                        
 24 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI               1:39.15  
                  45.95     1:39.15 (53.20)                                        
 25 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                1:45.32  
                  49.39     1:45.32 (55.93)                                        
 26 Santilli, Natalia         10 Chartiers Valley-AM            1:45.93  
                  50.07     1:45.93 (55.86)                                        
 27 Bernard, Lilly             9 Upper St. Clair-AM             1:46.08  
                  49.68     1:46.08 (56.40)                                        
 28 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                  1:47.06  
                  48.08     1:47.06 (58.98)                                        
 29 Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM              2:00.21  
 -- Szuhay, Sierra            10 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  54.33        DQ (1:12.51)                                        
 -- Holzheimer, Sophie        10 Marlins-LE                          DQ  
                  39.17          DQ (46.05)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.22  11/18/2012 Torie Buerger, Allegheny North-            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM             1:07.22! 
                  30.82     1:07.22 (36.40)                                        
  2 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                    1:10.74  
                  32.92     1:10.74 (37.82)                                        
  3 Dorish, Maddie            10 Upper St. Clair-AM             1:11.11  
                  33.83     1:11.11 (37.28)                                        
  4 Brinker, Mary             10 Town Wreckers-NI               1:11.34  
                  33.00     1:11.34 (38.34)                                        
  5 Valenza, Grace            10 Spire Lesd-LE                  1:13.72  
                  35.37     1:13.72 (38.35)                                        
  6 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                  1:15.07  
                  34.36     1:15.07 (40.71)                                        
  7 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                  1:15.80  
                  36.49     1:15.80 (39.31)                                        
  8 Kunzmann, Emma            10 Allegheny North-AM             1:16.37  
                  35.80     1:16.37 (40.57)                                        
  9 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                  1:16.44  
                  35.30     1:16.44 (41.14)                                        
 10 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM                  1:17.34  
                  36.06     1:17.34 (41.28)                                        
 11 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM             1:17.97  
                  37.59     1:17.97 (40.38)                                        
 12 Klem, Rachel              10 Piranhas-LE                    1:18.22  
                  36.65     1:18.22 (41.57)                                        
 13 Zhang, Katherine          10 Allegheny North-AM             1:18.24  
                  36.54     1:18.24 (41.70)                                        
 14 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                  1:18.78  
                  36.62     1:18.78 (42.16)                                        
 15 Dondorfer, Mallory         9 Spire Lesd-LE                  1:19.65  
                  36.31     1:19.65 (43.34)                                        
 16 Holzheimer, Sophie        10 Marlins-LE                     1:19.92  
                  36.72     1:19.92 (43.20)                                        
 17 Meyer, Abby                9 Spire Lesd-LE                  1:20.05  
                  36.14     1:20.05 (43.91)                                        
 18 Wallace, Alexa             9 SwimStrong-LE                  1:20.11  
                  36.14     1:20.11 (43.97)                                        
 19 Russell, Molly            10 B3-LE                          1:20.50  
                  38.12     1:20.50 (42.38)                                        
 20 Miller, Anna              10 Green Y-LE                     1:20.63  
                  39.62     1:20.63 (41.01)                                        
 21 Connors, Emma             10 Moon Aqua Club-AM              1:20.70  
                  37.16     1:20.70 (43.54)                                        
 22 Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                  1:20.88  
                  37.50     1:20.88 (43.38)                                        
 23 Doncevic, Sarah           10 Moon Aqua Club-AM              1:20.93  
                  36.09     1:20.93 (44.84)                                        
 24 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE                  1:21.16  
                  36.81     1:21.16 (44.35)                                        
 25 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI               1:21.74  
                  36.98     1:21.74 (44.76)                                        
 26 Cohen, Carly              10 Spire Lesd-LE                  1:21.82  
                  38.80     1:21.82 (43.02)                                        
 27 Holland, Ella              9 Spire Lesd-LE                  1:22.79  
                  38.48     1:22.79 (44.31)                                        
 28 Mensch, Abigail           10 Allegheny North-AM             1:23.48  
                  38.67     1:23.48 (44.81)                                        
 29 Tessier, Sara             10 Star Swimming-NI               1:23.73  
                  42.45     1:23.73 (41.28)                                        
 30 Pierce, Lexi              10 Millcreek-AM                   1:23.96  
                  39.21     1:23.96 (44.75)                                        
 31 Smith, Katie               9 Lakewood-LE                    1:24.14  
                  37.95     1:24.14 (46.19)                                        
 32 Weber, Rachel             10 Ridgewood Y-LE                 1:24.79  
                  38.80     1:24.79 (45.99)                                        
 33 Mihm, Kara                 9 Allegheny North-AM             1:24.89  
                  39.17     1:24.89 (45.72)                                        
 34 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                  1:25.31  
                  39.72     1:25.31 (45.59)                                        
 35 Gadd, Shaelyn             10 SwimStrong-LE                  1:25.60  
                  40.64     1:25.60 (44.96)                                        
 36 McNichols, Riley          10 Lakewood-LE                    1:25.80  
                  41.13     1:25.80 (44.67)                                        
 37 Bellas, Amy               10 Upper St. Clair-AM             1:25.81  
                  42.37     1:25.81 (43.44)                                        
 38 McCune, Gaia               8 Un-Am-AM                       1:26.29  
                  40.87     1:26.29 (45.42)                                        
 39 MacPhail, Ellie            9 Shaker Sharks-LE               1:26.94  
 40 Whitley, Amelia           10 Shaker Sharks-LE               1:27.59  
 41 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                  1:27.83  
                  42.84     1:27.83 (44.99)                                        
 42 Bouton, Megan              9 Town Wreckers-NI               1:28.27  
                  42.90     1:28.27 (45.37)                                        
 43 Martinez, Ella             9 Spire Lesd-LE                  1:28.43  
                  39.38     1:28.43 (49.05)                                        
 44 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                 1:28.64  
                  43.54     1:28.64 (45.10)                                        
 45 Ennis, Maya               10 Allegheny North-AM             1:28.68  
                  40.89     1:28.68 (47.79)                                        
 46 Thompson, Brooke           9 Spire Lesd-LE                  1:28.96  
                  44.76     1:28.96 (44.20)                                        
 47 Filipski, Julie           10 Town Wreckers-NI               1:29.44  
                  40.91     1:29.44 (48.53)                                        
 48 Bautz, Mia                 9 EAST-NI                        1:30.19  
                  41.28     1:30.19 (48.91)                                        
 49 Choroser, Bebe            10 Town Wreckers-NI               1:30.57  
                  41.01     1:30.57 (49.56)                                        
 50 Silcox, Abby              10 Hudson Heat-LE                 1:30.96  
 51 McCune, Yula              10 Un-Am-AM                       1:31.54  
                  42.25     1:31.54 (49.29)                                        
 52 Zagrobelny, Bridget        9 EAST-NI                        1:31.62  
                  44.92     1:31.62 (46.70)                                        
 53 Collins, Megan            10 Hudson Heat-LE                 1:32.19  
                  39.07     1:32.19 (53.12)                                        
 54 Costa, Mariah              9 Spire Lesd-LE                  1:32.43  
                  44.88     1:32.43 (47.55)                                        
 55 Eippert, Maddy            10 B3-LE                          1:32.70  
                  42.21     1:32.70 (50.49)                                        
 56 Gelston, Alyssa           10 Chartiers Valley-AM            1:32.96  
                  44.68     1:32.96 (48.28)                                        
 57 Glime, Amanda             10 Spire Lesd-LE                  1:33.54  
 58 Laur, Catie                8 Peters Township-AM             1:34.14  
                  42.02     1:34.14 (52.12)                                        
 59 Sherlock, Jenna           10 Star Swimming-NI               1:34.27  
                  44.99     1:34.27 (49.28)                                        
 60 Zellers, Jordan            9 Cavalier SC-AM                 1:34.32  
                  46.34     1:34.32 (47.98)                                        
 61 Malcolm, Linzy            10 Spire Lesd-LE                  1:34.61  
                  46.26     1:34.61 (48.35)                                        
 62 Adams, Madisson            8 Sand Otter-OH                  1:34.85  
 63 Fallon, Claire            10 Spire Lesd-LE                  1:35.61  
                  44.06     1:35.61 (51.55)                                        
 64 Pophal, Claire             9 Spire Lesd-LE                  1:35.72  
 65 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM              1:35.79  
                  44.05     1:35.79 (51.74)                                        
 66 Murphy, Shannon           10 Moon Aqua Club-AM              1:36.10  
 67 Halle, Emma                9 Allegheny North-AM             1:36.19  
                  44.23     1:36.19 (51.96)                                        
 68 Norris, Olivia             9 Moon Aqua Club-AM              1:36.45  
 69 Leffler, Gianna            9 Spire Lesd-LE                  1:36.64  
                  43.12     1:36.64 (53.52)                                        
 70 Armstrong, Paige           8 Firestone-LE                   1:36.77  
                  42.96     1:36.77 (53.81)                                        
 71 Foust, Anne                8 Spire Lesd-LE                  1:39.24  
 72 Bautz, Bonnie              8 EAST-NI                        1:39.36  
                  45.94     1:39.36 (53.42)                                        
 73 Chase, Ashley              8 Spire Lesd-LE                  1:39.40  
                  45.50     1:39.40 (53.90)                                        
 74 Morelli, Hannah            9 Chartiers Valley-AM            1:41.30  
                  44.39     1:41.30 (56.91)                                        
 75 Heltz, Olivia              9 EAST-NI                        1:42.22  
                  50.63     1:42.22 (51.59)                                        
 76 Stewart, Meredith          7 Spire Lesd-LE                  1:42.66  
                  50.45     1:42.66 (52.21)                                        
 77 Lupo, Mandy                8 ULESD-LE                       1:44.53  
                  48.65     1:44.53 (55.88)                                        
 78 Ingalls, Morgan            8 Spire Lesd-LE                  1:44.83  
                  19.44   1:44.83 (1:25.39)                                        
 79 Murlin, Elizabeth          7 Spire Lesd-LE                  1:54.41  
                  51.05   1:54.41 (1:03.36)                                        
 80 Murlin, Darby              7 Spire Lesd-LE                  1:56.80  
                  53.79   1:56.80 (1:03.01)                                        
 81 Shaker, Ava                7 Spire Lesd-LE                  2:04.69  
                1:01.01   2:04.69 (1:03.68)                                        
 82 Haywood, Daelynn           7 Spire Lesd-LE                  2:29.60  
                1:01.40   2:29.60 (1:28.20)                                        
 -- Tekieli, Ingrid            7 Spire Lesd-LE                       DQ  
                1:02.13        DQ (1:03.22)                                        
 -- Molinero, Lydia            9 Peters Township-AM                  DQ  
                  45.17          DQ (51.28)                                        
 -- Gisel, Molly               6 Spire Lesd-LE                       DQ  
                1:01.31        DQ (1:10.89)                                        
 -- Musbach, Marie             7 Spire Lesd-LE                       DQ  
 -- Fulford, Harley            7 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  58.66        DQ (1:16.89)                                        
 -- Tessmer, Rachel           10 Moon Aqua Club-AM                   DQ  
                2:55.20          DQ (51.59)                                        
 -- Ryan, Grace               10 Lake Shore-LE                       DQ  
 -- Pophal, Sarah              7 Spire Lesd-LE                       DQ  
                1:01.28        DQ (1:03.59)                                        
 -- Frontini, Coral            8 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  50.83        DQ (1:21.45)                                        
 -- Petrunic, Ana             10 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  43.76          DQ (48.31)                                        
 -- Lewis, Evie                9 Tiger Sharks-LE                     DQ  
                  40.23          DQ (44.24)                                        
 -- Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  44.23          DQ (47.81)                                        
 -- Speed, Elle                8 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  54.84          DQ (58.71)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:24.58        1998 J. Forster(98) L.Dombroski(00), WTRC-OH, PH
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM   2:28.23    2:25.33  
                  32.04     1:08.02 (35.98)     1:52.75 (44.73)     2:25.33 (32.58)
  2 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM          2:31.51    2:30.87  
                  33.12     1:11.82 (38.70)     1:55.98 (44.16)     2:30.87 (34.89)
  3 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE        2:34.94    2:35.42  
                  32.91     1:13.61 (40.70)     1:59.96 (46.35)     2:35.42 (35.46)
  4 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE        2:35.83    2:35.47  
                  33.88     1:12.76 (38.88)     2:01.11 (48.35)     2:35.47 (34.36)
  5 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE        2:41.22    2:37.97  
                  35.05     1:13.22 (38.17)     2:02.63 (49.41)     2:37.97 (35.34)
  6 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE       2:38.32    2:38.22  
                  36.49     1:17.40 (40.91)     2:03.07 (45.67)     2:38.22 (35.15)
  7 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE        2:42.98    2:41.15  
                  35.15     1:17.89 (42.74)     2:06.71 (48.82)     2:41.15 (34.44)
  8 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE        2:45.32    2:42.00  
                  36.16     1:17.20 (41.04)     2:05.54 (48.34)     2:42.00 (36.46)
  9 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH        2:47.45    2:45.10  
                  38.09     1:17.94 (39.85)     2:07.57 (49.63)     2:45.10 (37.53)
 10 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE       2:44.89    2:48.06  
                  34.85     1:19.92 (45.07)     2:10.12 (50.20)     2:48.06 (37.94)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:24.58        1998 J. Forster(98) L.Dombroski(00), WTRC-OH, PH
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buerger, Torie            10 Allegheny North-AM              2:28.23  
                  32.61     1:09.92 (37.31)     1:54.11 (44.19)     2:28.23 (34.12)
  2 Goettler, Laura           10 Butler Y-AM                     2:31.51  
                  34.02     1:11.78 (37.76)     1:57.48 (45.70)     2:31.51 (34.03)
  3 Gaudiani, Rosalie         10 Spire Lesd-LE                   2:34.94  
                  33.73     1:13.51 (39.78)     1:58.79 (45.28)     2:34.94 (36.15)
  4 Pasadyn, Felicia          10 SwimStrong-LE                   2:35.83  
                  33.77     1:11.63 (37.86)     2:00.48 (48.85)     2:35.83 (35.35)
  5 McCormick, Paige          10 Hudson Heat-LE                  2:38.32  
                  36.76     1:17.11 (40.35)     2:03.27 (46.16)     2:38.32 (35.05)
  6 Musbach, Lauren           10 Spire Lesd-LE                   2:41.22  
                  35.48     1:15.18 (39.70)     2:04.71 (49.53)     2:41.22 (36.51)
  7 Hall, Amy                 10 SwimStrong-LE                   2:42.98  
                  35.33     1:16.03 (40.70)     2:06.74 (50.71)     2:42.98 (36.24)
  8 Telerico, Mia             10 Solon Stars-LE                  2:44.89  
                  33.58     1:18.01 (44.43)     2:08.26 (50.25)     2:44.89 (36.63)
  9 Berlin, Lindsay           10 Spire Lesd-LE                   2:45.32  
                  36.75     1:17.40 (40.65)     2:07.73 (50.33)     2:45.32 (37.59)
 10 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                   2:47.45  
                  38.42     1:19.77 (41.35)     2:09.16 (49.39)     2:47.45 (38.29)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Filo, Jackie              10 Fox Chapel-AM                   2:47.79  
                  37.78     1:20.66 (42.88)     2:09.58 (48.92)     2:47.79 (38.21)
 12 Pawli, Kya                10 Star Swimming-NI                2:53.92  
                  41.02     1:21.93 (40.91)     2:14.32 (52.39)     2:53.92 (39.60)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Holzheimer, Sophie        10 Marlins-LE                      2:55.03  
                  40.03     1:23.84 (43.81)     2:16.15 (52.31)     2:55.03 (38.88)
 14 Flynn, Mary Claire        10 Lake Shore-LE                   2:55.11  
                  37.36     1:24.10 (46.74)     2:14.78 (50.68)     2:55.11 (40.33)
 15 Raber, Rachel             10 Peters Township-AM              2:59.41  
                  40.79     1:28.15 (47.36)     2:18.49 (50.34)     2:59.41 (40.92)
 16 Cannon, Caroline          10 Shaker Sharks-LE                3:02.72  
                  43.29     1:26.34 (43.05)     2:26.24 (59.90)     3:02.72 (36.48)
 17 Bare, Libby               10 Spire Lesd-LE                   3:02.90  
                  44.14     1:29.94 (45.80)     2:20.93 (50.99)     3:02.90 (41.97)
 18 Metz, Juliana             10 Spire Lesd-LE                   3:03.40  
                  44.20     1:31.14 (46.94)     2:25.18 (54.04)     3:03.40 (38.22)
 19 Katz, Chloe                9 Spire Lesd-LE                   3:05.90  
                  41.52     1:29.89 (48.37)     2:23.74 (53.85)     3:05.90 (42.16)
 20 Monticone, Valerie        10 Solon Stars-LE                  3:09.70  
                  43.21     1:32.13 (48.92)     2:25.74 (53.61)     3:09.70 (43.96)
 21 Bare, Sydney               9 Spire Lesd-LE                   3:16.38  
                  45.83     1:34.61 (48.78)     2:27.99 (53.38)     3:16.38 (48.39)
 22 Arslanian, Heather         9 Spire Lesd-LE                   3:20.90  
                  48.63     1:39.75 (51.12)     2:35.88 (56.13)     3:20.90 (45.02)
 23 Doty, Elise                9 Spire Lesd-LE                   3:24.95  
                  44.99     1:43.94 (58.95)     2:41.90 (57.96)     3:24.95 (43.05)
 24 Vespignani, Francesca     10 Moon Aqua Club-AM               3:30.73  
                  48.28     1:41.26 (52.98)   2:45.83 (1:04.57)     3:30.73 (44.90)
 25 Beatty, Abigail           10 Moon Aqua Club-AM               3:35.10  
                  48.87     1:41.32 (52.45)   3:35.10 (1:53.78)                    
 -- Mueller, Morgan           10 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  40.67     1:22.96 (42.29)     2:14.02 (51.06)          DQ (35.41)
 -- Armstrong, Megan          10 Firestone-LE                         DQ  
                  40.67     1:26.58 (45.91)     2:22.95 (56.37)          DQ (43.70)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.74  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         A Meyer, L Musbach, G Valenza, R Gaudiani         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           2:00.74! 
     1) Meyer, Abby 9                   2) Musbach, Lauren 10             
     3) Valenza, Grace 10               4) Gaudiani, Rosalie 10           
                  30.24     1:01.49 (31.25)     1:32.11 (30.62)     2:00.74 (28.63)
  2 SwimStrong-LE  'A'                                          2:02.40  
     1) Pasadyn, Felicia 10             2) Zelis, Hanna 10                
     3) Wallace, Alexa 9                4) Hall, Amy 10                   
                  29.61       59.95 (30.34)     1:32.80 (32.85)     2:02.40 (29.60)
  3 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:09.20  
     1) Berlin, Lindsay 10              2) Holland, Ella 9                
     3) Dondorfer, Mallory 9            4) Fatica, Meredith 10            
                  32.08     1:04.99 (32.91)     1:38.08 (33.09)     2:09.20 (31.12)
  4 Moon Aqua Club-AM  'A'                                      2:14.37  
     1) Doncevic, Sarah 10              2) Vespignani, Francesca 10       
     3) Norris, Olivia 9                4) Connors, Emma 10               
                  31.61     1:08.39 (36.78)     1:44.74 (36.35)     2:14.37 (29.63)
  5 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                           2:15.81  
     1) Cohen, Carly 10                 2) Metz, Juliana 10               
     3) Arslanian, Heather 9            4) Bare, Libby 10                 
                  32.71     1:07.07 (34.36)     1:42.53 (35.46)     2:15.81 (33.28)
  6 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'D'                           2:21.96  
     1) Bare, Sydney 9                  2) Pophal, Claire 9               
     3) Katz, Chloe 9                   4) Martinez, Ella 9               
                  37.78     1:12.30 (34.52)     1:46.80 (34.50)     2:21.96 (35.16)
  7 Shaker Sharks-LE  'A'                                       2:22.10  
     1) Barragate, Annabella 9          2) Hagen, Victoria 10             
     3) Whitley, Zoe 10                 4) Cannon, Caroline 10            
                  38.06     1:12.76 (34.70)   2:22.10 (1:09.34)                    
  8 B3 Aquatics-LE  'A'                                         2:25.44  
     1) Mullen, Caroline 10             2) Russell, Molly 10              
     3) Russell, Maeve 9                4) Eippert, Maddy 10              
                  35.11     1:08.21 (33.10)     1:48.05 (39.84)     2:25.44 (37.39)
  9 Shaker Sharks-LE  'B'                                       2:26.76  
     1) McLin, Kali 9                   2) Whitley, Amelia 10             
     3) MacPhail, Ellie 9               4) Imbler, Camille 10             
                  41.66     1:31.93 (50.27)     1:57.33 (25.40)     2:26.76 (29.43)
 10 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'E'                           2:27.16  
     1) Doty, Elise 9                   2) Petrunic, Ana 10               
     3) Malcolm, Linzy 10               4) Costa, Mariah 9                
                  36.93     1:15.24 (38.31)     1:49.65 (34.41)     2:27.16 (37.51)
 11 East Aurora Swim Team-NI  'A'                               2:33.10  
     1) Zagrobelny, Bridget 9           2) Bautz, Bonnie 8                
     3) Heltz, Olivia 9                 4) Bautz, Mia 9                   
                  36.61     1:15.50 (38.89)     1:54.02 (38.52)     2:33.10 (39.08)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                                DQ  
     1) Kunzmann, Emma 10               2) Zhang, Katherine 10            
     3) Mensch, Abigail 10              4) Buerger, Torie 10              
                  29.76     1:00.77 (31.01)     1:33.51 (32.74)          DQ (25.92)
 -- Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                                  DQ  
     1) Brinker, Mary 10                2) Filipski, Julie 10             
     3) Choroser, Bebe 10               4) Bouton, Megan 9                
                  28.46     1:05.73 (37.27)     1:40.07 (34.34)          DQ (33.46)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:17.92  11/18/2012 Allegheny North Swim Club, Allegheny North-
                         E Kunzmann, K Zhang, V Buerger, K Mihm            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           2:17.92! 
     1) Kunzmann, Emma 10               2) Zhang, Katherine 10            
     3) Buerger, Torie 10               4) Mihm, Kara 9                   
                  33.96     1:16.28 (42.32)     1:45.08 (28.80)     2:17.92 (32.84)
  2 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           2:18.86  
     1) Musbach, Lauren 10              2) Valenza, Grace 10              
     3) Berlin, Lindsay 10              4) Gaudiani, Rosalie 10           
                  35.16     1:15.13 (39.97)     1:49.76 (34.63)     2:18.86 (29.10)
  3 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:23.67  
     1) Mueller, Morgan 10              2) Holland, Ella 9                
     3) Katz, Chloe 9                   4) Meyer, Abby 9                  
                  35.30     1:16.34 (41.04)     1:52.78 (36.44)     2:23.67 (30.89)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                           2:34.09  
     1) Dondorfer, Mallory 9            2) Cohen, Carly 10                
     3) Martinez, Ella 9                4) Bare, Libby 10                 
                  37.12     1:18.72 (41.60)     2:00.42 (41.70)     2:34.09 (33.67)
  5 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                             2:34.36  
                  42.05     1:21.29 (39.24)     2:01.45 (40.16)     2:34.36 (32.91)
  6 Moon Aqua Club-AM  'A'                                      2:38.16  
     1) Connors, Emma 10                2) Murphy, Shannon 10             
     3) Doncevic, Sarah 10              4) Beatty, Abigail 10             
                  38.67     1:26.49 (47.82)     2:02.73 (36.24)     2:38.16 (35.43)
  7 B3 Aquatics-LE  'A'                                         2:38.44  
     1) Mitchell, Mary 10               2) Russell, Molly 10              
     3) Mullen, Caroline 10             4) Russell, Maeve 9               
                                1:22.28 ( )     1:59.02 (36.74)     2:38.44 (39.42)
  8 Shaker Sharks-LE  'A'                                       2:44.40  
     1) MacPhail, Ellie 9               2) Hagen, Victoria 10             
     3) Cannon, Caroline 10             4) Barragate, Annabella 9         
                1:27.35     2:06.25 (38.90)     2:44.40 (38.15)                    
  9 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'D'                           2:45.77  
     1) Costa, Mariah 9                 2) Bare, Sydney 9                 
     3) Malcolm, Linzy 10               4) Metz, Juliana 10               
                  41.29     1:25.39 (44.10)     2:11.87 (46.48)     2:45.77 (33.90)
 10 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'E'                           2:48.01  
     1) Musbach, Marie 7                2) Fallon, Claire 10              
     3) Petrunic, Ana 10                4) Pophal, Claire 9               
                1:31.89     2:13.38 (41.49)     2:48.01 (34.63)                    
 11 East Aurora Swim Team-NI  'A'                               2:48.65  
     1) Heltz, Olivia 9                 2) Zagrobelny, Bridget 9          
     3) Bautz, Mia 9                    4) Cline, Ally 10                 
                1:29.68     2:12.17 (42.49)     2:48.65 (36.48)                    
 -- SwimStrong-LE  'A'                                               DQ  
     1) Pasadyn, Felicia 10             2) Gadd, Shaelyn 10               
     3) Zelis, Hanna 10                 4) Mayberry, Ryley 10             
                  33.87     1:15.93 (42.06)     1:49.86 (33.93)          DQ (30.16)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.34        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                    26.14  
  2 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM               26.33  
  3 Palutsis, Amanda          12 Un-Le-LE                         26.49  
  4 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                  26.64  
  5 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                    26.74  
  6 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                    26.86  
  7 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                   27.09  
  8 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM               27.11  
  9 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE                     27.26  
 10 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                   27.45  
 11 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                    27.46  
 12 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI              27.49  
 13 Bautz, Sam                12 EAST-NI                          27.57  
 14 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                    27.62  
 15 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                  27.66  
 16 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                    27.73  
 17 Brown, Portia             12 ULESD-LE                         27.96  
 18 Xu, Erin                  12 USC-LE                           27.98  
 19 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                      28.01  
 20 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                  28.05  
 21 Feldman, Tiki             11 Spire Lesd-LE                    28.09  
 22 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI                 28.19  
 23 Valentic, Katarina        12 USC-LE                           28.32  
 24 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM               28.43  
 25 Hitchcock, Alissa         12 Hudson Heat-LE                   28.46  
 26 Hauck, Catherine          12 Lake Shore-LE                    28.50  
 27 Bowers, Marissa           12 Tiger Sharks-LE                  28.54  
 28 DeWolf, Johanna           12 Green Y-LE                       28.58  
 29 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI                 28.59  
 29 Spencer, Jordyn           12 SwimStrong-LE                    28.59  
 31 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                   28.68  
 32 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI                 28.70  
 33 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                   28.75  
 34 Lewis, Lily               12 Tiger Sharks-LE                  28.78  
 35 Markovitch, Jennah        11 Penguin Swimming-LE              28.82  
 36 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                    28.83  
 37 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                      28.85  
 38 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                   28.86  
 39 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI                 28.93  
 40 Filo, Joslyn              12 Fox Chapel-AM                    29.00  
 41 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE              29.01  
 42 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE                 29.02  
 43 Galchenko, Paulina        12 Solon Stars-LE                   29.03  
 44 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM                29.08  
 45 Marnell, Nicole           11 Un-Am-AM                         29.09  
 46 Miluk, Madison            12 B3-LE                            29.10  
 47 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                   29.12  
 48 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                       29.13  
 49 Oryshkewych, Anya         11 Ridgewood Y-LE                   29.16  
 50 Taylor, Devan             12 Fox Chapel-AM                    29.35  
 51 Givins, Lauren            12 Perry Aquatics-LE                29.37  
 52 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI                 29.43  
 53 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                   29.46  
 54 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                    29.49  
 55 Burgess, Katherine        11 Lake Shore-LE                    29.51  
 55 Ferrante, Gianna          11 Spire Lesd-LE                    29.51  
 57 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                   29.57  
 58 Siebold, Paige            12 Town Wreckers-NI                 29.60  
 59 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                   29.62  
 60 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                    29.66  
 60 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                    29.66  
 60 Henninge, Kaitlynn        12 Perry Aquatics-LE                29.66  
 60 Matelski, Bri             12 SwimStrong-LE                    29.66  
 64 Miklos, Natalia           11 Shaker Sharks-LE                 29.74  
 65 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                   29.75  
 66 Heil, Antoinette          12 Chartiers Valley-AM              29.76  
 67 Overmyer, Rilee           11 Sand Otter-OH                    29.78  
 68 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE                 29.88  
 69 O'Keefe, Kirsten          12 Hudson Heat-LE                   29.90  
 70 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                    29.91  
 71 LaMattina, Lily           12 Tonawanda Titans-NI              29.93  
 72 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                   29.99  
 73 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE                     30.04  
 74 McHugh, Maggie            12 Lakewood-LE                      30.09  
 75 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM               30.14  
 76 Detullio, Maddie          12 SwimStrong-LE                    30.18  
 77 Fitzgerald, MaKennah      11 Sand Otter-OH                    30.19  
 78 Christy, Ally             11 Allegheny North-AM               30.22  
 79 Clampffer, Alex Sol       11 Hudson Heat-LE                   30.29  
 79 Pasquarella, Paige        12 EAST-NI                          30.29  
 81 Kerns, Grace              11 Shaker Sharks-LE                 30.33  
 82 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI              30.35  
 83 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                   30.37  
 84 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM               30.43  
 85 Langius, Phoebe           11 USC-LE                           30.44  
 86 Morris, Amelia            12 Shaker Sharks-LE                 30.45  
 87 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                    30.48  
 88 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI                 30.52  
 88 Kukushkin, Rebecca        12 Jcc Sailfish-AM                  30.52  
 90 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                    30.53  
 91 Weber, Anna               12 Ridgewood Y-LE                   30.66  
 92 Tabachnik, Dalia          12 Spire Lesd-LE                    30.67  
 93 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI              30.69  
 94 McGrath, Lila             11 Un-Am-AM                         30.70  
 94 Long, mackenzie           12 Firestone-LE                     30.70  
 96 Wilson, Emily             12 Allegheny North-AM               30.72  
 97 Vale, Courtney            11 SwimStrong-LE                    30.77  
 98 Como, Colleen             12 Spire Lesd-LE                    30.83  
 99 Miller, Emily             12 Green Y-LE                       30.91  
100 Bartos, Katelyn           12 Firestone-LE                     31.13  
101 Dyer, Madeline            11 Wooster-LE                       31.14  
102 Borrow, Emma              12 Spire Lesd-LE                    31.15  
103 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI                 31.23  
103 Hynd, Meadow              11 Marlins-LE                       31.23  
105 Joba, Sadie               11 Town Wreckers-NI                 31.24  
106 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                    31.43  
107 Ambroziak, Rachel         11 Hudson Heat-LE                   31.51  
108 Sindhi, Megan             12 Jcc Sailfish-AM                  31.59  
108 Milley, Devon             12 Peters Township-AM               31.59  
110 Cuba, Emily               12 Allegheny North-AM               31.61  
111 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                    31.74  
112 Mitalski, Elizabeth       11 Hudson Heat-LE                   31.76  
113 Mazzoli, Lydia            11 Solon Stars-LE                   31.84  
114 Nowka, Brianna            11 Un-Am-AM                         31.97  
114 Bacon, Nicole             11 Hudson Heat-LE                   31.97  
116 Fischer, Megan            11 Moon Aqua Club-AM                32.09  
117 Ingalls, Erin             11 Spire Lesd-LE                    32.35  
118 Solomon, Smaranda         12 Penguin Swimming-LE              32.39  
119 Borowiak, Allison         12 Tonawanda Titans-NI              32.47  
120 Fortner, June             12 Tonawanda Titans-NI              32.52  
121 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                       32.59  
122 Moran, Tori               12 Spire Lesd-LE                    32.64  
123 Laird, Hannah             12 Spire Lesd-LE                    32.85  
123 Lemay, Maggie             12 Spire Lesd-LE                    32.85  
125 Silay, Caroline           12 Allegheny North-AM               33.02  
126 Stevenson, Alexis         11 Jcc Sailfish-AM                  33.30  
127 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM                33.37  
128 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM                33.40  
129 Sekinger, Kate            12 Allegheny North-AM               33.42  
130 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                    33.48  
131 Meister, Isabel           11 Spire Lesd-LE                    33.65  
132 Taft, Madeleine           11 Allegheny North-AM               33.91  
133 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                    33.93  
134 Cords, Lena               12 Moon Aqua Club-AM                33.97  
135 Koerwitz, Celeste         11 Spire Lesd-LE                    34.02  
136 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                    34.09  
137 Pino, Sarah               11 Chartiers Valley-AM              34.13  
138 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                    34.16  
139 Woods, Erin               11 EAST-NI                          34.48  
140 Reynolds, Isabelle        11 Spire Lesd-LE                    35.33  
 -- Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                     DQ  
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.57        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM     56.62      55.41  
                  26.52       55.41 (28.89)                                        
  2 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE          57.11      55.44  
                  27.14       55.44 (28.30)                                        
  3 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE          58.06      58.08  
                  28.22       58.08 (29.86)                                        
  4 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE          57.64      58.32  
                  28.42       58.32 (29.90)                                        
  5 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM          58.74      58.94  
                  28.24       58.94 (30.70)                                        
  6 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM            59.78      59.07  
                  28.43       59.07 (30.64)                                        
  7 Brown, Portia             12 ULESD-LE               59.63      59.09  
                  28.60       59.09 (30.49)                                        
  8 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI    59.10      59.16  
                  28.06       59.16 (31.10)                                        
  9 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE         57.61      59.22  
                  28.73       59.22 (30.49)                                        
 10 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE        59.62    1:00.30  
                  28.52     1:00.30 (31.78)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.57        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM                56.62  
                  27.07       56.62 (29.55)                                        
  2 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                     57.11  
                  27.69       57.11 (29.42)                                        
  3 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                    57.61  
                  28.03       57.61 (29.58)                                        
  4 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                     57.64  
                  27.75       57.64 (29.89)                                        
  5 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                     58.06  
                  27.86       58.06 (30.20)                                        
  6 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                     58.74  
                  27.98       58.74 (30.76)                                        
  7 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI               59.10  
                  28.08       59.10 (31.02)                                        
  8 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                   59.62  
                  28.08       59.62 (31.54)                                        
  9 Brown, Portia             12 ULESD-LE                          59.63  
                  28.88       59.63 (30.75)                                        
 10 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                       59.78  
                  28.81       59.78 (30.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                 1:00.56  
                  29.18     1:00.56 (31.38)                                        
 12 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE                    1:00.60  
                  28.07     1:00.60 (32.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                   1:00.90  
                  29.21     1:00.90 (31.69)                                        
 14 Moses, AnneMarie          11 Sand Otter-OH                   1:01.10  
                  29.14     1:01.10 (31.96)                                        
 15 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM               1:01.22  
                  29.46     1:01.22 (31.76)                                        
 16 Xu, Erin                  12 USC-LE                          1:01.39  
                  29.29     1:01.39 (32.10)                                        
 17 Ford, Breanna             12 Norwin Aqua-AM                  1:01.41  
                  29.18     1:01.41 (32.23)                                        
 18 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE                1:01.46  
                  29.63     1:01.46 (31.83)                                        
 19 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                     1:01.65  
                  29.25     1:01.65 (32.40)                                        
 20 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI                1:01.80  
                  29.54     1:01.80 (32.26)                                        
 21 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                     1:01.82  
                  29.40     1:01.82 (32.42)                                        
 22 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI                1:02.01  
                  29.48     1:02.01 (32.53)                                        
 23 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                 1:02.04  
                  29.07     1:02.04 (32.97)                                        
 24 Filo, Joslyn              12 Fox Chapel-AM                   1:02.15  
                  29.42     1:02.15 (32.73)                                        
 25 Bautz, Sam                12 EAST-NI                         1:02.37  
                  29.84     1:02.37 (32.53)                                        
 26 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                   1:02.42  
                  30.19     1:02.42 (32.23)                                        
 27 Valentic, Katarina        12 USC-LE                          1:02.55  
                  29.51     1:02.55 (33.04)                                        
 28 Hauck, Catherine          12 Lake Shore-LE                   1:02.69  
                  30.61     1:02.69 (32.08)                                        
 28 Henninge, Kaitlynn        12 Perry Aquatics-LE               1:02.69  
                  30.43     1:02.69 (32.26)                                        
 30 Rudman, Peyton            11 USC-LE                          1:02.71  
                  29.88     1:02.71 (32.83)                                        
 31 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI                1:02.99  
                  30.44     1:02.99 (32.55)                                        
 32 Bowers, Marissa           12 Tiger Sharks-LE                 1:03.00  
                  29.97     1:03.00 (33.03)                                        
 33 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                      1:03.04  
                  30.55     1:03.04 (32.49)                                        
 34 Miklos, Natalia           11 Shaker Sharks-LE                1:03.41  
                  30.73     1:03.41 (32.68)                                        
 34 Kramkova, Irina           12 Jcc Sailfish-AM                 1:03.41  
                  30.30     1:03.41 (33.11)                                        
 36 Ferrante, Gianna          11 Spire Lesd-LE                   1:03.60  
                  30.72     1:03.60 (32.88)                                        
 37 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                  1:03.63  
                  30.74     1:03.63 (32.89)                                        
 38 Jones, Bri                12 SwimStrong-LE                   1:03.68  
                  30.59     1:03.68 (33.09)                                        
 39 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                  1:03.72  
                  30.38     1:03.72 (33.34)                                        
 40 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                  1:03.74  
                  30.59     1:03.74 (33.15)                                        
 41 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI                1:03.76  
                  29.86     1:03.76 (33.90)                                        
 42 Rohrbach, Phoebe          12 SwimStrong-LE                   1:03.83  
                  30.14     1:03.83 (33.69)                                        
 43 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                   1:03.95  
                  29.92     1:03.95 (34.03)                                        
 44 Patz, Lexee               12 Hudson Heat-LE                  1:04.11  
                  30.31     1:04.11 (33.80)                                        
 45 Spencer, Jordyn           12 SwimStrong-LE                   1:04.23  
                  30.66     1:04.23 (33.57)                                        
 46 Miluk, Madison            12 B3-LE                           1:04.34  
                  30.66     1:04.34 (33.68)                                        
 47 Galchenko, Paulina        12 Solon Stars-LE                  1:04.36  
                  31.26     1:04.36 (33.10)                                        
 48 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                  1:04.38  
                  30.89     1:04.38 (33.49)                                        
 49 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                  1:04.57  
                  30.40     1:04.57 (34.17)                                        
 50 Givins, Lauren            12 Perry Aquatics-LE               1:04.61  
                  30.49     1:04.61 (34.12)                                        
 51 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM              1:05.20  
                  31.34     1:05.20 (33.86)                                        
 52 Langius, Phoebe           11 USC-LE                          1:05.21  
                  31.31     1:05.21 (33.90)                                        
 53 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                  1:05.26  
                  31.44     1:05.26 (33.82)                                        
 54 Reiss, McKenna            12 B3-LE                           1:05.30  
                  31.79     1:05.30 (33.51)                                        
 55 Siebold, Paige            12 Town Wreckers-NI                1:05.47  
                  30.94     1:05.47 (34.53)                                        
 56 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI                1:05.49  
                  31.51     1:05.49 (33.98)                                        
 57 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                   1:05.55  
                  30.60     1:05.55 (34.95)                                        
 58 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI             1:05.61  
                  32.30     1:05.61 (33.31)                                        
 59 Pasquarella, Paige        12 EAST-NI                         1:05.67  
                  31.92     1:05.67 (33.75)                                        
 60 Morris, Amelia            12 Shaker Sharks-LE                1:05.71  
                  30.70     1:05.71 (35.01)                                        
 61 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI                1:05.79  
                  31.63     1:05.79 (34.16)                                        
 62 Markovitch, Jennah        11 Penguin Swimming-LE             1:05.84  
                  31.29     1:05.84 (34.55)                                        
 63 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                   1:05.86  
                  31.37     1:05.86 (34.49)                                        
 64 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM              1:05.87  
                  31.71     1:05.87 (34.16)                                        
 65 Fitzgerald, MaKennah      11 Sand Otter-OH                   1:05.91  
                  32.35     1:05.91 (33.56)                                        
 66 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                   1:06.02  
                  31.61     1:06.02 (34.41)                                        
 67 Farmer, Morgan            12 SwimStrong-LE                   1:06.22  
                  31.58     1:06.22 (34.64)                                        
 68 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI             1:06.29  
                  31.61     1:06.29 (34.68)                                        
 69 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI                1:06.32  
                  31.18     1:06.32 (35.14)                                        
 70 Feldman, Tiki             11 Spire Lesd-LE                   1:06.46  
                  30.83     1:06.46 (35.63)                                        
 71 Vale, Courtney            11 SwimStrong-LE                   1:06.50  
                  31.06     1:06.50 (35.44)                                        
 72 Overmyer, Rilee           11 Sand Otter-OH                   1:06.58  
                  31.31     1:06.58 (35.27)                                        
 73 Harris, Anne              12 Firestone-LE                    1:06.61  
                  31.67     1:06.61 (34.94)                                        
 74 Detullio, Maddie          12 SwimStrong-LE                   1:06.84  
                  32.02     1:06.84 (34.82)                                        
 75 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                   1:06.85  
                  31.86     1:06.85 (34.99)                                        
 76 Matelski, Bri             12 SwimStrong-LE                   1:06.98  
                  31.92     1:06.98 (35.06)                                        
 77 Caruso, Bella             12 Spire Lesd-LE                   1:07.03  
                  32.28     1:07.03 (34.75)                                        
 78 Christy, Ally             11 Allegheny North-AM              1:07.11  
                  32.76     1:07.11 (34.35)                                        
 79 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                   1:07.17  
                  32.55     1:07.17 (34.62)                                        
 80 Kukushkin, Rebecca        12 Jcc Sailfish-AM                 1:07.20  
                  31.56     1:07.20 (35.64)                                        
 81 Moran, Tori               12 Spire Lesd-LE                   1:07.21  
                  32.54     1:07.21 (34.67)                                        
 82 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                  1:07.22  
                  32.34     1:07.22 (34.88)                                        
 83 Heil, Antoinette          12 Chartiers Valley-AM             1:07.25  
                  31.56     1:07.25 (35.69)                                        
 84 Hynd, Meadow              11 Marlins-LE                      1:07.49  
                  32.15     1:07.49 (35.34)                                        
 85 McHugh, Maggie            12 Lakewood-LE                     1:07.51  
                  31.27     1:07.51 (36.24)                                        
 86 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                  1:07.61  
                  31.97     1:07.61 (35.64)                                        
 87 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                   1:08.05  
                  32.70     1:08.05 (35.35)                                        
 88 Visci, Kathryn            12 Vacationland-LE                 1:08.19  
                  32.47     1:08.19 (35.72)                                        
 89 Wilson, Emily             12 Allegheny North-AM              1:08.41  
                  32.79     1:08.41 (35.62)                                        
 90 LaMattina, Lily           12 Tonawanda Titans-NI             1:08.58  
                  32.94     1:08.58 (35.64)                                        
 91 Milley, Devon             12 Peters Township-AM              1:08.97  
                  32.76     1:08.97 (36.21)                                        
 92 Sindhi, Megan             12 Jcc Sailfish-AM                 1:09.12  
                  33.20     1:09.12 (35.92)                                        
 93 Long, mackenzie           12 Firestone-LE                    1:09.34  
                  16.95     1:09.34 (52.39)                                        
 94 Cuba, Emily               12 Allegheny North-AM              1:09.36  
                  33.15     1:09.36 (36.21)                                        
 95 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                   1:09.39  
                  33.12     1:09.39 (36.27)                                        
 96 Stevenson, Alexis         11 Jcc Sailfish-AM                 1:09.43  
                  33.55     1:09.43 (35.88)                                        
 97 Dyer, Madeline            11 Wooster-LE                      1:09.58  
                  32.38     1:09.58 (37.20)                                        
 98 Joba, Sadie               11 Town Wreckers-NI                1:10.53  
                  33.62     1:10.53 (36.91)                                        
 99 Solomon, Smaranda         12 Penguin Swimming-LE             1:11.13  
                  33.48     1:11.13 (37.65)                                        
100 Mitalski, Elizabeth       11 Hudson Heat-LE                  1:11.27  
                  34.18     1:11.27 (37.09)                                        
101 Mazzoli, Lydia            11 Solon Stars-LE                  1:11.42  
                  33.87     1:11.42 (37.55)                                        
102 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                      1:11.51  
                  33.77     1:11.51 (37.74)                                        
103 Ingalls, Erin             11 Spire Lesd-LE                   1:11.68  
                  33.83     1:11.68 (37.85)                                        
104 Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                   1:11.87  
                  34.28     1:11.87 (37.59)                                        
105 Krantz, Morgan            12 Solon Stars-LE                  1:12.28  
                  34.80     1:12.28 (37.48)                                        
106 Sekinger, Kate            12 Allegheny North-AM              1:12.49  
                  34.91     1:12.49 (37.58)                                        
107 Tabachnik, Dalia          12 Spire Lesd-LE                   1:13.11  
                  34.64     1:13.11 (38.47)                                        
108 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                   1:13.26  
                  34.14     1:13.26 (39.12)                                        
109 Fischer, Megan            11 Moon Aqua Club-AM               1:13.61  
                  34.60     1:13.61 (39.01)                                        
110 Borowiak, Allison         12 Tonawanda Titans-NI             1:13.87  
                  33.81     1:13.87 (40.06)                                        
111 Koerwitz, Celeste         11 Spire Lesd-LE                   1:14.60  
                  35.99     1:14.60 (38.61)                                        
112 Cords, Lena               12 Moon Aqua Club-AM               1:14.69  
                  35.26     1:14.69 (39.43)                                        
113 Pino, Sarah               11 Chartiers Valley-AM             1:15.20  
114 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                   1:16.60  
                  37.14     1:16.60 (39.46)                                        
115 Woods, Erin               11 EAST-NI                         1:17.68  
                  35.69     1:17.68 (41.99)                                        
116 Rooney, Kelli             12 Spire Lesd-LE                   1:21.84  
                  38.10     1:21.84 (43.74)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.09        2010 Lauren Heller -CFYN-LE, Tiger Sharks       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM             2:00.82  
                  28.60       58.92 (30.32)     1:29.46 (30.54)     2:00.82 (31.36)
  2 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                2:04.04  
                  28.69       59.67 (30.98)     1:31.99 (32.32)     2:04.04 (32.05)
  3 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                  2:04.42  
                  28.96     1:00.79 (31.83)     1:33.67 (32.88)     2:04.42 (30.75)
  4 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                  2:05.78  
                  29.24     1:00.98 (31.74)     1:34.01 (33.03)     2:05.78 (31.77)
  5 Palutsis, Amanda          12 Un-Le-LE                       2:06.45  
                  29.18     1:00.99 (31.81)     1:33.99 (33.00)     2:06.45 (32.46)
  6 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                    2:06.98  
                  29.11     1:00.80 (31.69)     1:34.70 (33.90)     2:06.98 (32.28)
  7 Brown, Portia             12 ULESD-LE                       2:07.23  
                  29.21     1:01.59 (32.38)     1:35.17 (33.58)     2:07.23 (32.06)
  8 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM             2:08.89  
                  29.58     1:02.30 (32.72)     1:35.99 (33.69)     2:08.89 (32.90)
  9 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                 2:09.13  
                  29.51     1:02.38 (32.87)     1:36.53 (34.15)     2:09.13 (32.60)
 10 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                 2:09.14  
                  29.08     1:01.63 (32.55)     1:35.34 (33.71)     2:09.14 (33.80)
 11 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                2:09.77  
                  29.42     1:02.58 (33.16)     1:36.64 (34.06)     2:09.77 (33.13)
 12 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                2:10.67  
                  29.80     1:02.38 (32.58)     1:36.85 (34.47)     2:10.67 (33.82)
 13 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                2:10.86  
                  30.04     1:03.57 (33.53)     1:37.32 (33.75)     2:10.86 (33.54)
 14 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                    2:10.88  
                  29.44     1:02.04 (32.60)     1:36.60 (34.56)     2:10.88 (34.28)
 15 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE               2:11.28  
                  29.60     1:03.06 (33.46)     1:37.47 (34.41)     2:11.28 (33.81)
 16 Xu, Erin                  12 USC-LE                         2:11.74  
                  29.78     1:03.17 (33.39)     1:37.63 (34.46)     2:11.74 (34.11)
 17 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE               2:11.86  
                  30.81     1:04.76 (33.95)     1:38.97 (34.21)     2:11.86 (32.89)
 18 Filo, Joslyn              12 Fox Chapel-AM                  2:13.03  
                  30.81     1:04.74 (33.93)     1:39.73 (34.99)     2:13.03 (33.30)
 19 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                    2:13.18  
                  30.38     1:04.18 (33.80)     1:39.22 (35.04)     2:13.18 (33.96)
 20 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                  2:13.32  
                  29.54     1:02.41 (32.87)     1:37.89 (35.48)     2:13.32 (35.43)
 21 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                     2:13.36  
                  30.52     1:04.64 (34.12)     1:39.42 (34.78)     2:13.36 (33.94)
 22 Lewis, Lily               12 Tiger Sharks-LE                2:13.54  
                  30.50     1:04.33 (33.83)     1:39.54 (35.21)     2:13.54 (34.00)
 23 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                 2:14.01  
                  31.24     1:05.32 (34.08)     1:40.16 (34.84)     2:14.01 (33.85)
 24 Como, Colleen             12 Spire Lesd-LE                  2:14.12  
                  30.98     1:04.81 (33.83)     1:39.92 (35.11)     2:14.12 (34.20)
 25 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                  2:14.67  
                  29.01     1:02.74 (33.73)     1:38.69 (35.95)     2:14.67 (35.98)
 26 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                  2:14.93  
                  31.28     1:06.49 (35.21)     1:41.46 (34.97)     2:14.93 (33.47)
 27 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                2:15.21  
                  30.58     1:05.67 (35.09)     1:40.82 (35.15)     2:15.21 (34.39)
 28 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                  2:15.46  
                  30.62     1:05.47 (34.85)     1:41.48 (36.01)     2:15.46 (33.98)
 29 Langius, Phoebe           11 USC-LE                         2:15.59  
                  32.31     1:06.07 (33.76)     1:41.14 (35.07)     2:15.59 (34.45)
 30 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                 2:15.76  
                  31.57     1:05.87 (34.30)     1:41.12 (35.25)     2:15.76 (34.64)
 31 Bautz, Sam                12 EAST-NI                        2:16.07  
                  32.14     1:07.46 (35.32)     1:43.14 (35.68)     2:16.07 (32.93)
 32 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM              2:16.57  
                  32.29     1:07.16 (34.87)     1:43.94 (36.78)     2:16.57 (32.63)
 33 Bowers, Marissa           12 Tiger Sharks-LE                2:16.85  
                  31.86     1:06.92 (35.06)     1:43.22 (36.30)     2:16.85 (33.63)
 34 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                 2:17.03  
                  31.96     1:07.53 (35.57)     1:43.57 (36.04)     2:17.03 (33.46)
 35 Hynd, Meadow              11 Marlins-LE                     2:17.11  
                  31.65     1:06.77 (35.12)     1:42.33 (35.56)     2:17.11 (34.78)
 36 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                 2:17.12  
                  30.77     1:04.99 (34.22)     1:41.24 (36.25)     2:17.12 (35.88)
 37 Valentic, Katarina        12 USC-LE                         2:17.20  
                  32.06     1:06.36 (34.30)     1:41.91 (35.55)     2:17.20 (35.29)
 38 Christy, Ally             11 Allegheny North-AM             2:18.33  
                  32.08     1:07.64 (35.56)     1:43.11 (35.47)     2:18.33 (35.22)
 39 Reiss, McKenna            12 B3-LE                          2:18.64  
                  32.31     1:07.15 (34.84)     1:43.33 (36.18)     2:18.64 (35.31)
 40 Weber, Anna               12 Ridgewood Y-LE                 2:19.19  
                  32.67     1:08.28 (35.61)     1:44.12 (35.84)     2:19.19 (35.07)
 41 Miklos, Natalia           11 Shaker Sharks-LE               2:19.28  
                  31.85     1:06.81 (34.96)     1:43.71 (36.90)     2:19.28 (35.57)
 42 Galchenko, Paulina        12 Solon Stars-LE                 2:19.40  
                  31.63     1:07.10 (35.47)     1:43.57 (36.47)     2:19.40 (35.83)
 43 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI            2:19.50  
                  31.72     1:06.71 (34.99)     1:43.37 (36.66)     2:19.50 (36.13)
 44 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE            2:19.54  
                  31.83     1:07.19 (35.36)     1:44.03 (36.84)     2:19.54 (35.51)
 45 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                  2:19.94  
                  32.21     1:08.73 (36.52)     1:46.41 (37.68)     2:19.94 (33.53)
 46 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                 2:20.26  
                  32.59     1:08.08 (35.49)     1:45.18 (37.10)     2:20.26 (35.08)
 47 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  2:20.57  
                  33.42     1:09.64 (36.22)     1:45.61 (35.97)     2:20.57 (34.96)
 48 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                  2:20.63  
                  31.48     1:07.23 (35.75)     1:44.67 (37.44)     2:20.63 (35.96)
 49 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI               2:20.88  
                  31.43     1:08.01 (36.58)     1:45.66 (37.65)     2:20.88 (35.22)
 50 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI               2:21.02  
                  32.66     1:08.39 (35.73)     1:45.47 (37.08)     2:21.02 (35.55)
 51 Miluk, Madison            12 B3-LE                          2:21.15  
                  31.03     1:07.16 (36.13)     1:44.62 (37.46)     2:21.15 (36.53)
 52 Hitchcock, Alissa         12 Hudson Heat-LE                 2:21.36  
                  30.13     1:06.28 (36.15)     1:44.06 (37.78)     2:21.36 (37.30)
 53 Fitzgerald, MaKennah      11 Sand Otter-OH                  2:21.38  
                  33.20     1:10.88 (37.68)     1:48.17 (37.29)     2:21.38 (33.21)
 54 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                  2:21.83  
                  31.67     1:08.75 (37.08)     1:46.00 (37.25)     2:21.83 (35.83)
 55 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI               2:22.05  
                  31.60     1:07.94 (36.34)     1:45.37 (37.43)     2:22.05 (36.68)
 56 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                  2:22.41  
                  32.09     1:08.85 (36.76)     1:46.54 (37.69)     2:22.41 (35.87)
 57 Rudman, Peyton            11 USC-LE                         2:23.21  
                  32.50     1:08.02 (35.52)     1:45.56 (37.54)     2:23.21 (37.65)
 58 DeWolf, Johanna           12 Green Y-LE                     2:23.44  
                  33.04     1:09.47 (36.43)     1:46.82 (37.35)     2:23.44 (36.62)
 59 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM             2:23.72  
                  32.85     1:09.72 (36.87)     1:47.66 (37.94)     2:23.72 (36.06)
 60 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                 2:23.88  
                  32.94     1:10.03 (37.09)     1:47.70 (37.67)     2:23.88 (36.18)
 61 Oryshkewych, Anya         11 Ridgewood Y-LE                 2:24.23  
                  33.20     1:10.02 (36.82)     1:48.05 (38.03)     2:24.23 (36.18)
 62 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI               2:24.54  
                  34.06     1:12.89 (38.83)     1:50.72 (37.83)     2:24.54 (33.82)
 63 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI               2:24.61  
                  32.51     1:09.19 (36.68)     1:47.57 (38.38)     2:24.61 (37.04)
 64 Henninge, Kaitlynn        12 Perry Aquatics-LE              2:24.62  
                  32.36     1:08.99 (36.63)     1:44.85 (35.86)     2:24.62 (39.77)
 65 Kukushkin, Rebecca        12 Jcc Sailfish-AM                2:24.98  
                  32.14     1:09.65 (37.51)     1:48.00 (38.35)     2:24.98 (36.98)
 66 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM             2:24.99  
                  32.95     1:09.86 (36.91)     1:48.21 (38.35)     2:24.99 (36.78)
 67 McGrath, Lila             11 Un-Am-AM                       2:25.07  
                  34.01     1:11.81 (37.80)     1:49.00 (37.19)     2:25.07 (36.07)
 68 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                  2:25.39  
                  33.33     1:10.28 (36.95)     1:48.77 (38.49)     2:25.39 (36.62)
 69 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                  2:25.87  
                  32.93     1:10.52 (37.59)     1:49.04 (38.52)     2:25.87 (36.83)
 70 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                  2:25.91  
                  34.15     1:11.67 (37.52)     1:50.25 (38.58)     2:25.91 (35.66)
 71 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                 2:26.08  
                  33.01     1:09.90 (36.89)     1:48.35 (38.45)     2:26.08 (37.73)
 72 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                  2:26.21  
                  34.45     1:12.71 (38.26)     1:50.77 (38.06)     2:26.21 (35.44)
 73 Stevenson, Alexis         11 Jcc Sailfish-AM                2:30.42  
                  34.69     1:12.24 (37.55)     1:51.71 (39.47)     2:30.42 (38.71)
 74 Moran, Tori               12 Spire Lesd-LE                  2:30.90  
                  35.46     1:14.30 (38.84)     1:53.96 (39.66)     2:30.90 (36.94)
 75 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                  2:31.48  
                  33.76     1:12.52 (38.76)     1:52.77 (40.25)     2:31.48 (38.71)
 76 Milley, Devon             12 Peters Township-AM             2:31.68  
                  33.50     1:13.06 (39.56)     1:54.06 (41.00)     2:31.68 (37.62)
 77 Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                  2:33.78  
                  34.61     1:14.39 (39.78)     1:55.75 (41.36)     2:33.78 (38.03)
 78 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM              2:36.85  
                  33.96     1:13.58 (39.62)     1:55.93 (42.35)     2:36.85 (40.92)
 79 Koerwitz, Celeste         11 Spire Lesd-LE                  2:36.87  
                  37.80     1:17.61 (39.81)     1:58.98 (41.37)     2:36.87 (37.89)
 80 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                  2:37.13  
                  36.40     1:17.43 (41.03)     1:59.46 (42.03)     2:37.13 (37.67)
 81 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM              2:39.02  
                  36.34     1:17.98 (41.64)     1:59.37 (41.39)     2:39.02 (39.65)
 82 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                     2:40.55  
                  35.95     1:17.09 (41.14)     1:58.34 (41.25)     2:40.55 (42.21)
 82 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                  2:40.55  
                  36.95     1:18.15 (41.20)     2:01.14 (42.99)     2:40.55 (39.41)
 84 Pino, Sarah               11 Chartiers Valley-AM            2:48.57  
                  36.48     1:19.70 (43.22)     2:04.69 (44.99)     2:48.57 (43.88)
 85 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                  2:50.81  
                  36.82     1:20.74 (43.92)     2:06.49 (45.75)     2:50.81 (44.32)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:17.21        2005 Hailey Farrell - JCCS-AM, JCCS-AM          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM             5:22.85  
                  28.61       59.69 (31.08)     1:30.79 (31.10)     2:02.74 (31.95)
        2:35.22 (32.48)     3:08.53 (33.31)     3:41.94 (33.41)     4:15.77 (33.83)
        4:49.71 (33.94)     5:22.85 (33.14)                                        
  2 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM             5:28.00  
                  29.56     1:02.12 (32.56)     1:34.78 (32.66)     2:07.79 (33.01)
        2:40.98 (33.19)     3:14.37 (33.39)     3:47.79 (33.42)     4:21.31 (33.52)
        4:55.06 (33.75)     5:28.00 (32.94)                                        
  3 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                  5:30.20  
                  29.80     1:02.22 (32.42)     1:35.83 (33.61)     2:09.69 (33.86)
        2:43.62 (33.93)     3:17.69 (34.07)     3:51.70 (34.01)     4:25.23 (33.53)
        4:58.21 (32.98)     5:30.20 (31.99)                                        
  4 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                5:31.27  
                  29.69     1:01.77 (32.08)     1:34.77 (33.00)     2:08.64 (33.87)
        2:42.52 (33.88)     3:16.59 (34.07)     3:50.86 (34.27)     4:25.16 (34.30)
        4:58.74 (33.58)     5:31.27 (32.53)                                        
  5 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                  5:32.54  
                  29.21     1:02.32 (33.11)     1:36.12 (33.80)     2:09.92 (33.80)
        2:44.61 (34.69)     3:18.88 (34.27)     3:53.75 (34.87)     4:28.12 (34.37)
        5:01.80 (33.68)     5:32.54 (30.74)                                        
  6 Brown, Portia             12 ULESD-LE                       5:37.10  
                  29.54     1:02.51 (32.97)     1:36.95 (34.44)     2:11.42 (34.47)
        2:45.90 (34.48)     3:20.29 (34.39)     3:54.87 (34.58)     4:29.46 (34.59)
        5:03.84 (34.38)     5:37.10 (33.26)                                        
  7 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                5:37.59  
                  29.69     1:03.34 (33.65)     1:37.60 (34.26)     2:11.89 (34.29)
        2:46.44 (34.55)     3:21.43 (34.99)     3:56.15 (34.72)     4:30.65 (34.50)
        5:05.50 (34.85)     5:37.59 (32.09)                                        
  8 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM             5:39.88  
                  30.96     1:03.54 (32.58)     1:37.65 (34.11)     2:11.66 (34.01)
        2:46.66 (35.00)     3:21.53 (34.87)     3:56.79 (35.26)     4:31.67 (34.88)
        5:06.57 (34.90)     5:39.88 (33.31)                                        
  9 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE               5:41.65  
                  30.67     1:03.92 (33.25)     1:38.74 (34.82)     2:13.68 (34.94)
        2:48.79 (35.11)     3:24.62 (35.83)     3:59.40 (34.78)     4:34.24 (34.84)
        5:08.60 (34.36)     5:41.65 (33.05)                                        
 10 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM             5:42.52  
                  30.50     1:04.45 (33.95)     1:39.30 (34.85)     2:13.97 (34.67)
        2:48.77 (34.80)     3:23.70 (34.93)     3:58.64 (34.94)     4:33.86 (35.22)
        5:08.92 (35.06)     5:42.52 (33.60)                                        
 11 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                  5:43.60  
                  30.30     1:03.62 (33.32)     1:38.07 (34.45)     2:14.21 (36.14)
        2:49.63 (35.42)     3:24.78 (35.15)     4:00.48 (35.70)     4:35.94 (35.46)
        5:10.63 (34.69)     5:43.60 (32.97)                                        
 12 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                 5:44.28  
                  30.82     1:05.32 (34.50)     1:39.63 (34.31)     2:14.58 (34.95)
        2:49.39 (34.81)     3:24.99 (35.60)     4:00.56 (35.57)     4:35.45 (34.89)
        5:10.60 (35.15)     5:44.28 (33.68)                                        
 13 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                    5:45.80  
                  30.82     1:05.32 (34.50)     1:40.63 (35.31)     2:15.90 (35.27)
        2:50.44 (34.54)     3:26.72 (36.28)     4:01.82 (35.10)     4:37.88 (36.06)
        5:12.88 (35.00)     5:45.80 (32.92)                                        
 14 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                5:46.69  
                  31.04     1:06.41 (35.37)     1:41.45 (35.04)     2:16.36 (34.91)
        2:52.24 (35.88)     3:27.61 (35.37)     4:03.16 (35.55)     4:38.34 (35.18)
        5:13.19 (34.85)     5:46.69 (33.50)                                        
 15 Como, Colleen             12 Spire Lesd-LE                  5:48.64  
                  31.12     1:05.46 (34.34)     1:40.54 (35.08)     2:16.36 (35.82)
        2:52.12 (35.76)     3:28.18 (36.06)     4:04.14 (35.96)     4:39.71 (35.57)
        5:14.54 (34.83)     5:48.64 (34.10)                                        
 16 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                    5:49.52  
                  31.02     1:05.16 (34.14)     1:40.24 (35.08)     2:15.27 (35.03)
        2:51.07 (35.80)     3:27.23 (36.16)     4:02.03 (34.80)     4:37.93 (35.90)
        5:13.89 (35.96)     5:49.52 (35.63)                                        
 17 Xu, Erin                  12 USC-LE                         5:49.87  
                  31.05     1:05.39 (34.34)     1:41.24 (35.85)     2:16.99 (35.75)
        2:52.86 (35.87)     3:28.85 (35.99)     4:04.54 (35.69)     4:40.39 (35.85)
        5:14.97 (34.58)     5:49.87 (34.90)                                        
 18 Langius, Phoebe           11 USC-LE                         5:50.91  
                  32.24     1:07.47 (35.23)     1:42.88 (35.41)     2:18.16 (35.28)
        2:54.09 (35.93)     3:29.28 (35.19)     4:05.35 (36.07)     4:40.48 (35.13)
        5:16.24 (35.76)     5:50.91 (34.67)                                        
 19 Palutsis, Amanda          12 Un-Le-LE                       5:52.67  
                  30.80     1:05.78 (34.98)     1:42.14 (36.36)     2:18.04 (35.90)
        2:54.61 (36.57)     3:30.39 (35.78)     4:07.12 (36.73)     4:43.25 (36.13)
        5:19.19 (35.94)     5:52.67 (33.48)                                        
 20 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI            5:52.74  
                  31.67     1:06.90 (35.23)     1:43.25 (36.35)     2:19.41 (36.16)
        2:55.32 (35.91)     3:31.49 (36.17)     4:07.82 (36.33)     4:43.70 (35.88)
        5:19.20 (35.50)     5:52.74 (33.54)                                        
 21 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                     5:53.84  
                  31.66     1:07.03 (35.37)     1:42.64 (35.61)     2:18.80 (36.16)
        2:54.51 (35.71)     3:30.73 (36.22)     4:06.79 (36.06)     4:43.20 (36.41)
        5:19.22 (36.02)     5:53.84 (34.62)                                        
 22 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                  5:54.51  
                  32.28     1:08.03 (35.75)     1:44.06 (36.03)     2:19.84 (35.78)
        2:56.29 (36.45)     3:32.38 (36.09)     4:08.69 (36.31)     4:44.92 (36.23)
        5:21.01 (36.09)     5:54.51 (33.50)                                        
 23 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                  5:56.20  
                  31.29     1:06.79 (35.50)     1:42.76 (35.97)     2:19.00 (36.24)
        2:55.90 (36.90)     3:32.42 (36.52)     4:08.91 (36.49)     4:44.98 (36.07)
        5:21.36 (36.38)     5:56.20 (34.84)                                        
 24 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                 5:57.10  
                  32.33     1:07.82 (35.49)     1:43.81 (35.99)     2:20.01 (36.20)
        2:56.25 (36.24)     3:32.79 (36.54)     4:09.47 (36.68)     4:45.95 (36.48)
        5:21.78 (35.83)     5:57.10 (35.32)                                        
 25 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM              5:59.75  
                  32.22     1:07.72 (35.50)     1:43.19 (35.47)     2:19.73 (36.54)
        2:56.68 (36.95)     3:33.48 (36.80)     4:11.31 (37.83)     4:47.36 (36.05)
        5:25.16 (37.80)     5:59.75 (34.59)                                        
 26 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                    6:00.64  
                  31.59     1:06.98 (35.39)     1:43.19 (36.21)     2:19.54 (36.35)
        2:56.45 (36.91)     3:33.94 (37.49)     4:10.90 (36.96)     4:48.44 (37.54)
        5:25.02 (36.58)     6:00.64 (35.62)                                        
 27 Ford, Breanna             12 Norwin Aqua-AM                 6:00.73  
                  31.40     1:07.11 (35.71)     1:44.26 (37.15)     2:21.09 (36.83)
        2:58.17 (37.08)     3:35.31 (37.14)     4:12.28 (36.97)     4:49.57 (37.29)
        5:25.45 (35.88)     6:00.73 (35.28)                                        
 28 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                 6:01.38  
                  32.19     1:07.61 (35.42)     1:44.07 (36.46)     2:20.76 (36.69)
        2:57.59 (36.83)     3:34.94 (37.35)     4:11.95 (37.01)     4:49.25 (37.30)
        5:26.41 (37.16)     6:01.38 (34.97)                                        
 29 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                 6:02.95  
                  32.69     1:08.49 (35.80)     1:44.98 (36.49)     2:22.03 (37.05)
        2:58.83 (36.80)     3:35.55 (36.72)     4:13.03 (37.48)     4:50.22 (37.19)
        5:27.86 (37.64)     6:02.95 (35.09)                                        
 30 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  6:04.03  
                  33.38     1:09.90 (36.52)     1:46.33 (36.43)     2:23.65 (37.32)
        3:00.54 (36.89)     3:37.94 (37.40)     4:15.24 (37.30)     4:52.88 (37.64)
        5:29.64 (36.76)     6:04.03 (34.39)                                        
 31 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                  6:09.62  
                  32.01     1:09.53 (37.52)     1:48.35 (38.82)     2:26.51 (38.16)
        3:04.17 (37.66)     3:42.25 (38.08)     4:19.73 (37.48)     4:57.42 (37.69)
        5:34.09 (36.67)     6:09.62 (35.53)                                        
 32 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                 6:10.96  
                  31.84     1:08.35 (36.51)     1:45.53 (37.18)     2:23.17 (37.64)
        3:01.25 (38.08)     3:39.93 (38.68)     4:17.81 (37.88)     4:56.86 (39.05)
        5:35.03 (38.17)     6:10.96 (35.93)                                        
 33 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                  6:12.73  
                  32.01     1:08.93 (36.92)     1:46.85 (37.92)     2:24.50 (37.65)
        3:02.88 (38.38)     3:41.06 (38.18)     4:19.63 (38.57)     4:57.93 (38.30)
        5:36.54 (38.61)     6:12.73 (36.19)                                        
 34 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                 6:15.99  
                  32.51     1:08.70 (36.19)     1:46.84 (38.14)     2:25.26 (38.42)
        3:03.95 (38.69)     3:42.89 (38.94)     4:21.70 (38.81)     5:00.27 (38.57)
        5:38.93 (38.66)     6:15.99 (37.06)                                        
 35 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI               6:18.20  
                  34.71     1:13.03 (38.32)     1:52.52 (39.49)     2:31.99 (39.47)
        3:10.07 (38.08)     3:48.46 (38.39)     4:27.35 (38.89)     5:05.11 (37.76)
        5:42.73 (37.62)     6:18.20 (35.47)                                        
 36 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                 6:18.99  
                  32.79     1:10.95 (38.16)     1:49.23 (38.28)     2:28.59 (39.36)
        3:07.34 (38.75)     3:46.10 (38.76)     4:24.91 (38.81)     5:03.54 (38.63)
        5:42.64 (39.10)     6:18.99 (36.35)                                        
 37 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI               6:21.45  
                  33.37     1:10.78 (37.41)     1:50.15 (39.37)     2:29.13 (38.98)
        3:07.98 (38.85)     3:47.10 (39.12)     4:26.04 (38.94)     5:05.28 (39.24)
        5:43.88 (38.60)     6:21.45 (37.57)                                        
 38 Harris, Anne              12 Firestone-LE                   6:21.48  
                  33.33     1:11.33 (38.00)     1:49.84 (38.51)     2:29.00 (39.16)
        3:08.47 (39.47)     3:47.52 (39.05)     4:26.76 (39.24)     5:05.96 (39.20)
        5:44.17 (38.21)     6:21.48 (37.31)                                        
 39 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                 6:22.10  
                  33.62     1:11.34 (37.72)     1:49.84 (38.50)     2:28.85 (39.01)
        3:08.65 (39.80)     3:47.69 (39.04)     4:27.61 (39.92)     5:07.05 (39.44)
        5:45.68 (38.63)     6:22.10 (36.42)                                        
 40 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                  6:27.59  
                  33.37     1:11.46 (38.09)     1:50.74 (39.28)     2:29.94 (39.20)
        3:09.92 (39.98)     3:50.84 (40.92)     4:30.07 (39.23)     5:10.34 (40.27)
        5:49.84 (39.50)     6:27.59 (37.75)                                        
 41 Miluk, Madison            12 B3-LE                          6:28.37  
                  33.17     1:10.51 (37.34)     1:49.98 (39.47)     2:29.63 (39.65)
        3:09.78 (40.15)     3:49.80 (40.02)     4:29.60 (39.80)     5:09.64 (40.04)
        5:49.83 (40.19)     6:28.37 (38.54)                                        
 42 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                  6:29.83  
                  33.37     1:10.95 (37.58)     1:50.41 (39.46)     2:30.26 (39.85)
        3:09.89 (39.63)     3:49.94 (40.05)     4:30.15 (40.21)     5:10.86 (40.71)
        5:51.56 (40.70)     6:29.83 (38.27)                                        
 43 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                  6:29.95  
                  34.46     1:12.71 (38.25)     1:53.13 (40.42)     2:33.53 (40.40)
        3:13.91 (40.38)     3:54.34 (40.43)     4:34.37 (40.03)     5:14.08 (39.71)
        5:53.46 (39.38)     6:29.95 (36.49)                                        
 44 Stevenson, Alexis         11 Jcc Sailfish-AM                6:33.76  
                  35.17     1:13.94 (38.77)     1:53.20 (39.26)     2:33.25 (40.05)
        3:13.43 (40.18)     3:53.91 (40.48)     4:34.37 (40.46)     5:14.71 (40.34)
        5:54.55 (39.84)     6:33.76 (39.21)                                        
 45 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                  6:40.05  
                  35.88     1:16.79 (40.91)     1:58.20 (41.41)     2:38.61 (40.41)
        3:19.65 (41.04)     4:00.87 (41.22)     4:40.89 (40.02)     5:20.58 (39.69)
        6:00.83 (40.25)     6:40.05 (39.22)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.86        2010 Lauren Heller CFYN-LE, Tiger Sharks          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM               29.47  
  2 Palutsis, Amanda          12 Un-Le-LE                         30.22  
  3 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE                 30.50  
  4 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                   30.85  
  5 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                    30.89  
  6 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                    31.19  
  7 Brown, Portia             12 ULESD-LE                         31.70  
  8 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                    31.98  
  9 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE                     32.08  
 10 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                  32.18  
 11 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM                32.38  
 12 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                    32.49  
 13 Feldman, Tiki             11 Spire Lesd-LE                    32.63  
 14 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                  32.66  
 15 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                    32.73  
 16 Spencer, Jordyn           12 SwimStrong-LE                    32.74  
 17 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI                 32.76  
 18 Reiss, McKenna            12 B3-LE                            33.09  
 19 Hitchcock, Alissa         12 Hudson Heat-LE                   33.10  
 20 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM               33.12  
 21 Valentic, Katarina        12 USC-LE                           33.15  
 22 Bowers, Marissa           12 Tiger Sharks-LE                  33.16  
 23 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI              33.40  
 24 Rudman, Peyton            11 USC-LE                           33.46  
 25 Miklos, Natalia           11 Shaker Sharks-LE                 33.64  
 25 Burgess, Katherine        11 Lake Shore-LE                    33.64  
 27 Filo, Joslyn              12 Fox Chapel-AM                    33.65  
 28 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                    33.74  
 29 Borrow, Emma              12 Spire Lesd-LE                    33.81  
 30 Hauck, Catherine          12 Lake Shore-LE                    33.92  
 31 Taylor, Devan             12 Fox Chapel-AM                    33.95  
 32 Givins, Lauren            12 Perry Aquatics-LE                34.01  
 33 Siebold, Paige            12 Town Wreckers-NI                 34.04  
 34 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI                 34.15  
 35 Mitalski, Elizabeth       11 Hudson Heat-LE                   34.17  
 35 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI                 34.17  
 37 Ferrante, Gianna          11 Spire Lesd-LE                    34.30  
 38 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE                 34.31  
 39 Fitzgerald, MaKennah      11 Sand Otter-OH                    34.41  
 40 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM               34.43  
 41 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                   34.53  
 42 Weber, Anna               12 Ridgewood Y-LE                   34.65  
 43 Hynd, Meadow              11 Marlins-LE                       34.84  
 44 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                    34.86  
 45 LaMattina, Lily           12 Tonawanda Titans-NI              35.10  
 46 DeWolf, Johanna           12 Green Y-LE                       35.12  
 46 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                   35.12  
 48 Sindhi, Megan             12 Jcc Sailfish-AM                  35.14  
 49 Overmyer, Rilee           11 Sand Otter-OH                    35.16  
 49 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                   35.16  
 51 Lewis, Lily               12 Tiger Sharks-LE                  35.32  
 52 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                    35.36  
 53 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                    35.38  
 54 Ingalls, Erin             11 Spire Lesd-LE                    35.39  
 55 Markovitch, Jennah        11 Penguin Swimming-LE              35.45  
 56 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI                 35.46  
 57 Bautz, Sam                12 EAST-NI                          35.65  
 58 Wilson, Emily             12 Allegheny North-AM               35.71  
 59 Clampffer, Alex Sol       11 Hudson Heat-LE                   35.78  
 60 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                    35.84  
 60 Vale, Courtney            11 SwimStrong-LE                    35.84  
 62 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                    35.89  
 63 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                   35.91  
 64 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                   35.95  
 65 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                    36.09  
 66 Miller, Emily             12 Green Y-LE                       36.27  
 67 McGrath, Lila             11 Un-Am-AM                         36.48  
 68 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI              36.57  
 69 Marnell, Nicole           11 Un-Am-AM                         36.77  
 70 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                    36.78  
 71 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM               36.92  
 72 Joba, Sadie               11 Town Wreckers-NI                 37.00  
 73 Mazzoli, Lydia            11 Solon Stars-LE                   37.05  
 74 Long, mackenzie           12 Firestone-LE                     37.15  
 75 McHugh, Maggie            12 Lakewood-LE                      37.17  
 76 Ambroziak, Rachel         11 Hudson Heat-LE                   37.24  
 77 Matelski, Bri             12 SwimStrong-LE                    37.34  
 78 Tabachnik, Dalia          12 Spire Lesd-LE                    37.42  
 79 O'Keefe, Kirsten          12 Hudson Heat-LE                   37.69  
 80 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                    37.73  
 81 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI                 37.78  
 82 Solomon, Smaranda         12 Penguin Swimming-LE              37.80  
 83 Bartos, Katelyn           12 Firestone-LE                     38.32  
 84 Cuba, Emily               12 Allegheny North-AM               38.36  
 85 Fischer, Megan            11 Moon Aqua Club-AM                38.49  
 86 Heil, Antoinette          12 Chartiers Valley-AM              38.50  
 87 Silay, Caroline           12 Allegheny North-AM               38.61  
 88 Taft, Madeleine           11 Allegheny North-AM               38.80  
 89 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM                38.89  
 90 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                    39.14  
 91 Oryshkewych, Anya         11 Ridgewood Y-LE                   39.20  
 92 Krantz, Morgan            12 Solon Stars-LE                   39.91  
 93 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                       39.98  
 94 Nowka, Brianna            11 Un-Am-AM                         40.22  
 95 Pino, Sarah               11 Chartiers Valley-AM              41.40  
 95 Koerwitz, Celeste         11 Spire Lesd-LE                    41.40  
 97 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                    43.07  
 98 Reynolds, Isabelle        11 Spire Lesd-LE                    44.09  
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.47        2010 Lauren Heller CFYN-LE, Tiger Sharks          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM   1:03.22    1:02.07  
                  30.34     1:02.07 (31.73)                                        
  2 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE      1:04.90    1:04.29  
                  31.35     1:04.29 (32.94)                                        
  3 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM   1:05.81    1:04.36  
                  31.72     1:04.36 (32.64)                                        
  4 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM        1:06.25    1:06.15  
                  32.31     1:06.15 (33.84)                                        
  5 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM       1:07.44    1:06.22  
                  31.89     1:06.22 (34.33)                                        
  6 Brown, Portia             12 ULESD-LE             1:07.32    1:06.66  
                  31.91     1:06.66 (34.75)                                        
  7 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE        1:07.18    1:07.28  
                  33.38     1:07.28 (33.90)                                        
  8 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE     1:06.48    1:07.71  
                  31.82     1:07.71 (35.89)                                        
  9 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI  1:05.45    1:07.77  
                  32.57     1:07.77 (35.20)                                        
 -- Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM   1:02.30         DQ  
                  30.62          DQ (31.62)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.47        2010 Lauren Heller CFYN-LE, Tiger Sharks          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM              1:02.30  
                  30.46     1:02.30 (31.84)                                        
  2 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM              1:03.22  
                  31.09     1:03.22 (32.13)                                        
  3 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                 1:04.90  
                  31.53     1:04.90 (33.37)                                        
  4 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI             1:05.45  
                  31.42     1:05.45 (34.03)                                        
  5 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM              1:05.81  
                  32.46     1:05.81 (33.35)                                        
  6 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                   1:06.25  
                  32.47     1:06.25 (33.78)                                        
  7 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE                1:06.48  
                  31.86     1:06.48 (34.62)                                        
  8 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                   1:07.18  
                  32.93     1:07.18 (34.25)                                        
  9 Brown, Portia             12 ULESD-LE                        1:07.32  
                  32.64     1:07.32 (34.68)                                        
 10 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                  1:07.44  
                  32.19     1:07.44 (35.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE                    1:08.08  
                  32.55     1:08.08 (35.53)                                        
 12 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                   1:08.47  
                  33.66     1:08.47 (34.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ford, Breanna             12 Norwin Aqua-AM                  1:08.53  
                  32.69     1:08.53 (35.84)                                        
 14 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                   1:08.54  
                  33.39     1:08.54 (35.15)                                        
 15 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                     1:09.85  
                  33.71     1:09.85 (36.14)                                        
 16 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                   1:10.14  
                  34.03     1:10.14 (36.11)                                        
 17 Xu, Erin                  12 USC-LE                          1:10.25  
                  34.23     1:10.25 (36.02)                                        
 18 Spencer, Jordyn           12 SwimStrong-LE                   1:10.47  
                  34.36     1:10.47 (36.11)                                        
 19 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM               1:10.51  
                  34.20     1:10.51 (36.31)                                        
 20 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                   1:10.57  
                  34.23     1:10.57 (36.34)                                        
 21 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                     1:10.68  
                  34.49     1:10.68 (36.19)                                        
 22 Patz, Lexee               12 Hudson Heat-LE                  1:11.04  
                  34.52     1:11.04 (36.52)                                        
 23 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI             1:11.12  
                  34.85     1:11.12 (36.27)                                        
 24 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI                1:11.32  
                  34.20     1:11.32 (37.12)                                        
 25 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                  1:11.51  
                  35.25     1:11.51 (36.26)                                        
 26 Filo, Joslyn              12 Fox Chapel-AM                   1:11.58  
                  34.57     1:11.58 (37.01)                                        
 27 Reiss, McKenna            12 B3-LE                           1:12.10  
                  34.65     1:12.10 (37.45)                                        
 28 Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                 1:12.43  
                  35.19     1:12.43 (37.24)                                        
 29 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                     1:12.54  
                  35.20     1:12.54 (37.34)                                        
 30 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI                1:12.79  
                  35.26     1:12.79 (37.53)                                        
 31 Valentic, Katarina        12 USC-LE                          1:12.89  
                  34.72     1:12.89 (38.17)                                        
 32 Caruso, Bella             12 Spire Lesd-LE                   1:13.11  
                  35.73     1:13.11 (37.38)                                        
 33 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                  1:13.32  
                  36.17     1:13.32 (37.15)                                        
 34 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI                1:13.39  
                  35.88     1:13.39 (37.51)                                        
 35 Borrow, Emma              12 Spire Lesd-LE                   1:13.45  
                  35.93     1:13.45 (37.52)                                        
 36 Miklos, Natalia           11 Shaker Sharks-LE                1:13.94  
                  35.83     1:13.94 (38.11)                                        
 37 Hitchcock, Alissa         12 Hudson Heat-LE                  1:14.10  
                  35.31     1:14.10 (38.79)                                        
 38 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI                1:14.13  
                  35.52     1:14.13 (38.61)                                        
 39 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                   1:14.25  
                  36.60     1:14.25 (37.65)                                        
 40 Hauck, Catherine          12 Lake Shore-LE                   1:14.35  
                  36.63     1:14.35 (37.72)                                        
 41 Givins, Lauren            12 Perry Aquatics-LE               1:14.38  
                  35.64     1:14.38 (38.74)                                        
 42 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM              1:14.42  
                  36.31     1:14.42 (38.11)                                        
 43 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                  1:14.68  
                  35.47     1:14.68 (39.21)                                        
 44 Miluk, Madison            12 B3-LE                           1:14.71  
                  36.52     1:14.71 (38.19)                                        
 45 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                  1:14.95  
                  36.29     1:14.95 (38.66)                                        
 46 Bowers, Marissa           12 Tiger Sharks-LE                 1:15.00  
                  36.16     1:15.00 (38.84)                                        
 46 Burgess, Katherine        11 Lake Shore-LE                   1:15.00  
                  36.99     1:15.00 (38.01)                                        
 48 Mitalski, Elizabeth       11 Hudson Heat-LE                  1:15.53  
                  37.46     1:15.53 (38.07)                                        
 49 Fitzgerald, MaKennah      11 Sand Otter-OH                   1:15.62  
                  36.42     1:15.62 (39.20)                                        
 50 Feldman, Tiki             11 Spire Lesd-LE                   1:15.69  
                  36.81     1:15.69 (38.88)                                        
 51 Detullio, Maddie          12 SwimStrong-LE                   1:15.88  
                  37.31     1:15.88 (38.57)                                        
 52 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                  1:15.96  
                  36.91     1:15.96 (39.05)                                        
 53 Sindhi, Megan             12 Jcc Sailfish-AM                 1:16.01  
                  37.43     1:16.01 (38.58)                                        
 54 Wilson, Emily             12 Allegheny North-AM              1:16.25  
                  37.82     1:16.25 (38.43)                                        
 55 Hynd, Meadow              11 Marlins-LE                      1:16.45  
                  37.32     1:16.45 (39.13)                                        
 56 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                   1:16.51  
                  37.42     1:16.51 (39.09)                                        
 57 Como, Colleen             12 Spire Lesd-LE                   1:16.68  
                  37.35     1:16.68 (39.33)                                        
 58 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                   1:17.18  
                  38.88     1:17.18 (38.30)                                        
 59 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                   1:17.19  
                  37.17     1:17.19 (40.02)                                        
 60 Markovitch, Jennah        11 Penguin Swimming-LE             1:17.38  
                  37.34     1:17.38 (40.04)                                        
 61 Siebold, Paige            12 Town Wreckers-NI                1:17.82  
                  37.10     1:17.82 (40.72)                                        
 62 Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                   1:18.11  
                  38.58     1:18.11 (39.53)                                        
 63 LaMattina, Lily           12 Tonawanda Titans-NI             1:18.14  
 64 Moran, Tori               12 Spire Lesd-LE                   1:18.67  
                  39.27     1:18.67 (39.40)                                        
 65 Clampffer, Alex Sol       11 Hudson Heat-LE                  1:18.71  
                  38.17     1:18.71 (40.54)                                        
 66 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                  1:18.76  
                  38.69     1:18.76 (40.07)                                        
 67 Galchenko, Paulina        12 Solon Stars-LE                  1:19.02  
                  38.82     1:19.02 (40.20)                                        
 68 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                      1:19.57  
                  39.12     1:19.57 (40.45)                                        
 69 Farmer, Morgan            12 SwimStrong-LE                   1:19.61  
                  38.96     1:19.61 (40.65)                                        
 70 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                   1:19.74  
                  38.73     1:19.74 (41.01)                                        
 71 Casterline, Chloe         12 Lake Shore-LE                   1:19.90  
                  38.25     1:19.90 (41.65)                                        
 72 Joba, Sadie               11 Town Wreckers-NI                1:19.98  
                  38.89     1:19.98 (41.09)                                        
 73 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI             1:19.99  
                  39.02     1:19.99 (40.97)                                        
 74 Taft, Madeleine           11 Allegheny North-AM              1:21.34  
                  40.38     1:21.34 (40.96)                                        
 75 Mazzoli, Lydia            11 Solon Stars-LE                  1:21.58  
                  40.58     1:21.58 (41.00)                                        
 76 Kerns, Grace              11 Shaker Sharks-LE                1:21.63  
                  39.79     1:21.63 (41.84)                                        
 77 Bartos, Katelyn           12 Firestone-LE                    1:21.75  
 78 Matelski, Bri             12 SwimStrong-LE                   1:22.78  
                  39.88     1:22.78 (42.90)                                        
 78 Krantz, Morgan            12 Solon Stars-LE                  1:22.78  
                  40.16     1:22.78 (42.62)                                        
 80 Solomon, Smaranda         12 Penguin Swimming-LE             1:23.05  
                  39.27     1:23.05 (43.78)                                        
 81 Schneider, Lindsay        12 Solon Stars-LE                  1:23.14  
                  40.56     1:23.14 (42.58)                                        
 82 Morris, Amelia            12 Shaker Sharks-LE                1:23.28  
                  40.25     1:23.28 (43.03)                                        
 83 Strawser, Emily           11 SwimStrong-LE                   1:23.62  
                  40.89     1:23.62 (42.73)                                        
 84 Fischer, Megan            11 Moon Aqua Club-AM               1:23.91  
                  39.32     1:23.91 (44.59)                                        
 85 Silay, Caroline           12 Allegheny North-AM              1:23.94  
                  41.16     1:23.94 (42.78)                                        
 86 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                   1:24.25  
 87 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                   1:24.51  
                  41.53     1:24.51 (42.98)                                        
 88 Stevenson, Alexis         11 Jcc Sailfish-AM                 1:25.09  
                  41.78     1:25.09 (43.31)                                        
 89 Tabachnik, Dalia          12 Spire Lesd-LE                   1:25.71  
                  41.49     1:25.71 (44.22)                                        
 90 Sekinger, Kate            12 Allegheny North-AM              1:26.59  
                  43.06     1:26.59 (43.53)                                        
 91 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                   1:27.84  
                  42.68     1:27.84 (45.16)                                        
 92 Koerwitz, Celeste         11 Spire Lesd-LE                   1:28.63  
 93 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM               1:30.80  
                  45.52     1:30.80 (45.28)                                        
 -- Pino, Sarah               11 Chartiers Valley-AM                  DQ  
 -- Ambroziak, Rachel         11 Hudson Heat-LE                       DQ  
                  36.09          DQ (40.63)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.91        1993 Josie Jedick - LSSC-LE, LSSC-LE              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE        33.79      33.03  
  2 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM          35.18      33.69  
  3 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE           35.74      35.36  
  4 Moses, AnneMarie          11 Sand Otter-OH          35.38      35.45  
  5 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI       35.94      35.76  
  6 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM         36.01      35.77  
  7 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE           36.13      35.81  
  8 Kramkova, Irina           12 Jcc Sailfish-AM        36.73      36.09  
  9 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE          36.73      36.34  
 10 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE    36.23      36.59  
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.91        1993 Josie Jedick - LSSC-LE, LSSC-LE              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                   33.79  
  2 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                     35.18  
  3 Moses, AnneMarie          11 Sand Otter-OH                     35.38  
  4 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE                      35.74  
  5 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI                  35.94  
  6 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                    36.01  
  7 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE                      36.13  
  8 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE               36.23  
  9 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                     36.73  
  9 Kramkova, Irina           12 Jcc Sailfish-AM                   36.73  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                    36.76  
 12 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE                  37.02  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                   37.56  
 14 Galchenko, Paulina        12 Solon Stars-LE                    37.57  
 15 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                     37.90  
 16 Dueringer, Halle          12 Town Wreckers-NI                  37.96  
 17 Vale, Courtney            11 SwimStrong-LE                     38.01  
 18 Langius, Phoebe           11 USC-LE                            38.09  
 19 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                     38.16  
 20 Visci, Kathryn            12 Vacationland-LE                   38.25  
 21 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                     38.27  
 22 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                    38.33  
 23 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM                 38.50  
 24 Feldman, Tiki             11 Spire Lesd-LE                     38.87  
 25 Burgess, Katherine        11 Lake Shore-LE                     38.93  
 26 Christy, Ally             11 Allegheny North-AM                38.95  
 27 Clampffer, Alex Sol       11 Hudson Heat-LE                    38.98  
 28 Dyer, Madeline            11 Wooster-LE                        39.11  
 29 Laird, Hannah             12 Spire Lesd-LE                     39.38  
 30 Hammond, Mackenzie        12 Penguin Swimming-LE               39.40  
 31 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI                  39.76  
 32 Borrow, Emma              12 Spire Lesd-LE                     39.81  
 33 Long, mackenzie           12 Firestone-LE                      40.07  
 34 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI                  40.26  
 35 Strawser, Emily           11 SwimStrong-LE                     40.58  
 35 Kumar, Anvi               12 Upper St. Clair-AM                40.58  
 37 Silay, Caroline           12 Allegheny North-AM                40.64  
 38 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM                 40.73  
 39 Farmer, Morgan            12 SwimStrong-LE                     41.12  
 40 Overmyer, Rilee           11 Sand Otter-OH                     41.25  
 41 Morris, Amelia            12 Shaker Sharks-LE                  41.28  
 42 Pasquarella, Paige        12 EAST-NI                           41.41  
 43 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                     41.90  
 44 Schneider, Lindsay        12 Solon Stars-LE                    43.32  
 45 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                     43.46  
 46 Milley, Devon             12 Peters Township-AM                43.51  
 47 Malkiewicz, Lucy          12 Tonawanda Titans-NI               43.82  
 48 Lemay, Maggie             12 Spire Lesd-LE                     44.06  
 49 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                     44.44  
 50 Cords, Lena               12 Moon Aqua Club-AM                 44.50  
 51 Ingalls, Erin             11 Spire Lesd-LE                     44.78  
 52 Pino, Sarah               11 Chartiers Valley-AM               47.33  
 53 Reynolds, Isabelle        11 Spire Lesd-LE                     47.75  
 54 Rooney, Kelli             12 Spire Lesd-LE                     47.78  
 55 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                     48.57  
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:08.29        2011 Emma V Kiesling, JCC Sailfish              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                1:10.63  
                  33.93     1:10.63 (36.70)                                        
  2 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                  1:12.97  
                  34.80     1:12.97 (38.17)                                        
  3 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM             1:14.46  
                  35.72     1:14.46 (38.74)                                        
  4 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                  1:16.44  
                  36.05     1:16.44 (40.39)                                        
  5 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                1:16.60  
                  36.84     1:16.60 (39.76)                                        
  6 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                 1:17.20  
                  36.98     1:17.20 (40.22)                                        
  7 Detullio, Maddie          12 SwimStrong-LE                  1:18.15  
                  37.36     1:18.15 (40.79)                                        
  8 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI               1:18.20  
                  36.54     1:18.20 (41.66)                                        
  9 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE            1:19.07  
                  37.39     1:19.07 (41.68)                                        
 10 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                 1:19.43  
                  38.48     1:19.43 (40.95)                                        
 11 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE                   1:19.57  
                  37.41     1:19.57 (42.16)                                        
 12 Langius, Phoebe           11 USC-LE                         1:20.20  
                  38.33     1:20.20 (41.87)                                        
 13 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                1:20.64  
                  37.03     1:20.64 (43.61)                                        
 14 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE               1:20.67  
                  39.12     1:20.67 (41.55)                                        
 15 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                    1:20.68  
                  37.66     1:20.68 (43.02)                                        
 16 Taylor, Devan             12 Fox Chapel-AM                  1:20.84  
                  37.72     1:20.84 (43.12)                                        
 17 Chelovitz, Molly          12 Firestone-LE                   1:21.00  
                  37.57     1:21.00 (43.43)                                        
 18 Henninge, Kaitlynn        12 Perry Aquatics-LE              1:21.28  
                  38.08     1:21.28 (43.20)                                        
 19 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                 1:21.86  
                  38.43     1:21.86 (43.43)                                        
 20 Vale, Courtney            11 SwimStrong-LE                  1:22.72  
                  38.90     1:22.72 (43.82)                                        
 21 Dyer, Madeline            11 Wooster-LE                     1:23.00  
                  38.58     1:23.00 (44.42)                                        
 22 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE               1:23.25  
                  39.59     1:23.25 (43.66)                                        
 23 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                  1:23.44  
                  39.30     1:23.44 (44.14)                                        
 24 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE               1:23.64  
                  39.02     1:23.64 (44.62)                                        
 25 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                  1:23.79  
                  39.73     1:23.79 (44.06)                                        
 26 Clampffer, Alex Sol       11 Hudson Heat-LE                 1:24.15  
                  39.81     1:24.15 (44.34)                                        
 27 Ferrante, Gianna          11 Spire Lesd-LE                  1:24.23  
                  39.13     1:24.23 (45.10)                                        
 28 Christy, Ally             11 Allegheny North-AM             1:24.24  
                  40.06     1:24.24 (44.18)                                        
 29 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                 1:24.28  
                  40.22     1:24.28 (44.06)                                        
 30 Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                1:24.38  
                  40.53     1:24.38 (43.85)                                        
 31 Cuba, Emily               12 Allegheny North-AM             1:24.41  
                  40.20     1:24.41 (44.21)                                        
 32 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI               1:24.75  
                  40.53     1:24.75 (44.22)                                        
 33 Kerns, Grace              11 Shaker Sharks-LE               1:24.78  
                  40.55     1:24.78 (44.23)                                        
 34 Galchenko, Paulina        12 Solon Stars-LE                 1:24.83  
                  39.18     1:24.83 (45.65)                                        
 35 Costa, Milla              11 Spire Lesd-LE                  1:24.87  
                  39.96     1:24.87 (44.91)                                        
 36 Feldman, Tiki             11 Spire Lesd-LE                  1:24.96  
                  39.49     1:24.96 (45.47)                                        
 37 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  1:24.98  
                  41.06     1:24.98 (43.92)                                        
 38 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM              1:25.45  
                  40.48     1:25.45 (44.97)                                        
 39 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                 1:25.59  
                  41.15     1:25.59 (44.44)                                        
 40 Borrow, Emma              12 Spire Lesd-LE                  1:25.76  
                  40.72     1:25.76 (45.04)                                        
 41 Burgess, Katherine        11 Lake Shore-LE                  1:26.64  
                  41.01     1:26.64 (45.63)                                        
 42 Krantz, Morgan            12 Solon Stars-LE                 1:26.65  
                  41.39     1:26.65 (45.26)                                        
 43 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                 1:26.89  
                  39.67     1:26.89 (47.22)                                        
 44 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                  1:27.68  
                  41.49     1:27.68 (46.19)                                        
 45 Long, mackenzie           12 Firestone-LE                   1:27.88  
                  41.03     1:27.88 (46.85)                                        
 46 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                 1:28.16  
                  41.74     1:28.16 (46.42)                                        
 47 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM             1:28.20  
                  42.04     1:28.20 (46.16)                                        
 48 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI               1:28.36  
                  43.11     1:28.36 (45.25)                                        
 49 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI               1:28.40  
 50 Laird, Hannah             12 Spire Lesd-LE                  1:28.47  
                  41.58     1:28.47 (46.89)                                        
 51 Silay, Caroline           12 Allegheny North-AM             1:28.49  
                  42.48     1:28.49 (46.01)                                        
 52 Weber, Anna               12 Ridgewood Y-LE                 1:28.61  
                  42.29     1:28.61 (46.32)                                        
 53 Kumar, Anvi               12 Upper St. Clair-AM             1:28.77  
                  42.07     1:28.77 (46.70)                                        
 54 Morris, Amelia            12 Shaker Sharks-LE               1:28.89  
                  41.70     1:28.89 (47.19)                                        
 55 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                  1:29.05  
                  43.01     1:29.05 (46.04)                                        
 56 LaMattina, Lily           12 Tonawanda Titans-NI            1:29.17  
                  42.38     1:29.17 (46.79)                                        
 57 Pasquarella, Paige        12 EAST-NI                        1:30.81  
                  43.37     1:30.81 (47.44)                                        
 58 Fortner, June             12 Tonawanda Titans-NI            1:30.87  
                  42.13     1:30.87 (48.74)                                        
 59 Oryshkewych, Anya         11 Ridgewood Y-LE                 1:30.95  
                  43.97     1:30.95 (46.98)                                        
 60 Overmyer, Rilee           11 Sand Otter-OH                  1:31.44  
                  42.21     1:31.44 (49.23)                                        
 61 Milley, Devon             12 Peters Township-AM             1:32.90  
                  44.28     1:32.90 (48.62)                                        
 62 Marnell, Nicole           11 Un-Am-AM                       1:34.30  
                  44.57     1:34.30 (49.73)                                        
 63 Meister, Isabel           11 Spire Lesd-LE                  1:34.70  
                  45.20     1:34.70 (49.50)                                        
 64 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM              1:35.46  
                  45.67     1:35.46 (49.79)                                        
 65 Givins, Lauren            12 Perry Aquatics-LE              1:35.95  
                  45.27     1:35.95 (50.68)                                        
 66 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                  1:36.21  
                  45.18     1:36.21 (51.03)                                        
 67 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                  1:36.26  
                  45.56     1:36.26 (50.70)                                        
 68 Siebold, Paige            12 Town Wreckers-NI               1:36.34  
                  46.18     1:36.34 (50.16)                                        
 69 Cords, Lena               12 Moon Aqua Club-AM              1:39.11  
                  47.22     1:39.11 (51.89)                                        
 -- Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  46.91          DQ (51.50)                                        
 -- Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  38.03          DQ (43.82)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.28        2000 Jamie Engan - BNY-IL, BNY-IL                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE          28.03      27.56  
  2 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM         28.42      28.48  
  3 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE          29.63      29.16  
  4 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE        29.59      29.67  
  5 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE       29.78      29.70  
  6 Valentic, Katarina        12 USC-LE                 31.07      30.45  
  7 Bautz, Sam                12 EAST-NI                30.95      30.50  
  8 Ford, Breanna             12 Norwin Aqua-AM         30.83      30.84  
  9 Rudman, Peyton            11 USC-LE                 30.85      31.44  
 10 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI    31.15      31.55  
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.28        2000 Jamie Engan - BNY-IL, BNY-IL                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                     28.03  
  2 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                    28.42  
  3 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                   29.59  
  4 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                     29.63  
  5 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE                  29.78  
  6 Ford, Breanna             12 Norwin Aqua-AM                    30.83  
  7 Rudman, Peyton            11 USC-LE                            30.85  
  8 Bautz, Sam                12 EAST-NI                           30.95  
  9 Valentic, Katarina        12 USC-LE                            31.07  
 10 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI               31.15  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                     31.23  
 12 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE               31.24  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Moses, AnneMarie          11 Sand Otter-OH                     31.53  
 14 Hitchcock, Alissa         12 Hudson Heat-LE                    31.58  
 15 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI                  31.60  
 16 Rohrbach, Phoebe          12 SwimStrong-LE                     31.68  
 17 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                    31.70  
 18 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE                  31.92  
 19 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                    32.02  
 20 Miluk, Madison            12 B3-LE                             32.06  
 21 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                     32.09  
 22 Hauck, Catherine          12 Lake Shore-LE                     32.28  
 23 Dueringer, Halle          12 Town Wreckers-NI                  32.30  
 24 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                    32.44  
 25 Jones, Bri                12 SwimStrong-LE                     32.48  
 26 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE                  32.74  
 27 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                    32.94  
 28 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI               33.03  
 29 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM                33.27  
 30 Wilson, Emily             12 Allegheny North-AM                33.41  
 30 Harris, Anne              12 Firestone-LE                      33.41  
 32 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                     33.59  
 33 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI                  33.60  
 34 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI                  33.61  
 35 Gaydos, Kyleah            12 Solon Stars-LE                    33.64  
 36 Ferrante, Gianna          11 Spire Lesd-LE                     33.83  
 37 Overmyer, Rilee           11 Sand Otter-OH                     33.93  
 38 Como, Colleen             12 Spire Lesd-LE                     33.96  
 39 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                    34.02  
 40 McHugh, Maggie            12 Lakewood-LE                       34.03  
 41 Reiss, McKenna            12 B3-LE                             34.15  
 42 Fitzgerald, MaKennah      11 Sand Otter-OH                     34.58  
 43 Markovitch, Jennah        11 Penguin Swimming-LE               34.60  
 44 Hammond, Mackenzie        12 Penguin Swimming-LE               34.65  
 45 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                     34.85  
 46 Lemay, Maggie             12 Spire Lesd-LE                     35.07  
 47 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                     35.23  
 48 Fischer, Megan            11 Moon Aqua Club-AM                 35.59  
 48 Mazzoli, Lydia            11 Solon Stars-LE                    35.59  
 50 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                        36.01  
 51 Heil, Antoinette          12 Chartiers Valley-AM               36.17  
 52 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI               36.22  
 53 Laird, Hannah             12 Spire Lesd-LE                     37.80  
 54 Bacon, Nicole             11 Hudson Heat-LE                    38.03  
 55 Tabachnik, Dalia          12 Spire Lesd-LE                     38.15  
 56 Bartos, Katelyn           12 Firestone-LE                      38.36  
 57 Ingalls, Erin             11 Spire Lesd-LE                     38.39  
 58 Sekinger, Kate            12 Allegheny North-AM                38.79  
 59 Woods, Erin               11 EAST-NI                           39.75  
 60 Reynolds, Isabelle        11 Spire Lesd-LE                     41.46  
 61 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                     44.45  
 62 Koerwitz, Celeste         11 Spire Lesd-LE                     48.57  
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:00.37        2004 Megan Fox - NS-MI, NS-MI                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                  1:00.66  
                  28.12     1:00.66 (32.54)                                        
  2 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                1:02.48  
                  29.26     1:02.48 (33.22)                                        
  3 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM             1:04.40  
                  30.82     1:04.40 (33.58)                                        
  4 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                 1:04.80  
                  30.48     1:04.80 (34.32)                                        
  5 Kahn, Emily               12 SwimStrong-LE                  1:05.16  
                  31.18     1:05.16 (33.98)                                        
  6 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                1:05.59  
                  31.25     1:05.59 (34.34)                                        
  7 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM             1:05.66  
                  31.07     1:05.66 (34.59)                                        
  8 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                1:07.94  
                  30.78     1:07.94 (37.16)                                        
  9 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                  1:08.89  
                  31.90     1:08.89 (36.99)                                        
 10 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE               1:08.91  
                  31.78     1:08.91 (37.13)                                        
 11 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                 1:09.55  
                  32.62     1:09.55 (36.93)                                        
 12 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE               1:10.28  
                  33.69     1:10.28 (36.59)                                        
 13 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                  1:10.42  
                  32.65     1:10.42 (37.77)                                        
 14 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                1:11.09  
                  33.07     1:11.09 (38.02)                                        
 15 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                 1:11.10  
                  33.66     1:11.10 (37.44)                                        
 16 Valentic, Katarina        12 USC-LE                         1:11.43  
                  32.97     1:11.43 (38.46)                                        
 17 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                 1:12.03  
                  33.55     1:12.03 (38.48)                                        
 18 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                    1:12.07  
                  33.99     1:12.07 (38.08)                                        
 19 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  1:12.18  
                  34.81     1:12.18 (37.37)                                        
 20 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE            1:12.24  
                  32.44     1:12.24 (39.80)                                        
 21 Hitchcock, Alissa         12 Hudson Heat-LE                 1:12.87  
                  32.38     1:12.87 (40.49)                                        
 22 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                 1:14.40  
                  34.26     1:14.40 (40.14)                                        
 23 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI               1:14.42  
                  35.30     1:14.42 (39.12)                                        
 24 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                  1:15.00  
                  34.13     1:15.00 (40.87)                                        
 25 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI               1:15.15  
                  35.27     1:15.15 (39.88)                                        
 26 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                    1:15.23  
                  34.47     1:15.23 (40.76)                                        
 27 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                 1:15.47  
                  34.98     1:15.47 (40.49)                                        
 28 O'Keefe, Kirsten          12 Hudson Heat-LE                 1:15.95  
                  35.28     1:15.95 (40.67)                                        
 29 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                     1:16.07  
                  35.14     1:16.07 (40.93)                                        
 30 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                  1:16.19  
                  35.98     1:16.19 (40.21)                                        
 31 Rudman, Peyton            11 USC-LE                         1:16.67  
                  34.01     1:16.67 (42.66)                                        
 32 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                 1:17.20  
                  34.00     1:17.20 (43.20)                                        
 33 Miluk, Madison            12 B3-LE                          1:17.28  
                  35.93     1:17.28 (41.35)                                        
 34 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM             1:17.30  
                  35.95     1:17.30 (41.35)                                        
 35 Lewis, Lily               12 Tiger Sharks-LE                1:17.40  
                  35.17     1:17.40 (42.23)                                        
 36 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE                   1:17.77  
                  35.36     1:17.77 (42.41)                                        
 37 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                 1:17.85  
                  35.99     1:17.85 (41.86)                                        
 38 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI               1:18.72  
                  37.12     1:18.72 (41.60)                                        
 39 Pepka, Meredith           12 Cavalier SC-AM                 1:18.86  
                  37.32     1:18.86 (41.54)                                        
 40 Lemay, Maggie             12 Spire Lesd-LE                  1:18.99  
 41 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                  1:19.22  
                  37.81     1:19.22 (41.41)                                        
 42 Hauck, Catherine          12 Lake Shore-LE                  1:19.52  
                  37.51     1:19.52 (42.01)                                        
 43 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                  1:19.83  
                  36.60     1:19.83 (43.23)                                        
 44 Milley, Devon             12 Peters Township-AM             1:19.86  
                  36.83     1:19.86 (43.03)                                        
 45 Wilson, Emily             12 Allegheny North-AM             1:20.93  
                  37.00     1:20.93 (43.93)                                        
 46 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                  1:21.66  
                  38.03     1:21.66 (43.63)                                        
 47 Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                  1:22.18  
                  38.04     1:22.18 (44.14)                                        
 48 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                     1:23.26  
                  38.10     1:23.26 (45.16)                                        
 49 DeWolf, Johanna           12 Green Y-LE                     1:24.16  
                  40.31     1:24.16 (43.85)                                        
 50 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI            1:25.24  
                  39.40     1:25.24 (45.84)                                        
 51 McGrath, Lila             11 Un-Am-AM                       1:25.90  
                  40.31     1:25.90 (45.59)                                        
 52 Fischer, Megan            11 Moon Aqua Club-AM              1:26.51  
                  40.08     1:26.51 (46.43)                                        
 53 Heil, Antoinette          12 Chartiers Valley-AM            1:30.30  
                  40.63     1:30.30 (49.67)                                        
 54 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                  1:32.08  
                  43.24     1:32.08 (48.84)                                        
 55 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM              1:43.01  
                  46.60     1:43.01 (56.41)                                        
 56 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                  1:45.07  
                  44.81   1:45.07 (1:00.26)                                        
 -- Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI                 DQ  
                  33.72          DQ (40.31)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:02.76  11/17/2012 Ann Juneau, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM   1:04.13    1:02.76! 
                  29.73     1:02.76 (33.03)                                        
  2 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE      1:04.43    1:04.64  
                  30.54     1:04.64 (34.10)                                        
  3 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM   1:05.00    1:04.84  
                  29.93     1:04.84 (34.91)                                        
  4 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE      1:05.98    1:04.87  
                  29.69     1:04.87 (35.18)                                        
  5 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM        1:05.21    1:05.76  
                  30.02     1:05.76 (35.74)                                        
  6 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM       1:06.61    1:06.28  
                  30.68     1:06.28 (35.60)                                        
  7 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM        1:08.39    1:07.93  
                  31.77     1:07.93 (36.16)                                        
  8 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE      1:08.36    1:08.37  
                  31.25     1:08.37 (37.12)                                        
  9 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE     1:08.48    1:08.68  
                  31.01     1:08.68 (37.67)                                        
 -- Brown, Portia             12 ULESD-LE             1:07.38         DQ  
                  31.25          DQ (35.46)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:02.76  11/17/2012 Ann Juneau, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM              1:04.13  
                  30.47     1:04.13 (33.66)                                        
  2 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                 1:04.43  
                  30.16     1:04.43 (34.27)                                        
  3 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM              1:05.00  
                  30.13     1:05.00 (34.87)                                        
  4 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                   1:05.21  
                  29.99     1:05.21 (35.22)                                        
  5 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                 1:05.98  
                  30.76     1:05.98 (35.22)                                        
  6 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                  1:06.61  
                  30.18     1:06.61 (36.43)                                        
  7 Brown, Portia             12 ULESD-LE                        1:07.38  
                  30.92     1:07.38 (36.46)                                        
  8 Zahab, Emerson            12 Tiger Sharks-LE                 1:08.36  
                  30.59     1:08.36 (37.77)                                        
  9 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                   1:08.39  
                  32.27     1:08.39 (36.12)                                        
 10 Lauther, Madeline         12 Upenguin Swim-LE                1:08.48  
                  31.12     1:08.48 (37.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                   1:08.91  
                  32.67     1:08.91 (36.24)                                        
 12 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                 1:09.84  
                  33.03     1:09.84 (36.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM              1:09.88  
                  32.09     1:09.88 (37.79)                                        
 14 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                     1:09.94  
                  32.54     1:09.94 (37.40)                                        
 15 Filo, Joslyn              12 Fox Chapel-AM                   1:10.63  
                  32.85     1:10.63 (37.78)                                        
 16 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI                1:10.93  
                  32.03     1:10.93 (38.90)                                        
 17 Voytek, Mara              11 Ulakewood Rec-LE                1:11.42  
                  34.95     1:11.42 (36.47)                                        
 18 Xu, Erin                  12 USC-LE                          1:11.51  
                  33.36     1:11.51 (38.15)                                        
 19 Flatley, Mikel            11 Penguin Swimming-LE             1:11.67  
                  34.42     1:11.67 (37.25)                                        
 20 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                     1:11.75  
                  33.95     1:11.75 (37.80)                                        
 21 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE                1:11.95  
                  34.44     1:11.95 (37.51)                                        
 22 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                   1:11.96  
                  32.82     1:11.96 (39.14)                                        
 23 Rozsa, Katie              12 Tiger Sharks-LE                 1:12.44  
                  33.26     1:12.44 (39.18)                                        
 24 Rudman, Peyton            11 USC-LE                          1:12.52  
                  33.04     1:12.52 (39.48)                                        
 25 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                  1:12.63  
                  35.30     1:12.63 (37.33)                                        
 26 Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                 1:12.68  
                  34.67     1:12.68 (38.01)                                        
 27 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                     1:12.76  
                  32.93     1:12.76 (39.83)                                        
 28 Jones, Bri                12 SwimStrong-LE                   1:12.94  
                  34.69     1:12.94 (38.25)                                        
 29 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI                1:13.15  
                  33.53     1:13.15 (39.62)                                        
 30 Henninge, Kaitlynn        12 Perry Aquatics-LE               1:13.24  
                  34.65     1:13.24 (38.59)                                        
 31 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE                    1:13.55  
                  34.54     1:13.55 (39.01)                                        
 32 Jerry, Katherine          11 Spire Lesd-LE                   1:14.15  
                  35.06     1:14.15 (39.09)                                        
 33 Dueringer, Halle          12 Town Wreckers-NI                1:14.33  
                  34.27     1:14.33 (40.06)                                        
 34 Ferrante, Gianna          11 Spire Lesd-LE                   1:14.34  
                  34.83     1:14.34 (39.51)                                        
 35 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI                1:14.60  
                  34.72     1:14.60 (39.88)                                        
 36 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM               1:14.65  
                  35.09     1:14.65 (39.56)                                        
 37 Burgess, Katherine        11 Lake Shore-LE                   1:14.85  
                  34.98     1:14.85 (39.87)                                        
 37 Spencer, Jordyn           12 SwimStrong-LE                   1:14.85  
                  34.47     1:14.85 (40.38)                                        
 39 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                  1:14.90  
                  34.59     1:14.90 (40.31)                                        
 40 Patz, Lexee               12 Hudson Heat-LE                  1:14.93  
                  33.87     1:14.93 (41.06)                                        
 41 Christy, Ally             11 Allegheny North-AM              1:14.98  
                  36.37     1:14.98 (38.61)                                        
 42 Bowers, Marissa           12 Tiger Sharks-LE                 1:15.87  
                  35.73     1:15.87 (40.14)                                        
 43 Visci, Kathryn            12 Vacationland-LE                 1:15.90  
                  36.85     1:15.90 (39.05)                                        
 43 Mitchell, Claire          11 Peters Township-AM              1:15.90  
                  35.93     1:15.90 (39.97)                                        
 43 LaMattina, Lily           12 Tonawanda Titans-NI             1:15.90  
                  34.10     1:15.90 (41.80)                                        
 46 Langius, Phoebe           11 USC-LE                          1:15.96  
                  37.34     1:15.96 (38.62)                                        
 47 Trattner, Piper           12 Hudson Heat-LE                  1:16.09  
                  33.20     1:16.09 (42.89)                                        
 48 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                      1:16.11  
                  36.13     1:16.11 (39.98)                                        
 49 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                   1:16.39  
                  35.60     1:16.39 (40.79)                                        
 50 Vale, Courtney            11 SwimStrong-LE                   1:16.84  
                  36.76     1:16.84 (40.08)                                        
 51 Caruso, Bella             12 Spire Lesd-LE                   1:16.97  
                  35.34     1:16.97 (41.63)                                        
 51 Harris, Anne              12 Firestone-LE                    1:16.97  
                  35.96     1:16.97 (41.01)                                        
 53 Borrow, Emma              12 Spire Lesd-LE                   1:17.06  
                  35.10     1:17.06 (41.96)                                        
 54 Como, Colleen             12 Spire Lesd-LE                   1:17.10  
                  35.89     1:17.10 (41.21)                                        
 55 Miklos, Natalia           11 Shaker Sharks-LE                1:17.27  
                  35.03     1:17.27 (42.24)                                        
 56 Clampffer, Alex Sol       11 Hudson Heat-LE                  1:17.46  
                  36.55     1:17.46 (40.91)                                        
 57 Kloski, Emma              11 Spire Lesd-LE                   1:17.65  
                  36.33     1:17.65 (41.32)                                        
 58 Newcamp, Brigid           11 Fox Chapel-AM                   1:17.72  
                  37.10     1:17.72 (40.62)                                        
 59 Cuba, Emily               12 Allegheny North-AM              1:17.87  
                  37.22     1:17.87 (40.65)                                        
 60 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                  1:17.94  
                  36.20     1:17.94 (41.74)                                        
 61 Kerns, Grace              11 Shaker Sharks-LE                1:18.01  
                  39.60     1:18.01 (38.41)                                        
 62 Allen, Courtney           11 Star Swimming-NI                1:18.15  
                  38.89     1:18.15 (39.26)                                        
 63 Givins, Lauren            12 Perry Aquatics-LE               1:18.28  
                  34.89     1:18.28 (43.39)                                        
 64 Milley, Devon             12 Peters Township-AM              1:18.63  
                  36.24     1:18.63 (42.39)                                        
 65 Eyssen, Erika             12 SwimStrong-LE                   1:18.66  
                  36.37     1:18.66 (42.29)                                        
 66 Ambroziak, Rachel         11 Hudson Heat-LE                  1:18.68  
                  36.56     1:18.68 (42.12)                                        
 67 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM              1:18.75  
                  36.49     1:18.75 (42.26)                                        
 68 Long, mackenzie           12 Firestone-LE                    1:19.04  
                  37.27     1:19.04 (41.77)                                        
 69 Hammond, Mackenzie        12 Penguin Swimming-LE             1:19.08  
                  37.58     1:19.08 (41.50)                                        
 70 Mitalski, Elizabeth       11 Hudson Heat-LE                  1:19.13  
                  35.32     1:19.13 (43.81)                                        
 71 McHugh, Maggie            12 Lakewood-LE                     1:19.18  
                  36.41     1:19.18 (42.77)                                        
 72 Casterline, Chloe         12 Lake Shore-LE                   1:19.46  
                  36.79     1:19.46 (42.67)                                        
 73 Kukushkin, Rebecca        12 Jcc Sailfish-AM                 1:19.52  
                  35.51     1:19.52 (44.01)                                        
 74 Dyer, Madeline            11 Wooster-LE                      1:19.76  
                  38.01     1:19.76 (41.75)                                        
 75 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM               1:19.87  
                  38.58     1:19.87 (41.29)                                        
 76 Silay, Caroline           12 Allegheny North-AM              1:20.00  
                  39.15     1:20.00 (40.85)                                        
 77 Sindhi, Megan             12 Jcc Sailfish-AM                 1:20.19  
                  36.86     1:20.19 (43.33)                                        
 78 Pasquarella, Paige        12 EAST-NI                         1:20.38  
                  38.46     1:20.38 (41.92)                                        
 79 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                   1:20.74  
                  36.53     1:20.74 (44.21)                                        
 80 Hynd, Meadow              11 Marlins-LE                      1:20.85  
                  38.56     1:20.85 (42.29)                                        
 81 Matelski, Bri             12 SwimStrong-LE                   1:20.99  
                  37.00     1:20.99 (43.99)                                        
 82 Heil, Antoinette          12 Chartiers Valley-AM             1:21.60  
                  38.51     1:21.60 (43.09)                                        
 83 Rohrbach, Phoebe          12 SwimStrong-LE                   1:21.65  
                  35.68     1:21.65 (45.97)                                        
 84 Siebold, Paige            12 Town Wreckers-NI                1:21.68  
                  36.78     1:21.68 (44.90)                                        
 85 Moran, Tori               12 Spire Lesd-LE                   1:22.29  
                  38.62     1:22.29 (43.67)                                        
 86 Doncevic, Hannah          11 Moon Aqua Club-AM               1:22.67  
                  40.89     1:22.67 (41.78)                                        
 87 Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                   1:23.15  
                  38.75     1:23.15 (44.40)                                        
 88 Taft, Madeleine           11 Allegheny North-AM              1:23.47  
                  38.50     1:23.47 (44.97)                                        
 89 Stevenson, Alexis         11 Jcc Sailfish-AM                 1:24.49  
                  38.98     1:24.49 (45.51)                                        
 90 Bartos, Katelyn           12 Firestone-LE                    1:24.52  
                  38.21     1:24.52 (46.31)                                        
 91 Strawser, Emily           11 SwimStrong-LE                   1:24.85  
                  41.45     1:24.85 (43.40)                                        
 92 Bostelman, Samantha       11 Spire Lesd-LE                   1:25.16  
                  41.81     1:25.16 (43.35)                                        
 93 McCarthy, Sam             11 Marlins-LE                      1:25.90  
                  40.60     1:25.90 (45.30)                                        
 94 Solomon, Smaranda         12 Penguin Swimming-LE             1:26.13  
                  38.08     1:26.13 (48.05)                                        
 95 Kumar, Anvi               12 Upper St. Clair-AM              1:27.34  
                  42.06     1:27.34 (45.28)                                        
 96 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                   1:29.14  
                  43.80     1:29.14 (45.34)                                        
 97 Rooney, Kelli             12 Spire Lesd-LE                   1:29.38  
                  40.99     1:29.38 (48.39)                                        
 98 Malkiewicz, Lucy          12 Tonawanda Titans-NI             1:30.36  
                  43.02     1:30.36 (47.34)                                        
 99 Reynolds, Isabelle        11 Spire Lesd-LE                   1:31.82  
                  44.12     1:31.82 (47.70)                                        
 -- Bautz, Sam                12 EAST-NI                              DQ  
                  36.16          DQ (40.68)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:13.01        1996 Anna Strohl - LESD-LE, LESD-LE             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                2:16.23  
                  29.68     1:03.51 (33.83)     1:44.91 (41.40)     2:16.23 (31.32)
  2 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM             2:16.64  
                  30.09     1:03.83 (33.74)     1:45.11 (41.28)     2:16.64 (31.53)
  3 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM             2:16.82  
                  29.62     1:03.37 (33.75)     1:45.61 (42.24)     2:16.82 (31.21)
  4 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM             2:17.66  
                  29.94     1:04.59 (34.65)     1:45.51 (40.92)     2:17.66 (32.15)
  5 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                2:20.11  
                  31.16     1:09.46 (38.30)     1:48.03 (38.57)     2:20.11 (32.08)
  6 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                  2:20.55  
                  28.18     1:05.75 (37.57)     1:49.62 (43.87)     2:20.55 (30.93)
  7 Ward, Trinity             11 Mt. Lebanon-AM                 2:24.81  
                  30.68     1:06.03 (35.35)     1:52.20 (46.17)     2:24.81 (32.61)
  8 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM             2:25.58  
                  31.74     1:09.05 (37.31)     1:52.59 (43.54)     2:25.58 (32.99)
  9 Grune, Lindsey            12 Fox Chapel-AM                  2:25.80  
                  33.14     1:08.77 (35.63)     1:51.35 (42.58)     2:25.80 (34.45)
 10 Brown, Portia             12 ULESD-LE                       2:26.32  
                  31.17     1:07.63 (36.46)     1:52.52 (44.89)     2:26.32 (33.80)
 11 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                  2:27.17  
                  32.77     1:11.72 (38.95)     1:53.21 (41.49)     2:27.17 (33.96)
 12 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                2:28.53  
                  34.03     1:12.85 (38.82)     1:55.63 (42.78)     2:28.53 (32.90)
 13 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                  2:28.92  
                  33.64     1:11.98 (38.34)     1:56.23 (44.25)     2:28.92 (32.69)
 14 Xu, Erin                  12 USC-LE                         2:29.13  
                  34.34     1:11.28 (36.94)     1:57.46 (46.18)     2:29.13 (31.67)
 15 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI            2:29.64  
                  31.77     1:09.77 (38.00)     1:55.38 (45.61)     2:29.64 (34.26)
 16 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                  2:30.52  
                  31.96     1:10.45 (38.49)     1:57.28 (46.83)     2:30.52 (33.24)
 17 Palutsis, Amanda          12 Un-Le-LE                       2:30.75  
                  32.14     1:10.18 (38.04)     1:56.81 (46.63)     2:30.75 (33.94)
 18 Hagen, Katherine          12 Shaker Sharks-LE               2:30.80  
                  33.50     1:12.43 (38.93)     1:57.66 (45.23)     2:30.80 (33.14)
 19 Noellert, Amanda          12 Butler Y-AM                    2:31.38  
                  34.71     1:12.63 (37.92)     1:56.65 (44.02)     2:31.38 (34.73)
 20 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                    2:31.43  
                  33.19     1:10.90 (37.71)     1:57.48 (46.58)     2:31.43 (33.95)
 21 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                 2:31.82  
                  33.56     1:11.59 (38.03)     1:55.78 (44.19)     2:31.82 (36.04)
 22 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                  2:32.09  
                  32.17     1:10.41 (38.24)     1:56.37 (45.96)     2:32.09 (35.72)
 23 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                 2:33.52  
                  34.23     1:14.76 (40.53)     1:57.58 (42.82)     2:33.52 (35.94)
 24 Martin, Anna              11 Star Swimming-NI               2:34.65  
                  32.69     1:14.29 (41.60)     2:01.66 (47.37)     2:34.65 (32.99)
 25 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  2:34.71  
                  34.07     1:15.34 (41.27)     1:59.99 (44.65)     2:34.71 (34.72)
 26 Ford, Breanna             12 Norwin Aqua-AM                 2:34.99  
                  32.71     1:10.93 (38.22)     2:00.90 (49.97)     2:34.99 (34.09)
 27 Howell, Marley            12 Solon Stars-LE                 2:35.06  
                  34.35     1:12.15 (37.80)     2:00.35 (48.20)     2:35.06 (34.71)
 28 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                 2:35.18  
                  32.50     1:10.50 (38.00)     2:00.63 (50.13)     2:35.18 (34.55)
 29 Judy, Kaylee              11 Lakewood-LE                    2:35.27  
                  33.76     1:11.79 (38.03)     2:00.32 (48.53)     2:35.27 (34.95)
 30 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                 2:35.73  
                  35.32     1:14.54 (39.22)     1:59.51 (44.97)     2:35.73 (36.22)
 31 Songer, Madeleine         12 Hubbard-LE                     2:37.61  
                  33.76     1:14.28 (40.52)     2:03.56 (49.28)     2:37.61 (34.05)
 32 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM              2:38.00  
                  34.80     1:12.03 (37.23)     2:03.25 (51.22)     2:38.00 (34.75)
 33 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                  2:38.34  
                  35.88     1:18.47 (42.59)     2:02.78 (44.31)     2:38.34 (35.56)
 34 Munzek, Megan             12 Cavalier SC-AM                 2:38.46  
                  33.79     1:14.69 (40.90)     2:02.64 (47.95)     2:38.46 (35.82)
 35 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI               2:38.59  
                  35.72     1:14.96 (39.24)     2:03.83 (48.87)     2:38.59 (34.76)
 36 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI               2:38.76  
                  34.83     1:12.59 (37.76)     2:02.87 (50.28)     2:38.76 (35.89)
 37 Miluk, Madison            12 B3-LE                          2:39.25  
                  33.53     1:13.59 (40.06)     2:02.66 (49.07)     2:39.25 (36.59)
 38 Sapio, Isabel             12 Town Wreckers-NI               2:39.38  
                  34.50     1:13.61 (39.11)     2:03.35 (49.74)     2:39.38 (36.03)
 39 McCune, Allie             11 Town Wreckers-NI               2:40.07  
                  32.94     1:13.19 (40.25)     2:02.54 (49.35)     2:40.07 (37.53)
 40 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI            2:41.71  
                  33.99     1:13.68 (39.69)     2:05.48 (51.80)     2:41.71 (36.23)
 41 Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                2:42.14  
                  36.24     1:17.61 (41.37)     2:04.33 (46.72)     2:42.14 (37.81)
 42 Sinatra, Martina          12 Tonawanda Titans-NI            2:42.58  
                  37.21     1:17.96 (40.75)     2:05.80 (47.84)     2:42.58 (36.78)
 43 Pryor, Prissy             12 Fox Chapel-AM                  2:43.54  
                  34.99     1:15.43 (40.44)     2:05.70 (50.27)     2:43.54 (37.84)
 44 Steffey, Emily            11 Spire Lesd-LE                  2:44.70  
                  36.51     1:18.76 (42.25)     2:08.50 (49.74)     2:44.70 (36.20)
 45 Covetta, Marissa          12 Spire Lesd-LE                  2:44.78  
                  35.50     1:16.61 (41.11)     2:07.87 (51.26)     2:44.78 (36.91)
 46 Pugliano, Mia             11 Peters Township-AM             2:45.05  
                  34.37     1:18.35 (43.98)     2:08.37 (50.02)     2:45.05 (36.68)
 47 Aiken, Kassidy            12 Town Wreckers-NI               2:46.09  
                  36.77     1:17.62 (40.85)     2:10.33 (52.71)     2:46.09 (35.76)
 48 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                  2:48.14  
                  36.66     1:18.51 (41.85)     2:11.55 (53.04)     2:48.14 (36.59)
 49 Iler, Tiffany             12 Spire Lesd-LE                  2:54.98  
                  41.30     1:26.13 (44.83)     2:17.08 (50.95)     2:54.98 (37.90)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.90  11/17/2012 SwimStrong, SwimStrong-LE                  
                         J Newbould, J Spencer, C Pasadyn, E Kahn          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 SwimStrong-LE  'A'                                          1:49.90! 
     1) Newbould, Julia 12              2) Spencer, Jordyn 12             
     3) Pasadyn, Cassandra 12           4) Kahn, Emily 12                 
                  26.65       54.42 (27.77)     1:23.36 (28.94)     1:49.90 (26.54)
  2 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            1:51.51  
     1) Grune, Lindsey 12               2) Grune, Heather 12              
     3) Pryor, Prissy 12                4) Filo, Joslyn 12                
                  27.01       54.62 (27.61)     1:23.28 (28.66)     1:51.51 (28.23)
  3 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA-LE  'A'                      1:51.56  
     1) Cappabianca, Giovanna 11        2) Bowers, Marissa 12             
     3) Zahab, Emerson 12               4) Rozsa, Katie 12                
                  27.28       56.12 (28.84)     1:23.41 (27.29)     1:51.56 (28.15)
  4 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                             1:53.01  
     1) Dueringer, Halle 12             2) McCune, Allie 11               
     3) Aiken, Kassidy 12               4) Sapio, Isabel 12               
                  28.67       57.43 (28.76)     1:25.14 (27.71)     1:53.01 (27.87)
  5 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           1:53.71  
     1) Hart, Bainon 11                 2) Jerry, Katherine 11            
     3) Ferrante, Gianna 11             4) Crawford, Spencer 12           
                  28.04       57.71 (29.67)     1:26.67 (28.96)     1:53.71 (27.04)
  6 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'                        1:55.91  
     1) Hitchcock, Alissa 12            2) Sapochetti, Lauren 12          
     3) Patz, Lexee 12                  4) McFarland, Chris 12            
                  29.17       58.20 (29.03)     1:27.61 (29.41)     1:55.91 (28.30)
  7 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                            1:57.14  
     1) Connerton, Julia 12             2) LaMattina, Lily 12             
     3) Sinatra, Martina 12             4) Epstein, Haley 12              
                  29.73     1:00.77 (31.04)     1:30.20 (29.43)     1:57.14 (26.94)
  8 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           1:57.28  
     1) Christy, Ally 11                2) Wilson, Emily 12               
     3) Cuba, Emily 12                  4) Juneau, Ann 12                 
                  30.72     1:00.39 (29.67)     1:31.28 (30.89)     1:57.28 (26.00)
  9 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        1:57.46  
     1) Roma, Maya 12                   2) Kramkova, Irina 12             
     3) Sindhi, Megan 12                4) Arefyev, Sasha 12              
                  30.38       58.41 (28.03)     1:29.51 (31.10)     1:57.46 (27.95)
 10 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               1:57.52  
     1) Staley, Shannon 12              2) Howell, Marley 12              
     3) Galchenko, Paulina 12           4) Gaydos, Kyleah 12              
                  29.32       59.11 (29.79)     1:29.05 (29.94)     1:57.52 (28.47)
 11 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                           1:57.64  
     1) Harris, Anne 12                 2) Long, mackenzie 12             
     3) Renuart, Bryanna 12             4) Chelovitz, Molly 12            
                  30.25     1:01.42 (31.17)     1:30.68 (29.26)     1:57.64 (26.96)
 12 Peters Township Swim Club-AM  'A'                           1:57.88  
     1) Mitchell, Claire 11             2) Pugliano, Mia 11               
     3) Milley, Devon 12                4) Hay, Abby 11                   
                  30.62     1:00.33 (29.71)     1:30.51 (30.18)     1:57.88 (27.37)
 13 Shaker Sharks-LE  'A'                                       1:59.80  
     1) Morris, Amelia 12               2) Kerns, Grace 11                
     3) Miklos, Natalia 11              4) Hagen, Katherine 12            
                  30.29     1:01.23 (30.94)     1:30.87 (29.64)     1:59.80 (28.93)
 14 SwimStrong-LE  'B'                                          2:00.09  
     1) Rohrbach, Phoebe 12             2) Jones, Bri 12                  
     3) Eyssen, Erika 12                4) Detullio, Maddie 12            
                  29.23       58.80 (29.57)     1:29.72 (30.92)     2:00.09 (30.37)
 15 Star Swimming-NI  'A'                                       2:00.50  
     1) Allen, Courtney 11              2) Braccio, Elena 11              
     3) Di Persio, Mara 11              4) Martin, Anna 11                
                  31.94     1:02.18 (30.24)     1:32.10 (29.92)     2:00.50 (28.40)
 16 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:02.20  
     1) Costa, Milla 11                 2) Caruso, Bella 12               
     3) Feldman, Tiki 11                4) Dietz, Audrey 12               
                  30.92     1:01.60 (30.68)     1:31.47 (29.87)     2:02.20 (30.73)
 17 Penguin Swimming-LE  'A'                                    2:04.31  
     1) Markovitch, Jennah 11           2) Hammond, Mackenzie 12          
     3) Solomon, Smaranda 12            4) Flatley, Mikel 11              
                  30.45     1:02.54 (32.09)     1:35.02 (32.48)     2:04.31 (29.29)
 18 Solon Stars Swim Club-LE  'B'                               2:04.98  
     1) Leib, Gena 12                   2) Mazzoli, Lydia 11              
     3) Krantz, Morgan 12               4) Erkkila, Hailey 12             
                  30.73     1:02.21 (31.48)     1:35.54 (33.33)     2:04.98 (29.44)
 19 Moon Aqua Club-AM  'A'                                      2:05.60  
     1) Fischer, Megan 11               2) Baker, Leah 11                 
     3) Doncevic, Hannah 11             4) Haluszczak, Macrae 11          
                  32.14     1:19.31 (47.17)     1:47.54 (28.23)     2:05.60 (18.06)
 20 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                           2:05.65  
     1) Moran, Tori 12                  2) Kloski, Emma 11                
     3) Steffey, Emily 11               4) Stewart-Bates, Sylvia 11       
                  32.37     1:02.24 (29.87)     1:34.26 (32.02)     2:05.65 (31.39)
 21 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'D'                           2:06.18  
     1) Kiefer, Julia 11                2) Como, Colleen 12               
     3) Tabachnik, Dalia 12             4) Covetta, Marissa 12            
                  31.99     1:02.67 (30.68)     1:35.58 (32.91)     2:06.18 (30.60)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:01.10  11/18/2012 SwimStrong, SwimStrong-LE                  
                         C Pasadyn, M Detullio, J Newbould, E Kahn         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 SwimStrong-LE  'A'                                          2:01.10! 
     1) Pasadyn, Cassandra 12           2) Detullio, Maddie 12            
     3) Newbould, Julia 12              4) Kahn, Emily 12                 
                  32.15     1:07.59 (35.44)     1:34.96 (27.37)     2:01.10 (26.14)
  2 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA-LE  'A'                      2:02.55  
     1) Bowers, Marissa 12              2) Cappabianca, Giovanna 11       
     3) Zahab, Emerson 12               4) Rozsa, Katie 12                
                  33.61     1:06.07 (32.46)     1:35.28 (29.21)     2:02.55 (27.27)
  3 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            2:04.45  
     1) Grune, Lindsey 12               2) Grune, Heather 12              
     3) Pryor, Prissy 12                4) Taylor, Devan 12               
                  30.98     1:05.17 (34.19)     1:36.56 (31.39)     2:04.45 (27.89)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           2:10.79  
     1) Feldman, Tiki 11                2) Dietz, Audrey 12               
     3) Hart, Bainon 11                 4) Crawford, Spencer 12           
                  33.40     1:12.23 (38.83)     1:43.86 (31.63)     2:10.79 (26.93)
  5 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                             2:11.02  
                  35.94     1:10.65 (34.71)     1:42.57 (31.92)     2:11.02 (28.45)
  6 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               2:12.94  
     1) Erkkila, Hailey 12              2) Galchenko, Paulina 12          
     3) Howell, Marley 12               4) Staley, Shannon 12             
                  34.04     1:12.47 (38.43)     1:44.31 (31.84)     2:12.94 (28.63)
  7 Star Swimming-NI  'A'                                       2:13.26  
     1) Di Persio, Mara 11              2) Allen, Courtney 11             
     3) Martin, Anna 11                 4) Braccio, Elena 11              
                  33.87     1:12.44 (38.57)     1:43.81 (31.37)     2:13.26 (29.45)
  8 SwimStrong-LE  'B'                                          2:14.34  
     1) Spencer, Jordyn 12              2) Vale, Courtney 11              
     3) Eyssen, Erika 12                4) Matelski, Bri 12               
                  32.64     1:10.16 (37.52)     1:45.95 (35.79)     2:14.34 (28.39)
  9 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                           2:15.51  
     1) Bartos, Katelyn 12              2) Renuart, Bryanna 12            
     3) Chelovitz, Molly 12             4) Long, mackenzie 12             
                  38.94     1:15.61 (36.67)     1:45.80 (30.19)     2:15.51 (29.71)
 10 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:15.74  
     1) Borrow, Emma 12                 2) Costa, Milla 11                
     3) Covetta, Marissa 12             4) Jerry, Katherine 11            
                  34.26     1:12.66 (38.40)     1:46.44 (33.78)     2:15.74 (29.30)
 11 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        2:16.40  
     1) Roma, Maya 12                   2) Arefyev, Sasha 12              
     3) Kukushkin, Rebecca 12           4) Sindhi, Megan 12               
                  34.89     1:10.95 (36.06)     1:46.16 (35.21)     2:16.40 (30.24)
 12 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                            2:17.64  
     1) Connerton, Julia 12             2) Sinatra, Martina 12            
     3) Epstein, Haley 12               4) LaMattina, Lily 12             
                  35.10     1:16.46 (41.36)     1:47.91 (31.45)     2:17.64 (29.73)
 13 Moon Aqua Club-AM  'A'                                      2:19.16  
     1) Haluszczak, Macrae 11           2) Baker, Leah 11                 
     3) Fischer, Megan 11               4) Doncevic, Hannah 11            
                  33.41     1:12.30 (38.89)     1:46.55 (34.25)     2:19.16 (32.61)
 14 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           2:19.85  
     1) Taft, Madeleine 11              2) Cuba, Emily 12                 
     3) Wilson, Emily 12                4) Christy, Ally 11               
                  37.72     1:17.00 (39.28)     1:50.51 (33.51)     2:19.85 (29.34)
 15 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                           2:21.84  
     1) Ferrante, Gianna 11             2) Laird, Hannah 12               
     3) Como, Colleen 12                4) Ratino, Isabella 12            
                  35.39     1:16.11 (40.72)     1:49.88 (33.77)     2:21.84 (31.96)
 16 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'D'                           2:27.22  
     1) Kiefer, Julia 11                2) Moran, Tori 12                 
     3) Steffey, Emily 11               4) Kloski, Emma 11                
                  36.50     1:21.12 (44.62)     1:56.45 (35.33)     2:27.22 (30.77)
 -- Shaker Sharks-LE  'A'                                            DQ  
     1) Miklos, Natalia 11              2) Kerns, Grace 11                
     3) Hagen, Katherine 12             4) Morris, Amelia 12              
                  34.86     1:11.99 (37.13)     1:44.46 (32.47)          DQ (29.70)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:10.75        2006 Morgan Cohara - STARS-LE, STARS-LE         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM             2:13.32  
                  32.19     1:05.71 (33.52)     1:39.11 (33.40)     2:13.32 (34.21)
  2 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM             2:14.87  
                  31.78     1:05.20 (33.42)     1:40.09 (34.89)     2:14.87 (34.78)
  3 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                2:16.28  
                  32.68     1:06.59 (33.91)     1:41.39 (34.80)     2:16.28 (34.89)
  4 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                 2:22.63  
                  34.35     1:09.85 (35.50)     1:47.26 (37.41)     2:22.63 (35.37)
  5 Epstein, Haley            12 Tonawanda Titans-NI            2:23.30  
                  32.97     1:09.03 (36.06)     1:46.25 (37.22)     2:23.30 (37.05)
  6 Newbould, Julia           12 SwimStrong-LE                  2:23.60  
                  32.90     1:10.06 (37.16)     1:48.02 (37.96)     2:23.60 (35.58)
  7 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                  2:25.46  
                  34.86     1:11.08 (36.22)     1:49.12 (38.04)     2:25.46 (36.34)
  8 Palutsis, Amanda          12 Un-Le-LE                       2:25.53  
                  34.53     1:11.79 (37.26)     1:49.55 (37.76)     2:25.53 (35.98)
  9 Xu, Erin                  12 USC-LE                         2:26.39  
                  35.16     1:12.29 (37.13)     1:49.79 (37.50)     2:26.39 (36.60)
 10 Spencer, Jordyn           12 SwimStrong-LE                  2:26.48  
                  35.41     1:13.29 (37.88)     1:51.23 (37.94)     2:26.48 (35.25)
 11 Taylor, Devan             12 Fox Chapel-AM                  2:26.72  
                  34.54     1:11.76 (37.22)     1:50.06 (38.30)     2:26.72 (36.66)
 12 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                2:27.40  
                  35.63     1:13.74 (38.11)     1:51.89 (38.15)     2:27.40 (35.51)
 13 Kelly, Regan              12 Butler Y-AM                    2:27.47  
                  34.67     1:12.00 (37.33)     1:50.00 (38.00)     2:27.47 (37.47)
 14 Pasadyn, Cassandra        12 SwimStrong-LE                  2:27.55  
                  34.74     1:12.54 (37.80)     1:50.31 (37.77)     2:27.55 (37.24)
 15 Hart, Bainon              11 Spire Lesd-LE                  2:30.11  
                  36.22     1:14.78 (38.56)     1:53.70 (38.92)     2:30.11 (36.41)
 16 Clark, Ariana             12 Cavalier SC-AM                 2:31.49  
                  36.27     1:14.18 (37.91)     1:53.78 (39.60)     2:31.49 (37.71)
 17 Connerton, Julia          12 Tonawanda Titans-NI            2:31.88  
                  35.98     1:14.62 (38.64)     1:53.61 (38.99)     2:31.88 (38.27)
 18 Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                2:32.94  
                  35.89     1:13.79 (37.90)     1:53.98 (40.19)     2:32.94 (38.96)
 19 Di Persio, Mara           11 Star Swimming-NI               2:33.72  
                  36.46     1:15.18 (38.72)     1:54.52 (39.34)     2:33.72 (39.20)
 20 Reiss, McKenna            12 B3-LE                          2:33.81  
                  36.11     1:15.13 (39.02)     1:55.14 (40.01)     2:33.81 (38.67)
 21 Haluszczak, Macrae        11 Moon Aqua Club-AM              2:33.88  
                  36.28     1:15.13 (38.85)     1:55.79 (40.66)     2:33.88 (38.09)
 22 Braccio, Elena            11 Star Swimming-NI               2:36.02  
                  37.04     1:16.84 (39.80)     1:56.99 (40.15)     2:36.02 (39.03)
 23 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                 2:37.62  
                  37.93     1:17.60 (39.67)     1:57.94 (40.34)     2:37.62 (39.68)
 24 Detullio, Maddie          12 SwimStrong-LE                  2:41.99  
                  38.24     1:19.63 (41.39)     2:01.20 (41.57)     2:41.99 (40.79)
 25 Kiefer, Julia             11 Spire Lesd-LE                  2:46.20  
                  40.13     1:23.10 (42.97)     2:06.22 (43.12)     2:46.20 (39.98)
 26 Hamrle, Katie             11 Spire Lesd-LE                  2:53.47  
                  40.44     1:24.39 (43.95)     2:10.88 (46.49)     2:53.47 (42.59)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:28.39        2007 Taylor Vargo - VSC-LE, VSC-LE              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cappabianca, Giovanna     11 Tiger Sharks-LE                2:29.05  
                  34.70     1:12.70 (38.00)     1:51.42 (38.72)     2:29.05 (37.63)
  2 Juneau, Ann               12 Allegheny North-AM             2:29.88  
                  34.73     1:13.79 (39.06)     1:51.38 (37.59)     2:29.88 (38.50)
  3 Beyerl, Mia               12 Upper St. Clair-AM             2:37.56  
                  36.19     1:16.02 (39.83)     1:56.64 (40.62)     2:37.56 (40.92)
  4 Grune, Heather            12 Fox Chapel-AM                  2:39.79  
                  34.93     1:15.20 (40.27)     1:57.48 (42.28)     2:39.79 (42.31)
  5 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM             2:42.71  
                  36.73     1:18.38 (41.65)     2:00.49 (42.11)     2:42.71 (42.22)
  6 Arefyev, Sasha            12 Jcc Sailfish-AM                2:44.28  
                  37.61     1:19.59 (41.98)     2:02.81 (43.22)     2:44.28 (41.47)
  7 Kramkova, Irina           12 Jcc Sailfish-AM                2:44.82  
                  36.81     1:19.20 (42.39)     2:01.38 (42.18)     2:44.82 (43.44)
  8 Sapochetti, Lauren        12 Hudson Heat-LE                 2:45.83  
                  37.26     1:19.33 (42.07)     2:02.45 (43.12)     2:45.83 (43.38)
  9 Renuart, Bryanna          12 Firestone-LE                   2:49.08  
                  37.97     1:21.06 (43.09)     2:05.49 (44.43)     2:49.08 (43.59)
 10 Roma, Maya                12 Jcc Sailfish-AM                2:49.37  
                  38.71     1:20.87 (42.16)     2:04.57 (43.70)     2:49.37 (44.80)
 11 Detullio, Maddie          12 SwimStrong-LE                  2:51.54  
                  39.94     1:24.60 (44.66)     2:08.33 (43.73)     2:51.54 (43.21)
 12 Erkkila, Hailey           12 Solon Stars-LE                 2:52.89  
                  40.17     1:23.33 (43.16)     2:08.85 (45.52)     2:52.89 (44.04)
 13 Staley, Shannon           12 Solon Stars-LE                 2:53.94  
                  39.75     1:24.46 (44.71)     2:09.42 (44.96)     2:53.94 (44.52)
 14 Kerns, Grace              11 Shaker Sharks-LE               2:55.94  
                  41.00     1:26.38 (45.38)     2:12.23 (45.85)     2:55.94 (43.71)
 15 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  2:56.38  
                  41.52     1:27.26 (45.74)     2:12.90 (45.64)     2:56.38 (43.48)
 16 Dietz, Audrey             12 Spire Lesd-LE                  2:58.42  
                  40.63     1:27.38 (46.75)     2:12.66 (45.28)     2:58.42 (45.76)
 17 Baker, Leah               11 Moon Aqua Club-AM              2:59.13  
                  40.65     1:27.83 (47.18)     2:15.16 (47.33)     2:59.13 (43.97)
 18 Casterline, Chloe         12 Lake Shore-LE                  2:59.73  
                  39.76     1:24.39 (44.63)     2:12.58 (48.19)     2:59.73 (47.15)
 19 Cuba, Emily               12 Allegheny North-AM             3:01.30  
                  42.79     1:28.86 (46.07)     2:16.02 (47.16)     3:01.30 (45.28)
 20 Leib, Gena                12 Solon Stars-LE                 3:02.46  
                  42.14     1:28.42 (46.28)     2:16.21 (47.79)     3:02.46 (46.25)
 21 Prenzlin, Alexis          10 Sand Otter-OH                  3:03.24  
                  41.37     1:28.68 (47.31)     2:17.31 (48.63)     3:03.24 (45.93)
 22 Kumar, Anvi               12 Upper St. Clair-AM             3:10.07  
                  42.57     1:31.09 (48.52)     2:21.04 (49.95)     3:10.07 (49.03)
 23 Pophal, Rose              11 Spire Lesd-LE                  3:11.97  
                  44.96     1:33.84 (48.88)     2:24.38 (50.54)     3:11.97 (47.59)
 -- Krantz, Morgan            12 Solon Stars-LE                      DQ  
                  42.09     1:27.71 (45.62)     2:16.27 (48.56)          DQ (47.97)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:16.16        2004 Megan Fox - NS_MI, NS-MI                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Molly           12 Vacationland-LE                2:18.01  
                  31.14     1:05.99 (34.85)     1:42.47 (36.48)     2:18.01 (35.54)
  2 Matheny, Abby             12 Upper St. Clair-AM             2:21.25  
                  31.58     1:06.93 (35.35)     1:43.13 (36.20)     2:21.25 (38.12)
  3 Hay, Abby                 11 Peters Township-AM             2:27.23  
                  32.18     1:10.28 (38.10)     1:48.98 (38.70)     2:27.23 (38.25)
  4 Stewart-Bates, Sylvia     11 Spire Lesd-LE                  2:34.56  
                  34.94     1:15.20 (40.26)     1:55.17 (39.97)     2:34.56 (39.39)
  5 Crawford, Spencer         12 Spire Lesd-LE                  2:37.07  
                  32.47     1:11.10 (38.63)     1:54.04 (42.94)     2:37.07 (43.03)
  6 McFarland, Chris          12 Hudson Heat-LE                 2:37.95  
                  33.95     1:13.90 (39.95)     1:56.70 (42.80)     2:37.95 (41.25)
  7 Ratino, Isabella          12 Spire Lesd-LE                  3:00.48  
                  37.38     1:23.32 (45.94)     2:12.26 (48.94)     3:00.48 (48.22)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.25        1993 J.Vanker(93) M.McNichols (09), BBA-MI /LRST-L
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM          25.05      25.03  
  2 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE           25.20      25.31  
  3 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE          25.57      25.34  
  4 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE          25.21      25.36  
  5 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM     25.03      25.43  
  6 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM        25.69      25.59  
  7 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE         25.68      25.62  
  8 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE          25.72      25.65  
  9 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM        25.40      25.69  
 10 Reis, Kelley              13 Lakewood-LE            25.57      25.71  
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.25        1993 J.Vanker(93) M.McNichols (09), BBA-MI /LRST-L
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM                25.03  
  2 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                     25.05  
  3 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE                      25.20  
  4 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                     25.21  
  5 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM                   25.40  
  6 Reis, Kelley              13 Lakewood-LE                       25.57  
  6 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE                     25.57  
  8 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                    25.68  
  9 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                   25.69  
 10 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                     25.72  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moses, Meghan             14 Sand Otter-OH                     25.79  
 12 Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM                  25.82  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI                  25.83  
 14 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI                  25.93  
 15 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE                       26.01  
 16 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI                  26.03  
 17 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH                  26.07  
 17 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH                  26.07  
 19 Nicholson, Kathryn        13 Mt. Lebanon-AM                    26.09  
 20 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI                  26.13  
 21 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM                   26.14  
 22 Lynch, Kathleen           14 Millcreek-AM                      26.27  
 23 Coronel, Anna             14 SwimStrong-LE                     26.37  
 24 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM                   26.39  
 25 Trattner, Macy            14 Hudson Heat-LE                    26.43  
 26 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                   26.50  
 27 Edwards, Caitlyn          13 Allegheny North-AM                26.55  
 28 Hart, Carly               14 Firestone-LE                      26.72  
 29 Rega, Ashley              14 Lakewood-LE                       26.78  
 30 Cha, Maggie               13 Spire Lesd-LE                     26.79  
 31 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                     26.83  
 32 Gundling, Natalie         13 Hudson Heat-LE                    26.85  
 33 Ungaro, Gina              13 Y-Neptunes-LE                     26.95  
 34 Patacca, Hannah           14 B3-LE                             26.98  
 35 Beauchesne, Abigail       14 Lakewood-LE                       26.99  
 36 Oryshkewych, Nina         14 Ridgewood Y-LE                    27.00  
 36 Cochran, Jessica          14 Norwin Aqua-AM                    27.00  
 38 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                    27.01  
 39 Ferrante, Felice          14 Spire Lesd-LE                     27.04  
 40 D'Arcy, Jane              13 Marlins-LE                        27.15  
 41 Collini, Letizia          14 Cavalier SC-AM                    27.16  
 41 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE                     27.16  
 41 Winchell, Emma            14 Jcc Sailfish-AM                   27.16  
 44 Cummings, Meredith        13 Butler Y-AM                       27.17  
 45 Jones, Shaunna            13 SwimStrong-LE                     27.25  
 46 Bergman, Kelly            14 Peters Township-AM                27.27  
 46 Zhang, Ashley             14 SwimStrong-LE                     27.27  
 48 Paine, Molly              14 Spire Lesd-LE                     27.30  
 48 Palazzo, Gaby             13 Hudson Heat-LE                    27.30  
 50 Pederson, Megan           14 SwimStrong-LE                     27.36  
 51 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE                     27.39  
 52 Zagrobelny, Mary          13 EAST-NI                           27.45  
 53 Ross, Eliza               13 Allegheny North-AM                27.47  
 54 Wright, Katie             14 Allegheny North-AM                27.50  
 55 Stark, Rachel             14 Lake Shore-LE                     27.52  
 56 Carmichael, Paige         13 Tiger Sharks-LE                   27.58  
 57 Mihm, Kristine            13 Allegheny North-AM                27.59  
 58 Eyler, Alexa              13 Spire Lesd-LE                     27.63  
 58 Eyssen, Nikki             14 SwimStrong-LE                     27.63  
 60 Preske, Anneliese         14 Spire Lesd-LE                     27.65  
 61 Guilfoyle, Maggie         14 Lake Shore-LE                     27.69  
 62 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI                  27.73  
 63 Shaffer, Olivia           13 Upper St. Clair-AM                27.76  
 64 Lersch, Maeve             13 Upper St. Clair-AM                27.79  
 65 Caputo, G                 14 Allegheny North-AM                27.84  
 66 Kiesling, Emma            13 Jcc Sailfish-AM                   27.88  
 67 Dagley, Kristin           14 Hudson Heat-LE                    27.89  
 68 Beistel, Maggie           14 Penguin Swimming-LE               27.90  
 69 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                    27.92  
 70 Matheny, Meghan           14 Upper St. Clair-AM                27.93  
 71 Christy, Megan            13 Allegheny North-AM                27.97  
 72 Storm, Gracie             14 Countryside Y-OH                  27.98  
 73 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                    27.99  
 74 Lawrence, Melina          13 Lakewood-LE                       28.00  
 75 Ambroziak, Leah           14 Hudson Heat-LE                    28.01  
 76 Benedict, Kira            13 Star Swimming-NI                  28.04  
 77 Torres, Daniella          13 Allegheny North-AM                28.07  
 78 Neff, Julia               13 Lakewood-LE                       28.12  
 79 Nagy, Samantha            13 Star Swimming-NI                  28.31  
 80 Meyer, Emma               13 Spire Lesd-LE                     28.47  
 81 Strennen, Abbi            14 Peters Township-AM                28.48  
 82 Bauer, Jordyn             13 Spire Lesd-LE                     28.53  
 83 Bednar, Allison           13 Spire Lesd-LE                     28.58  
 84 Lantgios, Sada            13 Fox Chapel-AM                     28.60  
 85 Ennis, Jordan             13 Allegheny North-AM                28.61  
 86 Pryor, Anya               14 Fox Chapel-AM                     28.64  
 87 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                     28.77  
 88 Porter, Meg               14 Spire Lesd-LE                     28.91  
 89 Bender, Dana              13 Star Swimming-NI                  29.06  
 90 Koerwitz, Bridget         13 Spire Lesd-LE                     29.54  
 91 Fulco, Elizabeth          14 Hudson Heat-LE                    29.63  
 92 Steffey, Riley            13 Spire Lesd-LE                     29.70  
 93 Baker, Maggie             13 Mt. Lebanon-AM                    30.00  
 94 Vanone, Erica             14 Spire Lesd-LE                     30.19  
 95 Bean-Smith, Sanae         14 Spire Lesd-LE                     30.50  
 96 Kloski, Lauren            14 Spire Lesd-LE                     31.48  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.68        2006 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                    53.73  
                  25.88       53.73 (27.85)                                        
  2 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                    54.46  
                  26.23       54.46 (28.23)                                        
  3 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM                  54.59  
                  26.33       54.59 (28.26)                                        
  4 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM               54.92  
                  27.13       54.92 (27.79)                                        
  5 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                      54.95  
                  26.37       54.95 (28.58)                                        
  6 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH                 55.28  
                  26.75       55.28 (28.53)                                        
  7 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE                      55.63  
                  27.15       55.63 (28.48)                                        
  8 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE                    55.70  
                  26.89       55.70 (28.81)                                        
  9 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI                 56.17  
                  27.04       56.17 (29.13)                                        
  9 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                  56.17  
                  27.52       56.17 (28.65)                                        
 11 Whitman, Madison          14 UFAST-LE                         56.29  
                  27.14       56.29 (29.15)                                        
 12 Moses, Meghan             14 Sand Otter-OH                    56.33  
                  26.76       56.33 (29.57)                                        
 13 Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM                 56.50  
                  27.18       56.50 (29.32)                                        
 14 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI                 56.67  
                  26.96       56.67 (29.71)                                        
 14 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                    56.67  
                  27.30       56.67 (29.37)                                        
 16 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM                  56.75  
                  27.42       56.75 (29.33)                                        
 17 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                   56.82  
                  27.79       56.82 (29.03)                                        
 18 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM               57.01  
                  27.73       57.01 (29.28)                                        
 19 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI                 57.07  
                  27.70       57.07 (29.37)                                        
 20 Patacca, Hannah           14 B3-LE                            57.32  
                  27.86       57.32 (29.46)                                        
 21 Gundling, Natalie         13 Hudson Heat-LE                   57.42  
                  27.32       57.42 (30.10)                                        
 22 Cloherty, Shannen         13 Franklin Area-AM                 57.53  
                  28.15       57.53 (29.38)                                        
 23 Cummings, Meredith        13 Butler Y-AM                      57.55  
                  27.66       57.55 (29.89)                                        
 24 Edwards, Caitlyn          13 Allegheny North-AM               57.57  
                  27.33       57.57 (30.24)                                        
 25 Trattner, Macy            14 Hudson Heat-LE                   57.58  
                  27.51       57.58 (30.07)                                        
 26 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM                  57.68  
                  27.63       57.68 (30.05)                                        
 27 Rega, Ashley              14 Lakewood-LE                      57.76  
                  27.76       57.76 (30.00)                                        
 28 Smith, DeAnna             14 Ridgewood Y-LE                   58.00  
                  28.12       58.00 (29.88)                                        
 29 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                    58.08  
                  28.08       58.08 (30.00)                                        
 30 Lynch, Kathleen           14 Millcreek-AM                     58.25  
                  27.40       58.25 (30.85)                                        
 31 Cha, Maggie               13 Spire Lesd-LE                    58.33  
                  28.28       58.33 (30.05)                                        
 32 Preske, Anneliese         14 Spire Lesd-LE                    58.40  
                  28.38       58.40 (30.02)                                        
 33 Eyler, Alexa              13 Spire Lesd-LE                    58.45  
                  28.13       58.45 (30.32)                                        
 34 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                   58.53  
                  27.70       58.53 (30.83)                                        
 35 Beauchesne, Abigail       14 Lakewood-LE                      58.59  
                  28.43       58.59 (30.16)                                        
 36 Hart, Carly               14 Firestone-LE                     58.71  
                  27.43       58.71 (31.28)                                        
 37 Caputo, G                 14 Allegheny North-AM               58.76  
                  28.43       58.76 (30.33)                                        
 38 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE                    58.78  
                  28.42       58.78 (30.36)                                        
 39 Reis, Kelley              13 Lakewood-LE                      58.86  
                  27.70       58.86 (31.16)                                        
 40 Kiesling, Emma            13 Jcc Sailfish-AM                  58.87  
                  28.51       58.87 (30.36)                                        
 41 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM                  58.92  
                  28.83       58.92 (30.09)                                        
 42 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE                    58.93  
                  28.33       58.93 (30.60)                                        
 43 Winchell, Emma            14 Jcc Sailfish-AM                  59.10  
                  28.06       59.10 (31.04)                                        
 44 Nicholson, Kathryn        13 Mt. Lebanon-AM                   59.28  
                  28.35       59.28 (30.93)                                        
 45 Pederson, Megan           14 SwimStrong-LE                    59.32  
                  28.26       59.32 (31.06)                                        
 45 Ferrante, Felice          14 Spire Lesd-LE                    59.32  
                  28.14       59.32 (31.18)                                        
 47 Collini, Letizia          14 Cavalier SC-AM                   59.39  
                  28.37       59.39 (31.02)                                        
 47 Torres, Daniella          13 Allegheny North-AM               59.39  
                  28.51       59.39 (30.88)                                        
 49 Smith, Gina               13 Ridgewood Y-LE                   59.42  
                  29.31       59.42 (30.11)                                        
 49 Soika, Ari                14 SwimStrong-LE                    59.42  
                  28.43       59.42 (30.99)                                        
 51 Zagrobelny, Mary          13 EAST-NI                          59.44  
                  29.02       59.44 (30.42)                                        
 52 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI                 59.53  
                  28.77       59.53 (30.76)                                        
 53 Benedict, Kira            13 Star Swimming-NI                 59.60  
                  29.08       59.60 (30.52)                                        
 54 Orie, Danielle            13 Town Wreckers-NI                 59.77  
                  28.35       59.77 (31.42)                                        
 55 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                   59.79  
                  28.75       59.79 (31.04)                                        
 56 Eyssen, Nikki             14 SwimStrong-LE                    59.83  
                  28.63       59.83 (31.20)                                        
 57 Bergman, Kelly            14 Peters Township-AM               59.84  
                  28.60       59.84 (31.24)                                        
 58 D'Arcy, Jane              13 Marlins-LE                       59.89  
                  28.01       59.89 (31.88)                                        
 59 Matheny, Meghan           14 Upper St. Clair-AM               59.95  
                  29.09       59.95 (30.86)                                        
 60 Guilfoyle, Maggie         14 Lake Shore-LE                    59.97  
                  29.15       59.97 (30.82)                                        
 61 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                 1:00.09  
                  28.75     1:00.09 (31.34)                                        
 62 Zhang, Ashley             14 SwimStrong-LE                  1:00.13  
                  28.70     1:00.13 (31.43)                                        
 63 Palazzo, Gaby             13 Hudson Heat-LE                 1:00.14  
                  28.27     1:00.14 (31.87)                                        
 64 Mihm, Kristine            13 Allegheny North-AM             1:00.16  
                  28.75     1:00.16 (31.41)                                        
 65 Wright, Katie             14 Allegheny North-AM             1:00.18  
                  29.38     1:00.18 (30.80)                                        
 66 Pauley, Maia              13 Fox Chapel-AM                  1:00.21  
                  29.03     1:00.21 (31.18)                                        
 67 Lawrence, Melina          13 Lakewood-LE                    1:00.26  
                  28.75     1:00.26 (31.51)                                        
 68 Christy, Megan            13 Allegheny North-AM             1:00.42  
                  29.08     1:00.42 (31.34)                                        
 69 Storm, Gracie             14 Countryside Y-OH               1:00.43  
                  29.24     1:00.43 (31.19)                                        
 70 Ross, Eliza               13 Allegheny North-AM             1:00.44  
                  29.25     1:00.44 (31.19)                                        
 71 Roma, Talia               14 Jcc Sailfish-AM                1:00.46  
                  29.62     1:00.46 (30.84)                                        
 72 Rohweder, Natalie         14 Tiger Sharks-LE                1:00.95  
                  29.69     1:00.95 (31.26)                                        
 73 Orie, Gabrielle           13 Town Wreckers-NI               1:00.99  
                  28.81     1:00.99 (32.18)                                        
 74 Lersch, Maeve             13 Upper St. Clair-AM             1:01.05  
                  29.21     1:01.05 (31.84)                                        
 75 Ennis, Jordan             13 Allegheny North-AM             1:01.11  
                  29.52     1:01.11 (31.59)                                        
 76 Lantgios, Sada            13 Fox Chapel-AM                  1:01.43  
                  29.62     1:01.43 (31.81)                                        
 77 Smith, Libby              14 Lake Shore-LE                  1:01.52  
                  29.72     1:01.52 (31.80)                                        
 77 Bender, Dana              13 Star Swimming-NI               1:01.52  
                  29.23     1:01.52 (32.29)                                        
 79 Bauer, Jordyn             13 Spire Lesd-LE                  1:01.57  
                  30.25     1:01.57 (31.32)                                        
 80 Pryor, Anya               14 Fox Chapel-AM                  1:01.73  
                  29.56     1:01.73 (32.17)                                        
 81 Ambroziak, Leah           14 Hudson Heat-LE                 1:01.85  
                  29.76     1:01.85 (32.09)                                        
 82 Christinis, Cat           13 Jcc Sailfish-AM                1:02.07  
                  29.96     1:02.07 (32.11)                                        
 83 Perretta, Kasie           14 Perry Aquatics-LE              1:02.32  
                  30.02     1:02.32 (32.30)                                        
 84 Donovan, Katie            14 Hudson Heat-LE                 1:02.64  
                  30.20     1:02.64 (32.44)                                        
 85 Bednar, Allison           13 Spire Lesd-LE                  1:02.68  
                  29.66     1:02.68 (33.02)                                        
 86 Baker, Maggie             13 Mt. Lebanon-AM                 1:03.04  
                  29.96     1:03.04 (33.08)                                        
 87 Foust, Madeline           13 Spire Lesd-LE                  1:03.21  
                  30.29     1:03.21 (32.92)                                        
 88 Porter, Meg               14 Spire Lesd-LE                  1:04.32  
                  30.85     1:04.32 (33.47)                                        
 89 Koerwitz, Bridget         13 Spire Lesd-LE                  1:05.64  
                  31.36     1:05.64 (34.28)                                        
 90 Vanone, Erica             14 Spire Lesd-LE                  1:08.88  
                  32.64     1:08.88 (36.24)                                        
 91 Kloski, Lauren            14 Spire Lesd-LE                  1:09.15  
                  33.50     1:09.15 (35.65)                                        
 92 Benedict, Kirsten         13 Upper St. Clair-AM             1:09.16  
                  33.39     1:09.16 (35.77)                                        
 -- Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                     DQ  
                  27.37          DQ (28.94)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:52.28        2009 Leah Smith - JCCS-AM, JCCS-AM              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI     2:00.27    1:55.20  
                  26.50       55.78 (29.28)     1:25.03 (29.25)     1:55.20 (30.17)
  2 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM        1:58.16    1:56.53  
                  27.01       56.38 (29.37)     1:26.79 (30.41)     1:56.53 (29.74)
  3 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM          1:58.63    1:56.85  
                  26.89       56.17 (29.28)     1:26.79 (30.62)     1:56.85 (30.06)
  4 Whitman, Madison          14 UFAST-LE             2:00.79    1:57.57  
                  27.35       57.03 (29.68)     1:27.55 (30.52)     1:57.57 (30.02)
  5 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH     1:59.35    1:58.41  
                  26.81       56.23 (29.42)     1:26.99 (30.76)     1:58.41 (31.42)
  6 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE        1:58.72    1:59.51  
                  27.20       56.53 (29.33)     1:27.67 (31.14)     1:59.51 (31.84)
  7 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM      2:02.20    2:00.06  
                  28.00       58.25 (30.25)     1:29.36 (31.11)     2:00.06 (30.70)
  8 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE          2:01.31    2:00.10  
                  28.02       58.23 (30.21)     1:29.30 (31.07)     2:00.10 (30.80)
  9 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM      2:01.52    2:01.06  
                  27.92       58.10 (30.18)     1:29.29 (31.19)     2:01.06 (31.77)
 -- Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM      1:58.66         DQ  
                  27.23       56.67 (29.44)     1:26.49 (29.82)          DQ (28.94)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:52.28        2009 Leah Smith - JCCS-AM, JCCS-AM              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                   1:58.16  
                  27.76       57.69 (29.93)     1:28.02 (30.33)     1:58.16 (30.14)
  2 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                     1:58.63  
                  27.95       58.43 (30.48)     1:28.76 (30.33)     1:58.63 (29.87)
  3 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM                 1:58.66  
                  28.10       58.04 (29.94)     1:28.74 (30.70)     1:58.66 (29.92)
  4 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE                   1:58.72  
                  27.72       57.56 (29.84)     1:27.99 (30.43)     1:58.72 (30.73)
  5 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH                1:59.35  
                  27.55       57.66 (30.11)     1:28.46 (30.80)     1:59.35 (30.89)
  6 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI                2:00.27  
                  27.03       57.36 (30.33)     1:28.48 (31.12)     2:00.27 (31.79)
  7 Whitman, Madison          14 UFAST-LE                        2:00.79  
                  28.30       59.04 (30.74)     1:29.91 (30.87)     2:00.79 (30.88)
  8 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE                     2:01.31  
                  28.21       58.69 (30.48)     1:30.07 (31.38)     2:01.31 (31.24)
  9 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM                 2:01.52  
                  28.21       58.72 (30.51)     1:29.84 (31.12)     2:01.52 (31.68)
 10 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                 2:02.20  
                  29.00       59.99 (30.99)     1:31.40 (31.41)     2:02.20 (30.80)
-------------------------------------------------------------------------
 11 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM              2:02.27  
                  29.30     1:00.64 (31.34)     1:31.81 (31.17)     2:02.27 (30.46)
 12 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM                 2:02.28  
                  28.88       59.70 (30.82)     1:31.23 (31.53)     2:02.28 (31.05)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patacca, Hannah           14 B3-LE                           2:02.31  
                  28.25       59.31 (31.06)     1:30.96 (31.65)     2:02.31 (31.35)
 14 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH                2:02.38  
                  27.98       59.37 (31.39)     1:31.31 (31.94)     2:02.38 (31.07)
 15 Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM                2:02.40  
                  28.78     1:00.20 (31.42)     1:31.79 (31.59)     2:02.40 (30.61)
 16 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                 2:02.74  
                  28.68       59.19 (30.51)     1:30.90 (31.71)     2:02.74 (31.84)
 17 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                   2:02.87  
                  29.10     1:00.57 (31.47)     1:31.88 (31.31)     2:02.87 (30.99)
 18 Coronel, Anna             14 SwimStrong-LE                   2:02.95  
                  28.51       59.27 (30.76)     1:32.31 (33.04)     2:02.95 (30.64)
 19 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI                2:03.09  
                  28.52       59.82 (31.30)     1:31.81 (31.99)     2:03.09 (31.28)
 20 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                   2:03.42  
                  28.01       59.16 (31.15)     1:31.97 (32.81)     2:03.42 (31.45)
 21 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI                2:04.49  
                  29.00     1:01.00 (32.00)     1:32.75 (31.75)     2:04.49 (31.74)
 22 Caputo, G                 14 Allegheny North-AM              2:04.77  
                  29.26     1:00.56 (31.30)     1:32.82 (32.26)     2:04.77 (31.95)
 23 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM                 2:05.16  
                  27.30       58.76 (31.46)     1:32.66 (33.90)     2:05.16 (32.50)
 24 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                  2:05.70  
                  28.75     1:00.19 (31.44)     1:32.87 (32.68)     2:05.70 (32.83)
 25 Ferrante, Felice          14 Spire Lesd-LE                   2:06.41  
                  28.36     1:00.78 (32.42)     1:34.14 (33.36)     2:06.41 (32.27)
 26 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM              2:06.57  
                  29.62     1:01.51 (31.89)     1:34.23 (32.72)     2:06.57 (32.34)
 27 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM              2:06.61  
                  28.75     1:00.63 (31.88)     1:33.66 (33.03)     2:06.61 (32.95)
 28 Moses, Meghan             14 Sand Otter-OH                   2:06.64  
                  27.69       58.83 (31.14)     1:32.18 (33.35)     2:06.64 (34.46)
 29 Cummings, Meredith        13 Butler Y-AM                     2:06.83  
                  29.46     1:01.63 (32.17)     1:34.41 (32.78)     2:06.83 (32.42)
 30 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE                   2:07.51  
                  29.74     1:02.10 (32.36)     1:34.56 (32.46)     2:07.51 (32.95)
 31 Paine, Molly              14 Spire Lesd-LE                   2:07.54  
                  29.17     1:01.88 (32.71)     1:35.55 (33.67)     2:07.54 (31.99)
 32 Gundling, Natalie         13 Hudson Heat-LE                  2:07.78  
                  29.24     1:02.07 (32.83)     1:34.96 (32.89)     2:07.78 (32.82)
 33 Ross, Eliza               13 Allegheny North-AM              2:07.91  
                  28.78     1:00.93 (32.15)     1:35.13 (34.20)     2:07.91 (32.78)
 34 Matheny, Meghan           14 Upper St. Clair-AM              2:08.99  
                  29.92     1:02.18 (32.26)     1:35.62 (33.44)     2:08.99 (33.37)
 35 Nicholson, Kathryn        13 Mt. Lebanon-AM                  2:09.02  
                  28.78     1:01.28 (32.50)     1:34.82 (33.54)     2:09.02 (34.20)
 36 Stark, Rachel             14 Lake Shore-LE                   2:09.98  
                  29.54     1:02.54 (33.00)     1:36.40 (33.86)     2:09.98 (33.58)
 37 Oryshkewych, Nina         14 Ridgewood Y-LE                  2:10.22  
                  29.83     1:02.51 (32.68)     1:36.41 (33.90)     2:10.22 (33.81)
 38 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                  2:10.26  
                  29.66     1:02.90 (33.24)     1:37.26 (34.36)     2:10.26 (33.00)
 39 Preske, Anneliese         14 Spire Lesd-LE                   2:10.46  
                  29.89     1:02.97 (33.08)     1:37.37 (34.40)     2:10.46 (33.09)
 40 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                   2:10.69  
                  30.10     1:03.27 (33.17)     1:37.44 (34.17)     2:10.69 (33.25)
 41 Soika, Ari                14 SwimStrong-LE                   2:10.79  
                  28.92     1:00.97 (32.05)     1:35.47 (34.50)     2:10.79 (35.32)
 42 Lawrence, Melina          13 Lakewood-LE                     2:11.01  
                  30.21     1:03.71 (33.50)     1:37.74 (34.03)     2:11.01 (33.27)
 43 Meyer, Emma               13 Spire Lesd-LE                   2:11.10  
                  30.24     1:03.26 (33.02)     1:37.35 (34.09)     2:11.10 (33.75)
 44 Guilfoyle, Maggie         14 Lake Shore-LE                   2:11.80  
                  29.45     1:02.53 (33.08)     1:37.02 (34.49)     2:11.80 (34.78)
 45 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                  2:11.81  
                  30.46     1:04.20 (33.74)     1:38.33 (34.13)     2:11.81 (33.48)
 46 Foust, Madeline           13 Spire Lesd-LE                   2:14.32  
                  30.37     1:04.79 (34.42)     1:40.15 (35.36)     2:14.32 (34.17)
 47 Porter, Meg               14 Spire Lesd-LE                   2:14.66  
                  31.08     1:05.77 (34.69)     1:41.32 (35.55)     2:14.66 (33.34)
 48 Bednar, Allison           13 Spire Lesd-LE                   2:14.79  
                  30.93     1:05.48 (34.55)     1:40.29 (34.81)     2:14.79 (34.50)
 49 Lersch, Maeve             13 Upper St. Clair-AM              2:17.31  
                  31.51     1:06.25 (34.74)     1:41.91 (35.66)     2:17.31 (35.40)
 50 Steffey, Riley            13 Spire Lesd-LE                   2:18.13  
                  31.49     1:06.40 (34.91)     1:42.75 (36.35)     2:18.13 (35.38)
 51 Strennen, Abbi            14 Peters Township-AM              2:22.07  
                  30.57     1:05.12 (34.55)     1:43.33 (38.21)     2:22.07 (38.74)
 52 Baker, Maggie             13 Mt. Lebanon-AM                  2:23.37  
                  32.29     1:10.48 (38.19)     1:47.42 (36.94)     2:23.37 (35.95)
 53 Koerwitz, Bridget         13 Spire Lesd-LE                   2:25.74  
                  32.84     1:10.35 (37.51)     1:48.05 (37.70)     2:25.74 (37.69)
 54 Ross, Mikayla             13 Spire Lesd-LE                   2:25.95  
                  32.76     1:08.69 (35.93)     1:47.26 (38.57)     2:25.95 (38.69)
 55 Vanone, Erica             14 Spire Lesd-LE                   2:28.25  
                  33.52     1:10.81 (37.29)     1:49.71 (38.90)     2:28.25 (38.54)
 56 Kloski, Lauren            14 Spire Lesd-LE                   2:32.90  
                  34.19     1:13.18 (38.99)     1:53.01 (39.83)     2:32.90 (39.89)
 -- Cerne, Claire             14 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  29.02     1:01.92 (32.90)     1:36.35 (34.43)          DQ (33.34)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:51.11        2009 Leah Smith - JCCS-AM, JCCS-AM              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH               5:12.74  
                  27.92       59.29 (31.37)     1:31.07 (31.78)     2:03.07 (32.00)
        2:34.62 (31.55)     3:06.21 (31.59)     3:38.62 (32.41)     4:10.55 (31.93)
        4:42.31 (31.76)     5:12.74 (30.43)                                        
  2 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI               5:16.64  
                  28.10       58.81 (30.71)     1:30.19 (31.38)     2:01.86 (31.67)
        2:34.05 (32.19)     3:06.58 (32.53)     3:39.93 (33.35)     4:13.02 (33.09)
        4:45.89 (32.87)     5:16.64 (30.75)                                        
  3 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                5:16.89  
                  29.25     1:00.39 (31.14)     1:32.22 (31.83)     2:04.27 (32.05)
        2:36.02 (31.75)     3:08.28 (32.26)     3:40.92 (32.64)     4:13.40 (32.48)
        4:45.71 (32.31)     5:16.89 (31.18)                                        
  4 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                    5:17.56  
                  29.65     1:00.86 (31.21)     1:32.55 (31.69)     2:04.66 (32.11)
        2:37.10 (32.44)     3:09.24 (32.14)     3:41.74 (32.50)     4:13.97 (32.23)
        4:46.31 (32.34)     5:17.56 (31.25)                                        
  5 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM                5:20.36  
                  29.64     1:01.32 (31.68)     1:33.47 (32.15)     2:05.51 (32.04)
        2:37.73 (32.22)     3:10.30 (32.57)     3:42.74 (32.44)     4:15.29 (32.55)
        4:47.81 (32.52)     5:20.36 (32.55)                                        
  6 Patacca, Hannah           14 B3-LE                          5:22.56  
                  29.66     1:01.82 (32.16)     1:34.58 (32.76)     2:07.14 (32.56)
        2:39.77 (32.63)     3:12.64 (32.87)     3:45.22 (32.58)     4:18.22 (33.00)
        4:50.50 (32.28)     5:22.56 (32.06)                                        
  7 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM                5:24.24  
                  29.47     1:02.11 (32.64)     1:34.72 (32.61)     2:07.30 (32.58)
        2:40.00 (32.70)     3:13.22 (33.22)     3:46.24 (33.02)     4:19.27 (33.03)
        4:52.41 (33.14)     5:24.24 (31.83)                                        
  8 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH               5:25.77  
                  29.59     1:02.13 (32.54)     1:34.97 (32.84)     2:07.87 (32.90)
        2:41.16 (33.29)     3:14.48 (33.32)     3:47.49 (33.01)     4:20.55 (33.06)
        4:53.75 (33.20)     5:25.77 (32.02)                                        
  9 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE                  5:26.83  
                  29.95     1:02.39 (32.44)     1:35.01 (32.62)     2:08.27 (33.26)
        2:41.76 (33.49)     3:15.51 (33.75)     3:48.35 (32.84)     4:21.45 (33.10)
        4:54.66 (33.21)     5:26.83 (32.17)                                        
 10 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                  5:26.87  
                  29.58     1:01.96 (32.38)     1:34.91 (32.95)     2:08.30 (33.39)
        2:41.74 (33.44)     3:15.36 (33.62)     3:48.85 (33.49)     4:22.55 (33.70)
        4:55.81 (33.26)     5:26.87 (31.06)                                        
 11 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                 5:27.77  
                  29.92     1:02.08 (32.16)     1:34.45 (32.37)     2:07.11 (32.66)
        2:40.27 (33.16)     3:13.58 (33.31)     3:46.96 (33.38)     4:20.69 (33.73)
        4:54.56 (33.87)     5:27.77 (33.21)                                        
 12 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                  5:32.12  
                  31.09     1:04.70 (33.61)     1:38.74 (34.04)     2:12.69 (33.95)
        2:45.75 (33.06)     3:19.05 (33.30)     3:52.04 (32.99)     4:25.60 (33.56)
        4:59.24 (33.64)     5:32.12 (32.88)                                        
 13 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE                  5:35.08  
                  31.05     1:04.61 (33.56)     1:38.65 (34.04)     2:12.41 (33.76)
        2:46.39 (33.98)     3:20.25 (33.86)     3:54.32 (34.07)     4:28.55 (34.23)
        5:02.33 (33.78)     5:35.08 (32.75)                                        
 14 Preske, Anneliese         14 Spire Lesd-LE                  5:36.82  
                  30.00     1:03.51 (33.51)     1:37.81 (34.30)     2:11.67 (33.86)
        2:45.93 (34.26)     3:20.14 (34.21)     3:54.21 (34.07)     4:28.92 (34.71)
        5:03.80 (34.88)     5:36.82 (33.02)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.29        2010 Emily Slabe- CY-OH, Countryside Y-OH         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM          1:00.15      59.54  
                  29.20       59.54 (30.34)                                        
  2 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE        1:00.06    1:00.06  
                  29.20     1:00.06 (30.86)                                        
  3 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM        1:00.73    1:00.45  
                  29.63     1:00.45 (30.82)                                        
  4 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM   1:02.08    1:01.28  
                  30.31     1:01.28 (30.97)                                        
  5 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM      1:01.81    1:01.47  
                  29.90     1:01.47 (31.57)                                        
  6 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE         1:01.11    1:01.48  
                  29.86     1:01.48 (31.62)                                        
  7 Cloherty, Shannen         13 Franklin Area-AM     1:02.43    1:01.66  
                  30.07     1:01.66 (31.59)                                        
  8 Lynch, Kathleen           14 Millcreek-AM         1:01.68    1:02.21  
                  29.83     1:02.21 (32.38)                                        
  9 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE        1:02.02    1:02.29  
                  30.44     1:02.29 (31.85)                                        
 10 Reis, Kelley              13 Lakewood-LE          1:01.66    1:02.57  
                  30.37     1:02.57 (32.20)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.29        2010 Emily Slabe- CY-OH, Countryside Y-OH         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                   1:00.06  
                  29.57     1:00.06 (30.49)                                        
  2 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                     1:00.15  
                  29.71     1:00.15 (30.44)                                        
  3 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                   1:00.73  
                  29.73     1:00.73 (31.00)                                        
  4 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE                    1:01.11  
                  29.83     1:01.11 (31.28)                                        
  5 Reis, Kelley              13 Lakewood-LE                     1:01.66  
                  29.89     1:01.66 (31.77)                                        
  6 Lynch, Kathleen           14 Millcreek-AM                    1:01.68  
                  29.76     1:01.68 (31.92)                                        
  7 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM                 1:01.81  
                  30.26     1:01.81 (31.55)                                        
  8 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE                   1:02.02  
                  30.10     1:02.02 (31.92)                                        
  9 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM              1:02.08  
                  30.88     1:02.08 (31.20)                                        
 10 Cloherty, Shannen         13 Franklin Area-AM                1:02.43  
                  30.43     1:02.43 (32.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI                1:02.88  
                  30.96     1:02.88 (31.92)                                        
 12 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                  1:02.91  
                  30.98     1:02.91 (31.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Coronel, Anna             14 SwimStrong-LE                   1:02.93  
                  31.06     1:02.93 (31.87)                                        
 14 Cochran, Jessica          14 Norwin Aqua-AM                  1:03.50  
                  30.46     1:03.50 (33.04)                                        
 15 Paine, Molly              14 Spire Lesd-LE                   1:04.14  
                  31.70     1:04.14 (32.44)                                        
 16 Eyler, Alexa              13 Spire Lesd-LE                   1:04.50  
                  31.48     1:04.50 (33.02)                                        
 17 Caputo, G                 14 Allegheny North-AM              1:04.57  
                  32.20     1:04.57 (32.37)                                        
 18 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE                   1:04.99  
                  31.71     1:04.99 (33.28)                                        
 19 Beauchesne, Abigail       14 Lakewood-LE                     1:05.43  
                  31.72     1:05.43 (33.71)                                        
 20 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM                 1:05.66  
                  31.80     1:05.66 (33.86)                                        
 21 Moses, Meghan             14 Sand Otter-OH                   1:05.83  
                  31.43     1:05.83 (34.40)                                        
 22 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI                1:05.92  
                  31.48     1:05.92 (34.44)                                        
 23 Patacca, Hannah           14 B3-LE                           1:05.98  
                  32.32     1:05.98 (33.66)                                        
 24 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM              1:06.49  
                  32.60     1:06.49 (33.89)                                        
 25 Lersch, Maeve             13 Upper St. Clair-AM              1:06.82  
                  33.02     1:06.82 (33.80)                                        
 26 Storm, Gracie             14 Countryside Y-OH                1:07.05  
                  32.27     1:07.05 (34.78)                                        
 27 Bauer, Jordyn             13 Spire Lesd-LE                   1:07.07  
                  32.20     1:07.07 (34.87)                                        
 28 Rega, Ashley              14 Lakewood-LE                     1:07.14  
                  32.82     1:07.14 (34.32)                                        
 29 Cerne, Claire             14 Spire Lesd-LE                   1:07.15  
                  32.61     1:07.15 (34.54)                                        
 30 Cha, Maggie               13 Spire Lesd-LE                   1:07.20  
                  32.38     1:07.20 (34.82)                                        
 31 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                  1:07.87  
                  32.49     1:07.87 (35.38)                                        
 32 Bender, Dana              13 Star Swimming-NI                1:07.92  
                  32.18     1:07.92 (35.74)                                        
 33 Jones, Shaunna            13 SwimStrong-LE                   1:08.06  
                  32.93     1:08.06 (35.13)                                        
 34 Wagner, Zoe               13 Countryside Y-OH                1:08.29  
                  33.15     1:08.29 (35.14)                                        
 35 Cummings, Meredith        13 Butler Y-AM                     1:08.40  
                  33.38     1:08.40 (35.02)                                        
 36 Zagrobelny, Mary          13 EAST-NI                         1:08.45  
                  32.90     1:08.45 (35.55)                                        
 37 Gundling, Natalie         13 Hudson Heat-LE                  1:08.74  
                  33.88     1:08.74 (34.86)                                        
 38 Stark, Rachel             14 Lake Shore-LE                   1:09.27  
                  33.46     1:09.27 (35.81)                                        
 39 Beistel, Maggie           14 Penguin Swimming-LE             1:09.38  
                  32.44     1:09.38 (36.94)                                        
 40 Edwards, Caitlyn          13 Allegheny North-AM              1:09.48  
                  33.54     1:09.48 (35.94)                                        
 41 Preske, Anneliese         14 Spire Lesd-LE                   1:09.53  
                  32.96     1:09.53 (36.57)                                        
 42 Lantgios, Sada            13 Fox Chapel-AM                   1:10.21  
                  33.77     1:10.21 (36.44)                                        
 43 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                   1:10.38  
                  34.58     1:10.38 (35.80)                                        
 44 Matheny, Meghan           14 Upper St. Clair-AM              1:10.44  
                  34.75     1:10.44 (35.69)                                        
 45 Shaffer, Olivia           13 Upper St. Clair-AM              1:10.72  
                  34.91     1:10.72 (35.81)                                        
 46 Ferrante, Felice          14 Spire Lesd-LE                   1:11.19  
                  34.11     1:11.19 (37.08)                                        
 47 Porter, Meg               14 Spire Lesd-LE                   1:11.87  
                  34.36     1:11.87 (37.51)                                        
 48 Bednar, Allison           13 Spire Lesd-LE                   1:12.36  
                  34.93     1:12.36 (37.43)                                        
 49 Steffey, Riley            13 Spire Lesd-LE                   1:12.63  
                  36.06     1:12.63 (36.57)                                        
 50 Meyer, Claire             13 Countryside Y-OH                1:17.41  
                  37.72     1:17.41 (39.69)                                        
 51 Koerwitz, Bridget         13 Spire Lesd-LE                   1:17.44  
                  37.88     1:17.44 (39.56)                                        
 52 Bean-Smith, Sanae         14 Spire Lesd-LE                   1:20.28  
                  38.58     1:20.28 (41.70)                                        
 53 Ross, Mikayla             13 Spire Lesd-LE                   1:23.75  
                  40.58     1:23.75 (43.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.90        2002 Andrea J Lehner - STAR-NI, STAR -NI        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI               2:09.28  
                  31.17     1:03.99 (32.82)     1:36.63 (32.64)     2:09.28 (32.65)
  2 Cloherty, Shannen         13 Franklin Area-AM               2:10.98  
                  31.47     1:04.15 (32.68)     1:37.54 (33.39)     2:10.98 (33.44)
  3 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                  2:11.71  
                  30.95     1:04.03 (33.08)     1:38.19 (34.16)     2:11.71 (33.52)
  4 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                 2:13.02  
                  31.88     1:05.42 (33.54)     1:40.11 (34.69)     2:13.02 (32.91)
  5 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM             2:13.72  
                  32.91     1:07.82 (34.91)     1:41.27 (33.45)     2:13.72 (32.45)
  6 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM                2:14.40  
                  31.42     1:05.31 (33.89)     1:40.20 (34.89)     2:14.40 (34.20)
  7 Lynch, Kathleen           14 Millcreek-AM                   2:15.32  
                  31.06     1:04.29 (33.23)     1:39.79 (35.50)     2:15.32 (35.53)
  8 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE                   2:15.49  
                  31.23     1:05.45 (34.22)     1:41.02 (35.57)     2:15.49 (34.47)
  9 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE                  2:17.30  
                  31.56     1:05.84 (34.28)     1:41.83 (35.99)     2:17.30 (35.47)
 10 Caputo, G                 14 Allegheny North-AM             2:17.76  
                  33.43     1:07.92 (34.49)     1:43.49 (35.57)     2:17.76 (34.27)
 11 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                 2:18.13  
                  32.90     1:07.85 (34.95)     1:43.59 (35.74)     2:18.13 (34.54)
 12 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE                    2:18.75  
                  33.88     1:08.89 (35.01)     1:44.16 (35.27)     2:18.75 (34.59)
 13 Eyler, Alexa              13 Spire Lesd-LE                  2:19.13  
                  32.74     1:08.28 (35.54)     1:44.02 (35.74)     2:19.13 (35.11)
 14 Reis, Kelley              13 Lakewood-LE                    2:19.15  
                  32.72     1:07.78 (35.06)     1:43.49 (35.71)     2:19.15 (35.66)
 15 Cochran, Jessica          14 Norwin Aqua-AM                 2:19.42  
                  33.05     1:08.60 (35.55)     1:44.19 (35.59)     2:19.42 (35.23)
 16 Cerne, Claire             14 Spire Lesd-LE                  2:20.06  
                  31.77     1:06.89 (35.12)     1:43.88 (36.99)     2:20.06 (36.18)
 17 Cummings, Meredith        13 Butler Y-AM                    2:22.39  
                  34.56     1:10.49 (35.93)     1:46.71 (36.22)     2:22.39 (35.68)
 18 Gundling, Natalie         13 Hudson Heat-LE                 2:22.51  
                  34.24     1:10.29 (36.05)     1:46.58 (36.29)     2:22.51 (35.93)
 19 Rega, Ashley              14 Lakewood-LE                    2:23.09  
                  34.13     1:10.14 (36.01)     1:46.94 (36.80)     2:23.09 (36.15)
 20 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI               2:23.26  
                  32.73     1:08.89 (36.16)     1:46.27 (37.38)     2:23.26 (36.99)
 21 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                  2:24.13  
                  35.14     1:11.55 (36.41)     1:48.20 (36.65)     2:24.13 (35.93)
 22 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                 2:24.43  
                  34.62     1:11.10 (36.48)     1:48.08 (36.98)     2:24.43 (36.35)
 23 Storm, Gracie             14 Countryside Y-OH               2:24.58  
                  34.23     1:10.82 (36.59)     1:48.59 (37.77)     2:24.58 (35.99)
 24 Beauchesne, Abigail       14 Lakewood-LE                    2:24.78  
                  34.15     1:11.04 (36.89)     1:48.59 (37.55)     2:24.78 (36.19)
 25 Pauley, Maia              13 Fox Chapel-AM                  2:24.90  
                  34.24     1:10.76 (36.52)     1:48.13 (37.37)     2:24.90 (36.77)
 26 Cha, Maggie               13 Spire Lesd-LE                  2:25.03  
                  33.83     1:10.24 (36.41)     1:47.94 (37.70)     2:25.03 (37.09)
 27 Lersch, Maeve             13 Upper St. Clair-AM             2:25.09  
                  34.62     1:11.11 (36.49)     1:48.87 (37.76)     2:25.09 (36.22)
 28 Bauer, Jordyn             13 Spire Lesd-LE                  2:26.30  
                  35.29     1:11.62 (36.33)     1:49.18 (37.56)     2:26.30 (37.12)
 29 Benedict, Kira            13 Star Swimming-NI               2:26.73  
                  34.65     1:11.78 (37.13)     1:49.74 (37.96)     2:26.73 (36.99)
 30 Matheny, Meghan           14 Upper St. Clair-AM             2:27.02  
                  35.41     1:12.38 (36.97)     1:50.19 (37.81)     2:27.02 (36.83)
 31 Eyssen, Nikki             14 SwimStrong-LE                  2:27.77  
                  34.27     1:11.52 (37.25)     1:50.01 (38.49)     2:27.77 (37.76)
 31 Mihm, Kristine            13 Allegheny North-AM             2:27.77  
                  35.65     1:12.96 (37.31)     1:50.61 (37.65)     2:27.77 (37.16)
 33 Bender, Dana              13 Star Swimming-NI               2:28.30  
                  34.61     1:11.63 (37.02)   2:28.30 (1:16.67)                    
 34 Ferrante, Felice          14 Spire Lesd-LE                  2:29.43  
                  34.59     1:12.75 (38.16)   2:29.43 (1:16.68)                    
 35 Edwards, Caitlyn          13 Allegheny North-AM             2:29.87  
                  36.31     1:14.06 (37.75)     1:52.08 (38.02)     2:29.87 (37.79)
 36 Steffey, Riley            13 Spire Lesd-LE                  2:31.72  
                  36.41     1:14.55 (38.14)     1:53.71 (39.16)     2:31.72 (38.01)
 37 Porter, Meg               14 Spire Lesd-LE                  2:31.84  
                  35.55     1:15.01 (39.46)     1:54.18 (39.17)     2:31.84 (37.66)
 38 Wagner, Zoe               13 Countryside Y-OH               2:32.00  
                  35.52     1:13.32 (37.80)     1:52.77 (39.45)     2:32.00 (39.23)
 39 Bean-Smith, Sanae         14 Spire Lesd-LE                  2:48.29  
                  38.84     1:21.83 (42.99)     2:06.17 (44.34)     2:48.29 (42.12)
 -- Christy, Megan            13 Allegheny North-AM                  DQ  
                  38.23     1:17.13 (38.90)     1:55.73 (38.60)          DQ (38.26)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.27        1998 Lauren Duerk DYBD-OH, DYBD-OH              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whitman, Madison          14 UFAST-LE                       1:07.23  
                  31.84     1:07.23 (35.39)                                        
  2 Kiesling, Emma            13 Jcc Sailfish-AM                1:07.99  
                  32.71     1:07.99 (35.28)                                        
  3 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                1:09.01  
                  32.93     1:09.01 (36.08)                                        
  4 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                  1:09.77  
                  33.13     1:09.77 (36.64)                                        
  5 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE                   1:09.81  
                  33.92     1:09.81 (35.89)                                        
  6 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                  1:11.15  
                  33.97     1:11.15 (37.18)                                        
  7 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM             1:11.23  
                  33.86     1:11.23 (37.37)                                        
  8 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE                  1:11.87  
                  33.66     1:11.87 (38.21)                                        
  8 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE                  1:11.87  
                  34.10     1:11.87 (37.77)                                        
 10 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI               1:12.24  
                  33.80     1:12.24 (38.44)                                        
 11 Perretta, Kasie           14 Perry Aquatics-LE              1:13.49  
                  35.16     1:13.49 (38.33)                                        
 12 Nagy, Samantha            13 Star Swimming-NI               1:13.80  
                  34.81     1:13.80 (38.99)                                        
 13 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI               1:14.04  
                  35.31     1:14.04 (38.73)                                        
 14 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI               1:14.15  
                  35.03     1:14.15 (39.12)                                        
 15 Zagrobelny, Mary          13 EAST-NI                        1:14.40  
                  34.50     1:14.40 (39.90)                                        
 16 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM                1:14.58  
                  35.42     1:14.58 (39.16)                                        
 17 Ross, Eliza               13 Allegheny North-AM             1:14.90  
                  36.71     1:14.90 (38.19)                                        
 18 Soika, Ari                14 SwimStrong-LE                  1:15.26  
                  36.54     1:15.26 (38.72)                                        
 19 Smith, Libby              14 Lake Shore-LE                  1:15.43  
                  36.72     1:15.43 (38.71)                                        
 20 Rohweder, Natalie         14 Tiger Sharks-LE                1:15.46  
                  35.80     1:15.46 (39.66)                                        
 21 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE                  1:15.51  
                  35.82     1:15.51 (39.69)                                        
 22 Edwards, Caitlyn          13 Allegheny North-AM             1:15.58  
                  35.78     1:15.58 (39.80)                                        
 23 Hart, Carly               14 Firestone-LE                   1:15.85  
                  34.77     1:15.85 (41.08)                                        
 24 Palazzo, Gaby             13 Hudson Heat-LE                 1:15.88  
                  35.68     1:15.88 (40.20)                                        
 25 Orie, Gabrielle           13 Town Wreckers-NI               1:16.04  
                  34.33     1:16.04 (41.71)                                        
 26 Foust, Madeline           13 Spire Lesd-LE                  1:17.31  
                  37.13     1:17.31 (40.18)                                        
 27 Collini, Letizia          14 Cavalier SC-AM                 1:17.32  
                  35.91     1:17.32 (41.41)                                        
 28 Hertzer, Margo            13 B3-LE                          1:17.47  
                  36.63     1:17.47 (40.84)                                        
 29 Orie, Danielle            13 Town Wreckers-NI               1:17.99  
                  36.76     1:17.99 (41.23)                                        
 30 Nicholson, Kathryn        13 Mt. Lebanon-AM                 1:19.21  
                  37.21     1:19.21 (42.00)                                        
 31 Zhang, Ashley             14 SwimStrong-LE                  1:19.23  
                  36.83     1:19.23 (42.40)                                        
 32 Wright, Katie             14 Allegheny North-AM             1:19.83  
                  38.29     1:19.83 (41.54)                                        
 33 Wagner, Zoe               13 Countryside Y-OH               1:21.12  
                  37.53     1:21.12 (43.59)                                        
 34 Steffey, Riley            13 Spire Lesd-LE                  1:23.01  
                  39.37     1:23.01 (43.64)                                        
 35 Vanone, Erica             14 Spire Lesd-LE                  1:24.72  
                  39.97     1:24.72 (44.75)                                        
 36 Koerwitz, Bridget         13 Spire Lesd-LE                  1:27.29  
                  41.38     1:27.29 (45.91)                                        
 37 Benedict, Kirsten         13 Upper St. Clair-AM             1:27.73  
                  40.98     1:27.73 (46.75)                                        
 38 Kloski, Lauren            14 Spire Lesd-LE                  1:29.84  
                  42.69     1:29.84 (47.15)                                        
 39 Baker, Maggie             13 Mt. Lebanon-AM                 1:31.90  
                  43.56     1:31.90 (48.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:20.37        2008 Stephanie O'Toole - FCKW-AM, FCKW-AM       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kiesling, Emma            13 Jcc Sailfish-AM      2:24.00    2:23.30  
                  33.45     1:09.51 (36.06)     1:46.32 (36.81)     2:23.30 (36.98)
  2 Whitman, Madison          14 UFAST-LE             2:25.52    2:23.56  
                  32.15     1:08.22 (36.07)     1:45.37 (37.15)     2:23.56 (38.19)
  3 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM      2:29.33    2:27.08  
                  34.13     1:11.73 (37.60)     1:50.00 (38.27)     2:27.08 (37.08)
  4 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE         2:28.33    2:27.29  
                  34.21     1:10.79 (36.58)     1:49.80 (39.01)     2:27.29 (37.49)
  5 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM        2:29.72    2:27.67  
                  33.51     1:11.14 (37.63)     1:48.93 (37.79)     2:27.67 (38.74)
  6 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM   2:29.54    2:29.51  
                  34.50     1:12.71 (38.21)     1:51.22 (38.51)     2:29.51 (38.29)
  7 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE        2:31.12    2:32.17  
                  35.03     1:13.75 (38.72)     1:52.86 (39.11)     2:32.17 (39.31)
  8 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE        2:34.47    2:32.53  
                  34.11     1:13.04 (38.93)     1:53.14 (40.10)     2:32.53 (39.39)
  9 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI     2:35.17    2:36.19  
                  35.49     1:14.51 (39.02)     1:55.23 (40.72)     2:36.19 (40.96)
 10 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE        2:31.80    2:37.67  
                  34.37     1:13.23 (38.86)     1:55.09 (41.86)     2:37.67 (42.58)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:20.37        2008 Stephanie O'Toole - FCKW-AM, FCKW-AM       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kiesling, Emma            13 Jcc Sailfish-AM                 2:24.00  
                  32.67     1:09.53 (36.86)     1:46.96 (37.43)     2:24.00 (37.04)
  2 Whitman, Madison          14 UFAST-LE                        2:25.52  
                  32.80     1:09.73 (36.93)     1:47.28 (37.55)     2:25.52 (38.24)
  3 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE                    2:28.33  
                  33.78     1:11.45 (37.67)     1:49.88 (38.43)     2:28.33 (38.45)
  4 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                 2:29.33  
                  34.28     1:12.28 (38.00)     1:50.97 (38.69)     2:29.33 (38.36)
  5 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM              2:29.54  
                  34.61     1:12.85 (38.24)     1:51.38 (38.53)     2:29.54 (38.16)
  6 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                   2:29.72  
                  33.50     1:11.68 (38.18)     1:50.67 (38.99)     2:29.72 (39.05)
  7 Marks, Leah               13 Spire Lesd-LE                   2:31.12  
  8 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE                   2:31.80  
                  34.31     1:12.34 (38.03)     1:51.84 (39.50)     2:31.80 (39.96)
  9 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                   2:34.47  
                  34.56     1:13.57 (39.01)     1:54.06 (40.49)     2:34.47 (40.41)
 10 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI                2:35.17  
                  36.36     1:15.20 (38.84)     1:55.17 (39.97)     2:35.17 (40.00)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ross, Eliza               13 Allegheny North-AM              2:35.82  
                  35.76     1:15.68 (39.92)     1:56.25 (40.57)     2:35.82 (39.57)
 12 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI                2:36.12  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nagy, Samantha            13 Star Swimming-NI                2:37.91  
                  35.07     1:14.87 (39.80)     1:56.28 (41.41)     2:37.91 (41.63)
 14 Neff, Julia               13 Lakewood-LE                     2:38.69  
                  36.36     1:17.00 (40.64)     1:58.04 (41.04)     2:38.69 (40.65)
 15 Rohweder, Natalie         14 Tiger Sharks-LE                 2:39.56  
                  35.49     1:17.63 (42.14)     1:58.94 (41.31)     2:39.56 (40.62)
 16 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM                 2:41.02  
                  36.71     1:16.88 (40.17)     1:58.95 (42.07)     2:41.02 (42.07)
 17 Palazzo, Gaby             13 Hudson Heat-LE                  2:41.77  
                  35.57     1:16.38 (40.81)     1:58.81 (42.43)     2:41.77 (42.96)
 18 Foust, Madeline           13 Spire Lesd-LE                   2:42.67  
                  36.81     1:17.47 (40.66)     1:59.98 (42.51)     2:42.67 (42.69)
 19 Hart, Carly               14 Firestone-LE                    2:42.79  
                  35.35     1:17.32 (41.97)     2:00.09 (42.77)     2:42.79 (42.70)
 20 Roma, Talia               14 Jcc Sailfish-AM                 2:46.39  
                  37.34     1:19.55 (42.21)     2:02.27 (42.72)     2:46.39 (44.12)
 21 Zhang, Ashley             14 SwimStrong-LE                   2:47.03  
                  36.35     1:18.45 (42.10)     2:02.58 (44.13)     2:47.03 (44.45)
 22 Wagner, Zoe               13 Countryside Y-OH                2:47.22  
                  37.15     1:19.50 (42.35)     2:03.36 (43.86)     2:47.22 (43.86)
 23 Christy, Megan            13 Allegheny North-AM              2:47.48  
                  38.00     1:20.47 (42.47)     2:03.81 (43.34)     2:47.48 (43.67)
 24 Edwards, Caitlyn          13 Allegheny North-AM              2:51.20  
                  37.75     1:20.18 (42.43)     2:05.05 (44.87)     2:51.20 (46.15)
 25 Nicholson, Kathryn        13 Mt. Lebanon-AM                  2:51.80  
                  39.55     1:22.14 (42.59)     2:06.95 (44.81)     2:51.80 (44.85)
 26 Meyer, Claire             13 Countryside Y-OH                2:59.16  
                  40.84     1:25.67 (44.83)     2:12.28 (46.61)     2:59.16 (46.88)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.45        2007 Abby Myers - SVSC-AM, SVSC-AM                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH     1:00.87      59.70  
                  27.93       59.70 (31.77)                                        
  2 Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM     1:02.65      59.88  
                  28.14       59.88 (31.74)                                        
  3 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM      1:01.17    1:00.15  
                  28.30     1:00.15 (31.85)                                        
  4 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH     1:02.23    1:00.89  
                  28.63     1:00.89 (32.26)                                        
  5 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI     1:03.15    1:01.70  
                  29.01     1:01.70 (32.69)                                        
  6 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI     1:02.28    1:01.75  
                  28.69     1:01.75 (33.06)                                        
  7 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM      1:02.42    1:01.96  
                  28.99     1:01.96 (32.97)                                        
  8 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE        1:02.44    1:02.32  
                  29.34     1:02.32 (32.98)                                        
  9 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM   1:01.97    1:02.62  
                  29.31     1:02.62 (33.31)                                        
 10 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE        1:02.66    1:02.70  
                  30.07     1:02.70 (32.63)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.45        2007 Abby Myers - SVSC-AM, SVSC-AM                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH                1:00.87  
                  28.86     1:00.87 (32.01)                                        
  2 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                 1:01.17  
                  29.01     1:01.17 (32.16)                                        
  3 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                     1:01.93  
  4 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM              1:01.97  
                  29.21     1:01.97 (32.76)                                        
  5 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH                1:02.23  
                  29.05     1:02.23 (33.18)                                        
  6 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI                1:02.28  
                  29.15     1:02.28 (33.13)                                        
  7 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM                 1:02.42  
                  29.23     1:02.42 (33.19)                                        
  8 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE                   1:02.44  
                  29.53     1:02.44 (32.91)                                        
  9 Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM                1:02.65  
                  29.42     1:02.65 (33.23)                                        
 10 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE                   1:02.66  
                  29.96     1:02.66 (32.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI                1:03.15  
                  29.88     1:03.15 (33.27)                                        
 12 Cochran, Jessica          14 Norwin Aqua-AM                  1:03.19  
                  29.80     1:03.19 (33.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                  1:03.21  
                  29.67     1:03.21 (33.54)                                        
 14 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM              1:03.30  
                  30.23     1:03.30 (33.07)                                        
 15 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM                 1:03.60  
                  30.22     1:03.60 (33.38)                                        
 16 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE                     1:04.10  
                  30.56     1:04.10 (33.54)                                        
 17 Roma, Talia               14 Jcc Sailfish-AM                 1:04.36  
                  30.63     1:04.36 (33.73)                                        
 18 Romano, Kristen           13 Town Wreckers-NI                1:04.62  
                  29.99     1:04.62 (34.63)                                        
 18 Zagrobelny, Mary          13 EAST-NI                         1:04.62  
                  30.39     1:04.62 (34.23)                                        
 20 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                   1:04.79  
                  30.26     1:04.79 (34.53)                                        
 21 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                  1:04.93  
                  31.21     1:04.93 (33.72)                                        
 22 Pederson, Megan           14 SwimStrong-LE                   1:05.99  
                  29.77     1:05.99 (36.22)                                        
 23 Jones, Shaunna            13 SwimStrong-LE                   1:06.07  
                  30.29     1:06.07 (35.78)                                        
 24 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                  1:06.35  
                  31.13     1:06.35 (35.22)                                        
 25 Cha, Maggie               13 Spire Lesd-LE                   1:06.83  
                  32.20     1:06.83 (34.63)                                        
 26 Torres, Daniella          13 Allegheny North-AM              1:07.06  
                  30.91     1:07.06 (36.15)                                        
 27 Hart, Carly               14 Firestone-LE                    1:07.07  
                  29.98     1:07.07 (37.09)                                        
 28 Rega, Ashley              14 Lakewood-LE                     1:07.24  
                  30.89     1:07.24 (36.35)                                        
 29 Meyer, Emma               13 Spire Lesd-LE                   1:07.31  
                  31.70     1:07.31 (35.61)                                        
 30 Lynch, Kathleen           14 Millcreek-AM                    1:07.49  
                  30.50     1:07.49 (36.99)                                        
 31 Trattner, Macy            14 Hudson Heat-LE                  1:07.57  
                  31.53     1:07.57 (36.04)                                        
 32 Eyssen, Nikki             14 SwimStrong-LE                   1:07.64  
                  29.82     1:07.64 (37.82)                                        
 33 Cerne, Claire             14 Spire Lesd-LE                   1:07.79  
                  31.48     1:07.79 (36.31)                                        
 34 Pryor, Anya               14 Fox Chapel-AM                   1:07.95  
                  31.52     1:07.95 (36.43)                                        
 35 Ungaro, Gina              13 Y-Neptunes-LE                   1:08.13  
                  29.86     1:08.13 (38.27)                                        
 36 Oryshkewych, Nina         14 Ridgewood Y-LE                  1:08.41  
                  31.90     1:08.41 (36.51)                                        
 37 Eyler, Alexa              13 Spire Lesd-LE                   1:08.96  
                  32.13     1:08.96 (36.83)                                        
 38 Collini, Letizia          14 Cavalier SC-AM                  1:09.34  
                  31.88     1:09.34 (37.46)                                        
 39 Soika, Ari                14 SwimStrong-LE                   1:09.56  
                  31.11     1:09.56 (38.45)                                        
 40 Wagner, Zoe               13 Countryside Y-OH                1:10.91  
                  32.32     1:10.91 (38.59)                                        
 41 Foust, Madeline           13 Spire Lesd-LE                   1:15.85  
                  35.53     1:15.85 (40.32)                                        
 42 Baker, Maggie             13 Mt. Lebanon-AM                  1:19.70  
                  36.40     1:19.70 (43.30)                                        
 43 Kloski, Lauren            14 Spire Lesd-LE                   1:20.83  
                  37.97     1:20.83 (42.86)                                        
 44 Bean-Smith, Sanae         14 Spire Lesd-LE                   1:22.34  
                  37.04     1:22.34 (45.30)                                        
 45 Ross, Mikayla             13 Spire Lesd-LE                   1:29.59  
                  41.21     1:29.59 (48.38)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:04.78        2002 Leah A Giancarli - FAST-LE, FAST-LE        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH               2:15.11  
                  29.78     1:04.25 (34.47)     1:39.57 (35.32)     2:15.11 (35.54)
  2 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM                2:15.63  
                  30.13     1:03.87 (33.74)     1:39.22 (35.35)     2:15.63 (36.41)
  3 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM             2:17.65  
                  31.15     1:05.73 (34.58)     1:41.69 (35.96)     2:17.65 (35.96)
  4 Roma, Talia               14 Jcc Sailfish-AM                2:17.82  
                  31.05     1:05.47 (34.42)     1:41.66 (36.19)     2:17.82 (36.16)
  5 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH               2:18.74  
                  31.72     1:05.91 (34.19)     1:42.95 (37.04)     2:18.74 (35.79)
  6 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                2:19.28  
                  31.60     1:06.88 (35.28)     1:42.72 (35.84)     2:19.28 (36.56)
  7 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                  2:21.01  
                  32.28     1:08.41 (36.13)     1:45.10 (36.69)     2:21.01 (35.91)
  8 MacSwan, Shelby           13 Town Wreckers-NI               2:22.25  
                  31.09     1:07.84 (36.75)     1:44.77 (36.93)     2:22.25 (37.48)
  8 Cochran, Jessica          14 Norwin Aqua-AM                 2:22.25  
                  31.91     1:08.09 (36.18)     1:45.42 (37.33)     2:22.25 (36.83)
 10 Christinis, Cat           13 Jcc Sailfish-AM                2:24.05  
                  30.98     1:06.30 (35.32)     1:45.13 (38.83)     2:24.05 (38.92)
 11 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM             2:25.24  
                  31.13     1:07.06 (35.93)     1:45.91 (38.85)     2:25.24 (39.33)
 12 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI               2:27.43  
                  31.25     1:08.24 (36.99)     1:47.82 (39.58)     2:27.43 (39.61)
 13 Guilfoyle, Maggie         14 Lake Shore-LE                  2:30.29  
                  32.96     1:11.70 (38.74)     1:50.61 (38.91)     2:30.29 (39.68)
 14 Bean-Smith, Sanae         14 Spire Lesd-LE                  3:09.30  
                  37.30     1:25.24 (47.94)     2:18.36 (53.12)     3:09.30 (50.94)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:05.70        2002 Andrea  Lehner - STAR-NI, STAR-NI          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                  2:12.62  
                  29.28     1:02.12 (32.84)     1:42.36 (40.24)     2:12.62 (30.26)
  2 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                  2:13.39  
                  28.73     1:01.92 (33.19)     1:43.15 (41.23)     2:13.39 (30.24)
  3 Whitman, Madison          14 UFAST-LE                       2:13.93  
                  29.69     1:04.21 (34.52)     1:42.74 (38.53)     2:13.93 (31.19)
  4 Gresser, Hanna            13 Firestone-LE                   2:14.31  
                  29.86     1:03.38 (33.52)     1:44.10 (40.72)     2:14.31 (30.21)
  5 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                    2:15.34  
                  28.08     1:01.61 (33.53)     1:44.15 (42.54)     2:15.34 (31.19)
  6 Svitavsky, Heather        14 Spire Lesd-LE                  2:15.55  
                  29.72     1:05.04 (35.32)     1:44.54 (39.50)     2:15.55 (31.01)
  7 Devorace, Lauren          14 Lakewood-LE                    2:15.97  
                  30.96     1:04.87 (33.91)     1:45.27 (40.40)     2:15.97 (30.70)
  8 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI               2:16.87  
                  30.81     1:04.64 (33.83)     1:44.32 (39.68)     2:16.87 (32.55)
  9 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                  2:16.93  
                  29.55     1:05.68 (36.13)     1:44.83 (39.15)     2:16.93 (32.10)
 10 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                2:17.22  
                  30.93     1:07.06 (36.13)     1:46.10 (39.04)     2:17.22 (31.12)
 11 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI               2:18.43  
                  30.22     1:06.29 (36.07)     1:47.51 (41.22)     2:18.43 (30.92)
 12 Thakore, Nitya            14 Spire Lesd-LE                  2:18.64  
                  30.76     1:05.77 (35.01)     1:46.96 (41.19)     2:18.64 (31.68)
 13 Kiesling, Emma            13 Jcc Sailfish-AM                2:19.06  
                  30.61     1:08.10 (37.49)     1:47.08 (38.98)     2:19.06 (31.98)
 14 Svitavsky, Summer         14 Spire Lesd-LE                  2:19.22  
                  30.70     1:04.44 (33.74)     1:47.19 (42.75)     2:19.22 (32.03)
 15 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH               2:19.44  
                  29.13     1:05.17 (36.04)     1:48.54 (43.37)     2:19.44 (30.90)
 16 McGrath, Lauren           14 Allegheny North-AM             2:19.53  
                  30.07     1:04.76 (34.69)     1:48.66 (43.90)     2:19.53 (30.87)
 17 Kozlina, Ali              13 Jcc Sailfish-AM                2:19.63  
                  29.39     1:04.73 (35.34)     1:48.08 (43.35)     2:19.63 (31.55)
 18 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM             2:19.68  
                  30.43     1:07.99 (37.56)     1:47.80 (39.81)     2:19.68 (31.88)
 19 Namestnik, Lily           13 Jcc Sailfish-AM                2:20.05  
                  31.08     1:07.09 (36.01)     1:48.63 (41.54)     2:20.05 (31.42)
 20 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                 2:20.13  
                  29.94     1:05.10 (35.16)     1:48.00 (42.90)     2:20.13 (32.13)
 21 Caputo, G                 14 Allegheny North-AM             2:21.34  
                  32.67     1:06.27 (33.60)     1:48.64 (42.37)     2:21.34 (32.70)
 22 Mautino, Sarah            13 Jcc Sailfish-AM                2:22.46  
                  30.71     1:05.07 (34.36)     1:49.84 (44.77)     2:22.46 (32.62)
 23 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                 2:22.69  
                  31.27     1:08.65 (37.38)     1:50.26 (41.61)     2:22.69 (32.43)
 24 Patacca, Hannah           14 B3-LE                          2:22.74  
                  31.04     1:06.62 (35.58)     1:51.04 (44.42)     2:22.74 (31.70)
 25 Cochran, Jessica          14 Norwin Aqua-AM                 2:22.76  
                  30.60     1:06.16 (35.56)     1:50.43 (44.27)     2:22.76 (32.33)
 26 Greguric, Hannah          14 Peters Township-AM             2:23.12  
                  29.97     1:06.66 (36.69)     1:50.51 (43.85)     2:23.12 (32.61)
 27 Cha, Maggie               13 Spire Lesd-LE                  2:23.38  
                  31.19     1:07.93 (36.74)     1:50.72 (42.79)     2:23.38 (32.66)
 28 Neff, Julia               13 Lakewood-LE                    2:23.50  
                  31.76     1:07.80 (36.04)     1:50.62 (42.82)     2:23.50 (32.88)
 29 Smith, DeAnna             14 Ridgewood Y-LE                 2:23.62  
                  32.44     1:09.95 (37.51)     1:51.52 (41.57)     2:23.62 (32.10)
 30 Ross, Eliza               13 Allegheny North-AM             2:23.83  
                  32.76     1:09.14 (36.38)     1:51.62 (42.48)     2:23.83 (32.21)
 31 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                 2:24.22  
                  31.27     1:07.42 (36.15)     1:51.17 (43.75)     2:24.22 (33.05)
 32 Zagrobelny, Mary          13 EAST-NI                        2:24.86  
                  30.77     1:08.96 (38.19)     1:50.34 (41.38)     2:24.86 (34.52)
 33 Cerne, Claire             14 Spire Lesd-LE                  2:25.64  
                  31.31     1:07.21 (35.90)     1:53.42 (46.21)     2:25.64 (32.22)
 34 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                 2:26.03  
                  32.19     1:08.13 (35.94)     1:53.03 (44.90)     2:26.03 (33.00)
 35 Pauley, Maia              13 Fox Chapel-AM                  2:26.31  
                  31.58     1:07.36 (35.78)     1:52.77 (45.41)     2:26.31 (33.54)
 36 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI               2:26.36  
                  30.04     1:09.36 (39.32)     1:54.63 (45.27)     2:26.36 (31.73)
 37 Moses, Meghan             14 Sand Otter-OH                  2:26.47  
                  32.08     1:08.36 (36.28)     1:53.22 (44.86)     2:26.47 (33.25)
 38 Orie, Danielle            13 Town Wreckers-NI               2:26.63  
                  31.42     1:08.53 (37.11)     1:52.11 (43.58)     2:26.63 (34.52)
 39 Torres, Daniella          13 Allegheny North-AM             2:26.76  
                  31.09     1:07.74 (36.65)     1:52.34 (44.60)     2:26.76 (34.42)
 40 Benedict, Kira            13 Star Swimming-NI               2:27.89  
                  32.87     1:10.25 (37.38)     1:54.15 (43.90)     2:27.89 (33.74)
 41 Roma, Talia               14 Jcc Sailfish-AM                2:27.98  
                  31.06     1:09.56 (38.50)     1:53.52 (43.96)     2:27.98 (34.46)
 42 Hart, Carly               14 Firestone-LE                   2:28.07  
                  29.71     1:09.95 (40.24)     1:52.83 (42.88)     2:28.07 (35.24)
 43 Ferrante, Felice          14 Spire Lesd-LE                  2:28.17  
                  33.58     1:10.16 (36.58)     1:55.59 (45.43)     2:28.17 (32.58)
 44 Soika, Ari                14 SwimStrong-LE                  2:28.18  
                  31.60     1:11.13 (39.53)     1:54.20 (43.07)     2:28.18 (33.98)
 45 Palazzo, Gaby             13 Hudson Heat-LE                 2:28.33  
                  30.07     1:07.76 (37.69)     1:53.05 (45.29)     2:28.33 (35.28)
 46 Rega, Ashley              14 Lakewood-LE                    2:28.38  
                  32.05     1:07.88 (35.83)     1:55.69 (47.81)     2:28.38 (32.69)
 47 Pederson, Megan           14 SwimStrong-LE                  2:28.59  
                  30.54     1:09.00 (38.46)     1:55.78 (46.78)     2:28.59 (32.81)
 48 Ambroziak, Leah           14 Hudson Heat-LE                 2:28.80  
                  32.35     1:09.83 (37.48)     1:52.87 (43.04)     2:28.80 (35.93)
 49 Lantgios, Sada            13 Fox Chapel-AM                  2:28.85  
                  31.69     1:09.56 (37.87)     1:54.50 (44.94)     2:28.85 (34.35)
 50 Rohweder, Natalie         14 Tiger Sharks-LE                2:28.91  
                  34.27     1:14.85 (40.58)     1:55.41 (40.56)     2:28.91 (33.50)
 51 Smith, Libby              14 Lake Shore-LE                  2:28.96  
                  32.98     1:12.34 (39.36)     1:54.23 (41.89)     2:28.96 (34.73)
 52 Smith, Gina               13 Ridgewood Y-LE                 2:29.45  
                  34.12     1:12.17 (38.05)     1:57.46 (45.29)     2:29.45 (31.99)
 53 Nicholson, Kathryn        13 Mt. Lebanon-AM                 2:29.67  
                  32.71     1:10.55 (37.84)     1:55.62 (45.07)     2:29.67 (34.05)
 54 Christy, Megan            13 Allegheny North-AM             2:29.85  
                  34.21     1:13.44 (39.23)     1:56.23 (42.79)     2:29.85 (33.62)
 55 Perretta, Kasie           14 Perry Aquatics-LE              2:30.23  
                  34.05     1:14.57 (40.52)     1:56.18 (41.61)     2:30.23 (34.05)
 56 Zhang, Ashley             14 SwimStrong-LE                  2:30.32  
                  31.46     1:11.49 (40.03)     1:56.76 (45.27)     2:30.32 (33.56)
 57 Collini, Letizia          14 Cavalier SC-AM                 2:30.46  
                  32.23     1:11.63 (39.40)     1:56.06 (44.43)     2:30.46 (34.40)
 58 Bender, Dana              13 Star Swimming-NI               2:30.54  
                  32.40     1:09.65 (37.25)     1:55.44 (45.79)     2:30.54 (35.10)
 59 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                  2:30.55  
                  34.56     1:11.62 (37.06)     1:58.49 (46.87)     2:30.55 (32.06)
 60 Eyssen, Nikki             14 SwimStrong-LE                  2:30.85  
                  32.47     1:10.23 (37.76)     1:56.33 (46.10)     2:30.85 (34.52)
 61 Guilfoyle, Maggie         14 Lake Shore-LE                  2:30.97  
                  33.78     1:11.80 (38.02)     1:57.55 (45.75)     2:30.97 (33.42)
 62 Matheny, Meghan           14 Upper St. Clair-AM             2:31.13  
                  33.54   1:58.00 (1:24.46)     2:31.13 (33.13)                    
 63 Wright, Katie             14 Allegheny North-AM             2:31.43  
                  32.87     1:12.78 (39.91)     1:56.46 (43.68)     2:31.43 (34.97)
 64 Trattner, Macy            14 Hudson Heat-LE                 2:32.20  
                  31.48     1:09.13 (37.65)     1:58.33 (49.20)     2:32.20 (33.87)
 65 Lersch, Maeve             13 Upper St. Clair-AM             2:33.41  
                  31.95     1:10.26 (38.31)     1:58.52 (48.26)     2:33.41 (34.89)
 66 Steffey, Riley            13 Spire Lesd-LE                  2:33.88  
                  35.29     1:14.24 (38.95)     2:00.23 (45.99)     2:33.88 (33.65)
 67 Wagner, Zoe               13 Countryside Y-OH               2:34.37  
                  32.45     1:12.14 (39.69)     1:58.01 (45.87)     2:34.37 (36.36)
 68 Preske, Anneliese         14 Spire Lesd-LE                  2:35.65  
                  34.08     1:13.50 (39.42)     1:59.25 (45.75)     2:35.65 (36.40)
 69 Foust, Madeline           13 Spire Lesd-LE                  2:36.54  
                  34.43     1:19.38 (44.95)     2:01.76 (42.38)     2:36.54 (34.78)
 70 Lawrence, Melina          13 Lakewood-LE                    2:36.90  
                  34.48     1:13.99 (39.51)     2:01.44 (47.45)     2:36.90 (35.46)
 71 D'Arcy, Jane              13 Marlins-LE                     2:38.59  
                  36.14     1:16.37 (40.23)     2:05.57 (49.20)     2:38.59 (33.02)
 72 Bednar, Allison           13 Spire Lesd-LE                  2:39.43  
                  33.55     1:12.77 (39.22)     2:03.18 (50.41)     2:39.43 (36.25)
 73 Porter, Meg               14 Spire Lesd-LE                  2:42.53  
                  35.06     1:15.46 (40.40)     2:07.12 (51.66)     2:42.53 (35.41)
 74 Baker, Maggie             13 Mt. Lebanon-AM                 2:46.91  
                  37.23     1:19.08 (41.85)     2:11.44 (52.36)     2:46.91 (35.47)
 75 Bean-Smith, Sanae         14 Spire Lesd-LE                  2:52.53  
                  37.81     1:21.36 (43.55)     2:15.05 (53.69)     2:52.53 (37.48)
 76 Benedict, Kirsten         13 Upper St. Clair-AM             2:52.63  
                  40.28     1:24.43 (44.15)     2:13.20 (48.77)     2:52.63 (39.43)
 -- Bauer, Jordyn             13 Spire Lesd-LE                       DQ  
 -- Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM                    DQ  
                  29.12     1:05.78 (36.66)     1:48.48 (42.70)          DQ (31.18)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:26.82        2008 Stephanie O'Toole - FCKW-AM, FCKW-AM       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Forbes, Camryn            14 Butler Y-AM                    4:39.08  
                  29.21     1:02.37 (33.16)     1:37.31 (34.94)     2:11.75 (34.44)
        2:54.34 (42.59)     3:35.54 (41.20)     4:08.42 (32.88)     4:39.08 (30.66)
  2 Krug, Paris               14 Fox Chapel-AM                  4:39.27  
                  29.98     1:04.82 (34.84)     1:40.36 (35.54)     2:15.19 (34.83)
        2:55.47 (40.28)     3:36.31 (40.84)     4:08.47 (32.16)     4:39.27 (30.80)
  3 Hart, Crile               14 Spire Lesd-LE                  4:43.20  
                  29.59     1:04.30 (34.71)     1:39.85 (35.55)     2:15.32 (35.47)
        2:56.53 (41.21)     3:38.68 (42.15)     4:11.94 (33.26)     4:43.20 (31.26)
  4 Whitman, Madison          14 UFAST-LE                       4:43.89  
                  30.41     1:05.34 (34.93)     1:43.48 (38.14)     2:20.92 (37.44)
        3:00.39 (39.47)     3:40.14 (39.75)     4:13.19 (33.05)     4:43.89 (30.70)
  5 Kondis, Peyton            14 Greater Pitt-AM                4:45.46  
                  31.87     1:08.59 (36.72)     1:45.69 (37.10)     2:23.76 (38.07)
        3:01.96 (38.20)     3:41.79 (39.83)     4:14.34 (32.55)     4:45.46 (31.12)
  6 Zukowski, Brooke          13 Fox Chapel-AM                  4:46.99  
                  31.26     1:08.33 (37.07)     1:45.93 (37.60)     2:22.22 (36.29)
        3:01.21 (38.99)     3:40.75 (39.54)     4:14.92 (34.17)     4:46.99 (32.07)
  7 Palu-Benson, Loeva        14 Peters Township-AM             4:47.44  
                  30.37     1:04.26 (33.89)     1:43.18 (38.92)     2:21.60 (38.42)
        3:01.08 (39.48)     3:41.39 (40.31)     4:15.23 (33.84)     4:47.44 (32.21)
  8 Sichterman, Megan         13 Countryside Y-OH               4:49.31  
                  29.45     1:03.00 (33.55)     1:40.92 (37.92)     2:17.48 (36.56)
        3:01.85 (44.37)     3:45.06 (43.21)     4:18.01 (32.95)     4:49.31 (31.30)
  9 Birdy, Morgan             13 Franklin Area-AM               4:51.94  
                  29.68     1:03.87 (34.19)     1:41.23 (37.36)     2:18.68 (37.45)
        3:02.15 (43.47)     3:47.05 (44.90)     4:19.91 (32.86)     4:51.94 (32.03)
 10 Steponick, Jessica        14 Ridgewood Y-LE                 4:52.97  
                  30.75     1:06.88 (36.13)     1:44.69 (37.81)     2:21.19 (36.50)
        3:03.42 (42.23)     3:46.88 (43.46)     4:20.21 (33.33)     4:52.97 (32.76)
 11 Sapio, Olivia             13 Town Wreckers-NI               4:53.49  
                  30.91     1:07.55 (36.64)     1:43.54 (35.99)     2:20.13 (36.59)
        3:02.01 (41.88)     3:44.01 (42.00)     4:18.20 (34.19)     4:53.49 (35.29)
 12 Gill, Emily               14 Solon Stars-LE                 4:53.84  
                  30.49     1:06.04 (35.55)     1:42.73 (36.69)     2:19.17 (36.44)
        3:03.70 (44.53)     3:46.78 (43.08)     4:20.55 (33.77)     4:53.84 (33.29)
 13 Reddon, Allie             14 Star Swimming-NI               4:54.20  
                  30.79     1:07.10 (36.31)     1:45.52 (38.42)     2:24.73 (39.21)
        3:05.80 (41.07)     3:47.90 (42.10)     4:21.74 (33.84)     4:54.20 (32.46)
 14 Patacca, Hannah           14 B3-LE                          4:57.86  
                  30.55     1:06.70 (36.15)     1:43.50 (36.80)     2:20.13 (36.63)
        3:05.92 (45.79)     3:51.69 (45.77)     4:25.18 (33.49)     4:57.86 (32.68)
 15 Molinaro, Livia           14 Jcc Sailfish-AM                4:59.99  
                  31.37     1:06.46 (35.09)     1:46.22 (39.76)     2:24.17 (37.95)
        3:08.10 (43.93)     3:53.29 (45.19)     4:27.52 (34.23)     4:59.99 (32.47)
 16 Woessner, Sabrina         13 Ufox Chapel-AM                 5:04.35  
                  31.72     1:07.92 (36.20)     1:45.79 (37.87)     2:22.88 (37.09)
        3:08.53 (45.65)     3:53.98 (45.45)     4:29.05 (35.07)     5:04.35 (35.30)
 17 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI               5:09.28  
                  31.26     1:08.21 (36.95)     1:49.10 (40.89)     2:29.37 (40.27)
        3:16.57 (47.20)     4:02.95 (46.38)     4:36.28 (33.33)     5:09.28 (33.00)
 18 Christy, Megan            13 Allegheny North-AM             5:12.89  
                  32.52     1:09.86 (37.34)     1:51.53 (41.67)     2:31.01 (39.48)
        3:15.36 (44.35)     4:00.05 (44.69)     4:37.22 (37.17)     5:12.89 (35.67)
 19 Bender, Dana              13 Star Swimming-NI               5:17.56  
                  33.80     1:14.50 (40.70)     1:53.53 (39.03)     2:33.56 (40.03)
        3:17.75 (44.19)     4:03.31 (45.56)     4:40.36 (37.05)     5:17.56 (37.20)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:38.86        1998 LESD-LE                                    
                         Strohl, Klaus, Johnson, Torpey                    
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           3:41.05  
     1) Svitavsky, Heather 14           2) Menzer, Brittany 14            
     3) Svitavsky, Summer 14            4) Hart, Crile 14                 
                  26.96       56.00 (56.00)     1:22.26 (26.26)     1:51.81 (55.81)
        2:18.38 (26.57)     2:47.52 (55.71)     3:12.72 (25.20)     3:41.05 (53.53)
  2 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        3:45.27  
     1) Kozlina, Ali 13                 2) Namestnik, Lily 13             
     3) Colville, Caroline 14           4) Molinaro, Livia 14             
                  27.11       55.98 (55.98)     1:22.47 (26.49)     1:51.61 (55.63)
        2:19.01 (27.40)     2:49.27 (57.66)     3:16.04 (26.77)     3:45.27 (56.00)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           3:49.90  
     1) Edwards, Caitlyn 13             2) Ross, Eliza 13                 
     3) Caputo, G 14                    4) McGrath, Lauren 14             
                  27.66       57.73 (57.73)     1:26.28 (28.55)     1:56.75 (59.02)
        2:24.58 (27.83)     2:54.48 (57.73)     3:21.32 (26.84)     3:49.90 (55.42)
  4 Star Swimming-NI  'A'                                       3:53.84  
     1) Reddon, Allie 14                2) Allen, Alize 14                
     3) Benedict, Kira 13               4) Nagy, Samantha 13              
                  27.10       56.64 (56.64)     1:22.95 (26.31)     1:52.54 (55.90)
        2:21.04 (28.50)     2:52.38 (59.84)     3:21.15 (28.77)   3:53.84 (1:01.46)
  5 Jcc Sailfish-AM  'B'                                        3:54.70  
     1) Mautino, Sarah 13               2) Kiesling, Emma 13              
     3) Roma, Talia 14                  4) Winchell, Emma 14              
                  27.15       56.96 (56.96)     1:24.46 (27.50)     1:54.76 (57.80)
        2:23.97 (29.21)   2:55.71 (1:00.95)     3:23.39 (27.68)     3:54.70 (58.99)
  6 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            3:55.30  
     1) Krug, Paris 14                  2) Zukowski, Brooke 13            
     3) Arel, Kelly 14                  4) Lantgios, Sada 13              
                  26.91       55.95 (55.95)     1:23.55 (27.60)     1:52.68 (56.73)
        2:21.74 (29.06)   2:53.29 (1:00.61)     3:22.81 (29.52)   3:55.30 (1:02.01)
  7 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      3:55.66  
     1) Sichterman, Megan 13            2) Storm, Gracie 14               
     3) Wagner, Zoe 13                  4) Grinder, Rollie 14             
                  27.25       57.03 (57.03)     1:26.67 (29.64)   1:57.98 (1:00.95)
        2:26.60 (28.62)   2:58.45 (1:00.47)     3:25.38 (26.93)     3:55.66 (57.21)
  8 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'                        3:57.58  
     1) Dagley, Kristin 14              2) Palazzo, Gaby 13               
     3) Trattner, Macy 14               4) Gundling, Natalie 13           
                  28.97   1:01.19 (1:01.19)     1:29.44 (28.25)     2:00.55 (59.36)
        2:28.48 (27.93)     2:59.04 (58.49)     3:26.51 (27.47)     3:57.58 (58.54)
  9 SwimStrong-LE  'A'                                          3:58.40  
     1) Coronel, Anna 14                2) Zhang, Ashley 14               
     3) Eyssen, Nikki 14                4) Soika, Ari 14                  
                  27.38       56.45 (56.45)     1:24.56 (28.11)     1:56.29 (59.84)
        2:25.60 (29.31)   2:58.00 (1:01.71)     3:26.30 (28.30)   3:58.40 (1:00.40)
 10 Peters Township Swim Club-AM  'A'                           3:58.41  
     1) Palu-Benson, Loeva 14           2) Strennen, Abbi 14              
     3) Bergman, Kelly 14               4) Greguric, Hannah 14            
                  28.68       59.28 (59.28)     1:28.76 (29.48)   2:01.16 (1:01.88)
        2:30.09 (28.93)   3:01.16 (1:00.00)     3:28.69 (27.53)     3:58.41 (57.25)
 11 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           3:59.25  
     1) Paine, Molly 14                 2) Cha, Maggie 13                 
     3) Marks, Leah 13                  4) Cerne, Claire 14               
                  28.24       59.17 (59.17)     1:27.03 (27.86)     1:58.67 (59.50)
        2:27.13 (28.46)     2:58.34 (59.67)     3:27.59 (29.25)   3:59.25 (1:00.91)
 12 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           4:05.41  
     1) Wright, Katie 14                2) Christy, Megan 13              
     3) Mihm, Kristine 13               4) Torres, Daniella 13            
                  29.41   1:00.70 (1:00.70)     1:30.44 (29.74)   2:02.82 (1:02.12)
        2:32.56 (29.74)   3:05.40 (1:02.58)     3:33.33 (27.93)   4:05.41 (1:00.01)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:02.85        1998 LESD-LE                                    
                         Torpey,Thibonnier,Klaus,Strohl                    
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        4:08.90  
     1) Mautino, Sarah 13               2) Kiesling, Emma 13              
     3) Molinaro, Livia 14              4) Namestnik, Lily 13             
                  29.96   1:02.39 (1:02.39)     1:35.27 (32.88)   2:11.45 (1:09.06)
        2:40.79 (29.34)   3:13.35 (1:01.90)     3:39.69 (26.34)     4:08.90 (55.55)
  2 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           4:11.95  
     1) Svitavsky, Summer 14            2) Svitavsky, Heather 14          
     3) Hart, Crile 14                  4) Menzer, Brittany 14            
                  30.58   1:02.51 (1:02.51)     1:36.04 (33.53)   2:14.66 (1:12.15)
        2:42.68 (28.02)   3:15.69 (1:01.03)     3:42.21 (26.52)     4:11.95 (56.26)
  3 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            4:16.47  
     1) Krug, Paris 14                  2) Zukowski, Brooke 13            
     3) Pauley, Maia 13                 4) Arel, Kelly 14                 
                  29.50   1:00.56 (1:00.56)     1:32.74 (32.18)   2:09.48 (1:08.92)
        2:40.09 (30.61)   3:15.14 (1:05.66)     3:44.56 (29.42)   4:16.47 (1:01.33)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           4:17.44  
     1) Eyler, Alexa 13                 2) Marks, Leah 13                 
     3) Thakore, Nitya 14               4) Cha, Maggie 13                 
                  31.86   1:05.05 (1:05.05)     1:38.45 (33.40)   2:15.72 (1:10.67)
        2:44.96 (29.24)   3:18.77 (1:03.05)     3:46.57 (27.80)     4:17.44 (58.67)
  5 Star Swimming-NI  'A'                                       4:20.42  
     1) Bender, Dana 13                 2) Nagy, Samantha 13              
     3) Allen, Alize 14                 4) Reddon, Allie 14               
                  32.59   1:07.25 (1:07.25)     1:41.46 (34.21)   2:21.12 (1:13.87)
        2:50.10 (28.98)   3:24.82 (1:03.70)     3:51.37 (26.55)     4:20.42 (55.60)
  6 Town Wreckers Swim Team-NI  'A'                             4:21.94  
     1) Sapio, Olivia 13                2) Orie, Gabrielle 13             
     3) MacSwan, Shelby 13              4) Orie, Danielle 13              
                  31.25   1:04.20 (1:04.20)     1:38.45 (34.25)   2:20.60 (1:16.40)
        2:49.63 (29.03)   3:23.10 (1:02.50)     3:50.89 (27.79)     4:21.94 (58.84)
  7 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      4:27.46  
     1) Storm, Gracie 14                2) Wagner, Zoe 13                 
     3) Sichterman, Megan 13            4) Grinder, Rollie 14             
                  33.76   1:08.56 (1:08.56)     1:45.94 (37.38)   2:28.61 (1:20.05)
        2:57.03 (28.42)   3:31.71 (1:03.10)     3:58.15 (26.44)     4:27.46 (55.75)
  8 SwimStrong-LE  'A'                                          4:32.20  
     1) Eyssen, Nikki 14                2) Zhang, Ashley 14               
     3) Pederson, Megan 14              4) Soika, Ari 14                  
                  33.42   1:08.94 (1:08.94)     1:44.86 (35.92)   2:27.78 (1:18.84)
        2:57.42 (29.64)   3:32.72 (1:04.94)     4:01.02 (28.30)     4:32.20 (59.48)
  9 Jcc Sailfish-AM  'B'                                        4:35.32  
     1) Colville, Caroline 14           2) Christinis, Cat 13             
     3) Roma, Talia 14                  4) Winchell, Emma 14              
                  33.69   1:09.50 (1:09.50)     1:47.64 (38.14)   2:30.89 (1:21.39)
        3:01.18 (30.29)   3:35.84 (1:04.95)     4:04.89 (29.05)     4:35.32 (59.48)
 10 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           4:37.31  
     1) Mihm, Kristine 13               2) Edwards, Caitlyn 13            
     3) Wright, Katie 14                4) Christy, Megan 13              
                  35.49   1:47.15 (1:47.15)     2:27.35 (40.20)                    
            3:00.25 ( )         3:37.25 ( )     4:05.70 (28.45)   4:37.31 (1:00.06)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                                DQ  
     1) Caputo, G 14                    2) Ross, Eliza 13                 
     3) Torres, Daniella 13             4) McGrath, Lauren 14             
                  32.21   1:05.17 (1:05.17)     1:40.75 (35.58)   2:18.54 (1:13.37)
        2:48.78 (30.24)   3:35.73 (1:17.19)          DQ (44.76)                    
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.18        2009 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
Pool Records:   24.28   11/3/2012 Katie Snee, LaSalle Universi                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Thombs, Hannah            17 Spire Lesd-LE                    27.54  
  2 Koerwitz, Bridget         13 Spire Lesd-LE                    29.30  
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.18        2009 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
Pool Records:   23.41  11/17/2012 Kaitlyn Johnson, SPIRE LESD                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Johnson, Kaitlyn          23 Spire Lesd-LE          23.63      23.41  
  2 Heller, Lauren            14 ULESD-LE               23.99      23.62  
  3 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE          24.07      23.82  
  4 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM       24.07      24.07  
  5 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM         24.40      24.13  
  6 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE          24.37      24.28  
  7 Myers, Madison            15 Firestone-LE           24.78      24.39  
  8 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE      24.89      24.64  
  9 Motch, Mary               15 Solon Stars-LE         24.80      24.88  
 10 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM     24.78      24.89  
B - Final
 11 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM          25.21      24.30  
 12 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM     24.93      24.47  
 13 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM        25.00      24.66  
 14 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE         25.13      24.83  
 15 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE         25.34      24.86  
 15 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH       25.42      24.86  
 17 Coy, Maria                15 Marlins-LE             25.41      24.92  
 18 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM    25.43      24.99  
 19 Eulinberg, Iman           15 Spire Lesd-LE          25.02      25.14  
 20 Shaffer, Victoria         15 Upper St. Clair-AM     25.20      25.15  
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.18        2009 Margo Geer - SPY-OH, SPY-OH                  
Pool Records:   23.41  11/17/2012 Kaitlyn Johnson, SPIRE LESD                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Kaitlyn          23 Spire Lesd-LE                     23.63  
  2 Heller, Lauren            14 ULESD-LE                          23.99  
  3 McNichols, Macie          16 Lakewood-LE                       24.06  
  4 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                     24.07  
  4 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM                  24.07  
  6 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE                     24.37  
  7 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM                    24.40  
  8 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM                24.78  
  8 Myers, Madison            15 Firestone-LE                      24.78  
 10 Motch, Mary               15 Solon Stars-LE                    24.80  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE                 24.89  
 12 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM                24.93  
 13 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM                   25.00  
 14 Eulinberg, Iman           15 Spire Lesd-LE                     25.02  
 15 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE                    25.13  
 16 Shaffer, Victoria         15 Upper St. Clair-AM                25.20  
 17 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                     25.21  
 18 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE                    25.34  
 19 Coy, Maria                15 Marlins-LE                        25.41  
 20 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH                  25.42  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM               25.43  
 22 Krigger, Arielle          17 Allegheny North-AM                25.50  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Song, Jade                16 Allegheny North-AM                25.56  
 24 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE                     25.57  
 25 Glunt, Victoria           15 Spire Lesd-LE                     25.59  
 26 Sowinski, Monica          15 Greater Latrobe-AM                25.60  
 27 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM                25.61  
 28 Flynn, Emma               15 Lakewood-LE                       25.62  
 29 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM                25.79  
 30 Sopenski, Charlotte       15 ULESD-LE                          25.83  
 30 Klomp, Rylee              17 Erie Aquatics-AM                  25.83  
 32 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM                25.86  
 33 Delventhal, Brooke        15 SwimStrong-LE                     25.92  
 34 Hargis, Sammi             17 SwimStrong-LE                     25.93  
 35 Steele, Lauren            17 Solon Stars-LE                    25.95  
 35 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE                     25.95  
 35 Seethaler, Anna           17 Allegheny North-AM                25.95  
 38 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM                    25.96  
 39 Uhrin, Emily              17 Jcc Sailfish-AM                   25.97  
 39 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM                25.97  
 39 Root, Maggie              16 Allegheny North-AM                25.97  
 42 Auckley, Elizabeth        16 Lakewood-LE                       25.99  
 42 Kotchman, Rachel          15 Ridgewood Y-LE                    25.99  
 44 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH                  26.00  
 45 Joseph, Morgan            16 Cavalier SC-AM                    26.04  
 46 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                          26.06  
 47 Kovach, Amber             15 Spire Lesd-LE                     26.07  
 48 Bishop, Kristen           16 Allegheny North-AM                26.10  
 48 Hulburt, Sarah            27 Un-Le-LE                          26.10  
 48 Schilken, Meghan          16 Mt. Lebanon-AM                    26.10  
 51 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                     26.15  
 52 Kahmann, Marianne         15 Countryside Y-OH                  26.18  
 52 Babbin, Kathryn           18 Spire Lesd-LE                     26.18  
 54 Hoffman, Becca            17 Ucuyahoga Falls-LE                26.20  
 55 Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM                   26.21  
 56 Rosiak, Haley             15 Ulakewood Rec-LE                  26.22  
 57 Bowman, Sabrina           15 Cavalier SC-AM                    26.23  
 58 Rice, Nevie               15 Countryside Y-OH                  26.24  
 59 Mahoney, Madeline         17 Lakewood-LE                       26.27  
 60 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                    26.28  
 60 Tullis, Lauren            17 Lancers-LE                        26.28  
 62 Easterling, Meredith      15 Franklin Area-AM                  26.29  
 63 Kassinger, Jenna          16 Tiger Sharks-LE                   26.31  
 64 Saccogna, Jillian         16 Hudson Heat-LE                    26.32  
 65 Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE                     26.34  
 66 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE                     26.38  
 67 Smrekar, Rachael          15 Greater Pitt-AM                   26.41  
 67 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                     26.41  
 69 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM                   26.42  
 70 Hoffman, Allison          15 Tiger Sharks-LE                   26.45  
 71 Lewis, Alyssa             15 Countryside Y-OH                  26.46  
 71 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                     26.46  
 73 Corton, Julia             15 Peters Township-AM                26.47  
 74 Granger, Caroline         16 SwimStrong-LE                     26.50  
 75 Wong, Anna                16 Solon Stars-LE                    26.51  
 76 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH                  26.52  
 77 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                   26.53  
 77 Cauley, Jessica           15 Millcreek-AM                      26.53  
 79 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM                 26.54  
 80 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE                    26.57  
 81 Neft, Sierra              17 Moon Aqua Club-AM                 26.60  
 81 Ballock, Hannah           17 USC-LE                            26.60  
 81 Defrancesco, Gina         17 Greater Latrobe-AM                26.60  
 84 Reid, Allison             18 Allegheny North-AM                26.62  
 85 Beyerl, Kristin           16 Jcc Sailfish-AM                   26.64  
 86 Rice, Savannah            17 Countryside Y-OH                  26.65  
 86 Prager, Elizabeth         18 Cavalier SC-AM                    26.65  
 88 Arther, Emily             17 Hudson Heat-LE                    26.67  
 89 Bogdanski, Veronica       15 Mt. Lebanon-AM                    26.68  
 90 Boyd, Stephanie           15 Hudson Heat-LE                    26.69  
 90 Hirsh, Jessica            16 Bethel Park-AM                    26.69  
 92 Farley, Miranda           15 Ridgewood Y-LE                    26.74  
 93 McClellan, Taylor         15 Allegheny North-AM                26.75  
 94 Caso, Makayla             16 Jcc Sailfish-AM                   26.76  
 95 Jenkins, Sarah            17 Countryside Y-OH                  26.81  
 96 Dasher, Jenna             16 Hudson Heat-LE                    26.84  
 96 Krohner, Gavi             18 Mt. Lebanon-AM                    26.84  
 98 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                     26.86  
 99 D'Amico, Halle            15 Solon Stars-LE                    26.91  
100 Mullen, Catherine         15 B3-LE                             26.93  
101 Jaffe, Emily              15 Fox Chapel-AM                     26.94  
102 Snyder, Danielle          16 UMIST-AM                          26.97  
103 Herman, Kathy             18 Uerie Aquatics-AM                 27.04  
104 Zarlinski, Rachael        15 Lakewood-LE                       27.05  
105 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE                    27.06  
105 Francis, Sarah            17 Moon Aqua Club-AM                 27.06  
107 Lo, Cherie                15 B3-LE                             27.08  
108 Shuster, Mareena          17 Chartiers Valley-AM               27.10  
109 Rauch, Hannah             15 Town Wreckers-NI                  27.11  
110 Bergman, Kelly            14 Peters Township-AM                27.14  
111 Norehad, Jennifer         17 Lake Shore-LE                     27.24  
112 Lee, Nora                 17 Lake Shore-LE                     27.25  
113 Crowley, Casey            15 B3-LE                             27.33  
113 Grimm, Baily              17 Peters Township-AM                27.33  
115 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM                   27.34  
116 George, Alex              17 Countryside Y-OH                  27.36  
117 Shinn, Hannah             18 ULESD-LE                          27.37  
117 Washabaugh, Claire        15 Allegheny North-AM                27.37  
119 Concilus, Marie           16 Jcc Sailfish-AM                   27.41  
120 Soika, Ari                14 SwimStrong-LE                     27.43  
121 Albrecht, Kelsey          15 Tonawanda Titans-NI               27.44  
122 Heaven, Sarah             15 Penguin Swimming-LE               27.46  
123 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM                   27.52  
124 Synan, Nicole             15 Jcc Sailfish-AM                   27.54  
125 Carmon, Emily             15 Lakewood-LE                       27.62  
126 Liu, Karina               15 Upper St. Clair-AM                27.67  
127 Mitcheltree, Sydney       15 Upper St. Clair-AM                27.68  
128 Burke, Delaney            16 Upper St. Clair-AM                27.71  
129 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                     27.73  
130 Hudson, Sarah             15 Jcc Sailfish-AM                   27.74  
131 Nissen, Rebecca           15 Countryside Y-OH                  27.75  
132 Wassell, Mary             16 Millcreek-AM                      27.76  
132 Kovacicek, Cassidy        16 Chartiers Valley-AM               27.76  
134 Brindza, Abby             15 B3-LE                             27.89  
135 Vighetti, Maria           15 Bethel Park-AM                    27.95  
136 Kramkova, Alina           15 Jcc Sailfish-AM                   27.97  
136 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                     27.97  
138 Doyle, Brenna             17 Bethel Park-AM                    27.98  
139 Olander, Madison          16 Moon Aqua Club-AM                 27.99  
140 Forsythe, Taylor          17 Spire Lesd-LE                     28.01  
141 Strennen, Abbi            14 Peters Township-AM                28.04  
142 Hentosz, Carissa          16 Upper St. Clair-AM                28.05  
143 Clark, Maura              15 Fox Chapel-AM                     28.06  
144 Gonda, Sarah              16 Penguin Swimming-LE               28.15  
145 Girvin, Megan             16 Hudson Heat-LE                    28.17  
146 Dunne, Helen              15 Lake Shore-LE                     28.23  
147 Adams, Chloe              16 Lakewood-LE                       28.24  
147 Hornis, Marscha           17 Hudson Heat-LE                    28.24  
149 Owens, Kristin            17 Millcreek-AM                      28.27  
150 Hoffman, Aubrey           18 Bethel Park-AM                    28.31  
151 Mattson, Karley           15 SwimStrong-LE                     28.32  
152 Braun, Johonna            17 Ucavalier SC-AM                   28.50  
153 Wright, Mallory           15 Bethel Park-AM                    28.51  
154 Schott, Logan             17 Chartiers Valley-AM               28.55  
155 Staab, Allison            16 Allegheny North-AM                28.59  
156 Smith, Emily              15 Countryside Y-OH                  28.67  
156 Love, Alissa              17 Greater Pitt-AM                   28.67  
158 Olbum, Orly               17 Jcc Sailfish-AM                   28.75  
159 Ebel, Carolyn             16 Jcc Sailfish-AM                   28.80  
160 Forsythe, Abigail         15 Spire Lesd-LE                     29.02  
161 Bergman, Emily            16 Chartiers Valley-AM               30.87  
162 Thombs, Hannah            17 Spire Lesd-LE                     31.19  
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.85  11/18/2012 Kaitlyn Johnson, SPIRE LESD                  
Pool Records:   50.85  11/18/2012 Kaitlyn Johnson, SPIRE LESD                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Kaitlyn          23 Spire Lesd-LE                    50.85! 
                  24.70       50.85 (26.15)                                        
  2 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                    51.38  
                  25.02       51.38 (26.36)                                        
  3 Heller, Lauren            14 ULESD-LE                         51.50  
                  24.83       51.50 (26.67)                                        
  4 Miller, Katie             17 Firestone-LE                     51.91  
                  25.36       51.91 (26.55)                                        
  5 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM                  52.07  
                  25.52       52.07 (26.55)                                        
  6 Bencic, Carrie            18 Spire Lesd-LE                    52.63  
                  25.29       52.63 (27.34)                                        
  7 Myers, Madison            15 Firestone-LE                     53.16  
                  26.00       53.16 (27.16)                                        
  8 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM                 53.27  
                  25.57       53.27 (27.70)                                        
  9 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM               53.51  
                  25.73       53.51 (27.78)                                        
 10 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM               53.77  
                  25.74       53.77 (28.03)                                        
 11 Eble, Kiley               15 Spire Lesd-LE                    53.86  
                  25.81       53.86 (28.05)                                        
 12 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM               54.21  
                  26.16       54.21 (28.05)                                        
 13 Sowinski, Monica          15 Greater Latrobe-AM               54.22  
                  26.07       54.22 (28.15)                                        
 14 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE                54.31  
                  25.99       54.31 (28.32)                                        
 15 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM              54.48  
                  26.25       54.48 (28.23)                                        
 16 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE                   54.61  
                  26.50       54.61 (28.11)                                        
 17 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM                   54.62  
                  26.19       54.62 (28.43)                                        
 18 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE                   54.80  
                  26.30       54.80 (28.50)                                        
 19 Song, Jade                16 Allegheny North-AM               54.81  
                  26.36       54.81 (28.45)                                        
 20 Kovach, Amber             15 Spire Lesd-LE                    54.85  
                  26.19       54.85 (28.66)                                        
 21 Motch, Mary               15 Solon Stars-LE                   54.86  
                  26.29       54.86 (28.57)                                        
 22 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                    54.91  
                  26.74       54.91 (28.17)                                        
 23 Babbin, Kathryn           18 Spire Lesd-LE                    54.97  
                  27.10       54.97 (27.87)                                        
 24 D'Abato, Gabi             16 SwimStrong-LE                    55.01  
                  26.18       55.01 (28.83)                                        
 25 Barrus, Jenna             17 SwimStrong-LE                    55.04  
                  26.52       55.04 (28.52)                                        
 26 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM               55.30  
                  26.50       55.30 (28.80)                                        
 27 Schilken, Meghan          16 Mt. Lebanon-AM                   55.38  
                  26.90       55.38 (28.48)                                        
 28 O'Brien, Natalie          16 Firestone-LE                     55.45  
                  26.65       55.45 (28.80)                                        
 29 Seethaler, Anna           17 Allegheny North-AM               55.46  
                  27.07       55.46 (28.39)                                        
 30 Eulinberg, Iman           15 Spire Lesd-LE                    55.64  
                  26.09       55.64 (29.55)                                        
 31 Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE                    55.66  
                  26.97       55.66 (28.69)                                        
 32 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE                         55.68  
                  26.69       55.68 (28.99)                                        
 33 Shaffer, Victoria         15 Upper St. Clair-AM               55.70  
                  26.43       55.70 (29.27)                                        
 34 Gan, Connie               17 Hudson Heat-LE                   55.76  
                  26.58       55.76 (29.18)                                        
 35 Rosiak, Haley             15 Ulakewood Rec-LE                 55.77  
                  26.65       55.77 (29.12)                                        
 36 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH                 55.80  
                  26.73       55.80 (29.07)                                        
 37 Flynn, Emma               15 Lakewood-LE                      55.81  
                  26.53       55.81 (29.28)                                        
 38 Krigger, Arielle          17 Allegheny North-AM               55.84  
                  26.96       55.84 (28.88)                                        
 39 DiRienzo, Marissa         15 Town Wreckers-NI                 56.01  
                  27.07       56.01 (28.94)                                        
 40 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                   56.04  
                  27.09       56.04 (28.95)                                        
 41 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH                 56.06  
                  26.84       56.06 (29.22)                                        
 42 Bullen, Kathryn           16 Spire Lesd-LE                    56.08  
                  26.86       56.08 (29.22)                                        
 43 Boyd, Stephanie           15 Hudson Heat-LE                   56.24  
                  27.11       56.24 (29.13)                                        
 44 Brickner, Charlie         15 Allegheny North-AM               56.26  
                  27.32       56.26 (28.94)                                        
 45 Uhrin, Emily              17 Jcc Sailfish-AM                  56.27  
                  27.35       56.27 (28.92)                                        
 46 Wong, Anna                16 Solon Stars-LE                   56.31  
                  26.94       56.31 (29.37)                                        
 47 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE                   56.40  
                  27.21       56.40 (29.19)                                        
 48 Bowman, Sabrina           15 Cavalier SC-AM                   56.42  
                  27.13       56.42 (29.29)                                        
 49 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                  56.43  
                  27.04       56.43 (29.39)                                        
 50 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE                    56.48  
                  26.88       56.48 (29.60)                                        
 51 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                   56.51  
                  27.41       56.51 (29.10)                                        
 51 Koerwitz, Abby            15 Spire Lesd-LE                    56.51  
                  27.27       56.51 (29.24)                                        
 53 Bishop, Kristen           16 Allegheny North-AM               56.55  
                  27.70       56.55 (28.85)                                        
 54 Steele, Lauren            17 Solon Stars-LE                   56.56  
                  27.10       56.56 (29.46)                                        
 55 Washko, Molly             17 SwimStrong-LE                    56.62  
                  25.94       56.62 (30.68)                                        
 55 Joseph, Morgan            16 Cavalier SC-AM                   56.62  
                  26.95       56.62 (29.67)                                        
 57 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM               56.64  
                  27.23       56.64 (29.41)                                        
 58 Hoffman, Becca            17 Ucuyahoga Falls-LE               56.65  
                  27.91       56.65 (28.74)                                        
 59 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM               56.70  
                  27.52       56.70 (29.18)                                        
 60 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM                   56.82  
                  27.25       56.82 (29.57)                                        
 60 Sopenski, Charlotte       15 ULESD-LE                         56.82  
                  27.18       56.82 (29.64)                                        
 62 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                    56.83  
                  27.58       56.83 (29.25)                                        
 63 Arther, Emily             17 Hudson Heat-LE                   56.86  
                  27.32       56.86 (29.54)                                        
 64 Rice, Nevie               15 Countryside Y-OH                 56.95  
                  27.39       56.95 (29.56)                                        
 65 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM                  56.98  
                  27.82       56.98 (29.16)                                        
 66 Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM                  57.03  
                  27.72       57.03 (29.31)                                        
 67 Caso, Makayla             16 Jcc Sailfish-AM                  57.10  
                  27.71       57.10 (29.39)                                        
 68 Lo, Cherie                15 B3-LE                            57.11  
                  27.58       57.11 (29.53)                                        
 69 Krohner, Gavi             18 Mt. Lebanon-AM                   57.14  
                  27.40       57.14 (29.74)                                        
 70 Prager, Elizabeth         18 Cavalier SC-AM                   57.23  
                  27.76       57.23 (29.47)                                        
 70 Margheret, Danielle       17 Lancers-LE                       57.23  
                  27.56       57.23 (29.67)                                        
 72 Beyerl, Kristin           16 Jcc Sailfish-AM                  57.24  
                  27.43       57.24 (29.81)                                        
 73 Easterling, Meredith      15 Franklin Area-AM                 57.33  
                  27.26       57.33 (30.07)                                        
 74 Glunt, Victoria           15 Spire Lesd-LE                    57.35  
                  27.61       57.35 (29.74)                                        
 74 Cahalan, Shannon          15 Firestone-LE                     57.35  
                  27.65       57.35 (29.70)                                        
 76 Kotchman, Rachel          15 Ridgewood Y-LE                   57.37  
                  27.41       57.37 (29.96)                                        
 77 Norehad, Jennifer         17 Lake Shore-LE                    57.40  
                  27.67       57.40 (29.73)                                        
 78 Rauch, Hannah             15 Town Wreckers-NI                 57.42  
                  28.15       57.42 (29.27)                                        
 79 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                    57.46  
                  27.75       57.46 (29.71)                                        
 80 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                       57.47  
                  27.76       57.47 (29.71)                                        
 80 Yonek, Becca              15 Bethel Park-AM                   57.47  
                  27.72       57.47 (29.75)                                        
 82 Kahmann, Marianne         15 Countryside Y-OH                 57.50  
                  27.66       57.50 (29.84)                                        
 83 Defrancesco, Gina         17 Greater Latrobe-AM               57.58  
                  27.62       57.58 (29.96)                                        
 84 D'Amico, Halle            15 Solon Stars-LE                   57.60  
                  27.71       57.60 (29.89)                                        
 85 Concilus, Marie           16 Jcc Sailfish-AM                  57.84  
                  27.94       57.84 (29.90)                                        
 86 Root, Maggie              16 Allegheny North-AM               57.89  
                  28.16       57.89 (29.73)                                        
 87 Allen, Mallory            16 Penguin Swimming-LE              57.91  
                  27.64       57.91 (30.27)                                        
 88 Corton, Julia             15 Peters Township-AM               57.92  
                  27.41       57.92 (30.51)                                        
 89 Hill, Natalie             17 Hudson Heat-LE                   57.96  
                  28.02       57.96 (29.94)                                        
 90 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH                 58.04  
                  27.50       58.04 (30.54)                                        
 91 Bogdanski, Veronica       15 Mt. Lebanon-AM                   58.13  
                  27.81       58.13 (30.32)                                        
 92 Saccogna, Jillian         16 Hudson Heat-LE                   58.19  
                  27.64       58.19 (30.55)                                        
 93 Mullen, Catherine         15 B3-LE                            58.26  
                  28.28       58.26 (29.98)                                        
 94 Francis, Sarah            17 Moon Aqua Club-AM                58.36  
                  27.98       58.36 (30.38)                                        
 95 Reid, Allison             18 Allegheny North-AM               58.48  
                  28.51       58.48 (29.97)                                        
 95 Shuster, Mareena          17 Chartiers Valley-AM              58.48  
                  28.37       58.48 (30.11)                                        
 97 Zarlinski, Rachael        15 Lakewood-LE                      58.51  
                  27.98       58.51 (30.53)                                        
 97 Dasher, Jenna             16 Hudson Heat-LE                   58.51  
                  28.08       58.51 (30.43)                                        
 99 Rice, Savannah            17 Countryside Y-OH                 58.54  
                  28.55       58.54 (29.99)                                        
100 Hoffman, Allison          15 Tiger Sharks-LE                  58.65  
                  28.01       58.65 (30.64)                                        
101 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM                58.66  
                  28.30       58.66 (30.36)                                        
102 Smrekar, Rachael          15 Greater Pitt-AM                  58.71  
                  27.72       58.71 (30.99)                                        
103 Ballock, Hannah           17 USC-LE                           58.76  
                  27.58       58.76 (31.18)                                        
104 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                  58.82  
                  28.30       58.82 (30.52)                                        
105 Thombs, Hannah            17 Spire Lesd-LE                    58.87  
                  27.97       58.87 (30.90)                                        
106 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM                  58.89  
                  28.99       58.89 (29.90)                                        
107 Hornis, Marscha           17 Hudson Heat-LE                   58.91  
                  28.44       58.91 (30.47)                                        
108 Neff, Sarah               17 Lakewood-LE                      59.06  
                  28.30       59.06 (30.76)                                        
109 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE                   59.08  
                  28.38       59.08 (30.70)                                        
110 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM               59.10  
                  27.73       59.10 (31.37)                                        
111 Carmon, Emily             15 Lakewood-LE                      59.29  
                  28.79       59.29 (30.50)                                        
112 Klug, Natalie             15 USC-LE                           59.49  
                  28.79       59.49 (30.70)                                        
113 Washabaugh, Claire        15 Allegheny North-AM               59.51  
                  29.01       59.51 (30.50)                                        
114 Lee, Nora                 17 Lake Shore-LE                    59.53  
                  28.05       59.53 (31.48)                                        
115 Hirsh, Jessica            16 Bethel Park-AM                   59.54  
                  28.18       59.54 (31.36)                                        
116 Crowley, Casey            15 B3-LE                            59.56  
                  28.61       59.56 (30.95)                                        
117 Albrecht, Kelsey          15 Tonawanda Titans-NI              59.58  
                  28.59       59.58 (30.99)                                        
117 Cauley, Jessica           15 Millcreek-AM                     59.58  
                  28.75       59.58 (30.83)                                        
119 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                    59.68  
                  28.70       59.68 (30.98)                                        
120 Burke, Delaney            16 Upper St. Clair-AM               59.82  
                  29.03       59.82 (30.79)                                        
121 McClellan, Taylor         15 Allegheny North-AM               59.83  
                  28.29       59.83 (31.54)                                        
122 Sagasta, Julia            15 Tonawanda Titans-NI              59.86  
                  28.99       59.86 (30.87)                                        
123 Kovacicek, Cassidy        16 Chartiers Valley-AM              59.90  
                  28.68       59.90 (31.22)                                        
124 Clark, Maura              15 Fox Chapel-AM                    59.91  
                  28.87       59.91 (31.04)                                        
125 George, Alex              17 Countryside Y-OH               1:00.00  
                  28.57     1:00.00 (31.43)                                        
125 Hoffman, Aubrey           18 Bethel Park-AM                 1:00.00  
                  28.89     1:00.00 (31.11)                                        
127 Amstutz, Allyson          15 Wooster-LE                     1:00.03  
                  29.53     1:00.03 (30.50)                                        
128 Mitcheltree, Sydney       15 Upper St. Clair-AM             1:00.24  
                  28.79     1:00.24 (31.45)                                        
129 Wright, Mallory           15 Bethel Park-AM                 1:00.40  
                  29.22     1:00.40 (31.18)                                        
130 Shinn, Hannah             18 ULESD-LE                       1:00.48  
                  28.62     1:00.48 (31.86)                                        
131 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM                1:00.69  
                  29.20     1:00.69 (31.49)                                        
132 Rubio, Abby               16 Allegheny North-AM             1:00.70  
                  28.77     1:00.70 (31.93)                                        
133 Vighetti, Maria           15 Bethel Park-AM                 1:00.72  
                  29.32     1:00.72 (31.40)                                        
134 Dunne, Theresa            17 Lake Shore-LE                  1:00.75  
                  28.81     1:00.75 (31.94)                                        
135 Torres, Leslie            15 Ridgewood Y-LE                 1:00.81  
                  28.96     1:00.81 (31.85)                                        
135 Grimm, Baily              17 Peters Township-AM             1:00.81  
                  29.15     1:00.81 (31.66)                                        
137 Doyle, Brenna             17 Bethel Park-AM                 1:00.85  
                  29.03     1:00.85 (31.82)                                        
138 Jaffe, Emily              15 Fox Chapel-AM                  1:00.87  
                  29.20     1:00.87 (31.67)                                        
139 Dunne, Helen              15 Lake Shore-LE                  1:01.02  
                  29.43     1:01.02 (31.59)                                        
140 Synan, Nicole             15 Jcc Sailfish-AM                1:01.09  
                  29.12     1:01.09 (31.97)                                        
141 Wassell, Mary             16 Millcreek-AM                   1:01.18  
                  29.05     1:01.18 (32.13)                                        
142 Neft, Sierra              17 Moon Aqua Club-AM              1:01.19  
                  29.08     1:01.19 (32.11)                                        
143 Gonda, Sarah              16 Penguin Swimming-LE            1:01.30  
                  29.18     1:01.30 (32.12)                                        
144 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                  1:01.68  
                  29.52     1:01.68 (32.16)                                        
145 Braun, Johonna            17 Ucavalier SC-AM                1:01.80  
                  29.60     1:01.80 (32.20)                                        
146 Judy, Anah                15 Lakewood-LE                    1:01.90  
                  29.66     1:01.90 (32.24)                                        
147 Olander, Madison          16 Moon Aqua Club-AM              1:01.91  
                  29.31     1:01.91 (32.60)                                        
148 Hudson, Sarah             15 Jcc Sailfish-AM                1:02.21  
                  29.79     1:02.21 (32.42)                                        
149 Bermingham, Shannon       15 Town Wreckers-NI               1:02.26  
                  29.71     1:02.26 (32.55)                                        
150 Forsythe, Abigail         15 Spire Lesd-LE                  1:02.49  
                  29.92     1:02.49 (32.57)                                        
151 Schott, Logan             17 Chartiers Valley-AM            1:02.55  
                  30.33     1:02.55 (32.22)                                        
152 Ebel, Carolyn             16 Jcc Sailfish-AM                1:02.65  
                  29.85     1:02.65 (32.80)                                        
153 Hulburt, Sarah            27 Un-Le-LE                       1:04.39  
                  26.66     1:04.39 (37.73)                                        
154 Olbum, Orly               17 Jcc Sailfish-AM                1:04.40  
                  30.45     1:04.40 (33.95)                                        
155 Love, Alissa              17 Greater Pitt-AM                1:04.94  
                  30.31     1:04.94 (34.63)                                        
156 Bergman, Emily            16 Chartiers Valley-AM            1:06.75  
                  32.08     1:06.75 (34.67)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.32  11/17/2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM                
Pool Records:   1:48.32  11/17/2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM      1:49.22    1:48.32! 
                  25.52       52.58 (27.06)     1:20.36 (27.78)     1:48.32 (27.96)
  2 Heller, Lauren            14 ULESD-LE             1:54.20    1:49.49  
                  25.83       53.48 (27.65)     1:21.48 (28.00)     1:49.49 (28.01)
  3 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM        1:49.30    1:49.50  
                  26.49       54.24 (27.75)     1:22.21 (27.97)     1:49.50 (27.29)
  4 Miller, Katie             17 Firestone-LE         1:53.91    1:51.16  
                  26.55       54.60 (28.05)     1:23.13 (28.53)     1:51.16 (28.03)
  5 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE        1:53.81    1:51.63  
                  25.99       53.46 (27.47)     1:22.17 (28.71)     1:51.63 (29.46)
  6 Babbin, Kathryn           18 Spire Lesd-LE        1:54.12    1:53.67  
                  27.02       55.73 (28.71)     1:25.07 (29.34)     1:53.67 (28.60)
  7 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE             1:56.45    1:54.83  
                  26.69       55.98 (29.29)     1:25.44 (29.46)     1:54.83 (29.39)
  8 Sowinski, Monica          15 Greater Latrobe-AM   1:55.94    1:55.93  
                  26.10       54.96 (28.86)     1:25.05 (30.09)     1:55.93 (30.88)
  9 Coy, Maria                15 Marlins-LE           1:56.68    1:56.69  
                  27.26       56.86 (29.60)     1:27.09 (30.23)     1:56.69 (29.60)
 10 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH     1:55.65    1:57.83  
                  26.83       56.64 (29.81)     1:27.31 (30.67)     1:57.83 (30.52)
B - Final
 11 McNichols, Macie          16 Lakewood-LE          1:57.70    1:53.14  
                  26.14       55.08 (28.94)     1:24.30 (29.22)     1:53.14 (28.84)
 12 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE       1:57.93    1:53.71  
                  26.60       55.46 (28.86)     1:24.88 (29.42)     1:53.71 (28.83)
 13 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE           1:57.15    1:55.18  
                  27.18       56.22 (29.04)     1:26.06 (29.84)     1:55.18 (29.12)
 14 Song, Jade                16 Allegheny North-AM   1:57.49    1:55.64  
                  26.95       56.01 (29.06)     1:25.45 (29.44)     1:55.64 (30.19)
 15 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM   1:57.34    1:55.87  
                  26.88       56.28 (29.40)     1:26.35 (30.07)     1:55.87 (29.52)
 16 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM      1:57.93    1:56.61  
                  27.19       57.10 (29.91)     1:27.17 (30.07)     1:56.61 (29.44)
 17 Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE        1:57.11    1:57.99  
                  27.20       57.07 (29.87)     1:27.53 (30.46)     1:57.99 (30.46)
 18 Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM      1:58.36    1:58.06  
                  27.81       57.62 (29.81)     1:28.00 (30.38)     1:58.06 (30.06)
 19 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE        1:58.60    1:58.14  
                  27.62       57.80 (30.18)     1:28.41 (30.61)     1:58.14 (29.73)
 20 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM       1:58.25    1:58.28  
                  27.45       57.76 (30.31)     1:28.44 (30.68)     1:58.28 (29.84)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.32  11/17/2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM                
Pool Records:   1:48.32  11/17/2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM                 1:49.22  
                  25.92       53.46 (27.54)     1:21.55 (28.09)     1:49.22 (27.67)
  2 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                   1:49.30  
                  25.65       53.24 (27.59)     1:21.54 (28.30)     1:49.30 (27.76)
  3 Johnson, Kaitlyn          23 Spire Lesd-LE                   1:52.33  
                  26.12       54.95 (28.83)     1:23.17 (28.22)     1:52.33 (29.16)
  4 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE                   1:53.81  
                  26.54       55.41 (28.87)     1:24.40 (28.99)     1:53.81 (29.41)
  5 Miller, Katie             17 Firestone-LE                    1:53.91  
                  26.87       55.90 (29.03)     1:25.19 (29.29)     1:53.91 (28.72)
  6 Babbin, Kathryn           18 Spire Lesd-LE                   1:54.12  
                  27.37       56.26 (28.89)     1:25.45 (29.19)     1:54.12 (28.67)
  7 Heller, Lauren            14 ULESD-LE                        1:54.20  
                  26.94       55.95 (29.01)     1:24.88 (28.93)     1:54.20 (29.32)
  8 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH                1:55.65  
                  26.84       56.11 (29.27)     1:25.82 (29.71)     1:55.65 (29.83)
  9 Sowinski, Monica          15 Greater Latrobe-AM              1:55.94  
                  26.46       55.51 (29.05)     1:25.60 (30.09)     1:55.94 (30.34)
 10 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE                        1:56.45  
                  26.75       56.58 (29.83)     1:26.61 (30.03)     1:56.45 (29.84)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Coy, Maria                15 Marlins-LE                      1:56.68  
                  27.05       56.98 (29.93)     1:27.32 (30.34)     1:56.68 (29.36)
 12 Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE                   1:57.11  
                  27.08       56.77 (29.69)     1:27.10 (30.33)     1:57.11 (30.01)
 13 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                      1:57.15  
                  27.51       57.17 (29.66)     1:27.26 (30.09)     1:57.15 (29.89)
 14 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM              1:57.34  
                  27.76       57.95 (30.19)     1:28.32 (30.37)     1:57.34 (29.02)
 15 Song, Jade                16 Allegheny North-AM              1:57.49  
                  27.27       56.30 (29.03)     1:26.64 (30.34)     1:57.49 (30.85)
 16 McNichols, Macie          16 Lakewood-LE                     1:57.70  
                  27.19       56.90 (29.71)     1:27.17 (30.27)     1:57.70 (30.53)
 17 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                 1:57.93  
                  27.22       57.22 (30.00)     1:27.68 (30.46)     1:57.93 (30.25)
 17 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE                  1:57.93  
                  27.00       56.71 (29.71)     1:27.30 (30.59)     1:57.93 (30.63)
 19 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                  1:58.25  
                  27.92       58.00 (30.08)     1:28.57 (30.57)     1:58.25 (29.68)
 20 Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM                 1:58.36  
                  28.11       58.20 (30.09)     1:28.62 (30.42)     1:58.36 (29.74)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                   1:58.60  
                  27.77       57.71 (29.94)     1:28.19 (30.48)     1:58.60 (30.41)
 22 O'Brien, Natalie          16 Firestone-LE                    1:58.82  
                  27.44       57.26 (29.82)     1:27.75 (30.49)     1:58.82 (31.07)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                   1:59.05  
                  27.59       57.42 (29.83)     1:28.44 (31.02)     1:59.05 (30.61)
 24 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM             1:59.16  
                  27.98       58.51 (30.53)     1:28.88 (30.37)     1:59.16 (30.28)
 25 Owens, Kayla              17 Greater Latrobe-AM              1:59.33  
                  27.53       57.32 (29.79)     1:28.51 (31.19)     1:59.33 (30.82)
 26 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE             1:59.52  
                  27.71       58.03 (30.32)     1:28.97 (30.94)     1:59.52 (30.55)
 27 Shaffer, Victoria         15 Upper St. Clair-AM              1:59.57  
                  27.26       57.16 (29.90)     1:28.20 (31.04)     1:59.57 (31.37)
 28 Seethaler, Anna           17 Allegheny North-AM              1:59.78  
                  28.11       58.93 (30.82)     1:29.39 (30.46)     1:59.78 (30.39)
 29 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM              1:59.82  
                  27.84       58.11 (30.27)     1:28.93 (30.82)     1:59.82 (30.89)
 30 Kovach, Amber             15 Spire Lesd-LE                   1:59.95  
                  27.21       57.03 (29.82)     1:27.96 (30.93)     1:59.95 (31.99)
 31 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                   2:00.09  
                  28.66       59.30 (30.64)     1:29.98 (30.68)     2:00.09 (30.11)
 32 Beyerl, Kristin           16 Jcc Sailfish-AM                 2:00.26  
                  27.88       58.37 (30.49)     1:29.49 (31.12)     2:00.26 (30.77)
 33 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM                 2:00.32  
                  28.45       58.21 (29.76)     1:28.78 (30.57)     2:00.32 (31.54)
 34 Sismour, Meghan           17 Jcc Sailfish-AM                 2:00.36  
                  28.29       58.56 (30.27)     1:29.84 (31.28)     2:00.36 (30.52)
 35 Schilken, Meghan          16 Mt. Lebanon-AM                  2:00.43  
                  27.92       57.85 (29.93)     1:29.00 (31.15)     2:00.43 (31.43)
 36 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                   2:00.85  
                  27.65       58.22 (30.57)     1:29.81 (31.59)     2:00.85 (31.04)
 37 Gan, Connie               17 Hudson Heat-LE                  2:01.02  
                  27.29       57.44 (30.15)     1:29.05 (31.61)     2:01.02 (31.97)
 38 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH                2:01.17  
                  27.77       59.26 (31.49)     1:30.39 (31.13)     2:01.17 (30.78)
 39 Gresser, Emma             17 Firestone-LE                    2:01.19  
                  28.01       58.64 (30.63)     1:30.30 (31.66)     2:01.19 (30.89)
 40 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE               2:01.22  
                  26.81       56.94 (30.13)     1:29.11 (32.17)     2:01.22 (32.11)
 41 Concilus, Marie           16 Jcc Sailfish-AM                 2:01.27  
                  28.44       58.78 (30.34)     1:30.22 (31.44)     2:01.27 (31.05)
 42 Uhrin, Emily              17 Jcc Sailfish-AM                 2:01.35  
                  28.13       58.67 (30.54)     1:30.10 (31.43)     2:01.35 (31.25)
 43 Bishop, Kristen           16 Allegheny North-AM              2:01.36  
                  28.50       59.30 (30.80)     1:30.40 (31.10)     2:01.36 (30.96)
 44 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE                  2:01.45  
                  27.66       58.52 (30.86)     1:30.15 (31.63)     2:01.45 (31.30)
 45 Lo, Cherie                15 B3-LE                           2:01.61  
                  28.29       58.84 (30.55)     1:30.28 (31.44)     2:01.61 (31.33)
 46 Bullen, Kathryn           16 Spire Lesd-LE                   2:01.70  
                  28.15       59.07 (30.92)     1:31.00 (31.93)     2:01.70 (30.70)
 47 DiRienzo, Marissa         15 Town Wreckers-NI                2:01.78  
                  27.33       57.75 (30.42)     1:29.35 (31.60)     2:01.78 (32.43)
 48 Koerwitz, Abby            15 Spire Lesd-LE                   2:01.86  
                  28.30       58.73 (30.43)     1:30.71 (31.98)     2:01.86 (31.15)
 49 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                  2:02.02  
                  27.92       59.06 (31.14)     1:30.98 (31.92)     2:02.02 (31.04)
 50 Defrancesco, Gina         17 Greater Latrobe-AM              2:02.20  
                  28.78       59.66 (30.88)     1:31.01 (31.35)     2:02.20 (31.19)
 51 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE                   2:02.24  
                  28.53       59.50 (30.97)     1:31.11 (31.61)     2:02.24 (31.13)
 52 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                        2:02.27  
                  28.28       59.30 (31.02)     1:30.97 (31.67)     2:02.27 (31.30)
 53 Auckley, Elizabeth        16 Lakewood-LE                     2:02.40  
                  28.38       59.03 (30.65)     1:30.58 (31.55)     2:02.40 (31.82)
 54 Lautenschleger, Dana      16 Solon Stars-LE                  2:02.46  
                  28.11       59.24 (31.13)     1:31.01 (31.77)     2:02.46 (31.45)
 55 Wong, Anna                16 Solon Stars-LE                  2:02.77  
                  28.01       58.85 (30.84)     1:30.76 (31.91)     2:02.77 (32.01)
 56 Rosiak, Haley             15 Ulakewood Rec-LE                2:02.90  
                  27.55       58.56 (31.01)     1:30.91 (32.35)     2:02.90 (31.99)
 57 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                   2:03.03  
                  28.64       59.65 (31.01)     1:31.59 (31.94)     2:03.03 (31.44)
 58 Brickner, Charlie         15 Allegheny North-AM              2:03.19  
                  28.01       59.10 (31.09)     1:31.07 (31.97)     2:03.19 (32.12)
 59 Yonek, Becca              15 Bethel Park-AM                  2:03.46  
                  29.04     1:00.14 (31.10)     1:31.80 (31.66)     2:03.46 (31.66)
 60 Eulinberg, Iman           15 Spire Lesd-LE                   2:03.62  
                  27.57       58.76 (31.19)     1:31.54 (32.78)     2:03.62 (32.08)
 61 Hirsh, Jessica            16 Bethel Park-AM                  2:03.79  
                  28.63       59.65 (31.02)     1:31.58 (31.93)     2:03.79 (32.21)
 62 Caso, Makayla             16 Jcc Sailfish-AM                 2:03.81  
                  28.42     1:00.06 (31.64)     1:32.09 (32.03)     2:03.81 (31.72)
 63 Motch, Mary               15 Solon Stars-LE                  2:03.91  
                  27.67       58.85 (31.18)     1:31.68 (32.83)     2:03.91 (32.23)
 63 Rice, Nevie               15 Countryside Y-OH                2:03.91  
                  27.53       59.07 (31.54)     1:31.73 (32.66)     2:03.91 (32.18)
 65 Theobald, Paige           18 Countryside Y-OH                2:04.08  
                  28.27       59.59 (31.32)     1:32.07 (32.48)     2:04.08 (32.01)
 66 D'Amico, Halle            15 Solon Stars-LE                  2:04.21  
                  28.40       59.81 (31.41)     1:32.51 (32.70)     2:04.21 (31.70)
 67 Snyder, Danielle          16 UMIST-AM                        2:04.22  
                  29.21     1:01.11 (31.90)     1:33.17 (32.06)     2:04.22 (31.05)
 68 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                  2:04.46  
                  28.84     1:00.21 (31.37)     1:32.25 (32.04)     2:04.46 (32.21)
 69 Glunt, Victoria           15 Spire Lesd-LE                   2:04.63  
                  28.45     1:00.14 (31.69)     1:32.54 (32.40)     2:04.63 (32.09)
 70 Rauch, Hannah             15 Town Wreckers-NI                2:04.92  
                  28.61     1:00.18 (31.57)     1:32.84 (32.66)     2:04.92 (32.08)
 71 Doerrer, Angela           17 Hudson Heat-LE                  2:05.14  
                  28.76       59.86 (31.10)     1:32.23 (32.37)     2:05.14 (32.91)
 72 Iosue, Alexandra          16 Spire Lesd-LE                   2:05.21  
                  29.13     1:00.79 (31.66)     1:33.41 (32.62)     2:05.21 (31.80)
 73 Steele, Lauren            17 Solon Stars-LE                  2:05.42  
                  27.87       59.13 (31.26)     1:31.84 (32.71)     2:05.42 (33.58)
 74 Carmon, Emily             15 Lakewood-LE                     2:05.62  
                  28.93     1:00.62 (31.69)     1:33.10 (32.48)     2:05.62 (32.52)
 75 Dunne, Helen              15 Lake Shore-LE                   2:06.08  
                  29.42     1:01.45 (32.03)     1:33.81 (32.36)     2:06.08 (32.27)
 76 Rubio, Abby               16 Allegheny North-AM              2:06.23  
                  28.48     1:00.24 (31.76)     1:33.55 (33.31)     2:06.23 (32.68)
 77 Bailey, Brooke            15 Penguin Swimming-LE             2:06.27  
                  29.70     1:02.01 (32.31)     1:34.41 (32.40)     2:06.27 (31.86)
 78 George, Alex              17 Countryside Y-OH                2:06.33  
                  28.65     1:00.33 (31.68)     1:33.27 (32.94)     2:06.33 (33.06)
 79 Klomp, Rylee              17 Erie Aquatics-AM                2:06.64  
                  28.62     1:00.01 (31.39)     1:33.29 (33.28)     2:06.64 (33.35)
 80 Norehad, Jennifer         17 Lake Shore-LE                   2:06.70  
                  28.62     1:00.65 (32.03)     1:33.89 (33.24)     2:06.70 (32.81)
 81 Hoffman, Aubrey           18 Bethel Park-AM                  2:06.71  
                  28.96     1:00.64 (31.68)     1:33.59 (32.95)     2:06.71 (33.12)
 82 Jaffe, Emily              15 Fox Chapel-AM                   2:06.79  
                  29.00     1:00.66 (31.66)     1:34.13 (33.47)     2:06.79 (32.66)
 83 Cahalan, Shannon          15 Firestone-LE                    2:06.80  
                  29.45     1:01.39 (31.94)     1:33.98 (32.59)     2:06.80 (32.82)
 84 Clark, Maura              15 Fox Chapel-AM                   2:06.81  
                  28.58     1:00.03 (31.45)     1:33.24 (33.21)     2:06.81 (33.57)
 85 Sagasta, Julia            15 Tonawanda Titans-NI             2:06.86  
                  29.58     1:01.77 (32.19)     1:34.09 (32.32)     2:06.86 (32.77)
 86 Krigger, Arielle          17 Allegheny North-AM              2:07.00  
                  28.46     1:00.61 (32.15)     1:34.34 (33.73)     2:07.00 (32.66)
 87 Farley, Miranda           15 Ridgewood Y-LE                  2:07.07  
                  29.16     1:01.02 (31.86)     1:34.53 (33.51)     2:07.07 (32.54)
 88 Smrekar, Rachael          15 Greater Pitt-AM                 2:07.13  
                  29.26     1:01.98 (32.72)     1:34.77 (32.79)     2:07.13 (32.36)
 89 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                 2:07.54  
                  28.76     1:00.67 (31.91)     1:33.94 (33.27)     2:07.54 (33.60)
 90 Bogdanski, Veronica       15 Mt. Lebanon-AM                  2:07.59  
                  28.41       59.95 (31.54)     1:33.46 (33.51)     2:07.59 (34.13)
 91 Hornis, Marscha           17 Hudson Heat-LE                  2:07.61  
                  29.02     1:00.82 (31.80)     1:33.89 (33.07)     2:07.61 (33.72)
 92 Hulburt, Sarah            27 Un-Le-LE                        2:07.85  
                  28.29       59.09 (30.80)     1:32.38 (33.29)     2:07.85 (35.47)
 93 Lee, Nora                 17 Lake Shore-LE                   2:08.10  
                  29.39     1:01.39 (32.00)     1:34.61 (33.22)     2:08.10 (33.49)
 94 Herman, Kathy             18 Uerie Aquatics-AM               2:08.27  
                  28.79     1:00.80 (32.01)     1:34.53 (33.73)     2:08.27 (33.74)
 95 Corton, Julia             15 Peters Township-AM              2:09.03  
                  28.39     1:00.52 (32.13)     1:34.88 (34.36)     2:09.03 (34.15)
 96 Burke, Delaney            16 Upper St. Clair-AM              2:09.23  
                  29.39     1:02.14 (32.75)     1:36.09 (33.95)     2:09.23 (33.14)
 97 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM               2:09.35  
                  28.81     1:01.15 (32.34)     1:35.19 (34.04)     2:09.35 (34.16)
 98 Olander, Madison          16 Moon Aqua Club-AM               2:09.55  
                  29.02     1:01.46 (32.44)     1:35.38 (33.92)     2:09.55 (34.17)
 99 Granger, Caroline         16 SwimStrong-LE                   2:09.60  
                  28.92     1:01.69 (32.77)     1:35.64 (33.95)     2:09.60 (33.96)
100 Francis, Sarah            17 Moon Aqua Club-AM               2:09.63  
                  28.72     1:00.81 (32.09)     1:35.08 (34.27)     2:09.63 (34.55)
101 Schott, Logan             17 Chartiers Valley-AM             2:12.31  
                  30.56     1:04.06 (33.50)     1:38.56 (34.50)     2:12.31 (33.75)
102 Forsythe, Abigail         15 Spire Lesd-LE                   2:12.33  
                  29.83     1:03.27 (33.44)     1:38.23 (34.96)     2:12.33 (34.10)
103 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                   2:13.48  
                  29.16     1:02.52 (33.36)     1:38.21 (35.69)     2:13.48 (35.27)
104 Ebel, Carolyn             16 Jcc Sailfish-AM                 2:16.02  
                  30.68     1:04.27 (33.59)     1:39.89 (35.62)     2:16.02 (36.13)
105 Bergman, Emily            16 Chartiers Valley-AM             2:21.45  
                  31.84     1:07.21 (35.37)     1:44.28 (37.07)     2:21.45 (37.17)
106 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM                 2:39.21  
                  28.83     1:00.89 (32.06)     1:34.39 (33.50)   2:39.21 (1:04.82)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:41.26        2005 Kate Ziegler - FISH-PV, FISH-PV            
Pool Records:   4:51.97  11/18/2012 Carrie Bencic, SPIRE LESD                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bencic, Carrie            18 Spire Lesd-LE                  4:51.97  
                  26.52       55.79 (29.27)     1:25.11 (29.32)     1:54.76 (29.65)
        2:24.20 (29.44)     2:53.85 (29.65)     3:23.65 (29.80)     3:53.68 (30.03)
        4:23.39 (29.71)     4:51.97 (28.58)                                        
  2 Babbin, Kathryn           18 Spire Lesd-LE                  4:59.69  
                  27.78       57.39 (29.61)     1:27.36 (29.97)     1:57.71 (30.35)
        2:28.21 (30.50)     2:58.66 (30.45)     3:29.01 (30.35)     3:59.45 (30.44)
        4:30.10 (30.65)     4:59.69 (29.59)                                        
  3 Heller, Lauren            14 ULESD-LE                       5:03.23  
                  27.35       57.45 (30.10)     1:27.87 (30.42)     1:58.52 (30.65)
        2:29.51 (30.99)     3:00.59 (31.08)     3:31.64 (31.05)     4:02.61 (30.97)
        4:33.46 (30.85)     5:03.23 (29.77)                                        
  4 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                 5:07.02  
                  28.47       59.37 (30.90)     1:30.46 (31.09)     2:01.66 (31.20)
        2:32.40 (30.74)     3:03.15 (30.75)     3:34.34 (31.19)     4:05.39 (31.05)
        4:36.26 (30.87)     5:07.02 (30.76)                                        
  5 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE                  5:08.62  
                  27.88       57.53 (29.65)     1:28.15 (30.62)     1:59.22 (31.07)
        2:30.76 (31.54)     3:02.51 (31.75)     3:34.30 (31.79)     4:05.83 (31.53)
        4:37.77 (31.94)     5:08.62 (30.85)                                        
  6 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                  5:09.39  
                  28.53       59.34 (30.81)     1:30.85 (31.51)     2:02.37 (31.52)
        2:33.69 (31.32)     3:04.75 (31.06)     3:36.06 (31.31)     4:07.28 (31.22)
        4:38.47 (31.19)     5:09.39 (30.92)                                        
  7 Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM                5:09.76  
                  28.61       59.75 (31.14)     1:31.19 (31.44)     2:02.58 (31.39)
        2:34.21 (31.63)     3:05.76 (31.55)     3:37.11 (31.35)     4:08.55 (31.44)
        4:39.88 (31.33)     5:09.76 (29.88)                                        
  8 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE                       5:10.07  
                  27.98       59.19 (31.21)     1:30.24 (31.05)     2:01.78 (31.54)
        2:33.26 (31.48)     3:04.88 (31.62)     3:36.71 (31.83)     4:08.24 (31.53)
        4:39.69 (31.45)     5:10.07 (30.38)                                        
  9 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                  5:10.33  
                  29.40     1:01.25 (31.85)     1:33.09 (31.84)     2:05.01 (31.92)
        2:36.72 (31.71)     3:07.93 (31.21)     3:38.92 (30.99)     4:09.98 (31.06)
        4:40.65 (30.67)     5:10.33 (29.68)                                        
 10 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                  5:10.88  
                  28.07       58.59 (30.52)     1:30.13 (31.54)     2:02.05 (31.92)
        2:33.69 (31.64)     3:05.39 (31.70)     3:36.85 (31.46)     4:08.25 (31.40)
        4:39.80 (31.55)     5:10.88 (31.08)                                        
 11 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                  5:12.12  
                  27.95       58.86 (30.91)     1:29.96 (31.10)     2:01.54 (31.58)
        2:33.12 (31.58)     3:04.61 (31.49)     3:36.83 (32.22)     4:09.06 (32.23)
        4:40.97 (31.91)     5:12.12 (31.15)                                        
 12 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                5:14.52  
                  28.54       59.97 (31.43)     1:31.82 (31.85)     2:04.12 (32.30)
        2:36.29 (32.17)     3:08.48 (32.19)     3:40.49 (32.01)     4:12.57 (32.08)
        4:44.64 (32.07)     5:14.52 (29.88)                                        
 13 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE            5:14.58  
                  28.88     1:00.50 (31.62)     1:32.65 (32.15)     2:04.95 (32.30)
        2:37.16 (32.21)     3:09.40 (32.24)     3:41.57 (32.17)     4:13.25 (31.68)
        4:43.71 (30.46)     5:14.58 (30.87)                                        
 14 Sismour, Meghan           17 Jcc Sailfish-AM                5:15.10  
                  28.72       59.66 (30.94)     1:31.56 (31.90)     2:03.75 (32.19)
        2:35.93 (32.18)     3:08.10 (32.17)     3:40.35 (32.25)     4:12.32 (31.97)
        4:44.21 (31.89)     5:15.10 (30.89)                                        
 15 Coy, Maria                15 Marlins-LE                     5:15.36  
                  29.04     1:00.78 (31.74)     1:33.26 (32.48)     2:05.57 (32.31)
        2:37.66 (32.09)     3:09.81 (32.15)     3:41.49 (31.68)     4:13.43 (31.94)
        4:44.88 (31.45)     5:15.36 (30.48)                                        
 16 Song, Jade                16 Allegheny North-AM             5:15.65  
                  28.33       59.26 (30.93)     1:30.92 (31.66)     2:03.59 (32.67)
        2:35.33 (31.74)     3:07.31 (31.98)     3:39.14 (31.83)     4:11.86 (32.72)
        4:44.42 (32.56)     5:15.65 (31.23)                                        
 17 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE                 5:16.32  
                  28.46     1:00.29 (31.83)     1:32.26 (31.97)     2:04.29 (32.03)
        2:35.98 (31.69)     3:08.39 (32.41)     3:41.02 (32.63)     4:13.68 (32.66)
        4:45.44 (31.76)     5:16.32 (30.88)                                        
 18 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM                5:17.64  
                  28.79       59.10 (30.31)     1:30.72 (31.62)     2:02.55 (31.83)
        2:34.85 (32.30)     3:07.44 (32.59)     3:39.85 (32.41)     4:12.62 (32.77)
        4:45.40 (32.78)     5:17.64 (32.24)                                        
 19 McNichols, Macie          16 Lakewood-LE                    5:18.17  
                  28.17       59.43 (31.26)     1:31.39 (31.96)     2:03.45 (32.06)
        2:35.96 (32.51)     3:08.87 (32.91)     3:41.58 (32.71)     4:14.14 (32.56)
        4:46.45 (32.31)     5:18.17 (31.72)                                        
 20 Beyerl, Kristin           16 Jcc Sailfish-AM                5:18.67  
                  29.42     1:00.83 (31.41)     1:32.74 (31.91)     2:04.32 (31.58)
        2:35.94 (31.62)     3:08.08 (32.14)     3:40.66 (32.58)     4:13.61 (32.95)
        4:46.61 (33.00)     5:18.67 (32.06)                                        
 21 Yonek, Becca              15 Bethel Park-AM                 5:19.81  
                  29.81     1:02.15 (32.34)     1:34.95 (32.80)     2:07.77 (32.82)
        2:40.10 (32.33)     3:11.96 (31.86)     3:43.95 (31.99)     4:16.39 (32.44)
        4:48.48 (32.09)     5:19.81 (31.33)                                        
 22 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                     5:20.55  
                  30.18     1:03.72 (33.54)     1:36.50 (32.78)     2:09.35 (32.85)
        2:41.93 (32.58)     3:14.52 (32.59)     3:46.98 (32.46)     4:19.35 (32.37)
        4:50.97 (31.62)     5:20.55 (29.58)                                        
 23 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE                  5:20.80  
                  29.97     1:02.38 (32.41)     1:34.99 (32.61)     2:07.36 (32.37)
        2:40.07 (32.71)     3:12.51 (32.44)     3:45.25 (32.74)     4:18.08 (32.83)
        4:50.82 (32.74)     5:20.80 (29.98)                                        
 24 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                  5:21.08  
                  29.23     1:01.25 (32.02)     1:34.29 (33.04)     2:07.46 (33.17)
        2:39.82 (32.36)     3:12.29 (32.47)     3:44.76 (32.47)     4:17.20 (32.44)
        4:49.60 (32.40)     5:21.08 (31.48)                                        
 25 Concilus, Marie           16 Jcc Sailfish-AM                5:21.61  
                  29.70     1:02.27 (32.57)     1:34.06 (31.79)     2:06.32 (32.26)
        2:38.39 (32.07)     3:11.07 (32.68)     3:43.77 (32.70)     4:16.66 (32.89)
        4:49.61 (32.95)     5:21.61 (32.00)                                        
 26 Defrancesco, Gina         17 Greater Latrobe-AM             5:22.31  
                  29.40     1:01.32 (31.92)     1:33.44 (32.12)     2:06.26 (32.82)
        2:39.05 (32.79)     3:11.74 (32.69)     3:44.73 (32.99)     4:17.41 (32.68)
        4:49.91 (32.50)     5:22.31 (32.40)                                        
 27 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                       5:24.31  
                  28.75     1:00.28 (31.53)     1:32.41 (32.13)     2:05.41 (33.00)
        2:38.91 (33.50)     3:12.36 (33.45)     3:45.63 (33.27)     4:19.11 (33.48)
        4:52.09 (32.98)     5:24.31 (32.22)                                        
 28 Forsythe, Taylor          17 Spire Lesd-LE                  5:26.92  
                  29.72     1:01.88 (32.16)     1:34.35 (32.47)     2:07.44 (33.09)
        2:40.35 (32.91)     3:13.29 (32.94)     3:46.29 (33.00)     4:19.62 (33.33)
        4:53.51 (33.89)     5:26.92 (33.41)                                        
 29 Lautenschleger, Dana      16 Solon Stars-LE                 5:27.10  
                  29.75     1:01.74 (31.99)     1:34.63 (32.89)     2:07.74 (33.11)
        2:41.01 (33.27)     3:14.70 (33.69)     3:47.93 (33.23)     4:21.19 (33.26)
        4:54.54 (33.35)     5:27.10 (32.56)                                        
 30 Hoffman, Aubrey           18 Bethel Park-AM                 5:27.28  
                  30.05     1:02.92 (32.87)     1:36.12 (33.20)     2:09.26 (33.14)
        2:42.58 (33.32)     3:15.98 (33.40)     3:49.26 (33.28)     4:22.23 (32.97)
        4:55.05 (32.82)     5:27.28 (32.23)                                        
 31 Koerwitz, Abby            15 Spire Lesd-LE                  5:27.73  
                  28.67     1:00.86 (32.19)     1:34.16 (33.30)     2:07.45 (33.29)
        2:40.43 (32.98)     3:13.80 (33.37)     3:47.67 (33.87)     4:21.50 (33.83)
        4:55.19 (33.69)     5:27.73 (32.54)                                        
 32 Theobald, Paige           18 Countryside Y-OH               5:28.86  
                  29.25     1:01.24 (31.99)     1:33.74 (32.50)     2:06.77 (33.03)
        2:39.95 (33.18)     3:13.93 (33.98)     3:47.57 (33.64)     4:21.82 (34.25)
        4:55.69 (33.87)     5:28.86 (33.17)                                        
 33 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM             5:30.11  
                  30.26     1:03.05 (32.79)     1:36.42 (33.37)     2:09.93 (33.51)
        2:43.36 (33.43)     3:16.79 (33.43)     3:50.49 (33.70)     4:23.89 (33.40)
        4:57.05 (33.16)     5:30.11 (33.06)                                        
 34 George, Alex              17 Countryside Y-OH               5:31.89  
                  30.15     1:03.47 (33.32)     1:37.27 (33.80)     2:10.94 (33.67)
        2:44.82 (33.88)     3:18.43 (33.61)     3:51.97 (33.54)     4:25.37 (33.40)
        4:58.70 (33.33)     5:31.89 (33.19)                                        
 35 Rubio, Abby               16 Allegheny North-AM             5:33.06  
                  30.65     1:04.01 (33.36)     1:37.76 (33.75)     2:11.23 (33.47)
        2:44.47 (33.24)     3:18.34 (33.87)     3:51.90 (33.56)     4:26.20 (34.30)
        4:59.87 (33.67)     5:33.06 (33.19)                                        
 36 Iosue, Alexandra          16 Spire Lesd-LE                  5:33.89  
                  30.66     1:03.76 (33.10)     1:37.45 (33.69)     2:10.64 (33.19)
        2:44.40 (33.76)     3:18.29 (33.89)     3:52.49 (34.20)     4:26.73 (34.24)
        5:00.71 (33.98)     5:33.89 (33.18)                                        
 37 Olander, Madison          16 Moon Aqua Club-AM              5:42.99  
                  29.79     1:02.83 (33.04)     1:37.31 (34.48)     2:12.35 (35.04)
        2:47.61 (35.26)     3:22.89 (35.28)     3:58.07 (35.18)     4:33.51 (35.44)
        5:09.10 (35.59)     5:42.99 (33.89)                                        
 38 Burke, Delaney            16 Upper St. Clair-AM             5:45.71  
                  31.23     1:05.26 (34.03)     1:39.61 (34.35)     2:15.05 (35.44)
        2:50.37 (35.32)     3:25.79 (35.42)     4:01.93 (36.14)     4:37.87 (35.94)
        5:12.22 (34.35)     5:45.71 (33.49)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 15:46.82        2005 Kate Ziegler FISH-PV, FISH-PV             
Pool Records:   15:57.21  11/16/2012 Leah Smith, JCC Sailfish-AM               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM               15:57.21  
                  26.42       55.13 (28.71)     1:24.38 (29.25)     1:53.68 (29.30)
        2:23.19 (29.51)     2:52.45 (29.26)     3:22.14 (29.69)     3:51.34 (29.20)
        4:20.78 (29.44)     4:50.23 (29.45)     5:19.50 (29.27)     5:48.91 (29.41)
        6:18.06 (29.15)     6:47.58 (29.52)     7:16.98 (29.40)     7:46.13 (29.15)
        8:15.27 (29.14)     8:44.58 (29.31)     9:13.65 (29.07)     9:42.63 (28.98)
       10:11.65 (29.02)    10:40.86 (29.21)    11:09.91 (29.05)    11:39.07 (29.16)
       12:08.00 (28.93)    12:37.11 (29.11)    13:06.04 (28.93)    13:34.98 (28.94)
       14:03.92 (28.94)    14:32.73 (28.81)    15:01.51 (28.78)    15:29.86 (28.35)
       15:57.21 (27.35)
  2 Bencic, Carrie            18 Spire Lesd-LE                 17:14.02  
                  28.43       58.70 (30.27)     1:29.60 (30.90)     2:00.72 (31.12)
        2:31.94 (31.22)     3:03.14 (31.20)     3:34.26 (31.12)     4:05.51 (31.25)
        4:37.27 (31.76)     5:08.65 (31.38)     5:40.13 (31.48)     6:11.49 (31.36)
        6:42.81 (31.32)     7:14.25 (31.44)     7:45.95 (31.70)     8:17.58 (31.63)
        8:49.20 (31.62)     9:20.75 (31.55)     9:52.23 (31.48)    10:24.19 (31.96)
       10:55.93 (31.74)    11:27.13 (31.20)    11:58.77 (31.64)    12:30.26 (31.49)
       13:02.09 (31.83)    13:33.84 (31.75)    14:05.53 (31.69)    14:36.80 (31.27)
       15:08.33 (31.53)    15:40.01 (31.68)    16:11.47 (31.46)    16:42.84 (31.37)
       17:14.02 (31.18)
  3 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                 17:23.34  
                  28.13       58.18 (30.05)     1:28.94 (30.76)     1:59.95 (31.01)
        2:31.14 (31.19)     3:02.77 (31.63)     3:34.32 (31.55)     4:05.94 (31.62)
        4:37.70 (31.76)     5:09.21 (31.51)     5:40.40 (31.19)     6:12.19 (31.79)
        6:43.72 (31.53)     7:15.48 (31.76)     7:47.05 (31.57)     8:18.74 (31.69)
        8:50.31 (31.57)     9:22.12 (31.81)     9:53.82 (31.70)    10:24.67 (30.85)
       11:00.29 (35.62)    11:31.97 (31.68)    12:03.88 (31.91)    12:35.71 (31.83)
       13:07.72 (32.01)    13:39.75 (32.03)    14:12.15 (32.40)    14:44.22 (32.07)
       15:16.48 (32.26)    15:48.57 (32.09)    16:20.79 (32.22)    16:52.73 (31.94)
       17:23.34 (30.61)
  4 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                 17:29.29  
                  30.02     1:02.33 (32.31)     1:35.00 (32.67)     2:07.70 (32.70)
        2:39.93 (32.23)     3:12.28 (32.35)     3:44.73 (32.45)     4:17.26 (32.53)
        4:49.91 (32.65)     5:22.40 (32.49)     5:54.45 (32.05)     6:26.80 (32.35)
        6:58.79 (31.99)     7:31.09 (32.30)     8:03.15 (32.06)     8:35.46 (32.31)
        9:07.42 (31.96)     9:39.21 (31.79)    10:11.00 (31.79)    10:43.04 (32.04)
       11:14.49 (31.45)    11:45.90 (31.41)    12:17.27 (31.37)    12:48.71 (31.44)
       13:20.17 (31.46)    13:51.64 (31.47)    14:23.21 (31.57)    14:54.68 (31.47)
       15:26.04 (31.36)    15:57.61 (31.57)    16:28.61 (31.00)    16:59.49 (30.88)
       17:29.29 (29.80)
  5 Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM               17:30.86  
                  29.47     1:00.98 (31.51)     1:32.73 (31.75)     2:04.67 (31.94)
        2:36.21 (31.54)     3:08.19 (31.98)     3:40.12 (31.93)     4:11.66 (31.54)
        4:43.14 (31.48)     5:14.81 (31.67)     5:46.91 (32.10)     6:18.81 (31.90)
        6:50.73 (31.92)     7:22.65 (31.92)     7:54.81 (32.16)     8:26.86 (32.05)
        8:58.99 (32.13)     9:31.19 (32.20)    10:03.48 (32.29)    10:35.82 (32.34)
       11:08.49 (32.67)    11:40.85 (32.36)    12:13.09 (32.24)    12:45.26 (32.17)
       13:17.72 (32.46)    13:49.67 (31.95)    14:21.88 (32.21)    14:53.95 (32.07)
       15:26.39 (32.44)    15:57.81 (31.42)    16:28.89 (31.08)    17:00.46 (31.57)
       17:30.86 (30.40)
  6 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                 17:34.79  
                  28.69     1:00.17 (31.48)     1:31.66 (31.49)     2:03.42 (31.76)
        2:34.83 (31.41)     3:06.56 (31.73)     3:38.16 (31.60)     4:09.88 (31.72)
        4:41.53 (31.65)     5:13.45 (31.92)     5:45.26 (31.81)     6:16.91 (31.65)
        6:49.00 (32.09)     7:21.05 (32.05)     7:53.13 (32.08)     8:25.76 (32.63)
        8:57.87 (32.11)     9:29.93 (32.06)    10:02.17 (32.24)    10:34.26 (32.09)
       11:06.78 (32.52)    11:38.99 (32.21)    12:11.39 (32.40)    12:43.91 (32.52)
       13:16.53 (32.62)    13:48.75 (32.22)    14:21.36 (32.61)    14:53.66 (32.30)
       15:25.78 (32.12)    15:58.17 (32.39)    16:30.67 (32.50)    17:02.87 (32.20)
       17:34.79 (31.92)
  7 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM               17:49.49  
                  29.07     1:01.53 (32.46)     1:34.17 (32.64)     2:07.00 (32.83)
        2:39.68 (32.68)     3:12.42 (32.74)     3:44.99 (32.57)     4:17.35 (32.36)
        4:50.19 (32.84)     5:22.59 (32.40)     5:55.38 (32.79)     6:28.25 (32.87)
        7:00.66 (32.41)     7:33.53 (32.87)     8:06.03 (32.50)     8:39.09 (33.06)
        9:11.89 (32.80)     9:44.52 (32.63)    10:17.33 (32.81)    10:49.79 (32.46)
       11:22.34 (32.55)    11:55.43 (33.09)    12:27.59 (32.16)    13:00.06 (32.47)
       13:32.94 (32.88)    14:05.55 (32.61)    14:38.37 (32.82)    15:10.65 (32.28)
       15:43.41 (32.76)    16:15.85 (32.44)    16:47.30 (31.45)    17:19.61 (32.31)
       17:49.49 (29.88)
  8 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM               17:56.32  
                  28.85     1:00.07 (31.22)     1:31.59 (31.52)     2:03.30 (31.71)
        2:35.11 (31.81)     3:07.53 (32.42)     3:39.94 (32.41)     4:12.59 (32.65)
        4:45.52 (32.93)     5:18.36 (32.84)     5:51.43 (33.07)     6:23.98 (32.55)
        6:56.59 (32.61)     7:30.09 (33.50)     8:02.97 (32.88)     8:35.95 (32.98)
        9:09.36 (33.41)     9:42.54 (33.18)    10:15.54 (33.00)    10:48.61 (33.07)
       11:21.63 (33.02)    11:54.43 (32.80)    12:27.65 (33.22)    13:00.61 (32.96)
       13:33.84 (33.23)    14:07.12 (33.28)    14:40.22 (33.10)    15:13.23 (33.01)
       15:46.11 (32.88)    16:18.74 (32.63)    16:51.62 (32.88)    17:24.24 (32.62)
       17:56.32 (32.08)
  9 Colville, Caroline        14 Jcc Sailfish-AM               18:14.67  
                  29.84     1:01.50 (31.66)     1:33.74 (32.24)     2:06.37 (32.63)
        2:38.78 (32.41)     3:11.57 (32.79)     3:44.65 (33.08)     4:17.49 (32.84)
        4:50.42 (32.93)     5:23.67 (33.25)     5:56.70 (33.03)     6:29.85 (33.15)
        7:03.08 (33.23)     7:36.40 (33.32)     8:10.26 (33.86)     8:44.09 (33.83)
        9:17.74 (33.65)     9:51.43 (33.69)    10:25.04 (33.61)    10:58.51 (33.47)
       11:31.76 (33.25)    12:05.28 (33.52)    12:38.66 (33.38)    13:12.26 (33.60)
       13:46.10 (33.84)    14:19.78 (33.68)    14:53.62 (33.84)    15:27.37 (33.75)
       16:01.04 (33.67)    16:34.84 (33.80)    17:08.43 (33.59)    17:41.70 (33.27)
       18:14.67 (32.97)
 10 Grinder, Rollie           14 Countryside Y-OH              18:18.48  
                  28.82     1:01.43 (32.61)     1:34.44 (33.01)     2:07.97 (33.53)
        2:41.40 (33.43)     3:15.01 (33.61)     3:48.50 (33.49)     4:22.20 (33.70)
        4:55.62 (33.42)     5:29.49 (33.87)     6:02.61 (33.12)     6:36.03 (33.42)
        7:09.98 (33.95)     7:43.29 (33.31)     8:16.74 (33.45)     8:50.58 (33.84)
        9:24.00 (33.42)     9:57.66 (33.66)    10:31.41 (33.75)    11:04.72 (33.31)
       11:37.96 (33.24)    12:11.48 (33.52)    12:44.79 (33.31)    13:18.55 (33.76)
       13:51.96 (33.41)    14:25.23 (33.27)    14:58.85 (33.62)    15:33.06 (34.21)
       16:06.19 (33.13)    16:39.96 (33.77)    17:13.30 (33.34)    17:46.70 (33.40)
       18:18.48 (31.78)
 11 Arel, Kelly               14 Fox Chapel-AM                 18:22.52  
                  30.55     1:03.80 (33.25)     1:37.36 (33.56)     2:10.84 (33.48)
        2:44.28 (33.44)     3:17.83 (33.55)     3:51.02 (33.19)     4:24.64 (33.62)
        4:58.26 (33.62)     5:31.86 (33.60)     6:05.22 (33.36)     6:38.55 (33.33)
        7:11.82 (33.27)     7:45.07 (33.25)     8:18.35 (33.28)     8:51.64 (33.29)
        9:25.15 (33.51)     9:58.82 (33.67)    10:32.26 (33.44)    11:05.78 (33.52)
       11:39.18 (33.40)    12:12.88 (33.70)    12:46.41 (33.53)    13:20.05 (33.64)
       13:53.63 (33.58)    14:27.19 (33.56)    15:00.73 (33.54)    15:34.46 (33.73)
       16:08.19 (33.73)    16:42.09 (33.90)    17:15.87 (33.78)    17:49.46 (33.59)
       18:22.52 (33.06)
 12 Sagasta, Julia            15 Tonawanda Titans-NI           18:27.30  
                  30.41     1:03.17 (32.76)     1:36.52 (33.35)     2:10.04 (33.52)
        2:43.62 (33.58)     3:17.14 (33.52)     3:50.54 (33.40)     4:24.01 (33.47)
        4:57.75 (33.74)     5:31.40 (33.65)     6:05.01 (33.61)     6:38.48 (33.47)
        7:12.16 (33.68)     7:45.95 (33.79)     8:19.72 (33.77)     8:53.54 (33.82)
        9:27.64 (34.10)    10:01.61 (33.97)    10:35.65 (34.04)    11:09.16 (33.51)
       11:42.97 (33.81)    12:17.15 (34.18)    12:50.83 (33.68)    13:24.72 (33.89)
       13:58.85 (34.13)    14:33.02 (34.17)    15:06.78 (33.76)    15:40.19 (33.41)
       16:14.52 (34.33)    16:48.21 (33.69)    17:21.75 (33.54)    17:54.74 (32.99)
       18:27.30 (32.56)
 13 Menzer, Brittany          14 Spire Lesd-LE                 18:39.29  
                  29.42     1:01.82 (32.40)     1:35.55 (33.73)     2:09.34 (33.79)
        2:43.14 (33.80)     3:16.75 (33.61)     3:50.59 (33.84)     4:24.58 (33.99)
        4:58.42 (33.84)     5:32.31 (33.89)     6:06.30 (33.99)     6:40.50 (34.20)
        7:14.87 (34.37)     7:48.92 (34.05)     8:23.44 (34.52)     8:57.85 (34.41)
        9:32.42 (34.57)    10:06.77 (34.35)    10:41.09 (34.32)    11:15.31 (34.22)
       11:49.71 (34.40)    12:24.11 (34.40)    12:58.58 (34.47)    13:33.29 (34.71)
       14:07.71 (34.42)    14:42.12 (34.41)    15:16.52 (34.40)    15:51.13 (34.61)
       16:25.77 (34.64)    17:00.02 (34.25)    17:34.16 (34.14)    18:07.27 (33.11)
       18:39.29 (32.02)
 14 George, Alex              17 Countryside Y-OH              18:39.98  
                  30.17     1:03.52 (33.35)     1:37.43 (33.91)     2:11.20 (33.77)
        2:45.28 (34.08)     3:18.88 (33.60)     3:52.65 (33.77)     4:26.43 (33.78)
        5:00.41 (33.98)     5:34.25 (33.84)     6:08.17 (33.92)     6:42.14 (33.97)
        7:15.90 (33.76)     7:49.75 (33.85)     8:23.94 (34.19)     8:58.23 (34.29)
        9:32.40 (34.17)    10:06.73 (34.33)    10:40.90 (34.17)    11:15.19 (34.29)
       11:49.58 (34.39)    12:23.97 (34.39)    12:58.25 (34.28)    13:32.37 (34.12)
       14:06.50 (34.13)    14:40.68 (34.18)    15:15.23 (34.55)    15:49.88 (34.65)
       16:24.09 (34.21)    16:58.50 (34.41)    17:32.71 (34.21)    18:06.72 (34.01)
       18:39.98 (33.26)
 15 Dunne, Theresa            17 Lake Shore-LE                 18:46.42  
                  30.85     1:03.94 (33.09)     1:37.76 (33.82)     2:11.32 (33.56)
        2:44.77 (33.45)     3:18.34 (33.57)     3:52.13 (33.79)     4:25.85 (33.72)
        4:59.46 (33.61)     5:33.32 (33.86)     6:07.29 (33.97)     6:41.08 (33.79)
        7:15.42 (34.34)     7:49.63 (34.21)     8:24.02 (34.39)     8:58.61 (34.59)
        9:33.13 (34.52)    10:07.50 (34.37)    10:41.91 (34.41)    11:16.58 (34.67)
       11:51.50 (34.92)    12:26.04 (34.54)    13:00.91 (34.87)    13:35.66 (34.75)
       14:10.41 (34.75)    14:45.31 (34.90)    15:20.27 (34.96)    15:55.04 (34.77)
       16:29.75 (34.71)    17:04.22 (34.47)    17:38.95 (34.73)    18:13.43 (34.48)
       18:46.42 (32.99)
 16 Wenger, Sydney            16 Wooster-LE                    19:01.33  
                  30.15     1:03.87 (33.72)     1:38.38 (34.51)     2:13.18 (34.80)
        2:48.06 (34.88)     3:22.83 (34.77)     3:57.79 (34.96)     4:32.90 (35.11)
        5:08.20 (35.30)     5:42.98 (34.78)     6:18.01 (35.03)     6:52.89 (34.88)
        7:27.81 (34.92)     8:02.76 (34.95)     8:37.81 (35.05)     9:12.65 (34.84)
        9:47.77 (35.12)    10:22.76 (34.99)    10:57.57 (34.81)    11:32.83 (35.26)
       12:07.41 (34.58)    12:42.18 (34.77)    13:17.16 (34.98)    13:52.59 (35.43)
       14:27.61 (35.02)    15:02.57 (34.96)    15:36.95 (34.38)    16:11.69 (34.74)
       16:46.47 (34.78)    17:21.02 (34.55)    17:55.30 (34.28)    18:29.08 (33.78)
       19:01.33 (32.25)
 17 Olander, Madison          16 Moon Aqua Club-AM             19:02.97  
                  29.95     1:02.93 (32.98)     1:36.50 (33.57)     2:11.04 (34.54)
        2:45.34 (34.30)     3:20.58 (35.24)     3:55.34 (34.76)     4:30.86 (35.52)
        5:06.18 (35.32)     5:42.02 (35.84)     6:16.94 (34.92)     6:52.15 (35.21)
        7:26.74 (34.59)     8:00.95 (34.21)     8:35.37 (34.42)     9:10.66 (35.29)
        9:46.00 (35.34)    10:20.68 (34.68)    10:55.47 (34.79)    11:30.26 (34.79)
       12:05.19 (34.93)    12:40.10 (34.91)    13:15.33 (35.23)    13:50.53 (35.20)
       14:25.27 (34.74)    15:00.23 (34.96)    15:35.45 (35.22)    16:10.47 (35.02)
       16:44.99 (34.52)    17:19.82 (34.83)    17:54.46 (34.64)    18:29.43 (34.97)
       19:02.97 (33.54)
 18 Paine, Molly              14 Spire Lesd-LE                 19:12.25  
                  29.52     1:03.43 (33.91)     1:38.53 (35.10)     2:14.21 (35.68)
        2:49.74 (35.53)     3:24.99 (35.25)     4:00.51 (35.52)     4:36.00 (35.49)
        5:11.64 (35.64)     5:46.84 (35.20)     6:21.81 (34.97)     6:57.07 (35.26)
        7:32.63 (35.56)     8:08.34 (35.71)     8:43.58 (35.24)     9:19.18 (35.60)
        9:54.78 (35.60)    10:30.33 (35.55)    11:05.85 (35.52)    11:41.17 (35.32)
       12:16.49 (35.32)    12:51.92 (35.43)    13:27.31 (35.39)    14:02.29 (34.98)
       14:37.62 (35.33)    15:13.30 (35.68)    15:48.14 (34.84)    16:22.31 (34.17)
       16:57.11 (34.80)    17:31.82 (34.71)    18:05.92 (34.10)    18:40.06 (34.14)
       19:12.25 (32.19)
 19 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM               19:15.69  
                  30.03     1:03.15 (33.12)     1:36.97 (33.82)     2:10.69 (33.72)
        2:44.44 (33.75)     3:18.76 (34.32)     3:52.55 (33.79)     4:28.02 (35.47)
        5:03.11 (35.09)     5:38.47 (35.36)     6:14.39 (35.92)     6:49.47 (35.08)
        7:25.40 (35.93)     8:01.27 (35.87)     8:37.24 (35.97)     9:12.65 (35.41)
        9:48.63 (35.98)    10:24.25 (35.62)    11:00.07 (35.82)    11:36.12 (36.05)
       12:11.92 (35.80)    12:47.45 (35.53)    13:23.04 (35.59)    13:58.84 (35.80)
       14:34.42 (35.58)    15:10.10 (35.68)    15:45.92 (35.82)    16:21.44 (35.52)
       16:56.64 (35.20)    17:31.84 (35.20)    18:06.57 (34.73)    18:41.71 (35.14)
       19:15.69 (33.98)
 20 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                19:38.11  
                  30.51     1:04.36 (33.85)     1:38.98 (34.62)     2:14.17 (35.19)
        2:49.12 (34.95)     3:23.94 (34.82)     3:59.09 (35.15)     4:34.74 (35.65)
        5:10.47 (35.73)     5:45.94 (35.47)     6:21.93 (35.99)     6:58.05 (36.12)
        7:34.16 (36.11)     8:10.04 (35.88)     8:45.88 (35.84)     9:22.16 (36.28)
        9:58.26 (36.10)    10:34.15 (35.89)    11:10.83 (36.68)    11:46.67 (35.84)
       12:23.23 (36.56)    12:59.91 (36.68)    13:37.15 (37.24)    14:14.06 (36.91)
       14:50.78 (36.72)    15:27.41 (36.63)    16:03.93 (36.52)    16:40.26 (36.33)
       17:16.60 (36.34)    17:52.70 (36.10)    18:28.91 (36.21)    19:04.36 (35.45)
       19:38.11 (33.75)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.50  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
Pool Records:   55.50  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Katie             17 Firestone-LE           57.42      55.50! 
                  27.50       55.50 (28.00)                                        
  2 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM          58.68      56.08  
                  27.38       56.08 (28.70)                                        
  3 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM     58.45      56.36  
                  27.61       56.36 (28.75)                                        
  4 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE          58.17      56.66  
                  28.01       56.66 (28.65)                                        
  5 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM         57.56      56.77  
                  27.43       56.77 (29.34)                                        
  6 Myers, Madison            15 Firestone-LE           59.14      56.96  
                  27.97       56.96 (28.99)                                        
  7 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE          57.21      57.20  
                  27.75       57.20 (29.45)                                        
  8 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM          57.25      57.50  
                  28.57       57.50 (28.93)                                        
  9 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH       57.68      58.05  
                  27.83       58.05 (30.22)                                        
 10 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE          58.47      59.17  
                  28.84       59.17 (30.33)                                        
B - Final
 11 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM       59.87      58.13  
                  28.35       58.13 (29.78)                                        
 12 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM   1:00.00      58.98  
                  28.54       58.98 (30.44)                                        
 13 Schilken, Meghan          16 Mt. Lebanon-AM       1:01.16      59.33  
                  28.97       59.33 (30.36)                                        
 14 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM   1:00.26      59.54  
                  29.27       59.54 (30.27)                                        
 15 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH     1:00.18      59.93  
                  29.27       59.93 (30.66)                                        
 16 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE           1:00.84    1:00.21  
                  29.85     1:00.21 (30.36)                                        
 17 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM       1:00.56    1:00.48  
                  29.41     1:00.48 (31.07)                                        
 18 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM   1:01.38    1:01.73  
                  29.87     1:01.73 (31.86)                                        
 19 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE  1:01.36    1:02.24  
                  30.54     1:02.24 (31.70)                                        
 20 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM   1:00.98    1:03.45  
                  30.38     1:03.45 (33.07)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.50  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
Pool Records:   55.50  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE                     57.21  
                  27.48       57.21 (29.73)                                        
  2 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                     57.25  
                  28.30       57.25 (28.95)                                        
  3 Miller, Katie             17 Firestone-LE                      57.42  
                  28.23       57.42 (29.19)                                        
  4 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM                    57.56  
                  28.25       57.56 (29.31)                                        
  5 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH                  57.68  
                  28.04       57.68 (29.64)                                        
  6 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                     58.17  
                  28.81       58.17 (29.36)                                        
  7 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM                58.45  
                  28.80       58.45 (29.65)                                        
  8 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE                     58.47  
                  28.71       58.47 (29.76)                                        
  9 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                     58.68  
                  28.37       58.68 (30.31)                                        
 10 Myers, Madison            15 Firestone-LE                      59.14  
                  29.02       59.14 (30.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM                  59.87  
                  29.10       59.87 (30.77)                                        
 12 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM              1:00.00  
                  29.20     1:00.00 (30.80)                                        
 13 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH                1:00.18  
                  29.08     1:00.18 (31.10)                                        
 14 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM              1:00.26  
                  29.72     1:00.26 (30.54)                                        
 15 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM                  1:00.56  
                  29.26     1:00.56 (31.30)                                        
 16 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                      1:00.84  
                  30.02     1:00.84 (30.82)                                        
 17 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM              1:00.98  
                  29.40     1:00.98 (31.58)                                        
 18 Schilken, Meghan          16 Mt. Lebanon-AM                  1:01.16  
                  29.97     1:01.16 (31.19)                                        
 19 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE             1:01.36  
                  30.40     1:01.36 (30.96)                                        
 20 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM              1:01.38  
                  30.25     1:01.38 (31.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Kahmann, Marianne         15 Countryside Y-OH                1:01.45  
                  29.94     1:01.45 (31.51)                                        
 22 Joseph, Morgan            16 Cavalier SC-AM                  1:01.53  
                  29.72     1:01.53 (31.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                 1:01.56  
                  29.62     1:01.56 (31.94)                                        
 24 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                   1:01.86  
                  30.18     1:01.86 (31.68)                                        
 25 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE                  1:01.94  
                  30.25     1:01.94 (31.69)                                        
 26 Prager, Elizabeth         18 Cavalier SC-AM                  1:02.00  
                  30.30     1:02.00 (31.70)                                        
 27 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM             1:02.02  
                  30.39     1:02.02 (31.63)                                        
 28 Bowman, Sabrina           15 Cavalier SC-AM                  1:02.34  
                  30.48     1:02.34 (31.86)                                        
 29 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                   1:02.42  
                  30.15     1:02.42 (32.27)                                        
 30 Wong, Anna                16 Solon Stars-LE                  1:02.64  
                  30.40     1:02.64 (32.24)                                        
 31 Brickner, Charlie         15 Allegheny North-AM              1:02.87  
                  31.04     1:02.87 (31.83)                                        
 32 Beyerl, Kristin           16 Jcc Sailfish-AM                 1:02.90  
                  31.09     1:02.90 (31.81)                                        
 33 DiRienzo, Marissa         15 Town Wreckers-NI                1:03.39  
                  31.89     1:03.39 (31.50)                                        
 34 Lautenschleger, Dana      16 Solon Stars-LE                  1:03.72  
                  31.37     1:03.72 (32.35)                                        
 35 Reid, Allison             18 Allegheny North-AM              1:03.98  
                  31.60     1:03.98 (32.38)                                        
 36 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                      1:04.07  
                  31.47     1:04.07 (32.60)                                        
 37 Boyd, Stephanie           15 Hudson Heat-LE                  1:04.11  
                  30.88     1:04.11 (33.23)                                        
 38 Snyder, Danielle          16 UMIST-AM                        1:04.13  
                  31.60     1:04.13 (32.53)                                        
 39 Gonda, Sarah              16 Penguin Swimming-LE             1:04.31  
                  31.07     1:04.31 (33.24)                                        
 40 Gan, Connie               17 Hudson Heat-LE                  1:04.32  
                  31.02     1:04.32 (33.30)                                        
 41 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM                  1:04.39  
                  31.63     1:04.39 (32.76)                                        
 42 Flynn, Emma               15 Lakewood-LE                     1:04.86  
                  31.06     1:04.86 (33.80)                                        
 43 Heaven, Sarah             15 Penguin Swimming-LE             1:04.91  
                  31.43     1:04.91 (33.48)                                        
 44 Shuster, Mareena          17 Chartiers Valley-AM             1:04.98  
                  31.67     1:04.98 (33.31)                                        
 45 Theobald, Paige           18 Countryside Y-OH                1:05.06  
                  31.57     1:05.06 (33.49)                                        
 46 Concilus, Marie           16 Jcc Sailfish-AM                 1:05.07  
                  32.25     1:05.07 (32.82)                                        
 47 Delventhal, Brooke        15 SwimStrong-LE                   1:05.09  
                  31.65     1:05.09 (33.44)                                        
 47 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH                1:05.09  
                  31.06     1:05.09 (34.03)                                        
 49 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM                 1:05.29  
                  31.89     1:05.29 (33.40)                                        
 50 Hargis, Sammi             17 SwimStrong-LE                   1:05.42  
                  31.69     1:05.42 (33.73)                                        
 51 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM                 1:05.49  
                  32.36     1:05.49 (33.13)                                        
 52 Koerwitz, Abby            15 Spire Lesd-LE                   1:05.64  
                  32.06     1:05.64 (33.58)                                        
 53 Hill, Natalie             17 Hudson Heat-LE                  1:05.68  
                  32.08     1:05.68 (33.60)                                        
 54 O'Brien, Natalie          16 Firestone-LE                    1:05.71  
                  32.03     1:05.71 (33.68)                                        
 55 Lewis, Alyssa             15 Countryside Y-OH                1:05.78  
                  31.90     1:05.78 (33.88)                                        
 56 Zarlinski, Rachael        15 Lakewood-LE                     1:05.80  
                  31.76     1:05.80 (34.04)                                        
 57 Arther, Emily             17 Hudson Heat-LE                  1:05.84  
                  31.94     1:05.84 (33.90)                                        
 58 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM              1:06.04  
                  31.32     1:06.04 (34.72)                                        
 59 Thombs, Hannah            17 Spire Lesd-LE                   1:06.12  
                  31.17     1:06.12 (34.95)                                        
 60 Rice, Nevie               15 Countryside Y-OH                1:06.13  
                  32.67     1:06.13 (33.46)                                        
 61 Norehad, Jennifer         17 Lake Shore-LE                   1:06.18  
                  32.50     1:06.18 (33.68)                                        
 62 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH                1:06.22  
                  31.91     1:06.22 (34.31)                                        
 63 Dasher, Jenna             16 Hudson Heat-LE                  1:06.56  
                  32.44     1:06.56 (34.12)                                        
 64 Klomp, Rylee              17 Erie Aquatics-AM                1:06.59  
                  32.33     1:06.59 (34.26)                                        
 65 Rosiak, Haley             15 Ulakewood Rec-LE                1:06.64  
                  32.66     1:06.64 (33.98)                                        
 66 Grimm, Baily              17 Peters Township-AM              1:06.65  
                  31.93     1:06.65 (34.72)                                        
 67 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                   1:06.82  
                  32.88     1:06.82 (33.94)                                        
 68 Saccogna, Jillian         16 Hudson Heat-LE                  1:06.90  
                  32.15     1:06.90 (34.75)                                        
 69 Hare, Olivia              15 Countryside Y-OH                1:06.94  
                  32.69     1:06.94 (34.25)                                        
 70 Lo, Cherie                15 B3-LE                           1:07.17  
                  33.26     1:07.17 (33.91)                                        
 71 Yonek, Becca              15 Bethel Park-AM                  1:07.27  
                  32.87     1:07.27 (34.40)                                        
 72 Wright, Mallory           15 Bethel Park-AM                  1:07.29  
                  32.29     1:07.29 (35.00)                                        
 73 Vighetti, Maria           15 Bethel Park-AM                  1:07.56  
                  33.44     1:07.56 (34.12)                                        
 74 Tullis, Lauren            17 Lancers-LE                      1:07.93  
                  31.78     1:07.93 (36.15)                                        
 75 Mattson, Karley           15 SwimStrong-LE                   1:08.15  
                  33.21     1:08.15 (34.94)                                        
 76 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                   1:08.23  
                  33.12     1:08.23 (35.11)                                        
 77 Hoffman, Becca            17 Ucuyahoga Falls-LE              1:08.65  
                  32.89     1:08.65 (35.76)                                        
 78 McCrory, Stephanie        16 Countryside Y-OH                1:08.66  
                  33.78     1:08.66 (34.88)                                        
 79 Liu, Karina               15 Upper St. Clair-AM              1:08.93  
                  33.29     1:08.93 (35.64)                                        
 80 Wassell, Mary             16 Millcreek-AM                    1:09.44  
                  32.81     1:09.44 (36.63)                                        
 81 Olbum, Orly               17 Jcc Sailfish-AM                 1:09.83  
                  33.93     1:09.83 (35.90)                                        
 82 Schott, Logan             17 Chartiers Valley-AM             1:13.28  
                  36.02     1:13.28 (37.26)                                        
 -- Seethaler, Anna           17 Allegheny North-AM                   DQ  
                  30.90          DQ (31.44)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.95  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
Pool Records:   1:59.95  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katie             17 Firestone-LE                   1:59.95! 
                  28.52       58.89 (30.37)     1:29.86 (30.97)     1:59.95 (30.09)
  2 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                  2:02.31  
                  29.38     1:00.15 (30.77)     1:31.84 (31.69)     2:02.31 (30.47)
  3 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                  2:03.36  
                  30.48     1:01.60 (31.12)     1:32.44 (30.84)     2:03.36 (30.92)
  4 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH               2:05.05  
                  29.05     1:01.31 (32.26)     1:33.35 (32.04)     2:05.05 (31.70)
  5 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM                 2:05.10  
                  28.57       59.80 (31.23)     1:32.32 (32.52)     2:05.10 (32.78)
  6 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                  2:05.86  
                  29.38     1:01.20 (31.82)     1:33.72 (32.52)     2:05.86 (32.14)
  7 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM             2:06.59  
                  30.59     1:02.66 (32.07)     1:35.18 (32.52)     2:06.59 (31.41)
  8 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM             2:07.00  
                  30.50     1:02.48 (31.98)     1:34.56 (32.08)     2:07.00 (32.44)
  9 Myers, Madison            15 Firestone-LE                   2:08.60  
                  30.55     1:03.22 (32.67)     1:36.78 (33.56)     2:08.60 (31.82)
 10 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH               2:08.72  
                  30.85     1:03.36 (32.51)     1:36.22 (32.86)     2:08.72 (32.50)
 11 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM                 2:08.78  
                  30.35     1:02.81 (32.46)     1:35.90 (33.09)     2:08.78 (32.88)
 12 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE                  2:08.95  
                  29.09     1:01.50 (32.41)     1:35.28 (33.78)     2:08.95 (33.67)
 13 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE                  2:09.77  
                  29.87     1:02.42 (32.55)     1:36.35 (33.93)     2:09.77 (33.42)
 14 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE            2:11.24  
                  31.25     1:04.21 (32.96)     1:37.87 (33.66)     2:11.24 (33.37)
 15 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM            2:12.39  
                  31.50     1:04.85 (33.35)     1:38.88 (34.03)     2:12.39 (33.51)
 16 DiRienzo, Marissa         15 Town Wreckers-NI               2:12.66  
                  31.79     1:04.99 (33.20)     1:39.02 (34.03)     2:12.66 (33.64)
 17 Schilken, Meghan          16 Mt. Lebanon-AM                 2:13.27  
                  31.07     1:04.88 (33.81)     1:39.20 (34.32)     2:13.27 (34.07)
 18 Wong, Anna                16 Solon Stars-LE                 2:13.55  
                  31.84     1:05.45 (33.61)     1:39.62 (34.17)     2:13.55 (33.93)
 19 Kahmann, Marianne         15 Countryside Y-OH               2:13.82  
                  31.92     1:05.09 (33.17)     1:39.08 (33.99)     2:13.82 (34.74)
 20 Lautenschleger, Dana      16 Solon Stars-LE                 2:14.29  
                  32.22     1:06.21 (33.99)     1:40.43 (34.22)     2:14.29 (33.86)
 21 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                2:14.35  
                  31.33     1:05.83 (34.50)     1:40.38 (34.55)     2:14.35 (33.97)
 22 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                     2:14.49  
                  31.86     1:05.89 (34.03)     1:40.70 (34.81)     2:14.49 (33.79)
 23 Auckley, Elizabeth        16 Lakewood-LE                    2:14.73  
                  31.40     1:05.16 (33.76)     1:39.82 (34.66)     2:14.73 (34.91)
 24 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM             2:15.34  
                  31.64     1:05.75 (34.11)     1:40.84 (35.09)     2:15.34 (34.50)
 25 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM             2:15.46  
                  32.67     1:07.16 (34.49)     1:41.82 (34.66)     2:15.46 (33.64)
 26 Bowman, Sabrina           15 Cavalier SC-AM                 2:15.58  
                  32.11     1:06.42 (34.31)     1:41.22 (34.80)     2:15.58 (34.36)
 27 Reid, Allison             18 Allegheny North-AM             2:15.70  
                  32.73     1:06.88 (34.15)     1:41.40 (34.52)     2:15.70 (34.30)
 28 Prager, Elizabeth         18 Cavalier SC-AM                 2:15.97  
                  31.79     1:06.24 (34.45)     1:41.73 (35.49)     2:15.97 (34.24)
 29 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                  2:16.37  
                  32.26     1:06.45 (34.19)     1:41.39 (34.94)     2:16.37 (34.98)
 30 Beyerl, Kristin           16 Jcc Sailfish-AM                2:16.50  
                  33.36     1:07.60 (34.24)     1:42.62 (35.02)     2:16.50 (33.88)
 31 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE                 2:17.07  
                  32.27     1:06.94 (34.67)     1:42.05 (35.11)     2:17.07 (35.02)
 32 Concilus, Marie           16 Jcc Sailfish-AM                2:17.75  
                  33.23     1:07.68 (34.45)     1:44.01 (36.33)     2:17.75 (33.74)
 33 Joseph, Morgan            16 Cavalier SC-AM                 2:17.77  
                  31.78     1:06.68 (34.90)     1:42.41 (35.73)     2:17.77 (35.36)
 34 Boyd, Stephanie           15 Hudson Heat-LE                 2:18.78  
                  32.20     1:07.17 (34.97)     1:43.14 (35.97)     2:18.78 (35.64)
 35 Gonda, Sarah              16 Penguin Swimming-LE            2:19.05  
                  33.12     1:08.61 (35.49)     1:44.12 (35.51)     2:19.05 (34.93)
 36 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM             2:19.22  
                  33.42     1:08.37 (34.95)     1:43.83 (35.46)     2:19.22 (35.39)
 37 Lo, Cherie                15 B3-LE                          2:19.56  
                  33.26     1:08.65 (35.39)     1:44.43 (35.78)     2:19.56 (35.13)
 38 Theobald, Paige           18 Countryside Y-OH               2:19.79  
                  32.27     1:07.50 (35.23)     1:43.46 (35.96)     2:19.79 (36.33)
 39 Bullen, Kathryn           16 Spire Lesd-LE                  2:20.03  
                  33.45     1:08.68 (35.23)   2:20.03 (1:11.35)                    
 40 Hare, Olivia              15 Countryside Y-OH               2:21.48  
                  33.54     1:08.70 (35.16)     1:44.93 (36.23)     2:21.48 (36.55)
 41 Shuster, Mareena          17 Chartiers Valley-AM            2:21.89  
                  33.36     1:09.39 (36.03)     1:46.04 (36.65)     2:21.89 (35.85)
 42 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM                2:22.05  
                  32.63     1:08.20 (35.57)     1:45.46 (37.26)     2:22.05 (36.59)
 43 Koerwitz, Abby            15 Spire Lesd-LE                  2:22.12  
                  33.63     1:10.06 (36.43)     1:46.64 (36.58)     2:22.12 (35.48)
 44 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH               2:22.72  
                  35.10     1:11.54 (36.44)     1:47.46 (35.92)     2:22.72 (35.26)
 45 Zarlinski, Rachael        15 Lakewood-LE                    2:23.23  
                  33.25     1:09.79 (36.54)     1:47.40 (37.61)     2:23.23 (35.83)
 46 Nissen, Rebecca           15 Countryside Y-OH               2:23.90  
                  34.39     1:10.68 (36.29)     1:47.62 (36.94)     2:23.90 (36.28)
 47 Norehad, Jennifer         17 Lake Shore-LE                  2:24.00  
                  34.21     1:09.97 (35.76)     1:47.31 (37.34)     2:24.00 (36.69)
 48 Bogdanski, Veronica       15 Mt. Lebanon-AM                 2:24.17  
                  33.70     1:09.80 (36.10)     1:46.67 (36.87)     2:24.17 (37.50)
 49 Kramkova, Alina           15 Jcc Sailfish-AM                2:24.36  
                  33.79     1:09.95 (36.16)     1:47.02 (37.07)     2:24.36 (37.34)
 50 Dasher, Jenna             16 Hudson Heat-LE                 2:24.84  
                  33.96     1:10.26 (36.30)     1:47.99 (37.73)     2:24.84 (36.85)
 51 Shaffer, Victoria         15 Upper St. Clair-AM             2:25.22  
                  33.94     1:10.60 (36.66)     1:47.99 (37.39)     2:25.22 (37.23)
 52 Vighetti, Maria           15 Bethel Park-AM                 2:25.28  
                  34.09     1:11.48 (37.39)     1:49.30 (37.82)     2:25.28 (35.98)
 53 McCrory, Stephanie        16 Countryside Y-OH               2:25.76  
                  34.97     1:11.74 (36.77)     1:48.84 (37.10)     2:25.76 (36.92)
 54 Wright, Mallory           15 Bethel Park-AM                 2:27.32  
                  34.31     1:11.59 (37.28)     1:49.47 (37.88)     2:27.32 (37.85)
 55 Rice, Nevie               15 Countryside Y-OH               2:27.60  
                  34.17     1:10.96 (36.79)     1:49.06 (38.10)     2:27.60 (38.54)
 56 Mattson, Karley           15 SwimStrong-LE                  2:28.41  
                  34.78     1:12.34 (37.56)   2:28.41 (1:16.07)                    
 57 Liu, Karina               15 Upper St. Clair-AM             2:29.51  
                  34.73     1:11.93 (37.20)     1:50.93 (39.00)     2:29.51 (38.58)
 58 Braun, Johonna            17 Ucavalier SC-AM                2:32.65  
                  34.86     1:12.93 (38.07)     1:52.59 (39.66)     2:32.65 (40.06)
 -- Thombs, Hannah            17 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  32.35     1:06.53 (34.18)     1:42.57 (36.04)          DQ (36.92)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.62  11/18/2012 Danielle Margheret, Lancers                
Pool Records:   1:05.62  11/18/2012 Danielle Margheret, Lancers                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Margheret, Danielle       17 Lancers-LE                     1:05.62! 
                  31.54     1:05.62 (34.08)                                        
  2 Washko, Molly             17 SwimStrong-LE                  1:05.71  
                  30.77     1:05.71 (34.94)                                        
  3 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                  1:06.58  
                  31.99     1:06.58 (34.59)                                        
  4 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE              1:07.44  
                  30.97     1:07.44 (36.47)                                        
  5 Borza, Gabrielle          18 Allegheny North-AM             1:08.15  
                  32.29     1:08.15 (35.86)                                        
  6 Shinn, Hannah             18 ULESD-LE                       1:08.25  
                  32.14     1:08.25 (36.11)                                        
  7 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE                  1:08.73  
                  32.20     1:08.73 (36.53)                                        
  8 Coy, Maria                15 Marlins-LE                     1:09.08  
                  32.97     1:09.08 (36.11)                                        
  9 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                 1:09.33  
                  33.11     1:09.33 (36.22)                                        
 10 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM             1:09.64  
                  32.53     1:09.64 (37.11)                                        
 11 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM             1:09.69  
                  33.17     1:09.69 (36.52)                                        
 12 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                  1:09.80  
                  33.49     1:09.80 (36.31)                                        
 13 McNichols, Macie          16 Lakewood-LE                    1:11.04  
                  33.29     1:11.04 (37.75)                                        
 14 Kramkova, Alina           15 Jcc Sailfish-AM                1:11.15  
                  33.09     1:11.15 (38.06)                                        
 15 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE                 1:11.25  
                  33.98     1:11.25 (37.27)                                        
 16 Rice, Savannah            17 Countryside Y-OH               1:11.27  
                  33.96     1:11.27 (37.31)                                        
 17 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM                1:11.50  
                  34.04     1:11.50 (37.46)                                        
 18 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                     1:11.55  
                  34.02     1:11.55 (37.53)                                        
 19 Gresser, Emma             17 Firestone-LE                   1:11.67  
                  34.17     1:11.67 (37.50)                                        
 20 Sismour, Meghan           17 Jcc Sailfish-AM                1:11.69  
                  34.32     1:11.69 (37.37)                                        
 21 Flynn, Emma               15 Lakewood-LE                    1:11.82  
                  33.82     1:11.82 (38.00)                                        
 22 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE                 1:12.15  
                  34.56     1:12.15 (37.59)                                        
 23 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM                 1:12.54  
                  34.60     1:12.54 (37.94)                                        
 24 Saxon, Gina               15 Hudson Heat-LE                 1:12.73  
                  34.36     1:12.73 (38.37)                                        
 25 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH               1:12.74  
                  33.82     1:12.74 (38.92)                                        
 26 Seethaler, Anna           17 Allegheny North-AM             1:12.86  
                  34.86     1:12.86 (38.00)                                        
 27 Bishop, Kristen           16 Allegheny North-AM             1:13.11  
                  34.68     1:13.11 (38.43)                                        
 28 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE                  1:13.23  
                  35.28     1:13.23 (37.95)                                        
 29 Smith, Alison             16 Spire Lesd-LE                  1:13.37  
                  34.55     1:13.37 (38.82)                                        
 30 Krohner, Gavi             18 Mt. Lebanon-AM                 1:13.53  
                  34.43     1:13.53 (39.10)                                        
 31 Neft, Sierra              17 Moon Aqua Club-AM              1:13.70  
                  35.57     1:13.70 (38.13)                                        
 32 Barrus, Jenna             17 SwimStrong-LE                  1:13.75  
                  34.84     1:13.75 (38.91)                                        
 33 Hudson, Sarah             15 Jcc Sailfish-AM                1:13.85  
                  34.57     1:13.85 (39.28)                                        
 34 Kovacicek, Cassidy        16 Chartiers Valley-AM            1:13.86  
                  34.99     1:13.86 (38.87)                                        
 35 Cauley, Jessica           15 Millcreek-AM                   1:13.87  
                  34.37     1:13.87 (39.50)                                        
 36 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                 1:14.26  
                  36.12     1:14.26 (38.14)                                        
 37 Glunt, Victoria           15 Spire Lesd-LE                  1:14.51  
                  34.40     1:14.51 (40.11)                                        
 38 Hulburt, Sarah            27 Un-Le-LE                       1:14.72  
                  34.96     1:14.72 (39.76)                                        
 39 Doyle, Brenna             17 Bethel Park-AM                 1:14.86  
                  35.05     1:14.86 (39.81)                                        
 40 Doerrer, Angela           17 Hudson Heat-LE                 1:14.90  
                  35.44     1:14.90 (39.46)                                        
 41 Williamson, Olivia        16 Penguin Swimming-LE            1:15.29  
                  34.92     1:15.29 (40.37)                                        
 42 Forsythe, Taylor          17 Spire Lesd-LE                  1:15.35  
                  35.69     1:15.35 (39.66)                                        
 43 Zanowick-Marr, Alexandra  16 Lakewood-LE                    1:15.43  
                  35.00     1:15.43 (40.43)                                        
 44 Mattson, Karley           15 SwimStrong-LE                  1:15.51  
                  36.24     1:15.51 (39.27)                                        
 45 Smith, Emily              15 Countryside Y-OH               1:15.60  
                  35.53     1:15.60 (40.07)                                        
 46 Manuck, Carolyn           17 Fox Chapel-AM                  1:15.75  
                  36.07     1:15.75 (39.68)                                        
 47 Neff, Sarah               17 Lakewood-LE                    1:15.89  
                  35.94     1:15.89 (39.95)                                        
 48 Krigger, Arielle          17 Allegheny North-AM             1:16.67  
                  36.92     1:16.67 (39.75)                                        
 49 McCrory, Stephanie        16 Countryside Y-OH               1:16.81  
                  36.99     1:16.81 (39.82)                                        
 50 Bermingham, Shannon       15 Town Wreckers-NI               1:17.02  
                  35.92     1:17.02 (41.10)                                        
 51 Smrekar, Rachael          15 Greater Pitt-AM                1:17.19  
                  36.13     1:17.19 (41.06)                                        
 52 Iosue, Alexandra          16 Spire Lesd-LE                  1:17.55  
                  36.29     1:17.55 (41.26)                                        
 53 Liu, Karina               15 Upper St. Clair-AM             1:18.40  
                  37.33     1:18.40 (41.07)                                        
 54 Francis, Sarah            17 Moon Aqua Club-AM              1:18.97  
                  36.96     1:18.97 (42.01)                                        
 55 Carmon, Emily             15 Lakewood-LE                    1:19.84  
                  37.88     1:19.84 (41.96)                                        
 56 Schott, Logan             17 Chartiers Valley-AM            1:19.89  
                  37.72     1:19.89 (42.17)                                        
 57 Bergman, Emily            16 Chartiers Valley-AM            1:21.70  
                  38.88     1:21.70 (42.82)                                        
 58 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                  1:23.95  
 -- Namestnik, Lexy           16 Jcc Sailfish-AM                     DQ  
                  35.53          DQ (40.21)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:19.39        1998 Lauren Duerk - DYBD-OH, DYBD-OH            
Pool Records:   2:24.30  11/17/2012 Kathryn Painter, Norwin Aqua               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM       2:25.44    2:24.30  
                  33.74     1:11.42 (37.68)     1:48.19 (36.77)     2:24.30 (36.11)
  2 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM   2:30.30    2:26.22  
                  33.28     1:10.38 (37.10)     1:48.93 (38.55)     2:26.22 (37.29)
  3 Owens, Kayla              17 Greater Latrobe-AM   2:25.81    2:26.48  
                  32.50     1:09.03 (36.53)     1:46.93 (37.90)     2:26.48 (39.55)
  4 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM        2:27.32    2:26.79  
                  33.62     1:11.02 (37.40)     1:49.00 (37.98)     2:26.79 (37.79)
  5 Shinn, Hannah             18 ULESD-LE             2:27.97    2:27.02  
                  32.62     1:09.06 (36.44)     1:47.05 (37.99)     2:27.02 (39.97)
  6 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM       2:32.02    2:29.56  
                  33.98     1:11.36 (37.38)     1:50.13 (38.77)     2:29.56 (39.43)
  7 Coy, Maria                15 Marlins-LE           2:31.51    2:30.39  
                  34.10     1:12.56 (38.46)     1:51.62 (39.06)     2:30.39 (38.77)
  8 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE           2:32.85    2:31.19  
                  34.32     1:12.57 (38.25)   2:31.19 (1:18.62)                    
  9 Sismour, Meghan           17 Jcc Sailfish-AM      2:29.25    2:32.81  
                  35.23     1:13.66 (38.43)     1:53.02 (39.36)     2:32.81 (39.79)
 -- Borza, Gabrielle          18 Allegheny North-AM   2:27.61         DQ  
                  32.85     1:09.53 (36.68)     1:47.81 (38.28)          DQ (38.36)
B - Final
 11 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE       2:36.38    2:28.81  
                  33.30     1:10.86 (37.56)     1:49.40 (38.54)     2:28.81 (39.41)
 12 Gresser, Emma             17 Firestone-LE         2:36.99    2:30.57  
                  34.24     1:12.34 (38.10)     1:51.44 (39.10)     2:30.57 (39.13)
 13 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE        2:33.56    2:31.94  
                  34.96     1:13.33 (38.37)     1:52.64 (39.31)     2:31.94 (39.30)
 14 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE       2:34.76    2:31.98  
                  33.69     1:12.04 (38.35)     1:51.62 (39.58)     2:31.98 (40.36)
 15 Rice, Savannah            17 Countryside Y-OH     2:33.73    2:32.39  
                  34.64     1:13.59 (38.95)     1:52.96 (39.37)     2:32.39 (39.43)
 16 Forsythe, Taylor          17 Spire Lesd-LE        2:39.60    2:32.97  
                  34.55     1:13.22 (38.67)     1:52.79 (39.57)     2:32.97 (40.18)
 17 Neft, Sierra              17 Moon Aqua Club-AM    2:35.75    2:35.38  
                  34.99     1:14.54 (39.55)     1:55.16 (40.62)     2:35.38 (40.22)
 18 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH     2:37.77    2:36.34  
                  34.74     1:13.82 (39.08)     1:54.65 (40.83)     2:36.34 (41.69)
 19 Kramkova, Alina           15 Jcc Sailfish-AM      2:33.20    2:36.69  
                  34.03     1:12.55 (38.52)     1:54.02 (41.47)     2:36.69 (42.67)
 20 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM      2:37.93    2:37.65  
                  35.90     1:15.20 (39.30)     1:56.74 (41.54)     2:37.65 (40.91)
 
Girls 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:19.39        1998 Lauren Duerk - DYBD-OH, DYBD-OH            
Pool Records:   2:24.67   11/3/2012 Laura O'Beirne, St. Bonaventure            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Nagle, Mia                 8 Tiger Sharks-LE                3:41.35  
                  50.66     1:47.02 (56.36)     2:45.88 (58.86)     3:41.35 (55.47)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:19.39        1998 Lauren Duerk - DYBD-OH, DYBD-OH            
Pool Records:   2:24.30  11/17/2012 Kathryn Painter, Norwin Aqua               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                  2:25.44  
                  33.56     1:11.49 (37.93)     1:48.41 (36.92)     2:25.44 (37.03)
  2 Owens, Kayla              17 Greater Latrobe-AM              2:25.81  
                  32.79     1:09.60 (36.81)     1:47.06 (37.46)     2:25.81 (38.75)
  3 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                   2:27.32  
                  34.40     1:12.28 (37.88)     1:49.86 (37.58)     2:27.32 (37.46)
  4 Borza, Gabrielle          18 Allegheny North-AM              2:27.61  
                  33.01     1:09.80 (36.79)     1:48.97 (39.17)     2:27.61 (38.64)
  5 Shinn, Hannah             18 ULESD-LE                        2:27.97  
                  32.77     1:10.75 (37.98)     1:48.86 (38.11)     2:27.97 (39.11)
  6 Sismour, Meghan           17 Jcc Sailfish-AM                 2:29.25  
                  34.63     1:12.19 (37.56)     1:50.56 (38.37)     2:29.25 (38.69)
  7 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM              2:30.30  
                  34.57     1:12.86 (38.29)     1:51.87 (39.01)     2:30.30 (38.43)
  8 Coy, Maria                15 Marlins-LE                      2:31.51  
                  34.05     1:13.26 (39.21)     1:52.19 (38.93)     2:31.51 (39.32)
  9 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM                  2:32.02  
                  34.84     1:13.31 (38.47)     1:52.83 (39.52)     2:32.02 (39.19)
 10 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                      2:32.85  
                  35.34     1:13.89 (38.55)     1:53.58 (39.69)     2:32.85 (39.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kramkova, Alina           15 Jcc Sailfish-AM                 2:33.20  
                  33.56     1:12.25 (38.69)     1:51.39 (39.14)     2:33.20 (41.81)
 12 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE                   2:33.56  
                  35.03     1:13.51 (38.48)     1:53.42 (39.91)     2:33.56 (40.14)
 13 Rice, Savannah            17 Countryside Y-OH                2:33.73  
                  34.17     1:12.72 (38.55)     1:52.96 (40.24)     2:33.73 (40.77)
 14 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE                  2:34.76  
                  34.14     1:13.03 (38.89)     1:53.51 (40.48)     2:34.76 (41.25)
 15 Neft, Sierra              17 Moon Aqua Club-AM               2:35.75  
                  35.06     1:14.23 (39.17)     1:54.06 (39.83)     2:35.75 (41.69)
 16 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                  2:36.38  
                  34.34     1:13.53 (39.19)     1:54.04 (40.51)     2:36.38 (42.34)
 17 Gresser, Emma             17 Firestone-LE                    2:36.99  
                  35.86     1:16.78 (40.92)     1:57.38 (40.60)     2:36.99 (39.61)
 18 Bailey, Brooke            15 Penguin Swimming-LE             2:37.37  
                  35.84     1:16.00 (40.16)     1:56.84 (40.84)     2:37.37 (40.53)
 19 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH                2:37.77  
                  34.97     1:14.60 (39.63)     1:55.38 (40.78)     2:37.77 (42.39)
 20 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM                 2:37.93  
                  35.60     1:14.61 (39.01)     1:56.47 (41.86)     2:37.93 (41.46)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Hentosz, Carissa          16 Upper St. Clair-AM              2:39.35  
                  35.59     1:15.58 (39.99)     1:57.22 (41.64)     2:39.35 (42.13)
 22 Forsythe, Taylor          17 Spire Lesd-LE                   2:39.60  
                  36.00     1:15.94 (39.94)     1:57.80 (41.86)     2:39.60 (41.80)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Hudson, Sarah             15 Jcc Sailfish-AM                 2:39.72  
                  36.10     1:16.45 (40.35)     1:59.60 (43.15)     2:39.72 (40.12)
 24 Nissen, Rebecca           15 Countryside Y-OH                2:39.78  
                  36.61     1:16.97 (40.36)     1:58.01 (41.04)     2:39.78 (41.77)
 25 Cauley, Jessica           15 Millcreek-AM                    2:41.68  
                  35.46     1:16.81 (41.35)     1:59.52 (42.71)     2:41.68 (42.16)
 26 Mattson, Karley           15 SwimStrong-LE                   2:41.71  
                  37.47     1:19.66 (42.19)     2:02.15 (42.49)     2:41.71 (39.56)
 27 Smith, Alison             16 Spire Lesd-LE                   2:42.26  
                  36.20     1:16.51 (40.31)     1:59.79 (43.28)     2:42.26 (42.47)
 28 Smith, Emily              15 Countryside Y-OH                2:42.37  
                  36.93     1:18.65 (41.72)     2:00.91 (42.26)     2:42.37 (41.46)
 29 Doyle, Brenna             17 Bethel Park-AM                  2:42.46  
                  35.78     1:16.44 (40.66)     1:59.59 (43.15)     2:42.46 (42.87)
 30 Yonek, Becca              15 Bethel Park-AM                  2:42.47  
                  36.62     1:17.97 (41.35)     2:00.12 (42.15)     2:42.47 (42.35)
 31 Kovacicek, Cassidy        16 Chartiers Valley-AM             2:42.59  
                  37.89     1:18.47 (40.58)     2:00.60 (42.13)     2:42.59 (41.99)
 32 Krohner, Gavi             18 Mt. Lebanon-AM                  2:43.25  
                  35.28     1:16.38 (41.10)     1:59.30 (42.92)     2:43.25 (43.95)
 33 McCrory, Stephanie        16 Countryside Y-OH                2:43.86  
                  37.98     1:19.85 (41.87)     2:02.04 (42.19)     2:43.86 (41.82)
 34 Hulburt, Sarah            27 Un-Le-LE                        2:44.35  
                  37.40     1:18.43 (41.03)   2:44.35 (1:25.92)                    
 35 Smrekar, Rachael          15 Greater Pitt-AM                 2:45.77  
                  37.36     1:19.02 (41.66)     2:02.03 (43.01)     2:45.77 (43.74)
 36 Manuck, Carolyn           17 Fox Chapel-AM                   2:46.50  
                  38.06     1:21.78 (43.72)     2:04.64 (42.86)     2:46.50 (41.86)
 37 Liu, Karina               15 Upper St. Clair-AM              2:47.28  
                  38.96     1:21.40 (42.44)     2:04.42 (43.02)     2:47.28 (42.86)
 38 Bergman, Emily            16 Chartiers Valley-AM             2:56.62  
                  39.04     1:23.91 (44.87)     2:10.00 (46.09)     2:56.62 (46.62)
 -- Sagasta, Julia            15 Tonawanda Titans-NI                  DQ  
                  37.43     1:19.88 (42.45)     2:02.98 (43.10)          DQ (43.31)
 -- Owens, Karley             15 Greater Latrobe-AM                   DQ  
                  36.38     1:16.78 (40.40)     1:58.67 (41.89)          DQ (42.27)
 
Girls 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 DiLullo, Gina              9 Tiger Sharks-LE                  39.86  
 
Women 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Ally               10 EAST-NI                          50.52  
 
Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
Pool Records:   58.21   11/3/2012 Line Loveberg, Duquense Univers              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE                    59.71  
                  27.66       59.71 (32.05)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 54.77  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
Pool Records:   54.77  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Katie             17 Firestone-LE           57.26      54.77! 
                  26.03       54.77 (28.74)                                        
  2 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE          55.55      55.03  
                  26.07       55.03 (28.96)                                        
  3 Johnson, Kaitlyn          23 Spire Lesd-LE          55.86      56.29  
                  26.22       56.29 (30.07)                                        
  4 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE               57.50      56.62  
                  26.52       56.62 (30.10)                                        
  5 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM          58.26      57.35  
                  26.85       57.35 (30.50)                                        
  6 Heller, Lauren            14 ULESD-LE               58.52      57.61  
                  26.70       57.61 (30.91)                                        
  7 Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE          57.99      58.08  
                  27.66       58.08 (30.42)                                        
  8 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE          58.59      58.81  
                  27.63       58.81 (31.18)                                        
  9 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH       58.31      59.24  
                  27.81       59.24 (31.43)                                        
 -- Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM          57.82         DQ  
                  26.35          DQ (28.80)                                        
B - Final
 11 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM      1:00.00      58.20  
                  27.31       58.20 (30.89)                                        
 12 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM       59.21      58.31  
                  27.52       58.31 (30.79)                                        
 13 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE           1:00.02      58.91  
                  27.60       58.91 (31.31)                                        
 14 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH     1:00.12      59.10  
                  27.68       59.10 (31.42)                                        
 15 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM    1:00.05      59.36  
                  27.44       59.36 (31.92)                                        
 16 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE          58.72      59.41  
                  27.95       59.41 (31.46)                                        
 17 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH       59.87      59.45  
                  28.05       59.45 (31.40)                                        
 18 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM     59.41      59.60  
                  28.03       59.60 (31.57)                                        
 19 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE    1:00.04    1:00.26  
                  27.81     1:00.26 (32.45)                                        
 20 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM     59.81    1:01.15  
                  27.92     1:01.15 (33.23)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 54.77  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
Pool Records:   54.77  11/17/2012 Katie Miller, Firestone                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                     55.55  
                  26.65       55.55 (28.90)                                        
  2 Johnson, Kaitlyn          23 Spire Lesd-LE                     55.86  
                  26.53       55.86 (29.33)                                        
  3 Miller, Katie             17 Firestone-LE                      57.26  
                  27.45       57.26 (29.81)                                        
  4 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE                          57.50  
                  26.92       57.50 (30.58)                                        
  5 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                     57.82  
                  27.66       57.82 (30.16)                                        
  6 Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE                     57.99  
                  27.52       57.99 (30.47)                                        
  7 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                     58.26  
                  27.18       58.26 (31.08)                                        
  8 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH                  58.31  
                  27.32       58.31 (30.99)                                        
  9 Heller, Lauren            14 ULESD-LE                          58.52  
                  27.41       58.52 (31.11)                                        
 10 Vexler, Caroline          17 Spire Lesd-LE                     58.59  
                  27.74       58.59 (30.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE                     58.72  
                  27.99       58.72 (30.73)                                        
 12 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM                  59.21  
                  28.59       59.21 (30.62)                                        
 13 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM                59.41  
                  27.98       59.41 (31.43)                                        
 14 Hoopes, Maddie            18 Greater Latrobe-AM                59.81  
                  27.95       59.81 (31.86)                                        
 15 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH                  59.87  
                  28.22       59.87 (31.65)                                        
 16 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM                 1:00.00  
                  28.18     1:00.00 (31.82)                                        
 17 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                      1:00.02  
                  28.27     1:00.02 (31.75)                                        
 18 Thirion, Emily            16 Warren Harding-LE               1:00.04  
                  28.30     1:00.04 (31.74)                                        
 19 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM               1:00.05  
                  28.11     1:00.05 (31.94)                                        
 20 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH                1:00.12  
                  29.07     1:00.12 (31.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 McNichols, Macie          16 Lakewood-LE                     1:00.20  
                  28.16     1:00.20 (32.04)                                        
 22 Mullen, Catherine         15 B3-LE                           1:00.36  
                  28.20     1:00.36 (32.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Myers, Madison            15 Firestone-LE                    1:00.46  
                  28.77     1:00.46 (31.69)                                        
 24 Owens, Kayla              17 Greater Latrobe-AM              1:00.51  
                  28.44     1:00.51 (32.07)                                        
 25 Gresser, Emma             17 Firestone-LE                    1:00.52  
                  28.64     1:00.52 (31.88)                                        
 26 Bishop, Kristen           16 Allegheny North-AM              1:00.54  
                  28.73     1:00.54 (31.81)                                        
 27 Bowman, Sabrina           15 Cavalier SC-AM                  1:00.60  
                  28.05     1:00.60 (32.55)                                        
 28 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM              1:00.63  
                  28.34     1:00.63 (32.29)                                        
 29 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM                  1:00.66  
                  28.81     1:00.66 (31.85)                                        
 30 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                 1:00.85  
                  28.28     1:00.85 (32.57)                                        
 31 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                  1:01.01  
                  28.81     1:01.01 (32.20)                                        
 32 Gan, Connie               17 Hudson Heat-LE                  1:01.08  
                  28.58     1:01.08 (32.50)                                        
 33 Jaffe, Emily              15 Fox Chapel-AM                   1:01.21  
                  29.10     1:01.21 (32.11)                                        
 34 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                        1:01.29  
                  29.33     1:01.29 (31.96)                                        
 35 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM              1:01.37  
                  28.66     1:01.37 (32.71)                                        
 36 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                   1:01.48  
                  29.41     1:01.48 (32.07)                                        
 37 DiRienzo, Marissa         15 Town Wreckers-NI                1:01.61  
                  28.91     1:01.61 (32.70)                                        
 38 Kovach, Amber             15 Spire Lesd-LE                   1:01.62  
                  28.21     1:01.62 (33.41)                                        
 39 Brickner, Charlie         15 Allegheny North-AM              1:01.65  
                  29.18     1:01.65 (32.47)                                        
 40 Song, Jade                16 Allegheny North-AM              1:01.76  
                  29.21     1:01.76 (32.55)                                        
 41 Root, Maggie              16 Allegheny North-AM              1:01.78  
                  29.07     1:01.78 (32.71)                                        
 42 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                   1:01.81  
                  29.38     1:01.81 (32.43)                                        
 43 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                   1:02.09  
                  29.42     1:02.09 (32.67)                                        
 44 Bailey, Brooke            15 Penguin Swimming-LE             1:02.10  
                  29.43     1:02.10 (32.67)                                        
 45 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                      1:02.20  
                  29.49     1:02.20 (32.71)                                        
 46 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM                  1:02.22  
                  29.74     1:02.22 (32.48)                                        
 47 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE                  1:02.24  
                  28.09     1:02.24 (34.15)                                        
 48 Mitcheltree, Alexis       17 Upper St. Clair-AM              1:02.27  
                  28.97     1:02.27 (33.30)                                        
 49 Flynn, Emma               15 Lakewood-LE                     1:02.45  
                  29.12     1:02.45 (33.33)                                        
 50 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE             1:02.47  
                  29.36     1:02.47 (33.11)                                        
 51 Hill, Natalie             17 Hudson Heat-LE                  1:02.49  
                  29.61     1:02.49 (32.88)                                        
 52 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                  1:02.54  
                  29.51     1:02.54 (33.03)                                        
 53 Sopenski, Charlotte       15 ULESD-LE                        1:02.56  
                  29.43     1:02.56 (33.13)                                        
 54 Sowinski, Monica          15 Greater Latrobe-AM              1:02.64  
                  29.23     1:02.64 (33.41)                                        
 55 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE                  1:02.68  
                  30.15     1:02.68 (32.53)                                        
 56 Defrancesco, Gina         17 Greater Latrobe-AM              1:02.74  
                  29.49     1:02.74 (33.25)                                        
 57 Jenkins, Sarah            17 Countryside Y-OH                1:02.80  
                  29.39     1:02.80 (33.41)                                        
 58 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH                1:03.00  
                  29.15     1:03.00 (33.85)                                        
 59 Tullis, Lauren            17 Lancers-LE                      1:03.05  
                  28.40     1:03.05 (34.65)                                        
 59 Babbin, Kathryn           18 Spire Lesd-LE                   1:03.05  
                  29.91     1:03.05 (33.14)                                        
 61 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM                  1:03.13  
                  29.36     1:03.13 (33.77)                                        
 62 Hirsh, Jessica            16 Bethel Park-AM                  1:03.35  
                  30.06     1:03.35 (33.29)                                        
 63 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE                  1:03.40  
                  29.33     1:03.40 (34.07)                                        
 64 Koerwitz, Abby            15 Spire Lesd-LE                   1:03.57  
                  29.27     1:03.57 (34.30)                                        
 65 Bullen, Kathryn           16 Spire Lesd-LE                   1:03.61  
                  29.29     1:03.61 (34.32)                                        
 66 Glunt, Victoria           15 Spire Lesd-LE                   1:03.83  
                  29.81     1:03.83 (34.02)                                        
 67 Joseph, Morgan            16 Cavalier SC-AM                  1:04.03  
                  29.66     1:04.03 (34.37)                                        
 68 Hentosz, Carissa          16 Upper St. Clair-AM              1:04.06  
                  29.65     1:04.06 (34.41)                                        
 69 Arther, Emily             17 Hudson Heat-LE                  1:04.13  
                  30.08     1:04.13 (34.05)                                        
 70 Mitcheltree, Sydney       15 Upper St. Clair-AM              1:04.20  
                  30.17     1:04.20 (34.03)                                        
 71 Theobald, Paige           18 Countryside Y-OH                1:04.30  
                  30.07     1:04.30 (34.23)                                        
 72 Lewis, Alyssa             15 Countryside Y-OH                1:04.31  
                  30.19     1:04.31 (34.12)                                        
 73 Caso, Makayla             16 Jcc Sailfish-AM                 1:04.32  
                  30.48     1:04.32 (33.84)                                        
 74 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                   1:04.40  
                  31.32     1:04.40 (33.08)                                        
 75 Hoffman, Aubrey           18 Bethel Park-AM                  1:04.42  
                  30.33     1:04.42 (34.09)                                        
 76 Hoffman, Becca            17 Ucuyahoga Falls-LE              1:04.46  
                  30.01     1:04.46 (34.45)                                        
 77 Lee, Nora                 17 Lake Shore-LE                   1:04.59  
                  30.47     1:04.59 (34.12)                                        
 78 Lautenschleger, Dana      16 Solon Stars-LE                  1:04.64  
                  29.79     1:04.64 (34.85)                                        
 79 Crowley, Casey            15 B3-LE                           1:04.66  
                  30.48     1:04.66 (34.18)                                        
 80 Kahmann, Marianne         15 Countryside Y-OH                1:04.77  
                  30.11     1:04.77 (34.66)                                        
 81 Reid, Allison             18 Allegheny North-AM              1:04.91  
                  30.22     1:04.91 (34.69)                                        
 82 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                  1:05.07  
                  29.64     1:05.07 (35.43)                                        
 83 Albrecht, Kelsey          15 Tonawanda Titans-NI             1:05.30  
                  30.41     1:05.30 (34.89)                                        
 84 Steele, Lauren            17 Solon Stars-LE                  1:05.38  
                  30.62     1:05.38 (34.76)                                        
 85 Kassinger, Jenna          16 Tiger Sharks-LE                 1:05.40  
                  29.68     1:05.40 (35.72)                                        
 86 Dasher, Jenna             16 Hudson Heat-LE                  1:05.50  
                  30.93     1:05.50 (34.57)                                        
 87 Bogdanski, Veronica       15 Mt. Lebanon-AM                  1:05.74  
                  30.48     1:05.74 (35.26)                                        
 88 Easterling, Meredith      15 Franklin Area-AM                1:05.78  
                  29.81     1:05.78 (35.97)                                        
 89 Hoffman, Allison          15 Tiger Sharks-LE                 1:06.21  
                  30.57     1:06.21 (35.64)                                        
 89 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM                 1:06.21  
                  30.85     1:06.21 (35.36)                                        
 91 George, Alex              17 Countryside Y-OH                1:06.33  
                  30.64     1:06.33 (35.69)                                        
 92 Krigger, Arielle          17 Allegheny North-AM              1:06.49  
                  30.60     1:06.49 (35.89)                                        
 93 Rubio, Abby               16 Allegheny North-AM              1:06.50  
                  31.20     1:06.50 (35.30)                                        
 94 Corton, Julia             15 Peters Township-AM              1:06.52  
                  29.94     1:06.52 (36.58)                                        
 95 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM              1:06.57  
                  30.99     1:06.57 (35.58)                                        
 96 Doyle, Brenna             17 Bethel Park-AM                  1:06.62  
                  30.98     1:06.62 (35.64)                                        
 97 Zarlinski, Rachael        15 Lakewood-LE                     1:06.75  
                  31.30     1:06.75 (35.45)                                        
 98 Vighetti, Maria           15 Bethel Park-AM                  1:07.14  
                  30.91     1:07.14 (36.23)                                        
 99 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE                  1:07.55  
                  31.03     1:07.55 (36.52)                                        
100 Mahoney, Madeline         17 Lakewood-LE                     1:07.76  
                  30.93     1:07.76 (36.83)                                        
101 Staab, Allison            16 Allegheny North-AM              1:07.94  
                  31.39     1:07.94 (36.55)                                        
102 Grimm, Baily              17 Peters Township-AM              1:08.04  
                  31.44     1:08.04 (36.60)                                        
103 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                 1:08.17  
                  30.88     1:08.17 (37.29)                                        
104 Iosue, Alexandra          16 Spire Lesd-LE                   1:08.58  
                  31.94     1:08.58 (36.64)                                        
105 Owens, Kristin            17 Millcreek-AM                    1:08.67  
                  31.01     1:08.67 (37.66)                                        
106 Love, Alissa              17 Greater Pitt-AM                 1:08.73  
                  31.25     1:08.73 (37.48)                                        
107 Forsythe, Abigail         15 Spire Lesd-LE                   1:09.65  
                  32.48     1:09.65 (37.17)                                        
 -- Krohner, Gavi             18 Mt. Lebanon-AM                       DQ  
                  29.05          DQ (32.65)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.63  11/18/2012 Sarah Koucheki, SPIRE LESD                 
Pool Records:   1:59.63  11/18/2012 Sarah Koucheki, SPIRE LESD                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                  1:59.63! 
                  26.92       57.40 (30.48)     1:28.37 (30.97)     1:59.63 (31.26)
  2 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                  2:02.67  
                  28.66       59.31 (30.65)     1:30.47 (31.16)     2:02.67 (32.20)
  3 Eble, Kiley               15 Spire Lesd-LE                  2:06.85  
                  27.83       59.96 (32.13)     1:33.08 (33.12)     2:06.85 (33.77)
  4 Bonezzi, Jessica          15 UFAST-LE                       2:07.64  
                  28.06     1:00.70 (32.64)     1:34.08 (33.38)     2:07.64 (33.56)
  5 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE                  2:07.91  
                  28.11     1:01.21 (33.10)     1:33.53 (32.32)     2:07.91 (34.38)
  6 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH               2:08.89  
                  28.95     1:01.80 (32.85)     1:35.31 (33.51)     2:08.89 (33.58)
  7 Gresser, Emma             17 Firestone-LE                   2:10.09  
                  29.96     1:03.44 (33.48)     1:37.24 (33.80)     2:10.09 (32.85)
  8 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH               2:11.57  
                  29.79     1:02.11 (32.32)     1:35.98 (33.87)     2:11.57 (35.59)
  9 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                       2:12.52  
                  29.99     1:02.50 (32.51)     1:37.44 (34.94)     2:12.52 (35.08)
 10 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                  2:13.19  
                  29.46     1:03.74 (34.28)     1:39.97 (36.23)     2:13.19 (33.22)
 11 Kelly, Paige              16 Hudson Heat-LE                 2:13.36  
                  29.64     1:03.57 (33.93)     1:38.29 (34.72)     2:13.36 (35.07)
 12 Churman, Kayla            15 Allegheny North-AM             2:14.33  
                  29.08     1:03.50 (34.42)     1:38.77 (35.27)     2:14.33 (35.56)
 13 Otwell, Bria              15 Fox Chapel-AM                  2:14.45  
                  29.75     1:03.42 (33.67)     1:38.54 (35.12)     2:14.45 (35.91)
 14 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                 2:14.49  
                  29.65     1:03.64 (33.99)     1:39.14 (35.50)     2:14.49 (35.35)
 15 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH               2:16.24  
                  30.63     1:04.91 (34.28)     1:40.06 (35.15)     2:16.24 (36.18)
 16 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM              2:16.43  
                  29.95     1:05.40 (35.45)     1:40.82 (35.42)     2:16.43 (35.61)
 17 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                     2:16.57  
                  30.29     1:04.73 (34.44)     1:40.87 (36.14)     2:16.57 (35.70)
 18 Gan, Connie               17 Hudson Heat-LE                 2:16.71  
                  29.57     1:03.38 (33.81)     1:39.56 (36.18)     2:16.71 (37.15)
 19 Brickner, Charlie         15 Allegheny North-AM             2:17.73  
                  30.96     1:05.74 (34.78)     1:41.63 (35.89)     2:17.73 (36.10)
 20 Auckley, Elizabeth        16 Lakewood-LE                    2:19.29  
                  31.07     1:05.46 (34.39)     1:42.38 (36.92)     2:19.29 (36.91)
 21 Caso, Makayla             16 Jcc Sailfish-AM                2:19.77  
                  31.37     1:06.85 (35.48)     1:43.53 (36.68)     2:19.77 (36.24)
 22 Hill, Natalie             17 Hudson Heat-LE                 2:19.81  
                  30.57     1:05.49 (34.92)     1:42.05 (36.56)     2:19.81 (37.76)
 23 Mullen, Catherine         15 B3-LE                          2:20.19  
                  30.98     1:06.64 (35.66)     1:43.16 (36.52)     2:20.19 (37.03)
 24 Albrecht, Kelsey          15 Tonawanda Titans-NI            2:21.51  
                  30.33     1:05.23 (34.90)     1:42.89 (37.66)     2:21.51 (38.62)
 25 Hoffman, Aubrey           18 Bethel Park-AM                 2:24.71  
                  31.47     1:07.79 (36.32)     1:46.21 (38.42)     2:24.71 (38.50)
 26 Hirsh, Jessica            16 Bethel Park-AM                 2:24.83  
                  31.37     1:07.47 (36.10)     1:45.81 (38.34)     2:24.83 (39.02)
 27 Theobald, Paige           18 Countryside Y-OH               2:25.53  
                  31.68     1:08.14 (36.46)     1:47.07 (38.93)     2:25.53 (38.46)
 28 George, Alex              17 Countryside Y-OH               2:26.63  
                  32.03     1:09.69 (37.66)     1:48.25 (38.56)     2:26.63 (38.38)
 29 Jaffe, Emily              15 Fox Chapel-AM                  2:28.35  
                  32.26     1:09.56 (37.30)   2:28.35 (1:18.79)                    
 30 Forsythe, Abigail         15 Spire Lesd-LE                  2:33.35  
                  33.06     1:12.24 (39.18)     1:52.91 (40.67)     2:33.35 (40.44)
 -- Cerne, Kaitlyn            17 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  28.62     1:00.65 (32.03)     1:34.67 (34.02)          DQ (33.88)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:01.68  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
Pool Records:   2:01.68  11/18/2012 Katie Miller, Firestone                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katie             17 Firestone-LE                   2:01.68! 
                  26.15       56.54 (30.39)     1:32.49 (35.95)     2:01.68 (29.19)
  2 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                  2:04.74  
                  27.18       58.08 (30.90)     1:36.31 (38.23)     2:04.74 (28.43)
  3 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                  2:07.89  
                  27.28       57.94 (30.66)     1:37.64 (39.70)     2:07.89 (30.25)
  4 Smith, Leah               17 Jcc Sailfish-AM                2:08.28  
                  27.84     1:01.98 (34.14)     1:40.08 (38.10)     2:08.28 (28.20)
  5 Heller, Lauren            14 ULESD-LE                       2:08.51  
                  27.40       59.42 (32.02)     1:38.43 (39.01)     2:08.51 (30.08)
  6 Soulia, Morgan            15 Allegheny North-AM             2:09.30  
                  28.06     1:02.01 (33.95)     1:39.80 (37.79)     2:09.30 (29.50)
  7 Myers, Madison            15 Firestone-LE                   2:09.66  
                  27.67     1:00.06 (32.39)     1:39.51 (39.45)     2:09.66 (30.15)
  8 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                 2:10.35  
                  29.23     1:03.05 (33.82)     1:41.13 (38.08)     2:10.35 (29.22)
  9 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH               2:10.65  
                  27.73       59.27 (31.54)     1:40.04 (40.77)     2:10.65 (30.61)
 10 Ruffing, Alyssa           16 Franklin Area-AM               2:11.01  
                  28.09     1:01.14 (33.05)     1:40.82 (39.68)     2:11.01 (30.19)
 11 Ford, Katie               17 Mt. Lebanon-AM                 2:11.35  
                  27.92     1:00.35 (32.43)     1:41.04 (40.69)     2:11.35 (30.31)
 12 Behn, Carys               22 Spire Lesd-LE                  2:11.45  
                  26.91       59.74 (32.83)     1:41.53 (41.79)     2:11.45 (29.92)
 13 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                     2:12.39  
                  28.94     1:02.69 (33.75)     1:41.78 (39.09)     2:12.39 (30.61)
 14 Cominelli, Marissa        17 Spire Lesd-LE                  2:12.93  
                  28.16     1:00.58 (32.42)     1:41.21 (40.63)     2:12.93 (31.72)
 15 Gresser, Emma             17 Firestone-LE                   2:13.21  
                  28.51     1:03.09 (34.58)     1:43.48 (40.39)     2:13.21 (29.73)
 16 Song, Jade                16 Allegheny North-AM             2:13.46  
                  28.87     1:02.91 (34.04)     1:42.10 (39.19)     2:13.46 (31.36)
 17 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM            2:13.67  
                  29.25     1:02.81 (33.56)     1:43.25 (40.44)     2:13.67 (30.42)
 18 Seethaler, Anna           17 Allegheny North-AM             2:13.78  
                  30.09     1:03.45 (33.36)     1:43.52 (40.07)     2:13.78 (30.26)
 19 Brinkhoff, Allie          16 Bethel Park-AM                 2:13.85  
                  29.27     1:02.36 (33.09)     1:44.12 (41.76)     2:13.85 (29.73)
 20 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                  2:14.33  
                  31.61     1:05.51 (33.90)     1:43.74 (38.23)     2:14.33 (30.59)
 21 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                 2:14.85  
                  29.41     1:04.43 (35.02)     1:43.36 (38.93)     2:14.85 (31.49)
 22 Elizeus, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                2:15.30  
                  29.09     1:03.27 (34.18)     1:45.09 (41.82)     2:15.30 (30.21)
 23 Flynn, Emma               15 Lakewood-LE                    2:15.35  
                  28.87     1:04.24 (35.37)     1:44.08 (39.84)     2:15.35 (31.27)
 24 Winar, Jubilee            15 Spire Lesd-LE                  2:15.87  
                  30.86     1:06.37 (35.51)     1:45.53 (39.16)     2:15.87 (30.34)
 25 Sismour, Meghan           17 Jcc Sailfish-AM                2:16.07  
                  30.58     1:06.61 (36.03)     1:45.77 (39.16)     2:16.07 (30.30)
 26 Savage, Claire            18 Ridgewood Y-LE                 2:16.18  
                  28.77     1:04.05 (35.28)     1:45.43 (41.38)     2:16.18 (30.75)
 27 Du, Jacquelyn             15 Allegheny North-AM             2:16.27  
                  28.75     1:00.46 (31.71)     1:42.49 (42.03)     2:16.27 (33.78)
 28 O'Brien, Natalie          16 Firestone-LE                   2:16.28  
                  29.55     1:04.09 (34.54)     1:44.59 (40.50)     2:16.28 (31.69)
 29 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                  2:16.65  
                  29.54     1:05.66 (36.12)     1:46.18 (40.52)     2:16.65 (30.47)
 30 Bishop, Kristen           16 Allegheny North-AM             2:17.15  
                  29.05     1:04.38 (35.33)     1:45.63 (41.25)     2:17.15 (31.52)
 31 DiRienzo, Marissa         15 Town Wreckers-NI               2:17.20  
                  29.73     1:03.00 (33.27)     1:46.30 (43.30)     2:17.20 (30.90)
 32 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH               2:17.21  
                  28.73     1:03.24 (34.51)     1:45.52 (42.28)     2:17.21 (31.69)
 33 Shaffer, Victoria         15 Upper St. Clair-AM             2:17.62  
                  30.22     1:04.33 (34.11)     1:45.47 (41.14)     2:17.62 (32.15)
 34 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                       2:17.73  
                  29.29     1:05.52 (36.23)     1:46.64 (41.12)     2:17.73 (31.09)
 35 Bowman, Sabrina           15 Cavalier SC-AM                 2:17.92  
                  29.59     1:04.21 (34.62)     1:45.35 (41.14)     2:17.92 (32.57)
 36 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                  2:18.05  
                  30.29     1:05.75 (35.46)     1:47.72 (41.97)     2:18.05 (30.33)
 37 Kahmann, Marianne         15 Countryside Y-OH               2:18.32  
                  30.28     1:03.52 (33.24)     1:45.51 (41.99)     2:18.32 (32.81)
 38 Bullen, Kathryn           16 Spire Lesd-LE                  2:18.38  
                  29.78     1:03.97 (34.19)     1:47.63 (43.66)     2:18.38 (30.75)
 39 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                  2:18.48  
                  29.85     1:03.55 (33.70)     1:46.02 (42.47)     2:18.48 (32.46)
 40 Krohner, Gavi             18 Mt. Lebanon-AM                 2:18.60  
                  29.31     1:04.84 (35.53)     1:47.13 (42.29)     2:18.60 (31.47)
 41 Hill, Natalie             17 Hudson Heat-LE                 2:18.72  
                  29.54     1:04.62 (35.08)     1:46.17 (41.55)     2:18.72 (32.55)
 42 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                  2:18.84  
                  30.08     1:04.73 (34.65)     1:46.57 (41.84)     2:18.84 (32.27)
 43 Arther, Emily             17 Hudson Heat-LE                 2:19.46  
                  30.07     1:05.13 (35.06)     1:47.84 (42.71)     2:19.46 (31.62)
 44 Gan, Connie               17 Hudson Heat-LE                 2:19.55  
                  28.69     1:03.64 (34.95)     1:46.91 (43.27)     2:19.55 (32.64)
 44 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                 2:19.55  
                  30.02     1:05.72 (35.70)     1:47.04 (41.32)     2:19.55 (32.51)
 46 Lautenschleger, Dana      16 Solon Stars-LE                 2:19.98  
                  29.68     1:05.00 (35.32)     1:47.97 (42.97)     2:19.98 (32.01)
 47 Brickner, Charlie         15 Allegheny North-AM             2:20.09  
                  29.82     1:03.26 (33.44)     1:47.64 (44.38)     2:20.09 (32.45)
 48 Defrancesco, Gina         17 Greater Latrobe-AM             2:20.12  
                  29.85     1:06.84 (36.99)     1:48.74 (41.90)     2:20.12 (31.38)
 49 Sopenski, Charlotte       15 ULESD-LE                       2:20.18  
                  29.63     1:06.33 (36.70)     1:49.25 (42.92)     2:20.18 (30.93)
 50 Dudzinski, Brittany       18 Upper St. Clair-AM             2:20.28  
                  29.97     1:03.78 (33.81)     1:48.21 (44.43)     2:20.28 (32.07)
 51 Krigger, Arielle          17 Allegheny North-AM             2:20.47  
                  29.72     1:06.88 (37.16)     1:49.10 (42.22)     2:20.47 (31.37)
 52 Glunt, Victoria           15 Spire Lesd-LE                  2:20.53  
                  29.88     1:06.05 (36.17)     1:48.48 (42.43)     2:20.53 (32.05)
 52 Kramer, Kelly             16 Bethel Park-AM                 2:20.53  
                  30.09     1:05.99 (35.90)     1:47.55 (41.56)     2:20.53 (32.98)
 54 Auckley, Elizabeth        16 Lakewood-LE                    2:20.56  
                  27.91     1:03.18 (35.27)     1:47.86 (44.68)     2:20.56 (32.70)
 55 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM             2:20.58  
                  29.88     1:05.88 (36.00)     1:47.00 (41.12)     2:20.58 (33.58)
 56 Liang, Sara               15 Countryside Y-OH               2:20.75  
                  30.08     1:05.90 (35.82)     1:47.50 (41.60)     2:20.75 (33.25)
 57 Reid, Allison             18 Allegheny North-AM             2:21.02  
                  30.48     1:05.11 (34.63)     1:48.71 (43.60)     2:21.02 (32.31)
 58 D'Abato, Gabi             16 SwimStrong-LE                  2:21.03  
                  30.09     1:06.45 (36.36)     1:48.56 (42.11)     2:21.03 (32.47)
 59 Caso, Makayla             16 Jcc Sailfish-AM                2:21.22  
                  30.63     1:05.69 (35.06)     1:48.90 (43.21)     2:21.22 (32.32)
 60 Korenowski, Kayla         15 Solon Stars-LE                 2:21.43  
                  29.02     1:04.44 (35.42)     1:49.97 (45.53)     2:21.43 (31.46)
 61 Yonek, Becca              15 Bethel Park-AM                 2:21.64  
                  31.45     1:07.52 (36.07)     1:49.96 (42.44)     2:21.64 (31.68)
 62 Tarbuck, Samantha         15 Ridgewood Y-LE                 2:21.83  
                  31.28     1:08.38 (37.10)     1:48.78 (40.40)     2:21.83 (33.05)
 63 Borza, Gabrielle          18 Allegheny North-AM             2:22.13  
                  30.43     1:08.14 (37.71)     1:48.15 (40.01)     2:22.13 (33.98)
 64 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH               2:22.38  
                  29.16     1:05.63 (36.47)     1:49.45 (43.82)     2:22.38 (32.93)
 65 Furman, Leah              16 Jcc Sailfish-AM                2:22.53  
                  31.96     1:07.06 (35.10)     1:51.52 (44.46)     2:22.53 (31.01)
 66 Kramkova, Alina           15 Jcc Sailfish-AM                2:22.59  
                  31.35     1:07.13 (35.78)     1:48.17 (41.04)     2:22.59 (34.42)
 67 Forsythe, Taylor          17 Spire Lesd-LE                  2:22.67  
                  31.37     1:08.77 (37.40)     1:49.15 (40.38)     2:22.67 (33.52)
 68 Dunne, Theresa            17 Lake Shore-LE                  2:22.79  
                  32.39     1:07.88 (35.49)     1:50.03 (42.15)     2:22.79 (32.76)
 69 Lo, Cherie                15 B3-LE                          2:23.05  
                  31.87     1:07.84 (35.97)     1:51.94 (44.10)     2:23.05 (31.11)
 70 Clark, Maura              15 Fox Chapel-AM                  2:23.15  
                  30.88     1:07.04 (36.16)     1:50.31 (43.27)     2:23.15 (32.84)
 71 Doerrer, Angela           17 Hudson Heat-LE                 2:23.44  
                  31.29     1:07.37 (36.08)     1:49.75 (42.38)     2:23.44 (33.69)
 72 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                2:23.45  
                  29.71     1:05.85 (36.14)     1:52.34 (46.49)     2:23.45 (31.11)
 73 Prager, Elizabeth         18 Cavalier SC-AM                 2:23.71  
                  31.01     1:06.02 (35.01)     1:50.82 (44.80)     2:23.71 (32.89)
 74 Braun, Katarina           15 Ucavalier SC-AM                2:23.72  
                  31.07     1:05.57 (34.50)     1:52.40 (46.83)     2:23.72 (31.32)
 75 Nissen, Rebecca           15 Countryside Y-OH               2:23.91  
                  32.07     1:08.23 (36.16)     1:51.55 (43.32)     2:23.91 (32.36)
 76 Hirsh, Jessica            16 Bethel Park-AM                 2:24.10  
                  30.50     1:07.55 (37.05)     1:50.33 (42.78)     2:24.10 (33.77)
 77 Etter, Kate               16 Countryside Y-OH               2:24.13  
                  29.40     1:06.80 (37.40)     1:52.55 (45.75)     2:24.13 (31.58)
 78 Kotchman, Rachel          15 Ridgewood Y-LE                 2:24.19  
                  31.91     1:08.26 (36.35)     1:51.79 (43.53)     2:24.19 (32.40)
 79 Iosue, Alexandra          16 Spire Lesd-LE                  2:24.48  
                  32.26     1:10.09 (37.83)     1:52.42 (42.33)     2:24.48 (32.06)
 80 Albrecht, Kelsey          15 Tonawanda Titans-NI            2:24.50  
                  30.45     1:06.49 (36.04)     1:51.25 (44.76)     2:24.50 (33.25)
 81 D'Amico, Halle            15 Solon Stars-LE                 2:24.65  
                  31.42     1:07.47 (36.05)     1:51.91 (44.44)     2:24.65 (32.74)
 82 Neft, Sierra              17 Moon Aqua Club-AM              2:24.71  
                  31.25     1:09.67 (38.42)     1:51.70 (42.03)     2:24.71 (33.01)
 83 Uhrin, Emily              17 Jcc Sailfish-AM                2:24.91  
                  31.72     1:10.56 (38.84)     1:53.21 (42.65)     2:24.91 (31.70)
 84 Sagasta, Julia            15 Tonawanda Titans-NI            2:25.01  
                  32.48     1:09.22 (36.74)     1:52.27 (43.05)     2:25.01 (32.74)
 85 Molinaro, Breanna         17 Jcc Sailfish-AM                2:25.06  
                  31.51     1:11.03 (39.52)     1:52.02 (40.99)     2:25.06 (33.04)
 86 Cahalan, Shannon          15 Firestone-LE                   2:25.11  
                  31.48     1:07.58 (36.10)     1:52.78 (45.20)     2:25.11 (32.33)
 87 Phillips, Molly           16 Uerie Aquatics-AM              2:25.35  
                  28.68     1:05.29 (36.61)     1:52.66 (47.37)     2:25.35 (32.69)
 88 Shuster, Mareena          17 Chartiers Valley-AM            2:25.61  
                  31.35     1:08.28 (36.93)     1:53.00 (44.72)     2:25.61 (32.61)
 89 Hare, Olivia              15 Countryside Y-OH               2:25.64  
                  32.57     1:07.69 (35.12)     1:51.62 (43.93)     2:25.64 (34.02)
 90 Saxon, Gina               15 Hudson Heat-LE                 2:25.66  
                  31.79     1:09.34 (37.55)     1:51.68 (42.34)     2:25.66 (33.98)
 91 Rubio, Abby               16 Allegheny North-AM             2:25.80  
                  31.21     1:09.94 (38.73)     1:52.92 (42.98)     2:25.80 (32.88)
 92 Root, Maggie              16 Allegheny North-AM             2:25.95  
                  29.76     1:06.90 (37.14)     1:51.60 (44.70)     2:25.95 (34.35)
 93 Rice, Savannah            17 Countryside Y-OH               2:26.18  
                  32.86     1:12.96 (40.10)     1:53.09 (40.13)     2:26.18 (33.09)
 94 Kovacicek, Cassidy        16 Chartiers Valley-AM            2:26.47  
                  31.30     1:08.65 (37.35)     1:52.47 (43.82)     2:26.47 (34.00)
 95 Steele, Lauren            17 Solon Stars-LE                 2:26.64  
                  31.46     1:08.62 (37.16)     1:53.33 (44.71)     2:26.64 (33.31)
 96 Motch, Mary               15 Solon Stars-LE                 2:26.65  
                  27.96     1:04.60 (36.64)     1:55.69 (51.09)     2:26.65 (30.96)
 97 Easterling, Meredith      15 Franklin Area-AM               2:26.70  
                  29.83     1:07.43 (37.60)     1:54.98 (47.55)     2:26.70 (31.72)
 98 Jenkins, Sarah            17 Countryside Y-OH               2:26.76  
                  30.70     1:08.00 (37.30)     1:53.85 (45.85)     2:26.76 (32.91)
 99 Jaffe, Emily              15 Fox Chapel-AM                  2:27.07  
                  30.87     1:09.65 (38.78)     1:54.69 (45.04)     2:27.07 (32.38)
100 Rauch, Hannah             15 Town Wreckers-NI               2:27.38  
                  30.96     1:08.54 (37.58)     1:52.76 (44.22)     2:27.38 (34.62)
101 Olander, Madison          16 Moon Aqua Club-AM              2:28.18  
                  32.89     1:11.27 (38.38)     1:54.26 (42.99)     2:28.18 (33.92)
102 Forsythe, Abigail         15 Spire Lesd-LE                  2:28.26  
                  31.93     1:09.80 (37.87)     1:54.29 (44.49)     2:28.26 (33.97)
103 Dunne, Helen              15 Lake Shore-LE                  2:28.29  
                  33.14     1:10.54 (37.40)     1:56.46 (45.92)     2:28.29 (31.83)
104 Crowley, Casey            15 B3-LE                          2:28.30  
                  30.88     1:07.43 (36.55)     1:53.56 (46.13)     2:28.30 (34.74)
105 Hoffman, Allison          15 Tiger Sharks-LE                2:28.38  
                  29.49     1:07.15 (37.66)     1:52.74 (45.59)     2:28.38 (35.64)
106 Smrekar, Rachael          15 Greater Pitt-AM                2:28.47  
                  32.02     1:10.38 (38.36)     1:54.11 (43.73)     2:28.47 (34.36)
107 Doyle, Brenna             17 Bethel Park-AM                 2:28.64  
                  31.51     1:10.28 (38.77)     1:53.79 (43.51)     2:28.64 (34.85)
108 Bermingham, Shannon       15 Town Wreckers-NI               2:28.80  
                  31.36     1:10.63 (39.27)     1:53.32 (42.69)     2:28.80 (35.48)
109 Washabaugh, Claire        15 Allegheny North-AM             2:28.81  
                  31.06     1:09.73 (38.67)     1:54.41 (44.68)     2:28.81 (34.40)
110 Liu, Karina               15 Upper St. Clair-AM             2:28.91  
                  32.91     1:10.88 (37.97)     1:55.20 (44.32)     2:28.91 (33.71)
111 Smith, Emily              15 Countryside Y-OH               2:29.00  
                  33.55     1:12.10 (38.55)     1:54.92 (42.82)     2:29.00 (34.08)
112 Manuck, Carolyn           17 Fox Chapel-AM                  2:29.22  
                  33.25     1:13.34 (40.09)     1:55.34 (42.00)     2:29.22 (33.88)
113 Williamson, Olivia        16 Penguin Swimming-LE            2:29.53  
                  32.18     1:09.99 (37.81)     1:53.57 (43.58)     2:29.53 (35.96)
114 Vighetti, Maria           15 Bethel Park-AM                 2:29.56  
                  31.19     1:08.22 (37.03)     1:55.55 (47.33)     2:29.56 (34.01)
115 Mattson, Karley           15 SwimStrong-LE                  2:29.62  
                  32.73     1:11.46 (38.73)     1:54.63 (43.17)     2:29.62 (34.99)
116 Bogdanski, Veronica       15 Mt. Lebanon-AM                 2:29.79  
                  31.10     1:08.15 (37.05)     1:55.87 (47.72)     2:29.79 (33.92)
117 Owens, Kristin            17 Millcreek-AM                   2:29.81  
                  32.03     1:11.56 (39.53)     1:54.98 (43.42)     2:29.81 (34.83)
118 Schott, Logan             17 Chartiers Valley-AM            2:29.94  
                  33.37     1:11.99 (38.62)     1:55.83 (43.84)     2:29.94 (34.11)
119 Olbum, Orly               17 Jcc Sailfish-AM                2:31.87  
                  32.80     1:11.35 (38.55)     1:56.43 (45.08)     2:31.87 (35.44)
120 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                  2:32.60  
                  33.30     1:11.26 (37.96)     1:58.34 (47.08)     2:32.60 (34.26)
121 Wright, Mallory           15 Bethel Park-AM                 2:33.74  
                  32.66     1:08.46 (35.80)     1:59.78 (51.32)     2:33.74 (33.96)
122 Grimm, Baily              17 Peters Township-AM             2:35.22  
                  30.97     1:09.14 (38.17)     1:59.32 (50.18)     2:35.22 (35.90)
123 Bergman, Emily            16 Chartiers Valley-AM            2:39.49  
                  34.61     1:15.63 (41.02)     2:03.68 (48.05)     2:39.49 (35.81)
124 Love, Alissa              17 Greater Pitt-AM                2:41.76  
                  32.96     1:16.41 (43.45)     2:03.46 (47.05)     2:41.76 (38.30)
 -- Coy, Maria                15 Marlins-LE                          DQ  
                  29.62     1:04.16 (34.54)     1:42.64 (38.48)          DQ (30.84)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:16.72        2003 Alyssa Kiel - LESD-LE, LESD-LE             
Pool Records:   4:18.64  11/16/2012 Katie Miller, Firestone                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katie             17 Firestone-LE                   4:18.64  
                  27.30       57.51 (30.21)     1:31.31 (33.80)     2:03.87 (32.56)
        2:40.83 (36.96)     3:18.50 (37.67)     3:49.38 (30.88)     4:18.64 (29.26)
  2 Koucheki, Sarah           17 Spire Lesd-LE                  4:23.73  
                  27.30       58.05 (30.75)     1:31.21 (33.16)     2:04.42 (33.21)
        2:44.08 (39.66)     3:23.99 (39.91)     3:54.51 (30.52)     4:23.73 (29.22)
  3 Miller, Heidi             16 Fox Chapel-AM                  4:23.96  
                  29.55     1:01.94 (32.39)     1:35.92 (33.98)     2:08.96 (33.04)
        2:46.63 (37.67)     3:25.50 (38.87)     3:55.40 (29.90)     4:23.96 (28.56)
  4 Painter, Kathryn          15 Norwin Aqua-AM                 4:28.34  
                  29.25     1:02.47 (33.22)     1:37.23 (34.76)     2:12.00 (34.77)
        2:49.36 (37.36)     3:26.59 (37.23)     3:57.99 (31.40)     4:28.34 (30.35)
  5 Lisy, Sam                 16 Marlins-LE                     4:28.77  
                  29.06     1:01.46 (32.40)     1:37.05 (35.59)     2:11.71 (34.66)
        2:49.54 (37.83)     3:28.13 (38.59)     3:58.86 (30.73)     4:28.77 (29.91)
  6 Gruber, Maggie            17 Fox Chapel-AM                  4:31.15  
                  28.21       59.24 (31.03)     1:33.75 (34.51)     2:07.30 (33.55)
        2:48.59 (41.29)     3:29.60 (41.01)     4:01.17 (31.57)     4:31.15 (29.98)
  7 Myers, Madison            15 Firestone-LE                   4:32.46  
                  28.62     1:01.05 (32.43)     1:36.17 (35.12)     2:10.56 (34.39)
        2:51.14 (40.58)     3:31.69 (40.55)     4:02.71 (31.02)     4:32.46 (29.75)
  8 Slabe, Emily              16 Countryside Y-OH               4:33.30  
                  28.43     1:00.65 (32.22)     1:34.54 (33.89)     2:07.06 (32.52)
        2:48.76 (41.70)     3:30.92 (42.16)     4:02.83 (31.91)     4:33.30 (30.47)
  9 Coy, Maria                15 Marlins-LE                     4:37.95  
                  29.62     1:03.60 (33.98)     1:41.19 (37.59)     2:16.90 (35.71)
        2:55.90 (39.00)     3:35.26 (39.36)     4:07.71 (32.45)     4:37.95 (30.24)
 10 Dean, Franny              15 Fox Chapel-AM                  4:39.84  
                  31.65     1:08.68 (37.03)     1:43.54 (34.86)     2:17.75 (34.21)
        2:56.52 (38.77)     3:35.93 (39.41)     4:09.06 (33.13)     4:39.84 (30.78)
 11 Rakovec, Maureen          15 Spire Lesd-LE                  4:41.01  
                  29.25     1:02.32 (33.07)     1:40.00 (37.68)     2:16.80 (36.80)
        2:58.10 (41.30)     3:39.50 (41.40)     4:10.92 (31.42)     4:41.01 (30.09)
 12 Song, Jade                16 Allegheny North-AM             4:42.50  
                  29.57     1:02.22 (32.65)     1:38.11 (35.89)     2:13.99 (35.88)
        2:55.15 (41.16)     3:36.61 (41.46)     4:10.14 (33.53)     4:42.50 (32.36)
 13 O'Brien, Natalie          16 Firestone-LE                   4:43.13  
                  29.78     1:04.08 (34.30)     1:40.12 (36.04)     2:15.64 (35.52)
        2:56.02 (40.38)     3:38.62 (42.60)     4:11.42 (32.80)     4:43.13 (31.71)
 14 Feola, Natalie            16 Chartiers Valley-AM            4:43.55  
                  29.88     1:04.54 (34.66)     1:40.43 (35.89)     2:16.07 (35.64)
        2:57.63 (41.56)     3:39.75 (42.12)     4:11.82 (32.07)     4:43.55 (31.73)
 15 Bartel, Andrea            17 Marlins-LE                     4:44.62  
                  29.74     1:03.38 (33.64)     1:39.96 (36.58)     2:15.39 (35.43)
        2:56.43 (41.04)     3:38.31 (41.88)     4:12.24 (33.93)     4:44.62 (32.38)
 16 Murphy, Laura             17 Hudson Heat-LE                 4:45.75  
                  30.17     1:04.98 (34.81)     1:42.29 (37.31)     2:20.22 (37.93)
        3:00.09 (39.87)     3:40.34 (40.25)     4:13.75 (33.41)     4:45.75 (32.00)
 17 Gysegem, Aimee            15 Penguin Swimming-LE            4:45.78  
                  29.57     1:03.26 (33.69)     1:38.41 (35.15)     2:12.44 (34.03)
        2:56.86 (44.42)     3:41.90 (45.04)     4:14.45 (32.55)     4:45.78 (31.33)
 18 Stewart-Bates, Emma       17 Spire Lesd-LE                  4:46.25  
                  30.26     1:04.43 (34.17)     1:40.36 (35.93)     2:15.18 (34.82)
        2:58.06 (42.88)     3:40.70 (42.64)     4:13.75 (33.05)     4:46.25 (32.50)
 19 Tracy, Braelyn            17 Fox Chapel-AM                  4:46.55  
                  30.70     1:05.59 (34.89)     1:42.08 (36.49)     2:18.40 (36.32)
        3:00.58 (42.18)     3:42.94 (42.36)     4:15.78 (32.84)     4:46.55 (30.77)
 20 Beasley, Sia              16 Fox Chapel-AM                  4:46.63  
                  30.10     1:03.25 (33.15)     1:39.11 (35.86)     2:14.64 (35.53)
        2:57.39 (42.75)     3:41.59 (44.20)     4:14.93 (33.34)     4:46.63 (31.70)
 21 Palu-Benson, Saoirse      16 Uuscs-AM                       4:48.34  
                  29.91     1:03.20 (33.29)     1:40.94 (37.74)     2:16.96 (36.02)
        2:59.89 (42.93)     3:43.57 (43.68)     4:16.32 (32.75)     4:48.34 (32.02)
 22 Bullen, Kathryn           16 Spire Lesd-LE                  4:52.90  
                  30.20     1:05.34 (35.14)     1:42.90 (37.56)     2:19.63 (36.73)
        3:03.28 (43.65)     3:48.10 (44.82)     4:20.80 (32.70)     4:52.90 (32.10)
 23 Kuhn, Erin                15 Allegheny North-AM             4:53.74  
                  29.88     1:05.94 (36.06)     1:43.92 (37.98)     2:21.94 (38.02)
        3:03.20 (41.26)     3:44.63 (41.43)     4:19.81 (35.18)     4:53.74 (33.93)
 24 Rapp, Maddie              17 Countryside Y-OH               4:54.39  
                  29.15     1:02.45 (33.30)     1:39.23 (36.78)     2:15.86 (36.63)
        3:00.00 (44.14)     3:44.49 (44.49)     4:19.60 (35.11)     4:54.39 (34.79)
 25 Hubert, Courteney         16 Norwin Aqua-AM                 4:55.43  
                  30.91     1:05.74 (34.83)     1:43.65 (37.91)     2:21.37 (37.72)
        3:03.60 (42.23)     3:46.96 (43.36)     4:21.15 (34.19)     4:55.43 (34.28)
 26 Sheehan, Aurelia          15 Jcc Sailfish-AM                4:58.17  
                  30.11     1:07.98 (37.87)     1:46.07 (38.09)     2:23.22 (37.15)
        3:09.66 (46.44)     3:54.76 (45.10)     4:27.37 (32.61)     4:58.17 (30.80)
 27 Fears, Tara               16 Countryside Y-OH               4:58.43  
                  29.80     1:03.90 (34.10)     1:42.14 (38.24)     2:19.38 (37.24)
        3:05.12 (45.74)     3:49.91 (44.79)     4:24.68 (34.77)     4:58.43 (33.75)
 28 Onders, Rachel            17 Shaker Sharks-LE               5:02.09  
                  32.32     1:09.23 (36.91)     1:47.92 (38.69)     2:26.93 (39.01)
        3:10.68 (43.75)     3:54.73 (44.05)     4:29.11 (34.38)     5:02.09 (32.98)
 29 Hentosz, Carissa          16 Upper St. Clair-AM             5:03.93  
                  30.52     1:05.76 (35.24)     1:45.00 (39.24)     2:23.43 (38.43)
        3:07.00 (43.57)     3:51.47 (44.47)     4:29.14 (37.67)     5:03.93 (34.79)
 30 Rusinko, Hannah           14 Norwin Aqua-AM                 5:06.58  
                  31.38     1:09.17 (37.79)     1:47.30 (38.13)     2:24.94 (37.64)
        3:11.12 (46.18)     3:57.22 (46.10)     4:32.04 (34.82)     5:06.58 (34.54)
 31 Kuska, Lane               15 Spire Lesd-LE                  5:19.72  
                  32.87     1:11.74 (38.87)     1:52.30 (40.56)     2:31.76 (39.46)
        3:19.15 (47.39)     4:07.71 (48.56)     4:44.14 (36.43)     5:19.72 (35.58)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:28.94  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         S Koucheki, C Vexler, C Behn, K Johnson           
Pool Records:   3:28.94  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         S Koucheki, C Vexler, C Behn, K Johnson           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           3:28.94! 
     1) Koucheki, Sarah 17              2) Vexler, Caroline 17            
     3) Behn, Carys 22                  4) Johnson, Kaitlyn 23            
                  25.25       52.51 (52.51)     1:17.99 (25.48)     1:45.54 (53.03)
        2:10.58 (25.04)     2:37.58 (52.04)     3:02.43 (24.85)     3:28.94 (51.36)
  2 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            3:37.20  
     1) Miller, Heidi 16                2) Gruber, Maggie 17              
     3) Dean, Franny 15                 4) Otwell, Bria 15                
                  24.50       50.62 (50.62)     1:16.59 (25.97)     1:44.60 (53.98)
        2:11.84 (27.24)     2:40.79 (56.19)     3:07.20 (26.41)     3:37.20 (56.41)
  3 Greater Latrobe Aqua Club-AM  'A'                           3:38.86  
     1) Hoopes, Maddie 18               2) Sowinski, Monica 15            
     3) Defrancesco, Gina 17            4) Owens, Kayla 17                
                  25.90       53.87 (53.87)     1:19.99 (26.12)     1:48.85 (54.98)
        2:15.76 (26.91)     2:45.40 (56.55)     3:10.74 (25.34)     3:38.86 (53.46)
  4 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        3:40.50  
     1) Elizeus, Alex 17                2) Uhrin, Emily 17                
     3) Namestnik, Lexy 16              4) Smith, Leah 17                 
                  26.66       55.83 (55.83)     1:22.65 (26.82)     1:52.15 (56.32)
        2:19.26 (27.11)     2:48.68 (56.53)     3:13.75 (25.07)     3:40.50 (51.82)
  5 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           3:40.53  
     1) Soulia, Morgan 15               2) Seethaler, Anna 17             
     3) Song, Jade 16                   4) Krigger, Arielle 17            
                  25.99       54.21 (54.21)     1:20.55 (26.34)     1:48.81 (54.60)
        2:15.18 (26.37)     2:43.98 (55.17)     3:10.89 (26.91)     3:40.53 (56.55)
  6 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                           3:41.20  
     1) O'Brien, Natalie 16             2) Gresser, Emma 17               
     3) Myers, Madison 15               4) Miller, Katie 17               
                  26.94       56.06 (56.06)     1:24.13 (28.07)     1:53.89 (57.83)
        2:19.86 (25.97)     2:47.92 (54.03)     3:13.69 (25.77)     3:41.20 (53.28)
  7 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           3:42.04  
     1) Kovach, Amber 15                2) Cerne, Kaitlyn 17              
     3) Cominelli, Marissa 17           4) Babbin, Kathryn 18             
                  26.57       55.68 (55.68)     1:22.97 (27.29)     1:52.45 (56.77)
        2:18.76 (26.31)     2:47.87 (55.42)     3:14.31 (26.44)     3:42.04 (54.17)
  8 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      3:42.59  
     1) Etter, Kate 16                  2) Rice, Nevie 15                 
     3) Fears, Tara 16                  4) Slabe, Emily 16                
                  26.62       55.85 (55.85)     1:22.63 (26.78)     1:52.08 (56.23)
        2:18.59 (26.51)     2:48.11 (56.03)     3:14.18 (26.07)     3:42.59 (54.48)
  9 Bethel Park Recreation-AM  'A'                              3:44.43  
     1) Yonek, Becca 15                 2) Kramer, Kelly 16               
     3) Hirsh, Jessica 16               4) Brinkhoff, Allie 16            
                  27.03       56.30 (56.30)     1:23.40 (27.10)     1:52.97 (56.67)
        2:20.11 (27.14)     2:49.77 (56.80)     3:16.00 (26.23)     3:44.43 (54.66)
 10 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               3:45.50  
     1) Wong, Anna 16                   2) Steele, Lauren 17              
     3) Motch, Mary 15                  4) Korenowski, Kayla 15           
                  27.47       57.09 (57.09)     1:24.34 (27.25)     1:54.13 (57.04)
        2:21.06 (26.93)     2:50.73 (56.60)     3:16.90 (26.17)     3:45.50 (54.77)
 11 Upper St. Clair Swim Club-AM  'A'                           3:45.88  
     1) Shaffer, Victoria 15            2) Dudzinski, Brittany 18         
     3) Hentosz, Carissa 16             4) Mitcheltree, Alexis 17         
                  26.79       55.84 (55.84)     1:22.55 (26.71)     1:51.66 (55.82)
        2:20.46 (28.80)     2:51.06 (59.40)     3:17.21 (26.15)     3:45.88 (54.82)
 12 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           3:45.89  
     1) Du, Jacquelyn 15                2) Brickner, Charlie 15           
     3) Kuhn, Erin 15                   4) Bishop, Kristen 16             
                  27.06       55.57 (55.57)     1:22.99 (27.42)     1:52.96 (57.39)
        2:19.81 (26.85)     2:50.42 (57.46)     3:17.18 (26.76)     3:45.89 (55.47)
 13 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'                      3:47.56  
     1) Rice, Savannah 17               2) Rapp, Maddie 17                
     3) Theobald, Paige 18              4) Kahmann, Marianne 15           
                  27.81       57.02 (57.02)     1:24.35 (27.33)     1:54.59 (57.57)
        2:21.74 (27.15)     2:52.03 (57.44)     3:18.50 (26.47)     3:47.56 (55.53)
 14 Euclid Marlins Swim Team-LE  'A'                            3:48.17  
     1) Lisy, Sam 16                    2) D'Arcy, Jane 13                
     3) Bartel, Andrea 17               4) Coy, Maria 15                  
                  27.41       56.59 (56.59)     1:24.41 (27.82)     1:56.40 (59.81)
        2:23.73 (27.33)     2:53.88 (57.48)     3:19.50 (25.62)     3:48.17 (54.29)
 15 Norwin Aqua Club-AM  'A'                                    3:49.23  
     1) Painter, Kathryn 15             2) Rusinko, Hannah 14             
     3) Cochran, Jessica 14             4) Hubert, Courteney 16           
                  27.40       56.60 (56.60)     1:24.32 (27.72)     1:56.14 (59.54)
        2:23.28 (27.14)     2:53.05 (56.91)     3:19.84 (26.79)     3:49.23 (56.18)
 16 Jcc Sailfish-AM  'B'                                        3:51.74  
     1) Sismour, Meghan 17              2) Beyerl, Kristin 16             
     3) Concilus, Marie 16              4) Sheehan, Aurelia 15            
                  27.84       57.25 (57.25)     1:24.34 (27.09)     1:54.10 (56.85)
        2:22.83 (28.73)     2:53.76 (59.66)     3:21.09 (27.33)     3:51.74 (57.98)
 17 USA Ridgewood Y Dolphins-LE  'A'                            3:52.27  
     1) Savage, Claire 18               2) Kotchman, Rachel 15            
     3) Steponick, Jessica 14           4) Oryshkewych, Nina 14           
                  27.39       56.87 (56.87)     1:24.12 (27.25)     1:54.36 (57.49)
        2:22.32 (27.96)     2:53.05 (58.69)     3:21.06 (28.01)     3:52.27 (59.22)
 18 B3 Aquatics-LE  'A'                                         3:53.07  
     1) Mullen, Catherine 15            2) Crowley, Casey 15              
     3) Patacca, Hannah 14              4) Lo, Cherie 15                  
                  28.48       58.43 (58.43)     1:26.65 (28.22)     1:58.03 (59.60)
        2:25.46 (27.43)     2:55.67 (57.64)     3:23.39 (27.72)     3:53.07 (57.40)
 19 SwimStrong-LE  'A'                                          3:53.19  
     1) Hargis, Sammi 17                2) Delventhal, Brooke 15          
     3) Pederson, Megan 14              4) Granger, Caroline 16           
                  27.04       56.96 (56.96)     1:23.95 (26.99)     1:54.30 (57.34)
        2:22.36 (28.06)   2:54.33 (1:00.03)     3:21.88 (27.55)     3:53.19 (58.86)
 20 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'B'                        3:53.67  
     1) Doerrer, Angela 17              2) Ambroziak, Leah 14             
     3) Saccogna, Jillian 16            4) Boyd, Stephanie 15             
                  28.16       58.50 (58.50)     1:27.84 (29.34)   2:00.45 (1:01.95)
        2:27.70 (27.25)     2:57.86 (57.41)     3:24.62 (26.76)     3:53.67 (55.81)
 21 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                                3:56.81  
     1) Norehad, Jennifer 17            2) Dunne, Helen 15                
     3) Lee, Nora 17                    4) Stark, Rachel 14               
                  27.75       58.33 (58.33)     1:27.54 (29.21)   2:00.63 (1:02.30)
        2:27.57 (26.94)     2:58.71 (58.08)     3:26.78 (28.07)     3:56.81 (58.10)
 22 Penguin Swimming-LE  'A'                                    3:58.31  
     1) Bailey, Brooke 15               2) Gonda, Sarah 16                
     3) Heaven, Sarah 15                4) Gysegem, Aimee 15              
                  28.86       59.66 (59.66)     1:28.49 (28.83)   2:00.93 (1:01.27)
        2:29.85 (28.92)   3:01.75 (1:00.82)     3:28.88 (27.13)     3:58.31 (56.56)
 23 Millcreek Swim Team-AM  'A'                                 3:59.33  
     1) Wassell, Mary 16                2) Owens, Kristin 17              
     3) Lynch, Kathleen 14              4) Cauley, Jessica 15             
                  28.61   1:00.07 (1:00.07)     1:28.84 (28.77)   2:01.48 (1:01.41)
        2:28.56 (27.08)     3:00.01 (58.53)     3:28.49 (28.48)     3:59.33 (59.32)
 24 Fox Chapel Killer Whales-AM  'B'                            3:59.98  
     1) Jaffe, Emily 15                 2) Beasley, Sia 16                
     3) Manuck, Carolyn 17              4) Clark, Maura 15                
                  29.03   1:00.49 (1:00.49)     1:27.13 (26.64)     1:57.07 (56.58)
        2:27.25 (30.18)   3:00.86 (1:03.79)     3:29.26 (28.40)     3:59.98 (59.12)
 25 Bethel Park Recreation-AM  'B'                              4:03.51  
     1) Hoffman, Aubrey 18              2) Doyle, Brenna 17               
     3) Wright, Mallory 15              4) Vighetti, Maria 15             
                  28.82   1:00.42 (1:00.42)     1:29.37 (28.95)   2:00.46 (1:00.04)
        2:28.87 (28.41)   3:00.62 (1:00.16)     3:30.81 (30.19)   4:03.51 (1:02.89)
 -- Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'                             DQ  
     1) Gan, Connie 17                  2) Murphy, Laura 17               
     3) Arther, Emily 17                4) Kelly, Paige 16                
                  27.32       56.93 (56.93)     1:24.13 (27.20)     1:53.39 (56.46)
        2:19.94 (26.55)     2:48.98 (55.59)     3:15.88 (26.90)          DQ (56.09)
 -- Cavalier Swim Club-AM  'A'                                       DQ  
     1) Prager, Elizabeth 18            2) Collini, Letizia 14            
     3) Bowman, Sabrina 15              4) Joseph, Morgan 16              
                  27.43       56.44 (56.44)     1:24.44 (28.00)     1:55.15 (58.71)
        2:21.67 (26.52)     2:51.31 (56.16)     3:17.65 (26.34)          DQ (55.89)
 
Girls 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 7:33.29  11/16/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         S Koucheki, C Behn, K Babbin, C Bencic            
Pool Records:   7:33.29  11/16/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         S Koucheki, C Behn, K Babbin, C Bencic            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           7:33.29! 
     1) Koucheki, Sarah 17              2) Behn, Carys 22                 
     3) Babbin, Kathryn 18              4) Bencic, Carrie 18              
                  25.93       53.52 (53.52)   1:22.13 (1:22.13)   1:50.14 (1:50.14)
        2:16.59 (26.45)     2:45.28 (55.14)   3:15.25 (1:25.11)   3:45.49 (1:55.35)
        4:12.41 (26.92)     4:41.41 (55.92)   5:10.42 (1:24.93)   5:38.88 (1:53.39)
        6:05.19 (26.31)     6:34.36 (55.48)   7:03.71 (1:24.83)   7:33.29 (1:54.41)
  2 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            7:35.94  
     1) Krug, Paris 14                  2) Miller, Heidi 16               
     3) Gruber, Maggie 17               4) Tracy, Braelyn 17              
                  26.81       56.39 (56.39)   1:27.21 (1:27.21)   1:58.25 (1:58.25)
        2:23.38 (25.13)     2:51.81 (53.56)   3:21.19 (1:22.94)   3:49.85 (1:51.60)
        4:15.66 (25.81)     4:43.97 (54.12)   5:12.32 (1:22.47)   5:40.80 (1:50.95)
        6:07.57 (26.77)     6:36.53 (55.73)   7:06.17 (1:25.37)   7:35.94 (1:55.14)
  3 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        7:42.42  
     1) Smith, Leah 17                  2) Namestnik, Lexy 16             
     3) Furman, Leah 16                 4) Elizeus, Alex 17               
                  25.46       52.72 (52.72)   1:20.12 (1:20.12)   1:47.54 (1:47.54)
        2:14.23 (26.69)     2:44.16 (56.62)   3:14.70 (1:27.16)   3:44.85 (1:57.31)
        4:12.20 (27.35)     4:42.10 (57.25)   5:13.43 (1:28.58)   5:45.56 (2:00.71)
        6:11.05 (25.49)     6:40.82 (55.26)   7:11.58 (1:26.02)   7:42.42 (1:56.86)
  4 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      8:00.61  
     1) Etter, Kate 16                  2) Grinder, Rollie 14             
     3) George, Alex 17                 4) Slabe, Emily 16                
                  27.40       58.13 (58.13)   1:30.19 (1:30.19)   2:01.85 (2:01.85)
        2:28.80 (26.95)     2:58.64 (56.79)   3:29.56 (1:27.71)   4:00.94 (1:59.09)
        4:28.70 (27.76)     5:00.00 (59.06)   5:32.68 (1:31.74)   6:05.03 (2:04.09)
        6:31.35 (26.32)     7:00.61 (55.58)   7:30.66 (1:25.63)   8:00.61 (1:55.58)
  5 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               8:19.15  
     1) Korenowski, Kayla 15            2) D'Amico, Halle 15              
     3) Gill, Emily 14                  4) Steele, Lauren 17              
                  27.23       57.96 (57.96)   1:29.26 (1:29.26)   1:59.94 (1:59.94)
        2:28.33 (28.39)   3:00.46 (1:00.52)   3:33.06 (1:33.12)   4:05.19 (2:05.25)
        4:34.33 (29.14)   5:06.95 (1:01.76)   5:40.53 (1:35.34)   6:13.01 (2:07.82)
        6:40.80 (27.79)     7:12.10 (59.09)   7:45.43 (1:32.42)   8:19.15 (2:06.14)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:53.58  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         M Cominelli, C Vexler, S Koucheki, K Johnson      
Pool Records:   3:53.58  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         M Cominelli, C Vexler, S Koucheki, K Johnson      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           3:53.58! 
     1) Cominelli, Marissa 17           2) Vexler, Caroline 17            
     3) Koucheki, Sarah 17              4) Johnson, Kaitlyn 23            
                  28.39       59.07 (59.07)     1:30.80 (31.73)   2:07.10 (1:08.03)
        2:33.22 (26.12)     3:02.82 (55.72)     3:27.02 (24.20)     3:53.58 (50.76)
  2 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            3:53.75  
     1) Miller, Heidi 16                2) Dean, Franny 15                
     3) Gruber, Maggie 17               4) Tracy, Braelyn 17              
                  28.14       56.83 (56.83)     1:29.31 (32.48)   2:05.53 (1:08.70)
        2:32.03 (26.50)     3:01.02 (55.49)     3:26.58 (25.56)     3:53.75 (52.73)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           3:56.51  
     1) Du, Jacquelyn 15                2) Borza, Gabrielle 18            
     3) Bishop, Kristen 16              4) Soulia, Morgan 15              
                  27.80       56.66 (56.66)     1:27.68 (31.02)   2:03.74 (1:07.08)
        2:31.85 (28.11)   3:03.96 (1:00.22)     3:28.56 (24.60)     3:56.51 (52.55)
  4 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                           4:01.86  
     1) Myers, Madison 15               2) Miller, Katie 17               
     3) Gresser, Emma 17                4) O'Brien, Natalie 16            
                  28.76       58.72 (58.72)     1:30.29 (31.57)   2:06.03 (1:07.31)
        2:34.45 (28.42)   3:06.60 (1:00.57)     3:32.94 (26.34)     4:01.86 (55.26)
  5 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           4:05.80  
     1) Churman, Kayla 15               2) Kuhn, Erin 15                  
     3) Brickner, Charlie 15            4) Seethaler, Anna 17             
                  29.87   1:00.25 (1:00.25)     1:32.47 (32.22)   2:09.00 (1:08.75)
        2:37.67 (28.67)   3:11.04 (1:02.04)     3:37.45 (26.41)     4:05.80 (54.76)
  6 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      4:06.94  
     1) Slabe, Emily 16                 2) Rice, Savannah 17              
     3) Fears, Tara 16                  4) Etter, Kate 16                 
                  28.57       58.66 (58.66)     1:32.54 (33.88)   2:10.69 (1:12.03)
        2:38.75 (28.06)   3:11.16 (1:00.47)     3:37.54 (26.38)     4:06.94 (55.78)
  7 Jcc Sailfish-AM  'A'                                        4:09.64  
     1) Beyerl, Kristin 16              2) Kramkova, Alina 15             
     3) Elizeus, Alex 17                4) Smith, Leah 17                 
                  31.66   1:04.62 (1:04.62)     1:37.29 (32.67)   2:16.31 (1:11.69)
        2:44.34 (28.03)   3:17.35 (1:01.04)     3:42.59 (25.24)     4:09.64 (52.29)
  8 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'B'                      4:12.41  
     1) Kahmann, Marianne 15            2) Liang, Sara 15                 
     3) Rapp, Maddie 17                 4) Rice, Nevie 15                 
                  29.75   1:01.06 (1:01.06)     1:35.59 (34.53)   2:14.48 (1:13.42)
        2:42.99 (28.51)   3:15.70 (1:01.22)     3:42.86 (27.16)     4:12.41 (56.71)
  9 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           4:13.63  
     1) Babbin, Kathryn 18              2) Winar, Jubilee 15              
     3) Cerne, Kaitlyn 17               4) Behn, Carys 22                 
                  32.26   1:04.86 (1:04.86)     1:39.64 (34.78)   2:18.21 (1:13.35)
        2:46.61 (28.40)   3:20.06 (1:01.85)     3:45.86 (25.80)     4:13.63 (53.57)
 10 Bethel Park Recreation-AM  'A'                              4:14.13  
     1) Brinkhoff, Allie 16             2) Kramer, Kelly 16               
     3) Hirsh, Jessica 16               4) Yonek, Becca 15                
                  30.18   1:01.56 (1:01.56)     1:35.23 (33.67)   2:13.24 (1:11.68)
        2:43.03 (29.79)   3:17.45 (1:04.21)     3:44.47 (27.02)     4:14.13 (56.68)
 11 SwimStrong-LE  'A'                                          4:14.33  
     1) Mattson, Karley 15              2) Washko, Molly 17               
     3) D'Abato, Gabi 16                4) Barrus, Jenna 17               
                  32.59   1:07.48 (1:07.48)     1:38.82 (31.34)   2:15.97 (1:08.49)
        2:44.56 (28.59)   3:19.53 (1:03.56)     3:45.94 (26.41)     4:14.33 (54.80)
 12 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'A'                        4:14.74  
     1) Boyd, Stephanie 15              2) Murphy, Laura 17               
     3) Gan, Connie 17                  4) Arther, Emily 17               
                  31.08   1:04.31 (1:04.31)     1:37.48 (33.17)   2:16.11 (1:11.80)
        2:44.70 (28.59)   3:18.18 (1:02.07)     3:45.18 (27.00)     4:14.74 (56.56)
 13 Norwin Aqua Club-AM  'A'                                    4:16.27  
     1) Rusinko, Hannah 14              2) Painter, Kathryn 15            
     3) Cochran, Jessica 14             4) Hubert, Courteney 16           
                  32.05   1:07.39 (1:07.39)     1:39.82 (32.43)   2:16.44 (1:09.05)
        2:46.38 (29.94)   3:20.01 (1:03.57)     3:47.03 (27.02)     4:16.27 (56.26)
 14 Euclid Marlins Swim Team-LE  'A'                            4:16.34  
     1) Bartel, Andrea 17               2) Coy, Maria 15                  
     3) Lisy, Sam 16                    4) D'Arcy, Jane 13                
                  31.50   1:04.40 (1:04.40)     1:36.91 (32.51)   2:14.20 (1:09.80)
        2:43.82 (29.62)   3:17.87 (1:03.67)     3:45.04 (27.17)     4:16.34 (58.47)
 15 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               4:18.03  
     1) Wong, Anna 16                   2) Lautenschleger, Dana 16        
     3) Korenowski, Kayla 15            4) Motch, Mary 15                 
                  30.37   1:02.42 (1:02.42)     1:38.99 (36.57)   2:20.52 (1:18.10)
        2:48.66 (28.14)   3:21.88 (1:01.36)     3:48.16 (26.28)     4:18.03 (56.15)
 16 Hudson Explorer Aquatic Team-LE  'B'                        4:19.16  
     1) Saccogna, Jillian 16            2) Saxon, Gina 15                 
     3) Hill, Natalie 17                4) Doerrer, Angela 17             
                  32.36   1:07.63 (1:07.63)     1:41.17 (33.54)   2:19.77 (1:12.14)
        2:48.39 (28.62)   3:21.46 (1:01.69)     3:48.51 (27.05)     4:19.16 (57.70)
 17 Fox Chapel Killer Whales-AM  'B'                            4:22.05  
     1) Otwell, Bria 15                 2) Manuck, Carolyn 17             
     3) Jaffe, Emily 15                 4) Beasley, Sia 16                
                  30.47   1:03.22 (1:03.22)     1:38.41 (35.19)   2:18.68 (1:15.46)
        2:48.83 (30.15)   3:24.95 (1:06.27)     3:52.71 (27.76)     4:22.05 (57.10)
 18 Jcc Sailfish-AM  'B'                                        4:22.54  
     1) Concilus, Emily 18              2) Molinaro, Livia 14             
     3) Caso, Makayla 16                4) Uhrin, Emily 17                
                  33.23   1:07.23 (1:07.23)     1:42.21 (34.98)   2:21.59 (1:14.36)
        2:51.42 (29.83)   3:26.50 (1:04.91)     3:53.19 (26.69)     4:22.54 (56.04)
 19 USA Ridgewood Y Dolphins-LE  'A'                            4:23.19  
     1) Kotchman, Rachel 15             2) Tarbuck, Samantha 15           
     3) Savage, Claire 18               4) Smith, DeAnna 14               
                  33.12   1:08.65 (1:08.65)     1:42.57 (33.92)   2:21.27 (1:12.62)
        2:50.62 (29.35)   3:25.11 (1:03.84)     3:52.78 (27.67)     4:23.19 (58.08)
 20 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                                4:26.02  
     1) Norehad, Jennifer 17            2) Smith, Libby 14                
     3) Lee, Nora 17                    4) Guilfoyle, Maggie 14           
                  32.89   1:07.61 (1:07.61)     1:42.13 (34.52)   2:21.47 (1:13.86)
        2:51.76 (30.29)   3:27.18 (1:05.71)     3:55.58 (28.40)     4:26.02 (58.84)
 21 B3 Aquatics-LE  'A'                                         4:26.57  
     1) Lo, Cherie 15                   2) Hertzer, Margo 13              
     3) Mullen, Catherine 15            4) Crowley, Casey 15              
                  32.03   1:05.10 (1:05.10)     1:41.77 (36.67)   2:23.69 (1:18.59)
        2:53.17 (29.48)   3:26.65 (1:02.96)     3:54.64 (27.99)     4:26.57 (59.92)
 22 Millcreek Swim Team-AM  'A'                                 4:29.45  
     1) Lynch, Kathleen 14              2) Cauley, Jessica 15             
     3) Owens, Kristin 17               4) Wassell, Mary 16               
                  30.74   1:03.61 (1:03.61)     1:37.50 (33.89)   2:18.15 (1:14.54)
        2:50.55 (32.40)   3:29.20 (1:11.05)     3:57.39 (28.19)   4:29.45 (1:00.25)
 23 Bethel Park Recreation-AM  'B'                              4:30.15  
     1) Wright, Mallory 15              2) Doyle, Brenna 17               
     3) Vighetti, Maria 15              4) Hoffman, Aubrey 18             
                  32.89   1:07.69 (1:07.69)     1:43.01 (35.32)   2:23.48 (1:15.79)
        2:55.15 (31.67)   3:31.47 (1:07.99)     3:59.65 (28.18)     4:30.15 (58.68)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.34        2006 Zachary Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                  29.04  
  2 Bocci, David               9 Butler Y-AM                      29.87  
  3 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                    29.97  
  4 Herzog, Colin              9 EAST-NI                          30.09  
  5 Faulkner, Carter          10 USC-LE                           30.40  
  6 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI                 30.49  
  7 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM               31.42  
  8 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                  31.60  
  9 Lupo, Robert              10 ULESD-LE                         31.85  
 10 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                    32.05  
 11 Arslanian, Andrew         10 SwimStrong-LE                    32.11  
 12 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI                 32.13  
 13 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                       32.14  
 14 Bodrock, James            10 Ridgewood Y-LE                   32.30  
 15 Boyd, Dean                 9 Penguin Swimming-LE              32.40  
 16 Ratino, John              10 Spire Lesd-LE                    32.69  
 17 Toothman, Zach             9 Ridgewood Y-LE                   32.90  
 18 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI                 32.94  
 19 Kavalec, Jacob             9 Ridgewood Y-LE                   33.04  
 20 Peters, Aidan              8 B3-LE                            33.13  
 20 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                         33.13  
 20 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                    33.13  
 23 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM               33.28  
 24 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                    33.56  
 25 Lindh, Bobby               9 Chartiers Valley-AM              33.64  
 26 Tieppo, Tyler             10 Allegheny North-AM               33.75  
 27 Rose, Ryan                10 Peters Township-AM               33.96  
 28 Aulizia, Marcus           10 Penguin Swimming-LE              34.02  
 29 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                    34.14  
 30 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM               34.17  
 30 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM               34.17  
 32 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM               34.18  
 33 Esposito, Jacob            8 Spire Lesd-LE                    34.25  
 34 Turzai, Matthew           10 Allegheny North-AM               34.85  
 35 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI                 35.26  
 36 Florio, Aidan              8 Ridgewood Y-LE                   35.28  
 37 Stevenson, Case            9 Sand Otter-OH                    35.45  
 38 Thompson, Eric            10 Spire Lesd-LE                    35.56  
 39 Soulia, Evan              10 Allegheny North-AM               35.64  
 40 Martinez, Ben             10 Hudson Heat-LE                   35.78  
 41 O'Brien, Jack             10 Lakewood-LE                      35.95  
 42 Misiti, Mario              9 Allegheny North-AM               35.97  
 43 Kunz, Thomas              10 Un-Am-AM                         36.00  
 44 Neal, Ethan                8 Upper St. Clair-AM               36.01  
 45 Baker, Max                10 Mt. Lebanon-AM                   36.09  
 46 Camerlin, Blake           10 Allegheny North-AM               36.14  
 47 Shaker, Isaac              9 Spire Lesd-LE                    36.26  
 48 Gross, Ryan                9 Solon Stars-LE                   36.38  
 48 Cappabianca, Vittorio      8 Tiger Sharks-LE                  36.38  
 50 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM               36.44  
 51 Bouton, Matthew            8 Town Wreckers-NI                 36.91  
 52 Song, Ethan               10 Allegheny North-AM               36.93  
 52 West, Nicholas             9 Spire Lesd-LE                    36.93  
 54 Eyler, Jared               9 Spire Lesd-LE                    37.14  
 55 Diehl, Jack               10 Millcreek-AM                     37.18  
 56 Pierce, Nicolin            8 Millcreek-AM                     37.26  
 57 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI                 37.35  
 58 Franklin, Michael          8 Vacationland-LE                  37.38  
 59 Montag, Mitchell           9 Ridgewood Y-LE                   37.61  
 60 Zagrobelny, Thomas         9 EAST-NI                          37.67  
 61 Elmore, Vince              9 Spire Lesd-LE                    38.35  
 61 Davies, Kyle              10 Allegheny North-AM               38.35  
 63 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                    38.46  
 64 Young, Will               10 B3-LE                            38.73  
 65 Roberts, Patrick          10 EAST-NI                          38.74  
 66 Laschinger, Alex          10 Tonawanda Titans-NI              38.82  
 67 Sapio, Luke               10 Town Wreckers-NI                 39.21  
 68 Bishop, Owen               9 Allegheny North-AM               39.35  
 69 Ferrante, Anthony          9 Spire Lesd-LE                    40.41  
 70 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                    40.92  
 71 Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM                41.72  
 72 Stuk, Benjamin             9 Spire Lesd-LE                    43.01  
 73 Gisel, Wyatt               8 Spire Lesd-LE                    49.62  
 74 Costa, Raphael             6 Spire Lesd-LE                    54.79  
 75 Yousef, Adam               8 Spire Lesd-LE                    58.59  
 -- Polen, Parker             10 Lakewood-LE                         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.03        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE      1:03.63    1:03.29  
                  30.43     1:03.29 (32.86)                                        
  2 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM  1:04.94    1:04.87  
                  30.77     1:04.87 (34.10)                                        
  3 Bocci, David               9 Butler Y-AM          1:05.03    1:05.49  
                  31.73     1:05.49 (33.76)                                        
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI     1:06.51    1:05.52  
                  31.45     1:05.52 (34.07)                                        
  5 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE        1:06.73    1:05.78  
                  31.51     1:05.78 (34.27)                                        
  6 Faulkner, Carter          10 USC-LE               1:06.86    1:07.18  
                  32.14     1:07.18 (35.04)                                        
  7 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH        1:06.43    1:07.23  
                  32.10     1:07.23 (35.13)                                        
  8 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE        1:07.92    1:07.97  
                  31.81     1:07.97 (36.16)                                        
  9 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE           1:07.84    1:08.50  
                  33.05     1:08.50 (35.45)                                        
 10 Lupo, Robert              10 ULESD-LE             1:08.82    1:09.56  
                  32.99     1:09.56 (36.57)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.03        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                 1:03.63  
                  30.58     1:03.63 (33.05)                                        
  2 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM             1:04.94  
                  30.57     1:04.94 (34.37)                                        
  3 Bocci, David               9 Butler Y-AM                     1:05.03  
                  31.77     1:05.03 (33.26)                                        
  4 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                   1:06.43  
                  32.21     1:06.43 (34.22)                                        
  5 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI                1:06.51  
                  32.07     1:06.51 (34.44)                                        
  6 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE                   1:06.73  
                  31.96     1:06.73 (34.77)                                        
  7 Faulkner, Carter          10 USC-LE                          1:06.86  
                  32.03     1:06.86 (34.83)                                        
  8 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                      1:07.84  
                  32.99     1:07.84 (34.85)                                        
  9 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                   1:07.92  
                  31.72     1:07.92 (36.20)                                        
 10 Lupo, Robert              10 ULESD-LE                        1:08.82  
                  32.64     1:08.82 (36.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Herzog, Colin              9 EAST-NI                         1:09.14  
                  32.48     1:09.14 (36.66)                                        
 12 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM              1:09.48  
                  33.53     1:09.48 (35.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE             1:09.96  
                  33.28     1:09.96 (36.68)                                        
 13 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                 1:09.96  
                  32.71     1:09.96 (37.25)                                        
 15 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM              1:10.54  
                  34.37     1:10.54 (36.17)                                        
 16 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM              1:10.98  
                  34.19     1:10.98 (36.79)                                        
 17 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                        1:11.26  
                  33.75     1:11.26 (37.51)                                        
 18 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI                1:11.28  
                  34.20     1:11.28 (37.08)                                        
 19 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI                1:11.41  
                  34.20     1:11.41 (37.21)                                        
 20 Tieppo, Tyler             10 Allegheny North-AM              1:11.67  
                  34.78     1:11.67 (36.89)                                        
 21 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                      1:12.42  
                  33.47     1:12.42 (38.95)                                        
 21 Peters, Aidan              8 B3-LE                           1:12.42  
                  34.86     1:12.42 (37.56)                                        
 23 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM              1:13.36  
                  33.53     1:13.36 (39.83)                                        
 24 Neal, Ethan                8 Upper St. Clair-AM              1:13.99  
                  35.34     1:13.99 (38.65)                                        
 25 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                   1:14.92  
                  35.55     1:14.92 (39.37)                                        
 26 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                   1:15.62  
                  35.33     1:15.62 (40.29)                                        
 27 Hong, Tyler                9 Lake Shore-LE                   1:15.86  
                  35.19     1:15.86 (40.67)                                        
 28 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                   1:15.98  
                  34.46     1:15.98 (41.52)                                        
 28 Lindh, Bobby               9 Chartiers Valley-AM             1:15.98  
                  35.45     1:15.98 (40.53)                                        
 30 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI                1:16.01  
                  36.62     1:16.01 (39.39)                                        
 31 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM              1:16.13  
                  35.69     1:16.13 (40.44)                                        
 32 Soulia, Evan              10 Allegheny North-AM              1:16.14  
                  37.06     1:16.14 (39.08)                                        
 33 Thompson, Eric            10 Spire Lesd-LE                   1:16.79  
                  35.65     1:16.79 (41.14)                                        
 34 Franklin, Michael          8 Vacationland-LE                 1:17.14  
                  36.74     1:17.14 (40.40)                                        
 35 Song, Ethan               10 Allegheny North-AM              1:17.62  
                  37.89     1:17.62 (39.73)                                        
 36 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI                1:17.69  
                  36.86     1:17.69 (40.83)                                        
 37 Burkett, Robbie           10 Star Swimming-NI                1:17.75  
                  37.42     1:17.75 (40.33)                                        
 38 Misiti, Mario              9 Allegheny North-AM              1:19.09  
                  38.60     1:19.09 (40.49)                                        
 39 Turzai, Matthew           10 Allegheny North-AM              1:19.23  
                  37.71     1:19.23 (41.52)                                        
 40 Camerlin, Blake           10 Allegheny North-AM              1:19.39  
                  36.84     1:19.39 (42.55)                                        
 41 Roberts, Patrick          10 EAST-NI                         1:19.50  
                  37.51     1:19.50 (41.99)                                        
 42 Cappabianca, Vittorio      8 Tiger Sharks-LE                 1:19.63  
                  37.13     1:19.63 (42.50)                                        
 43 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM              1:19.64  
                  37.19     1:19.64 (42.45)                                        
 44 Gavigan, Robby            10 SwimStrong-LE                   1:19.95  
                  37.41     1:19.95 (42.54)                                        
 45 Gross, Ryan                9 Solon Stars-LE                  1:20.81  
                  37.57     1:20.81 (43.24)                                        
 46 Stevenson, Case            9 Sand Otter-OH                   1:21.03  
                  38.96     1:21.03 (42.07)                                        
 47 DelGarbino, Drew          10 Penguin Swimming-LE             1:21.78  
                  38.49     1:21.78 (43.29)                                        
 48 O'Brien, Jack             10 Lakewood-LE                     1:22.15  
                  39.51     1:22.15 (42.64)                                        
 49 Davies, Kyle              10 Allegheny North-AM              1:22.95  
                  38.05     1:22.95 (44.90)                                        
 50 Rose, Ryan                10 Peters Township-AM              1:23.18  
                  38.49     1:23.18 (44.69)                                        
 51 Bishop, Owen               9 Allegheny North-AM              1:23.20  
                  40.81     1:23.20 (42.39)                                        
 52 Zagrobelny, Thomas         9 EAST-NI                         1:25.75  
                  39.01     1:25.75 (46.74)                                        
 53 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                   1:26.28  
                  40.57     1:26.28 (45.71)                                        
 54 Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM               1:27.62  
                  41.72     1:27.62 (45.90)                                        
 55 Zhou, Joshua              10 Allegheny North-AM              1:27.84  
                  41.08     1:27.84 (46.76)                                        
 56 West, Nicholas             9 Spire Lesd-LE                   1:28.19  
                  39.54     1:28.19 (48.65)                                        
 57 Elmore, Vince              9 Spire Lesd-LE                   1:28.43  
                  39.97     1:28.43 (48.46)                                        
 58 Sapio, Luke               10 Town Wreckers-NI                1:29.64  
 59 Ferrante, Anthony          9 Spire Lesd-LE                   1:31.70  
                  43.47     1:31.70 (48.23)                                        
 60 Fallon, Clay               8 Spire Lesd-LE                   1:36.07  
                  46.62     1:36.07 (49.45)                                        
 61 Nordell, Nicholas          9 Spire Lesd-LE                   1:39.29  
                  45.48     1:39.29 (53.81)                                        
 -- Laschinger, Alex          10 Tonawanda Titans-NI                  DQ  
                  38.10          DQ (45.38)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.45        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                  2:14.56  
                  31.92     1:05.83 (33.91)     1:40.19 (34.36)     2:14.56 (34.37)
  2 Laur, Mason               10 Peters Township-AM             2:16.92  
                  31.98     1:07.73 (35.75)     1:43.12 (35.39)     2:16.92 (33.80)
  3 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                2:19.54  
                  32.10     1:08.20 (36.10)     1:45.20 (37.00)     2:19.54 (34.34)
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI               2:19.88  
                  32.50     1:08.63 (36.13)     1:44.94 (36.31)     2:19.88 (34.94)
  5 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                  2:23.97  
                  33.16     1:09.80 (36.64)     1:47.44 (37.64)     2:23.97 (36.53)
  6 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                     2:25.18  
                  33.76     1:10.82 (37.06)     1:48.09 (37.27)     2:25.18 (37.09)
  7 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                2:25.75  
                  33.64     1:11.73 (38.09)     1:49.49 (37.76)     2:25.75 (36.26)
  8 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM            2:28.01  
                  33.18     1:11.22 (38.04)     1:50.71 (39.49)     2:28.01 (37.30)
  9 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM             2:28.35  
                  33.61     1:12.95 (39.34)     1:51.71 (38.76)     2:28.35 (36.64)
 10 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE            2:28.41  
                  34.36     1:12.94 (38.58)     1:50.94 (38.00)     2:28.41 (37.47)
 11 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                 2:29.77  
                  34.05     1:11.77 (37.72)     1:51.03 (39.26)     2:29.77 (38.74)
 12 Herzog, Colin              9 EAST-NI                        2:31.56  
                  33.05     1:11.52 (38.47)     1:52.21 (40.69)     2:31.56 (39.35)
 13 Tieppo, Tyler             10 Allegheny North-AM             2:32.07  
                  35.63     1:14.97 (39.34)     1:54.04 (39.07)     2:32.07 (38.03)
 14 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                       2:33.93  
                  34.90     1:14.08 (39.18)     1:54.59 (40.51)     2:33.93 (39.34)
 15 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI               2:34.31  
                  35.06     1:14.74 (39.68)     1:55.52 (40.78)     2:34.31 (38.79)
 16 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI               2:36.01  
                  35.44     1:15.82 (40.38)     1:56.45 (40.63)     2:36.01 (39.56)
 17 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM             2:37.24  
                  35.78     1:16.04 (40.26)     1:57.23 (41.19)     2:37.24 (40.01)
 18 Peters, Aidan              8 B3-LE                          2:38.95  
                  34.72     1:15.42 (40.70)     1:58.50 (43.08)     2:38.95 (40.45)
 19 Arslanian, Andrew         10 SwimStrong-LE                  2:42.32  
                  35.78     1:15.99 (40.21)     1:59.08 (43.09)     2:42.32 (43.24)
 20 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                  2:44.17  
                  36.35     1:19.76 (43.41)     2:04.42 (44.66)     2:44.17 (39.75)
 21 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                  2:47.83  
                  37.10     1:21.09 (43.99)     2:05.72 (44.63)     2:47.83 (42.11)
 22 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM             2:48.90  
                  37.72     1:20.41 (42.69)     2:05.63 (45.22)     2:48.90 (43.27)
 23 Polen, Parker             10 Lakewood-LE                    2:49.76  
                  36.67     1:21.83 (45.16)     2:08.51 (46.68)     2:49.76 (41.25)
 24 Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM              3:16.37  
                  43.53     1:33.15 (49.62)   3:16.37 (1:43.22)                    
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:38.60        2011 Jerry Z Chen, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                  5:57.62  
                  33.26     1:09.43 (36.17)     1:45.73 (36.30)     2:22.68 (36.95)
        2:59.73 (37.05)     3:35.87 (36.14)     4:11.81 (35.94)     4:47.84 (36.03)
        5:23.01 (35.17)     5:57.62 (34.61)                                        
  2 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE                  5:59.76  
                  33.05     1:09.60 (36.55)     1:46.00 (36.40)     2:23.11 (37.11)
        2:59.67 (36.56)     3:35.92 (36.25)     4:12.30 (36.38)     4:48.60 (36.30)
        5:24.52 (35.92)     5:59.76 (35.24)                                        
  3 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                6:03.86  
                  32.14     1:07.80 (35.66)     1:45.24 (37.44)     2:22.25 (37.01)
        2:59.90 (37.65)     3:36.59 (36.69)     4:13.49 (36.90)     4:50.68 (37.19)
        5:28.76 (38.08)     6:03.86 (35.10)                                        
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI               6:19.16  
                  33.25     1:10.86 (37.61)     1:49.30 (38.44)     2:28.20 (38.90)
        3:06.91 (38.71)     3:46.59 (39.68)     4:25.07 (38.48)     5:04.15 (39.08)
        5:42.34 (38.19)     6:19.16 (36.82)                                        
  5 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                     6:23.22  
                  33.68     1:11.10 (37.42)     1:49.85 (38.75)     2:29.04 (39.19)
        3:08.63 (39.59)     3:48.28 (39.65)     4:27.63 (39.35)     5:07.04 (39.41)
        5:45.73 (38.69)     6:23.22 (37.49)                                        
  6 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                       6:24.86  
                  34.35     1:12.46 (38.11)     1:50.65 (38.19)     2:29.26 (38.61)
        3:07.87 (38.61)     3:48.85 (40.98)     4:29.35 (40.50)     5:09.53 (40.18)
        5:47.32 (37.79)     6:24.86 (37.54)                                        
  7 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                6:29.56  
                  33.20     1:11.93 (38.73)     1:52.33 (40.40)     2:32.23 (39.90)
        3:12.69 (40.46)     3:53.02 (40.33)     4:32.33 (39.31)     5:12.38 (40.05)
        5:51.75 (39.37)     6:29.56 (37.81)                                        
  8 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM             6:33.56  
                  34.60     1:13.29 (38.69)     1:52.95 (39.66)     2:31.81 (38.86)
        3:11.60 (39.79)     3:52.57 (40.97)     4:33.75 (41.18)     5:15.24 (41.49)
        5:55.34 (40.10)     6:33.56 (38.22)                                        
  9 Tekieli, Nicolas          10 Spire Lesd-LE                  6:35.26  
                  33.51     1:11.09 (37.58)     1:51.64 (40.55)     2:33.72 (42.08)
        3:15.45 (41.73)     3:54.31 (38.86)     4:36.96 (42.65)     5:17.51 (40.55)
        5:56.19 (38.68)     6:35.26 (39.07)                                        
 10 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                 6:40.70  
                  34.80     1:14.13 (39.33)     1:54.41 (40.28)     2:34.27 (39.86)
        3:15.56 (41.29)     3:57.38 (41.82)     4:38.29 (40.91)     5:19.81 (41.52)
        6:01.40 (41.59)     6:40.70 (39.30)                                        
 11 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                  6:45.65  
                  34.08     1:13.79 (39.71)     1:54.91 (41.12)     2:35.84 (40.93)
        3:18.35 (42.51)     3:59.37 (41.02)     4:40.77 (41.40)     5:23.14 (42.37)
        6:04.81 (41.67)     6:45.65 (40.84)                                        
 12 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI               6:53.67  
                  35.05     1:14.78 (39.73)     1:56.54 (41.76)     2:39.21 (42.67)
        3:22.07 (42.86)     4:04.80 (42.73)     4:48.98 (44.18)     5:32.68 (43.70)
        6:15.66 (42.98)     6:53.67 (38.01)                                        
 13 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI               6:54.88  
                  36.14     1:16.81 (40.67)     1:59.29 (42.48)     2:40.93 (41.64)
        3:22.52 (41.59)     4:05.05 (42.53)     4:48.21 (43.16)     5:31.71 (43.50)
        6:14.04 (42.33)     6:54.88 (40.84)                                        
 14 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                  7:09.49  
                                1:18.71 ( )     2:01.91 (43.20)     2:46.37 (44.46)
        3:30.88 (44.51)     4:15.57 (44.69)     5:01.65 (46.08)     5:46.55 (44.90)
        6:29.08 (42.53)     7:09.49 (40.41)                                        
 15 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                  7:15.76  
                  38.16     1:22.69 (44.53)     2:07.38 (44.69)     2:52.12 (44.74)
        3:36.10 (43.98)     4:22.23 (46.13)     5:06.25 (44.02)     5:50.78 (44.53)
        6:34.49 (43.71)     7:15.76 (41.27)                                        
 16 Metz, Thomas               9 Spire Lesd-LE                  7:52.45  
                  39.35     1:25.60 (46.25)     2:13.72 (48.12)     3:02.17 (48.45)
        3:50.72 (48.55)     4:38.23 (47.51)     5:28.00 (49.77)     6:17.32 (49.32)
        7:07.45 (50.13)     7:52.45 (45.00)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 31.20        1993 Paul Kirk - TV-LE, TV-LE                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                  32.52  
  2 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                    33.00  
  3 Laur, Mason               10 Peters Township-AM               33.35  
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI                 34.13  
  5 Bocci, David               9 Butler Y-AM                      35.38  
  6 Faulkner, Carter          10 USC-LE                           35.72  
  7 Herzog, Colin              9 EAST-NI                          35.81  
  8 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE              35.95  
  9 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM               36.18  
 10 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                    36.66  
 11 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                    37.01  
 12 Lupo, Robert              10 ULESD-LE                         37.03  
 13 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM               37.37  
 14 Toothman, Zach             9 Ridgewood Y-LE                   37.76  
 15 Bodrock, James            10 Ridgewood Y-LE                   37.87  
 16 Aulizia, Marcus           10 Penguin Swimming-LE              38.33  
 17 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                    38.74  
 17 Polen, Parker             10 Lakewood-LE                      38.74  
 19 Burkett, Robbie           10 Star Swimming-NI                 38.82  
 20 Tieppo, Tyler             10 Allegheny North-AM               38.84  
 21 Kavalec, Jacob             9 Ridgewood Y-LE                   38.91  
 22 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                    38.99  
 23 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM               39.05  
 24 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI                 39.11  
 25 Boyd, Dean                 9 Penguin Swimming-LE              39.24  
 26 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                    39.42  
 26 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI                 39.42  
 28 Diehl, Jack               10 Millcreek-AM                     39.46  
 29 Esposito, Jacob            8 Spire Lesd-LE                    39.88  
 30 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                       39.92  
 31 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                   39.97  
 32 Florio, Aidan              8 Ridgewood Y-LE                   40.06  
 33 Camerlin, Blake           10 Allegheny North-AM               40.23  
 34 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                         40.24  
 35 Arslanian, Andrew         10 SwimStrong-LE                    40.57  
 36 O'Brien, Jack             10 Lakewood-LE                      40.60  
 37 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM               40.79  
 38 Eyler, Jared               9 Spire Lesd-LE                    40.82  
 39 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                    41.31  
 40 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI                 41.35  
 41 Lindh, Bobby               9 Chartiers Valley-AM              41.51  
 42 Young, Will               10 B3-LE                            41.52  
 43 Gross, Ryan                9 Solon Stars-LE                   41.65  
 44 Montag, Mitchell           9 Ridgewood Y-LE                   42.37  
 45 Laschinger, Alex          10 Tonawanda Titans-NI              42.53  
 46 Stevenson, Case            9 Sand Otter-OH                    42.56  
 47 Misiti, Mario              9 Allegheny North-AM               42.71  
 48 Shaker, Isaac              9 Spire Lesd-LE                    42.94  
 49 Davies, Kyle              10 Allegheny North-AM               43.07  
 50 Kunz, Thomas              10 Un-Am-AM                         43.24  
 51 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM               43.29  
 52 Rose, Ryan                10 Peters Township-AM               43.60  
 53 Song, Ethan               10 Allegheny North-AM               43.61  
 54 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM               44.35  
 55 Baker, Max                10 Mt. Lebanon-AM                   44.48  
 56 Zagrobelny, Thomas         9 EAST-NI                          44.50  
 57 Soulia, Evan              10 Allegheny North-AM               44.75  
 58 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI                 45.15  
 59 Thompson, Eric            10 Spire Lesd-LE                    45.35  
 60 Zhou, Joshua              10 Allegheny North-AM               45.45  
 61 Roberts, Patrick          10 EAST-NI                          45.46  
 62 Franklin, Michael          8 Vacationland-LE                  45.48  
 63 Wangelin, Charlie          9 EAST-NI                          45.79  
 64 Cappabianca, Vittorio      8 Tiger Sharks-LE                  45.80  
 65 Pierce, Nicolin            8 Millcreek-AM                     46.03  
 66 Ferrante, Anthony          9 Spire Lesd-LE                    46.12  
 67 Bishop, Owen               9 Allegheny North-AM               46.18  
 68 Turzai, Matthew           10 Allegheny North-AM               46.19  
 69 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                    46.65  
 70 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                    46.67  
 71 Turnbull, Keith            9 Tiger Sharks-LE                  47.11  
 72 West, Nicholas             9 Spire Lesd-LE                    47.58  
 73 Stuk, Benjamin             9 Spire Lesd-LE                    49.76  
 74 Fallon, Clay               8 Spire Lesd-LE                    55.82  
 75 Gisel, Wyatt               8 Spire Lesd-LE                    55.94  
 76 Costa, Raphael             6 Spire Lesd-LE                  1:02.40  
 -- Neal, Ethan                8 Upper St. Clair-AM                  DQ  
 -- Yousef, Adam               8 Spire Lesd-LE                       DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.52        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE      1:08.23    1:07.75  
                  33.16     1:07.75 (34.59)                                        
  2 Laur, Mason               10 Peters Township-AM   1:11.30    1:09.84  
                  34.05     1:09.84 (35.79)                                        
  3 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE        1:10.92    1:10.13  
                  33.61     1:10.13 (36.52)                                        
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI     1:12.83    1:11.77  
                  35.10     1:11.77 (36.67)                                        
  5 Bocci, David               9 Butler Y-AM          1:15.12    1:13.41  
                  35.25     1:13.41 (38.16)                                        
  6 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE        1:14.97    1:14.75  
                  36.55     1:14.75 (38.20)                                        
  7 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE  1:16.33    1:16.29  
  8 Faulkner, Carter          10 USC-LE               1:18.22    1:17.79  
                  37.32     1:17.79 (40.47)                                        
  9 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE        1:18.62    1:18.23  
                  38.60     1:18.23 (39.63)                                        
 10 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH        1:17.93    1:18.37  
                  38.88     1:18.37 (39.49)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.52        1995 Alan Carter - BPR-AM, BPR-AM               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                 1:08.23  
                  33.10     1:08.23 (35.13)                                        
  2 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                   1:10.92  
                  34.00     1:10.92 (36.92)                                        
  3 Laur, Mason               10 Peters Township-AM              1:11.30  
                  35.12     1:11.30 (36.18)                                        
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI                1:12.83  
                  35.18     1:12.83 (37.65)                                        
  5 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE                   1:14.97  
                  36.85     1:14.97 (38.12)                                        
  6 Bocci, David               9 Butler Y-AM                     1:15.12  
                  36.41     1:15.12 (38.71)                                        
  7 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE             1:16.33  
                  37.60     1:16.33 (38.73)                                        
  8 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                   1:17.93  
                  38.38     1:17.93 (39.55)                                        
  9 Faulkner, Carter          10 USC-LE                          1:18.22  
 10 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                   1:18.62  
                  38.88     1:18.62 (39.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                      1:19.54  
                  39.31     1:19.54 (40.23)                                        
 12 Herzog, Colin              9 EAST-NI                         1:19.90  
                  39.12     1:19.90 (40.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM              1:20.63  
                  39.30     1:20.63 (41.33)                                        
 14 Lupo, Robert              10 ULESD-LE                        1:20.79  
                  39.87     1:20.79 (40.92)                                        
 15 Tieppo, Tyler             10 Allegheny North-AM              1:21.74  
                  39.73     1:21.74 (42.01)                                        
 16 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI                1:22.11  
                  40.60     1:22.11 (41.51)                                        
 17 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                   1:22.28  
                  38.85     1:22.28 (43.43)                                        
 18 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                   1:22.34  
                  39.46     1:22.34 (42.88)                                        
 19 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                   1:23.19  
                  41.27     1:23.19 (41.92)                                        
 20 Burkett, Robbie           10 Star Swimming-NI                1:23.22  
                  40.64     1:23.22 (42.58)                                        
 21 Peters, Aidan              8 B3-LE                           1:24.60  
                  42.21     1:24.60 (42.39)                                        
 22 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                        1:25.20  
                  41.81     1:25.20 (43.39)                                        
 23 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM              1:25.61  
 24 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI                1:25.73  
                  42.15     1:25.73 (43.58)                                        
 25 Eyler, Jared               9 Spire Lesd-LE                   1:27.04  
                  42.00     1:27.04 (45.04)                                        
 26 O'Brien, Jack             10 Lakewood-LE                     1:27.71  
                  42.39     1:27.71 (45.32)                                        
 27 Lindh, Bobby               9 Chartiers Valley-AM             1:28.27  
                  43.51     1:28.27 (44.76)                                        
 28 Camerlin, Blake           10 Allegheny North-AM              1:28.80  
                  42.80     1:28.80 (46.00)                                        
 29 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                   1:29.69  
                  43.65     1:29.69 (46.04)                                        
 30 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                   1:29.86  
                  43.68     1:29.86 (46.18)                                        
 31 Young, Will               10 B3-LE                           1:30.85  
                  44.23     1:30.85 (46.62)                                        
 32 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI                1:30.96  
                  44.96     1:30.96 (46.00)                                        
 33 Neal, Ethan                8 Upper St. Clair-AM              1:31.05  
                  43.89     1:31.05 (47.16)                                        
 34 Esposito, Jacob            8 Spire Lesd-LE                   1:31.42  
                  43.76     1:31.42 (47.66)                                        
 35 Stevenson, Case            9 Sand Otter-OH                   1:33.71  
                  45.75     1:33.71 (47.96)                                        
 36 DelGarbino, Drew          10 Penguin Swimming-LE             1:33.97  
                  45.39     1:33.97 (48.58)                                        
 37 Shaker, Isaac              9 Spire Lesd-LE                   1:34.15  
                  45.41     1:34.15 (48.74)                                        
 38 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM              1:34.41  
                  47.33     1:34.41 (47.08)                                        
 39 Laschinger, Alex          10 Tonawanda Titans-NI             1:35.80  
                  46.09     1:35.80 (49.71)                                        
 40 Misiti, Mario              9 Allegheny North-AM              1:36.23  
                  48.30     1:36.23 (47.93)                                        
 41 Turzai, Matthew           10 Allegheny North-AM              1:37.20  
                  47.85     1:37.20 (49.35)                                        
 42 Soulia, Evan              10 Allegheny North-AM              1:37.55  
                  48.15     1:37.55 (49.40)                                        
 43 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                   1:40.24  
                  49.81     1:40.24 (50.43)                                        
 44 Zagrobelny, Thomas         9 EAST-NI                         1:41.30  
                  51.41     1:41.30 (49.89)                                        
 45 Rose, Ryan                10 Peters Township-AM              1:41.45  
                  48.15     1:41.45 (53.30)                                        
 46 Elmore, Vince              9 Spire Lesd-LE                   1:41.53  
                  51.12     1:41.53 (50.41)                                        
 47 Pierce, Nicolin            8 Millcreek-AM                    1:42.99  
                  50.37     1:42.99 (52.62)                                        
 48 West, Nicholas             9 Spire Lesd-LE                   1:44.99  
                  51.46     1:44.99 (53.53)                                        
 -- Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI                     DQ  
                  42.29          DQ (42.52)                                        
 -- Gross, Ryan                9 Solon Stars-LE                       DQ  
                  42.28          DQ (45.31)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 35.72        1996 Patrick Mellors - JCCS-AM, JCCS-AM           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM    35.97      35.88  
  2 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE          38.52      37.60  
  3 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM     39.48      39.19  
  4 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE        41.46      41.48  
  5 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM     43.42      42.87  
  6 Faulkner, Carter          10 USC-LE                 43.62      43.05  
  7 Peters, Aidan              8 B3-LE                  44.28      45.26  
  8 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM         44.50      45.34  
  9 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM     44.42      45.35  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 35.72        1996 Patrick Mellors - JCCS-AM, JCCS-AM           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM               35.97  
  2 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                     38.52  
  3 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM                39.48  
  4 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                   41.46  
  5 Boyd, Dean                 9 Penguin Swimming-LE               42.95  
  6 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM                43.42  
  7 Faulkner, Carter          10 USC-LE                            43.62  
  8 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM                44.11  
  9 DelGarbino, Drew          10 Penguin Swimming-LE               44.17  
 10 Peters, Aidan              8 B3-LE                             44.28  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM                44.42  
 12 Gavigan, Robby            10 SwimStrong-LE                     44.43  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                    44.50  
 14 Zhou, Joshua              10 Allegheny North-AM                44.52  
 15 Aulizia, Marcus           10 Penguin Swimming-LE               44.69  
 16 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM                45.59  
 17 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                     45.91  
 18 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM                46.75  
 19 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI                  46.84  
 20 Ratino, John              10 Spire Lesd-LE                     47.04  
 21 Cappabianca, Vittorio      8 Tiger Sharks-LE                   47.09  
 22 Eyler, Jared               9 Spire Lesd-LE                     47.74  
 23 Pierce, Nicolin            8 Millcreek-AM                      48.47  
 24 Davies, Kyle              10 Allegheny North-AM                48.71  
 25 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                     48.76  
 26 Roberts, Patrick          10 EAST-NI                           49.10  
 27 Hong, Tyler                9 Lake Shore-LE                     49.36  
 28 Elmore, Vince              9 Spire Lesd-LE                     49.50  
 29 Laschinger, Alex          10 Tonawanda Titans-NI               50.01  
 30 Thompson, Eric            10 Spire Lesd-LE                     50.07  
 31 Stevenson, Case            9 Sand Otter-OH                     50.13  
 32 Sapio, Luke               10 Town Wreckers-NI                  50.31  
 33 Zagrobelny, Thomas         9 EAST-NI                           50.49  
 34 Soulia, Evan              10 Allegheny North-AM                50.51  
 35 Misiti, Mario              9 Allegheny North-AM                50.56  
 36 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                     50.85  
 37 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                     51.47  
 38 Bishop, Owen               9 Allegheny North-AM                51.63  
 39 Song, Ethan               10 Allegheny North-AM                51.83  
 40 Rose, Ryan                10 Peters Township-AM                52.16  
 41 Young, Will               10 B3-LE                             52.67  
 42 Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM                 54.05  
 43 Fallon, Clay               8 Spire Lesd-LE                     55.90  
 44 Nordell, Nicholas          9 Spire Lesd-LE                     59.38  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.47        2011 Jerry Z Chen, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                  1:20.95  
                  38.90     1:20.95 (42.05)                                        
  2 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM            1:21.63  
                  37.54     1:21.63 (44.09)                                        
  3 Laur, Mason               10 Peters Township-AM             1:23.91  
                  40.19     1:23.91 (43.72)                                        
  4 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM             1:25.80  
                  41.21     1:25.80 (44.59)                                        
  5 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                  1:31.56  
                  43.91     1:31.56 (47.65)                                        
  6 Toothman, Zach             9 Ridgewood Y-LE                 1:31.61  
                  43.24     1:31.61 (48.37)                                        
  7 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM             1:32.77  
                  45.62     1:32.77 (47.15)                                        
  8 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                 1:34.90  
                  45.68     1:34.90 (49.22)                                        
  9 Zhou, Joshua              10 Allegheny North-AM             1:35.06  
                  45.59     1:35.06 (49.47)                                        
 10 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM             1:35.87  
                  46.27     1:35.87 (49.60)                                        
 11 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                     1:36.01  
                  44.93     1:36.01 (51.08)                                        
 12 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI               1:36.11  
                  46.23     1:36.11 (49.88)                                        
 13 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                  1:37.83  
                  47.58     1:37.83 (50.25)                                        
 14 Peters, Aidan              8 B3-LE                          1:38.96  
                  47.48     1:38.96 (51.48)                                        
 15 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM             1:39.06  
                  46.70     1:39.06 (52.36)                                        
 16 Burkett, Robbie           10 Star Swimming-NI               1:39.94  
                  48.57     1:39.94 (51.37)                                        
 17 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                  1:39.97  
                  50.02     1:39.97 (49.95)                                        
 18 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                  1:40.17  
                  48.22     1:40.17 (51.95)                                        
 19 Ratino, John              10 Spire Lesd-LE                  1:40.68  
                  47.12     1:40.68 (53.56)                                        
 20 Pierce, Nicolin            8 Millcreek-AM                   1:44.03  
                  50.52     1:44.03 (53.51)                                        
 20 Elmore, Vince              9 Spire Lesd-LE                  1:44.03  
                  49.45     1:44.03 (54.58)                                        
 22 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI               1:44.05  
                  50.74     1:44.05 (53.31)                                        
 23 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM             1:45.07  
                  50.81     1:45.07 (54.26)                                        
 24 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                  1:46.17  
                  50.15     1:46.17 (56.02)                                        
 25 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                  1:46.25  
                  51.20     1:46.25 (55.05)                                        
 26 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                  1:46.34  
                  49.82     1:46.34 (56.52)                                        
 27 Cappabianca, Vittorio      8 Tiger Sharks-LE                1:46.57  
                  51.08     1:46.57 (55.49)                                        
 28 Roberts, Patrick          10 EAST-NI                        1:46.82  
                  50.14     1:46.82 (56.68)                                        
 29 Stuk, Benjamin             9 Spire Lesd-LE                  1:47.12  
                  50.80     1:47.12 (56.32)                                        
 30 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                  1:47.50  
                  52.04     1:47.50 (55.46)                                        
 31 Stevenson, Case            9 Sand Otter-OH                  1:48.37  
                  50.59     1:48.37 (57.78)                                        
 32 Laschinger, Alex          10 Tonawanda Titans-NI            1:49.64  
                  52.60     1:49.64 (57.04)                                        
 33 Shaker, Isaac              9 Spire Lesd-LE                  1:50.66  
                  51.69     1:50.66 (58.97)                                        
 34 Zagrobelny, Thomas         9 EAST-NI                        1:54.18  
                  52.30   1:54.18 (1:01.88)                                        
 35 Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM              1:55.82  
                  57.89     1:55.82 (57.93)                                        
 36 West, Nicholas             9 Spire Lesd-LE                  2:00.39  
                  58.21   2:00.39 (1:02.18)                                        
 37 Fallon, Clay               8 Spire Lesd-LE                  2:13.61  
                1:02.16   2:13.61 (1:11.45)                                        
 -- Young, Will               10 B3-LE                               DQ  
 -- Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                     DQ  
                  41.81          DQ (47.05)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.79        1992 Todd Minnier -UN-LE, UN-LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Laur, Mason               10 Peters Township-AM     29.95      30.29  
  2 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE          32.17      31.50  
  3 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE          31.97      31.62  
  4 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE        32.91      32.20  
  5 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM    32.59      32.48  
  6 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE    34.89      33.54  
  7 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE          34.51      33.75  
  8 Herzog, Colin              9 EAST-NI                35.64      34.49  
  9 Bocci, David               9 Butler Y-AM            34.44      34.82  
 10 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE          36.92      36.84  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.79        1992 Todd Minnier -UN-LE, UN-LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Laur, Mason               10 Peters Township-AM                29.95  
  2 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                     31.97  
  3 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                     32.17  
  4 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM               32.59  
  5 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                   32.91  
  6 Bocci, David               9 Butler Y-AM                       34.44  
  7 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                     34.51  
  8 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE               34.89  
  9 Herzog, Colin              9 EAST-NI                           35.64  
 10 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                     36.92  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lupo, Robert              10 ULESD-LE                          37.05  
 12 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM                37.25  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM                38.12  
 14 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                     38.30  
 15 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                        39.30  
 16 Boyd, Dean                 9 Penguin Swimming-LE               40.18  
 17 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI                  40.24  
 18 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM                40.69  
 19 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM                40.78  
 20 Hong, Tyler                9 Lake Shore-LE                     41.01  
 21 Eyler, Jared               9 Spire Lesd-LE                     41.06  
 22 O'Brien, Jack             10 Lakewood-LE                       41.28  
 23 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                    41.45  
 24 Bishop, Owen               9 Allegheny North-AM                41.51  
 25 Camerlin, Blake           10 Allegheny North-AM                41.70  
 26 Esposito, Jacob            8 Spire Lesd-LE                     41.86  
 27 Neal, Ethan                8 Upper St. Clair-AM                41.90  
 28 Song, Ethan               10 Allegheny North-AM                42.13  
 29 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                     42.59  
 30 Ratino, John              10 Spire Lesd-LE                     43.20  
 31 Young, Will               10 B3-LE                             44.47  
 32 Turzai, Matthew           10 Allegheny North-AM                44.61  
 33 Davies, Kyle              10 Allegheny North-AM                45.41  
 34 Lindh, Bobby               9 Chartiers Valley-AM               46.62  
 35 Iler, Justin              10 Spire Lesd-LE                     46.66  
 36 Shaker, Isaac              9 Spire Lesd-LE                     46.70  
 37 Roberts, Patrick          10 EAST-NI                           46.89  
 38 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                     47.06  
 39 Thompson, Eric            10 Spire Lesd-LE                     47.23  
 40 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM                47.32  
 41 Ferrante, Anthony          9 Spire Lesd-LE                     48.21  
 42 Gross, Ryan                9 Solon Stars-LE                    48.22  
 43 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                     53.97  
 44 Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM               1:01.61  
 -- Tieppo, Tyler             10 Allegheny North-AM                   DQ  
 -- Nordell, Nicholas          9 Spire Lesd-LE                        DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.63        1992 Todd Minnier -UN-LE, UN-LE                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laur, Mason               10 Peters Township-AM             1:06.83  
                  31.43     1:06.83 (35.40)                                        
  2 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                  1:12.00  
                  34.28     1:12.00 (37.72)                                        
  3 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                  1:16.69  
                  35.50     1:16.69 (41.19)                                        
  4 Flatley, River            10 Penguin Swimming-LE            1:17.13  
                  37.05     1:17.13 (40.08)                                        
  5 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                  1:17.63  
                  36.85     1:17.63 (40.78)                                        
  6 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM            1:19.74  
                  37.17     1:19.74 (42.57)                                        
  7 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                  1:20.20  
                  38.49     1:20.20 (41.71)                                        
  8 Bodrock, James            10 Ridgewood Y-LE                 1:20.89  
                  36.92     1:20.89 (43.97)                                        
  9 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                     1:22.96  
                  37.83     1:22.96 (45.13)                                        
 10 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI               1:25.08  
                  39.15     1:25.08 (45.93)                                        
 11 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI               1:25.69  
 12 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                  1:26.28  
                  41.70     1:26.28 (44.58)                                        
 13 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM             1:26.44  
                  41.19     1:26.44 (45.25)                                        
 14 Kavalec, Jacob             9 Ridgewood Y-LE                 1:27.03  
                  40.92     1:27.03 (46.11)                                        
 15 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                  1:30.27  
                  41.87     1:30.27 (48.40)                                        
 16 Kibler, Clayton           10 Star Swimming-NI               1:31.46  
                  41.69     1:31.46 (49.77)                                        
 17 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                     1:33.75  
                  41.41     1:33.75 (52.34)                                        
 18 Neal, Ethan                8 Upper St. Clair-AM             1:38.25  
                  45.59     1:38.25 (52.66)                                        
 19 Burkett, Robbie           10 Star Swimming-NI               1:39.47  
                  46.17     1:39.47 (53.30)                                        
 20 Wangelin, Charlie          9 EAST-NI                        1:50.44  
                  50.11   1:50.44 (1:00.33)                                        
 21 Lepri, Alex               10 Peters Township-AM             1:50.53  
                  51.54     1:50.53 (58.99)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.55        2005 Alex Ivkovic - ULESD-LE, ULESD-LE          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bocci, David               9 Butler Y-AM                    1:13.86  
                  34.06     1:13.86 (39.80)                                        
  2 Coury, Sergio             10 Chartiers Valley-AM            1:14.41  
                  35.13     1:14.41 (39.28)                                        
  3 Savage, Colin             10 Spire Lesd-LE                  1:15.42  
                  34.88     1:15.42 (40.54)                                        
  4 Faulkner, Carter          10 USC-LE                         1:16.49  
                  34.72     1:16.49 (41.77)                                        
  5 Smesko, Kaden             10 Tiger Sharks-LE                1:17.08  
                  34.69     1:17.08 (42.39)                                        
  6 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                  1:17.20  
                  35.45     1:17.20 (41.75)                                        
  7 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                1:19.52  
                  38.53     1:19.52 (40.99)                                        
  8 Dassanaike, Akshana       10 Allegheny North-AM             1:20.06  
                  36.34     1:20.06 (43.72)                                        
  9 Matheny, Josh             10 Upper St. Clair-AM             1:20.12  
                  39.34     1:20.12 (40.78)                                        
 10 Toothman, Zach             9 Ridgewood Y-LE                 1:20.31  
                  38.72     1:20.31 (41.59)                                        
 11 Lupo, Robert              10 ULESD-LE                       1:21.36  
                  36.98     1:21.36 (44.38)                                        
 12 Bodrock, James            10 Ridgewood Y-LE                 1:22.67  
                  38.50     1:22.67 (44.17)                                        
 13 Applebaum, Frank          10 Spire Lesd-LE                  1:23.25  
                  36.25     1:23.25 (47.00)                                        
 14 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                 1:23.29  
                  41.59     1:23.29 (41.70)                                        
 15 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                       1:23.61  
                  39.28     1:23.61 (44.33)                                        
 16 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI               1:24.26  
                  39.25     1:24.26 (45.01)                                        
 17 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                     1:24.86  
                  39.10     1:24.86 (45.76)                                        
 18 Card, Shea                 9 Upper St. Clair-AM             1:25.06  
                  41.76     1:25.06 (43.30)                                        
 19 Wolke, Christian           9 Spire Lesd-LE                  1:26.37  
                  42.16     1:26.37 (44.21)                                        
 20 Aulizia, Marcus           10 Penguin Swimming-LE            1:26.45  
                  42.67     1:26.45 (43.78)                                        
 21 Zaleski, Jaden            10 SwimStrong-LE                  1:26.80  
                  41.30     1:26.80 (45.50)                                        
 22 Ratino, John              10 Spire Lesd-LE                  1:28.07  
                  41.37     1:28.07 (46.70)                                        
 23 Kunz, Thomas              10 Un-Am-AM                       1:28.14  
                  41.24     1:28.14 (46.90)                                        
 24 Lindh, Bobby               9 Chartiers Valley-AM            1:29.56  
                  42.56     1:29.56 (47.00)                                        
 25 Thompson, Eric            10 Spire Lesd-LE                  1:29.73  
                  41.84     1:29.73 (47.89)                                        
 26 Camerlin, Blake           10 Allegheny North-AM             1:29.75  
                  40.43     1:29.75 (49.32)                                        
 27 Esposito, Jacob            8 Spire Lesd-LE                  1:30.90  
                  38.42     1:30.90 (52.48)                                        
 28 Davies, Kyle              10 Allegheny North-AM             1:31.23  
                  43.34     1:31.23 (47.89)                                        
 29 Turzai, Matthew           10 Allegheny North-AM             1:31.79  
                  44.92     1:31.79 (46.87)                                        
 30 Diehl, Jack               10 Millcreek-AM                   1:32.13  
                  41.00     1:32.13 (51.13)                                        
 31 Cappabianca, Vittorio      8 Tiger Sharks-LE                1:32.95  
                  43.66     1:32.95 (49.29)                                        
 32 Zhou, Joshua              10 Allegheny North-AM             1:33.22  
                  46.26     1:33.22 (46.96)                                        
 33 Song, Ethan               10 Allegheny North-AM             1:33.28  
                  42.09     1:33.28 (51.19)                                        
 34 Wangelin, Charlie          9 EAST-NI                        1:33.32  
                  43.76     1:33.32 (49.56)                                        
 35 Eisenmann, Zach           10 Star Swimming-NI               1:33.38  
                  43.93     1:33.38 (49.45)                                        
 36 Bishop, Owen               9 Allegheny North-AM             1:33.43  
                  43.61     1:33.43 (49.82)                                        
 37 Soulia, Evan              10 Allegheny North-AM             1:34.09  
                  45.13     1:34.09 (48.96)                                        
 38 Dietz, Will                8 Spire Lesd-LE                  1:34.90  
                  44.93     1:34.90 (49.97)                                        
 39 Misiti, Mario              9 Allegheny North-AM             1:35.05  
                  45.39     1:35.05 (49.66)                                        
 40 Benedict, Patrick         10 Upper St. Clair-AM             1:35.14  
                  49.88     1:35.14 (45.26)                                        
 41 Franklin, Michael          8 Vacationland-LE                1:35.64  
                  45.68     1:35.64 (49.96)                                        
 42 Elmore, Vince              9 Spire Lesd-LE                  1:35.72  
                  46.37     1:35.72 (49.35)                                        
 43 Shaker, Isaac              9 Spire Lesd-LE                  1:36.58  
                  45.77     1:36.58 (50.81)                                        
 44 Yousef, Kareem            10 Spire Lesd-LE                  1:38.38  
                  48.18     1:38.38 (50.20)                                        
 45 O'Brien, Jack             10 Lakewood-LE                    1:41.26  
                  43.61     1:41.26 (57.65)                                        
 46 Gross, Ryan                9 Solon Stars-LE                 1:43.28  
                  42.17   1:43.28 (1:01.11)                                        
 47 West, Nicholas             9 Spire Lesd-LE                  1:44.98  
                  50.44     1:44.98 (54.54)                                        
 48 Stuk, Benjamin             9 Spire Lesd-LE                  1:46.75  
                  50.32     1:46.75 (56.43)                                        
 49 Gisel, Wyatt               8 Spire Lesd-LE                  1:59.58  
                  59.85     1:59.58 (59.73)                                        
 -- Fallon, Clay               8 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  55.28          DQ (58.58)                                        
 -- Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  36.52          DQ (41.63)                                        
 -- Eyler, Jared               9 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  39.37          DQ (47.39)                                        
 -- Franckhauser, Luke         9 Moon Aqua Club-AM                   DQ  
                  58.42          DQ (50.37)                                        
 -- Pirollo, Nathan           10 Peters Township-AM                  DQ  
                  41.32          DQ (46.14)                                        
 -- Ferrante, Anthony          9 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  48.68        DQ (1:00.74)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:24.78        2006 Zachary Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE        2:34.75    2:30.20  
                  34.21     1:13.42 (39.21)     1:57.14 (43.72)     2:30.20 (33.06)
  2 Laur, Mason               10 Peters Township-AM   2:31.03    2:31.74  
                  32.27     1:11.34 (39.07)     1:57.77 (46.43)     2:31.74 (33.97)
  3 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE        2:39.75    2:37.88  
                  36.03     1:15.74 (39.71)     2:02.94 (47.20)     2:37.88 (34.94)
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI     2:42.58    2:42.70  
                  38.05     1:16.83 (38.78)     2:07.14 (50.31)     2:42.70 (35.56)
  5 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH        2:47.43    2:46.28  
                  37.53     1:18.35 (40.82)     2:11.24 (52.89)     2:46.28 (35.04)
  6 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE      2:51.32    2:46.77  
                  36.86     1:21.53 (44.67)     2:09.44 (47.91)     2:46.77 (37.33)
  7 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE           2:53.63    2:51.26  
                  38.29     1:21.21 (42.92)     2:14.01 (52.80)     2:51.26 (37.25)
  8 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM   2:53.49    2:53.41  
                  40.52     1:22.82 (42.30)     2:14.21 (51.39)     2:53.41 (39.20)
  9 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE        2:56.39    2:54.21  
                  41.20     1:23.53 (42.33)     2:15.83 (52.30)     2:54.21 (38.38)
 10 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM       2:56.46    2:55.07  
                  42.61     1:26.88 (44.27)     2:17.80 (50.92)     2:55.07 (37.27)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:24.78        2006 Zachary Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Laur, Mason               10 Peters Township-AM              2:31.03  
                  32.94     1:10.88 (37.94)     1:56.08 (45.20)     2:31.03 (34.95)
  2 Herman, Nathan            10 Spire Lesd-LE                   2:34.75  
                  34.79     1:15.22 (40.43)     2:00.52 (45.30)     2:34.75 (34.23)
  3 Podrez, Alex               9 Spire Lesd-LE                   2:39.75  
                  35.65     1:15.74 (40.09)     2:03.64 (47.90)     2:39.75 (36.11)
  4 Kibler, Seth              10 Star Swimming-NI                2:42.58  
                  38.14     1:17.73 (39.59)     2:07.78 (50.05)     2:42.58 (34.80)
  5 Taylor, Ethan             10 Sand Otter-OH                   2:47.43  
                  37.12     1:19.47 (42.35)     2:11.39 (51.92)     2:47.43 (36.04)
  6 Franklin, Tyler           10 Vacationland-LE                 2:51.32  
                  39.00     1:24.77 (45.77)     2:13.21 (48.44)     2:51.32 (38.11)
  7 Jensen, Richard           10 Allegheny North-AM              2:53.49  
                  40.02     1:22.65 (42.63)     2:14.10 (51.45)     2:53.49 (39.39)
  8 Songer, Nolan             10 Hubbard-LE                      2:53.63  
                  38.54     1:21.79 (43.25)     2:16.59 (54.80)     2:53.63 (37.04)
  9 Murlin, Charlie           10 Spire Lesd-LE                   2:56.39  
                  40.75     1:23.41 (42.66)     2:16.48 (53.07)     2:56.39 (39.91)
 10 Clark, Carver             10 Cavalier SC-AM                  2:56.46  
                  42.88     1:27.41 (44.53)     2:19.26 (51.85)     2:56.46 (37.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Connor              9 Spire Lesd-LE                   3:00.09  
                  40.11     1:25.48 (45.37)     2:20.02 (54.54)     3:00.09 (40.07)
 12 Staples, Graeme           10 Star Swimming-NI                3:01.84  
                  39.95     1:27.04 (47.09)     2:22.95 (55.91)     3:01.84 (38.89)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kruglov, Maxim             9 Star Swimming-NI                3:02.60  
                  41.58     1:29.35 (47.77)     2:22.12 (52.77)     3:02.60 (40.48)
 14 Reese, Lucas              10 Umoon-AM                        3:04.70  
                  43.21     1:28.36 (45.15)     2:26.16 (57.80)     3:04.70 (38.54)
 15 Richmond, Joseph          10 Marlins-LE                      3:06.60  
                  42.85     1:27.82 (44.97)     2:23.65 (55.83)     3:06.60 (42.95)
 16 Burkett, Robbie           10 Star Swimming-NI                3:07.71  
                  44.29     1:30.18 (45.89)     2:24.59 (54.41)     3:07.71 (43.12)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:04.98  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         N Herman, C Savage, F Applebaum, A Podrez         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           2:04.98! 
     1) Herman, Nathan 10               2) Savage, Colin 10               
     3) Applebaum, Frank 10             4) Podrez, Alex 9                 
                  30.32     1:00.80 (30.48)     1:34.34 (33.54)     2:04.98 (30.64)
  2 Star Swimming-NI  'A'                                       2:10.50  
     1) Staples, Graeme 10              2) Kibler, Seth 10                
     3) Kruglov, Maxim 9                4) Kibler, Clayton 10             
                  32.86     1:02.78 (29.92)     1:38.28 (35.50)     2:10.50 (32.22)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           2:11.08  
     1) Dassanaike, Akshana 10          2) Jensen, Richard 10             
     3) Soulia, Evan 10                 4) Tieppo, Tyler 10               
                  31.72     1:04.44 (32.72)     1:37.96 (33.52)     2:11.08 (33.12)
  4 Peters Township Swim Club-AM  'A'                           2:11.98  
     1) Lepri, Alex 10                  2) Rose, Ryan 10                  
     3) Pirollo, Nathan 10              4) Laur, Mason 10                 
                  34.41     1:10.04 (35.63)     1:43.27 (33.23)     2:11.98 (28.71)
  5 Penguin Swimming-LE  'A'                                    2:15.91  
     1) Aulizia, Marcus 10              2) Boyd, Dean 9                   
     3) DelGarbino, Drew 10             4) Flatley, River 10              
                  32.73     1:06.87 (34.14)     1:43.36 (36.49)     2:15.91 (32.55)
  6 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                           2:26.38  
     1) Wolke, Christian 9              2) Dietz, Will 8                  
     3) Eyler, Jared 9                  4) Esposito, Jacob 8              
                  34.77     1:14.32 (39.55)     1:50.14 (35.82)     2:26.38 (36.24)
  7 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'D'                           2:32.71  
     1) Shaker, Isaac 9                 2) West, Nicholas 9               
     3) Ferrante, Anthony 9             4) Elmore, Vince 9                
                  36.92     1:19.10 (42.18)     1:56.51 (37.41)     2:32.71 (36.20)
 -- Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                                DQ  
     1) Iler, Justin 10                 2)                                
     3) Murlin, Charlie 10              4) Brown, Connor 9                
                  34.31     1:06.36 (32.05)     1:44.40 (38.04)          DQ (30.08)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'B'                                DQ  
     1) Song, Ethan 10                  2) Misiti, Mario 9                
     3) Camerlin, Blake 10              4) Turzai, Matthew 10             
                  35.77     1:22.00 (46.23)     1:46.23 (24.23)          DQ (35.12)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:22.27  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         C Savage, N Herman, C Brown, F Applebaum          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           2:22.27! 
     1) Savage, Colin 10                2) Herman, Nathan 10              
     3) Brown, Connor 9                 4) Applebaum, Frank 10            
                  33.75     1:13.46 (39.71)     1:48.08 (34.62)     2:22.27 (34.19)
  2 Star Swimming-NI  'A'                                       2:31.46  
     1) Kibler, Clayton 10              2) Kruglov, Maxim 9               
     3) Kibler, Seth 10                 4) Staples, Graeme 10             
                  39.49     1:24.98 (45.49)     2:03.12 (38.14)     2:31.46 (28.34)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           2:32.35  
     1) Tieppo, Tyler 10                2) Zhou, Joshua 10                
     3) Jensen, Richard 10              4) Dassanaike, Akshana 10         
                  40.11     1:23.79 (43.68)     2:01.43 (37.64)     2:32.35 (30.92)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:36.75  
     1) Murlin, Charlie 10              2) Wolke, Christian 9             
     3) Eyler, Jared 9                  4) Iler, Justin 10                
                  36.15     1:21.04 (44.89)     2:03.15 (42.11)     2:36.75 (33.60)
  5 USA Ridgewood Y Dolphins-LE  'A'                            2:38.36  
     1) Montag, Mitchell 9              2) Toothman, Zach 9               
     3) Bodrock, James 10               4) Kavalec, Jacob 9               
                  44.22     1:27.69 (43.47)     2:03.64 (35.95)     2:38.36 (34.72)
  6 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           2:46.56  
     1) Camerlin, Blake 10              2) Davies, Kyle 10                
     3) Turzai, Matthew 10              4) Soulia, Evan 10                
                  41.41     1:30.87 (49.46)     2:12.53 (41.66)     2:46.56 (34.03)
  7 East Aurora Swim Team-NI  'A'                               2:48.09  
     1) Zagrobelny, Thomas 9            2) Roberts, Patrick 10            
     3) Wangelin, Charlie 9             4) Herzog, Colin 9                
                  45.86     1:34.59 (48.73)     2:09.91 (35.32)     2:48.09 (38.18)
  8 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'D'                           3:07.69  
     1) Yousef, Kareem 10               2) Stuk, Benjamin 9               
     3) Elmore, Vince 9                 4) Ferrante, Anthony 9            
                  46.72     1:37.46 (50.74)     2:26.78 (49.32)     3:07.69 (40.91)
 -- Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                                DQ  
     1) Esposito, Jacob 8               2) Dietz, Will 8                  
     3) West, Nicholas 9                4) Shaker, Isaac 9                
                  39.70     1:30.93 (51.23)     2:26.28 (55.35)          DQ (27.47)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.75  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                    23.75! 
  2 Madej, David              12 SwimStrong-LE                    25.14  
  3 Halawa, Zach              12 USC-LE                           25.37  
  4 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM               25.52  
  5 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                      25.56  
  6 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                         26.15  
  7 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM               26.48  
  8 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                  26.69  
  8 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                     26.69  
 10 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                    26.94  
 11 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                   27.05  
 12 Kramer, Jack              12 Tiger Sharks-LE                  27.08  
 13 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM               27.09  
 14 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                  27.14  
 15 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                   27.19  
 16 Aulizia, Callen           12 Penguin Swimming-LE              27.24  
 16 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI                 27.24  
 18 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI                 27.31  
 19 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI                27.75  
 20 Kijauskas, Andrew         12 Marlins-LE                       27.91  
 21 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                  28.05  
 22 Snyder, Ryan              12 UMIST-AM                         28.08  
 23 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM               28.15  
 24 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                   28.27  
 25 Watson, TY                12 ULESD-LE                         28.58  
 26 Songer, Joel              11 Allegheny North-AM               28.61  
 27 Flores, Justin            11 Spire Lesd-LE                    28.91  
 28 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                    29.08  
 29 Shuckrow, Zachary         12 Allegheny North-AM               29.14  
 30 Chimes, Eric              12 Ridgewood Y-LE                   29.17  
 30 Widenhofer, Eric          11 Ridgewood Y-LE                   29.17  
 32 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI                 29.26  
 33 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                            29.33  
 34 Roe, Nathaniel            11 Fox Chapel-AM                    29.36  
 35 Kunz, Joseph              12 Un-Am-AM                         29.53  
 36 Phelps, Colton            12 Ridgewood Y-LE                   29.56  
 37 Smith, Joey               12 Spire Lesd-LE                    29.58  
 37 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                    29.58  
 39 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                   29.61  
 40 Wegley, Matt              12 Millcreek-AM                     29.75  
 41 Glime, Billy              12 ULESD-LE                         29.82  
 41 Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                    29.82  
 43 Marn, Eric                12 Millcreek-AM                     29.93  
 44 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                    30.16  
 45 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM                30.26  
 46 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE                    30.27  
 47 Haywood, Daemyen          11 Spire Lesd-LE                    30.29  
 48 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM               30.38  
 49 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM               30.49  
 50 Ehling, John              11 Allegheny North-AM               30.55  
 51 Morrissey, Ryan           12 Tonawanda Titans-NI              30.66  
 52 Liu, Andrew               11 Solon Stars-LE                   30.70  
 53 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                   30.73  
 54 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                   30.77  
 55 Duca, Christopher         12 Chartiers Valley-AM              30.90  
 56 Jamison, Noah             11 Stingrays-AM                     31.15  
 57 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                    31.23  
 58 Turzai, Stephen           12 Allegheny North-AM               31.24  
 59 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI                 31.28  
 60 Fisher, PJ                11 USC-LE                           31.38  
 61 Cosentino, Caleb          12 Solon Stars-LE                   31.64  
 62 Ritzmann, Cal             11 SwimStrong-LE                    31.71  
 63 MacSwan, Shane            11 Town Wreckers-NI                 32.00  
 64 Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM              32.02  
 65 Strennen, Zach            12 Peters Township-AM               32.25  
 66 Roberts, Calvin           11 EAST-NI                          32.34  
 67 Collins, Ryan             12 Hudson Heat-LE                   32.47  
 67 Choroser, Philip          12 Town Wreckers-NI                 32.47  
 69 Grebb, Kyle               11 Tiger Sharks-LE                  32.79  
 70 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                    33.17  
 71 Snyder, Graden            11 Spire Lesd-LE                    33.50  
 72 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                    37.30  
 73 Dickson, Austin           11 Spire Lesd-LE                    42.70  
 -- Ragoowansi, Kieran        11 Fox Chapel-AM                       DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.43        1990 Steve Harms - GTAC-OH, GTAC-OH               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM     53.78      53.56  
                  26.00       53.56 (27.56)                                        
  2 Thomas, Alec              12 ULESD-LE               56.67      55.99  
                  26.95       55.99 (29.04)                                        
  3 Madej, David              12 SwimStrong-LE          58.12      56.49  
                  26.63       56.49 (29.86)                                        
  4 Halawa, Zach              12 USC-LE                 56.66      56.63  
                  26.84       56.63 (29.79)                                        
  5 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI       58.27      56.71  
                  27.59       56.71 (29.12)                                        
  6 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE            57.04      57.09  
                  27.97       57.09 (29.12)                                        
  6 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM         57.13      57.09  
                  27.75       57.09 (29.34)                                        
  8 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE          58.10      58.24  
                  28.18       58.24 (30.06)                                        
  9 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM           58.32      58.70  
                  27.62       58.70 (31.08)                                        
 10 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM     58.41      59.04  
                  28.81       59.04 (30.23)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.43        1990 Steve Harms - GTAC-OH, GTAC-OH               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM                53.78  
                  26.07       53.78 (27.71)                                        
  2 Halawa, Zach              12 USC-LE                            56.66  
                  27.31       56.66 (29.35)                                        
  3 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                          56.67  
                  26.92       56.67 (29.75)                                        
  4 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                       57.04  
                  28.36       57.04 (28.68)                                        
  5 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                    57.13  
                  27.97       57.13 (29.16)                                        
  6 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                     58.10  
                  27.94       58.10 (30.16)                                        
  7 Madej, David              12 SwimStrong-LE                     58.12  
                  27.48       58.12 (30.64)                                        
  8 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI                  58.27  
                  27.94       58.27 (30.33)                                        
  9 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                      58.32  
                  28.10       58.32 (30.22)                                        
 10 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM                58.41  
                  28.14       58.41 (30.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM                58.80  
                  28.72       58.80 (30.08)                                        
 12 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM                59.08  
                  28.45       59.08 (30.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM                59.09  
                  28.63       59.09 (30.46)                                        
 14 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                   59.19  
                  29.10       59.19 (30.09)                                        
 15 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM                59.62  
                  28.33       59.62 (31.29)                                        
 16 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                  1:00.41  
                  29.20     1:00.41 (31.21)                                        
 17 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI                1:00.90  
                  29.05     1:00.90 (31.85)                                        
 18 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI               1:01.32  
                  29.28     1:01.32 (32.04)                                        
 19 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                  1:01.43  
                  29.32     1:01.43 (32.11)                                        
 20 Snyder, Ryan              12 UMIST-AM                        1:01.49  
                  28.92     1:01.49 (32.57)                                        
 21 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                           1:01.79  
                  29.60     1:01.79 (32.19)                                        
 22 Gross, Adam               12 Solon Stars-LE                  1:01.84  
                  29.41     1:01.84 (32.43)                                        
 23 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM              1:01.86  
                  29.93     1:01.86 (31.93)                                        
 24 Cusick, Jack              12 Mt. Lebanon-AM                  1:02.15  
                  29.78     1:02.15 (32.37)                                        
 25 Shuckrow, Zachary         12 Allegheny North-AM              1:02.41  
                  30.04     1:02.41 (32.37)                                        
 26 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                   1:02.61  
                  29.69     1:02.61 (32.92)                                        
 27 Songer, Joel              11 Allegheny North-AM              1:02.90  
                  30.29     1:02.90 (32.61)                                        
 28 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM              1:04.31  
                  30.67     1:04.31 (33.64)                                        
 29 Fitzpatrick, Jack         11 Upper St. Clair-AM              1:04.36  
                  30.80     1:04.36 (33.56)                                        
 30 Wegley, Matt              12 Millcreek-AM                    1:04.38  
                  31.66     1:04.38 (32.72)                                        
 31 Lenz, Adam                12 Firestone-LE                    1:04.42  
                  30.21     1:04.42 (34.21)                                        
 32 DelGarbino, Jack          12 Penguin Swimming-LE             1:04.45  
                  30.74     1:04.45 (33.71)                                        
 33 Roe, Nathaniel            11 Fox Chapel-AM                   1:04.50  
                  31.16     1:04.50 (33.34)                                        
 34 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                  1:04.72  
                  30.83     1:04.72 (33.89)                                        
 35 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                           1:05.14  
                  31.58     1:05.14 (33.56)                                        
 36 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                  1:05.53  
                  31.49     1:05.53 (34.04)                                        
 37 Morrissey, Ryan           12 Tonawanda Titans-NI             1:05.86  
                  31.08     1:05.86 (34.78)                                        
 38 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM               1:05.98  
                  30.60     1:05.98 (35.38)                                        
 39 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI                1:06.28  
                  31.36     1:06.28 (34.92)                                        
 40 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM              1:06.53  
                  31.54     1:06.53 (34.99)                                        
 41 Hargis, Sal               12 SwimStrong-LE                   1:06.58  
                  31.31     1:06.58 (35.27)                                        
 42 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                   1:06.69  
                  31.95     1:06.69 (34.74)                                        
 43 Ehling, John              11 Allegheny North-AM              1:06.74  
                  32.06     1:06.74 (34.68)                                        
 44 Liu, Andrew               11 Solon Stars-LE                  1:06.84  
                  32.20     1:06.84 (34.64)                                        
 45 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                   1:06.85  
                  32.05     1:06.85 (34.80)                                        
 46 Fisher, PJ                11 USC-LE                          1:07.35  
                  31.75     1:07.35 (35.60)                                        
 47 Raffai, Aki               12 Lakewood-LE                     1:07.50  
                  32.11     1:07.50 (35.39)                                        
 48 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                  1:07.81  
                  32.02     1:07.81 (35.79)                                        
 49 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI                1:07.85  
                  33.02     1:07.85 (34.83)                                        
 50 Laneve, Mattew            12 SwimStrong-LE                   1:07.99  
                  32.50     1:07.99 (35.49)                                        
 51 Haywood, Daemyen          11 Spire Lesd-LE                   1:08.17  
                  31.68     1:08.17 (36.49)                                        
 52 Turzai, Stephen           12 Allegheny North-AM              1:08.23  
                  32.55     1:08.23 (35.68)                                        
 53 Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                   1:09.18  
                  31.74     1:09.18 (37.44)                                        
 54 Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM             1:09.45  
                  34.31     1:09.45 (35.14)                                        
 55 Jamison, Noah             11 Stingrays-AM                    1:09.75  
                  32.85     1:09.75 (36.90)                                        
 56 Cosentino, Caleb          12 Solon Stars-LE                  1:10.26  
                  33.42     1:10.26 (36.84)                                        
 57 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                   1:12.16  
                  33.80     1:12.16 (38.36)                                        
 58 Snyder, Graden            11 Spire Lesd-LE                   1:12.56  
                  34.13     1:12.56 (38.43)                                        
 59 Hong, Nicholas            11 Lake Shore-LE                   1:12.91  
                  35.68     1:12.91 (37.23)                                        
 60 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                   1:12.96  
                  34.34     1:12.96 (38.62)                                        
 61 Duca, Christopher         12 Chartiers Valley-AM             1:13.14  
                  33.77     1:13.14 (39.37)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.06        2002 Tommy W Inwood - USC-LE, USC-LE            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                  1:53.61  
                  25.94       55.25 (29.31)     1:25.09 (29.84)     1:53.61 (28.52)
  2 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM             1:55.12  
                  26.82       55.84 (29.02)     1:25.67 (29.83)     1:55.12 (29.45)
  3 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                 2:03.78  
                  28.63       59.72 (31.09)     1:31.98 (32.26)     2:03.78 (31.80)
  4 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                       2:04.52  
                  28.05       59.60 (31.55)     1:32.56 (32.96)     2:04.52 (31.96)
  5 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM             2:07.07  
                  29.25     1:01.69 (32.44)     1:34.63 (32.94)     2:07.07 (32.44)
  6 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM             2:07.10  
                  29.86     1:02.71 (32.85)     1:35.27 (32.56)     2:07.10 (31.83)
  7 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                  2:07.55  
                  28.99     1:01.16 (32.17)     1:35.05 (33.89)     2:07.55 (32.50)
  8 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                2:07.68  
                  27.76       59.86 (32.10)     1:33.89 (34.03)     2:07.68 (33.79)
  9 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM             2:07.69  
                  29.24     1:01.97 (32.73)     1:35.28 (33.31)     2:07.69 (32.41)
 10 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE                 2:08.11  
                  29.02     1:01.15 (32.13)     1:35.00 (33.85)     2:08.11 (33.11)
 11 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM             2:09.03  
                  29.52     1:02.31 (32.79)     1:36.00 (33.69)     2:09.03 (33.03)
 12 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI               2:09.28  
                  29.48     1:02.11 (32.63)     1:35.94 (33.83)     2:09.28 (33.34)
 13 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                2:09.50  
                  29.59     1:02.50 (32.91)     1:36.71 (34.21)     2:09.50 (32.79)
 14 Kijauskas, Andrew         12 Marlins-LE                     2:09.61  
                  30.78     1:03.88 (33.10)     1:37.38 (33.50)     2:09.61 (32.23)
 15 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                  2:09.78  
                  29.40     1:02.12 (32.72)     1:35.92 (33.80)     2:09.78 (33.86)
 16 Madej, David              12 SwimStrong-LE                  2:09.88  
                  28.07     1:00.81 (32.74)     1:34.82 (34.01)     2:09.88 (35.06)
 17 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM             2:09.99  
                  30.26     1:02.96 (32.70)     1:36.48 (33.52)     2:09.99 (33.51)
 18 Kramer, Jack              12 Tiger Sharks-LE                2:10.00  
                  29.86     1:03.56 (33.70)     1:37.55 (33.99)     2:10.00 (32.45)
 19 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                 2:10.56  
                  29.94     1:03.12 (33.18)     1:38.22 (35.10)     2:10.56 (32.34)
 20 Songer, Joel              11 Allegheny North-AM             2:10.73  
                  30.32     1:04.51 (34.19)     1:38.55 (34.04)     2:10.73 (32.18)
 21 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                   2:10.96  
                  30.29     1:03.96 (33.67)     1:38.58 (34.62)     2:10.96 (32.38)
 22 Watson, TY                12 ULESD-LE                       2:11.41  
                  29.48     1:02.68 (33.20)     1:37.70 (35.02)     2:11.41 (33.71)
 23 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                 2:12.08  
                  30.41     1:03.56 (33.15)     1:38.09 (34.53)     2:12.08 (33.99)
 24 Saum, Jack                12 Firestone-LE                   2:13.02  
                  31.69     1:05.98 (34.29)     1:40.40 (34.42)     2:13.02 (32.62)
 25 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                2:13.22  
                  29.40     1:03.91 (34.51)     1:38.71 (34.80)     2:13.22 (34.51)
 26 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                          2:13.58  
                  31.02     1:06.07 (35.05)     1:40.72 (34.65)     2:13.58 (32.86)
 27 Gross, Adam               12 Solon Stars-LE                 2:13.92  
                  30.36     1:04.86 (34.50)     1:40.42 (35.56)     2:13.92 (33.50)
 28 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                          2:14.36  
                  31.70     1:05.80 (34.10)     1:40.66 (34.86)     2:14.36 (33.70)
 29 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI               2:16.16  
                  31.05     1:06.00 (34.95)     1:41.84 (35.84)     2:16.16 (34.32)
 30 Shuckrow, Zachary         12 Allegheny North-AM             2:16.43  
                  31.03     1:05.69 (34.66)     1:41.47 (35.78)     2:16.43 (34.96)
 31 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM             2:17.72  
                  32.22     1:07.11 (34.89)     1:42.87 (35.76)     2:17.72 (34.85)
 32 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                 2:17.78  
                  31.98     1:06.73 (34.75)     1:42.62 (35.89)     2:17.78 (35.16)
 33 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                 2:17.82  
                  30.90     1:06.41 (35.51)     1:42.83 (36.42)     2:17.82 (34.99)
 34 Chimes, Eric              12 Ridgewood Y-LE                 2:18.96  
                  30.98     1:06.44 (35.46)     1:43.57 (37.13)     2:18.96 (35.39)
 35 Widenhofer, Eric          11 Ridgewood Y-LE                 2:19.32  
                  31.58     1:07.59 (36.01)     1:43.85 (36.26)     2:19.32 (35.47)
 36 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM             2:21.60  
                  31.66     1:08.07 (36.41)     1:45.46 (37.39)     2:21.60 (36.14)
 37 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                  2:23.93  
                  32.84     1:10.18 (37.34)     1:47.58 (37.40)     2:23.93 (36.35)
 38 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM              2:25.34  
                  31.66     1:08.02 (36.36)   2:25.34 (1:17.32)                    
 39 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM             2:27.64  
                  33.06     1:10.82 (37.76)     1:49.92 (39.10)     2:27.64 (37.72)
 40 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  2:30.27  
                  33.68     1:12.26 (38.58)     1:52.00 (39.74)     2:30.27 (38.27)
 41 Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM            2:35.03  
                  36.04     1:17.11 (41.07)     1:57.57 (40.46)     2:35.03 (37.46)
 42 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                  2:35.85  
                  34.42     1:14.91 (40.49)     1:56.75 (41.84)     2:35.85 (39.10)
 43 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                  2:36.15  
                  35.01     1:13.64 (38.63)     1:54.67 (41.03)     2:36.15 (41.48)
 44 Strennen, Zach            12 Peters Township-AM             2:58.91  
                1:22.88   2:58.91 (1:36.03)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 5:01.13        2002 Tommy W. Inwood - USC-LE, USC-LE           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                  5:04.69  
                  26.79       57.18 (30.39)     1:28.50 (31.32)     1:59.82 (31.32)
        2:30.60 (30.78)     3:01.61 (31.01)     3:33.15 (31.54)     4:04.32 (31.17)
        4:35.25 (30.93)     5:04.69 (29.44)                                        
  2 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM             5:12.76  
                  28.18       59.23 (31.05)     1:31.07 (31.84)     2:02.50 (31.43)
        2:34.22 (31.72)     3:06.28 (32.06)     3:38.20 (31.92)     4:09.99 (31.79)
        4:41.75 (31.76)     5:12.76 (31.01)                                        
  3 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                 5:26.61  
                  29.28     1:01.15 (31.87)     1:33.84 (32.69)     2:07.12 (33.28)
        2:40.28 (33.16)     3:13.68 (33.40)     3:47.33 (33.65)     4:20.89 (33.56)
        4:54.38 (33.49)     5:26.61 (32.23)                                        
  4 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                       5:27.82  
                  29.08     1:01.67 (32.59)     1:35.10 (33.43)     2:08.47 (33.37)
        2:42.14 (33.67)     3:15.77 (33.63)     3:49.40 (33.63)     4:23.08 (33.68)
        4:56.40 (33.32)     5:27.82 (31.42)                                        
  5 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI               5:29.02  
                  29.64     1:02.32 (32.68)     1:35.99 (33.67)     2:10.09 (34.10)
        2:43.73 (33.64)     3:17.74 (34.01)     3:51.47 (33.73)     4:25.45 (33.98)
        4:58.02 (32.57)     5:29.02 (31.00)                                        
  6 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                  5:29.43  
                  29.45     1:01.97 (32.52)     1:36.07 (34.10)     2:10.17 (34.10)
        2:43.32 (33.15)     3:17.11 (33.79)     3:50.93 (33.82)     4:24.08 (33.15)
        4:56.84 (32.76)     5:29.43 (32.59)                                        
  7 Rutz, Cameron             12 Countryside Y-OH               5:30.78  
                  30.02     1:02.29 (32.27)     1:35.47 (33.18)     2:08.83 (33.36)
        2:42.38 (33.55)     3:16.38 (34.00)     3:50.39 (34.01)     4:24.61 (34.22)
        4:58.21 (33.60)     5:30.78 (32.57)                                        
  8 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM             5:31.60  
                  29.62     1:01.64 (32.02)     1:35.11 (33.47)     2:08.39 (33.28)
        2:43.59 (35.20)     3:17.64 (34.05)     3:51.51 (33.87)     4:25.83 (34.32)
        4:59.53 (33.70)     5:31.60 (32.07)                                        
  9 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM             5:32.22  
                  29.90     1:03.37 (33.47)     1:37.07 (33.70)     2:11.09 (34.02)
        2:44.63 (33.54)     3:18.48 (33.85)     3:52.55 (34.07)     4:26.72 (34.17)
        5:00.56 (33.84)     5:32.22 (31.66)                                        
 10 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                5:35.23  
                  28.68     1:02.22 (33.54)     1:35.62 (33.40)     2:09.03 (33.41)
        2:44.00 (34.97)     3:18.13 (34.13)     3:52.75 (34.62)     4:27.70 (34.95)
        5:01.79 (34.09)     5:35.23 (33.44)                                        
 11 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM             5:36.72  
                  30.37     1:03.68 (33.31)     1:37.82 (34.14)     2:11.37 (33.55)
        2:45.72 (34.35)     3:19.91 (34.19)     3:54.63 (34.72)     4:29.16 (34.53)
        5:03.76 (34.60)     5:36.72 (32.96)                                        
 12 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM             5:40.27  
                  30.41     1:04.71 (34.30)     1:38.29 (33.58)     2:13.52 (35.23)
        2:48.56 (35.04)     3:22.94 (34.38)     3:57.92 (34.98)     4:32.45 (34.53)
        5:06.83 (34.38)     5:40.27 (33.44)                                        
 13 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE                 5:43.97  
                  31.11     1:05.36 (34.25)     1:40.54 (35.18)     2:15.88 (35.34)
        2:50.02 (34.14)     3:24.67 (34.65)     3:59.81 (35.14)     4:34.38 (34.57)
        5:09.28 (34.90)     5:43.97 (34.69)                                        
 14 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                  5:44.56  
                  30.35     1:04.11 (33.76)     1:38.59 (34.48)     2:13.46 (34.87)
        2:48.26 (34.80)     3:23.37 (35.11)     3:58.83 (35.46)     4:34.41 (35.58)
        5:10.44 (36.03)     5:44.56 (34.12)                                        
 15 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM             5:45.90  
                  31.23     1:06.44 (35.21)     1:40.87 (34.43)     2:15.49 (34.62)
        2:50.76 (35.27)     3:25.81 (35.05)     4:01.04 (35.23)     4:36.61 (35.57)
        5:12.41 (35.80)     5:45.90 (33.49)                                        
 16 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                 5:47.14  
                  30.69     1:05.45 (34.76)     1:41.13 (35.68)     2:17.01 (35.88)
        2:52.33 (35.32)     3:27.79 (35.46)     4:03.33 (35.54)     4:38.98 (35.65)
        5:13.80 (34.82)     5:47.14 (33.34)                                        
 17 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                    5:50.33  
                  31.76     1:08.92 (37.16)     1:45.13 (36.21)     2:21.14 (36.01)
        2:57.07 (35.93)     3:33.72 (36.65)     4:10.00 (36.28)     4:46.08 (36.08)
        5:19.94 (33.86)     5:50.33 (30.39)                                        
 18 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI               5:51.04  
                  31.37     1:07.35 (35.98)     1:43.68 (36.33)     2:19.46 (35.78)
        2:55.84 (36.38)     3:31.84 (36.00)     4:07.97 (36.13)     4:43.38 (35.41)
        5:18.60 (35.22)     5:51.04 (32.44)                                        
 19 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                 5:51.45  
                  31.55     1:07.62 (36.07)     1:43.81 (36.19)     2:19.99 (36.18)
        2:55.80 (35.81)     3:31.72 (35.92)     4:07.85 (36.13)     4:44.47 (36.62)
        5:18.11 (33.64)     5:51.45 (33.34)                                        
 20 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                 5:51.60  
                  32.01     1:07.39 (35.38)     1:42.93 (35.54)     2:18.53 (35.60)
        2:54.56 (36.03)     3:30.54 (35.98)     4:06.38 (35.84)     4:42.25 (35.87)
        5:17.54 (35.29)     5:51.60 (34.06)                                        
 21 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                          5:52.18  
                  32.14     1:06.72 (34.58)     1:42.13 (35.41)     2:17.52 (35.39)
        2:53.34 (35.82)     3:28.96 (35.62)     4:05.02 (36.06)     4:41.12 (36.10)
        5:17.28 (36.16)     5:52.18 (34.90)                                        
 22 Peters, Caleb             11 B3-LE                          5:54.81  
                  31.60     1:07.18 (35.58)     1:43.74 (36.56)     2:19.82 (36.08)
        2:55.92 (36.10)     3:32.22 (36.30)     4:09.01 (36.79)     4:44.93 (35.92)
        5:20.62 (35.69)     5:54.81 (34.19)                                        
 23 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                5:56.17  
                  32.51     1:08.40 (35.89)     1:45.29 (36.89)     2:22.14 (36.85)
        2:56.47 (34.33)     3:33.25 (36.78)     4:09.85 (36.60)     4:46.12 (36.27)
        5:22.71 (36.59)     5:56.17 (33.46)                                        
 24 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                5:56.92  
                  31.26     1:07.87 (36.61)     1:44.27 (36.40)     2:20.44 (36.17)
        2:57.29 (36.85)     3:33.90 (36.61)     4:09.86 (35.96)     4:46.07 (36.21)
        5:22.16 (36.09)     5:56.92 (34.76)                                        
 25 Saum, Jack                12 Firestone-LE                   5:58.13  
                  31.80     1:07.24 (35.44)     1:44.05 (36.81)     2:19.84 (35.79)
        2:56.40 (36.56)     3:31.95 (35.55)     4:08.75 (36.80)     4:45.11 (36.36)
        5:21.95 (36.84)     5:58.13 (36.18)                                        
 26 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                  6:02.07  
                  31.17     1:08.31 (37.14)     1:45.07 (36.76)     2:22.14 (37.07)
        2:58.84 (36.70)     3:36.08 (37.24)     4:13.42 (37.34)     4:50.05 (36.63)
        5:26.78 (36.73)     6:02.07 (35.29)                                        
 27 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                          6:03.86  
                  32.28     1:09.59 (37.31)     1:47.30 (37.71)     2:25.21 (37.91)
        3:02.14 (36.93)     3:38.88 (36.74)     4:17.36 (38.48)     4:53.60 (36.24)
      6:03.86 (1:10.26)                                                            
 28 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                 6:04.49  
                  31.40     1:07.60 (36.20)     1:45.22 (37.62)     2:22.08 (36.86)
        2:59.05 (36.97)     3:36.84 (37.79)     4:14.48 (37.64)     4:52.75 (38.27)
        5:30.92 (38.17)     6:04.49 (33.57)                                        
 29 Lenz, Adam                12 Firestone-LE                   6:09.33  
                  31.44     1:07.64 (36.20)     1:45.10 (37.46)     2:21.26 (36.16)
        2:58.78 (37.52)     3:38.10 (39.32)     4:16.97 (38.87)     4:55.47 (38.50)
        5:33.88 (38.41)     6:09.33 (35.45)                                        
 30 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM             6:10.20  
                  32.19     1:09.19 (37.00)     1:46.36 (37.17)     2:23.71 (37.35)
        3:01.89 (38.18)     3:40.06 (38.17)     4:19.05 (38.99)     4:57.51 (38.46)
        5:35.11 (37.60)     6:10.20 (35.09)                                        
 31 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                  6:10.57  
                  32.70     1:09.12 (36.42)     1:46.58 (37.46)     2:25.33 (38.75)
        3:03.08 (37.75)     3:41.13 (38.05)     4:19.21 (38.08)     4:57.28 (38.07)
        5:34.93 (37.65)     6:10.57 (35.64)                                        
 32 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI              6:13.46  
                  31.46     1:08.04 (36.58)     1:45.52 (37.48)     2:22.67 (37.15)
        3:01.50 (38.83)     3:40.07 (38.57)     4:20.02 (39.95)     4:59.09 (39.07)
        5:38.20 (39.11)     6:13.46 (35.26)                                        
 33 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI               6:18.74  
                  35.15     1:13.03 (37.88)     1:51.02 (37.99)     2:29.51 (38.49)
        3:07.32 (37.81)     3:45.53 (38.21)     4:23.84 (38.31)     5:02.25 (38.41)
        5:41.18 (38.93)     6:18.74 (37.56)                                        
 34 Krusinski, Jack           12 SwimStrong-LE                  6:21.16  
                  33.04     1:10.17 (37.13)     1:49.30 (39.13)     2:28.84 (39.54)
        3:08.39 (39.55)     3:47.64 (39.25)     4:27.68 (40.04)     5:06.62 (38.94)
        5:44.90 (38.28)     6:21.16 (36.26)                                        
 35 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  6:26.93  
                  33.79     1:12.29 (38.50)     1:51.45 (39.16)     2:30.59 (39.14)
        3:10.58 (39.99)     3:50.13 (39.55)     4:29.62 (39.49)     5:09.39 (39.77)
        5:48.38 (38.99)     6:26.93 (38.55)                                        
 36 Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                  6:45.19  
                  33.45     1:14.78 (41.33)     1:57.14 (42.36)     2:39.79 (42.65)
        3:21.06 (41.27)     4:01.43 (40.37)     4:44.91 (43.48)     5:26.93 (42.02)
        6:06.80 (39.87)     6:45.19 (38.39)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.96        2010 Rex Riley-MIST-AM, Millcreek                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM               30.24  
  2 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                         30.28  
  3 Aulizia, Callen           12 Penguin Swimming-LE              31.52  
  4 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                      31.63  
  5 Peters, Caleb             11 B3-LE                            31.70  
  6 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE                   31.85  
  7 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM               31.92  
  8 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                     32.51  
  9 Snyder, Ryan              12 UMIST-AM                         32.55  
 10 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                    32.60  
 11 Glime, Billy              12 ULESD-LE                         32.80  
 12 Liu, Andrew               11 Solon Stars-LE                   32.85  
 13 Flores, Justin            11 Spire Lesd-LE                    33.33  
 14 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                    33.45  
 15 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                    33.64  
 16 Songer, Joel              11 Allegheny North-AM               33.66  
 17 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                  33.73  
 18 Watson, TY                12 ULESD-LE                         33.81  
 19 Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                    34.08  
 20 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                            34.14  
 21 Kijauskas, Andrew         12 Marlins-LE                       34.26  
 22 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM               34.35  
 23 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                  34.36  
 24 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                    34.45  
 25 Phelps, Colton            12 Ridgewood Y-LE                   34.55  
 25 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI                 34.55  
 27 Wegley, Matt              12 Millcreek-AM                     34.64  
 28 Turzai, Stephen           12 Allegheny North-AM               34.79  
 29 Widenhofer, Eric          11 Ridgewood Y-LE                   34.85  
 30 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM                35.12  
 31 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                    35.13  
 32 Morrissey, Ryan           12 Tonawanda Titans-NI              35.14  
 33 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM               35.22  
 34 Chimes, Eric              12 Ridgewood Y-LE                   35.27  
 35 Shuckrow, Zachary         12 Allegheny North-AM               35.35  
 36 Haywood, Daemyen          11 Spire Lesd-LE                    35.63  
 37 Collins, Ryan             12 Hudson Heat-LE                   35.66  
 38 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE                    36.28  
 39 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                   36.40  
 40 Duca, Christopher         12 Chartiers Valley-AM              36.54  
 41 Ehling, John              11 Allegheny North-AM               36.58  
 42 Choroser, Philip          12 Town Wreckers-NI                 36.60  
 43 Fisher, PJ                11 USC-LE                           36.87  
 44 Grebb, Kyle               11 Tiger Sharks-LE                  36.88  
 45 Ragoowansi, Kieran        11 Fox Chapel-AM                    36.96  
 46 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                    37.74  
 47 MacSwan, Shane            11 Town Wreckers-NI                 37.93  
 48 Roe, Nathaniel            11 Fox Chapel-AM                    38.31  
 49 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                    38.69  
 50 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                    38.87  
 51 Roberts, Calvin           11 EAST-NI                          39.06  
 52 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                    39.28  
 53 Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM              39.41  
 54 Strennen, Zach            12 Peters Township-AM               39.88  
 55 Snyder, Graden            11 Spire Lesd-LE                    40.44  
 56 Dickson, Austin           11 Spire Lesd-LE                    46.53  
 -- Marn, Eric                12 Millcreek-AM                        DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.13        1993 Jeff Dash - RY, RY                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE          59.24    1:00.45  
                  29.35     1:00.45 (31.10)                                        
  2 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM   1:01.30    1:01.39  
                  29.84     1:01.39 (31.55)                                        
  3 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM       1:03.80    1:02.83  
                  30.96     1:02.83 (31.87)                                        
  4 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM   1:03.24    1:03.24  
                  30.44     1:03.24 (32.80)                                        
  5 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE       1:08.10    1:05.00  
                  32.08     1:05.00 (32.92)                                        
  6 Thomas, Alec              12 ULESD-LE             1:06.93    1:05.07  
                  31.63     1:05.07 (33.44)                                        
  7 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM   1:07.11    1:07.16  
                  32.90     1:07.16 (34.26)                                        
  8 Saum, Jack                12 Firestone-LE         1:08.45    1:07.70  
                  32.70     1:07.70 (35.00)                                        
  9 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM   1:07.96    1:07.80  
                  33.05     1:07.80 (34.75)                                        
 10 Peters, Caleb             11 B3-LE                1:08.54    1:08.36  
                  33.00     1:08.36 (35.36)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.13        1993 Jeff Dash - RY, RY                           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                     59.24  
                  28.79       59.24 (30.45)                                        
  2 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM              1:01.30  
                  29.86     1:01.30 (31.44)                                        
  3 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM              1:03.24  
                  30.74     1:03.24 (32.50)                                        
  4 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                  1:03.80  
                  31.59     1:03.80 (32.21)                                        
  5 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                        1:06.93  
                  32.51     1:06.93 (34.42)                                        
  6 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM              1:07.11  
                  33.09     1:07.11 (34.02)                                        
  7 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM              1:07.96  
                  33.32     1:07.96 (34.64)                                        
  8 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE                  1:08.10  
                  33.73     1:08.10 (34.37)                                        
  9 Saum, Jack                12 Firestone-LE                    1:08.45  
                  33.55     1:08.45 (34.90)                                        
 10 Peters, Caleb             11 B3-LE                           1:08.54  
                  33.15     1:08.54 (35.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Madej, David              12 SwimStrong-LE                   1:08.71  
                  33.60     1:08.71 (35.11)                                        
 12 Aulizia, Callen           12 Penguin Swimming-LE             1:08.87  
                  33.50     1:08.87 (35.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI                1:09.34  
                  33.88     1:09.34 (35.46)                                        
 14 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                           1:09.39  
                  33.86     1:09.39 (35.53)                                        
 15 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                   1:09.56  
                  33.53     1:09.56 (36.03)                                        
 16 Snyder, Ryan              12 UMIST-AM                        1:10.63  
                  33.68     1:10.63 (36.95)                                        
 17 Songer, Joel              11 Allegheny North-AM              1:11.12  
                  35.08     1:11.12 (36.04)                                        
 17 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM              1:11.12  
                  35.04     1:11.12 (36.08)                                        
 19 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                  1:11.27  
                  35.09     1:11.27 (36.18)                                        
 20 Glime, Billy              12 ULESD-LE                        1:11.69  
                  34.30     1:11.69 (37.39)                                        
 21 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                   1:12.18  
                  34.85     1:12.18 (37.33)                                        
 22 Liu, Andrew               11 Solon Stars-LE                  1:12.56  
                  35.64     1:12.56 (36.92)                                        
 23 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                           1:12.57  
                  36.54     1:12.57 (36.03)                                        
 24 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                  1:13.14  
                  35.80     1:13.14 (37.34)                                        
 25 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI                1:13.60  
                  36.83     1:13.60 (36.77)                                        
 26 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM              1:14.01  
                  36.50     1:14.01 (37.51)                                        
 27 Lenz, Adam                12 Firestone-LE                    1:14.02  
                  36.11     1:14.02 (37.91)                                        
 28 Gross, Adam               12 Solon Stars-LE                  1:14.18  
                  35.35     1:14.18 (38.83)                                        
 29 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                 1:14.81  
                  36.35     1:14.81 (38.46)                                        
 30 Cusick, Jack              12 Mt. Lebanon-AM                  1:15.02  
                  36.24     1:15.02 (38.78)                                        
 31 Shuckrow, Zachary         12 Allegheny North-AM              1:16.06  
                  37.43     1:16.06 (38.63)                                        
 32 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                  1:16.39  
                  37.33     1:16.39 (39.06)                                        
 33 Laneve, Mattew            12 SwimStrong-LE                   1:16.62  
                  37.26     1:16.62 (39.36)                                        
 34 DelGarbino, Jack          12 Penguin Swimming-LE             1:17.33  
                  37.94     1:17.33 (39.39)                                        
 35 Choroser, Philip          12 Town Wreckers-NI                1:17.51  
                  37.80     1:17.51 (39.71)                                        
 36 Fisher, PJ                11 USC-LE                          1:17.62  
                  38.60     1:17.62 (39.02)                                        
 37 Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                   1:17.81  
                  36.72     1:17.81 (41.09)                                        
 38 Collins, Ryan             12 Hudson Heat-LE                  1:18.22  
 39 Turzai, Stephen           12 Allegheny North-AM              1:18.39  
                  37.81     1:18.39 (40.58)                                        
 40 Ragoowansi, Kieran        11 Fox Chapel-AM                   1:18.94  
                  38.06     1:18.94 (40.88)                                        
 41 Morrissey, Ryan           12 Tonawanda Titans-NI             1:19.84  
                  38.01     1:19.84 (41.83)                                        
 42 DelGarbino, Alex          11 Penguin Swimming-LE             1:20.11  
                  39.01     1:20.11 (41.10)                                        
 43 Raffai, Aki               12 Lakewood-LE                     1:20.69  
                  39.78     1:20.69 (40.91)                                        
 44 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                   1:21.07  
                  39.65     1:21.07 (41.42)                                        
 45 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                   1:21.47  
                  39.69     1:21.47 (41.78)                                        
 46 Duca, Christopher         12 Chartiers Valley-AM             1:21.77  
                  39.36     1:21.77 (42.41)                                        
 47 Grebb, Kyle               11 Tiger Sharks-LE                 1:23.45  
                  40.58     1:23.45 (42.87)                                        
 48 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                   1:23.91  
                  41.31     1:23.91 (42.60)                                        
 49 Roberts, Calvin           11 EAST-NI                         1:26.52  
                  42.36     1:26.52 (44.16)                                        
 50 Snyder, Graden            11 Spire Lesd-LE                   1:29.34  
                  43.42     1:29.34 (45.92)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 28.78  11/17/2012 Will Chan, SPIRE LESD                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE          29.49      28.78! 
  2 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE        34.46      34.11  
  3 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE        34.18      34.16  
  4 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI      35.17      34.60  
  5 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM        35.61      35.13  
  6 Peters, Caleb             11 B3-LE                  35.27      35.17  
  7 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE          35.86      35.62  
  8 Saum, Jack                12 Firestone-LE           36.19      35.95  
  9 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM     35.24      36.56  
 10 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE          36.46      36.72  
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 28.78  11/17/2012 Will Chan, SPIRE LESD                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                     29.49  
  2 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                   34.18  
  3 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                   34.46  
  4 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI                 35.17  
  5 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM                35.24  
  6 Peters, Caleb             11 B3-LE                             35.27  
  7 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                   35.61  
  8 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE                     35.86  
  9 Saum, Jack                12 Firestone-LE                      36.19  
 10 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                     36.46  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI                  36.59  
 12 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                     36.90  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM                37.34  
 14 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                     37.75  
 15 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                    37.79  
 16 Hargis, Sal               12 SwimStrong-LE                     37.95  
 17 Duca, Christopher         12 Chartiers Valley-AM               38.07  
 18 Lenz, Adam                12 Firestone-LE                      38.52  
 19 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM                38.56  
 20 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                   38.72  
 21 Cusick, Jack              12 Mt. Lebanon-AM                    38.80  
 22 Ritzmann, Cal             11 SwimStrong-LE                     39.04  
 23 Raffai, Aki               12 Lakewood-LE                       39.19  
 24 Ragoowansi, Kieran        11 Fox Chapel-AM                     39.35  
 25 Flores, Justin            11 Spire Lesd-LE                     39.49  
 26 Laneve, Mattew            12 SwimStrong-LE                     39.95  
 27 Snyder, Graden            11 Spire Lesd-LE                     40.71  
 28 Ehling, John              11 Allegheny North-AM                40.83  
 29 Morrissey, Ryan           12 Tonawanda Titans-NI               40.94  
 30 Hong, Nicholas            11 Lake Shore-LE                     41.10  
 31 MacSwan, Shane            11 Town Wreckers-NI                  41.20  
 32 Grebb, Kyle               11 Tiger Sharks-LE                   41.96  
 33 Cosentino, Caleb          12 Solon Stars-LE                    42.18  
 34 Marn, Eric                12 Millcreek-AM                      43.97  
 35 Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM               44.03  
 36 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                     46.17  
 37 Dickson, Austin           11 Spire Lesd-LE                     59.63  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.58  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                  1:03.58! 
                  30.41     1:03.58 (33.17)                                        
  2 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM             1:09.26  
                  33.02     1:09.26 (36.24)                                        
  3 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM             1:10.83  
                  33.43     1:10.83 (37.40)                                        
  4 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                1:12.38  
                  35.41     1:12.38 (36.97)                                        
  5 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                1:15.72  
                  35.48     1:15.72 (40.24)                                        
  6 Peters, Caleb             11 B3-LE                          1:16.18  
                  36.26     1:16.18 (39.92)                                        
  7 Kramer, Jack              12 Tiger Sharks-LE                1:16.97  
                  35.86     1:16.97 (41.11)                                        
  8 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                1:16.98  
                  36.98     1:16.98 (40.00)                                        
  9 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI              1:17.46  
                  36.86     1:17.46 (40.60)                                        
 10 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                  1:18.86  
                  37.19     1:18.86 (41.67)                                        
 11 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM             1:19.34  
                  37.51     1:19.34 (41.83)                                        
 12 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM             1:19.46  
                  38.46     1:19.46 (41.00)                                        
 13 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE                  1:19.53  
                  37.24     1:19.53 (42.29)                                        
 14 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI               1:19.99  
                  38.68     1:19.99 (41.31)                                        
 15 Kijauskas, Andrew         12 Marlins-LE                     1:20.40  
                  38.89     1:20.40 (41.51)                                        
 16 Saum, Jack                12 Firestone-LE                   1:20.46  
                  39.06     1:20.46 (41.40)                                        
 17 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                 1:21.19  
                  39.49     1:21.19 (41.70)                                        
 18 Duca, Christopher         12 Chartiers Valley-AM            1:22.63  
                  39.80     1:22.63 (42.83)                                        
 19 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                 1:22.88  
                  40.46     1:22.88 (42.42)                                        
 20 Gross, Adam               12 Solon Stars-LE                 1:23.01  
                  39.10     1:23.01 (43.91)                                        
 21 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                  1:23.11  
                  39.29     1:23.11 (43.82)                                        
 22 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM             1:23.87  
                  40.04     1:23.87 (43.83)                                        
 23 Snyder, Ryan              12 UMIST-AM                       1:24.27  
                  40.25     1:24.27 (44.02)                                        
 24 Ritzmann, Cal             11 SwimStrong-LE                  1:25.29  
                  40.17     1:25.29 (45.12)                                        
 25 Glime, Billy              12 ULESD-LE                       1:25.85  
                  41.25     1:25.85 (44.60)                                        
 26 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI               1:26.05  
                  41.89     1:26.05 (44.16)                                        
 27 Ehling, John              11 Allegheny North-AM             1:26.22  
                  40.91     1:26.22 (45.31)                                        
 28 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                  1:26.34  
                  41.48     1:26.34 (44.86)                                        
 29 Smith, Joey               12 Spire Lesd-LE                  1:26.38  
                  41.28     1:26.38 (45.10)                                        
 30 Ragoowansi, Kieran        11 Fox Chapel-AM                  1:26.88  
                  42.10     1:26.88 (44.78)                                        
 31 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                 1:27.31  
                  42.41     1:27.31 (44.90)                                        
 32 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                 1:27.36  
                  41.73     1:27.36 (45.63)                                        
 33 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                          1:27.86  
                  42.97     1:27.86 (44.89)                                        
 34 Phelps, Colton            12 Ridgewood Y-LE                 1:28.56  
                  41.88     1:28.56 (46.68)                                        
 35 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM             1:28.73  
                  43.28     1:28.73 (45.45)                                        
 36 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                  1:28.81  
                  42.32     1:28.81 (46.49)                                        
 37 Haywood, Daemyen          11 Spire Lesd-LE                  1:29.10  
                  42.97     1:29.10 (46.13)                                        
 38 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                  1:29.31  
                  42.66     1:29.31 (46.65)                                        
 39 Snyder, Graden            11 Spire Lesd-LE                  1:29.38  
                  41.81     1:29.38 (47.57)                                        
 40 Liu, Andrew               11 Solon Stars-LE                 1:30.69  
                  43.60     1:30.69 (47.09)                                        
 41 Morrissey, Ryan           12 Tonawanda Titans-NI            1:30.81  
                  42.44     1:30.81 (48.37)                                        
 42 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                  1:30.99  
                  43.69     1:30.99 (47.30)                                        
 43 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  1:31.81  
                  43.91     1:31.81 (47.90)                                        
 44 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                 1:32.24  
                  44.57     1:32.24 (47.67)                                        
 45 MacSwan, Shane            11 Town Wreckers-NI               1:34.73  
                  43.96     1:34.73 (50.77)                                        
 46 Berlin, Spencer           11 Spire Lesd-LE                  1:37.57  
                  47.19     1:37.57 (50.38)                                        
 47 Jamison, Noah             11 Stingrays-AM                   1:39.57  
                  45.86     1:39.57 (53.71)                                        
 -- Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM                 DQ  
                  47.32          DQ (50.25)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.37        2006 Adam  Motter - CFYN-LE, CFYN-LE              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE            28.49      28.15  
  2 Madej, David              12 SwimStrong-LE          28.73      28.18  
  3 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE        29.07      28.59  
  4 Halawa, Zach              12 USC-LE                 29.51      29.17  
  5 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM           29.20      29.25  
  6 Thomas, Alec              12 ULESD-LE               29.44      29.30  
  7 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                  29.24      29.37  
  8 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM     29.71      29.82  
  9 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM        30.43      30.04  
 10 Saum, Jack                12 Firestone-LE           30.29      30.36  
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.37        2006 Adam  Motter - CFYN-LE, CFYN-LE              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                       28.49  
  2 Madej, David              12 SwimStrong-LE                     28.73  
  3 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                   29.07  
  4 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                      29.20  
  5 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                             29.24  
  6 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                          29.44  
  7 Halawa, Zach              12 USC-LE                            29.51  
  8 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM                29.71  
  9 Saum, Jack                12 Firestone-LE                      30.29  
 10 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                   30.43  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Flores, Justin            11 Spire Lesd-LE                     30.64  
 12 Snyder, Ryan              12 UMIST-AM                          30.65  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                   30.77  
 14 Aulizia, Callen           12 Penguin Swimming-LE               30.82  
 15 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM                30.90  
 16 Peters, Caleb             11 B3-LE                             31.19  
 17 Gross, Adam               12 Solon Stars-LE                    31.81  
 18 Roe, Nathaniel            11 Fox Chapel-AM                     32.04  
 19 Shuckrow, Zachary         12 Allegheny North-AM                32.11  
 20 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE                     32.26  
 21 Turzai, Stephen           12 Allegheny North-AM                32.46  
 22 Fitzpatrick, Jack         11 Upper St. Clair-AM                32.64  
 23 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                     32.70  
 24 Wegley, Matt              12 Millcreek-AM                      32.95  
 25 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM                 32.96  
 26 Glime, Billy              12 ULESD-LE                          33.09  
 27 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                     33.28  
 28 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE                    33.44  
 29 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                    33.52  
 30 DelGarbino, Jack          12 Penguin Swimming-LE               33.80  
 31 MacSwan, Shane            11 Town Wreckers-NI                  34.75  
 32 Fisher, PJ                11 USC-LE                            34.99  
 33 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                             35.24  
 34 Liu, Andrew               11 Solon Stars-LE                    35.27  
 35 Marn, Eric                12 Millcreek-AM                      35.29  
 36 Jamison, Noah             11 Stingrays-AM                      35.40  
 37 Ritzmann, Cal             11 SwimStrong-LE                     35.53  
 38 Cosentino, Caleb          12 Solon Stars-LE                    35.92  
 39 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                    36.37  
 40 Sommers, Aidan            11 Chartiers Valley-AM               37.49  
 41 Roberts, Calvin           11 EAST-NI                           44.45  
 -- Haywood, Daemyen          11 Spire Lesd-LE                        DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 58.11        1993 Jeff Dash - RY, RY                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM             1:01.56  
                  29.88     1:01.56 (31.68)                                        
  2 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                 1:02.32  
                  29.47     1:02.32 (32.85)                                        
  3 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                    1:03.81  
                  30.02     1:03.81 (33.79)                                        
  4 Madej, David              12 SwimStrong-LE                  1:04.34  
                  30.08     1:04.34 (34.26)                                        
  5 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM             1:04.41  
                  30.57     1:04.41 (33.84)                                        
  6 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                   1:04.54  
                  30.28     1:04.54 (34.26)                                        
  7 Halawa, Zach              12 USC-LE                         1:06.05  
                  30.89     1:06.05 (35.16)                                        
  8 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                       1:06.17  
                  30.91     1:06.17 (35.26)                                        
  9 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI               1:07.56  
                  32.85     1:07.56 (34.71)                                        
 10 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM             1:08.08  
                  31.84     1:08.08 (36.24)                                        
 11 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                          1:08.11  
                  32.32     1:08.11 (35.79)                                        
 12 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                1:08.42  
                  32.01     1:08.42 (36.41)                                        
 13 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                 1:08.53  
                  32.06     1:08.53 (36.47)                                        
 14 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                1:08.73  
                  33.18     1:08.73 (35.55)                                        
 14 Peters, Caleb             11 B3-LE                          1:08.73  
                  31.64     1:08.73 (37.09)                                        
 16 Gross, Adam               12 Solon Stars-LE                 1:08.87  
                  32.05     1:08.87 (36.82)                                        
 17 Saum, Jack                12 Firestone-LE                   1:09.73  
                  33.88     1:09.73 (35.85)                                        
 18 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                1:11.23  
                  33.98     1:11.23 (37.25)                                        
 19 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI               1:11.92  
                  34.06     1:11.92 (37.86)                                        
 20 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                1:12.11  
                  33.85     1:12.11 (38.26)                                        
 21 Turzai, Stephen           12 Allegheny North-AM             1:12.44  
                  34.47     1:12.44 (37.97)                                        
 22 Flores, Justin            11 Spire Lesd-LE                  1:12.55  
                  33.26     1:12.55 (39.29)                                        
 23 Phelps, Colton            12 Ridgewood Y-LE                 1:13.16  
                  34.10     1:13.16 (39.06)                                        
 24 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                  1:14.61  
                  33.45     1:14.61 (41.16)                                        
 25 Roe, Nathaniel            11 Fox Chapel-AM                  1:14.62  
                  34.90     1:14.62 (39.72)                                        
 26 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                  1:15.35  
                  35.29     1:15.35 (40.06)                                        
 27 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM             1:15.43  
                  35.89     1:15.43 (39.54)                                        
 28 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                          1:16.71  
                  36.21     1:16.71 (40.50)                                        
 29 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM             1:16.90  
                  34.57     1:16.90 (42.33)                                        
 30 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI               1:17.20  
                  34.49     1:17.20 (42.71)                                        
 31 Cosentino, Caleb          12 Solon Stars-LE                 1:18.07  
                  37.07     1:18.07 (41.00)                                        
 32 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                 1:18.68  
                  36.46     1:18.68 (42.22)                                        
 33 Jamison, Noah             11 Stingrays-AM                   1:18.99  
                  36.34     1:18.99 (42.65)                                        
 34 Glime, Billy              12 ULESD-LE                       1:19.13  
                  36.25     1:19.13 (42.88)                                        
 35 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  1:19.33  
                  36.38     1:19.33 (42.95)                                        
 36 Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                  1:20.41  
                  37.21     1:20.41 (43.20)                                        
 37 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI               1:21.30  
                  38.67     1:21.30 (42.63)                                        
 38 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                  1:24.44  
                  38.53     1:24.44 (45.91)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:01.27        2004 Jonathan D. Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM   1:03.21    1:03.07  
                  30.05     1:03.07 (33.02)                                        
  2 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE      1:05.32    1:03.99  
                  29.86     1:03.99 (34.13)                                        
  3 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM   1:05.32    1:04.09  
                  30.21     1:04.09 (33.88)                                        
  4 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM   1:05.80    1:05.82  
                  31.68     1:05.82 (34.14)                                        
  5 Halawa, Zach              12 USC-LE               1:07.94    1:05.93  
                  30.26     1:05.93 (35.67)                                        
  6 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE          1:06.07    1:07.88  
                  30.85     1:07.88 (37.03)                                        
  7 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE      1:07.78    1:08.70  
                  33.21     1:08.70 (35.49)                                        
  8 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE        1:07.81    1:08.83  
                  32.52     1:08.83 (36.31)                                        
  9 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM   1:09.33    1:09.10  
                  32.54     1:09.10 (36.56)                                        
 10 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI    1:09.15    1:09.46  
                  31.58     1:09.46 (37.88)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:01.27        2004 Jonathan D. Buerger - ANSC-AM, ANSC-AM     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gonzalez, Mason           12 Allegheny North-AM              1:03.21  
                  28.71     1:03.21 (34.50)                                        
  2 Kurlich, Richie           12 Tiger Sharks-LE                 1:05.32  
                  30.56     1:05.32 (34.76)                                        
  2 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM              1:05.32  
                  30.76     1:05.32 (34.56)                                        
  4 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM              1:05.80  
                  31.36     1:05.80 (34.44)                                        
  5 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                     1:06.07  
                  29.97     1:06.07 (36.10)                                        
  6 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                 1:07.78  
                  31.85     1:07.78 (35.93)                                        
  7 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                   1:07.81  
                  32.42     1:07.81 (35.39)                                        
  8 Halawa, Zach              12 USC-LE                          1:07.94  
                  31.37     1:07.94 (36.57)                                        
  9 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI               1:09.15  
                  31.59     1:09.15 (37.56)                                        
 10 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM              1:09.33  
                  32.44     1:09.33 (36.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gregory, Kimani           11 Stingrays-AM                    1:09.41  
                  32.28     1:09.41 (37.13)                                        
 12 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                  1:09.50  
                  31.85     1:09.50 (37.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ruscin, Dylan             12 Hudson Heat-LE                  1:09.59  
                  32.64     1:09.59 (36.95)                                        
 14 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI                1:10.06  
                  31.12     1:10.06 (38.94)                                        
 15 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                   1:10.59  
                  32.17     1:10.59 (38.42)                                        
 16 Aulizia, Callen           12 Penguin Swimming-LE             1:10.91  
                  32.80     1:10.91 (38.11)                                        
 17 Mudry, Nick               11 Upper St. Clair-AM              1:13.08  
                  35.01     1:13.08 (38.07)                                        
 18 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI                1:13.55  
                  33.47     1:13.55 (40.08)                                        
 19 Flores, Justin            11 Spire Lesd-LE                   1:13.63  
                  33.34     1:13.63 (40.29)                                        
 20 Songer, Joel              11 Allegheny North-AM              1:13.65  
                  34.66     1:13.65 (38.99)                                        
 21 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM              1:14.00  
                  34.32     1:14.00 (39.68)                                        
 22 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM              1:14.35  
                  34.99     1:14.35 (39.36)                                        
 23 Glime, Billy              12 ULESD-LE                        1:14.38  
                  33.33     1:14.38 (41.05)                                        
 24 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI                1:14.67  
                  35.47     1:14.67 (39.20)                                        
 25 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM              1:14.69  
                  35.75     1:14.69 (38.94)                                        
 26 Fitzpatrick, Jack         11 Upper St. Clair-AM              1:14.74  
                  34.23     1:14.74 (40.51)                                        
 27 Hargis, Sal               12 SwimStrong-LE                   1:15.03  
                  36.26     1:15.03 (38.77)                                        
 28 Murphey, Ned              12 Spire Lesd-LE                   1:15.14  
                  34.85     1:15.14 (40.29)                                        
 29 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                  1:15.24  
                  35.10     1:15.24 (40.14)                                        
 30 Vanone, Matthew           11 Spire Lesd-LE                   1:15.28  
                  33.73     1:15.28 (41.55)                                        
 31 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                   1:15.77  
 32 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI                1:15.84  
                  35.29     1:15.84 (40.55)                                        
 33 Wegley, Matt              12 Millcreek-AM                    1:15.92  
                  36.42     1:15.92 (39.50)                                        
 34 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                   1:16.55  
                  34.47     1:16.55 (42.08)                                        
 35 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM               1:16.70  
                  33.44     1:16.70 (43.26)                                        
 36 Roe, Nathaniel            11 Fox Chapel-AM                   1:17.43  
                  35.99     1:17.43 (41.44)                                        
 37 Ehling, John              11 Allegheny North-AM              1:17.45  
                  36.56     1:17.45 (40.89)                                        
 38 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                  1:17.57  
                  36.41     1:17.57 (41.16)                                        
 39 Ragoowansi, Kieran        11 Fox Chapel-AM                   1:18.66  
                  38.02     1:18.66 (40.64)                                        
 40 Ritzmann, Cal             11 SwimStrong-LE                   1:19.44  
                  39.03     1:19.44 (40.41)                                        
 41 MacSwan, Shane            11 Town Wreckers-NI                1:19.63  
                  36.06     1:19.63 (43.57)                                        
 42 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                   1:19.82  
                  37.48     1:19.82 (42.34)                                        
 43 Zukowski, Braden          11 Fox Chapel-AM                   1:20.30  
                  39.83     1:20.30 (40.47)                                        
 44 Hong, Nicholas            11 Lake Shore-LE                   1:26.35  
                  42.24     1:26.35 (44.11)                                        
 -- Jamison, Noah             11 Stingrays-AM                         DQ  
                  39.00          DQ (44.94)                                        
 -- Haywood, Daemyen          11 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  38.70          DQ (42.91)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:07.05  11/16/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                  2:07.05! 
  2 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM             2:18.95  
  3 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                 2:18.98  
  4 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM             2:23.55  
  5 Thomas, Alec              12 ULESD-LE                       2:23.80  
                  30.78     1:07.20 (36.42)     1:52.56 (45.36)     2:23.80 (31.24)
  6 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                  2:24.14  
  7 Peters, Caleb             11 B3-LE                          2:24.90  
  8 Mihm, Ricky               11 Allegheny North-AM             2:25.22  
  9 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI               2:25.53  
                  31.92     1:08.46 (36.54)     1:55.06 (46.60)     2:25.53 (30.47)
 10 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                2:26.78  
 11 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM             2:27.08  
                  32.46     1:09.27 (36.81)     1:52.17 (42.90)     2:27.08 (34.91)
 12 Rutz, Cameron             12 Countryside Y-OH               2:27.38  
                  32.03     1:09.34 (37.31)     1:54.76 (45.42)     2:27.38 (32.62)
 13 Clark, Jakob              11 Solon Stars-LE                 2:27.66  
                  31.47     1:08.70 (37.23)     1:55.39 (46.69)     2:27.66 (32.27)
 14 Madej, David              12 SwimStrong-LE                  2:27.74  
                  29.08     1:06.41 (37.33)     1:52.41 (46.00)     2:27.74 (35.33)
 15 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM             2:28.63  
                  32.21     1:08.11 (35.90)     1:56.39 (48.28)     2:28.63 (32.24)
 16 Molinaro, Conrad          12 Jcc Sailfish-AM                2:28.97  
 17 Fallon, Cole              12 Spire Lesd-LE                  2:29.16  
 18 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI               2:29.24  
                  31.63     1:09.91 (38.28)     1:57.84 (47.93)     2:29.24 (31.40)
 19 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                          2:29.72  
                  31.59     1:11.55 (39.96)     1:57.80 (46.25)     2:29.72 (31.92)
 20 Macmillan, Colin          12 Lakewood-LE                    2:32.11  
                  31.82     1:10.85 (39.03)     1:57.90 (47.05)     2:32.11 (34.21)
 21 Bislich, Nicholas         11 B3-LE                          2:32.33  
                  35.36     1:12.16 (36.80)     1:59.03 (46.87)     2:32.33 (33.30)
 22 Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI              2:32.92  
                  35.07     1:12.90 (37.83)     1:58.44 (45.54)     2:32.92 (34.48)
 23 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                 2:33.56  
                  34.08     1:13.93 (39.85)     1:58.60 (44.67)     2:33.56 (34.96)
 24 Kurlich, Andrew           12 Tiger Sharks-LE                2:35.40  
                  34.00     1:15.63 (41.63)     2:01.57 (45.94)     2:35.40 (33.83)
 25 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM             2:36.34  
                  34.88     1:12.99 (38.11)     2:02.69 (49.70)     2:36.34 (33.65)
 26 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI               2:36.40  
                  35.59     1:15.13 (39.54)     2:01.43 (46.30)     2:36.40 (34.97)
 27 Krusinski, Jack           12 SwimStrong-LE                  2:37.00  
                  34.60     1:16.33 (41.73)     2:01.98 (45.65)     2:37.00 (35.02)
 28 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                  2:37.41  
                  36.49     1:17.84 (41.35)     2:02.54 (44.70)     2:37.41 (34.87)
 29 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                 2:39.69  
                  37.70     1:17.26 (39.56)     2:05.40 (48.14)     2:39.69 (34.29)
 30 Borisov, Tolik            11 Allegheny North-AM             2:39.82  
                  34.79     1:18.14 (43.35)     2:04.00 (45.86)     2:39.82 (35.82)
 31 Bradshaw, David           11 Star Swimming-NI               2:40.27  
                  34.71     1:16.88 (42.17)     2:04.80 (47.92)     2:40.27 (35.47)
 32 Urban, Teague             12 Allegheny North-AM             2:40.85  
                  37.76     1:18.47 (40.71)     2:05.31 (46.84)     2:40.85 (35.54)
 33 Krusinski, Pete           11 SwimStrong-LE                  2:43.11  
                  35.91     1:19.34 (43.43)     2:05.34 (46.00)     2:43.11 (37.77)
 34 Tuckerman, Caleb          11 Hudson Heat-LE                 2:44.13  
                  36.93     1:20.12 (43.19)     2:08.86 (48.74)     2:44.13 (35.27)
 35 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  2:44.23  
                  35.65     1:18.81 (43.16)     2:08.73 (49.92)     2:44.23 (35.50)
 36 Pryor, Gabe               11 Fox Chapel-AM                  2:44.31  
                  36.45     1:19.16 (42.71)     2:07.30 (48.14)     2:44.31 (37.01)
 37 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                  2:51.73  
                  39.57     1:24.30 (44.73)     2:14.59 (50.29)     2:51.73 (37.14)
 -- Esposito, Isaac           12 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  36.54     1:20.30 (43.76)     2:14.26 (53.96)          DQ (37.26)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.36  11/17/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         W Chan, E Banks, D Haywood, C Fallon              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           1:49.36! 
     1) Chan, Will 12                   2) Banks, Ethan 11                
     3) Haywood, Daemyen 11             4) Fallon, Cole 12                
                  23.65       52.08 (28.43)     1:22.34 (30.26)     1:49.36 (27.02)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           1:53.45  
     1) Zhang, Andrew 12                2) Shuckrow, Zachary 12           
     3) Borisov, Tolik 11               4) Songer, Joel 11                
                  27.91       56.83 (28.92)     1:25.39 (28.56)     1:53.45 (28.06)
  3 Star Swimming-NI  'A'                                       1:55.59  
     1) Bowen, Daniel 11                2) Maurer, Michael 12             
     3) Bradshaw, David 11              4) Konik, Justin 12               
                  31.47       59.74 (28.27)     1:28.92 (29.18)     1:55.59 (26.67)
  4 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               1:56.68  
     1) Gross, Adam 12                  2) Telerico, Nicholas 12          
     3) Finnerty, Sean 11               4) Clark, Jakob 11                
                  28.77       58.72 (29.95)     1:29.33 (30.61)     1:56.68 (27.35)
  5 SwimStrong-LE  'A'                                          1:57.58  
     1) Madej, David 12                 2) Hargis, Sal 12                 
     3) Laneve, Mattew 12               4) Ritzmann, Cal 11               
                  25.58       55.39 (29.81)     1:26.38 (30.99)     1:57.58 (31.20)
  6 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            1:58.46  
     1) Roe, Nathaniel 11               2) Zukowski, Braden 11            
     3) Pryor, Gabe 11                  4) Ragoowansi, Kieran 11          
                  28.93       59.04 (30.11)     1:28.45 (29.41)     1:58.46 (30.01)
  7 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:00.75  
     1) Vanone, Matthew 11              2) Katz, Jonah 11                 
     3) Flores, Justin 11               4) Golovan, Noah 11               
                  29.33     1:00.08 (30.75)     1:29.40 (29.32)     2:00.75 (31.35)
  8 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                           2:08.88  
     1) Esposito, Isaac 12              2) Murphey, Ned 12                
     3) Snyder, Graden 11               4) Forsythe, Hunter 11            
                  31.72     1:01.77 (30.05)     1:35.23 (33.46)     2:08.88 (33.65)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                                DQ  
     1) Kuhn, Matthew 12                2) Chen, Jerry 11                 
     3) Mihm, Ricky 11                  4) Gonzalez, Mason 12             
                  26.37       53.18 (26.81)     1:19.41 (26.23)          DQ (25.03)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:57.75  11/18/2012 Lake Erie Silver Dolphins, SPIRE LESD      
                         E Banks, W Chan, J Flores, C Fallon               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           1:57.75! 
     1) Banks, Ethan 11                 2) Chan, Will 12                  
     3) Flores, Justin 11               4) Fallon, Cole 12                
                  31.93     1:00.86 (28.93)     1:31.54 (30.68)     1:57.75 (26.21)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           1:58.45  
     1) Mihm, Ricky 11                  2) Kuhn, Matthew 12               
     3) Chen, Jerry 11                  4) Gonzalez, Mason 12             
                  31.66     1:03.79 (32.13)     1:33.49 (29.70)     1:58.45 (24.96)
  3 Star Swimming-NI  'A'                                       2:09.20  
     1) Bowen, Daniel 11                2) Bradshaw, David 11             
     3) Maurer, Michael 12              4) Konik, Justin 12               
                  33.86     1:11.16 (37.30)     1:42.17 (31.01)     2:09.20 (27.03)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           2:10.27  
     1) Katz, Jonah 11                  2) Murphey, Ned 12                
     3) Vanone, Matthew 11              4) Haywood, Daemyen 11            
                  33.88       56.27 (22.39)     1:40.92 (44.65)     2:10.27 (29.35)
  5 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA-LE  'A'                      2:10.45  
     1) Grebb, Kyle 11                  2) Kurlich, Richie 12             
     3) Kurlich, Andrew 12              4) Kramer, Jack 12                
                  37.64     1:12.41 (34.77)     1:43.83 (31.42)     2:10.45 (26.62)
  6 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                           2:12.82  
     1) Zhang, Andrew 12                2) Urban, Teague 12               
     3) Turzai, Stephen 12              4) Shuckrow, Zachary 12           
                  31.20     1:11.09 (39.89)     1:43.67 (32.58)     2:12.82 (29.15)
  7 Solon Stars Swim Club-LE  'A'                               2:13.18  
     1) Liu, Andrew 11                  2) Telerico, Nicholas 12          
     3) Gross, Adam 12                  4) Clark, Jakob 11                
                  33.63     1:13.25 (39.62)     1:45.77 (32.52)     2:13.18 (27.41)
  8 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'                            2:19.20  
     1) Zukowski, Braden 11             2) Ragoowansi, Kieran 11          
     3) Roe, Nathaniel 11               4) Pryor, Gabe 11                 
                  37.96     1:17.55 (39.59)     1:49.21 (31.66)     2:19.20 (29.99)
 -- Lake Erie Silver Dolphins-LE  'C'                                DQ  
     1) Esposito, Isaac 12              2) Snyder, Graden 11              
     3) Golovan, Noah 11                4) Forsythe, Hunter 11            
                  36.01     1:16.53 (40.52)     1:50.83 (34.30)          DQ (33.33)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:10.15  11/18/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                  2:10.15! 
                  30.11     1:03.58 (33.47)     1:37.68 (34.10)     2:10.15 (32.47)
  2 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                 2:14.56  
                  32.01     1:05.87 (33.86)     1:40.88 (35.01)     2:14.56 (33.68)
  3 Hopta, Stephen            12 Peters Township-AM             2:15.44  
                  32.14     1:06.27 (34.13)     1:41.42 (35.15)     2:15.44 (34.02)
  4 Zhang, Andrew             12 Allegheny North-AM             2:22.70  
                  33.32     1:09.09 (35.77)     1:46.38 (37.29)     2:22.70 (36.32)
  5 Banks, Ethan              11 Spire Lesd-LE                  2:25.10  
                  33.31     1:10.68 (37.37)     1:48.84 (38.16)     2:25.10 (36.26)
  6 Maurer, Michael           12 Star Swimming-NI               2:25.43  
                  33.51     1:11.45 (37.94)     1:49.75 (38.30)     2:25.43 (35.68)
  7 Neal, Brendan             11 Upper St. Clair-AM             2:27.65  
                  35.71     1:12.90 (37.19)     1:51.24 (38.34)     2:27.65 (36.41)
  8 Konik, Justin             12 Star Swimming-NI               2:30.45  
                  35.37     1:13.73 (38.36)     1:52.59 (38.86)     2:30.45 (37.86)
  9 Kerchensky, Nathan        11 Cavalier SC-AM                 2:30.84  
                  36.43     1:14.30 (37.87)     1:53.47 (39.17)     2:30.84 (37.37)
 10 Finnerty, Sean            11 Solon Stars-LE                 2:33.03  
                  37.08     1:15.97 (38.89)     1:55.17 (39.20)     2:33.03 (37.86)
 11 Katz, Jonah               11 Spire Lesd-LE                  2:33.24  
                  35.34     1:15.25 (39.91)     1:54.94 (39.69)     2:33.24 (38.30)
 12 Bowen, Daniel             11 Star Swimming-NI               2:36.57  
                  37.56     1:17.99 (40.43)     1:58.28 (40.29)     2:36.57 (38.29)
 13 Settembrine, Nicholas     11 Moon Aqua Club-AM              2:40.17  
                  37.84     1:18.03 (40.19)     1:59.31 (41.28)     2:40.17 (40.86)
 -- Adams, Mason              12 Utown Wreckers-NI                   DQ  
                  35.59     1:14.68 (39.09)     1:54.83 (40.15)          DQ (39.03)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:19.47  11/17/2012 Will Chan, SPIRE LESD                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Will                12 Spire Lesd-LE                  2:19.47! 
                  30.38     1:06.00 (35.62)     1:43.42 (37.42)     2:19.47 (36.05)
  2 Chen, Jerry               11 Allegheny North-AM             2:32.38  
                  34.94     1:14.13 (39.19)     1:53.51 (39.38)     2:32.38 (38.87)
  3 Grespin, Drew             11 Vacationland-LE                2:33.50  
                  36.20     1:15.40 (39.20)     1:54.75 (39.35)     2:33.50 (38.75)
  4 Kuhn, Matthew             12 Allegheny North-AM             2:34.61  
                  35.53     1:15.60 (40.07)     1:55.58 (39.98)     2:34.61 (39.03)
  5 Telerico, Nicholas        12 Solon Stars-LE                 3:02.70  
                  42.08     1:27.75 (45.67)     2:16.15 (48.40)     3:02.70 (46.55)
  6 Forsythe, Hunter          11 Spire Lesd-LE                  3:03.77  
                  42.73     1:29.64 (46.91)     2:17.51 (47.87)     3:03.77 (46.26)
  7 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  3:10.23  
                  42.79     1:31.20 (48.41)     2:20.91 (49.71)     3:10.23 (49.32)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:15.16        2004 Michael Gallagher -VSC-LE, VSC-LE          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Madzy, Joshua             12 Cavalier SC-AM                 2:17.50  
                  31.49     1:06.28 (34.79)     1:42.01 (35.73)     2:17.50 (35.49)
  2 Golovan, Noah             11 Spire Lesd-LE                  2:50.77  
                  36.68     1:21.75 (45.07)     2:06.76 (45.01)     2:50.77 (44.01)
 -- Konik, Justin             12 Star Swimming-NI                    DQ  
                  32.81     1:09.08 (36.27)     1:47.26 (38.18)          DQ (35.82)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 22.21        2010 Ryan Dudzinski USCS-OH, Upper St. Claire     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM       22.97      23.13  
  2 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH       23.57      23.25  
  3 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM     23.35      23.30  
  4 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM           23.47      23.34  
  5 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE       23.70      23.47  
  6 Wong, Braedon             14 Upper St. Clair-AM     23.40      23.67  
  7 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM    24.04      23.88  
  8 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM     24.44      24.13  
  9 Rose, Jake                13 Peters Township-AM     24.31      24.22  
 10 Owens, Steven             14 Millcreek-AM           24.22      24.30  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 22.21        2010 Ryan Dudzinski USCS-OH, Upper St. Claire     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM                  22.97  
  2 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM                23.35  
  3 Wong, Braedon             14 Upper St. Clair-AM                23.40  
  4 Riley, Rex                14 Millcreek-AM                      23.42  
  5 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM                      23.47  
  6 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH                  23.57  
  7 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE                  23.70  
  8 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM               24.04  
  9 Owens, Steven             14 Millcreek-AM                      24.22  
 10 Rose, Jake                13 Peters Township-AM                24.31  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM                24.44  
 12 Nucerino, Alex            14 Countryside Y-OH                  24.46  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hong, Marcus              13 Lake Shore-LE                    J24.46  
 14 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM                   24.68  
 15 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM                24.76  
 16 Darwish, Sam              14 Firestone-LE                      24.79  
 17 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE                     24.82  
 18 Graesser, Evan            14 Tonawanda Titans-NI               25.05  
 19 Staab, Eric               14 Allegheny North-AM                25.36  
 20 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM                25.39  
 21 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                     25.52  
 22 Ong, Jason                14 Solon Stars-LE                    25.55  
 23 Bozsvai, Dane             13 Solon Stars-LE                    25.56  
 24 Kovach, Mason             14 Spire Lesd-LE                     25.61  
 25 Herzog, Nick              14 EAST-NI                           25.72  
 25 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM               25.72  
 27 Smith, Sawyer             13 Allegheny North-AM                25.74  
 27 McNichols, Tyler          14 Lakewood-LE                       25.74  
 29 Glennon, Kyle             13 Countryside Y-OH                  25.75  
 30 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE                   25.77  
 31 Bates, David              14 B3-LE                             25.84  
 32 Gustafson, Max            13 B3-LE                             25.86  
 33 Handorf, Zack             13 Countryside Y-OH                  25.88  
 34 Henry, Dylan              13 Firestone-LE                      25.90  
 35 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM                   25.92  
 36 Lane, William             14 Spire Lesd-LE                     26.07  
 37 Chambers, Billy           13 Lakewood-LE                       26.17  
 38 Reimer, Jaret             14 SwimStrong-LE                     26.39  
 39 Davidson, Justin          13 Countryside Y-OH                  26.71  
 40 Laird, Alex               14 Spire Lesd-LE                     27.63  
 41 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                     27.68  
 42 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE                     27.72  
 43 Theobald, Austin          13 Countryside Y-OH                  27.76  
 44 Woods, Patrick            14 EAST-NI                           28.29  
 45 Arslanian, Henry          13 Spire Lesd-LE                     28.83  
 46 Mitchell, Maximilian      13 Spire Lesd-LE                     30.73  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 48.71        2002 Jon M Larocque - BAY-MI, BAY-MI              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM               50.54  
                  24.81       50.54 (25.73)                                        
  2 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM                 50.80  
                  25.08       50.80 (25.72)                                        
  3 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM               51.99  
                  25.35       51.99 (26.64)                                        
  4 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH                 52.12  
                  24.73       52.12 (27.39)                                        
  5 Wong, Braedon             14 Upper St. Clair-AM               52.14  
                  24.10       52.14 (28.04)                                        
  6 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM                  52.27  
                  25.40       52.27 (26.87)                                        
  7 Artis, Rayon              14 Spire Lesd-LE                    52.54  
                  25.27       52.54 (27.27)                                        
  8 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                    52.57  
                  25.18       52.57 (27.39)                                        
  9 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM                     52.86  
                  25.21       52.86 (27.65)                                        
 10 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM               52.96  
                  25.78       52.96 (27.18)                                        
 11 Bates, David              14 B3-LE                            53.20  
                  26.16       53.20 (27.04)                                        
 12 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM              53.23  
                  26.04       53.23 (27.19)                                        
 13 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE                 53.27  
                  24.90       53.27 (28.37)                                        
 14 Owens, Steven             14 Millcreek-AM                     53.28  
                  25.96       53.28 (27.32)                                        
 15 Nucerino, Alex            14 Countryside Y-OH                 53.56  
                  25.72       53.56 (27.84)                                        
 16 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE                    53.65  
                  25.93       53.65 (27.72)                                        
 17 Hong, Marcus              13 Lake Shore-LE                    53.73  
                  26.52       53.73 (27.21)                                        
 18 Rose, Jake                13 Peters Township-AM               53.81  
                  25.94       53.81 (27.87)                                        
 19 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                    53.90  
                  26.17       53.90 (27.73)                                        
 20 Mahlay, Maksym            14 Ridgewood Y-LE                   54.27  
                  26.37       54.27 (27.90)                                        
 21 Staab, Eric               14 Allegheny North-AM               54.57  
                  26.38       54.57 (28.19)                                        
 22 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM               54.82  
                  26.77       54.82 (28.05)                                        
 23 Graesser, Evan            14 Tonawanda Titans-NI              55.11  
                  26.29       55.11 (28.82)                                        
 24 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM              55.20  
                  26.36       55.20 (28.84)                                        
 25 Ong, Jason                14 Solon Stars-LE                   55.29  
                  26.78       55.29 (28.51)                                        
 26 Zanella, Dominic          14 Spire Lesd-LE                    55.49  
                  26.42       55.49 (29.07)                                        
 27 Herzog, Nick              14 EAST-NI                          55.58  
                  26.85       55.58 (28.73)                                        
 28 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM                  55.62  
                  26.96       55.62 (28.66)                                        
 29 McNichols, Tyler          14 Lakewood-LE                      55.89  
                  26.58       55.89 (29.31)                                        
 30 Handorf, Zack             13 Countryside Y-OH                 55.95  
                  26.90       55.95 (29.05)                                        
 31 D'Agaro, Roody            13 Chartiers Valley-AM              56.65  
                  27.49       56.65 (29.16)                                        
 32 Glennon, Kyle             13 Countryside Y-OH                 57.66  
                  27.73       57.66 (29.93)                                        
 33 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE                  57.73  
                  27.48       57.73 (30.25)                                        
 34 Bozsvai, Dane             13 Solon Stars-LE                   57.78  
                  27.50       57.78 (30.28)                                        
 35 Kovach, Mason             14 Spire Lesd-LE                    58.23  
                  27.57       58.23 (30.66)                                        
 36 Theobald, Austin          13 Countryside Y-OH               1:00.98  
                  29.02     1:00.98 (31.96)                                        
 37 Woods, Patrick            14 EAST-NI                        1:02.27  
                  29.87     1:02.27 (32.40)                                        
 38 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE                  1:02.34  
                  29.93     1:02.34 (32.41)                                        
 39 Laird, Alex               14 Spire Lesd-LE                  1:03.18  
                  29.43     1:03.18 (33.75)                                        
 40 Arslanian, Henry          13 Spire Lesd-LE                  1:04.47  
                  30.61     1:04.47 (33.86)                                        
 41 Godshall, James           13 Spire Lesd-LE                  1:07.25  
                  31.16     1:07.25 (36.09)                                        
 42 Mitchell, Maximilian      13 Spire Lesd-LE                  1:10.71  
                  32.96     1:10.71 (37.75)                                        
 43 Griffin, Andrew           13 Spire Lesd-LE                  1:15.47  
                  35.84     1:15.47 (39.63)                                        
 -- Davidson, Justin          13 Countryside Y-OH                    DQ  
                  27.83          DQ (31.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:46.45        2008 Brett Mackenzie DR-OH, DR-OH               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM     1:52.34    1:49.54  
                  26.08       53.94 (27.86)     1:22.11 (28.17)     1:49.54 (27.43)
  2 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM      1:51.65    1:50.86  
                  26.05       54.23 (28.18)     1:22.93 (28.70)     1:50.86 (27.93)
  3 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE        1:53.35    1:51.05  
                  26.71       55.45 (28.74)     1:23.36 (27.91)     1:51.05 (27.69)
  4 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM   1:52.46    1:51.07  
                  26.30       54.62 (28.32)     1:23.37 (28.75)     1:51.07 (27.70)
  5 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE        1:52.85    1:51.79  
                  25.48       53.75 (28.27)     1:23.05 (29.30)     1:51.79 (28.74)
  6 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM   1:54.61    1:53.62  
                  26.33       55.35 (29.02)     1:25.10 (29.75)     1:53.62 (28.52)
  7 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH     1:54.16    1:54.31  
                  25.42       54.86 (29.44)     1:24.95 (30.09)     1:54.31 (29.36)
  8 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM       1:54.11    1:54.96  
                  25.99       55.04 (29.05)     1:25.25 (30.21)     1:54.96 (29.71)
  9 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM   1:55.48    1:56.43  
                  26.35       55.85 (29.50)     1:25.92 (30.07)     1:56.43 (30.51)
 10 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE        1:56.86    1:57.78  
                  27.02       56.78 (29.76)     1:27.65 (30.87)     1:57.78 (30.13)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:46.45        2008 Brett Mackenzie DR-OH, DR-OH               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM                 1:51.65  
                  25.55       54.15 (28.60)     1:23.15 (29.00)     1:51.65 (28.50)
  2 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM                1:52.34  
                  25.57       53.79 (28.22)     1:22.98 (29.19)     1:52.34 (29.36)
  3 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM              1:52.46  
                  27.02       56.14 (29.12)     1:24.85 (28.71)     1:52.46 (27.61)
  4 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                   1:52.85  
                  25.46       53.71 (28.25)     1:23.47 (29.76)     1:52.85 (29.38)
  5 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                   1:53.35  
                  27.41       56.89 (29.48)     1:25.71 (28.82)     1:53.35 (27.64)
  6 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM                  1:54.11  
                  26.07       54.66 (28.59)     1:24.78 (30.12)     1:54.11 (29.33)
  7 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH                1:54.16  
                  25.08       54.39 (29.31)     1:24.93 (30.54)     1:54.16 (29.23)
  8 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM              1:54.61  
                  26.06       55.15 (29.09)     1:25.19 (30.04)     1:54.61 (29.42)
  9 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM              1:55.48  
                  26.24       54.96 (28.72)     1:24.69 (29.73)     1:55.48 (30.79)
 10 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE                   1:56.86  
                  26.42       55.83 (29.41)     1:26.34 (30.51)     1:56.86 (30.52)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM             1:57.00  
                  27.05       57.41 (30.36)     1:28.00 (30.59)     1:57.00 (29.00)
 12 Nucerino, Alex            14 Countryside Y-OH                1:57.14  
                  26.23       55.79 (29.56)     1:26.53 (30.74)     1:57.14 (30.61)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Handorf, Zack             13 Countryside Y-OH                1:57.39  
                  27.00       57.35 (30.35)     1:27.90 (30.55)     1:57.39 (29.49)
 14 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM              1:58.40  
                  27.02       57.02 (30.00)     1:27.57 (30.55)     1:58.40 (30.83)
 15 Darwish, Sam              14 Firestone-LE                    1:58.72  
                  27.04       57.09 (30.05)     1:28.12 (31.03)     1:58.72 (30.60)
 16 Bates, David              14 B3-LE                           1:59.20  
                  27.15       56.77 (29.62)     1:28.42 (31.65)     1:59.20 (30.78)
 17 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM                 1:59.87  
                  27.68       57.99 (30.31)     1:29.59 (31.60)     1:59.87 (30.28)
 18 Hong, Marcus              13 Lake Shore-LE                   2:00.05  
                  27.54       58.04 (30.50)     1:29.57 (31.53)     2:00.05 (30.48)
 19 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                   2:00.48  
                  27.73       58.29 (30.56)     1:29.80 (31.51)     2:00.48 (30.68)
 20 Zanella, Dominic          14 Spire Lesd-LE                   2:01.51  
                  27.12       57.94 (30.82)     1:29.64 (31.70)     2:01.51 (31.87)
 21 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                   2:03.57  
                  27.79       59.06 (31.27)     1:31.49 (32.43)     2:03.57 (32.08)
 22 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM             2:04.93  
                  27.68       59.03 (31.35)     1:31.88 (32.85)     2:04.93 (33.05)
 23 Kovach, Mason             14 Spire Lesd-LE                   2:05.18  
                  27.93       59.70 (31.77)     1:32.48 (32.78)     2:05.18 (32.70)
 24 Novak, Brandon            13 Upper St. Clair-AM              2:07.90  
                  28.90     1:00.44 (31.54)   2:07.90 (1:07.46)                    
 25 Theobald, Austin          13 Countryside Y-OH                2:08.97  
                  29.02     1:01.75 (32.73)     1:36.05 (34.30)     2:08.97 (32.92)
 26 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                   2:16.00  
                  28.94     1:03.61 (34.67)     1:40.66 (37.05)     2:16.00 (35.34)
 27 Arslanian, Henry          13 Spire Lesd-LE                   2:16.18  
                  30.49     1:05.46 (34.97)     1:41.28 (35.82)     2:16.18 (34.90)
 28 Godshall, James           13 Spire Lesd-LE                   2:26.66  
                  31.42     1:08.41 (36.99)     1:48.24 (39.83)     2:26.66 (38.42)
 29 Griffin, Andrew           13 Spire Lesd-LE                   2:37.89  
                  34.79     1:15.45 (40.66)     1:57.43 (41.98)     2:37.89 (40.46)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:45.05        2002 Ilya S Byzov - LESD-LE, LESD-LE            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM                4:53.73  
                  27.12       57.00 (29.88)     1:27.28 (30.28)     1:57.16 (29.88)
        2:26.97 (29.81)     2:57.05 (30.08)     3:26.79 (29.74)     3:56.36 (29.57)
        4:25.82 (29.46)     4:53.73 (27.91)                                        
  2 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                  4:55.17  
                  27.67       57.06 (29.39)     1:27.08 (30.02)     1:57.32 (30.24)
        2:27.41 (30.09)     2:57.83 (30.42)     3:27.73 (29.90)     3:57.66 (29.93)
        4:26.76 (29.10)     4:55.17 (28.41)                                        
  3 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                  4:57.43  
                  26.80       56.31 (29.51)     1:26.33 (30.02)     1:56.80 (30.47)
        2:27.27 (30.47)     2:57.60 (30.33)     3:27.95 (30.35)     3:58.36 (30.41)
        4:28.16 (29.80)     4:57.43 (29.27)                                        
  4 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                  5:13.58  
                  28.43       59.12 (30.69)     1:29.97 (30.85)     2:01.73 (31.76)
        2:33.74 (32.01)     3:06.01 (32.27)     3:38.43 (32.42)     4:10.35 (31.92)
        4:42.58 (32.23)     5:13.58 (31.00)                                        
  5 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM                5:13.67  
                  28.13       59.22 (31.09)     1:30.72 (31.50)     2:02.88 (32.16)
        2:34.91 (32.03)     3:07.20 (32.29)     3:38.76 (31.56)     4:10.82 (32.06)
        4:42.95 (32.13)     5:13.67 (30.72)                                        
  6 Zanella, Dominic          14 Spire Lesd-LE                  5:20.63  
                  28.43       59.82 (31.39)     1:32.78 (32.96)     2:05.67 (32.89)
        2:38.79 (33.12)     3:11.53 (32.74)     3:44.38 (32.85)     4:16.77 (32.39)
        4:48.34 (31.57)     5:20.63 (32.29)                                        
  7 Herzog, Nick              14 EAST-NI                        5:22.76  
                  27.80       58.66 (30.86)     1:30.74 (32.08)     2:03.91 (33.17)
        2:37.20 (33.29)     3:10.53 (33.33)     3:43.56 (33.03)     4:16.85 (33.29)
        4:49.78 (32.93)     5:22.76 (32.98)                                        
  8 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM             5:23.39  
                  28.92     1:00.81 (31.89)     1:32.74 (31.93)     2:05.41 (32.67)
        2:38.40 (32.99)     3:11.83 (33.43)     3:45.30 (33.47)     4:18.45 (33.15)
        4:51.31 (32.86)     5:23.39 (32.08)                                        
  9 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                  5:27.84  
                  28.89     1:00.67 (31.78)     1:33.69 (33.02)     2:07.32 (33.63)
        2:40.65 (33.33)     3:14.20 (33.55)     3:47.92 (33.72)     4:21.59 (33.67)
        4:54.89 (33.30)     5:27.84 (32.95)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.87        2010 Ryan Dudzinski -USCS-OH, Upper St. Claire    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM     58.26      57.78  
                  27.74       57.78 (30.04)                                        
  2 Wong, Braedon             14 Upper St. Clair-AM     58.29      57.88  
                  27.81       57.88 (30.07)                                        
  3 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE       59.75      58.92  
                  28.36       58.92 (30.56)                                        
  4 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM         59.58      59.12  
                  28.62       59.12 (30.50)                                        
  5 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM   1:00.65      59.50  
                  29.53       59.50 (29.97)                                        
  6 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM   1:00.75    1:00.68  
                  30.48     1:00.68 (30.20)                                        
  7 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE        1:02.47    1:01.36  
                  30.34     1:01.36 (31.02)                                        
  8 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE        1:02.28    1:01.90  
                  29.96     1:01.90 (31.94)                                        
  9 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM      1:02.17    1:02.64  
                  30.71     1:02.64 (31.93)                                        
 10 Herzog, Nick              14 EAST-NI              1:01.94    1:02.80  
                  29.95     1:02.80 (32.85)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.87        2010 Ryan Dudzinski -USCS-OH, Upper St. Claire    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM                58.26  
                  27.79       58.26 (30.47)                                        
  2 Wong, Braedon             14 Upper St. Clair-AM                58.29  
                  27.86       58.29 (30.43)                                        
  3 Riley, Rex                14 Millcreek-AM                      59.50  
                  28.06       59.50 (31.44)                                        
  4 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM                    59.58  
                  29.24       59.58 (30.34)                                        
  5 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE                  59.75  
                  28.46       59.75 (31.29)                                        
  6 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM              1:00.65  
                  30.52     1:00.65 (30.13)                                        
  7 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM              1:00.75  
                  30.24     1:00.75 (30.51)                                        
  8 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM              1:01.17  
                  29.49     1:01.17 (31.68)                                        
  9 Herzog, Nick              14 EAST-NI                         1:01.94  
                  29.49     1:01.94 (32.45)                                        
 10 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM                 1:02.17  
                  30.80     1:02.17 (31.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE                   1:02.28  
                  30.51     1:02.28 (31.77)                                        
 12 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                   1:02.47  
                  30.47     1:02.47 (32.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM             1:02.60  
                  31.18     1:02.60 (31.42)                                        
 14 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM                 1:02.63  
                  30.80     1:02.63 (31.83)                                        
 15 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                  J1:02.63  
                  30.60     1:02.63 (32.03)                                        
 16 Owens, Steven             14 Millcreek-AM                    1:03.02  
                  30.71     1:03.02 (32.31)                                        
 17 Pecze, Smash              14 Lake Shore-LE                   1:03.08  
                  30.77     1:03.08 (32.31)                                        
 18 Gustafson, Max            13 B3-LE                           1:03.16  
                  30.70     1:03.16 (32.46)                                        
 19 Bradshaw, Philip          14 Solon Stars-LE                  1:04.34  
                  31.28     1:04.34 (33.06)                                        
 20 Graesser, Evan            14 Tonawanda Titans-NI             1:05.06  
                  31.25     1:05.06 (33.81)                                        
 21 Zanella, Dominic          14 Spire Lesd-LE                   1:05.14  
                  32.02     1:05.14 (33.12)                                        
 22 Ong, Jason                14 Solon Stars-LE                  1:05.97  
                  31.75     1:05.97 (34.22)                                        
 23 Laird, Alex               14 Spire Lesd-LE                   1:09.33  
                  33.46     1:09.33 (35.87)                                        
 24 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE                   1:11.36  
                  35.26     1:11.36 (36.10)                                        
 25 Godshall, James           13 Spire Lesd-LE                   1:22.75  
                  39.76     1:22.75 (42.99)                                        
 26 Griffin, Andrew           13 Spire Lesd-LE                   1:28.06  
                  42.84     1:28.06 (45.22)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:55.72        2011 Christopher Szymczak, FFYS_MI              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM             2:05.84  
                  28.45       59.94 (31.49)     1:33.12 (33.18)     2:05.84 (32.72)
  2 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                  2:08.75  
                  30.44     1:02.96 (32.52)     1:36.45 (33.49)     2:08.75 (32.30)
  3 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM                 2:10.96  
                  30.59     1:03.44 (32.85)     1:37.82 (34.38)     2:10.96 (33.14)
  4 Wong, Braedon             14 Upper St. Clair-AM             2:11.58  
                  29.55     1:02.04 (32.49)     1:36.40 (34.36)     2:11.58 (35.18)
  5 Yocca, SeaBass            14 Peters Township-AM             2:11.79  
                  31.62     1:05.09 (33.47)     1:39.22 (34.13)     2:11.79 (32.57)
  6 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM             2:12.53  
                  31.76     1:05.56 (33.80)     1:39.83 (34.27)     2:12.53 (32.70)
  7 Eppinger, EJ              13 Jcc Sailfish-AM                2:14.24  
                  31.53     1:05.46 (33.93)     1:40.53 (35.07)     2:14.24 (33.71)
  8 Pecze, Smash              14 Lake Shore-LE                  2:14.31  
                  31.81     1:06.02 (34.21)     1:40.96 (34.94)     2:14.31 (33.35)
  9 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM            2:14.35  
                  32.82     1:07.11 (34.29)     1:41.44 (34.33)     2:14.35 (32.91)
 10 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE                  2:16.35  
                  32.06     1:06.70 (34.64)     1:42.44 (35.74)     2:16.35 (33.91)
 11 Zanella, Dominic          14 Spire Lesd-LE                  2:16.37  
                  32.90     1:07.89 (34.99)     1:43.45 (35.56)     2:16.37 (32.92)
 12 Bradshaw, Philip          14 Solon Stars-LE                 2:18.12  
                  31.66     1:06.07 (34.41)     1:43.01 (36.94)     2:18.12 (35.11)
 13 Ong, Jason                14 Solon Stars-LE                 2:22.22  
                  33.28     1:08.87 (35.59)     1:45.62 (36.75)     2:22.22 (36.60)
 14 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                  2:33.07  
                  34.24     1:13.73 (39.49)     1:54.11 (40.38)     2:33.07 (38.96)
 15 Griffin, Andrew           13 Spire Lesd-LE                  3:01.21  
                  43.15     1:29.34 (46.19)     2:15.39 (46.05)     3:01.21 (45.82)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:00.76        1999 William Elcook - DR-OH, DR-OH              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM                 1:05.78  
                  30.92     1:05.78 (34.86)                                        
  2 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM            1:08.03  
                  32.44     1:08.03 (35.59)                                        
  3 Smith, Sawyer             13 Allegheny North-AM             1:08.08  
                  32.55     1:08.08 (35.53)                                        
  4 Gonzalez, Maxwell         13 Allegheny North-AM             1:08.24  
                  32.43     1:08.24 (35.81)                                        
  5 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM                   1:08.52  
  6 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                  1:08.84  
                  33.50     1:08.84 (35.34)                                        
  7 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM             1:09.95  
                  33.42     1:09.95 (36.53)                                        
  8 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE                1:10.45  
                  32.94     1:10.45 (37.51)                                        
  9 Halle, Gage               14 Allegheny North-AM             1:10.62  
                  33.68     1:10.62 (36.94)                                        
 10 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE                  1:15.48  
                  36.02     1:15.48 (39.46)                                        
 11 Novak, Brandon            13 Upper St. Clair-AM             1:17.23  
                  35.96     1:17.23 (41.27)                                        
 12 Arslanian, Henry          13 Spire Lesd-LE                  1:19.95  
                  38.41     1:19.95 (41.54)                                        
 13 Mitchell, Maximilian      13 Spire Lesd-LE                  1:32.78  
                  43.96     1:32.78 (48.82)                                        
 14 Godshall, James           13 Spire Lesd-LE                  1:38.10  
                  45.51     1:38.10 (52.59)                                        
 15 Griffin, Andrew           13 Spire Lesd-LE                  1:39.27  
                  47.88     1:39.27 (51.39)                                        
 -- Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  35.71          DQ (40.64)                                        
 -- Laird, Alex               14 Spire Lesd-LE                       DQ  
                  38.04          DQ (42.85)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:16.43        2010 Casey Melzer -ANSC-AM, Allegheny North-    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM  2:31.29    2:25.20  
                  31.75     1:07.80 (36.05)     1:46.99 (39.19)     2:25.20 (38.21)
  2 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE        2:29.95    2:25.96  
                  32.61     1:10.08 (37.47)     1:47.87 (37.79)     2:25.96 (38.09)
  3 Smith, Sawyer             13 Allegheny North-AM   2:30.04    2:27.23  
                  33.22     1:11.99 (38.77)     1:49.69 (37.70)     2:27.23 (37.54)
  4 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE      2:30.72    2:29.23  
                  33.39     1:11.47 (38.08)     1:50.26 (38.79)     2:29.23 (38.97)
  5 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM   2:31.37    2:30.06  
                  34.67     1:12.42 (37.75)     1:51.50 (39.08)     2:30.06 (38.56)
  6 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE        2:41.45    2:33.83  
                  34.55     1:13.87 (39.32)     1:54.61 (40.74)     2:33.83 (39.22)
  7 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE        2:32.43    2:34.28  
                  33.94     1:14.66 (40.72)     1:54.93 (40.27)     2:34.28 (39.35)
  8 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE        2:32.48    2:34.71  
                  33.16     1:13.57 (40.41)     1:54.70 (41.13)     2:34.71 (40.01)
  9 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE        2:45.62    2:42.57  
                  36.50     1:18.27 (41.77)     2:01.25 (42.98)     2:42.57 (41.32)
 10 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM   2:43.17    2:43.14  
                  34.46     1:15.15 (40.69)     1:58.97 (43.82)     2:43.14 (44.17)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:16.43        2010 Casey Melzer -ANSC-AM, Allegheny North-    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Riley, Rex                14 Millcreek-AM                    2:22.66  
                  31.31     1:08.07 (36.76)     1:47.27 (39.20)     2:22.66 (35.39)
  2 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                   2:29.95  
                  33.76     1:12.30 (38.54)     1:51.63 (39.33)     2:29.95 (38.32)
  3 Smith, Sawyer             13 Allegheny North-AM              2:30.04  
                  33.18     1:12.85 (39.67)     1:51.34 (38.49)     2:30.04 (38.70)
  4 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE                 2:30.72  
                  33.04     1:11.44 (38.40)     1:51.07 (39.63)     2:30.72 (39.65)
  5 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM             2:31.29  
                  33.85     1:12.35 (38.50)     1:52.92 (40.57)     2:31.29 (38.37)
  6 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM              2:31.37  
                  34.70     1:13.06 (38.36)     1:52.51 (39.45)     2:31.37 (38.86)
  7 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                   2:32.43  
                  34.24     1:13.11 (38.87)     1:52.99 (39.88)     2:32.43 (39.44)
  8 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                   2:32.48  
                  34.53     1:13.13 (38.60)     1:53.19 (40.06)     2:32.48 (39.29)
  9 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                   2:41.45  
                  35.70     1:16.95 (41.25)     1:59.65 (42.70)     2:41.45 (41.80)
 10 Lane, William             14 Spire Lesd-LE                   2:41.66  
                  35.54     1:16.47 (40.93)     1:59.29 (42.82)     2:41.66 (42.37)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM              2:43.17  
                  34.18     1:14.65 (40.47)     1:58.12 (43.47)     2:43.17 (45.05)
 12 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE                   2:45.62  
                  37.02     1:20.08 (43.06)     2:03.70 (43.62)     2:45.62 (41.92)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Arslanian, Henry          13 Spire Lesd-LE                   2:49.08  
                  38.21     1:21.95 (43.74)     2:06.07 (44.12)     2:49.08 (43.01)
 14 Laird, Alex               14 Spire Lesd-LE                   2:56.46  
                  37.83     1:21.14 (43.31)     2:08.74 (47.60)     2:56.46 (47.72)
 15 Mitchell, Maximilian      13 Spire Lesd-LE                   3:09.48  
                  40.67     1:28.91 (48.24)   3:09.48 (1:40.57)                    
 16 Griffin, Andrew           13 Spire Lesd-LE                   3:36.28  
                  47.44     1:41.29 (53.85)     2:34.87 (53.58)   3:36.28 (1:01.41)
 -- Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  32.88     1:10.05 (37.17)     1:47.08 (37.03)          DQ (35.65)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 53.00        2010 Zachary Buerger ANSC-AM, Allegheny North-    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH       55.79      55.11  
                  25.49       55.11 (29.62)                                        
  2 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM       56.06      55.94  
                  26.32       55.94 (29.62)                                        
  3 Owens, Steven             14 Millcreek-AM           57.11      56.73  
                  26.96       56.73 (29.77)                                        
  4 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE          59.39      58.10  
                  27.40       58.10 (30.70)                                        
  5 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM           57.13      58.18  
                  26.86       58.18 (31.32)                                        
  6 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM     59.08      58.76  
                  27.81       58.76 (30.95)                                        
  7 Nucerino, Alex            14 Countryside Y-OH       58.13      59.50  
                  27.21       59.50 (32.29)                                        
  8 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE        1:00.28    1:00.00  
                  27.88     1:00.00 (32.12)                                        
  9 Rose, Jake                13 Peters Township-AM     59.44    1:00.04  
                  27.73     1:00.04 (32.31)                                        
 10 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE        1:00.60    1:00.49  
                  28.05     1:00.49 (32.44)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 53.00        2010 Zachary Buerger ANSC-AM, Allegheny North-    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH                  55.79  
                  25.45       55.79 (30.34)                                        
  2 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM                  56.06  
                  26.35       56.06 (29.71)                                        
  3 Owens, Steven             14 Millcreek-AM                      57.11  
                  27.14       57.11 (29.97)                                        
  4 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM                      57.13  
                  26.40       57.13 (30.73)                                        
  5 Nucerino, Alex            14 Countryside Y-OH                  58.13  
                  26.88       58.13 (31.25)                                        
  6 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM                59.08  
                  27.82       59.08 (31.26)                                        
  7 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                     59.39  
                  28.00       59.39 (31.39)                                        
  8 Rose, Jake                13 Peters Township-AM                59.44  
                  27.85       59.44 (31.59)                                        
  9 Darwish, Sam              14 Firestone-LE                    1:00.10  
                  28.58     1:00.10 (31.52)                                        
 10 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                   1:00.28  
                  28.43     1:00.28 (31.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                   1:00.60  
                  28.11     1:00.60 (32.49)                                        
 12 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE                1:00.91  
                  27.40     1:00.91 (33.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hong, Marcus              13 Lake Shore-LE                   1:01.51  
                  29.72     1:01.51 (31.79)                                        
 14 Bates, David              14 B3-LE                           1:02.10  
                  29.21     1:02.10 (32.89)                                        
 15 Herzog, Nick              14 EAST-NI                         1:02.13  
                  28.48     1:02.13 (33.65)                                        
 16 Zanella, Dominic          14 Spire Lesd-LE                   1:02.54  
                  29.31     1:02.54 (33.23)                                        
 17 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE                 1:03.04  
                  29.52     1:03.04 (33.52)                                        
 18 Artis, Rayon              14 Spire Lesd-LE                   1:03.14  
                  27.71     1:03.14 (35.43)                                        
 19 Kovach, Mason             14 Spire Lesd-LE                   1:03.40  
                  29.17     1:03.40 (34.23)                                        
 20 Graesser, Evan            14 Tonawanda Titans-NI             1:03.58  
                  28.49     1:03.58 (35.09)                                        
 21 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                   1:04.49  
                  30.19     1:04.49 (34.30)                                        
 22 Godshall, James           13 Spire Lesd-LE                   1:28.32  
                  37.06     1:28.32 (51.26)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:57.49        2008 Christian McCurdy - UFCKW-AM, UFCKW-AM     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM               2:10.01  
                  28.21     1:01.17 (32.96)     1:35.20 (34.03)     2:10.01 (34.81)
  2 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                  2:10.49  
                  28.72     1:01.66 (32.94)     1:35.73 (34.07)     2:10.49 (34.76)
  3 Owens, Steven             14 Millcreek-AM                   2:12.40  
                  30.58     1:04.33 (33.75)     1:38.02 (33.69)     2:12.40 (34.38)
  4 Bates, David              14 B3-LE                          2:13.17  
                  29.91     1:03.55 (33.64)     1:38.40 (34.85)     2:13.17 (34.77)
  5 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                  2:13.34  
                  29.83     1:03.57 (33.74)     1:38.66 (35.09)     2:13.34 (34.68)
  6 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                  2:15.75  
                  30.21     1:05.19 (34.98)     1:41.17 (35.98)     2:15.75 (34.58)
  7 D'Agaro, Roody            13 Chartiers Valley-AM            2:16.80  
                  29.29     1:03.94 (34.65)     1:40.45 (36.51)     2:16.80 (36.35)
  8 Mahlay, Maksym            14 Ridgewood Y-LE                 2:20.01  
                  29.48     1:04.60 (35.12)     1:42.09 (37.49)     2:20.01 (37.92)
  9 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                  2:41.72  
                  32.49     1:13.59 (41.10)     1:58.58 (44.99)     2:41.72 (43.14)
 -- Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH                    DQ  
                  27.43     1:00.26 (32.83)     1:33.04 (32.78)          DQ (34.27)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:59.01        2010 Henry Senkfor-LESD-LE, Silver Dolphins     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Tyler          14 Franklin Area-AM               2:04.34  
                  27.57       59.47 (31.90)     1:36.68 (37.21)     2:04.34 (27.66)
  2 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                  2:04.45  
                  27.76       58.64 (30.88)     1:35.81 (37.17)     2:04.45 (28.64)
  3 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM                 2:08.66  
                  28.93     1:01.82 (32.89)     1:38.82 (37.00)     2:08.66 (29.84)
  4 Songer, Daniel            14 Allegheny North-AM             2:10.61  
                  28.27     1:01.43 (33.16)     1:41.42 (39.99)     2:10.61 (29.19)
  5 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                  2:12.00  
                  28.85     1:03.81 (34.96)     1:42.70 (38.89)     2:12.00 (29.30)
  6 Bates, David              14 B3-LE                          2:12.86  
                  28.97     1:02.36 (33.39)     1:43.57 (41.21)     2:12.86 (29.29)
  7 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                  2:13.26  
                  29.72     1:03.28 (33.56)     1:42.36 (39.08)     2:13.26 (30.90)
  8 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM                2:13.63  
                  30.34     1:05.99 (35.65)     1:44.52 (38.53)     2:13.63 (29.11)
  9 Owens, Steven             14 Millcreek-AM                   2:14.56  
                  27.94     1:02.10 (34.16)     1:44.09 (41.99)     2:14.56 (30.47)
 10 Burgett, Dave             14 Lake Shore-LE                  2:14.95  
                  29.68     1:03.43 (33.75)     1:45.09 (41.66)     2:14.95 (29.86)
 11 Harkins, Harry            14 Chartiers Valley-AM            2:15.14  
                  29.60     1:04.19 (34.59)     1:45.31 (41.12)     2:15.14 (29.83)
 12 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM             2:15.15  
                  27.98       59.82 (31.84)     1:42.45 (42.63)     2:15.15 (32.70)
 13 Krigger, Eben             14 Allegheny North-AM             2:15.92  
                  29.97     1:04.09 (34.12)     1:45.45 (41.36)     2:15.92 (30.47)
 14 Lauren, Bobby             14 Ulakewood Rec-LE               2:17.23  
                  27.71     1:01.14 (33.43)     1:43.37 (42.23)     2:17.23 (33.86)
 15 Grespin, Joseph           14 Vacationland-LE                2:17.72  
                  29.43     1:05.94 (36.51)     1:45.80 (39.86)     2:17.72 (31.92)
 16 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                  2:17.73  
                  30.86     1:04.67 (33.81)     1:45.96 (41.29)     2:17.73 (31.77)
 17 Mahlay, Maksym            14 Ridgewood Y-LE                 2:18.12  
                  29.04     1:03.97 (34.93)     1:47.21 (43.24)     2:18.12 (30.91)
 18 Hong, Marcus              13 Lake Shore-LE                  2:18.20  
                  30.32     1:05.57 (35.25)     1:48.21 (42.64)     2:18.20 (29.99)
 19 Herzog, Nick              14 EAST-NI                        2:18.40  
                  29.89     1:03.61 (33.72)     1:46.23 (42.62)     2:18.40 (32.17)
 20 Gregory, Isaiah           14 Stingrays-AM                   2:18.50  
                  28.68     1:05.27 (36.59)     1:46.21 (40.94)     2:18.50 (32.29)
 21 Rose, Jake                13 Peters Township-AM             2:20.03  
                  29.63     1:05.00 (35.37)     1:48.95 (43.95)     2:20.03 (31.08)
 22 Bozsvai, Dane             13 Solon Stars-LE                 2:21.28  
                  31.09     1:05.93 (34.84)     1:47.83 (41.90)     2:21.28 (33.45)
 23 Ramsey, Brian             14 Chartiers Valley-AM            2:21.90  
                  30.86     1:09.63 (38.77)     1:50.78 (41.15)     2:21.90 (31.12)
 24 Glennon, Kyle             13 Countryside Y-OH               2:24.87  
                  31.89     1:07.68 (35.79)     1:53.16 (45.48)     2:24.87 (31.71)
 25 Novak, Brandon            13 Upper St. Clair-AM             2:24.95  
                  31.17     1:07.61 (36.44)     1:51.03 (43.42)     2:24.95 (33.92)
 26 Artis, Rayon              14 Spire Lesd-LE                  2:25.74  
                  28.54     1:05.87 (37.33)     1:50.50 (44.63)     2:25.74 (35.24)
 27 Cobb, Michael             13 Spire Lesd-LE                  2:26.57  
                  33.80     1:11.62 (37.82)     1:53.78 (42.16)     2:26.57 (32.79)
 28 Arslanian, Henry          13 Spire Lesd-LE                  2:28.71  
                  32.78     1:10.43 (37.65)     1:54.71 (44.28)     2:28.71 (34.00)
 29 Woods, Patrick            14 EAST-NI                        2:43.78  
                  36.90     1:18.51 (41.61)     2:08.78 (50.27)     2:43.78 (35.00)
 30 Mitchell, Maximilian      13 Spire Lesd-LE                  2:48.80  
                  39.29     1:23.22 (43.93)     2:13.31 (50.09)     2:48.80 (35.49)
 -- Ong, Jason                14 Solon Stars-LE                      DQ  
                  31.64     1:07.12 (35.48)     1:49.78 (42.66)          DQ (31.25)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:11.71        2004 Tommy W. Inwood - USC-LE, USC-LE           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Jason              14 Spire Lesd-LE                  4:18.11  
                  27.19       59.50 (32.31)     1:31.85 (32.35)     2:03.37 (31.52)
        2:40.54 (37.17)     3:18.19 (37.65)     3:49.04 (30.85)     4:18.11 (29.07)
  2 Stewart-Bates, Charlie    14 Spire Lesd-LE                  4:32.46  
                  28.28     1:00.70 (32.42)     1:35.76 (35.06)     2:09.71 (33.95)
        2:50.94 (41.23)     3:32.36 (41.42)     4:02.45 (30.09)     4:32.46 (30.01)
  3 Peloquin, Jacob           14 Countryside Y-OH               4:37.57  
                  26.40       58.73 (32.33)     1:33.93 (35.20)     2:07.34 (33.41)
        2:49.51 (42.17)     3:32.84 (43.33)     4:04.59 (31.75)     4:37.57 (32.98)
  4 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                  4:38.89  
                  29.44     1:03.88 (34.44)     1:40.00 (36.12)     2:15.23 (35.23)
        2:55.04 (39.81)     3:35.29 (40.25)     4:07.69 (32.40)     4:38.89 (31.20)
  5 Lane, Graham              14 Spire Lesd-LE                  4:40.90  
                  30.45     1:05.98 (35.53)     1:40.11 (34.13)     2:13.82 (33.71)
        2:55.06 (41.24)     3:36.87 (41.81)     4:09.80 (32.93)     4:40.90 (31.10)
  6 Brooks, Benjamin          13 Lake Shore-LE                  4:43.66  
                  29.28     1:03.06 (33.78)     1:41.10 (38.04)     2:19.56 (38.46)
        2:58.28 (38.72)     3:39.48 (41.20)     4:12.31 (32.83)     4:43.66 (31.35)
  7 Murlin, Alex              13 Spire Lesd-LE                  5:07.85  
                  31.77     1:11.57 (39.80)     1:52.30 (40.73)     2:31.85 (39.55)
        3:14.75 (42.90)     3:56.72 (41.97)     4:32.71 (35.99)     5:07.85 (35.14)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:26.66        1995 LESD-LE                                    
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           3:33.36  
     1) Gonzalez, Maxwell 13            2) Krigger, Eben 14               
     3) Staab, Eric 14                  4) Songer, Daniel 14              
                  25.81       52.93 (52.93)     1:18.97 (26.04)     1:47.48 (54.55)
        2:13.49 (26.01)     2:41.76 (54.28)     3:07.03 (25.27)     3:33.36 (51.60)
  2 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      3:36.43  
     1) Peloquin, Jacob 14              2) Handorf, Zack 13               
     3) Glennon, Kyle 13                4) Nucerino, Alex 14              
                  25.47       53.17 (53.17)     1:19.34 (26.17)     1:48.41 (55.24)
        2:15.11 (26.70)     2:43.88 (55.47)     3:08.94 (25.06)     3:36.43 (52.55)
  3 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           3:39.34  
     1) Stewart-Bates, Charlie 14       2) Zanella, Dominic 14            
     3) Rakovec, Matthew 13             4) Quinn, Jason 14                
                  25.73       53.42 (53.42)     1:19.73 (26.31)     1:49.48 (56.06)
        2:16.43 (26.95)     2:45.95 (56.47)     3:11.86 (25.91)     3:39.34 (53.39)
  4 Lake Shore Swim Club-LE  'A'                                3:43.88  
     1) Burgett, Dave 14                2) Pecze, Smash 14                
     3) Hong, Marcus 13                 4) Brooks, Benjamin 13            
                  26.13       53.93 (53.93)     1:22.14 (28.21)     1:53.75 (59.82)
        2:20.07 (26.32)     2:48.05 (54.30)     3:14.28 (26.23)     3:43.88 (55.83)
  5 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           3:57.71  
     1) Kovach, Mason 14                2) Lane, Graham 14                
     3) Artis, Rayon 14                 4) Laird, Alex 14                 
                  28.00       58.83 (58.83)     1:26.94 (28.11)     1:58.34 (59.51)
        2:25.07 (26.73)     2:55.96 (57.62)     3:24.67 (28.71)   3:57.71 (1:01.75)
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:50.97        2008 DR-OH                                      
                         B Mackenzie, C Kanzari, J Quallen, A Cole         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                           4:01.51  
     1) Songer, Daniel 14               2) Smith, Sawyer 13               
     3) Gonzalez, Maxwell 13            4) Staab, Eric 14                 
                  29.61       59.60 (59.60)     1:31.48 (31.88)   2:08.57 (1:08.97)
        2:35.37 (26.80)     3:06.58 (58.01)     3:32.29 (25.71)     4:01.51 (54.93)
  2 Countryside YMCA Torpedoes Swi-OH  'A'                      4:11.40  
     1) Nucerino, Alex 14               2) Handorf, Zack 13               
     3) Peloquin, Jacob 14              4) Glennon, Kyle 13               
                  30.27   1:02.90 (1:02.90)     1:37.71 (34.81)   2:18.22 (1:15.32)
        2:43.98 (25.76)     3:15.92 (57.70)     3:42.39 (26.47)     4:11.40 (55.48)
  3 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                           4:20.15  
     1) Kovach, Mason 14                2) Laird, Alex 14                 
     3) Rakovec, Matthew 13             4) Artis, Rayon 14                
                  32.98   1:06.75 (1:06.75)     1:41.57 (34.82)   2:20.96 (1:14.21)
        2:51.21 (30.25)   3:24.83 (1:03.87)     3:50.36 (25.53)     4:20.15 (55.32)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                           4:23.42  
     1) Lane, Graham 14                 2) Quinn, Jason 14                
     3) Stewart-Bates, Charlie 14       4) Zanella, Dominic 14            
                  30.62   1:02.51 (1:02.51)     1:38.01 (35.50)   2:18.44 (1:15.93)
        2:48.74 (30.30)   3:24.82 (1:06.38)     3:52.16 (27.34)     4:23.42 (58.60)
 -- Lake Shore Swim Club-LE  'A'                                     DQ  
     1) Pecze, Smash 14                 2) Brooks, Benjamin 13            
     3) Hong, Marcus 13                 4) Burgett, Dave 14               
                  30.74   1:03.39 (1:03.39)     1:36.45 (33.06)   2:13.30 (1:09.91)
        2:43.24 (29.94)   3:17.78 (1:04.48)     3:43.08 (25.30)          DQ (52.58)
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
Pool Records:   21.04   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Grebb, Kyle               11 Tiger Sharks-LE                  32.48  
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 20.34        2007 Eddis Singleton - USC-LE, USC-LE             
Pool Records:   21.04   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Suriano, Rodrigo          19 Spire Lesd-LE          21.34      21.27  
  2 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE        21.51      21.31  
  3 Rosen, Alex               17 Spire Lesd-LE          21.62      21.46  
  4 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI    21.75      21.74  
  5 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM         22.21      21.86  
  5 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM     22.09      21.86  
  7 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM           21.96      21.87  
  8 Belanger, Mark            18 Firestone-LE           22.19      21.95  
  9 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI        21.99      22.06  
 10 Misak, Zach               17 Bethel Park-AM         22.27      22.21  
B - Final
 11 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE          22.48      21.73  
 12 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM         22.43      22.21  
 13 Westrick, Ross            17 Countryside Y-OH       22.67      22.32  
 14 Goettler, Matthew         18 ULESD-LE               22.38      22.34  
 15 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM     22.50      22.39  
 16 Tomko, John               18 Hubbard-LE             22.49      22.54  
 17 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM        22.72      22.56  
 18 Graham IV, BJ             16 Wooster-LE             22.77      22.58  
 19 Westermeier, Christian    17 Star Swimming-NI       22.62      22.60  
 20 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                 22.58      22.79  
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 20.34        2007 Eddis Singleton - USC-LE, USC-LE             
Pool Records:   21.04   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Suriano, Rodrigo          19 Spire Lesd-LE                     21.34  
  2 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE                   21.51  
  3 Rosen, Alex               17 Spire Lesd-LE                     21.62  
  4 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI               21.75  
  5 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM                      21.96  
  6 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI                   21.99  
  7 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM                22.09  
  8 Belanger, Mark            18 Firestone-LE                      22.19  
  9 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM                    22.21  
 10 Misak, Zach               17 Bethel Park-AM                    22.27  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Christian, Nathan         16 Spire Lesd-LE                     22.28  
 12 Goettler, Matthew         18 ULESD-LE                          22.38  
 13 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM                    22.43  
 14 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE                     22.48  
 15 Tomko, John               18 Hubbard-LE                        22.49  
 16 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM                22.50  
 17 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                            22.58  
 18 Charbonneau, Ryan         16 SwimStrong-LE                     22.59  
 19 Westermeier, Christian    17 Star Swimming-NI                  22.62  
 20 Westrick, Ross            17 Countryside Y-OH                  22.67  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Steehler, Andrew          18 Millcreek-AM                      22.68  
 22 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM                   22.72  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Graham IV, BJ             16 Wooster-LE                        22.77  
 24 Novak, Nate               17 Upper St. Clair-AM                22.88  
 25 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH                  22.90  
 26 Ostrowski, Carter         15 SwimStrong-LE                     22.95  
 26 Maholage, Dale            17 Franklin Area-AM                  22.95  
 28 Pepka, Nolan              16 Cavalier SC-AM                    22.96  
 29 Hutcheson, Ryan           18 Hudson Heat-LE                    22.97  
 30 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI               23.00  
 30 Beal, Seth                18 Spire Lesd-LE                     23.00  
 30 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM                23.00  
 33 Graesser, Garrett         19 Utitans-NI                        23.01  
 34 Pisano, Jake              20 Utitans-NI                        23.03  
 35 Brady, Connor             16 Penguin Swimming-LE               23.07  
 36 Lamorgese, Alexander      17 Lake Shore-LE                     23.09  
 37 Ciferno, Justin           16 Spire Lesd-LE                     23.10  
 37 Reilman, Joey             15 Firestone-LE                      23.10  
 39 Mahoney, Jack             15 Millcreek-AM                      23.13  
 40 Delventhal, Mitch         17 SwimStrong-LE                     23.15  
 41 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM                23.16  
 42 Gregory, Norman           15 Stingrays-AM                      23.17  
 43 Kennedy, Jack             16 Farmington Y-MI                   23.19  
 44 Gudbranson, Nils          16 Spire Lesd-LE                     23.21  
 45 Mulcahey, Brendon         15 Hudson Heat-LE                    23.22  
 46 Pierce, Dan               34 Millcreek-AM                      23.25  
 46 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH                  23.25  
 46 Kahmann, Robert           17 Countryside Y-OH                  23.25  
 49 German, Jack              16 Countryside Y-OH                  23.26  
 50 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM                     23.27  
 51 Simpson, Ian              17 SwimStrong-LE                     23.32  
 52 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH                  23.33  
 53 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                     23.39  
 54 George, Kevin             15 Countryside Y-OH                  23.40  
 54 Szymczak, Christopher     15 Farmington Y-MI                   23.40  
 56 Brown, Peyton             16 Hudson Heat-LE                    23.41  
 57 Watson, Tyler             16 Un-Le-LE                          23.47  
 58 Bogen, Daniel             17 Penguin Swimming-LE               23.49  
 59 Clarke, Brody             16 Farmington Y-MI                   23.53  
 60 Krieg, Josh               18 Fox Chapel-AM                     23.59  
 60 Tavoletti, Vinny          16 Bethel Park-AM                    23.59  
 62 Chamberlain, Josh         15 Chartiers Valley-AM               23.60  
 63 Marn, Stephen             15 Millcreek-AM                      23.63  
 64 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM                    23.64  
 65 Montalto, Anthony         15 Fox Chapel-AM                     23.70  
 66 Clampffer, Cole           15 Hudson Heat-LE                    23.73  
 67 McNeece, Danny            16 Farmington Y-MI                   23.77  
 68 Hsiung, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                   23.80  
 69 Bridges, Brandon          17 Butler Y-AM                       23.85  
 69 Harris, Giordan           19 ULESD-LE                          23.85  
 71 Slabe, Matt               15 Countryside Y-OH                  23.89  
 72 Kolesar, Brad             17 Jcc Sailfish-AM                   23.93  
 73 Weaver, Robbie            16 Upper St. Clair-AM                23.95  
 73 Beley, Jake               17 Franklin Area-AM                  23.95  
 75 Maholage, David           17 Franklin Area-AM                  23.97  
 75 Dyer, Matthew             16 UFAST-LE                          23.97  
 77 Lippert, Mark             16 Solon Stars-LE                    24.02  
 77 Lingafelter, Alex         16 Marlins-LE                        24.02  
 79 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM                    24.03  
 80 Kwalick, Matt             15 Chartiers Valley-AM               24.06  
 81 Ruddock, Michael          17 Spire Lesd-LE                     24.08  
 82 Judy, Micah               17 Lakewood-LE                       24.10  
 83 Pioro, Stephen            15 Spire Lesd-LE                     24.12  
 84 Tonti, Josh               16 Allegheny North-AM                24.16  
 85 Dickman, Paul             17 Countryside Y-OH                  24.17  
 86 Smith, Neal               15 Jcc Sailfish-AM                   24.25  
 87 Mitchell, Andrew          16 Solon Stars-LE                    24.28  
 87 White, Baxter             16 Spire Lesd-LE                     24.28  
 89 Schmidt, Brody            15 Chartiers Valley-AM               24.29  
 90 Puckace, Matt             15 Spire Lesd-LE                     24.30  
 91 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH                  24.33  
 92 Smith, Connor             16 Allegheny North-AM                24.38  
 92 Stankivicz, Samuel        15 Lake Shore-LE                     24.38  
 94 Jankowski, John           17 Jcc Sailfish-AM                   24.39  
 95 Poeting, Burke            15 Jcc Sailfish-AM                   24.40  
 95 Snyder, Dan               17 Bethel Park-AM                    24.40  
 97 Hoover, Liam              15 Star Swimming-NI                  24.42  
 98 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                        24.43  
 98 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE                    24.43  
 98 Kelly, Christian          16 Upper St. Clair-AM                24.43  
101 Frank, Eric               17 Bethel Park-AM                    24.45  
102 Mackowski, JJ             17 Erie Aquatics-AM                  24.51  
103 Remen, Matt               16 Lancers-LE                        24.52  
104 Schleckman, Peter         17 Lakewood-LE                       24.56  
105 Kehm, Corey               17 Peters Township-AM                24.61  
106 Johnson, Ryan             16 Hudson Heat-LE                    24.68  
107 Koloseike, Jimmy          15 Countryside Y-OH                  24.71  
108 Choi, Patrick             18 Hudson Heat-LE                    24.79  
108 Behm, Carey               15 Millcreek-AM                      24.79  
110 Johnsen, Jake             16 Upper St. Clair-AM                24.81  
111 Whitley, August           15 Shaker Sharks-LE                  24.85  
111 Crookshanks, Michael      16 Spire Lesd-LE                     24.85  
113 Nincke, Griffin           15 Chartiers Valley-AM               24.87  
114 Patterson, Mark           16 Norwin Aqua-AM                    24.92  
115 Moffa, Doni               16 Hudson Heat-LE                    24.94  
116 Bacik, Marty              15 Upper St. Clair-AM                24.96  
117 Fritschi, Christopher     17 Town Wreckers-NI                  25.00  
118 Pokornowski, James        16 Tonawanda Titans-NI               25.04  
119 Weber, Chase              15 Farmington Y-MI                   25.06  
120 Szelwach, Michal          16 Millcreek-AM                      25.09  
120 Thase, Doug               17 Bethel Park-AM                    25.09  
122 Jerry, Nate               15 Spire Lesd-LE                     25.22  
123 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                     25.27  
124 Wujcik, Evan              17 Millcreek-AM                      25.35  
125 McCarthy, Peter           17 Tonawanda Titans-NI               25.49  
126 Wiley, William            15 Hudson Heat-LE                    25.52  
127 Cummings, Chadd           15 Butler Y-AM                       25.53  
128 Bozsvai, Adam             15 Solon Stars-LE                    25.54  
129 Steffey, Max              15 Spire Lesd-LE                     25.56  
130 Turnbull, Will            15 Tiger Sharks-LE                   25.59  
131 Gomes, Miguel             16 Hudson Heat-LE                    25.68  
132 Spiro, Elijah             16 Solon Stars-LE                    25.81  
133 Mendez, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                   26.03  
134 Pollock, Patrik           18 Hudson Heat-LE                    26.06  
135 Olivier, Patrick          15 Ridgewood Y-LE                    26.13  
136 Mahoney, Race             16 Millcreek-AM                      26.20  
137 Novak, Brandon            13 Upper St. Clair-AM                26.24  
 -- Grimm, Harrison           18 Unittany Lions-MA                    DQ  
 -- Schlehr, Matt             17 Countryside Y-OH                     DQ  
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 45.73        2007 Eddis Singleton - USC-LE, USC-LE             
Pool Records:   45.80   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE                  46.38  
                  22.37       46.38 (24.01)                                        
  2 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE                    46.66  
                  22.75       46.66 (23.91)                                        
  3 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM               46.85  
                  22.11       46.85 (24.74)                                        
  4 Suriano, Rodrigo          19 Spire Lesd-LE                    46.87  
                  21.92       46.87 (24.95)                                        
  5 Rosen, Alex               17 Spire Lesd-LE                    46.94  
                  22.68       46.94 (24.26)                                        
  6 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM               47.63  
                  23.02       47.63 (24.61)                                        
  7 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI              47.69  
                  22.80       47.69 (24.89)                                        
  8 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI                  47.93  
                  23.06       47.93 (24.87)                                        
  9 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM                     47.95  
                  22.94       47.95 (25.01)                                        
 10 Goettler, Matthew         18 ULESD-LE                         48.36  
                  22.86       48.36 (25.50)                                        
 11 Gonzalez Medina, Mauro    17 Spire Lesd-LE                    48.44  
                  23.19       48.44 (25.25)                                        
 12 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM                   48.69  
                  23.21       48.69 (25.48)                                        
 13 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM               48.70  
                  23.18       48.70 (25.52)                                        
 14 Hren, Derek               18 Marlins-LE                       48.71  
                  23.43       48.71 (25.28)                                        
 15 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM               49.38  
                  24.00       49.38 (25.38)                                        
 16 Westrick, Ross            17 Countryside Y-OH                 49.44  
                  23.75       49.44 (25.69)                                        
 17 Stahara, Mitch            16 Bethel Park-AM                   49.48  
                  23.94       49.48 (25.54)                                        
 18 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM                  49.49  
                  23.59       49.49 (25.90)                                        
 19 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                           49.57  
                  23.71       49.57 (25.86)                                        
 19 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM               49.57  
                  23.72       49.57 (25.85)                                        
 21 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM                  49.62  
                  24.23       49.62 (25.39)                                        
 22 Hutcheson, Ryan           18 Hudson Heat-LE                   49.88  
                  23.89       49.88 (25.99)                                        
 23 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE                   49.92  
                  23.41       49.92 (26.51)                                        
 24 Tomko, John               18 Hubbard-LE                       49.94  
                  24.07       49.94 (25.87)                                        
 25 Marlin, Christopher       17 Spire Lesd-LE                    50.08  
                  23.88       50.08 (26.20)                                        
 26 Hsiung, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                  50.17  
                  24.57       50.17 (25.60)                                        
 26 Beal, Seth                18 Spire Lesd-LE                    50.17  
                  23.96       50.17 (26.21)                                        
 28 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM               50.20  
                  24.21       50.20 (25.99)                                        
 29 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH                 50.24  
                  24.06       50.24 (26.18)                                        
 30 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                  50.26  
                  24.56       50.26 (25.70)                                        
 31 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI              50.32  
                  23.89       50.32 (26.43)                                        
 32 Steehler, Andrew          18 Millcreek-AM                     50.33  
                  23.98       50.33 (26.35)                                        
 33 Braid, Grant              16 Lakewood-LE                      50.39  
                  24.38       50.39 (26.01)                                        
 34 Pepka, Nolan              16 Cavalier SC-AM                   50.42  
                  24.05       50.42 (26.37)                                        
 35 Maholage, Dale            17 Franklin Area-AM                 50.44  
                  24.05       50.44 (26.39)                                        
 36 Kennedy, Jack             16 Farmington Y-MI                  50.46  
                  24.16       50.46 (26.30)                                        
 37 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE                   50.49  
                  24.57       50.49 (25.92)                                        
 38 Charbonneau, Ryan         16 SwimStrong-LE                    50.64  
                  24.12       50.64 (26.52)                                        
 39 Grimm, Harrison           18 Unittany Lions-MA                50.73  
                  24.31       50.73 (26.42)                                        
 40 Reilman, Joey             15 Firestone-LE                     50.77  
                  24.47       50.77 (26.30)                                        
 41 Graham IV, BJ             16 Wooster-LE                       50.79  
                  24.17       50.79 (26.62)                                        
 42 Gregory, Norman           15 Stingrays-AM                     50.84  
                  24.21       50.84 (26.63)                                        
 43 Westermeier, Christian    17 Star Swimming-NI                 50.89  
                  23.89       50.89 (27.00)                                        
 44 Nowicki, Devon            15 Liquid Lightning-MI              50.96  
                  24.62       50.96 (26.34)                                        
 45 Mahoney, Jack             15 Millcreek-AM                     51.07  
                  24.52       51.07 (26.55)                                        
 46 Graesser, Garrett         19 Utitans-NI                       51.12  
                  24.29       51.12 (26.83)                                        
 46 Pisano, Jake              20 Utitans-NI                       51.12  
                  24.39       51.12 (26.73)                                        
 48 Lersch, Patrick           15 Upper St. Clair-AM               51.15  
                  24.44       51.15 (26.71)                                        
 49 Clampffer, Cole           15 Hudson Heat-LE                   51.18  
                  24.63       51.18 (26.55)                                        
 50 Krusinski, Mark           15 SwimStrong-LE                    51.35  
                  24.82       51.35 (26.53)                                        
 51 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                    51.38  
                  24.88       51.38 (26.50)                                        
 52 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM                51.40  
                  24.88       51.40 (26.52)                                        
 53 Krieg, Josh               18 Fox Chapel-AM                    51.41  
                  24.70       51.41 (26.71)                                        
 54 Marn, Stephen             15 Millcreek-AM                     51.42  
                  24.39       51.42 (27.03)                                        
 55 Wang, Joshua              16 USC-LE                           51.45  
                  24.93       51.45 (26.52)                                        
 56 Novak, Nate               17 Upper St. Clair-AM               51.48  
                  24.07       51.48 (27.41)                                        
 57 Brown, Peyton             16 Hudson Heat-LE                   51.63  
                  24.54       51.63 (27.09)                                        
 57 Dyer, Matthew             16 UFAST-LE                         51.63  
                  25.19       51.63 (26.44)                                        
 59 Bogen, Daniel             17 Penguin Swimming-LE              51.67  
                  24.70       51.67 (26.97)                                        
 60 Slabe, Matt               15 Countryside Y-OH                 51.71  
                  25.22       51.71 (26.49)                                        
 61 Kwalick, Matt             15 Chartiers Valley-AM              51.74  
                  24.75       51.74 (26.99)                                        
 62 McCauley, William         17 Star Swimming-NI                 51.77  
                  24.86       51.77 (26.91)                                        
 63 Schmidt, Brody            15 Chartiers Valley-AM              51.79  
                  25.06       51.79 (26.73)                                        
 64 Kahmann, Robert           17 Countryside Y-OH                 51.83  
                  24.16       51.83 (27.67)                                        
 65 Puckace, Matt             15 Spire Lesd-LE                    51.84  
                  25.18       51.84 (26.66)                                        
 66 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH                 51.89  
                  24.76       51.89 (27.13)                                        
 67 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM                    51.94  
                  25.36       51.94 (26.58)                                        
 68 Beley, Jake               17 Franklin Area-AM                 51.95  
                  24.81       51.95 (27.14)                                        
 69 Chamberlain, Josh         15 Chartiers Valley-AM              52.04  
                  25.16       52.04 (26.88)                                        
 70 Bressler, Kevin           17 Vacationland-LE                  52.10  
                  25.10       52.10 (27.00)                                        
 71 Mulcahey, Brendon         15 Hudson Heat-LE                   52.12  
                  24.70       52.12 (27.42)                                        
 72 Ruddock, Michael          17 Spire Lesd-LE                    52.17  
                  24.50       52.17 (27.67)                                        
 73 Weaver, Robbie            16 Upper St. Clair-AM               52.19  
                  24.56       52.19 (27.63)                                        
 74 McNeece, Danny            16 Farmington Y-MI                  52.21  
                  24.95       52.21 (27.26)                                        
 75 Lippert, Mark             16 Solon Stars-LE                   52.33  
                  25.48       52.33 (26.85)                                        
 76 Bennett, Drew             16 Penguin Swimming-LE              52.41  
                  25.18       52.41 (27.23)                                        
 76 Harris, Giordan           19 ULESD-LE                         52.41  
                  25.37       52.41 (27.04)                                        
 78 Smith, Neal               15 Jcc Sailfish-AM                  52.51  
                  25.06       52.51 (27.45)                                        
 79 Kelly, Christian          16 Upper St. Clair-AM               52.62  
                  25.40       52.62 (27.22)                                        
 80 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM                   52.65  
                  24.81       52.65 (27.84)                                        
 81 Kolesar, Brad             17 Jcc Sailfish-AM                  52.69  
                  25.15       52.69 (27.54)                                        
 81 Tavoletti, Vinny          16 Bethel Park-AM                   52.69  
                  25.19       52.69 (27.50)                                        
 83 Van Remmen, Joshua        17 Star Swimming-NI                 52.70  
                  25.56       52.70 (27.14)                                        
 84 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM                   52.72  
                  25.02       52.72 (27.70)                                        
 85 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI                 52.80  
                  25.52       52.80 (27.28)                                        
 86 Crookshanks, Michael      16 Spire Lesd-LE                    52.82  
                  25.66       52.82 (27.16)                                        
 87 Krueger, Will             18 Countryside Y-OH                 52.83  
                  25.27       52.83 (27.56)                                        
 88 Clarke, Brody             16 Farmington Y-MI                  52.93  
                  25.00       52.93 (27.93)                                        
 88 White, Baxter             16 Spire Lesd-LE                    52.93  
                  25.54       52.93 (27.39)                                        
 90 Maholage, David           17 Franklin Area-AM                 53.10  
                  24.99       53.10 (28.11)                                        
 91 Hoover, Liam              15 Star Swimming-NI                 53.14  
                  25.16       53.14 (27.98)                                        
 92 Snyder, Dan               17 Bethel Park-AM                   53.21  
                  25.42       53.21 (27.79)                                        
 93 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                       53.25  
                  25.22       53.25 (28.03)                                        
 94 Cummings, Chadd           15 Butler Y-AM                      53.30  
                  25.16       53.30 (28.14)                                        
 95 Smith, Connor             16 Allegheny North-AM               53.32  
                  25.71       53.32 (27.61)                                        
 96 Patterson, Mark           16 Norwin Aqua-AM                   53.36  
                  25.29       53.36 (28.07)                                        
 97 Frank, Eric               17 Bethel Park-AM                   53.41  
                  25.68       53.41 (27.73)                                        
 98 Bridges, Brandon          17 Butler Y-AM                      53.46  
                  25.37       53.46 (28.09)                                        
 99 Beck, Mason               14 Lakewood-LE                      53.49  
                  25.69       53.49 (27.80)                                        
100 Thase, Doug               17 Bethel Park-AM                   53.51  
                  25.82       53.51 (27.69)                                        
101 Nincke, Griffin           15 Chartiers Valley-AM              53.56  
                  25.88       53.56 (27.68)                                        
102 Ryan, Will                17 Lake Shore-LE                    53.63  
                  25.33       53.63 (28.30)                                        
103 German, Jack              16 Countryside Y-OH                 53.64  
                  24.87       53.64 (28.77)                                        
104 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                    53.66  
                  25.98       53.66 (27.68)                                        
105 Mackowski, JJ             17 Erie Aquatics-AM                 53.80  
                  26.07       53.80 (27.73)                                        
106 Pokornowski, James        16 Tonawanda Titans-NI              53.82  
                  25.96       53.82 (27.86)                                        
107 Johnson, Ryan             16 Hudson Heat-LE                   53.83  
                  25.79       53.83 (28.04)                                        
108 Judy, Micah               17 Lakewood-LE                      53.85  
                  25.97       53.85 (27.88)                                        
109 Schleckman, Peter         17 Lakewood-LE                      53.89  
                  25.84       53.89 (28.05)                                        
110 Adams, Jared              16 Hudson Heat-LE                   54.00  
                  25.65       54.00 (28.35)                                        
111 Whitley, August           15 Shaker Sharks-LE                 54.16  
                  26.06       54.16 (28.10)                                        
112 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH                 54.25  
                  25.84       54.25 (28.41)                                        
113 Kondratiev, Michael       15 Un-Le-LE                         54.35  
                  26.13       54.35 (28.22)                                        
114 Fritschi, Christopher     17 Town Wreckers-NI                 54.42  
                  25.65       54.42 (28.77)                                        
115 Turnbull, Will            15 Tiger Sharks-LE                  54.50  
                  26.11       54.50 (28.39)                                        
116 Jerry, Nate               15 Spire Lesd-LE                    54.62  
                  26.21       54.62 (28.41)                                        
117 Moffa, Doni               16 Hudson Heat-LE                   54.72  
                  26.14       54.72 (28.58)                                        
118 Weiss, Adam               17 Penguin Swimming-LE              54.83  
                  25.95       54.83 (28.88)                                        
119 Tonti, Josh               16 Allegheny North-AM               54.87  
                  26.01       54.87 (28.86)                                        
120 Poeting, Burke            15 Jcc Sailfish-AM                  54.92  
                  26.00       54.92 (28.92)                                        
120 Uhrin, Brian              15 Jcc Sailfish-AM                  54.92  
                  26.40       54.92 (28.52)                                        
122 Johnsen, Jake             16 Upper St. Clair-AM               54.93  
                  26.24       54.93 (28.69)                                        
123 Choi, Patrick             18 Hudson Heat-LE                   54.94  
                  26.01       54.94 (28.93)                                        
124 Bacik, Marty              15 Upper St. Clair-AM               55.13  
                  25.99       55.13 (29.14)                                        
125 Wujcik, Evan              17 Millcreek-AM                     55.29  
                  26.20       55.29 (29.09)                                        
126 Weber, Chase              15 Farmington Y-MI                  55.31  
                  26.07       55.31 (29.24)                                        
127 Neal, Peter               16 Allegheny North-AM               55.49  
                  26.76       55.49 (28.73)                                        
127 Yoder, Austin             15 Shaker Sharks-LE                 55.49  
                  26.74       55.49 (28.75)                                        
129 Steffey, Max              15 Spire Lesd-LE                    55.57  
                  26.42       55.57 (29.15)                                        
130 Bozsvai, Adam             15 Solon Stars-LE                   55.64  
                  27.25       55.64 (28.39)                                        
131 Dickman, Paul             17 Countryside Y-OH                 55.82  
                  26.90       55.82 (28.92)                                        
132 Olivier, Patrick          15 Ridgewood Y-LE                   55.84  
                  26.99       55.84 (28.85)                                        
133 Gomes, Miguel             16 Hudson Heat-LE                   55.87  
                  26.82       55.87 (29.05)                                        
134 Whitlock, Kenny           15 SwimStrong-LE                    56.01  
                  26.23       56.01 (29.78)                                        
135 Mahoney, Race             16 Millcreek-AM                     57.12  
                  26.99       57.12 (30.13)                                        
136 Novak, Brandon            13 Upper St. Clair-AM               57.92  
                  27.56       57.92 (30.36)                                        
137 McQuillen, Alex           17 Hudson Heat-LE                 1:02.60  
                  29.82     1:02.60 (32.78)                                        
 -- Kanai, Alec               16 Moon Aqua Club-AM                   DQ  
                  25.85          DQ (27.76)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
Pool Records:   45.80   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 DelGarbino, Alex          11 Penguin Swimming-LE            1:11.97  
                  34.59     1:11.97 (37.38)                                        
 
Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
Pool Records:   45.80   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Patrick            14 EAST-NI                        1:03.13  
                  30.34     1:03.13 (32.79)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:40.07        2007 Trevor Scheid JCCS-AM, JCCS-AM             
Pool Records:   1:40.30  11/17/2012 Alex Rosen, SPIRE LESD                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosen, Alex               17 Spire Lesd-LE        1:43.42    1:40.30  
                  22.64       47.51 (24.87)     1:13.47 (25.96)     1:40.30 (26.83)
  2 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE        1:43.02    1:40.86  
                  23.79       49.62 (25.83)     1:15.42 (25.80)     1:40.86 (25.44)
  3 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE        1:44.09    1:41.09  
                  23.30       48.72 (25.42)     1:14.81 (26.09)     1:41.09 (26.28)
  4 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM   1:43.35    1:42.33  
                  23.99       50.04 (26.05)     1:16.25 (26.21)     1:42.33 (26.08)
  5 Belanger, Mark            18 Firestone-LE         1:44.42    1:43.00  
                  23.65       49.42 (25.77)     1:16.02 (26.60)     1:43.00 (26.98)
  6 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM   1:43.37    1:43.64  
                  24.32       50.41 (26.09)     1:16.96 (26.55)     1:43.64 (26.68)
  7 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE       1:44.54    1:44.10  
                  23.69       49.73 (26.04)     1:16.56 (26.83)     1:44.10 (27.54)
  8 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM       1:46.06    1:44.19  
                  24.14       50.00 (25.86)     1:17.24 (27.24)     1:44.19 (26.95)
  9 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM     1:44.74    1:44.46  
                  24.44       50.80 (26.36)     1:18.07 (27.27)     1:44.46 (26.39)
 10 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI      1:45.04    1:45.26  
                  23.89       49.78 (25.89)     1:17.38 (27.60)     1:45.26 (27.88)
B - Final
 11 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM       1:46.13    1:43.85  
                  24.13       51.30 (27.17)     1:17.85 (26.55)     1:43.85 (26.00)
 12 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM   1:46.27    1:44.97  
                  23.80       50.55 (26.75)     1:17.65 (27.10)     1:44.97 (27.32)
 13 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE        1:47.38    1:45.09  
                  23.99       50.60 (26.61)     1:17.84 (27.24)     1:45.09 (27.25)
 14 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM   1:46.59    1:45.34  
                  24.47       51.26 (26.79)     1:18.46 (27.20)     1:45.34 (26.88)
 15 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI  1:47.32    1:45.53  
                  23.98       50.53 (26.55)     1:18.05 (27.52)     1:45.53 (27.48)
 16 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM      1:46.89    1:45.97  
                  24.45       51.75 (27.30)     1:19.13 (27.38)     1:45.97 (26.84)
 17 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM    1:47.06    1:46.04  
                  25.10       51.99 (26.89)     1:18.85 (26.86)     1:46.04 (27.19)
 18 Stahara, Mitch            16 Bethel Park-AM       1:47.33    1:46.44  
                  25.21       52.53 (27.32)     1:19.55 (27.02)     1:46.44 (26.89)
 19 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM   1:47.16    1:47.04  
                  24.49       51.47 (26.98)     1:19.42 (27.95)     1:47.04 (27.62)
 20 Westrick, Ross            17 Countryside Y-OH     1:47.20    1:47.38  
                  25.17       52.14 (26.97)     1:19.82 (27.68)     1:47.38 (27.56)
 
Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
Pool Records:   1:41.53   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pokornowski, James        16 Tonawanda Titans-NI            1:55.76  
                  27.58       57.06 (29.48)     1:26.52 (29.46)     1:55.76 (29.24)
 
Boys 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:40.07        2007 Trevor Scheid JCCS-AM, JCCS-AM             
Pool Records:   1:41.53   11/3/2012 Jimmy Martin, St. Bonaventure              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pokornowski, James        16 Tonawanda Titans-NI            1:55.55  
                  26.98       55.69 (28.71)     1:25.91 (30.22)     1:55.55 (29.64)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:40.07        2007 Trevor Scheid JCCS-AM, JCCS-AM             
Pool Records:   1:40.30  11/17/2012 Alex Rosen, SPIRE LESD                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE                   1:43.02  
                  24.25       50.71 (26.46)     1:17.17 (26.46)     1:43.02 (25.85)
  2 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM              1:43.35  
                  24.71       51.71 (27.00)     1:17.95 (26.24)     1:43.35 (25.40)
  3 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM              1:43.37  
                  24.83       51.27 (26.44)     1:17.44 (26.17)     1:43.37 (25.93)
  4 Rosen, Alex               17 Spire Lesd-LE                   1:43.42  
                  23.35       48.48 (25.13)     1:15.90 (27.42)     1:43.42 (27.52)
  5 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE                   1:44.09  
                  24.91       52.04 (27.13)     1:18.11 (26.07)     1:44.09 (25.98)
  6 Belanger, Mark            18 Firestone-LE                    1:44.42  
                  24.33       50.88 (26.55)     1:17.91 (27.03)     1:44.42 (26.51)
  7 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE                  1:44.54  
                  24.26       50.66 (26.40)     1:17.30 (26.64)     1:44.54 (27.24)
  8 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM                1:44.74  
                  24.67       51.42 (26.75)     1:18.38 (26.96)     1:44.74 (26.36)
  9 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI                 1:45.04  
                  24.48       50.62 (26.14)     1:17.81 (27.19)     1:45.04 (27.23)
 10 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM                  1:46.06  
                  25.08       51.14 (26.06)     1:18.31 (27.17)     1:46.06 (27.75)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM                  1:46.13  
                  25.12       52.57 (27.45)     1:19.11 (26.54)     1:46.13 (27.02)
 12 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM              1:46.27  
                  23.89       50.25 (26.36)     1:17.86 (27.61)     1:46.27 (28.41)
 13 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM              1:46.59  
                  25.00       52.29 (27.29)     1:19.77 (27.48)     1:46.59 (26.82)
 14 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM                 1:46.89  
                  24.37       51.57 (27.20)     1:19.44 (27.87)     1:46.89 (27.45)
 15 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM               1:47.06  
                  24.93       51.77 (26.84)     1:19.32 (27.55)     1:47.06 (27.74)
 16 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM              1:47.16  
                  24.74       51.37 (26.63)     1:18.92 (27.55)     1:47.16 (28.24)
 17 Westrick, Ross            17 Countryside Y-OH                1:47.20  
                  25.25       52.56 (27.31)     1:19.63 (27.07)     1:47.20 (27.57)
 18 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI             1:47.32  
                  24.58       51.45 (26.87)     1:19.27 (27.82)     1:47.32 (28.05)
 19 Stahara, Mitch            16 Bethel Park-AM                  1:47.33  
                  25.26       53.16 (27.90)     1:20.18 (27.02)     1:47.33 (27.15)
 20 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE                   1:47.38  
                  24.97       52.34 (27.37)     1:20.15 (27.81)     1:47.38 (27.23)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Tomko, John               18 Hubbard-LE                      1:47.58  
                  24.68       51.65 (26.97)     1:19.37 (27.72)     1:47.58 (28.21)
 22 Carson, Ryan              17 Solon Stars-LE                  1:47.85  
                  24.53       51.37 (26.84)     1:19.48 (28.11)     1:47.85 (28.37)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM                 1:48.47  
                  24.74       52.18 (27.44)     1:20.44 (28.26)     1:48.47 (28.03)
 24 McCauley, William         17 Star Swimming-NI                1:49.14  
                  25.74       53.26 (27.52)     1:21.31 (28.05)     1:49.14 (27.83)
 25 Smith, Neal               15 Jcc Sailfish-AM                 1:49.40  
                  25.28       52.78 (27.50)     1:21.31 (28.53)     1:49.40 (28.09)
 26 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM              1:49.48  
                  25.38       53.31 (27.93)     1:21.33 (28.02)     1:49.48 (28.15)
 27 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE                  1:49.49  
                  25.12       52.63 (27.51)     1:21.18 (28.55)     1:49.49 (28.31)
 28 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH                1:50.29  
                  25.10       53.39 (28.29)     1:22.12 (28.73)     1:50.29 (28.17)
 29 Hsiung, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                 1:50.33  
                  25.99       53.47 (27.48)     1:21.70 (28.23)     1:50.33 (28.63)
 30 Lippert, Mark             16 Solon Stars-LE                  1:50.39  
                  25.70       54.20 (28.50)     1:23.31 (29.11)     1:50.39 (27.08)
 31 Slabe, Matt               15 Countryside Y-OH                1:50.57  
                  26.36       55.33 (28.97)     1:23.21 (27.88)     1:50.57 (27.36)
 32 Kennedy, Jack             16 Farmington Y-MI                 1:50.65  
                  25.53       53.85 (28.32)     1:22.37 (28.52)     1:50.65 (28.28)
 33 Guo, Christopher          15 Solon Stars-LE                  1:50.84  
                  26.13       54.13 (28.00)     1:22.44 (28.31)     1:50.84 (28.40)
 34 Reilman, Joey             15 Firestone-LE                    1:50.87  
                  25.44       53.77 (28.33)     1:22.59 (28.82)     1:50.87 (28.28)
 35 Grimm, Harrison           18 Unittany Lions-MA               1:51.05  
                  25.21       52.59 (27.38)     1:21.56 (28.97)     1:51.05 (29.49)
 36 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                   1:51.13  
                  25.45       53.35 (27.90)     1:22.39 (29.04)     1:51.13 (28.74)
 37 George, Kevin             15 Countryside Y-OH                1:51.16  
                  25.13       53.25 (28.12)     1:22.34 (29.09)     1:51.16 (28.82)
 38 Dickman, Paul             17 Countryside Y-OH                1:51.24  
                  27.14       55.89 (28.75)     1:24.05 (28.16)     1:51.24 (27.19)
 39 Wright, Chad              16 Un-Le-LE                        1:51.32  
                  25.60       53.43 (27.83)     1:22.48 (29.05)     1:51.32 (28.84)
 40 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI             1:51.39  
                  25.46       54.12 (28.66)     1:22.89 (28.77)     1:51.39 (28.50)
 41 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI             1:51.47  
                  26.33       54.39 (28.06)     1:22.96 (28.57)     1:51.47 (28.51)
 42 Pierce, Dan               34 Millcreek-AM                    1:51.52  
                  24.90       52.99 (28.09)     1:22.44 (29.45)     1:51.52 (29.08)
 43 Bressler, Kevin           17 Vacationland-LE                 1:51.59  
                  25.35       54.01 (28.66)     1:22.69 (28.68)     1:51.59 (28.90)
 44 Pisano, Jake              20 Utitans-NI                      1:51.78  
                  24.80       52.35 (27.55)     1:21.63 (29.28)     1:51.78 (30.15)
 45 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI                1:51.82  
                  25.91       53.96 (28.05)     1:22.75 (28.79)     1:51.82 (29.07)
 46 Dyer, Matthew             16 UFAST-LE                        1:52.19  
                  26.13       54.62 (28.49)     1:23.51 (28.89)     1:52.19 (28.68)
 47 Marlin, Christopher       17 Spire Lesd-LE                   1:52.25  
                  24.95       53.38 (28.43)     1:22.89 (29.51)     1:52.25 (29.36)
 48 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH                1:52.39  
                  25.56       54.22 (28.66)     1:23.36 (29.14)     1:52.39 (29.03)
 49 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH                1:52.46  
                  25.68       54.11 (28.43)     1:23.44 (29.33)     1:52.46 (29.02)
 50 Martin, Connor            16 Peters Township-AM              1:52.51  
                  26.20       54.66 (28.46)     1:23.98 (29.32)     1:52.51 (28.53)
 51 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM                  1:52.57  
                  26.66       55.55 (28.89)     1:23.32 (27.77)     1:52.57 (29.25)
 52 Sekowski, Tony            16 Fox Chapel-AM                   1:52.77  
                  25.63       54.04 (28.41)     1:23.77 (29.73)     1:52.77 (29.00)
 53 Worobetz, Tory            16 Countryside Y-OH                1:52.78  
                  25.88       54.58 (28.70)     1:23.92 (29.34)     1:52.78 (28.86)
 54 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM                  1:52.85  
                  25.46       53.83 (28.37)     1:23.09 (29.26)     1:52.85 (29.76)
 55 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM                   1:52.90  
                  27.00       56.37 (29.37)     1:25.51 (29.14)     1:52.90 (27.39)
 56 Schmidt, Brody            15 Chartiers Valley-AM             1:53.06  
                  26.21       54.94 (28.73)     1:24.39 (29.45)     1:53.06 (28.67)
 57 Krieg, Josh               18 Fox Chapel-AM                   1:53.07  
                  25.78       54.23 (28.45)     1:23.51 (29.28)     1:53.07 (29.56)
 58 Kwalick, Matt             15 Chartiers Valley-AM             1:53.27  
                  25.70       54.60 (28.90)     1:24.38 (29.78)     1:53.27 (28.89)
 59 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                      1:53.34  
                  25.60       54.43 (28.83)     1:24.08 (29.65)     1:53.34 (29.26)
 60 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH                1:53.53  
                  26.02       54.79 (28.77)     1:24.26 (29.47)     1:53.53 (29.27)
 61 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH                1:53.66  
                  25.71       54.36 (28.65)     1:23.83 (29.47)     1:53.66 (29.83)
 62 Brown, Peyton             16 Hudson Heat-LE                  1:53.86  
                  25.69       54.56 (28.87)     1:24.52 (29.96)     1:53.86 (29.34)
 63 Nowicki, Devon            15 Liquid Lightning-MI             1:53.87  
                  25.75       54.45 (28.70)     1:24.08 (29.63)     1:53.87 (29.79)
 64 Kehm, Corey               17 Peters Township-AM              1:53.96  
                  26.10       55.06 (28.96)     1:23.61 (28.55)     1:53.96 (30.35)
 65 Westermeier, Christian    17 Star Swimming-NI                1:54.06  
                  25.68       54.04 (28.36)     1:23.84 (29.80)     1:54.06 (30.22)
 66 Puckace, Matt             15 Spire Lesd-LE                   1:54.31  
                  26.64       55.28 (28.64)     1:24.90 (29.62)     1:54.31 (29.41)
 67 Gudbranson, Nils          16 Spire Lesd-LE                   1:54.64  
                  26.28       55.13 (28.85)     1:24.80 (29.67)     1:54.64 (29.84)
 68 Ciferno, Justin           16 Spire Lesd-LE                   1:54.70  
                  25.79       54.90 (29.11)     1:24.85 (29.95)     1:54.70 (29.85)
 69 Gregory, Norman           15 Stingrays-AM                    1:54.76  
                  25.61       53.71 (28.10)     1:23.95 (30.24)     1:54.76 (30.81)
 70 Kondratiev, Michael       15 Un-Le-LE                        1:54.96  
                  26.55       55.07 (28.52)     1:25.30 (30.23)     1:54.96 (29.66)
 71 Lersch, Patrick           15 Upper St. Clair-AM              1:55.00  
                  25.77       54.41 (28.64)     1:24.36 (29.95)     1:55.00 (30.64)
 72 Ruszaj, Marc              17 Star Swimming-NI                1:55.30  
                  27.00       56.16 (29.16)     1:25.68 (29.52)     1:55.30 (29.62)
 73 Novak, Nate               17 Upper St. Clair-AM              1:55.33  
                  26.54       55.31 (28.77)     1:25.31 (30.00)     1:55.33 (30.02)
 74 Crookshanks, Michael      16 Spire Lesd-LE                   1:55.40  
                  26.33       55.48 (29.15)     1:25.81 (30.33)     1:55.40 (29.59)
 75 Nincke, Griffin           15 Chartiers Valley-AM             1:55.43  
                  26.49       55.95 (29.46)     1:25.99 (30.04)     1:55.43 (29.44)
 76 Simpson, Ian              17 SwimStrong-LE                   1:55.45  
                  25.55       54.65 (29.10)     1:24.96 (30.31)     1:55.45 (30.49)
 77 Chamberlain, Josh         15 Chartiers Valley-AM             1:55.57  
                  26.61       56.00 (29.39)     1:26.35 (30.35)     1:55.57 (29.22)
 78 Behm, Carey               15 Millcreek-AM                    1:55.86  
                  26.84       55.79 (28.95)     1:25.85 (30.06)     1:55.86 (30.01)
 79 Bogen, Daniel             17 Penguin Swimming-LE             1:56.03  
                  26.60       55.93 (29.33)     1:25.76 (29.83)     1:56.03 (30.27)
 80 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                   1:56.28  
                  26.99       56.64 (29.65)     1:26.89 (30.25)     1:56.28 (29.39)
 81 Clarke, Brody             16 Farmington Y-MI                 1:56.53  
                  25.52       54.46 (28.94)     1:25.38 (30.92)     1:56.53 (31.15)
 82 Beck, Mason               14 Lakewood-LE                     1:56.63  
                  26.57       55.96 (29.39)     1:26.47 (30.51)     1:56.63 (30.16)
 83 Kanai, Alec               16 Moon Aqua Club-AM               1:56.91  
                  26.24       55.21 (28.97)     1:26.12 (30.91)     1:56.91 (30.79)
 84 Kelly, Christian          16 Upper St. Clair-AM              1:57.28  
                  27.03       56.01 (28.98)     1:26.32 (30.31)     1:57.28 (30.96)
 85 Preston, Nick             18 Penguin Swimming-LE             1:57.64  
                  26.19       55.63 (29.44)     1:26.74 (31.11)     1:57.64 (30.90)
 86 Thase, Doug               17 Bethel Park-AM                  1:57.75  
                  26.97       56.70 (29.73)     1:27.42 (30.72)     1:57.75 (30.33)
 87 Smith, Connor             16 Allegheny North-AM              1:57.76  
                  27.02       56.69 (29.67)     1:27.29 (30.60)     1:57.76 (30.47)
 88 Ruddock, Michael          17 Spire Lesd-LE                   1:57.77  
                  26.92       56.92 (30.00)     1:26.97 (30.05)     1:57.77 (30.80)
 89 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM                  1:57.98  
                  26.26       56.25 (29.99)     1:27.41 (31.16)     1:57.98 (30.57)
 90 McCarthy, Peter           17 Tonawanda Titans-NI             1:58.14  
                  27.37       56.80 (29.43)     1:27.44 (30.64)     1:58.14 (30.70)
 91 Lamorgese, Alexander      17 Lake Shore-LE                   1:58.37  
                  26.59       56.48 (29.89)     1:26.89 (30.41)     1:58.37 (31.48)
 92 Kahmann, Robert           17 Countryside Y-OH                1:58.39  
                  26.00       55.76 (29.76)     1:27.01 (31.25)     1:58.39 (31.38)
 93 Krueger, Will             18 Countryside Y-OH                1:58.61  
                  27.00       56.80 (29.80)     1:27.90 (31.10)     1:58.61 (30.71)
 94 White, Baxter             16 Spire Lesd-LE                   1:58.73  
                  26.79       56.48 (29.69)     1:27.51 (31.03)     1:58.73 (31.22)
 95 Pioro, Stephen            15 Spire Lesd-LE                   1:59.17  
                  26.50       55.94 (29.44)     1:27.61 (31.67)     1:59.17 (31.56)
 96 Olivier, Patrick          15 Ridgewood Y-LE                  1:59.35  
                  26.93       57.28 (30.35)     1:28.61 (31.33)     1:59.35 (30.74)
 97 Gomes, Miguel             16 Hudson Heat-LE                  1:59.76  
                  28.27       57.92 (29.65)     1:29.09 (31.17)     1:59.76 (30.67)
 98 Tonti, Josh               16 Allegheny North-AM              1:59.82  
                  26.82       57.18 (30.36)     1:29.00 (31.82)     1:59.82 (30.82)
 99 Uhrin, Brian              15 Jcc Sailfish-AM                 2:00.17  
                  27.13       57.72 (30.59)     1:29.25 (31.53)     2:00.17 (30.92)
100 Snyder, Dan               17 Bethel Park-AM                  2:00.88  
                  26.41       56.54 (30.13)     1:28.48 (31.94)     2:00.88 (32.40)
101 Thomas, Wyatt             17 Countryside Y-OH                2:01.67  
                  27.07       57.25 (30.18)     1:29.14 (31.89)     2:01.67 (32.53)
102 Szelwach, Michal          16 Millcreek-AM                    2:01.77  
                  26.68       57.07 (30.39)     1:30.02 (32.95)     2:01.77 (31.75)
103 Jerry, Nate               15 Spire Lesd-LE                   2:03.05  
                  27.24       57.93 (30.69)     1:30.69 (32.76)     2:03.05 (32.36)
 -- Frank, Eric               17 Bethel Park-AM                       DQ  
                  26.95       57.14 (30.19)     1:27.03 (29.89)          DQ (30.36)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:29.23        2007 Brent Hitchcock - DR-OH, DR-OH             
Pool Records:   4:36.39  11/18/2012 Austin Quinn, SPIRE LESD                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE                  4:36.39  
                  25.71       54.08 (28.37)     1:22.82 (28.74)     1:51.10 (28.28)
        2:19.40 (28.30)     2:46.92 (27.52)     3:14.19 (27.27)     3:41.63 (27.44)
        4:09.40 (27.77)     4:36.39 (26.99)                                        
  2 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM               4:38.76  
                  25.08       52.51 (27.43)     1:20.45 (27.94)     1:48.61 (28.16)
        2:16.67 (28.06)     2:44.69 (28.02)     3:13.36 (28.67)     3:42.08 (28.72)
        4:10.76 (28.68)     4:38.76 (28.00)                                        
  3 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM                 4:44.09  
                  26.33       53.84 (27.51)     1:22.09 (28.25)     1:50.67 (28.58)
        2:19.41 (28.74)     2:48.37 (28.96)     3:17.25 (28.88)     3:46.79 (29.54)
        4:16.16 (29.37)     4:44.09 (27.93)                                        
  4 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM             4:44.41  
                  26.32       54.93 (28.61)     1:23.76 (28.83)     1:52.73 (28.97)
        2:21.51 (28.78)     2:49.86 (28.35)     3:18.30 (28.44)     3:46.91 (28.61)
        4:15.96 (29.05)     4:44.41 (28.45)                                        
  5 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM                 4:49.28  
                  25.69       54.60 (28.91)     1:23.75 (29.15)     1:52.84 (29.09)
        2:21.80 (28.96)     2:51.26 (29.46)     3:21.00 (29.74)     3:51.20 (30.20)
        4:21.43 (30.23)     4:49.28 (27.85)                                        
  6 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM             4:49.53  
                  26.70       55.76 (29.06)     1:24.99 (29.23)     1:54.63 (29.64)
        2:24.10 (29.47)     2:53.28 (29.18)     3:22.81 (29.53)     3:52.39 (29.58)
        4:21.69 (29.30)     4:49.53 (27.84)                                        
  7 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE                  4:50.78  
                  26.13       55.03 (28.90)     1:24.29 (29.26)     1:53.63 (29.34)
        2:22.63 (29.00)     2:52.28 (29.65)     3:22.03 (29.75)     3:52.06 (30.03)
        4:21.93 (29.87)     4:50.78 (28.85)                                        
  8 Smith, Neal               15 Jcc Sailfish-AM                4:52.87  
                  26.08       54.43 (28.35)     1:23.18 (28.75)     1:52.99 (29.81)
        2:22.77 (29.78)     2:52.98 (30.21)     3:23.29 (30.31)     3:53.60 (30.31)
        4:23.12 (29.52)     4:52.87 (29.75)                                        
  9 Tomko, John               18 Hubbard-LE                     4:53.68  
                  25.34       53.76 (28.42)     1:23.31 (29.55)     1:53.50 (30.19)
        2:23.63 (30.13)     2:54.20 (30.57)     3:24.33 (30.13)     3:54.75 (30.42)
        4:24.73 (29.98)     4:53.68 (28.95)                                        
 10 George, Kevin             15 Countryside Y-OH               4:55.25  
                  26.53       56.80 (30.27)     1:27.04 (30.24)     1:57.28 (30.24)
        2:27.51 (30.23)     2:57.60 (30.09)     3:27.84 (30.24)     3:58.12 (30.28)
        4:27.63 (29.51)     4:55.25 (27.62)                                        
 11 Donovan, Noah             16 Butler Y-AM                    4:55.44  
                  26.67       55.78 (29.11)     1:25.36 (29.58)     1:55.35 (29.99)
        2:25.04 (29.69)     2:55.26 (30.22)     3:25.72 (30.46)     3:55.91 (30.19)
        4:25.99 (30.08)     4:55.44 (29.45)                                        
 12 McCauley, William         17 Star Swimming-NI               4:55.74  
                  26.63       55.43 (28.80)     1:24.59 (29.16)     1:54.18 (29.59)
        2:23.57 (29.39)     2:53.66 (30.09)     3:24.41 (30.75)     3:54.94 (30.53)
        4:25.78 (30.84)     4:55.74 (29.96)                                        
 13 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH               4:56.95  
                  27.07       56.61 (29.54)     1:26.69 (30.08)     1:56.90 (30.21)
        2:27.16 (30.26)     2:57.31 (30.15)     3:27.43 (30.12)     3:57.67 (30.24)
        4:27.52 (29.85)     4:56.95 (29.43)                                        
 14 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH               4:59.97  
                  26.79       56.88 (30.09)     1:27.04 (30.16)     1:57.81 (30.77)
        2:28.49 (30.68)     2:59.18 (30.69)     3:30.31 (31.13)     4:01.16 (30.85)
        4:30.97 (29.81)     4:59.97 (29.00)                                        
 15 Slabe, Matt               15 Countryside Y-OH               5:00.68  
                  27.63       57.94 (30.31)     1:28.04 (30.10)     1:58.32 (30.28)
        2:28.73 (30.41)     2:59.47 (30.74)     3:30.30 (30.83)     4:00.98 (30.68)
        4:31.50 (30.52)     5:00.68 (29.18)                                        
 16 Lippert, Mark             16 Solon Stars-LE                 5:01.76  
                  26.92       56.98 (30.06)     1:28.09 (31.11)     1:58.97 (30.88)
        2:30.13 (31.16)     3:01.17 (31.04)     3:31.77 (30.60)     4:02.14 (30.37)
        4:32.83 (30.69)     5:01.76 (28.93)                                        
 17 Hutcheson, Ryan           18 Hudson Heat-LE                 5:02.71  
                  26.96       57.06 (30.10)     1:28.02 (30.96)     1:58.96 (30.94)
        2:30.18 (31.22)     3:01.44 (31.26)     3:32.21 (30.77)     4:02.96 (30.75)
        4:33.41 (30.45)     5:02.71 (29.30)                                        
 18 Olivier, Patrick          15 Ridgewood Y-LE                 5:02.90  
                  27.87       58.08 (30.21)     1:28.43 (30.35)     1:59.11 (30.68)
        2:29.83 (30.72)     3:00.75 (30.92)     3:31.79 (31.04)     4:02.55 (30.76)
        4:33.47 (30.92)     5:02.90 (29.43)                                        
 19 Guo, Christopher          15 Solon Stars-LE                 5:03.11  
                  27.68       57.86 (30.18)     1:28.29 (30.43)     1:58.67 (30.38)
        2:29.52 (30.85)     2:59.66 (30.14)     3:30.00 (30.34)     4:00.65 (30.65)
        4:32.77 (32.12)     5:03.11 (30.34)                                        
 20 Puckace, Matt             15 Spire Lesd-LE                  5:06.68  
                  27.48       58.05 (30.57)     1:29.41 (31.36)     2:00.91 (31.50)
        2:32.52 (31.61)     3:04.20 (31.68)     3:34.68 (30.48)     4:05.88 (31.20)
        4:36.59 (30.71)     5:06.68 (30.09)                                        
 21 Braid, Grant              16 Lakewood-LE                    5:06.90  
                  27.74       58.21 (30.47)     1:28.46 (30.25)     1:59.50 (31.04)
        2:31.03 (31.53)     3:03.54 (32.51)     3:34.69 (31.15)     4:06.46 (31.77)
        4:38.50 (32.04)     5:06.90 (28.40)                                        
 22 Sekowski, Tony            16 Fox Chapel-AM                  5:06.94  
                  27.39       57.18 (29.79)     1:28.09 (30.91)     1:58.84 (30.75)
        2:30.57 (31.73)     3:02.50 (31.93)     3:33.83 (31.33)     4:05.46 (31.63)
        4:37.38 (31.92)     5:06.94 (29.56)                                        
 23 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                  5:07.08  
                  26.72       56.41 (29.69)     1:27.20 (30.79)     1:58.42 (31.22)
        2:29.67 (31.25)     3:01.11 (31.44)     3:32.68 (31.57)     4:04.48 (31.80)
        4:36.40 (31.92)     5:07.08 (30.68)                                        
 24 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH               5:09.19  
                  25.89       55.13 (29.24)     1:25.23 (30.10)     1:56.29 (31.06)
        2:27.10 (30.81)     2:58.73 (31.63)     3:31.33 (32.60)     4:04.04 (32.71)
        4:37.07 (33.03)     5:09.19 (32.12)                                        
 25 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH               5:11.56  
                  26.21       56.22 (30.01)     1:27.70 (31.48)     2:00.00 (32.30)
        2:32.88 (32.88)     3:05.57 (32.69)     3:38.43 (32.86)     4:11.08 (32.65)
        4:42.78 (31.70)     5:11.56 (28.78)                                        
 26 Westrick, Ross            17 Countryside Y-OH               5:12.31  
                  26.75       56.65 (29.90)     1:27.66 (31.01)     1:59.34 (31.68)
        2:31.49 (32.15)     3:04.93 (33.44)     3:37.94 (33.01)     4:10.53 (32.59)
        4:42.57 (32.04)     5:12.31 (29.74)                                        
 27 Schlehr, Matt             17 Countryside Y-OH               5:13.17  
                  26.64       56.49 (29.85)     1:27.36 (30.87)     1:58.67 (31.31)
        2:30.82 (32.15)     3:03.37 (32.55)     3:35.84 (32.47)     4:08.74 (32.90)
        4:41.61 (32.87)     5:13.17 (31.56)                                        
 28 Ruddock, Michael          17 Spire Lesd-LE                  5:40.11  
                  29.03     1:01.24 (32.21)     1:35.20 (33.96)     2:09.81 (34.61)
        2:44.51 (34.70)     3:19.65 (35.14)     3:53.49 (33.84)     4:28.46 (34.97)
        5:04.62 (36.16)     5:40.11 (35.49)                                        
 29 Ranck III, Charles        16 Spire Lesd-LE                  5:42.42  
                  29.38     1:01.88 (32.50)     1:35.52 (33.64)     2:09.79 (34.27)
        2:44.61 (34.82)     3:20.00 (35.39)     3:55.94 (35.94)     4:32.21 (36.27)
        5:08.19 (35.98)     5:42.42 (34.23)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 15:24.82        2002 John K Koehler - DR-OH, DR-OH             
Pool Records:   16:17.32   11/3/2012 Elias Homerin, St. Bonaventure            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Neal               15 Jcc Sailfish-AM               16:20.26  
                  26.32       54.83 (28.51)     1:23.83 (29.00)     1:53.20 (29.37)
        2:22.81 (29.61)     2:52.14 (29.33)     3:21.88 (29.74)     3:51.68 (29.80)
        4:21.54 (29.86)     4:51.29 (29.75)     5:20.89 (29.60)     5:50.72 (29.83)
        6:20.94 (30.22)     6:50.70 (29.76)     7:20.63 (29.93)     7:50.89 (30.26)
        8:21.19 (30.30)     8:51.30 (30.11)     9:21.45 (30.15)     9:51.73 (30.28)
       10:21.37 (29.64)    10:51.47 (30.10)    11:21.43 (29.96)    11:51.38 (29.95)
       12:21.41 (30.03)    12:51.38 (29.97)    13:21.55 (30.17)    13:51.64 (30.09)
       14:21.55 (29.91)    14:51.62 (30.07)    15:21.99 (30.37)    15:52.05 (30.06)
       16:20.26 (28.21)
  2 Lippert, Mark             16 Solon Stars-LE                16:36.73  
                  26.79       56.29 (29.50)     1:26.68 (30.39)     1:57.02 (30.34)
        2:27.68 (30.66)     2:58.20 (30.52)     3:28.78 (30.58)     3:59.39 (30.61)
        4:30.36 (30.97)     5:00.97 (30.61)     5:31.72 (30.75)     6:02.48 (30.76)
        6:33.33 (30.85)     7:04.05 (30.72)     7:34.53 (30.48)     8:04.99 (30.46)
        8:35.28 (30.29)     9:06.04 (30.76)     9:36.73 (30.69)    10:07.70 (30.97)
       10:38.38 (30.68)    11:09.18 (30.80)    11:39.50 (30.32)    12:09.82 (30.32)
       12:40.39 (30.57)    13:10.99 (30.60)    13:41.38 (30.39)    14:11.77 (30.39)
       14:42.31 (30.54)    15:12.34 (30.03)    15:42.11 (29.77)    16:10.68 (28.57)
       16:36.73 (26.05)
  3 George, Kevin             15 Countryside Y-OH              16:36.77  
                  25.98       55.00 (29.02)     1:24.53 (29.53)     1:54.03 (29.50)
        2:23.87 (29.84)     2:53.88 (30.01)     3:23.61 (29.73)     3:53.63 (30.02)
        4:24.00 (30.37)     4:54.08 (30.08)     5:24.46 (30.38)     5:54.80 (30.34)
        6:25.51 (30.71)     6:55.99 (30.48)     7:26.72 (30.73)     7:57.71 (30.99)
        8:28.40 (30.69)     8:59.76 (31.36)     9:30.75 (30.99)    10:01.44 (30.69)
       10:32.09 (30.65)    11:02.23 (30.14)    11:32.47 (30.24)    12:03.18 (30.71)
       12:34.07 (30.89)    13:05.26 (31.19)    13:36.12 (30.86)    14:06.86 (30.74)
       14:37.75 (30.89)    15:08.73 (30.98)    15:39.34 (30.61)    16:09.15 (29.81)
       16:36.77 (27.62)
  4 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI           16:42.78  
                  27.54       56.75 (29.21)     1:26.68 (29.93)     1:56.77 (30.09)
        2:26.70 (29.93)     2:56.46 (29.76)     3:26.18 (29.72)     3:55.98 (29.80)
        4:25.84 (29.86)     4:55.58 (29.74)     5:25.43 (29.85)     5:55.36 (29.93)
        6:25.54 (30.18)     6:55.78 (30.24)     7:26.26 (30.48)     7:56.87 (30.61)
        8:27.54 (30.67)     8:58.51 (30.97)     9:29.44 (30.93)    10:00.09 (30.65)
       10:30.99 (30.90)    11:02.03 (31.04)    11:33.01 (30.98)    12:03.95 (30.94)
       12:35.04 (31.09)    13:06.14 (31.10)    13:37.35 (31.21)    14:08.75 (31.40)
       14:39.70 (30.95)    15:10.80 (31.10)    15:41.84 (31.04)    16:12.69 (30.85)
       16:42.78 (30.09)
  5 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH              16:49.46  
                  26.73       55.65 (28.92)     1:25.40 (29.75)     1:55.29 (29.89)
        2:24.97 (29.68)     2:55.00 (30.03)     3:25.38 (30.38)     3:55.29 (29.91)
        4:25.85 (30.56)     4:56.25 (30.40)     5:26.51 (30.26)     5:57.10 (30.59)
        6:27.66 (30.56)     6:58.24 (30.58)     7:29.09 (30.85)     7:59.72 (30.63)
        8:30.48 (30.76)     9:01.13 (30.65)     9:32.13 (31.00)    10:03.23 (31.10)
       10:34.10 (30.87)    11:05.21 (31.11)    11:36.31 (31.10)    12:07.45 (31.14)
       12:38.88 (31.43)    13:10.40 (31.52)    13:41.87 (31.47)    14:13.75 (31.88)
       14:45.44 (31.69)    15:16.84 (31.40)    15:48.19 (31.35)    16:19.17 (30.98)
       16:49.46 (30.29)
  6 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                    17:03.17  
                  27.36       57.95 (30.59)     1:29.16 (31.21)     2:00.19 (31.03)
        2:31.16 (30.97)     3:01.71 (30.55)     3:32.82 (31.11)     4:04.32 (31.50)
        4:35.67 (31.35)     5:06.81 (31.14)     5:38.00 (31.19)     6:09.34 (31.34)
        6:40.84 (31.50)     7:12.12 (31.28)     7:43.05 (30.93)     8:14.35 (31.30)
        8:45.94 (31.59)     9:17.14 (31.20)     9:48.42 (31.28)    10:20.24 (31.82)
       10:51.66 (31.42)    11:23.08 (31.42)    11:53.94 (30.86)    12:25.05 (31.11)
       12:56.16 (31.11)    13:27.36 (31.20)    13:58.39 (31.03)    14:29.36 (30.97)
       15:00.17 (30.81)    15:31.23 (31.06)    16:02.08 (30.85)    16:33.23 (31.15)
       17:03.17 (29.94)
  7 Tomko, John               18 Hubbard-LE                    17:05.75  
                  26.11       54.69 (28.58)     1:24.26 (29.57)     1:54.67 (30.41)
        2:25.41 (30.74)     2:56.30 (30.89)     3:27.39 (31.09)     3:58.19 (30.80)
        4:29.33 (31.14)     5:00.73 (31.40)     5:32.32 (31.59)     6:03.39 (31.07)
        6:34.74 (31.35)     7:06.04 (31.30)     7:37.51 (31.47)     8:09.14 (31.63)
        8:40.58 (31.44)     9:12.25 (31.67)     9:43.61 (31.36)    10:15.35 (31.74)
       10:46.83 (31.48)    11:18.48 (31.65)    11:50.13 (31.65)    12:21.74 (31.61)
       12:53.69 (31.95)    13:25.37 (31.68)    13:57.23 (31.86)    14:29.23 (32.00)
       15:01.06 (31.83)    15:33.20 (32.14)    16:05.33 (32.13)    16:36.62 (31.29)
       17:05.75 (29.13)
  8 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                 17:06.95  
                  26.67       56.47 (29.80)     1:26.79 (30.32)     1:57.34 (30.55)
        2:28.39 (31.05)     2:59.39 (31.00)     3:30.59 (31.20)     4:01.79 (31.20)
        4:32.93 (31.14)     5:04.18 (31.25)     5:35.36 (31.18)     6:06.74 (31.38)
        6:38.05 (31.31)     7:09.44 (31.39)     7:40.89 (31.45)     8:12.59 (31.70)
        8:43.93 (31.34)     9:15.67 (31.74)     9:47.19 (31.52)    10:18.60 (31.41)
       10:50.25 (31.65)    11:21.96 (31.71)    11:53.39 (31.43)    12:24.96 (31.57)
       12:56.54 (31.58)    13:28.17 (31.63)    13:59.79 (31.62)    14:31.23 (31.44)
       15:02.56 (31.33)    15:34.19 (31.63)    16:05.59 (31.40)    16:36.92 (31.33)
       17:06.95 (30.03)
  9 Beyerl, Austin            14 Jcc Sailfish-AM               17:08.31  
                  28.56       59.49 (30.93)     1:30.82 (31.33)     2:02.23 (31.41)
        2:33.53 (31.30)     3:05.89 (32.36)     3:37.21 (31.32)     4:08.70 (31.49)
        4:40.23 (31.53)     5:11.64 (31.41)     5:43.52 (31.88)     6:15.41 (31.89)
        6:47.31 (31.90)     7:18.72 (31.41)     7:50.62 (31.90)     8:22.09 (31.47)
        8:53.63 (31.54)     9:25.77 (32.14)     9:56.99 (31.22)    10:27.90 (30.91)
       10:58.97 (31.07)    11:30.21 (31.24)    12:01.08 (30.87)    12:32.36 (31.28)
       13:03.50 (31.14)    13:34.78 (31.28)    14:05.21 (30.43)    14:36.40 (31.19)
       15:07.83 (31.43)    15:38.89 (31.06)    16:09.23 (30.34)    16:40.21 (30.98)
       17:08.31 (28.10)
 10 Schmidt, Brody            15 Chartiers Valley-AM           17:14.25  
                  27.82       58.46 (30.64)     1:30.03 (31.57)     2:01.79 (31.76)
        2:33.61 (31.82)     3:05.47 (31.86)     3:37.23 (31.76)     4:09.00 (31.77)
        4:40.90 (31.90)     5:12.25 (31.35)     5:43.67 (31.42)     6:15.43 (31.76)
        6:47.15 (31.72)     7:18.89 (31.74)     7:50.52 (31.63)     8:22.21 (31.69)
        8:53.78 (31.57)     9:25.42 (31.64)     9:56.81 (31.39)    10:28.18 (31.37)
       10:59.52 (31.34)    11:30.67 (31.15)    12:02.74 (32.07)    12:34.05 (31.31)
       13:05.40 (31.35)    13:36.41 (31.01)    14:07.58 (31.17)    14:38.74 (31.16)
       15:09.90 (31.16)    15:41.21 (31.31)    16:12.59 (31.38)    16:43.98 (31.39)
       17:14.25 (30.27)
 11 Olivier, Patrick          15 Ridgewood Y-LE                17:18.97  
                  28.53       59.37 (30.84)     1:31.05 (31.68)     2:02.64 (31.59)
        2:34.40 (31.76)     3:06.38 (31.98)     3:38.29 (31.91)     4:09.94 (31.65)
        4:41.55 (31.61)     5:13.05 (31.50)     5:44.68 (31.63)     6:16.28 (31.60)
        6:47.71 (31.43)     7:19.24 (31.53)     7:50.99 (31.75)     8:22.66 (31.67)
        8:54.22 (31.56)     9:25.76 (31.54)     9:57.07 (31.31)    10:28.57 (31.50)
       10:59.93 (31.36)    11:31.15 (31.22)    12:02.66 (31.51)    12:34.33 (31.67)
       13:06.09 (31.76)    13:37.49 (31.40)    14:08.97 (31.48)    14:40.71 (31.74)
       15:12.56 (31.85)    15:44.48 (31.92)    16:16.20 (31.72)    16:47.89 (31.69)
       17:18.97 (31.08)
 12 Worobetz, Tory            16 Countryside Y-OH              17:19.68  
                  26.48       55.67 (29.19)     1:25.80 (30.13)     1:56.74 (30.94)
        2:27.50 (30.76)     2:58.69 (31.19)     3:30.05 (31.36)     4:01.78 (31.73)
        4:33.49 (31.71)     5:04.82 (31.33)     5:36.76 (31.94)     6:08.47 (31.71)
        6:40.19 (31.72)     7:11.46 (31.27)     7:43.01 (31.55)     8:15.24 (32.23)
        8:46.75 (31.51)     9:17.32 (30.57)     9:49.06 (31.74)    10:21.34 (32.28)
       10:53.90 (32.56)    11:26.09 (32.19)    11:59.03 (32.94)    12:31.41 (32.38)
       13:03.88 (32.47)    13:36.08 (32.20)    14:07.00 (30.92)    14:39.19 (32.19)
       15:11.56 (32.37)    15:43.97 (32.41)    16:16.00 (32.03)    16:48.11 (32.11)
       17:19.68 (31.57)
 13 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH              17:35.15  
                  25.98       55.73 (29.75)     1:26.10 (30.37)     1:56.57 (30.47)
        2:27.80 (31.23)     2:59.08 (31.28)     3:30.55 (31.47)     4:02.22 (31.67)
        4:33.74 (31.52)     5:05.38 (31.64)     5:37.27 (31.89)     6:08.71 (31.44)
        6:41.08 (32.37)     7:13.57 (32.49)     7:46.31 (32.74)     8:19.85 (33.54)
        8:53.11 (33.26)     9:27.04 (33.93)     9:59.99 (32.95)    10:32.98 (32.99)
       11:05.51 (32.53)    11:37.79 (32.28)    12:10.61 (32.82)    12:43.26 (32.65)
       13:16.20 (32.94)    13:48.81 (32.61)    14:21.20 (32.39)    14:53.72 (32.52)
       15:26.68 (32.96)    15:59.11 (32.43)    16:31.70 (32.59)    17:04.08 (32.38)
       17:35.15 (31.07)
 14 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                 17:36.42  
                  27.77       58.46 (30.69)     1:29.56 (31.10)     2:00.55 (30.99)
        2:32.23 (31.68)     3:03.40 (31.17)     3:35.09 (31.69)     4:06.78 (31.69)
        4:38.82 (32.04)     5:11.13 (32.31)     5:43.42 (32.29)     6:16.06 (32.64)
        6:48.49 (32.43)     7:20.81 (32.32)     7:53.36 (32.55)     8:25.89 (32.53)
        8:58.53 (32.64)     9:31.03 (32.50)    10:03.79 (32.76)    10:36.26 (32.47)
       11:08.97 (32.71)    11:41.10 (32.13)    12:13.82 (32.72)    12:46.09 (32.27)
       13:18.69 (32.60)    13:50.68 (31.99)    14:23.87 (33.19)    14:55.86 (31.99)
       15:27.92 (32.06)    16:00.52 (32.60)    16:32.86 (32.34)    17:05.00 (32.14)
       17:36.42 (31.42)
 15 Rakovec, Matthew          13 Spire Lesd-LE                 17:38.69  
                  27.51       57.92 (30.41)     1:29.36 (31.44)     2:00.89 (31.53)
        2:32.57 (31.68)     3:04.49 (31.92)     3:36.56 (32.07)     4:08.45 (31.89)
        4:40.64 (32.19)     5:12.95 (32.31)     5:45.05 (32.10)     6:17.13 (32.08)
        6:49.37 (32.24)     7:21.66 (32.29)     7:54.10 (32.44)     8:26.79 (32.69)
        8:59.58 (32.79)     9:32.23 (32.65)    10:04.48 (32.25)    10:37.07 (32.59)
       11:09.36 (32.29)    11:42.31 (32.95)    12:15.01 (32.70)    12:47.29 (32.28)
       13:20.29 (33.00)    13:52.81 (32.52)    14:25.69 (32.88)    14:58.65 (32.96)
       15:31.28 (32.63)    16:03.82 (32.54)    16:36.00 (32.18)    17:08.03 (32.03)
       17:38.69 (30.66)
 16 Bates, David              14 B3-LE                         17:39.52  
                  27.07       57.41 (30.34)     1:28.50 (31.09)     2:00.30 (31.80)
        2:32.07 (31.77)     3:04.29 (32.22)     3:36.41 (32.12)     4:08.47 (32.06)
        4:40.73 (32.26)     5:13.50 (32.77)     5:45.93 (32.43)     6:18.79 (32.86)
        6:51.64 (32.85)     7:24.37 (32.73)     7:57.76 (33.39)     8:30.22 (32.46)
        9:02.96 (32.74)     9:35.65 (32.69)    10:08.43 (32.78)    10:41.20 (32.77)
       11:13.44 (32.24)    11:45.74 (32.30)    12:18.58 (32.84)    12:51.47 (32.89)
       13:23.66 (32.19)    13:56.12 (32.46)    14:28.51 (32.39)    15:01.23 (32.72)
       15:33.60 (32.37)    16:06.43 (32.83)    16:38.59 (32.16)    17:10.01 (31.42)
       17:39.52 (29.51)
 17 Ruszaj, Marc              17 Star Swimming-NI              17:42.23  
                  28.08       58.90 (30.82)     1:30.38 (31.48)     2:02.14 (31.76)
        2:34.21 (32.07)     3:06.39 (32.18)     3:38.43 (32.04)     4:10.75 (32.32)
        4:42.93 (32.18)     5:15.28 (32.35)     5:47.60 (32.32)     6:19.87 (32.27)
        6:52.18 (32.31)     7:24.92 (32.74)     7:57.45 (32.53)     8:29.90 (32.45)
        9:02.19 (32.29)     9:34.56 (32.37)    10:07.30 (32.74)    10:39.60 (32.30)
       11:12.51 (32.91)    11:45.16 (32.65)    12:17.70 (32.54)    12:50.42 (32.72)
       13:22.95 (32.53)    13:55.48 (32.53)    14:28.24 (32.76)    15:01.00 (32.76)
       15:33.79 (32.79)    16:06.26 (32.47)    16:38.82 (32.56)    17:10.82 (32.00)
       17:42.23 (31.41)
 18 Martin, Connor            16 Peters Township-AM            17:46.12  
                  27.71       59.15 (31.44)     1:30.83 (31.68)     2:02.98 (32.15)
        2:35.15 (32.17)     3:07.41 (32.26)     3:39.87 (32.46)     4:12.33 (32.46)
        4:44.71 (32.38)     5:17.32 (32.61)     5:49.79 (32.47)     6:22.29 (32.50)
        6:55.40 (33.11)     7:28.09 (32.69)     8:00.71 (32.62)     8:33.46 (32.75)
        9:06.33 (32.87)     9:39.39 (33.06)    10:12.22 (32.83)    10:45.22 (33.00)
       11:17.74 (32.52)    11:50.45 (32.71)    12:22.80 (32.35)    12:55.45 (32.65)
       13:28.21 (32.76)    14:00.88 (32.67)    14:33.56 (32.68)    15:05.89 (32.33)
       15:38.26 (32.37)    16:10.85 (32.59)    16:43.38 (32.53)    17:15.55 (32.17)
       17:46.12 (30.57)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.91        2010 Steven Zimmerman CY-OH, Countryside Y-OH     
Pool Records:   50.59  11/17/2012 Andrew Appleby, Tiger Sharks                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE        52.07      50.59  
                  24.45       50.59 (26.14)                                        
  2 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM     51.61      50.71  
                  24.53       50.71 (26.18)                                        
  3 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM         52.74      51.84  
                  25.11       51.84 (26.73)                                        
  4 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM     52.92      52.33  
                  25.69       52.33 (26.64)                                        
  5 Suriano, Rodrigo          19 Spire Lesd-LE          54.22      52.58  
                  25.55       52.58 (27.03)                                        
  6 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM           52.46      52.59  
                  25.18       52.59 (27.41)                                        
  7 Misak, Zach               17 Bethel Park-AM         53.78      53.23  
                  26.05       53.23 (27.18)                                        
  8 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM       54.50      53.63  
                  26.53       53.63 (27.10)                                        
  9 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM     54.57      54.11  
                  26.30       54.11 (27.81)                                        
 10 Szymczak, Christopher     15 Farmington Y-MI        54.64      54.20  
                  26.25       54.20 (27.95)                                        
B - Final
 11 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM         55.44      53.60  
                  25.99       53.60 (27.61)                                        
 12 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE         54.85      54.16  
                  26.18       54.16 (27.98)                                        
 13 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE          54.91      54.28  
                  26.47       54.28 (27.81)                                        
 14 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM     54.73      54.50  
                  26.69       54.50 (27.81)                                        
 15 Hren, Derek               18 Marlins-LE             55.09      54.55  
                  26.47       54.55 (28.08)                                        
 16 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH       55.36      54.57  
                  26.48       54.57 (28.09)                                        
 17 Reilman, Joey             15 Firestone-LE           54.90      54.88  
                  26.76       54.88 (28.12)                                        
 18 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                 55.62      55.06  
                  26.88       55.06 (28.18)                                        
 19 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM      55.35      55.23  
                  27.24       55.23 (27.99)                                        
 20 Graesser, Garrett         19 Utitans-NI             55.63      56.15  
                  26.81       56.15 (29.34)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.91        2010 Steven Zimmerman CY-OH, Countryside Y-OH     
Pool Records:   50.59  11/17/2012 Andrew Appleby, Tiger Sharks                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM                51.61  
                  25.32       51.61 (26.29)                                        
  2 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE                   52.07  
                  25.15       52.07 (26.92)                                        
  3 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM                      52.46  
                  24.97       52.46 (27.49)                                        
  4 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM                    52.74  
                  25.64       52.74 (27.10)                                        
  5 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM                52.92  
                  25.73       52.92 (27.19)                                        
  6 Misak, Zach               17 Bethel Park-AM                    53.78  
                  26.14       53.78 (27.64)                                        
  7 Suriano, Rodrigo          19 Spire Lesd-LE                     54.22  
                  26.23       54.22 (27.99)                                        
  8 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM                  54.50  
                  26.94       54.50 (27.56)                                        
  9 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM                54.57  
                  26.57       54.57 (28.00)                                        
 10 Szymczak, Christopher     15 Farmington Y-MI                   54.64  
                  26.47       54.64 (28.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM                54.73  
                  27.07       54.73 (27.66)                                        
 12 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE                    54.85  
                  26.68       54.85 (28.17)                                        
 13 Reilman, Joey             15 Firestone-LE                      54.90  
                  27.03       54.90 (27.87)                                        
 14 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE                     54.91  
                  26.87       54.91 (28.04)                                        
 15 Hren, Derek               18 Marlins-LE                        55.09  
                  26.59       55.09 (28.50)                                        
 16 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM                 55.35  
                  27.36       55.35 (27.99)                                        
 17 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH                  55.36  
                  27.09       55.36 (28.27)                                        
 18 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM                    55.44  
                  26.78       55.44 (28.66)                                        
 19 Carson, Ryan              17 Solon Stars-LE                    55.57  
                  27.18       55.57 (28.39)                                        
 20 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                            55.62  
                  27.12       55.62 (28.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Graesser, Garrett         19 Utitans-NI                        55.63  
                  26.82       55.63 (28.81)                                        
 22 Dickman, Paul             17 Countryside Y-OH                  55.71  
                  27.51       55.71 (28.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH                  55.87  
                  26.74       55.87 (29.13)                                        
 24 Brady, Connor             16 Penguin Swimming-LE               56.14  
                  27.11       56.14 (29.03)                                        
 25 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                   56.27  
                  27.59       56.27 (28.68)                                        
 26 Jankowski, John           17 Jcc Sailfish-AM                   56.38  
                  27.18       56.38 (29.20)                                        
 27 McCauley, William         17 Star Swimming-NI                  56.53  
                  27.65       56.53 (28.88)                                        
 28 Bailey, Ryan              18 Penguin Swimming-LE               56.59  
                  26.91       56.59 (29.68)                                        
 28 Dickman, Tim              15 Countryside Y-OH                  56.59  
                  27.31       56.59 (29.28)                                        
 30 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM                56.71  
                  27.91       56.71 (28.80)                                        
 31 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE                    56.73  
                  27.96       56.73 (28.77)                                        
 32 Hutcheson, Ryan           18 Hudson Heat-LE                    56.79  
                  27.48       56.79 (29.31)                                        
 33 Simpson, Ian              17 SwimStrong-LE                     57.02  
                  27.53       57.02 (29.49)                                        
 34 Montalto, Anthony         15 Fox Chapel-AM                     57.11  
                  27.58       57.11 (29.53)                                        
 35 Pepka, Nolan              16 Cavalier SC-AM                    57.13  
                  27.59       57.13 (29.54)                                        
 36 Christian, Nathan         16 Spire Lesd-LE                     57.39  
                  27.74       57.39 (29.65)                                        
 37 Koloseike, Jimmy          15 Countryside Y-OH                  57.55  
                  27.82       57.55 (29.73)                                        
 38 Marlin, Christopher       17 Spire Lesd-LE                     57.91  
                  27.88       57.91 (30.03)                                        
 39 Tavoletti, Vinny          16 Bethel Park-AM                    57.97  
                  28.07       57.97 (29.90)                                        
 40 Sawyer, Samuel            15 Tonawanda Titans-NI               58.00  
                  28.23       58.00 (29.77)                                        
 41 Delventhal, Mitch         17 SwimStrong-LE                     58.01  
                  27.49       58.01 (30.52)                                        
 42 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI                  58.02  
                  27.70       58.02 (30.32)                                        
 43 Marn, Stephen             15 Millcreek-AM                      58.11  
                  28.62       58.11 (29.49)                                        
 44 MacDonald, Colin          15 Allegheny North-AM                58.17  
                  28.49       58.17 (29.68)                                        
 45 Clampffer, Cole           15 Hudson Heat-LE                    58.28  
                  28.30       58.28 (29.98)                                        
 46 Wright, Chad              16 Un-Le-LE                          58.34  
                  28.56       58.34 (29.78)                                        
 47 Bridges, Brandon          17 Butler Y-AM                       58.42  
                  28.51       58.42 (29.91)                                        
 48 Fritschi, Christopher     17 Town Wreckers-NI                  58.51  
                  27.94       58.51 (30.57)                                        
 49 Pierce, Dan               34 Millcreek-AM                      58.59  
                  28.52       58.59 (30.07)                                        
 50 Ostrowski, Carter         15 SwimStrong-LE                     58.75  
                  27.91       58.75 (30.84)                                        
 51 Patterson, Mark           16 Norwin Aqua-AM                    58.93  
                  28.80       58.93 (30.13)                                        
 52 Graham IV, BJ             16 Wooster-LE                        59.06  
                  27.54       59.06 (31.52)                                        
 53 Hilton, Mark              17 Tonawanda Titans-NI               59.12  
                  28.83       59.12 (30.29)                                        
 54 Watson, Tyler             16 Un-Le-LE                          59.13  
                  28.13       59.13 (31.00)                                        
 55 Lamorgese, Alexander      17 Lake Shore-LE                     59.16  
                  29.15       59.16 (30.01)                                        
 56 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                        59.33  
                  28.75       59.33 (30.58)                                        
 57 German, Jack              16 Countryside Y-OH                  59.36  
                  28.02       59.36 (31.34)                                        
 58 Narayanan, Nicki          16 Upper St. Clair-AM                59.46  
                  28.72       59.46 (30.74)                                        
 59 Brown, Peyton             16 Hudson Heat-LE                    59.49  
                  28.62       59.49 (30.87)                                        
 60 Moffa, Doni               16 Hudson Heat-LE                    59.53  
                  28.93       59.53 (30.60)                                        
 60 Beal, Seth                18 Spire Lesd-LE                     59.53  
                  29.29       59.53 (30.24)                                        
 62 Turnbull, Will            15 Tiger Sharks-LE                   59.62  
                  29.22       59.62 (30.40)                                        
 62 Kwalick, Matt             15 Chartiers Valley-AM               59.62  
                  29.25       59.62 (30.37)                                        
 64 Lersch, Patrick           15 Upper St. Clair-AM                59.84  
                  29.25       59.84 (30.59)                                        
 65 White, Baxter             16 Spire Lesd-LE                   1:00.06  
                  29.39     1:00.06 (30.67)                                        
 66 Novak, Nate               17 Upper St. Clair-AM              1:00.42  
                  29.69     1:00.42 (30.73)                                        
 67 Kahmann, Robert           17 Countryside Y-OH                1:00.71  
                  29.52     1:00.71 (31.19)                                        
 68 Van Remmen, Joshua        17 Star Swimming-NI                1:00.75  
                  29.64     1:00.75 (31.11)                                        
 69 Pokornowski, James        16 Tonawanda Titans-NI             1:00.91  
                  29.90     1:00.91 (31.01)                                        
 70 Stahara, Mitch            16 Bethel Park-AM                  1:00.95  
                  29.87     1:00.95 (31.08)                                        
 71 Slabe, Matt               15 Countryside Y-OH                1:00.97  
                  30.24     1:00.97 (30.73)                                        
 72 Ruszaj, Marc              17 Star Swimming-NI                1:01.03  
                  30.22     1:01.03 (30.81)                                        
 73 Weber, Chase              15 Farmington Y-MI                 1:01.07  
                  29.44     1:01.07 (31.63)                                        
 74 Thase, Doug               17 Bethel Park-AM                  1:01.18  
                  30.52     1:01.18 (30.66)                                        
 74 Snyder, Dan               17 Bethel Park-AM                  1:01.18  
                  29.96     1:01.18 (31.22)                                        
 76 Stankivicz, Samuel        15 Lake Shore-LE                   1:01.29  
                  29.30     1:01.29 (31.99)                                        
 77 Mendez, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                 1:01.37  
                  29.98     1:01.37 (31.39)                                        
 78 Frank, Eric               17 Bethel Park-AM                  1:01.75  
                  29.97     1:01.75 (31.78)                                        
 79 Nowicki, Devon            15 Liquid Lightning-MI             1:02.55  
                  30.35     1:02.55 (32.20)                                        
 80 Steffey, Max              15 Spire Lesd-LE                   1:03.28  
                  30.84     1:03.28 (32.44)                                        
 81 Ranck III, Charles        16 Spire Lesd-LE                   1:03.80  
                  31.15     1:03.80 (32.65)                                        
 82 Remen, Matt               16 Lancers-LE                      1:03.81  
                  30.82     1:03.81 (32.99)                                        
 83 Gomes, Miguel             16 Hudson Heat-LE                  1:03.84  
                  31.44     1:03.84 (32.40)                                        
 84 Novak, Brandon            13 Upper St. Clair-AM              1:06.08  
                  32.00     1:06.08 (34.08)                                        
 -- Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE                        DQ  
                  26.43          DQ (27.50)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.94        2010 Steven Zimmerman CY-OH, Countryside Y-OH   
Pool Records:   1:50.33  11/18/2012 Austin Quinn, SPIRE LESD                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE                  1:50.33  
                  26.74       55.29 (28.55)     1:23.01 (27.72)     1:50.33 (27.32)
  2 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE                1:53.34  
                  26.88       55.77 (28.89)     1:24.92 (29.15)     1:53.34 (28.42)
  3 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM             1:55.85  
                  27.11       56.58 (29.47)     1:26.56 (29.98)     1:55.85 (29.29)
  4 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE                  1:57.16  
                  27.37       57.01 (29.64)     1:27.13 (30.12)     1:57.16 (30.03)
  5 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM              1:57.42  
                  28.06       57.61 (29.55)     1:27.85 (30.24)     1:57.42 (29.57)
  6 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM               1:58.16  
                  27.93       57.75 (29.82)     1:27.98 (30.23)     1:58.16 (30.18)
  7 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE                 1:58.77  
                  27.82       58.45 (30.63)     1:29.19 (30.74)     1:58.77 (29.58)
  8 Szymczak, Christopher     15 Farmington Y-MI                1:58.92  
                  27.71       57.78 (30.07)     1:28.65 (30.87)     1:58.92 (30.27)
  9 Reilman, Joey             15 Firestone-LE                   1:59.99  
                  28.11       58.31 (30.20)     1:29.24 (30.93)     1:59.99 (30.75)
 10 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI            2:00.26  
                  28.72       58.38 (29.66)     1:28.94 (30.56)     2:00.26 (31.32)
 11 Pichette, Mike            15 SwimStrong-LE                  2:00.60  
                  28.01       58.71 (30.70)     1:29.82 (31.11)     2:00.60 (30.78)
 12 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM             2:01.04  
                  28.85       59.54 (30.69)     1:30.77 (31.23)     2:01.04 (30.27)
 13 Worobetz, Noah            15 Countryside Y-OH               2:01.38  
                  28.36       58.50 (30.14)     1:29.99 (31.49)     2:01.38 (31.39)
 14 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM                   2:01.78  
                  29.57     1:00.40 (30.83)     1:31.51 (31.11)     2:01.78 (30.27)
 15 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM             2:02.10  
                  28.77     1:00.05 (31.28)     1:31.67 (31.62)     2:02.10 (30.43)
 16 Brady, Connor             16 Penguin Swimming-LE            2:03.72  
                  28.55     1:00.02 (31.47)     1:32.96 (32.94)     2:03.72 (30.76)
 17 Koloseike, Jimmy          15 Countryside Y-OH               2:03.81  
                  29.45     1:00.43 (30.98)     1:31.57 (31.14)     2:03.81 (32.24)
 18 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM                 2:04.22  
                  28.86     1:00.25 (31.39)     1:32.24 (31.99)     2:04.22 (31.98)
 19 Hsiung, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                2:04.97  
                  30.35     1:02.00 (31.65)     1:33.89 (31.89)     2:04.97 (31.08)
 20 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                     2:05.08  
                  29.43     1:01.05 (31.62)     1:33.19 (32.14)     2:05.08 (31.89)
 21 Sawyer, Samuel            15 Tonawanda Titans-NI            2:05.12  
                  29.63     1:01.36 (31.73)     1:33.58 (32.22)     2:05.12 (31.54)
 22 Dickman, Tim              15 Countryside Y-OH               2:05.79  
                  28.78     1:00.09 (31.31)     1:32.90 (32.81)     2:05.79 (32.89)
 23 Kwalick, Matt             15 Chartiers Valley-AM            2:05.89  
                  30.04     1:01.89 (31.85)     1:34.48 (32.59)     2:05.89 (31.41)
 24 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI               2:06.30  
                  29.56     1:01.85 (32.29)     1:34.44 (32.59)     2:06.30 (31.86)
 25 Patterson, Mark           16 Norwin Aqua-AM                 2:06.96  
                  29.71     1:01.80 (32.09)     1:34.52 (32.72)     2:06.96 (32.44)
 26 Clampffer, Cole           15 Hudson Heat-LE                 2:07.22  
                  29.71     1:02.01 (32.30)     1:34.95 (32.94)     2:07.22 (32.27)
 27 Graesser, Garrett         19 Utitans-NI                     2:07.64  
                  29.65     1:01.78 (32.13)     1:34.98 (33.20)     2:07.64 (32.66)
 28 Tavoletti, Vinny          16 Bethel Park-AM                 2:07.69  
                  29.73     1:02.37 (32.64)     1:35.42 (33.05)     2:07.69 (32.27)
 29 Jankowski, John           17 Jcc Sailfish-AM                2:07.98  
                  29.68     1:02.48 (32.80)     1:35.63 (33.15)     2:07.98 (32.35)
 30 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE                 2:08.10  
                  31.01     1:03.58 (32.57)     1:36.85 (33.27)     2:08.10 (31.25)
 31 Beal, Seth                18 Spire Lesd-LE                  2:08.13  
                  30.40     1:03.07 (32.67)     1:35.91 (32.84)     2:08.13 (32.22)
 32 Thase, Doug               17 Bethel Park-AM                 2:08.36  
                  30.46     1:02.49 (32.03)     1:36.00 (33.51)     2:08.36 (32.36)
 33 Pokornowski, James        16 Tonawanda Titans-NI            2:08.70  
                  30.98     1:03.00 (32.02)     1:35.74 (32.74)     2:08.70 (32.96)
 34 Ruszaj, Marc              17 Star Swimming-NI               2:08.91  
                  30.67     1:03.28 (32.61)     1:36.30 (33.02)     2:08.91 (32.61)
 35 MacDonald, Colin          15 Allegheny North-AM             2:09.24  
                  30.52     1:03.01 (32.49)     1:36.61 (33.60)     2:09.24 (32.63)
 36 Montalto, Anthony         15 Fox Chapel-AM                  2:09.37  
                  30.01     1:03.00 (32.99)     1:36.84 (33.84)     2:09.37 (32.53)
 37 Turnbull, Will            15 Tiger Sharks-LE                2:10.17  
                  31.46     1:04.59 (33.13)     1:37.80 (33.21)     2:10.17 (32.37)
 38 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                         2:11.57  
                  30.77     1:03.64 (32.87)     1:37.74 (34.10)     2:11.57 (33.83)
 39 Suriano, Rodrigo          19 Spire Lesd-LE                  2:12.45  
                  29.07     1:02.66 (33.59)     1:37.66 (35.00)     2:12.45 (34.79)
 40 Wang, Joshua              16 USC-LE                         2:12.55  
                  30.35     1:03.46 (33.11)     1:37.74 (34.28)     2:12.55 (34.81)
 41 Weber, Chase              15 Farmington Y-MI                2:12.92  
                  30.10     1:03.16 (33.06)     1:38.03 (34.87)     2:12.92 (34.89)
 42 Stahara, Mitch            16 Bethel Park-AM                 2:13.39  
                  31.65     1:05.35 (33.70)     1:40.16 (34.81)     2:13.39 (33.23)
 43 Fritschi, Christopher     17 Town Wreckers-NI               2:13.48  
                  30.27     1:03.60 (33.33)     1:38.37 (34.77)     2:13.48 (35.11)
 44 Bridges, Brandon          17 Butler Y-AM                    2:13.59  
                  29.81     1:02.13 (32.32)     1:40.13 (38.00)     2:13.59 (33.46)
 45 Moffa, Doni               16 Hudson Heat-LE                 2:14.85  
                  32.17     1:05.85 (33.68)     1:40.64 (34.79)     2:14.85 (34.21)
 46 Novak, Nate               17 Upper St. Clair-AM             2:15.05  
                  32.94     1:06.60 (33.66)     1:40.86 (34.26)     2:15.05 (34.19)
 47 German, Jack              16 Countryside Y-OH               2:15.65  
                  30.64     1:05.25 (34.61)     1:40.62 (35.37)     2:15.65 (35.03)
 48 Berkley, Daniel           17 Hudson Heat-LE                 2:16.75  
                  33.02     1:07.62 (34.60)     1:42.74 (35.12)     2:16.75 (34.01)
 49 Kondratiev, Michael       15 Un-Le-LE                       2:16.82  
                  32.74     1:07.59 (34.85)     1:42.55 (34.96)     2:16.82 (34.27)
 50 Dickman, Paul             17 Countryside Y-OH               2:18.14  
                  34.43     1:09.46 (35.03)     1:44.38 (34.92)     2:18.14 (33.76)
 51 Gomes, Miguel             16 Hudson Heat-LE                 2:19.30  
                  33.53     1:08.60 (35.07)     1:44.28 (35.68)     2:19.30 (35.02)
 -- Mendez, Ben               16 Jcc Sailfish-AM                     DQ  
                  30.48     1:03.37 (32.89)     1:37.55 (34.18)          DQ (34.60)
 -- Wright, Chad              16 Un-Le-LE                            DQ  
                  28.81       59.91 (31.10)     1:31.47 (31.56)          DQ (31.07)
 -- Snyder, Dan               17 Bethel Park-AM                      DQ  
                  31.69     1:05.08 (33.39)     1:40.09 (35.01)          DQ (33.68)
 
Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
Pool Records:   57.99   11/3/2012 Johna Roth, LaSalle Universi                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Henry, Dylan              13 Firestone-LE                   1:20.16  
                  35.87     1:20.16 (44.29)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.56        2009 Dave Montgomery - JCCS-AM, JCCS-AM           
Pool Records:   57.89  11/18/2012 Ross Palazzo, Hudson HEAT                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE                   57.89  
                  27.39       57.89 (30.50)                                        
  2 Goettler, Matthew         18 ULESD-LE                         58.50  
                  27.16       58.50 (31.34)                                        
  3 Hren, Derek               18 Marlins-LE                       58.53  
                  27.55       58.53 (30.98)                                        
  4 Ryan, Will                17 Lake Shore-LE                    59.46  
                  28.13       59.46 (31.33)                                        
  5 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                1:00.36  
                  28.48     1:00.36 (31.88)                                        
  6 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM                1:00.41  
                  28.54     1:00.41 (31.87)                                        
  7 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM             1:00.62  
                  28.56     1:00.62 (32.06)                                        
  8 Nowicki, Devon            15 Liquid Lightning-MI            1:00.69  
                  28.20     1:00.69 (32.49)                                        
  9 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM             1:01.11  
                  28.21     1:01.11 (32.90)                                        
 10 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM                  1:01.51  
                  29.91     1:01.51 (31.60)                                        
 11 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI                1:01.65  
                  28.68     1:01.65 (32.97)                                        
 12 Steehler, Andrew          18 Millcreek-AM                   1:01.73  
                  28.71     1:01.73 (33.02)                                        
 13 Grimm, Harrison           18 Unittany Lions-MA              1:02.02  
                  29.01     1:02.02 (33.01)                                        
 14 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI            1:02.19  
                  29.25     1:02.19 (32.94)                                        
 15 Maholage, Dale            17 Franklin Area-AM               1:02.23  
                  28.91     1:02.23 (33.32)                                        
 16 Bressler, Kevin           17 Vacationland-LE                1:02.32  
                  29.28     1:02.32 (33.04)                                        
 17 Spiro, Elijah             16 Solon Stars-LE                 1:02.33  
                  29.70     1:02.33 (32.63)                                        
 18 Mackowski, JJ             17 Erie Aquatics-AM               1:02.58  
                  29.70     1:02.58 (32.88)                                        
 19 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI               1:02.59  
                  29.45     1:02.59 (33.14)                                        
 20 Guo, Christopher          15 Solon Stars-LE                 1:03.21  
                  30.19     1:03.21 (33.02)                                        
 21 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH               1:03.30  
                  29.63     1:03.30 (33.67)                                        
 22 Sekowski, Tony            16 Fox Chapel-AM                  1:03.57  
                  30.12     1:03.57 (33.45)                                        
 23 Schlehr, Matt             17 Countryside Y-OH               1:03.77  
                  30.11     1:03.77 (33.66)                                        
 24 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM                 1:04.52  
                  31.08     1:04.52 (33.44)                                        
 25 Krueger, Will             18 Countryside Y-OH               1:04.74  
                  30.75     1:04.74 (33.99)                                        
 26 Cummings, Chadd           15 Butler Y-AM                    1:04.96  
                  30.55     1:04.96 (34.41)                                        
 27 Vlahos, Eric              22 Tiger Sharks-LE                1:05.07  
                  30.61     1:05.07 (34.46)                                        
 28 Schmidt, Brody            15 Chartiers Valley-AM            1:05.61  
                  31.47     1:05.61 (34.14)                                        
 29 Westermeier, Christian    17 Star Swimming-NI               1:05.74  
                  30.09     1:05.74 (35.65)                                        
 30 Dyer, Matthew             16 UFAST-LE                       1:05.84  
                  31.15     1:05.84 (34.69)                                        
 31 Kennedy, Jack             16 Farmington Y-MI                1:06.04  
                  31.20     1:06.04 (34.84)                                        
 32 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM                1:06.08  
                  31.00     1:06.08 (35.08)                                        
 33 Koloseike, Jimmy          15 Countryside Y-OH               1:06.22  
                  30.71     1:06.22 (35.51)                                        
 34 Brown, Peyton             16 Hudson Heat-LE                 1:06.26  
                  30.83     1:06.26 (35.43)                                        
 35 Beck, Mason               14 Lakewood-LE                    1:06.27  
                  31.81     1:06.27 (34.46)                                        
 36 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI               1:06.34  
                  31.45     1:06.34 (34.89)                                        
 37 Jankowski, John           17 Jcc Sailfish-AM                1:06.61  
                  31.35     1:06.61 (35.26)                                        
 38 Smith, Connor             16 Allegheny North-AM             1:07.07  
                  31.60     1:07.07 (35.47)                                        
 39 Pepka, Nolan              16 Cavalier SC-AM                 1:07.14  
                  31.52     1:07.14 (35.62)                                        
 40 Behm, Tyler               17 Hudson Heat-LE                 1:07.16  
                  32.01     1:07.16 (35.15)                                        
 41 Ambroziak, Adam           16 Hudson Heat-LE                 1:07.18  
                  32.27     1:07.18 (34.91)                                        
 42 Whitlock, Kenny           15 SwimStrong-LE                  1:07.48  
                  31.50     1:07.48 (35.98)                                        
 43 Ruddock, Michael          17 Spire Lesd-LE                  1:07.49  
                  31.78     1:07.49 (35.71)                                        
 44 Kanai, Alec               16 Moon Aqua Club-AM              1:07.66  
                  31.48     1:07.66 (36.18)                                        
 45 Tonti, Josh               16 Allegheny North-AM             1:07.97  
                  32.44     1:07.97 (35.53)                                        
 46 George, Luke              16 Ridgewood Y-LE                 1:08.05  
                  32.92     1:08.05 (35.13)                                        
 47 Preston, Jeremy           17 Spire Lesd-LE                  1:08.09  
                  32.02     1:08.09 (36.07)                                        
 48 Johnson, Ryan             16 Hudson Heat-LE                 1:09.21  
                  32.70     1:09.21 (36.51)                                        
 49 Nincke, Griffin           15 Chartiers Valley-AM            1:09.46  
                  32.60     1:09.46 (36.86)                                        
 50 Lersch, Patrick           15 Upper St. Clair-AM             1:09.72  
                  33.16     1:09.72 (36.56)                                        
 51 Chamberlain, Josh         15 Chartiers Valley-AM            1:10.02  
                  33.40     1:10.02 (36.62)                                        
 52 Gregory, Norman           15 Stingrays-AM                   1:10.06  
 53 Crookshanks, Michael      16 Spire Lesd-LE                  1:10.32  
                  33.19     1:10.32 (37.13)                                        
 54 Liu, Kevin                14 Upper St. Clair-AM             1:11.48  
                  33.16     1:11.48 (38.32)                                        
 55 Thomas, Wyatt             17 Countryside Y-OH               1:11.86  
                  33.44     1:11.86 (38.42)                                        
 56 Jerry, Nate               15 Spire Lesd-LE                  1:13.01  
                  34.63     1:13.01 (38.38)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.34  11/17/2012 Ross Palazzo, Hudson HEAT                  
Pool Records:   2:03.34  11/17/2012 Ross Palazzo, Hudson HEAT                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE       2:11.02    2:03.34! 
                  27.66       58.92 (31.26)     1:30.51 (31.59)     2:03.34 (32.83)
  2 Goettler, Matthew         18 ULESD-LE             2:09.65    2:07.24  
                  28.19     1:00.15 (31.96)     1:33.23 (33.08)     2:07.24 (34.01)
  3 Ryan, Will                17 Lake Shore-LE        2:08.37    2:09.05  
                  28.65     1:00.95 (32.30)     1:36.00 (35.05)     2:09.05 (33.05)
  4 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM        2:12.57    2:10.57  
                  30.69     1:04.07 (33.38)     1:37.61 (33.54)     2:10.57 (32.96)
  4 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM   2:12.72    2:10.57  
                  29.18     1:02.37 (33.19)     1:36.64 (34.27)     2:10.57 (33.93)
  6 Hren, Derek               18 Marlins-LE           2:10.12    2:11.42  
                  28.33     1:00.80 (32.47)     1:35.15 (34.35)     2:11.42 (36.27)
  7 Bressler, Kevin           17 Vacationland-LE      2:15.38    2:12.67  
                  29.55     1:03.31 (33.76)     1:38.29 (34.98)     2:12.67 (34.38)
  8 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM      2:15.86    2:13.99  
                  29.60     1:03.83 (34.23)     1:39.48 (35.65)     2:13.99 (34.51)
  9 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM      2:13.02    2:14.69  
                  29.44     1:03.39 (33.95)     1:38.97 (35.58)     2:14.69 (35.72)
 10 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI      2:14.61    2:15.45  
                  30.16     1:04.21 (34.05)     1:39.55 (35.34)     2:15.45 (35.90)
B - Final
 11 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE        2:16.26    2:12.51  
                  29.75     1:03.37 (33.62)     1:37.65 (34.28)     2:12.51 (34.86)
 12 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM   2:18.08    2:13.70  
                  28.93     1:03.09 (34.16)     1:38.56 (35.47)     2:13.70 (35.14)
 13 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     2:16.44    2:15.26  
                  30.35     1:04.33 (33.98)     1:39.60 (35.27)     2:15.26 (35.66)
 14 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     2:16.53    2:15.36  
                  30.33     1:04.44 (34.11)     1:39.68 (35.24)     2:15.36 (35.68)
 15 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM       2:17.97    2:15.63  
                  31.05     1:05.94 (34.89)     1:41.04 (35.10)     2:15.63 (34.59)
 16 Grimm, Harrison           18 Unittany Lions-MA    2:16.96    2:17.49  
                  29.77     1:03.94 (34.17)     1:40.51 (36.57)     2:17.49 (36.98)
 17 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI  2:17.92    2:18.41  
                  30.46     1:04.51 (34.05)     1:40.50 (35.99)     2:18.41 (37.91)
 18 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH     2:18.84    2:19.23  
                  30.56     1:05.78 (35.22)     1:42.32 (36.54)     2:19.23 (36.91)
 19 Schlehr, Matt             17 Countryside Y-OH     2:19.37    2:21.07  
                  30.88     1:06.68 (35.80)     1:43.12 (36.44)     2:21.07 (37.95)
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.34  11/17/2012 Ross Palazzo, Hudson HEAT                  
Pool Records:   2:03.34  11/17/2012 Ross Palazzo, Hudson HEAT                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Will                17 Lake Shore-LE                   2:08.37  
                  28.12     1:00.50 (32.38)     1:34.99 (34.49)     2:08.37 (33.38)
  2 Goettler, Matthew         18 ULESD-LE                        2:09.65  
                  29.47     1:02.64 (33.17)     1:35.79 (33.15)     2:09.65 (33.86)
  3 Hren, Derek               18 Marlins-LE                      2:10.12  
                  29.73     1:02.93 (33.20)     1:37.21 (34.28)     2:10.12 (32.91)
  4 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE                  2:11.02  
                  29.46     1:02.82 (33.36)     1:36.84 (34.02)     2:11.02 (34.18)
  5 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM                   2:12.57  
                  31.54     1:05.91 (34.37)     1:39.61 (33.70)     2:12.57 (32.96)
  6 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM              2:12.72  
                  30.30     1:04.66 (34.36)     1:38.60 (33.94)     2:12.72 (34.12)
  7 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM                 2:13.02  
                  29.89     1:03.92 (34.03)     1:38.59 (34.67)     2:13.02 (34.43)
  8 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI                 2:14.61  
                  30.08     1:03.31 (33.23)     1:38.84 (35.53)     2:14.61 (35.77)
  9 Bressler, Kevin           17 Vacationland-LE                 2:15.38  
                  30.47     1:04.91 (34.44)     1:40.73 (35.82)     2:15.38 (34.65)
 10 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                 2:15.86  
                  30.03     1:05.23 (35.20)     1:40.85 (35.62)     2:15.86 (35.01)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE                   2:16.26  
                  30.79     1:05.36 (34.57)     1:40.84 (35.48)     2:16.26 (35.42)
 12 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI                2:16.44  
                  30.89     1:06.08 (35.19)     1:41.36 (35.28)     2:16.44 (35.08)
 13 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI                2:16.53  
                  31.29     1:05.67 (34.38)     1:40.91 (35.24)     2:16.53 (35.62)
 14 Grimm, Harrison           18 Unittany Lions-MA               2:16.96  
                  29.95     1:04.37 (34.42)     1:40.05 (35.68)     2:16.96 (36.91)
 15 Spiro, Elijah             16 Solon Stars-LE                  2:17.05  
                  30.73     1:04.86 (34.13)     1:40.27 (35.41)     2:17.05 (36.78)
 16 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI             2:17.92  
                  31.36     1:06.01 (34.65)     1:41.55 (35.54)     2:17.92 (36.37)
 17 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM                  2:17.97  
                  31.22     1:05.90 (34.68)     1:41.96 (36.06)     2:17.97 (36.01)
 18 Buzard, Christopher       18 Peters Township-AM              2:18.08  
                  30.05     1:05.45 (35.40)     1:42.46 (37.01)     2:18.08 (35.62)
 19 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH                2:18.84  
                  31.04     1:05.95 (34.91)     1:42.41 (36.46)     2:18.84 (36.43)
 20 Schlehr, Matt             17 Countryside Y-OH                2:19.37  
                  31.40     1:06.92 (35.52)     1:42.56 (35.64)     2:19.37 (36.81)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Nowicki, Devon            15 Liquid Lightning-MI             2:19.45  
                  30.84     1:06.18 (35.34)     1:42.64 (36.46)     2:19.45 (36.81)
 22 Hilton, Mark              17 Tonawanda Titans-NI             2:19.84  
                  30.76     1:06.21 (35.45)     1:42.70 (36.49)     2:19.84 (37.14)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Maholage, Dale            17 Franklin Area-AM                2:20.02  
                  30.53     1:05.44 (34.91)     1:42.06 (36.62)     2:20.02 (37.96)
 24 Krueger, Will             18 Countryside Y-OH                2:21.14  
                  31.43     1:06.55 (35.12)     1:43.88 (37.33)     2:21.14 (37.26)
 25 Booth, Eric               14 Norwin Aqua-AM                  2:21.46  
                  31.64     1:07.37 (35.73)     1:44.45 (37.08)     2:21.46 (37.01)
 26 Mackowski, JJ             17 Erie Aquatics-AM                2:21.62  
                  31.63     1:07.76 (36.13)     1:45.32 (37.56)     2:21.62 (36.30)
 27 Dyer, Matthew             16 UFAST-LE                        2:22.26  
                  32.07     1:08.62 (36.55)     1:45.44 (36.82)     2:22.26 (36.82)
 28 Guo, Christopher          15 Solon Stars-LE                  2:22.67  
                  31.45     1:08.50 (37.05)     1:45.70 (37.20)     2:22.67 (36.97)
 29 Cummings, Chadd           15 Butler Y-AM                     2:22.72  
                  31.84     1:07.69 (35.85)     1:44.73 (37.04)     2:22.72 (37.99)
 30 Schmidt, Brody            15 Chartiers Valley-AM             2:24.41  
                  32.57     1:10.59 (38.02)     1:48.40 (37.81)     2:24.41 (36.01)
 31 Beck, Mason               14 Lakewood-LE                     2:24.97  
                  32.55     1:09.54 (36.99)     1:47.77 (38.23)     2:24.97 (37.20)
 32 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI             2:25.09  
                  32.42     1:08.74 (36.32)     1:47.36 (38.62)     2:25.09 (37.73)
 33 Smith, Neal               15 Jcc Sailfish-AM                 2:25.33  
                  31.83     1:07.95 (36.12)     1:45.99 (38.04)     2:25.33 (39.34)
 34 Thomas, Wyatt             17 Countryside Y-OH                2:26.27  
                  32.89     1:10.02 (37.13)     1:48.15 (38.13)     2:26.27 (38.12)
 35 Smith, Connor             16 Allegheny North-AM              2:26.46  
                  32.63     1:09.86 (37.23)     1:48.07 (38.21)     2:26.46 (38.39)
 36 Westermeier, Christian    17 Star Swimming-NI                2:26.67  
                  31.59     1:08.70 (37.11)   2:26.67 (1:17.97)                    
 37 Koloseike, Jimmy          15 Countryside Y-OH                2:26.72  
                  32.83     1:09.34 (36.51)     1:47.37 (38.03)     2:26.72 (39.35)
 38 Ambroziak, Adam           16 Hudson Heat-LE                  2:26.92  
                  32.78     1:09.28 (36.50)     1:49.31 (40.03)     2:26.92 (37.61)
 39 Nincke, Griffin           15 Chartiers Valley-AM             2:28.76  
                  33.33     1:11.35 (38.02)     1:49.78 (38.43)     2:28.76 (38.98)
 40 Van Remmen, Joshua        17 Star Swimming-NI                2:29.38  
                  33.59     1:11.24 (37.65)     1:50.21 (38.97)     2:29.38 (39.17)
 41 Kanai, Alec               16 Moon Aqua Club-AM               2:29.69  
                  32.85     1:10.58 (37.73)     1:50.14 (39.56)     2:29.69 (39.55)
 42 Worobetz, Tory            16 Countryside Y-OH                2:30.00  
                  33.14     1:10.83 (37.69)     1:50.72 (39.89)     2:30.00 (39.28)
 43 Lersch, Patrick           15 Upper St. Clair-AM              2:30.27  
                  34.35     1:12.81 (38.46)     1:51.44 (38.63)     2:30.27 (38.83)
 44 Johnson, Ryan             16 Hudson Heat-LE                  2:30.52  
                  34.23     1:12.60 (38.37)     1:51.79 (39.19)     2:30.52 (38.73)
 45 Kondratiev, Michael       15 Un-Le-LE                        2:30.93  
                  34.02     1:12.44 (38.42)     1:51.94 (39.50)     2:30.93 (38.99)
 -- Steehler, Andrew          18 Millcreek-AM                         DQ  
                  30.39     1:05.90 (35.51)     1:43.25 (37.35)          DQ (38.62)
 -- Sekowski, Tony            16 Fox Chapel-AM                        DQ  
                  31.63     1:06.68 (35.05)     1:42.43 (35.75)          DQ (35.07)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.19        2002 Tyler O'Halloran - PS-LE, PS-LE              
Pool Records:   50.40  11/17/2012 Ryan Bailey, Penguin Swimming                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM     52.05      50.47  
                  23.31       50.47 (27.16)                                        
  2 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM         51.69      50.72  
                  23.77       50.72 (26.95)                                        
  3 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH       52.61      51.32  
                  24.18       51.32 (27.14)                                        
  4 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE          53.04      51.44  
                  23.98       51.44 (27.46)                                        
  5 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE          53.02      51.46  
                  24.06       51.46 (27.40)                                        
  6 Belanger, Mark            18 Firestone-LE           53.41      51.65  
                  23.89       51.65 (27.76)                                        
  7 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM     52.02      51.74  
                  24.15       51.74 (27.59)                                        
  8 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE        52.57      52.16  
                  24.38       52.16 (27.78)                                        
  9 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE         53.60      53.14  
                  25.34       53.14 (27.80)                                        
 10 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM         53.73      54.70  
                  25.24       54.70 (29.46)                                        
B - Final
 11 Gonzalez Medina, Mauro    17 Spire Lesd-LE          53.89      52.82  
                  24.49       52.82 (28.33)                                        
 12 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM       54.20      53.07  
                  25.32       53.07 (27.75)                                        
 13 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH       54.44      53.97  
                  25.38       53.97 (28.59)                                        
 14 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE         54.40      53.99  
                  25.60       53.99 (28.39)                                        
 15 Tavoletti, Vinny          16 Bethel Park-AM         54.97      54.36  
                  25.64       54.36 (28.72)                                        
 16 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH       54.20      54.56  
                  25.09       54.56 (29.47)                                        
 17 Preston, Jeremy           17 Spire Lesd-LE          54.84      54.64  
                  25.48       54.64 (29.16)                                        
 18 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM        54.67      54.82  
                  25.54       54.82 (29.28)                                        
 19 Hren, Derek               18 Marlins-LE             54.90      54.98  
                  25.59       54.98 (29.39)                                        
 19 Tomko, John               18 Hubbard-LE             54.82      54.98  
                  25.54       54.98 (29.44)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.19        2002 Tyler O'Halloran - PS-LE, PS-LE              
Pool Records:   50.40  11/17/2012 Ryan Bailey, Penguin Swimming                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bailey, Ryan              18 Penguin Swimming-LE               50.40  
                  23.38       50.40 (27.02)                                        
  2 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM                    51.69  
                  24.21       51.69 (27.48)                                        
  3 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM                52.02  
                  24.60       52.02 (27.42)                                        
  4 Dudzinski, Ryan           16 Upper St. Clair-AM                52.05  
                  24.42       52.05 (27.63)                                        
  5 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE                   52.57  
                  24.27       52.57 (28.30)                                        
  6 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH                  52.61  
                  24.94       52.61 (27.67)                                        
  7 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE                     53.02  
                  24.75       53.02 (28.27)                                        
  8 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE                     53.04  
                  24.68       53.04 (28.36)                                        
  9 Belanger, Mark            18 Firestone-LE                      53.41  
                  24.64       53.41 (28.77)                                        
 10 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE                    53.60  
                  25.77       53.60 (27.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM                    53.73  
                  24.82       53.73 (28.91)                                        
 12 Marlin, Christopher       17 Spire Lesd-LE                     53.78  
                  24.82       53.78 (28.96)                                        
 13 Gonzalez Medina, Mauro    17 Spire Lesd-LE                     53.89  
                  25.06       53.89 (28.83)                                        
 14 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH                  54.20  
                  25.51       54.20 (28.69)                                        
 14 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM                  54.20  
                  25.44       54.20 (28.76)                                        
 16 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE                    54.40  
                  26.05       54.40 (28.35)                                        
 17 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH                  54.44  
                  25.82       54.44 (28.62)                                        
 18 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM                   54.67  
                  25.29       54.67 (29.38)                                        
 19 Christian, Nathan         16 Spire Lesd-LE                     54.70  
                  25.34       54.70 (29.36)                                        
 20 Tomko, John               18 Hubbard-LE                        54.82  
                  25.57       54.82 (29.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Preston, Jeremy           17 Spire Lesd-LE                     54.84  
                  25.17       54.84 (29.67)                                        
 22 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE                    54.90  
                  25.39       54.90 (29.51)                                        
 22 Hren, Derek               18 Marlins-LE                        54.90  
                  25.36       54.90 (29.54)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 24 Tavoletti, Vinny          16 Bethel Park-AM                    54.97  
                  26.18       54.97 (28.79)                                        
 25 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM                      54.98  
                  25.48       54.98 (29.50)                                        
 26 McNeece, Danny            16 Farmington Y-MI                   55.00  
                  25.58       55.00 (29.42)                                        
 27 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM                    55.04  
                  25.57       55.04 (29.47)                                        
 28 Krieg, Josh               18 Fox Chapel-AM                     55.15  
                  26.33       55.15 (28.82)                                        
 28 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                   55.15  
                  26.11       55.15 (29.04)                                        
 30 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                            55.25  
                  25.79       55.25 (29.46)                                        
 31 Carson, Ryan              17 Solon Stars-LE                    55.27  
                  26.02       55.27 (29.25)                                        
 32 Beley, Jake               17 Franklin Area-AM                  55.28  
                  25.75       55.28 (29.53)                                        
 33 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI               55.32  
                  25.37       55.32 (29.95)                                        
 34 Jankowski, John           17 Jcc Sailfish-AM                   55.43  
                  26.05       55.43 (29.38)                                        
 35 Uhrin, Brian              15 Jcc Sailfish-AM                   55.47  
                  25.95       55.47 (29.52)                                        
 36 Pisano, Jake              20 Utitans-NI                        55.55  
                  25.98       55.55 (29.57)                                        
 37 Guo, Christopher          15 Solon Stars-LE                    55.56  
                  26.71       55.56 (28.85)                                        
 38 Brady, Connor             16 Penguin Swimming-LE               55.58  
                  25.98       55.58 (29.60)                                        
 39 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM                   55.67  
                  25.91       55.67 (29.76)                                        
 40 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM                55.68  
                  26.21       55.68 (29.47)                                        
 41 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM                55.83  
                  26.22       55.83 (29.61)                                        
 42 George, Kevin             15 Countryside Y-OH                  55.92  
                  26.16       55.92 (29.76)                                        
 43 Delventhal, Mitch         17 SwimStrong-LE                     55.98  
                  25.70       55.98 (30.28)                                        
 44 Hutcheson, Ryan           18 Hudson Heat-LE                    56.10  
                  26.16       56.10 (29.94)                                        
 45 Kennedy, Jack             16 Farmington Y-MI                   56.22  
                  25.79       56.22 (30.43)                                        
 46 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM                 56.34  
                  26.28       56.34 (30.06)                                        
 46 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                     56.34  
                  27.13       56.34 (29.21)                                        
 48 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI                  56.35  
                  26.56       56.35 (29.79)                                        
 49 Kolesar, Brad             17 Jcc Sailfish-AM                   56.46  
                  25.97       56.46 (30.49)                                        
 50 Maholage, Dale            17 Franklin Area-AM                  56.50  
                  25.43       56.50 (31.07)                                        
 51 Wright, Chad              16 Un-Le-LE                          56.55  
                  26.46       56.55 (30.09)                                        
 52 Spiro, Elijah             16 Solon Stars-LE                    56.67  
                  26.57       56.67 (30.10)                                        
 53 Ryan, Will                17 Lake Shore-LE                     56.71  
                  26.33       56.71 (30.38)                                        
 54 Johnsen, Jake             16 Upper St. Clair-AM                56.78  
                  27.13       56.78 (29.65)                                        
 55 Kehm, Corey               17 Peters Township-AM                56.89  
                  26.35       56.89 (30.54)                                        
 56 Schlehr, Matt             17 Countryside Y-OH                  56.91  
                  26.65       56.91 (30.26)                                        
 57 Krueger, Will             18 Countryside Y-OH                  57.08  
                  26.67       57.08 (30.41)                                        
 58 Montalto, Anthony         15 Fox Chapel-AM                     57.12  
                  26.75       57.12 (30.37)                                        
 59 Mulcahey, Brendon         15 Hudson Heat-LE                    57.14  
                  25.74       57.14 (31.40)                                        
 60 Pepka, Nolan              16 Cavalier SC-AM                    57.23  
                  26.50       57.23 (30.73)                                        
 61 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI               57.34  
                  26.79       57.34 (30.55)                                        
 62 Bridges, Brandon          17 Butler Y-AM                       57.55  
                  26.94       57.55 (30.61)                                        
 63 Bacik, Marty              15 Upper St. Clair-AM                57.73  
                  26.48       57.73 (31.25)                                        
 64 Steffey, Max              15 Spire Lesd-LE                     57.97  
                  26.94       57.97 (31.03)                                        
 65 Sawyer, Samuel            15 Tonawanda Titans-NI               58.00  
                  27.44       58.00 (30.56)                                        
 66 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI                  58.02  
                  26.98       58.02 (31.04)                                        
 67 Beal, Seth                18 Spire Lesd-LE                     58.07  
                  27.26       58.07 (30.81)                                        
 68 McCauley, William         17 Star Swimming-NI                  58.08  
                  27.03       58.08 (31.05)                                        
 69 Misak, Zach               17 Bethel Park-AM                    58.17  
                  27.51       58.17 (30.66)                                        
 70 Maholage, David           17 Franklin Area-AM                  58.35  
                  26.93       58.35 (31.42)                                        
 71 Beck, Mason               14 Lakewood-LE                       58.36  
                  27.44       58.36 (30.92)                                        
 72 Puckace, Matt             15 Spire Lesd-LE                     58.39  
                  27.08       58.39 (31.31)                                        
 73 Ruddock, Michael          17 Spire Lesd-LE                     58.41  
                  27.02       58.41 (31.39)                                        
 74 Hoover, Liam              15 Star Swimming-NI                  58.48  
                  27.04       58.48 (31.44)                                        
 75 Gregory, Norman           15 Stingrays-AM                      58.54  
                  27.41       58.54 (31.13)                                        
 76 Turnbull, Will            15 Tiger Sharks-LE                   58.63  
                  27.46       58.63 (31.17)                                        
 77 Worobetz, Tory            16 Countryside Y-OH                  58.71  
                  27.14       58.71 (31.57)                                        
 78 Szymczak, Christopher     15 Farmington Y-MI                   58.86  
                  27.62       58.86 (31.24)                                        
 79 Graham IV, BJ             16 Wooster-LE                        58.95  
                  26.36       58.95 (32.59)                                        
 80 Clampffer, Cole           15 Hudson Heat-LE                    59.08  
                  28.06       59.08 (31.02)                                        
 81 Lingafelter, Alex         16 Marlins-LE                        59.11  
                  27.44       59.11 (31.67)                                        
 82 Hilton, Mark              17 Tonawanda Titans-NI               59.19  
                  27.27       59.19 (31.92)                                        
 83 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                     59.37  
                  28.09       59.37 (31.28)                                        
 84 Stankivicz, Samuel        15 Lake Shore-LE                     59.95  
                  26.98       59.95 (32.97)                                        
 85 Judy, Micah               17 Lakewood-LE                     1:00.06  
                  27.54     1:00.06 (32.52)                                        
 86 MacDonald, Colin          15 Allegheny North-AM              1:00.27  
                  28.72     1:00.27 (31.55)                                        
 87 Marn, Stephen             15 Millcreek-AM                    1:00.38  
                  27.68     1:00.38 (32.70)                                        
 88 Chamberlain, Josh         15 Chartiers Valley-AM             1:00.48  
                  28.28     1:00.48 (32.20)                                        
 89 Harris, Giordan           19 ULESD-LE                        1:00.58  
                  26.95     1:00.58 (33.63)                                        
 90 McCarthy, Peter           17 Tonawanda Titans-NI             1:00.71  
                  28.54     1:00.71 (32.17)                                        
 91 Crookshanks, Michael      16 Spire Lesd-LE                   1:00.97  
                  28.85     1:00.97 (32.12)                                        
 92 Cummings, Chadd           15 Butler Y-AM                     1:01.02  
                  27.41     1:01.02 (33.61)                                        
 93 Neal, Peter               16 Allegheny North-AM              1:01.19  
                  29.32     1:01.19 (31.87)                                        
 94 German, Jack              16 Countryside Y-OH                1:01.28  
                  28.14     1:01.28 (33.14)                                        
 95 Preston, Nick             18 Penguin Swimming-LE             1:01.64  
                  29.21     1:01.64 (32.43)                                        
 96 Wujcik, Evan              17 Millcreek-AM                    1:01.69  
                  28.06     1:01.69 (33.63)                                        
 97 Choi, Patrick             18 Hudson Heat-LE                  1:01.93  
                  28.56     1:01.93 (33.37)                                        
 98 Mahoney, Race             16 Millcreek-AM                    1:02.13  
                  28.72     1:02.13 (33.41)                                        
 99 Wiley, William            15 Hudson Heat-LE                  1:02.39  
                  28.87     1:02.39 (33.52)                                        
100 Pollock, Patrik           18 Hudson Heat-LE                  1:03.23  
                  28.72     1:03.23 (34.51)                                        
101 Kondratiev, Michael       15 Un-Le-LE                        1:04.53  
                  29.78     1:04.53 (34.75)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.78        2011 Christian T McCurdy, Fox Chapel-AM         
Pool Records:   1:53.22  11/18/2012 Micah Simpson, SPIRE LESD                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE                  1:53.22  
                  25.70       54.84 (29.14)     1:24.34 (29.50)     1:53.22 (28.88)
  2 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM                 1:55.49  
                  25.64       55.70 (30.06)     1:25.83 (30.13)     1:55.49 (29.66)
  3 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH               1:57.89  
                  26.23       56.19 (29.96)     1:26.28 (30.09)     1:57.89 (31.61)
  4 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE                 1:59.95  
                  28.02       58.80 (30.78)     1:29.73 (30.93)     1:59.95 (30.22)
  5 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM             2:00.87  
                  26.95       57.72 (30.77)     1:29.37 (31.65)     2:00.87 (31.50)
  6 Schaetzle, Griffin        15 Uerie Aquatics-AM              2:01.05  
                  26.92       57.62 (30.70)     1:28.90 (31.28)     2:01.05 (32.15)
  7 Donovan, Noah             16 Butler Y-AM                    2:01.25  
                  27.45       58.14 (30.69)     1:29.88 (31.74)     2:01.25 (31.37)
  8 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM                 2:01.46  
                  26.55       56.74 (30.19)     1:28.66 (31.92)     2:01.46 (32.80)
  9 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH               2:01.93  
                  27.54       59.39 (31.85)     1:31.76 (32.37)     2:01.93 (30.17)
 10 Uhrin, Brian              15 Jcc Sailfish-AM                2:03.09  
                  27.73       58.84 (31.11)     1:31.41 (32.57)     2:03.09 (31.68)
 11 McNeece, Danny            16 Farmington Y-MI                2:03.21  
                  26.13       56.53 (30.40)     1:29.83 (33.30)     2:03.21 (33.38)
 12 Voorhies, Brandon         17 Countryside Y-OH               2:03.72  
                  26.42       57.56 (31.14)     1:30.12 (32.56)     2:03.72 (33.60)
 13 Beley, Jake               17 Franklin Area-AM               2:04.63  
                  27.94       58.89 (30.95)     1:31.21 (32.32)     2:04.63 (33.42)
 14 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI            2:06.26  
                  28.67     1:00.95 (32.28)     1:34.21 (33.26)     2:06.26 (32.05)
 15 Pisano, Jake              20 Utitans-NI                     2:06.30  
                  26.67       57.85 (31.18)     1:30.74 (32.89)     2:06.30 (35.56)
 16 Wright, Chad              16 Un-Le-LE                       2:06.34  
                  27.13       58.69 (31.56)     1:32.66 (33.97)     2:06.34 (33.68)
 17 Sawyer, Samuel            15 Tonawanda Titans-NI            2:06.40  
                  27.86       59.30 (31.44)     1:32.88 (33.58)     2:06.40 (33.52)
 18 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                  2:08.50  
                  28.56     1:01.53 (32.97)     1:35.24 (33.71)     2:08.50 (33.26)
 19 George, Kevin             15 Countryside Y-OH               2:08.73  
                  27.93     1:00.92 (32.99)     1:35.29 (34.37)     2:08.73 (33.44)
 20 Ruszaj, Marc              17 Star Swimming-NI               2:08.90  
                  29.00     1:01.14 (32.14)     1:34.69 (33.55)     2:08.90 (34.21)
 21 Oznowich, Liam            17 Spire Lesd-LE                  2:09.68  
                  28.97     1:01.71 (32.74)     1:35.72 (34.01)     2:09.68 (33.96)
 22 Kolesar, Brad             17 Jcc Sailfish-AM                2:09.74  
                  27.64       59.74 (32.10)     1:34.35 (34.61)     2:09.74 (35.39)
 23 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM                 2:10.73  
                  29.70     1:03.03 (33.33)     1:36.80 (33.77)     2:10.73 (33.93)
 24 Krieg, Josh               18 Fox Chapel-AM                  2:10.85  
                  28.01     1:01.26 (33.25)     1:36.00 (34.74)     2:10.85 (34.85)
 25 Frank, Eric               17 Bethel Park-AM                 2:11.42  
                  29.39     1:02.51 (33.12)     1:36.26 (33.75)     2:11.42 (35.16)
 26 Hoover, Liam              15 Star Swimming-NI               2:12.43  
                  28.79     1:02.81 (34.02)     1:37.46 (34.65)     2:12.43 (34.97)
 27 Bacik, Marty              15 Upper St. Clair-AM             2:13.11  
                  29.16     1:01.98 (32.82)     1:37.30 (35.32)     2:13.11 (35.81)
 28 MacDonald, Colin          15 Allegheny North-AM             2:19.00  
                  30.14     1:04.76 (34.62)     1:42.92 (38.16)     2:19.00 (36.08)
 29 Wiley, William            15 Hudson Heat-LE                 2:27.68  
                  29.43     1:05.21 (35.78)     1:45.08 (39.87)     2:27.68 (42.60)
 
Boys 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.78  11/19/2011 Christian T McCurdy, Fox Chapel-AM         
Pool Records:   1:55.12   11/3/2012 Matt Rochna, St. Bonaventure               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gustafson, Chachi         11 B3-LE                          2:28.59  
                  33.29     1:13.05 (39.76)     1:52.51 (39.46)     2:28.59 (36.08)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.23  11/18/2012 Austin Quinn, SPIRE LESD                   
Pool Records:   1:53.23  11/18/2012 Austin Quinn, SPIRE LESD                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Austin             17 Spire Lesd-LE                  1:53.23! 
                  24.38       52.51 (28.13)     1:26.61 (34.10)     1:53.23 (26.62)
  2 Buerger, Zachary          16 Allegheny North-AM             1:54.70  
                  24.98       54.43 (29.45)     1:28.59 (34.16)     1:54.70 (26.11)
  3 Appleby, Andrew           17 Tiger Sharks-LE                1:55.62  
                  24.72       53.59 (28.87)     1:27.97 (34.38)     1:55.62 (27.65)
  4 Simpson, Micah            17 Spire Lesd-LE                  1:56.26  
                  24.97       56.55 (31.58)     1:30.80 (34.25)     1:56.26 (25.46)
  5 Palazzo, Ross             16 Hudson Heat-LE                 1:56.49  
                  25.18       54.78 (29.60)     1:27.70 (32.92)     1:56.49 (28.79)
  6 Mortimer, Austin          16 Franklin Area-AM               1:58.13  
                  25.24       55.04 (29.80)     1:31.89 (36.85)     1:58.13 (26.24)
  7 Senkfor, Henry            16 Spire Lesd-LE                  1:58.37  
                  25.79       54.89 (29.10)     1:29.76 (34.87)     1:58.37 (28.61)
  8 Leshok, Nick              16 Farmington Y-MI                1:59.13  
                  25.67       56.57 (30.90)     1:31.22 (34.65)     1:59.13 (27.91)
  9 Melzer, Casey             16 Allegheny North-AM             1:59.58  
                  25.74       55.21 (29.47)     1:30.31 (35.10)     1:59.58 (29.27)
 10 Damich, Drew              15 Mt. Lebanon-AM                 1:59.59  
                  25.61       55.56 (29.95)     1:32.21 (36.65)     1:59.59 (27.38)
 11 Ryan, Will                17 Lake Shore-LE                  1:59.98  
                  25.90       57.09 (31.19)     1:30.49 (33.40)     1:59.98 (29.49)
 12 Rutan, Samuel             16 Allegheny North-AM             2:01.51  
                  26.35       56.91 (30.56)     1:34.54 (37.63)     2:01.51 (26.97)
 13 Hardwick, Alex            17 Upper St. Clair-AM             2:01.97  
                  26.41       56.28 (29.87)     1:35.32 (39.04)     2:01.97 (26.65)
 14 Hren, Derek               18 Marlins-LE                     2:02.04  
                  25.96       58.29 (32.33)     1:33.20 (34.91)     2:02.04 (28.84)
 15 Sterrett, Scott           18 Fox Chapel-AM                  2:02.13  
                  27.93     1:00.32 (32.39)     1:34.16 (33.84)     2:02.13 (27.97)
 16 Caprara, Alex             17 Jcc Sailfish-AM                2:02.49  
                  25.93       58.52 (32.59)     1:33.45 (34.93)     2:02.49 (29.04)
 17 Higgins, Kyle             17 Mt. Lebanon-AM                 2:02.71  
                  24.85       53.89 (29.04)     1:34.48 (40.59)     2:02.71 (28.23)
 18 Nosbisch, Drew            17 Jcc Sailfish-AM                2:03.06  
                  25.71     1:00.00 (34.29)     1:34.67 (34.67)     2:03.06 (28.39)
 19 Pichette, Mike            15 SwimStrong-LE                  2:03.55  
                  26.05       56.69 (30.64)     1:34.21 (37.52)     2:03.55 (29.34)
 20 Tomko, John               18 Hubbard-LE                     2:03.75  
                  26.31       57.45 (31.14)     1:35.90 (38.45)     2:03.75 (27.85)
 21 Litwin, Danny             17 Bethel Park-AM                 2:03.90  
                  27.27     1:00.37 (33.10)     1:35.71 (35.34)     2:03.90 (28.19)
 22 Hutcheson, Ryan           18 Hudson Heat-LE                 2:03.96  
                  26.61       57.52 (30.91)     1:35.58 (38.06)     2:03.96 (28.38)
 23 McLaughlin, Declan        17 Tonawanda Titans-NI            2:04.01  
                  28.63     1:00.63 (32.00)     1:35.71 (35.08)     2:04.01 (28.30)
 24 Moffitt, Brien            17 Liquid Lightning-MI            2:04.06  
                  27.07       58.61 (31.54)     1:35.69 (37.08)     2:04.06 (28.37)
 25 Loughner, Matt            17 Jcc Sailfish-AM                2:04.09  
                  26.56       58.61 (32.05)     1:35.80 (37.19)     2:04.09 (28.29)
 26 Wooley, Ian               17 Countryside Y-OH               2:04.11  
                  25.55       55.70 (30.15)     1:36.27 (40.57)     2:04.11 (27.84)
 27 Donovan, Noah             16 Butler Y-AM                    2:04.20  
                  26.69       58.51 (31.82)     1:35.60 (37.09)     2:04.20 (28.60)
 28 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI               2:04.22  
                  26.53       58.26 (31.73)     1:35.20 (36.94)     2:04.22 (29.02)
 29 Guo, Christopher          15 Solon Stars-LE                 2:04.25  
                  26.92       58.89 (31.97)     1:35.13 (36.24)     2:04.25 (29.12)
 30 George, Kevin             15 Countryside Y-OH               2:04.53  
                  26.88       58.74 (31.86)     1:36.77 (38.03)     2:04.53 (27.76)
 31 Ekas, Jonathan            17 Millcreek-AM                   2:05.04  
                  25.66       56.19 (30.53)     1:34.16 (37.97)     2:05.04 (30.88)
 32 Spiro, Elijah             16 Solon Stars-LE                 2:05.16  
                  27.18     1:00.95 (33.77)     1:35.29 (34.34)     2:05.16 (29.87)
 33 Beley, Jake               17 Franklin Area-AM               2:05.33  
                  26.21       56.51 (30.30)     1:35.66 (39.15)     2:05.33 (29.67)
 34 Bressler, Kevin           17 Vacationland-LE                2:05.37  
                  27.15     1:00.94 (33.79)     1:35.92 (34.98)     2:05.37 (29.45)
 35 Brady, Connor             16 Penguin Swimming-LE            2:05.71  
                  25.67       58.12 (32.45)     1:35.75 (37.63)     2:05.71 (29.96)
 36 Nowicki, Devon            15 Liquid Lightning-MI            2:05.91  
                  25.91       58.90 (32.99)     1:35.15 (36.25)     2:05.91 (30.76)
 37 McCauley, William         17 Star Swimming-NI               2:06.02  
                  28.03       58.53 (30.50)     1:37.09 (38.56)     2:06.02 (28.93)
 38 Kennedy, Jack             16 Farmington Y-MI                2:06.13  
                  26.14       58.13 (31.99)     1:37.23 (39.10)     2:06.13 (28.90)
 39 Arnold, Gregory           16 Allegheny North-AM             2:06.45  
                  26.54       57.77 (31.23)     1:37.77 (40.00)     2:06.45 (28.68)
 40 Bowen, Kingsley           16 USC-LE                         2:06.51  
                  25.86       57.66 (31.80)     1:36.98 (39.32)     2:06.51 (29.53)
 41 Szymczak, Christopher     15 Farmington Y-MI                2:06.59  
                  27.75       57.13 (29.38)     1:36.94 (39.81)     2:06.59 (29.65)
 42 Cagley, Noah              16 Fox Chapel-AM                  2:06.62  
                  26.86       59.63 (32.77)     1:38.55 (38.92)     2:06.62 (28.07)
 43 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI               2:06.66  
                  27.36     1:01.36 (34.00)     1:37.47 (36.11)     2:06.66 (29.19)
 44 Stahara, Mitch            16 Bethel Park-AM                 2:06.75  
                  26.61       58.38 (31.77)     1:38.40 (40.02)     2:06.75 (28.35)
 45 Krueger, Drew             16 Countryside Y-OH               2:06.86  
                  26.04       58.79 (32.75)     1:37.58 (38.79)     2:06.86 (29.28)
 46 Pinchot, Grant            15 Solon Stars-LE                 2:06.95  
                  26.28       59.07 (32.79)     1:38.69 (39.62)     2:06.95 (28.26)
 47 Brinkhoff, Erik           18 Bethel Park-AM                 2:07.04  
                  26.33       56.31 (29.98)     1:37.84 (41.53)     2:07.04 (29.20)
 48 Sekowski, Tony            16 Fox Chapel-AM                  2:07.05  
                  27.58     1:01.67 (34.09)     1:37.66 (35.99)     2:07.05 (29.39)
 49 Krusinski, Mark           15 SwimStrong-LE                  2:07.12  
                  27.27     1:00.05 (32.78)     1:38.13 (38.08)     2:07.12 (28.99)
 50 Montalto, Anthony         15 Fox Chapel-AM                  2:07.16  
                  26.73       59.11 (32.38)     1:38.03 (38.92)     2:07.16 (29.13)
 50 Pepka, Nolan              16 Cavalier SC-AM                 2:07.16  
                  26.11       58.71 (32.60)     1:36.99 (38.28)     2:07.16 (30.17)
 52 Braid, Grant              16 Lakewood-LE                    2:07.21  
                  28.53     1:01.75 (33.22)     1:39.88 (38.13)     2:07.21 (27.33)
 53 Krieg, Josh               18 Fox Chapel-AM                  2:07.49  
                  26.38     1:00.06 (33.68)     1:38.00 (37.94)     2:07.49 (29.49)
 54 Wright, Chad              16 Un-Le-LE                       2:07.85  
                  26.81       59.12 (32.31)     1:38.92 (39.80)     2:07.85 (28.93)
 55 Brown, Peyton             16 Hudson Heat-LE                 2:07.96  
                  27.76     1:00.36 (32.60)     1:38.35 (37.99)     2:07.96 (29.61)
 56 Miller, Broc              16 Solon Stars-LE                 2:08.18  
                  26.83       58.81 (31.98)     1:38.69 (39.88)     2:08.18 (29.49)
 57 Clampffer, Cole           15 Hudson Heat-LE                 2:08.27  
                  28.60       59.73 (31.13)     1:39.02 (39.29)     2:08.27 (29.25)
 58 Gonzalez Medina, Mauro    17 Spire Lesd-LE                  2:08.62  
                  25.53       59.23 (33.70)     1:38.59 (39.36)     2:08.62 (30.03)
 59 Koloseike, Chris          17 Countryside Y-OH               2:08.65  
                  27.44     1:01.60 (34.16)     1:38.45 (36.85)     2:08.65 (30.20)
 60 Van Remmen, Joshua        17 Star Swimming-NI               2:08.97  
                  28.49     1:01.75 (33.26)     1:40.10 (38.35)     2:08.97 (28.87)
 61 Reilman, Joey             15 Firestone-LE                   2:09.00  
                  27.35       58.11 (30.76)     1:39.56 (41.45)     2:09.00 (29.44)
 61 Kanai, Alec               16 Moon Aqua Club-AM              2:09.00  
                  27.30     1:00.58 (33.28)     1:38.57 (37.99)     2:09.00 (30.43)
 63 Kwalick, Matt             15 Chartiers Valley-AM            2:09.02  
                  28.73     1:00.47 (31.74)     1:41.43 (40.96)     2:09.02 (27.59)
 64 Maholage, Dale            17 Franklin Area-AM               2:09.08  
                  25.97     1:00.31 (34.34)     1:38.13 (37.82)     2:09.08 (30.95)
 64 Dyer, Matthew             16 UFAST-LE                       2:09.08  
                  29.62     1:02.99 (33.37)     1:40.25 (37.26)     2:09.08 (28.83)
 66 Lersch, Patrick           15 Upper St. Clair-AM             2:09.23  
                  27.53       59.22 (31.69)     1:39.54 (40.32)     2:09.23 (29.69)
 67 D'Arcy, Mike              15 Marlins-LE                     2:09.43  
                  27.34     1:00.55 (33.21)     1:38.58 (38.03)     2:09.43 (30.85)
 68 Krueger, Will             18 Countryside Y-OH               2:09.55  
                  27.09     1:00.12 (33.03)     1:38.32 (38.20)     2:09.55 (31.23)
 69 Kelly, Christian          16 Upper St. Clair-AM             2:09.85  
                  28.11     1:00.74 (32.63)     1:39.01 (38.27)     2:09.85 (30.84)
 70 Abbott, Danny             17 Liquid Lightning-MI            2:10.19  
 71 Vogel, Illya              17 Bethel Park-AM                 2:10.24  
                  27.61     1:01.89 (34.28)     1:42.00 (40.11)     2:10.24 (28.24)
 72 Marlin, Christopher       17 Spire Lesd-LE                  2:10.53  
                  25.31       59.79 (34.48)     1:41.11 (41.32)     2:10.53 (29.42)
 73 Cummings, Chadd           15 Butler Y-AM                    2:10.59  
                  27.34     1:02.29 (34.95)     1:39.94 (37.65)     2:10.59 (30.65)
 74 Ruszaj, Marc              17 Star Swimming-