2003 Central Zone Championship Meet - 8/7/2003 to 8/10/2003          
                 Indiana University Natatorium - Indianapolis                  
                         Sanction #03201    50 Meters                          
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Broghammer, Jill          10 Team Iowa-IA                     30.89   30  
  2 Augustine-Akpan, Eno      10 Team Iowa-IA                     31.11   27  
  3 Dicus, Emily              10 Mo Val-MV                        31.17   26  
  4 Van Hout, Aja             10 WI-WI                            31.22   25  
  5 Davis, Taylor             10 Team Indiana-IN                  31.40   24  
  6 Boone, Emily              10 OH-OH                            31.64   22.5
  6 Richson, Brianne          10 WI-WI                            31.64   22.5
  8 Ogden, Julie              10 Team Indiana-IN                  31.76   21  
  9 Campbell, Caitlin         10 Team Iowa-IA                     32.15   19  
 10 Benson, Ashley            10 Ozark-OZ                         32.24   17  
 11 Kennedy, Kelsey           10 Team Indiana-IN                  32.34   16  
 12 Quandt, Chaeli            10 MW-MW                            32.37   15  
 13 Newell, Kimberley         10 Ozark-OZ                         32.38   14  
 14 Thurman, Amanda           10 LE-LE                            32.41   13  
 15 Splain, Megan             10 LE-LE                            32.49   12  
 16 McGreevy, Katie           10 Mo Val-MV                        32.50   11  
 17 Rieman, Breanne           10 OH-OH                            32.51    9  
 18 Wildemann, Ella           10 Team Indiana-IN                  32.54    7  
 19 Pietraszek, Greta         10 Team Illinois-IL                 32.66    6  
 20 Crawford, Laura           10 Team Indiana-IN                  32.67    5  
 21 Kaliszak, Jessica         10 MI-MI                            32.68    4  
 22 MC Hugh, Maeve            10 MI-MI                            32.72    3  
 23 Burdette, Natalyn         10 WI-WI                            32.76    2  
 24 Niziolek, Basia           10 Team Indiana-IN                  32.77    1  
 25 Holy, Annie               10 LE-LE                            32.79  
 26 Sims, Haley               10 Team Illinois-IL                 32.81  
 27 Hew, Chelcee              10 MN-MN                            32.87  
 28 Martin, Ivy               10 WI-WI                            32.89  
 29 Aksamit, Claire           10 MN-MN                            32.90  
 30 Reid, Shannon             10 Team Indiana-IN                  32.91  
 31 Porcelli, Marla           10 Team Illinois-IL                 32.92  
 31 Mitchell, Whitney         10 Team Illinois-IL                 32.92  
 33 Crain, Taylor             10 WI-WI                            32.95  
 34 Allison, Amy              10 Team Illinois-IL                 33.06  
 35 Kabacinski, Olivia        10 Team Indiana-IN                  33.08  
 36 Quine, Allie              10 LE-LE                            33.15  
 37 Nunnelly, Kristen          9 Team Indiana-IN                  33.22  
 38 Johnson, Rachel           10 MI-MI                            33.27  
 39 Wehrheim, Erin            10 Team Indiana-IN                  33.29  
 39 Maher, Hannah             10 Team Iowa-IA                     33.29  
 41 Pitner, Hilary            10 OH-OH                            33.31  
 42 Valverde-Paniagua, Diana  10 Team Indiana-IN                  33.39  
 43 Gerdes, Anna              10 MN-MN                            33.43  
 44 Sheets, Rhiannon          10 Team Indiana-IN                  33.49  
 45 Brown, Autumn             10 Team Indiana-IN                  33.50  
 46 Shupe, Angela             10 Team Illinois-IL                 33.57  
 47 Morford, Kelly            10 MN-MN                            33.69  
 48 Bennett, Madison          10 LE-LE                            33.73  
 49 Brunner, Sarah            10 MI-MI                            33.92  
 50 Nameth, Shana             10 LE-LE                            34.01  
 50 Pietila, Haley             9 WI-WI                            34.01  
 52 Pickhardt, Maggie         10 AR-AR                            34.02  
 53 Elliott, Cristina         10 Team Indiana-IN                  34.14  
 54 Easter, Hannah            10 Team Indiana-IN                  34.16  
 55 Young, Jenna              10 OH-OH                            34.22  
 56 Alkire, Kathryn           10 Team Indiana-IN                  34.23  
 57 Hansen, Kelsey            10 Zones-ND                         34.39  
 58 McDermott, Callan         10 Team Illinois-IL                 34.41  
 59 Deis, Sarah               10 MN-MN                            34.51  
 60 Holtzen, Jenny             9 AR-AR                            34.63  
 61 Temple, Taylor             9 OH-OH                            34.78  
 62 Goff, Kaitlin             10 SD-SD                            34.97  
 63 Maugel, Lindsay           10 Team Indiana-IN                  35.00  
 64 Sloan, Samantha           10 AR-AR                            35.41  
 65 Young, Megan              10 AR-AR                            35.47  
 66 Myers, Megan              10 Team OK-OK                       36.96  
 67 Corona, Lily              10 Team Illinois-IL                 55.57  
 68 DeBenedetti, Gina          9 Team Illinois-IL               2:16.09  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendron, Lindsay          10 Team Illinois-IL               1:06.48   30  
  2 Augustine-Akpan, Eno      10 Team Iowa-IA                   1:07.97   27  
  3 Reaney, Emma              10 Mo Val-MV                      1:08.64   26  
  4 Ogden, Julie              10 Team Indiana-IN                1:09.36   25  
  5 James, Rachel             10 OH-OH                          1:09.56   24  
  6 Van Hout, Aja             10 WI-WI                          1:09.86   23  
  7 Richson, Brianne          10 WI-WI                          1:10.01   22  
  8 Kennedy, Kelsey           10 Team Indiana-IN                1:10.16   21  
  9 Clark, Emily              10 Team Illinois-IL               1:10.66   19  
 10 Nunnelly, Kristen          9 Team Indiana-IN                1:10.72   17  
 11 Kaliszak, Jessica         10 MI-MI                          1:10.75   16  
 12 Broghammer, Jill          10 Team Iowa-IA                   1:10.81   15  
 13 Davis, Taylor             10 Team Indiana-IN                1:11.00   14  
 14 MC Hugh, Maeve            10 MI-MI                          1:11.03   13  
 15 Quandt, Chaeli            10 MW-MW                          1:11.12   12  
 16 Reid, Shannon             10 Team Indiana-IN                1:11.15   11  
 17 Newell, Kimberley         10 Ozark-OZ                       1:11.20    9  
 18 Mitchell, Whitney         10 Team Illinois-IL               1:11.23    7  
 19 Allison, Amy              10 Team Illinois-IL               1:11.32    6  
 20 Burdette, Natalyn         10 WI-WI                          1:11.43    5  
 21 Hew, Chelcee              10 MN-MN                          1:11.46    4  
 22 Wildemann, Ella           10 Team Indiana-IN                1:11.56    3  
 23 Boone, Emily              10 OH-OH                          1:11.80    2  
 24 Aksamit, Claire           10 MN-MN                          1:11.83    1  
 25 Porcelli, Marla           10 Team Illinois-IL               1:12.07  
 26 Benson, Ashley            10 Ozark-OZ                       1:12.11  
 27 Elliott, Cristina         10 Team Indiana-IN                1:12.18  
 28 Splain, Megan             10 LE-LE                          1:12.43  
 29 Rieman, Breanne           10 OH-OH                          1:12.45  
 30 Kaliszak, Sara            10 MI-MI                          1:12.48  
 31 Stoughton, Rebecca        10 Team Illinois-IL               1:12.52  
 32 McGreevy, Katie           10 Mo Val-MV                      1:12.66  
 33 Brown, Autumn             10 Team Indiana-IN                1:12.78  
 34 Johnson, Rachel           10 MI-MI                          1:12.79  
 35 Kuo, Jenette              10 MI-MI                          1:12.82  
 36 Sullivan, Coco            10 Team Indiana-IN                1:12.92  
 37 Sims, Haley               10 Team Illinois-IL               1:13.06  
 38 Valverde-Paniagua, Diana  10 Team Indiana-IN                1:13.13  
 39 Alkire, Kathryn           10 Team Indiana-IN                1:13.16  
 40 Dschaak, Alex             10 OH-OH                          1:13.24  
 41 Crain, Taylor             10 WI-WI                          1:13.65  
 42 McDermott, Callan         10 Team Illinois-IL               1:13.69  
 43 Holtzen, Jenny             9 AR-AR                          1:13.74  
 44 Wolter, Casey             10 WI-WI                          1:13.78  
 45 Waller, Grace             10 Team Illinois-IL               1:13.79  
 46 Landrum, Hannah           10 Team Indiana-IN                1:13.81  
 47 Paskoff, Taylor           10 Ozark-OZ                       1:14.13  
 48 Weber, Elle               10 Mo Val-MV                      1:14.16  
 49 Gerdes, Anna              10 MN-MN                          1:14.26  
 50 Deis, Sarah               10 MN-MN                          1:14.31  
 51 Holy, Annie               10 LE-LE                          1:14.36  
 52 Wehrheim, Erin            10 Team Indiana-IN                1:14.70  
 53 Goff, Kaitlin             10 SD-SD                          1:14.83  
 54 Hawker, Hannah            10 WI-WI                          1:14.84  
 55 Schmidt, Mesa             10 Team Illinois-IL               1:15.37  
 56 Lasch, Kasey              10 Zones-ND                       1:16.30  
 57 Pickhardt, Maggie         10 AR-AR                          1:16.52  
 58 Gleske, Jackie            10 LE-LE                          1:16.86  
 59 Sloan, Samantha           10 AR-AR                          1:17.53  
 60 Trumble, Holly            10 Team OK-OK                     1:18.44  
 61 Corona, Lily              10 Team Illinois-IL               2:10.23  
 62 DeBenedetti, Gina          9 Team Illinois-IL               4:33.96  
 -- Betsworth, Mary           10 Team Iowa-IA                        DQ  
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendron, Lindsay          10 Team Illinois-IL               2:26.46   30  
     1:11.65  2:26.46                                                      
  2 Nunnelly, Kristen          9 Team Indiana-IN                2:29.11   27  
     1:11.56  2:29.11                                                      
  3 Davis, Taylor             10 Team Indiana-IN                2:30.30   26  
     1:12.25  2:30.30                                                      
  4 Augustine-Akpan, Eno      10 Team Iowa-IA                   2:30.39   25  
     1:12.39  2:30.39                                                      
  5 Reaney, Emma              10 Mo Val-MV                      2:31.14   24  
     1:12.54  2:31.14                                                      
  6 Kennedy, Kelsey           10 Team Indiana-IN                2:31.94   23  
     1:12.75  2:31.94                                                      
  7 James, Rachel             10 OH-OH                          2:33.20   22  
     1:13.61  2:33.20                                                      
  8 Clark, Emily              10 Team Illinois-IL               2:34.11   21  
     1:13.64  2:34.11                                                      
  9 MC Hugh, Maeve            10 MI-MI                          2:35.17   19  
     1:15.88  2:35.17                                                      
 10 Reid, Shannon             10 Team Indiana-IN                2:35.23   17  
     1:14.30  2:35.23                                                      
 11 Holy, Annie               10 LE-LE                          2:35.45   16  
     1:15.30  2:35.45                                                      
 12 Kobelja, Mali             10 Team Indiana-IN                2:36.02   15  
     1:16.33  2:36.02                                                      
 13 Hew, Chelcee              10 MN-MN                          2:36.12   14  
     1:13.94  2:36.12                                                      
 14 Van Hout, Aja             10 WI-WI                          2:36.29   13  
     1:15.42  2:36.29                                                      
 15 Aksamit, Claire           10 MN-MN                          2:36.35   12  
     1:16.26  2:36.35                                                      
 16 Splain, Megan             10 LE-LE                          2:36.39   11  
     1:16.17  2:36.39                                                      
 17 Elliott, Cristina         10 Team Indiana-IN                2:36.57    9  
     1:14.27  2:36.57                                                      
 18 Alkire, Kathryn           10 Team Indiana-IN                2:36.61    7  
     1:16.09  2:36.61                                                      
 19 Allison, Amy              10 Team Illinois-IL               2:36.65    6  
     1:16.12  2:36.65                                                      
 20 Thurman, Amanda           10 LE-LE                          2:36.73    5  
     1:16.03  2:36.73                                                      
 21 Newell, Kimberley         10 Ozark-OZ                       2:36.89    4  
     1:16.17  2:36.89                                                      
 22 Weber, Elle               10 Mo Val-MV                      2:36.90    3  
     1:15.93  2:36.90                                                      
 23 Mitchell, Whitney         10 Team Illinois-IL               2:37.43    2  
     1:14.28  2:37.43                                                      
 24 Kaliszak, Sara            10 MI-MI                          2:37.44    1  
     1:15.77  2:37.44                                                      
 25 Kuo, Jenette              10 MI-MI                          2:37.88  
     1:18.54  2:37.88                                                      
 26 Holtzen, Jenny             9 AR-AR                          2:37.97  
     1:15.09  2:37.97                                                      
 27 Stoughton, Rebecca        10 Team Illinois-IL               2:38.08  
     1:17.43  2:38.08                                                      
 28 Young, Jenna              10 OH-OH                          2:38.41  
     1:15.94  2:38.41                                                      
 29 Dschaak, Alex             10 OH-OH                          2:38.65  
     1:18.48  2:38.65                                                      
 30 Sullivan, Coco            10 Team Indiana-IN                2:38.72  
     1:16.69  2:38.72                                                      
 31 Wildemann, Ella           10 Team Indiana-IN                2:38.83  
     1:15.20  2:38.83                                                      
 32 Burdette, Natalyn         10 WI-WI                          2:38.92  
     1:15.98  2:38.92                                                      
 33 Kaliszak, Jessica         10 MI-MI                          2:39.05  
     1:16.52  2:39.05                                                      
 34 Porcelli, Marla           10 Team Illinois-IL               2:39.06  
     1:16.33  2:39.06                                                      
 35 Taege, Sara               10 Team Illinois-IL               2:39.48  
     1:18.78  2:39.48                                                      
 36 Paquelet, Grace           10 WI-WI                          2:39.68  
     1:18.15  2:39.68                                                      
 37 Benson, Ashley            10 Ozark-OZ                       2:39.82  
     1:16.12  2:39.82                                                      
 38 Landrum, Hannah           10 Team Indiana-IN                2:40.11  
     1:17.47  2:40.11                                                      
 39 Choban, Lauren             9 LE-LE                          2:40.44  
     1:16.62  2:40.44                                                      
 40 Wolter, Casey             10 WI-WI                          2:40.52  
     1:17.53  2:40.52                                                      
 41 Sims, Haley               10 Team Illinois-IL               2:40.63  
     1:15.96  2:40.63                                                      
 42 Williamson, Ellen         10 OH-OH                          2:40.81  
     1:17.42  2:40.81                                                      
 43 Tramer, Laura             10 LE-LE                          2:41.02  
     1:18.27  2:41.02                                                      
 44 Easter, Hannah            10 Team Indiana-IN                2:41.39  
     1:17.10  2:41.39                                                      
 45 Rieman, Breanne           10 OH-OH                          2:41.69  
     1:18.09  2:41.69                                                      
 46 Tracy, Emma               10 Ozark-OZ                       2:41.75  
     1:18.12  2:41.75                                                      
 47 Broghammer, Jill          10 Team Iowa-IA                   2:41.85  
     1:16.98  2:41.85                                                      
 48 Pawlowicz, Kaitlin        10 MI-MI                          2:41.88  
     1:18.01  2:41.88                                                      
 49 Schmidt, Mesa             10 Team Illinois-IL               2:42.11  
     1:17.13  2:42.11                                                      
 50 Quandt, Chaeli            10 MW-MW                          2:42.18  
     1:18.00  2:42.18                                                      
 51 Powell, MACKENZIE         10 Team Indiana-IN                2:42.81  
     1:18.10  2:42.81                                                      
 52 Paskoff, Taylor           10 Ozark-OZ                       2:42.84  
     1:17.58  2:42.84                                                      
 53 Wehrheim, Erin            10 Team Indiana-IN                2:42.98  
     1:18.69  2:42.98                                                      
 54 Lasch, Kasey              10 Zones-ND                       2:43.62  
     1:18.61  2:43.62                                                      
 55 Berard, Tanelle           10 Team Iowa-IA                   2:44.30  
     1:18.95  2:44.30                                                      
 56 Pickhardt, Maggie         10 AR-AR                          2:44.31  
     1:19.36  2:44.31                                                      
 57 Waller, Grace             10 Team Illinois-IL               2:44.44  
     1:19.79  2:44.44                                                      
 58 Gleske, Jackie            10 LE-LE                          2:44.65  
     1:19.92  2:44.65                                                      
 59 Hamil, Mariah             10 Team Indiana-IN                2:44.92  
     1:19.37  2:44.92                                                      
 60 Finn, Monica               9 Team Illinois-IL               2:44.99  
     1:21.16  2:44.99                                                      
 61 Hawker, Hannah            10 WI-WI                          2:45.29  
     1:20.19  2:45.29                                                      
 62 Howard, Mary              10 Ozark-OZ                       2:46.00  
     1:18.33  2:46.00                                                      
 63 Steiner, Stephanie        10 OH-OH                          2:46.15  
     1:18.77  2:46.15                                                      
 64 Moret, Samantha           10 SD-SD                          2:46.42  
     1:19.20  2:46.42                                                      
 65 Oesterling, Jen           10 MI-MI                          2:46.59  
     1:19.64  2:46.59                                                      
 66 Bender, Leah              10 MI-MI                          2:49.56  
     1:21.86  2:49.56                                                      
 67 Chin, Abby                 9 OH-OH                          2:49.82  
     1:21.66  2:49.82                                                      
 68 Myers, Megan              10 Team OK-OK                     2:49.91  
     1:22.39  2:49.91                                                      
 -- Corona, Lily              10 Team Illinois-IL              X2:24.19  
     2:10.23  2:24.19                                                      
 -- DeBenedetti, Gina          9 Team Illinois-IL              X4:51.37  
     4:36.21  4:51.37                                                      
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogden, Julie              10 Team Indiana-IN                  35.63   30  
  2 Dicus, Emily              10 Mo Val-MV                        35.94   27  
  3 Pietila, Haley             9 WI-WI                            37.06   26  
  4 Clark, Emily              10 Team Illinois-IL                 37.11   25  
  5 Stoughton, Rebecca        10 Team Illinois-IL                 37.26   24  
  6 Kobelja, Mali             10 Team Indiana-IN                  37.31   23  
  7 Morford, Kelly            10 MN-MN                            37.46   22  
  8 Campbell, Caitlin         10 Team Iowa-IA                     37.50   21  
  9 Chang, Caroline           10 Team Illinois-IL                 37.57   19  
 10 MC Hugh, Maeve            10 MI-MI                            37.63   17  
 11 Brown, Autumn             10 Team Indiana-IN                  37.65   16  
 12 Broghammer, Jill          10 Team Iowa-IA                     37.72   15  
 13 Benson, Ashley            10 Ozark-OZ                         37.89   14  
 14 Day, Allie                10 Team Indiana-IN                  38.06   13  
 15 Hew, Chelcee              10 MN-MN                            38.30   12  
 16 Schubert, Kate            10 WI-WI                            38.33   11  
 17 Rudman, Stacey            10 Mo Val-MV                        38.35    9  
 18 Niziolek, Basia           10 Team Indiana-IN                  38.47    7  
 19 Gordon, Kara              10 MI-MI                            38.52    6  
 20 Whitbeck, Elizabeth       10 Team OK-OK                       38.56    5  
 21 Brunner, Sarah            10 MI-MI                            38.58    4  
 22 Johnson, Rachel           10 MI-MI                            38.65    3  
 23 Williamson, Ellen         10 OH-OH                            38.66    2  
 24 Brooks, Sara              10 WI-WI                            38.73    1  
 25 Valverde-Paniagua, Diana  10 Team Indiana-IN                  38.93  
 26 Kabacinski, Olivia        10 Team Indiana-IN                  38.99  
 26 Maher, Hannah             10 Team Iowa-IA                     38.99  
 28 Maugel, Lindsay           10 Team Indiana-IN                  39.01  
 29 Portela, Chloe            10 Mo Val-MV                        39.08  
 29 Wildemann, Ella           10 Team Indiana-IN                  39.08  
 31 Awe, Stephanie            10 WI-WI                            39.29  
 32 Martin, Ivy               10 WI-WI                            39.32  
 32 Hojan-Clark, Kelsey       10 WI-WI                            39.32  
 34 Gerdes, Anna              10 MN-MN                            39.38  
 34 Bessette, Dominique       10 Team Illinois-IL                 39.38  
 36 Bank, Mary                10 OH-OH                            39.61  
 37 Geanon, Catherine         10 WI-WI                            39.62  
 38 Hansen, Kelsey            10 Zones-ND                         39.64  
 39 Young, Jenna              10 OH-OH                            39.73  
 40 Doyle, Claudia            10 OH-OH                            39.89  
 41 Sullivan, Coco            10 Team Indiana-IN                  40.08  
 42 Wehrheim, Erin            10 Team Indiana-IN                  40.12  
 42 Miller, Kenzie            10 Team Indiana-IN                  40.12  
 44 Young, Megan              10 AR-AR                            40.13  
 45 Howard, Mary              10 Ozark-OZ                         40.15  
 46 Trumble, Holly            10 Team OK-OK                       40.41  
 47 Chevrette, Breanne        10 Team Indiana-IN                  40.42  
 48 Aksamit, Claire           10 MN-MN                            40.50  
 49 Choban, Lauren             9 LE-LE                            40.52  
 50 Hammerberg, Kayla         10 OH-OH                            40.55  
 51 Laughlin, Aubrey          10 MW-MW                            40.75  
 52 Dschaak, Alex             10 OH-OH                            40.83  
 53 Burdette, Natalyn         10 WI-WI                            41.14  
 54 Chamberlain, Clare        10 WI-WI                            41.24  
 55 Steiner, Stephanie        10 OH-OH                            41.29  
 56 Pietraszek, Greta         10 Team Illinois-IL                 41.31  
 57 Blasko, Emily             10 MN-MN                            41.56  
 58 Sloan, Samantha           10 AR-AR                            41.65  
 59 Hathaway, Kristin         10 AR-AR                            43.77  
 60 Larson, Alyssa             9 SD-SD                            43.83  
 61 Corona, Lily              10 Team Illinois-IL               1:09.16  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogden, Julie              10 Team Indiana-IN                1:16.33   30  
  2 Clark, Emily              10 Team Illinois-IL               1:18.26   27  
  3 Stoughton, Rebecca        10 Team Illinois-IL               1:19.26   26  
  4 Day, Allie                10 Team Indiana-IN                1:19.35   25  
  5 Dicus, Emily              10 Mo Val-MV                      1:19.59   24  
  6 Kobelja, Mali             10 Team Indiana-IN                1:19.98   23  
  7 Wildemann, Ella           10 Team Indiana-IN                1:20.21   22  
  8 MC Hugh, Maeve            10 MI-MI                          1:20.74   21  
  9 Broghammer, Jill          10 Team Iowa-IA                   1:21.08   19  
 10 Landrum, Hannah           10 Team Indiana-IN                1:21.58   17  
 11 Pietila, Haley             9 WI-WI                          1:21.82   16  
 12 James, Rachel             10 OH-OH                          1:22.33   15  
 13 Chang, Caroline           10 Team Illinois-IL               1:22.55   14  
 14 Hojan-Clark, Kelsey       10 WI-WI                          1:22.68   13  
 15 Williamson, Ellen         10 OH-OH                          1:22.70   12  
 16 Boebinger, Megan          10 OH-OH                          1:23.16   11  
 17 Awe, Stephanie            10 WI-WI                          1:23.61    9  
 18 Brown, Autumn             10 Team Indiana-IN                1:23.63    7  
 19 Valverde-Paniagua, Diana  10 Team Indiana-IN                1:24.05    6  
 20 Easter, Hannah            10 Team Indiana-IN                1:24.12    5  
 21 Benson, Ashley            10 Ozark-OZ                       1:24.24    4  
 22 Maugel, Lindsay           10 Team Indiana-IN                1:24.42    3  
 23 Martin, Ivy               10 WI-WI                          1:24.49    2  
 24 Brooks, Sara              10 WI-WI                          1:24.50    1  
 25 Rudman, Stacey            10 Mo Val-MV                      1:24.55  
 26 Johnson, Rachel           10 MI-MI                          1:24.72  
 27 Choban, Lauren             9 LE-LE                          1:24.82  
 28 Dschaak, Alex             10 OH-OH                          1:24.86  
 29 Seaman, Kyle              10 LE-LE                          1:24.93  
 30 Schubert, Kate            10 WI-WI                          1:25.05  
 31 Brunner, Sarah            10 MI-MI                          1:25.28  
 32 Botros, Briana            10 WI-WI                          1:25.64  
 33 Burdette, Natalyn         10 WI-WI                          1:25.65  
 34 Young, Jenna              10 OH-OH                          1:25.67  
 35 Howard, Mary              10 Ozark-OZ                       1:26.10  
 36 Sullivan, Coco            10 Team Indiana-IN                1:26.24  
 37 Gerdes, Anna              10 MN-MN                          1:26.25  
 38 Cordek, Kate              10 LE-LE                          1:26.26  
 39 Holtzen, Jenny             9 AR-AR                          1:26.36  
 40 Miller, Kenzie            10 Team Indiana-IN                1:26.70  
 41 Morford, Kelly            10 MN-MN                          1:26.96  
 42 Hamil, Mariah             10 Team Indiana-IN                1:26.98  
 43 Steiner, Stephanie        10 OH-OH                          1:27.10  
 44 Laughlin, Aubrey          10 MW-MW                          1:27.15  
 45 Maher, Hannah             10 Team Iowa-IA                   1:27.42  
 46 Quine, Allie              10 LE-LE                          1:27.45  
 47 Miller, Katherine         10 Mo Val-MV                      1:27.86  
 48 Niziolek, Basia           10 Team Indiana-IN                1:28.09  
 49 Bank, Mary                10 OH-OH                          1:28.66  
 50 Hansen, Kelsey            10 Zones-ND                       1:28.72  
 51 Arnold, Logan              9 LE-LE                          1:29.66  
 52 Trumble, Holly            10 Team OK-OK                     1:30.54  
 53 Larson, Alyssa             9 SD-SD                          1:36.96  
 -- Corona, Lily              10 Team Illinois-IL              X1:09.16  
 -- Castillo, Kelsey          10 MI-MI                               DQ  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline           10 Team Illinois-IL                 38.58   30  
  2 Reaney, Emma              10 Mo Val-MV                        40.38   27  
  3 Whitbeck, Elizabeth       10 Team OK-OK                       40.51   26  
  4 Dicus, Emily              10 Mo Val-MV                        40.83   25  
  5 Miller, Michyl            10 SD-SD                            41.16   24  
  6 Gordon, Kara              10 MI-MI                            41.57   23  
  7 Fraser, Morgan            10 Ozark-OZ                         42.02   22  
  8 Simoneau, Kaitlyn         10 Team Illinois-IL                 42.07   21  
  9 Reid, Shannon             10 Team Indiana-IN                  42.42   19  
 10 Van Hout, Aja             10 WI-WI                            42.46   17  
 11 Campbell, Caitlin         10 Team Iowa-IA                     42.47   16  
 12 Kroll, Allison            10 Zones-ND                         42.56   15  
 13 Currin, Annie             10 OH-OH                            42.65   14  
 14 Richson, Brianne          10 WI-WI                            42.68   13  
 15 Schubert, Kate            10 WI-WI                            42.71   12  
 16 Maugel, Lindsay           10 Team Indiana-IN                  42.77   11  
 17 Hew, Chelcee              10 MN-MN                            42.99    9  
 18 Maher, Hannah             10 Team Iowa-IA                     43.09    7  
 19 Jung, Caitlin             10 MN-MN                            43.16    6  
 20 Temple, Taylor             9 OH-OH                            43.23    5  
 21 Splain, Megan             10 LE-LE                            43.55    4  
 22 Basore, Katherine         10 OH-OH                            43.65    3  
 23 Boone, Emily              10 OH-OH                            43.66    2  
 24 Mitchell, Whitney         10 Team Illinois-IL                 43.76    1  
 25 Newman, Emma              10 Team Illinois-IL                 43.80  
 26 Tramer, Laura             10 LE-LE                            43.86  
 27 Harris, Kalli             10 Team Illinois-IL                 43.91  
 28 Tracy, Emma               10 Ozark-OZ                         43.92  
 29 Chan, Andrea              10 LE-LE                            43.93  
 30 Pearl, Taylor             10 LE-LE                            44.09  
 31 Crain, Taylor             10 WI-WI                            44.20  
 32 Johnson, Rachel           10 MI-MI                            44.33  
 32 Pitner, Hilary            10 OH-OH                            44.33  
 32 Vaughan, Cristina         10 WI-WI                            44.33  
 35 Weber, Elle               10 Mo Val-MV                        44.86  
 36 Pickhardt, Maggie         10 AR-AR                            44.88  
 37 Waller, Grace             10 Team Illinois-IL                 45.13  
 38 Garland, Michelle          9 Team Illinois-IL                 45.44  
 39 Schroeder, Ashley         10 MW-MW                            45.64  
 40 Young, Megan              10 AR-AR                            45.71  
 41 Corona, Lily              10 Team Illinois-IL               1:04.32  
 42 DeBenedetti, Gina          9 Team Illinois-IL               3:37.70  
 -- Pietraszek, Greta         10 Team Illinois-IL                    DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline           10 Team Illinois-IL               1:25.34   30  
  2 Whitbeck, Elizabeth       10 Team OK-OK                     1:27.99   27  
  3 Miller, Michyl            10 SD-SD                          1:29.28   26  
  4 Reaney, Emma              10 Mo Val-MV                      1:30.19   25  
  5 Tracy, Emma               10 Ozark-OZ                       1:30.67   24  
  6 Splain, Megan             10 LE-LE                          1:32.57   23  
  7 Maher, Hannah             10 Team Iowa-IA                   1:32.68   22  
  8 Rieman, Breanne           10 OH-OH                          1:32.71   21  
  9 Simoneau, Kaitlyn         10 Team Illinois-IL               1:32.80   19  
 10 Reid, Shannon             10 Team Indiana-IN                1:33.22   17  
 11 Fraser, Morgan            10 Ozark-OZ                       1:33.33   16  
 12 Crain, Taylor             10 WI-WI                          1:33.50   15  
 13 Maugel, Lindsay           10 Team Indiana-IN                1:33.55   14  
 14 Clark, Emily              10 Team Illinois-IL               1:33.57   13  
 15 Van Hout, Aja             10 WI-WI                          1:33.68   12  
 16 Chan, Andrea              10 LE-LE                          1:33.83   11  
 17 Kroll, Allison            10 Zones-ND                       1:34.19    9  
 18 Richson, Brianne          10 WI-WI                          1:34.57    7  
 19 Mitchell, Whitney         10 Team Illinois-IL               1:34.58    6  
 20 Gordon, Kara              10 MI-MI                          1:34.59    5  
 21 Pietraszek, Greta         10 Team Illinois-IL               1:34.62    4  
 22 Kopp, Antonia             10 LE-LE                          1:34.66    3  
 23 Pitner, Hilary            10 OH-OH                          1:35.19    2  
 24 Johnson, Rachel           10 MI-MI                          1:35.51    1  
 25 Hew, Chelcee              10 MN-MN                          1:35.52  
 26 Boone, Emily              10 OH-OH                          1:35.64  
 27 Campbell, Caitlin         10 Team Iowa-IA                   1:35.81  
 28 Basore, Katherine         10 OH-OH                          1:35.85  
 29 Powell, MACKENZIE         10 Team Indiana-IN                1:35.87  
 30 Schubert, Kate            10 WI-WI                          1:35.99  
 31 Pearl, Taylor             10 LE-LE                          1:36.09  
 32 Sullivan, Coco            10 Team Indiana-IN                1:36.13  
 33 Vaughan, Cristina         10 WI-WI                          1:36.19  
 34 Kabacinski, Olivia        10 Team Indiana-IN                1:36.32  
 35 Pak, Gi                   10 Team Illinois-IL               1:36.94  
 36 Auckley, Melissa          10 Team Indiana-IN                1:36.95  
 37 Weber, Elle               10 Mo Val-MV                      1:37.20  
 38 Currin, Annie             10 OH-OH                          1:37.24  
 39 Newman, Emma              10 Team Illinois-IL               1:37.55  
 40 Temple, Taylor             9 OH-OH                          1:37.90  
 41 Newhouse, Shelby          10 MI-MI                          1:38.45  
 42 Waller, Grace             10 Team Illinois-IL               1:38.71  
 43 Garland, Michelle          9 Team Illinois-IL               1:38.92  
 44 Daniels, Nikki            10 Mo Val-MV                      1:39.34  
 45 Vennefron, Lauren         10 OH-OH                          1:39.39  
 46 Schroeder, Ashley         10 MW-MW                          1:39.78  
 47 Caldwell, Caroline        10 OH-OH                          1:40.25  
 48 Pickhardt, Maggie         10 AR-AR                          1:40.39  
 49 Gendron, Lindsay          10 Team Illinois-IL               1:42.89  
 -- Corona, Lily              10 Team Illinois-IL              X1:04.32  
 -- DeBenedetti, Gina          9 Team Illinois-IL              X3:37.70  
 -- Tramer, Laura             10 LE-LE                               DQ  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustine-Akpan, Eno      10 Team Iowa-IA                     33.72   30  
  2 Campbell, Caitlin         10 Team Iowa-IA                     34.14   27  
  3 Ogden, Julie              10 Team Indiana-IN                  34.46   26  
  4 Richson, Brianne          10 WI-WI                            34.53   25  
  5 Broghammer, Jill          10 Team Iowa-IA                     34.56   24  
  6 Porcelli, Marla           10 Team Illinois-IL                 34.65   23  
  7 Knowles, Molly            10 Team Illinois-IL                 34.89   22  
  8 Holy, Annie               10 LE-LE                            34.94   21  
  9 Brunner, Sarah            10 MI-MI                            35.00   19  
 10 Elliott, Cristina         10 Team Indiana-IN                  35.14   17  
 11 Dicus, Emily              10 Mo Val-MV                        35.20   16  
 12 Aksamit, Claire           10 MN-MN                            35.30   15  
 13 Gordon, Kara              10 MI-MI                            35.40   14  
 14 Kennedy, Kelsey           10 Team Indiana-IN                  35.51   13  
 15 Allison, Amy              10 Team Illinois-IL                 35.65   12  
 16 Day, Allie                10 Team Indiana-IN                  35.66   11  
 17 Quine, Allie              10 LE-LE                            35.77    9  
 18 Hofmann, Alex             10 Team Indiana-IN                  35.80    7  
 19 Boebinger, Megan          10 OH-OH                            35.81    6  
 20 Kaliszak, Jessica         10 MI-MI                            35.82    5  
 21 Gendron, Lindsay          10 Team Illinois-IL                 36.06    4  
 22 Boone, Emily              10 OH-OH                            36.12    3  
 23 James, Rachel             10 OH-OH                            36.21    2  
 24 Arnold, Logan              9 LE-LE                            36.23    1  
 25 Amedio, Kaitlin           10 Team Illinois-IL                 36.55  
 26 Pawlowicz, Kaitlin        10 MI-MI                            36.59  
 27 McGreevy, Katie           10 Mo Val-MV                        36.65  
 28 Whitbeck, Elizabeth       10 Team OK-OK                       36.71  
 29 Crawford, Laura           10 Team Indiana-IN                  36.75  
 30 Cortesio, Catherine       10 Team Illinois-IL                 36.82  
 31 Hammerberg, Kayla         10 OH-OH                            36.85  
 32 Schubert, Kate            10 WI-WI                            36.92  
 33 Pitner, Hilary            10 OH-OH                            37.28  
 34 Hamp, Caroline            10 LE-LE                            37.32  
 35 Beagle, Jacie              9 SD-SD                            37.43  
 36 Sheets, Rhiannon          10 Team Indiana-IN                  37.46  
 37 Thompson, Marin           10 WI-WI                            37.49  
 38 Steiner, Stephanie        10 OH-OH                            37.55  
 39 Williamson, Ellen         10 OH-OH                            37.57  
 40 Lennon, Caitlin           10 OH-OH                            37.78  
 41 Stacy, Tiffany            10 MI-MI                            37.88  
 42 Brown, Autumn             10 Team Indiana-IN                  37.89  
 42 Portela, Chloe            10 Mo Val-MV                        37.89  
 44 Wennlund, Marcey          10 Team Illinois-IL                 37.91  
 45 Holtzen, Jenny             9 AR-AR                            37.94  
 46 Quandt, Chaeli            10 MW-MW                            38.02  
 47 Garland, Michelle          9 Team Illinois-IL                 38.07  
 48 Kroll, Allison            10 Zones-ND                         38.09  
 49 Paskoff, Taylor           10 Ozark-OZ                         38.34  
 50 Rieman, Breanne           10 OH-OH                            38.37  
 51 Gerdes, Anna              10 MN-MN                            38.60  
 52 Young, Jenna              10 OH-OH                            38.66  
 53 Morris, Natalie           10 Mo Val-MV                        38.85  
 54 Easter, Hannah            10 Team Indiana-IN                  39.00  
 55 Alkire, Kathryn           10 Team Indiana-IN                  39.34  
 56 Temple, Taylor             9 OH-OH                            39.45  
 57 Pickhardt, Maggie         10 AR-AR                            39.81  
 58 Biehl, Tara               10 Team Indiana-IN                  40.27  
 59 Sloan, Samantha           10 AR-AR                            40.70  
 60 Hathaway, Kristin         10 AR-AR                            40.87  
 61 Bender, Leah              10 MI-MI                            41.24  
 62 Corona, Lily              10 Team Illinois-IL                 59.48  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Knowles, Molly            10 Team Illinois-IL               1:15.23   30  
  2 Augustine-Akpan, Eno      10 Team Iowa-IA                   1:15.30   27  
  3 Elliott, Cristina         10 Team Indiana-IN                1:16.89   26  
  4 Holy, Annie               10 LE-LE                          1:16.93   25  
  5 Ogden, Julie              10 Team Indiana-IN                1:17.49   24  
  6 Reaney, Emma              10 Mo Val-MV                      1:17.70   23  
  7 Richson, Brianne          10 WI-WI                          1:18.25   22  
  8 Kennedy, Kelsey           10 Team Indiana-IN                1:19.82   21  
  9 Gendron, Lindsay          10 Team Illinois-IL               1:20.18   19  
 10 James, Rachel             10 OH-OH                          1:20.88   17  
 11 Davis, Taylor             10 Team Indiana-IN                1:21.13   16  
 12 Hofmann, Alex             10 Team Indiana-IN                1:21.41   15  
 13 Arnold, Logan              9 LE-LE                          1:21.43   14  
 14 Whitbeck, Elizabeth       10 Team OK-OK                     1:21.65   13  
 15 Porcelli, Marla           10 Team Illinois-IL               1:22.11   12  
 16 Aksamit, Claire           10 MN-MN                          1:22.23   11  
 17 Allison, Amy              10 Team Illinois-IL               1:22.32    9  
 18 Thompson, Marin           10 WI-WI                          1:22.59    7  
 19 Pitner, Hilary            10 OH-OH                          1:22.63    6  
 20 Kaliszak, Jessica         10 MI-MI                          1:22.70    5  
 21 Chin, Abby                 9 OH-OH                          1:22.87    4  
 22 Pawlowicz, Kaitlin        10 MI-MI                          1:23.38    3  
 23 McGreevy, Katie           10 Mo Val-MV                      1:23.46    2  
 24 Day, Allie                10 Team Indiana-IN                1:23.51    1  
 25 Brunner, Sarah            10 MI-MI                          1:23.52  
 26 Stoughton, Rebecca        10 Team Illinois-IL               1:24.84  
 27 Gordon, Kara              10 MI-MI                          1:24.86  
 28 Crawford, Laura           10 Team Indiana-IN                1:24.94  
 29 Lennon, Caitlin           10 OH-OH                          1:25.57  
 30 Cortesio, Catherine       10 Team Illinois-IL               1:25.91  
 31 Quine, Allie              10 LE-LE                          1:25.93  
 32 Beagle, Jacie              9 SD-SD                          1:26.54  
 33 Garland, Michelle          9 Team Illinois-IL               1:26.66  
 34 Campbell, Caitlin         10 Team Iowa-IA                   1:27.20  
 35 Williamson, Ellen         10 OH-OH                          1:27.42  
 36 Kim, Jiyeon               10 Team Indiana-IN                1:28.05  
 37 Kunkel, Kristy            10 MW-MW                          1:29.72  
 38 Vennefron, Lauren         10 OH-OH                          1:30.09  
 39 Howard, Mary              10 Ozark-OZ                       1:32.55  
 40 Kroll, Allison            10 Zones-ND                       1:33.76  
 -- Corona, Lily              10 Team Illinois-IL                X59.48  
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reaney, Emma              10 Mo Val-MV                      2:47.67   30  
     1:21.69  2:47.67                                                      
  2 Davis, Taylor             10 Team Indiana-IN                2:47.73   27  
     1:19.36  2:47.73                                                      
  3 Chang, Caroline           10 Team Illinois-IL               2:48.66   26  
     1:21.26  2:48.66                                                      
  4 Dicus, Emily              10 Mo Val-MV                      2:50.40   25  
     1:18.92  2:50.40                                                      
  5 Whitbeck, Elizabeth       10 Team OK-OK                     2:51.27   24  
     1:23.91  2:51.27                                                      
  6 Gendron, Lindsay          10 Team Illinois-IL               2:52.44   23  
     1:22.09  2:52.44                                                      
  7 Clark, Emily              10 Team Illinois-IL               2:52.54   22  
     1:22.91  2:52.54                                                      
  8 Day, Allie                10 Team Indiana-IN                2:53.47   21  
     1:22.15  2:53.47                                                      
  9 Gordon, Kara              10 MI-MI                          2:53.65   19  
     1:22.98  2:53.65                                                      
 10 Stoughton, Rebecca        10 Team Illinois-IL               2:54.37   17  
     1:22.07  2:54.37                                                      
 11 James, Rachel             10 OH-OH                          2:54.57   16  
     1:22.65  2:54.57                                                      
 12 Powell, MACKENZIE         10 Team Indiana-IN                2:55.51   15  
     1:25.55  2:55.51                                                      
 13 Augustine-Akpan, Eno      10 Team Iowa-IA                   2:55.63   14  
     1:22.54  2:55.63                                                      
 14 Williamson, Ellen         10 OH-OH                          2:57.09   13  
     1:24.86  2:57.09                                                      
 15 Holy, Annie               10 LE-LE                          2:57.13   12  
     1:23.99  2:57.13                                                      
 16 Boone, Emily              10 OH-OH                          2:57.33   11  
     1:24.08  2:57.33                                                      
 17 Kennedy, Kelsey           10 Team Indiana-IN                2:57.58    9  
     1:21.53  2:57.58                                                      
 18 Tramer, Laura             10 LE-LE                          2:57.94    7  
     1:28.56  2:57.94                                                      
 19 Pitner, Hilary            10 OH-OH                          2:58.90    6  
     1:27.24  2:58.90                                                      
 20 Sullivan, Coco            10 Team Indiana-IN                2:58.93    5  
     1:28.78  2:58.93                                                      
 21 Reid, Shannon             10 Team Indiana-IN                2:59.07    4  
     1:27.15  2:59.07                                                      
 22 Van Hout, Aja             10 WI-WI                          2:59.17    3  
     1:26.10  2:59.17                                                      
 23 Quine, Allie              10 LE-LE                          2:59.98    2  
     1:25.82  2:59.98                                                      
 24 Rieman, Breanne           10 OH-OH                          3:00.22    1  
     1:28.15  3:00.22                                                      
 25 Mitchell, Whitney         10 Team Illinois-IL               3:00.29  
     1:28.38  3:00.29                                                      
 26 Pietila, Haley             9 WI-WI                          3:00.48  
     1:23.94  3:00.48                                                      
 27 Arnold, Logan              9 LE-LE                          3:00.88  
     1:24.83  3:00.88                                                      
 28 Kim, Jiyeon               10 Team Indiana-IN                3:01.82  
     1:26.51  3:01.82                                                      
 29 Allison, Amy              10 Team Illinois-IL               3:01.97  
     1:29.39  3:01.97                                                      
 30 Howard, Mary              10 Ozark-OZ                       3:02.04  
     1:26.25  3:02.04                                                      
 31 Elliott, Cristina         10 Team Indiana-IN                3:03.04  
     1:27.08  3:03.04                                                      
 32 Chan, Andrea              10 LE-LE                          3:03.16  
     1:31.29  3:03.16                                                      
 33 Maher, Hannah             10 Team Iowa-IA                   3:03.32  
     1:28.45  3:03.32                                                      
 34 Kaliszak, Jessica         10 MI-MI                          3:04.37  
     1:24.99  3:04.37                                                      
 35 Wildemann, Ella           10 Team Indiana-IN                3:04.94  
     1:28.52  3:04.94                                                      
 36 Brunner, Sarah            10 MI-MI                          3:05.99  
     1:25.07  3:05.99                                                      
 37 Alkire, Kathryn           10 Team Indiana-IN                3:06.66  
     1:27.74  3:06.66                                                      
 38 Holtzen, Jenny             9 AR-AR                          3:08.00  
     1:29.96  3:08.00                                                      
 39 Gleske, Jackie            10 LE-LE                          3:08.45  
     1:31.23  3:08.45                                                      
 40 Kunkel, Kristy            10 MW-MW                          3:10.67  
     1:30.01  3:10.67                                                      
 41 Miller, Michyl            10 SD-SD                          3:10.83  
     1:32.55  3:10.83                                                      
 42 Chin, Abby                 9 OH-OH                          3:11.38  
     1:32.05  3:11.38                                                      
 43 Lasch, Kasey              10 Zones-ND                       3:14.83  
     1:35.73  3:14.83                                                      
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Iowa-IA  'A'                                           2:06.61   60  
     1) Augustine-Akpan, Eno 10         2) Broghammer, Jill 10            
     3) Campbell, Caitlin 10            4) Maher, Hannah 10               
     1:02.46  2:06.61                                                      
  2 Team Illinios-IL  'A'                                       2:07.57   54  
     1) Gendron, Lindsay 10             2) Chang, Caroline 10             
     3) Sims, Haley 10                  4) Porcelli, Marla 10             
     1:03.63  2:07.57                                                      
  3 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:08.46   52  
     1) Van Hout, Aja 10                2) Burdette, Natalyn 10           
     3) Martin, Ivy 10                  4) Richson, Brianne 10            
     1:04.73  2:08.46                                                      
  4 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:09.04   50  
     1) Dicus, Emily 10                 2) McGreevy, Katie 10             
     3) Reaney, Emma 10                 4) Portela, Chloe 10              
     1:03.69  2:09.04                                                      
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:10.32   48  
     1) Rieman, Breanne 10              2) James, Rachel 10               
     3) Boone, Emily 10                 4) Pitner, Hilary 10              
     1:05.17  2:10.32                                                      
  6 Team Indiana-IN  'A'                                        2:11.43   46  
     1) Wildemann, Ella 10              2) Ogden, Julie 10                
     3) Niziolek, Basia 10              4) Davis, Taylor 10               
     1:05.43  2:11.43                                                      
  7 Team Illinios-IL  'B'                                       2:11.65   44  
     1) Pietraszek, Greta 10            2) Mitchell, Whitney 10           
     3) Shupe, Angela 10                4) Clark, Emily 10                
     1:06.00  2:11.65                                                      
  8 Team Michigan-MI  'A'                                       2:12.47   42  
     1) Kaliszak, Jessica 10            2) Brunner, Sarah 10              
     3) Gordon, Kara 10                 4) MC Hugh, Maeve 10              
     1:06.07  2:12.47                                                      
  9 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:12.49   38  
     1) Thurman, Amanda 10              2) Quine, Allie 10                
     3) Splain, Megan 10                4) Holy, Annie 10                 
     1:06.49  2:12.49                                                      
 10 Minnesota-MN  'A'                                           2:12.83   34  
     1) Aksamit, Claire 10              2) Gerdes, Anna 10                
     3) Deis, Sarah 10                  4) Hew, Chelcee 10                
     1:06.39  2:12.83                                                      
 11 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:13.17   32  
     1) Fraser, Morgan 10               2) Paskoff, Taylor 10             
     3) Benson, Ashley 10               4) Newell, Kimberley 10           
     1:07.72  2:13.17                                                      
 12 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:13.24   30  
     1) Pietila, Haley 9                2) Wolter, Casey 10               
     3) Schubert, Kate 10               4) Crain, Taylor 10               
     1:07.57  2:13.24                                                      
 13 Team Indiana-IN  'B'                                        2:13.71   28  
     1) Elliott, Cristina 10            2) Reid, Shannon 10               
     3) Kennedy, Kelsey 10              4) Wehrheim, Erin 10              
     1:07.37  2:13.71                                                      
 14 Team Michigan-MI  'B'                                       2:16.25   26  
     1) Stacy, Tiffany 10               2) Johnson, Rachel 10             
     3) Pawlowicz, Kaitlin 10           4) Kaliszak, Sara 10              
     1:08.83  2:16.25                                                      
 15 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:18.11   24  
     1) Nameth, Shana 10                2) Chan, Andrea 10                
     3) Bennett, Madison 10             4) Seaman, Kyle 10                
     1:10.54  2:18.11                                                      
 16 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:19.03   22  
     1) Holtzen, Jenny 9                2) Sloan, Samantha 10             
     3) Young, Megan 10                 4) Pickhardt, Maggie 10           
     1:09.94  2:19.03                                                      
 17 South Dakota-SD  'A'                                        2:20.50  
     1) Goff, Kaitlin 10                2) Miller, Michyl 10              
     3) Beagle, Jacie 9                 4) Moret, Samantha 10             
     1:11.78  2:20.50                                                      
 18 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:22.23  
     1) Weber, Elle 10                  2) Rudman, Stacey 10              
     3) Miller, Katherine 10            4) Morris, Natalie 10             
     1:10.33  2:22.23                                                      
 19 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:23.17  
     1) Quandt, Chaeli 10               2) Kunkel, Kristy 10              
     3) Schroeder, Ashley 10            4) Laughlin, Aubrey 10            
     1:09.27  2:23.17                                                      
 20 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:23.25  
     1) Basore, Katherine 10            2) Steiner, Stephanie 10          
     3) Chin, Abby 9                    4) Doyle, Claudia 10              
     1:09.98  2:23.25                                                      
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       2:22.19   60  
     1) Clark, Emily 10                 2) Chang, Caroline 10             
     3) Porcelli, Marla 10              4) Gendron, Lindsay 10            
       37.92  1:16.73  1:50.79  2:22.19                                    
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        2:26.63   54  
     1) Brown, Autumn 10                2) Reid, Shannon 10               
     3) Ogden, Julie 10                 4) Davis, Taylor 10               
       38.49  1:20.36  1:54.27  2:26.63                                    
  3 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:27.75   52  
     1) Dicus, Emily 10                 2) Reaney, Emma 10                
     3) Portela, Chloe 10               4) McGreevy, Katie 10             
       36.73  1:18.20  1:55.53  2:27.75                                    
  4 Team Illinios-IL  'B'                                       2:28.34   50  
     1) Stoughton, Rebecca 10           2) Simoneau, Kaitlyn 10           
     3) Knowles, Molly 10               4) Sims, Haley 10                 
       37.31  1:20.05  1:54.90  2:28.34                                    
  5 Team Michigan-MI  'A'                                       2:28.36   48  
     1) Gordon, Kara 10                 2) Johnson, Rachel 10             
     3) Brunner, Sarah 10               4) MC Hugh, Maeve 10              
       39.42  1:21.94  1:56.34  2:28.36                                    
  6 Team Iowa-IA  'A'                                           2:28.51   46  
     1) Maher, Hannah 10                2) Campbell, Caitlin 10           
     3) Augustine-Akpan, Eno 10         4) Broghammer, Jill 10            
       40.87  1:23.16  1:57.68  2:28.51                                    
  7 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:28.88   44  
     1) Pietila, Haley 9                2) Crain, Taylor 10               
     3) Richson, Brianne 10             4) Van Hout, Aja 10               
       38.85  1:22.92  1:57.91  2:28.88                                    
  8 Minnesota-MN  'A'                                           2:30.50   42  
     1) Morford, Kelly 10               2) Hew, Chelcee 10                
     3) Aksamit, Claire 10              4) Gerdes, Anna 10                
       38.47  1:21.99  1:57.57  2:30.50                                    
  9 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:30.80   38  
     1) Williamson, Ellen 10            2) Temple, Taylor 9               
     3) James, Rachel 10                4) Rieman, Breanne 10             
       40.04  1:24.30  1:59.08  2:30.80                                    
 10 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:31.41   34  
     1) Cordek, Kate 10                 2) Chan, Andrea 10                
     3) Quine, Allie 10                 4) Splain, Megan 10               
       40.52  1:23.68  1:59.16  2:31.41                                    
 11 Team Indiana-IN  'B'                                        2:31.84   32  
     1) Day, Allie 10                   2) Maugel, Lindsay 10             
     3) Elliott, Cristina 10            4) Niziolek, Basia 10             
       38.95  1:23.08  1:58.55  2:31.84                                    
 12 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:32.75   30  
     1) Choban, Lauren 9                2) Tramer, Laura 10               
     3) Holy, Annie 10                  4) Thurman, Amanda 10             
       40.82  1:24.46  1:59.56  2:32.75                                    
 13 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:33.67   28  
     1) Schubert, Kate 10               2) Vaughan, Cristina 10           
     3) Thompson, Marin 10              4) Martin, Ivy 10                 
       39.57  1:23.75  2:01.09  2:33.67                                    
 14 Team Michigan-MI  'B'                                       2:37.17   26  
     1) Castillo, Kelsey 10             2) Kuo, Jenette 10                
     3) Kaliszak, Jessica 10            4) Kaliszak, Sara 10              
       41.48  1:27.94  2:03.33  2:37.17                                    
 15 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:38.76   24  
     1) Rudman, Stacey 10               2) Weber, Elle 10                 
     3) Morris, Natalie 10              4) Miller, Katherine 10           
       40.89  1:24.40  2:04.70  2:38.76                                    
 16 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:38.88   22  
     1) Young, Jenna 10                 2) Currin, Annie 10               
     3) Hammerberg, Kayla 10            4) Dschaak, Alex 10               
       41.08  1:25.84  2:04.86  2:38.88                                    
 17 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:39.13  
     1) Benson, Ashley 10               2) Tracy, Emma 10                 
     3) Howard, Mary 10                 4) Newell, Kimberley 10           
       39.70  1:24.13  2:06.11  2:39.13                                    
 18 South Dakota-SD  'A'                                        2:39.29  
     1) Larson, Alyssa 9                2) Miller, Michyl 10              
     3) Beagle, Jacie 9                 4) Moret, Samantha 10             
       43.92  1:27.01  2:03.73  2:39.29                                    
 19 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:40.67  
     1) Laughlin, Aubrey 10             2) Schroeder, Ashley 10           
     3) Kunkel, Kristy 10               4) Quandt, Chaeli 10              
       40.85  1:28.76  2:07.68  2:40.67                                    
 20 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:43.19  
     1) Young, Megan 10                 2) Pickhardt, Maggie 10           
     3) Hathaway, Kristin 10            4) Holtzen, Jenny 9               
       40.31  1:26.03  2:08.51  2:43.19                                    
 21 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:46.79  
     1) Trumble, Holly 10               2) Landreth, Kelsey 9             
     3) Whitbeck, Elizabeth 10          4) Myers, Megan 10                
       41.58  1:32.83  2:10.17  2:46.79                                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodward, Samantha        12 Team OK-OK                       28.43   30  
  2 Mason, Logan              12 Team Indiana-IN                  28.83   27  
  3 Shumway, Kate             12 Team Illinois-IL                 29.03   26  
  4 Lehtonen, Eva             12 MI-MI                            29.48   25  
  5 Weiss, Meghan             12 MN-MN                            29.53   23  
  5 Ottaviano, Hilary         11 Team Illinois-IL                 29.53   23  
  5 Knutson, Dagny            11 Zones-ND                         29.53   23  
  8 Savegnago, Kara           12 Team Illinois-IL                 29.54   20  
  8 Vela, Alyssa              12 MI-MI                            29.54   20  
 10 Masters, Amanda           12 Ozark-OZ                         29.55   17  
 11 Martin, Ruby              12 WI-WI                            29.66   16  
 12 Zebrowski, Kathryn        12 Team OK-OK                       29.68   14.5
 12 Kelley, Erin              12 Team Indiana-IN                  29.68   14.5
 14 Szott, Alli               12 Team Illinois-IL                 29.74   13  
 15 Thom, Sarah               11 WI-WI                            29.78   12  
 16 Isaacs, Lexie             12 Team Indiana-IN                  29.80   11  
 17 Dietz, Brianna            12 WI-WI                            29.91    9  
 18 Geer, Margo               11 OH-OH                            29.94    7  
 19 Streater, Katie           12 WI-WI                            29.97    6  
 20 Sauder, Paige             12 Team Illinois-IL                 30.01    5  
 21 Whitehead, Hannah         12 Zones-ND                         30.05    4  
 22 Stanton, Jessy            12 Team Iowa-IA                     30.11    3  
 23 Hammes, Jessie            12 Team Indiana-IN                  30.13    2  
 24 Jehn, Janelle             12 WI-WI                            30.14    1  
 25 Menz, Brittany            12 Ozark-OZ                         30.15  
 25 Winston, Allison          12 Ozark-OZ                         30.15  
 27 Dengler, Molly            12 OH-OH                            30.17  
 28 Abel, Kerry               12 MI-MI                            30.20  
 29 Kao, Erica                12 OH-OH                            30.21  
 29 Campbell, Hailey          11 AR-AR                            30.21  
 31 Marks, Ruth               12 WI-WI                            30.22  
 31 Lecaroz, Melanie          12 Team Illinois-IL                 30.22  
 31 Flessner, Anna            12 Team Illinois-IL                 30.22  
 34 Heuser, Darcy             12 OH-OH                            30.25  
 34 Norris, Sarah             12 Team Illinois-IL                 30.25  
 36 Hamilton, Caitlin         12 Team Illinois-IL                 30.27  
 37 Alland, Tori              12 Team Illinois-IL                 30.29  
 38 Foor, Shauna              12 Team Indiana-IN                  30.31  
 39 McCann, Breanna           12 Team Illinois-IL                 30.32  
 40 Eytalis, Lauren           12 Team Illinois-IL                 30.34  
 40 Adams, Courtney           12 Team Illinois-IL                 30.34  
 40 Flederbach, Kait          11 Team Indiana-IN                  30.34  
 40 Berezowski, Kaitlynd      12 Team OK-OK                       30.34  
 44 Guy, Shannon              12 MW-MW                            30.38  
 45 Santantonio, Nicole       12 LE-LE                            30.39  
 46 Griffin, Micheala         12 WI-WI                            30.40  
 47 Caruso, Lauren            12 WI-WI                            30.41  
 48 Koselka, Lizzy            12 MI-MI                            30.43  
 48 Marchese, Sam             12 MW-MW                            30.43  
 50 King, Kalli               12 Mo Val-MV                        30.45  
 51 Reynolds, Taylor          12 Ozark-OZ                         30.46  
 52 Henry, Sarah              12 WI-WI                            30.47  
 53 Dalin, Devonne            12 SD-SD                            30.50  
 54 Givens, Crishonne         12 Team Illinois-IL                 30.53  
 54 Anderson, Mariah          12 MW-MW                            30.53  
 56 Lawless, Sarah            12 MI-MI                            30.54  
 57 Lynne, Gracie             11 OH-OH                            30.57  
 58 Townsend, Kelsie          12 Mo Val-MV                        30.60  
 59 Ortega, Michaela          12 Team Illinois-IL                 30.61  
 59 Hettenbach, Sarah         12 Mo Val-MV                        30.61  
 61 Roos, Caroline            11 WI-WI                            30.67  
 62 Darwish, Rafia            12 LE-LE                            30.68  
 63 Bodin, Heather            12 MN-MN                            30.71  
 64 Burke, Katie              12 Team Illinois-IL                 30.72  
 64 Fishback, Darcy           12 OH-OH                            30.72  
 66 Duffy, Paige              12 LE-LE                            30.74  
 67 Eyanson, Beth             11 Team Iowa-IA                     30.77  
 67 Christopherson, Ashleigh  11 WI-WI                            30.77  
 69 Detro, Megan              12 Team Indiana-IN                  30.78  
 70 Tynan, Katie              12 Team Illinois-IL                 30.80  
 71 Armitage, Maddie          12 OH-OH                            30.83  
 72 Buynak, Molly             12 LE-LE                            30.84  
 73 Price, Ana                11 Mo Val-MV                        30.85  
 74 Gniatczyk, Emily          12 Team Illinois-IL                 30.86  
 74 Anderson, Rachael         12 MN-MN                            30.86  
 74 Brooks, Katey             12 LE-LE                            30.86  
 77 Strohl, Madeline          12 LE-LE                            30.88  
 78 Armour, Jessica           12 Team Illinois-IL                 30.92  
 79 Mikrut, Hannah            11 Team Illinois-IL                 30.96  
 79 Sullivan, Kerry           12 OH-OH                            30.96  
 81 Bailey, Kaylan            12 MN-MN                            30.97  
 81 Van Der Kleij, Rosanna    11 Team Indiana-IN                  30.97  
 83 Brown, BreeAnne           12 MI-MI                            30.98  
 83 Armstrong, Stephanie      11 WI-WI                            30.98  
 85 Miles, Mallory            11 Team Indiana-IN                  31.00  
 85 Harris, Danielle          12 Team Iowa-IA                     31.00  
 87 Stupp, Hallie             11 Ozark-OZ                         31.03  
 87 Broenen, Chloe            12 WI-WI                            31.03  
 89 Harms, Kelly              12 Team OK-OK                       31.06  
 90 Kalenda, Kim              11 Team Illinois-IL                 31.07  
 91 Taylor, Kate              12 Team Illinois-IL                 31.10  
 92 Dodor, Ellen              12 MN-MN                            31.15  
 93 Randall, Shelby           12 Ozark-OZ                         31.17  
 94 Anderson, Jessica         12 Team Indiana-IN                  31.19  
 95 Epping, Madeline          11 MN-MN                            31.22  
 96 Grammer, Ashleigh         11 Ozark-OZ                         31.26  
 96 Fozkos, Brittany          12 Team Indiana-IN                  31.26  
 98 Garber, Taylor            12 OH-OH                            31.27  
 99 Craig, Megan              12 MI-MI                            31.28  
100 Olson, Caroline           12 Mo Val-MV                        31.29  
101 Adams, Christina          12 Mo Val-MV                        31.31  
101 Leonard, Kasie            12 Mo Val-MV                        31.31  
103 Kain, Alexis              12 OH-OH                            31.38  
104 Moranski, Melanie         12 WI-WI                            31.39  
104 Tavierne, Elisabeth       12 Team Illinois-IL                 31.39  
106 Willett, Jennifer         12 Ozark-OZ                         31.43  
107 Barrett, Jamie            12 Mo Val-MV                        31.44  
107 Barclay, Julia            12 Team Illinois-IL                 31.44  
109 Hertzler, Aubrey          12 Team Indiana-IN                  31.45  
110 Plummer, Natalie          12 Team Indiana-IN                  31.46  
111 Myles, Lisa               12 Ozark-OZ                         31.49  
112 Goetz, Kelsey             12 MN-MN                            31.52  
113 Adank, Danielle           12 MN-MN                            31.54  
113 Pavesich, Kelsey          12 Team Illinois-IL                 31.54  
115 Hixenbaugh, Danielle      12 OH-OH                            31.56  
116 Eifler, Erin              12 Mo Val-MV                        31.59  
117 Stowe, Joy-Lee            12 Team OK-OK                       31.68  
118 Donovan, Cynthia          11 OH-OH                            31.69  
119 Brown, Katie              12 AR-AR                            31.71  
120 Austin, Paige             12 OH-OH                            31.72  
121 Leitner, Sarah            12 AR-AR                            31.86  
122 Brolsma, Nora             12 Team Indiana-IN                  32.15  
123 Weeden, Jessica           11 WI-WI                            36.64  
 -- Heinsen, Ashley           11 OH-OH                               DQ  
 -- Drake, Monica             12 Team Illinois-IL                    DQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Monica             12 Team Illinois-IL               1:01.98   30  
  2 Mason, Logan              12 Team Indiana-IN                1:02.36   27  
  3 Whitehead, Hannah         12 Zones-ND                       1:02.80   26  
  4 Zebrowski, Kathryn        12 Team OK-OK                     1:02.90   25  
  5 Shumway, Kate             12 Team Illinois-IL               1:02.92   24  
  6 Dietz, Brianna            12 WI-WI                          1:03.07   23  
  7 Ottaviano, Hilary         11 Team Illinois-IL               1:03.34   22  
  8 Savegnago, Kara           12 Team Illinois-IL               1:03.35   21  
  9 Campbell, Hailey          11 AR-AR                          1:03.53   19  
 10 Heuser, Darcy             12 OH-OH                          1:03.62   17  
 11 Lehtonen, Eva             12 MI-MI                          1:03.66   16  
 12 Sink, Keri                12 Team Illinois-IL               1:03.73   15  
 13 Knutson, Dagny            11 Zones-ND                       1:03.79   14  
 14 Szott, Alli               12 Team Illinois-IL               1:03.91   12.5
 14 Alland, Tori              12 Team Illinois-IL               1:03.91   12.5
 16 Hamilton, Caitlin         12 Team Illinois-IL               1:04.06   11  
 17 Beins, Bailey             12 Mo Val-MV                      1:04.08    9  
 18 Lawless, Sarah            12 MI-MI                          1:04.10    7  
 19 Kao, Erica                12 OH-OH                          1:04.21    6  
 20 Marchese, Sam             12 MW-MW                          1:04.26    5  
 21 Harris, Emily             12 Ozark-OZ                       1:04.30    4  
 22 Finn, Alisa               12 Team Illinois-IL               1:04.38    2.5
 22 Reiter, Ashley            12 Zones-ND                       1:04.38    2.5
 24 Thom, Sarah               11 WI-WI                          1:04.39    1  
 25 Weiss, Meghan             12 MN-MN                          1:04.44  
 26 Henry, Sarah              12 WI-WI                          1:04.61  
 27 Vela, Alyssa              12 MI-MI                          1:04.65  
 28 Kelley, Erin              12 Team Indiana-IN                1:04.78  
 29 Streater, Katie           12 WI-WI                          1:04.84  
 30 Darwish, Rafia            12 LE-LE                          1:04.89  
 31 Winston, Allison          12 Ozark-OZ                       1:04.91  
 32 Burke, Katie              12 Team Illinois-IL               1:04.95  
 33 Lecaroz, Melanie          12 Team Illinois-IL               1:04.96  
 34 Kelsey, Paige             12 Team Indiana-IN                1:04.97  
 35 Fayhee, Kally             12 Team Illinois-IL               1:05.05  
 36 Koselka, Lizzy            12 MI-MI                          1:05.08  
 37 Geer, Margo               11 OH-OH                          1:05.12  
 38 Fredlake, Grace           12 MI-MI                          1:05.26  
 39 Dengler, Molly            12 OH-OH                          1:05.30  
 40 Hammes, Jessie            12 Team Indiana-IN                1:05.33  
 41 King, Kalli               12 Mo Val-MV                      1:05.41  
 42 Uhl, Chelsea              12 LE-LE                          1:05.43  
 43 Sauder, Paige             12 Team Illinois-IL               1:05.48  
 44 McCann, Breanna           12 Team Illinois-IL               1:05.57  
 45 Isaacs, Lexie             12 Team Indiana-IN                1:05.58  
 46 Ortega, Michaela          12 Team Illinois-IL               1:05.68  
 47 Flessner, Anna            12 Team Illinois-IL               1:05.73  
 48 Tynan, Katie              12 Team Illinois-IL               1:05.82  
 49 Craig, Megan              12 MI-MI                          1:05.83  
 50 Masters, Amanda           12 Ozark-OZ                       1:05.87  
 51 Rodriguez, Erin           12 Team Illinois-IL               1:05.91  
 52 Martin, Ruby              12 WI-WI                          1:05.94  
 53 Reynolds, Taylor          12 Ozark-OZ                       1:06.05  
 54 Decker, Sara              12 Team Indiana-IN                1:06.14  
 55 Anderson, Jessica         12 Team Indiana-IN                1:06.20  
 56 Weis, Lauren              12 MN-MN                          1:06.27  
 57 Eifler, Erin              12 Mo Val-MV                      1:06.31  
 58 Norris, Alex              11 OH-OH                          1:06.32  
 59 Harris, Danielle          12 Team Iowa-IA                   1:06.44  
 60 Taylor, Kate              12 Team Illinois-IL               1:06.45  
 61 Foor, Shauna              12 Team Indiana-IN                1:06.46  
 62 Fishback, Darcy           12 OH-OH                          1:06.48  
 63 Andrews, Taylor           12 WI-WI                          1:06.50  
 64 Hasenberg, Stephanie      12 Team Illinois-IL               1:06.53  
 65 Dorwart, Kaitlyn          12 MN-MN                          1:06.55  
 66 Strohl, Madeline          12 LE-LE                          1:06.60  
 67 Anderson, Mariah          12 MW-MW                          1:06.65  
 68 Anderson, Rachael         12 MN-MN                          1:06.69  
 69 Lynne, Gracie             11 OH-OH                          1:06.70  
 70 Looker, Rachel            12 Mo Val-MV                      1:06.74  
 70 Roos, Caroline            11 WI-WI                          1:06.74  
 72 Flederbach, Kait          11 Team Indiana-IN                1:06.76  
 73 Bernardi, Leah            12 Team Illinois-IL               1:06.77  
 74 Stephens, Danielle        12 Team Indiana-IN                1:06.79  
 75 Dalin, Devonne            12 SD-SD                          1:06.81  
 76 Albrecht, Molly           12 Mo Val-MV                      1:06.88  
 76 Stang, Meghan             12 LE-LE                          1:06.88  
 78 Stedman, Lindsay          12 WI-WI                          1:06.89  
 79 Armour, Jessica           12 Team Illinois-IL               1:06.92  
 79 Adams, Christina          12 Mo Val-MV                      1:06.92  
 81 Christopherson, Ashleigh  11 WI-WI                          1:06.99  
 81 Bodin, Heather            12 MN-MN                          1:06.99  
 83 Santantonio, Nicole       12 LE-LE                          1:07.04  
 83 Caruso, Lauren            12 WI-WI                          1:07.04  
 85 Mikrut, Hannah            11 Team Illinois-IL               1:07.06  
 86 Detro, Megan              12 Team Indiana-IN                1:07.09  
 87 Willett, Jennifer         12 Ozark-OZ                       1:07.19  
 88 Latimer, Gracie           11 LE-LE                          1:07.21  
 89 Hixenbaugh, Danielle      12 OH-OH                          1:07.33  
 90 Rogerson, Claire          12 Team Illinois-IL               1:07.37  
 90 Johnson, Alli             11 OH-OH                          1:07.37  
 92 Sullivan, Kerry           12 OH-OH                          1:07.38  
 93 Leonard, Kasie            12 Mo Val-MV                      1:07.40  
 94 Harms, Kelly              12 Team OK-OK                     1:07.44  
 95 Berezowski, Kaitlynd      12 Team OK-OK                     1:07.51  
 96 Austin, Paige             12 OH-OH                          1:07.58  
 97 Marks, Ruth               12 WI-WI                          1:07.66  
 98 Myles, Lisa               12 Ozark-OZ                       1:07.70  
 99 Pavesich, Kelsey          12 Team Illinois-IL               1:07.78  
100 Adams, Courtney           12 Team Illinois-IL               1:07.81  
101 Steffen, Kaylee           12 Team OK-OK                     1:07.86  
101 Miles, Mallory            11 Team Indiana-IN                1:07.86  
103 Brooks, Katey             12 LE-LE                          1:07.91  
104 Stupp, Hallie             11 Ozark-OZ                       1:07.94  
105 Van Der Kleij, Rosanna    11 Team Indiana-IN                1:07.99  
106 White, Olivia             12 Team Indiana-IN                1:08.08  
107 Brown, Taelor             12 LE-LE                          1:08.12  
108 Tumbush, Courtney         11 LE-LE                          1:08.15  
109 Clagg, Stacie             12 LE-LE                          1:08.16  
110 Townsend, Kelsie          12 Mo Val-MV                      1:08.48  
111 Goetz, Kelsey             12 MN-MN                          1:08.53  
112 Brolsma, Nora             12 Team Indiana-IN                1:08.56  
113 Menz, Brittany            12 Ozark-OZ                       1:08.58  
114 Vargas, Monica            12 WI-WI                          1:08.59  
114 Bisesi, Carli             12 OH-OH                          1:08.59  
116 Armitage, Maddie          12 OH-OH                          1:08.72  
117 Appleyard, Jordan         12 MI-MI                          1:08.90  
118 Chin, Katie               12 OH-OH                          1:08.99  
119 Dagg, Katlin              12 LE-LE                          1:09.11  
120 Adank, Danielle           12 MN-MN                          1:09.80  
121 Randall, Shelby           12 Ozark-OZ                       1:09.81  
122 Modlin, Maggie            12 MW-MW                          1:10.09  
123 Plummer, Natalie          12 Team Indiana-IN                1:12.07  
124 Weeden, Jessica           11 WI-WI                          1:25.64  
 -- Eytalis, Lauren           12 Team Illinois-IL                    DQ  
 -- Saad, Lauren              12 WI-WI                               DQ  
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitehead, Hannah         12 Zones-ND                       2:13.79   30  
     1:05.46  2:13.79                                                      
  2 Mason, Logan              12 Team Indiana-IN                2:14.74   27  
     1:05.98  2:14.74                                                      
  3 Dietz, Brianna            12 WI-WI                          2:16.55   26  
     1:05.97  2:16.55                                                      
  4 Fredlake, Grace           12 MI-MI                          2:17.93   25  
     1:07.20  2:17.93                                                      
  5 Alland, Tori              12 Team Illinois-IL               2:18.16   24  
     1:06.82  2:18.16                                                      
  6 Finn, Alisa               12 Team Illinois-IL               2:18.18   23  
     1:06.49  2:18.18                                                      
  7 Lawless, Sarah            12 MI-MI                          2:18.57   22  
     1:06.60  2:18.57                                                      
  8 Harris, Emily             12 Ozark-OZ                       2:18.60   21  
     1:07.05  2:18.60                                                      
  9 Eytalis, Lauren           12 Team Illinois-IL               2:18.66   19  
     1:07.91  2:18.66                                                      
 10 Shumway, Kate             12 Team Illinois-IL               2:18.89   17  
     1:08.72  2:18.89                                                      
 11 Norris, Alex              11 OH-OH                          2:18.95   16  
     1:07.71  2:18.95                                                      
 12 Marchese, Sam             12 MW-MW                          2:19.13   15  
     1:06.13  2:19.13                                                      
 13 Beins, Bailey             12 Mo Val-MV                      2:19.55   14  
     1:07.34  2:19.55                                                      
 14 Campbell, Hailey          11 AR-AR                          2:19.80   13  
     1:07.54  2:19.80                                                      
 15 Tumbush, Courtney         11 LE-LE                          2:20.54   12  
     1:08.00  2:20.54                                                      
 16 Kelley, Erin              12 Team Indiana-IN                2:20.69   11  
     1:08.21  2:20.69                                                      
 17 Darwish, Rafia            12 LE-LE                          2:20.71    9  
     1:08.51  2:20.71                                                      
 18 Drake, Monica             12 Team Illinois-IL               2:20.80    7  
     1:08.50  2:20.80                                                      
 19 Dorwart, Kaitlyn          12 MN-MN                          2:21.00    6  
     1:09.28  2:21.00                                                      
 20 Weis, Lauren              12 MN-MN                          2:21.11    5  
     1:07.41  2:21.11                                                      
 21 Albrecht, Molly           12 Mo Val-MV                      2:21.12    4  
     1:07.55  2:21.12                                                      
 22 Fayhee, Kally             12 Team Illinois-IL               2:21.24    3  
     1:06.67  2:21.24                                                      
 23 Lehtonen, Eva             12 MI-MI                          2:21.32    2  
     1:06.03  2:21.32                                                      
 24 Zebrowski, Kathryn        12 Team OK-OK                     2:21.41    1  
     1:08.30  2:21.41                                                      
 25 Henry, Sarah              12 WI-WI                          2:21.44  
     1:08.35  2:21.44                                                      
 26 Uhl, Chelsea              12 LE-LE                          2:21.45  
     1:09.39  2:21.45                                                      
 27 Anderson, Rachael         12 MN-MN                          2:21.49  
     1:08.36  2:21.49                                                      
 28 Timson, Laura             12 MI-MI                          2:21.53  
     1:08.70  2:21.53                                                      
 29 Stang, Meghan             12 LE-LE                          2:21.54  
     1:09.64  2:21.54                                                      
 30 Weiss, Meghan             12 MN-MN                          2:21.64  
     1:09.49  2:21.64                                                      
 31 Kelsey, Paige             12 Team Indiana-IN                2:21.68  
     1:07.14  2:21.68                                                      
 31 Heuser, Darcy             12 OH-OH                          2:21.68  
     1:07.23  2:21.68                                                      
 33 Hasenberg, Stephanie      12 Team Illinois-IL               2:21.72  
     1:08.65  2:21.72                                                      
 34 Taylor, Kate              12 Team Illinois-IL               2:21.85  
     1:08.16  2:21.85                                                      
 35 Andrews, Taylor           12 WI-WI                          2:22.07  
     1:08.68  2:22.07                                                      
 36 Dengler, Molly            12 OH-OH                          2:22.09  
     1:09.28  2:22.09                                                      
 37 Coady, Sarah              12 Team Illinois-IL               2:22.23  
     1:09.15  2:22.23                                                      
 38 Craig, Megan              12 MI-MI                          2:22.25  
     1:09.12  2:22.25                                                      
 39 King, Kalli               12 Mo Val-MV                      2:22.67  
     1:08.05  2:22.67                                                      
 40 Anderson, Jessica         12 Team Indiana-IN                2:22.79  
     1:09.26  2:22.79                                                      
 41 Eifler, Erin              12 Mo Val-MV                      2:22.84  
     1:07.90  2:22.84                                                      
 42 Thom, Sarah               11 WI-WI                          2:23.09  
     1:07.89  2:23.09                                                      
 43 Isaacs, Lexie             12 Team Indiana-IN                2:23.25  
     1:10.98  2:23.25                                                      
 44 Lecaroz, Melanie          12 Team Illinois-IL               2:23.27  
     1:08.40  2:23.27                                                      
 45 Steffen, Kaylee           12 Team OK-OK                     2:23.42  
     1:09.74  2:23.42                                                      
 46 Adams, Christina          12 Mo Val-MV                      2:23.45  
     1:09.54  2:23.45                                                      
 47 Johnson, Alli             11 OH-OH                          2:23.50  
     1:09.90  2:23.50                                                      
 48 Stephens, Danielle        12 Team Indiana-IN                2:23.64  
     1:08.48  2:23.64                                                      
 49 Rogerson, Claire          12 Team Illinois-IL               2:23.95  
     1:10.22  2:23.95                                                      
 50 Clagg, Stacie             12 LE-LE                          2:23.96  
     1:09.06  2:23.96                                                      
 51 Galvin, Sarah             12 Team Illinois-IL               2:24.41  
     1:09.38  2:24.41                                                      
 52 Bernardi, Leah            12 Team Illinois-IL               2:24.62  
     1:10.56  2:24.62                                                      
 53 Decker, Sara              12 Team Indiana-IN                2:24.67  
     1:11.17  2:24.67                                                      
 54 Harris, Danielle          12 Team Iowa-IA                   2:24.70  
     1:10.14  2:24.70                                                      
 55 Stedman, Lindsay          12 WI-WI                          2:24.71  
     1:10.06  2:24.71                                                      
 56 Flessner, Anna            12 Team Illinois-IL               2:24.97  
     1:09.61  2:24.97                                                      
 57 Ortega, Michaela          12 Team Illinois-IL               2:25.00  
     1:09.23  2:25.00                                                      
 57 Lynne, Gracie             11 OH-OH                          2:25.00  
     1:09.23  2:25.00                                                      
 59 Loek, Hannah              12 Team Illinois-IL               2:25.07  
     1:09.79  2:25.07                                                      
 60 Schneider, Hailey         11 WI-WI                          2:25.35  
     1:11.30  2:25.35                                                      
 61 Andrews, Sarah            12 OH-OH                          2:25.43  
     1:10.95  2:25.43                                                      
 62 Stewart, Tatum            12 Team Illinois-IL               2:25.49  
     1:10.23  2:25.49                                                      
 63 Colby, Kendra             11 LE-LE                          2:25.65  
     1:11.68  2:25.65                                                      
 64 Olson, Mackenzie          11 Team Illinois-IL               2:25.72  
     1:09.75  2:25.72                                                      
 65 Tynan, Katie              12 Team Illinois-IL               2:25.93  
     1:11.10  2:25.93                                                      
 66 Streater, Katie           12 WI-WI                          2:26.17  
     1:10.83  2:26.17                                                      
 67 Austin, Paige             12 OH-OH                          2:26.26  
     1:09.85  2:26.26                                                      
 68 Rodriguez, Erin           12 Team Illinois-IL               2:26.46  
     1:10.81  2:26.46                                                      
 69 Turk, Justine             12 MN-MN                          2:26.51  
     1:09.83  2:26.51                                                      
 70 Cabrera, Alexandra        12 WI-WI                          2:26.83  
     1:10.94  2:26.83                                                      
 71 Pellegrini, Nicole        12 MI-MI                          2:26.91  
     1:11.80  2:26.91                                                      
 72 Geer, Margo               11 OH-OH                          2:26.93  
     1:10.74  2:26.93                                                      
 72 Jex, Megan                11 Team Indiana-IN                2:26.93  
     1:10.46  2:26.93                                                      
 74 Caruso, Lauren            12 WI-WI                          2:26.95  
     1:09.22  2:26.95                                                      
 75 Roos, Caroline            11 WI-WI                          2:27.18  
     1:11.09  2:27.18                                                      
 76 Washam, Elizabeth         12 Ozark-OZ                       2:27.65  
     1:10.75  2:27.65                                                      
 77 Myles, Lisa               12 Ozark-OZ                       2:27.67  
     1:10.90  2:27.67                                                      
 78 Barclay, Julia            12 Team Illinois-IL               2:27.79  
     1:11.47  2:27.79                                                      
 79 Dagg, Katlin              12 LE-LE                          2:27.95  
     1:10.23  2:27.95                                                      
 80 Wiencek, Nikki            12 OH-OH                          2:28.15  
     1:12.54  2:28.15                                                      
 81 Brown, Taelor             12 LE-LE                          2:28.17  
     1:11.61  2:28.17                                                      
 82 Jehn, Janelle             12 WI-WI                          2:28.32  
     1:11.43  2:28.32                                                      
 83 Diekema, Courtney         12 MI-MI                          2:28.51  
     1:11.98  2:28.51                                                      
 84 Harms, Kelly              12 Team OK-OK                     2:28.73  
     1:10.78  2:28.73                                                      
 85 Tinklenberg, Alissa       11 SD-SD                          2:28.79  
     1:12.39  2:28.79                                                      
 86 Del Castillo, Krystle     12 Ozark-OZ                       2:29.14  
     1:10.19  2:29.14                                                      
 87 Fishback, Darcy           12 OH-OH                          2:29.97  
     1:12.04  2:29.97                                                      
 88 Strohl, Madeline          12 LE-LE                          2:30.54  
     1:09.94  2:30.54                                                      
 89 Dalin, Devonne            12 SD-SD                          2:30.94  
     1:11.34  2:30.94                                                      
 90 Appleyard, Jordan         12 MI-MI                          2:33.77  
     1:13.88  2:33.77                                                      
 -- Hamilton, Caitlin         12 Team Illinois-IL                    DQ  
     1:06.97       DQ                                                      
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Caitlin         12 Team Illinois-IL               4:35.09   30  
     1:06.75  2:16.83  3:27.38  4:35.09                                    
  2 Whitehead, Hannah         12 Zones-ND                       4:35.56   27  
     1:06.59  2:16.35  3:27.42  4:35.56                                    
  3 Eytalis, Lauren           12 Team Illinois-IL               4:42.35   26  
     1:07.64  2:19.41  3:31.58  4:42.35                                    
  4 Fredlake, Grace           12 MI-MI                          4:45.54   25  
     1:08.69  2:21.41  3:34.23  4:45.54                                    
  5 Tumbush, Courtney         11 LE-LE                          4:49.31   24  
     1:08.53  2:21.87  3:36.20  4:49.31                                    
  6 Dietz, Brianna            12 WI-WI                          4:50.02   23  
     1:10.37  2:25.06  3:38.43  4:50.02                                    
  7 Norris, Alex              11 OH-OH                          4:50.23   22  
     1:09.06  2:22.91  3:36.85  4:50.23                                    
  8 Harris, Emily             12 Ozark-OZ                       4:51.66   21  
     1:09.07  2:23.56  3:38.95  4:51.66                                    
  9 Galvin, Sarah             12 Team Illinois-IL               4:52.25   19  
     1:10.66  2:25.51  3:40.62  4:52.25                                    
 10 Drake, Monica             12 Team Illinois-IL               4:52.43   17  
     1:08.02  2:23.49  3:38.38  4:52.43                                    
 11 Albrecht, Molly           12 Mo Val-MV                      4:52.50   16  
     1:09.13  2:23.00  3:38.45  4:52.50                                    
 12 Alland, Tori              12 Team Illinois-IL               4:52.62   15  
     1:07.23  2:21.28  3:37.29  4:52.62                                    
 13 Marchese, Sam             12 MW-MW                          4:52.75   14  
     1:08.37  2:22.31  3:37.35  4:52.75                                    
 14 Fayhee, Kally             12 Team Illinois-IL               4:52.83   13  
     1:07.38  2:22.75  3:38.99  4:52.83                                    
 15 Steffen, Kaylee           12 Team OK-OK                     4:53.14   12  
     1:10.87  2:26.22  3:41.01  4:53.14                                    
 16 Mason, Logan              12 Team Indiana-IN                4:53.69   11  
     1:10.68  2:27.21  3:43.26  4:53.69                                    
 17 Andrews, Sarah            12 OH-OH                          4:53.75    9  
     1:10.23  2:24.55  3:40.36  4:53.75                                    
 18 Heuser, Darcy             12 OH-OH                          4:53.85    7  
     1:11.10  2:26.76  3:42.16  4:53.85                                    
 19 Zebrowski, Kathryn        12 Team OK-OK                     4:54.10    6  
     1:09.92  2:24.53  3:40.28  4:54.10                                    
 20 Darwish, Rafia            12 LE-LE                          4:54.55    5  
     1:10.12  2:25.47  3:41.26  4:54.55                                    
 21 Beins, Bailey             12 Mo Val-MV                      4:54.57    4  
     1:09.77  2:24.08  3:40.25  4:54.57                                    
 22 Colby, Kendra             11 LE-LE                          4:54.78    3  
     1:11.73  2:26.30  3:41.29  4:54.78                                    
 23 Dorwart, Kaitlyn          12 MN-MN                          4:55.01    2  
     1:10.72  2:27.14  3:42.15  4:55.01                                    
 24 Hasenberg, Stephanie      12 Team Illinois-IL               4:55.54    1  
     1:09.47  2:24.55  3:40.55  4:55.54                                    
 25 Stang, Meghan             12 LE-LE                          4:56.68  
     1:11.04  2:25.71  3:41.28  4:56.68                                    
 26 Bernardi, Leah            12 Team Illinois-IL               4:57.25  
     1:11.55  2:27.25  3:42.29  4:57.25                                    
 27 Henry, Sarah              12 WI-WI                          4:57.86  
     1:09.60  2:25.55  3:42.51  4:57.86                                    
 28 Coady, Sarah              12 Team Illinois-IL               4:58.15  
     1:09.85  2:25.64  3:42.75  4:58.15                                    
 29 Uhl, Chelsea              12 LE-LE                          4:58.48  
     1:12.40  2:28.13  3:44.12  4:58.48                                    
 30 Clagg, Stacie             12 LE-LE                          4:58.65  
     1:10.95  2:26.36  3:42.71  4:58.65                                    
 31 Craig, Megan              12 MI-MI                          4:58.66  
     1:10.62  2:26.33  3:43.05  4:58.66                                    
 32 Loek, Hannah              12 Team Illinois-IL               4:58.82  
     1:11.30  2:28.25  3:45.02  4:58.82                                    
 33 Schneider, Hailey         11 WI-WI                          4:58.89  
     1:12.14  2:27.56  3:44.16  4:58.89                                    
 34 Cabrera, Alexandra        12 WI-WI                          4:58.92  
     1:11.03  2:26.80  3:43.78  4:58.92                                    
 35 Johnson, Alli             11 OH-OH                          4:59.05  
     1:09.76  2:25.72  3:43.51  4:59.05                                    
 36 Anderson, Jessica         12 Team Indiana-IN                4:59.75  
     1:09.85  2:26.19  3:44.29  4:59.75                                    
 37 Timson, Laura             12 MI-MI                          4:59.89  
     1:11.22  2:28.00  3:44.65  4:59.89                                    
 38 Clark, Arenne             11 Zones-ND                       5:00.11  
     1:11.73  2:27.79  3:44.24  5:00.11                                    
 39 Armour, Jessica           12 Team Illinois-IL               5:00.83  
     1:10.81  2:29.56  3:47.10  5:00.83                                    
 40 Campbell, Hailey          11 AR-AR                          5:00.88  
     1:12.56  2:28.46  3:45.32  5:00.88                                    
 41 King, Kalli               12 Mo Val-MV                      5:01.08  
     1:10.19  2:26.73  3:44.58  5:01.08                                    
 42 Rodriguez, Erin           12 Team Illinois-IL               5:01.09  
     1:10.39  2:26.57  3:44.95  5:01.09                                    
 43 Kelsey, Paige             12 Team Indiana-IN                5:02.05  
     1:10.79  2:26.96  3:44.58  5:02.05                                    
 44 Lawless, Sarah            12 MI-MI                          5:02.39  
     1:10.13  2:26.72  3:45.27  5:02.39                                    
 45 Koselka, Lizzy            12 MI-MI                          5:03.41  
     1:12.02  2:29.83  3:47.61  5:03.41                                    
 46 Lecaroz, Melanie          12 Team Illinois-IL               5:03.90  
     1:09.95  2:27.41  3:46.10  5:03.90                                    
 47 Stewart, Tatum            12 Team Illinois-IL               5:04.02  
     1:12.42  2:29.10  3:47.07  5:04.02                                    
 48 Weis, Lauren              12 MN-MN                          5:04.07  
     1:11.94  2:28.97  3:46.91  5:04.07                                    
 49 Pellegrini, Nicole        12 MI-MI                          5:04.11  
     1:12.92  2:32.34  3:49.34  5:04.11                                    
 50 Diekema, Courtney         12 MI-MI                          5:04.26  
     1:13.61  2:31.96  3:49.27  5:04.26                                    
 51 Eifler, Erin              12 Mo Val-MV                      5:04.34  
     1:12.29  2:30.73  3:49.12  5:04.34                                    
 52 Myles, Lisa               12 Ozark-OZ                       5:04.49  
     1:11.53  2:29.89  3:47.90  5:04.49                                    
 53 Sells, Ashley             12 MI-MI                          5:04.51  
     1:11.98  2:29.34  3:47.27  5:04.51                                    
 54 Bernardi, Caroline        11 Team Illinois-IL               5:05.03  
     1:13.42  2:30.27  3:47.88  5:05.03                                    
 55 Olson, Mackenzie          11 Team Illinois-IL               5:05.10  
     1:12.38  2:31.00  3:49.33  5:05.10                                    
 56 Strohl, Madeline          12 LE-LE                          5:05.68  
     1:12.76  2:29.76  3:47.92  5:05.68                                    
 57 Cempel, Laura             12 Team Illinois-IL               5:06.30  
     1:13.79  2:31.96  3:50.35  5:06.30                                    
 58 Decker, Sara              12 Team Indiana-IN                5:06.63  
     1:15.02  2:33.39  3:51.22  5:06.63                                    
 59 Brown, Taelor             12 LE-LE                          5:07.03  
     1:11.44  2:30.35  3:49.05  5:07.03                                    
 60 Hartman, Chelsea          12 Team Iowa-IA                   5:08.12  
     1:11.95  2:30.52  3:49.18  5:08.12                                    
 61 Turk, Justine             12 MN-MN                          5:09.57  
     1:12.68  2:32.08  3:52.27  5:09.57                                    
 62 Jex, Megan                11 Team Indiana-IN                5:10.40  
     1:14.67  2:33.99  3:53.13  5:10.40                                    
 63 Vela, Alyssa              12 MI-MI                          5:18.08  
     1:13.46  2:35.64  3:58.85  5:18.08                                    
 64 Finnesand, Nikki          11 SD-SD                          5:22.44  
     1:14.93  2:37.74  4:01.16  5:22.44                                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodward, Samantha        12 Team OK-OK                       31.93   30  
  2 Hammes, Jessie            12 Team Indiana-IN                  32.67   27  
  3 Knutson, Dagny            11 Zones-ND                         32.81   25.5
  3 Beins, Bailey             12 Mo Val-MV                        32.81   25.5
  5 Henry, Sarah              12 WI-WI                            33.85   24  
  6 Eyanson, Beth             11 Team Iowa-IA                     34.21   23  
  7 Gray, Jordan              11 Team Illinois-IL                 34.32   22  
  8 Lecaroz, Melanie          12 Team Illinois-IL                 34.44   21  
  9 Mason, Logan              12 Team Indiana-IN                  34.48   19  
 10 Jex, Megan                11 Team Indiana-IN                  34.54   17  
 11 Busch, Alyssa             12 Team Illinois-IL                 34.65   16  
 12 Ottaviano, Hilary         11 Team Illinois-IL                 34.67   15  
 13 Baker, Kyla               12 Team Indiana-IN                  34.68   14  
 14 Brown, BreeAnne           12 MI-MI                            34.71   13  
 15 Harris, Emily             12 Ozark-OZ                         34.79   12  
 16 Norris, Sarah             12 Team Illinois-IL                 34.88   11  
 17 Stanfa, Margo             12 Team Illinois-IL                 34.93    9  
 18 Vargas, Monica            12 WI-WI                            34.94    6.5
 18 Cohagen, Ashley           12 MI-MI                            34.94    6.5
 20 Hiler, Anna               11 MI-MI                            34.97    5  
 21 Dobben, Anna              11 Team Illinois-IL                 34.99    4  
 22 Cross, Kelsea             12 Team Indiana-IN                  35.04    2.5
 22 Brown, Molly              12 Mo Val-MV                        35.04    2.5
 24 Tavierne, Elisabeth       12 Team Illinois-IL                 35.12    1  
 25 Griffin, Micheala         12 WI-WI                            35.16  
 25 Galvin, Sarah             12 Team Illinois-IL                 35.16  
 25 Andrews, Sarah            12 OH-OH                            35.16  
 28 Anderson, Jessica         12 Team Indiana-IN                  35.17  
 29 Albrecht, Molly           12 Mo Val-MV                        35.21  
 30 Collins, Lindsey          12 Team Illinois-IL                 35.22  
 30 Savegnago, Kara           12 Team Illinois-IL                 35.22  
 32 Reiter, Ashley            12 Zones-ND                         35.24  
 33 Epping, Madeline          11 MN-MN                            35.26  
 34 Szott, Alli               12 Team Illinois-IL                 35.31  
 35 Barrett, Jamie            12 Mo Val-MV                        35.32  
 36 Anderson, Mariah          12 MW-MW                            35.35  
 37 Borja, Elise              11 WI-WI                            35.43  
 38 Detro, Megan              12 Team Indiana-IN                  35.44  
 38 Sullivan, Kerry           12 OH-OH                            35.44  
 40 Foor, Shauna              12 Team Indiana-IN                  35.45  
 40 Burke, Katie              12 Team Illinois-IL                 35.45  
 42 Armour, Jessica           12 Team Illinois-IL                 35.50  
 43 Leitner, Sarah            12 AR-AR                            35.54  
 43 Turk, Justine             12 MN-MN                            35.54  
 45 Garber, Taylor            12 OH-OH                            35.58  
 46 Dagg, Katlin              12 LE-LE                            35.63  
 47 Harris, Danielle          12 Team Iowa-IA                     35.65  
 48 Shumway, Kate             12 Team Illinois-IL                 35.70  
 49 Winston, Allison          12 Ozark-OZ                         35.75  
 50 Jehn, Janelle             12 WI-WI                            35.77  
 51 Plummer, Natalie          12 Team Indiana-IN                  35.78  
 52 Wiencek, Nikki            12 OH-OH                            35.82  
 53 Van Oost, Alex            12 Team Illinois-IL                 35.83  
 54 Balza, Bri                12 WI-WI                            35.96  
 55 Gibbemeyer, Danielle      12 MN-MN                            35.98  
 56 Christopherson, Ashleigh  11 WI-WI                            36.01  
 57 Looker, Rachel            12 Mo Val-MV                        36.09  
 58 Fujan, Brianna            11 MN-MN                            36.12  
 59 Martin, Ruby              12 WI-WI                            36.15  
 60 Roos, Caroline            11 WI-WI                            36.17  
 61 O'Connor, Maegan          12 Team Indiana-IN                  36.18  
 62 Appleyard, Jordan         12 MI-MI                            36.27  
 63 Armitage, Maddie          12 OH-OH                            36.43  
 64 Tinklenberg, Alissa       11 SD-SD                            36.46  
 65 Hertzler, Aubrey          12 Team Indiana-IN                  36.49  
 66 Geer, Margo               11 OH-OH                            36.62  
 67 Steege, Julianne          12 MN-MN                            36.71  
 68 Grammer, Ashleigh         11 Ozark-OZ                         36.76  
 69 Caruso, Lauren            12 WI-WI                            36.86  
 70 Boylen, Sarah             12 Team Indiana-IN                  36.93  
 71 Chin, Katie               12 OH-OH                            36.95  
 72 McNeary, Keeli            11 MN-MN                            37.13  
 73 Perez, Hillary            12 Team Indiana-IN                  37.39  
 74 Randall, Shelby           12 Ozark-OZ                         37.40  
 75 Minnich, Parke            12 AR-AR                            37.70  
 76 Weeden, Jessica           11 WI-WI                            43.83  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammes, Jessie            12 Team Indiana-IN                1:09.52   30  
  2 Beins, Bailey             12 Mo Val-MV                      1:10.78   27  
  3 Woodward, Samantha        12 Team OK-OK                     1:10.95   26  
  4 Finn, Alisa               12 Team Illinois-IL               1:11.08   25  
  5 Knutson, Dagny            11 Zones-ND                       1:11.78   24  
  6 Gray, Jordan              11 Team Illinois-IL               1:12.96   23  
  7 Henry, Sarah              12 WI-WI                          1:13.16   22  
  8 Harris, Emily             12 Ozark-OZ                       1:13.44   21  
  9 Jex, Megan                11 Team Indiana-IN                1:13.58   19  
 10 Anderson, Jessica         12 Team Indiana-IN                1:13.91   17  
 11 Cross, Kelsea             12 Team Indiana-IN                1:14.32   16  
 12 Andrews, Sarah            12 OH-OH                          1:14.42   15  
 13 Albrecht, Molly           12 Mo Val-MV                      1:14.66   14  
 14 Norris, Sarah             12 Team Illinois-IL               1:14.69   13  
 15 Galvin, Sarah             12 Team Illinois-IL               1:15.02   12  
 16 Eyanson, Beth             11 Team Iowa-IA                   1:15.19   11  
 17 Ottaviano, Hilary         11 Team Illinois-IL               1:15.47    9  
 18 Hiler, Anna               11 MI-MI                          1:15.49    7  
 19 Busch, Alyssa             12 Team Illinois-IL               1:15.76    6  
 20 Vargas, Monica            12 WI-WI                          1:15.84    5  
 21 Stang, Meghan             12 LE-LE                          1:15.90    4  
 22 Dittmer, Katrina          12 Team Indiana-IN                1:16.07    3  
 23 Johnson, Alli             11 OH-OH                          1:16.17    2  
 24 White, Mariah             12 Team Indiana-IN                1:16.21    1  
 25 Van Oost, Alex            12 Team Illinois-IL               1:16.26  
 26 Tavierne, Elisabeth       12 Team Illinois-IL               1:16.31  
 27 Armour, Jessica           12 Team Illinois-IL               1:16.34  
 28 Burke, Katie              12 Team Illinois-IL               1:16.39  
 29 Schweitz, Maura           12 WI-WI                          1:16.41  
 30 Purcell, Caitie           12 MW-MW                          1:16.57  
 31 Timson, Laura             12 MI-MI                          1:16.65  
 32 Hertzler, Aubrey          12 Team Indiana-IN                1:16.72  
 33 Dobben, Anna              11 Team Illinois-IL               1:16.73  
 33 Szott, Alli               12 Team Illinois-IL               1:16.73  
 35 Anderson, Mariah          12 MW-MW                          1:16.84  
 36 Strohl, Madeline          12 LE-LE                          1:16.90  
 37 Stanfa, Margo             12 Team Illinois-IL               1:16.91  
 38 Savegnago, Kara           12 Team Illinois-IL               1:16.96  
 39 Leonard, Kasie            12 Mo Val-MV                      1:17.06  
 40 Coady, Sarah              12 Team Illinois-IL               1:17.19  
 41 Reiter, Ashley            12 Zones-ND                       1:17.23  
 42 Barrett, Jamie            12 Mo Val-MV                      1:17.46  
 43 Harris, Danielle          12 Team Iowa-IA                   1:17.49  
 44 Baker, Kyla               12 Team Indiana-IN                1:17.52  
 44 Martin, Ruby              12 WI-WI                          1:17.52  
 46 Leitner, Sarah            12 AR-AR                          1:17.57  
 47 Brown, Molly              12 Mo Val-MV                      1:17.60  
 48 Schwartz, Emily           12 LE-LE                          1:17.65  
 49 Appleyard, Jordan         12 MI-MI                          1:17.91  
 49 Brull, Brooke             12 Mo Val-MV                      1:17.91  
 51 Fredlake, Grace           12 MI-MI                          1:17.92  
 52 Lawless, Sarah            12 MI-MI                          1:17.97  
 53 Heinsen, Ashley           11 OH-OH                          1:18.01  
 54 Fujan, Brianna            11 MN-MN                          1:18.02  
 55 Campbell, Hailey          11 AR-AR                          1:18.03  
 56 Dagg, Katlin              12 LE-LE                          1:18.09  
 57 Allen, Kelsey             12 Mo Val-MV                      1:18.20  
 58 Schlabach, Erica          12 Team Indiana-IN                1:18.25  
 58 Petersen, Jody            12 Team Illinois-IL               1:18.25  
 60 Epping, Madeline          11 MN-MN                          1:18.31  
 61 Gibbemeyer, Danielle      12 MN-MN                          1:18.32  
 62 Bisesi, Carli             12 OH-OH                          1:18.35  
 63 Detro, Megan              12 Team Indiana-IN                1:18.41  
 64 Chin, Katie               12 OH-OH                          1:18.42  
 65 Christopherson, Ashleigh  11 WI-WI                          1:18.50  
 66 Wiencek, Nikki            12 OH-OH                          1:18.53  
 67 Foor, Shauna              12 Team Indiana-IN                1:18.59  
 68 Griffin, Micheala         12 WI-WI                          1:18.63  
 69 Uhl, Chelsea              12 LE-LE                          1:18.65  
 70 Winston, Allison          12 Ozark-OZ                       1:18.66  
 71 Tinklenberg, Alissa       11 SD-SD                          1:18.68  
 72 Geer, Margo               11 OH-OH                          1:18.74  
 73 Gustafson, Lauren         12 Team Indiana-IN                1:18.76  
 74 Garber, Taylor            12 OH-OH                          1:18.78  
 75 Vargas, Angela            12 WI-WI                          1:18.79  
 76 Collins, Lindsey          12 Team Illinois-IL               1:18.83  
 77 Cohagen, Ashley           12 MI-MI                          1:18.96  
 78 Grant, Sydney             12 Team Indiana-IN                1:19.07  
 79 Turk, Justine             12 MN-MN                          1:19.27  
 80 Anderson, Rachael         12 MN-MN                          1:19.52  
 81 McNeary, Keeli            11 MN-MN                          1:19.70  
 82 Pavesich, Kelsey          12 Team Illinois-IL               1:19.77  
 82 Borja, Elise              11 WI-WI                          1:19.77  
 84 Perez, Hillary            12 Team Indiana-IN                1:19.79  
 85 Carlson, Jill             12 LE-LE                          1:20.19  
 86 Bailey, Rachel            12 Team OK-OK                     1:20.20  
 87 Loek, Hannah              12 Team Illinois-IL               1:20.42  
 88 Boylen, Sarah             12 Team Indiana-IN                1:20.43  
 89 Happ, Jennifer            12 LE-LE                          1:21.80  
 90 Balza, Bri                12 WI-WI                          1:22.49  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baumgardner, Ellyn        12 Team Illinois-IL                 35.03   30  
  2 Finn, Alisa               12 Team Illinois-IL                 36.27   27  
  3 Sink, Keri                12 Team Illinois-IL                 36.36   26  
  4 Masters, Amanda           12 Ozark-OZ                         36.79   25  
  5 Leonard, Kasie            12 Mo Val-MV                        37.31   24  
  6 Marks, Ruth               12 WI-WI                            37.48   23  
  7 Bodin, Heather            12 MN-MN                            37.62   22  
  8 Timson, Laura             12 MI-MI                            37.69   21  
  9 Reiter, Ashley            12 Zones-ND                         37.75   19  
 10 Langton, Catlin           12 Team Illinois-IL                 37.78   17  
 11 Kelsey, Paige             12 Team Indiana-IN                  37.81   16  
 12 Schneider, Hailey         11 WI-WI                            37.84   15  
 13 Specht, Ashley            12 OH-OH                            37.89   14  
 14 Stucky, Megan             12 Mo Val-MV                        37.95   13  
 15 Zebrowski, Kathryn        12 Team OK-OK                       38.00   12  
 16 Tavierne, Elisabeth       12 Team Illinois-IL                 38.11   11  
 17 Clay, Jessica             12 Team Illinois-IL                 38.15    9  
 18 Jehn, Janelle             12 WI-WI                            38.27    7  
 19 Andracki, Julia M         12 Team Illinois-IL                 38.32    6  
 20 Koselka, Lizzy            12 MI-MI                            38.43    5  
 21 Spencer, Haley            12 Ozark-OZ                         38.46    4  
 22 Piranian, Lexi            11 Team Illinois-IL                 38.54    3  
 23 Hixenbaugh, Danielle      12 OH-OH                            38.57    2  
 24 Colby, Kendra             11 LE-LE                            38.64    1  
 25 Kao, Erica                12 OH-OH                            38.66  
 26 Looker, Rachel            12 Mo Val-MV                        38.72  
 27 McCann, Breanna           12 Team Illinois-IL                 38.75  
 28 Stauder, Lauren           11 Team Indiana-IN                  38.76  
 29 Clagg, Stacie             12 LE-LE                            38.82  
 30 Counsell, Elizabeth       12 Team Indiana-IN                  38.83  
 31 Broenen, Chloe            12 WI-WI                            38.88  
 32 Dengler, Molly            12 OH-OH                            38.89  
 33 Hoy, Sara                 12 Team Indiana-IN                  38.94  
 34 Dodor, Ellen              12 MN-MN                            38.99  
 35 Brown, Katie              12 AR-AR                            39.00  
 36 Knowles, Maggie           12 Team Illinois-IL                 39.04  
 37 Brooks, Katey             12 LE-LE                            39.07  
 38 Savegnago, Kara           12 Team Illinois-IL                 39.08  
 39 Berezowski, Kaitlynd      12 Team OK-OK                       39.15  
 39 Marciano, Courtney        12 OH-OH                            39.15  
 41 Heebner, Hannah Rose      11 MI-MI                            39.25  
 42 Birsa, Taylor             11 Team Illinois-IL                 39.28  
 43 Shinsato, Eileen          12 OH-OH                            39.33  
 44 Lenz, Ashley              12 Team Illinois-IL                 39.35  
 45 Coady, Sarah              12 Team Illinois-IL                 39.37  
 46 Brueckbauer, Cassie       11 Team Illinois-IL                 39.39  
 46 Gorenc, Arianna           12 WI-WI                            39.39  
 48 Pellegrini, Nicole        12 MI-MI                            39.43  
 49 Streater, Katie           12 WI-WI                            39.44  
 50 Striegel, Sarah           11 Team Iowa-IA                     39.46  
 51 Ott, Emily                12 Team Illinois-IL                 39.48  
 52 Allen, Kelsey             12 Mo Val-MV                        39.56  
 53 Greenberg, Lauren         12 MN-MN                            39.58  
 54 Meinert, Corinne          11 OH-OH                            39.68  
 55 Isaacs, Lexie             12 Team Indiana-IN                  39.74  
 56 Caruso, Lauren            12 WI-WI                            39.79  
 57 Gillen, Madeline          11 MI-MI                            39.81  
 58 Landreth, Hannah          12 Team OK-OK                       39.83  
 59 Kuffel, Krisa             12 WI-WI                            39.89  
 60 Givens, Crishonne         12 Team Illinois-IL                 40.02  
 61 Convey, Courtney          12 Team Illinois-IL                 40.03  
 62 Andrews, Taylor           12 WI-WI                            40.11  
 63 Gunaratna, Melanie        12 Team Indiana-IN                  40.13  
 64 Anderson, Jessica         12 WI-WI                            40.15  
 65 LeGate, Paige             11 WI-WI                            40.27  
 66 Hawn, Jordan              12 LE-LE                            40.31  
 67 Ruehl, Bridgette          11 Team Indiana-IN                  40.35  
 68 Funke, Melissa            12 Mo Val-MV                        40.40  
 69 Helfrich, Katie           12 OH-OH                            40.62  
 70 Burget, Kaylee            12 Team Indiana-IN                  40.76  
 71 Eriksson, Andrea          12 Team Indiana-IN                  40.83  
 72 Gordon, Haley             11 SD-SD                            40.87  
 73 Agee, Haley               11 OH-OH                            40.92  
 74 Schmidt, Aspen            12 Mo Val-MV                        41.27  
 75 Modlin, Maggie            12 MW-MW                            42.07  
 76 Weeden, Jessica           11 WI-WI                            47.84  
 -- Watson, Alex              11 MI-MI                               DQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Alisa               12 Team Illinois-IL               1:17.84   30  
  2 Masters, Amanda           12 Ozark-OZ                       1:18.53   27  
  3 Looker, Rachel            12 Mo Val-MV                      1:19.31   26  
  4 Leonard, Kasie            12 Mo Val-MV                      1:20.10   25  
  5 Schneider, Hailey         11 WI-WI                          1:21.62   24  
  6 Sink, Keri                12 Team Illinois-IL               1:21.66   23  
  7 Reiter, Ashley            12 Zones-ND                       1:21.75   22  
  8 Timson, Laura             12 MI-MI                          1:21.86   21  
  9 Baumgardner, Ellyn        12 Team Illinois-IL               1:21.87   19  
 10 Clay, Jessica             12 Team Illinois-IL               1:22.24   17  
 11 Bodin, Heather            12 MN-MN                          1:22.65   16  
 12 Colby, Kendra             11 LE-LE                          1:22.81   15  
 13 Zebrowski, Kathryn        12 Team OK-OK                     1:22.91   14  
 14 Langton, Catlin           12 Team Illinois-IL               1:23.00   13  
 15 Spencer, Haley            12 Ozark-OZ                       1:23.08   12  
 16 Specht, Ashley            12 OH-OH                          1:23.21   11  
 17 Stucky, Megan             12 Mo Val-MV                      1:23.23    9  
 18 Gillen, Madeline          11 MI-MI                          1:23.24    7  
 19 Clagg, Stacie             12 LE-LE                          1:23.39    6  
 20 Stauder, Lauren           11 Team Indiana-IN                1:23.44    5  
 21 Tavierne, Elisabeth       12 Team Illinois-IL               1:23.61    4  
 22 Piranian, Lexi            11 Team Illinois-IL               1:23.63    3  
 23 Jochens, Lanie            12 Ozark-OZ                       1:24.24    2  
 24 Dengler, Molly            12 OH-OH                          1:24.41    1  
 25 Koselka, Lizzy            12 MI-MI                          1:24.42  
 26 Brown, Katie              12 AR-AR                          1:24.75  
 27 Marks, Ruth               12 WI-WI                          1:24.81  
 28 Kelsey, Paige             12 Team Indiana-IN                1:24.83  
 29 Counsell, Elizabeth       12 Team Indiana-IN                1:24.88  
 30 Coady, Sarah              12 Team Illinois-IL               1:24.94  
 31 Hixenbaugh, Danielle      12 OH-OH                          1:24.96  
 32 Andracki, Julia M         12 Team Illinois-IL               1:25.19  
 33 Dodor, Ellen              12 MN-MN                          1:25.29  
 34 Dietz, Brianna            12 WI-WI                          1:25.38  
 35 Carr, Amanda              12 Team Illinois-IL               1:25.83  
 36 Kao, Erica                12 OH-OH                          1:25.88  
 37 Curtis, Mariah            12 MI-MI                          1:26.39  
 38 Rossillo, Nicole          12 Team Indiana-IN                1:26.40  
 39 Meinert, Corinne          11 OH-OH                          1:26.88  
 40 Streater, Katie           12 WI-WI                          1:27.02  
 41 Isaacs, Lexie             12 Team Indiana-IN                1:27.20  
 42 Loek, Hannah              12 Team Illinois-IL               1:27.30  
 42 McCann, Breanna           12 Team Illinois-IL               1:27.30  
 44 Gunaratna, Melanie        12 Team Indiana-IN                1:27.33  
 45 Watson, Alex              11 MI-MI                          1:27.34  
 46 Andrews, Taylor           12 WI-WI                          1:27.62  
 47 Shinsato, Eileen          12 OH-OH                          1:27.70  
 48 Ott, Emily                12 Team Illinois-IL               1:27.71  
 49 Dolejs, Sarah             12 Team Illinois-IL               1:27.82  
 50 Landreth, Hannah          12 Team OK-OK                     1:27.93  
 51 Cempel, Laura             12 Team Illinois-IL               1:28.30  
 52 Gordon, Haley             11 SD-SD                          1:28.49  
 53 Hawn, Jordan              12 LE-LE                          1:30.05  
 54 Heneghan, Caitlin         12 Team Illinois-IL               1:30.28  
 55 Striegel, Sarah           11 Team Iowa-IA                   1:30.95  
 56 Modlin, Maggie            12 MW-MW                          1:31.19  
 57 Weeden, Jessica           11 WI-WI                          1:44.93  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodward, Samantha        12 Team OK-OK                       29.96   30  
  2 Lehtonen, Eva             12 MI-MI                            30.50   27  
  3 Sink, Keri                12 Team Illinois-IL                 30.69   26  
  4 Abel, Kerry               12 MI-MI                            30.87   25  
  5 Drake, Monica             12 Team Illinois-IL                 31.17   24  
  6 Adams, Courtney           12 Team Illinois-IL                 31.84   23  
  7 Guy, Shannon              12 MW-MW                            31.96   22  
  8 Hammes, Jessie            12 Team Indiana-IN                  32.01   21  
  9 Fujan, Brianna            11 MN-MN                            32.05   19  
 10 Brunner, Amy              12 MI-MI                            32.17   17  
 11 Dengler, Molly            12 OH-OH                            32.19   16  
 12 Beins, Bailey             12 Mo Val-MV                        32.22   15  
 13 Winston, Allison          12 Ozark-OZ                         32.25   14  
 14 Masters, Amanda           12 Ozark-OZ                         32.30   13  
 15 Norris, Alex              11 OH-OH                            32.41   12  
 16 Shumway, Kate             12 Team Illinois-IL                 32.43   11  
 17 Kao, Erica                12 OH-OH                            32.44    9  
 18 Sullivan, Kerry           12 OH-OH                            32.49    7  
 19 Marciano, Courtney        12 OH-OH                            32.51    6  
 20 Boylen, Sarah             12 Team Indiana-IN                  32.59    5  
 21 Knutson, Dagny            11 Zones-ND                         32.70    4  
 22 Martin, Ruby              12 WI-WI                            32.76    3  
 23 Mason, Logan              12 Team Indiana-IN                  32.86    2  
 24 O'Connor, Maegan          12 Team Indiana-IN                  32.88 333333
 24 Duffy, Paige              12 LE-LE                            32.88 333333
 24 Coleman, Katie            12 WI-WI                            32.88 333333
 27 Ortega, Michaela          12 Team Illinois-IL                 32.93  
 28 Mansfield, Lori           12 Team Illinois-IL                 33.07  
 29 White, Mariah             12 Team Indiana-IN                  33.10  
 29 Ottaviano, Hilary         11 Team Illinois-IL                 33.10  
 31 Roos, Caroline            11 WI-WI                            33.15  
 31 Barclay, Julia            12 Team Illinois-IL                 33.15  
 31 Jehn, Janelle             12 WI-WI                            33.15  
 34 Flederbach, Kait          11 Team Indiana-IN                  33.21  
 35 Drennan, Lauren           12 Team Indiana-IN                  33.25  
 36 Bragg, Lizel              12 Team Iowa-IA                     33.37  
 37 Stewart, Tatum            12 Team Illinois-IL                 33.44  
 38 Darwish, Rafia            12 LE-LE                            33.48  
 39 Brolsma, Nora             12 Team Indiana-IN                  33.50  
 40 Griffin, Micheala         12 WI-WI                            33.51  
 40 Fox, Megan                11 MI-MI                            33.51  
 42 Fishback, Darcy           12 OH-OH                            33.52  
 43 Simek, Nadia              12 Team Illinois-IL                 33.57  
 43 Eytalis, Lauren           12 Team Illinois-IL                 33.57  
 45 Van Der Kleij, Rosanna    11 Team Indiana-IN                  33.60  
 46 Burke, Katie              12 Team Illinois-IL                 33.61  
 46 Wiencek, Nikki            12 OH-OH                            33.61  
 48 Vela, Alyssa              12 MI-MI                            33.66  
 49 Barrett, Jamie            12 Mo Val-MV                        33.69  
 50 Weis, Lauren              12 MN-MN                            33.73  
 51 Adank, Danielle           12 MN-MN                            33.80  
 52 Minnich, Lyndsay          12 Team Indiana-IN                  33.81  
 53 Meyer, Caroline           12 MI-MI                            33.83  
 54 Ladd, Amelia              12 SD-SD                            33.84  
 55 Reese, Catie              12 Team Indiana-IN                  33.95  
 55 Gunaratna, Melanie        12 Team Indiana-IN                  33.95  
 57 Vargas, Monica            12 WI-WI                            33.96  
 57 Hubbard, Nikki            11 Team Indiana-IN                  33.96  
 59 Tynan, Katie              12 Team Illinois-IL                 33.97  
 60 Steffen, Kaylee           12 Team OK-OK                       34.03  
 61 Shilka, Catherine         12 Team Illinois-IL                 34.09  
 62 Reynolds, Taylor          12 Ozark-OZ                         34.12  
 63 Petruzzello, Alyssa       12 Team Illinois-IL                 34.17  
 64 Mikrut, Hannah            11 Team Illinois-IL                 34.18  
 65 McAvoy, Kieran            12 WI-WI                            34.25  
 66 Petersen, Jody            12 Team Illinois-IL                 34.26  
 67 Thom, Sarah               11 WI-WI                            34.29  
 68 Marks, Ruth               12 WI-WI                            34.31  
 69 McCann, Breanna           12 Team Illinois-IL                 34.34  
 70 Prost, Kirsten            12 WI-WI                            34.38  
 71 Garber, Taylor            12 OH-OH                            34.42  
 72 Jex, Megan                11 Team Indiana-IN                  34.43  
 73 Lynne, Gracie             11 OH-OH                            34.54  
 74 Kolis, Nicole M           11 LE-LE                            34.56  
 75 Chin, Katie               12 OH-OH                            34.61  
 76 Armitage, Maddie          12 OH-OH                            34.63  
 77 Brown, Katie              12 AR-AR                            34.68  
 77 Austin, Paige             12 OH-OH                            34.68  
 79 Leis, Jaclyn              12 OH-OH                            34.74  
 80 Arnold, Alana             11 LE-LE                            34.78  
 81 Bailey, Rachel            12 Team OK-OK                       34.81  
 81 Pavesich, Kelsey          12 Team Illinois-IL                 34.81  
 83 Goetz, Kelsey             12 MN-MN                            34.88  
 84 Vandish, Sarah            12 Team Indiana-IN                  34.97  
 85 Fischbach, Courtney       12 OH-OH                            35.04  
 86 Harms, Kelly              12 Team OK-OK                       35.10  
 87 Heuser, Darcy             12 OH-OH                            35.21  
 88 Muis, Rebecca             12 Team Indiana-IN                  35.49  
 89 Campbell, Hailey          11 AR-AR                            36.16  
 90 Minnich, Parke            12 AR-AR                            36.32  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodward, Samantha        12 Team OK-OK                     1:06.95   30  
  2 Sink, Keri                12 Team Illinois-IL               1:07.85   27  
  3 Drake, Monica             12 Team Illinois-IL               1:08.71   26  
  4 Lehtonen, Eva             12 MI-MI                          1:10.54   25  
  5 Abel, Kerry               12 MI-MI                          1:10.77   24  
  6 Adams, Courtney           12 Team Illinois-IL               1:11.45   23  
  7 Norris, Alex              11 OH-OH                          1:11.46   22  
  8 Ottaviano, Hilary         11 Team Illinois-IL               1:11.66   21  
  9 Stewart, Tatum            12 Team Illinois-IL               1:11.87   19  
 10 Ortega, Michaela          12 Team Illinois-IL               1:11.89   17  
 11 Kelley, Erin              12 Team Indiana-IN                1:12.03   16  
 12 Knutson, Dagny            11 Zones-ND                       1:12.10   15  
 13 Fishback, Darcy           12 OH-OH                          1:12.42   14  
 14 Hammes, Jessie            12 Team Indiana-IN                1:13.00   13  
 15 Hamilton, Caitlin         12 Team Illinois-IL               1:13.12   12  
 16 Uhl, Chelsea              12 LE-LE                          1:13.26   11  
 17 Kao, Erica                12 OH-OH                          1:13.36    9  
 18 Burke, Katie              12 Team Illinois-IL               1:13.66    7  
 19 Roos, Caroline            11 WI-WI                          1:13.74    6  
 20 Weis, Lauren              12 MN-MN                          1:13.78    5  
 21 Fox, Megan                11 MI-MI                          1:13.79    4  
 22 Andrews, Taylor           12 WI-WI                          1:13.84    3  
 23 Clark, Arenne             11 Zones-ND                       1:13.86    2  
 24 Marciano, Courtney        12 OH-OH                          1:14.05    1  
 25 Sells, Ashley             12 MI-MI                          1:14.23  
 26 Barrett, Jamie            12 Mo Val-MV                      1:14.25  
 27 Looker, Rachel            12 Mo Val-MV                      1:14.28  
 28 Mansfield, Lori           12 Team Illinois-IL               1:14.46  
 29 O'Connor, Maegan          12 Team Indiana-IN                1:14.48  
 30 Sullivan, Kerry           12 OH-OH                          1:14.59  
 30 Thom, Sarah               11 WI-WI                          1:14.59  
 32 Steffen, Kaylee           12 Team OK-OK                     1:14.63  
 33 Whitehead, Hannah         12 Zones-ND                       1:14.78  
 34 Andrews, Sarah            12 OH-OH                          1:14.81  
 34 Wiencek, Nikki            12 OH-OH                          1:14.81  
 36 Adank, Danielle           12 MN-MN                          1:14.95  
 37 Darwish, Rafia            12 LE-LE                          1:14.96  
 38 Winston, Allison          12 Ozark-OZ                       1:15.03  
 39 Dagg, Katlin              12 LE-LE                          1:15.25  
 40 Alland, Tori              12 Team Illinois-IL               1:15.35  
 41 Boylen, Sarah             12 Team Indiana-IN                1:15.74  
 42 Stephens, Danielle        12 Team Indiana-IN                1:15.75  
 43 Garber, Taylor            12 OH-OH                          1:15.95  
 44 Simek, Nadia              12 Team Illinois-IL               1:16.01  
 45 Barclay, Julia            12 Team Illinois-IL               1:16.08  
 46 Flederbach, Kait          11 Team Indiana-IN                1:16.10  
 47 Clark, Maggie             12 Ozark-OZ                       1:16.36  
 48 Vargas, Monica            12 WI-WI                          1:16.45  
 49 Fujan, Brianna            11 MN-MN                          1:16.51  
 50 Coleman, Katie            12 WI-WI                          1:16.61  
 51 Giordano, Alexandra       11 LE-LE                          1:16.78  
 52 Henry, Amanda             12 Team Indiana-IN                1:16.85  
 53 Brunner, Amy              12 MI-MI                          1:17.45  
 54 Prost, Kirsten            12 WI-WI                          1:17.65  
 55 Fayhee, Kally             12 Team Illinois-IL               1:18.19  
 56 Jehn, Janelle             12 WI-WI                          1:18.22  
 57 Tynan, Katie              12 Team Illinois-IL               1:18.31  
 58 Roberts, Angela           11 Team Indiana-IN                1:18.58  
 59 Lecaroz, Melanie          12 Team Illinois-IL               1:18.71  
 60 Ladd, Amelia              12 SD-SD                          1:18.80  
 61 Chin, Katie               12 OH-OH                          1:19.03  
 62 Pass, Kylin               12 MW-MW                          1:19.32  
 63 Fischbach, Courtney       12 OH-OH                          1:19.89  
 64 Gunaratna, Melanie        12 Team Indiana-IN                1:20.00  
 65 Muis, Rebecca             12 Team Indiana-IN                1:21.59  
 66 Eyanson, Beth             11 Team Iowa-IA                   1:22.36  
 67 Minnich, Parke            12 AR-AR                          1:26.67  
 -- Guy, Shannon              12 MW-MW                               DQ  
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Alisa               12 Team Illinois-IL               2:31.45   30  
     1:12.92  2:31.45                                                      
  2 Woodward, Samantha        12 Team OK-OK                     2:33.16   27  
     1:10.90  2:33.16                                                      
  3 Masters, Amanda           12 Ozark-OZ                       2:34.69   26  
     1:14.72  2:34.69                                                      
  4 Sink, Keri                12 Team Illinois-IL               2:36.29   25  
     1:15.36  2:36.29                                                      
  5 Reiter, Ashley            12 Zones-ND                       2:36.89   24  
     1:13.51  2:36.89                                                      
  6 Hamilton, Caitlin         12 Team Illinois-IL               2:36.99   23  
     1:16.31  2:36.99                                                      
  7 Timson, Laura             12 MI-MI                          2:37.78   22  
     1:18.14  2:37.78                                                      
  8 Fredlake, Grace           12 MI-MI                          2:38.15   21  
  9 Harris, Emily             12 Ozark-OZ                       2:38.90   19  
     1:15.27  2:38.90                                                      
 10 Whitehead, Hannah         12 Zones-ND                       2:39.37   17  
     1:16.98  2:39.37                                                      
 11 Barrett, Jamie            12 Mo Val-MV                      2:39.56   16  
     1:16.34  2:39.56                                                      
 12 Dietz, Brianna            12 WI-WI                          2:39.57   15  
     1:10.03  2:39.57                                                      
 13 Coady, Sarah              12 Team Illinois-IL               2:39.75   14  
     1:15.87  2:39.75                                                      
 14 Andrews, Sarah            12 OH-OH                          2:39.82   13  
     1:13.64  2:39.82                                                      
 15 Looker, Rachel            12 Mo Val-MV                      2:39.83   12  
     1:18.08  2:39.83                                                      
 16 Loek, Hannah              12 Team Illinois-IL               2:39.94   11  
     1:16.01  2:39.94                                                      
 17 Leonard, Kasie            12 Mo Val-MV                      2:39.96    9  
     1:17.40  2:39.96                                                      
 18 Schneider, Hailey         11 WI-WI                          2:39.99    7  
     1:19.27  2:39.99                                                      
 19 Galvin, Sarah             12 Team Illinois-IL               2:40.24    6  
 20 Eytalis, Lauren           12 Team Illinois-IL               2:40.27    5  
     1:15.88  2:40.27                                                      
 21 Norris, Alex              11 OH-OH                          2:40.35    3.5
     1:16.38  2:40.35                                                      
 21 Strohl, Madeline          12 LE-LE                          2:40.35    3.5
     1:16.16  2:40.35                                                      
 23 Savegnago, Kara           12 Team Illinois-IL               2:40.43    2  
     1:17.51  2:40.43                                                      
 24 Colby, Kendra             11 LE-LE                          2:40.73    1  
 25 Weis, Lauren              12 MN-MN                          2:40.78  
     1:17.94  2:40.78                                                      
 26 Clagg, Stacie             12 LE-LE                          2:41.02  
     1:18.68  2:41.02                                                      
 27 Lehtonen, Eva             12 MI-MI                          2:41.13  
     1:12.72  2:41.13                                                      
 28 Tumbush, Courtney         11 LE-LE                          2:41.31  
 29 Spencer, Haley            12 Ozark-OZ                       2:41.36  
     1:17.74  2:41.36                                                      
 30 Jex, Megan                11 Team Indiana-IN                2:41.74  
     1:14.45  2:41.74                                                      
 31 Alland, Tori              12 Team Illinois-IL               2:42.00  
     1:17.47  2:42.00                                                      
 32 Koselka, Lizzy            12 MI-MI                          2:42.12  
     1:19.02  2:42.12                                                      
 33 Ortega, Michaela          12 Team Illinois-IL               2:42.23  
 34 Allen, Kelsey             12 Mo Val-MV                      2:42.55  
     1:16.79  2:42.55                                                      
 35 Marchese, Sam             12 MW-MW                          2:42.83  
     1:16.63  2:42.83                                                      
 36 Steffen, Kaylee           12 Team OK-OK                     2:42.94  
     1:16.30  2:42.94                                                      
 37 Sells, Ashley             12 MI-MI                          2:43.15  
     1:17.96  2:43.15                                                      
 38 Vargas, Monica            12 WI-WI                          2:43.22  
     1:15.35  2:43.22                                                      
 39 Rodriguez, Erin           12 Team Illinois-IL               2:43.30  
     1:17.37  2:43.30                                                      
 40 McCann, Breanna           12 Team Illinois-IL               2:43.54  
     1:18.36  2:43.54                                                      
 41 Uhl, Chelsea              12 LE-LE                          2:43.66  
     1:16.70  2:43.66                                                      
 42 Bodin, Heather            12 MN-MN                          2:44.07  
 43 White, Mariah             12 Team Indiana-IN                2:44.11  
     1:15.65  2:44.11                                                      
 44 Chin, Katie               12 OH-OH                          2:44.15  
     1:17.49  2:44.15                                                      
 45 Johnson, Alli             11 OH-OH                          2:44.30  
     1:16.48  2:44.30                                                      
 46 Tavierne, Elisabeth       12 Team Illinois-IL               2:44.43  
     1:17.00  2:44.43                                                      
 47 Andrews, Taylor           12 WI-WI                          2:44.80  
     1:19.26  2:44.80                                                      
 48 Stang, Meghan             12 LE-LE                          2:45.08  
     1:17.93  2:45.08                                                      
 49 Gordon, Haley             11 SD-SD                          2:45.10  
     1:19.59  2:45.10                                                      
 50 Harris, Danielle          12 Team Iowa-IA                   2:45.26  
     1:20.43  2:45.26                                                      
 51 Piranian, Lexi            11 Team Illinois-IL               2:45.27  
     1:20.59  2:45.27                                                      
 52 Geer, Margo               11 OH-OH                          2:45.35  
     1:18.94  2:45.35                                                      
 53 Dagg, Katlin              12 LE-LE                          2:45.42  
     1:15.71  2:45.42                                                      
 54 Cunningham, Erin          12 Team Illinois-IL               2:45.72  
     1:17.60  2:45.72                                                      
 55 Kelsey, Paige             12 Team Indiana-IN                2:45.75  
     1:19.12  2:45.75                                                      
 56 Fujan, Brianna            11 MN-MN                          2:45.92  
     1:16.03  2:45.92                                                      
 57 Garber, Taylor            12 OH-OH                          2:46.05  
 58 Heuser, Darcy             12 OH-OH                          2:46.17  
     1:18.67  2:46.17                                                      
 59 Anderson, Mariah          12 MW-MW                          2:47.08  
     1:17.81  2:47.08                                                      
 60 Dittmer, Katrina          12 Team Indiana-IN                2:47.09  
     1:17.64  2:47.09                                                      
 61 Bisesi, Carli             12 OH-OH                          2:47.20  
     1:19.66  2:47.20                                                      
 62 Lawless, Sarah            12 MI-MI                          2:47.32  
     1:19.74  2:47.32                                                      
 63 Jochens, Lanie            12 Ozark-OZ                       2:47.34  
     1:20.60  2:47.34                                                      
 64 Wiencek, Nikki            12 OH-OH                          2:47.45  
 65 Roberts, Angela           11 Team Indiana-IN                2:48.41  
     1:20.58  2:48.41                                                      
 66 Shumway, Kate             12 Team Illinois-IL               2:50.83  
     1:21.53  2:50.83                                                      
 67 Vermetten, Kristen        12 MI-MI                          2:56.46  
     1:20.61  2:56.46                                                      
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       1:55.24   60  
     1) Savegnago, Kara 12              2) Szott, Alli 12                 
     3) Drake, Monica 12                4) Shumway, Kate 12               
       58.06  1:55.24                                                      
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        1:56.96   54  
     1) Hammes, Jessie 12               2) Isaacs, Lexie 12               
     3) Kelley, Erin 12                 4) Mason, Logan 12                
       58.86  1:56.96                                                      
  3 Team Illinios-IL  'B'                                       1:57.27   52  
     1) Sink, Keri 12                   2) Kalenda, Kim 11                
     3) Sauder, Paige 12                4) Ottaviano, Hilary 11           
       59.49  1:57.27                                                      
  4 Team Ozark-OZ  'A'                                          1:58.13   50  
     1) Harris, Emily 12                2) Reynolds, Taylor 12            
     3) Winston, Allison 12             4) Masters, Amanda 12             
       59.60  1:58.13                                                      
  5 Team Wisconsin-WI  'A'                                      1:58.68   48  
     1) Thom, Sarah 11                  2) Martin, Ruby 12                
     3) Streater, Katie 12              4) Dietz, Brianna 12              
       59.60  1:58.68                                                      
  6 Team Michigan-MI  'A'                                       1:59.01   46  
     1) Lawless, Sarah 12               2) Vela, Alyssa 12                
     3) Timson, Laura 12                4) Lehtonen, Eva 12               
     1:00.20  1:59.01                                                      
  7 Team Oklahoma-OK  'A'                                       1:59.28   44  
     1) Zebrowski, Kathryn 12           2) Steffen, Kaylee 12             
     3) Berezowski, Kaitlynd 12         4) Woodward, Samantha 12          
     1:00.85  1:59.28                                                      
  8 Team Indiana-IN  'B'                                        1:59.59   42  
     1) Detro, Megan 12                 2) Flederbach, Kait 11            
     3) Kelsey, Paige 12                4) Foor, Shauna 12                
     1:00.46  1:59.59                                                      
  9 Team North Dakota-ND  'A'                                   2:00.66   38  
     1) Whitehead, Hannah 12            2) Reiter, Ashley 12              
     3) Clark, Arenne 11                4) Knutson, Dagny 11              
     1:00.05  2:00.66                                                      
 10 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:01.47   34  
     1) Armitage, Maddie 12             2) Kao, Erica 12                  
     3) Geer, Margo 11                  4) Heuser, Darcy 12               
     1:01.11  2:01.47                                                      
 11 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:01.79   32  
     1) Beins, Bailey 12                2) Leonard, Kasie 12              
     3) Barrett, Jamie 12               4) Looker, Rachel 12              
     1:00.72  2:01.79                                                      
 12 Minnesota-MN  'A'                                           2:02.07   30  
     1) Weiss, Meghan 12                2) Anderson, Rachael 12           
     3) Epping, Madeline 11             4) Weis, Lauren 12                
     1:00.96  2:02.07                                                      
 13 Team Iowa-IA  'A'                                           2:02.20   28  
     1) Stanton, Jessy 12               2) Harris, Danielle 12            
     3) Eyanson, Beth 11                4) Koch, Stephanie 12             
     1:01.17  2:02.20                                                      
 14 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:02.52   26  
     1) Buynak, Molly 12                2) Duffy, Paige 12                
     3) Darwish, Rafia 12               4) Santantonio, Nicole 12         
     1:00.98  2:02.52                                                      
 15 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:03.15   24  
     1) Lynne, Gracie 11                2) Fishback, Darcy 12             
     3) Garber, Taylor 12               4) Dengler, Molly 12              
     1:01.96  2:03.15                                                      
 16 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:03.39   22  
     1) Uhl, Chelsea 12                 2) Strohl, Madeline 12            
     3) Stang, Meghan 12                4) Brooks, Katey 12               
     1:02.34  2:03.39                                                      
 17 Team Michigan-MI  'B'                                       2:03.69  
     1) Craig, Megan 12                 2) Koselka, Lizzy 12              
     3) Abel, Kerry 12                  4) Brown, BreeAnne 12             
     1:02.12  2:03.69                                                      
 18 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:04.04  
     1) Marchese, Sam 12                2) Guy, Shannon 12                
     3) Modlin, Maggie 12               4) Anderson, Mariah 12            
     1:02.18  2:04.04                                                      
 19 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:04.26  
     1) Stupp, Hallie 11                2) Randall, Shelby 12             
     3) Grammer, Ashleigh 11            4) Myles, Lisa 12                 
     1:02.27  2:04.26                                                      
 20 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:04.89  
     1) Eifler, Erin 12                 2) King, Kalli 12                 
     3) Townsend, Kelsie 12             4) Adams, Christina 12            
     1:02.66  2:04.89                                                      
 21 Minnesota-MN  'B'                                           2:05.61  
     1) Goetz, Kelsey 12                2) Dodor, Ellen 12                
     3) Bodin, Heather 12               4) Bailey, Kaylan 12              
     1:03.71  2:05.61                                                      
 22 South Dakota-SD  'A'                                        2:06.92  
     1) Dalin, Devonne 12               2) Tinklenberg, Alissa 11         
     3) Ladd, Amelia 12                 4) Gordon, Haley 11               
     1:03.73  2:06.92                                                      
 23 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:07.68  
     1) Leitner, Sarah 12               2) Minnich, Parke 12              
     3) Brown, Katie 12                 4) Campbell, Hailey 11            
     1:06.00  2:07.68                                                      
 24 Team Oklahoma-OK  'B'                                       2:09.03  
     1) Landreth, Hannah 12             2) Harms, Kelly 12                
     3) Bailey, Rachel 12               4) Stowe, Joy-Lee 12              
     1:04.63  2:09.03                                                      
 25 Team Iowa-IA  'B'                                           2:10.68  
     1) Hohnstein, Tayler 11            2) Bragg, Lizel 12                
     3) Busch, Courtney 11              4) Striegel, Sarah 11             
     1:04.62  2:10.68                                                      
 -- Team Wisconsin-WI  'B'                                           DQ  
     1) Borja, Elise 11                 2) Caruso, Lauren 12              
     3) Marks, Ruth 12                  4) Jehn, Janelle 12               
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'B'                                       4:16.65   60  
     1) Lecaroz, Melanie 12             2) Burke, Katie 12                
     3) Savegnago, Kara 12              4) Alland, Tori 12                
     1:05.29  2:09.89  3:13.30  4:16.65                                    
  2 Team Illinios-IL  'A'                                       4:16.90   54  
     1) Hamilton, Caitlin 12            2) Finn, Alisa 12                 
     3) Drake, Monica 12                4) Shumway, Kate 12               
     1:05.96  2:10.92  3:14.75  4:16.90                                    
  3 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:20.00   52  
     1) Knutson, Dagny 11               2) Clark, Arenne 11               
     3) Reiter, Ashley 12               4) Whitehead, Hannah 12           
     1:05.05  2:11.91  3:16.72  4:20.00                                    
  4 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:20.26   50  
     1) Dietz, Brianna 12               2) Thom, Sarah 11                 
     3) Henry, Sarah 12                 4) Streater, Katie 12             
     1:04.52  2:10.29  3:15.66  4:20.26                                    
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:22.00   48  
     1) Kao, Erica 12                   2) Lynne, Gracie 11               
     3) Norris, Alex 11                 4) Heuser, Darcy 12               
     1:05.96  2:11.24  3:16.40  4:22.00                                    
  6 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:22.19   46  
     1) Winston, Allison 12             2) Willett, Jennifer 12           
     3) Masters, Amanda 12              4) Harris, Emily 12               
     1:04.69  2:12.44  3:17.68  4:22.19                                    
  7 Team Michigan-MI  'A'                                       4:23.03   44  
     1) Lawless, Sarah 12               2) Fredlake, Grace 12             
     3) Timson, Laura 12                4) Lehtonen, Eva 12               
     1:05.66  2:10.46  3:17.88  4:23.03                                    
  8 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:23.26   42  
     1) Zebrowski, Kathryn 12           2) Harms, Kelly 12                
     3) Berezowski, Kaitlynd 12         4) Woodward, Samantha 12          
     1:05.23  2:13.69  3:20.84  4:23.26                                    
  9 Minnesota-MN  'A'                                           4:23.40   38  
     1) Weiss, Meghan 12                2) Dorwart, Kaitlyn 12            
     3) Anderson, Rachael 12            4) Weis, Lauren 12                
     1:05.39  2:11.50  3:17.12  4:23.40                                    
 10 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:25.26   34  
     1) Beins, Bailey 12                2) Eifler, Erin 12                
     3) Adams, Christina 12             4) Looker, Rachel 12              
     1:04.82  2:11.54  3:18.21  4:25.26                                    
 11 Team Indiana-IN  'B'                                        4:27.14   32  
     1) Hammes, Jessie 12               2) Decker, Sara 12                
     3) Stephens, Danielle 12           4) Anderson, Jessica 12           
     1:05.95  2:13.83  3:20.99  4:27.14                                    
 12 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:27.49   30  
     1) Martin, Ruby 12                 2) Andrews, Taylor 12             
     3) Roos, Caroline 11               4) Stedman, Lindsay 12            
     1:06.53  2:13.24  3:20.68  4:27.49                                    
 13 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:28.54   28  
     1) King, Kalli 12                  2) Leonard, Kasie 12              
     3) Albrecht, Molly 12              4) Barrett, Jamie 12              
     1:06.62  2:14.61  3:21.85  4:28.54                                    
 14 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:31.83   26  
     1) Buynak, Molly 12                2) Duffy, Paige 12                
     3) Darwish, Rafia 12               4) Santantonio, Nicole 12         
     1:07.44  2:17.13  3:25.15  4:31.83                                    
 15 Team Iowa-IA  'A'                                           4:32.29   24  
     1) Stanton, Jessy 12               2) Harris, Danielle 12            
     3) Eyanson, Beth 11                4) Koch, Stephanie 12             
     1:08.24  2:15.47  3:23.48  4:32.29                                    
 16 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      4:32.53   22  
     1) Fishback, Darcy 12              2) Geer, Margo 11                 
     3) Armitage, Maddie 12             4) Dengler, Molly 12              
     1:09.15  2:17.91  3:27.41  4:32.53                                    
 17 Team Michigan-MI  'B'                                       4:32.77  
     1) Koselka, Lizzy 12               2) Sells, Ashley 12               
     3) Appleyard, Jordan 12            4) Craig, Megan 12                
     1:06.00  2:16.93  3:26.36  4:32.77                                    
 18 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 4:34.30  
     1) Anderson, Mariah 12             2) Modlin, Maggie 12              
     3) Purcell, Caitie 12              4) Marchese, Sam 12               
     1:07.16  2:17.44  3:28.29  4:34.30                                    
 19 Minnesota-MN  'B'                                           4:35.63  
     1) Bodin, Heather 12               2) Goetz, Kelsey 12               
     3) McNeary, Keeli 11               4) Turk, Justine 12               
     1:08.42  2:18.25  3:27.03  4:35.63                                    
 20 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:36.40  
     1) Randall, Shelby 12              2) Del Castillo, Krystle 12       
     3) Stupp, Hallie 11                4) Myles, Lisa 12                 
     1:08.45  2:18.04  3:27.88  4:36.40                                    
 21 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:37.67  
     1) Uhl, Chelsea 12                 2) Stang, Meghan 12               
     3) Strohl, Madeline 12             4) Brooks, Katey 12               
     1:09.54  2:19.20  3:27.94  4:37.67                                    
 22 Team Arkansas-AR  'A'                                       4:41.41  
     1) Minnich, Parke 12               2) Leitner, Sarah 12              
     3) Brown, Katie 12                 4) Campbell, Hailey 11            
     1:14.51  2:26.27  3:35.08  4:41.41                                    
 23 South Dakota-SD  'A'                                        4:41.88  
     1) Dalin, Devonne 12               2) Gordon, Haley 11               
     3) Finnesand, Nikki 11             4) Tinklenberg, Alissa 11         
     1:07.19  2:18.36  3:30.41  4:41.88                                    
 24 Team Oklahoma-OK  'B'                                       4:42.67  
     1) Bailey, Rachel 12               2) Stowe, Joy-Lee 12              
     3) Landreth, Hannah 12             4) Steffen, Kaylee 12             
     1:09.77  2:21.05  3:34.46  4:42.67                                    
 25 Team Iowa-IA  'B'                                           4:46.11  
     1) Hartman, Chelsea 12             2) Hohnstein, Tayler 11           
     3) Busch, Courtney 11              4) Bragg, Lizel 12                
     1:09.60  2:21.22  3:32.73  4:46.11                                    
 -- Team Indiana-IN  'A'                                             DQ  
     1) Isaacs, Lexie 12                2) Kelley, Erin 12                
     3) Kelsey, Paige 12                4) Mason, Logan 12                
     1:05.10  2:10.37  3:15.79       DQ                                    
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       2:07.42   60  
     1) Finn, Alisa 12                  2) Baumgardner, Ellyn 12          
     3) Sink, Keri 12                   4) Drake, Monica 12               
       33.03  1:08.21  1:38.99  2:07.42                                    
  2 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:13.52   53  
     1) Harris, Emily 12                2) Masters, Amanda 12             
     3) Winston, Allison 12             4) Reynolds, Taylor 12            
       35.57  1:12.52  1:43.72  2:13.52                                    
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        2:13.52   53  
     1) Hammes, Jessie 12               2) Kelsey, Paige 12               
     3) Boylen, Sarah 12                4) Mason, Logan 12                
       34.13  1:11.82  1:45.06  2:13.52                                    
  4 Team Illinios-IL  'B'                                       2:13.80   50  
     1) Burke, Katie 12                 2) Tavierne, Elisabeth 12         
     3) Adams, Courtney 12              4) Shumway, Kate 12               
       35.39  1:13.19  1:44.53  2:13.80                                    
  5 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:14.51   48  
     1) Henry, Sarah 12                 2) Marks, Ruth 12                 
     3) Martin, Ruby 12                 4) Thom, Sarah 11                 
       35.05  1:12.79  1:44.86  2:14.51                                    
  6 Team Michigan-MI  'A'                                       2:14.67   46  
     1) Appleyard, Jordan 12            2) Timson, Laura 12               
     3) Lehtonen, Eva 12                4) Lawless, Sarah 12              
       35.62  1:12.97  1:44.53  2:14.67                                    
  7 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:15.08   44  
     1) Andrews, Sarah 12               2) Hixenbaugh, Danielle 12        
     3) Marciano, Courtney 12           4) Heuser, Darcy 12               
       34.96  1:13.77  1:45.94  2:15.08                                    
  8 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:15.10   42  
     1) Steffen, Kaylee 12              2) Zebrowski, Kathryn 12          
     3) Woodward, Samantha 12           4) Berezowski, Kaitlynd 12        
       36.88  1:15.09  1:44.78  2:15.10                                    
  9 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:15.12   38  
     1) Beins, Bailey 12                2) Stucky, Megan 12               
     3) Looker, Rachel 12               4) King, Kalli 12                 
       33.43  1:11.97  1:45.19  2:15.12                                    
 10 Team Indiana-IN  'B'                                        2:15.88   34  
     1) Jex, Megan 11                   2) Hoy, Sara 12                   
     3) O'Connor, Maegan 12             4) Kelley, Erin 12                
       34.75  1:14.98  1:46.65  2:15.88                                    
 11 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:15.93   32  
     1) Vargas, Monica 12               2) Schneider, Hailey 11           
     3) Coleman, Katie 12               4) Dietz, Brianna 12              
       35.67  1:13.50  1:46.62  2:15.93                                    
 12 Minnesota-MN  'A'                                           2:15.94   30  
     1) Epping, Madeline 11             2) Bodin, Heather 12              
     3) Fujan, Brianna 11               4) Weiss, Meghan 12               
       36.04  1:13.69  1:46.68  2:15.94                                    
 13 Team North Dakota-ND  'A'                                   2:16.27   28  
     1) Knutson, Dagny 11               2) Reiter, Ashley 12              
     3) Clark, Arenne 11                4) Whitehead, Hannah 12           
       34.28  1:11.99  1:46.43  2:16.27                                    
 14 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:16.75   26  
     1) Armitage, Maddie 12             2) Specht, Ashley 12              
     3) Dengler, Molly 12               4) Kao, Erica 12                  
       36.90           1:47.33  2:16.75                                    
 15 Team Iowa-IA  'A'                                           2:18.21   24  
     1) Eyanson, Beth 11                2) Striegel, Sarah 11             
     3) Bragg, Lizel 12                 4) Stanton, Jessy 12              
       35.29  1:14.91  1:48.23  2:18.21                                    
 16 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:18.66   22  
     1) Albrecht, Molly 12              2) Allen, Kelsey 12               
     3) Barrett, Jamie 12               4) Eifler, Erin 12                
       35.53  1:15.26  1:48.47  2:18.66                                    
 17 Team Michigan-MI  'B'                                       2:18.73  
     1) Cohagen, Ashley 12              2) Koselka, Lizzy 12              
     3) Brunner, Amy 12                 4) Craig, Megan 12                
       36.91  1:15.70  1:47.46  2:18.73                                    
 18 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:18.96  
     1) Uhl, Chelsea 12                 2) Colby, Kendra 11               
     3) Duffy, Paige 12                 4) Santantonio, Nicole 12         
       36.36  1:14.96  1:48.12  2:18.96                                    
 19 Minnesota-MN  'B'                                           2:19.38  
     1) Gibbemeyer, Danielle 12         2) Dodor, Ellen 12                
     3) Weis, Lauren 12                 4) Anderson, Rachael 12           
       36.75  1:15.44  1:49.08  2:19.38                                    
 20 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:19.52  
     1) Dagg, Katlin 12                 2) Clagg, Stacie 12               
     3) Darwish, Rafia 12               4) Buynak, Molly 12               
       36.53  1:15.59  1:49.05  2:19.52                                    
 21 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:20.97  
     1) Purcell, Caitie 12              2) Guy, Shannon 12                
     3) Pass, Kylin 12                  4) Marchese, Sam 12               
       36.66  1:16.13  1:50.64  2:20.97                                    
 22 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:21.58  
     1) Leitner, Sarah 12               2) Brown, Katie 12                
     3) Minnich, Parke 12               4) Campbell, Hailey 11            
       36.49  1:15.08  1:51.77  2:21.58                                    
 23 South Dakota-SD  'A'                                        2:21.91  
     1) Tinklenberg, Alissa 11          2) Gordon, Haley 11               
     3) Ladd, Amelia 12                 4) Dalin, Devonne 12              
       37.28  1:18.83  1:51.82  2:21.91                                    
 24 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:22.93  
     1) Spencer, Haley 12               2) Jochens, Lanie 12              
     3) Clark, Maggie 12                4) Washam, Elizabeth 12           
       36.49  1:15.88  1:50.74  2:22.93                                    
 25 Team Oklahoma-OK  'B'                                       2:24.29  
     1) Bailey, Rachel 12               2) Landreth, Hannah 12            
     3) Harms, Kelly 12                 4) Stowe, Joy-Lee 12              
       37.01  1:17.94  1:53.32  2:24.29                                    
 26 Team Iowa-IA  'B'                                           2:26.59  
     1) Harris, Danielle 12             2) Busch, Courtney 11             
     3) Hohnstein, Tayler 11            4) Koch, Stephanie 12             
       36.10  1:18.53  1:55.65  2:26.59                                    
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       4:49.13   60  
     1) Finn, Alisa 12                  2) Baumgardner, Ellyn 12          
     3) Sink, Keri 12                   4) Drake, Monica 12               
     1:11.92  2:36.68  3:46.47  4:49.13                                    
  2 Team Illinios-IL  'B'                                       4:52.02   54  
     1) Galvin, Sarah 12                2) Tavierne, Elisabeth 12         
     3) Adams, Courtney 12              4) Ottaviano, Hilary 11           
     1:13.30  2:34.81  3:47.64  4:52.02                                    
  3 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:53.72   52  
     1) Beins, Bailey 12                2) Leonard, Kasie 12              
     3) Looker, Rachel 12               4) Eifler, Erin 12                
     1:12.11  2:33.88  3:48.47  4:53.72                                    
  4 Team Indiana-IN  'A'                                        4:53.81   50  
     1) Hammes, Jessie 12               2) Stauder, Lauren 11             
     3) Kelley, Erin 12                 4) Mason, Logan 12                
     1:12.13  2:38.59  3:51.02  4:53.81                                    
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:54.06   48  
     1) Andrews, Sarah 12               2) Specht, Ashley 12              
     3) Norris, Alex 11                 4) Heuser, Darcy 12               
     1:15.66  2:38.55  3:50.32  4:54.06                                    
  6 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:54.09   46  
     1) Knutson, Dagny 11               2) Reiter, Ashley 12              
     3) Clark, Arenne 11                4) Whitehead, Hannah 12           
     1:14.17  2:36.21  3:50.91  4:54.09                                    
  7 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:54.81   44  
     1) Henry, Sarah 12                 2) Schneider, Hailey 11           
     3) Roos, Caroline 11               4) Dietz, Brianna 12              
     1:15.58  2:37.55  3:51.57  4:54.81                                    
  8 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:55.47   42  
     1) Harris, Emily 12                2) Masters, Amanda 12             
     3) Winston, Allison 12             4) Reynolds, Taylor 12            
              2:36.35  3:49.95  4:55.47                                    
  9 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:57.32   38  
     1) Steffen, Kaylee 12              2) Zebrowski, Kathryn 12          
     3) Woodward, Samantha 12           4) Harms, Kelly 12                
     1:18.82  2:40.76  3:48.48  4:57.32                                    
 10 Team Indiana-IN  'B'                                        5:00.46   34  
     1) Jex, Megan 11                   2) Counsell, Elizabeth 12         
     3) Boylen, Sarah 12                4) Kelsey, Paige 12               
     1:16.10  2:40.14  3:55.37  5:00.46                                    
 11 Missouri Valley-MV  'B'                                     5:01.77   32  
     1) Albrecht, Molly 12              2) Stucky, Megan 12               
     3) Barrett, Jamie 12               4) Adams, Christina 12            
     1:16.51  2:40.80  3:55.11  5:01.77                                    
 12 Team Michigan-MI  'A'                                       5:01.87   30  
     1) Cohagen, Ashley 12              2) Timson, Laura 12               
     3) Lehtonen, Eva 12                4) Lawless, Sarah 12              
     1:20.50  2:41.81  3:54.85  5:01.87                                    
 13 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      5:02.48   28  
     1) Stang, Meghan 12                2) Clagg, Stacie 12               
     3) Dagg, Katlin 12                 4) Uhl, Chelsea 12                
     1:17.04  2:39.96  3:58.13  5:02.48                                    
 14 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      5:03.57   26  
     1) Garber, Taylor 12               2) Dengler, Molly 12              
     3) Fishback, Darcy 12              4) Kao, Erica 12                  
     1:19.48  2:43.99  2:56.92  5:03.57                                    
 15 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      5:05.34   24  
     1) Strohl, Madeline 12             2) Colby, Kendra 11               
     3) Giordano, Alexandra 11          4) Darwish, Rafia 12              
     1:18.63  2:42.29  3:58.06  5:05.34                                    
 16 Team Michigan-MI  'B'                                       5:05.86   22  
     1) Hiler, Anna 11                  2) Watson, Alex 11                
     3) Sells, Ashley 12                4) Fredlake, Grace 12             
     1:16.69  2:41.21  3:59.20  5:05.86                                    
 17 Team Wisconsin-WI  'B'                                      5:08.76  
     1) Vargas, Monica 12               2) Marks, Ruth 12                 
     3) Andrews, Taylor 12              4) Thom, Sarah 11                 
     1:18.66  2:44.83  4:01.11  5:08.76                                    
 18 Minnesota-MN  'A'                                           5:09.61  
     1) Epping, Madeline 11             2) Bodin, Heather 12              
     3) Weis, Lauren 12                 4) Weiss, Meghan 12               
     1:20.32  2:46.45  4:03.58  5:09.61                                    
 19 Team Ozark-OZ  'B'                                          5:10.21  
     1) Spencer, Haley 12               2) Jochens, Lanie 12              
     3) Clark, Maggie 12                4) Del Castillo, Krystle 12       
     1:17.75  2:43.63  4:02.04  5:10.21                                    
 20 Minnesota-MN  'B'                                           5:11.84  
     1) Turk, Justine 12                2) Dodor, Ellen 12                
     3) Fujan, Brianna 11               4) Anderson, Rachael 12           
     1:19.56  2:46.31  4:04.36  5:11.84                                    
 21 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 5:14.46  
     1) Purcell, Caitie 12              2) Modlin, Maggie 12              
     3) Guy, Shannon 12                 4) Marchese, Sam 12               
     1:20.35  2:54.06  4:08.69  5:14.46                                    
 22 Team Iowa-IA  'A'                                           5:14.94  
     1) Harris, Danielle 12             2) Striegel, Sarah 11             
     3) Eyanson, Beth 11                4) Stanton, Jessy 12              
     1:17.01  2:46.09  4:06.40  5:14.94                                    
 23 South Dakota-SD  'A'                                        5:16.54  
     1) Tinklenberg, Alissa 11          2) Gordon, Haley 11               
     3) Ladd, Amelia 12                 4) Dalin, Devonne 12              
     1:19.67  2:50.46  4:09.16  5:16.54                                    
 24 Team Arkansas-AR  'A'                                       5:23.31  
     1) Leitner, Sarah 12               2) Brown, Katie 12                
     3) Minnich, Parke 12               4) Campbell, Hailey 11            
     1:19.41  2:46.12  4:17.93  5:23.31                                    
 25 Team Oklahoma-OK  'B'                                       5:29.65  
     1) Bailey, Rachel 12               2) Stowe, Joy-Lee 12              
     3) Landreth, Hannah 12             4) Berezowski, Kaitlynd 12        
     1:20.54  2:57.09  4:23.54  5:29.65                                    
 26 Team Iowa-IA  'B'                                           5:30.88  
     1) Busch, Courtney 11              2) Hohnstein, Tayler 11           
     3) Bragg, Lizel 12                 4) Koch, Stephanie 12             
     1:28.07  2:59.07  4:21.94  5:30.88                                    
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Southworth, Molly         14 WI-WI                            28.31  
  2 Kubat, Katie              13 Team Iowa-IA                     28.41  
  3 Perkins, Krista           14 Ozark-OZ                         28.81  
 -- Johnson, Shelby           13 MN-MN                               DQ  
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV              28.38      27.61   30  
  2 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                  28.29      27.76   27  
  3 Swank, Katie              14 Mo Val-MV              28.22      27.88   26  
  4 Rodriguez, Marisa         14 Ozark-OZ               28.32      27.97   24.5
  4 Wagner, Erin              14 WI-WI                  28.42      27.97   24.5
  6 Meyer, Margaret           14 MN-MN                  28.11      27.99   23  
  7 Southworth, Molly         14 WI-WI                  28.49      28.16   22  
  8 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN        28.44      28.19   21  
B - Final
  9 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN        28.61      28.16   19  
 10 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN        28.50      28.27   17  
 11 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV              28.67      28.28   16  
 12 Reilly, Erin              14 Team Illinois-IL       28.61      28.49   15  
 13 Mason, Meghan             14 Team Illinois-IL       28.58      28.55   14  
 14 Edwards, Sarah            14 AR-AR                  28.52      28.62   13  
 15 Kubat, Katie              13 Team Iowa-IA           28.49      28.91   12  
 16 Ward, Kelsey              14 Ozark-OZ               28.63      29.21   11  
C - Final
 17 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN        28.69      28.10    9  
 18 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ               28.93      28.36    7  
 19 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN        28.89      28.53    6  
 20 Perkins, Krista           14 Ozark-OZ               29.02      28.87    5  
 21 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN        29.01      28.89    4  
 22 Day, Jessica              13 Team Iowa-IA           29.00      29.03    3  
 23 Kosmak, Sarah             13 MI-MI                  28.96      29.04    2  
 24 Mertz, Bonnie             14 AR-AR                  28.99      29.30    1  
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meyer, Margaret           14 MN-MN                             28.11  
  2 Swank, Katie              14 Mo Val-MV                         28.22  
  3 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                             28.29  
  4 Rodriguez, Marisa         14 Ozark-OZ                          28.32  
  5 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV                         28.38  
  6 Wagner, Erin              14 WI-WI                             28.42  
  7 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN                   28.44  
  8 Southworth, Molly         14 WI-WI                             28.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kubat, Katie              13 Team Iowa-IA                     J28.49  
 10 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN                   28.50  
 11 Edwards, Sarah            14 AR-AR                             28.52  
 12 Mason, Meghan             14 Team Illinois-IL                  28.58  
 13 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN                   28.61  
 13 Reilly, Erin              14 Team Illinois-IL                  28.61  
 15 Ward, Kelsey              14 Ozark-OZ                          28.63  
 16 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV                         28.67  
-------------------------------------------------------------------------
 17 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN                   28.69  
 18 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN                   28.89  
 18 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL                  28.89  
 20 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ                          28.93  
 21 Kosmak, Sarah             13 MI-MI                             28.96  
 22 Mertz, Bonnie             14 AR-AR                             28.99  
 23 Day, Jessica              13 Team Iowa-IA                      29.00  
 24 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN                   29.01  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Perkins, Krista           14 Ozark-OZ                          29.02  
 26 Johnson, Shelby           13 MN-MN                            J29.02  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL                  29.06  
 28 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                             29.07  
 29 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND                          29.16  
 30 Mykleby, Erin             13 Team Iowa-IA                      29.19  
 31 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN                   29.20  
 32 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN                   29.21  
 33 Nelson, Melissa           13 MN-MN                             29.22  
 34 Apantaku, Elora           14 Team Illinois-IL                  29.23  
 35 Meinke, Alicia            14 SD-SD                             29.29  
 35 Senne, Kate               14 OH-OH                             29.29  
 35 Ritt, Cassie              13 WI-WI                             29.29  
 38 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK                        29.30  
 39 Green, Ashlee             14 MN-MN                             29.31  
 40 Kuo, Stephanie            14 MI-MI                             29.33  
 41 Misener, Elisabeth        14 WI-WI                             29.34  
 41 Winckler, Kelly           13 WI-WI                             29.34  
 43 Lewis, Kristin            13 Team Indiana-IN                   29.39  
 44 Pappas, Nikki             14 MW-MW                             29.43  
 44 Korellis, Sarah           14 Team Illinois-IL                  29.43  
 44 Manias, Kristen           13 MN-MN                             29.43  
 44 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN                   29.43  
 48 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV                         29.44  
 48 Davitt, Allie             13 Team Illinois-IL                  29.44  
 50 Andrews, Rae              14 Team Indiana-IN                   29.45  
 51 Roberts, Courtney         14 MI-MI                             29.46  
 52 Henson, Hannah            14 AR-AR                             29.48  
 52 Dewey, Kelli              14 MI-MI                             29.48  
 54 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV                         29.49  
 54 Atchison, Kelsey          14 LE-LE                             29.49  
 56 Crawford, Christina       14 Team Indiana-IN                   29.50  
 56 Dupey, Claire             14 Team Iowa-IA                      29.50  
 58 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV                         29.51  
 59 Yu, Angela                14 Team Illinois-IL                  29.52  
 60 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN                   29.54  
 61 Pearson, Julia            14 MW-MW                             29.58  
 62 Scherry, Katie            14 LE-LE                             29.59  
 63 Daniel, Pearl             14 AR-AR                             29.60  
 64 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV                         29.62  
 64 Hayden, Tess              14 Team Illinois-IL                  29.62  
 64 Bach, Maggie              14 MW-MW                             29.62  
 67 Johnson, Elizabeth        13 MI-MI                             29.63  
 67 Massey, Lauren            13 Team Indiana-IN                   29.63  
 67 Hadley, Jelissa           13 SD-SD                             29.63  
 70 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                             29.64  
 71 Fowler, Kelly             13 MN-MN                             29.65  
 72 Caldwell, Kellyn          13 OH-OH                             29.68  
 73 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ                          29.70  
 73 Smith, Kaitlyn            14 Team Indiana-IN                   29.70  
 75 Thompson, Beckie          13 WI-WI                             29.72  
 75 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                             29.72  
 77 Belter, Andrea            13 Team Illinois-IL                  29.76  
 78 Drives, Nicole            14 WI-WI                             29.77  
 79 Pope, Marie               13 Mo Val-MV                         29.78  
 79 Simon, Samantha           13 Team Illinois-IL                  29.78  
 79 MACCOUX, Traci            13 MN-MN                             29.78  
 82 Osten, Amie               13 WI-WI                             29.82  
 83 Cordek, Alli              14 LE-LE                             29.84  
 84 Ferley, Jessica           13 SD-SD                             29.85  
 84 Tuuk, Alicia              14 Team Indiana-IN                   29.85  
 86 Chiappone, Lisa           14 LE-LE                             29.86  
 87 Sheffield, Katherine      14 Ozark-OZ                          29.90  
 88 Neubauer, Kelsie          14 Team Illinois-IL                  29.94  
 89 Auinbauh, Kerry           13 Ozark-OZ                          29.96  
 89 Fawley, Erin              13 OH-OH                             29.96  
 91 Hohman, Ali               13 OH-OH                             29.97  
 92 Schleebs, Hannika         13 Team Illinois-IL                  29.98  
 93 Beck, Katie               14 LE-LE                             29.99  
 94 Grott, Kristin            14 Ozark-OZ                          30.00  
 95 Krengel, Caitlin          14 Team Illinois-IL                  30.01  
 95 Alexander, Caitlin        14 MI-MI                             30.01  
 97 Golla, Lauren             14 WI-WI                             30.03  
 97 Doss, Brittany            14 Team Illinois-IL                  30.03  
 97 Case-Ruchala, Celeste     14 MW-MW                             30.03  
100 Fenske, Mary              14 OH-OH                             30.05  
101 Halverson, Jenna          13 Team Iowa-IA                      30.06  
102 Spilman, Elizabeth        13 Team Indiana-IN                   30.08  
102 Mann, Katie               14 LE-LE                             30.08  
104 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL                  30.09  
104 Reynolds, Kelli           14 OH-OH                             30.09  
106 Harris, Christina         14 LE-LE                             30.10  
107 Young, Alex               14 Team Indiana-IN                   30.11  
108 Keller, Raeanne           13 AR-AR                             30.12  
109 Scepanski, Kaitlin        13 Team OK-OK                        30.15  
110 Bowen, Emily              14 WI-WI                             30.16  
111 Streater, Samantha        14 WI-WI                             30.17  
111 Rebitski, Rachel          14 WI-WI                             30.17  
113 Skoog, Chelsea            14 Team Illinois-IL                  30.18  
114 Kraichoke, Calais         13 AR-AR                             30.19  
115 Kane, Emily               14 Team Illinois-IL                  30.20  
116 Jancosek, Jordan          14 Team Indiana-IN                   30.21  
117 Bona, Anna                13 Team Indiana-IN                   30.22  
118 StarK, Molly              13 LE-LE                             30.23  
119 Gill, Nicole              13 Team Illinois-IL                  30.24  
120 Zicafoose, Kale           14 MW-MW                             30.28  
121 Gajewski, Jenny           13 WI-WI                             30.30  
122 Roberts, Jill             13 Team OK-OK                        30.31  
122 Pike, Natalie             14 Team Illinois-IL                  30.31  
122 Holbrook, Hannah          13 Team Illinois-IL                  30.31  
125 Vondenkamp, Jenny         14 MN-MN                             30.32  
125 Walsh, Karon              13 Team Illinois-IL                  30.32  
127 Oven, Meaghan             14 Team OK-OK                        30.34  
127 Allen, April              13 Team Iowa-IA                      30.34  
129 Castilano, Sara           14 OH-OH                             30.36  
130 Soderholm, Abby           14 WI-WI                             30.37  
130 Kaftan, Lily              14 WI-WI                             30.37  
132 Stump, Sammie             14 Team Indiana-IN                   30.38  
132 Van Egeren, Jordan        13 WI-WI                             30.38  
134 Monroe, Morgan            13 Team Illinois-IL                  30.39  
134 Ewing, Alison             14 OH-OH                             30.39  
134 Schirmers, Alie           13 MN-MN                             30.39  
137 Itzen, Jocelyn            14 Team Iowa-IA                      30.41  
138 Wild, Emily               14 Ozark-OZ                          30.42  
138 Murphy, Lisa              14 OH-OH                             30.42  
140 Hellenga, Stephanie       14 Team Indiana-IN                   30.43  
141 Hess, Audrey              13 Team Indiana-IN                   30.44  
142 Luehmann, Katherine       14 Ozark-OZ                          30.45  
142 Herron, Laura             14 LE-LE                             30.45  
144 Banes, Jordan             14 Team Iowa-IA                      30.46  
144 Farris, Taylor            14 Team Indiana-IN                   30.46  
146 Butz, Amanda              14 Ozark-OZ                          30.47  
146 Dolan, Erin               13 MW-MW                             30.47  
148 Smith, Kortni             14 Mo Val-MV                         30.48  
149 Petrick, Paige            13 Team Indiana-IN                   30.49  
149 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV                         30.49  
149 Wubbena, Johanna          14 Team Iowa-IA                      30.49  
152 Liedl, Heather            14 MN-MN                             30.50  
153 Martin, Clair             13 WI-WI                             30.51  
154 Neary, Melissa            14 WI-WI                             30.52  
155 Schmitt, Allison          13 MI-MI                             30.53  
156 Hairston, Ashley          13 MI-MI                             30.54  
157 Vryhof, Caitlin           13 MI-MI                             30.55  
158 Nelson, Abigail           13 Mo Val-MV                         30.56  
159 Borja, Lauren             14 WI-WI                             30.57  
160 Wengerd, Kirsten          13 LE-LE                             30.58  
160 Lennon, Cara              13 OH-OH                             30.58  
162 Plomin, Rose              13 Team Indiana-IN                   30.60  
162 Webb, Hannah              14 Team Indiana-IN                   30.60  
162 Harris, Cara              14 AR-AR                             30.60  
165 Arthofer, Whitney         13 Team Iowa-IA                      30.64  
165 Belk, Molly               13 MN-MN                             30.64  
167 Gunasekera, Nicole        14 OH-OH                             30.66  
168 Kemp, Vanessa             14 MN-MN                             30.67  
169 Faragher, Kailey          14 MN-MN                             30.70  
170 Stivers, Samantha         13 MW-MW                             30.73  
171 Shoemaker, Emma           14 MN-MN                             30.76  
171 Noah, Kelsey              13 Team Iowa-IA                      30.76  
171 Schwartz, Carleigh        13 MI-MI                             30.76  
174 Tassone, Megan            13 OH-OH                             30.77  
174 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL                  30.77  
176 Kolster, Katie            13 WI-WI                             30.78  
177 Anderson, Annalise        14 MW-MW                             30.80  
178 Corbett, Katie            14 WI-WI                             30.83  
179 Reincke, Emma             14 Team Indiana-IN                   30.85  
180 McGee, Jessica            13 Team Illinois-IL                  30.87  
181 Wallen, Natalie           13 WI-WI                             30.88  
182 Rieger, Lauryssa          14 LE-LE                             30.89  
183 Boutlier, Kelsey          14 AR-AR                             30.92  
184 Steege, Jennifer          13 MN-MN                             30.93  
185 Balko, Katie              13 Team Indiana-IN                   30.98  
186 Gimson, Kristin           14 Mo Val-MV                         31.03  
187 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV                         31.08  
188 Birsa, Bri                14 Team Illinois-IL                  31.10  
189 Koenig, Brooke            14 MN-MN                             31.11  
190 Karr, Kelle               14 MN-MN                             31.13  
191 Duncan, Kelsey            14 Team OK-OK                        31.19  
192 Leary, Erin               14 Team Illinois-IL                  31.20  
193 Kolsrud, Kari             14 Team Iowa-IA                      31.21  
194 Andrews, Aly              13 Ozark-OZ                          31.24  
194 Bodin, Katelyn            14 MN-MN                             31.24  
194 Hayes, Valerie            13 Team OK-OK                        31.24  
197 Hunt, Katelyn             13 MN-MN                             31.31  
198 Hatfield, Megan           13 Team OK-OK                        31.43  
199 Barbee, Liz               14 WI-WI                             31.49  
200 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                             31.51  
201 Shade, Brianna            13 Team OK-OK                        31.69  
202 Frain, Jessica            14 Team Indiana-IN                   31.89  
 -- Delgehausen, Jessica      14 MN-MN                                DQ  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV            1:01.72    1:01.27   24  
       29.45  1:01.27                                                      
  2 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN      1:01.59    1:02.16   22  
       30.04  1:02.16                                                      
  3 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV            1:00.53    1:00.29   26  
       28.95  1:00.29                                                      
  4 Wagner, Erin              14 WI-WI                1:00.97    1:00.14   27  
       28.57  1:00.14                                                      
  6 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN      1:01.46    1:01.15   25  
       29.28  1:01.15                                                      
  7 Martin, Ariel             14 Team Indiana-IN      1:00.80      59.75   30  
       28.88    59.75                                                      
  8 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN      1:01.47    1:01.47   23  
       29.44  1:01.47                                                      
  5 Edwards, Sarah            14 AR-AR                1:00.75         DQ  
       29.19       DQ                                                      
B - Final
  9 Meyer, Margaret           14 MN-MN                1:02.14    1:01.20   19  
       29.10  1:01.20                                                      
 10 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV            1:02.20    1:01.29   17  
       30.11  1:01.29                                                      
 11 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN      1:02.03    1:01.33   16  
       30.21  1:01.33                                                      
 12 Woods, Adrienne           14 MI-MI                1:01.97    1:01.54   15  
       29.63  1:01.54                                                      
 13 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN      1:01.98    1:01.90   14  
       29.64  1:01.90                                                      
 14 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND             1:02.23    1:02.11   13  
       29.57  1:02.11                                                      
 15 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN      1:02.25    1:02.48   12  
       29.81  1:02.48                                                      
 16 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                1:02.32    1:02.53   11  
       30.15  1:02.53                                                      
C - Final
 17 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL     1:02.41    1:01.02    9  
       29.48  1:01.02                                                      
 18 Swank, Katie              14 Mo Val-MV            1:02.54    1:01.30    7  
       29.22  1:01.30                                                      
 19 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL     1:02.42    1:01.38    6  
       29.84  1:01.38                                                      
 20 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                1:02.52    1:01.51    5  
       29.48  1:01.51                                                      
 21 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                1:02.62    1:01.89    4  
       29.55  1:01.89                                                      
 22 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN      1:02.35    1:02.34    3  
       30.13  1:02.34                                                      
 23 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN      1:02.58    1:02.37    2  
       29.77  1:02.37                                                      
 24 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK           1:02.49    1:02.46    1  
       29.98  1:02.46                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV                       1:00.53  
  2 Edwards, Sarah            14 AR-AR                           1:00.75  
  3 Martin, Ariel             14 Team Indiana-IN                 1:00.80  
  4 Wagner, Erin              14 WI-WI                           1:00.97  
  5 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN                 1:01.46  
  6 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN                 1:01.47  
  7 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN                 1:01.59  
  8 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV                       1:01.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woods, Adrienne           14 MI-MI                           1:01.97  
 10 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN                 1:01.98  
 11 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN                 1:02.03  
 12 Meyer, Margaret           14 MN-MN                           1:02.14  
 13 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV                       1:02.20  
 14 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND                        1:02.23  
 15 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN                 1:02.25  
 16 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                           1:02.32  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN                 1:02.35  
 18 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL                1:02.41  
 19 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL                1:02.42  
 20 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK                      1:02.49  
 21 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                           1:02.52  
 22 Swank, Katie              14 Mo Val-MV                       1:02.54  
 23 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN                 1:02.58  
 24 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                           1:02.62  
-------------------------------------------------------------------------
 25 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN                 1:02.67  
 26 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ                        1:02.70  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Davitt, Allie             13 Team Illinois-IL                1:02.91  
 27 Johnson, Shelby           13 MN-MN                           1:02.91  
 29 Kubat, Katie              13 Team Iowa-IA                    1:03.00  
 29 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV                       1:03.00  
 31 Soderholm, Abby           14 WI-WI                           1:03.01  
 32 Kuo, Stephanie            14 MI-MI                           1:03.02  
 33 Andrews, Rae              14 Team Indiana-IN                 1:03.07  
 34 Heinz, Michaela           13 MW-MW                           1:03.10  
 35 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV                       1:03.11  
 36 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                           1:03.21  
 37 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV                       1:03.34  
 38 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                           1:03.37  
 38 Apantaku, Elora           14 Team Illinois-IL                1:03.37  
 40 Mykleby, Erin             13 Team Iowa-IA                    1:03.43  
 41 Senne, Kate               14 OH-OH                           1:03.55  
 42 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN                 1:03.56  
 43 Mason, Meghan             14 Team Illinois-IL                1:03.64  
 44 Veerman, Courtney         14 WI-WI                           1:03.65  
 45 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL                1:03.67  
 46 Korellis, Sarah           14 Team Illinois-IL                1:03.68  
 47 Lewis, Kristin            13 Team Indiana-IN                 1:03.69  
 48 Winckler, Kelly           13 WI-WI                           1:03.72  
 49 Case-Ruchala, Celeste     14 MW-MW                           1:03.76  
 50 Delgehausen, Jessica      14 MN-MN                           1:03.82  
 50 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                           1:03.82  
 52 Skiba, Jessica            14 Team Indiana-IN                 1:03.84  
 53 Pearson, Julia            14 MW-MW                           1:03.88  
 54 Pope, Marie               13 Mo Val-MV                       1:03.90  
 54 Mertz, Bonnie             14 AR-AR                           1:03.90  
 56 Green, Ashlee             14 MN-MN                           1:03.93  
 56 Bockstiegel, Sarah        14 OH-OH                           1:03.93  
 58 Rodriguez, Marisa         14 Ozark-OZ                        1:04.06  
 59 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                      1:04.07  
 60 Southworth, Molly         14 WI-WI                           1:04.08  
 61 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV                       1:04.09  
 62 Noah, Kelsey              13 Team Iowa-IA                    1:04.13  
 63 Scherry, Katie            14 LE-LE                           1:04.16  
 63 Smith, Kaitlyn            14 Team Indiana-IN                 1:04.16  
 65 Beck, Katie               14 LE-LE                           1:04.25  
 66 Childs, Katie             13 Team Illinois-IL                1:04.28  
 67 Dupey, Claire             14 Team Iowa-IA                    1:04.41  
 68 Shade, Brianna            13 Team OK-OK                      1:04.45  
 69 Bach, Maggie              14 MW-MW                           1:04.47  
 70 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                           1:04.48  
 71 Nelson, Melissa           13 MN-MN                           1:04.49  
 72 Marchino, Lauren          13 Team Indiana-IN                 1:04.50  
 73 Massey, Lauren            13 Team Indiana-IN                 1:04.54  
 74 Streater, Samantha        14 WI-WI                           1:04.55  
 75 Henry, Jensen             14 MW-MW                           1:04.59  
 75 Friedli, Megan            14 Team Indiana-IN                 1:04.59  
 77 Dewey, Kelli              14 MI-MI                           1:04.62  
 78 Davis, Morgan             14 Team Indiana-IN                 1:04.66  
 78 Schirmers, Alie           13 MN-MN                           1:04.66  
 80 Day, Jessica              13 Team Iowa-IA                    1:04.67  
 81 Osten, Amie               13 WI-WI                           1:04.68  
 82 Jancosek, Jordan          14 Team Indiana-IN                 1:04.76  
 82 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV                       1:04.76  
 84 Alexander, Caitlin        14 MI-MI                           1:04.77  
 85 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL                1:04.79  
 85 Rebitski, Rachel          14 WI-WI                           1:04.79  
 87 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV                       1:04.83  
 87 Kaftan, Lily              14 WI-WI                           1:04.83  
 89 Misener, Elisabeth        14 WI-WI                           1:04.84  
 90 Halverson, Jenna          13 Team Iowa-IA                    1:04.86  
 91 Atchison, Kelsey          14 LE-LE                           1:04.87  
 92 Hohman, Ali               13 OH-OH                           1:04.88  
 93 Horvat, Liz               14 Team Iowa-IA                    1:04.90  
 93 Martin, Clair             13 WI-WI                           1:04.90  
 95 Sheffield, Katherine      14 Ozark-OZ                        1:04.93  
 95 Ferley, Jessica           13 SD-SD                           1:04.93  
 97 Cole, Kristyne            13 MI-MI                           1:05.04  
 98 Hayden, Tess              14 Team Illinois-IL                1:05.06  
 99 Perkins, Krista           14 Ozark-OZ                        1:05.08  
100 Debrauske, Margaret       13 WI-WI                           1:05.11  
101 Fawley, Erin              13 OH-OH                           1:05.13  
101 Fenske, Mary              14 OH-OH                           1:05.13  
103 Castilano, Sara           14 OH-OH                           1:05.14  
104 Kosmak, Sarah             13 MI-MI                           1:05.15  
105 Hellenga, Stephanie       14 Team Indiana-IN                 1:05.17  
106 Mann, Katie               14 LE-LE                           1:05.19  
107 Vondenkamp, Jenny         14 MN-MN                           1:05.23  
108 Manias, Kristen           13 MN-MN                           1:05.25  
109 Meinke, Alicia            14 SD-SD                           1:05.28  
110 Stepp, Gillian            14 MN-MN                           1:05.29  
110 Gaither, Marisa           14 Team Illinois-IL                1:05.29  
112 Koenig, Megan             14 OH-OH                           1:05.36  
113 Tuuk, Alicia              14 Team Indiana-IN                 1:05.41  
114 Schilling, Jillienne      13 Ozark-OZ                        1:05.46  
115 Dolan, Erin               13 MW-MW                           1:05.49  
116 Johnson, Elizabeth        13 MI-MI                           1:05.50  
117 Harris, Cara              14 AR-AR                           1:05.58  
118 Aby, Elizabeth            14 MN-MN                           1:05.62  
118 Yu, Angela                14 Team Illinois-IL                1:05.62  
120 James, Becca              13 OH-OH                           1:05.64  
120 Hadley, Jelissa           13 SD-SD                           1:05.64  
122 Reilly, Erin              14 Team Illinois-IL                1:05.70  
122 Belter, Andrea            13 Team Illinois-IL                1:05.70  
124 Schwartz, Carleigh        13 MI-MI                           1:05.80  
125 Barbee, Liz               14 WI-WI                           1:05.81  
126 MACCOUX, Traci            13 MN-MN                           1:05.89  
127 Drives, Nicole            14 WI-WI                           1:05.91  
128 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN                 1:05.94  
129 Warren, Kathrine          13 Team Illinois-IL                1:05.97  
130 Gunasekera, Nicole        14 OH-OH                           1:06.03  
131 Golla, Lauren             14 WI-WI                           1:06.10  
131 Schmitt, Allison          13 MI-MI                           1:06.10  
133 Neary, Melissa            14 WI-WI                           1:06.13  
134 Spilman, Elizabeth        13 Team Indiana-IN                 1:06.16  
135 Roberts, Courtney         14 MI-MI                           1:06.17  
136 Butz, Amanda              14 Ozark-OZ                        1:06.18  
137 Venstrom, Nicole          14 Team Illinois-IL                1:06.20  
138 Roberts, Jill             13 Team OK-OK                      1:06.29  
139 Skoog, Chelsea            14 Team Illinois-IL                1:06.31  
140 Smith, Kortni             14 Mo Val-MV                       1:06.32  
141 Ward, Kelsey              14 Ozark-OZ                        1:06.38  
142 Steege, Jennifer          13 MN-MN                           1:06.40  
143 Ritt, Cassie              13 WI-WI                           1:06.43  
144 Kunkel, Kelly             13 MW-MW                           1:06.46  
145 Applebaum, Julia          14 OH-OH                           1:06.52  
145 Ooley, Jamie              14 Team Indiana-IN                 1:06.52  
147 Kraichoke, Calais         13 AR-AR                           1:06.54  
148 Farris, Taylor            14 Team Indiana-IN                 1:06.55  
149 Flohn, Ellie              14 OH-OH                           1:06.59  
150 Vryhof, Caitlin           13 MI-MI                           1:06.63  
151 Stump, Sammie             14 Team Indiana-IN                 1:06.73  
152 Andrews, Aly              13 Ozark-OZ                        1:06.81  
153 Birsa, Bri                14 Team Illinois-IL                1:06.84  
154 Oven, Meaghan             14 Team OK-OK                      1:06.89  
155 Starke, Elizabeth         13 MN-MN                           1:06.91  
155 Petrick, Paige            13 Team Indiana-IN                 1:06.91  
155 Keller, Raeanne           13 AR-AR                           1:06.91  
158 Scepanski, Kaitlin        13 Team OK-OK                      1:06.94  
159 Daniel, Pearl             14 AR-AR                           1:06.96  
160 Hayes, Valerie            13 Team OK-OK                      1:07.27  
161 Castilano, Beth           14 OH-OH                           1:07.30  
161 Grott, Kristin            14 Ozark-OZ                        1:07.30  
163 Thompson, Beckie          13 WI-WI                           1:07.88  
164 Hatfield, Megan           13 Team OK-OK                      1:08.35  
165 Henson, Hannah            14 AR-AR                           1:09.20  
166 Luehmann, Katherine       14 Ozark-OZ                        1:10.66  
167 LE, Jennifer              14 Team OK-OK                      1:14.23  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL     2:09.41    2:07.90   30  
       30.20  1:02.44  1:35.66  2:07.90                                    
  2 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL     2:13.01    2:10.43   27  
       30.39  1:03.61  1:37.09  2:10.43                                    
  3 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL     2:13.70    2:11.89   26  
       30.65  1:04.45  1:38.73  2:11.89                                    
  4 Swank, Katie              14 Mo Val-MV            2:12.98    2:12.17   25  
       30.52  1:04.08  1:38.71  2:12.17                                    
  5 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV            2:13.72    2:12.31   24  
       30.82  1:05.33  1:39.01  2:12.31                                    
  6 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN      2:13.34    2:12.96   23  
       31.14  1:04.93  1:38.29  2:12.96                                    
  7 Smith, Liz                14 Ozark-OZ             2:13.65    2:13.86   22  
       30.83  1:05.24  1:40.38  2:13.86                                    
  8 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN      2:13.29    2:14.20   21  
       30.72  1:04.71  1:39.59  2:14.20                                    
B - Final
  9 Woods, Adrienne           14 MI-MI                2:13.91    2:11.02   19  
       31.02  1:04.25  1:38.13  2:11.02                                    
 10 Cole, Kristyne            13 MI-MI                2:15.05    2:11.15   17  
       31.24  1:04.76  1:38.40  2:11.15                                    
 11 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ             2:14.49    2:12.99   16  
       31.39  1:05.34  1:39.08  2:12.99                                    
 12 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV            2:15.19    2:13.32   15  
       30.81  1:04.60  1:39.22  2:13.32                                    
 13 Edwards, Sarah            14 AR-AR                2:14.31    2:14.01   14  
       30.67  1:04.61  1:39.27  2:14.01                                    
 14 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN      2:14.94    2:15.44   13  
       31.43  1:05.23  1:40.34  2:15.44                                    
 15 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN      2:14.54    2:15.90   12  
       30.73  1:04.67  1:40.10  2:15.90                                    
 16 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                2:15.13    2:17.07   11  
       31.59  1:05.37  1:41.03  2:17.07                                    
C - Final
 17 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN      2:15.46    2:13.54    9  
       31.15  1:05.00  1:39.15  2:13.54                                    
 18 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                2:16.31    2:14.00    7  
       31.18  1:05.55  1:40.19  2:14.00                                    
 19 Johnson, Shelby           13 MN-MN                2:15.21    2:14.24    6  
       31.33  1:05.69  1:40.26  2:14.24                                    
 20 Heinz, Michaela           13 MW-MW                2:16.36    2:15.23    5  
       31.47  1:05.79  1:40.30  2:15.23                                    
 21 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN      2:15.58    2:16.16    4  
       31.05  1:05.56  1:41.37  2:16.16                                    
 22 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV            2:15.80    2:16.18    3  
       31.63  1:05.98  1:41.28  2:16.18                                    
 23 Wagner, Erin              14 WI-WI                2:15.72    2:16.22    2  
       30.25  1:04.91  1:40.44  2:16.22                                    
 24 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                2:16.16    2:16.49    1  
       31.10  1:05.82  1:40.80  2:16.49                                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL                2:09.41  
     1:03.00  2:09.41                                                      
  2 Swank, Katie              14 Mo Val-MV                       2:12.98  
     1:05.15  2:12.98                                                      
  3 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL                2:13.01  
     1:04.24  2:13.01                                                      
  4 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN                 2:13.29  
     1:04.81  2:13.29                                                      
  5 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN                 2:13.34  
     1:05.77  2:13.34                                                      
  6 Smith, Liz                14 Ozark-OZ                        2:13.65  
     1:05.56  2:13.65                                                      
  7 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL                2:13.70  
     1:05.14  2:13.70                                                      
  8 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV                       2:13.72  
     1:06.25  2:13.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woods, Adrienne           14 MI-MI                           2:13.91  
     1:04.88  2:13.91                                                      
 10 Edwards, Sarah            14 AR-AR                           2:14.31  
     1:04.39  2:14.31                                                      
 11 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ                        2:14.49  
     1:03.54  2:14.49                                                      
 12 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN                 2:14.54  
     1:06.08  2:14.54                                                      
 13 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN                 2:14.94  
     1:05.11  2:14.94                                                      
 14 Cole, Kristyne            13 MI-MI                           2:15.05  
     1:05.89  2:15.05                                                      
 15 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                           2:15.13  
     1:04.83  2:15.13                                                      
 16 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV                       2:15.19  
     1:05.47  2:15.19                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Shelby           13 MN-MN                           2:15.21  
     1:05.88  2:15.21                                                      
 18 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN                 2:15.46  
     1:04.75  2:15.46                                                      
 19 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN                 2:15.58  
     1:04.73  2:15.58                                                      
 20 Wagner, Erin              14 WI-WI                           2:15.72  
     1:03.91  2:15.72                                                      
 21 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV                       2:15.80  
     1:04.92  2:15.80                                                      
 22 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                           2:16.16  
     1:05.62  2:16.16                                                      
 23 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                           2:16.31  
     1:06.21  2:16.31                                                      
 24 Heinz, Michaela           13 MW-MW                           2:16.36  
     1:06.05  2:16.36                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ                        2:16.37  
     1:06.00  2:16.37                                                      
 26 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN                 2:16.40  
     1:04.60  2:16.40                                                      
 26 Veerman, Courtney         14 WI-WI                           2:16.40  
     1:07.34  2:16.40                                                      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 28 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                           2:16.41  
     1:05.60  2:16.41                                                      
 29 Fawley, Erin              13 OH-OH                           2:16.42  
     1:07.33  2:16.42                                                      
 30 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                           2:16.43  
     1:06.60  2:16.43                                                      
 31 Dorfman, Erica            14 LE-LE                           2:16.53  
     1:06.45  2:16.53                                                      
 32 Korellis, Sarah           14 Team Illinois-IL                2:16.57  
     1:06.22  2:16.57                                                      
 33 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                           2:16.67  
     1:06.01  2:16.67                                                      
 34 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL                2:16.76  
     1:06.26  2:16.76                                                      
 35 Miller, Cory              13 Ozark-OZ                        2:17.03  
     1:05.16  2:17.03                                                      
 36 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV                       2:17.04  
     1:06.43  2:17.04                                                      
 37 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV                       2:17.32  
     1:06.92  2:17.32                                                      
 38 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                      2:17.38  
     1:06.72  2:17.38                                                      
 39 Skiba, Jessica            14 Team Indiana-IN                 2:17.47  
     1:06.59  2:17.47                                                      
 39 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV                       2:17.47  
     1:06.63  2:17.47                                                      
 41 Delgehausen, Jessica      14 MN-MN                           2:17.51  
     1:07.33  2:17.51                                                      
 42 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN                 2:17.57  
     1:07.11  2:17.57                                                      
 43 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK                      2:17.62  
     1:05.71  2:17.62                                                      
 44 Davitt, Allie             13 Team Illinois-IL                2:18.04  
     1:06.61  2:18.04                                                      
 45 Cordek, Alli              14 LE-LE                           2:18.14  
     1:06.63  2:18.14                                                      
 46 Manias, Kristen           13 MN-MN                           2:18.59  
     1:06.89  2:18.59                                                      
 47 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL                2:18.61  
     1:07.51  2:18.61                                                      
 47 Horvat, Liz               14 Team Iowa-IA                    2:18.61  
     1:08.10  2:18.61                                                      
 49 Marchino, Lauren          13 Team Indiana-IN                 2:18.63  
     1:06.91  2:18.63                                                      
 50 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                           2:18.68  
     1:08.01  2:18.68                                                      
 51 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV                       2:18.71  
     1:07.56  2:18.71                                                      
 52 Dolan, Erin               13 MW-MW                           2:18.73  
     1:06.69  2:18.73                                                      
 53 Childs, Katie             13 Team Illinois-IL                2:18.85  
     1:06.01  2:18.85                                                      
 54 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                           2:18.88  
     1:06.39  2:18.88                                                      
 55 Soderholm, Abby           14 WI-WI                           2:18.94  
     1:08.05  2:18.94                                                      
 56 Pearson, Julia            14 MW-MW                           2:19.00  
     1:07.11  2:19.00                                                      
 57 Vondenkamp, Jenny         14 MN-MN                           2:19.01  
     1:07.03  2:19.01                                                      
 58 Williams, Madison         13 MI-MI                           2:19.12  
     1:07.44  2:19.12                                                      
 59 Friedli, Megan            14 Team Indiana-IN                 2:19.15  
     1:05.99  2:19.15                                                      
 59 Schirmers, Alie           13 MN-MN                           2:19.15  
     1:07.97  2:19.15                                                      
 61 Henry, Jensen             14 MW-MW                           2:19.38  
     1:07.09  2:19.38                                                      
 62 Senne, Kate               14 OH-OH                           2:19.39  
     1:08.04  2:19.39                                                      
 63 Castilano, Sara           14 OH-OH                           2:19.68  
     1:07.61  2:19.68                                                      
 64 Ferley, Jessica           13 SD-SD                           2:19.71  
     1:08.61  2:19.71                                                      
 64 Mason, Meghan             14 Team Illinois-IL                2:19.71  
     1:06.66  2:19.71                                                      
 66 Murphy, Lisa              14 OH-OH                           2:19.81  
     1:07.83  2:19.81                                                      
 66 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL                2:19.81  
     1:07.18  2:19.81                                                      
 68 Winckler, Kelly           13 WI-WI                           2:19.86  
     1:07.66  2:19.86                                                      
 69 James, Becca              13 OH-OH                           2:20.08  
     1:09.15  2:20.08                                                      
 70 Bockstiegel, Sarah        14 OH-OH                           2:20.10  
     1:07.91  2:20.10                                                      
 71 Warman, Jillian           13 Mo Val-MV                       2:20.35  
     1:07.95  2:20.35                                                      
 71 Steege, Jennifer          13 MN-MN                           2:20.35  
     1:06.87  2:20.35                                                      
 73 Streater, Samantha        14 WI-WI                           2:20.42  
     1:06.95  2:20.42                                                      
 74 Osten, Amie               13 WI-WI                           2:20.52  
     1:08.44  2:20.52                                                      
 75 Lewis, Kristin            13 Team Indiana-IN                 2:20.63  
     1:07.48  2:20.63                                                      
 76 Okonkowski, Linda         13 MI-MI                           2:20.71  
     1:07.71  2:20.71                                                      
 77 Mann, Katie               14 LE-LE                           2:20.76  
     1:07.29  2:20.76                                                      
 78 Head, Laura               13 Team Indiana-IN                 2:20.80  
     1:06.08  2:20.80                                                      
 79 Pope, Marie               13 Mo Val-MV                       2:20.84  
     1:09.25  2:20.84                                                      
 80 Kaftan, Lily              14 WI-WI                           2:20.86  
     1:07.94  2:20.86                                                      
 81 Mykleby, Erin             13 Team Iowa-IA                    2:20.88  
     1:06.84  2:20.88                                                      
 82 Drives, Nicole            14 WI-WI                           2:20.98  
     1:08.18  2:20.98                                                      
 83 Skoog, Chelsea            14 Team Illinois-IL                2:20.99  
     1:07.97  2:20.99                                                      
 84 Pelka, Michelle           14 Team Illinois-IL                2:21.02  
     1:07.83  2:21.02                                                      
 85 Rodriguez, Marisa         14 Ozark-OZ                        2:21.13  
     1:06.53  2:21.13                                                      
 86 Bass, Ruth                14 Team Indiana-IN                 2:21.19  
     1:08.48  2:21.19                                                      
 87 Bennett, Clara            14 Team Indiana-IN                 2:21.23  
     1:07.80  2:21.23                                                      
 88 Noah, Kelsey              13 Team Iowa-IA                    2:21.37  
     1:08.41  2:21.37                                                      
 89 Davis, Morgan             14 Team Indiana-IN                 2:21.38  
     1:07.66  2:21.38                                                      
 90 Schilling, Jillienne      13 Ozark-OZ                        2:21.67  
     1:08.83  2:21.67                                                      
 90 Apantaku, Elora           14 Team Illinois-IL                2:21.67  
     1:08.24  2:21.67                                                      
 92 Shade, Brianna            13 Team OK-OK                      2:22.79  
     1:07.91  2:22.79                                                      
 93 Scepanski, Kaitlin        13 Team OK-OK                      2:23.02  
     1:08.05  2:23.02                                                      
 94 Barbee, Liz               14 WI-WI                           2:23.06  
     1:08.96  2:23.06                                                      
 95 Roberts, Jill             13 Team OK-OK                      2:23.38  
     1:08.40  2:23.38                                                      
 96 Halverson, Jenna          13 Team Iowa-IA                    2:23.79  
     1:07.70  2:23.79                                                      
 97 Hellenga, Stephanie       14 Team Indiana-IN                 2:23.91  
     1:09.62  2:23.91                                                      
 98 Harris, Cara              14 AR-AR                           2:24.32  
     1:09.92  2:24.32                                                      
 99 Case-Ruchala, Celeste     14 MW-MW                           2:25.93  
     1:07.66  2:25.93                                                      
100 Schmitt, Allison          13 MI-MI                           2:26.33  
     1:10.13  2:26.33                                                      
101 Ward, Kelsey              14 Ozark-OZ                        2:27.31  
     1:08.96  2:27.31                                                      
102 Hayes, Valerie            13 Team OK-OK                      2:27.58  
     1:09.88  2:27.58                                                      
103 Cindric, Nichole          14 AR-AR                           2:28.31  
     1:09.71  2:28.31                                                      
104 Starke, Elizabeth         13 MN-MN                           2:29.33  
     1:12.40  2:29.33                                                      
 -- Nadasdy, Orsi             14 OH-OH                                DQ  
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL     4:27.76    4:25.51   30  
       30.13  1:02.42  1:35.87  2:09.98  2:44.24  3:18.63  3:52.81  4:25.51
  2 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL     4:39.73    4:35.94   27  
       30.74  1:04.95  1:40.08  2:15.92  2:51.08  3:26.67  4:01.40  4:35.94
  3 Swank, Katie              14 Mo Val-MV            4:39.71    4:37.53   26  
       30.63  1:04.63  1:39.47  2:14.74  2:50.39  3:26.47  4:02.83  4:37.53
  4 Taylor, Celeste           14 OH-OH                4:39.79    4:39.45   25  
       31.20  1:05.62  1:41.34  2:17.33  2:53.64  3:29.70  4:05.11  4:39.45
  5 Dorfman, Erica            14 LE-LE                4:39.98    4:40.01   24  
       31.23  1:05.63  1:41.11  2:17.44  2:53.69  3:30.24  4:06.05  4:40.01
  6 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ             4:39.86    4:40.72   23  
       31.17  1:05.38  1:40.81  2:16.52  2:52.31  3:28.70  4:04.70  4:40.72
  7 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                4:40.27    4:43.21   22  
       31.33  1:05.81  1:41.98  2:18.56  2:55.64  3:32.03  4:08.39  4:43.21
  8 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV            4:40.11    4:44.53   21  
       31.01  1:05.34  1:40.65  2:16.98  2:53.72  3:31.76  4:08.74  4:44.53
B - Final
  9 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN      4:41.87    4:41.08   19  
       31.83  1:06.48  1:41.77  2:18.10  2:53.87  3:30.12  4:05.99  4:41.08
 10 Woods, Adrienne           14 MI-MI                4:42.53    4:41.47   17  
       31.68  1:06.07  1:41.65  2:17.83  2:54.18  3:30.65  4:06.94  4:41.47
 11 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN      4:43.70    4:42.26   16  
       32.54  1:08.02  1:43.96  2:20.08  2:56.14  3:32.11  4:07.76  4:42.26
 12 Miller, Cory              13 Ozark-OZ             4:44.23    4:43.05   15  
       31.40  1:06.00  1:41.48  2:17.72  2:53.73  3:30.44  4:07.00  4:43.05
 13 Veerman, Courtney         14 WI-WI                4:42.59    4:43.50   14  
       32.53  1:07.76  1:43.24  2:19.61  2:55.97  3:32.38  4:08.50  4:43.50
 14 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV            4:43.04    4:43.79   13  
       31.61  1:06.58  1:42.46  2:18.84  2:55.55  3:32.01  4:08.31  4:43.79
 15 Korellis, Sarah           14 Team Illinois-IL     4:45.55    4:44.86   12  
       32.29  1:07.40  1:42.94  2:19.09  2:55.96  3:32.78  4:09.15  4:44.86
 16 Childs, Katie             13 Team Illinois-IL     4:44.73    4:45.85   11  
       31.48  1:06.84  1:43.43  2:20.56  2:56.96  3:33.90  4:10.96  4:45.85
C - Final
 17 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN      4:47.16    4:42.07    9  
       32.29  1:07.53  1:43.97  2:19.94  2:55.61  3:31.57  4:07.62  4:42.07
 18 Dolan, Erin               13 MW-MW                4:45.71    4:43.29    7  
       30.95  1:05.31  1:41.26  2:17.60  2:54.12  3:30.87  4:07.49  4:43.29
 19 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                4:46.36    4:43.64    6  
       31.38  1:05.30  1:40.43  2:16.74  2:53.97  3:31.52  4:08.32  4:43.64
 20 Murphy, Lisa              14 OH-OH                4:45.70    4:43.85    5  
       31.95  1:07.02  1:42.57  2:19.12  2:55.37  3:32.23  4:08.43  4:43.85
 21 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                4:47.42    4:44.24    4  
       32.53  1:07.76  1:43.57  2:19.86  2:56.42  3:33.06  4:09.35  4:44.24
 22 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                4:46.93    4:45.16    3  
       31.67  1:06.84  1:43.48  2:20.49  2:57.16  3:34.23  4:10.50  4:45.16
 23 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN      4:46.44    4:46.04    2  
       31.88  1:06.86  1:43.27  2:19.94  2:56.89  3:33.87  4:10.71  4:46.04
 24 Warman, Jillian           13 Mo Val-MV            4:46.46    4:48.26    1  
       32.17  1:07.28  1:43.63  2:20.31  2:57.29  3:34.26  4:11.55  4:48.26
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL                4:27.76  
     1:03.37  2:10.98  3:19.66  4:27.76                                    
  2 Swank, Katie              14 Mo Val-MV                       4:39.71  
     1:07.29  2:18.19  3:30.03  4:39.71                                    
  3 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL                4:39.73  
     1:06.02  2:18.70  3:30.61  4:39.73                                    
  4 Taylor, Celeste           14 OH-OH                           4:39.79  
     1:06.97  2:18.53  3:28.75  4:39.79                                    
  5 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ                        4:39.86  
     1:07.87  2:19.44  3:31.06  4:39.86                                    
  6 Dorfman, Erica            14 LE-LE                           4:39.98  
     1:06.24  2:17.99  3:30.45  4:39.98                                    
  7 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV                       4:40.11  
     1:07.28  2:19.05  3:31.57  4:40.11                                    
  8 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                           4:40.27  
     1:07.47  2:19.63  3:31.69  4:40.27                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN                 4:41.87  
     1:07.24  2:18.67  3:29.57  4:41.87                                    
 10 Woods, Adrienne           14 MI-MI                           4:42.53  
     1:07.55  2:19.30  3:31.54  4:42.53                                    
 11 Veerman, Courtney         14 WI-WI                           4:42.59  
     1:07.79  2:20.28  3:32.05  4:42.59                                    
 12 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV                       4:43.04  
     1:06.16  2:18.32  3:31.48  4:43.04                                    
 13 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN                 4:43.70  
     1:07.90  2:20.69  3:32.40  4:43.70                                    
 14 Miller, Cory              13 Ozark-OZ                        4:44.23  
     1:07.44  2:19.39  3:32.24  4:44.23                                    
 15 Childs, Katie             13 Team Illinois-IL                4:44.73  
     1:06.28  2:19.14  3:32.95  4:44.73                                    
 16 Korellis, Sarah           14 Team Illinois-IL                4:45.55  
     1:08.15  2:20.54  3:33.55  4:45.55                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Murphy, Lisa              14 OH-OH                           4:45.70  
     1:08.50  2:20.69  3:33.95  4:45.70                                    
 18 Dolan, Erin               13 MW-MW                           4:45.71  
     1:07.66  2:20.03  3:33.27  4:45.71                                    
 19 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                           4:46.36  
     1:08.71  2:21.18  3:34.56  4:46.36                                    
 20 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN                 4:46.44  
     1:09.06  2:22.65  3:35.95  4:46.44                                    
 21 Warman, Jillian           13 Mo Val-MV                       4:46.46  
     1:07.65  2:20.18  3:33.81  4:46.46                                    
 22 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                           4:46.93  
     1:07.11  2:21.18  3:35.34  4:46.93                                    
 23 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN                 4:47.16  
     1:08.92  2:21.90  3:36.45  4:47.16                                    
 24 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                           4:47.42  
     1:08.72  2:22.12  3:35.72  4:47.42                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Edwards, Sarah            14 AR-AR                           4:47.47  
     1:07.21  2:19.98  3:34.41  4:47.47                                    
 26 James, Becca              13 OH-OH                           4:47.72  
     1:08.77  2:22.72  3:37.13  4:47.72                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL                4:47.94  
     1:09.44  2:22.49  3:35.27  4:47.94                                    
 28 Gliga, Louise             13 LE-LE                           4:47.99  
     1:08.81  2:21.99  3:35.46  4:47.99                                    
 29 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                      4:48.47  
     1:09.88  2:23.34  3:36.54  4:48.47                                    
 30 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV                       4:48.58  
     1:07.94  2:21.74  3:37.29  4:48.58                                    
 31 Williams, Madison         13 MI-MI                           4:48.64  
     1:09.39  2:22.28  3:35.93  4:48.64                                    
 32 Marchino, Lauren          13 Team Indiana-IN                 4:48.80  
     1:09.07  2:22.04  3:36.01  4:48.80                                    
 33 Fawley, Erin              13 OH-OH                           4:49.04  
     1:09.13  2:23.34  3:37.74  4:49.04                                    
 34 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV                       4:49.38  
     1:09.24  2:23.71  3:36.92  4:49.38                                    
 35 Bockstiegel, Sarah        14 OH-OH                           4:49.60  
     1:09.83  2:23.33  3:36.63  4:49.60                                    
 36 Cordek, Alli              14 LE-LE                           4:50.50  
     1:08.86  2:23.01  3:37.60  4:50.50                                    
 37 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                           4:50.82  
     1:10.17  2:24.28  3:38.47  4:50.82                                    
 38 Delgehausen, Jessica      14 MN-MN                           4:51.20  
     1:10.32  2:25.00  3:39.26  4:51.20                                    
 39 Stepp, Gillian            14 MN-MN                           4:52.38  
     1:09.65  2:23.95  3:38.93  4:52.38                                    
 40 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN                 4:52.52  
     1:08.64  2:23.13  3:38.42  4:52.52                                    
 41 Skiba, Jessica            14 Team Indiana-IN                 4:53.01  
     1:08.88  2:24.43  3:39.15  4:53.01                                    
 42 Vondenkamp, Jenny         14 MN-MN                           4:53.06  
     1:10.07  2:24.74  3:40.28  4:53.06                                    
 43 Winckler, Kelly           13 WI-WI                           4:53.82  
     1:07.86  2:22.14  3:38.64  4:53.82                                    
 44 Monsell, Susie            14 MI-MI                           4:54.03  
     1:09.50  2:24.15  3:39.81  4:54.03                                    
 45 Noah, Kelsey              13 Team Iowa-IA                    4:54.70  
     1:10.98  2:26.93  3:41.55  4:54.70                                    
 46 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN                 4:54.85  
     1:10.26  2:25.85  3:40.28  4:54.85                                    
 47 Steege, Jennifer          13 MN-MN                           4:58.21  
     1:09.97  2:24.69  3:41.22  4:58.21                                    
 48 Cindric, Nichole          14 AR-AR                           4:59.35  
     1:11.43  2:28.43  3:44.17  4:59.35                                    
 49 Shade, Brianna            13 Team OK-OK                      5:00.85  
     1:12.48  2:29.60  3:45.90  5:00.85                                    
 50 Ferley, Jessica           13 SD-SD                           5:01.86  
     1:12.70  2:30.28  3:47.15  5:01.86                                    
 51 McCullough, Kelly         14 Team Iowa-IA                    5:03.69  
     1:10.81  2:28.51  3:46.38  5:03.69                                    
 52 Rodriguez, Marisa         14 Ozark-OZ                        5:07.71  
     1:10.67  2:28.32  3:47.72  5:07.71                                    
 53 Bonzer, Melissa           13 Zones-ND                        5:16.29  
     1:17.37  2:37.31  3:57.34  5:16.29                                    
 -- Head, Laura               13 Team Indiana-IN                      DQ  
     1:09.27  2:23.80  3:37.50       DQ                                    
 -- Smith, Liz                14 Ozark-OZ                             DQ  
     1:09.34  2:23.39  3:37.57       DQ                                    
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL               8:57.09   30  
       30.58  1:03.42  1:36.57  2:10.23  2:43.95  3:17.93  3:51.91  4:25.95
     5:00.04  5:34.32  6:08.62  6:42.67  7:16.85  7:50.94  8:24.97  8:57.09
  2 Dorfman, Erica            14 LE-LE                          9:33.55   27  
     1:07.79  2:19.56  3:32.24  4:44.67  5:57.08  7:09.95  8:22.82  9:33.55
  3 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                          9:35.51   26  
       31.52  1:06.33  1:42.37  2:18.93  2:55.56  3:32.94  4:09.40  4:47.13
     5:24.01  6:00.95  6:36.74  7:13.76  7:49.14  8:25.36  9:01.10  9:35.51
  4 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV                      9:36.41   25  
     1:07.87  2:21.50  3:34.93  4:48.18  6:00.74  7:13.24  8:25.63  9:36.41
  5 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN                9:38.38   24  
     1:09.37  2:23.72  3:37.27  4:49.90  6:03.24  7:16.03  8:28.70  9:38.38
  6 Childs, Katie             13 Team Illinois-IL               9:39.30   23  
     1:08.09  2:20.94  3:34.43  4:48.15  6:01.72  7:15.31  8:28.88  9:39.30
  7 Bockstiegel, Sarah        14 OH-OH                          9:39.63   22  
       32.29  1:08.23  1:44.10  2:20.75  2:57.33  3:34.15  4:10.33  4:47.13
     5:23.51  5:59.47  6:36.02  7:13.22  7:49.67  8:26.65  9:03.33  9:39.63
  8 Henry, Jensen             14 MW-MW                          9:40.80   21  
     1:09.76  2:23.30  3:36.68  4:50.01  6:03.19  7:15.78  8:29.15  9:40.80
  9 Veerman, Courtney         14 WI-WI                          9:44.20   19  
     1:09.12  2:21.96  3:34.81  4:47.94  6:02.05  7:16.19  8:30.57  9:44.20
 10 Cole, Kristyne            13 MI-MI                          9:46.15   17  
     1:09.16  2:22.79  3:37.24  4:51.94  6:06.97  7:20.85  8:33.93  9:46.15
 11 Fawley, Erin              13 OH-OH                          9:46.56   16  
     1:10.52  2:25.90  3:40.84  4:55.90  6:09.63  7:23.45  8:36.85  9:46.56
 12 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN                9:46.61   15  
     1:09.38  2:23.05  3:36.83  4:51.33  6:05.88  7:21.26  8:35.41  9:46.61
 13 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL               9:46.88   14  
     1:10.69  2:24.97  3:39.24  4:53.60  6:06.92  7:20.67  8:33.98  9:46.88
 14 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN                9:47.03   13  
     1:08.61  2:21.91  3:35.66  4:49.97  6:04.60  7:19.60  8:34.42  9:47.03
 15 Murphy, Lisa              14 OH-OH                          9:47.79   12  
     1:10.58  2:24.04  3:38.05  4:52.41  6:06.48  7:20.65  8:35.08  9:47.79
 16 Warren, Kathrine          13 Team Illinois-IL               9:48.87   11  
     1:10.54  2:25.38  3:39.81  4:54.81  6:08.43  7:22.65  8:36.84  9:48.87
 17 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                     9:49.19    9  
     1:07.82  2:19.21  3:31.53  4:45.80  6:01.33  7:17.30  8:33.18  9:49.19
 18 James, Becca              13 OH-OH                          9:50.75    7  
     1:09.97  2:24.27  3:39.24  4:54.27  6:09.37  7:24.71  8:39.55  9:50.75
 19 Warman, Jillian           13 Mo Val-MV                      9:53.20    6  
     1:08.94  2:22.58  3:37.52  4:53.02  6:08.55  7:23.94  8:39.34  9:53.20
 20 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                          9:53.46    5  
     1:11.60  2:26.52  3:40.30  4:54.88  6:09.81  7:25.28  8:41.25  9:53.46
 21 Dolan, Erin               13 MW-MW                          9:56.02    4  
     1:09.72  2:25.65  3:40.83  4:56.53  6:13.33  7:29.32  8:45.13  9:56.02
 22 Head, Laura               13 Team Indiana-IN                9:56.25    3  
     1:10.14  2:24.49  3:39.06  4:53.78  6:08.91  7:25.66  8:43.17  9:56.25
 23 Williams, Madison         13 MI-MI                          9:57.24    2  
     1:10.81  2:25.62  3:40.65  4:56.16  6:12.59  7:29.29  8:44.00  9:57.24
 24 Aby, Elizabeth            14 MN-MN                         10:01.19    1  
     1:10.14  2:26.18  3:43.01  5:00.18  6:17.07  7:33.20  8:48.92 10:01.19
 25 Vondenkamp, Jenny         14 MN-MN                         10:01.49  
     1:10.94  2:27.58  3:44.91  5:01.55  6:18.40  7:34.39  8:50.03 10:01.49
 26 Noah, Kelsey              13 Team Iowa-IA                  10:03.01  
     1:11.41  2:26.68  3:42.30  4:58.05  6:14.64  7:31.40  8:47.89 10:03.01
 27 Hayes, Valerie            13 Team OK-OK                    10:07.73  
       47.84  1:12.17  2:29.00  3:45.21  5:02.30  6:19.40  7:36.29 10:07.73
 28 Cindric, Nichole          14 AR-AR                         10:10.25  
     1:10.53  2:27.66  3:45.05  5:03.40  6:21.38  7:39.12  8:56.53 10:10.25
 29 McCullough, Kelly         14 Team Iowa-IA                  10:24.54  
     1:11.10  2:29.08  3:47.78  5:07.52  6:27.70  7:48.16  9:07.25 10:24.54
 30 Bonzer, Melissa           13 Zones-ND                      10:35.58  
     1:15.60  2:35.56  3:56.24  5:17.04  6:37.51  7:57.22  9:17.26 10:35.58
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Celeste           14 OH-OH                         17:58.64   30  
     1:08.06  2:20.56  3:34.10  4:46.75  5:59.12  7:11.34  8:23.88  9:35.70
    10:47.82 11:59.80 13:12.05 14:24.66 15:37.10 16:48.80 17:58.64         
  2 Ladner, Sara              13 Mo Val-MV                     18:18.79   27  
     1:08.71  2:23.38  3:37.31  4:51.47  6:04.92  7:18.72  8:32.53  9:46.30
    10:59.86 12:13.63 13:26.75 14:39.86 15:53.92 17:07.23 18:18.79         
  3 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV                     18:18.90   26  
     1:09.68  2:23.43  3:36.79  4:51.01  6:04.69  7:18.15  8:31.20  9:44.49
    10:57.94 12:11.91 13:25.59 14:39.70 15:53.63 17:07.07 18:18.90         
  4 Dorfman, Erica            14 LE-LE                         18:23.92   25  
     1:09.74  2:22.68  3:35.90  4:48.97  6:02.75  7:16.65  8:30.99  9:45.16
    10:58.67 12:13.21 13:27.63 14:42.25 15:57.43 17:12.05 18:23.92         
  5 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN               18:24.88   24  
     1:10.25  2:24.54  3:39.61  4:54.08  6:08.12  7:22.84  8:37.56  9:50.81
    11:04.36 12:17.99 13:31.24 14:45.52 15:58.97 17:12.51 18:24.88         
  6 Korellis, Sarah           14 Team Illinois-IL              18:39.95   23  
     1:10.55  2:25.90  3:40.36  4:55.62  6:10.68  7:25.75  8:41.09  9:55.48
    11:10.51 12:25.51 13:40.63 14:56.81 16:12.31 17:28.00 18:39.95         
  7 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                         18:41.50   22  
     1:10.70  2:25.66  3:39.87  4:54.65  6:08.77  7:22.99  8:37.32  9:51.59
    11:06.36 12:21.21 13:37.17 14:53.43 16:10.28 17:26.92 18:41.50         
  8 Murphy, Lisa              14 OH-OH                         18:47.37   21  
     1:11.15  2:25.19  3:40.09  4:55.47  6:10.51  7:25.69  8:41.10  9:56.98
    11:12.10 12:27.41 13:42.98 14:58.91 16:15.51 17:32.28 18:47.37         
  9 Warman, Jillian           13 Mo Val-MV                     18:48.25   19  
     1:09.39  2:23.45  3:38.66  4:54.60  6:10.14  7:25.79  8:41.68  9:57.48
    11:14.12 12:30.47 13:46.48 15:02.85 16:19.16 17:34.56 18:48.25         
 10 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN               18:53.73   17  
     1:08.71  2:22.48  3:36.32  4:51.40  6:06.23  7:22.33  8:38.01  9:53.94
    11:10.61 12:27.94 13:45.79 15:03.46 16:21.03 17:38.43 18:53.73         
 11 Scepanski, Kaitlin        13 Team OK-OK                    18:59.76   16  
     1:12.25  2:27.83  3:43.76  4:59.80  6:15.82  7:31.91  8:47.97 10:04.00
    11:20.39 12:37.03 13:53.72 15:10.61 16:27.76 17:44.79 18:59.76         
 12 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                    18:59.80   15  
     1:09.62  2:23.06  3:37.46  4:52.31  6:06.69  7:22.54  8:38.25  9:54.41
    11:11.75 12:28.93 13:47.61 15:05.68 16:24.86 17:43.22 18:59.80         
 13 Bockstiegel, Sarah        14 OH-OH                         19:01.03   14  
     1:11.57  2:26.32  3:42.14  4:57.89  6:15.00  7:31.68  8:48.07 10:04.16
    11:20.90 12:38.24 13:55.67 15:11.62 16:28.73 17:45.73 19:01.03         
 14 Woods, Adrienne           14 MI-MI                         19:02.34   13  
     1:10.64  2:25.53  3:41.56  4:57.46  6:13.28  7:29.80  8:46.41 10:03.25
    11:20.13 12:37.84 13:55.80 15:13.81 16:31.82 17:48.37 19:02.34         
 15 Bass, Ruth                14 Team Indiana-IN               19:06.36   12  
     1:10.42  2:25.66  3:41.03  4:56.59  6:12.92  7:29.56  8:46.81 10:04.38
    11:21.67 12:39.75 13:57.67 15:16.26 16:34.15 17:51.27 19:06.36         
 16 Head, Laura               13 Team Indiana-IN               19:12.92   11  
     1:11.97  2:28.01  3:45.17  5:02.30  6:19.15  7:36.50  8:54.18 10:12.39
    11:29.78 12:47.47 14:04.98 15:22.82 16:41.32 17:58.27 19:12.92         
 17 Pelka, Michelle           14 Team Illinois-IL              19:20.47    9  
     1:10.74  2:27.85  3:45.69  5:04.10  6:22.46  7:40.64  8:59.66 10:17.96
    11:36.09 12:54.51 14:12.46 15:30.48 16:48.73 18:06.04 19:20.47         
 18 Noah, Kelsey              13 Team Iowa-IA                  19:21.77    7  
     1:13.19  2:29.21  3:46.13  5:03.53  6:20.95  7:38.35  8:57.02 10:16.06
    11:33.74 12:51.94 14:10.92 15:30.00 16:48.81 18:06.09 19:21.77         
 19 Monsell, Susie            14 MI-MI                         19:23.58    6  
     1:11.87  2:28.67  3:46.39  5:03.89  6:22.06  7:40.50  8:59.14 10:17.50
    11:35.92 12:54.12 14:12.86 15:31.79 16:50.12 18:07.10 19:23.58         
 20 Davis, Morgan             14 Team Indiana-IN               19:25.83    5  
     1:10.83  2:26.39  3:43.13  5:00.67  6:18.67  7:37.05  8:55.76 10:14.75
    11:33.37 12:52.75 14:12.47 15:32.07 16:51.38 18:09.48 19:25.83         
 21 McCullough, Kelly         14 Team Iowa-IA                  19:48.07    4  
     1:12.03  2:29.82  3:48.35  5:07.99  6:26.84  7:45.96  9:05.35 10:25.10
    11:45.55 13:06.57 14:27.16 15:48.69 17:09.33 18:29.58 19:48.07         
 22 Modlin, Katy              13 MW-MW                         19:52.42    3  
     1:13.32  2:30.72  3:49.30  5:08.22  6:27.50  7:47.18  9:07.42 10:27.37
    11:48.58 13:09.74 14:31.03 15:52.40 17:13.70 18:34.43 19:52.42         
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Allison            14 WI-WI                1:07.77    1:06.47   30  
       32.59  1:06.47                                                      
  2 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND             1:08.84    1:07.96   27  
       32.70  1:07.96                                                      
  3 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN      1:09.85    1:08.57   26  
       33.33  1:08.57                                                      
  4 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ             1:11.26    1:09.42   25  
       34.04  1:09.42                                                      
  5 Meyer, Margaret           14 MN-MN                1:10.87    1:09.82   24  
       33.42  1:09.82                                                      
  6 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV            1:10.73    1:10.16   23  
       33.78  1:10.16                                                      
  7 Woods, Adrienne           14 MI-MI                1:11.21    1:10.38   22  
       34.51  1:10.38                                                      
  8 Sarandos, Stephanie       13 WI-WI                1:11.10    1:10.96   21  
       34.71  1:10.96                                                      
B - Final
  9 Scherry, Katie            14 LE-LE                1:11.31    1:10.00   19  
       34.22  1:10.00                                                      
 10 Toelle, Lisa              14 WI-WI                1:11.76    1:10.66   17  
       34.31  1:10.66                                                      
 11 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN      1:11.65    1:10.70   16  
       34.21  1:10.70                                                      
 12 Green, Ashlee             14 MN-MN                1:11.94    1:10.71   15  
       34.55  1:10.71                                                      
 13 Gomez, Jamie              14 Team Indiana-IN      1:12.08    1:11.00   14  
       34.63  1:11.00                                                      
 14 Osten, Amie               13 WI-WI                1:12.01    1:11.02   13  
       34.55  1:11.02                                                      
 15 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                1:11.77    1:11.03   12  
       34.50  1:11.03                                                      
 16 Massey, Lauren            13 Team Indiana-IN      1:11.54    1:11.05   11  
       34.65  1:11.05                                                      
C - Final
 17 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN      1:12.68    1:10.91    9  
       34.68  1:10.91                                                      
 18 Caldwell, Kellyn          13 OH-OH                1:12.39    1:11.74    7  
       35.07  1:11.74                                                      
 19 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL     1:12.41    1:12.04    6  
       34.79  1:12.04                                                      
 20 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV            1:12.38    1:12.08    5  
       34.49  1:12.08                                                      
 21 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV            1:12.39    1:12.22    4  
       35.08  1:12.22                                                      
 22 Golla, Lauren             14 WI-WI                1:12.20    1:12.75    3  
       35.07  1:12.75                                                      
 23 Moodie, Colleen           14 MN-MN                1:12.65    1:12.93    2  
       35.57  1:12.93                                                      
 24 Misener, Elisabeth        14 WI-WI                1:12.24    1:13.48    1  
       35.14  1:13.48                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Allison            14 WI-WI                           1:07.77  
  2 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND                        1:08.84  
  3 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN                 1:09.85  
  4 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV                       1:10.73  
  5 Meyer, Margaret           14 MN-MN                           1:10.87  
  6 Sarandos, Stephanie       13 WI-WI                           1:11.10  
  7 Woods, Adrienne           14 MI-MI                           1:11.21  
  8 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ                        1:11.26  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scherry, Katie            14 LE-LE                           1:11.31  
 10 Massey, Lauren            13 Team Indiana-IN                 1:11.54  
 11 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN                 1:11.65  
 12 Toelle, Lisa              14 WI-WI                           1:11.76  
 13 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                           1:11.77  
 14 Green, Ashlee             14 MN-MN                           1:11.94  
 15 Osten, Amie               13 WI-WI                           1:12.01  
 16 Gomez, Jamie              14 Team Indiana-IN                 1:12.08  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Golla, Lauren             14 WI-WI                           1:12.20  
 18 Misener, Elisabeth        14 WI-WI                           1:12.24  
 19 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV                       1:12.38  
 20 Caldwell, Kellyn          13 OH-OH                           1:12.39  
 20 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV                       1:12.39  
 22 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL                1:12.41  
 23 Moodie, Colleen           14 MN-MN                           1:12.65  
 24 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN                 1:12.68  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Olson, Jillian            13 WI-WI                           1:12.69  
 26 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                           1:12.72  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Eschenburg, Katie         13 WI-WI                           1:12.86  
 28 Kubat, Katie              13 Team Iowa-IA                    1:13.03  
 29 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK                      1:13.06  
 30 Cindric, Nichole          14 AR-AR                           1:13.31  
 30 Lallier, Cori             14 MN-MN                           1:13.31  
 32 Mykleby, Erin             13 Team Iowa-IA                    1:13.35  
 33 Lahowetz, Ariel           13 MW-MW                           1:13.42  
 34 Alexander, Caitlin        14 MI-MI                           1:13.43  
 34 Miller, Cory              13 Ozark-OZ                        1:13.43  
 36 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV                       1:13.61  
 37 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                           1:13.63  
 38 Fenske, Mary              14 OH-OH                           1:13.71  
 39 Drives, Nicole            14 WI-WI                           1:13.77  
 40 Dorfman, Erica            14 LE-LE                           1:13.82  
 41 Yu, Angela                14 Team Illinois-IL                1:13.84  
 42 Koenig, Brooke            14 MN-MN                           1:13.91  
 43 Nelson, Abigail           13 Mo Val-MV                       1:13.92  
 44 Wagner, Erin              14 WI-WI                           1:14.06  
 45 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL                1:14.09  
 46 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV                       1:14.17  
 47 Wubbena, Johanna          14 Team Iowa-IA                    1:14.34  
 48 Manias, Kristen           13 MN-MN                           1:14.53  
 49 James, Becca              13 OH-OH                           1:14.61  
 49 Schleebs, Hannika         13 Team Illinois-IL                1:14.61  
 51 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN                 1:14.64  
 52 Jarboe, Olivia            13 Ozark-OZ                        1:14.76  
 53 Cordek, Alli              14 LE-LE                           1:15.09  
 54 Bodin, Katelyn            14 MN-MN                           1:15.31  
 55 Ritt, Cassie              13 WI-WI                           1:15.35  
 56 Mertz, Bonnie             14 AR-AR                           1:15.58  
 57 Horvat, Liz               14 Team Iowa-IA                    1:15.82  
 58 Davis, Katie              14 MW-MW                           1:15.89  
 59 Steege, Jennifer          13 MN-MN                           1:16.01  
 60 Hessel, Katherine         14 Ozark-OZ                        1:16.16  
 61 Roberts, Jill             13 Team OK-OK                      1:16.71  
 62 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                           1:17.02  
 63 Applebaum, Julia          14 OH-OH                           1:17.05  
 64 Webb, Hannah              14 Team Indiana-IN                 1:17.49  
 65 Boutlier, Kelsey          14 AR-AR                           1:17.87  
 66 Frain, Jessica            14 Team Indiana-IN                 1:18.07  
 67 Shade, Brianna            13 Team OK-OK                      1:18.14  
 68 LE, Jennifer              14 Team OK-OK                      1:25.31  
 -- Beck, Katie               14 LE-LE                                DQ  
 -- McLain, Morgan            14 SD-SD                                DQ  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Allison            14 WI-WI                2:27.74    2:24.82   30  
       34.59  1:11.81  1:49.44  2:24.82                                    
  2 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN      2:27.77    2:25.68   27  
       34.05  1:10.94  1:48.72  2:25.68                                    
  3 Woods, Adrienne           14 MI-MI                2:29.64    2:27.55   26  
       35.72  1:12.72  1:50.38  2:27.55                                    
  4 Beck, Katie               14 LE-LE                2:30.92    2:29.17   25  
       33.90  1:10.51  1:49.51  2:29.17                                    
  5 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND             2:29.02    2:30.24   24  
       34.60  1:12.13  1:51.48  2:30.24                                    
  6 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV            2:31.16    2:30.45   23  
       34.59  1:12.24  1:51.28  2:30.45                                    
  7 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ             2:28.94    2:32.17   22  
       34.70  1:12.47  1:52.26  2:32.17                                    
  8 Cindric, Nichole          14 AR-AR                2:32.18    2:32.71   21  
       35.56  1:13.76  1:53.08  2:32.71                                    
B - Final
  9 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                2:32.37    2:31.13   19  
       36.54  1:14.57  1:53.31  2:31.13                                    
 10 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV            2:33.18    2:31.25   17  
       35.37  1:13.30  1:52.38  2:31.25                                    
 11 Miller, Cory              13 Ozark-OZ             2:33.26    2:31.67   16  
       35.49  1:13.56  1:52.93  2:31.67                                    
 12 Green, Ashlee             14 MN-MN                2:33.58    2:31.75   15  
       35.78  1:14.44  1:53.44  2:31.75                                    
 13 Meyer, Margaret           14 MN-MN                2:32.81    2:32.45   14  
       35.61  1:14.68  1:54.49  2:32.45                                    
 14 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV            2:32.96    2:32.85   13  
       35.88  1:13.97  1:53.55  2:32.85                                    
 15 Wagner, Erin              14 WI-WI                2:33.03    2:33.06   12  
       35.64  1:13.90  1:53.81  2:33.06                                    
 16 Toelle, Lisa              14 WI-WI                2:33.94    2:33.89   11  
       35.98  1:15.14  1:54.80  2:33.89                                    
C - Final
  1 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN      2:34.36    2:34.89    2  
       35.62  1:14.57  1:55.02  2:34.89                                    
  2 Dorfman, Erica            14 LE-LE                2:34.67    2:34.42    3  
       36.65  1:15.43  1:55.09  2:34.42                                    
  3 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL     2:34.37    2:33.80    4  
       35.41  1:14.55  1:54.52  2:33.80                                    
  4 Gomez, Jamie              14 Team Indiana-IN      2:34.64    2:32.84    6  
       36.48  1:14.62  1:53.80  2:32.84                                    
  5 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                2:34.11    2:31.36    9  
       35.54  1:14.20  1:53.30  2:31.36                                    
  6 Sarandos, Stephanie       13 WI-WI                2:34.03    2:32.91    5  
       35.19  1:13.69  1:53.66  2:32.91                                    
  7 Lallier, Cori             14 MN-MN                2:34.71    2:32.21    7  
       36.83  1:15.29  1:54.35  2:32.21                                    
  8 Kuo, Stephanie            14 MI-MI                2:34.44    2:37.16    1  
       36.44  1:16.43  1:56.97  2:37.16                                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Allison            14 WI-WI                           2:27.74  
     1:13.94  2:27.74                                                      
  2 Shaw, Cecily              14 Team Indiana-IN                 2:27.77  
     1:12.24  2:27.77                                                      
  3 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ                        2:28.94  
     1:11.46  2:28.94                                                      
  4 Schoonhoven, Kelsey       14 Zones-ND                        2:29.02  
     1:13.20  2:29.02                                                      
  5 Woods, Adrienne           14 MI-MI                           2:29.64  
  6 Beck, Katie               14 LE-LE                           2:30.92  
     1:13.72  2:30.92                                                      
  7 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV                       2:31.16  
     1:12.44  2:31.16                                                      
  8 Cindric, Nichole          14 AR-AR                           2:32.18  
     1:14.18  2:32.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                           2:32.37  
     1:14.99  2:32.37                                                      
 10 Meyer, Margaret           14 MN-MN                           2:32.81  
     1:14.46  2:32.81                                                      
 11 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV                       2:32.96  
     1:13.22  2:32.96                                                      
 12 Wagner, Erin              14 WI-WI                           2:33.03  
     1:14.66  2:33.03                                                      
 13 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV                       2:33.18  
     1:14.86  2:33.18                                                      
 14 Miller, Cory              13 Ozark-OZ                        2:33.26  
     1:13.13  2:33.26                                                      
 15 Green, Ashlee             14 MN-MN                           2:33.58  
     1:16.56  2:33.58                                                      
 16 Toelle, Lisa              14 WI-WI                           2:33.94  
     1:15.66  2:33.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sarandos, Stephanie       13 WI-WI                           2:34.03  
     1:14.26  2:34.03                                                      
 18 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                           2:34.11  
     1:15.66  2:34.11                                                      
 19 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN                 2:34.36  
     1:14.57  2:34.36                                                      
 20 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL                2:34.37  
     1:14.54  2:34.37                                                      
 21 Kuo, Stephanie            14 MI-MI                           2:34.44  
     1:15.83  2:34.44                                                      
 22 Gomez, Jamie              14 Team Indiana-IN                 2:34.64  
     1:13.48  2:34.64                                                      
 23 Dorfman, Erica            14 LE-LE                           2:34.67  
     1:15.25  2:34.67                                                      
 24 Lallier, Cori             14 MN-MN                           2:34.71  
     1:16.31  2:34.71                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV                       2:34.79  
     1:16.40  2:34.79                                                      
 26 Osten, Amie               13 WI-WI                           2:34.94  
     1:16.35  2:34.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV                       2:35.23  
     1:16.51  2:35.23                                                      
 27 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV                       2:35.23  
     1:16.64  2:35.23                                                      
 29 Massey, Lauren            13 Team Indiana-IN                 2:35.57  
     1:17.06  2:35.57                                                      
 30 Scherry, Katie            14 LE-LE                           2:35.70  
     1:14.89  2:35.70                                                      
 31 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN                 2:35.84  
     1:15.32  2:35.84                                                      
 32 Manias, Kristen           13 MN-MN                           2:36.10  
     1:17.20  2:36.10                                                      
 33 Warman, Jillian           13 Mo Val-MV                       2:36.40  
     1:16.08  2:36.40                                                      
 34 Conti, Amanda             14 Ozark-OZ                        2:36.53  
     1:16.90  2:36.53                                                      
 35 James, Becca              13 OH-OH                           2:36.64  
     1:17.18  2:36.64                                                      
 36 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK                      2:36.90  
     1:16.52  2:36.90                                                      
 37 Bockstiegel, Sarah        14 OH-OH                           2:37.61  
     1:18.42  2:37.61                                                      
 38 Drives, Nicole            14 WI-WI                           2:37.79  
     1:15.80  2:37.79                                                      
 39 Olson, Jillian            13 WI-WI                           2:37.89  
 40 Koenig, Brooke            14 MN-MN                           2:38.04  
     1:17.59  2:38.04                                                      
 41 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                           2:38.05  
     1:17.34  2:38.05                                                      
 42 Smith, Kaitlyn            14 Team Indiana-IN                 2:38.12  
     1:16.75  2:38.12                                                      
 43 Misener, Elisabeth        14 WI-WI                           2:38.31  
     1:16.24  2:38.31                                                      
 44 Eschenburg, Katie         13 WI-WI                           2:38.44  
     1:17.82  2:38.44                                                      
 45 Lahowetz, Ariel           13 MW-MW                           2:38.52  
     1:16.09  2:38.52                                                      
 46 Cordek, Alli              14 LE-LE                           2:38.91  
     1:16.24  2:38.91                                                      
 47 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL                2:38.98  
     1:17.91  2:38.98                                                      
 48 Jarboe, Olivia            13 Ozark-OZ                        2:39.41  
     1:17.68  2:39.41                                                      
 49 Snedeker, Kathryn         14 Team Illinois-IL                2:39.45  
     1:18.40  2:39.45                                                      
 50 Moodie, Colleen           14 MN-MN                           2:39.52  
     1:17.11  2:39.52                                                      
 51 Caldwell, Kellyn          13 OH-OH                           2:39.63  
     1:17.91  2:39.63                                                      
 52 Nelson, Abigail           13 Mo Val-MV                       2:40.09  
     1:15.22  2:40.09                                                      
 53 Kindrick, Lauren          14 OH-OH                           2:40.43  
     1:17.72  2:40.43                                                      
 54 Nero, Diandra             13 WI-WI                           2:40.76  
     1:18.01  2:40.76                                                      
 55 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN                 2:40.89  
     1:18.17  2:40.89                                                      
 56 McCullough, Kelly         14 Team Iowa-IA                    2:41.04  
     1:18.17  2:41.04                                                      
 57 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL                2:41.14  
     1:19.42  2:41.14                                                      
 58 Shade, Brianna            13 Team OK-OK                      2:41.45  
     1:19.51  2:41.45                                                      
 59 Horvat, Liz               14 Team Iowa-IA                    2:41.68  
     1:18.71  2:41.68                                                      
 60 Hadley, Jelissa           13 SD-SD                           2:41.96  
     1:20.19  2:41.96                                                      
 61 Davis, Katie              14 MW-MW                           2:42.44  
     1:19.07  2:42.44                                                      
 62 Schirmers, Alie           13 MN-MN                           2:43.60  
     1:21.13  2:43.60                                                      
 63 Hayden, Tess              14 Team Illinois-IL                2:43.67  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Liz                14 Ozark-OZ             1:16.88    1:14.48   30  
       35.32  1:14.48                                                      
  2 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ             1:15.53    1:15.81   27  
       35.17  1:15.81                                                      
  3 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN      1:18.21    1:16.08   26  
       36.03  1:16.08                                                      
  4 Smith, Allison            14 WI-WI                1:18.84    1:16.89   25  
       36.66  1:16.89                                                      
  5 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV            1:17.81    1:16.94   24  
       35.78  1:16.94                                                      
  6 Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ             1:17.52    1:17.06   23  
       36.37  1:17.06                                                      
  7 Edwards, Sarah            14 AR-AR                1:19.08    1:18.17   22  
       36.45  1:18.17                                                      
  8 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                1:19.14    1:18.40   21  
       37.04  1:18.40                                                      
B - Final
  9 Parker, Stephanie         14 Team Indiana-IN      1:19.98    1:18.21   19  
       37.05  1:18.21                                                      
 10 Doss, Brittany            14 Team Illinois-IL     1:19.72    1:18.55   17  
       36.97  1:18.55                                                      
 11 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN      1:19.39    1:18.70   16  
       37.02  1:18.70                                                      
 12 Mangrich, Ashley          14 Team Iowa-IA         1:19.83    1:19.55   15  
       37.25  1:19.55                                                      
 13 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                1:20.39    1:19.98   14  
       37.18  1:19.98                                                      
 14 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL     1:20.25    1:20.23   13  
       38.24  1:20.23                                                      
 15 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                1:20.05    1:20.73   12  
       37.90  1:20.73                                                      
 16 Dibenigno, Emily          13 Team Indiana-IN      1:20.21    1:20.96   11  
       38.33  1:20.96                                                      
C - Final
 17 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN      1:20.73    1:19.62    9  
       37.57  1:19.62                                                      
 18 Toelle, Lisa              14 WI-WI                1:20.80    1:19.86    7  
       37.49  1:19.86                                                      
 19 Andracki, Amy             14 Team Illinois-IL     1:21.84    1:20.08    6  
       38.27  1:20.08                                                      
 20 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                1:20.54    1:20.31    5  
       37.18  1:20.31                                                      
 21 Atchison, Kelsey          14 LE-LE                1:21.04    1:20.58    4  
       37.24  1:20.58                                                      
 22 Busch, Rachel             14 Team Iowa-IA         1:20.78    1:20.92    3  
       38.01  1:20.92                                                      
 23 Brownrigg, Megan          14 OH-OH                1:21.12    1:20.98    2  
       38.21  1:20.98                                                      
 24 Nadasdy, Orsi             14 OH-OH                1:21.78    1:23.10    1  
       38.93  1:23.10                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ                        1:15.53  
  2 Smith, Liz                14 Ozark-OZ                        1:16.88  
  3 Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ                        1:17.52  
  4 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV                       1:17.81  
  5 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN                 1:18.21  
  6 Smith, Allison            14 WI-WI                           1:18.84  
  7 Edwards, Sarah            14 AR-AR                           1:19.08  
  8 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                           1:19.14  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN                 1:19.39  
 10 Doss, Brittany            14 Team Illinois-IL                1:19.72  
 11 Mangrich, Ashley          14 Team Iowa-IA                    1:19.83  
 12 Parker, Stephanie         14 Team Indiana-IN                 1:19.98  
 13 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                           1:20.05  
 14 Dibenigno, Emily          13 Team Indiana-IN                 1:20.21  
 15 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL                1:20.25  
 16 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                           1:20.39  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                           1:20.54  
 18 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN                 1:20.73  
 19 Busch, Rachel             14 Team Iowa-IA                    1:20.78  
 20 Toelle, Lisa              14 WI-WI                           1:20.80  
 21 Atchison, Kelsey          14 LE-LE                           1:21.04  
 22 Brownrigg, Megan          14 OH-OH                           1:21.12  
 23 Nadasdy, Orsi             14 OH-OH                           1:21.78  
 24 Andracki, Amy             14 Team Illinois-IL                1:21.84  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Roberts, Courtney         14 MI-MI                           1:21.94  
 26 Breymier, Jessica         13 Team Indiana-IN                 1:22.02  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Swank, Katie              14 Mo Val-MV                       1:22.03  
 28 Stepp, Gillian            14 MN-MN                           1:22.05  
 29 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV                       1:22.20  
 30 Andrews, Rae              14 Team Indiana-IN                 1:22.24  
 31 Locke, Kristin            14 Team Illinois-IL                1:22.52  
 32 Jensen, Andrea            14 MN-MN                           1:22.71  
 33 Castilano, Sara           14 OH-OH                           1:22.73  
 34 Zerbini, Gina             13 OH-OH                           1:23.50  
 35 Mullins, Erin             14 OH-OH                           1:23.74  
 36 Cowlbeck, Caitlin         13 Team OK-OK                      1:23.86  
 37 Stewart-Bates, Marta      14 LE-LE                           1:23.97  
 38 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                           1:23.98  
 39 Michienzi, Avery          14 MN-MN                           1:24.17  
 40 Henning, Brittany         14 Team Illinois-IL                1:24.27  
 41 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV                       1:24.32  
 42 Bell, Diane               14 MI-MI                           1:24.44  
 43 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN                 1:24.51  
 44 Ingram, Catherine         14 Team Indiana-IN                 1:24.59  
 45 Heinz, Michaela           13 MW-MW                           1:24.68  
 46 Pappas, Nikki             14 MW-MW                           1:24.88  
 47 Bennett, Clara            14 Team Indiana-IN                 1:25.00  
 48 Stump, Sammie             14 Team Indiana-IN                 1:25.07  
 49 Green, Ashlee             14 MN-MN                           1:25.09  
 50 Lewis, Kristin            13 Team Indiana-IN                 1:25.24  
 51 Ewing, Alison             14 OH-OH                           1:25.58  
 52 Hadley, Jelissa           13 SD-SD                           1:25.79  
 53 Jarboe, Olivia            13 Ozark-OZ                        1:27.81  
 54 Retzlaff, Christine       13 Zones-ND                        1:28.43  
 55 Oven, Meaghan             14 Team OK-OK                      1:30.86  
 -- Belk, Molly               13 MN-MN                                DQ  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV            2:45.41    2:43.71   30  
       36.72  1:18.22  2:00.68  2:43.71                                    
  2 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ             2:46.02    2:43.86   27  
       37.42  1:18.99  2:01.57  2:43.86                                    
  3 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ             2:48.85    2:44.92   26  
       37.20  1:19.25  2:02.26  2:44.92                                    
  4 Smith, Allison            14 WI-WI                2:48.69    2:46.87   25  
       37.74  1:20.21  2:03.66  2:46.87                                    
  5 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN      2:50.00    2:47.47   24  
       37.72  1:20.31  2:04.37  2:47.47                                    
  6 Toelle, Lisa              14 WI-WI                2:48.20    2:47.67   23  
       38.09  1:20.75  2:04.13  2:47.67                                    
  7 Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ             2:45.63    2:47.75   22  
       37.38  1:20.13  2:04.54  2:47.75                                    
  8 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN      2:50.88    2:48.68   21  
       38.07  1:21.26  2:04.58  2:48.68                                    
B - Final
  9 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                2:51.87    2:48.34   19  
       37.87  1:20.49  2:04.56  2:48.34                                    
 10 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                2:52.68    2:50.30   17  
       38.14  1:21.16  2:05.20  2:50.30                                    
 11 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                2:53.04    2:51.24   16  
       38.40  1:20.73  2:05.85  2:51.24                                    
 12 Parker, Stephanie         14 Team Indiana-IN      2:52.82    2:51.42   15  
       39.04  1:22.08  2:07.40  2:51.42                                    
 13 Brownrigg, Megan          14 OH-OH                2:53.72    2:53.44   14  
       38.08  1:21.77  2:07.24  2:53.44                                    
 14 Locke, Kristin            14 Team Illinois-IL     2:52.21    2:53.60   13  
       37.97  1:21.27  2:07.14  2:53.60                                    
 15 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL     2:54.87    2:54.89   12  
       38.99  1:23.58  2:09.45  2:54.89                                    
 16 Nadasdy, Orsi             14 OH-OH                2:53.78    2:58.32   11  
       39.52  1:23.72  2:10.51  2:58.32                                    
C - Final
 17 Stepp, Gillian            14 MN-MN                2:55.45    2:52.16    9  
       38.82  1:22.94  2:08.59  2:52.16                                    
 18 Dibenigno, Emily          13 Team Indiana-IN      2:56.35    2:52.96    7  
       39.19  1:23.26  2:09.01  2:52.96                                    
 19 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN      2:55.28    2:53.16    6  
       40.32  1:24.72  2:09.55  2:53.16                                    
 20 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                2:56.60    2:53.29    5  
       39.06  1:22.94  2:08.06  2:53.29                                    
 21 Mangrich, Ashley          14 Team Iowa-IA         2:55.06    2:53.95    4  
       38.98  1:23.34  2:08.15  2:53.95                                    
 22 Heinz, Michaela           13 MW-MW                2:55.86    2:54.05    3  
       39.30  1:23.03  2:08.76  2:54.05                                    
 23 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN      2:55.97    2:54.08    2  
       40.47  1:24.57  2:09.68  2:54.08                                    
 24 Stewart-Bates, Marta      14 LE-LE                2:55.46    2:54.32    1  
       40.25  1:24.86  2:09.87  2:54.32                                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV                       2:45.41  
     1:18.90  2:45.41                                                      
  2 Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ                        2:45.63  
     1:19.89  2:45.63                                                      
  3 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ                        2:46.02  
     1:19.48  2:46.02                                                      
  4 Toelle, Lisa              14 WI-WI                           2:48.20  
     1:20.96  2:48.20                                                      
  5 Smith, Allison            14 WI-WI                           2:48.69  
     1:21.65  2:48.69                                                      
  6 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ                        2:48.85  
     1:18.63  2:48.85                                                      
  7 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN                 2:50.00  
     1:21.64  2:50.00                                                      
  8 McKeehan, Michelle        13 Team Indiana-IN                 2:50.88  
     1:22.77  2:50.88                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                           2:51.87  
     1:21.08  2:51.87                                                      
 10 Locke, Kristin            14 Team Illinois-IL                2:52.21  
     1:22.15  2:52.21                                                      
 11 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                           2:52.68  
     1:22.15  2:52.68                                                      
 12 Parker, Stephanie         14 Team Indiana-IN                 2:52.82  
     1:22.75  2:52.82                                                      
 13 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                           2:53.04  
     1:22.33  2:53.04                                                      
 14 Brownrigg, Megan          14 OH-OH                           2:53.72  
     1:22.50  2:53.72                                                      
 15 Nadasdy, Orsi             14 OH-OH                           2:53.78  
     1:23.47  2:53.78                                                      
 16 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL                2:54.87  
     1:23.14  2:54.87                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mangrich, Ashley          14 Team Iowa-IA                    2:55.06  
     1:23.94  2:55.06                                                      
 18 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN                 2:55.28  
     1:25.81  2:55.28                                                      
 19 Stepp, Gillian            14 MN-MN                           2:55.45  
     1:22.76  2:55.45                                                      
 20 Stewart-Bates, Marta      14 LE-LE                           2:55.46  
     1:24.45  2:55.46                                                      
 21 Heinz, Michaela           13 MW-MW                           2:55.86  
     1:24.50  2:55.86                                                      
 22 Van Allen, Clara          14 Team Indiana-IN                 2:55.97  
     1:24.79  2:55.97                                                      
 23 Dibenigno, Emily          13 Team Indiana-IN                 2:56.35  
     1:24.44  2:56.35                                                      
 24 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                           2:56.60  
     1:23.01  2:56.60                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV                       2:56.65  
     1:26.11  2:56.65                                                      
 26 Jensen, Andrea            14 MN-MN                           2:57.05  
     1:24.95  2:57.05                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL                2:57.68  
     1:25.92  2:57.68                                                      
 28 Mullins, Erin             14 OH-OH                           2:58.14  
     1:27.49  2:58.14                                                      
 29 Neubauer, Kelsie          14 Team Illinois-IL                2:58.53  
     1:26.46  2:58.53                                                      
 30 Andrews, Rae              14 Team Indiana-IN                 2:58.99  
     1:25.57  2:58.99                                                      
 31 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                           2:59.17  
     1:26.49  2:59.17                                                      
 32 Belk, Molly               13 MN-MN                           2:59.37  
 33 Pappas, Nikki             14 MW-MW                           2:59.38  
 34 Andracki, Amy             14 Team Illinois-IL                2:59.77  
 35 Soderholm, Abby           14 WI-WI                           2:59.87  
     1:26.10  2:59.87                                                      
 36 Michienzi, Avery          14 MN-MN                           3:00.03  
     1:26.51  3:00.03                                                      
 37 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV                       3:00.08  
     1:26.12  3:00.08                                                      
 38 Schirmers, Alie           13 MN-MN                           3:00.93  
     1:27.84  3:00.93                                                      
 39 Clark, Jessie             14 Ozark-OZ                        3:00.96  
     1:26.11  3:00.96                                                      
 40 Ingram, Catherine         14 Team Indiana-IN                 3:02.25  
     1:27.35  3:02.25                                                      
 41 Roberts, Courtney         14 MI-MI                           3:03.08  
     1:27.22  3:03.08                                                      
 42 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                           3:03.20  
     1:26.35  3:03.20                                                      
 43 Tumpane, Kelsey           13 Team Illinois-IL                3:04.07  
     1:28.59  3:04.07                                                      
 44 Breymier, Jessica         13 Team Indiana-IN                 3:05.38  
     1:28.70  3:05.38                                                      
 45 Scepanski, Kaitlin        13 Team OK-OK                      3:07.32  
     1:30.50  3:07.32                                                      
 46 Castilano, Sara           14 OH-OH                           3:08.08  
     1:29.20  3:08.08                                                      
 47 Hadley, Jelissa           13 SD-SD                           3:08.56  
     1:30.22  3:08.56                                                      
 48 Retzlaff, Christine       13 Zones-ND                        3:15.07  
     1:29.56  3:15.07                                                      
 -- Doss, Brittany            14 Team Illinois-IL                     DQ  
     1:22.89       DQ                                                      
 -- Cowlbeck, Caitlin         13 Team OK-OK                           DQ  
     1:26.24       DQ                                                      
 -- Busch, Rachel             14 Team Iowa-IA                         DQ  
     1:24.84       DQ                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Belk, Molly               13 MN-MN                1:08.60    1:06.47   30  
       31.32  1:06.47                                                      
  2 Young, Alex               14 Team Indiana-IN      1:07.60    1:06.75   27  
       30.76  1:06.75                                                      
  3 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ             1:08.25    1:06.95   26  
       31.38  1:06.95                                                      
  4 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN      1:08.77    1:07.02   25  
       31.80  1:07.02                                                      
  5 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                1:08.46    1:07.26   24  
       31.22  1:07.26                                                      
  6 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ             1:08.43    1:07.36   23  
       31.58  1:07.36                                                      
  7 Beck, Katie               14 LE-LE                1:07.82    1:07.82   22  
       31.41  1:07.82                                                      
  8 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV            1:08.45    1:09.33   21  
       31.46  1:09.33                                                      
B - Final
  9 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK           1:09.51    1:07.58   19  
       31.89  1:07.58                                                      
 10 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN      1:09.01    1:07.99   17  
       31.88  1:07.99                                                      
 11 Lallier, Cori             14 MN-MN                1:08.84    1:08.02   16  
       31.74  1:08.02                                                      
 12 Davitt, Allie             13 Team Illinois-IL     1:09.36    1:08.47   15  
       31.75  1:08.47                                                      
 13 Bach, Maggie              14 MW-MW                1:09.56    1:08.65   14  
       32.28  1:08.65                                                      
 14 Johnson, Elizabeth        13 MI-MI                1:09.45    1:08.78   13  
       31.88  1:08.78                                                      
 15 Vignatelli, Juliann       14 Mo Val-MV            1:09.65    1:10.24   12  
       32.95  1:10.24                                                      
 16 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL     1:09.60    1:10.84   11  
       32.57  1:10.84                                                      
C - Final
 17 Scherry, Katie            14 LE-LE                1:10.21    1:08.10    9  
       31.71  1:08.10                                                      
 18 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL     1:10.39    1:08.21    7  
       32.20  1:08.21                                                      
 19 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV            1:09.90    1:08.71    6  
       32.25  1:08.71                                                      
 20 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN      1:10.26    1:09.34    5  
       31.65  1:09.34                                                      
 21 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV            1:09.89    1:10.31    4  
       32.82  1:10.31                                                      
 22 Eschenburg, Katie         13 WI-WI                1:10.29    1:10.37    3  
       32.41  1:10.37                                                      
 23 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN      1:10.15    1:10.39    2  
       33.00  1:10.39                                                      
 24 Nelson, Abigail           13 Mo Val-MV            1:10.11    1:11.33    1  
       31.83  1:11.33                                                      
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Young, Alex               14 Team Indiana-IN                 1:07.60  
  2 Beck, Katie               14 LE-LE                           1:07.82  
  3 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ                        1:08.25  
  4 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ                        1:08.43  
  5 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV                       1:08.45  
  6 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                           1:08.46  
  7 Belk, Molly               13 MN-MN                           1:08.60  
  8 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN                 1:08.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lallier, Cori             14 MN-MN                           1:08.84  
 10 Brink, Paige              13 Team Indiana-IN                 1:09.01  
 11 Davitt, Allie             13 Team Illinois-IL                1:09.36  
 12 Johnson, Elizabeth        13 MI-MI                           1:09.45  
 13 Whitbeck, Katherine       13 Team OK-OK                      1:09.51  
 14 Bach, Maggie              14 MW-MW                           1:09.56  
 15 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL                1:09.60  
 16 Vignatelli, Juliann       14 Mo Val-MV                       1:09.65  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV                       1:09.89  
 18 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV                       1:09.90  
 19 Nelson, Abigail           13 Mo Val-MV                       1:10.11  
 20 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN                 1:10.15  
 21 Scherry, Katie            14 LE-LE                           1:10.21  
 22 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN                 1:10.26  
 23 Eschenburg, Katie         13 WI-WI                           1:10.29  
 24 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL                1:10.39  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rieger, Lauryssa          14 LE-LE                           1:10.40  
 26 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV                       1:10.48  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN                 1:10.54  
 28 Gliga, Louise             13 LE-LE                           1:10.56  
 29 Grott, Kristin            14 Ozark-OZ                        1:10.60  
 30 Mykleby, Erin             13 Team Iowa-IA                    1:10.68  
 31 Cordek, Alli              14 LE-LE                           1:10.79  
 32 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV                       1:10.81  
 33 Rodriguez, Marisa         14 Ozark-OZ                        1:10.99  
 34 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                           1:11.06  
 35 Ussai, Rebecca            14 LE-LE                           1:11.17  
 36 Reynolds, Nina            14 MI-MI                           1:11.22  
 37 Larsen, Chelsea           13 Team Indiana-IN                 1:11.36  
 38 Cole, Kristyne            13 MI-MI                           1:11.45  
 39 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN                 1:11.56  
 40 Pelka, Michelle           14 Team Illinois-IL                1:11.70  
 41 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV                       1:11.78  
 42 Crawford, Christina       14 Team Indiana-IN                 1:11.79  
 43 Williamson, Kat           13 Mo Val-MV                       1:11.87  
 44 Gaither, Marisa           14 Team Illinois-IL                1:11.93  
 45 Veerman, Courtney         14 WI-WI                           1:11.94  
 46 Belter, Andrea            13 Team Illinois-IL                1:11.96  
 47 Musick, Laura             13 Mo Val-MV                       1:12.08  
 48 Cropper, Abby             14 Team Indiana-IN                 1:12.11  
 49 Taylor, Celeste           14 OH-OH                           1:12.28  
 50 Hagar, Jordan             14 MW-MW                           1:12.34  
 51 Schmitt, Allison          13 MI-MI                           1:12.55  
 52 Warren, Kathrine          13 Team Illinois-IL                1:12.59  
 53 Bennett, Clara            14 Team Indiana-IN                 1:12.62  
 54 Johnson, Shelby           13 MN-MN                           1:12.68  
 55 Hostetler, Sara           13 Team Indiana-IN                 1:12.92  
 56 Trudell, Kristin          14 WI-WI                           1:13.02  
 57 Tuuk, Alicia              14 Team Indiana-IN                 1:13.37  
 58 Dibenigno, Emily          13 Team Indiana-IN                 1:13.64  
 59 Daniel, Pearl             14 AR-AR                           1:13.79  
 60 Duncan, Kelsey            14 Team OK-OK                      1:14.28  
 61 Dupey, Claire             14 Team Iowa-IA                    1:14.42  
 62 Roberts, Courtney         14 MI-MI                           1:14.81  
 63 Anderson, Michelle        14 Zones-ND                        1:15.72  
 64 Kowalski, Sarah           14 Team Indiana-IN                 1:16.07  
 65 McLain, Morgan            14 SD-SD                           1:19.29  
 66 Henson, Hannah            14 AR-AR                           1:22.62  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                          2:26.77  
     1:08.94  2:26.77                                                      
  2 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                     2:29.90  
     1:11.51  2:29.90                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Belk, Molly               13 MN-MN                2:28.12    2:25.24   30  
       32.32  1:09.12  1:46.75  2:25.24                                    
  2 Taylor, Celeste           14 OH-OH                2:27.61    2:27.53   27  
       33.13  1:10.61  1:49.47  2:27.53                                    
  3 Veerman, Courtney         14 WI-WI                2:29.19    2:27.87   26  
       32.64  1:09.99  1:48.78  2:27.87                                    
  4 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                2:31.97    2:28.99   24.5
       31.92  1:09.84  1:49.19  2:28.99                                    
  4 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ             2:30.68    2:28.99   24.5
       33.19  1:11.20  1:49.40  2:28.99                                    
  6 Gaither, Marisa           14 Team Illinois-IL     2:29.76    2:29.35   23  
       33.15  1:10.49  1:49.52  2:29.35                                    
  7 Gliga, Louise             13 LE-LE                2:31.94    2:29.90   22  
       33.23  1:10.18  1:49.10  2:29.90                                    
  8 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV            2:30.59    2:30.46   21  
       33.15  1:10.54  1:50.07  2:30.46                                    
B - Final
  9 Young, Alex               14 Team Indiana-IN      2:32.54    2:30.11   19  
       33.08  1:11.30  1:52.23  2:30.11                                    
 10 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK           2:31.97    2:31.57   17  
       33.29  1:12.06  1:51.43  2:31.57                                    
 11 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV            2:32.07    2:31.82   16  
       32.86  1:11.01  1:51.61  2:31.82                                    
 12 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN      2:32.93    2:32.72   15  
       33.54  1:12.28  1:53.04  2:32.72                                    
 13 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV            2:33.47    2:33.53   14  
       34.79  1:13.23  1:53.11  2:33.53                                    
 14 Vignatelli, Juliann       14 Mo Val-MV            2:36.58    2:34.59   13  
       33.74  1:12.35  1:53.40  2:34.59                                    
 15 Beck, Katie               14 LE-LE                2:35.72    2:36.81   12  
       34.40  1:14.26  1:55.44  2:36.81                                    
 16 Trudell, Kristin          14 WI-WI                2:36.33    2:37.36   11  
       34.93  1:14.17  1:55.75  2:37.36                                    
C - Final
 17 Head, Laura               13 Team Indiana-IN      2:36.64    2:35.68    9  
       34.33  1:13.14  1:53.75  2:35.68                                    
 18 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN      2:43.09    2:36.83    7  
       34.40  1:14.04  1:55.18  2:36.83                                    
 19 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL     2:39.64    2:37.03    6  
       35.15  1:14.97  1:56.11  2:37.03                                    
 20 Bach, Maggie              14 MW-MW                2:38.23    2:37.14    5  
       35.24  1:15.46  1:56.99  2:37.14                                    
 21 Hagar, Jordan             14 MW-MW                2:42.17    2:41.83    4  
       34.89  1:16.12  1:58.59  2:41.83                                    
 22 Duncan, Kelsey            14 Team OK-OK           2:44.91    2:45.37    3  
       35.28  1:16.88  2:00.88  2:45.37                                    
 23 Bicknell, Laura           13 Team Iowa-IA         2:56.47    2:57.37    2  
       37.52  1:23.16  2:10.40  2:57.37                                    
 -- Schubert, Andrea          14 Team Iowa-IA         2:56.30         DQ  
       37.28  1:21.22  2:07.53       DQ                                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Celeste           14 OH-OH                           2:27.61  
     1:11.15  2:27.61                                                      
  2 Belk, Molly               13 MN-MN                           2:28.12  
     1:09.75  2:28.12                                                      
  3 Veerman, Courtney         14 WI-WI                           2:29.19  
     1:10.85  2:29.19                                                      
  4 Gaither, Marisa           14 Team Illinois-IL                2:29.76  
     1:12.18  2:29.76                                                      
  5 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV                       2:30.59  
     1:11.39  2:30.59                                                      
  6 Mattson, Erin             14 Ozark-OZ                        2:30.68  
     1:11.12  2:30.68                                                      
  7 Gliga, Louise             13 LE-LE                           2:31.94  
     1:11.20  2:31.94                                                      
  8 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                           2:31.97  
     1:11.83  2:31.97                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thompson, Elizabeth       14 Team OK-OK                     J2:31.97  
     1:13.42  2:31.97                                                      
 10 Brown, Kylie              14 Mo Val-MV                       2:32.07  
     1:11.89  2:32.07                                                      
 11 Young, Alex               14 Team Indiana-IN                 2:32.54  
     1:11.89  2:32.54                                                      
 12 Gramelspacher, Maria      14 Team Indiana-IN                 2:32.93  
     1:12.14  2:32.93                                                      
 13 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV                       2:33.47  
     1:13.32  2:33.47                                                      
 14 Beck, Katie               14 LE-LE                           2:35.72  
     1:11.59  2:35.72                                                      
 15 Trudell, Kristin          14 WI-WI                           2:36.33  
     1:13.51  2:36.33                                                      
 16 Vignatelli, Juliann       14 Mo Val-MV                       2:36.58  
     1:12.93  2:36.58                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Head, Laura               13 Team Indiana-IN                 2:36.64  
     1:14.56  2:36.64                                                      
 18 Bach, Maggie              14 MW-MW                           2:38.23  
     1:16.21  2:38.23                                                      
 19 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL                2:39.64  
     1:16.41  2:39.64                                                      
 20 Hagar, Jordan             14 MW-MW                           2:42.17  
     1:15.11  2:42.17                                                      
 21 Connolly, Jenny           13 Team Indiana-IN                 2:43.09  
     1:16.13  2:43.09                                                      
 22 Duncan, Kelsey            14 Team OK-OK                      2:44.91  
     1:17.49  2:44.91                                                      
 23 Schubert, Andrea          14 Team Iowa-IA                    2:56.30  
     1:19.45  2:56.30                                                      
 24 Bicknell, Laura           13 Team Iowa-IA                    2:56.47  
     1:21.45  2:56.47                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 -- Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ                             DQ  
     1:14.51       DQ                                                      
 -- Lallier, Cori             14 MN-MN                                DQ  
     1:13.59       DQ                                                      
 -- Hostetler, Sara           13 Team Indiana-IN                      DQ  
     1:15.26       DQ                                                      
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ             2:26.74    2:24.42   30  
       31.47  1:07.99  1:50.82  2:24.42                                    
  2 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN      2:30.75    2:29.18   27  
       31.77  1:11.85  1:54.96  2:29.18                                    
  3 Smith, Allison            14 WI-WI                2:31.81    2:29.41   26  
       32.87  1:09.84  1:54.60  2:29.41                                    
  4 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ             2:31.66    2:30.25   25  
       32.47  1:11.62  1:55.16  2:30.25                                    
  5 Miller, Cory              13 Ozark-OZ             2:32.78    2:30.41   24  
       32.47           1:55.39  2:30.41                                    
  6 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV            2:31.30    2:31.56   23  
       31.90  1:09.68  1:54.86  2:31.56                                    
  7 Swank, Katie              14 Mo Val-MV            2:31.86    2:31.98   22  
       32.60  1:11.33  1:57.11  2:31.98                                    
  8 Edwards, Sarah            14 AR-AR                2:31.82    2:34.56   21  
       31.93  1:12.93  1:57.90  2:34.56                                    
B - Final
  9 Smith, Liz                14 Ozark-OZ             2:33.75    2:29.33   19  
       32.65  1:11.94  1:54.92  2:29.33                                    
 10 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL     2:33.87    2:30.87   17  
       31.92  1:11.32  1:56.65  2:30.87                                    
 11 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                2:33.68    2:31.54   16  
       32.09  1:13.48  1:57.22  2:31.54                                    
 12 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN      2:33.95    2:31.73   15  
       32.83  1:10.91  1:57.98  2:31.73                                    
 13 Toelle, Lisa              14 WI-WI                2:33.34    2:32.67   14  
       34.31  1:12.57  1:57.65  2:32.67                                    
 14 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                2:33.21    2:32.74   13  
       33.01  1:12.51  1:57.59  2:32.74                                    
 15 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV            2:34.11    2:33.86   12  
       34.29  1:13.75  1:59.09  2:33.86                                    
 16 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV            2:33.84    2:34.61   11  
       33.64  1:12.89  1:59.35  2:34.61                                    
C - Final
 17 Taylor, Celeste           14 OH-OH                2:36.42    2:31.55    9  
       32.55  1:13.92  1:58.85  2:31.55                                    
 18 Andrews, Rae              14 Team Indiana-IN      2:34.44    2:32.82    7  
       33.46  1:13.76  1:58.55  2:32.82                                    
 19 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV            2:34.39    2:32.83    6  
       33.09  1:11.68  1:57.02  2:32.83                                    
 20 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL     2:34.62    2:33.85    5  
       32.59  1:11.90  1:58.61  2:33.85                                    
 21 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV            2:35.12    2:33.86    4  
       32.69  1:13.36  1:59.12  2:33.86                                    
 22 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV            2:34.68    2:34.57    3  
       33.02  1:12.56  2:00.46  2:34.57                                    
 23 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                2:36.22    2:36.09    2  
       33.36  1:12.86  2:00.57  2:36.09                                    
 24 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV            2:34.88    2:37.44    1  
       32.66  1:12.95  2:01.30  2:37.44                                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ                        2:26.74  
     1:08.49  2:26.74                                                      
  2 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV                       2:30.00  
     1:10.94  2:30.00                                                      
  3 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN                 2:30.75  
     1:12.76  2:30.75                                                      
  4 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV                       2:31.30  
     1:10.64  2:31.30                                                      
  5 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ                        2:31.66  
     1:12.51  2:31.66                                                      
  6 Smith, Allison            14 WI-WI                           2:31.81  
     1:12.26  2:31.81                                                      
  7 Edwards, Sarah            14 AR-AR                           2:31.82  
     1:13.56  2:31.82                                                      
  8 Swank, Katie              14 Mo Val-MV                       2:31.86  
     1:12.05  2:31.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Cory              13 Ozark-OZ                        2:32.78  
     1:11.33  2:32.78                                                      
 10 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                           2:33.21  
     1:12.29  2:33.21                                                      
 11 Toelle, Lisa              14 WI-WI                           2:33.34  
     1:13.04  2:33.34                                                      
 12 Aronoff, Jennifer         13 LE-LE                           2:33.68  
     1:13.68  2:33.68                                                      
 13 Smith, Liz                14 Ozark-OZ                        2:33.75  
     1:13.72  2:33.75                                                      
 14 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV                       2:33.84  
     1:12.20  2:33.84                                                      
 15 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL                2:33.87  
     1:13.10  2:33.87                                                      
 16 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN                 2:33.95  
     1:11.71  2:33.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV                       2:34.11  
     1:14.23  2:34.11                                                      
 18 Sullivan, Shannon         14 Mo Val-MV                       2:34.39  
     1:12.51  2:34.39                                                      
 19 Andrews, Rae              14 Team Indiana-IN                 2:34.44  
     1:14.28  2:34.44                                                      
 20 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL                2:34.62  
     1:12.08  2:34.62                                                      
 21 Matthies, Meredith        14 Mo Val-MV                       2:34.68  
     1:12.78  2:34.68                                                      
 22 Lunkenheimer, Lisa        13 Mo Val-MV                       2:34.88  
     1:12.72  2:34.88                                                      
 23 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV                       2:35.12  
     1:13.96  2:35.12                                                      
 24 Mahoney, Abigail          14 Mo Val-MV                       2:35.43  
     1:13.12  2:35.43                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                           2:36.21  
     1:15.12  2:36.21                                                      
 26 Strumbel, Brittany        13 LE-LE                           2:36.22  
     1:13.57  2:36.22                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Gliga, Louise             13 LE-LE                           2:36.36  
     1:14.11  2:36.36                                                      
 28 Taylor, Celeste           14 OH-OH                           2:36.42  
     1:15.38  2:36.42                                                      
 29 Parker, Stephanie         14 Team Indiana-IN                 2:36.46  
     1:15.08  2:36.46                                                      
 30 Scherry, Katie            14 LE-LE                           2:36.80  
     1:10.74  2:36.80                                                      
 31 Locke, Kristin            14 Team Illinois-IL                2:36.85  
     1:15.94  2:36.85                                                      
 32 Stepp, Gillian            14 MN-MN                           2:36.91  
     1:15.47  2:36.91                                                      
 33 Ussai, Rebecca            14 LE-LE                           2:36.95  
     1:14.40  2:36.95                                                      
 34 Warren, Kathrine          13 Team Illinois-IL                2:37.13  
     1:14.96  2:37.13                                                      
 35 Dibenigno, Emily          13 Team Indiana-IN                 2:37.29  
     1:15.87  2:37.29                                                      
 36 Green, Ashlee             14 MN-MN                           2:37.45  
     1:13.67  2:37.45                                                      
 37 Sergesketter, Kayla       14 Team Indiana-IN                 2:37.48  
     1:13.84  2:37.48                                                      
 38 Schirmers, Alie           13 MN-MN                           2:37.54  
     1:16.82  2:37.54                                                      
 39 Skiba, Jessica            14 Team Indiana-IN                 2:37.59  
     1:15.52  2:37.59                                                      
 40 Heinz, Michaela           13 MW-MW                           2:37.72  
     1:16.43  2:37.72                                                      
 41 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV                       2:37.75  
     1:13.37  2:37.75                                                      
 42 Lallier, Cori             14 MN-MN                           2:37.80  
     1:14.71  2:37.80                                                      
 43 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN                 2:37.94  
     1:13.43  2:37.94                                                      
 44 Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ                        2:37.99  
     1:17.70  2:37.99                                                      
 45 Davidsen, Dana            13 Team Illinois-IL                2:38.00  
     1:16.21  2:38.00                                                      
 46 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN                 2:38.23  
     1:14.86  2:38.23                                                      
 47 Rogers, Lindsay           13 Team Indiana-IN                 2:38.24  
     1:14.69  2:38.24                                                      
 48 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                           2:38.38  
     1:14.78  2:38.38                                                      
 49 Misener, Elisabeth        14 WI-WI                           2:38.40  
     1:12.92  2:38.40                                                      
 50 Keglovits, Jody           14 Mo Val-MV                       2:38.52  
     1:14.35  2:38.52                                                      
 51 Nelson, Abigail           13 Mo Val-MV                       2:38.68  
     1:12.46  2:38.68                                                      
 52 Debrauske, Margaret       13 WI-WI                           2:38.90  
     1:15.77  2:38.90                                                      
 53 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN                 2:39.04  
     1:16.46  2:39.04                                                      
 54 Rieger, Lauryssa          14 LE-LE                           2:39.10  
     1:14.87  2:39.10                                                      
 55 Pelka, Michelle           14 Team Illinois-IL                2:39.29  
     1:14.67  2:39.29                                                      
 56 Drives, Nicole            14 WI-WI                           2:39.55  
     1:13.37  2:39.55                                                      
 57 Soderholm, Abby           14 WI-WI                           2:39.71  
     1:16.12  2:39.71                                                      
 58 Vignatelli, Juliann       14 Mo Val-MV                       2:39.87  
     1:14.92  2:39.87                                                      
 59 Horvat, Liz               14 Team Iowa-IA                    2:39.99  
     1:13.98  2:39.99                                                      
 60 Caldwell, Kellyn          13 OH-OH                           2:40.25  
     1:15.30  2:40.25                                                      
 61 Gergen, Kelsey            14 MN-MN                           2:40.37  
     1:18.34  2:40.37                                                      
 62 Szostak, Francie          14 Team Illinois-IL                2:40.42  
     1:15.20  2:40.42                                                      
 63 Dolan, Erin               13 MW-MW                           2:40.58  
     1:15.11  2:40.58                                                      
 63 Cindric, Nichole          14 AR-AR                           2:40.58  
     1:15.35  2:40.58                                                      
 63 Schilling, Jillienne      13 Ozark-OZ                        2:40.58  
     1:17.46  2:40.58                                                      
 66 Pope, Marie               13 Mo Val-MV                       2:40.84  
     1:14.58  2:40.84                                                      
 67 Hoffman, Elizabeth        13 SD-SD                           2:41.13  
     1:17.15  2:41.13                                                      
 68 Stewart-Bates, Marta      14 LE-LE                           2:41.25  
     1:17.59  2:41.25                                                      
 69 Jarboe, Olivia            13 Ozark-OZ                        2:41.29  
     1:15.17  2:41.29                                                      
 70 Smith, Kortni             14 Mo Val-MV                       2:41.47  
     1:17.34  2:41.47                                                      
 71 Young, Alex               14 Team Indiana-IN                 2:42.56  
     1:14.83  2:42.56                                                      
 72 Eschenburg, Katie         13 WI-WI                           2:42.78  
     1:15.85  2:42.78                                                      
 73 Farris, Taylor            14 Team Indiana-IN                 2:44.80  
     1:18.21  2:44.80                                                      
 74 Bennett, Clara            14 Team Indiana-IN                 2:44.89  
     1:19.76  2:44.89                                                      
 75 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                           2:45.02  
     1:17.59  2:45.02                                                      
 76 Schwartz, Carleigh        13 MI-MI                           2:45.31  
     1:20.23  2:45.31                                                      
 77 Hayes, Valerie            13 Team OK-OK                      2:47.54  
     1:19.35  2:47.54                                                      
 78 Oven, Meaghan             14 Team OK-OK                      2:50.41  
     1:21.15  2:50.41                                                      
 -- Mykleby, Erin             13 Team Iowa-IA                         DQ  
     1:12.13       DQ                                                      
 -- Jensen, Andrea            14 MN-MN                                DQ  
     1:15.04       DQ                                                      
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL     5:06.69    5:04.82   30  
       31.69  1:07.58  1:46.91  2:26.20  3:11.23  3:56.83  4:31.37  5:04.82
  2 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ             5:14.94    5:09.61   27  
       32.24  1:09.60  1:49.15  2:28.61  3:13.05  3:58.39  4:34.27  5:09.61
  3 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV            5:18.63    5:11.60   26  
       32.61  1:10.04  1:50.47  2:30.08  3:13.77  3:59.04  4:35.53  5:11.60
  4 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV            5:18.33    5:13.45   25  
       33.17  1:12.08  1:52.14  2:31.57  3:15.56  4:00.29  4:37.14  5:13.45
  5 Taylor, Celeste           14 OH-OH                5:16.68    5:14.97   24  
       33.58  1:11.84  1:54.87  2:36.46  3:22.54  4:08.26  4:41.62  5:14.97
  6 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN      5:19.82    5:19.08   23  
       32.42  1:09.75  1:53.33  2:35.91  3:21.23  4:06.67  4:43.48  5:19.08
  7 Toelle, Lisa              14 WI-WI                5:21.12    5:21.97   22  
       35.07  1:16.31  1:56.79  2:37.00  3:23.08  4:09.29  4:45.80  5:21.97
  8 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL     5:20.22    5:23.14   21  
       33.64  1:14.03  1:55.98  2:36.97  3:23.92  4:11.39  4:47.86  5:23.14
B - Final
  9 Smith, Allison            14 WI-WI                5:24.13    5:16.32   19  
       33.92  1:14.60  1:55.12  2:34.30  3:20.35  4:06.12  4:42.27  5:16.32
 10 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                5:21.20    5:17.77   17  
       34.01  1:13.08  1:54.75  2:35.65  3:19.43  4:04.98  4:41.85  5:17.77
 11 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV            5:22.75    5:19.69   16  
       33.85  1:14.75  1:54.51  2:33.08  3:21.12  4:08.81  4:45.06  5:19.69
 12 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN      5:24.40    5:19.82   15  
       33.61  1:13.25  1:53.41  2:33.05  3:20.86  4:10.00  4:46.90  5:19.82
 13 Stepp, Gillian            14 MN-MN                5:24.64    5:20.26   14  
       33.16  1:12.85  1:56.32  2:39.54  3:23.51  4:07.41  4:44.17  5:20.26
 14 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                5:21.95    5:21.97   13  
       34.87  1:15.56  1:56.10  2:35.94  3:23.14  4:09.37  4:46.32  5:21.97
 15 Warren, Kathrine          13 Team Illinois-IL     5:24.75    5:23.09   12  
       32.90  1:11.60  1:54.74  2:36.03  3:23.85  4:11.75  4:47.54  5:23.09
 16 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN      5:24.75    5:26.09   11  
       34.26  1:13.76  1:56.52  2:38.34  3:26.14  4:14.66  4:50.94  5:26.09
C - Final
 17 Smith, Liz                14 Ozark-OZ             5:25.76    5:18.40    9  
       33.84  1:13.87  1:56.20  2:37.83  3:23.09  4:07.36  4:43.47  5:18.40
 18 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV            5:26.11    5:21.91    7  
       35.03  1:14.16  1:55.79  2:36.35  3:22.97  4:09.22  4:46.68  5:21.91
 19 Miller, Cory              13 Ozark-OZ             5:27.22    5:23.91    6  
       32.99  1:13.02  1:53.93  2:34.30  3:21.76  4:10.98  4:47.97  5:23.91
 20 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN      5:25.76    5:24.80    5  
       34.18  1:13.60  1:56.54  2:38.97  3:25.62  4:12.47  4:49.39  5:24.80
 21 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                5:25.21    5:24.98    4  
       35.62  1:15.71  1:56.87  2:38.29  3:26.53  4:13.56  4:49.64  5:24.98
 22 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV            5:24.76    5:26.57    3  
       34.37  1:12.75  1:55.98  2:38.76  3:25.90  4:13.15  4:50.36  5:26.57
 23 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                5:28.21    5:27.30    1.5
       34.34  1:16.08  1:58.28  2:39.48  3:25.66  4:12.96  4:50.72  5:27.30
 23 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV            5:24.85    5:27.30    1.5
       34.09  1:12.63  1:54.47  2:34.78  3:23.56  4:13.49  4:50.65  5:27.30
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McRenolds, Colleen        14 Team Illinois-IL                5:06.69  
     1:08.61  2:27.52  3:58.88  5:06.69                                    
  2 Letendre, Denise          14 Ozark-OZ                        5:14.94  
     1:10.12  2:30.24  4:01.20  5:14.94                                    
  3 Taylor, Celeste           14 OH-OH                           5:16.68  
     1:12.72  2:37.56  4:09.71  5:16.68                                    
  4 Bruce, Jamie              13 Mo Val-MV                       5:18.33  
     1:12.42  2:32.71  4:04.33  5:18.33                                    
  5 Payne, Stephanie          13 Mo Val-MV                       5:18.63  
     1:11.01  2:31.19  4:04.27  5:18.63                                    
  6 Kuras, Aly                13 Team Indiana-IN                 5:19.82  
     1:10.87  2:38.22  4:07.44  5:19.82                                    
  7 Truxes, Nicole            13 Team Illinois-IL                5:20.22  
     1:13.86  2:35.24  4:08.64  5:20.22                                    
  8 Toelle, Lisa              14 WI-WI                           5:21.12  
     1:17.18  2:38.97  4:09.65  5:21.12                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lickel, Kirsten           13 WI-WI                           5:21.20  
     1:14.21  2:37.72  4:07.81  5:21.20                                    
 10 Hilstrom, Steph           13 MN-MN                           5:21.95  
     1:15.52  2:37.35  4:10.31  5:21.95                                    
 11 Prewitt-Thomas, Eleanor   13 Mo Val-MV                       5:22.75  
     1:15.21  2:34.73  4:10.50  5:22.75                                    
 12 Smith, Allison            14 WI-WI                           5:24.13  
     1:17.27  2:37.36  4:11.40  5:24.13                                    
 13 Briggs, Cara              14 Team Indiana-IN                 5:24.40  
     1:15.94  2:35.52  4:13.51  5:24.40                                    
 14 Stepp, Gillian            14 MN-MN                           5:24.64  
     1:14.15  2:42.15  4:12.42  5:24.64                                    
 15 Warren, Kathrine          13 Team Illinois-IL                5:24.75  
     1:13.11  2:37.99  4:13.73  5:24.75                                    
 15 Bales, Arrika             13 Team Indiana-IN                 5:24.75  
     1:14.71  2:39.37  4:13.84  5:24.75                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pipkin, Lauren            14 Mo Val-MV                       5:24.76  
     1:12.42  2:38.07  4:10.71  5:24.76                                    
 18 Mikolajcik, Deirdre       14 Mo Val-MV                       5:24.85  
     1:13.81  2:34.18  4:12.30  5:24.85                                    
 19 O'Brien, Alexa            13 MN-MN                           5:25.21  
     1:16.94  2:39.00  4:13.63  5:25.21                                    
 20 Weinkauf, Libby           13 Team Indiana-IN                 5:25.76  
     1:14.28  2:39.00  4:12.72  5:25.76                                    
 20 Smith, Liz                14 Ozark-OZ                        5:25.76  
     1:14.34  2:41.35  4:13.89  5:25.76                                    
 22 Hoppenrath, Blaine        14 Mo Val-MV                       5:26.11  
     1:15.03  2:38.86  4:12.45  5:26.11                                    
 23 Miller, Cory              13 Ozark-OZ                        5:27.22  
     1:15.14  2:37.19  4:13.38  5:27.22                                    
 24 Kimmitt, Brittany         14 WI-WI                           5:28.21  
     1:15.63  2:41.40  4:13.54  5:28.21                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Gliga, Louise             13 LE-LE                           5:28.55  
     1:13.22  2:37.90  4:15.09  5:28.55                                    
 26 Caldwell, Kellyn          13 OH-OH                           5:28.67  
     1:15.83  2:38.56  4:15.14  5:28.67                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ogle, Kelsey              14 WI-WI                           5:29.88  
     1:11.62  2:39.01  4:17.90  5:29.88                                    
 28 Kolar, Lindsay            14 Ozark-OZ                        5:30.19  
     1:13.67  2:40.10  4:13.92  5:30.19                                    
 29 Skiba, Jessica            14 Team Indiana-IN                 5:30.36  
     1:15.31  2:39.76  4:17.99  5:30.36                                    
 30 Jensen, Andrea            14 MN-MN                           5:30.66  
     1:17.27  2:42.45  4:15.57  5:30.66                                    
 31 Locke, Kristin            14 Team Illinois-IL                5:30.81  
     1:15.20  2:40.70  4:14.29  5:30.81                                    
 32 Neubauer, Kelsie          14 Team Illinois-IL                5:30.85  
     1:19.88  2:44.72  4:16.09  5:30.85                                    
 33 Prestinario, Amy          13 Team Illinois-IL                5:31.35  
     1:14.59  2:39.05  4:16.02  5:31.35                                    
 34 Young, Alex               14 Team Indiana-IN                 5:32.19  
     1:12.61  2:37.05  4:19.24  5:32.19                                    
 35 Soderholm, Abby           14 WI-WI                           5:32.58  
     1:14.74  2:40.13  4:16.58  5:32.58                                    
 36 Stewart-Bates, Marta      14 LE-LE                           5:33.22  
     1:17.04  2:43.69  4:16.79  5:33.22                                    
 37 Pelka, Michelle           14 Team Illinois-IL                5:33.39  
     1:13.77  2:39.00  4:17.21  5:33.39                                    
 38 Wagner, Erin              14 WI-WI                           5:33.82  
     1:18.95  2:41.92  4:19.99  5:33.82                                    
 39 Schilling, Jillienne      13 Ozark-OZ                        5:33.91  
     1:18.02  2:45.40  4:20.93  5:33.91                                    
 40 Rieger, Lauryssa          14 LE-LE                           5:34.81  
     1:13.55  2:40.03  4:19.01  5:34.81                                    
 41 Gannon, Brenda            14 Ozark-OZ                        5:35.04  
     1:15.58  2:46.90  4:19.37  5:35.04                                    
 42 Mullins, Erin             14 OH-OH                           5:35.25  
     1:18.29  2:46.78  4:19.58  5:35.25                                    
 43 Whitaker, Talor           14 Team Indiana-IN                 5:35.41  
     1:14.17  2:41.02  4:19.96  5:35.41                                    
 44 Heenan, Katie             13 Team Illinois-IL                5:37.46  
     1:17.02  2:41.97  4:23.84  5:37.46                                    
 45 Keglovits, Jody           14 Mo Val-MV                       5:37.73  
     1:13.86  2:41.91  4:18.82  5:37.73                                    
 46 Heinz, Michaela           13 MW-MW                           5:38.17  
     1:17.45  2:49.01  4:21.18  5:38.17                                    
 47 Schwartz, Carleigh        13 MI-MI                           5:39.53  
     1:18.73  2:47.06  4:26.09  5:39.53                                    
 48 Witham, Kristen           13 Team Indiana-IN                 5:39.95  
     1:18.13  2:47.18  4:22.11  5:39.95                                    
 49 Claycomb, Morgan          13 SD-SD                           5:42.58  
     1:17.84  2:44.95  4:26.46  5:42.58                                    
 50 Horvat, Liz               14 Team Iowa-IA                    5:42.64  
     1:18.40  2:44.41  4:26.30  5:42.64                                    
 51 Monsell, Susie            14 MI-MI                           5:45.20  
     1:17.52  2:43.58  4:29.93  5:45.20                                    
 52 Ingram, Catherine         14 Team Indiana-IN                 5:50.97  
     1:20.29  2:53.56  4:27.85  5:50.97                                    
 53 Baker, Catie              13 Team Iowa-IA                    5:51.81  
     1:19.77  2:49.96  4:26.55  5:51.81                                    
 54 Hayes, Valerie            13 Team OK-OK                      6:00.07  
     1:28.35  2:55.46  4:42.31  6:00.07                                    
 55 Bonzer, Melissa           13 Zones-ND                        6:09.53  
     1:27.82  3:00.71  4:49.33  6:09.53                                    
 56 Oven, Meaghan             14 Team OK-OK                      6:09.75  
     1:23.14  3:01.01  4:48.84  6:09.75                                    
 -- Illgen, Theresa           14 WI-WI                                DQ  
     1:18.01  2:45.56  4:20.37       DQ                                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        1:53.01   60  
     1) Shaw, Cecily 14                 2) Rogers, Lindsay 13             
     3) Whitaker, Talor 14              4) Sergesketter, Kayla 14         
       28.47    57.13  1:25.07  1:53.01                                    
  2 Missouri Valley-MV  'A'                                     1:53.33   54  
     1) Matthies, Meredith 14           2) Williamson, Kat 13             
     3) Mahoney, Abigail 14             4) Swank, Katie 14                
       28.08    56.65  1:25.60  1:53.33                                    
  3 Minnesota-MN  'A'                                           1:53.72   52  
     1) Meyer, Margaret 14              2) O'Brien, Alexa 13              
     3) Johnson, Shelby 13              4) Gergen, Kelsey 14              
       28.49    57.64  1:25.89  1:53.72                                    
  4 Team Wisconsin-WI  'A'                                      1:54.43   50  
     1) Winckler, Kelly 13              2) Southworth, Molly 14           
     3) Thompson, Beckie 13             4) Wagner, Erin 14                
       29.11    57.37  1:26.21  1:54.43                                    
  5 Team Indiana-IN  'B'                                        1:54.64   48  
     1) Andrews, Rae 14                 2) Kowalski, Sarah 14             
     3) Lewis, Kristin 13               4) McKeehan, Michelle 13          
       29.11    57.37  1:26.53  1:54.64                                    
  6 Team Ozark-OZ  'A'                                          1:54.81   46  
     1) Rodriguez, Marisa 14            2) Perkins, Krista 14             
     3) Ward, Kelsey 14                 4) Mattson, Erin 14               
       28.64    57.49  1:26.12  1:54.81                                    
  7 Team Illinios-IL  'A'                                       1:54.95   44  
     1) McRenolds, Colleen 14           2) Reilly, Erin 14                
     3) Mason, Meghan 14                4) Snedeker, Kathryn 14           
       29.36    57.42  1:25.86  1:54.95                                    
  8 Team Michigan-MI  'A'                                       1:56.09   42  
     1) Kosmak, Sarah 13                2) Kuo, Stephanie 14              
     3) Johnson, Elizabeth 13           4) Roberts, Courtney 14           
       29.06    57.95  1:27.29  1:56.09                                    
  9 Team Iowa-IA  'A'                                           1:56.19   38  
     1) Day, Jessica 13                 2) Kubat, Katie 13                
     3) Mykleby, Erin 13                4) Halverson, Jenna 13            
       29.49    58.08  1:26.60  1:56.19                                    
 10 Team Arkansas-AR  'A'                                       1:56.20   34  
     1) Henson, Hannah 14               2) Daniel, Pearl 14               
     3) Mertz, Bonnie 14                4) Edwards, Sarah 14              
       29.48    59.14  1:28.10  1:56.20                                    
 11 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      1:56.32   32  
     1) Beck, Katie 14                  2) Mann, Katie 14                 
     3) Strumbel, Brittany 13           4) Scherry, Katie 14              
       29.81    59.13  1:27.72  1:56.32                                    
 12 Missouri Valley-MV  'B'                                     1:56.47   30  
     1) Payne, Stephanie 13             2) Mikolajcik, Deirdre 14         
     3) Lunkenheimer, Lisa 13           4) Brown, Kylie 14                
       29.57    58.02  1:27.44  1:56.47                                    
 13 Team Wisconsin-WI  'B'                                      1:56.77   28  
     1) Lickel, Kirsten 13              2) Smith, Allison 14              
     3) Ritt, Cassie 13                 4) Misener, Elisabeth 14          
       29.35    58.12  1:27.37  1:56.77                                    
 14 Team Illinios-IL  'B'                                       1:56.95   26  
     1) Truxes, Nicole 13               2) Davitt, Allie 13               
     3) Apantaku, Elora 14              4) Prestinario, Amy 13            
       29.98    59.28  1:28.34  1:56.95                                    
 15 Minnesota-MN  'B'                                           1:57.09   24  
     1) Green, Ashlee 14                2) MACCOUX, Traci 13              
     3) Nelson, Melissa 13              4) Delgehausen, Jessica 14        
       29.36    58.55  1:28.11  1:57.09                                    
 16 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 1:57.61   22  
     1) Bach, Maggie 14                 2) Pearson, Julia 14              
     3) Heinz, Michaela 13              4) Pappas, Nikki 14               
       29.61    58.61  1:28.52  1:57.61                                    
 17 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      1:58.15  
     1) Senne, Kate 14                  2) Fenske, Mary 14                
     3) Kindrick, Lauren 14             4) Caldwell, Kellyn 13            
       30.11  1:00.10  1:29.26  1:58.15                                    
 18 Team Michigan-MI  'B'                                       1:58.92  
     1) Schmitt, Allison 13             2) Vryhof, Caitlin 13             
     3) Alexander, Caitlin 14           4) Cole, Kristyne 13              
       30.59  1:00.20  1:30.12  1:58.92                                    
 19 South Dakota-SD  'A'                                        1:59.74  
     1) Hadley, Jelissa 13              2) Claycomb, Morgan 13            
     3) Ferley, Jessica 13              4) Meinke, Alicia 14              
       30.71  1:01.17  1:30.95  1:59.74                                    
 20 Team Arkansas-AR  'B'                                       1:59.93  
     1) Keller, Raeanne 13              2) Harris, Cara 14                
     3) Cindric, Nichole 14             4) Kraichoke, Calais 13           
       30.01    59.47  1:30.72  1:59.93                                    
 21 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      1:59.96  
     1) Atchison, Kelsey 14             2) Harris, Christina 14           
     3) Herron, Laura 14                4) Aronoff, Jennifer 13           
       29.31    59.21  1:29.60  1:59.96                                    
 22 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 1:59.99  
     1) Dolan, Erin 13                  2) Anderson, Annalise 14          
     3) Case-Ruchala, Celeste 14        4) Zicafoose, Kale 14             
       30.19  1:00.48  1:29.98  1:59.99                                    
 23 Team Iowa-IA  'B'                                           2:00.36  
     1) Dupey, Claire 14                2) Kolsrud, Kari 14               
     3) Noah, Kelsey 13                 4) Allen, April 13                
       29.77  1:00.12  1:30.33  2:00.36                                    
 24 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:00.45  
     1) Reynolds, Kelli 14              2) Castilano, Sara 14             
     3) Ewing, Alison 14                4) Fawley, Erin 13                
       30.51  1:00.11  1:30.63  2:00.45                                    
 25 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:01.48  
     1) Conti, Amanda 14                2) Luehmann, Katherine 14         
     3) Jarboe, Olivia 13               4) Butz, Amanda 14                
       31.58  1:01.32  1:31.60  2:01.48                                    
 26 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:01.51  
     1) Roberts, Jill 13                2) Scepanski, Kaitlin 13          
     3) Oven, Meaghan 14                4) Whitbeck, Katherine 13         
       30.28  1:01.41  1:31.62  2:01.51                                    
 27 Team Oklahoma-OK  'B'                                       2:06.85  
     1) Shade, Brianna 13               2) Duncan, Kelsey 14              
     3) Hayes, Valerie 13               4) Thompson, Elizabeth 14         
       31.53  1:03.05  1:34.72  2:06.85                                    
 28 Team North Dakota-ND  'A'                                   2:08.64  
     1) Anderson, Michelle 14           2) Retzlaff, Christine 13         
     3) Bonzer, Melissa 13              4) Schoonhoven, Kelsey 14         
       32.80  1:05.60  1:38.60  2:08.64                                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       4:03.31   60  
     1) Snedeker, Kathryn 14            2) Szostak, Francie 14            
     3) Davitt, Allie 13                4) McRenolds, Colleen 14          
       29.29  1:00.67  1:29.68  2:01.36  2:30.45  3:02.90  3:32.36  4:03.31
  2 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:03.48   54  
     1) Matthies, Meredith 14           2) Swank, Katie 14                
     3) Williamson, Kat 13              4) Payne, Stephanie 13            
       28.68    59.99  1:28.59  2:00.96  2:30.37  3:02.57  3:31.67  4:03.48
  3 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:06.41   52  
     1) Wagner, Erin 14                 2) Soderholm, Abby 14             
     3) Veerman, Courtney 14            4) Ogle, Kelsey 14                
       29.06  1:01.10  1:30.77  2:03.20  2:32.88  3:05.24  3:34.70  4:06.41
  4 Minnesota-MN  'A'                                           4:07.03   50  
     1) Gergen, Kelsey 14               2) Johnson, Shelby 13             
     3) O'Brien, Alexa 13               4) Meyer, Margaret 14             
       29.47  1:01.04  1:30.53  2:02.73  2:33.22  3:05.34  3:34.40  4:07.03
  5 Team Indiana-IN  'B'                                        4:08.10   48  
     1) Brink, Paige 13                 2) Connolly, Jenny 13             
     3) Sergesketter, Kayla 14          4) Whitaker, Talor 14             
       30.18  1:01.94  1:31.24  2:04.39  2:33.95  3:06.71  3:35.32  4:08.10
  6 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:08.31   46  
     1) Lunkenheimer, Lisa 13           2) Mahoney, Abigail 14            
     3) Brown, Kylie 14                 4) Mikolajcik, Deirdre 14         
       29.78  1:02.68  1:32.00  2:04.76  2:34.26  3:06.32  3:35.54  4:08.31
  7 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:11.02   44  
     1) Smith, Liz 14                   2) Letendre, Denise 14            
     3) Mattson, Erin 14                4) Miller, Cory 13                
     1:02.79  2:03.91  3:08.03  4:11.02                                    
  8 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:12.14   42  
     1) Kindrick, Lauren 14             2) Bockstiegel, Sarah 14          
     3) Fawley, Erin 13                 4) Senne, Kate 14                 
       30.20  1:02.53           1:17.74  2:36.24  3:09.54  3:39.07  4:12.14
  9 Team Illinios-IL  'B'                                       4:12.57   38  
     1) Mason, Meghan 14                2) Prestinario, Amy 13            
     3) Korellis, Sarah 14              4) Apantaku, Elora 14             
     1:03.25  2:05.18  3:09.03  4:12.57                                    
 10 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:12.65   34  
     1) Smith, Allison 14               2) Southworth, Molly 14           
     3) Lickel, Kirsten 13              4) Winckler, Kelly 13             
     1:02.93  2:07.11  3:09.64  4:12.65                                    
 11 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:14.40   32  
     1) Strumbel, Brittany 13           2) Aronoff, Jennifer 13           
     3) Dorfman, Erica 14               4) Scherry, Katie 14              
     1:01.97  2:07.83  3:11.15  4:14.40                                    
 12 Minnesota-MN  'B'                                           4:15.43   30  
     1) Schirmers, Alie 13              2) Delgehausen, Jessica 14        
     3) Nelson, Melissa 13              4) Green, Ashlee 14               
     1:04.31  2:08.32  3:11.92  4:15.43                                    
 13 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:16.03   28  
     1) Rodriguez, Marisa 14            2) Kolar, Lindsay 14              
     3) Sheffield, Katherine 14         4) Schilling, Jillienne 13        
     1:03.79  2:06.51  3:11.29  4:16.03                                    
 14 Team Iowa-IA  'A'                                           4:16.22   26  
     1) Kubat, Katie 13                 2) Day, Jessica 13                
     3) Noah, Kelsey 13                 4) Mykleby, Erin 13               
     1:04.49  2:07.77  3:12.66  4:16.22                                    
 15 Team Arkansas-AR  'A'                                       4:18.05   24  
     1) Mertz, Bonnie 14                2) Harris, Cara 14                
     3) Keller, Raeanne 13              4) Edwards, Sarah 14              
     1:04.56  2:10.01  3:17.10  4:18.05                                    
 16 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      4:18.32   22  
     1) Fenske, Mary 14                 2) James, Becca 13                
     3) Hohman, Ali 13                  4) Castilano, Sara 14             
     1:05.03  2:09.49  3:13.95  4:18.32                                    
 17 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 4:18.78  
     1) Bach, Maggie 14                 2) Heinz, Michaela 13             
     3) Dolan, Erin 13                  4) Pearson, Julia 14              
     1:05.63  2:10.17  3:15.14  4:18.78                                    
 18 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:19.20  
     1) Mann, Katie 14                  2) Atchison, Kelsey 14            
     3) Cordek, Alli 14                 4) Beck, Katie 14                 
     1:05.38  2:10.10  3:14.01  4:19.20                                    
 19 Team Michigan-MI  'A'                                       4:19.54  
     1) Woods, Adrienne 14              2) Monsell, Susie 14              
     3) Cole, Kristyne 13               4) Williams, Madison 13           
     1:02.96  2:09.59  3:13.67  4:19.54                                    
 20 Team Michigan-MI  'B'                                       4:20.61  
     1) Johnson, Elizabeth 13           2) Kosmak, Sarah 13               
     3) Roberts, Courtney 14            4) Schwartz, Carleigh 13          
     1:05.14  2:09.20  3:14.84  4:20.61                                    
 21 Team Iowa-IA  'B'                                           4:22.33  
     1) Dupey, Claire 14                2) Horvat, Liz 14                 
     3) Halverson, Jenna 13             4) Kolsrud, Kari 14               
     1:04.40  2:10.42  3:15.03  4:22.33                                    
 22 South Dakota-SD  'A'                                        4:23.07  
     1) Meinke, Alicia 14               2) Ferley, Jessica 13             
     3) Claycomb, Morgan 13             4) Hadley, Jelissa 13             
     1:05.61  2:10.97  3:17.57  4:23.07                                    
 23 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 4:24.72  
     1) Case-Ruchala, Celeste 14        2) Kunkel, Kelly 13               
     3) Anderson, Annalise 14           4) Pappas, Nikki 14               
     1:05.70  2:14.03  3:19.60  4:24.72                                    
 24 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:28.49  
     1) Hayes, Valerie 13               2) Shade, Brianna 13              
     3) Thompson, Elizabeth 14          4) Whitbeck, Katherine 13         
     1:07.99  2:14.15  3:23.06  4:28.49                                    
 25 Team Arkansas-AR  'B'                                       4:28.93  
     1) Henson, Hannah 14               2) Kraichoke, Calais 13           
     3) Boutlier, Kelsey 14             4) Daniel, Pearl 14               
     1:07.56  2:14.91  3:24.70  4:28.93                                    
 26 Team Oklahoma-OK  'B'                                       4:29.23  
     1) Oven, Meaghan 14                2) Hatfield, Megan 13             
     3) Scepanski, Kaitlin 13           4) Roberts, Jill 13               
     1:06.41  2:16.90  3:22.87  4:29.23                                    
 27 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:39.68  
     1) Anderson, Michelle 14           2) Retzlaff, Christine 13         
     3) Bonzer, Melissa 13              4) Schoonhoven, Kelsey 14         
     1:10.96  2:24.42  3:34.15  4:39.68                                    
 -- Team Indiana-IN  'A'                                             DQ  
     1) Shaw, Cecily 14                 2) Rogers, Lindsay 13             
     3) Briggs, Cara 14                 4) Kowalski, Sarah 14             
       29.10  1:00.92  1:29.80  2:02.33  2:31.41  3:04.35  3:33.07       DQ
 
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        2:05.81   60  
     1) Martin, Ariel 14                2) Kuras, Aly 13                  
     3) Young, Alex 14                  4) Sergesketter, Kayla 14         
       32.03  1:07.19  1:37.89  2:05.81                                    
  2 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:06.26   54  
     1) Mahoney, Abigail 14             2) Bruce, Jamie 13                
     3) Payne, Stephanie 13             4) Matthies, Meredith 14          
       32.99  1:08.07  1:38.92  2:06.26                                    
  3 Minnesota-MN  'A'                                           2:06.71   52  
     1) Meyer, Margaret 14              2) Stepp, Gillian 14              
     3) Belk, Molly 13                  4) Gergen, Kelsey 14              
       31.96  1:07.79  1:38.77  2:06.71                                    
  4 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:06.81   50  
     1) Letendre, Denise 14             2) Kolar, Lindsay 14              
     3) Mattson, Erin 14                4) Rodriguez, Marisa 14           
       33.54  1:07.85  1:38.60  2:06.81                                    
  5 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:06.96   48  
     1) Smith, Allison 14               2) Kimmitt, Brittany 14           
     3) Eschenburg, Katie 13            4) Wagner, Erin 14                
       31.62  1:08.84  1:39.32  2:06.96                                    
  6 Team Indiana-IN  'B'                                        2:07.88   46  
     1) Rogers, Lindsay 13              2) McKeehan, Michelle 13          
     3) Gramelspacher, Maria 14         4) Whitaker, Talor 14             
       38.87  1:08.85  1:40.01  2:07.88                                    
  7 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:08.45   44  
     1) Beck, Katie 14                  2) Aronoff, Jennifer 13           
     3) Scherry, Katie 14               4) Strumbel, Brittany 13          
       32.71  1:09.51  1:39.98  2:08.45                                    
  8 Team Illinios-IL  'A'                                       2:08.96   42  
     1) Szostak, Francie 14             2) Doss, Brittany 14              
     3) Davitt, Allie 13                4) Snedeker, Kathryn 14           
       33.41  1:09.14  1:39.64  2:08.96                                    
  9 Team Iowa-IA  'A'                                           2:09.67   38  
     1) Kubat, Katie 13                 2) Mangrich, Ashley 14            
     3) Mykleby, Erin 13                4) Day, Jessica 13                
       33.74  1:09.61  1:40.44  2:09.67                                    
 10 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:09.99   34  
     1) Sarandos, Stephanie 13          2) Lickel, Kirsten 13             
     3) Ogle, Kelsey 14                 4) Southworth, Molly 14           
       33.21  1:10.69  1:42.21  2:09.99                                    
 11 Minnesota-MN  'B'                                           2:10.38   32  
     1) Green, Ashlee 14                2) Jensen, Andrea 14              
     3) Lallier, Cori 14                4) Johnson, Shelby 13             
       33.51  1:11.16  1:42.13  2:10.38                                    
 12 Team Michigan-MI  'A'                                       2:10.75   30  
     1) Woods, Adrienne 14              2) Roberts, Courtney 14           
     3) Johnson, Elizabeth 13           4) Kosmak, Sarah 13               
       34.33  1:10.56  1:42.04  2:10.75                                    
 13 Team Illinios-IL  'B'                                       2:11.31   28  
     1) Yu, Angela 14                   2) Davidsen, Dana 13              
     3) Truxes, Nicole 13               4) Prestinario, Amy 13            
       34.24  1:11.40  1:43.22  2:11.31                                    
 14 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:11.56   26  
     1) Cindric, Nichole 14             2) Edwards, Sarah 14              
     3) Daniel, Pearl 14                4) Mertz, Bonnie 14               
       33.67           1:42.34  2:11.56                                    
 15 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:12.24   24  
     1) Caldwell, Kellyn 13             2) Nadasdy, Orsi 14               
     3) Taylor, Celeste 14              4) Senne, Kate 14                 
       34.37  1:11.19  1:42.97  2:12.24                                    
 16 Team Iowa-IA  'B'                                           2:12.58   22  
     1) Wubbena, Johanna 14             2) Busch, Rachel 14               
     3) Dupey, Claire 14                4) Halverson, Jenna 13            
       34.90  1:11.83  1:42.96  2:12.58                                    
 17 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:12.86  
     1) Nelson, Abigail 13              2) Swank, Katie 14                
     3) Mikolajcik, Deirdre 14          4) Williamson, Kat 13             
       35.17  1:13.29  1:44.15  2:12.86                                    
 18 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:13.48  
     1) Dorfman, Erica 14               2) Atchison, Kelsey 14            
     3) Rieger, Lauryssa 14             4) Mann, Katie 14                 
       34.85  1:11.72  1:44.09  2:13.48                                    
 19 Team Michigan-MI  'B'                                       2:14.50  
     1) Alexander, Caitlin 14           2) Bell, Diane 14                 
     3) Schmitt, Allison 13             4) Vryhof, Caitlin 13             
       33.57  1:11.58  1:44.36  2:14.50                                    
 20 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:14.67  
     1) Fenske, Mary 14                 2) Castilano, Sara 14             
     3) Flohn, Ellie 14                 4) Fawley, Erin 13                
       34.94  1:11.98  1:44.45  2:14.67                                    
 21 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 2:15.03  
     1) Davis, Katie 14                 2) Heinz, Michaela 13             
     3) Hagar, Jordan 14                4) Case-Ruchala, Celeste 14       
       35.31  1:13.98  1:49.01  2:15.03                                    
 22 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:16.84  
     1) Jarboe, Olivia 13               2) Clark, Jessie 14               
     3) Perkins, Krista 14              4) Butz, Amanda 14                
       34.20  1:12.08  1:46.57  2:16.84                                    
 23 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:16.88  
     1) Zicafoose, Kale 14              2) Pappas, Nikki 14               
     3) Bach, Maggie 14                 4) Pearson, Julia 14              
       35.51  1:15.39  1:47.38  2:16.88                                    
 24 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:17.93  
     1) Hayes, Valerie 13               2) Cowlbeck, Caitlin 13           
     3) Whitbeck, Katherine 13          4) Scepanski, Kaitlin 13          
       36.50  1:16.03  1:48.05  2:17.93                                    
 25 South Dakota-SD  'A'                                        2:18.07  
     1) Claycomb, Morgan 13             2) Hoffman, Elizabeth 13          
     3) McLain, Morgan 14               4) Meinke, Alicia 14              
       33.76  1:14.23  1:48.39  2:18.07                                    
 26 Team North Dakota-ND  'A'                                   2:20.84  
     1) Schoonhoven, Kelsey 14          2) Retzlaff, Christine 13         
     3) Anderson, Michelle 14           4) Bonzer, Melissa 13             
       33.45  1:13.24  1:47.48  2:20.84                                    
 27 Team Oklahoma-OK  'B'                                       2:22.63  
     1) Shade, Brianna 13               2) Oven, Meaghan 14               
     3) Duncan, Kelsey 14               4) Roberts, Jill 13               
       36.29  1:17.78  1:52.21  2:22.63                                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        4:33.57   60  
     1) Shaw, Cecily 14                 2) McKeehan, Michelle 13          
     3) Young, Alex 14                  4) Martin, Ariel 14               
       33.47  1:08.72  1:44.11  2:26.19  2:57.07  3:34.31  4:02.48  4:33.57
  2 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:34.53   54  
     1) Mahoney, Abigail 14             2) Bruce, Jamie 13                
     3) Payne, Stephanie 13             4) Matthies, Meredith 14          
       33.66  1:09.90  1:44.97  2:25.93  2:57.71  3:35.12  4:02.92  4:34.53
  3 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:34.61   52  
     1) Smith, Allison 14               2) Kimmitt, Brittany 14           
     3) Eschenburg, Katie 13            4) Wagner, Erin 14                
       33.34  1:07.40  1:43.99  2:25.81  2:56.98  3:34.65  4:03.09  4:34.61
  4 Team Indiana-IN  'B'                                        4:38.64   50  
     1) Rogers, Lindsay 13              2) Kuras, Aly 13                  
     3) Gramelspacher, Maria 14         4) Kowalski, Sarah 14             
       34.07  1:12.48  1:47.11  2:28.56  3:00.39  3:37.12  4:06.33  4:38.64
  5 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:38.82   48  
     1) Letendre, Denise 14             2) Kolar, Lindsay 14              
     3) Mattson, Erin 14                4) Smith, Liz 14                  
     1:10.33  2:25.50  3:35.61  4:38.82                                    
  6 Minnesota-MN  'A'                                           4:39.01   46  
     1) Meyer, Margaret 14              2) Stepp, Gillian 14              
     3) Belk, Molly 13                  4) Gergen, Kelsey 14              
       34.16  1:10.50  1:46.24  2:29.77  3:00.76  3:38.10  4:07.11  4:39.01
  7 Team Illinios-IL  'A'                                       4:43.00   44  
     1) Szostak, Francie 14             2) Doss, Brittany 14              
     3) McRenolds, Colleen 14           4) Snedeker, Kathryn 14           
       34.84  1:13.33  1:50.00  2:32.87  3:04.54  3:41.33  4:10.25  4:43.00
  8 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:45.52   42  
     1) Sarandos, Stephanie 13          2) Lickel, Kirsten 13             
     3) Veerman, Courtney 14            4) Ogle, Kelsey 14                
     1:11.29  2:32.16  3:42.93  4:45.52                                    
  9 Team Michigan-MI  'B'                                       4:47.63   38  
     1) Woods, Adrienne 14              2) Roberts, Courtney 14           
     3) Cole, Kristyne 13               4) Kuo, Stephanie 14              
     1:12.58  2:34.51  3:46.00  4:47.63                                    
 10 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:47.72   34  
     1) Caldwell, Kellyn 13             2) Brownrigg, Megan 14            
     3) Taylor, Celeste 14              4) Senne, Kate 14                 
     1:12.74  2:34.05  3:44.35  4:47.72                                    
 11 Minnesota-MN  'B'                                           4:47.92   32  
     1) Green, Ashlee 14                2) Jensen, Andrea 14              
     3) Lallier, Cori 14                4) Johnson, Shelby 13             
     1:12.81  2:34.24  3:45.18  4:47.92                                    
 12 Team Illinios-IL  'B'                                       4:48.00   30  
     1) Yu, Angela 14                   2) Davidsen, Dana 13              
     3) Prestinario, Amy 13             4) Davitt, Allie 13               
     1:13.49  2:34.39  3:45.54  4:48.00                                    
 13 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:48.71   28  
     1) Nelson, Abigail 13              2) Swank, Katie 14                
     3) Mikolajcik, Deirdre 14          4) Williamson, Kat 13             
     1:13.95  2:37.36  3:46.30  4:48.71                                    
 14 Team Iowa-IA  'A'                                           4:48.78   26  
     1) Kubat, Katie 13                 2) Mangrich, Ashley 14            
     3) Mykleby, Erin 13                4) Day, Jessica 13                
     1:13.81  2:35.21  3:44.10  4:48.78                                    
 15 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:50.23   24  
     1) Dorfman, Erica 14               2) Atchison, Kelsey 14            
     3) Gliga, Louise 13                4) Mann, Katie 14                 
     1:14.76  2:35.66  3:45.96  4:50.23                                    
 16 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 4:51.23   22  
     1) Lahowetz, Ariel 13              2) Pappas, Nikki 14               
     3) Bach, Maggie 14                 4) Pearson, Julia 14              
     1:13.69  2:37.81  3:48.00  4:51.23                                    
 17 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:51.45  
     1) Andrews, Aly 13                 2) Gannon, Brenda 14              
     3) Grott, Kristin 14               4) Auinbauh, Kerry 13             
     1:16.73  2:34.12  3:45.99  4:51.45                                    
 18 Team Arkansas-AR  'A'                                       4:51.99  
     1) Cindric, Nichole 14             2) Edwards, Sarah 14              
     3) Daniel, Pearl 14                4) Mertz, Bonnie 14               
     1:13.41  2:32.37  3:46.89  4:51.99                                    
 19 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      4:54.50  
     1) Fenske, Mary 14                 2) Nadasdy, Orsi 14               
     3) Flohn, Ellie 14                 4) Fawley, Erin 13                
     1:14.04  2:35.73  3:49.90  4:54.50                                    
 20 Team Michigan-MI  'A'                                       4:57.51  
     1) Alexander, Caitlin 14           2) Bell, Diane 14                 
     3) Johnson, Elizabeth 13           4) Schmitt, Allison 13            
       35.37  1:14.48  1:52.24  2:38.26  3:10.43  3:50.57  4:22.16  4:57.51
 21 Team Iowa-IA  'B'                                           4:57.64  
     1) Wubbena, Johanna 14             2) Busch, Rachel 14               
     3) Dupey, Claire 14                4) Noah, Kelsey 13                
     1:15.11  2:36.38  3:51.39  4:57.64                                    
 22 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 5:01.07  
     1) Davis, Katie 14                 2) Heinz, Michaela 13             
     3) Hagar, Jordan 14                4) Case-Ruchala, Celeste 14       
     1:18.87  2:43.16  3:56.32  5:01.07                                    
 23 South Dakota-SD  'A'                                        5:01.82  
     1) Claycomb, Morgan 13             2) Hoffman, Elizabeth 13          
     3) McLain, Morgan 14               4) Ferley, Jessica 13             
     1:12.63  2:37.99  3:57.99  5:01.82                                    
 24 Team Oklahoma-OK  'A'                                       5:03.86  
     1) Shade, Brianna 13               2) Cowlbeck, Caitlin 13           
     3) Whitbeck, Katherine 13          4) Thompson, Elizabeth 14         
     1:17.07  2:42.85  3:53.66  5:03.86                                    
 25 Team North Dakota-ND  'A'                                   5:10.61  
     1) Schoonhoven, Kelsey 14          2) Retzlaff, Christine 13         
     3) Anderson, Michelle 14           4) Bonzer, Melissa 13             
     1:12.57  2:42.03  3:59.82  5:10.61                                    
 26 Team Arkansas-AR  'B'                                       5:11.68  
     1) Boutlier, Kelsey 14             2) Kraichoke, Calais 13           
     3) Harris, Cara 14                 4) Keller, Raeanne 13             
     1:18.17  2:51.17  4:06.56  5:11.68                                    
 27 Team Oklahoma-OK  'B'                                       5:12.48  
     1) Hayes, Valerie 13               2) Oven, Meaghan 14               
     3) Hatfield, Megan 13              4) Scepanski, Kaitlin 13          
     1:16.43  2:44.56  4:06.82  5:12.48                                    
 -- Lake Erie 2003-LE  'A'                                           DQ  
     1) Beck, Katie 14                  2) Aronoff, Jennifer 13           
     3) Scherry, Katie 14               4) Strumbel, Brittany 13          
       33.27  1:10.09  1:46.78  2:29.67  3:00.59  3:37.09  4:05.80       DQ
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA                     28.04  
  2 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                            28.15  
  3 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN                  28.49  
  4 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                         28.82  
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN        27.46      27.09   30  
  2 Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                  27.64      27.59   27  
  3 Busack, Stacy             16 MN-MN                  27.64      27.61   26  
  4 Kezbers, Krista           18 Team OK-OK             28.35      27.73   25  
  5 Roach, Beth               17 MW-MW                  28.38      27.74   24  
  6 Siemert, Lynn             17 Team Illinois-IL       28.32      27.97   23  
  7 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA           28.43      28.03   22  
  8 Criss, Karen              15 MW-MW                  28.20      28.12   21  
B - Final
  9 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                  28.43      28.13   19  
 10 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                  28.53      28.18   17  
 11 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV              28.61      28.21   16  
 12 Ziegelmann, Sarah         15 Zones-ND               28.69      28.26   15  
 13 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA           28.81      28.52   14  
 14 Reed, Nikki               15 MN-MN                  28.47      28.56   13  
 15 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL       28.59      28.66   12  
 16 Magnabosco, Lara          16 Team Indiana-IN        28.56      28.71   11  
C - Final
 17 Taylor, Whitney           15 MN-MN                  28.84      28.11    9  
 18 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN        28.98      28.29    7  
 19 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV              28.85      28.64    6  
 20 Weeks, Emily              17 Zones-ND               28.89      28.67    5  
 21 Sandlin, Brandy           16 AR-AR                  28.89      28.86    4  
 22 Jones, Angela             17 MW-MW                  28.94      28.91    3  
 23 Loy, Monica               16 WI-WI                  28.92      28.98    2  
 -- Davis, Katherine          17 Team Indiana-IN        28.86         DQ  
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN                   27.46  
  2 Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                             27.64  
  2 Busack, Stacy             16 MN-MN                             27.64  
  4 Criss, Karen              15 MW-MW                             28.20  
  5 Siemert, Lynn             17 Team Illinois-IL                  28.32  
  6 Kezbers, Krista           18 Team OK-OK                        28.35  
  7 Roach, Beth               17 MW-MW                             28.38  
  8 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA                      28.43  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                            J28.43  
 10 Reed, Nikki               15 MN-MN                             28.47  
 11 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                             28.53  
 12 Magnabosco, Lara          16 Team Indiana-IN                   28.56  
 13 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL                  28.59  
 14 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV                         28.61  
 15 Ziegelmann, Sarah         15 Zones-ND                          28.69  
 16 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA                      28.81  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Taylor, Whitney           15 MN-MN                             28.84  
 18 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV                         28.85  
 19 Davis, Katherine          17 Team Indiana-IN                   28.86  
 20 Sandlin, Brandy           16 AR-AR                             28.89  
 20 Weeks, Emily              17 Zones-ND                          28.89  
 22 Loy, Monica               16 WI-WI                             28.92  
 23 Smith, Erica              16 Team Indiana-IN                   28.93  
 24 Jones, Angela             17 MW-MW                             28.94  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Thut, Allison             15 WI-WI                             28.97  
 26 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN                   28.98  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                         J28.98  
 28 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL                  28.99  
 28 Hamil, Maddison           18 Team Indiana-IN                   28.99  
 28 Cotton, Megan             15 WI-WI                             28.99  
 31 Harrigan, Katie           17 MI-MI                             29.00  
 32 Jung, Mary                16 Team Illinois-IL                  29.04  
 33 Stroschein, Lindsay       15 SD-SD                             29.07  
 34 Kay, Allison E            15 LE-LE                             29.08  
 35 Gerbert, Becca            15 LE-LE                             29.16  
 36 Preissel, Casey           15 WI-WI                             29.17  
 37 Kampling, Anna            15 Team Iowa-IA                      29.18  
 38 Gmeiner, Kristy           17 MW-MW                             29.19  
 39 Durand, Ashley            16 MW-MW                             29.21  
 40 Blaydes, Alisha           16 MN-MN                             29.23  
 40 Nelson, Shannon           16 Team Iowa-IA                      29.23  
 42 Grossklaus, Ann           15 WI-WI                             29.26  
 43 Williams, Courtney        17 MI-MI                             29.27  
 44 Hall, Heather             16 WI-WI                             29.30  
 45 Thomas, Desiree           15 LE-LE                             29.36  
 46 Rabe, Emily               18 Team Indiana-IN                   29.37  
 47 Hogan, Amanda             16 Team Indiana-IN                   29.38  
 48 Holda, Kristine           18 LE-LE                             29.40  
 49 Dewolf, Angela            17 Team Indiana-IN                   29.43  
 50 Allie, Jenna              17 Team Illinois-IL                  29.45  
 50 Ward, Danielle            15 Ozark-OZ                          29.45  
 50 Ortega, Lara              16 Team OK-OK                        29.45  
 50 Holmes, Elizabeth         15 Team Illinois-IL                  29.45  
 54 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL                  29.46  
 55 Whipple, Whip             15 Team Illinois-IL                  29.47  
 56 Rentner, Tiffany          15 Team Illinois-IL                  29.53  
 56 Vencl, Samantha           15 LE-LE                             29.53  
 58 Brunkow, Kendra           15 MW-MW                             29.56  
 58 Williamson, Rebecca       16 Mo Val-MV                         29.56  
 60 Bagi, Alexandra           16 LE-LE                             29.57  
 60 Lawless, Megan            15 MI-MI                             29.57  
 62 Garrett, Jordan           15 AR-AR                             29.58  
 63 Gillum, Stephanie         17 Ozark-OZ                          29.61  
 63 Zoromski, Molly           17 WI-WI                             29.61  
 65 Suba, Elaina M            15 LE-LE                             29.63  
 66 Bailey, Marreya           15 MN-MN                             29.64  
 67 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN                   29.72  
 67 Hawker, Michal            17 WI-WI                             29.72  
 69 Keller, Joanna            15 MN-MN                             29.75  
 70 Peyer, Brianna            15 WI-WI                             29.78  
 71 Jones, Leak               16 LE-LE                             29.83  
 71 Strait, Kelly             17 MN-MN                             29.83  
 73 Bussman, Jennifer         17 Team OK-OK                        29.84  
 74 Wright, Jennifer          17 Team Indiana-IN                   29.86  
 74 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN                   29.86  
 76 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL                  29.92  
 76 Kawecki, Lauren           17 Team Indiana-IN                   29.92  
 78 Welsh, Katie              17 Ozark-OZ                          29.93  
 79 Mealhouse, Tina           16 MN-MN                             29.96  
 79 Hamilton, Kristen         15 OH-OH                             29.96  
 81 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN                   29.97  
 82 Von Fange, Jenna          15 Mo Val-MV                         30.01  
 82 Jehn, Amanda              16 WI-WI                             30.01  
 84 Anderson, Amy             16 Zones-ND                          30.09  
 85 Wilcox, Laura             16 SD-SD                             30.10  
 86 Wood, Kristy              16 Zones-ND                          30.14  
 87 Talman, Lauren            16 Team Iowa-IA                      30.19  
 88 Korellis, Rachel          17 Team Illinois-IL                  30.20  
 89 Misterka, Christine       16 LE-LE                             30.21  
 90 Schriner, Alissa          16 OH-OH                             30.43  
 90 Gibbons, Jessie           15 WI-WI                             30.43  
 92 Brick, Kristine           18 SD-SD                             30.48  
 93 Naber, Kristen            16 Team OK-OK                        30.52  
 94 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL                  30.61  
 95 Bodin, Mollie             17 MN-MN                             30.64  
 96 Bouillot, Andree          18 Team OK-OK                        31.11  
 97 Kimmel, Dashya            16 AR-AR                             31.46  
 98 Grennan, Malorie          15 Team Illinois-IL                  51.58  
 -- Budahl, Katie             15 SD-SD                            X30.55  
 
Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN      1:00.30      58.37   30  
       27.97    58.37                                                      
  2 Criss, Karen              15 MW-MW                  59.04      58.54   27  
       28.64    58.54                                                      
  3 Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                  59.05      59.13   26  
       28.36    59.13                                                      
  4 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK             59.86      59.24   25  
       28.84    59.24                                                      
  5 Engan, Jamie              15 Team Illinois-IL     1:00.02      59.91   24  
       29.13    59.91                                                      
  6 Cole, Leigh               15 MI-MI                1:00.35      59.93   23  
       28.73    59.93                                                      
  7 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA         1:00.33    1:00.03   22  
       29.22  1:00.03                                                      
  8 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV            1:00.36    1:01.23   21  
       29.54  1:01.23                                                      
B - Final
  9 Roach, Beth               17 MW-MW                1:01.03      59.43   19  
       28.90    59.43                                                      
 10 Busack, Stacy             16 MN-MN                1:01.08      59.91   17  
       28.73    59.91                                                      
 11 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                1:00.66    1:00.23   16  
       29.10  1:00.23                                                      
 12 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV            1:00.81    1:00.43   15  
       28.85  1:00.43                                                      
 13 Kezbers, Krista           18 Team OK-OK           1:01.71    1:00.76   14  
       29.39  1:00.76                                                      
 14 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                1:01.06    1:01.09   13  
       28.67  1:01.09                                                      
 15 Ortega, Lara              16 Team OK-OK           1:01.78    1:02.04   12  
       29.67  1:02.04                                                      
 16 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV            1:01.16    1:03.32   11  
       30.34  1:03.32                                                      
C - Final
 17 Suba, Elaina M            15 LE-LE                1:02.55      58.37    9  
       27.97    58.37                                                      
 18 Taylor, Whitney           15 MN-MN                1:01.89      58.54    7  
       28.64    58.54                                                      
 19 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV            1:01.80      59.13    6  
       28.36    59.13                                                      
 20 Davis, Katherine          17 Team Indiana-IN      1:02.43      59.24    5  
       28.84    59.24                                                      
 21 Allfrey, Nicole           17 Team Indiana-IN      1:01.90      59.91    4  
       29.13    59.91                                                      
 22 Williams, Courtney        17 MI-MI                1:02.68      59.93    3  
       28.73    59.93                                                      
 23 Criss, Colleen            15 MW-MW                1:02.52    1:00.03    2  
       29.22  1:00.03                                                      
 24 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL     1:02.65    1:01.23    1  
       29.54  1:01.23                                                      
 
Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Criss, Karen              15 MW-MW                             59.04  
  2 Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                             59.05  
  3 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK                        59.86  
  4 Engan, Jamie              15 Team Illinois-IL                1:00.02  
  5 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN                 1:00.30  
  6 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA                    1:00.33  
  7 Cole, Leigh               15 MI-MI                           1:00.35  
  8 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV                       1:00.36  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                           1:00.66  
 10 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV                       1:00.81  
 11 Roach, Beth               17 MW-MW                           1:01.03  
 12 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                           1:01.06  
 13 Busack, Stacy             16 MN-MN                           1:01.08  
 14 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV                       1:01.16  
 15 Kezbers, Krista           18 Team OK-OK                      1:01.71  
 16 Ortega, Lara              16 Team OK-OK                      1:01.78  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV                       1:01.80  
 18 Taylor, Whitney           15 MN-MN                           1:01.89  
 19 Allfrey, Nicole           17 Team Indiana-IN                 1:01.90  
 20 Miller, Casey             15 Ozark-OZ                        1:02.21  
 21 Davis, Katherine          17 Team Indiana-IN                 1:02.43  
 22 Criss, Colleen            15 MW-MW                           1:02.52  
 23 Suba, Elaina M            15 LE-LE                           1:02.55  
 24 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL                1:02.65  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Williams, Courtney        17 MI-MI                           1:02.68  
 26 Ziegelmann, Sarah         15 Zones-ND                        1:02.70  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Blaydes, Alisha           16 MN-MN                           1:02.74  
 28 Bicknell, Sarah           18 Team Iowa-IA                    1:02.75  
 29 Weeks, Emily              17 Zones-ND                        1:02.76  
 30 Reed, Nikki               15 MN-MN                           1:02.83  
 31 Behrens, Maggie           15 Team Indiana-IN                 1:02.88  
 32 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL                1:02.95  
 33 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL                1:03.00  
 34 Gmeiner, Kristy           17 MW-MW                           1:03.01  
 35 Kay, Allison E            15 LE-LE                           1:03.03  
 36 Kotowski, Katie           18 Team Illinois-IL                1:03.06  
 37 Harrigan, Katie           17 MI-MI                           1:03.21  
 38 Gerbert, Becca            15 LE-LE                           1:03.23  
 39 Thut, Allison             15 WI-WI                           1:03.25  
 40 Magnabosco, Lara          16 Team Indiana-IN                 1:03.26  
 41 Bacon, Beth               15 LE-LE                           1:03.33  
 42 Kampling, Anna            15 Team Iowa-IA                    1:03.45  
 43 Bagi, Alexandra           16 LE-LE                           1:03.53  
 44 Hall, Heather             16 WI-WI                           1:03.54  
 45 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN                 1:03.56  
 46 Rabe, Emily               18 Team Indiana-IN                 1:03.57  
 47 Clark, Laura              15 LE-LE                           1:03.61  
 48 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ                        1:03.64  
 49 Schultz, Sarah            15 Team OK-OK                      1:03.65  
 50 Loy, Monica               16 WI-WI                           1:03.71  
 51 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL                1:03.72  
 51 Hogan, Amanda             16 Team Indiana-IN                 1:03.72  
 53 Williamson, Rebecca       16 Mo Val-MV                       1:03.77  
 53 Peyer, Brianna            15 WI-WI                           1:03.77  
 55 Jones, Angela             17 MW-MW                           1:03.87  
 55 Carrabine, Julie          15 LE-LE                           1:03.87  
 57 Garrett, Jordan           15 AR-AR                           1:03.97  
 58 Lodewyk, Jessica          15 MI-MI                           1:03.99  
 59 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL                1:04.00  
 60 Preissel, Casey           15 WI-WI                           1:04.08  
 61 Vencl, Samantha           15 LE-LE                           1:04.12  
 62 Allie, Jenna              17 Team Illinois-IL                1:04.20  
 63 Wright, Jennifer          17 Team Indiana-IN                 1:04.21  
 64 Strait, Kelly             17 MN-MN                           1:04.22  
 65 Anderson, Amy             16 Zones-ND                        1:04.25  
 66 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                        1:04.33  
 67 Keller, Joanna            15 MN-MN                           1:04.35  
 68 Hamil, Maddison           18 Team Indiana-IN                 1:04.36  
 69 Lawless, Megan            15 MI-MI                           1:04.37  
 70 Nelson, Shannon           16 Team Iowa-IA                    1:04.39  
 71 Holda, Kristine           18 LE-LE                           1:04.43  
 72 Jehn, Amanda              16 WI-WI                           1:04.44  
 73 Jung, Mary                16 Team Illinois-IL                1:04.48  
 74 Wilcox, Laura             16 SD-SD                           1:04.50  
 75 Stroschein, Lindsay       15 SD-SD                           1:04.54  
 76 Talman, Lauren            16 Team Iowa-IA                    1:04.59  
 77 Sandlin, Brandy           16 AR-AR                           1:04.64  
 78 Hawker, Michal            17 WI-WI                           1:04.67  
 79 Naber, Kristen            16 Team OK-OK                      1:04.68  
 80 Hamilton, Kristen         15 OH-OH                           1:04.82  
 81 Thomas, Desiree           15 LE-LE                           1:04.91  
 82 Beck, Sarah               17 LE-LE                           1:05.00  
 83 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN                 1:05.02  
 84 Welsh, Katie              17 Ozark-OZ                        1:05.03  
 85 Lemaster, Jessie          16 Team Illinois-IL                1:05.05  
 86 Vickroy, Lauren           17 Ozark-OZ                        1:05.16  
 87 Bussman, Jennifer         17 Team OK-OK                      1:05.17  
 88 Schriner, Alissa          16 OH-OH                           1:05.21  
 89 Jones, Leak               16 LE-LE                           1:05.33  
 90 Von Fange, Jenna          15 Mo Val-MV                       1:05.44  
 91 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK                      1:05.47  
 91 Rentner, Tiffany          15 Team Illinois-IL                1:05.47  
 93 Grossklaus, Ann           15 WI-WI                           1:05.50  
 94 Zoromski, Molly           17 WI-WI                           1:05.69  
 95 Cotton, Megan             15 WI-WI                           1:05.83  
 96 Gajewski, Anna            15 WI-WI                           1:06.06  
 97 Siemert, Lynn             17 Team Illinois-IL                1:06.08  
 98 Whipple, Whip             15 Team Illinois-IL                1:06.11  
 99 Bouillot, Andree          18 Team OK-OK                      1:06.19  
100 Ward, Danielle            15 Ozark-OZ                        1:06.81  
101 Korellis, Rachel          17 Team Illinois-IL                1:08.04  
102 Housing, Amanda           15 Team Illinois-IL                1:08.18  
103 Durrant, Jennifer         17 Team Illinois-IL                1:15.35  
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Berry, Emma               15 Mo Val-MV            2:09.74    2:07.80   30  
       29.89  1:01.96  1:34.93  2:07.80                                    
  2 Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                2:10.13    2:08.71   27  
       29.69  1:02.54  1:36.13  2:08.71                                    
  3 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV            2:09.54    2:08.81   26  
       30.10  1:02.61  1:35.84  2:08.81                                    
  4 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                2:11.24    2:09.31   25  
       30.33  1:03.20  1:36.18  2:09.31                                    
  5 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ             2:10.80    2:09.89   24  
       30.26  1:02.84  1:36.38  2:09.89                                    
  6 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA         2:10.77    2:09.96   23  
       30.15  1:02.82  1:36.67  2:09.96                                    
  7 Polette, Molly            17 Ozark-OZ             2:10.32    2:10.48   22  
       30.26  1:03.34  1:37.06  2:10.48                                    
  8 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV            2:10.45    2:10.58   21  
       30.40  1:03.35  1:37.09  2:10.58                                    
B - Final
  9 Criss, Karen              15 MW-MW                2:13.07    2:08.33   19  
       30.11  1:02.99  1:35.78  2:08.33                                    
 10 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK           2:12.03    2:09.64   17  
       29.86  1:02.43  1:35.90  2:09.64                                    
 11 Engan, Jamie              15 Team Illinois-IL     2:11.65    2:09.79   16  
       30.24  1:03.14  1:36.76  2:09.79                                    
 12 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA         2:11.75    2:09.97   15  
       31.38  1:04.69  1:37.81  2:09.97                                    
 13 Cole, Leigh               15 MI-MI                2:13.07    2:11.94   14  
       29.96  1:03.48  1:37.87  2:11.94                                    
 14 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                2:13.16    2:13.31   13  
       31.46  1:04.99  1:39.29  2:13.31                                    
 15 Hogan, Amanda             16 Team Indiana-IN      2:13.41    2:16.00   12  
       30.57  1:04.19  1:39.95  2:16.00                                    
 16 Lawler, Ashley            16 Team Iowa-IA         2:11.28    2:19.05   11  
       31.84  1:06.87  1:42.80  2:19.05                                    
C - Final
 17 Ortega, Lara              16 Team OK-OK           2:13.48    2:11.87    9  
       29.92  1:02.84  1:37.65  2:11.87                                    
 18 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV            2:13.53    2:12.30    7  
       31.17  1:04.87  1:38.91  2:12.30                                    
 19 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL     2:13.91    2:13.83    6  
       30.18  1:03.28  1:37.99  2:13.83                                    
 20 Mekesa, Emily             15 LE-LE                2:13.60    2:13.85    5  
       31.21  1:05.30  1:40.01  2:13.85                                    
 21 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                2:14.34    2:14.35    4  
       31.44  1:05.56  1:40.50  2:14.35                                    
 22 Hall, Heather             16 WI-WI                2:14.01    2:14.36    3  
       30.89  1:04.91  1:40.11  2:14.36                                    
 23 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ             2:14.08    2:15.78    2  
       31.33  1:05.08  1:40.26  2:15.78                                    
 24 Bacon, Beth               15 LE-LE                2:14.24    2:19.08    1  
       31.82  1:07.33  1:43.72  2:19.08                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV                       2:09.54  
     1:03.18  2:09.54                                                      
  2 Berry, Emma               15 Mo Val-MV                       2:09.74  
     1:03.00  2:09.74                                                      
  3 Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                           2:10.13  
     1:02.65  2:10.13                                                      
  4 Polette, Molly            17 Ozark-OZ                        2:10.32  
     1:02.78  2:10.32                                                      
  5 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV                       2:10.45  
     1:03.21  2:10.45                                                      
  6 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA                    2:10.77  
     1:03.35  2:10.77                                                      
  7 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ                        2:10.80  
     1:03.31  2:10.80                                                      
  8 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                           2:11.24  
     1:03.72  2:11.24                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lawler, Ashley            16 Team Iowa-IA                    2:11.28  
     1:03.67  2:11.28                                                      
 10 Engan, Jamie              15 Team Illinois-IL                2:11.65  
     1:02.75  2:11.65                                                      
 11 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA                    2:11.75  
     1:05.07  2:11.75                                                      
 12 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK                      2:12.03  
     1:03.18  2:12.03                                                      
 13 Criss, Karen              15 MW-MW                           2:13.07  
     1:03.91  2:13.07                                                      
 13 Cole, Leigh               15 MI-MI                           2:13.07  
     1:04.43  2:13.07                                                      
 15 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                           2:13.16  
     1:05.58  2:13.16                                                      
 16 Hogan, Amanda             16 Team Indiana-IN                 2:13.41  
     1:04.20  2:13.41                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ortega, Lara              16 Team OK-OK                      2:13.48  
     1:04.54  2:13.48                                                      
 18 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV                       2:13.53  
     1:04.87  2:13.53                                                      
 19 Mekesa, Emily             15 LE-LE                           2:13.60  
     1:05.32  2:13.60                                                      
 20 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL                2:13.91  
     1:04.95  2:13.91                                                      
 21 Hall, Heather             16 WI-WI                           2:14.01  
     1:04.96  2:14.01                                                      
 22 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ                        2:14.08  
     1:05.59  2:14.08                                                      
 23 Bacon, Beth               15 LE-LE                           2:14.24  
     1:05.52  2:14.24                                                      
 24 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                           2:14.34  
     1:05.22  2:14.34                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Roach, Beth               17 MW-MW                           2:14.43  
     1:04.55  2:14.43                                                      
 26 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL                2:14.78  
     1:04.36  2:14.78                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL                2:15.07  
     1:05.18  2:15.07                                                      
 28 Shirley, Lindsey          16 Team Illinois-IL                2:15.09  
     1:04.97  2:15.09                                                      
 29 Thut, Allison             15 WI-WI                           2:15.65  
     1:05.03  2:15.65                                                      
 30 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                           2:16.05  
     1:07.03  2:16.05                                                      
 31 Kotowski, Katie           18 Team Illinois-IL                2:16.15  
     1:07.04  2:16.15                                                      
 32 Bagi, Alexandra           16 LE-LE                           2:16.27  
     1:05.53  2:16.27                                                      
 32 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN                 2:16.27  
     1:05.91  2:16.27                                                      
 34 White, Emily              16 LE-LE                           2:16.35  
     1:05.56  2:16.35                                                      
 35 Davis, Katherine          17 Team Indiana-IN                 2:16.39  
     1:06.31  2:16.39                                                      
 36 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                        2:16.42  
     1:05.95  2:16.42                                                      
 37 Clark, Laura              15 LE-LE                           2:16.47  
     1:06.37  2:16.47                                                      
 38 Lodewyk, Jessica          15 MI-MI                           2:16.71  
     1:07.02  2:16.71                                                      
 38 Digregorio, Kathi         17 MN-MN                           2:16.71  
     1:06.68  2:16.71                                                      
 40 Scherry, Danielle         17 LE-LE                           2:16.74  
     1:06.09  2:16.74                                                      
 41 Moss, Molly               17 Team Indiana-IN                 2:16.80  
     1:06.96  2:16.80                                                      
 42 Allfrey, Nicole           17 Team Indiana-IN                 2:17.29  
     1:06.37  2:17.29                                                      
 43 Weeks, Emily              17 Zones-ND                        2:17.40  
     1:05.34  2:17.40                                                      
 44 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL                2:17.58  
     1:06.01  2:17.58                                                      
 45 English, Hallie           16 LE-LE                           2:17.85  
     1:06.31  2:17.85                                                      
 46 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV                       2:18.07  
     1:05.93  2:18.07                                                      
 47 Schultz, Sarah            15 Team OK-OK                      2:18.12  
     1:06.36  2:18.12                                                      
 48 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV                       2:18.34  
     1:06.40  2:18.34                                                      
 49 ST Andrew, Ashley         15 MI-MI                           2:18.38  
     1:07.32  2:18.38                                                      
 50 Jung, Mary                16 Team Illinois-IL                2:18.43  
     1:05.57  2:18.43                                                      
 51 Gilmour, Heather          17 LE-LE                           2:18.54  
     1:05.65  2:18.54                                                      
 52 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL                2:18.77  
     1:07.59  2:18.77                                                      
 53 Talman, Lauren            16 Team Iowa-IA                    2:18.89  
     1:06.25  2:18.89                                                      
 54 Wright, Jennifer          17 Team Indiana-IN                 2:19.18  
     1:06.57  2:19.18                                                      
 55 Misterka, Christine       16 LE-LE                           2:19.32  
     1:07.16  2:19.32                                                      
 56 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN                 2:19.39  
     1:08.31  2:19.39                                                      
 57 Suba, Elaina M            15 LE-LE                           2:19.96  
     1:07.83  2:19.96                                                      
 58 Ziegelmann, Sarah         15 Zones-ND                        2:20.00  
     1:07.73  2:20.00                                                      
 59 Criss, Colleen            15 MW-MW                           2:20.31  
     1:08.08  2:20.31                                                      
 60 Carrabine, Julie          15 LE-LE                           2:20.47  
     1:07.48  2:20.47                                                      
 61 Lemaster, Jessie          16 Team Illinois-IL                2:20.60  
     1:07.80  2:20.60                                                      
 62 Reynolds, Ryan            15 OH-OH                           2:21.03  
     1:07.93  2:21.03                                                      
 63 Kezbers, Krista           18 Team OK-OK                      2:21.50  
     1:07.53  2:21.50                                                      
 64 Vickroy, Lauren           17 Ozark-OZ                        2:21.78  
     1:08.15  2:21.78                                                      
 65 Holda, Kristine           18 LE-LE                           2:22.46  
     1:08.29  2:22.46                                                      
 66 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK                      2:25.16  
     1:09.17  2:25.16                                                      
 67 Stroschein, Lindsay       15 SD-SD                           2:25.73  
     1:09.58  2:25.73                                                      
 68 Korellis, Rachel          17 Team Illinois-IL                2:27.18  
     1:09.40  2:27.18                                                      
 69 Brick, Kristine           18 SD-SD                           2:29.65  
     1:10.67  2:29.65                                                      
 70 Durrant, Jennifer         17 Team Illinois-IL                2:42.15  
     1:17.22  2:42.15                                                      
 71 Grennan, Malorie          15 Team Illinois-IL                4:05.33  
     1:56.28  4:05.33                                                      
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Berry, Emma               15 Mo Val-MV            4:30.50    4:27.40   30  
       30.22  1:02.75  1:36.40  2:10.46  2:44.99  3:19.28  3:53.85  4:27.40
  2 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ             4:31.17    4:28.17   27  
       30.40  1:03.07  1:36.89  2:11.44  2:46.02  3:20.28  3:55.07  4:28.17
  3 Lawler, Ashley            16 Team Iowa-IA         4:32.93    4:30.63   26  
       31.44  1:05.50  1:39.76  2:14.35  2:48.56  3:23.06  3:57.29  4:30.63
  4 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA         4:32.17    4:30.86   25  
       31.18  1:04.79  1:39.12  2:13.73  2:48.18  3:23.15  3:57.66  4:30.86
  5 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV            4:38.06    4:31.13   24  
       30.81  1:04.59  1:38.87  2:13.44  2:48.29  3:23.18  3:57.84  4:31.13
  6 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV            4:30.05    4:32.09   23  
       30.83  1:04.31  1:38.43  2:13.20  2:48.02  3:23.04  3:58.01  4:32.09
  7 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV            4:34.12    4:37.19   22  
       31.23  1:04.82  1:39.59  2:14.59  2:49.60  3:24.96  4:01.06  4:37.19
  8 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN      4:34.87    4:43.92   21  
       31.01  1:05.07  1:40.36  2:16.44  2:53.29  3:30.26  4:07.39  4:43.92
B - Final
  9 Allfrey, Nicole           17 Team Indiana-IN      4:38.32    4:32.82   19  
       30.43  1:03.75  1:38.06  2:13.36  2:48.64  3:24.32  3:59.44  4:32.82
 10 Polette, Molly            17 Ozark-OZ             4:40.24    4:33.62   17  
       30.79  1:04.28  1:38.59  2:13.91  2:48.98  3:24.31  3:59.40  4:33.62
 11 Shirley, Lindsey          16 Team Illinois-IL     4:40.17    4:36.74   16  
       31.81  1:06.16  1:41.37  2:16.72  2:52.14  3:27.85  4:03.13  4:36.74
 12 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                4:39.30    4:38.91   15  
       30.67  1:04.07  1:38.48  2:14.14  2:50.45  3:27.14  4:03.65  4:38.91
 13 Mekesa, Emily             15 LE-LE                4:38.36    4:39.44   14  
       31.56  1:05.52  1:40.66  2:16.22  2:52.25  3:28.62  4:04.59  4:39.44
 14 Eversoll, Traci           16 Mo Val-MV            4:41.29    4:39.98   13  
       32.62  1:07.76  1:43.42  2:19.07  2:54.46  3:30.43  4:06.08  4:39.98
 15 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL     4:41.66    4:40.13   12  
       31.10  1:06.26  1:42.40  2:18.39  2:54.48  3:30.97  4:06.62  4:40.13
 16 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                4:41.56    4:44.43   11  
       31.87  1:06.38  1:42.22  2:18.99  2:55.13  3:31.77  4:08.41  4:44.43
C - Final
 17 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA         4:42.21    4:38.11    9  
       32.54  1:07.60  1:42.71  2:18.02  2:53.62  3:29.62  4:05.08  4:38.11
 18 Bacon, Beth               15 LE-LE                4:43.49    4:38.21    7  
       32.52  1:07.80  1:43.13  2:18.74  2:54.02  3:29.84  4:04.73  4:38.21
 19 Miller, Casey             15 Ozark-OZ             4:46.43    4:40.88    6  
       32.15  1:06.90  1:42.11  2:17.89  2:54.28  3:30.44  4:06.77  4:40.88
 20 Clark, Laura              15 LE-LE                4:43.55    4:41.45    5  
       32.33  1:07.41  1:43.00  2:18.76  2:54.75  3:30.89  4:06.67  4:41.45
 21 English, Hallie           16 LE-LE                4:44.28    4:43.20    4  
       32.06  1:07.44  1:43.12  2:18.93  2:54.70  3:31.18  4:07.52  4:43.20
 22 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ             4:43.40    4:45.22    3  
       31.05  1:05.13  1:40.39  2:16.27  2:53.27  3:30.62  4:07.87  4:45.22
 23 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND             4:43.19    4:46.05    2  
       32.74  1:07.69  1:43.10  2:19.49  2:56.39  3:32.79  4:09.71  4:46.05
 24 ST Andrew, Ashley         15 MI-MI                4:46.87    4:47.38    1  
       32.59  1:08.33  1:44.76  2:21.86  2:58.58  3:35.45  4:11.84  4:47.38
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV                       4:30.05  
     1:04.37  2:12.59  3:21.97  4:30.05                                    
  2 Berry, Emma               15 Mo Val-MV                       4:30.50  
     1:05.12  2:13.79  3:22.09  4:30.50                                    
  3 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ                        4:31.17  
     1:04.71  2:13.68  3:23.13  4:31.17                                    
  4 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA                    4:32.17  
     1:05.96  2:15.41  3:23.95  4:32.17                                    
  5 Lawler, Ashley            16 Team Iowa-IA                    4:32.93  
     1:04.96  2:14.51  3:24.42  4:32.93                                    
  6 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV                       4:34.12  
     1:05.71  2:15.16  3:24.99  4:34.12                                    
  7 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN                 4:34.87  
     1:05.10  2:14.40  3:24.68  4:34.87                                    
  8 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV                       4:38.06  
     1:05.85  2:15.89  3:26.90  4:38.06                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allfrey, Nicole           17 Team Indiana-IN                 4:38.32  
     1:05.92  2:16.91  3:28.71  4:38.32                                    
 10 Mekesa, Emily             15 LE-LE                           4:38.36  
     1:06.26  2:16.96  3:27.98  4:38.36                                    
 11 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                           4:39.30  
     1:05.88  2:17.00  3:29.09  4:39.30                                    
 12 Shirley, Lindsey          16 Team Illinois-IL                4:40.17  
     1:06.22  2:17.33  3:29.50  4:40.17                                    
 13 Polette, Molly            17 Ozark-OZ                        4:40.24  
     1:06.63  2:17.85  3:29.54  4:40.24                                    
 14 Eversoll, Traci           16 Mo Val-MV                       4:41.29  
     1:09.06  2:20.39  3:31.32  4:41.29                                    
 15 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                           4:41.56  
     1:07.57  2:20.09  3:32.81  4:41.56                                    
 16 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL                4:41.66  
     1:07.46  2:20.43  3:32.43  4:41.66                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Goldstein, Samantha       16 Team Iowa-IA                    4:42.21  
     1:09.77  2:22.58  3:33.26  4:42.21                                    
 18 Lodewyk, Jessica          15 MI-MI                           4:42.68  
     1:08.41  2:21.00  3:33.81  4:42.68                                    
 19 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND                        4:43.19  
     1:07.93  2:19.93  3:32.39  4:43.19                                    
 20 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ                        4:43.40  
     1:07.31  2:18.88  3:32.26  4:43.40                                    
 21 Bacon, Beth               15 LE-LE                           4:43.49  
     1:07.75  2:19.98  3:31.97  4:43.49                                    
 22 Clark, Laura              15 LE-LE                           4:43.55  
     1:07.74  2:19.11  3:31.50  4:43.55                                    
 23 English, Hallie           16 LE-LE                           4:44.28  
     1:07.33  2:19.21  3:32.16  4:44.28                                    
 24 Hall, Heather             16 WI-WI                           4:44.50  
     1:07.92  2:20.13  3:33.06  4:44.50                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Miller, Casey             15 Ozark-OZ                        4:46.43  
     1:09.70  2:22.51  3:34.73  4:46.43                                    
 26 ST Andrew, Ashley         15 MI-MI                           4:46.87  
     1:08.34  2:21.22  3:35.10  4:46.87                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Schultz, Sarah            15 Team OK-OK                      4:47.34  
     1:09.14  2:22.32  3:35.70  4:47.34                                    
 28 Scherry, Danielle         17 LE-LE                           4:47.39  
     1:08.62  2:21.79  3:35.15  4:47.39                                    
 29 Moss, Molly               17 Team Indiana-IN                 4:48.19  
     1:08.71  2:20.93  3:34.65  4:48.19                                    
 30 Digregorio, Kathi         17 MN-MN                           4:48.38  
     1:07.93  2:20.68  3:34.47  4:48.38                                    
 31 Taylor, Whitney           15 MN-MN                           4:48.83  
     1:06.56  2:20.88  3:37.15  4:48.83                                    
 32 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                           4:48.85  
     1:08.12  2:21.65  3:36.33  4:48.85                                    
 33 Lehenbauer, Lauren        16 Team Iowa-IA                    4:49.10  
     1:09.47  2:23.03  3:36.42  4:49.10                                    
 34 Misterka, Christine       16 LE-LE                           4:49.17  
     1:08.24  2:22.09  3:36.00  4:49.17                                    
 35 Thut, Allison             15 WI-WI                           4:50.64  
     1:09.18  2:22.74  3:37.16  4:50.64                                    
 36 McRenolds, Lindsay        18 Team Illinois-IL                4:50.86  
     1:09.54  2:23.33  3:37.15  4:50.86                                    
 37 Jung, Mary                16 Team Illinois-IL                4:51.78  
     1:07.59  2:21.35  3:37.37  4:51.78                                    
 38 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL                4:52.45  
     1:08.40  2:21.69  3:37.04  4:52.45                                    
 39 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                        4:52.51  
     1:08.26  2:23.35  3:39.00  4:52.51                                    
 40 Wright, Jennifer          17 Team Indiana-IN                 4:54.05  
     1:08.95  2:23.43  3:39.31  4:54.05                                    
 41 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK                      4:55.18  
     1:08.42  2:23.03  3:39.26  4:55.18                                    
 42 Laflin, Meagan            15 MW-MW                           4:58.26  
     1:10.86  2:26.39  3:42.44  4:58.26                                    
 43 Price, Rachel             15 OH-OH                           5:00.01  
     1:11.29  2:27.52  3:43.80  5:00.01                                    
 44 Digney, Caitlin           17 WI-WI                           5:00.21  
     1:09.98  2:25.28  3:42.58  5:00.21                                    
 45 Freebury, Kara            18 MI-MI                           5:05.18  
     1:12.83  2:30.77  3:48.47  5:05.18                                    
 46 Durrant, Jennifer         17 Team Illinois-IL                5:32.93  
     1:18.32  2:43.52  4:09.63  5:32.93                                    
 -- Grennan, Malorie          15 Team Illinois-IL               X4:05.33  
     1:53.03  4:05.33  4:20.59  4:05.33                                    
 -- Dorenkott, Sarah          15 LE-LE                                DQ  
     1:04.76  2:16.51  3:30.23       DQ                                    
 
Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ                       9:10.94   30  
       30.79  1:03.87  1:38.39  2:13.50  2:48.26  3:23.34  3:58.38  4:33.51
     5:08.53  5:43.47  6:10.13  6:53.31  7:20.97  8:03.08  8:27.00  9:10.94
  2 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV                      9:11.96   27  
       31.37  1:04.99  1:39.33  2:13.84  2:48.56  3:23.03  3:57.93  4:32.79
     5:07.54  5:42.45  6:17.62  6:52.94  7:28.11  8:03.30  8:38.20  9:11.96
  3 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA                   9:13.63   26  
       31.78  1:05.61  1:40.20  2:14.75  2:49.23  3:24.03  3:58.67  4:33.73
     5:08.43  5:43.24  6:18.19  6:53.39  7:28.84  8:04.05  8:39.28  9:13.63
  4 Berry, Emma               15 Mo Val-MV                      9:14.06   25  
       30.87  1:04.33  1:38.56  2:13.04  2:47.46  3:22.22  3:56.91  4:31.75
     5:06.69  5:41.87  6:17.68  6:53.23  7:28.75  8:04.11  8:39.39  9:14.06
  5 Lawler, Ashley            16 Team Iowa-IA                   9:14.23   24  
       31.76  1:06.13  1:41.14  2:16.02  2:51.34  3:26.44  4:01.61  4:36.59
     5:11.70  5:46.54  6:21.27  6:56.52  7:31.52  8:06.53  8:40.57  9:14.23
  6 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV                      9:19.74   23  
       31.32  1:05.00  1:39.61  2:14.51  2:49.55  3:24.56  3:59.99  4:35.36
     5:10.92  5:46.59  6:22.47  6:58.39  7:34.29  8:09.50  8:44.93  9:19.74
  7 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV                      9:23.20   22  
       31.61  1:05.77  1:40.81  2:15.44  2:50.25  3:25.39  4:00.73  4:36.24
     5:11.77  5:47.28  6:23.12  6:59.09  7:34.81  8:11.08  8:42.38  9:23.20
  8 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL               9:23.68   21  
       31.42  1:06.58  1:42.12  2:17.45  2:52.85  3:28.16  4:03.89  4:39.42
     5:15.24  5:50.60  6:26.71  7:02.32  7:38.49  8:14.51  8:49.43  9:23.68
  9 Polette, Molly            17 Ozark-OZ                       9:24.72   19  
       32.18  1:07.03  1:42.71  2:18.47  2:54.13  3:29.64  4:05.42  4:41.44
     5:16.99  5:52.61  6:28.10  7:03.69  7:39.21  8:14.93  8:50.44  9:24.72
 10 Bacon, Beth               15 LE-LE                          9:29.47   17  
       32.28  1:07.48  1:43.19  2:19.36  2:55.00  3:31.31  4:07.20  4:43.71
     5:19.54  5:55.47  6:31.43  7:07.39  7:43.13  8:18.84  8:54.37  9:29.47
 11 Shirley, Lindsey          16 Team Illinois-IL               9:30.03   16  
     1:07.74  2:18.36  3:29.74  4:41.64  5:53.73  7:06.19  8:18.58  9:30.03
 12 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN                9:31.40   15  
       31.70  1:05.89  1:40.91  2:16.20  2:51.97  3:27.87  4:04.00  4:40.03
     5:16.45  5:53.06  6:25.40  7:06.40  7:43.19  8:19.28  8:55.64  9:31.40
 13 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                          9:33.72   14  
     1:07.78  2:19.10  3:31.55  4:44.84  5:57.59  7:10.12  8:22.77  9:33.72
 14 Schortgen, Stephanie      16 Team Indiana-IN                9:34.68   13  
       31.98  1:06.61  1:37.79  2:17.47  2:45.97  3:29.55  4:06.26  4:43.01
     5:19.79  5:56.40  6:32.96  7:09.97  7:46.71  8:23.39  8:59.94  9:34.68
 15 Mekesa, Emily             15 LE-LE                          9:37.64   12  
       32.44  1:07.76  1:43.74  2:19.95  2:55.74  3:31.80  4:08.25  4:44.64
     5:21.33  5:57.97  6:34.65  7:11.49  7:48.30  8:25.14  9:01.93  9:37.64
 16 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ                       9:38.39   11  
     1:09.81  2:22.82  3:35.79  4:49.03  6:02.06  7:15.31  8:27.93  9:38.39
 17 Clark, Laura              15 LE-LE                          9:40.01    9  
     1:09.48  2:23.16  3:36.52  4:50.11  6:03.21  7:16.30  8:28.82  9:40.01
 18 Eversoll, Traci           16 Mo Val-MV                      9:40.28    7  
     1:08.83  2:21.10  3:33.20  4:45.75  5:59.26  7:13.08  8:27.53  9:40.28
 19 Hall, Heather             16 WI-WI                          9:41.56    6  
     1:09.12  2:22.15  3:35.40  4:49.11  6:02.55  7:16.13  8:29.80  9:41.56
 20 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND                       9:42.17    5  
     1:09.79  2:22.51  3:35.91  4:49.67  6:03.08  7:17.13  8:30.91  9:42.17
 21 McRenolds, Lindsay        18 Team Illinois-IL               9:44.57    4  
     1:08.20  2:21.61  3:35.15  4:49.22  6:03.48  7:17.39  8:31.12  9:44.57
 22 ST Andrew, Ashley         15 MI-MI                          9:52.95    3  
     1:09.25  2:23.51  3:38.36  4:53.76  6:09.21  7:24.64  8:39.15  9:52.95
 23 Criss, Colleen            15 MW-MW                          9:53.49    2  
     1:11.98  2:27.46  3:41.73  4:55.47  6:10.24  7:26.25  8:41.76  9:53.49
 24 Misterka, Christine       16 LE-LE                          9:53.78    1  
     1:09.12  2:22.84  3:36.80  4:51.67  6:07.64  7:23.60  8:39.68  9:53.78
 25 Schultz, Sarah            15 Team OK-OK                     9:55.06  
     1:11.41  2:26.63  3:41.88  4:57.00  6:12.47  7:28.52  8:42.56  9:55.06
 26 Helm, Jenna               16 Team Illinois-IL               9:58.10  
     1:09.62  2:23.77  3:39.16  4:54.91  6:10.81  7:27.07  8:43.02  9:58.10
 27 Hermann, Jessica          16 Team OK-OK                     9:58.36  
     1:11.29  2:26.12  3:41.60  4:57.49  6:13.09  7:28.19  8:43.73  9:58.36
 28 Digney, Caitlin           17 WI-WI                         10:04.35  
     1:10.08  2:24.47  3:40.76  4:56.93  6:13.86  7:31.42  8:48.62 10:04.35
 29 Laflin, Meagan            15 MW-MW                         10:12.03  
     1:12.07  2:29.39  3:46.90  5:04.58  6:21.80  7:39.06  8:56.13 10:12.03
 30 Price, Rachel             15 OH-OH                         10:16.62  
     1:12.64  2:29.90  3:46.78  5:04.78  6:22.74  7:41.54  8:59.17 10:16.62
 -- Younghouse, Emily         15 Ozark-OZ                            DQ  
     1:08.99  2:21.95  3:35.28  4:49.51  6:03.89  7:18.01  8:31.62       DQ
 
Girls 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ                      17:19.98   30  
              1:04.41           2:13.58           3:23.60           4:33.54
              5:43.44           6:53.32           8:03.20           9:13.31
             10:23.24          11:33.63          12:43.69          13:53.82
             15:04.00          16:13.16 17:19.98                           
  2 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA                  17:30.72   27  
     1:07.55  2:17.99  3:28.40  4:38.41  5:48.70  6:58.44  8:08.47  9:18.47
    10:28.61 11:39.09 12:49.76 14:00.52 15:11.21 16:21.61 17:30.72         
  3 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV                     17:33.90   26  
              1:05.75           2:14.66           3:24.35           4:33.92
              5:43.96           6:54.13           8:04.35           9:15.11
             10:25.67          11:36.51          12:47.93          13:59.41
             15:10.91          16:22.62 17:33.90                           
  4 Lawler, Ashley            16 Team Iowa-IA                  17:37.47   25  
              1:06.00           2:15.97           3:26.27           4:37.06
              5:48.10           6:58.95           8:10.02           9:21.29
             10:32.48          11:43.92          12:54.81          14:06.03
             15:17.57          16:28.34 17:37.47                           
  5 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV                     17:51.19   24  
              1:07.09           2:17.44           3:28.56           4:40.15
              5:51.97           7:03.31           8:14.99           9:26.45
             10:38.03          11:49.91          13:01.93          14:13.95
             15:26.61          16:39.44 17:51.19                           
  6 Berry, Emma               15 Mo Val-MV                     17:59.28   23  
              1:06.51           2:16.88           3:27.62           4:38.54
              5:49.73           7:01.59           8:13.79           9:25.90
             10:38.68          11:52.01          13:05.90          14:18.99
             15:32.70          16:46.64 17:59.28                           
  7 Triemstra, Becky          17 Team Indiana-IN               18:03.19   22  
              1:07.37           2:19.65           3:32.35           4:45.77
              5:59.59           7:13.32           8:25.89           9:38.73
             10:52.03          12:05.60          13:19.05          14:31.38
             15:42.92          16:54.07 18:03.19                           
  8 Polette, Molly            17 Ozark-OZ                      18:03.44   21  
              1:06.88           2:18.01           3:29.80           4:41.82
              5:54.84           7:07.87           8:21.26           9:34.70
             10:48.60          12:01.99          13:15.59          14:29.10
             15:42.01          16:53.69 18:03.44                           
  9 Mekesa, Emily             15 LE-LE                         18:03.84   19  
     1:07.87  2:18.91  3:30.61  4:42.66  5:54.68  7:07.40  8:20.60  9:33.61
    10:46.51 11:59.96 13:13.02 14:26.48 15:39.84 16:52.61 18:03.84         
 10 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL              18:11.43   17  
     1:08.44  2:22.28  3:35.68  4:49.45  6:02.11  7:15.26  8:27.59  9:41.04
    10:54.19 12:07.62 13:21.50 14:35.09 15:48.50 17:00.96 18:11.43         
 11 Eversoll, Traci           16 Mo Val-MV                     18:13.91   16  
     1:08.98  2:21.65  3:34.57  4:47.41  6:00.54  7:14.28  8:27.34  9:41.08
    10:54.27 12:07.75 13:21.32 14:34.66 15:48.67 17:01.72 18:13.91         
 12 Shirley, Lindsey          16 Team Illinois-IL              18:16.20   15  
     1:07.99  2:20.56  3:32.51  4:45.22  5:57.67  7:10.56  8:23.90  9:37.46
    10:50.87 12:06.33 13:21.65 14:36.95 15:49.98 17:03.35 18:16.20         
 13 Schortgen, Stephanie      16 Team Indiana-IN               18:22.67   14  
              1:07.84           2:20.74           3:34.09           4:47.42
              6:01.19           7:14.78           8:28.83           9:42.70
             10:56.76          12:11.13          13:25.51          14:40.20
             15:55.02          17:09.25 18:22.67                           
 14 ST Andrew, Ashley         15 MI-MI                         18:30.04   13  
     1:10.20  2:25.02  3:40.17  4:55.35  6:09.73  7:23.92  8:38.01  9:51.93
    11:05.71 12:20.01 13:34.35 14:48.39 16:02.95 17:17.25 18:30.04         
 15 Hermann, Jessica          16 Team OK-OK                    18:32.73   12  
     1:09.02  2:22.57  3:36.86  4:51.72  6:05.95  7:20.77  8:35.53  9:50.28
    11:04.93 12:19.87 13:34.90 14:49.32 16:04.20 17:18.87 18:32.73         
 16 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ                      18:37.18   11  
     1:11.07  2:25.42  3:40.11  4:54.92  6:09.15  7:23.87  8:38.38  9:52.67
    11:06.94 12:21.76 13:36.43 14:51.48 16:07.17 17:22.39 18:37.18         
 17 Younghouse, Emily         15 Ozark-OZ                      18:39.18    9  
     1:10.71  2:24.42  3:39.11  4:54.32  6:09.65  7:25.38  8:40.96  9:56.10
    11:11.33 12:26.58 13:41.37 14:56.83 16:11.50 17:25.57 18:39.18         
 18 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ                      18:39.89    7  
     1:10.61  2:25.99  3:40.38  4:55.38  6:10.19  7:24.84  8:40.04  9:54.96
    11:09.19 12:24.93 13:41.40 14:57.16 16:12.23 17:26.89 18:39.89         
 19 Hall, Heather             16 WI-WI                         18:53.95    6  
     1:09.20  2:24.16  3:38.71  4:53.74  6:09.39  7:25.18  8:41.46  9:57.64
    11:13.94 12:31.04 13:47.59 15:04.19 16:21.15 17:37.97 18:53.95         
 20 Scherry, Danielle         17 LE-LE                         19:02.63    5  
     1:08.80  2:22.80  3:37.85  4:53.50  6:09.71  7:25.81  8:42.80  9:59.98
    11:17.59 12:35.18 13:52.47 15:10.97 16:28.88 17:46.01 19:02.63         
 21 Reynolds, Ryan            15 OH-OH                         19:10.37    4  
     1:12.37  2:28.53  3:44.95  5:01.27  6:17.52  7:33.89  8:50.65 10:07.70
    11:24.75 12:41.90 13:59.31 15:17.15 16:35.12 17:52.79 19:10.37         
 22 Laflin, Meagan            15 MW-MW                         19:16.05    3  
     1:12.07  2:28.90  3:45.52  5:02.53  6:19.86  7:37.18  8:54.54 10:11.84
    11:29.45 12:47.19 14:04.98 15:23.12 16:41.23 17:59.64 19:16.05         
 23 Digney, Caitlin           17 WI-WI                         19:22.07    2  
     1:12.16  2:28.52  3:46.17  5:04.56  6:22.84  7:41.02  8:59.17 10:17.44
    11:35.51 12:53.22 14:11.12 15:29.72 16:48.18 18:05.90 19:22.07         
 24 Schultz, Sarah            15 Team OK-OK                    19:34.64    1  
     1:11.67  2:28.40  3:45.27  5:02.88  6:20.58  7:38.92  8:57.90 10:16.32
    11:36.13 12:56.25 14:15.58 15:34.53 16:55.16 18:15.45 19:34.64         
 25 Price, Rachel             15 OH-OH                         19:39.85  
     1:12.76  2:29.66  3:47.09  5:04.41  6:22.73  7:41.16  8:59.66 10:19.21
    11:39.39 12:58.53 14:19.55 15:39.47 17:00.82 18:20.89 19:39.85         
 
Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Criss, Karen              15 MW-MW                1:08.45    1:05.21   30  
       31.62  1:05.21                                                      
  2 Taylor, Whitney           15 MN-MN                1:08.65    1:06.94   27  
       32.38  1:06.94                                                      
  3 Wodstrchill, Whitney      17 Team Iowa-IA         1:09.19    1:07.78   26  
       33.29  1:07.78                                                      
  4 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                1:08.21    1:08.14   25  
       33.30  1:08.14                                                      
  5 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV            1:08.33    1:08.18   24  
       32.94  1:08.18                                                      
  6 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL     1:08.88    1:08.44   23  
       33.45  1:08.44                                                      
  7 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                1:08.89    1:08.80   22  
       33.28  1:08.80                                                      
  8 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL     1:09.37    1:08.90   21  
       32.98  1:08.90                                                      
B - Final
  9 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN      1:10.30    1:07.40   19  
       31.82  1:07.40                                                      
 10 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK           1:10.48    1:07.63   17  
       33.06  1:07.63                                                      
 11 Wilcox, Laura             16 SD-SD                1:11.92    1:09.78   16  
       33.67  1:09.78                                                      
 12 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL     1:10.51    1:10.09   15  
       33.93  1:10.09                                                      
 13 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN      1:09.91    1:10.44   14  
       33.75  1:10.44                                                      
 14 Harrigan, Katie           17 MI-MI                1:11.35    1:10.61   13  
       34.31  1:10.61                                                      
 15 Behrens, Maggie           15 Team Indiana-IN      1:11.25    1:11.64   12  
       34.16  1:11.64                                                      
 16 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ             1:11.79    1:12.24   11  
       35.42  1:12.24                                                      
C - Final
 17 Roach, Beth               17 MW-MW                1:12.82    1:10.62    9  
       34.78  1:10.62                                                      
 18 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ             1:12.04    1:11.28    7  
       35.19  1:11.28                                                      
 19 Vencl, Samantha           15 LE-LE                1:12.27    1:11.83    6  
       34.65  1:11.83                                                      
 20 Connelly, Emily           15 MW-MW                1:12.08    1:11.86    5  
       34.77  1:11.86                                                      
 21 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV            1:12.26    1:11.96    4  
       34.61  1:11.96                                                      
 22 Suba, Elaina M            15 LE-LE                1:12.63    1:12.10    3  
       34.99  1:12.10                                                      
 23 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN      1:12.19    1:12.67    2  
       35.02  1:12.67                                                      
 24 Warnke, Ashley            15 WI-WI                1:12.32    1:12.69    1  
       35.56  1:12.69                                                      
 
Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                           1:08.21  
  2 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV                       1:08.33  
  3 Criss, Karen              15 MW-MW                           1:08.45  
  4 Taylor, Whitney           15 MN-MN                           1:08.65  
  5 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL                1:08.88  
  6 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                           1:08.89  
  7 Wodstrchill, Whitney      17 Team Iowa-IA                    1:09.19  
  8 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL                1:09.37  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cole, Leigh               15 MI-MI                           1:09.79  
 10 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN                 1:09.91  
 11 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN                 1:10.30  
 12 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK                      1:10.48  
 13 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL                1:10.51  
 14 Behrens, Maggie           15 Team Indiana-IN                 1:11.25  
 15 Harrigan, Katie           17 MI-MI                           1:11.35  
 16 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ                        1:11.79  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilcox, Laura             16 SD-SD                           1:11.92  
 18 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                        1:12.04  
 19 Connelly, Emily           15 MW-MW                           1:12.08  
 20 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN                 1:12.19  
 21 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV                       1:12.26  
 22 Vencl, Samantha           15 LE-LE                           1:12.27  
 23 Warnke, Ashley            15 WI-WI                           1:12.32  
 24 Suba, Elaina M            15 LE-LE                           1:12.63  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Roach, Beth               17 MW-MW                           1:12.82  
 26 Wood, Kristy              16 Zones-ND                        1:13.25  
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                           1:13.33  
 28 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                           1:13.37  
 29 Bagi, Stephanie           15 LE-LE                           1:13.39  
 30 Welsh, Katie              17 Ozark-OZ                        1:13.56  
 31 Gmeiner, Kristy           17 MW-MW                           1:13.60  
 32 Lemaster, Jessie          16 Team Illinois-IL                1:13.61  
 33 Jasmon, Katie             15 Team Illinois-IL                1:13.68  
 34 Beck, Sarah               17 LE-LE                           1:13.78  
 35 Hamilton, Kristen         15 OH-OH                           1:14.17  
 36 White, Emily              16 LE-LE                           1:14.48  
 37 Collip, Briann            17 Team Indiana-IN                 1:14.93  
 38 Kimmel, Dashya            16 AR-AR                           1:16.05  
 39 Wright, Jennifer          17 Team Indiana-IN                 1:16.37  
 40 Hermann, Jessica          16 Team OK-OK                      1:16.74  
 41 Durrant, Jennifer         17 Team Illinois-IL                1:20.87  
 
Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wodstrchill, Whitney      17 Team Iowa-IA         2:27.02    2:22.18   30  
       33.72  1:08.82  1:45.27  2:22.18                                    
  2 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK           2:25.78    2:23.49   27  
       34.19  1:10.74  1:47.42  2:23.49                                    
  3 Engan, Jamie              15 Team Illinois-IL     2:25.90    2:25.79   26  
       34.26  1:11.27  1:48.51  2:25.79                                    
  4 Criss, Karen              15 MW-MW                2:30.19    2:26.17   25  
       33.89  1:10.46  1:48.46  2:26.17                                    
  5 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                2:26.90    2:27.39   24  
       34.08  1:10.84  1:48.93  2:27.39                                    
  6 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV            2:27.72    2:28.69   23  
       35.13  1:11.79  1:49.90  2:28.69                                    
  7 Cole, Leigh               15 MI-MI                2:29.99    2:29.25   22  
       34.54  1:12.69  1:51.73  2:29.25                                    
  8 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL     2:29.86    2:29.50   21  
       34.82  1:12.14  1:51.17  2:29.50                                    
B - Final
  9 Taylor, Whitney           15 MN-MN                2:32.45    2:25.62   19  
       34.59  1:11.64  1:49.34  2:25.62                                    
 10 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                2:30.39    2:27.14   17  
       34.69  1:11.74  1:49.47  2:27.14                                    
 11 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                2:31.41    2:30.14   16  
       35.15  1:13.29  1:52.36  2:30.14                                    
 12 Mekesa, Emily             15 LE-LE                2:32.29    2:30.50   15  
       36.04  1:14.04  1:52.48  2:30.50                                    
 13 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL     2:31.10    2:30.59   14  
       34.36  1:12.26  1:51.73  2:30.59                                    
 14 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL     2:30.96    2:31.06   13  
       35.11  1:12.82  1:51.86  2:31.06                                    
 15 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ             2:32.52    2:32.32   12  
       36.34  1:14.58  1:53.66  2:32.32                                    
 16 Jasmon, Katie             15 Team Illinois-IL     2:34.17    2:36.14   11  
       35.48  1:15.11  1:55.87  2:36.14                                    
C - Final
 17 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV            2:35.09    2:33.25    9  
       35.04  1:13.95  1:53.89  2:33.25                                    
 18 Suba, Elaina M            15 LE-LE                2:36.44    2:33.30    7  
       34.79  1:12.57  1:53.27  2:33.30                                    
 19 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN      2:35.17    2:33.40    6  
       35.35  1:14.04  1:54.08  2:33.40                                    
 20 Durand, Ashley            16 MW-MW                2:36.83    2:35.67    5  
       36.70  1:16.16  1:56.18  2:35.67                                    
 21 Johnston, Courtney        15 WI-WI                2:35.02    2:36.55    4  
       36.34  1:15.24  1:55.61  2:36.55                                    
 22 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN      2:35.55    2:36.69    3  
       35.71  1:15.36  1:56.77  2:36.69                                    
 23 Harrigan, Katie           17 MI-MI                2:36.46    2:36.79    2  
       36.66  1:16.11  1:56.79  2:36.79                                    
 24 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                2:36.05    2:36.99    1  
       37.02  1:15.92  1:56.67  2:36.99                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK                      2:25.78  
     1:11.40  2:25.78                                                      
  2 Engan, Jamie              15 Team Illinois-IL                2:25.90  
     1:10.68  2:25.90                                                      
  3 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                           2:26.90  
     1:10.87  2:26.90                                                      
  4 Wodstrchill, Whitney      17 Team Iowa-IA                    2:27.02  
     1:11.84  2:27.02                                                      
  5 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV                       2:27.72  
     1:11.65  2:27.72                                                      
  6 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL                2:29.86  
     1:13.27  2:29.86                                                      
  7 Cole, Leigh               15 MI-MI                           2:29.99  
     1:12.71  2:29.99                                                      
  8 Criss, Karen              15 MW-MW                           2:30.19  
     1:14.21  2:30.19                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hoffman, Alexandra        15 SD-SD                           2:30.39  
     1:15.09  2:30.39                                                      
 10 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL                2:30.96  
     1:12.46  2:30.96                                                      
 11 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL                2:31.10  
     1:12.92  2:31.10                                                      
 12 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                           2:31.41  
     1:14.46  2:31.41                                                      
 13 Mekesa, Emily             15 LE-LE                           2:32.29  
     1:13.68  2:32.29                                                      
 14 Taylor, Whitney           15 MN-MN                           2:32.45  
     1:12.88  2:32.45                                                      
 15 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ                        2:32.52  
     1:14.70  2:32.52                                                      
 16 Jasmon, Katie             15 Team Illinois-IL                2:34.17  
     1:14.64  2:34.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnston, Courtney        15 WI-WI                           2:35.02  
     1:15.93  2:35.02                                                      
 18 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV                       2:35.09  
     1:13.97  2:35.09                                                      
 19 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN                 2:35.17  
     1:13.87  2:35.17                                                      
 20 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN                 2:35.55  
     1:16.15  2:35.55                                                      
 21 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                           2:36.05  
     1:16.22  2:36.05                                                      
 22 Suba, Elaina M            15 LE-LE                           2:36.44  
     1:15.54  2:36.44                                                      
 23 Harrigan, Katie           17 MI-MI                           2:36.46  
     1:15.88  2:36.46                                                      
 24 Durand, Ashley            16 MW-MW                           2:36.83  
     1:16.30  2:36.83                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hamilton, Kristen         15 OH-OH                           2:37.06  
     1:16.05  2:37.06                                                      
 26 Wotring, Taryn            15 Ozark-OZ                        2:37.94  
     1:16.88  2:37.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Welsh, Katie              17 Ozark-OZ                        2:39.20  
     1:17.89  2:39.20                                                      
 28 Wood, Kristy              16 Zones-ND                        2:40.78  
     1:16.64  2:40.78                                                      
 29 Lemaster, Jessie          16 Team Illinois-IL                2:41.88  
     1:18.83  2:41.88                                                      
 30 Hermann, Jessica          16 Team OK-OK                      2:42.63  
     1:19.54  2:42.63                                                      
 31 Durrant, Jennifer         17 Team Illinois-IL                2:58.71  
     1:26.75  2:58.71                                                      
 
Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV            1:15.17    1:14.43   30  
       34.94  1:14.43                                                      
  2 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA         1:16.04    1:15.26   27  
       34.69  1:15.26                                                      
  3 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL     1:17.25    1:16.43   26  
       36.19  1:16.43                                                      
  4 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL     1:18.51    1:16.60   25  
       36.17  1:16.60                                                      
  5 Budahl, Katie             15 SD-SD                1:17.80    1:17.32   24  
       35.74  1:17.32                                                      
  6 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV            1:18.52    1:18.01   23  
       37.01  1:18.01                                                      
  7 Durand, Ashley            16 MW-MW                1:19.41    1:19.01   22  
       36.83  1:19.01                                                      
  8 Rocchio, Jennifer         16 Team Indiana-IN      1:19.17    1:20.30   21  
       37.26  1:20.30                                                      
B - Final
  9 Criss, Colleen            15 MW-MW                1:20.46    1:18.46   19  
       36.90  1:18.46                                                      
 10 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL     1:19.62    1:19.12   17  
       36.99  1:19.12                                                      
 11 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN      1:19.66    1:20.26   16  
       37.89  1:20.26                                                      
 12 Seaman, Nicole            15 LE-LE                1:20.37    1:20.41   15  
       37.74  1:20.41                                                      
 13 Johns, Stacia             15 Team Iowa-IA         1:20.56    1:20.71   14  
       37.94  1:20.71                                                      
 14 Anderson, Amy             16 Zones-ND             1:19.75    1:20.93   13  
       37.51  1:20.93                                                      
 15 Behrens, Maggie           15 Team Indiana-IN      1:21.83    1:22.04   12  
       37.73  1:22.04                                                      
 16 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL     1:21.17    1:22.18   11  
       38.74  1:22.18                                                      
C - Final
 17 Nelson, Shannon           16 Team Iowa-IA         1:22.15    1:20.96    9  
       37.52  1:20.96                                                      
 18 Klotz, Melissa            16 WI-WI                1:23.03    1:21.19    7  
       38.47  1:21.19                                                      
 19 Wilcox, Laura             16 SD-SD                1:22.17    1:21.60    6  
       37.86  1:21.60                                                      
 20 Atherton, Alison          18 Team Indiana-IN      1:22.47    1:22.18    5  
       37.62  1:22.18                                                      
 21 Peyer, Brianna            15 WI-WI                1:23.54    1:22.44    4  
       38.72  1:22.44                                                      
 22 Weeks, Emily              17 Zones-ND             1:23.42    1:22.82    3  
       38.91  1:22.82                                                      
 23 White, Emily              16 LE-LE                1:23.68    1:26.89    2  
       40.30  1:26.89                                                      
 -- Bryant, Brittany          16 Team OK-OK           1:22.91         DQ  
       38.85       DQ                                                      
 
Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV                       1:15.17  
  2 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA                    1:16.04  
  3 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL                1:17.25  
  4 Budahl, Katie             15 SD-SD                           1:17.80  
  5 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL                1:18.51  
  6 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV                       1:18.52  
  7 Rocchio, Jennifer         16 Team Indiana-IN                 1:19.17  
  8 Durand, Ashley            16 MW-MW                           1:19.41  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL                1:19.62  
 10 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN                 1:19.66  
 11 Anderson, Amy             16 Zones-ND                        1:19.75  
 12 Seaman, Nicole            15 LE-LE                           1:20.37  
 13 Criss, Colleen            15 MW-MW                           1:20.46  
 14 Johns, Stacia             15 Team Iowa-IA                    1:20.56  
 15 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL                1:21.17  
 16 Behrens, Maggie           15 Team Indiana-IN                 1:21.83  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nelson, Shannon           16 Team Iowa-IA                    1:22.15  
 18 Wilcox, Laura             16 SD-SD                           1:22.17  
 19 Atherton, Alison          18 Team Indiana-IN                 1:22.47  
 20 Bryant, Brittany          16 Team OK-OK                      1:22.91  
 21 Klotz, Melissa            16 WI-WI                           1:23.03  
 22 Weeks, Emily              17 Zones-ND                        1:23.42  
 23 Peyer, Brianna            15 WI-WI                           1:23.54  
 24 White, Emily              16 LE-LE                           1:23.68  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Seale, Jessie             17 Team Indiana-IN                 1:24.13  
 26 Hunt, Sarah               17 Team OK-OK                      1:24.31  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wolfe, Rachel             15 OH-OH                           1:24.70  
 28 Buckmaster, Jennay        15 Team OK-OK                      1:25.61  
 29 Rose, Tricia              16 Team Indiana-IN                 1:25.86  
 30 Reynolds, Ryan            15 OH-OH                           1:26.01  
 31 Dewolf, Angela            17 Team Indiana-IN                 1:26.06  
 32 Dewolf, Annette           15 Team Indiana-IN                 1:26.65  
 33 Accinelli, Larkin         15 Team Iowa-IA                    1:26.88  
 34 Hamil, Maddison           18 Team Indiana-IN                 1:28.23  
 35 Carlson, Jessica          15 MN-MN                           1:28.49  
 36 Grennan, Malorie          15 Team Illinois-IL                3:27.94  
 
Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV            2:44.45    2:43.37   30  
       35.58  1:16.18  1:58.78  2:43.37                                    
  2 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL     2:46.75    2:43.68   27  
       37.20  1:18.73  2:00.98  2:43.68                                    
  3 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA         2:48.30    2:44.03   26  
       36.05  1:17.88  2:00.54  2:44.03                                    
  4 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV            2:51.14    2:48.73   25  
       37.01  1:19.62  2:03.95  2:48.73                                    
  5 Miller, Casey             15 Ozark-OZ             2:50.19    2:49.63   24  
       38.40  1:21.31  2:05.30  2:49.63                                    
  6 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL     2:47.94    2:50.04   23  
       38.29  1:20.55  2:04.78  2:50.04                                    
  7 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN      2:51.28    2:50.36   22  
       38.18  1:20.85  2:05.30  2:50.36                                    
  8 Budahl, Katie             15 SD-SD                2:50.14    2:52.81   21  
       36.56  1:19.77  2:05.42  2:52.81                                    
B - Final
  9 Durand, Ashley            16 MW-MW                2:53.22    2:47.58   19  
       37.22  1:19.13  2:03.15  2:47.58                                    
 10 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN      2:51.98    2:51.13   17  
       38.00  1:20.74  2:05.74  2:51.13                                    
 11 Seaman, Nicole            15 LE-LE                2:51.69    2:51.20   16  
       37.30  1:20.64  2:06.28  2:51.20                                    
 12 Criss, Colleen            15 MW-MW                2:52.22    2:53.63   15  
       39.61  1:23.44  2:09.34  2:53.63                                    
 13 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL     2:53.50    2:53.91   14  
       39.53  1:23.48  2:08.49  2:53.91                                    
 14 Rocchio, Jennifer         16 Team Indiana-IN      2:55.36    2:55.38   13  
       38.47  1:22.54  2:08.86  2:55.38                                    
 15 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL     2:54.44    2:55.51   12  
       39.99  1:24.39  2:09.41  2:55.51                                    
 16 White, Emily              16 LE-LE                2:55.75    3:00.86   11  
       39.57  1:24.92  2:12.88  3:00.86                                    
C - Final
 17 Sandlin, Brandy           16 AR-AR                2:56.62    2:52.68    8  
       37.99  1:21.71  2:07.25  2:52.68                                    
 17 Anderson, Amy             16 Zones-ND             2:56.26    2:52.68    8  
       39.36  1:23.33  2:08.00  2:52.68                                    
 19 Bryant, Brittany          16 Team OK-OK           2:56.71    2:54.13    6  
       40.42  1:24.26  2:09.43  2:54.13                                    
 20 Buckmaster, Jennay        15 Team OK-OK           2:56.62    2:55.23    5  
       38.95  1:23.01  2:09.42  2:55.23                                    
 21 Atherton, Alison          18 Team Indiana-IN      3:01.65    2:59.46    4  
       39.45  1:24.71  2:11.25  2:59.46                                    
 22 Brick, Kristine           18 SD-SD                3:04.89    3:05.01    3  
       40.49  1:26.16  2:14.58  3:05.01                                    
 23 Wolfe, Rachel             15 OH-OH                3:06.85    3:06.09    2  
       40.95  1:28.84  2:17.36  3:06.09                                    
 24 Carlson, Jessica          15 MN-MN                3:11.90    3:09.83    1  
       43.64  1:31.32  2:20.31  3:09.83                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV                       2:44.45  
     1:16.41  2:44.45                                                      
  2 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL                2:46.75  
     1:18.99  2:46.75                                                      
  3 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL                2:47.94  
     1:21.26  2:47.94                                                      
  4 Fry, Hayley               16 Team Iowa-IA                    2:48.30  
     1:22.18  2:48.30                                                      
  5 Budahl, Katie             15 SD-SD                           2:50.14  
     1:19.45  2:50.14                                                      
  6 Miller, Casey             15 Ozark-OZ                        2:50.19  
     1:23.36  2:50.19                                                      
  7 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV                       2:51.14  
     1:21.43  2:51.14                                                      
  8 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN                 2:51.28  
     1:21.97  2:51.28                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Seaman, Nicole            15 LE-LE                           2:51.69  
     1:20.18  2:51.69                                                      
 10 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN                 2:51.98  
     1:21.91  2:51.98                                                      
 11 Criss, Colleen            15 MW-MW                           2:52.22  
     1:22.69  2:52.22                                                      
 12 Durand, Ashley            16 MW-MW                           2:53.22  
     1:22.43  2:53.22                                                      
 13 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL                2:53.50  
 14 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL                2:54.44  
     1:23.14  2:54.44                                                      
 15 Rocchio, Jennifer         16 Team Indiana-IN                 2:55.36  
     1:23.72  2:55.36                                                      
 16 White, Emily              16 LE-LE                           2:55.75  
     1:22.92  2:55.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Anderson, Amy             16 Zones-ND                        2:56.26  
     1:23.80  2:56.26                                                      
 18 Sandlin, Brandy           16 AR-AR                           2:56.62  
     1:24.98  2:56.62                                                      
 18 Buckmaster, Jennay        15 Team OK-OK                      2:56.62  
     1:24.39  2:56.62                                                      
 20 Bryant, Brittany          16 Team OK-OK                      2:56.71  
     1:25.01  2:56.71                                                      
 21 Atherton, Alison          18 Team Indiana-IN                 3:01.65  
 22 Brick, Kristine           18 SD-SD                           3:04.89  
     1:26.70  3:04.89                                                      
 23 Wolfe, Rachel             15 OH-OH                           3:06.85  
     1:28.79  3:06.85                                                      
 24 Carlson, Jessica          15 MN-MN                           3:11.90  
     1:31.18  3:11.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Parsons, Ashley           16 Ozark-OZ                        3:25.39  
     1:37.62  3:25.39                                                      
 -- Grennan, Malorie          15 Team Illinois-IL               X3:27.94  
     3:27.94  3:27.94                                                      
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Taylor, Whitney           15 MN-MN                          1:09.08  
  2 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL               1:10.17  
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV            1:04.08    1:03.50   30  
       29.80  1:03.50                                                      
  2 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL     1:05.96    1:03.86   27  
       29.78  1:03.86                                                      
  3 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN      1:06.12    1:04.05   26  
       29.47  1:04.05                                                      
  4 Bicknell, Sarah           18 Team Iowa-IA         1:05.59    1:05.19   25  
       30.92  1:05.19                                                      
  5 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV            1:06.25    1:05.32   24  
       30.83  1:05.32                                                      
  6 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL     1:05.24    1:05.72   23  
       30.06  1:05.72                                                      
  7 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL     1:07.04    1:06.51   22  
       31.13  1:06.51                                                      
  8 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN      1:06.64    1:07.22   21  
       30.89  1:07.22                                                      
B - Final
  9 Kay, Allison E            15 LE-LE                1:07.89    1:06.58   19  
       30.80  1:06.58                                                      
 10 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL     1:08.55    1:07.00   17  
       31.31  1:07.00                                                      
 11 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND             1:07.39    1:07.22   16  
       31.57  1:07.22                                                      
 12 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV            1:08.62    1:07.25   15  
       31.42  1:07.25                                                      
 13 Smith, Erica              16 Team Indiana-IN      1:08.24    1:08.00   14  
       31.19  1:08.00                                                      
 14 Blaydes, Alisha           16 MN-MN                1:08.42    1:08.34   13  
       31.36  1:08.34                                                      
 15 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ             1:08.29    1:08.62   12  
       32.36  1:08.62                                                      
 16 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                1:08.29    1:08.66   11  
       32.60  1:08.66                                                      
C - Final
 17 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV            1:09.11    1:07.38    9  
       31.32  1:07.38                                                      
 18 Roach, Beth               17 MW-MW                1:09.42    1:07.46    7  
       31.65  1:07.46                                                      
 19 Taylor, Whitney           15 MN-MN                1:09.59    1:08.51    6  
       31.59  1:08.51                                                      
 20 Hogan, Amanda             16 Team Indiana-IN      1:08.72    1:08.79    5  
       31.90  1:08.79                                                      
 21 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                1:09.53    1:08.80    4  
       32.06  1:08.80                                                      
 22 Bacon, Beth               15 LE-LE                1:08.65    1:09.31    3  
       32.23  1:09.31                                                      
 23 Wood, Summer              15 MI-MI                1:09.33    1:09.83    2  
       32.57  1:09.83                                                      
 24 Smith, Sara               15 Team Indiana-IN      1:09.47    1:10.11    1  
       32.38  1:10.11                                                      
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV                       1:04.08  
  2 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL                1:05.24  
  3 Bicknell, Sarah           18 Team Iowa-IA                    1:05.59  
  4 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL                1:05.96  
  5 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN                 1:06.12  
  6 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV                       1:06.25  
  7 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN                 1:06.64  
  8 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL                1:07.04  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND                        1:07.39  
 10 Kay, Allison E            15 LE-LE                           1:07.89  
 11 Smith, Erica              16 Team Indiana-IN                 1:08.24  
 12 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                           1:08.29  
 12 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ                        1:08.29  
 14 Blaydes, Alisha           16 MN-MN                           1:08.42  
 15 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL                1:08.55  
 16 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV                       1:08.62  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bacon, Beth               15 LE-LE                           1:08.65  
 18 Hogan, Amanda             16 Team Indiana-IN                 1:08.72  
 19 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV                       1:09.11  
 20 Wood, Summer              15 MI-MI                           1:09.33  
 21 Roach, Beth               17 MW-MW                           1:09.42  
 22 Smith, Sara               15 Team Indiana-IN                 1:09.47  
 23 Halet, Elizabeth          15 MN-MN                           1:09.53  
 24 Taylor, Whitney           15 MN-MN                           1:09.59  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL               J1:09.59  
 26 Lehenbauer, Lauren        16 Team Iowa-IA                    1:09.71  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Thut, Allison             15 WI-WI                           1:10.09  
 28 Schriner, Alissa          16 OH-OH                           1:10.31  
 29 Welsh, Katie              17 Ozark-OZ                        1:10.53  
 30 Ortega, Lara              16 Team OK-OK                      1:10.79  
 31 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN                 1:10.82  
 32 Digney, Caitlin           17 WI-WI                           1:10.83  
 32 Kampling, Anna            15 Team Iowa-IA                    1:10.83  
 34 Naber, Kristen            16 Team OK-OK                      1:11.25  
 35 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                           1:11.38  
 36 Brick, Kristine           18 SD-SD                           1:11.53  
 37 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV                       1:11.60  
 38 Garrett, Jordan           15 AR-AR                           1:11.63  
 39 Bouillot, Andree          18 Team OK-OK                      1:11.70  
 40 Collip, Briann            17 Team Indiana-IN                 1:11.73  
 41 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK                      1:11.87  
 42 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ                        1:11.90  
 43 Peitz, Alex               15 Team Indiana-IN                 1:11.98  
 44 Dewolf, Angela            17 Team Indiana-IN                 1:12.03  
 45 Hamilton, Kristen         15 OH-OH                           1:12.10  
 46 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV                       1:12.49  
 46 Gmeiner, Kristy           17 MW-MW                           1:12.49  
 48 Rocchio, Jennifer         16 Team Indiana-IN                 1:12.50  
 49 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL                1:12.51  
 50 Atherton, Alison          18 Team Indiana-IN                 1:13.05  
 51 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL                1:13.12  
 52 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN                 1:13.27  
 53 Suba, Elaina M            15 LE-LE                           1:14.47  
 54 Rentner, Tiffany          15 Team Illinois-IL                1:15.21  
 55 Korellis, Rachel          17 Team Illinois-IL                1:15.61  
 -- Kezbers, Krista           18 Team OK-OK                           DQ  
 -- Klinkenborg, Katie        16 Mo Val-MV                            DQ  
 
Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL     2:22.34    2:21.21   30  
       31.07  1:06.87  1:43.51  2:21.21                                    
  2 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV            2:26.27    2:22.22   27  
       31.39  1:06.89  1:44.36  2:22.22                                    
  3 Bicknell, Sarah           18 Team Iowa-IA         2:25.22    2:23.20   26  
       32.01  1:07.93  1:44.88  2:23.20                                    
  4 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND             2:26.31    2:25.03   25  
       32.60  1:09.10  1:47.33  2:25.03                                    
  5 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA         2:27.23    2:25.96   24  
       33.25  1:10.28  1:48.30  2:25.96                                    
  6 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV            2:25.84    2:26.44   23  
       31.37  1:07.10  1:45.52  2:26.44                                    
  7 Kay, Allison E            15 LE-LE                2:26.55    2:28.56   22  
       31.99  1:09.67  1:49.64  2:28.56                                    
  8 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ             2:27.98    2:28.80   21  
       33.07  1:10.24  1:49.77  2:28.80                                    
B - Final
  9 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL     2:28.64    2:27.07   19  
       32.27  1:09.42  1:48.19  2:27.07                                    
 10 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV            2:28.60    2:28.33   17  
       31.69  1:08.26  1:47.37  2:28.33                                    
 11 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV            2:28.82    2:29.14   16  
       32.79  1:10.17  1:49.78  2:29.14                                    
 12 McRenolds, Lindsay        18 Team Illinois-IL     2:30.02    2:29.24   15  
       33.41  1:11.13  1:50.34  2:29.24                                    
 13 Bacon, Beth               15 LE-LE                2:29.09    2:29.91   14  
       33.09  1:11.05  1:50.78  2:29.91                                    
 14 Digregorio, Kathi         17 MN-MN                2:29.94    2:30.02   13  
       33.80  1:11.58  1:50.37  2:30.02                                    
 15 Lehenbauer, Lauren        16 Team Iowa-IA         2:30.54    2:30.71   12  
       33.11  1:11.52  1:50.89  2:30.71                                    
 16 Klinkenborg, Katie        16 Mo Val-MV            2:30.89    2:31.96   11  
       32.90  1:10.23  1:50.31  2:31.96                                    
C - Final
 17 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL     2:33.18    2:28.60    9  
       33.31  1:11.12  1:49.60  2:28.60                                    
 18 Miller, Casey             15 Ozark-OZ             2:31.29    2:30.57    7  
       33.63  1:11.79  1:50.92  2:30.57                                    
 19 Digney, Caitlin           17 WI-WI                2:31.92    2:31.08    6  
       33.47  1:11.49  1:50.72  2:31.08                                    
 20 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK           2:35.12    2:32.25    5  
       33.53  1:10.93  1:50.77  2:32.25                                    
 21 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN      2:33.28    2:33.69    4  
       33.27  1:11.83  1:52.62  2:33.69                                    
 22 Wood, Summer              15 MI-MI                2:34.83    2:34.89    3  
       34.47  1:13.65  1:54.75  2:34.89                                    
 23 Reynolds, Ryan            15 OH-OH                2:34.71    2:36.07    2  
       33.60  1:12.80  1:53.85  2:36.07                                    
 24 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL     2:33.98    2:37.13    1  
       34.12  1:13.70  1:55.18  2:37.13                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL                2:22.34  
     1:07.54  2:22.34                                                      
  2 Bicknell, Sarah           18 Team Iowa-IA                    2:25.22  
     1:09.17  2:25.22                                                      
  3 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV                       2:25.84  
     1:08.58  2:25.84                                                      
  4 Fuchs, Christie           17 Mo Val-MV                       2:26.27  
     1:09.01  2:26.27                                                      
  5 Omdahl, Michelle          17 Zones-ND                        2:26.31  
     1:09.94  2:26.31                                                      
  6 Kay, Allison E            15 LE-LE                           2:26.55  
     1:08.08  2:26.55                                                      
  7 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA                    2:27.23  
     1:11.12  2:27.23                                                      
  8 Letendre, Claire          18 Ozark-OZ                        2:27.98  
     1:10.09  2:27.98                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV                       2:28.60  
     1:09.59  2:28.60                                                      
 10 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL                2:28.64  
     1:10.41  2:28.64                                                      
 11 Sandison, Whitney         17 Mo Val-MV                       2:28.82  
     1:10.78  2:28.82                                                      
 12 Bacon, Beth               15 LE-LE                           2:29.09  
     1:09.88  2:29.09                                                      
 13 Digregorio, Kathi         17 MN-MN                           2:29.94  
     1:11.02  2:29.94                                                      
 14 McRenolds, Lindsay        18 Team Illinois-IL                2:30.02  
     1:11.73  2:30.02                                                      
 15 Lehenbauer, Lauren        16 Team Iowa-IA                    2:30.54  
     1:10.80  2:30.54                                                      
 16 Klinkenborg, Katie        16 Mo Val-MV                       2:30.89  
     1:10.55  2:30.89                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Miller, Casey             15 Ozark-OZ                        2:31.29  
     1:11.01  2:31.29                                                      
 18 Digney, Caitlin           17 WI-WI                           2:31.92  
     1:11.85  2:31.92                                                      
 19 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL                2:33.18  
     1:10.83  2:33.18                                                      
 20 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN                 2:33.28  
 21 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL                2:33.98  
 22 Reynolds, Ryan            15 OH-OH                           2:34.71  
 23 Wood, Summer              15 MI-MI                           2:34.83  
 24 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK                      2:35.12  
     1:12.78  2:35.12                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bouillot, Andree          18 Team OK-OK                      2:35.44  
     1:12.77  2:35.44                                                      
 26 Schriner, Alissa          16 OH-OH                           2:36.71  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Collip, Briann            17 Team Indiana-IN                 2:37.71  
     1:14.61  2:37.71                                                      
 28 Hunt, Sarah               17 Team OK-OK                      2:39.67  
     1:12.92  2:39.67                                                      
 -- Smith, Sara               15 Team Indiana-IN                      DQ  
     1:11.91       DQ                                                      
 
Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV            2:26.08    2:24.88   30  
       30.96  1:07.45  1:49.44  2:24.88                                    
  2 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK           2:27.51    2:25.09   27  
       31.15  1:07.45  1:52.44  2:25.09                                    
  3 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL     2:27.98    2:27.78   26  
       31.03  1:10.19  1:53.30  2:27.78                                    
  4 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL     2:30.05    2:29.20   25  
       31.29  1:09.31  1:53.61  2:29.20                                    
  5 Criss, Karen              15 MW-MW                2:28.67    2:29.35   24  
       31.76  1:08.76  1:55.12  2:29.35                                    
  6 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ             2:28.58    2:29.81   23  
       32.21  1:11.28  1:56.29  2:29.81                                    
  7 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV            2:29.33    2:31.43   22  
       30.51  1:09.21  1:55.42  2:31.43                                    
  8 Berry, Emma               15 Mo Val-MV            2:29.10    2:32.17   21  
       32.74  1:12.31  1:58.36  2:32.17                                    
B - Final
  9 Miller, Casey             15 Ozark-OZ             2:30.96    2:28.90   19  
       32.63  1:12.38  1:55.44  2:28.90                                    
 10 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV            2:30.66    2:28.95   17  
       31.79  1:09.74  1:54.77  2:28.95                                    
 11 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL     2:33.15    2:29.67   16  
       31.56  1:11.86  1:54.59  2:29.67                                    
 12 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN      2:32.70    2:30.98   15  
       30.39  1:08.64  1:56.02  2:30.98                                    
 13 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN      2:32.02    2:31.80   14  
       33.41  1:10.93  1:55.48  2:31.80                                    
 14 Polette, Molly            17 Ozark-OZ             2:31.08    2:33.11   13  
       33.40  1:13.40  1:58.23  2:33.11                                    
 15 Kay, Allison E            15 LE-LE                2:32.62    2:34.73   12  
       32.43  1:14.21  1:59.40  2:34.73                                    
 16 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV            2:32.68    2:35.03   11  
       32.02  1:11.15  1:58.62  2:35.03                                    
C - Final
 17 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL     2:33.56    2:30.79    9  
       33.58  1:14.20  1:56.50  2:30.79                                    
 18 Wodstrchill, Whitney      17 Team Iowa-IA         2:33.95    2:31.04    7  
       33.13  1:08.57  1:56.77  2:31.04                                    
 19 Criss, Colleen            15 MW-MW                2:34.15    2:32.74    6  
       33.57  1:12.23  1:57.74  2:32.74                                    
 20 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV            2:34.60    2:32.89    5  
       32.53  1:14.50  1:58.91  2:32.89                                    
 21 Ortega, Lara              16 Team OK-OK           2:34.34    2:34.05    4  
       31.72  1:11.32  2:00.86  2:34.05                                    
 22 Seaman, Nicole            15 LE-LE                2:35.03    2:34.67    3  
       33.40  1:13.29  1:58.15  2:34.67                                    
 23 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN      2:35.33    2:35.00    2  
       33.02  1:14.04  1:58.86  2:35.00                                    
 24 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL     2:35.30    2:36.76    1  
       31.49  1:12.15  2:00.87  2:36.76                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV                       2:26.08  
     1:08.87  2:26.08                                                      
  2 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK                      2:27.51  
     1:09.23  2:27.51                                                      
  3 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL                2:27.98  
     1:10.45  2:27.98                                                      
  4 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ                        2:28.58  
     1:10.48  2:28.58                                                      
  5 Criss, Karen              15 MW-MW                           2:28.67  
     1:09.38  2:28.67                                                      
  6 Berry, Emma               15 Mo Val-MV                       2:29.10  
     1:10.97  2:29.10                                                      
  7 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV                       2:29.33  
     1:08.82  2:29.33                                                      
  8 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL                2:30.05  
     1:09.67  2:30.05                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV                       2:30.66  
     1:10.73  2:30.66                                                      
 10 Miller, Casey             15 Ozark-OZ                        2:30.96  
     1:12.69  2:30.96                                                      
 11 Polette, Molly            17 Ozark-OZ                        2:31.08  
     1:11.83  2:31.08                                                      
 12 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN                 2:32.02  
     1:12.20  2:32.02                                                      
 13 Kay, Allison E            15 LE-LE                           2:32.62  
     1:13.66  2:32.62                                                      
 14 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV                       2:32.68  
     1:10.14  2:32.68                                                      
 15 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN                 2:32.70  
     1:10.58  2:32.70                                                      
 16 Mycyk, Emily              15 Team Illinois-IL                2:33.15  
     1:13.15  2:33.15                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fiene, Meghan             16 Team Illinois-IL                2:33.56  
     1:16.51  2:33.56                                                      
 18 Wodstrchill, Whitney      17 Team Iowa-IA                    2:33.95  
     1:09.20  2:33.95                                                      
 19 Criss, Colleen            15 MW-MW                           2:34.15  
     1:12.93  2:34.15                                                      
 20 Ortega, Lara              16 Team OK-OK                      2:34.34  
     1:13.44  2:34.34                                                      
 21 Woodruff, Erin            16 Team Illinois-IL                2:34.41  
     1:13.27  2:34.41                                                      
 22 Mahoney, Erin             17 Mo Val-MV                       2:34.60  
     1:14.22  2:34.60                                                      
 23 Seaman, Nicole            15 LE-LE                           2:35.03  
     1:14.64  2:35.03                                                      
 24 Redig, Kayla              15 Team Illinois-IL                2:35.30  
     1:12.54  2:35.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hackman, Whitney          16 Team Indiana-IN                 2:35.33  
     1:15.01  2:35.33                                                      
 26 Durand, Ashley            16 MW-MW                           2:35.48  
     1:13.71  2:35.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                           2:35.78  
     1:13.40  2:35.78                                                      
 28 White, Emily              16 LE-LE                           2:35.98  
     1:13.02  2:35.98                                                      
 29 Vencl, Samantha           15 LE-LE                           2:36.74  
     1:13.46  2:36.74                                                      
 30 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL                2:36.84  
     1:13.68  2:36.84                                                      
 31 Weeks, Emily              17 Zones-ND                        2:37.14  
     1:16.89  2:37.14                                                      
 32 Gschwend, Alison          16 Team Illinois-IL                2:37.17  
     1:13.87  2:37.17                                                      
 33 Smith, Erica              16 Team Indiana-IN                 2:37.28  
     1:12.21  2:37.28                                                      
 34 Bagi, Stephanie           15 LE-LE                           2:37.58  
     1:14.20  2:37.58                                                      
 35 Roach, Beth               17 MW-MW                           2:37.66  
     1:13.50  2:37.66                                                      
 36 Wilcox, Laura             16 SD-SD                           2:38.08  
     1:13.61  2:38.08                                                      
 37 Blaydes, Alisha           16 MN-MN                           2:38.50  
     1:15.65  2:38.50                                                      
 38 Reynolds, Ryan            15 OH-OH                           2:38.55  
     1:16.01  2:38.55                                                      
 39 Sonstegard, Anna          15 SD-SD                           2:38.90  
     1:14.77  2:38.90                                                      
 40 Johnston, Courtney        15 WI-WI                           2:39.07  
     1:12.75  2:39.07                                                      
 41 Beck, Sarah               17 LE-LE                           2:39.17  
     1:13.75  2:39.17                                                      
 42 Wood, Summer              15 MI-MI                           2:39.28  
     1:15.01  2:39.28                                                      
 43 Paul, Erika               16 Team Indiana-IN                 2:39.30  
     1:13.81  2:39.30                                                      
 44 Naber, Kristen            16 Team OK-OK                      2:39.71  
     1:16.60  2:39.71                                                      
 45 Grigereit, Laura          15 Ozark-OZ                        2:39.93  
     1:14.99  2:39.93                                                      
 46 Wood, Kristy              16 Zones-ND                        2:40.14  
     1:14.33  2:40.14                                                      
 47 Schriner, Alissa          16 OH-OH                           2:40.17  
     1:14.99  2:40.17                                                      
 48 Carpenter, Kasey          15 OH-OH                           2:40.25  
     1:12.64  2:40.25                                                      
 49 Durrant, Jennifer         17 Team Illinois-IL                3:10.97  
     1:25.99  3:10.97                                                      
 
Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK           5:11.03    5:04.28   30  
       31.49  1:07.54  1:46.04  2:24.60  3:10.29  3:56.31  4:30.64  5:04.28
  2 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL     5:11.60    5:11.23   27  
       31.86  1:09.35  1:50.71  2:32.26  3:16.14  4:00.99  4:36.86  5:11.23
  3 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ             5:14.36    5:12.28   26  
       33.05  1:10.49  1:50.93  2:30.82  3:17.02  4:03.99  4:38.69  5:12.28
  4 Berry, Emma               15 Mo Val-MV            5:14.11    5:13.16   25  
       32.61  1:10.75  1:51.66  2:31.31  3:17.67  4:04.64  4:39.30  5:13.16
  5 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA         5:14.75    5:13.94   24  
       32.99  1:10.41  1:51.89  2:31.61  3:19.61  4:07.67  4:41.63  5:13.94
  6 Kay, Allison E            15 LE-LE                5:14.30    5:15.20   23  
       32.38  1:10.78  1:53.29  2:34.32  3:19.84  4:05.57  4:41.01  5:15.20
  7 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV            5:12.61    5:16.03   22  
       31.34  1:07.39  1:47.63  2:28.38  3:16.09  4:04.03  4:41.05  5:16.03
  8 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV            5:11.78    5:17.84   21  
       32.27  1:11.00  1:50.65  2:30.17  3:15.13  4:01.94  4:39.09  5:17.84
B - Final
  9 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV            5:20.07    5:13.06   19  
       32.69  1:10.08  1:50.80  2:31.36  3:18.53  4:05.21  4:39.30  5:13.06
 10 Polette, Molly            17 Ozark-OZ             5:21.37    5:15.58   17  
       33.29  1:11.72  1:52.69  2:32.80  3:18.38  4:04.29  4:40.74  5:15.58
 11 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL     5:16.07    5:17.21   16  
       32.81  1:11.42  1:51.73  2:31.23  3:17.18  4:03.50  4:40.15  5:17.21
 12 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV            5:16.31    5:18.60   15  
       32.06  1:09.41  1:50.89  2:31.92  3:18.65  4:06.64  4:42.84  5:18.60
 13 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV            5:21.23    5:19.88   14  
       32.21  1:10.20  1:51.06  2:31.32  3:18.27  4:07.33  4:43.75  5:19.88
 14 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL     5:20.57    5:20.32   13  
       32.82  1:11.32  1:55.97  2:40.20  3:26.33  4:12.02  4:46.87  5:20.32
 15 Miller, Casey             15 Ozark-OZ             5:16.76    5:20.34   12  
       32.97  1:11.39  1:55.19  2:38.05  3:22.67  4:08.80  4:45.97  5:20.34
 16 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                5:22.05    5:22.96   11  
       33.46  1:13.00  1:54.45  2:34.61  3:22.53  4:10.96  4:47.14  5:22.96
C - Final
 17 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN      5:24.04    5:19.40    9  
       33.82  1:13.44  1:54.47  2:35.60  3:19.96  4:05.05  4:42.70  5:19.40
 18 McRenolds, Lindsay        18 Team Illinois-IL     5:25.82    5:22.69    7  
       33.95  1:12.03  1:56.15  2:38.58  3:25.05  4:12.10  4:47.82  5:22.69
 19 White, Emily              16 LE-LE                5:27.28    5:23.36    6  
       33.01  1:12.01  1:55.21  2:37.12  3:23.52  4:11.27  4:48.40  5:23.36
 20 Clark, Laura              15 LE-LE                5:22.65    5:24.43    5  
       34.39  1:13.59  1:56.29  2:38.36  3:25.76  4:13.66  4:49.09  5:24.43
 21 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL     5:29.20    5:25.35    4  
       32.99  1:13.37  1:54.64  2:35.64  3:23.55  4:12.02  4:48.83  5:25.35
 22 Seaman, Nicole            15 LE-LE                5:26.98    5:25.49    3  
       34.01  1:14.30  1:56.34  2:38.16  3:23.52  4:10.59  4:48.45  5:25.49
 23 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL     5:29.81    5:27.72    2  
       34.53  1:15.75  1:56.57  2:36.79  3:25.33  4:13.31  4:50.51  5:27.72
 24 Bagi, Stephanie           15 LE-LE                5:27.41    5:33.30    1  
       34.04  1:15.96  1:59.54  2:42.11  3:29.67  4:17.63  4:55.57  5:33.30
 
Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Halvorson, Lori           16 Team OK-OK                      5:11.03  
     1:10.26  2:29.21  4:01.59  5:11.03                                    
  2 Ramirez, Elena            16 Team Illinois-IL                5:11.60  
     1:10.81  2:33.67  4:01.18  5:11.60                                    
  3 Hoisington, Abby          16 Mo Val-MV                       5:11.78  
     1:09.96  2:27.22  3:57.49  5:11.78                                    
  4 Grover, Betsy             17 Mo Val-MV                       5:12.61  
     1:08.34  2:29.49  4:03.00  5:12.61                                    
  5 Berry, Emma               15 Mo Val-MV                       5:14.11  
     1:11.89  2:33.87  4:06.11  5:14.11                                    
  6 Kay, Allison E            15 LE-LE                           5:14.30  
     1:09.40  2:30.91  4:03.98  5:14.30                                    
  7 Luhrsen, Cassie           15 Ozark-OZ                        5:14.36  
     1:11.76  2:32.25  4:05.48  5:14.36                                    
  8 Lonergan, Megan           16 Team Iowa-IA                    5:14.75  
     1:10.76  2:32.32  4:07.68  5:14.75                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schmidt, Malarie          16 Team Illinois-IL                5:16.07  
     1:11.98  2:32.22  4:03.42  5:16.07                                    
 10 Musser, Rachel            15 Mo Val-MV                       5:16.31  
     1:09.22  2:31.12  4:05.07  5:16.31                                    
 11 Miller, Casey             15 Ozark-OZ                        5:16.76  
     1:10.02  2:34.68  4:03.64  5:16.76                                    
 12 Herre, Lindsay            17 Mo Val-MV                       5:20.07  
     1:11.73  2:34.60  4:11.53  5:20.07                                    
 13 Ivarson, Jennifer         15 Team Illinois-IL                5:20.57  
     1:10.67  2:39.69  4:11.24  5:20.57                                    
 14 Sweeney, Kate             15 Mo Val-MV                       5:21.23  
     1:11.95  2:33.67  4:07.66  5:21.23                                    
 15 Polette, Molly            17 Ozark-OZ                        5:21.37  
     1:12.75  2:36.04  4:09.18  5:21.37                                    
 16 DeGrand, Danielle         16 WI-WI                           5:22.05  
     1:14.25  2:35.42  4:11.17  5:22.05                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clark, Laura              15 LE-LE                           5:22.65  
     1:13.44  2:38.03  4:12.00  5:22.65                                    
 18 Clapp, Marissa            16 Team Indiana-IN                 5:24.04  
     1:14.04  2:37.12  4:08.85  5:24.04                                    
 19 Grcevich, Christy         15 Team Indiana-IN                 5:24.85  
     1:09.13  2:33.53  4:10.02  5:24.85                                    
 20 McRenolds, Lindsay        18 Team Illinois-IL                5:25.82  
     1:11.86  2:39.86  4:12.94  5:25.82                                    
 21 Seaman, Nicole            15 LE-LE                           5:26.98  
     1:14.26  2:39.34  4:12.16  5:26.98                                    
 22 White, Emily              16 LE-LE                           5:27.28  
     1:11.56  2:37.46  4:12.93  5:27.28                                    
 23 Bagi, Stephanie           15 LE-LE                           5:27.41  
     1:14.54  2:38.51  4:12.08  5:27.41                                    
 24 Kiluk, Heather            16 Team Illinois-IL                5:29.20  
     1:14.94  2:38.77  4:16.02  5:29.20                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Roth, Catrina             16 Team Illinois-IL                5:29.81  
     1:15.79  2:38.02  4:15.42  5:29.81                                    
 26 Welsh, Katie              17 Ozark-OZ                        5:30.30  
     1:13.55  2:39.60  4:18.92  5:30.30                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lehenbauer, Lauren        16 Team Iowa-IA                    5:31.00  
     1:12.20  2:38.67  4:18.72  5:31.00                                    
 28 Durand, Ashley            16 MW-MW                           5:31.61  
     1:16.26  2:42.41  4:13.76  5:31.61                                    
 29 Allfrey, Nicole           17 Team Indiana-IN                 5:33.76  
     1:15.37  2:39.44  4:19.38  5:33.76                                    
 30 Kuntz, Whitney            16 Team Indiana-IN                 5:34.27  
     1:13.42  2:38.56  4:15.79  5:34.27                                    
 31 Carlson, Jessica          15 MN-MN                           5:37.38  
     1:15.09  2:40.71  4:21.80  5:37.38                                    
 32 Sprinkle, Linzy           15 Team OK-OK                      5:47.52  
     1:16.45  2:48.26  4:30.66  5:47.52                                    
 33 Korellis, Rachel          17 Team Illinois-IL                5:49.15  
     1:16.54  2:47.23  4:32.34  5:49.15                                    
 34 Laflin, Meagan            15 MW-MW                           5:49.44  
     1:22.79  2:50.91  4:33.40  5:49.44                                    
 35 Maetzold, Erin            15 Zones-ND                        5:59.25  
     1:20.14  2:49.81  4:37.28  5:59.25                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Missouri Valley-MV  'A'                                     1:51.46   60  
     1) Grover, Betsy 17                2) Berry, Emma 15                 
     3) Musser, Rachel 15               4) Herre, Lindsay 17              
       28.25    56.05  1:23.35  1:51.46                                    
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        1:51.58   54  
     1) Hogan, Amanda 16                2) Grcevich, Christy 15           
     3) Behrens, Maggie 15              4) Allfrey, Nicole 17             
       28.93    55.62  1:23.77  1:51.58                                    
  3 Minnesota-MN  'A'                                           1:52.15   52  
     1) Taylor, Whitney 15              2) Blaydes, Alisha 16             
     3) Halet, Elizabeth 15             4) Busack, Stacy 16               
       28.60    56.87  1:25.25  1:52.15                                    
  4 Team Illinios-IL  'A'                                       1:52.35   50  
     1) Redig, Kayla 15                 2) Jung, Mary 16                  
     3) Siemert, Lynn 17                4) Mycyk, Emily 15                
       28.28    56.71  1:24.38  1:52.35                                    
  5 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 1:52.91   48  
     1) Roach, Beth 17                  2) Durand, Ashley 16              
     3) Criss, Colleen 15               4) Criss, Karen 15                
       28.84    56.84  1:25.61  1:52.91                                    
  6 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      1:53.33   46  
     1) Dorenkott, Sarah 15             2) Vencl, Samantha 15             
     3) Suba, Elaina M 15               4) Kay, Allison E 15              
       27.67    56.55  1:25.34  1:53.33                                    
  7 Team Indiana-IN  'B'                                        1:54.51   44  
     1) Dewolf, Angela 17               2) Hamil, Maddison 18             
     3) Triemstra, Becky 17             4) Magnabosco, Lara 16            
       29.62    58.09  1:26.09  1:54.51                                    
  8 Team Michigan-MI  'A'                                       1:54.57   42  
     1) Lawless, Megan 15               2) Harrigan, Katie 17             
     3) Williams, Courtney 17           4) Freebury, Kara 18              
       27.64    56.79  1:25.33  1:54.57                                    
  9 Team Oklahoma-OK  'A'                                       1:54.87   38  
     1) Kezbers, Krista 18              2) Halvorson, Lori 16             
     3) Bussman, Jennifer 17            4) Ortega, Lara 16                
       28.59    56.88  1:26.20  1:54.87                                    
 10 Minnesota-MN  'B'                                           1:55.23   34  
     1) Bailey, Marreya 15              2) Reed, Nikki 15                 
     3) Keller, Joanna 15               4) Mealhouse, Tina 16             
       29.54    57.60  1:26.29  1:55.23                                    
 11 Team Ozark-OZ  'A'                                          1:55.30   32  
     1) Ward, Danielle 15               2) Miller, Casey 15               
     3) Wotring, Taryn 15               4) Polette, Molly 17              
       29.53    58.16  1:27.11  1:55.30                                    
 12 Team Wisconsin-WI  'B'                                      1:55.36   30  
     1) Loy, Monica 16                  2) Thut, Allison 15               
     3) Peyer, Brianna 15               4) Hall, Heather 16               
       29.01    57.75  1:26.48  1:55.36                                    
 13 Team Illinios-IL  'B'                                       1:55.47   28  
     1) Ramirez, Elena 16               2) Woodruff, Erin 16              
     3) Fiene, Meghan 16                4) Holmes, Elizabeth 15           
       29.09    57.36  1:26.80  1:55.47                                    
 14 Team Wisconsin-WI  'A'                                      1:55.52   26  
     1) Grossklaus, Ann 15              2) Cotton, Megan 15               
     3) Preissel, Casey 15              4) DeGrand, Danielle 16           
       29.19    58.17  1:26.84  1:55.52                                    
 15 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      1:56.32   24  
     1) Holda, Kristine 18              2) Thomas, Desiree 15             
     3) Jones, Leak 16                  4) Gerbert, Becca 15              
       29.35    58.38  1:27.74  1:56.32                                    
 16 Team North Dakota-ND  'A'                                   1:56.71   22  
     1) Ziegelmann, Sarah 15            2) Anderson, Amy 16               
     3) Wood, Kristy 16                 4) Weeks, Emily 17                
       28.68    58.19  1:27.70  1:56.71                                    
 17 Team Iowa-IA  'B'                                           1:56.73  
     1) Talman, Lauren 16               2) Bicknell, Sarah 18             
     3) Wodstrchill, Whitney 17         4) Lonergan, Megan 16             
       30.58    58.42  1:28.07  1:56.73                                    
 18 Missouri Valley-MV  'B'                                     1:57.46  
     1) Sandison, Whitney 17            2) Hoisington, Abby 16            
     3) Williamson, Rebecca 16          4) Von Fange, Jenna 15            
       29.01    57.66  1:27.16  1:57.46                                    
 19 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 1:57.50  
     1) Jones, Angela 17                2) Gmeiner, Kristy 17             
     3) Brunkow, Kendra 15              4) Connelly, Emily 15             
       29.18    57.86  1:27.57  1:57.50                                    
 20 Team Ozark-OZ  'B'                                          1:57.51  
     1) Gillum, Stephanie 17            2) Grigereit, Laura 15            
     3) Luhrsen, Cassie 15              4) Welsh, Katie 17                
       29.69    59.36  1:28.24  1:57.51                                    
 21 South Dakota-SD  'A'                                        1:58.67  
     1) Stroschein, Lindsay 15          2) Brick, Kristine 18             
     3) Budahl, Katie 15                4) Hoffman, Alexandra 15          
       29.55    59.90  1:30.32  1:58.67                                    
 22 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      1:59.37  
     1) Hamilton, Kristen 15            2) Carpenter, Kasey 15            
     3) Reynolds, Ryan 15               4) Schriner, Alissa 16            
       30.11    59.77  1:29.81  1:59.37                                    
 23 Team Oklahoma-OK  'B'                                       2:02.50  
     1) Bouillot, Andree 18             2) Hunt, Sarah 17                 
     3) Schultz, Sarah 15               4) Naber, Kristen 16              
       30.87  1:01.75  1:32.28  2:02.50                                    
 -- Team Iowa-IA  'A'                                                DQ  
     1) Fry, Hayley 16                  2) Kampling, Anna 15              
     3) Goldstein, Samantha 16          4) Nelson, Shannon 16             
       28.38    57.12  1:25.33       DQ                                    
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        4:00.23   60  
     1) Triemstra, Becky 17             2) Grcevich, Christy 15           
     3) Behrens, Maggie 15              4) Allfrey, Nicole 17             
       29.45  1:01.12  1:28.18  1:58.82  2:27.64  3:00.66  3:29.08  4:00.23
  2 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 4:00.29   54  
     1) Roach, Beth 17                  2) Gmeiner, Kristy 17             
     3) Criss, Colleen 15               4) Criss, Karen 15                
       28.75    59.38  1:28.21  2:00.86  2:29.89  3:02.12  4:00.29         
  3 Minnesota-MN  'A'                                           4:01.79   52  
     1) Taylor, Whitney 15              2) Blaydes, Alisha 16             
     3) Halet, Elizabeth 15             4) Busack, Stacy 16               
       28.99  1:01.47  1:29.95  2:02.77  2:31.00  3:02.26  3:30.02  4:01.79
  4 Team Iowa-IA  'A'                                           4:03.50   50  
     1) Goldstein, Samantha 16          2) Bicknell, Sarah 18             
     3) Lawler, Ashley 16               4) Lonergan, Megan 16             
       29.14  1:00.35  1:29.66  2:01.23  2:30.42  3:02.60  3:32.10  4:03.50
  5 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:03.51   48  
     1) Herre, Lindsay 17               2) Berry, Emma 15                 
     3) Musser, Rachel 15               4) Grover, Betsy 17               
       29.43  1:01.52  1:30.68  2:02.95  2:31.42  3:03.37  3:31.63  4:03.51
  6 Team Illinios-IL  'A'                                       4:05.91   46  
     1) Redig, Kayla 15                 2) Woodruff, Erin 16              
     3) Mycyk, Emily 15                 4) Engan, Jamie 15                
       29.38  1:01.48  1:30.64  2:03.41  2:32.79  3:05.91  3:34.51  4:05.91
  7 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:06.92   44  
     1) Dorenkott, Sarah 15             2) Suba, Elaina M 15              
     3) Gerbert, Becca 15               4) Kay, Allison E 15              
       28.15    59.39  1:28.68  2:01.79  2:31.12  3:05.49  3:34.02  4:06.92
  8 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:07.53   42  
     1) Polette, Molly 17               2) Grigereit, Laura 15            
     3) Luhrsen, Cassie 15              4) Miller, Casey 15               
     1:00.89  2:03.27  3:05.22  4:07.53                                    
  9 Team Michigan-MI  'A'                                       4:08.25   38  
     1) Cole, Leigh 15                  2) Williams, Courtney 17          
     3) Wood, Summer 15                 4) Lodewyk, Jessica 15            
       28.31    59.35  1:29.03  2:02.21  2:31.88  3:05.39  3:35.12  4:08.25
 10 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:08.89   34  
     1) Sandison, Whitney 17            2) Hoisington, Abby 16            
     3) Williamson, Rebecca 16          4) Fuchs, Christie 17             
     1:02.01  2:02.98  3:06.38  4:08.89                                    
 11 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:09.60   32  
     1) Halvorson, Lori 16              2) Ortega, Lara 16                
     3) Schultz, Sarah 15               4) Kezbers, Krista 18             
     1:01.12  2:03.16  3:07.53  4:09.60                                    
 12 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:11.70   30  
     1) Thut, Allison 15                2) Hall, Heather 16               
     3) Loy, Monica 16                  4) DeGrand, Danielle 16           
     1:02.30  2:06.81  3:10.21  4:11.70                                    
 13 Team Indiana-IN  'B'                                        4:12.25   28  
     1) Davis, Katherine 17             2) Wright, Jennifer 17            
     3) Hogan, Amanda 16                4) Hamil, Maddison 18             
     1:03.19  2:06.82  3:07.78  4:12.25                                    
 14 South Dakota-SD  'A'                                        4:13.21   26  
     1) Sonstegard, Anna 15             2) Wilcox, Laura 16               
     3) Stroschein, Lindsay 15          4) Hoffman, Alexandra 15          
     1:02.52  2:06.88  3:11.37  4:13.21                                    
 15 Team Illinios-IL  'B'                                       4:15.81   24  
     1) Fiene, Meghan 16                2) Kotowski, Katie 18             
     3) Kiluk, Heather 16               4) Jung, Mary 16                  
     1:03.83  2:07.53  3:12.62  4:15.81                                    
 16 Team Iowa-IA  'B'                                           4:16.90   22  
     1) Wodstrchill, Whitney 17         2) Talman, Lauren 16              
     3) Kampling, Anna 15               4) Fry, Hayley 16                 
     1:04.32  2:10.01  3:13.67  4:16.90                                    
 17 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 4:17.08  
     1) Jones, Angela 17                2) Durand, Ashley 16              
     3) Brunkow, Kendra 15              4) Laflin, Meagan 15              
     1:04.36  2:07.38  3:12.09  4:17.08                                    
 18 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:17.32  
     1) Anderson, Amy 16                2) Ziegelmann, Sarah 15           
     3) Omdahl, Michelle 17             4) Weeks, Emily 17                
     1:05.42  2:08.67  3:15.12  4:17.32                                    
 19 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:18.11  
     1) Peyer, Brianna 15               2) Preissel, Casey 15             
     3) Jehn, Amanda 16                 4) Hawker, Michal 17              
     1:04.69  2:10.49  3:14.75  4:18.11                                    
 20 Minnesota-MN  'B'                                           4:18.31  
     1) Strait, Kelly 17                2) Bailey, Marreya 15             
     3) Carlson, Jessica 15             4) Keller, Joanna 15              
     1:04.35  2:09.78  3:14.70  4:18.31                                    
 21 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:19.24  
     1) Bagi, Alexandra 16              2) Carrabine, Julie 15            
     3) Bacon, Beth 15                  4) Clark, Laura 15                
     1:03.93  2:08.27  3:14.72  4:19.24                                    
 22 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:20.72  
     1) Wotring, Taryn 15               2) Welsh, Katie 17                
     3) Parsons, Ashley 16              4) Gillum, Stephanie 17           
     1:04.13  2:08.34  3:15.61  4:20.72                                    
 23 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:24.70  
     1) Schriner, Alissa 16             2) Hamilton, Kristen 15           
     3) Price, Rachel 15                4) Carpenter, Kasey 15            
     1:07.88  2:12.13  3:21.28  4:24.70                                    
 24 Team Oklahoma-OK  'B'                                       4:25.46  
     1) Hermann, Jessica 16             2) Bouillot, Andree 18            
     3) Bussman, Jennifer 17            4) Naber, Kristen 16              
     1:07.65  2:14.96  3:20.46  4:25.46                                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       2:03.06   60  
     1) Schmidt, Malarie 16             2) Mycyk, Emily 15                
     3) Ramirez, Elena 16               4) Redig, Kayla 15                
       31.79  1:06.65  1:35.26  2:03.06                                    
  2 Team Iowa-IA  'A'                                           2:03.16   54  
     1) Wodstrchill, Whitney 17         2) Fry, Hayley 16                 
     3) Bicknell, Sarah 18              4) Goldstein, Samantha 16         
       32.65  1:06.38  1:35.62  2:03.16                                    
  3 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:03.89   52  
     1) Sweeney, Kate 15                2) Hoisington, Abby 16            
     3) Grover, Betsy 17                4) Berry, Emma 15                 
       33.82  1:08.34  1:36.58  2:03.89                                    
  4 Team Indiana-IN  'A'                                        2:04.75   50  
     1) Clapp, Marissa 16               2) Behrens, Maggie 15             
     3) Paul, Erika 16                  4) Grcevich, Christy 15           
       32.39  1:07.90  1:37.78  2:04.75                                    
  5 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:08.19   48  
     1) Vencl, Samantha 15              2) Seaman, Nicole 15              
     3) Kay, Allison E 15               4) Dorenkott, Sarah 15            
       34.16  1:10.37  1:40.92  2:08.19                                    
  6 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:08.64   46  
     1) Wotring, Taryn 15               2) Miller, Casey 15               
     3) Welsh, Katie 17                 4) Polette, Molly 17              
       33.29  1:09.56  1:41.01  2:08.64                                    
  7 Minnesota-MN  'A'                                           2:08.79   44  
     1) Taylor, Whitney 15              2) Blaydes, Alisha 16             
     3) Halet, Elizabeth 15             4) Busack, Stacy 16               
       32.70  1:09.51  1:41.20  2:08.79                                    
  8 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:08.86   42  
     1) Criss, Karen 15                 2) Durand, Ashley 16              
     3) Roach, Beth 17                  4) Gmeiner, Kristy 17             
       32.83  1:08.52  1:39.94  2:08.86                                    
  9 Team Indiana-IN  'B'                                        2:09.29   38  
     1) Kuntz, Whitney 16               2) Hackman, Whitney 16            
     3) Smith, Erica 16                 4) Triemstra, Becky 17            
       33.38  1:10.55  1:40.85  2:09.29                                    
 10 South Dakota-SD  'A'                                        2:09.71   34  
     1) Hoffman, Alexandra 15           2) Budahl, Katie 15               
     3) Sonstegard, Anna 15             4) Stroschein, Lindsay 15         
       33.09  1:08.86  1:40.52  2:09.71                                    
 11 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:10.01   32  
     1) Warnke, Ashley 15               2) Peyer, Brianna 15              
     3) Thut, Allison 15                4) Loy, Monica 16                 
       33.39  1:10.15  1:41.69  2:10.01                                    
 12 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:10.85   30  
     1) Musser, Rachel 15               2) Mahoney, Erin 17               
     3) Fuchs, Christie 17              4) Williamson, Rebecca 16         
       34.29  1:10.64  1:41.56  2:10.85                                    
 13 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:11.67   27  
     1) Halvorson, Lori 16              2) Bryant, Brittany 16            
     3) Ortega, Lara 16                 4) Kezbers, Krista 18             
       33.58  1:11.71  1:43.59  2:11.67                                    
 13 Team Illinios-IL  'B'                                       2:11.67   27  
     1) Gschwend, Alison 16             2) Fiene, Meghan 16               
     3) Ivarson, Jennifer 15            4) Woodruff, Erin 16              
       34.30  1:11.13  1:43.32  2:11.67                                    
 15 Team Michigan-MI  'A'                                       2:13.07   24  
     1) Harrigan, Katie 17              2) Wood, Summer 15                
     3) Williams, Courtney 17           4) Lawless, Megan 15              
       33.16  1:11.90  1:44.78  2:13.07                                    
 16 Team Iowa-IA  'B'                                           2:13.12   22  
     1) Lonergan, Megan 16              2) Johns, Stacia 15               
     3) Lehenbauer, Lauren 16           4) Kampling, Anna 15              
       35.42  1:11.67  1:43.98  2:13.12                                    
 17 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:13.19  
     1) DeGrand, Danielle 16            2) Cotton, Megan 15               
     3) Digney, Caitlin 17              4) Grossklaus, Ann 15             
       33.90  1:11.91  1:44.22  2:13.19                                    
 18 Team North Dakota-ND  'A'                                   2:13.42  
     1) Wood, Kristy 16                 2) Anderson, Amy 16               
     3) Omdahl, Michelle 17             4) Weeks, Emily 17                
       34.97  1:12.66  1:44.45  2:13.42                                    
 19 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:13.53  
     1) Ward, Danielle 15               2) Luhrsen, Cassie 15             
     3) Grigereit, Laura 15             4) Vickroy, Lauren 17             
       34.51  1:12.36  1:44.79  2:13.53                                    
 20 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:15.07  
     1) Suba, Elaina M 15               2) Bagi, Stephanie 15             
     3) Bacon, Beth 15                  4) Gerbert, Becca 15              
       33.94  1:13.90  1:45.71  2:15.07                                    
 21 Minnesota-MN  'B'                                           2:15.33  
     1) Carlson, Jessica 15             2) Strait, Kelly 17               
     3) Digregorio, Kathi 17            4) Reed, Nikki 15                 
       35.13  1:13.39  1:47.22  2:15.33                                    
 22 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:15.41  
     1) Carpenter, Kasey 15             2) Wolfe, Rachel 15               
     3) Hamilton, Kristen 15            4) Schriner, Alissa 16            
       42.18  1:13.00  1:45.05  2:15.41                                    
 23 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 2:15.86  
     1) Connelly, Emily 15              2) Laflin, Meagan 15              
     3) Criss, Colleen 15               4) Jones, Angela 17               
       33.90  1:14.78  1:47.51  2:15.86                                    
 -- Team Oklahoma-OK  'B'                                            DQ  
     1) Naber, Kristen 16               2) Buckmaster, Jennay 15          
     3) Hunt, Sarah 17                  4) Bussman, Jennifer 17           
       36.51  1:17.18  1:49.72       DQ                                    
 
Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Iowa-IA  'A'                                           4:25.63   60  
     1) Wodstrchill, Whitney 17         2) Fry, Hayley 16                 
     3) Bicknell, Sarah 18              4) Goldstein, Samantha 16         
       33.16  1:07.81  1:42.14  2:21.41  2:51.27  3:25.59  3:54.21  4:25.63
  2 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:29.04   54  
     1) Hoisington, Abby 16             2) Mahoney, Erin 17               
     3) Grover, Betsy 17                4) Herre, Lindsay 17              
       33.28  1:08.42  1:44.61  2:25.98  2:54.59  3:28.96  3:57.32  4:29.04
  3 Team Illinios-IL  'A'                                       4:31.52   52  
     1) Schmidt, Malarie 16             2) Mycyk, Emily 15                
     3) Ramirez, Elena 16               4) Redig, Kayla 15                
       33.34  1:09.21  1:44.78  2:25.37  2:55.27  3:30.66  3:58.98  4:31.52
  4 Team Indiana-IN  'A'                                        4:33.53   50  
     1) Clapp, Marissa 16               2) Rocchio, Jennifer 16           
     3) Grcevich, Christy 15            4) Allfrey, Nicole 17             
       33.51  1:09.79  1:45.72  2:28.70  2:57.80  3:32.78  4:01.80  4:33.53
  5 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 4:35.55   48  
     1) Criss, Karen 15                 2) Durand, Ashley 16              
     3) Roach, Beth 17                  4) Gmeiner, Kristy 17             
       32.58  1:06.89  1:43.16  2:26.09  2:57.02  3:32.91  4:01.81  4:35.55
  6 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:40.20   46  
     1) Mekesa, Emily 15                2) Seaman, Nicole 15              
     3) Kay, Allison E 15               4) Dorenkott, Sarah 15            
       35.50  1:13.35  1:50.19  2:32.80  3:03.82  3:40.78  4:09.51  4:40.20
  7 Team Indiana-IN  'B'                                        4:41.14   44  
     1) Behrens, Maggie 15              2) Hackman, Whitney 16            
     3) Paul, Erika 16                  4) Triemstra, Becky 17            
     1:12.21  2:32.53  3:40.47  4:41.14                                    
  8 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:41.81   42  
     1) Luhrsen, Cassie 15              2) Miller, Casey 15               
     3) Letendre, Claire 18             4) Polette, Molly 17              
     1:12.22  2:31.89  3:40.95  4:41.81                                    
  9 Minnesota-MN  'A'                                           4:42.17   38  
     1) Taylor, Whitney 15              2) Blaydes, Alisha 16             
     3) Halet, Elizabeth 15             4) Busack, Stacy 16               
     1:10.62  2:32.70  3:42.14  4:42.17                                    
 10 South Dakota-SD  'A'                                        4:43.23   34  
     1) Hoffman, Alexandra 15           2) Budahl, Katie 15               
     3) Sonstegard, Anna 15             4) Wilcox, Laura 16               
     1:08.81  2:28.67  3:38.52  4:43.23                                    
 11 Team Illinios-IL  'B'                                       4:44.00   32  
     1) Gschwend, Alison 16             2) Fiene, Meghan 16               
     3) Ivarson, Jennifer 15            4) Woodruff, Erin 16              
     1:11.26  2:31.27  3:41.08  4:44.00                                    
 12 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:47.33   30  
     1) Carpenter, Kasey 15             2) Wolfe, Rachel 15               
     3) Schriner, Alissa 16             4) Hamilton, Kristen 15           
     1:08.69  2:33.64  3:43.69  4:47.33                                    
 13 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:47.50   28  
     1) Warnke, Ashley 15               2) Klotz, Melissa 16              
     3) Thut, Allison 15                4) DeGrand, Danielle 16           
     2:34.02           3:44.54  4:47.50                                    
 14 Team Michigan-MI  'A'                                       4:51.14   26  
     1) Harrigan, Katie 17              2) Wood, Summer 15                
     3) Williams, Courtney 17           4) ST Andrew, Ashley 15           
       34.62  1:11.89  1:50.65  2:34.44  3:07.51  3:46.01  4:16.98  4:51.14
 15 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:51.53   24  
     1) Halvorson, Lori 16              2) Bryant, Brittany 16            
     3) Ortega, Lara 16                 4) Kezbers, Krista 18             
     2:35.25           3:48.97  4:51.53                                    
 16 Team Iowa-IA  'B'                                           4:51.79   22  
     1) Lonergan, Megan 16              2) Johns, Stacia 15               
     3) Kampling, Anna 15               4) Lawler, Ashley 16              
     1:14.94  2:37.13  3:49.24  4:51.79                                    
 17 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:51.90  
     1) Suba, Elaina M 15               2) White, Emily 16                
     3) Bacon, Beth 15                  4) Bagi, Alexandra 16             
     1:12.10  2:37.14  3:48.49  4:51.90                                    
 18 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:55.08  
     1) Jehn, Amanda 16                 2) Peyer, Brianna 15              
     3) Digney, Caitlin 17              4) Loy, Monica 16                 
     1:15.06  2:39.32  3:50.98  4:55.08                                    
 19 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:55.52  
     1) Wood, Kristy 16                 2) Anderson, Amy 16               
     3) Ziegelmann, Sarah 15            4) Weeks, Emily 17                
     1:14.91  2:37.70  3:52.43  4:55.52                                    
 20 Minnesota-MN  'B'                                           4:56.48  
     1) Carlson, Jessica 15             2) Strait, Kelly 17               
     3) Digregorio, Kathi 17            4) Keller, Joanna 15              
     1:15.01  2:39.47  3:51.79  4:56.48                                    
 21 Team Oklahoma-OK  'B'                                       4:57.50  
     1) Hermann, Jessica 16             2) Hunt, Sarah 17                 
     3) Bouillot, Andree 18             4) Naber, Kristen 16              
     1:16.74  2:40.67  3:52.77  4:57.50                                    
 22 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 5:00.28  
     1) Connelly, Emily 15              2) Laflin, Meagan 15              
     3) Criss, Colleen 15               4) Jones, Angela 17               
     1:15.22  2:43.88  3:56.75  5:00.28                                    
 -- Missouri Valley-MV  'B'                                          DQ  
     1) Sweeney, Kate 15                2) Musser, Rachel 15              
     3) Fuchs, Christie 17              4) Berry, Emma 15                 
       34.80  1:12.83  1:50.03  2:33.83  3:04.73  3:40.43  4:09.44       DQ
 -- Team Ozark-OZ  'B'                                               DQ  
     1) Wotring, Taryn 15               2) Welsh, Katie 17                
     3) Grigereit, Laura 15             4) Ward, Danielle 15              
     1:11.29  2:41.64  3:54.53       DQ                                    
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Kevin            10 Team Indiana-IN                  30.08   30  
  2 Youngquist, Clay          10 MI-MI                            30.11   27  
  3 Glanda, Justin            10 MI-MI                            30.93   26  
  4 Margritier, Matthew       10 Mo Val-MV                        31.42   25  
  5 Mitchell, Sam              9 OH-OH                            31.59   24  
  6 LE, Paul                  10 Team OK-OK                       31.84   23  
  7 McKnight, Isaac           10 Mo Val-MV                        31.98   22  
  8 Bohannon, Kasmir          10 WI-WI                            32.10   21  
  9 Champlin, Derek           10 MI-MI                            32.39   19  
 10 Cooper, Trip              10 AR-AR                            32.40   17  
 11 McMillin, Sidney          10 Team Iowa-IA                     32.47   16  
 12 Nardi, Cameron            10 Team Indiana-IN                  32.49   15  
 13 Elsas, Brennan             9 Team Illinois-IL                 32.52   14  
 14 O'Donnell, Ryan           10 WI-WI                            32.59   13  
 15 Chabot, Sean              10 MI-MI                            32.68   11.5
 15 Butz, Tim                  9 Ozark-OZ                         32.68   11.5
 17 Comyn, Daniel             10 Team Illinois-IL                 32.70    8  
 17 Chester, Erik             10 Mo Val-MV                        32.70    8  
 19 Dunkle, Sam               10 SD-SD                            32.71    6  
 20 McMillin, Stuart          10 Team Iowa-IA                     32.72    5  
 21 Musick, Brock             10 Mo Val-MV                        32.74    4  
 22 Galerneau, Kevin          10 MI-MI                            32.76    3  
 23 Errichiello, Vincent      10 Team Illinois-IL                 32.85    2  
 24 Daues, Matt               10 Ozark-OZ                         32.87    1  
 25 Foxwell, Jamie            10 MI-MI                            32.89  
 26 Early, Tyler               9 Team Illinois-IL                 32.90  
 27 Sandness, Patrick         10 Team Illinois-IL                 32.91  
 28 Brinck, Niklas            10 Mo Val-MV                        33.00  
 29 Meeks, Landon             10 AR-AR                            33.10  
 30 Miller, Michael           10 OH-OH                            33.14  
 31 McManis, Jeffrey          10 LE-LE                            33.15  
 32 Brook, Daniel             10 OH-OH                            33.17  
 32 Gray, AJ                   9 Team Illinois-IL                 33.17  
 34 Wolfe, Shaun              10 Team Illinois-IL                 33.38  
 35 Larkins, Brandon          10 MI-MI                            33.39  
 36 Duxbury, Joe              10 MN-MN                            33.43  
 37 Holbrook, Luke            10 Team Illinois-IL                 33.47  
 38 Roberts, Brian            10 WI-WI                            33.53  
 39 Gorman, Brian             10 SD-SD                            33.60  
 40 Hartbarger, Andrew        10 MN-MN                            33.70  
 41 Alexander, Greg           10 Team Illinois-IL                 33.95  
 42 Wei, Wilson               10 Team OK-OK                       34.19  
 43 Vogeler, Chris            10 MN-MN                            34.22  
 44 Gillen, Jack              10 MI-MI                            34.23  
 45 Tucci, Brian              10 Mo Val-MV                        34.47  
 46 Black, Jake               10 AR-AR                            34.50  
 47 Robrock, Kyle              9 MN-MN                            34.78  
 48 Tipton, Trey              10 Team OK-OK                       34.92  
 49 Zheng, Eric               10 AR-AR                            35.01  
 -- Gladyshev, Timothy        10 MW-MW                               DQ  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Youngquist, Clay          10 MI-MI                          1:04.86   30  
  2 Behrens, Kevin            10 Team Indiana-IN                1:06.72   27  
  3 Kagami, Eric              10 Team Indiana-IN                1:07.48   26  
  4 Margritier, Matthew       10 Mo Val-MV                      1:08.54   25  
  5 Glanda, Justin            10 MI-MI                          1:08.61   24  
  6 Hines, Tyler              10 Team Illinois-IL               1:09.03   23  
  7 Bohannon, Kasmir          10 WI-WI                          1:09.08   22  
  8 LE, Paul                  10 Team OK-OK                     1:09.11   21  
  9 Musser, Seth              10 Mo Val-MV                      1:09.19   19  
 10 Van Allen, August         10 Team Indiana-IN                1:09.39   17  
 11 Mitchell, Sam              9 OH-OH                          1:09.48   16  
 12 Nardi, Cameron            10 Team Indiana-IN                1:09.75   15  
 13 Crane, Nicholas            9 LE-LE                          1:10.07   14  
 14 Galerneau, Kevin          10 MI-MI                          1:10.30   13  
 15 Daues, Matt               10 Ozark-OZ                       1:10.43   12  
 16 Price, Carter             10 Mo Val-MV                      1:11.15   11  
 17 McMillin, Sidney          10 Team Iowa-IA                   1:11.24    9  
 18 Chester, Erik             10 Mo Val-MV                      1:11.38    7  
 19 Larkins, Brandon          10 MI-MI                          1:11.49    5.5
 19 Zhang, George             10 Team Indiana-IN                1:11.49    5.5
 21 Errichiello, Vincent      10 Team Illinois-IL               1:11.50    4  
 22 McMillin, Stuart          10 Team Iowa-IA                   1:11.64    3  
 23 Dunkle, Sam               10 SD-SD                          1:12.07    2  
 24 O'Donnell, Ryan           10 WI-WI                          1:12.13    1  
 25 Musick, Brock             10 Mo Val-MV                      1:12.24  
 26 Gray, AJ                   9 Team Illinois-IL               1:12.50  
 27 Foxwell, Jamie            10 MI-MI                          1:12.65  
 28 Sandness, Patrick         10 Team Illinois-IL               1:12.93  
 29 Hartbarger, Andrew        10 MN-MN                          1:13.01  
 30 Wei, Wilson               10 Team OK-OK                     1:13.08  
 31 Comyn, Daniel             10 Team Illinois-IL               1:13.44  
 32 Newenhouse, Carl          10 WI-WI                          1:13.47  
 33 Brinck, Niklas            10 Mo Val-MV                      1:13.60  
 34 Holbrook, Luke            10 Team Illinois-IL               1:14.29  
 35 Zheng, Eric               10 AR-AR                          1:14.39  
 36 Frederick, Blake          10 MW-MW                          1:15.29  
 37 Thompson, Dillon          10 Team Indiana-IN                1:15.69  
 38 Tipton, Trey              10 Team OK-OK                     1:16.44  
 39 Davis, Mason              10 OH-OH                          1:17.06  
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Youngquist, Clay          10 MI-MI                          2:21.49   30  
     1:09.09  2:21.49                                                      
  2 Crane, Nicholas            9 LE-LE                          2:25.62   27  
     1:10.18  2:25.62                                                      
  3 Kagami, Eric              10 Team Indiana-IN                2:27.65   26  
     1:11.01  2:27.65                                                      
  4 Hines, Tyler              10 Team Illinois-IL               2:29.33   25  
     1:10.76  2:29.33                                                      
  5 Nardi, Cameron            10 Team Indiana-IN                2:29.34   24  
     1:13.21  2:29.34                                                      
  6 Musser, Seth              10 Mo Val-MV                      2:29.69   23  
     1:12.76  2:29.69                                                      
  7 Van Allen, August         10 Team Indiana-IN                2:30.33   22  
     1:12.80  2:30.33                                                      
  8 LE, Paul                  10 Team OK-OK                     2:30.41   21  
     1:13.09  2:30.41                                                      
  9 Dunkle, Sam               10 SD-SD                          2:30.51   19  
     1:12.37  2:30.51                                                      
 10 Bohannon, Kasmir          10 WI-WI                          2:30.54   17  
     1:12.81  2:30.54                                                      
 11 Zhang, George             10 Team Indiana-IN                2:31.05   16  
     1:13.75  2:31.05                                                      
 12 Daues, Matt               10 Ozark-OZ                       2:32.51   15  
     1:12.69  2:32.51                                                      
 13 Chester, Erik             10 Mo Val-MV                      2:32.62   14  
     1:15.07  2:32.62                                                      
 14 Price, Carter             10 Mo Val-MV                      2:34.49   13  
     1:14.77  2:34.49                                                      
 15 Wei, Wilson               10 Team OK-OK                     2:34.51   12  
     1:14.81  2:34.51                                                      
 16 Glenn, Michael            10 Mo Val-MV                      2:35.44   11  
     1:14.25  2:35.44                                                      
 17 Margritier, Matthew       10 Mo Val-MV                      2:35.76    9  
     1:15.11  2:35.76                                                      
 18 Galerneau, Kevin          10 MI-MI                          2:36.06    7  
     1:14.05  2:36.06                                                      
 19 Zheng, Eric               10 AR-AR                          2:36.68    6  
     1:17.00  2:36.68                                                      
 20 Stang, Kevin               9 LE-LE                          2:36.73    5  
     1:14.94  2:36.73                                                      
 21 O'Donnell, Ryan           10 WI-WI                          2:36.88    4  
     1:15.49  2:36.88                                                      
 22 Taylor, Cameron            9 MN-MN                          2:37.34    3  
     1:16.03  2:37.34                                                      
 23 Black, Jake               10 AR-AR                          2:37.43    2  
     1:16.59  2:37.43                                                      
 24 Newenhouse, Carl          10 WI-WI                          2:38.69    1  
     1:16.41  2:38.69                                                      
 25 Miller, Michael           10 OH-OH                          2:39.59  
     1:18.93  2:39.59                                                      
 26 Davis, Mason              10 OH-OH                          2:40.52  
     1:16.36  2:40.52                                                      
 27 Larkins, Brandon          10 MI-MI                          2:41.13  
     1:17.30  2:41.13                                                      
 28 McMillin, Sidney          10 Team Iowa-IA                   2:41.40  
     1:18.10  2:41.40                                                      
 29 Brook, Daniel             10 OH-OH                          2:42.24  
     1:17.52  2:42.24                                                      
 30 Hagar, Gavin              10 MW-MW                          2:42.44  
     1:18.40  2:42.44                                                      
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Kevin            10 Team Indiana-IN                  34.83   30  
  2 Youngquist, Clay          10 MI-MI                            35.79   27  
  3 Cooper, Trip              10 AR-AR                            36.00   26  
  4 Bohannon, Kasmir          10 WI-WI                            36.04   25  
  5 Mitchell, Sam              9 OH-OH                            36.12   24  
  6 Musser, Seth              10 Mo Val-MV                        36.40   23  
  7 Weiss, Nathan             10 Ozark-OZ                         37.38   22  
  8 Zhang, George             10 Team Indiana-IN                  37.42   21  
  9 Glanda, Justin            10 MI-MI                            37.86   19  
 10 O'Donnell, Ryan           10 WI-WI                            37.91   17  
 11 LE, Paul                  10 Team OK-OK                       38.00   16  
 12 Chabot, Sean              10 MI-MI                            38.02   15  
 13 Bratsos, Andrew           10 Team Illinois-IL                 38.05   14  
 14 Gorman, Brian             10 SD-SD                            38.07   13  
 15 Margritier, Matthew       10 Mo Val-MV                        38.17   12  
 16 Musick, Brock             10 Mo Val-MV                        38.19   11  
 17 Crane, Nicholas            9 LE-LE                            38.39    9  
 18 Champlin, Derek           10 MI-MI                            38.49    7  
 19 Stang, Kevin               9 LE-LE                            38.59    6  
 20 Watson, Nick              10 MI-MI                            38.61    5  
 21 Meeks, Landon             10 AR-AR                            38.63    4  
 22 Faulkenberry, Bobby       10 Mo Val-MV                        38.66    3  
 23 Tavierne, Michael         10 Team Illinois-IL                 38.88    2  
 24 Dunkle, Sam               10 SD-SD                            38.91    1  
 25 Daues, Matt               10 Ozark-OZ                         38.93  
 26 Nardi, Cameron            10 Team Indiana-IN                  38.99  
 27 Wolf, Elliot              10 Team Illinois-IL                 39.03  
 28 Gregory, Austin           10 OH-OH                            39.06  
 29 Sandness, Patrick         10 Team Illinois-IL                 39.17  
 30 Trebilcock, Gavin         10 LE-LE                            39.25  
 30 Schuster, Nate            10 Team Indiana-IN                  39.25  
 32 Klemencic, Arron          10 Mo Val-MV                        39.28  
 33 Newenhouse, Carl          10 WI-WI                            39.30  
 34 Gray, AJ                   9 Team Illinois-IL                 39.32  
 35 Lin, Baron                10 Ozark-OZ                         39.33  
 36 Foxwell, Jamie            10 MI-MI                            39.34  
 37 Bonicelli, Cory           10 Mo Val-MV                        39.35  
 38 Hollub, Matt              10 WI-WI                            39.36  
 39 Price, Carter             10 Mo Val-MV                        39.38  
 40 Miller, Jon               10 OH-OH                            39.46  
 41 Wei, Wilson               10 Team OK-OK                       39.49  
 42 Comyn, Daniel             10 Team Illinois-IL                 39.58  
 43 Lehane, Sean               8 Team Illinois-IL                 39.66  
 43 Duzey, Jake               10 MI-MI                            39.66  
 43 Alexander, Greg           10 Team Illinois-IL                 39.66  
 46 Rosell, Connor            10 MN-MN                            39.68  
 47 Miller, Michael           10 OH-OH                            39.73  
 48 Gaudiani, Mike            10 LE-LE                            39.75  
 49 Dietz, Shea               10 MN-MN                            39.84  
 50 White, Neil               10 Mo Val-MV                        39.86  
 51 Errichiello, Vincent      10 Team Illinois-IL                 40.09  
 52 Brooks, Scott             10 LE-LE                            40.37  
 53 Morgan, Blake             10 Team Indiana-IN                  40.42  
 54 Hartbarger, Andrew        10 MN-MN                            40.49  
 55 Louscher, Blake           10 Team Iowa-IA                     40.78  
 56 Davis, Mason              10 OH-OH                            41.02  
 57 Harris, Nathan            10 Team Iowa-IA                     41.07  
 58 Tipton, Trey              10 Team OK-OK                       41.10  
 59 Schwab, Kevin             10 OH-OH                            41.30  
 60 Stears, Chad              10 MI-MI                            41.37  
 61 Liedl, Tony               10 MN-MN                            41.44  
 62 Szostak, Peter            10 Team Illinois-IL                 41.64  
 63 Schwartz, Dan              9 WI-WI                            41.95  
 64 Sherrard, Michael         10 OH-OH                            42.04  
 65 Brook, Daniel             10 OH-OH                            42.15  
 66 Schultz, Stephen          10 Team OK-OK                       42.26  
 67 Hagar, Gavin              10 MW-MW                            42.80  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Kevin            10 Team Indiana-IN                1:15.19   30  
  2 Mitchell, Sam              9 OH-OH                          1:16.96   27  
  3 Youngquist, Clay          10 MI-MI                          1:17.08   26  
  4 Musser, Seth              10 Mo Val-MV                      1:17.31   25  
  5 Zhang, George             10 Team Indiana-IN                1:18.09   24  
  6 Wolf, Elliot              10 Team Illinois-IL               1:19.50   23  
  7 Stang, Kevin               9 LE-LE                          1:19.56   22  
  8 Bohannon, Kasmir          10 WI-WI                          1:19.70   21  
  9 Cooper, Trip              10 AR-AR                          1:19.91   19  
 10 LE, Paul                  10 Team OK-OK                     1:19.98   17  
 11 Crane, Nicholas            9 LE-LE                          1:20.36   16  
 12 Miller, Michael           10 OH-OH                          1:20.57   15  
 13 O'Donnell, Ryan           10 WI-WI                          1:20.74   14  
 14 Daues, Matt               10 Ozark-OZ                       1:21.85   13  
 15 Wei, Wilson               10 Team OK-OK                     1:21.99   12  
 16 Dunkle, Sam               10 SD-SD                          1:22.06   11  
 17 Bonicelli, Cory           10 Mo Val-MV                      1:22.13    9  
 18 Musick, Brock             10 Mo Val-MV                      1:22.54    7  
 19 Van Allen, August         10 Team Indiana-IN                1:22.64    6  
 20 Champlin, Derek           10 MI-MI                          1:22.65    5  
 21 Gorman, Brian             10 SD-SD                          1:22.69    4  
 22 Gaudiani, Mike            10 LE-LE                          1:23.07    3  
 23 Sandness, Patrick         10 Team Illinois-IL               1:23.10    2  
 24 Weiss, Nathan             10 Ozark-OZ                       1:23.13    1  
 25 Davis, Mason              10 OH-OH                          1:23.25  
 26 Newenhouse, Carl          10 WI-WI                          1:23.60  
 27 Faulkenberry, Bobby       10 Mo Val-MV                      1:23.78  
 28 Gregory, Austin           10 OH-OH                          1:23.86  
 29 Watson, Nick              10 MI-MI                          1:23.93  
 30 Bratsos, Andrew           10 Team Illinois-IL               1:24.09  
 31 Lin, Baron                10 Ozark-OZ                       1:24.29  
 32 Trebilcock, Gavin         10 LE-LE                          1:24.39  
 33 Klemencic, Arron          10 Mo Val-MV                      1:24.43  
 34 Price, Carter             10 Mo Val-MV                      1:24.71  
 35 Glanda, Justin            10 MI-MI                          1:24.78  
 36 Gray, AJ                   9 Team Illinois-IL               1:24.94  
 37 Foxwell, Jamie            10 MI-MI                          1:25.04  
 38 Chabot, Sean              10 MI-MI                          1:25.06  
 39 Miller, Jon               10 OH-OH                          1:25.44  
 40 Schuster, Nate            10 Team Indiana-IN                1:26.19  
 41 Stuy, John                10 Team Indiana-IN                1:26.53  
 42 White, Neil               10 Mo Val-MV                      1:26.76  
 43 Duzey, Jake               10 MI-MI                          1:27.22  
 44 Schwartz, Dan              9 WI-WI                          1:27.33  
 45 Lehane, Sean               8 Team Illinois-IL               1:27.90  
 46 Dietz, Shea               10 MN-MN                          1:28.41  
 47 Louscher, Blake           10 Team Iowa-IA                   1:28.46  
 48 Hagar, Gavin              10 MW-MW                          1:28.51  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Michael            10 Mo Val-MV                        39.60   30  
  2 Stears, Chad              10 MI-MI                            40.53   27  
  3 Champlin, Derek           10 MI-MI                            40.76   26  
  4 Black, Jake               10 AR-AR                            41.20   25  
  5 Bratsos, Andrew           10 Team Illinois-IL                 41.76   24  
  6 Gladyshev, Timothy        10 MW-MW                            42.15   23  
  7 Zucca, John               10 LE-LE                            42.16   22  
  8 Van Allen, August         10 Team Indiana-IN                  42.30   21  
  9 Miller, Jon               10 OH-OH                            42.45   19  
 10 Oak, Quillan              10 MN-MN                            42.54   17  
 11 Wolf, Elliot              10 Team Illinois-IL                 43.37   16  
 12 McKnight, Isaac           10 Mo Val-MV                        43.47   15  
 13 Hopman, Brian             10 Team Illinois-IL                 43.48   14  
 14 Amendola, Brayden          9 Team Illinois-IL                 43.69   13  
 15 Louscher, Blake           10 Team Iowa-IA                     43.86   12  
 16 Bruder, Lucas              9 Ozark-OZ                         44.40   11  
 17 Elliott, Matt             10 Team Illinois-IL                 44.41    9  
 18 Schwab, Kevin             10 OH-OH                            44.64    6.5
 18 Alexander, Greg           10 Team Illinois-IL                 44.64    6.5
 20 Sekula, David             10 Team Illinois-IL                 44.73    5  
 21 Gorman, Brian             10 SD-SD                            44.96    4  
 22 Hobbs, Carlin             10 Team Indiana-IN                  45.50    3  
 23 Stedman, Brandon          10 WI-WI                            46.80    2  
 24 Schultz, Stephen          10 Team OK-OK                       52.01    1  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Michael            10 Mo Val-MV                      1:28.13   30  
  2 Van Allen, August         10 Team Indiana-IN                1:28.84   27  
  3 Champlin, Derek           10 MI-MI                          1:29.41   26  
  4 Kagami, Eric              10 Team Indiana-IN                1:31.52   25  
  5 Gladyshev, Timothy        10 MW-MW                          1:31.80   24  
  6 Bratsos, Andrew           10 Team Illinois-IL               1:32.45   23  
  7 Black, Jake               10 AR-AR                          1:33.08   22  
  8 Miller, Jon               10 OH-OH                          1:33.47   21  
  9 Crane, Nicholas            9 LE-LE                          1:33.75   19  
 10 Gaudiani, Mike            10 LE-LE                          1:33.77   17  
 11 Stears, Chad              10 MI-MI                          1:34.02   16  
 12 Schwab, Kevin             10 OH-OH                          1:36.66   15  
 13 Bruder, Lucas              9 Ozark-OZ                       1:36.81   14  
 14 Louscher, Blake           10 Team Iowa-IA                   1:37.46   13  
 15 Gorman, Brian             10 SD-SD                          1:38.04   12  
 16 Gillen, Jack              10 MI-MI                          1:38.74   11  
 17 Zucca, John               10 LE-LE                          1:40.17    9  
 18 Oak, Quillan              10 MN-MN                          1:40.73    7  
 19 Stedman, Brandon          10 WI-WI                          1:43.86    6  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Kevin            10 Team Indiana-IN                  32.86   30  
  2 Cooper, Trip              10 AR-AR                            33.45   27  
  3 Mitchell, Sam              9 OH-OH                            34.44   26  
  4 Galerneau, Kevin          10 MI-MI                            35.17   25  
  5 Poole, Tyler              10 Team Indiana-IN                  35.43   24  
  6 Kagami, Eric              10 Team Indiana-IN                  35.56   23  
  7 Lin, Baron                10 Ozark-OZ                         35.61   22  
  8 Bohannon, Kasmir          10 WI-WI                            35.88   21  
  9 Bratsos, Andrew           10 Team Illinois-IL                 35.90   19  
 10 Glenn, Michael            10 Mo Val-MV                        35.97   17  
 11 Margritier, Matthew       10 Mo Val-MV                        36.01   16  
 12 Wolfe, Shaun              10 Team Illinois-IL                 36.12   15  
 13 Glanda, Justin            10 MI-MI                            36.19   14  
 14 Comyn, Daniel             10 Team Illinois-IL                 36.33   13  
 15 Schuster, Nate            10 Team Indiana-IN                  36.43   12  
 16 Hartbarger, Andrew        10 MN-MN                            36.52   11  
 17 Dunkle, Sam               10 SD-SD                            36.60    8  
 17 Voss, Adam                10 Team Indiana-IN                  36.60    8  
 19 Foxwell, Jamie            10 MI-MI                            36.74    6  
 20 Simic, Petar              10 MI-MI                            36.83    5  
 21 Zwiers, Dylan             10 MI-MI                            37.21    4  
 22 Elsas, Brennan             9 Team Illinois-IL                 37.25    3  
 23 Ranallo, Nick             10 LE-LE                            37.35    2  
 24 Gladyshev, Timothy        10 MW-MW                            37.37    1  
 25 Gaudiani, Mike            10 LE-LE                            37.56  
 26 Stuy, John                10 Team Indiana-IN                  37.58  
 27 Baker, Kenny              10 MI-MI                            37.69  
 28 Hagar, Gavin              10 MW-MW                            37.89  
 29 Chester, Erik             10 Mo Val-MV                        37.96  
 30 Klemencic, Arron          10 Mo Val-MV                        37.98  
 31 Louscher, Blake           10 Team Iowa-IA                     37.99  
 32 O'Donnell, Ryan           10 WI-WI                            38.03  
 33 Butz, Tim                  9 Ozark-OZ                         38.10  
 34 Tucci, Brian              10 Mo Val-MV                        38.26  
 35 Trebilcock, Gavin         10 LE-LE                            38.39  
 36 Schwab, Kevin             10 OH-OH                            38.42  
 37 Rice, Mack                 9 OH-OH                            38.43  
 38 Meeks, Landon             10 AR-AR                            39.51  
 39 Tipton, Trey              10 Team OK-OK                       41.01  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Trip              10 AR-AR                          1:15.81   30  
  2 Kagami, Eric              10 Team Indiana-IN                1:18.17   27  
  3 Wolfe, Shaun              10 Team Illinois-IL               1:18.71   26  
  4 Galerneau, Kevin          10 MI-MI                          1:19.64   25  
  5 Gaudiani, Mike            10 LE-LE                          1:19.95   24  
  6 Glenn, Michael            10 Mo Val-MV                      1:20.32   23  
  7 Margritier, Matthew       10 Mo Val-MV                      1:20.72   22  
  8 Musser, Seth              10 Mo Val-MV                      1:20.98   21  
  9 Mitchell, Sam              9 OH-OH                          1:21.53   19  
 10 Hagar, Gavin              10 MW-MW                          1:21.79   17  
 11 Hartbarger, Andrew        10 MN-MN                          1:22.32   16  
 12 Voss, Adam                10 Team Indiana-IN                1:22.36   15  
 13 Miller, Michael           10 OH-OH                          1:22.68   14  
 14 Chester, Erik             10 Mo Val-MV                      1:23.86   13  
 15 Foxwell, Jamie            10 MI-MI                          1:23.92   12  
 16 Stuy, John                10 Team Indiana-IN                1:24.21   11  
 17 Butz, Tim                  9 Ozark-OZ                       1:24.69    9  
 18 Schuster, Nate            10 Team Indiana-IN                1:24.99    7  
 19 Klemencic, Arron          10 Mo Val-MV                      1:25.04    6  
 20 Gladyshev, Timothy        10 MW-MW                          1:25.37    5  
 21 Price, Carter             10 Mo Val-MV                      1:25.51    4  
 22 Frederick, Blake          10 MW-MW                          1:25.73    3  
 23 Choi, Justin              10 Team Iowa-IA                   1:26.25    2  
 24 Elsas, Brennan             9 Team Illinois-IL               1:26.33    1  
 25 Low, Dion                  9 Team Indiana-IN                1:28.07  
 26 Ranallo, Nick             10 LE-LE                          1:28.16  
 27 Stang, Kevin               9 LE-LE                          1:28.28  
 28 Schwab, Kevin             10 OH-OH                          1:28.44  
 29 Zheng, Eric               10 AR-AR                          1:28.92  
 30 Elliott, Matt             10 Team Illinois-IL               1:29.25  
 31 Newenhouse, Carl          10 WI-WI                          1:29.83  
 32 Brook, Daniel             10 OH-OH                          1:31.05  
 -- Lin, Baron                10 Ozark-OZ                            DQ  
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Kevin            10 Team Indiana-IN                2:43.29   30  
     1:16.89  2:43.29                                                      
  2 Youngquist, Clay          10 MI-MI                          2:44.47   27  
     1:18.92  2:44.47                                                      
  3 Kagami, Eric              10 Team Indiana-IN                2:46.54   26  
     1:18.59  2:46.54                                                      
  4 Crane, Nicholas            9 LE-LE                          2:47.91   25  
     1:20.80  2:47.91                                                      
  5 Gaudiani, Mike            10 LE-LE                          2:48.15   24  
     1:21.02  2:48.15                                                      
  6 LE, Paul                  10 Team OK-OK                     2:48.33   23  
     1:19.81  2:48.33                                                      
  7 Miller, Michael           10 OH-OH                          2:50.12   22  
     1:21.55  2:50.12                                                      
  8 Musser, Seth              10 Mo Val-MV                      2:50.81   21  
     1:20.33  2:50.81                                                      
  9 Van Allen, August         10 Team Indiana-IN                2:52.09   19  
     1:23.92  2:52.09                                                      
 10 Zhang, George             10 Team Indiana-IN                2:53.49   17  
     1:22.30  2:53.49                                                      
 11 Stang, Kevin               9 LE-LE                          2:54.57   16  
     1:22.36  2:54.57                                                      
 12 Glenn, Michael            10 Mo Val-MV                      2:54.66   14.5
     1:23.14  2:54.66                                                      
 12 Wei, Wilson               10 Team OK-OK                     2:54.66   14.5
     1:21.58  2:54.66                                                      
 14 Chester, Erik             10 Mo Val-MV                      2:55.03   13  
     1:24.81  2:55.03                                                      
 15 Bratsos, Andrew           10 Team Illinois-IL               2:55.83   12  
     1:22.05  2:55.83                                                      
 16 Champlin, Derek           10 MI-MI                          2:56.46   11  
     1:26.15  2:56.46                                                      
 17 Nardi, Cameron            10 Team Indiana-IN                2:57.05    9  
     1:26.01  2:57.05                                                      
 18 Gladyshev, Timothy        10 MW-MW                          2:57.26    7  
     1:25.42  2:57.26                                                      
 19 Glanda, Justin            10 MI-MI                          2:57.87    6  
     1:22.19  2:57.87                                                      
 20 Seroka, Adam              10 MI-MI                          2:57.94    5  
     1:24.51  2:57.94                                                      
 21 Black, Jake               10 AR-AR                          2:58.28    4  
     1:27.14  2:58.28                                                      
 22 Price, Carter             10 Mo Val-MV                      2:58.37    3  
     1:24.50  2:58.37                                                      
 23 Hines, Tyler              10 Team Illinois-IL               2:59.97    2  
     1:24.26  2:59.97                                                      
 24 Dake, Ryan                10 Mo Val-MV                      3:00.06    1  
     1:25.36  3:00.06                                                      
 25 Stuy, John                10 Team Indiana-IN                3:00.17  
     1:25.89  3:00.17                                                      
 26 Schwab, Kevin             10 OH-OH                          3:00.45  
     1:26.59  3:00.45                                                      
 27 Wolf, Elliot              10 Team Illinois-IL               3:00.49  
     1:27.73  3:00.49                                                      
 28 Galerneau, Kevin          10 MI-MI                          3:00.61  
     1:24.05  3:00.61                                                      
 29 Sandness, Patrick         10 Team Illinois-IL               3:00.99  
     1:25.40  3:00.99                                                      
 30 Musick, Brock             10 Mo Val-MV                      3:01.11  
     1:25.86  3:01.11                                                      
 31 Trebilcock, Gavin         10 LE-LE                          3:01.16  
     1:24.73  3:01.16                                                      
 32 Brook, Daniel             10 OH-OH                          3:01.79  
     1:24.85  3:01.79                                                      
 33 Newenhouse, Carl          10 WI-WI                          3:02.32  
     1:26.23  3:02.32                                                      
 34 Daues, Matt               10 Ozark-OZ                       3:02.67  
     1:28.70  3:02.67                                                      
 35 Thompson, Dillon          10 Team Indiana-IN                3:03.56  
     1:28.81  3:03.56                                                      
 36 Chabot, Sean              10 MI-MI                          3:03.72  
     1:26.36  3:03.72                                                      
 37 Gorman, Brian             10 SD-SD                          3:03.96  
     1:26.25  3:03.96                                                      
 38 Lin, Baron                10 Ozark-OZ                       3:04.18  
     1:23.49  3:04.18                                                      
 39 Dietz, Shea               10 MN-MN                          3:04.51  
     1:28.03  3:04.51                                                      
 40 Hagar, Gavin              10 MW-MW                          3:04.88  
     1:28.23  3:04.88                                                      
 -- Cooper, Trip              10 AR-AR                               DQ  
     1:19.05       DQ                                                      
 -- Koenig, Sam                9 Team Iowa-IA                        DQ  
     1:35.69       DQ                                                      
 -- Klemencic, Arron          10 Mo Val-MV                           DQ  
     1:22.43       DQ                                                      
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Michigan-MI  'A'                                       2:05.70   60  
     1) Glanda, Justin 10               2) Champlin, Derek 10             
     3) Larkins, Brandon 10             4) Youngquist, Clay 10            
     1:02.89  2:05.70                                                      
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        2:06.00   54  
     1) Van Allen, August 10            2) Kagami, Eric 10                
     3) Nardi, Cameron 10               4) Behrens, Kevin 10              
     1:04.32  2:06.00                                                      
  3 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:09.03   52  
     1) Margritier, Matthew 10          2) Chester, Erik 10               
     3) Brinck, Niklas 10               4) Musser, Seth 10                
     1:04.59  2:09.03                                                      
  4 Team Illinios-IL  'A'                                       2:09.74   50  
     1) Errichiello, Vincent 10         2) Sandness, Patrick 10           
     3) Holbrook, Luke 10               4) Comyn, Daniel 10               
     1:05.01  2:09.74                                                      
  5 Team Illinios-IL  'B'                                       2:11.88   48  
     1) Gray, AJ 9                      2) Bratsos, Andrew 10             
     3) Elsas, Brennan 9                4) Wolfe, Shaun 10                
     1:06.14  2:11.88                                                      
  6 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:12.70   46  
     1) Mitchell, Sam 9                 2) Brook, Daniel 10               
     3) Miller, Michael 10              4) Schwab, Kevin 10               
     1:05.59  2:12.70                                                      
  7 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:13.28   44  
     1) Roberts, Brian 10               2) Werner, Josh 10                
     3) O'Donnell, Ryan 10              4) Bohannon, Kasmir 10            
     1:08.80  2:13.28                                                      
  8 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:13.82   42  
     1) McManis, Jeffrey 10             2) Gaudiani, Mike 10              
     3) Trebilcock, Gavin 10            4) Crane, Nicholas 9              
     1:07.93  2:13.82                                                      
  9 Team Michigan-MI  'B'                                       2:14.69   38  
     1) Foxwell, Jamie 10               2) Gillen, Jack 10                
     3) Baker, Kenny 10                 4) Galerneau, Kevin 10            
     1:07.59  2:14.69                                                      
 10 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:15.27   34  
     1) Glenn, Michael 10               2) Musick, Brock 10               
     3) McKnight, Isaac 10              4) Tucci, Brian 10                
     1:08.05  2:15.27                                                      
 11 Team Iowa-IA  'A'                                           2:15.58   32  
     1) McMillin, Stuart 10             2) McMillin, Sidney 10            
     3) Louscher, Blake 10              4) Harris, Nathan 10              
     1:06.99  2:15.58                                                      
 12 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:16.26   30  
     1) Black, Jake 10                  2) Meeks, Landon 10               
     3) Zheng, Eric 10                  4) Cooper, Trip 10                
     1:08.17  2:16.26                                                      
 13 Minnesota-MN  'A'                                           2:16.54   28  
     1) Hartbarger, Andrew 10           2) Vogeler, Chris 10              
     3) Duxbury, Joe 10                 4) Robrock, Kyle 9                
     1:07.83  2:16.54                                                      
 14 Team Indiana-IN  'B'                                        2:16.65   26  
     1) Stuy, John 10                   2) Voss, Adam 10                  
     3) Page, Ryan 10                   4) Poole, Tyler 10                
     1:08.01  2:16.65                                                      
 15 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:16.95   24  
     1) Bruder, Lucas 9                 2) Lin, Baron 10                  
     3) Butz, Tim 9                     4) Daues, Matt 10                 
     1:08.67  2:16.95                                                      
 16 Minnesota-MN  'B'                                           2:19.08   22  
     1) Taylor, Cameron 9               2) Oak, Quillan 10                
     3) Rosell, Connor 10               4) Liedl, Tony 10                 
     1:09.52  2:19.08                                                      
 17 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:19.54  
     1) Gladyshev, Timothy 10           2) Modlin, Spencer 9              
     3) Hagar, Gavin 10                 4) Frederick, Blake 10            
     1:10.06  2:19.54                                                      
 18 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:20.33  
     1) Schwartz, Dan 9                 2) Hollub, Matt 10                
     3) Stedman, Brandon 10             4) Newenhouse, Carl 10            
     1:09.82  2:20.33                                                      
 18 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:20.33  
     1) Schultz, Stephen 10             2) Tipton, Trey 10                
     3) Wei, Wilson 10                  4) LE, Paul 10                    
     1:13.46  2:20.33                                                      
 20 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:20.76  
     1) Alt, Brandon 10                 2) Miller, Jon 10                 
     3) Rice, Mack 9                    4) Davis, Mason 10                
     1:09.24  2:20.76                                                      
 21 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:28.01  
     1) Ranallo, Nick 10                2) Zucca, John 10                 
     3) Stang, Kevin 9                  4) Brooks, Scott 10               
     1:17.50  2:28.01                                                      
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        2:23.31   60  
     1) Behrens, Kevin 10               2) Van Allen, August 10           
     3) Kagami, Eric 10                 4) Nardi, Cameron 10              
       35.98  1:17.55  1:52.36  2:23.31                                    
  2 Team Michigan-MI  'A'                                       2:23.83   54  
     1) Youngquist, Clay 10             2) Stears, Chad 10                
     3) Galerneau, Kevin 10             4) Glanda, Justin 10              
       36.61  1:18.77  1:53.31  2:23.83                                    
  3 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:23.90   52  
     1) Musser, Seth 10                 2) Glenn, Michael 10              
     3) Margritier, Matthew 10          4) Chester, Erik 10               
       36.98  1:17.35  1:52.84  2:23.90                                    
  4 Team Michigan-MI  'B'                                       2:28.03   50  
     1) Chabot, Sean 10                 2) Champlin, Derek 10             
     3) Foxwell, Jamie 10               4) Larkins, Brandon 10            
       38.15  1:19.69  1:55.55  2:28.03                                    
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:31.70   48  
     1) Mitchell, Sam 9                 2) Miller, Jon 10                 
     3) Rice, Mack 9                    4) Miller, Michael 10             
       37.74           1:58.43  2:31.70                                    
  6 Team Illinios-IL  'A'                                       2:32.59   46  
     1) Wolf, Elliot 10                 2) Bratsos, Andrew 10             
     3) Comyn, Daniel 10                4) Hines, Tyler 10                
       40.19  1:22.10  1:58.58  2:32.59                                    
  7 Team Indiana-IN  'B'                                        2:33.14   44  
     1) Zhang, George 10                2) Hobbs, Carlin 10               
     3) Poole, Tyler 10                 4) Voss, Adam 10                  
       38.02  1:24.11  2:00.18  2:33.14                                    
  8 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:33.28   42  
     1) Crane, Nicholas 9               2) Zucca, John 10                 
     3) Ranallo, Nick 10                4) McManis, Jeffrey 10            
       38.60  1:22.38  2:01.12  2:33.28                                    
  9 Minnesota-MN  'A'                                           2:33.43   38  
     1) Dietz, Shea 10                  2) Oak, Quillan 10                
     3) Hartbarger, Andrew 10           4) Duxbury, Joe 10                
       39.94  1:24.68  2:00.39  2:33.43                                    
 10 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:34.54   34  
     1) Meeks, Landon 10                2) Black, Jake 10                 
     3) Cooper, Trip 10                 4) Zheng, Eric 10                 
       40.31  1:23.55  1:59.15  2:34.54                                    
 11 Team Illinios-IL  'B'                                       2:35.37   32  
     1) Gray, AJ 9                      2) Sekula, David 10               
     3) Elliott, Matt 10                4) Errichiello, Vincent 10        
       39.67  1:24.04  2:02.99  2:35.37                                    
 12 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:35.57   30  
     1) O'Donnell, Ryan 10              2) Newenhouse, Carl 10            
     3) Bohannon, Kasmir 10             4) Roberts, Brian 10              
       38.02  1:25.72  2:02.73  2:35.57                                    
 13 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:36.12   28  
     1) Weiss, Nathan 10                2) Bruder, Lucas 9                
     3) Lin, Baron 10                   4) Butz, Tim 9                    
       39.22  1:25.71  2:02.30  2:36.12                                    
 14 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:36.52   26  
     1) Price, Carter 10                2) Faulkenberry, Bobby 10         
     3) Klemencic, Arron 10             4) Musick, Brock 10               
       40.59  1:25.14  2:36.52                                             
 15 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:38.73   24  
     1) Schultz, Stephen 10             2) LE, Paul 10                    
     3) Wei, Wilson 10                  4) Tipton, Trey 10                
       41.97  1:26.42  2:03.73  2:38.73                                    
 16 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:38.95   22  
     1) Gregory, Austin 10              2) Schwab, Kevin 10               
     3) Sherrard, Michael 10            4) Brook, Daniel 10               
       40.11  1:25.86  2:04.67  2:38.95                                    
 17 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:40.10  
     1) Brooks, Scott 10                2) Stang, Kevin 9                 
     3) Gaudiani, Mike 10               4) Trebilcock, Gavin 10           
       41.47  1:28.27  2:06.11  2:40.10                                    
 18 Team Iowa-IA  'A'                                           2:40.41  
     1) McMillin, Sidney 10             2) Harris, Nathan 10              
     3) Louscher, Blake 10              4) McMillin, Stuart 10            
       42.03  1:29.38  2:07.80  2:40.41                                    
 19 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:40.81  
     1) Hagar, Gavin 10                 2) Gladyshev, Timothy 10          
     3) Frederick, Blake 10             4) Modlin, Spencer 9              
       42.15  1:27.42  2:05.64  2:40.81                                    
 20 Minnesota-MN  'B'                                           2:41.18  
     1) Rosell, Connor 10               2) Taylor, Cameron 9              
     3) Vogeler, Chris 10               4) Robrock, Kyle 9                
       39.47  1:28.73  2:07.22  2:41.18                                    
 21 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:44.28  
     1) Hollub, Matt 10                 2) Stedman, Brandon 10            
     3) Schwartz, Dan 9                 4) Werner, Josh 10                
       42.34  1:29.01  2:09.28  2:44.28                                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Pat               12 OH-OH                            27.55   30  
  2 Rushlow, Mark             12 Team Indiana-IN                  27.70   27  
  3 Bielak, Bradley           12 LE-LE                            27.77   26  
  4 Chapman, Jimmy            12 LE-LE                            27.78   25  
  5 Yu, Justin                12 Team Illinois-IL                 27.84   24  
  6 Rowland, Zane             12 OH-OH                            28.33   23  
  7 Krzeminski, Matt          12 Team Illinois-IL                 28.58   22  
  8 Lewis, Steve              12 MW-MW                            28.60   21  
  9 Huff, Jordan              11 Team Iowa-IA                     28.91   19  
 10 Henning, Brendan          12 Team Illinois-IL                 28.95   17  
 11 O'Donnell, Brandon        12 WI-WI                            28.98   16  
 12 Bryant, Coy               12 AR-AR                            29.02   15  
 13 Koenig, Lucas             12 WI-WI                            29.03   14  
 14 Park, Chris               12 Team Indiana-IN                  29.06   13  
 15 Whitaker, Kyle            11 Team Indiana-IN                  29.13   12  
 16 Bex, Cody                 12 Team Illinois-IL                 29.20   11  
 17 Friedemann, Mitchell      11 WI-WI                            29.24    8  
 17 Franke, Stephan           12 Mo Val-MV                        29.24    8  
 19 Fosnot, Brooks            12 Team Illinois-IL                 29.26    5.5
 19 Downing, Chris            12 OH-OH                            29.26    5.5
 21 Keeler, Peter             12 MI-MI                            29.38    4  
 22 Bocian, Brett             12 Team Illinois-IL                 29.43    3  
 23 Perry, Tony               12 Team Indiana-IN                  29.51    2  
 24 Geschwendt, Josh          12 MI-MI                            29.52    1  
 25 Barrett, Brian            12 OH-OH                            29.53  
 26 Borden, Wes               12 WI-WI                            29.57  
 27 Sylvester, Tyler          12 MI-MI                            29.59  
 28 Seo, Brian                12 Mo Val-MV                        29.67  
 29 Kramer, David             12 MN-MN                            29.70  
 30 Nocco, Scott              12 Team Indiana-IN                  29.77  
 31 Fredericks, Kyle          12 Team Illinois-IL                 29.80  
 32 White, Mick               11 Mo Val-MV                        29.98  
 33 Kinney, Nathan            12 Team Indiana-IN                  29.99  
 34 McKenzie, Ian             12 Team OK-OK                       30.06  
 35 Fitzgerald, Sean          12 Team Indiana-IN                  30.12  
 36 Morin, Brendan            12 Team Indiana-IN                  30.16  
 37 Bond, Jonathan            12 Team Illinois-IL                 30.27  
 38 Christy, James            12 OH-OH                            30.28  
 39 Strehlow, Scott           12 Team Iowa-IA                     30.45  
 40 Risley, Graham            12 Team Illinois-IL                 30.51  
 41 ST John, Devin            12 Team Iowa-IA                     30.52  
 42 Stepanov, Victor          12 AR-AR                            30.53  
 43 Jones, Bobby              12 Ozark-OZ                         30.56  
 44 Kimmel, Jesse             12 AR-AR                            30.72  
 45 Jacobsen, Chris           12 AR-AR                            32.92  
 46 Larson, Ross              11 SD-SD                            33.95  
 47 Dionne, Alex              12 WI-WI                            37.73  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snabes, Andrew            12 Team Illinois-IL                 58.60   30  
  2 Rushlow, Mark             12 Team Indiana-IN                  59.53   27  
  3 Van Allen, Ross           12 Team Indiana-IN                  59.72   26  
  4 Bielak, Bradley           12 LE-LE                          1:00.00   25  
  5 Miller, Daniel            12 Ozark-OZ                       1:01.30   24  
  6 O'Donnell, Brandon        12 WI-WI                          1:01.51   23  
  7 Lewis, Steve              12 MW-MW                          1:01.58   22  
  8 Jarzen, Jocob             12 Team Illinois-IL               1:01.68   21  
  9 Minturn, Ted              12 Team Indiana-IN                1:01.78   19  
 10 Chapman, Jimmy            12 LE-LE                          1:01.81   17  
 11 Rowland, Zane             12 OH-OH                          1:01.83   16  
 12 Huff, Jordan              11 Team Iowa-IA                   1:02.73   15  
 13 McHugh, Pat               12 OH-OH                          1:02.80   14  
 14 Whitaker, Kyle            11 Team Indiana-IN                1:03.04   13  
 15 Krzeminski, Matt          12 Team Illinois-IL               1:03.17   12  
 16 Franke, Stephan           12 Mo Val-MV                      1:03.18   11  
 17 Buchanan, Aaron           12 OH-OH                          1:03.19    9  
 18 Price, Chris              12 OH-OH                          1:03.36    7  
 19 Friedemann, Mitchell      11 WI-WI                          1:03.37    6  
 20 Geschwendt, Josh          12 MI-MI                          1:03.43    5  
 21 Trahin, Sam               12 Team Indiana-IN                1:03.57    4  
 22 Barrett, Brian            12 OH-OH                          1:03.76    3  
 23 Fitzgerald, Sean          12 Team Indiana-IN                1:03.82    2  
 24 Solis, Eric               12 MI-MI                          1:03.83    1  
 25 Bryant, Coy               12 AR-AR                          1:03.84  
 26 Keeler, Peter             12 MI-MI                          1:03.90  
 27 Bocian, Brett             12 Team Illinois-IL               1:04.04  
 28 White, Mick               11 Mo Val-MV                      1:04.07  
 29 Nocco, Scott              12 Team Indiana-IN                1:04.26  
 30 Koenig, Lucas             12 WI-WI                          1:04.30  
 31 Seo, Brian                12 Mo Val-MV                      1:04.35  
 32 Henning, Brendan          12 Team Illinois-IL               1:04.40  
 33 Eastburn, Logan           12 MN-MN                          1:04.55  
 34 Borden, Wes               12 WI-WI                          1:04.69  
 35 ST John, Devin            12 Team Iowa-IA                   1:05.11  
 36 Risley, Graham            12 Team Illinois-IL               1:05.17  
 37 Fredericks, Kyle          12 Team Illinois-IL               1:05.27  
 38 Fosnot, Brooks            12 Team Illinois-IL               1:05.37  
 39 Sylvester, Tyler          12 MI-MI                          1:05.54  
 40 Stepanov, Victor          12 AR-AR                          1:05.84  
 41 Morimoto, Paul Josh       12 Team Illinois-IL               1:06.02  
 42 Querciagrossa, Jakob      12 Team Illinois-IL               1:06.08  
 43 Sims, Burke               12 Team Illinois-IL               1:06.28  
 44 Glick, Ben                11 Team Illinois-IL               1:06.33  
 45 McKenzie, Ian             12 Team OK-OK                     1:06.37  
 46 Greenberg, Michael        12 Team Indiana-IN                1:06.65  
 47 Meeks, Devon              11 SD-SD                          1:07.38  
 48 Miller, Ellis             11 AR-AR                          1:07.89  
 49 Jacobsen, Chris           12 AR-AR                          1:09.50  
 50 Reopelle, Jacob           12 Zones-ND                       1:09.65  
 51 Dionne, Alex              12 WI-WI                          1:21.08  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snabes, Andrew            12 Team Illinois-IL               2:04.86   30  
       59.61  2:04.86                                                      
  2 Van Allen, Ross           12 Team Indiana-IN                2:10.48   27  
     1:01.44  2:10.48                                                      
  3 Minturn, Ted              12 Team Indiana-IN                2:11.31   26  
     1:03.92  2:11.31                                                      
  4 Jarzen, Jocob             12 Team Illinois-IL               2:12.47   25  
     1:03.82  2:12.47                                                      
  5 Miller, Daniel            12 Ozark-OZ                       2:13.08   24  
     1:03.98  2:13.08                                                      
  6 Bielak, Bradley           12 LE-LE                          2:13.09   23  
     1:04.13  2:13.09                                                      
  7 Whitaker, Kyle            11 Team Indiana-IN                2:14.98   22  
     1:05.12  2:14.98                                                      
  8 Rowland, Zane             12 OH-OH                          2:15.15   21  
     1:05.53  2:15.15                                                      
  9 Hengels, Ben              12 Team Illinois-IL               2:15.21   19  
     1:05.54  2:15.21                                                      
 10 Lewis, Steve              12 MW-MW                          2:15.59   17  
     1:05.50  2:15.59                                                      
 11 Rushlow, Mark             12 Team Indiana-IN                2:15.69   16  
     1:03.87  2:15.69                                                      
 12 Buchanan, Aaron           12 OH-OH                          2:15.71   15  
     1:05.07  2:15.71                                                      
 13 Trahin, Sam               12 Team Indiana-IN                2:16.21   14  
     1:05.54  2:16.21                                                      
 14 Price, Chris              12 OH-OH                          2:16.76   13  
     1:05.46  2:16.76                                                      
 15 O'Donnell, Brandon        12 WI-WI                          2:17.03   12  
     1:06.25  2:17.03                                                      
 16 Fitzgerald, Sean          12 Team Indiana-IN                2:17.40   11  
     1:04.82  2:17.40                                                      
 17 Barrett, Brian            12 OH-OH                          2:18.37    9  
     1:07.21  2:18.37                                                      
 18 Sims, Burke               12 Team Illinois-IL               2:18.75    7  
     1:07.33  2:18.75                                                      
 19 Huff, Jordan              11 Team Iowa-IA                   2:18.77    6  
     1:06.28  2:18.77                                                      
 20 Wedgewood, Paul           12 WI-WI                          2:19.04    5  
     1:06.34  2:19.04                                                      
 21 Sharp, Steve              12 Mo Val-MV                      2:19.17    4  
     1:06.23  2:19.17                                                      
 22 Bailey, Tyler             12 LE-LE                          2:19.24    3  
     1:06.23  2:19.24                                                      
 23 Zelinsky, Kyle            11 Team Illinois-IL               2:19.52    2  
     1:07.42  2:19.52                                                      
 24 Solis, Eric               12 MI-MI                          2:19.64    1  
     1:06.88  2:19.64                                                      
 25 Bocian, Brett             12 Team Illinois-IL               2:19.94  
     1:07.62  2:19.94                                                      
 26 Koenig, Lucas             12 WI-WI                          2:20.41  
     1:07.15  2:20.41                                                      
 27 Keeler, Peter             12 MI-MI                          2:20.57  
     1:08.68  2:20.57                                                      
 28 Eastburn, Logan           12 MN-MN                          2:20.59  
     1:08.23  2:20.59                                                      
 29 Risley, Graham            12 Team Illinois-IL               2:20.68  
     1:06.47  2:20.68                                                      
 30 Acheson, Austin           12 Mo Val-MV                      2:21.58  
     1:08.32  2:21.58                                                      
 31 Krzeminski, Matt          12 Team Illinois-IL               2:21.82  
     1:06.92  2:21.82                                                      
 32 Nocco, Scott              12 Team Indiana-IN                2:21.88  
     1:05.47  2:21.88                                                      
 33 Gauger, Tylor             12 Team Indiana-IN                2:21.91  
     1:08.56  2:21.91                                                      
 34 Morimoto, Paul Josh       12 Team Illinois-IL               2:21.96  
     1:07.91  2:21.96                                                      
 35 Geschwendt, Josh          12 MI-MI                          2:21.98  
     1:06.73  2:21.98                                                      
 36 Franke, Stephan           12 Mo Val-MV                      2:22.10  
     1:05.89  2:22.10                                                      
 37 Fredericks, Kyle          12 Team Illinois-IL               2:22.18  
     1:08.54  2:22.18                                                      
 38 Smith, Kyle               12 Mo Val-MV                      2:22.33  
     1:09.18  2:22.33                                                      
 39 Miller, Ellis             11 AR-AR                          2:22.53  
     1:08.12  2:22.53                                                      
 40 LA Mothe, Alec            12 Team Indiana-IN                2:23.04  
     1:07.65  2:23.04                                                      
 41 Querciagrossa, Jakob      12 Team Illinois-IL               2:23.23  
     1:08.31  2:23.23                                                      
 42 Griffey, Andrew           12 WI-WI                          2:23.26  
     1:08.81  2:23.26                                                      
 43 Frain, Justin             11 Team Indiana-IN                2:23.32  
     1:09.02  2:23.32                                                      
 44 Friedemann, Mitchell      11 WI-WI                          2:23.35  
     1:09.56  2:23.35                                                      
 45 Glick, Ben                11 Team Illinois-IL               2:23.36  
     1:08.66  2:23.36                                                      
 46 Albers, Joe               12 OH-OH                          2:23.70  
     1:10.44  2:23.70                                                      
 47 Gallagher, Michael        11 LE-LE                          2:23.87  
     1:10.72  2:23.87                                                      
 48 Jacobsen, Chris           12 AR-AR                          2:23.92  
     1:10.81  2:23.92                                                      
 49 Musser, Luke              12 Mo Val-MV                      2:23.99  
     1:08.00  2:23.99                                                      
 50 Thoresen, Graham          12 WI-WI                          2:24.21  
     1:09.50  2:24.21                                                      
 51 Meeks, Devon              11 SD-SD                          2:24.25  
     1:09.80  2:24.25                                                      
 52 Greenberg, Michael        12 Team Indiana-IN                2:24.99  
     1:08.72  2:24.99                                                      
 53 Kimmel, Jesse             12 AR-AR                          2:25.08  
     1:10.09  2:25.08                                                      
 54 Neitzel, Collin           11 WI-WI                          2:25.30  
     1:10.61  2:25.30                                                      
 55 ST John, Devin            12 Team Iowa-IA                   2:25.79  
     1:11.38  2:25.79                                                      
 56 Charysh, Michael          11 Team Illinois-IL               2:26.12  
     1:10.18  2:26.12                                                      
 57 Hatfield, Danny           11 Team OK-OK                     2:26.65  
     1:11.75  2:26.65                                                      
 58 Christy, James            12 OH-OH                          2:26.78  
     1:11.07  2:26.78                                                      
 59 Stewart-Bates, Ian        12 LE-LE                          2:26.82  
     1:10.66  2:26.82                                                      
 60 Conaty, Patrick           12 OH-OH                          2:29.37  
     1:10.71  2:29.37                                                      
 61 Esentan, Troy             12 AR-AR                          2:33.39  
     1:13.86  2:33.39                                                      
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Allen, Ross           12 Team Indiana-IN                4:33.47   30  
     1:05.25  2:15.78  3:25.65  4:33.47                                    
  2 Minturn, Ted              12 Team Indiana-IN                4:33.79   27  
     1:06.02  2:16.13  3:26.22  4:33.79                                    
  3 Miller, Daniel            12 Ozark-OZ                       4:34.00   26  
     1:03.93  2:14.29  3:25.16  4:34.00                                    
  4 Buchanan, Aaron           12 OH-OH                          4:36.47   25  
     1:05.63  2:16.55  3:26.94  4:36.47                                    
  5 Jarzen, Jocob             12 Team Illinois-IL               4:43.39   24  
     1:07.10  2:18.22  3:30.43  4:43.39                                    
  6 Lewis, Steve              12 MW-MW                          4:43.64   23  
     1:06.22  2:19.52  3:33.61  4:43.64                                    
  7 Hengels, Ben              12 Team Illinois-IL               4:43.84   22  
     1:07.35  2:19.81  3:32.89  4:43.84                                    
  8 Trahin, Sam               12 Team Indiana-IN                4:43.91   21  
     1:06.64  2:19.40  3:32.80  4:43.91                                    
  9 Price, Chris              12 OH-OH                          4:44.87   19  
     1:06.70  2:19.53  3:33.45  4:44.87                                    
 10 Fitzgerald, Sean          12 Team Indiana-IN                4:45.15   17  
     1:07.27  2:20.56  3:33.76  4:45.15                                    
 11 Sharp, Steve              12 Mo Val-MV                      4:45.31   16  
     1:06.61  2:19.45  3:33.37  4:45.31                                    
 12 Morimoto, Paul Josh       12 Team Illinois-IL               4:48.43   15  
     1:08.62  2:21.87  3:35.37  4:48.43                                    
 13 Querciagrossa, Jakob      12 Team Illinois-IL               4:49.71   14  
     1:08.05  2:22.90  3:36.84  4:49.71                                    
 14 Sims, Burke               12 Team Illinois-IL               4:50.22   13  
     1:07.70  2:21.82  3:37.63  4:50.22                                    
 15 Bailey, Tyler             12 LE-LE                          4:52.46   12  
     1:06.74  2:21.57  3:38.15  4:52.46                                    
 16 Bielak, Bradley           12 LE-LE                          4:52.53   11  
     1:06.82  2:21.67  3:38.51  4:52.53                                    
 17 Acheson, Austin           12 Mo Val-MV                      4:52.91    9  
     1:08.41  2:23.15  3:39.36  4:52.91                                    
 18 Smith, Kyle               12 Mo Val-MV                      4:53.84    7  
     1:09.85  2:25.62  3:40.90  4:53.84                                    
 19 Wedgewood, Paul           12 WI-WI                          4:53.98    5.5
     1:09.21  2:24.39  3:42.13  4:53.98                                    
 19 Huff, Jordan              11 Team Iowa-IA                   4:53.98    5.5
     1:08.12  2:24.28  3:40.25  4:53.98                                    
 21 Mihic, Kevin              12 Team Illinois-IL               4:54.72    4  
     1:08.97  2:23.63  3:39.70  4:54.72                                    
 22 Weber, Mason              12 Mo Val-MV                      4:56.23    3  
     1:09.98  2:25.55  3:41.57  4:56.23                                    
 23 Elling, Thomas            11 MN-MN                          4:56.37    2  
     1:10.98  2:26.29  3:43.14  4:56.37                                    
 24 Davitt, Mike              12 Team Illinois-IL               4:57.03    1  
     1:11.39  2:25.85  3:41.73  4:57.03                                    
 25 Kiel, Brian               11 MN-MN                          4:57.11  
     1:09.63  2:26.37  3:43.47  4:57.11                                    
 26 Nocco, Scott              12 Team Indiana-IN                4:57.87  
     1:09.74  2:25.93  3:42.37  4:57.87                                    
 27 LA Mothe, Alec            12 Team Indiana-IN                4:57.90  
     1:14.16  2:30.48  3:45.71  4:57.90                                    
 28 Fredericks, Kyle          12 Team Illinois-IL               4:58.22  
     1:11.59  2:28.56  3:45.22  4:58.22                                    
 29 Gallagher, Michael        11 LE-LE                          4:58.39  
     1:11.40  2:27.34  3:43.95  4:58.39                                    
 30 Henning, Brendan          12 Team Illinois-IL               4:58.57  
     1:07.36  2:23.78  3:42.32  4:58.57                                    
 31 Risley, Graham            12 Team Illinois-IL               4:59.40  
     1:10.30  2:27.07  3:44.10  4:59.40                                    
 32 Glick, Ben                11 Team Illinois-IL               4:59.50  
     1:09.05  2:25.59  3:43.59  4:59.50                                    
 33 Hasenberg, Josh           12 Team Illinois-IL               4:59.85  
     1:09.49  2:26.25  3:44.13  4:59.85                                    
 34 Jacobsen, Chris           12 AR-AR                          5:00.37  
     1:13.31  2:31.84  3:47.89  5:00.37                                    
 35 Hatfield, Danny           11 Team OK-OK                     5:00.38  
     1:12.36  2:29.33  3:45.64  5:00.38                                    
 36 Musser, Luke              12 Mo Val-MV                      5:00.60  
     1:11.26  2:28.50  3:45.85  5:00.60                                    
 37 Gauger, Tylor             12 Team Indiana-IN                5:00.97  
     1:12.46  2:29.71  3:46.39  5:00.97                                    
 38 Coltharp, Shane           11 OH-OH                          5:00.99  
     1:11.66  2:29.03  3:46.38  5:00.99                                    
 39 Albers, Joe               12 OH-OH                          5:01.18  
     1:11.48  2:28.55  3:46.82  5:01.18                                    
 40 Greenberg, Michael        12 Team Indiana-IN                5:01.41  
     1:10.50  2:26.85  3:45.23  5:01.41                                    
 41 Krzeminski, Matt          12 Team Illinois-IL               5:01.76  
     1:10.73  2:30.22  3:47.83  5:01.76                                    
 42 Miller, Ellis             11 AR-AR                          5:02.01  
     1:12.70  2:30.38  3:48.62  5:02.01                                    
 43 Gordon, David             12 Team Illinois-IL               5:02.10  
     1:09.70  2:25.57  3:44.19  5:02.10                                    
 44 Stewart-Bates, Ian        12 LE-LE                          5:02.35  
     1:10.80  2:28.88  3:46.52  5:02.35                                    
 45 Bachman, Kendrick         12 MN-MN                          5:02.49  
     1:12.84  2:30.62  3:48.07  5:02.49                                    
 46 Conaty, Patrick           12 OH-OH                          5:03.65  
     1:11.61  2:29.70  3:48.09  5:03.65                                    
 47 Goggans, Connor           12 WI-WI                          5:04.45  
     1:10.54  2:27.90  3:46.95  5:04.45                                    
 48 Frain, Justin             11 Team Indiana-IN                5:05.11  
     1:11.54  2:29.89  3:49.00  5:05.11                                    
 49 Charysh, Michael          11 Team Illinois-IL               5:05.42  
     1:12.26  2:30.64  3:48.51  5:05.42                                    
 50 Perkins, Ty               12 OH-OH                          5:05.89  
     1:13.06  2:30.85  3:49.30  5:05.89                                    
 51 Franke, Stephan           12 Mo Val-MV                      5:05.92  
     1:07.62  2:25.49  3:46.29  5:05.92                                    
 52 Kimmel, Jesse             12 AR-AR                          5:07.50  
     1:12.06  2:30.63  3:49.45  5:07.50                                    
 53 Meeks, Devon              11 SD-SD                          5:08.61  
     1:09.27  2:28.00  3:49.06  5:08.61                                    
 53 Burtch, Alex              12 Team Indiana-IN                5:08.61  
     1:11.24  2:30.41  3:50.14  5:08.61                                    
 55 Corbett, Chris            12 LE-LE                          5:10.44  
     1:11.79  2:29.97  3:50.20  5:10.44                                    
 56 Kunkel, Nicholas          11 OH-OH                          5:11.13  
     1:13.66  2:33.17  3:53.43  5:11.13                                    
 57 Reopelle, Jacob           12 Zones-ND                       5:23.90  
     1:14.49  2:38.55  4:02.46  5:23.90                                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snabes, Andrew            12 Team Illinois-IL                 30.81   30  
  2 McHugh, Pat               12 OH-OH                            31.64   27  
  3 Haren, Ben                12 LE-LE                            31.73   26  
  4 Yu, Justin                12 Team Illinois-IL                 31.96   25  
  5 Friedemann, Mitchell      11 WI-WI                            32.19   24  
  6 Rushlow, Mark             12 Team Indiana-IN                  32.44   23  
  7 Minturn, Ted              12 Team Indiana-IN                  32.70   22  
  8 Young, Paul               11 WI-WI                            33.07   21  
  9 Capen, Tyler              12 Team Illinois-IL                 33.21   19  
 10 Way, Adam                 12 WI-WI                            33.52   17  
 11 Park, Chris               12 Team Indiana-IN                  33.53   16  
 12 Chapman, Jimmy            12 LE-LE                            33.57   15  
 13 Griffey, Andrew           12 WI-WI                            33.60   14  
 14 Fosnot, Brooks            12 Team Illinois-IL                 33.63   13  
 15 Fillbach, Mitch           12 WI-WI                            33.79   12  
 16 Liu, Keli                 12 Team Illinois-IL                 33.89   11  
 17 Buchanan, Aaron           12 OH-OH                            33.97    9  
 18 Bond, Jonathan            12 Team Illinois-IL                 34.08    7  
 19 Kinney, Nathan            12 Team Indiana-IN                  34.15    6  
 20 Henning, Brendan          12 Team Illinois-IL                 34.22    5  
 21 Benson, Jonathon          12 Mo Val-MV                        34.25    4  
 22 Rowland, Zane             12 OH-OH                            34.31    3  
 23 Geschwendt, Josh          12 MI-MI                            34.60    2  
 24 Morin, Brendan            12 Team Indiana-IN                  34.61    1  
 25 Nagy, Jim                 12 Ozark-OZ                         34.66  
 26 Trahin, Sam               12 Team Indiana-IN                  34.72  
 27 Koenig, Lucas             12 WI-WI                            34.73  
 28 Miller, Ellis             11 AR-AR                            34.85  
 28 Christy, James            12 OH-OH                            34.85  
 30 Benson, Matthew           12 Mo Val-MV                        34.88  
 30 Bailey, Tyler             12 LE-LE                            34.88  
 32 Barrett, Brian            12 OH-OH                            35.00  
 33 Zelinsky, Kyle            11 Team Illinois-IL                 35.02  
 34 Kraai, Zac                12 MI-MI                            35.04  
 35 Bryant, Coy               12 AR-AR                            35.13  
 36 Gallagher, Michael        11 LE-LE                            35.20  
 37 Meeks, Devon              11 SD-SD                            35.21  
 38 Risley, Graham            12 Team Illinois-IL                 35.23  
 39 Farley, Cameron           12 WI-WI                            35.48  
 40 Kiel, Brian               11 MN-MN                            35.56  
 41 Huff, Jordan              11 Team Iowa-IA                     35.69  
 42 Hasenberg, Josh           12 Team Illinois-IL                 35.77  
 43 Nocco, Scott              12 Team Indiana-IN                  36.38  
 44 Stephens, Zach            12 Team Indiana-IN                  36.89  
 45 Gogel, Kyle               11 MW-MW                            37.22  
 46 Koenig, Kevin             12 OH-OH                            37.24  
 47 Sanders, Aaron            12 MI-MI                            37.84  
 48 Cormican, Zach            12 Zones-ND                         38.98  
 49 Dionne, Alex              12 WI-WI                            44.21  
 -- McKenzie, Ian             12 Team OK-OK                          DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snabes, Andrew            12 Team Illinois-IL               1:06.41   30  
  2 Minturn, Ted              12 Team Indiana-IN                1:08.85   27  
  3 Yu, Justin                12 Team Illinois-IL               1:09.66   26  
  4 Haren, Ben                12 LE-LE                          1:10.13   25  
  5 Capen, Tyler              12 Team Illinois-IL               1:10.44   24  
  6 McHugh, Pat               12 OH-OH                          1:10.58   23  
  7 Miller, Daniel            12 Ozark-OZ                       1:10.59   22  
  8 Friedemann, Mitchell      11 WI-WI                          1:10.68   21  
  9 Young, Paul               11 WI-WI                          1:10.69   19  
 10 Van Allen, Ross           12 Team Indiana-IN                1:10.99   17  
 11 Griffey, Andrew           12 WI-WI                          1:12.38   16  
 12 Benson, Jonathon          12 Mo Val-MV                      1:12.67   15  
 13 Trahin, Sam               12 Team Indiana-IN                1:12.88   14  
 14 O'Donnell, Brandon        12 WI-WI                          1:13.09   12  
 14 Park, Chris               12 Team Indiana-IN                1:13.09   12  
 14 Zelinsky, Kyle            11 Team Illinois-IL               1:13.09   12  
 17 Smith, Kyle               12 Mo Val-MV                      1:13.23    9  
 18 Wedgewood, Paul           12 WI-WI                          1:13.31    7  
 19 Liu, Keli                 12 Team Illinois-IL               1:13.35    6  
 20 Bailey, Tyler             12 LE-LE                          1:13.63    5  
 21 Way, Adam                 12 WI-WI                          1:14.12    4  
 22 Kinney, Nathan            12 Team Indiana-IN                1:14.68    3  
 23 Benson, Matthew           12 Mo Val-MV                      1:14.98    1.5
 23 Miller, Ellis             11 AR-AR                          1:14.98    1.5
 25 Fillbach, Mitch           12 WI-WI                          1:15.07  
 26 Gallagher, Michael        11 LE-LE                          1:15.11  
 27 Solis, Eric               12 MI-MI                          1:15.21  
 28 Bond, Jonathan            12 Team Illinois-IL               1:15.46  
 29 Miller, Alex              12 Mo Val-MV                      1:15.57  
 30 Meeks, Devon              11 SD-SD                          1:15.69  
 31 Koenig, Lucas             12 WI-WI                          1:16.06  
 32 Kiel, Brian               11 MN-MN                          1:16.56  
 33 Gordon, David             12 Team Illinois-IL               1:16.66  
 34 Christy, James            12 OH-OH                          1:16.75  
 35 Huff, Jordan              11 Team Iowa-IA                   1:17.17  
 36 Gogel, Kyle               11 MW-MW                          1:20.13  
 37 Curry, Brian              12 Team OK-OK                     1:28.19  
 38 Dionne, Alex              12 WI-WI                          1:35.19  
 -- Fosnot, Brooks            12 Team Illinois-IL                    DQ  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yu, Justin                12 Team Illinois-IL                 34.18   30  
  2 Lewis, Steve              12 MW-MW                            35.59   27  
  3 Marks, Alex               12 Team Illinois-IL                 36.63   26  
  4 Kramer, David             12 MN-MN                            36.96   24.5
  4 Kelly, Carter             12 MN-MN                            36.96   24.5
  6 Capen, Tyler              12 Team Illinois-IL                 37.00   23  
  7 Weber, Mason              12 Mo Val-MV                        37.14   22  
  8 Bex, Cody                 12 Team Illinois-IL                 37.18   21  
  9 Gensler, Kyle             12 Team Illinois-IL                 37.31   19  
 10 O'Donnell, Brandon        12 WI-WI                            37.46   17  
 11 Price, Chris              12 OH-OH                            37.54   16  
 12 Solis, Eric               12 MI-MI                            37.73   15  
 13 Glinski, Mike             12 MI-MI                            38.01   14  
 14 Morimoto, Paul Josh       12 Team Illinois-IL                 38.06   13  
 15 Kelly, George             11 Team Illinois-IL                 38.08   12  
 16 Peavey, Griffin           11 Mo Val-MV                        38.10   11  
 17 Sun, Jimmy                12 OH-OH                            38.13    9  
 18 Fortuna, Bradley          12 Team Indiana-IN                  38.14    7  
 19 Lifka, Matthew            12 Team Illinois-IL                 38.15    6  
 20 Sharp, Steve              12 Mo Val-MV                        38.20    5  
 21 Koenig, Kevin             12 OH-OH                            38.28    4  
 22 Stephens, Zach            12 Team Indiana-IN                  38.30    3  
 23 Kao, Jason                12 OH-OH                            38.39    2  
 24 Chastain, Kameron         11 Team Indiana-IN                  38.47    1  
 25 Hall, Joshua              12 WI-WI                            38.49  
 26 Bocian, Brett             12 Team Illinois-IL                 38.69  
 27 Hoisington, Nathan        11 Mo Val-MV                        38.95  
 28 Hengels, Ben              12 Team Illinois-IL                 38.97  
 29 McSpadden, Thomas         12 Mo Val-MV                        39.10  
 30 Pease, Eric               12 Team Illinois-IL                 39.35  
 31 White, AJ                 12 Team Iowa-IA                     39.46  
 32 Krall, Shaun              12 LE-LE                            39.53  
 33 Neitzel, Collin           11 WI-WI                            39.56  
 34 Pircon, Matt              11 Team Illinois-IL                 39.75  
 34 Russo, Alex               12 SD-SD                            39.75  
 36 Barrett, Brian            12 OH-OH                            39.97  
 37 Wagner, Philip            12 OH-OH                            40.23  
 38 Schroeder, Mark           12 Ozark-OZ                         40.25  
 39 Madsen, Matt              12 OH-OH                            40.49  
 40 Strom, Mark               12 MN-MN                            40.86  
 41 Cormican, Zach            12 Zones-ND                         41.64  
 42 Hatfield, Danny           11 Team OK-OK                       42.83  
 -- Musser, Luke              12 Mo Val-MV                           DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yu, Justin                12 Team Illinois-IL               1:15.71   30  
  2 Van Allen, Ross           12 Team Indiana-IN                1:16.85   27  
  3 Kelly, Carter             12 MN-MN                          1:19.56   26  
  4 Capen, Tyler              12 Team Illinois-IL               1:19.89   25  
  5 Lewis, Steve              12 MW-MW                          1:19.90   24  
  6 Price, Chris              12 OH-OH                          1:21.34   23  
  7 Solis, Eric               12 MI-MI                          1:21.45   22  
  8 Marks, Alex               12 Team Illinois-IL               1:21.66   21  
  9 Gensler, Kyle             12 Team Illinois-IL               1:21.83   19  
 10 Kao, Jason                12 OH-OH                          1:22.52   17  
 11 Sharp, Steve              12 Mo Val-MV                      1:22.64   16  
 12 Morimoto, Paul Josh       12 Team Illinois-IL               1:22.92   15  
 13 Franke, Stephan           12 Mo Val-MV                      1:23.28   14  
 14 Fortuna, Bradley          12 Team Indiana-IN                1:23.61   13  
 15 Sun, Jimmy                12 OH-OH                          1:23.75   12  
 16 Hengels, Ben              12 Team Illinois-IL               1:23.88   11  
 17 Glinski, Mike             12 MI-MI                          1:24.20    9  
 18 Lifka, Matthew            12 Team Illinois-IL               1:24.23    7  
 19 Weber, Mason              12 Mo Val-MV                      1:24.52    6  
 20 Hall, Joshua              12 WI-WI                          1:24.89    5  
 21 Keeler, Peter             12 MI-MI                          1:25.18    4  
 22 Musser, Luke              12 Mo Val-MV                      1:25.20    3  
 23 Peavey, Griffin           11 Mo Val-MV                      1:25.70    2  
 24 Hoisington, Nathan        11 Mo Val-MV                      1:25.74    1  
 25 Swain, Michael            12 MI-MI                          1:26.42  
 26 Roth, Albert              12 Team Illinois-IL               1:26.68  
 27 Stephens, Zach            12 Team Indiana-IN                1:27.16  
 28 White, AJ                 12 Team Iowa-IA                   1:27.39  
 29 McLain, James             12 SD-SD                          1:27.63  
 30 Strom, Mark               12 MN-MN                          1:27.79  
 31 Neitzel, Collin           11 WI-WI                          1:28.70  
 32 Esentan, Troy             12 AR-AR                          1:29.36  
 33 Schroeder, Mark           12 Ozark-OZ                       1:30.02  
 34 Kimmel, Jesse             12 AR-AR                          1:30.36  
 35 Hatfield, Danny           11 Team OK-OK                     1:32.08  
 36 Cormican, Zach            12 Zones-ND                       1:34.53  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snabes, Andrew            12 Team Illinois-IL                 28.48   30  
  2 Rushlow, Mark             12 Team Indiana-IN                  28.99   27  
  3 Chapman, Jimmy            12 LE-LE                            30.01   26  
  4 Whitaker, Kyle            11 Team Indiana-IN                  30.65   25  
  5 ST John, Devin            12 Team Iowa-IA                     30.84   24  
  6 Griffey, Andrew           12 WI-WI                            31.34   23  
  7 Park, Chris               12 Team Indiana-IN                  31.44   22  
  8 Jarzen, Jocob             12 Team Illinois-IL                 31.45   21  
  9 Rowland, Zane             12 OH-OH                            31.48   19  
 10 Borden, Wes               12 WI-WI                            31.53   17  
 11 Liu, Keli                 12 Team Illinois-IL                 31.73   16  
 12 Sylvester, Tyler          12 MI-MI                            31.92   15  
 13 Story, Mitch              12 Team Illinois-IL                 31.96   14  
 14 Downing, Chris            12 OH-OH                            31.97   13  
 15 Morin, Brendan            12 Team Indiana-IN                  32.08   12  
 16 Haren, Ben                12 LE-LE                            32.09   11  
 17 Zelinsky, Kyle            11 Team Illinois-IL                 32.17    9  
 18 McHugh, Pat               12 OH-OH                            32.18    6.5
 18 Way, Adam                 12 WI-WI                            32.18    6.5
 20 Bryant, Coy               12 AR-AR                            32.19    5  
 21 Wedgewood, Paul           12 WI-WI                            32.20    4  
 22 Geschwendt, Josh          12 MI-MI                            32.24    3  
 23 Christy, James            12 OH-OH                            32.37    2  
 24 Hasenberg, Josh           12 Team Illinois-IL                 32.39    1  
 25 Fosnot, Brooks            12 Team Illinois-IL                 32.45  
 26 Kinross, Michael          12 Team Illinois-IL                 32.62  
 27 Elling, Thomas            11 MN-MN                            32.71  
 28 Judge, Ben                12 Team Indiana-IN                  32.79  
 29 Henning, Brendan          12 Team Illinois-IL                 32.80  
 30 Koenig, Kevin             12 OH-OH                            32.84  
 31 Curry, Brian              12 Team OK-OK                       32.86  
 32 Perry, Tony               12 Team Indiana-IN                  32.96  
 33 Kiel, Brian               11 MN-MN                            32.97  
 34 Burford, Chris            12 Mo Val-MV                        33.17  
 35 LA Mothe, Alec            12 Team Indiana-IN                  33.19  
 36 Barrett, Brian            12 OH-OH                            33.20  
 37 Benson, Matthew           12 Mo Val-MV                        33.25  
 38 Koenig, Lucas             12 WI-WI                            33.30  
 39 Gauger, Tylor             12 Team Indiana-IN                  33.35  
 40 Cammisano, Vito           12 Mo Val-MV                        33.37  
 41 Kinney, Nathan            12 Team Indiana-IN                  33.48  
 42 Gallagher, Michael        11 LE-LE                            33.50  
 43 Seo, Brian                12 Mo Val-MV                        33.56  
 44 Kimmitt, Sean             11 WI-WI                            33.66  
 45 Lowhorn, Greg             11 Ozark-OZ                         33.70  
 46 McKenzie, Ian             12 Team OK-OK                       33.75  
 47 Bex, Cody                 12 Team Illinois-IL                 33.78  
 48 Miller, Alex              12 Mo Val-MV                        33.93  
 49 Farley, Cameron           12 WI-WI                            34.02  
 49 Weber, Mason              12 Mo Val-MV                        34.02  
 51 Albers, Joe               12 OH-OH                            34.14  
 52 Friedemann, Mitchell      11 WI-WI                            34.27  
 53 Miller, Ellis             11 AR-AR                            34.43  
 54 White, Mick               11 Mo Val-MV                        34.47  
 55 Pruner, Max               12 SD-SD                            34.52  
 56 Gogel, Kyle               11 MW-MW                            34.84  
 57 Esentan, Troy             12 AR-AR                            35.00  
 58 Jacobsen, Chris           12 AR-AR                            36.68  
 59 Dionne, Alex              12 WI-WI                            39.92  
 -- Bocian, Brett             12 Team Illinois-IL                    DQ  
 -- Du, Charles               12 Ozark-OZ                            DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snabes, Andrew            12 Team Illinois-IL               1:01.32   30  
  2 Rushlow, Mark             12 Team Indiana-IN                1:08.07   27  
  3 Miller, Daniel            12 Ozark-OZ                       1:08.45   26  
  4 ST John, Devin            12 Team Iowa-IA                   1:08.77   25  
  5 Jarzen, Jocob             12 Team Illinois-IL               1:08.86   24  
  6 Whitaker, Kyle            11 Team Indiana-IN                1:09.14   23  
  7 Chapman, Jimmy            12 LE-LE                          1:09.47   22  
  8 Park, Chris               12 Team Indiana-IN                1:09.69   21  
  9 Rowland, Zane             12 OH-OH                          1:10.20   19  
 10 Buchanan, Aaron           12 OH-OH                          1:10.62   17  
 11 Bielak, Bradley           12 LE-LE                          1:11.29   16  
 12 Du, Charles               12 Ozark-OZ                       1:11.36   15  
 13 Fosnot, Brooks            12 Team Illinois-IL               1:11.45   14  
 14 Elling, Thomas            11 MN-MN                          1:12.15   13  
 15 Judge, Ben                12 Team Indiana-IN                1:12.83   12  
 16 Hasenberg, Josh           12 Team Illinois-IL               1:12.89   11  
 17 Griffey, Andrew           12 WI-WI                          1:12.95    9  
 18 Morin, Brendan            12 Team Indiana-IN                1:12.97    7  
 19 Cammisano, Vito           12 Mo Val-MV                      1:12.99    5.5
 19 Borden, Wes               12 WI-WI                          1:12.99    5.5
 21 Way, Adam                 12 WI-WI                          1:13.00    4  
 22 Sharp, Steve              12 Mo Val-MV                      1:13.16    3  
 23 LA Mothe, Alec            12 Team Indiana-IN                1:13.45    2  
 24 Stewart-Bates, Ian        12 LE-LE                          1:13.46    1  
 25 Christy, James            12 OH-OH                          1:13.48  
 26 Kinross, Michael          12 Team Illinois-IL               1:13.55  
 26 Eastburn, Logan           12 MN-MN                          1:13.55  
 28 Weber, Mason              12 Mo Val-MV                      1:13.73  
 29 Gauger, Tylor             12 Team Indiana-IN                1:13.76  
 30 Story, Mitch              12 Team Illinois-IL               1:14.29  
 31 Jones, Bobby              12 Ozark-OZ                       1:14.41  
 32 Kiel, Brian               11 MN-MN                          1:14.59  
 33 Davitt, Mike              12 Team Illinois-IL               1:14.63  
 34 Wedgewood, Paul           12 WI-WI                          1:14.67  
 35 Pircon, Matt              11 Team Illinois-IL               1:15.43  
 36 Zelinsky, Kyle            11 Team Illinois-IL               1:15.48  
 37 Devroy, John              11 WI-WI                          1:15.71  
 38 Esentan, Troy             12 AR-AR                          1:15.73  
 39 Bachman, Kendrick         12 MN-MN                          1:16.15  
 40 Pruner, Max               12 SD-SD                          1:17.27  
 41 Geschwendt, Josh          12 MI-MI                          1:17.35  
 42 Roth, Albert              12 Team Illinois-IL               1:17.55  
 43 Corbett, Chris            12 LE-LE                          1:18.40  
 44 Hatfield, Danny           11 Team OK-OK                     1:19.21  
 45 Dionne, Alex              12 WI-WI                          1:28.38  
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Allen, Ross           12 Team Indiana-IN                2:28.41   30  
     1:11.01  2:28.41                                                      
  2 Yu, Justin                12 Team Illinois-IL               2:28.56   27  
     1:10.04  2:28.56                                                      
  3 Miller, Daniel            12 Ozark-OZ                       2:29.01   26  
     1:08.78  2:29.01                                                      
  4 Buchanan, Aaron           12 OH-OH                          2:31.13   25  
     1:10.82  2:31.13                                                      
  5 Trahin, Sam               12 Team Indiana-IN                2:31.68   24  
     1:12.68  2:31.68                                                      
  6 Hengels, Ben              12 Team Illinois-IL               2:31.99   23  
     1:12.35  2:31.99                                                      
  7 Minturn, Ted              12 Team Indiana-IN                2:32.04   22  
     1:10.88  2:32.04                                                      
  8 Jarzen, Jocob             12 Team Illinois-IL               2:32.84   21  
     1:10.30  2:32.84                                                      
  9 Sharp, Steve              12 Mo Val-MV                      2:33.78   19  
     1:13.17  2:33.78                                                      
 10 O'Donnell, Brandon        12 WI-WI                          2:34.59   17  
     1:13.62  2:34.59                                                      
 11 Chapman, Jimmy            12 LE-LE                          2:34.77   16  
     1:12.76  2:34.77                                                      
 12 Price, Chris              12 OH-OH                          2:35.68   15  
     1:14.44  2:35.68                                                      
 13 Whitaker, Kyle            11 Team Indiana-IN                2:36.05   14  
     1:12.50  2:36.05                                                      
 14 Capen, Tyler              12 Team Illinois-IL               2:36.10   13  
     1:13.02  2:36.10                                                      
 15 Morimoto, Paul Josh       12 Team Illinois-IL               2:36.16   12  
     1:18.09  2:36.16                                                      
 16 Solis, Eric               12 MI-MI                          2:37.37   11  
     1:17.04  2:37.37                                                      
 17 Griffey, Andrew           12 WI-WI                          2:37.48    9  
     1:12.46  2:37.48                                                      
 18 Bailey, Tyler             12 LE-LE                          2:37.56    7  
     1:14.22  2:37.56                                                      
 19 Musser, Luke              12 Mo Val-MV                      2:37.95    6  
     1:16.07  2:37.95                                                      
 20 Wedgewood, Paul           12 WI-WI                          2:38.85    5  
     1:14.46  2:38.85                                                      
 21 Hasenberg, Josh           12 Team Illinois-IL               2:39.61    4  
     1:14.33  2:39.61                                                      
 22 Franke, Stephan           12 Mo Val-MV                      2:39.76    3  
     1:18.38  2:39.76                                                      
 23 Kiel, Brian               11 MN-MN                          2:39.84    2  
     1:15.48  2:39.84                                                      
 24 Weber, Mason              12 Mo Val-MV                      2:40.08    1  
     1:16.70  2:40.08                                                      
 25 Bielak, Bradley           12 LE-LE                          2:40.63  
     1:14.52  2:40.63                                                      
 26 Lin, Michael              12 MI-MI                          2:41.21  
     1:15.39  2:41.21                                                      
 27 Keeler, Peter             12 MI-MI                          2:41.61  
     1:16.63  2:41.61                                                      
 28 Elling, Thomas            11 MN-MN                          2:41.72  
     1:16.23  2:41.72                                                      
 29 Albers, Joe               12 OH-OH                          2:41.90  
     1:16.58  2:41.90                                                      
 30 Koenig, Kevin             12 OH-OH                          2:43.88  
     1:18.53  2:43.88                                                      
 31 Meehan, Michael           12 MI-MI                          2:44.05  
     1:15.57  2:44.05                                                      
 32 Eastburn, Logan           12 MN-MN                          2:44.55  
     1:18.85  2:44.55                                                      
 33 Gallagher, Michael        11 LE-LE                          2:44.70  
     1:17.42  2:44.70                                                      
 34 Esentan, Troy             12 AR-AR                          2:44.72  
     1:20.94  2:44.72                                                      
 35 Hatfield, Danny           11 Team OK-OK                     2:45.01  
     2:44.85  2:45.01                                                      
 36 Gogel, Kyle               11 MW-MW                          2:45.21  
     1:17.72  2:45.21                                                      
 37 Bachman, Kendrick         12 MN-MN                          2:45.27  
     1:18.63  2:45.27                                                      
 38 Querciagrossa, Jakob      12 Team Illinois-IL               2:45.45  
     1:17.44  2:45.45                                                      
 39 White, AJ                 12 Team Iowa-IA                   2:45.48  
     1:20.37  2:45.48                                                      
 40 Corbett, Chris            12 LE-LE                          2:46.93  
     1:19.40  2:46.93                                                      
 41 Meeks, Devon              11 SD-SD                          2:47.18  
     1:17.40  2:47.18                                                      
 42 Reopelle, Jacob           12 Zones-ND                       2:58.28  
     1:23.23  2:58.28                                                      
 -- Park, Chris               12 Team Indiana-IN                     DQ  
     1:11.34       DQ                                                      
 -- Gensler, Kyle             12 Team Illinois-IL                    DQ  
     1:15.66       DQ                                                      
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       1:51.03   60  
     1) Yu, Justin 12                   2) Jarzen, Jocob 12               
     3) Krzeminski, Matt 12             4) Snabes, Andrew 12              
       56.45  1:51.03                                                      
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        1:51.34   54  
     1) Park, Chris 12                  2) Minturn, Ted 12                
     3) Rushlow, Mark 12                4) Van Allen, Ross 12             
       57.57  1:51.34                                                      
  3 Team Wisconsin-WI  'A'                                      1:55.13   52  
     1) O'Donnell, Brandon 12           2) Friedemann, Mitchell 11        
     3) Koenig, Lucas 12                4) Wedgewood, Paul 12             
       57.77  1:55.13                                                      
  4 Team Illinios-IL  'B'                                       1:55.29   50  
     1) Fosnot, Brooks 12               2) Bocian, Brett 12               
     3) Henning, Brendan 12             4) Hengels, Ben 12                
       58.03  1:55.29                                                      
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      1:55.59   48  
     1) Rowland, Zane 12                2) Christy, James 12              
     3) Barrett, Brian 12               4) McHugh, Pat 12                 
       58.24  1:55.59                                                      
  6 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      1:57.05   46  
     1) Krall, Shaun 12                 2) Gallagher, Michael 11          
     3) Bielak, Bradley 12              4) Chapman, Jimmy 12              
     1:01.90  1:57.05                                                      
  7 Team Michigan-MI  'A'                                       1:57.92   43  
     1) Keeler, Peter 12                2) Solis, Eric 12                 
     3) Sylvester, Tyler 12             4) Geschwendt, Josh 12            
       59.71  1:57.92                                                      
  7 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      1:57.92   43  
     1) Price, Chris 12                 2) Buchanan, Aaron 12             
     3) Koenig, Kevin 12                4) Downing, Chris 12              
       58.75  1:57.92                                                      
  9 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:01.00   38  
     1) Stepanov, Victor 12             2) Miller, Ellis 11               
     3) Kimmel, Jesse 12                4) Bryant, Coy 12                 
     1:01.79  2:01.00                                                      
 10 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:01.02   34  
     1) Griffey, Andrew 12              2) Way, Adam 12                   
     3) Young, Paul 11                  4) Borden, Wes 12                 
     1:00.52  2:01.02                                                      
 11 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:01.66   32  
     1) Franke, Stephan 12              2) Seo, Brian 12                  
     3) White, Mick 11                  4) Sharp, Steve 12                
     1:00.04  2:01.66                                                      
 12 Minnesota-MN  'A'                                           2:01.76   30  
     1) Elling, Thomas 11               2) Kelly, Carter 12               
     3) Kiel, Brian 11                  4) Kramer, David 12               
     1:02.17  2:01.76                                                      
 13 Team Iowa-IA  'A'                                           2:02.10   28  
     1) Huff, Jordan 11                 2) ST John, Devin 12              
     3) Strehlow, Scott 12              4) Stark, Steve 12                
       58.55  2:02.10                                                      
 14 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:03.54   26  
     1) Stewart-Bates, Ian 12           2) Bailey, Tyler 12               
     3) Corbett, Chris 12               4) Haren, Ben 12                  
     1:01.82  2:03.54                                                      
 15 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:05.32   24  
     1) Musser, Luke 12                 2) Weber, Mason 12                
     3) Burford, Chris 12               4) Miller, Alex 12                
     1:02.60  2:05.32                                                      
 16 Team Michigan-MI  'B'                                       2:05.70   22  
     1) Lin, Michael 12                 2) Meehan, Michael 12             
     3) Kraai, Zac 12                   4) Fishers, James 9               
     1:01.83  2:05.70                                                      
 17 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:10.13  
     1) Noble, Evan 11                  2) Schroeder, Mark 12             
     3) Lowhorn, Greg 11                4) Hardy, Nick 12                 
     1:04.88  2:10.13                                                      
 18 Team Iowa-IA  'B'                                           2:10.44  
     1) White, AJ 12                    2) Horvat, Will 11                
     3) Hartwig, Landon 12              4) Campbell, Kevin 12             
     1:02.79  2:10.44                                                      
 19 South Dakota-SD  'A'                                        2:13.36  
     1) Pruner, Max 12                  2) McLain, James 12               
     3) Larson, Ross 11                 4) Russo, Alex 12                 
     1:05.25  2:13.36                                                      
 -- Team Indiana-IN  'B'                                             DQ  
     1) Morin, Brendan 12               2) Fitzgerald, Sean 12            
     3) Perry, Tony 12                  4) Whitaker, Kyle 11              
       59.30       DQ                                                      
 -- Team Ozark-OZ  'A'                                               DQ  
     1) Jones, Bobby 12                 2) Du, Charles 12                 
     3) Nagy, Jim 12                    4) Miller, Daniel 12              
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        4:03.99   60  
     1) Rushlow, Mark 12                2) Whitaker, Kyle 11              
     3) Minturn, Ted 12                 4) Van Allen, Ross 12             
     1:00.37  2:03.62  3:04.83  4:03.99                                    
  2 Team Illinios-IL  'A'                                       4:05.52   54  
     1) Yu, Justin 12                   2) Krzeminski, Matt 12            
     3) Henning, Brendan 12             4) Snabes, Andrew 12              
     1:00.27  2:03.36  3:06.60  4:05.52                                    
  3 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:14.26   52  
     1) Gallagher, Michael 11           2) Bailey, Tyler 12               
     3) Chapman, Jimmy 12               4) Bielak, Bradley 12             
     1:06.65  2:11.51  3:14.20  4:14.26                                    
  4 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:15.12   50  
     1) O'Donnell, Brandon 12           2) Wedgewood, Paul 12             
     3) Friedemann, Mitchell 11         4) Koenig, Lucas 12               
     1:03.27  2:06.14  3:10.57  4:15.12                                    
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:15.15   48  
     1) Price, Chris 12                 2) McHugh, Pat 12                 
     3) Barrett, Brian 12               4) Rowland, Zane 12               
     1:03.18  2:07.04  3:11.83  4:15.15                                    
  6 Team Indiana-IN  'B'                                        4:18.65   46  
     1) Nocco, Scott 12                 2) Greenberg, Michael 12          
     3) Fitzgerald, Sean 12             4) Trahin, Sam 12                 
     1:04.28  2:11.34  3:14.10  4:18.65                                    
  7 Team Illinios-IL  'B'                                       4:18.84   44  
     1) Glick, Ben 11                   2) Bocian, Brett 12               
     3) Morimoto, Paul Josh 12          4) Jarzen, Jocob 12               
     1:07.28  2:12.37  3:17.00  4:18.84                                    
  8 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      4:20.50   42  
     1) Downing, Chris 12               2) Christy, James 12              
     3) Albers, Joe 12                  4) Buchanan, Aaron 12             
     1:06.44  2:11.62  3:18.02  4:20.50                                    
  9 Team Michigan-MI  'A'                                       4:22.12   38  
     1) Keeler, Peter 12                2) Solis, Eric 12                 
     3) Sylvester, Tyler 12             4) Geschwendt, Josh 12            
     1:05.28  2:10.89  3:17.85  4:22.12                                    
 10 Minnesota-MN  'A'                                           4:22.99   34  
     1) Elling, Thomas 11               2) Kiel, Brian 11                 
     3) Kramer, David 12                4) Eastburn, Logan 12             
     1:07.61  2:13.48  3:18.84  4:22.99                                    
 11 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:23.35   32  
     1) Franke, Stephan 12              2) White, Mick 11                 
     3) Seo, Brian 12                   4) Sharp, Steve 12                
     1:05.04  2:11.52  3:17.30  4:23.35                                    
 12 Team Iowa-IA  'A'                                           4:24.61   30  
     1) Huff, Jordan 11                 2) ST John, Devin 12              
     3) Strehlow, Scott 12              4) White, AJ 12                   
     1:04.17  2:09.75  3:17.17  4:24.61                                    
 13 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:24.71   28  
     1) Jones, Bobby 12                 2) Nagy, Jim 12                   
     3) Hardy, Nick 12                  4) Miller, Daniel 12              
     1:07.57  2:13.90  3:23.11  4:24.71                                    
 14 Team Arkansas-AR  'A'                                       4:26.27   26  
     1) Stepanov, Victor 12             2) Miller, Ellis 11               
     3) Kimmel, Jesse 12                4) Bryant, Coy 12                 
     1:05.77  2:14.57  3:21.31  4:26.27                                    
 15 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:30.00   24  
     1) Musser, Luke 12                 2) Acheson, Austin 12             
     3) Weber, Mason 12                 4) Burford, Chris 12              
     1:08.50  2:15.58  3:22.83  4:30.00                                    
 16 Team Michigan-MI  'B'                                       4:35.36   22  
     1) Lin, Michael 12                 2) Meehan, Michael 12             
     3) Kraai, Zac 12                   4) Glinski, Mike 12               
     1:07.46  2:15.20  3:23.75  4:35.36                                    
 17 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:40.76  
     1) Haren, Ben 12                   2) Krall, Shaun 12                
     3) Corbett, Chris 12               4) Stewart-Bates, Ian 12          
     1:06.53  2:20.94  3:33.39  4:40.76                                    
 18 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:43.46  
     1) Noble, Evan 11                  2) Schroeder, Mark 12             
     3) Lowhorn, Greg 11                4) Du, Charles 12                 
     1:11.50  2:23.86  3:35.86  4:43.46                                    
 19 South Dakota-SD  'A'                                        4:44.35  
     1) Pruner, Max 12                  2) Larson, Ross 11                
     3) McLain, James 12                4) Meeks, Devon 11                
     1:09.38  2:22.96  3:36.59  4:44.35                                    
 20 Team Iowa-IA  'B'                                           4:57.57  
     1) Stark, Steve 12                 2) Horvat, Will 11                
     3) Hartwig, Landon 12              4) Campbell, Kevin 12             
     1:09.40  2:19.46  3:35.11  4:57.57                                    
 -- Team Wisconsin-WI  'B'                                           DQ  
     1) Griffey, Andrew 12              2) Thoresen, Graham 12            
     3) Young, Paul 11                  4) Borden, Wes 12                 
     1:05.52  2:14.93  3:23.11       DQ                                    
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       2:02.84   60  
     1) Jarzen, Jocob 12                2) Yu, Justin 12                  
     3) Snabes, Andrew 12               4) Krzeminski, Matt 12            
       32.72  1:06.57  1:34.86  2:02.84                                    
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        2:07.49   54  
     1) Minturn, Ted 12                 2) Van Allen, Ross 12             
     3) Whitaker, Kyle 11               4) Rushlow, Mark 12               
       33.11  1:09.63  1:40.46  2:07.49                                    
  3 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:10.12   51  
     1) Haren, Ben 12                   2) Krall, Shaun 12                
     3) Chapman, Jimmy 12               4) Bielak, Bradley 12             
       32.08  1:12.45  1:42.53  2:10.12                                    
  3 Team Wisconsin-WI  'A'                                      2:10.12   51  
     1) Young, Paul 11                  2) O'Donnell, Brandon 12          
     3) Griffey, Andrew 12              4) Wedgewood, Paul 12             
       32.65  1:10.34  1:41.76  2:10.12                                    
  5 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      2:10.61   48  
     1) McHugh, Pat 12                  2) Koenig, Kevin 12               
     3) Downing, Chris 12               4) Rowland, Zane 12               
       32.73  1:10.65  1:42.14  2:10.61                                    
  6 Team Illinios-IL  'B'                                       2:11.15   46  
     1) Fosnot, Brooks 12               2) Marks, Alex 12                 
     3) Liu, Keli 12                    4) Henning, Brendan 12            
       34.03  1:11.60  1:42.58  2:11.15                                    
  7 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:11.75   44  
     1) Fillbach, Mitch 12              2) Hall, Joshua 12                
     3) Borden, Wes 12                  4) Koenig, Lucas 12               
       33.47  1:12.03  1:43.02  2:11.75                                    
  8 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:13.45   42  
     1) Buchanan, Aaron 12              2) Price, Chris 12                
     3) Christy, James 12               4) Barrett, Brian 12              
       33.83  1:12.09  1:44.47  2:13.45                                    
  9 Team Michigan-MI  'A'                                       2:13.74   38  
     1) Geschwendt, Josh 12             2) Solis, Eric 12                 
     3) Sylvester, Tyler 12             4) Keeler, Peter 12               
       35.58  1:13.56  1:44.83  2:13.74                                    
 10 Team Indiana-IN  'B'                                        2:13.83   34  
     1) Kinney, Nathan 12               2) Stephens, Zach 12              
     3) Park, Chris 12                  4) Perry, Tony 12                 
       34.91  1:14.10  1:45.21  2:13.83                                    
 11 Minnesota-MN  'A'                                           2:14.11   32  
     1) Kiel, Brian 11                  2) Kelly, Carter 12               
     3) Eastburn, Logan 12              4) Kramer, David 12               
       36.05  1:12.69  1:44.57  2:14.11                                    
 12 Team Ozark-OZ  'A'                                          2:14.93   30  
     1) Miller, Daniel 12               2) Schroeder, Mark 12             
     3) Du, Charles 12                  4) Jones, Bobby 12                
       33.13  1:13.49  1:45.02  2:14.93                                    
 13 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:15.80   28  
     1) Benson, Jonathon 12             2) Weber, Mason 12                
     3) Burford, Chris 12               4) Seo, Brian 12                  
       35.02  1:13.26  1:46.36  2:15.80                                    
 14 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:17.18   26  
     1) Benson, Matthew 12              2) Peavey, Griffin 11             
     3) Cammisano, Vito 12              4) Franke, Stephan 12             
       35.52  1:14.92  1:47.73  2:17.18                                    
 15 Team Iowa-IA  'A'                                           2:17.55   24  
     1) Huff, Jordan 11                 2) White, AJ 12                   
     3) ST John, Devin 12               4) Strehlow, Scott 12             
       35.51  1:15.68  1:46.61  2:17.55                                    
 16 Team Michigan-MI  'B'                                       2:21.12   22  
     1) Kraai, Zac 12                   2) Glinski, Mike 12               
     3) Sanders, Aaron 12               4) Meehan, Michael 12             
       37.30  1:15.25  1:50.28  2:21.12                                    
 17 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:21.20  
     1) Miller, Ellis 11                2) Stepanov, Victor 12            
     3) Esentan, Troy 12                4) Bryant, Coy 12                 
       35.66  1:18.82  1:52.77  2:21.20                                    
 18 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:21.75  
     1) Bailey, Tyler 12                2) Corbett, Chris 12              
     3) Gallagher, Michael 11           4) Stewart-Bates, Ian 12          
       35.49  1:16.75  1:50.12  2:21.75                                    
 19 South Dakota-SD  'A'                                        2:21.86  
     1) Larson, Ross 11                 2) Russo, Alex 12                 
     3) Pruner, Max 12                  4) Meeks, Devon 11                
       36.58  1:17.60  1:51.06  2:21.86                                    
 20 Team Iowa-IA  'B'                                           2:24.93  
     1) Hartwig, Landon 12              2) Campbell, Kevin 12             
     3) Horvat, Will 11                 4) Stark, Steve 12                
       37.26  1:18.12  1:54.40  2:24.93                                    
 21 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:26.25  
     1) Noble, Evan 11                  2) Lowhorn, Greg 11               
     3) Hardy, Nick 12                  4) Nagy, Jim 12                   
       36.78  1:20.25  1:55.96  2:26.25                                    
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinios-IL  'A'                                       4:30.50   60  
     1) Capen, Tyler 12                 2) Yu, Justin 12                  
     3) Snabes, Andrew 12               4) Jarzen, Jocob 12               
     1:10.70  2:25.80  3:28.32  4:30.50                                    
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        4:43.13   54  
     1) Minturn, Ted 12                 2) Van Allen, Ross 12             
     3) Rushlow, Mark 12                4) Whitaker, Kyle 11              
     1:09.32  2:29.37  3:38.45  4:43.13                                    
  3 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:48.45   52  
     1) Haren, Ben 12                   2) Bailey, Tyler 12               
     3) Chapman, Jimmy 12               4) Bielak, Bradley 12             
     1:11.05  2:36.52  3:46.52  4:48.45                                    
  4 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:49.73   50  
     1) McHugh, Pat 12                  2) Price, Chris 12                
     3) Buchanan, Aaron 12              4) Rowland, Zane 12               
     1:12.83  2:34.68  3:46.08  4:49.73                                    
  5 Team Indiana-IN  'B'                                        4:52.47   48  
     1) Kinney, Nathan 12               2) Fortuna, Bradley 12            
     3) Park, Chris 12                  4) Trahin, Sam 12                 
     1:14.06  1:26.99  3:49.22  4:52.47                                    
  6 Minnesota-MN  'A'                                           4:52.83   46  
     1) Kiel, Brian 11                  2) Kelly, Carter 12               
     3) Elling, Thomas 11               4) Eastburn, Logan 12             
     1:17.38  2:35.90  3:49.11  4:52.83                                    
  7 Team Illinios-IL  'B'                                       4:53.33   44  
     1) Fosnot, Brooks 12               2) Gensler, Kyle 12               
     3) Zelinsky, Kyle 11               4) Hengels, Ben 12                
     1:12.67  2:35.62  3:50.94  4:53.33                                    
  8 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:54.27   42  
     1) Friedemann, Mitchell 11         2) Hall, Joshua 12                
     3) Griffey, Andrew 12              4) O'Donnell, Brandon 12          
     1:11.36  2:37.55  3:50.62  4:54.27                                    
  9 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:56.65   38  
     1) Benson, Jonathon 12             2) Sharp, Steve 12                
     3) Cammisano, Vito 12              4) Franke, Stephan 12             
     1:15.59  2:40.32  3:52.88  4:56.65                                    
 10 Missouri Valley-MV  'B'                                     5:00.14   34  
     1) Smith, Kyle 12                  2) Musser, Luke 12                
     3) Weber, Mason 12                 4) White, Mick 11                 
     1:14.22  2:38.96  3:55.04  5:00.14                                    
 11 Team Wisconsin-WI  'B'                                      5:00.59   32  
     1) Young, Paul 11                  2) Neitzel, Collin 11             
     3) Borden, Wes 12                  4) Wedgewood, Paul 12             
     1:14.88  2:42.72  3:56.35  5:00.59                                    
 12 Team Michigan-MI  'A'                                       5:03.80   30  
     1) Solis, Eric 12                  2) Glinski, Mike 12               
     3) Geschwendt, Josh 12             4) Keeler, Peter 12               
     1:15.69  2:41.38  3:59.23  5:03.80                                    
 13 Team Iowa-IA  'A'                                           5:04.30   28  
     1) Huff, Jordan 11                 2) White, AJ 12                   
     3) ST John, Devin 12               4) Strehlow, Scott 12             
     1:17.04  2:44.30  3:56.20  5:04.30                                    
 14 Team Ozark-OZ  'A'                                          5:04.47   26  
     1) Miller, Daniel 12               2) Schroeder, Mark 12             
     3) Du, Charles 12                  4) Jones, Bobby 12                
     1:11.97  2:42.07  3:56.86  5:04.47                                    
 15 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      5:05.53   24  
     1) Christy, James 12               2) Kao, Jason 12                  
     3) Downing, Chris 12               4) Sun, Jimmy 12                  
     1:17.53  2:40.19  3:56.58  5:05.53                                    
 16 Team Arkansas-AR  'A'                                       5:09.33   22  
     1) Miller, Ellis 11                2) Stepanov, Victor 12            
     3) Esentan, Troy 12                4) Kimmel, Jesse 12               
     1:15.52  2:44.93  4:03.20  5:09.33                                    
 17 Team Michigan-MI  'B'                                       5:10.01  
     1) Kraai, Zac 12                   2) Swain, Michael 12              
     3) Sylvester, Tyler 12             4) Meehan, Michael 12             
     1:21.18  2:48.18  4:04.11  5:10.01                                    
 18 South Dakota-SD  'A'                                        5:17.74  
     1) Larson, Ross 11                 2) McLain, James 12               
     3) Meeks, Devon 11                 4) Pruner, Max 12                 
     1:18.80  2:47.03  4:06.48  5:17.74                                    
 19 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      5:21.15  
     1) Gallagher, Michael 11           2) Krall, Shaun 12                
     3) Corbett, Chris 12               4) Stewart-Bates, Ian 12          
     1:16.22  2:46.02  4:10.09  5:21.15                                    
 20 Team Iowa-IA  'B'                                           5:31.63  
     1) Hartwig, Landon 12              2) Campbell, Kevin 12             
     3) Horvat, Will 11                 4) Stark, Steve 12                
     1:23.10  2:56.95  4:22.96  5:31.63                                    
 -- Team Ozark-OZ  'B'                                               DQ  
     1) Noble, Evan 11                  2) Nagy, Jim 12                   
     3) Lowhorn, Greg 11                4) Hardy, Nick 12                 
     1:19.31  2:52.11  4:11.49       DQ                                    
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA           26.05      25.62   30  
  2 Strickler, Gabe           14 MI-MI                  26.32      25.65   27  
  3 Richards, Michael         14 MN-MN                  26.34      25.75   26  
  4 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA           26.02      25.91   25  
  5 Pearl, Ryan               13 LE-LE                  26.39      26.04   24  
  6 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN        26.31      26.06   23  
  7 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ               26.13      26.10   22  
  8 States, Jason             14 MW-MW                  26.27      26.19   21  
B - Final
  9 Regan, Mike               14 Team Illinois-IL       26.50      26.51   19  
 10 Schnitzler, Rob           14 WI-WI                  26.57      26.53   17  
 11 Jacobson, Josh            14 MW-MW                  26.94      26.54   15.5
 11 Andrews, Conner           14 WI-WI                  26.61      26.54   15.5
 13 Becicka, Roman            13 MN-MN                  26.62      26.58   14  
 14 Craig, Brad               14 MI-MI                  26.64      26.65   13  
 15 Grosser, Jake             14 Team Illinois-IL       26.65      26.70   12  
 16 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL       26.94      26.89   11  
C - Final
 17 Misich, Andrew            14 LE-LE                  26.96      26.50    9  
 18 Hine, David               14 AR-AR                  27.13      26.53    7  
 19 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN        27.01      26.56    6  
 20 DE Souza, Daniel          13 Mo Val-MV              27.15      26.61    5  
 21 Gordon, Paul              13 SD-SD                  26.99      26.80    4  
 22 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV              26.99      26.89    3  
 23 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN        27.22      26.97    2  
 24 Thomas, Derrion           13 Mo Val-MV              26.97      27.24    1  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA                      26.02  
  2 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA                      26.05  
  3 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                          26.13  
  4 States, Jason             14 MW-MW                             26.27  
  5 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN                   26.31  
  6 Strickler, Gabe           14 MI-MI                             26.32  
  7 Richards, Michael         14 MN-MN                             26.34  
  8 Pearl, Ryan               13 LE-LE                             26.39  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Regan, Mike               14 Team Illinois-IL                  26.50  
 10 Schnitzler, Rob           14 WI-WI                             26.57  
 11 Andrews, Conner           14 WI-WI                             26.61  
 12 Becicka, Roman            13 MN-MN                             26.62  
 13 Craig, Brad               14 MI-MI                             26.64  
 14 Grosser, Jake             14 Team Illinois-IL                  26.65  
 15 Kanet, Zach               14 Team Indiana-IN                   26.90  
 16 Jacobson, Josh            14 MW-MW                             26.94  
 16 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL                  26.94  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Misich, Andrew            14 LE-LE                             26.96  
 19 Thomas, Derrion           13 Mo Val-MV                         26.97  
 20 Gordon, Paul              13 SD-SD                             26.99  
 20 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV                         26.99  
 22 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN                   27.01  
 23 Hine, David               14 AR-AR                             27.13  
 24 DE Souza, Daniel          13 Mo Val-MV                         27.15  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN                   27.22  
 26 Deters, Joey              14 OH-OH                             27.30  
 26 Trevorrow, Scott          14 WI-WI                             27.30  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 28 Uy, Anthony               13 Team Illinois-IL                  27.33  
 29 Knight, Andy              14 OH-OH                             27.34  
 30 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN                   27.38  
 31 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN                   27.40  
 32 Hass, Jason               14 MI-MI                             27.42  
 33 Day, Alex                 14 Team Indiana-IN                   27.43  
 34 Hay, Jason                14 AR-AR                             27.45  
 35 Stacy, Peter              13 MN-MN                             27.46  
 36 Russo, Tony               14 LE-LE                             27.47  
 36 Laupp, Michael            14 Mo Val-MV                         27.47  
 38 Marsico, Michael          14 LE-LE                             27.48  
 38 Rotramel, Robb            13 MN-MN                             27.48  
 40 Christensen, Preston      14 Mo Val-MV                         27.49  
 41 Ladendorf, Brandon        14 Zones-ND                          27.54  
 42 Marquiss, Chris           14 WI-WI                             27.58  
 43 Oberst, Ryan              14 WI-WI                             27.61  
 44 Henry, Daniel             14 OH-OH                             27.64  
 45 Cahalan, Andy             14 Team Iowa-IA                      27.65  
 46 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN                   27.66  
 47 Barrett, John             14 Team Illinois-IL                  27.68  
 47 Collins, Timothy          13 OH-OH                             27.68  
 49 Curran, Peter             14 MN-MN                             27.69  
 49 Lennon, Cameron           14 Team Iowa-IA                      27.69  
 49 Knuckles, Brian           14 Ozark-OZ                          27.69  
 52 Edwards, Alphonso         14 Team Illinois-IL                  27.70  
 53 Greenbury, Dusty          14 MI-MI                             27.73  
 54 Gallagher, Matt           14 MN-MN                             27.74  
 55 Dauch, Garrett            14 LE-LE                             27.75  
 55 Gage, Nathan              13 Team Indiana-IN                   27.75  
 57 Rye, Jon                  14 MW-MW                             27.85  
 58 Hitchcock, Brent          13 OH-OH                             27.86  
 59 Phan, Thanh               14 Mo Val-MV                         27.91  
 59 Miller, Albert            14 Team Indiana-IN                   27.91  
 61 Peck, Andy                13 Team Iowa-IA                      27.93  
 61 Greenberg, Philip         14 MN-MN                             27.93  
 63 Reinhart, Jacob           14 MN-MN                             27.97  
 64 Conner, Nathan            14 Team Indiana-IN                   27.98  
 65 Ford, Ross                13 Team Illinois-IL                  27.99  
 65 Kirkpatrick, Ali          14 LE-LE                             27.99  
 67 Robinson, Joshua          14 OH-OH                             28.03  
 68 Weisse, Simon             13 WI-WI                             28.06  
 68 Loy, Ryan                 14 WI-WI                             28.06  
 70 Evans, Sean               13 LE-LE                             28.08  
 71 Miller, David             14 Team OK-OK                        28.09  
 72 Presar, Austin            13 OH-OH                             28.15  
 73 Maurer, Mike              14 Team Indiana-IN                   28.17  
 74 Kumbier, Kirk             14 MI-MI                             28.22  
 75 McCoy, Alex               14 AR-AR                             28.29  
 76 Stewart, Cory             13 OH-OH                             28.31  
 77 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN                   28.34  
 78 Lauver, Spense            14 MW-MW                             28.37  
 79 Harris, Quentin           14 AR-AR                             28.38  
 80 Herb, Joshua              14 MI-MI                             28.39  
 81 O'Keefe, Danny            14 Team Iowa-IA                      28.41  
 82 Wood, Will                14 AR-AR                             28.48  
 83 Ray, Matt                 14 Team Indiana-IN                   28.49  
 84 Francis, Eric             14 Ozark-OZ                          28.55  
 85 Barnes, Nathan            14 Team Iowa-IA                      28.68  
 86 Klein, Jeremy             14 Team Illinois-IL                  28.73  
 87 Chaney, Curtis            14 Team Indiana-IN                   28.76  
 88 Sherman, Marshall         14 OH-OH                             28.82  
 89 Purdy, Colton             14 Team OK-OK                        28.98  
 90 Nimens, TY                13 Zones-ND                          29.29  
 91 Nordquist, Craig          14 MN-MN                             29.42  
 92 Fuhrman, Jacob            13 SD-SD                             29.65  
 -- Cavin, Chris              14 Team OK-OK                           DQ  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Kyle            14 WI-WI                  55.64      55.35   30  
       26.52    55.35                                                      
  2 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA           55.79      55.80   27  
       27.01    55.80                                                      
  3 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ               56.31      56.09   26  
       26.67    56.09                                                      
  4 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA           56.73      56.19   25  
       26.93    56.19                                                      
  5 Stacy, Peter              13 MN-MN                  57.35      56.74   24  
       27.11    56.74                                                      
  6 Strickler, Gabe           14 MI-MI                  57.11      56.76   23  
       26.94    56.76                                                      
  7 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN        57.17      57.23   22  
       27.25    57.23                                                      
  8 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA           57.05      57.25   21  
       27.76    57.25                                                      
B - Final
  9 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA           57.48      56.12   19  
       27.01    56.12                                                      
 10 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN        57.46      56.37   17  
       27.16    56.37                                                      
 11 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV              57.97      57.99   16  
       27.85    57.99                                                      
 12 Craig, Brad               14 MI-MI                  58.28      58.09   15  
       28.19    58.09                                                      
 13 Deters, Joey              14 OH-OH                  57.87      58.20   14  
       27.47    58.20                                                      
 14 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV              57.55      58.43   13  
       27.84    58.43                                                      
 15 Misich, Andrew            14 LE-LE                  58.25      58.67   12  
       27.96    58.67                                                      
 16 Pankratz, Mike            14 MI-MI                  58.26      58.81   11  
       28.65    58.81                                                      
C - Final
 17 Roof, John                14 LE-LE                  58.46      57.64    9  
       27.84    57.64                                                      
 18 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN        58.49      57.71    7  
       27.75    57.71                                                      
 19 Gordon, Paul              13 SD-SD                  58.53      57.84    6  
       27.96    57.84                                                      
 20 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN        58.54      58.09    5  
       27.58    58.09                                                      
 21 Hanson, Erik              14 WI-WI                  58.67      58.61    4  
       27.95    58.61                                                      
 22 Lender, Jared             14 Ozark-OZ               58.37      58.65    3  
       28.15    58.65                                                      
 23 Andrews, Conner           14 WI-WI                  58.61      59.01    2  
       28.45    59.01                                                      
 24 Pearl, Ryan               13 LE-LE                  58.53      59.04    1  
       28.61    59.04                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Kyle            14 WI-WI                             55.64  
  2 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA                      55.79  
  3 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                          56.31  
  4 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA                      56.73  
  5 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA                      57.05  
  6 Strickler, Gabe           14 MI-MI                             57.11  
  7 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN                   57.17  
  8 Stacy, Peter              13 MN-MN                             57.35  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN                   57.46  
 10 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA                      57.48  
 11 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV                         57.55  
 12 Deters, Joey              14 OH-OH                             57.87  
 13 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV                         57.97  
 14 Misich, Andrew            14 LE-LE                             58.25  
 15 Pankratz, Mike            14 MI-MI                             58.26  
 16 Craig, Brad               14 MI-MI                             58.28  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lender, Jared             14 Ozark-OZ                          58.37  
 18 Roof, John                14 LE-LE                             58.46  
 19 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN                   58.49  
 20 Gordon, Paul              13 SD-SD                             58.53  
 20 Pearl, Ryan               13 LE-LE                             58.53  
 22 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN                   58.54  
 23 Andrews, Conner           14 WI-WI                             58.61  
 24 Hanson, Erik              14 WI-WI                             58.67  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL                  58.74  
 26 Richards, Michael         14 MN-MN                             58.85  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Keady, Christopher        13 MI-MI                             58.94  
 28 Evans, Sean               13 LE-LE                             58.97  
 29 States, Jason             14 MW-MW                             59.00  
 30 Kennedy, Neal             14 MN-MN                             59.25  
 31 Hatt, Travis              14 MI-MI                             59.28  
 32 Daup, Michael             14 MN-MN                             59.37  
 32 Kanet, Zach               14 Team Indiana-IN                   59.37  
 34 Knight, Andy              14 OH-OH                             59.45  
 34 Dauch, Garrett            14 LE-LE                             59.45  
 36 Greenbury, Dusty          14 MI-MI                             59.51  
 37 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL                  59.53  
 38 Russo, Tony               14 LE-LE                             59.54  
 39 Bartholomew, Zack         13 Team Illinois-IL                  59.55  
 40 Hass, Jason               14 MI-MI                             59.57  
 41 Cavin, Chris              14 Team OK-OK                        59.70  
 42 Ladendorf, Brandon        14 Zones-ND                          59.75  
 42 Henry, Daniel             14 OH-OH                             59.75  
 44 Whitcomb, Jonathan        13 WI-WI                             59.85  
 45 DE Souza, Daniel          13 Mo Val-MV                         59.87  
 46 Peck, Andy                13 Team Iowa-IA                      59.88  
 47 Hensley, Zach             13 MW-MW                             59.89  
 47 Knuckles, Brian           14 Ozark-OZ                          59.89  
 49 Olix, Dan                 14 OH-OH                             59.92  
 50 McGirr, Fritz             14 MI-MI                             59.96  
 51 Marquiss, Chris           14 WI-WI                           1:00.09  
 52 Collins, Timothy          13 OH-OH                           1:00.17  
 53 Jacobson, Josh            14 MW-MW                           1:00.21  
 54 Grosser, Jake             14 Team Illinois-IL                1:00.24  
 55 Iemmola, Marco            14 OH-OH                           1:00.31  
 56 Rotramel, Robb            13 MN-MN                           1:00.39  
 57 Schrotenboer, Jordan      14 MI-MI                           1:00.56  
 58 Barrett, John             14 Team Illinois-IL                1:00.63  
 59 Lauver, Spense            14 MW-MW                           1:00.64  
 59 Robinson, Joshua          14 OH-OH                           1:00.64  
 61 Gallagher, Matt           14 MN-MN                           1:00.65  
 62 Oberst, Ryan              14 WI-WI                           1:00.69  
 63 Duvall, Patrick           14 Team Indiana-IN                 1:00.71  
 64 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ                        1:00.72  
 65 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN                 1:00.73  
 65 Regan, Mike               14 Team Illinois-IL                1:00.73  
 67 Hitchcock, Brent          13 OH-OH                           1:00.86  
 68 Mamroth, Ben              14 Ozark-OZ                        1:00.88  
 69 Lennon, Cameron           14 Team Iowa-IA                    1:00.95  
 69 Sherman, Marshall         14 OH-OH                           1:00.95  
 71 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN                 1:01.11  
 72 McCoy, Alex               14 AR-AR                           1:01.15  
 73 Marsico, Michael          14 LE-LE                           1:01.17  
 74 Bass, Bill                13 Team Indiana-IN                 1:01.24  
 75 Miller, David             13 Ozark-OZ                        1:01.25  
 76 Arwood, Wells             14 Team Indiana-IN                 1:01.27  
 77 Trevorrow, Scott          14 WI-WI                           1:01.31  
 78 Harris, Hank              14 Team OK-OK                      1:01.33  
 79 Jung, Daniel              13 Team Illinois-IL                1:01.42  
 80 Wilcher, Sam R            14 Team Illinois-IL                1:01.45  
 80 Maurer, Mike              14 Team Indiana-IN                 1:01.45  
 82 Schnitzler, Rob           14 WI-WI                           1:01.54  
 83 Uy, Anthony               13 Team Illinois-IL                1:01.60  
 84 Wood, Will                14 AR-AR                           1:01.67  
 85 Curran, Peter             14 MN-MN                           1:01.70  
 86 Stewart, Cory             13 OH-OH                           1:01.73  
 87 Morris, Jeffrey           13 OH-OH                           1:01.94  
 88 Anderson, Jerrod          14 Mo Val-MV                       1:02.02  
 89 Dunn, Hunter              14 AR-AR                           1:02.08  
 90 Harris, Quentin           14 AR-AR                           1:02.12  
 91 Laupp, Michael            14 Mo Val-MV                       1:02.14  
 92 Blom, Luke                14 OH-OH                           1:02.17  
 93 Reinhart, Jacob           14 MN-MN                           1:02.33  
 94 Hay, Jason                14 AR-AR                           1:02.40  
 95 Greenberg, Philip         14 MN-MN                           1:03.07  
 96 Phan, Thanh               14 Mo Val-MV                       1:03.16  
 97 Fuhrman, Jacob            13 SD-SD                           1:03.24  
 98 Miller, David             14 Team OK-OK                      1:04.00  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Russo, Tony               14 LE-LE                          2:09.44  
     1:05.92  2:09.44                                                      
  2 Barrett, John             14 Team Illinois-IL               2:09.58  
     1:06.04  2:09.58                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Seleskie, Philip          14 MN-MN                2:03.37    1:59.19   30  
       27.57    57.21  1:28.09  1:59.19                                    
  2 Thompson, Kyle            14 WI-WI                2:03.50    2:01.68   27  
       27.64    58.04  1:29.85  2:01.68                                    
  3 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA         2:03.48    2:02.88   26  
       28.25    59.37  1:31.35  2:02.88                                    
  4 Becicka, Roman            13 MN-MN                2:04.32    2:03.92   25  
       29.23  1:01.26  1:32.99  2:03.92                                    
  5 Inwood, Tommy             13 LE-LE                2:03.64    2:04.66   24  
       28.81    59.94  1:32.27  2:04.66                                    
  6 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ             2:05.03    2:05.21   23  
       28.09    59.58  1:32.47  2:05.21                                    
  7 Richards, Michael         14 MN-MN                2:05.65    2:05.36   22  
       29.23  1:01.07  1:33.53  2:05.36                                    
  8 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN      2:03.97    2:06.45   21  
       27.96    59.05  1:31.98  2:06.45                                    
B - Final
  9 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN      2:06.85    2:03.55   19  
       28.38    59.65  1:32.21  2:03.55                                    
 10 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA         2:05.77    2:04.50   17  
       28.73  1:00.54  1:33.09  2:04.50                                    
 11 Keady, Christopher        13 MI-MI                2:05.72    2:04.72   15.5
       28.53  1:00.24  1:32.82  2:04.72                                    
 11 Deters, Joey              14 OH-OH                2:06.16    2:04.72   15.5
       29.11  1:01.14  1:32.96  2:04.72                                    
 13 Daup, Michael             14 MN-MN                2:08.19    2:05.90   14  
       28.45    59.93  1:33.03  2:05.90                                    
 14 Gordon, Paul              13 SD-SD                2:06.78    2:06.05   13  
       29.14  1:01.47  1:34.03  2:06.05                                    
 15 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA         2:05.98    2:06.76   12  
       29.49  1:02.05  1:34.38  2:06.76                                    
 16 Hanson, Erik              14 WI-WI                2:07.19    2:08.65   11  
       29.30  1:01.92  1:35.17  2:08.65                                    
C - Final
 17 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV            2:09.46    2:06.21    9  
       27.87    59.84  1:33.78  2:06.21                                    
 18 Pankratz, Mike            14 MI-MI                2:08.83    2:06.58    7  
       29.81  1:02.02  1:35.31  2:06.58                                    
 19 Russo, Tony               14 LE-LE                2:09.88    2:07.66    6  
       29.77  1:02.44  1:35.70  2:07.66                                    
 20 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL     2:09.00    2:08.02    5  
       29.65  1:03.02  1:35.79  2:08.02                                    
 21 Stacy, Peter              13 MN-MN                2:08.35    2:08.13    4  
       28.86  1:01.41  1:34.89  2:08.13                                    
 22 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL     2:09.67    2:08.23    3  
       29.51  1:02.59  1:36.21  2:08.23                                    
 23 Evans, Sean               13 LE-LE                2:09.83    2:10.02    2  
       30.45  1:03.43  1:37.49  2:10.02                                    
 24 Miller, David             13 Ozark-OZ             2:09.67    2:12.98    1  
       30.82  1:04.46  1:39.02  2:12.98                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Seleskie, Philip          14 MN-MN                           2:03.37  
  2 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA                    2:03.48  
     1:00.01  2:03.48                                                      
  3 Thompson, Kyle            14 WI-WI                           2:03.50  
       59.01  2:03.50                                                      
  4 Inwood, Tommy             13 LE-LE                           2:03.64  
       59.86  2:03.64                                                      
  5 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN                 2:03.97  
       59.19  2:03.97                                                      
  6 Becicka, Roman            13 MN-MN                           2:04.32  
     1:00.58  2:04.32                                                      
  7 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                        2:05.03  
  8 Richards, Michael         14 MN-MN                           2:05.65  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keady, Christopher        13 MI-MI                           2:05.72  
 10 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA                    2:05.77  
     1:00.84  2:05.77                                                      
 11 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA                    2:05.98  
     1:02.90  2:05.98                                                      
 12 Deters, Joey              14 OH-OH                           2:06.16  
 13 Gordon, Paul              13 SD-SD                           2:06.78  
     1:01.55  2:06.78                                                      
 14 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN                 2:06.85  
     1:01.48  2:06.85                                                      
 15 Hanson, Erik              14 WI-WI                           2:07.19  
     1:01.85  2:07.19                                                      
 16 Daup, Michael             14 MN-MN                           2:08.19  
     1:02.70  2:08.19                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stacy, Peter              13 MN-MN                           2:08.35  
     1:02.41  2:08.35                                                      
 18 Pankratz, Mike            14 MI-MI                           2:08.83  
     1:02.98  2:08.83                                                      
 19 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL                2:09.00  
     1:01.46  2:09.00                                                      
 20 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV                       2:09.46  
     1:02.05  2:09.46                                                      
 21 Miller, David             13 Ozark-OZ                        2:09.67  
     1:03.52  2:09.67                                                      
 21 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL                2:09.67  
     1:01.68  2:09.67                                                      
 23 Evans, Sean               13 LE-LE                           2:09.83  
     1:03.90  2:09.83                                                      
 24 Russo, Tony               14 LE-LE                           2:09.88  
     1:03.73  2:09.88                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Barrett, John             14 Team Illinois-IL               J2:09.88  
     1:03.81  2:09.88                                                      
 26 Walkotten, Jeff           14 MI-MI                           2:10.16  
     1:03.29  2:10.16                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK                      2:10.28  
     1:01.92  2:10.28                                                      
 27 Parsons, Taylor           14 Ozark-OZ                        2:10.28  
     1:03.08  2:10.28                                                      
 29 Linsley, Kevin            14 WI-WI                           2:10.29  
     1:02.17  2:10.29                                                      
 30 Morris, Jeffrey           13 OH-OH                           2:10.31  
 31 Langford, Brad            14 OH-OH                           2:10.33  
     1:03.53  2:10.33                                                      
 32 Wood, Will                14 AR-AR                           2:10.45  
     1:02.52  2:10.45                                                      
 33 Hine, David               14 AR-AR                           2:10.55  
     1:03.50  2:10.55                                                      
 34 Knuckles, Brian           14 Ozark-OZ                        2:10.67  
     1:02.59  2:10.67                                                      
 35 Montague, Timothy         14 LE-LE                           2:10.75  
     1:03.34  2:10.75                                                      
 36 Grosser, Jake             14 Team Illinois-IL                2:10.82  
     1:03.50  2:10.82                                                      
 37 Schrotenboer, Jordan      14 MI-MI                           2:10.87  
     1:03.10  2:10.87                                                      
 38 Roof, John                14 LE-LE                           2:11.09  
     1:02.63  2:11.09                                                      
 39 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN                 2:11.11  
     1:03.62  2:11.11                                                      
 40 Kanet, Zach               14 Team Indiana-IN                 2:11.20  
     1:03.48  2:11.20                                                      
 41 Whitcomb, Jonathan        13 WI-WI                           2:11.22  
     1:02.66  2:11.22                                                      
 42 Hewes, Spencer            14 OH-OH                           2:11.29  
     1:04.42  2:11.29                                                      
 43 Moore, Joey               14 SD-SD                           2:11.56  
     1:04.02  2:11.56                                                      
 44 Piza, Ryan                14 MN-MN                           2:11.58  
     1:04.13  2:11.58                                                      
 45 Lauver, Spense            14 MW-MW                           2:11.80  
     1:03.45  2:11.80                                                      
 46 Wilcher, Sam R            14 Team Illinois-IL                2:11.82  
 47 Iemmola, Marco            14 OH-OH                           2:11.87  
 48 Craig, Brad               14 MI-MI                           2:11.91  
     1:03.70  2:11.91                                                      
 48 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN                 2:11.91  
     1:02.39  2:11.91                                                      
 50 Anderson, Jerrod          14 Mo Val-MV                       2:12.17  
     1:05.19  2:12.17                                                      
 51 Mamroth, Ben              14 Ozark-OZ                        2:12.18  
     1:02.83  2:12.18                                                      
 52 Olix, Dan                 14 OH-OH                           2:12.27  
     1:05.41  2:12.27                                                      
 53 Rauhoff, Justin           14 MI-MI                           2:12.33  
     1:03.17  2:12.33                                                      
 54 Andrews, Conner           14 WI-WI                           2:12.34  
     1:02.03  2:12.34                                                      
 55 Jung, Daniel              13 Team Illinois-IL                2:12.37  
     1:04.06  2:12.37                                                      
 56 Pearl, Ryan               13 LE-LE                           2:12.54  
     1:04.36  2:12.54                                                      
 57 Bass, Bill                13 Team Indiana-IN                 2:12.63  
     1:05.07  2:12.63                                                      
 58 McCoy, Alex               14 AR-AR                           2:13.50  
     1:03.64  2:13.50                                                      
 59 Torgerson, Chase          14 Mo Val-MV                       2:13.93  
     1:03.80  2:13.93                                                      
 60 Maurer, Mike              14 Team Indiana-IN                 2:14.13  
     1:05.39  2:14.13                                                      
 61 Chambers, Brad            13 OH-OH                           2:14.31  
     1:04.79  2:14.31                                                      
 62 Oberst, Ryan              14 WI-WI                           2:14.32  
     1:04.45  2:14.32                                                      
 63 Gage, Nathan              13 Team Indiana-IN                 2:14.61  
     1:04.75  2:14.61                                                      
 64 Knight, Andy              14 OH-OH                           2:14.67  
     1:04.74  2:14.67                                                      
 65 Duvall, Patrick           14 Team Indiana-IN                 2:14.78  
     1:05.00  2:14.78                                                      
 66 Harris, Hank              14 Team OK-OK                      2:15.02  
     1:05.03  2:15.02                                                      
 67 Hitchcock, Brent          13 OH-OH                           2:15.77  
     1:04.78  2:15.77                                                      
 68 Greenbury, Dusty          14 MI-MI                           2:16.50  
     1:04.00  2:16.50                                                      
 69 Greenberg, Philip         14 MN-MN                           2:16.54  
     1:06.05  2:16.54                                                      
 70 Sanders, Taylor           13 Team Indiana-IN                 2:16.74  
     1:05.89  2:16.74                                                      
 71 Wagner, Matthew           14 Team Indiana-IN                 2:16.92  
     1:06.14  2:16.92                                                      
 72 Cavin, Chris              14 Team OK-OK                      2:16.99  
     1:04.56  2:16.99                                                      
 73 Bartholomew, Zack         13 Team Illinois-IL                2:17.02  
     1:04.43  2:17.02                                                      
 74 Blom, Luke                14 OH-OH                           2:17.36  
     1:04.84  2:17.36                                                      
 75 Ladendorf, Brandon        14 Zones-ND                        2:18.07  
     1:04.85  2:18.07                                                      
 76 Jacobson, Josh            14 MW-MW                           2:19.55  
     1:04.96  2:19.55                                                      
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Kyle            14 WI-WI                4:21.77    4:15.61   30  
       27.91    58.82  1:31.29  2:04.39  2:37.41  3:10.62  3:43.59  4:15.61
  2 Seleskie, Philip          14 MN-MN                4:22.78    4:15.90   27  
       28.89  1:00.43  1:32.85  2:05.81  2:38.42  3:11.13  3:44.23  4:15.90
  3 Mosko, David              14 OH-OH                4:20.12    4:19.07   26  
       29.60  1:01.64  1:35.07  2:08.35  2:41.60  3:15.15  3:47.76  4:19.07
  4 King, Jayson              14 Mo Val-MV            4:19.86    4:19.76   25  
       28.28    59.52  1:32.50  2:06.11  2:40.09  3:14.31  3:47.91  4:19.76
  5 Inwood, Tommy             13 LE-LE                4:22.39    4:20.04   24  
       29.49  1:01.50  1:34.53  2:07.76  2:41.18  3:14.85  3:47.91  4:20.04
  6 Becicka, Roman            13 MN-MN                4:22.67    4:20.99   23  
       29.46  1:02.02  1:35.58  2:09.33  2:43.21  3:17.24  3:50.15  4:20.99
  7 Keady, Christopher        13 MI-MI                4:25.18    4:22.76   22  
       29.24  1:01.58  1:34.69  2:08.35  2:42.22  3:15.95  3:49.92  4:22.76
  8 Daup, Michael             14 MN-MN                4:25.12    4:23.60   21  
       29.65  1:02.21  1:35.38  2:09.20  2:42.52  3:16.41  3:50.40  4:23.60
B - Final
  9 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA         4:25.39    4:22.61   19  
       29.66  1:02.23  1:35.61  2:09.25  2:42.66  3:16.59  3:50.53  4:22.61
 10 Morris, Jeffrey           13 OH-OH                4:27.73    4:22.74   17  
       29.20  1:01.26  1:34.31  2:08.02  2:41.84  3:15.84  3:49.86  4:22.74
 11 Gordon, Paul              13 SD-SD                4:26.83    4:25.05   16  
       29.69  1:02.55  1:36.25  2:10.37  2:44.29  3:18.46  3:52.49  4:25.05
 12 Carter, Jordan            14 MI-MI                4:26.47    4:27.87   15  
       29.87  1:02.58  1:36.04  2:09.84  2:43.73  3:18.44  3:53.67  4:27.87
 13 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA         4:26.10    4:29.65   14  
       29.58  1:03.51  1:38.24  2:13.87  2:48.30  3:23.60  3:57.27  4:29.65
 14 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV            4:28.17    4:30.07   13  
       29.67  1:02.65  1:36.88  2:11.66  2:45.92  3:20.78  3:55.74  4:30.07
 15 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV            4:30.14    4:30.65   12  
       29.95  1:03.65  1:38.12  2:13.00  2:47.95  3:22.93  3:57.92  4:30.65
 16 Miller, David             13 Ozark-OZ             4:27.92    4:34.52   11  
       29.91  1:03.56  1:38.36  2:13.75  2:49.38  3:24.85  4:00.16  4:34.52
C - Final
 17 Whipkey, Michael          14 OH-OH                4:30.31    4:27.24    9  
       29.49  1:02.61  1:37.13  2:12.17  2:47.44  3:22.30  3:55.63  4:27.24
 18 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA         4:31.78    4:27.34    7  
       30.41  1:04.29  1:38.40  2:12.94  2:46.65  3:21.20  3:55.47  4:27.34
 19 Montague, Timothy         14 LE-LE                4:32.44    4:27.96    5.5
       30.32  1:04.05  1:37.66  2:11.87  2:46.26  3:20.89  3:55.22  4:27.96
 19 Neff, Ryan                14 LE-LE                4:30.22    4:27.96    5.5
       30.16  1:03.51  1:37.49  2:12.06  2:46.48  3:21.27  3:55.35  4:27.96
 21 Lauver, Spense            14 MW-MW                4:32.44    4:31.20    4  
       29.58  1:03.71  1:38.47  2:13.39  2:48.70  3:24.09  3:59.06  4:31.20
 22 Walkotten, Jeff           14 MI-MI                4:33.04    4:31.21    3  
       29.70  1:03.57  1:37.93  2:12.59  2:47.62  3:22.77  3:57.84  4:31.21
 23 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK           4:32.01    4:34.69    2  
       30.08  1:03.80  1:38.26  2:13.01  2:48.46  3:24.13  3:59.96  4:34.69
 24 Pankratz, Mike            14 MI-MI                4:33.27    4:50.48    1  
       31.42  1:07.31  1:44.29  2:20.83  2:57.62  3:34.73  4:12.55  4:50.48
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 King, Jayson              14 Mo Val-MV                       4:19.86  
     1:01.01  2:08.07  3:15.54  4:19.86                                    
  2 Mosko, David              14 OH-OH                           4:20.12  
     1:03.10  2:09.75  3:16.54  4:20.12                                    
  3 Thompson, Kyle            14 WI-WI                           4:21.77  
     1:00.87  2:07.90  3:15.14  4:21.77                                    
  4 Inwood, Tommy             13 LE-LE                           4:22.39  
     1:01.72  2:08.40  3:16.01  4:22.39                                    
  5 Becicka, Roman            13 MN-MN                           4:22.67  
     1:02.53  2:10.50  3:18.41  4:22.67                                    
  6 Seleskie, Philip          14 MN-MN                           4:22.78  
     1:02.90  2:10.75  3:17.63  4:22.78                                    
  7 Daup, Michael             14 MN-MN                           4:25.12  
     1:03.73  2:11.30  3:18.26  4:25.12                                    
  8 Keady, Christopher        13 MI-MI                           4:25.18  
     1:02.88  2:10.68  3:18.69  4:25.18                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA                    4:25.39  
     1:03.39  2:11.08  3:18.59  4:25.39                                    
 10 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA                    4:26.10  
     1:04.72  2:12.60  3:21.62  4:26.10                                    
 11 Carter, Jordan            14 MI-MI                           4:26.47  
     1:03.36  2:11.24  3:19.47  4:26.47                                    
 12 Gordon, Paul              13 SD-SD                           4:26.83  
     1:03.12  2:11.38  3:19.78  4:26.83                                    
 13 Morris, Jeffrey           13 OH-OH                           4:27.73  
     1:04.57  2:13.20  3:22.22  4:27.73                                    
 14 Miller, David             13 Ozark-OZ                        4:27.92  
     1:03.37  2:11.54  3:20.22  4:27.92                                    
 15 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV                       4:28.17  
     1:03.40  2:12.39  3:20.93  4:28.17                                    
 16 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV                       4:30.14  
     1:04.18  2:13.87  3:23.23  4:30.14                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Neff, Ryan                14 LE-LE                           4:30.22  
     1:04.44  2:13.70  3:22.82  4:30.22                                    
 18 Whipkey, Michael          14 OH-OH                           4:30.31  
     1:04.35  2:13.00  3:22.31  4:30.31                                    
 19 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA                    4:31.78  
     1:05.81  2:15.85  3:26.82  4:31.78                                    
 20 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK                      4:32.01  
     1:05.03  2:13.86  3:23.42  4:32.01                                    
 21 Montague, Timothy         14 LE-LE                           4:32.44  
     1:04.68  2:14.05  3:23.35  4:32.44                                    
 21 Lauver, Spense            14 MW-MW                           4:32.44  
     1:04.03  2:14.22  3:25.48  4:32.44                                    
 23 Walkotten, Jeff           14 MI-MI                           4:33.04  
     1:04.65  2:14.80  3:25.07  4:33.04                                    
 24 Pankratz, Mike            14 MI-MI                           4:33.27  
     1:04.24  2:14.11  3:24.23  4:33.27                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wemhoff, Kyle             13 MW-MW                           4:33.55  
     1:04.58  2:13.21  3:23.23  4:33.55                                    
 26 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA                    4:33.58  
     1:05.42  2:17.53  3:26.34  4:33.58                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wood, Will                14 AR-AR                           4:33.81  
     1:01.94  2:11.96  3:23.93  4:33.81                                    
 28 Bass, Bill                13 Team Indiana-IN                 4:34.86  
     1:03.89  2:14.00  3:25.67  4:34.86                                    
 28 Hatt, Travis              14 MI-MI                           4:34.86  
     1:04.69  2:15.59  3:26.11  4:34.86                                    
 30 Linsley, Kevin            14 WI-WI                           4:35.21  
     1:05.15  2:15.45  3:26.50  4:35.21                                    
 31 Hanson, Erik              14 WI-WI                           4:35.31  
     1:03.79  2:15.37  3:27.48  4:35.31                                    
 32 Richards, Michael         14 MN-MN                           4:35.39  
     1:05.52  2:16.04  3:25.99  4:35.39                                    
 33 Bernstein, Mark           14 OH-OH                           4:35.47  
     1:05.40  2:15.41  3:26.06  4:35.47                                    
 33 Moore, Joey               14 SD-SD                           4:35.47  
     1:04.42  2:14.58  3:26.29  4:35.47                                    
 35 Piza, Ryan                14 MN-MN                           4:35.93  
     1:06.65  2:16.73  3:27.31  4:35.93                                    
 36 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN                 4:36.32  
     1:04.04  2:13.98  3:25.19  4:36.32                                    
 37 Chambers, Brad            13 OH-OH                           4:36.39  
     1:05.86  2:15.85  3:26.95  4:36.39                                    
 38 Knuckles, Brian           14 Ozark-OZ                        4:36.93  
     1:02.34  2:14.48  3:27.30  4:36.93                                    
 39 Schrotenboer, Jordan      14 MI-MI                           4:37.30  
     1:04.55  2:15.12  3:26.04  4:37.30                                    
 40 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV                       4:37.32  
     1:04.12  2:14.74  3:26.55  4:37.32                                    
 41 Langford, Brad            14 OH-OH                           4:37.57  
     1:06.51  2:17.05  3:28.61  4:37.57                                    
 42 Andrews, Conner           14 WI-WI                           4:37.99  
     1:07.11  2:19.82  3:30.55  4:37.99                                    
 43 Jung, Daniel              13 Team Illinois-IL                4:38.02  
     1:05.85  2:18.16  3:30.16  4:38.02                                    
 44 LeClere, Victor           13 WI-WI                           4:38.10  
     1:05.26  2:16.56  3:28.29  4:38.10                                    
 45 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL                4:38.34  
     1:06.00  2:17.75  3:28.33  4:38.34                                    
 46 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ                        4:38.52  
     1:04.35  2:16.37  3:27.21  4:38.52                                    
 47 Parsons, Taylor           14 Ozark-OZ                        4:38.63  
     1:05.79  2:16.34  3:27.82  4:38.63                                    
 48 Bluml, Jeff               14 Mo Val-MV                       4:38.70  
     1:05.24  2:16.48  3:28.10  4:38.70                                    
 49 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN                 4:39.25  
     1:05.85  2:16.81  3:28.49  4:39.25                                    
 50 Dunn, Hunter              14 AR-AR                           4:39.26  
     1:07.43  2:18.83  3:30.22  4:39.26                                    
 51 Hass, Jason               14 MI-MI                           4:39.47  
     1:06.40  2:18.19  3:29.56  4:39.47                                    
 52 Iemmola, Marco            14 OH-OH                           4:40.77  
     1:05.54  2:17.44  3:29.37  4:40.77                                    
 53 Wilcher, Sam R            14 Team Illinois-IL                4:40.95  
     1:05.82  2:17.09  3:29.15  4:40.95                                    
 54 Rauhoff, Justin           14 MI-MI                           4:41.03  
     1:07.54  2:19.28  3:31.44  4:41.03                                    
 55 Butler, Brenden           14 Team Indiana-IN                 4:41.04  
     1:06.04  2:17.78  3:29.95  4:41.04                                    
 56 McCoy, Alex               14 AR-AR                           4:41.30  
     1:06.41  2:18.55  3:31.20  4:41.30                                    
 57 Anderson, Jerrod          14 Mo Val-MV                       4:42.22  
     1:07.77  2:20.55  3:30.90  4:42.22                                    
 58 Greenberg, Philip         14 MN-MN                           4:42.78  
     1:07.02  2:19.64  3:31.91  4:42.78                                    
 59 Alt, Nick                 13 OH-OH                           4:42.97  
     1:05.96  2:17.39  3:30.72  4:42.97                                    
 60 Greenbury, Dusty          14 MI-MI                           4:43.33  
     1:05.89  2:17.71  3:30.64  4:43.33                                    
 61 Wagner, Matthew           14 Team Indiana-IN                 4:43.99  
     1:05.53  2:18.27  3:31.91  4:43.99                                    
 62 Barrett, John             14 Team Illinois-IL                4:44.37  
     1:07.32  2:17.68  3:30.25  4:44.37                                    
 63 Whitcomb, Jonathan        13 WI-WI                           4:44.98  
     1:05.81  2:19.65  3:32.84  4:44.98                                    
 64 Wetzel, Logan             13 Team Indiana-IN                 4:47.12  
     1:07.21  2:19.99  3:33.85  4:47.12                                    
 65 Cavin, Chris              14 Team OK-OK                      4:48.22  
     1:06.22  2:18.39  3:33.55  4:48.22                                    
 66 Samland, Adam             14 Team Indiana-IN                 4:50.51  
     1:11.11  2:26.00  3:39.66  4:50.51                                    
 67 Richardson, Erich         14 Zones-ND                        5:13.64  
     1:12.39  2:33.40  3:54.59  5:13.64                                    
 -- Hitchcock, Brent          13 OH-OH                                DQ  
     1:04.43  2:16.76  3:27.42       DQ                                    
 -- Gerszewski, Jacob         14 Zones-ND                             DQ  
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosko, David              14 OH-OH                          8:48.17   30  
       29.67  1:02.13  1:35.12  2:08.34  2:41.68  3:15.27  3:48.73  4:22.03
     4:55.50  5:28.58  6:02.43  6:35.98  7:09.33  7:42.69  8:15.38  8:48.17
  2 Thompson, Kyle            14 WI-WI                          8:53.70   27  
       29.08  1:01.25  1:34.69  2:07.78  2:41.50  3:15.08  3:48.65  4:22.41
     4:55.93  5:29.79  6:03.66  6:37.89  7:11.90  7:45.97  8:19.80  8:53.70
  3 Inwood, Tommy             13 LE-LE                          8:53.79   26  
     1:03.83  2:10.99  3:17.80  4:24.87  5:32.12  6:39.84  7:47.64  8:53.79
  4 King, Jayson              14 Mo Val-MV                      8:55.28   25  
     1:00.85  2:07.77  3:15.14  4:22.29  5:30.87  6:39.44  7:48.03  8:55.28
  5 Daup, Michael             14 MN-MN                          8:59.06   24  
       25.45  1:03.39  1:36.94  2:11.05  2:44.80  3:18.99  3:52.68  4:26.82
     5:01.10  5:35.22  6:09.36  6:43.61  7:17.80  7:51.61  8:25.64  8:59.06
  6 Becicka, Roman            13 MN-MN                          9:04.64   23  
     1:04.41  2:12.72  3:22.04  4:31.23  5:40.79  6:50.13  7:59.06  9:04.64
  7 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA                   9:05.37   22  
     1:03.66  2:12.25  3:20.63  4:29.59  5:38.61  6:48.45  7:57.67  9:05.37
  8 Gordon, Paul              13 SD-SD                          9:12.10   21  
     1:04.61  2:14.68  3:24.91  4:35.42  5:46.83  6:57.22  8:06.93  9:12.10
  9 Montague, Timothy         14 LE-LE                          9:12.74   19  
     1:05.59  2:14.00  3:23.47  4:33.35  5:43.10  6:53.55  8:04.37  9:12.74
 10 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV                      9:12.92   17  
     1:04.44  2:13.77  3:24.53  4:34.66  5:45.12  6:55.57  8:06.04  9:12.92
 11 Bernstein, Mark           14 OH-OH                          9:15.46   16  
     1:04.87  2:13.06  3:22.25  4:32.51  5:43.90  6:54.81  8:05.73  9:15.46
 12 Chitwood, Corey           14 OH-OH                          9:15.89   15  
     1:06.73  2:17.38  3:28.18  4:39.39  5:50.05  7:00.71  8:10.26  9:15.89
 13 Walkotten, Jeff           14 MI-MI                          9:17.10   14  
     1:03.77  2:13.28  3:23.43  4:34.33  5:45.82  6:56.92  8:07.83  9:17.10
 14 Lauver, Spense            14 MW-MW                          9:18.09   13  
     1:07.79  2:20.04  3:32.07  4:43.78  5:54.38  7:03.36  8:11.81  9:18.09
 15 Neff, Ryan                14 LE-LE                          9:18.26   12  
     1:04.63  2:15.38  3:26.57  4:37.14  5:48.19  6:59.60  8:10.93  9:18.26
 16 Robinson, Joshua          14 OH-OH                          9:20.74   10  
     1:05.30  2:15.96  3:27.63  4:39.41  5:51.39  7:02.28  8:13.94  9:20.74
 16 Linsley, Kevin            14 WI-WI                          9:20.74   10  
     1:05.16  2:15.74  3:26.84  4:38.60  5:50.18  7:01.31  8:12.04  9:20.74
 18 Wemhoff, Kyle             13 MW-MW                          9:21.20    7  
     1:04.91  2:14.96  3:25.61  4:37.37  5:47.86  7:01.23  8:13.40  9:21.20
 19 Morris, Jeffrey           13 OH-OH                          9:22.36    6  
     1:05.73  2:17.32  3:29.64  4:41.48  5:53.33  7:03.80  8:14.06  9:22.36
 20 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV                      9:24.11    5  
     1:05.59  2:15.47  3:25.66  4:36.75  5:47.95  7:00.18  8:12.66  9:24.11
 21 LeClere, Victor           13 WI-WI                          9:25.06    4  
     1:05.72  2:17.28  3:28.90  4:40.92  5:52.82  7:04.32  8:17.33  9:25.06
 22 Wood, Will                14 AR-AR                          9:25.09    3  
     1:04.59  2:16.34  3:28.23  4:39.86  5:51.94  7:04.27  8:15.81  9:25.09
 23 Piza, Ryan                14 MN-MN                          9:26.73    2  
     1:08.51  2:20.62  3:31.90  4:43.65  5:54.97  7:06.86  8:18.05  9:26.73
 24 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK                     9:26.97    1  
     1:07.60  2:18.62  3:30.13  4:41.20  5:52.58  7:04.47  8:17.60  9:26.97
 25 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ                       9:27.02  
     1:04.97  2:16.26  3:29.00  4:41.13  5:53.21  7:06.95  8:17.77  9:27.02
 26 Alt, Nick                 13 OH-OH                          9:27.46  
     1:05.76  2:16.63  3:28.39  4:40.76  5:53.35  7:05.53  8:17.85  9:27.46
 27 Iemmola, Marco            14 OH-OH                          9:28.74  
     1:05.39  2:16.06  3:27.38  4:39.14  5:51.81  7:04.28  8:16.66  9:28.74
 28 Bluml, Jeff               14 Mo Val-MV                      9:28.78  
     1:05.41  2:17.41  3:28.94  4:40.74  5:52.79  7:05.40  8:17.78  9:28.78
 29 Moore, Joey               14 SD-SD                          9:31.91  
     1:05.89  2:18.20  3:29.93  4:43.19  5:55.07  7:08.13  8:19.94  9:31.91
 30 Chambers, Brad            13 OH-OH                          9:35.06  
     1:07.09  2:19.10  3:32.09  4:45.24  5:58.47  7:11.65  8:24.08  9:35.06
 31 Bass, Bill                13 Team Indiana-IN                9:37.44  
     1:06.38  2:17.13  3:29.00  4:42.11  5:55.69  7:10.17  8:25.81  9:37.44
 32 Barrett, John             14 Team Illinois-IL               9:37.93  
     1:08.90  2:21.10  3:33.93  4:46.92  5:59.48  7:13.00  8:26.32  9:37.93
 33 Samland, Adam             14 Team Indiana-IN                9:41.95  
     1:06.47  2:17.37  3:30.33  4:44.84  5:59.01  7:14.17  8:28.70  9:41.95
 34 Wetzel, Logan             13 Team Indiana-IN                9:45.17  
     1:07.25  2:20.07  3:33.46  4:47.45  6:02.01  7:16.96  8:31.11  9:45.17
 35 Lee, Juston               14 Team Indiana-IN                9:45.51  
     1:06.12  2:18.28  3:31.65  4:46.51  6:03.10  7:18.29  8:32.43  9:45.51
 36 O'Keefe, Danny            14 Team Iowa-IA                   9:49.38  
     1:08.54  2:21.60  3:35.75  4:50.33  6:05.06  7:20.75  8:36.29  9:49.38
 37 Greenberg, Philip         14 MN-MN                          9:52.33  
     1:07.74  2:21.18  3:35.25  4:51.07  6:06.45  7:22.24  8:38.09  9:52.33
 38 McCoy, Alex               14 AR-AR                          9:55.48  
     1:06.03  2:20.05  3:35.56  4:52.37  6:08.89  7:26.05  8:41.26  9:55.48
 39 Van Dyck, Pete            14 Team OK-OK                     9:59.64  
     1:11.33  2:27.09  3:42.31  4:58.28  6:13.53  7:28.78  8:45.31  9:59.64
 40 Richardson, Erich         14 Zones-ND                      10:30.54  
     1:12.05  2:31.49  3:52.44  5:12.98  6:34.16  7:54.38  9:13.63 10:30.54
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosko, David              14 OH-OH                         16:39.16   30  
       29.23  1:01.28  1:33.95  2:06.85  2:40.15  3:13.41  3:46.86  4:20.64
     4:54.25  5:27.90  6:01.68  6:35.28  7:08.88  7:42.62  8:16.46  8:50.14
     9:23.78  9:57.52 10:31.38 11:05.15 11:38.56 12:12.17 12:46.33 13:20.14
    13:53.79 14:27.40 15:01.02 15:34.07 16:06.83 16:39.16                  
  2 Daup, Michael             14 MN-MN                         16:52.23   27  
       30.04  1:02.51  1:35.77  2:09.35  2:43.42  3:16.96  3:50.56  4:24.56
     4:52.73  5:32.65  6:06.36  6:40.22  7:03.50  7:48.50  8:22.56  8:56.78
     9:30.72 10:04.80 10:38.85 11:12.81 11:47.40 12:21.37 12:52.94 13:29.31
    13:59.10 14:37.32 15:11.43 15:45.52 16:04.83 16:52.23                  
  3 King, Jayson              14 Mo Val-MV                     16:58.18   26  
     1:01.27  2:08.04  3:16.11  4:24.07  5:32.79  6:41.56  7:50.92  8:59.61
    10:09.00 11:17.68 12:26.08 13:34.78 14:43.64 15:51.97 16:58.18         
  4 Becicka, Roman            13 MN-MN                         17:03.05   25  
     1:03.40  2:11.15  3:19.37  4:28.04  5:37.07  6:46.18  7:55.30  9:04.34
    10:12.78 11:21.77 12:30.34 13:39.25 14:48.46 15:57.48 17:03.05         
  5 Inwood, Tommy             13 LE-LE                         17:04.17   24  
     1:04.67  2:13.34  3:22.18  4:30.72  5:39.20  6:47.86  7:56.34  9:04.61
    10:12.95 11:21.37 12:30.04 13:39.05 14:48.41 15:57.67 17:04.17         
  6 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA                  17:18.84   23  
     1:03.44  2:12.74  3:22.34  4:32.85  5:42.74  6:51.51  8:01.04  9:10.90
    10:20.69 11:30.82 12:40.88 13:50.71 15:01.16 16:10.88 17:18.84         
  7 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV                     17:24.68   22  
     1:04.56  2:13.61  3:22.88  4:31.95  5:41.56  6:51.42  8:01.41  9:11.59
    10:21.90 11:32.48 12:43.00 13:53.77 15:04.32 16:15.82 17:24.68         
  8 Carter, Jordan            14 MI-MI                         17:27.38   21  
     1:06.35  2:16.30  3:26.84  4:37.26  5:47.57  6:57.99  8:08.54  9:19.27
    10:29.06 11:39.73 12:50.70 14:01.37 15:12.09 16:21.86 17:27.38         
  9 Iemmola, Marco            14 OH-OH                         17:28.18   19  
     1:05.83  2:16.20  3:27.92  4:39.18  5:50.62  7:01.92  8:13.02  9:24.21
    10:34.87 11:45.13 12:55.32 14:05.35 15:15.26 16:24.02 17:28.18         
 10 Miller, David             13 Ozark-OZ                      17:29.97   17  
     1:04.35  2:13.21  3:22.69  4:32.32  5:42.29  6:53.02  8:04.13  9:15.23
    10:26.46 11:37.61 12:48.14 13:59.46 15:10.38 16:21.05 17:29.97         
 11 Neff, Ryan                14 LE-LE                         17:30.64   16  
     1:04.04  2:13.51  3:23.38  4:33.47  5:43.14  6:53.50  8:04.09  9:14.73
    10:25.54 11:36.56 12:47.68 13:59.02 15:10.58 16:21.88 17:30.64         
 12 Bernstein, Mark           14 OH-OH                         17:33.07   15  
     1:06.95  2:17.28  3:27.62  4:38.35  5:49.19  6:59.21  8:09.64  9:20.43
    10:30.98 11:41.54 12:51.50 14:01.65 15:12.34 16:22.70 17:33.07         
 13 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV                     17:33.33   14  
     1:04.28  2:14.35  3:25.07  4:35.68  5:46.60  6:58.21  8:09.72  9:19.67
    10:30.58 11:42.19 12:54.76 14:06.05 15:16.26 16:26.14 17:33.33         
 14 Gordon, Paul              13 SD-SD                         17:33.53   13  
     1:05.12  2:16.10  3:27.11  4:38.78  5:50.43  7:02.15  8:13.42  9:24.56
    10:35.58 11:46.14 12:56.70 14:06.81 15:17.07 16:26.55 17:33.53         
 15 Lauver, Spense            14 MW-MW                         17:37.68   12  
     1:05.42  2:17.52  3:28.88  4:40.61  5:52.60  7:00.96  8:12.46  9:23.64
    10:34.83 11:45.83 12:55.33 14:07.31 15:17.97 16:28.67 17:37.68         
 16 Whipkey, Michael          14 OH-OH                         17:42.28   11  
     1:06.94  2:17.77  3:28.37  4:38.83  5:49.82  7:00.81  8:11.99  9:23.46
    10:34.76 11:46.44 12:58.02 14:09.58 15:22.05 16:34.19 17:42.28         
 17 Montague, Timothy         14 LE-LE                         17:43.98    9  
     1:05.81  2:15.54  3:25.75  4:36.58  5:47.11  6:57.77  8:08.63  9:20.11
    10:31.60 11:44.03 12:55.52 14:08.00 15:20.29 16:32.94 17:43.98         
 18 Wilcher, Sam R            14 Team Illinois-IL              17:52.25    7  
     1:08.38  2:21.34  3:33.97  4:46.20  5:59.51  7:11.54  8:24.58  9:36.92
    10:48.98 12:01.29 13:12.20 14:23.29 15:33.81 16:44.16 17:52.25         
 19 Bluml, Jeff               14 Mo Val-MV                     17:58.59    6  
     1:05.56  2:18.39  3:31.19  4:42.14  5:54.92  7:07.65  8:19.55  9:32.10
    10:43.45 11:56.48 13:09.30 14:22.02 15:34.81 16:47.53 17:58.59         
 20 Moore, Joey               14 SD-SD                         17:59.19    5  
     1:08.41  2:21.54  3:34.11  4:47.97  6:00.30  7:13.64  8:27.26  9:39.81
    10:52.49 12:04.59 13:16.84 14:29.00 15:40.39 16:51.55 17:59.19         
 21 Morris, Jeffrey           13 OH-OH                         17:59.99    4  
     1:07.04  2:18.42  3:29.91  4:42.70  5:56.47  7:09.45  8:22.40  9:35.17
    10:47.80 12:00.65 13:13.18 14:25.73 15:37.39 16:48.52 17:59.99         
 22 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK                    18:01.44    3  
     1:07.12  2:18.10  3:30.15  4:42.35  5:54.96  7:07.78  8:20.50  9:33.20
    10:46.60 11:59.67 13:12.63 14:25.83 15:38.81 16:51.60 18:01.44         
 23 Wood, Will                14 AR-AR                         18:01.76    2  
     1:04.38  2:15.88  3:27.29  4:39.83  5:52.94  7:05.79  8:20.05  9:33.34
    10:46.30 11:59.36 13:12.14 14:25.20 15:38.05 16:51.63 18:01.76         
 24 Robinson, Joshua          14 OH-OH                         18:01.99    1  
     1:06.96  2:19.24  3:33.14  4:46.09  5:59.19  7:12.62  8:25.41  9:37.40
    10:49.60 12:01.64 13:13.79 14:26.53 15:39.68 16:52.33 18:01.99         
 25 Walkotten, Jeff           14 MI-MI                         18:03.77  
     1:04.60  2:15.24  3:26.48  4:38.70  5:51.18  7:04.01  8:16.52  9:29.43
    10:42.74 11:55.72 13:10.15 14:24.69 15:38.89 16:52.42 18:03.77         
 26 Chambers, Brad            13 OH-OH                         18:06.32  
     1:08.01  2:20.30  3:33.42  4:46.43  6:00.03  7:13.46  8:26.89  9:39.64
    10:52.83 12:05.77 13:18.91 14:32.02 15:44.78 16:57.34 18:06.32         
 27 Alt, Nick                 13 OH-OH                         18:07.80  
     1:06.63  2:18.96  3:31.75  4:43.64  5:56.76  7:09.66  8:23.68  9:36.50
    10:49.74 12:03.19 13:16.69 14:30.39 15:44.08 16:56.61 18:07.80         
 28 Wetzel, Logan             13 Team Indiana-IN               18:08.35  
     1:08.66  2:21.52  3:34.96  4:48.45  6:01.91  7:14.20  8:26.92  9:39.53
    10:52.90 12:06.10 13:19.41 14:32.58 15:45.44 16:58.43 18:08.35         
 29 Butler, Brenden           14 Team Indiana-IN               18:09.05  
     1:06.94  2:18.71  3:30.65  4:43.63  5:56.56  7:09.62  8:23.26  9:37.01
    10:51.09 12:04.79 13:18.16 14:32.01 15:45.66 16:57.97 18:09.05         
 30 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ                      18:12.97  
     1:05.30  2:17.15  3:30.79  4:44.25  5:58.66  7:12.68  8:27.94  9:42.06
    10:55.02 12:07.69 13:21.48 14:35.42 15:50.59 17:02.95 18:12.97         
 31 Mamroth, Ben              14 Ozark-OZ                      18:14.97  
     1:07.12  2:19.72  3:33.27  4:46.72  6:00.70  7:15.04  8:29.65  9:43.69
    10:58.10 12:11.43 13:24.84 14:38.19 15:51.55 17:04.80 18:14.97         
 32 Stewart, Cory             13 OH-OH                         18:15.57  
     1:07.90  2:21.32  3:35.12  4:49.77  6:03.37  7:16.96  8:30.75  9:44.72
    10:58.39 12:12.14 13:25.68 14:39.37 15:52.36 17:05.27 18:15.57         
 33 Langford, Brad            14 OH-OH                         18:19.87  
     1:10.60  2:22.83  3:35.91  4:50.32  6:05.19  7:18.86  8:32.91  9:46.06
    10:59.27 12:11.67 13:24.33 14:38.21 15:52.19 17:06.21 18:19.87         
 34 Andrews, Conner           14 WI-WI                         18:25.90  
     1:09.98  2:25.75  3:03.41  3:40.31  4:56.36  6:13.00  7:28.12  8:43.64
     9:58.56 11:13.01 12:27.69 14:53.87 16:06.47 17:18.49 18:25.90         
 35 Hensley, Zach             13 MW-MW                         18:26.17  
     1:09.45  2:22.68  3:36.35  4:49.42  6:03.17  7:17.19  8:30.82  9:44.68
    10:58.80 12:13.25 13:27.39 14:42.24 15:57.31 17:12.80 18:26.17         
 36 Basile, Danny             13 MI-MI                         18:28.08  
     1:09.47  2:23.91  3:38.85  4:53.26  6:08.60  7:23.10  8:38.40  9:54.60
    11:10.15 12:24.40 13:38.08 14:51.58 16:05.17 17:18.08 18:28.08         
 37 Lee, Juston               14 Team Indiana-IN               18:30.24  
     1:06.62  2:19.24  3:32.77  4:47.89  6:03.68  7:18.26  8:32.60  9:47.97
    11:02.53 12:18.00 13:32.37 14:48.12 16:02.71 17:17.88 18:30.24         
 38 Wright, Bo                14 Team Indiana-IN               18:30.50  
     1:07.76  2:21.90  3:36.11  4:50.51  6:05.94  7:20.87  8:36.05  9:51.39
    11:06.00 12:20.51 13:35.03 14:49.26 16:03.79 17:18.08 18:30.50         
 39 Samland, Adam             14 Team Indiana-IN               18:35.22  
     1:06.47  2:17.09  3:29.62  4:42.61  5:57.48  7:11.37  8:26.60  9:41.97
    10:57.29 12:13.74 13:30.31 14:46.87 16:03.30 17:19.44 18:35.22         
 40 O'Keefe, Danny            14 Team Iowa-IA                  18:38.00  
     1:07.63  2:20.12  3:33.79  4:47.66  6:02.18  7:15.90  8:31.07  9:46.98
    11:02.05 12:17.25 13:33.85 14:50.39 16:07.64 17:23.38 18:38.00         
 41 Barrett, John             14 Team Illinois-IL              18:49.54  
     1:07.82  2:20.95  3:33.73  4:47.60  6:01.92  7:18.33  8:35.37  9:52.23
    11:09.06 12:25.85 13:42.04 14:59.43 16:16.88 17:33.87 18:49.54         
 42 Van Dyck, Pete            14 Team OK-OK                    19:13.45  
     1:12.34  2:28.43  3:45.15  5:02.72  6:20.29  7:37.22  8:54.86 10:12.17
    11:30.01 12:47.03 14:05.03 15:23.44 16:40.87 17:58.30 19:13.45         
 -- Chitwood, Corey           14 OH-OH                               DQ  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strickler, Gabe           14 MI-MI                1:03.04    1:02.76   30  
       30.09  1:02.76                                                      
  2 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL     1:04.79    1:02.81   27  
       31.23  1:02.81                                                      
  3 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN      1:03.48    1:03.01   26  
       30.21  1:03.01                                                      
  4 Evans, Sean               13 LE-LE                1:04.45    1:03.10   25  
       30.53  1:03.10                                                      
  5 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ             1:05.07    1:04.09   24  
       30.62  1:04.09                                                      
  6 Chitwood, Corey           14 OH-OH                1:04.94    1:04.28   23  
       31.44  1:04.28                                                      
  7 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN      1:05.47    1:05.43   22  
       31.94  1:05.43                                                      
  8 Moore, Joey               14 SD-SD                1:04.85    1:05.70   21  
       31.38  1:05.70                                                      
B - Final
  9 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA         1:05.82    1:03.07   19  
       30.38  1:03.07                                                      
 10 Seleskie, Philip          14 MN-MN                1:05.69    1:03.23   17  
       30.66  1:03.23                                                      
 11 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV            1:05.58    1:03.80   16  
       30.62  1:03.80                                                      
 12 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ             1:06.01    1:05.66   15  
       31.66  1:05.66                                                      
 13 Talle, Andrew             13 OH-OH                1:06.67    1:06.46   14  
       32.53  1:06.46                                                      
 14 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN      1:07.02    1:06.73   13  
       32.94  1:06.73                                                      
 15 Torgerson, Chase          14 Mo Val-MV            1:06.59    1:07.33   12  
       33.01  1:07.33                                                      
 16 Jordan, Christopher       14 MI-MI                1:06.75    1:07.65   11  
       32.71  1:07.65                                                      
C - Final
 17 Bear, Esteban             14 OH-OH                1:07.64    1:04.77    9  
       31.45  1:04.77                                                      
 18 McGirr, Fritz             14 MI-MI                1:08.21    1:06.95    7  
       32.12  1:06.95                                                      
 19 Mohr, Michael             13 WI-WI                1:08.27    1:07.27    6  
       32.62  1:07.27                                                      
 20 Bagley, Christopher       14 MI-MI                1:07.89    1:07.31    5  
       33.01  1:07.31                                                      
 21 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL     1:08.45    1:07.71    4  
       32.84  1:07.71                                                      
 22 Hobson, Cameron           14 Team Indiana-IN      1:08.36    1:07.73    3  
       33.24  1:07.73                                                      
 23 Keady, Christopher        13 MI-MI                1:08.70    1:07.81    2  
       33.23  1:07.81                                                      
 24 Pankratz, Mike            14 MI-MI                1:08.42    1:08.33    1  
       34.01  1:08.33                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickler, Gabe           14 MI-MI                           1:03.04  
  2 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN                 1:03.48  
  3 Evans, Sean               13 LE-LE                           1:04.45  
  4 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL                1:04.79  
  5 Moore, Joey               14 SD-SD                           1:04.85  
  6 Chitwood, Corey           14 OH-OH                           1:04.94  
  7 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ                        1:05.07  
  8 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN                 1:05.47  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV                       1:05.58  
 10 Seleskie, Philip          14 MN-MN                           1:05.69  
 11 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA                    1:05.82  
 12 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                        1:06.01  
 13 Torgerson, Chase          14 Mo Val-MV                       1:06.59  
 14 Talle, Andrew             13 OH-OH                           1:06.67  
 15 Jordan, Christopher       14 MI-MI                           1:06.75  
 16 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN                 1:07.02  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bear, Esteban             14 OH-OH                           1:07.64  
 18 Bagley, Christopher       14 MI-MI                           1:07.89  
 19 McGirr, Fritz             14 MI-MI                           1:08.21  
 20 Mohr, Michael             13 WI-WI                           1:08.27  
 21 Hobson, Cameron           14 Team Indiana-IN                 1:08.36  
 22 Pankratz, Mike            14 MI-MI                           1:08.42  
 23 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL                1:08.45  
 24 Keady, Christopher        13 MI-MI                           1:08.70  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Peck, Andy                13 Team Iowa-IA                    1:08.71  
 26 Fuhrman, Jacob            13 SD-SD                           1:08.85  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sherman, Marshall         14 OH-OH                           1:08.87  
 28 Anderson, Jerrod          14 Mo Val-MV                       1:09.16  
 29 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ                        1:09.22  
 30 Olix, Dan                 14 OH-OH                           1:09.41  
 31 Schrock, Garret           13 MW-MW                           1:09.45  
 32 Gerszewski, Jacob         14 Zones-ND                        1:09.50  
 33 Wilcher, Sam R            14 Team Illinois-IL                1:09.51  
 34 Stearley, Eric            13 Team Indiana-IN                 1:09.53  
 35 Whitcomb, Jonathan        13 WI-WI                           1:09.54  
 36 Miller, Albert            14 Team Indiana-IN                 1:09.57  
 37 Collins, Timothy          13 OH-OH                           1:09.75  
 38 Nordquist, Craig          14 MN-MN                           1:09.84  
 39 Isaacs, Adam              14 OH-OH                           1:09.97  
 40 Trevorrow, Scott          14 WI-WI                           1:10.12  
 41 Dunn, Hunter              14 AR-AR                           1:10.18  
 42 Hewes, Spencer            14 OH-OH                           1:11.00  
 43 Dauch, Garrett            14 LE-LE                           1:11.61  
 44 McMeans, Brian            14 Team Illinois-IL                1:11.78  
 45 Blom, Luke                14 OH-OH                           1:12.12  
 46 Deters, Joey              14 OH-OH                           1:12.73  
 47 Keefer, Elliott           14 OH-OH                           1:13.16  
 48 Jacobson, Josh            14 MW-MW                           1:13.75  
 49 Van Dyck, Pete            14 Team OK-OK                      1:19.61  
 -- Stacy, Peter              13 MN-MN                                DQ  
 -- Robberson, Garrett        14 Team OK-OK                           DQ  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Seleskie, Philip          14 MN-MN                2:17.58    2:12.03   30  
       31.52  1:04.83  1:38.37  2:12.03                                    
  2 Chitwood, Corey           14 OH-OH                2:19.52    2:16.40   27  
       32.33  1:07.19  1:42.46  2:16.40                                    
  3 Evans, Sean               13 LE-LE                2:17.54    2:16.73   26  
       31.92  1:06.63  1:41.68  2:16.73                                    
  4 Bear, Esteban             14 OH-OH                2:22.38    2:20.52   25  
       32.55  1:07.68  1:44.38  2:20.52                                    
  5 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA         2:20.32    2:20.76   24  
       32.27  1:07.99  1:44.76  2:20.76                                    
  6 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV            2:21.88    2:20.86   23  
       32.19  1:08.06  1:44.59  2:20.86                                    
  7 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN      2:19.06    2:20.96   22  
       32.49  1:08.18  1:45.37  2:20.96                                    
  8 Kennedy, Neal             14 MN-MN                2:21.66    2:21.39   21  
       32.82  1:08.75  1:44.94  2:21.39                                    
B - Final
  9 Strickler, Gabe           14 MI-MI                2:22.79    2:18.43   19  
       32.28  1:06.96  1:42.90  2:18.43                                    
 10 Moore, Joey               14 SD-SD                2:23.96    2:21.25   17  
       32.51  1:08.12  1:45.46  2:21.25                                    
 11 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV            2:22.53    2:21.67   16  
       32.55  1:08.54  1:45.97  2:21.67                                    
 12 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN      2:22.54    2:22.14   15  
       32.09  1:07.66  1:45.15  2:22.14                                    
 13 Keady, Christopher        13 MI-MI                2:24.26    2:22.66   14  
       34.23  1:10.38  1:46.99  2:22.66                                    
 14 Torgerson, Chase          14 Mo Val-MV            2:24.32    2:24.04   13  
       33.31  1:09.31  1:46.62  2:24.04                                    
 15 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN      2:25.10    2:25.05   12  
       33.26  1:09.80  1:47.33  2:25.05                                    
 16 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN      2:24.40    2:27.89   11  
       34.30  1:12.42  1:50.54  2:27.89                                    
C - Final
 17 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN      2:27.64    2:22.45    9  
       32.65  1:08.45  1:46.09  2:22.45                                    
 18 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA         2:25.57    2:23.31    7  
       33.59  1:09.12  1:46.62  2:23.31                                    
 19 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ             2:26.72    2:23.74    6  
       33.36  1:09.71  1:47.74  2:23.74                                    
 20 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ             2:25.65    2:24.27    5  
       33.81  1:10.16  1:47.28  2:24.27                                    
 21 Bagley, Christopher       14 MI-MI                2:26.42    2:24.67    4  
       34.23  1:10.56  1:47.93  2:24.67                                    
 22 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK           2:26.01    2:27.65    3  
       34.17  1:11.19  1:49.78  2:27.65                                    
 23 Blickle, Will             14 MI-MI                2:26.56    2:28.19    2  
       33.82  1:11.74  1:50.59  2:28.19                                    
 24 Pankratz, Mike            14 MI-MI                2:27.62    2:31.39    1  
       36.25  1:15.19  1:54.10  2:31.39                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Sean               13 LE-LE                           2:17.54  
     1:07.92  2:17.54                                                      
  2 Seleskie, Philip          14 MN-MN                           2:17.58  
     1:06.43  2:17.58                                                      
  3 Solan, Jon                13 Team Indiana-IN                 2:19.06  
     1:07.75  2:19.06                                                      
  4 Chitwood, Corey           14 OH-OH                           2:19.52  
     1:07.79  2:19.52                                                      
  5 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA                    2:20.32  
     1:07.25  2:20.32                                                      
  6 Kennedy, Neal             14 MN-MN                           2:21.66  
     1:10.36  2:21.66                                                      
  7 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV                       2:21.88  
     1:08.17  2:21.88                                                      
  8 Bear, Esteban             14 OH-OH                           2:22.38  
     1:09.42  2:22.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV                       2:22.53  
     1:09.29  2:22.53                                                      
 10 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN                 2:22.54  
     1:08.47  2:22.54                                                      
 11 Strickler, Gabe           14 MI-MI                           2:22.79  
 12 Moore, Joey               14 SD-SD                           2:23.96  
     1:09.52  2:23.96                                                      
 13 Keady, Christopher        13 MI-MI                           2:24.26  
     1:10.77  2:24.26                                                      
 14 Torgerson, Chase          14 Mo Val-MV                       2:24.32  
     1:09.57  2:24.32                                                      
 15 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN                 2:24.40  
     1:09.57  2:24.40                                                      
 16 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN                 2:25.10  
     1:10.37  2:25.10                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                        2:25.25  
     1:10.25  2:25.25                                                      
 18 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA                    2:25.57  
     1:11.59  2:25.57                                                      
 19 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ                        2:25.65  
     1:10.47  2:25.65                                                      
 20 Robberson, Garrett        14 Team OK-OK                      2:26.01  
     1:10.25  2:26.01                                                      
 21 Hobson, Cameron           14 Team Indiana-IN                 2:26.34  
     1:10.67  2:26.34                                                      
 22 Bagley, Christopher       14 MI-MI                           2:26.42  
     1:11.66  2:26.42                                                      
 23 Blickle, Will             14 MI-MI                           2:26.56  
     1:11.51  2:26.56                                                      
 24 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ                        2:26.72  
     1:11.11  2:26.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Jordan, Christopher       14 MI-MI                           2:26.97  
     1:11.35  2:26.97                                                      
 26 Pankratz, Mike            14 MI-MI                           2:27.62  
     1:12.52  2:27.62                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Elliott, Andrew           13 Team Indiana-IN                 2:27.64  
     1:11.60  2:27.64                                                      
 28 Mohr, Michael             13 WI-WI                           2:27.87  
     1:12.68  2:27.87                                                      
 29 Weigley, Sam              14 Ozark-OZ                        2:27.95  
     2:28.42  2:27.95                                                      
 30 Knuckles, Brian           14 Ozark-OZ                        2:28.56  
     1:11.92  2:28.56                                                      
 31 Franzman, Aric            14 Team Indiana-IN                 2:28.73  
 32 Langford, Brad            14 OH-OH                           2:28.75  
     1:13.27  2:28.75                                                      
 33 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL                2:28.81  
     1:13.05  2:28.81                                                      
 34 Collins, Timothy          13 OH-OH                           2:29.06  
     1:12.10  2:29.06                                                      
 35 Talle, Andrew             13 OH-OH                           2:29.07  
     1:12.49  2:29.07                                                      
 36 Isaacs, Adam              14 OH-OH                           2:29.24  
     1:10.16  2:29.24                                                      
 37 Wilcher, Sam R            14 Team Illinois-IL                2:29.66  
     1:12.11  2:29.66                                                      
 38 Chambers, Brad            13 OH-OH                           2:29.83  
     1:13.98  2:29.83                                                      
 39 Stacy, Peter              13 MN-MN                           2:29.85  
     1:11.88  2:29.85                                                      
 40 Whitcomb, Jonathan        13 WI-WI                           2:30.02  
     1:12.76  2:30.02                                                      
 41 Schrock, Garret           13 MW-MW                           2:30.63  
     1:13.82  2:30.63                                                      
 42 Keefer, Elliott           14 OH-OH                           2:31.09  
     1:12.77  2:31.09                                                      
 43 Enge, Jeffrey             14 Team Illinois-IL                2:31.10  
     1:12.47  2:31.10                                                      
 44 Dunn, Hunter              14 AR-AR                           2:31.93  
     1:14.33  2:31.93                                                      
 45 Olix, Dan                 14 OH-OH                           2:32.20  
     1:15.04  2:32.20                                                      
 46 Fuhrman, Jacob            13 SD-SD                           2:32.26  
     1:14.59  2:32.26                                                      
 47 Deters, Joey              14 OH-OH                           2:32.59  
     1:17.30  2:32.59                                                      
 48 Kiddoo, Sam               14 MW-MW                           2:32.89  
     1:14.38  2:32.89                                                      
 49 Hitchcock, Brent          13 OH-OH                           2:35.86  
     1:16.12  2:35.86                                                      
 50 Richardson, Erich         14 Zones-ND                        2:41.04  
     1:17.03  2:41.04                                                      
 51 Van Dyck, Pete            14 Team OK-OK                      2:44.94  
     1:19.93  2:44.94                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN      1:11.15    1:10.49   30  
       33.15  1:10.49                                                      
  2 Craig, Brad               14 MI-MI                1:12.61    1:10.71   27  
       33.93  1:10.71                                                      
  3 Keefer, Elliott           14 OH-OH                1:13.65    1:12.33   26  
       34.29  1:12.33                                                      
  4 Weis, Zach                14 MN-MN                1:13.07    1:12.51   25  
       34.58  1:12.51                                                      
  5 Whipkey, Michael          14 OH-OH                1:14.27    1:12.65   24  
       34.08  1:12.65                                                      
  6 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA         1:13.88    1:12.67   23  
       33.52  1:12.67                                                      
  7 Keeley, Brian             14 MI-MI                1:14.30    1:13.55   22  
       34.57  1:13.55                                                      
  8 Wise, Greg                13 MN-MN                1:13.83    1:14.64   21  
       34.55  1:14.64                                                      
B - Final
  9 Linsley, Kevin            14 WI-WI                1:14.55    1:13.35   19  
       34.78  1:13.35                                                      
 10 Lender, Jared             14 Ozark-OZ             1:14.74    1:13.41   17  
       34.86  1:13.41                                                      
 11 Hensley, Zach             13 MW-MW                1:15.86    1:14.06   16  
       34.67  1:14.06                                                      
 12 Kumbier, Kirk             14 MI-MI                1:14.42    1:14.49   15  
       34.89  1:14.49                                                      
 13 Bagley, Christopher       14 MI-MI                1:15.74    1:15.48   14  
       35.63  1:15.48                                                      
 14 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL     1:15.59    1:15.49   13  
       34.97  1:15.49                                                      
 15 Goodman, James            14 Ozark-OZ             1:14.59    1:16.48   12  
       36.09  1:16.48                                                      
 -- Huey, Paul                13 OH-OH                1:15.29         DQ  
       36.10       DQ                                                      
C - Final
 17 Hine, David               14 AR-AR                1:16.56    1:14.15    9  
       35.55  1:14.15                                                      
 18 Hewes, Spencer            14 OH-OH                1:17.86    1:14.57    7  
       35.38  1:14.57                                                      
 19 Bakk, Ian                 13 WI-WI                1:16.99    1:16.14    6  
       36.12  1:16.14                                                      
 20 Delmundo, John            14 MN-MN                1:18.10    1:17.25    5  
       36.64  1:17.25                                                      
 21 Klemencic, Brandon        13 Mo Val-MV            1:17.68    1:17.37    4  
       37.11  1:17.37                                                      
 22 Hyatt, Chris              14 AR-AR                1:17.27    1:17.52    3  
       35.35  1:17.52                                                      
 23 Dunn, Evan                14 Team OK-OK           1:17.96    1:18.02    2  
       37.17  1:18.02                                                      
 24 Glenn, Gaston             13 Mo Val-MV            1:17.81    1:18.36    1  
       37.29  1:18.36                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN                 1:11.15  
  2 Craig, Brad               14 MI-MI                           1:12.61  
  3 Weis, Zach                14 MN-MN                           1:13.07  
  4 Keefer, Elliott           14 OH-OH                           1:13.65  
  5 Wise, Greg                13 MN-MN                           1:13.83  
  6 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA                    1:13.88  
  7 Whipkey, Michael          14 OH-OH                           1:14.27  
  8 Keeley, Brian             14 MI-MI                           1:14.30  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kumbier, Kirk             14 MI-MI                           1:14.42  
 10 Linsley, Kevin            14 WI-WI                           1:14.55  
 11 Goodman, James            14 Ozark-OZ                        1:14.59  
 12 Lender, Jared             14 Ozark-OZ                        1:14.74  
 13 Huey, Paul                13 OH-OH                           1:15.29  
 14 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL                1:15.59  
 15 Bagley, Christopher       14 MI-MI                           1:15.74  
 16 Hensley, Zach             13 MW-MW                           1:15.86  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hine, David               14 AR-AR                           1:16.56  
 18 Bakk, Ian                 13 WI-WI                           1:16.99  
 19 Hyatt, Chris              14 AR-AR                           1:17.27  
 20 Klemencic, Brandon        13 Mo Val-MV                       1:17.68  
 21 Glenn, Gaston             13 Mo Val-MV                       1:17.81  
 22 Hewes, Spencer            14 OH-OH                           1:17.86  
 23 Dunn, Evan                14 Team OK-OK                      1:17.96  
 24 Delmundo, John            14 MN-MN                           1:18.10  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Miller, Albert            14 Team Indiana-IN                 1:18.38  
 26 Sherman, Marshall         14 OH-OH                           1:19.45  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Butler, Brenden           14 Team Indiana-IN                 1:19.78  
 28 Gayton, John              13 Team Iowa-IA                    1:20.95  
 29 Nimens, TY                13 Zones-ND                        1:21.73  
 30 Miller, David             14 Team OK-OK                      1:25.70  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL     2:35.89    2:31.99   30  
       35.49  1:13.53  1:52.67  2:31.99                                    
  2 Craig, Brad               14 MI-MI                2:35.72    2:32.72   27  
       35.25  1:14.76  1:55.08  2:32.72                                    
  3 Weis, Zach                14 MN-MN                2:36.91    2:33.06   26  
       35.27  1:14.60  1:53.50  2:33.06                                    
  4 Lender, Jared             14 Ozark-OZ             2:35.64    2:36.30   25  
       35.19  1:15.31  1:55.82  2:36.30                                    
  5 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN      2:37.64    2:38.79   24  
       35.90  1:15.93  1:57.31  2:38.79                                    
  6 Whipkey, Michael          14 OH-OH                2:39.56    2:39.15   23  
       35.41  1:15.77  1:57.86  2:39.15                                    
  7 Linsley, Kevin            14 WI-WI                2:40.88    2:39.46   22  
       35.41  1:15.34  1:57.79  2:39.46                                    
  8 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA         2:38.02    2:40.49   21  
       33.70  1:13.18  1:55.52  2:40.49                                    
B - Final
  9 Bagley, Christopher       14 MI-MI                2:42.56    2:41.75   19  
       36.30  1:17.26  1:59.49  2:41.75                                    
 10 Klemencic, Brandon        13 Mo Val-MV            2:43.68    2:41.91   17  
       37.22  1:18.33  2:00.46  2:41.91                                    
 11 Keefer, Elliott           14 OH-OH                2:42.42    2:42.10   16  
       36.24  1:18.37  2:00.11  2:42.10                                    
 12 Dunn, Evan                14 Team OK-OK           2:46.90    2:42.67   15  
       37.40  1:18.71  2:01.06  2:42.67                                    
 13 Kumbier, Kirk             14 MI-MI                2:44.31    2:43.32   14  
       36.84  1:19.30  2:01.63  2:43.32                                    
 14 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL     2:43.83    2:45.17   13  
       36.92  1:19.36  2:01.83  2:45.17                                    
 15 Klipa, Mitchell           13 MI-MI                2:46.76    2:45.28   12  
       37.19  1:18.95  2:02.70  2:45.28                                    
 16 Bakk, Ian                 13 WI-WI                2:46.86    2:46.48   11  
       38.09  1:20.92  2:04.35  2:46.48                                    
C - Final
 17 Huey, Paul                13 OH-OH                2:47.39    2:44.26    9  
       37.34  1:19.64  2:03.44  2:44.26                                    
 18 Wise, Greg                13 MN-MN                2:49.20    2:45.70    7  
       35.57  1:16.87  2:01.31  2:45.70                                    
 19 Keeley, Brian             14 MI-MI                2:49.44    2:46.35    6  
       37.67  1:21.45  2:05.10  2:46.35                                    
 20 Paul, Derek               13 Team Indiana-IN      2:48.27    2:49.61    5  
       38.14  1:21.87  2:06.42  2:49.61                                    
 21 Glenn, Gaston             13 Mo Val-MV            2:52.82    2:50.46    4  
       38.14  1:20.70  2:05.58  2:50.46                                    
 22 Delmundo, John            14 MN-MN                2:52.28    2:51.30    3  
       37.29  1:20.55  2:05.47  2:51.30                                    
 23 Johnson, Kyle             14 OH-OH                2:53.85    2:55.63    2  
       39.27  1:24.31  2:10.32  2:55.63                                    
 24 Gayton, John              13 Team Iowa-IA         2:52.89    3:00.87    1  
       39.65  1:27.15  2:14.40  3:00.87                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lender, Jared             14 Ozark-OZ                        2:35.64  
     1:15.15  2:35.64                                                      
  2 Craig, Brad               14 MI-MI                           2:35.72  
     1:15.22  2:35.72                                                      
  3 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL                2:35.89  
     1:16.61  2:35.89                                                      
  4 Weis, Zach                14 MN-MN                           2:36.91  
     1:15.92  2:36.91                                                      
  5 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN                 2:37.64  
     1:15.28  2:37.64                                                      
  6 Hohnstein, Nathan         14 Team Iowa-IA                    2:38.02  
     1:14.94  2:38.02                                                      
  7 Whipkey, Michael          14 OH-OH                           2:39.56  
     1:17.77  2:39.56                                                      
  8 Linsley, Kevin            14 WI-WI                           2:40.88  
     1:16.52  2:40.88                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keefer, Elliott           14 OH-OH                           2:42.42  
     1:17.03  2:42.42                                                      
 10 Bagley, Christopher       14 MI-MI                           2:42.56  
     1:16.37  2:42.56                                                      
 11 Klemencic, Brandon        13 Mo Val-MV                       2:43.68  
 12 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL                2:43.83  
     1:18.88  2:43.83                                                      
 13 Kumbier, Kirk             14 MI-MI                           2:44.31  
     1:19.65  2:44.31                                                      
 14 Klipa, Mitchell           13 MI-MI                           2:46.76  
     1:18.87  2:46.76                                                      
 15 Bakk, Ian                 13 WI-WI                           2:46.86  
     1:20.17  2:46.86                                                      
 16 Dunn, Evan                14 Team OK-OK                      2:46.90  
     1:19.59  2:46.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Huey, Paul                13 OH-OH                           2:47.39  
 18 Paul, Derek               13 Team Indiana-IN                 2:48.27  
     1:21.03  2:48.27                                                      
 19 Wise, Greg                13 MN-MN                           2:49.20  
     1:18.51  2:49.20                                                      
 20 Keeley, Brian             14 MI-MI                           2:49.44  
     1:17.80  2:49.44                                                      
 21 Delmundo, John            14 MN-MN                           2:52.28  
     1:21.22  2:52.28                                                      
 22 Glenn, Gaston             13 Mo Val-MV                       2:52.82  
     1:23.10  2:52.82                                                      
 23 Gayton, John              13 Team Iowa-IA                    2:52.89  
     1:22.35  2:52.89                                                      
 24 Johnson, Kyle             14 OH-OH                           2:53.85  
     1:22.81  2:53.85                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Nimens, TY                13 Zones-ND                        2:57.51  
     1:24.59  2:57.51                                                      
 26 Mamroth, Ben              14 Ozark-OZ                        2:59.40  
     1:23.77  2:59.40                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Miller, David             14 Team OK-OK                      3:07.74  
     1:31.16  3:07.74                                                      
 -- Hensley, Zach             13 MW-MW                                DQ  
     1:20.56       DQ                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                       1:02.40  
  2 Arwood, Wells             14 Team Indiana-IN                1:03.20  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Kyle            14 WI-WI                1:01.23      58.61   30  
       27.19    58.61                                                      
  2 Mosko, David              14 OH-OH                1:01.10      59.39   27  
       28.04    59.39                                                      
  3 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL     1:00.44      59.52   26  
       28.01    59.52                                                      
  4 Roof, John                14 LE-LE                1:02.89    1:01.47   25  
       28.58  1:01.47                                                      
  5 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV            1:01.83    1:02.06   24  
       29.27  1:02.06                                                      
  6 Hatt, Travis              14 MI-MI                1:02.65    1:02.34   23  
       29.17  1:02.34                                                      
  7 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN      1:02.17    1:02.75   22  
       28.40  1:02.75                                                      
  8 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL     1:02.59    1:03.66   21  
       29.32  1:03.66                                                      
B - Final
  9 Strickler, Gabe           14 MI-MI                1:02.96    1:02.41   19  
       28.91  1:02.41                                                      
 10 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN      1:03.61    1:02.83   17  
       29.03  1:02.83                                                      
 11 LeClere, Victor           13 WI-WI                1:03.82    1:02.91   16  
       29.56  1:02.91                                                      
 12 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN      1:03.60    1:03.09   15  
       29.41  1:03.09                                                      
 13 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ             1:04.09    1:03.37   14  
       28.84  1:03.37                                                      
 14 King, Jayson              14 Mo Val-MV            1:03.79    1:03.39   13  
       29.48  1:03.39                                                      
 15 Lender, Jared             14 Ozark-OZ             1:03.67    1:03.60   12  
       29.74  1:03.60                                                      
 16 Gallagher, Matt           14 MN-MN                1:03.78    1:04.47   11  
       30.28  1:04.47                                                      
C - Final
 17 Arwood, Wells             14 Team Indiana-IN      1:04.09    1:02.88    9  
       29.20  1:02.88                                                      
 18 Jacobson, Josh            14 MW-MW                1:04.64    1:03.12    7  
       29.12  1:03.12                                                      
 19 Misich, Andrew            14 LE-LE                1:04.22    1:03.21    6  
       28.99  1:03.21                                                      
 20 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA         1:04.68    1:03.55    5  
       29.97  1:03.55                                                      
 21 Wahl, Tony                14 MI-MI                1:04.78    1:04.07    4  
       30.14  1:04.07                                                      
 22 Trevorrow, Scott          14 WI-WI                1:04.78    1:04.48    3  
       29.54  1:04.48                                                      
 23 Hass, Jason               14 MI-MI                1:04.93    1:04.83    2  
       30.03  1:04.83                                                      
 24 Rauhoff, Justin           14 MI-MI                1:04.24    1:05.12    1  
       30.24  1:05.12                                                      
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL                1:00.44  
  2 Mosko, David              14 OH-OH                           1:01.10  
  3 Thompson, Kyle            14 WI-WI                           1:01.23  
  4 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV                       1:01.83  
  5 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN                 1:02.17  
  6 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL                1:02.59  
  7 Hatt, Travis              14 MI-MI                           1:02.65  
  8 Roof, John                14 LE-LE                           1:02.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Strickler, Gabe           14 MI-MI                           1:02.96  
 10 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN                 1:03.60  
 11 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN                 1:03.61  
 12 Lender, Jared             14 Ozark-OZ                        1:03.67  
 13 Gallagher, Matt           14 MN-MN                           1:03.78  
 14 King, Jayson              14 Mo Val-MV                       1:03.79  
 15 LeClere, Victor           13 WI-WI                           1:03.82  
 16 Byars, Bobby              14 Ozark-OZ                        1:04.09  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Arwood, Wells             14 Team Indiana-IN                J1:04.09  
 18 Misich, Andrew            14 LE-LE                           1:04.22  
 19 Rauhoff, Justin           14 MI-MI                           1:04.24  
 20 Jacobson, Josh            14 MW-MW                           1:04.64  
 21 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA                    1:04.68  
 22 Trevorrow, Scott          14 WI-WI                           1:04.78  
 22 Wahl, Tony                14 MI-MI                           1:04.78  
 24 Hass, Jason               14 MI-MI                           1:04.93  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Duvall, Patrick           14 Team Indiana-IN                 1:05.53  
 26 Cordes, Nick              14 Team Iowa-IA                    1:05.57  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Isaacs, Adam              14 OH-OH                           1:05.58  
 28 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ                        1:05.62  
 29 Hanson, Erik              14 WI-WI                           1:05.67  
 30 Parsons, Taylor           14 Ozark-OZ                        1:05.77  
 31 Dafforn, Ryan             14 Team Indiana-IN                 1:05.78  
 32 Kennedy, Neal             14 MN-MN                           1:05.92  
 33 Wise, Greg                13 MN-MN                           1:06.02  
 34 Bluml, Jeff               14 Mo Val-MV                       1:06.56  
 35 Dragon, Alex              14 Team Iowa-IA                    1:06.62  
 36 Siso, Mauro               14 MW-MW                           1:06.73  
 37 Berloth, Chris            13 MI-MI                           1:06.84  
 38 Olix, Dan                 14 OH-OH                           1:06.97  
 39 Lilja, Timothy            14 Team Illinois-IL                1:07.11  
 40 Spiro, Corey              14 LE-LE                           1:07.29  
 41 Wolber, Scott             14 Team Illinois-IL                1:07.34  
 42 Dunn, Evan                14 Team OK-OK                      1:07.48  
 43 Bernstein, Mark           14 OH-OH                           1:07.57  
 44 Russo, Tony               14 LE-LE                           1:08.23  
 45 Stacy, Peter              13 MN-MN                           1:08.34  
 46 Gerszewski, Jacob         14 Zones-ND                        1:08.88  
 47 Cavin, Chris              14 Team OK-OK                      1:10.85  
 -- Curran, Peter             14 MN-MN                                DQ  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mosko, David              14 OH-OH                2:11.19    2:09.30   30  
       29.05  1:02.03  1:35.24  2:09.30                                    
  2 Thompson, Kyle            14 WI-WI                2:17.96    2:11.99   27  
       28.84  1:02.03  1:36.54  2:11.99                                    
  3 King, Jayson              14 Mo Val-MV            2:17.02    2:16.48   26  
       30.02  1:04.33  1:40.78  2:16.48                                    
  4 Roof, John                14 LE-LE                2:18.38    2:16.77   25  
       29.98  1:05.50  1:41.40  2:16.77                                    
  5 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV            2:16.77    2:17.11   24  
       30.69  1:05.45  1:41.00  2:17.11                                    
  6 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL     2:18.90    2:18.22   23  
       29.79  1:04.62  1:40.77  2:18.22                                    
  7 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV            2:18.43    2:19.79   22  
       30.11  1:05.89  1:43.14  2:19.79                                    
  8 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV            2:18.47    2:20.56   21  
       29.75  1:05.03  1:42.83  2:20.56                                    
B - Final
  9 Carter, Jordan            14 MI-MI                2:19.26    2:18.63   19  
       30.74  1:06.14  1:42.43  2:18.63                                    
 10 Bernstein, Mark           14 OH-OH                2:20.28    2:20.04   17  
       31.56  1:07.17  1:43.05  2:20.04                                    
 11 Isaacs, Adam              14 OH-OH                2:21.08    2:20.18   16  
       30.59  1:06.25  1:43.08  2:20.18                                    
 12 LeClere, Victor           13 WI-WI                2:20.47    2:20.66   15  
       30.32  1:05.71  1:42.58  2:20.66                                    
 13 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA         2:23.33    2:21.56   14  
       31.81  1:07.75  1:44.82  2:21.56                                    
 14 Blickle, Will             14 MI-MI                2:22.32    2:23.05   13  
       31.59  1:07.92  1:45.67  2:23.05                                    
 15 Hatt, Travis              14 MI-MI                2:20.99    2:23.08   12  
       31.38  1:07.83  1:46.31  2:23.08                                    
 16 Duvall, Patrick           14 Team Indiana-IN      2:23.50    2:24.93   11  
       31.37  1:07.82  1:45.72  2:24.93                                    
C - Final
 17 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA         2:24.07    2:21.47    9  
       31.07  1:07.11  1:43.91  2:21.47                                    
 18 Kennedy, Neal             14 MN-MN                2:25.50    2:22.55    7  
       31.53  1:08.22  1:45.68  2:22.55                                    
 19 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN      2:24.24    2:22.84    6  
       31.04  1:07.17  1:44.82  2:22.84                                    
 20 Dunn, Evan                14 Team OK-OK           2:25.14    2:22.91    5  
       31.22  1:07.12  1:44.75  2:22.91                                    
 21 Neff, Ryan                14 LE-LE                2:23.64    2:23.23    4  
       31.37  1:07.86  1:46.15  2:23.23                                    
 22 Rauhoff, Justin           14 MI-MI                2:24.52    2:24.80    3  
       31.51  1:08.40  1:46.55  2:24.80                                    
 23 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ             2:26.54    2:24.83    2  
       31.80  1:08.52  1:46.47  2:24.83                                    
 24 Arwood, Wells             14 Team Indiana-IN      2:24.53    2:26.02    1  
       31.02  1:06.89  1:45.37  2:26.02                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mosko, David              14 OH-OH                           2:11.19  
     1:02.51  2:11.19                                                      
  2 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV                       2:16.77  
     1:05.27  2:16.77                                                      
  3 King, Jayson              14 Mo Val-MV                       2:17.02  
     1:04.40  2:17.02                                                      
  4 Thompson, Kyle            14 WI-WI                           2:17.96  
     1:04.21  2:17.96                                                      
  5 Roof, John                14 LE-LE                           2:18.38  
     1:05.05  2:18.38                                                      
  6 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV                       2:18.43  
     1:07.37  2:18.43                                                      
  7 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV                       2:18.47  
     1:05.53  2:18.47                                                      
  8 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL                2:18.90  
     1:05.16  2:18.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carter, Jordan            14 MI-MI                           2:19.26  
     1:05.31  2:19.26                                                      
 10 Bernstein, Mark           14 OH-OH                           2:20.28  
     1:07.24  2:20.28                                                      
 11 LeClere, Victor           13 WI-WI                           2:20.47  
     1:06.01  2:20.47                                                      
 12 Hatt, Travis              14 MI-MI                           2:20.99  
     1:06.60  2:20.99                                                      
 13 Isaacs, Adam              14 OH-OH                           2:21.08  
     1:07.49  2:21.08                                                      
 14 Blickle, Will             14 MI-MI                           2:22.32  
     1:07.96  2:22.32                                                      
 15 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA                    2:23.33  
     1:09.90  2:23.33                                                      
 16 Duvall, Patrick           14 Team Indiana-IN                 2:23.50  
     1:08.28  2:23.50                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Neff, Ryan                14 LE-LE                           2:23.64  
     1:07.09  2:23.64                                                      
 18 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA                    2:24.07  
     1:06.43  2:24.07                                                      
 19 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN                 2:24.24  
     1:07.47  2:24.24                                                      
 20 Rauhoff, Justin           14 MI-MI                           2:24.52  
     1:06.91  2:24.52                                                      
 21 Arwood, Wells             14 Team Indiana-IN                 2:24.53  
     1:07.50  2:24.53                                                      
 22 Dunn, Evan                14 Team OK-OK                      2:25.14  
     1:08.70  2:25.14                                                      
 23 Kennedy, Neal             14 MN-MN                           2:25.50  
     1:08.45  2:25.50                                                      
 24 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ                        2:26.54  
     1:08.02  2:26.54                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Samland, Adam             14 Team Indiana-IN                 2:26.91  
     1:11.93  2:26.91                                                      
 26 Wolber, Scott             14 Team Illinois-IL                2:27.29  
     1:08.05  2:27.29                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Grosser, Jake             14 Team Illinois-IL                2:27.38  
     1:07.85  2:27.38                                                      
 28 Olix, Dan                 14 OH-OH                           2:27.47  
     1:09.60  2:27.47                                                      
 29 Thompson, Matt            14 Team Indiana-IN                 2:27.63  
     1:09.25  2:27.63                                                      
 30 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN                 2:27.95  
     1:06.80  2:27.95                                                      
 31 Bluml, Jeff               14 Mo Val-MV                       2:28.24  
     1:08.74  2:28.24                                                      
 32 Dafforn, Ryan             14 Team Indiana-IN                 2:28.34  
     1:08.08  2:28.34                                                      
 33 Wahl, Tony                14 MI-MI                           2:29.11  
     1:10.90  2:29.11                                                      
 34 Woods, Trevor             14 MW-MW                           2:29.24  
     1:09.82  2:29.24                                                      
 35 Parsons, Taylor           14 Ozark-OZ                        2:29.36  
     1:10.45  2:29.36                                                      
 36 McMeans, Brian            14 Team Illinois-IL                2:29.55  
     1:10.83  2:29.55                                                      
 37 Gerszewski, Jacob         14 Zones-ND                        2:29.85  
     1:09.32  2:29.85                                                      
 38 Robinson, Joshua          14 OH-OH                           2:30.13  
     1:08.50  2:30.13                                                      
 39 Curran, Peter             14 MN-MN                           2:30.21  
     1:10.97  2:30.21                                                      
 40 Spiro, Corey              14 LE-LE                           2:30.29  
     1:09.28  2:30.29                                                      
 41 Berloth, Chris            13 MI-MI                           2:31.94  
     1:10.17  2:31.94                                                      
 42 Wagner, Matthew           14 Team Indiana-IN                 2:32.81  
     1:12.64  2:32.81                                                      
 43 Siso, Mauro               14 MW-MW                           2:34.89  
     1:11.40  2:34.89                                                      
 44 Lilja, Timothy            14 Team Illinois-IL                2:36.04  
     1:10.54  2:36.04                                                      
 45 Cavin, Chris              14 Team OK-OK                      2:38.83  
     1:14.71  2:38.83                                                      
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Seleskie, Philip          14 MN-MN                2:20.02    2:13.45   30  
       29.08  1:01.57  1:42.36  2:13.45                                    
  2 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL     2:15.04    2:15.32   27  
       28.89  1:04.13  1:43.34  2:15.32                                    
  3 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA         2:21.23    2:20.24   26  
       30.03  1:06.06  1:48.99  2:20.24                                    
  4 Lender, Jared             14 Ozark-OZ             2:21.68    2:21.81   25  
       29.30  1:07.26  1:48.50  2:21.81                                    
  5 Craig, Brad               14 MI-MI                2:22.42    2:22.35   24  
       30.46  1:07.71  1:49.51  2:22.35                                    
  6 Bagley, Christopher       14 MI-MI                2:22.25    2:23.08   23  
       30.61  1:06.98  1:49.25  2:23.08                                    
  7 Inwood, Tommy             13 LE-LE                2:21.71    2:23.90   22  
       30.76  1:07.68  1:51.32  2:23.90                                    
  8 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV            2:22.21    2:25.02   21  
       30.25  1:07.06  1:52.90  2:25.02                                    
B - Final
  9 Kennedy, Neal             14 MN-MN                2:24.21    2:19.67   19  
       29.63  1:05.18  1:47.68  2:19.67                                    
 10 Whipkey, Michael          14 OH-OH                2:24.09    2:19.99   17  
       30.49  1:08.86  1:48.93  2:19.99                                    
 11 Roof, John                14 LE-LE                2:23.14    2:21.11   16  
       29.26  1:07.26  1:49.75  2:21.11                                    
 12 Isaacs, Adam              14 OH-OH                2:24.28    2:21.47   15  
       29.65  1:04.99  1:49.18  2:21.47                                    
 13 Strickler, Gabe           14 MI-MI                2:24.03    2:21.50   14  
       28.82  1:04.46  1:48.77  2:21.50                                    
 14 Linsley, Kevin            14 WI-WI                2:24.88    2:23.30   13  
       30.32  1:08.56  1:50.10  2:23.30                                    
 15 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA         2:24.96    2:23.93   12  
       30.20  1:07.20  1:50.99  2:23.93                                    
 16 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL     2:24.21    2:24.93   11  
       29.91  1:08.15  1:50.96  2:24.93                                    
C - Final
 17 Hine, David               14 AR-AR                2:26.49    2:20.47    9  
       30.76  1:08.43  1:49.75  2:20.47                                    
 18 Wise, Greg                13 MN-MN                2:25.81    2:23.89    7  
       30.22  1:08.13  1:48.93  2:23.89                                    
 19 Dunn, Evan                14 Team OK-OK           2:25.99    2:24.44    6  
       30.81  1:08.93  1:50.85  2:24.44                                    
 20 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN      2:26.38    2:25.06    5  
       29.91  1:06.85  1:50.86  2:25.06                                    
 21 Hanson, Erik              14 WI-WI                2:25.25    2:25.59    4  
       29.97  1:08.16  1:51.91  2:25.59                                    
 22 Deters, Joey              14 OH-OH                2:26.90    2:26.35    3  
       32.41  1:10.23  1:53.98  2:26.35                                    
 23 LeClere, Victor           13 WI-WI                2:26.85    2:28.15    2  
       29.92  1:07.07  1:53.81  2:28.15                                    
 24 Hobson, Cameron           14 Team Indiana-IN      2:26.41    2:29.43    1  
       32.09  1:09.35  1:54.90  2:29.43                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL                2:15.04  
     1:03.93  2:15.04                                                      
  2 Seleskie, Philip          14 MN-MN                           2:20.02  
     1:04.40  2:20.02                                                      
  3 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA                    2:21.23  
     1:07.77  2:21.23                                                      
  4 Lender, Jared             14 Ozark-OZ                        2:21.68  
     1:07.65  2:21.68                                                      
  5 Inwood, Tommy             13 LE-LE                           2:21.71  
     1:07.55  2:21.71                                                      
  6 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV                       2:22.21  
     1:06.94  2:22.21                                                      
  7 Bagley, Christopher       14 MI-MI                           2:22.25  
     1:06.55  2:22.25                                                      
  8 Craig, Brad               14 MI-MI                           2:22.42  
     1:07.58  2:22.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roof, John                14 LE-LE                           2:23.14  
     1:07.86  2:23.14                                                      
 10 Strickler, Gabe           14 MI-MI                           2:24.03  
     1:04.76  2:24.03                                                      
 11 Whipkey, Michael          14 OH-OH                           2:24.09  
     1:11.01  2:24.09                                                      
 12 Kennedy, Neal             14 MN-MN                           2:24.21  
     1:05.93  2:24.21                                                      
 12 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL                2:24.21  
     1:09.44  2:24.21                                                      
 14 Isaacs, Adam              14 OH-OH                           2:24.28  
     1:06.42  2:24.28                                                      
 15 Linsley, Kevin            14 WI-WI                           2:24.88  
     1:09.83  2:24.88                                                      
 16 Brus, Steven              14 Team Iowa-IA                    2:24.96  
     1:09.00  2:24.96                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hanson, Erik              14 WI-WI                           2:25.25  
     1:08.32  2:25.25                                                      
 18 Wise, Greg                13 MN-MN                           2:25.81  
     1:09.63  2:25.81                                                      
 19 Dunn, Evan                14 Team OK-OK                      2:25.99  
     1:09.33  2:25.99                                                      
 20 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN                 2:26.38  
     1:06.84  2:26.38                                                      
 21 Hobson, Cameron           14 Team Indiana-IN                 2:26.41  
     1:07.73  2:26.41                                                      
 22 Hine, David               14 AR-AR                           2:26.49  
     1:09.74  2:26.49                                                      
 23 LeClere, Victor           13 WI-WI                           2:26.85  
     1:06.40  2:26.85                                                      
 24 Deters, Joey              14 OH-OH                           2:26.90  
     1:10.76  2:26.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Vaughn, Eric              14 Team Indiana-IN                 2:27.27  
     1:07.23  2:27.27                                                      
 26 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN                 2:27.32  
     1:08.77  2:27.32                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Carter, Jordan            14 MI-MI                           2:27.35  
     1:07.53  2:27.35                                                      
 28 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN                 2:27.73  
     1:11.63  2:27.73                                                      
 29 Neff, Ryan                14 LE-LE                           2:27.74  
     1:10.91  2:27.74                                                      
 30 Kanet, Zach               14 Team Indiana-IN                 2:28.29  
     1:09.63  2:28.29                                                      
 31 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV                       2:28.48  
     1:08.14  2:28.48                                                      
 32 Chitwood, Corey           14 OH-OH                           2:28.56  
     1:08.07  2:28.56                                                      
 33 Christensen, Chuck        14 Team Iowa-IA                    2:28.58  
     1:10.89  2:28.58                                                      
 34 Hensley, Zach             13 MW-MW                           2:28.64  
     1:11.08  2:28.64                                                      
 35 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL                2:29.00  
     1:08.34  2:29.00                                                      
 36 Blickle, Will             14 MI-MI                           2:29.02  
     1:09.31  2:29.02                                                      
 37 Duvall, Patrick           14 Team Indiana-IN                 2:29.19  
     1:09.97  2:29.19                                                      
 38 Miller, Albert            14 Team Indiana-IN                 2:29.21  
     1:10.83  2:29.21                                                      
 39 Wahl, Tony                14 MI-MI                           2:29.72  
     1:12.90  2:29.72                                                      
 40 Gage, Nathan              13 Team Indiana-IN                 2:29.88  
     1:12.85  2:29.88                                                      
 41 Gallagher, Matt           14 MN-MN                           2:30.20  
     1:11.19  2:30.20                                                      
 42 Butler, Brenden           14 Team Indiana-IN                 2:30.71  
     1:11.49  2:30.71                                                      
 42 McGirr, Fritz             14 MI-MI                           2:30.71  
     1:07.95  2:30.71                                                      
 44 Weis, Zach                14 MN-MN                           2:30.96  
     1:14.03  2:30.96                                                      
 45 Knuckles, Brian           14 Ozark-OZ                        2:31.00  
     1:08.78  2:31.00                                                      
 46 Spiro, Corey              14 LE-LE                           2:31.02  
     1:10.33  2:31.02                                                      
 47 Evans, Sean               13 LE-LE                           2:31.04  
     1:08.29  2:31.04                                                      
 48 Collins, Timothy          13 OH-OH                           2:31.31  
     1:10.53  2:31.31                                                      
 49 Schrautemyer, Alex        14 Team Illinois-IL                2:31.73  
     1:08.37  2:31.73                                                      
 50 Jostes, Scott             14 Ozark-OZ                        2:31.95  
     1:09.32  2:31.95                                                      
 51 Kumbier, Kirk             14 MI-MI                           2:32.12  
     1:13.61  2:32.12                                                      
 52 Piza, Ryan                14 MN-MN                           2:32.24  
     1:12.98  2:32.24                                                      
 53 Dragon, Alex              14 Team Iowa-IA                    2:32.26  
     1:13.31  2:32.26                                                      
 54 Glenn, Gaston             13 Mo Val-MV                       2:32.52  
     1:13.00  2:32.52                                                      
 55 Gerszewski, Jacob         14 Zones-ND                        2:32.73  
     1:10.97  2:32.73                                                      
 56 Schrotenboer, Jordan      14 MI-MI                           2:32.74  
     1:12.15  2:32.74                                                      
 57 Michael, Daniel           14 Team Indiana-IN                 2:32.76  
     1:12.65  2:32.76                                                      
 58 Sherman, Marshall         14 OH-OH                           2:33.14  
     1:14.00  2:33.14                                                      
 59 Paul, Derek               13 Team Indiana-IN                 2:33.51  
     1:13.43  2:33.51                                                      
 60 Siso, Mauro               14 MW-MW                           2:33.72  
     1:11.37  2:33.72                                                      
 61 Franzman, Aric            14 Team Indiana-IN                 2:36.41  
     1:11.81  2:36.41                                                      
 62 Fuhrman, Jacob            13 SD-SD                           2:40.63  
     1:12.17  2:40.63                                                      
 63 Van Dyck, Pete            14 Team OK-OK                      2:43.57  
     1:17.95  2:43.57                                                      
 -- Wagner, Matthew           14 Team Indiana-IN                      DQ  
     1:12.46       DQ                                                      
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Seleskie, Philip          14 MN-MN                4:48.75    4:45.21   30  
       29.71  1:04.78  1:40.58  2:15.78  2:57.58  3:40.10  4:13.05  4:45.21
  2 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL     4:50.75    4:47.13   27  
       30.78  1:06.33  1:44.46  2:22.39  3:02.53  3:42.99  4:15.95  4:47.13
  3 Whipkey, Michael          14 OH-OH                4:56.90    4:56.50   26  
       30.79  1:05.97  1:46.28  2:25.43  3:06.23  3:49.37  4:23.92  4:56.50
  4 Kennedy, Neal             14 MN-MN                4:58.28    4:57.85   25  
       31.53  1:08.29  1:46.04  2:23.09  3:06.92  3:51.11  4:25.15  4:57.85
  5 King, Jayson              14 Mo Val-MV            4:56.68    4:58.07   24  
       30.50  1:05.47  1:44.97  2:23.31  3:08.89  3:54.65  4:27.11  4:58.07
  6 Mosko, David              14 OH-OH                4:58.16    4:58.10   23  
       29.06  1:02.13  1:42.22  2:20.62  3:07.41  3:54.25  4:26.66  4:58.10
  7 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV            4:59.40    5:01.04   22  
       31.14  1:07.13  1:45.32  2:23.75  3:08.86  3:55.27  4:28.90  5:01.04
  8 Inwood, Tommy             13 LE-LE                5:00.18    5:08.28   21  
       30.77  1:07.34  1:46.92  2:25.74  3:11.25  3:58.83  4:33.82  5:08.28
B - Final
  9 Becicka, Roman            13 MN-MN                5:02.42    4:56.85   19  
       31.52  1:07.15  1:45.40  2:23.35  3:07.27  3:51.86  4:25.09  4:56.85
 10 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA         5:00.23    4:57.53   17  
       30.73  1:07.36  1:47.53  2:26.24  3:10.77  3:53.16  4:26.85  4:57.53
 11 Lender, Jared             14 Ozark-OZ             5:03.91    5:00.44   16  
       30.21  1:06.88  1:47.27  2:26.82  3:09.41  3:52.13  4:25.93  5:00.44
 12 Roof, John                14 LE-LE                5:02.12    5:01.53   15  
       30.36  1:07.12  1:47.52  2:27.72  3:10.40  3:54.77  4:28.81  5:01.53
 13 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL     5:05.03    5:02.87   14  
       30.83  1:07.24  1:46.57  2:24.47  3:10.39  3:57.28  4:30.18  5:02.87
 14 Keady, Christopher        13 MI-MI                5:03.83    5:03.38   13  
       31.82  1:08.74  1:47.34  2:24.61  3:10.06  3:56.32  4:30.32  5:03.38
 15 Isaacs, Adam              14 OH-OH                5:05.71    5:13.75   12  
       30.69  1:06.97  1:46.78  2:26.06  3:12.66  4:00.08  4:36.74  5:13.75
 -- Bagley, Christopher       14 MI-MI                5:02.93         DQ  
       31.06  1:07.71  1:46.52  2:24.52  3:08.44  3:53.37  4:28.72       DQ
C - Final
 17 Dunn, Evan                14 Team OK-OK           5:07.25    5:01.92    9  
       31.39  1:08.03  1:48.62  2:28.14  3:10.49  3:52.71  4:27.27  5:01.92
 18 Iemmola, Marco            14 OH-OH                5:08.68    5:03.57    7  
       31.82  1:08.63  1:50.20  2:30.92  3:14.80  3:58.59  4:31.58  5:03.57
 19 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV            5:06.17    5:03.82    6  
       31.86  1:07.81  1:46.12  2:23.67  3:10.52  3:56.74  4:31.45  5:03.82
 20 Neff, Ryan                14 LE-LE                5:06.28    5:04.55    5  
       31.88  1:09.76  1:51.76  2:32.67  3:15.57  3:58.31  4:32.36  5:04.55
 21 Chitwood, Corey           14 OH-OH                5:07.90    5:05.94    4  
       31.74  1:08.68  1:47.50  2:24.94  3:11.56  3:57.57  4:32.74  5:05.94
 22 Hanson, Erik              14 WI-WI                5:07.21    5:07.81    3  
       30.91  1:07.44  1:48.33  2:28.91  3:13.51  3:59.04  4:33.42  5:07.81
 23 Bernstein, Mark           14 OH-OH                5:06.23    5:10.89    2  
       31.69  1:07.99  1:47.63  2:26.95  3:12.92  4:00.83  4:36.24  5:10.89
 24 Daup, Michael             14 MN-MN                5:07.92    5:11.47    1  
       31.96  1:08.62  1:49.21  2:29.05  3:15.96  4:03.69  4:38.14  5:11.47
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Seleskie, Philip          14 MN-MN                           4:48.75  
     1:05.00  2:16.20  3:41.04  4:48.75                                    
  2 Moore, Ross               14 Team Illinois-IL                4:50.75  
     1:06.28  2:22.19  3:44.63  4:50.75                                    
  3 King, Jayson              14 Mo Val-MV                       4:56.68  
     1:05.60  2:22.79  3:51.60  4:56.68                                    
  4 Whipkey, Michael          14 OH-OH                           4:56.90  
     1:07.08  2:26.60  3:51.31  4:56.90                                    
  5 Mosko, David              14 OH-OH                           4:58.16  
     1:03.99  2:21.61  3:53.89  4:58.16                                    
  6 Kennedy, Neal             14 MN-MN                           4:58.28  
     1:08.03  2:22.55  3:51.38  4:58.28                                    
  7 Bigham, Kevin             14 Mo Val-MV                       4:59.40  
     1:06.36  2:23.46  3:52.38  4:59.40                                    
  8 Inwood, Tommy             13 LE-LE                           5:00.18  
     1:09.57  2:26.82  3:56.34  5:00.18                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wessels, Jordan           14 Team Iowa-IA                    5:00.23  
     1:08.90  2:26.45  3:53.73  5:00.23                                    
 10 Roof, John                14 LE-LE                           5:02.12  
     1:06.81  2:27.09  3:54.86  5:02.12                                    
 11 Becicka, Roman            13 MN-MN                           5:02.42  
     1:07.27  2:25.31  3:55.83  5:02.42                                    
 12 Bagley, Christopher       14 MI-MI                           5:02.93  
     1:07.78  2:24.14  3:52.78  5:02.93                                    
 13 Keady, Christopher        13 MI-MI                           5:03.83  
     1:09.35  2:26.28  3:57.56  5:03.83                                    
 14 Lender, Jared             14 Ozark-OZ                        5:03.91  
     1:08.41  2:29.54  3:54.15  5:03.91                                    
 15 Gensler, Ryan             14 Team Illinois-IL                5:05.03  
     1:06.30  2:23.88  3:54.96  5:05.03                                    
 16 Isaacs, Adam              14 OH-OH                           5:05.71  
     1:07.20  2:25.10  3:56.02  5:05.71                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bonicelli, Eric           13 Mo Val-MV                       5:06.17  
     1:07.02  2:24.34  3:58.86  5:06.17                                    
 18 Bernstein, Mark           14 OH-OH                           5:06.23  
     1:08.35  2:26.90  3:57.78  5:06.23                                    
 19 Neff, Ryan                14 LE-LE                           5:06.28  
     1:08.81  2:31.43  3:59.84  5:06.28                                    
 20 Hanson, Erik              14 WI-WI                           5:07.21  
     1:07.97  2:30.25  3:59.13  5:07.21                                    
 21 Dunn, Evan                14 Team OK-OK                      5:07.25  
     1:08.67  2:28.81  3:55.93  5:07.25                                    
 22 Chitwood, Corey           14 OH-OH                           5:07.90  
     1:09.39  2:26.26  4:00.08  5:07.90                                    
 23 Daup, Michael             14 MN-MN                           5:07.92  
     1:08.16  2:28.36  4:01.74  5:07.92                                    
 24 Iemmola, Marco            14 OH-OH                           5:08.68  
     1:09.07  2:32.11  4:01.10  5:08.68                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hatt, Travis              14 MI-MI                           5:09.19  
     1:07.17  2:27.90  4:00.43  5:09.19                                    
 26 Blickle, Will             14 MI-MI                           5:10.50  
     1:08.31  2:29.06  4:01.35  5:10.50                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bear, Esteban             14 OH-OH                           5:10.55  
     1:08.63  2:26.24  4:01.38  5:10.55                                    
 28 Lemert, Tyler             14 Team Indiana-IN                 5:11.60  
     1:09.20  2:32.42  4:00.01  5:11.60                                    
 29 Carter, Jordan            14 MI-MI                           5:11.78  
     1:07.64  2:28.46  4:05.33  5:11.78                                    
 30 Hine, David               14 AR-AR                           5:12.13  
     1:13.47  2:34.36  4:03.81  5:12.13                                    
 31 Hensley, Zach             13 MW-MW                           5:12.19  
     1:14.52  2:36.76  4:01.56  5:12.19                                    
 32 Bollier, Bobby            13 Mo Val-MV                       5:12.62  
     1:06.63  2:27.13  4:00.71  5:12.62                                    
 33 Hewes, Spencer            14 OH-OH                           5:12.78  
     1:13.53  2:35.89  4:04.95  5:12.78                                    
 34 Rose, Ethan               13 Mo Val-MV                       5:13.38  
     1:08.75  2:28.81  4:01.57  5:13.38                                    
 35 Wahl, Tony                14 MI-MI                           5:13.40  
     1:14.03  2:35.90  4:04.98  5:13.40                                    
 36 Raycroft, Joe             14 Team Indiana-IN                 5:14.54  
     1:07.21  2:25.07  4:00.35  5:14.54                                    
 37 LeClere, Victor           13 WI-WI                           5:15.06  
     1:07.11  2:28.36  4:05.49  5:15.06                                    
 38 Butler, Brenden           14 Team Indiana-IN                 5:15.27  
     1:13.94  2:33.44  4:03.52  5:15.27                                    
 39 Dragon, Alex              14 Team Iowa-IA                    5:15.29  
     1:11.76  2:36.67  4:06.38  5:15.29                                    
 40 Holm, Brad                14 Team Illinois-IL                5:15.51  
     1:11.13  2:40.33  4:08.33  5:15.51                                    
 41 Mudd, Austin              13 Team Indiana-IN                 5:16.16  
     1:10.07  2:31.49  4:04.40  5:16.16                                    
 42 Klemencic, Brandon        13 Mo Val-MV                       5:16.38  
     1:14.98  2:37.76  4:04.31  5:16.38                                    
 43 Miller, David             13 Ozark-OZ                        5:16.54  
     1:14.24  2:33.74  4:09.22  5:16.54                                    
 44 Piza, Ryan                14 MN-MN                           5:16.72  
     1:13.95  2:35.14  4:08.66  5:16.72                                    
 45 Robinson, Joshua          14 OH-OH                           5:18.12  
     1:10.33  2:32.81  4:09.53  5:18.12                                    
 46 Chambers, Brad            13 OH-OH                           5:18.51  
     1:14.10  2:33.64  4:10.50  5:18.51                                    
 47 Osborne, Spencer          14 Team Indiana-IN                 5:19.04  
     1:12.10  2:33.72  4:06.96  5:19.04                                    
 48 Dahle, Michael            14 Ozark-OZ                        5:19.15  
     1:09.49  2:26.79  4:07.07  5:19.15                                    
 49 Samland, Adam             14 Team Indiana-IN                 5:20.01  
     1:12.24  2:33.41  4:07.16  5:20.01                                    
 50 Spiro, Corey              14 LE-LE                           5:20.17  
     1:09.43  2:34.43  4:08.94  5:20.17                                    
 51 Mamroth, Ben              14 Ozark-OZ                        5:20.53  
     1:12.46  2:33.40  4:09.83  5:20.53                                    
 52 Schrotenboer, Jordan      14 MI-MI                           5:20.66  
     1:15.00  2:37.99  4:12.08  5:20.66                                    
 53 Bluml, Jeff               14 Mo Val-MV                       5:20.80  
     1:11.72  2:34.79  4:11.58  5:20.80                                    
 54 Wise, Greg                13 MN-MN                           5:21.51  
     1:10.23  2:33.11  4:03.73  5:21.51                                    
 55 Berloth, Chris            13 MI-MI                           5:22.74  
     1:10.60  2:37.47  4:10.69  5:22.74                                    
 56 Wemhoff, Kyle             13 MW-MW                           5:23.25  
     1:14.07  2:35.10  4:11.09  5:23.25                                    
 57 Wagner, Matthew           14 Team Indiana-IN                 5:23.29  
     1:11.74  2:35.34  4:11.84  5:23.29                                    
 58 Harris, Hank              14 Team OK-OK                      5:28.79  
     1:11.63  2:37.12  4:14.84  5:28.79                                    
 59 Paul, Derek               13 Team Indiana-IN                 5:32.10  
     1:18.27  2:47.33  4:16.76  5:32.10                                    
 -- Weis, Zach                14 MN-MN                                DQ  
 -- Brus, Steven              14 Team Iowa-IA                         DQ  
     1:09.39  2:30.01  4:03.87       DQ                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Iowa-IA  'A'                                           1:43.15   60  
     1) Cordes, Nick 14                 2) Wessels, Jordan 14             
     3) Hohnstein, Nathan 14            4) Christensen, Chuck 14          
       25.77    51.09  1:17.27  1:43.15                                    
  2 Team Indiana-IN  'A'                                        1:44.84   54  
     1) Michael, Daniel 14              2) Osborne, Spencer 14            
     3) Kanet, Zach 14                  4) Elliott, Andrew 13             
       26.37    51.99  1:18.51  1:44.84                                    
  3 Team Illinios-IL  'A'                                       1:44.91   52  
     1) Uy, Anthony 13                  2) Grosser, Jake 14               
     3) Regan, Mike 14                  4) Moore, Ross 14                 
       26.64    52.77  1:18.91  1:44.91                                    
  4 Minnesota-MN  'A'                                           1:45.35   50  
     1) Seleskie, Philip 14             2) Becicka, Roman 13              
     3) Rotramel, Robb 13               4) Richards, Michael 14           
       26.24    52.92  1:19.87  1:45.35                                    
  5 Team Wisconsin-WI  'A'                                      1:46.19   48  
     1) Trevorrow, Scott 14             2) Andrews, Conner 14             
     3) Schnitzler, Rob 14              4) Thompson, Kyle 14              
       27.27    54.51  1:20.46  1:46.19                                    
  6 Minnesota-MN  'B'                                           1:46.30   46  
     1) Curran, Peter 14                2) Stacy, Peter 13                
     3) Gallagher, Matt 14              4) Kennedy, Neal 14               
       27.12    53.52  1:19.81  1:46.30                                    
  7 Team Michigan-MI  'A'                                       1:46.37   44  
     1) Strickler, Gabe 14              2) Craig, Brad 14                 
     3) Pankratz, Mike 14               4) Hass, Jason 14                 
       26.19    52.29  1:19.91  1:46.37                                    
  8 Team Ozark-OZ  'A'                                          1:46.59   42  
     1) Jostes, Scott 14                2) Knuckles, Brian 14             
     3) Lender, Jared 14                4) Byars, Bobby 14                
       26.77    54.14  1:20.67  1:46.59                                    
  9 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      1:47.07   38  
     1) Pearl, Ryan 13                  2) Russo, Tony 14                 
     3) Neff, Ryan 14                   4) Misich, Andrew 14              
       26.40    53.54  1:20.53  1:47.07                                    
 10 Missouri Valley-MV  'A'                                     1:47.80   34  
     1) Thomas, Derrion 13              2) Bollier, Bobby 13              
     3) Bigham, Kevin 14                4) Rose, Ethan 13                 
       27.43    53.74  1:21.17  1:47.80                                    
 11 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      1:48.26   32  
     1) Roof, John 14                   2) Inwood, Tommy 13               
     3) Marsico, Michael 14             4) Evans, Sean 13                 
       26.92    54.06  1:21.32  1:48.26                                    
 12 Missouri Valley-MV  'B'                                     1:48.60   30  
     1) King, Jayson 14                 2) Laupp, Michael 14              
     3) DE Souza, Daniel 13             4) Christensen, Preston 14        
       27.47    54.89  1:21.56  1:48.60                                    
 13 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 1:48.83   28  
     1) Jacobson, Josh 14               2) States, Jason 14               
     3) Rye, Jon 14                     4) Wemhoff, Kyle 13               
       27.67    53.92  1:21.56  1:48.83                                    
 14 Team Illinios-IL  'B'                                       1:49.27   26  
     1) Schrautemyer, Alex 14           2) Jung, Daniel 13                
     3) Holm, Brad 14                   4) Wilcher, Sam R 14              
       27.09    55.12  1:21.67  1:49.27                                    
 15 Team Indiana-IN  'B'                                        1:49.58   24  
     1) Arwood, Wells 14                2) Vaughn, Eric 14                
     3) Solan, Jon 13                   4) Gage, Nathan 13                
       27.91    54.60  1:21.84  1:49.58                                    
 16 Team Michigan-MI  'B'                                       1:49.72   22  
     1) Kumbier, Kirk 14                2) Herb, Joshua 14                
     3) Greenbury, Dusty 14             4) Bagley, Christopher 14         
       28.07    55.74  1:22.80  1:49.72                                    
 17 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      1:49.78  
     1) Deters, Joey 14                 2) Iemmola, Marco 14              
     3) Collins, Timothy 13             4) Knight, Andy 14                
       27.57    55.35  1:22.87  1:49.78                                    
 18 Team Wisconsin-WI  'B'                                      1:49.91  
     1) Whitcomb, Jonathan 13           2) Oberst, Ryan 14                
     3) Weisse, Simon 13                4) Marquiss, Chris 14             
       27.86    55.26  1:23.23  1:49.91                                    
 19 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      1:50.13  
     1) Whipkey, Michael 14             2) Henry, Daniel 14               
     3) Presar, Austin 13               4) Sherman, Marshall 14           
       27.59    55.21  1:22.92  1:50.13                                    
 20 Team Arkansas-AR  'A'                                       1:50.14  
     1) Hay, Jason 14                   2) McCoy, Alex 14                 
     3) Harris, Quentin 14              4) Hine, David 14                 
       28.08    56.08  1:23.72  1:50.14                                    
 21 Team Oklahoma-OK  'A'                                       1:52.31  
     1) Robberson, Garrett 14           2) Miller, David 14               
     3) Purdy, Colton 14                4) Cavin, Chris 14                
       28.42    57.00  1:25.81  1:52.31                                    
 22 Team Ozark-OZ  'B'                                          1:52.70  
     1) Francis, Eric 14                2) Mamroth, Ben 14                
     3) Parsons, Taylor 14              4) Miller, David 13               
       28.02    55.75  1:24.30  1:52.70                                    
 23 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 1:52.72  
     1) Siso, Mauro 14                  2) Hensley, Zach 13               
     3) Lauver, Spense 14               4) Schrock, Garret 13             
       27.89    56.46  1:24.75  1:52.72                                    
 24 Team North Dakota-ND  'A'                                   1:56.92  
     1) Nimens, TY 13                   2) Richardson, Erich 14           
     3) Gerszewski, Jacob 14            4) Ladendorf, Brandon 14          
       29.46    59.83  1:28.72  1:56.92                                    
 -- Team Iowa-IA  'B'                                                DQ  
     1) Brus, Steven 14                 2) Lennon, Cameron 14             
     3) Barnes, Nathan 14               4) O'Keefe, Danny 14              
       27.40    54.17  1:21.74       DQ                                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Iowa-IA  'A'                                           3:44.34   60  
     1) Hohnstein, Nathan 14            2) Christensen, Chuck 14          
     3) Cordes, Nick 14                 4) Wessels, Jordan 14             
       27.11    56.60  1:23.97  1:53.18  2:19.29  2:48.94  3:15.39  3:44.34
  2 Minnesota-MN  'A'                                           3:47.33   54  
     1) Seleskie, Philip 14             2) Richards, Michael 14           
     3) Becicka, Roman 13               4) Stacy, Peter 13                
       26.62    55.27  1:22.31  1:52.52  2:20.02  2:50.03  3:17.13  3:47.33
  3 Team Indiana-IN  'A'                                        3:49.93   52  
     1) Michael, Daniel 14              2) Elliott, Andrew 13             
     3) Vaughn, Eric 14                 4) Osborne, Spencer 14            
       27.00    57.14  1:24.23  1:54.43  2:21.76  2:53.14  3:19.67  3:49.93
  4 Team Wisconsin-WI  'A'                                      3:50.39   50  
     1) Thompson, Kyle 14               2) Hanson, Erik 14                
     3) Linsley, Kevin 14               4) Andrews, Conner 14             
       26.84    56.69  1:24.72  1:55.60  2:22.31  2:52.29  3:19.88  3:50.39
  5 Team Michigan-MI  'A'                                       3:51.74   48  
     1) Strickler, Gabe 14              2) Craig, Brad 14                 
     3) Keady, Christopher 13           4) Pankratz, Mike 14              
       56.77  1:54.68  2:53.83  3:51.74                                    
  6 Team Illinios-IL  'A'                                       3:52.77   46  
     1) Bartholomew, Zack 13            2) Gensler, Ryan 14               
     3) Holm, Brad 14                   4) Moore, Ross 14                 
       27.78    58.50  1:26.17  1:57.68  2:25.41  2:55.80  3:23.16  3:52.77
  7 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      3:53.21   44  
     1) Mosko, David 14                 2) Whipkey, Michael 14            
     3) Iemmola, Marco 14               4) Deters, Joey 14                
       28.18    58.00  1:25.51  1:56.20  2:24.55  2:55.96  3:23.38  3:53.21
  8 Missouri Valley-MV  'A'                                     3:54.23   42  
     1) King, Jayson 14                 2) Bigham, Kevin 14               
     3) Rose, Ethan 13                  4) Bollier, Bobby 13              
       28.10    58.54  1:26.82  1:57.22  2:24.93  2:55.68  3:23.46  3:54.23
  9 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      3:55.07   38  
     1) Roof, John 14                   2) Pearl, Ryan 13                 
     3) Evans, Sean 13                  4) Misich, Andrew 14              
       27.97    59.00  1:27.34  1:57.66  2:25.59  2:56.86  3:24.43  3:55.07
 10 Minnesota-MN  'B'                                           3:56.45   34  
     1) Rotramel, Robb 13               2) Daup, Michael 14               
     3) Gallagher, Matt 14              4) Kennedy, Neal 14               
     1:00.99  1:58.95  2:58.39  3:56.45                                    
 11 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      3:57.33   32  
     1) Russo, Tony 14                  2) Dauch, Garrett 14              
     3) Neff, Ryan 14                   4) Inwood, Tommy 13               
       59.65  1:59.08  2:58.40  3:57.33                                    
 12 Team Ozark-OZ  'A'                                          3:58.02   30  
     1) Lender, Jared 14                2) Knuckles, Brian 14             
     3) Jostes, Scott 14                4) Byars, Bobby 14                
       59.30  1:59.53  3:00.24  3:58.02                                    
 13 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 3:58.79   28  
     1) Jacobson, Josh 14               2) Lauver, Spense 14              
     3) States, Jason 14                4) Hensley, Zach 13               
       58.93  2:00.25  2:58.70  3:58.79                                    
 14 Team Illinios-IL  'B'                                       3:59.62   26  
     1) Barrett, John 14                2) Grosser, Jake 14               
     3) Schrautemyer, Alex 14           4) Wilcher, Sam R 14              
     1:00.31  2:00.69  3:00.58  3:59.62                                    
 15 Team Indiana-IN  'B'                                        3:59.93   24  
     1) Kanet, Zach 14                  2) Arwood, Wells 14               
     3) Duvall, Patrick 14              4) Solan, Jon 13                  
       59.71  2:00.84  3:00.82  3:59.93                                    
 16 Team Iowa-IA  'B'                                           4:01.08   22  
     1) O'Keefe, Danny 14               2) Peck, Andy 13                  
     3) Lennon, Cameron 14              4) Brus, Steven 14                
     1:00.93  2:01.22  3:02.50  4:01.08                                    
 17 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:01.47  
     1) Trevorrow, Scott 14             2) Oberst, Ryan 14                
     3) Marquiss, Chris 14              4) Whitcomb, Jonathan 13          
     1:01.20  2:01.93  3:01.16  4:01.47                                    
 18 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      4:02.01  
     1) Henry, Daniel 14                2) Chitwood, Corey 14             
     3) Collins, Timothy 13             4) Morris, Jeffrey 13             
     1:01.16  2:02.35  3:02.16  4:02.01                                    
 19 Team Michigan-MI  'B'                                       4:02.24  
     1) Hass, Jason 14                  2) Hatt, Travis 14                
     3) Schrotenboer, Jordan 14         4) Carter, Jordan 14              
       59.72  2:00.79  3:02.82  4:02.24                                    
 20 Team Arkansas-AR  'A'                                       4:03.08  
     1) Wood, Will 14                   2) Harris, Quentin 14             
     3) McCoy, Alex 14                  4) Hine, David 14                 
     1:01.53  2:03.02  3:04.56  4:03.08                                    
 21 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:03.52  
     1) Anderson, Jerrod 14             2) Laupp, Michael 14              
     3) Thomas, Derrion 13              4) DE Souza, Daniel 13            
     1:02.13  2:03.37  3:05.03  4:03.52                                    
 22 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:05.26  
     1) Miller, David 13                2) Dahle, Michael 14              
     3) Parsons, Taylor 14              4) Mamroth, Ben 14                
     1:01.01  2:02.43  3:05.33  4:05.26                                    
 23 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:05.54  
     1) Robberson, Garrett 14           2) Harris, Hank 14                
     3) Miller, David 14                4) Cavin, Chris 14                
     1:01.34  2:03.35  3:05.99  4:05.54                                    
 24 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 4:06.59  
     1) Wemhoff, Kyle 13                2) Woods, Trevor 14               
     3) Schrock, Garret 13              4) Siso, Mauro 14                 
     1:00.39  2:03.66  3:04.85  4:06.59                                    
 25 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:16.62  
     1) Gerszewski, Jacob 14            2) Nimens, TY 13                  
     3) Richardson, Erich 14            4) Ladendorf, Brandon 14          
     1:02.65  2:07.62  3:14.56  4:16.62                                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        1:56.23   60  
     1) Osborne, Spencer 14             2) Lemert, Tyler 14               
     3) Vaughn, Eric 14                 4) Michael, Daniel 14             
       29.79  1:02.29  1:30.76  1:56.23                                    
  2 Team Ozark-OZ  'A'                                          1:57.46   54  
     1) Jostes, Scott 14                2) Goodman, James 14              
     3) Lender, Jared 14                4) Byars, Bobby 14                
       29.53  1:03.86  1:31.87  1:57.46                                    
  3 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      1:57.55   52  
     1) Chitwood, Corey 14              2) Keefer, Elliott 14             
     3) Mosko, David 14                 4) Deters, Joey 14                
       30.57  1:03.82  1:31.49  1:57.55                                    
  4 Team Illinios-IL  'A'                                       1:58.09   50  
     1) Schrautemyer, Alex 14           2) Moore, Ross 14                 
     3) Gensler, Ryan 14                4) Uy, Anthony 13                 
       31.59  1:03.84  1:32.06  1:58.09                                    
  5 Minnesota-MN  'A'                                           1:58.37   48  
     1) Seleskie, Philip 14             2) Weis, Zach 14                  
     3) Kennedy, Neal 14                4) Richards, Michael 14           
       29.68  1:04.27  1:32.88  1:58.37                                    
  6 Team Wisconsin-WI  'A'                                      1:59.10   46  
     1) Trevorrow, Scott 14             2) Linsley, Kevin 14              
     3) Thompson, Kyle 14               4) Schnitzler, Rob 14             
       31.50  1:04.85  1:33.08  1:59.10                                    
  7 Team Iowa-IA  'A'                                           2:00.13   44  
     1) Cordes, Nick 14                 2) Gayton, John 13                
     3) Christensen, Chuck 14           4) Wessels, Jordan 14             
       29.70  1:05.90  1:34.86  2:00.13                                    
  8 Minnesota-MN  'B'                                           2:00.20   42  
     1) Stacy, Peter 13                 2) Wise, Greg 13                  
     3) Curran, Peter 14                4) Becicka, Roman 13              
       30.93  1:04.75  1:33.61  2:00.20                                    
  9 Team Indiana-IN  'B'                                        2:00.43   38  
     1) Solan, Jon 13                   2) Miller, Albert 14              
     3) Raycroft, Joe 14                4) Kanet, Zach 14                 
       31.16  1:05.14  1:33.44  2:00.43                                    
 10 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      2:01.07   34  
     1) Evans, Sean 13                  2) Kirkpatrick, Ali 14            
     3) Roof, John 14                   4) Pearl, Ryan 13                 
       30.94  1:05.81  1:34.48  2:01.07                                    
 11 Team Illinios-IL  'B'                                       2:02.30   32  
     1) Wilcher, Sam R 14               2) Holm, Brad 14                  
     3) Grosser, Jake 14                4) Regan, Mike 14                 
       31.69  1:05.27  1:35.75  2:02.30                                    
 12 Missouri Valley-MV  'A'                                     2:02.41   30  
     1) Rose, Ethan 13                  2) Klemencic, Brandon 13          
     3) Bollier, Bobby 13               4) Thomas, Derrion 13             
       30.94  1:07.52  1:35.24  2:02.41                                    
 13 Team Michigan-MI  'B'                                       2:02.73   28  
     1) McGirr, Fritz 14                2) Kumbier, Kirk 14               
     3) Wahl, Tony 14                   4) Hass, Jason 14                 
       31.95  1:06.23  1:35.05  2:02.73                                    
 14 Team Wisconsin-WI  'B'                                      2:03.60   26  
     1) Whitcomb, Jonathan 13           2) Bakk, Ian 13                   
     3) LeClere, Victor 13              4) Andrews, Conner 14             
       32.52  1:07.93  1:36.86  2:03.60                                    
 15 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 2:03.90   24  
     1) Schrock, Garret 13              2) Hensley, Zach 13               
     3) Jacobson, Josh 14               4) States, Jason 14               
       32.70  1:07.83  1:37.85  2:03.90                                    
 16 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      2:04.04   22  
     1) Bear, Esteban 14                2) Whipkey, Michael 14            
     3) Isaacs, Adam 14                 4) Knight, Andy 14                
       32.04  1:06.72  1:37.15  2:04.04                                    
 17 Team Arkansas-AR  'A'                                       2:04.90  
     1) Harris, Quentin 14              2) Hine, David 14                 
     3) McCoy, Alex 14                  4) Hay, Jason 14                  
       34.00  1:07.63  1:37.61  2:04.90                                    
 18 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      2:05.13  
     1) Dauch, Garrett 14               2) Inwood, Tommy 13               
     3) Misich, Andrew 14               4) Neff, Ryan 14                  
       33.21  1:08.80  1:37.87  2:05.13                                    
 19 Missouri Valley-MV  'B'                                     2:05.77  
     1) Anderson, Jerrod 14             2) Glenn, Gaston 13               
     3) Bigham, Kevin 14                4) King, Jayson 14                
       32.98  1:08.31  1:38.46  2:05.77                                    
 20 Team Iowa-IA  'B'                                           2:07.28  
     1) Peck, Andy 13                   2) Lennon, Cameron 14             
     3) Dragon, Alex 14                 4) Brus, Steven 14                
       32.59  1:09.75  1:40.03  2:07.28                                    
 21 Team Ozark-OZ  'B'                                          2:09.69  
     1) Weigley, Sam 14                 2) Mamroth, Ben 14                
     3) Parsons, Taylor 14              4) Francis, Eric 14               
       34.61  1:10.04  1:41.06  2:09.69                                    
 22 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 2:10.00  
     1) Kiddoo, Sam 14                  2) Wemhoff, Kyle 13               
     3) Siso, Mauro 14                  4) Lauver, Spense 14              
       33.49  1:11.98  1:41.71  2:10.00                                    
 23 Team Oklahoma-OK  'A'                                       2:10.58  
     1) Robberson, Garrett 14           2) Dunn, Evan 14                  
     3) Cavin, Chris 14                 4) Miller, David 14               
       32.69  1:10.37  1:42.62  2:10.58                                    
 24 Team North Dakota-ND  'A'                                   2:12.49  
     1) Gerszewski, Jacob 14            2) Nimens, TY 13                  
     3) Ladendorf, Brandon 14           4) Richardson, Erich 14           
       34.12  1:10.89  1:42.29  2:12.49                                    
 -- Team Michigan-MI  'A'                                            DQ  
     1) Strickler, Gabe 14              2) Craig, Brad 14                 
     3) Carter, Jordan 14               4) Pankratz, Mike 14              
       28.86  1:02.28  1:31.13       DQ                                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Indiana-IN  'A'                                        4:13.84   60  
     1) Osborne, Spencer 14             2) Lemert, Tyler 14               
     3) Vaughn, Eric 14                 4) Michael, Daniel 14             
       30.59  1:03.68  1:36.94  2:15.21  2:43.54  3:17.21  3:43.84  4:13.84
  2 Ohio Zone Team-OH  'A'                                      4:13.89   54  
     1) Chitwood, Corey 14              2) Whipkey, Michael 14            
     3) Mosko, David 14                 4) Deters, Joey 14                
       31.39  1:04.58  1:38.04  2:17.04  2:44.81  3:16.91  3:44.05  4:13.89
  3 Minnesota-MN  'A'                                           4:15.00   52  
     1) Seleskie, Philip 14             2) Weis, Zach 14                  
     3) Kennedy, Neal 14                4) Richards, Michael 14           
       30.01  1:01.44  1:35.95  2:14.51  2:42.97  3:17.75  3:44.19  4:15.00
  4 Team Iowa-IA  'A'                                           4:17.85   50  
     1) Cordes, Nick 14                 2) Hohnstein, Nathan 14           
     3) Christensen, Chuck 14           4) Wessels, Jordan 14             
       30.92  1:04.75  1:37.95  2:16.99  2:46.76  3:21.71  3:48.06  4:17.85
  5 Team Michigan-MI  'A'                                       4:18.54   48  
     1) Strickler, Gabe 14              2) Craig, Brad 14                 
     3) Hatt, Travis 14                 4) Keady, Christopher 13          
     1:03.26  2:17.42  3:20.22  4:18.54                                    
  6 Team Illinios-IL  'A'                                       4:19.30   46  
     1) Schrautemyer, Alex 14           2) Moore, Ross 14                 
     3) Gensler, Ryan 14                4) Barrett, John 14               
     1:07.82  2:18.16  3:20.14  4:19.30                                    
  7 Team Indiana-IN  'B'                                        4:21.46   44  
     1) Solan, Jon 13                   2) Miller, Albert 14              
     3) Raycroft, Joe 14                4) Elliott, Andrew 13             
       32.20  1:05.82  1:40.58  2:21.58  2:50.58  3:24.48  3:51.67  4:21.46
  8 Team Wisconsin-WI  'A'                                      4:21.74   42  
     1) Mohr, Michael 13                2) Linsley, Kevin 14              
     3) Thompson, Kyle 14               4) Andrews, Conner 14             
       32.93  1:08.05  1:42.41  2:21.61  2:49.81  3:23.66  3:51.30  4:21.74
  9 Lake Erie 2003-LE  'A'                                      4:22.57   38  
     1) Evans, Sean 13                  2) Kirkpatrick, Ali 14            
     3) Roof, John 14                   4) Misich, Andrew 14              
       31.43  1:04.22  1:38.98  2:21.88  2:50.62  3:24.16  3:51.90  4:22.57
 10 Minnesota-MN  'B'                                           4:23.89   34  
     1) Stacy, Peter 13                 2) Wise, Greg 13                  
     3) Gallagher, Matt 14              4) Becicka, Roman 13              
       32.23  1:06.49  1:41.20  2:21.92  2:51.37  3:26.13  3:53.75  4:23.89
 11 Team Ozark-OZ  'A'                                          4:26.56   32  
     1) Jostes, Scott 14                2) Lender, Jared 14               
     3) Byars, Bobby 14                 4) Knuckles, Brian 14             
     1:07.18  2:22.01  3:26.87  4:26.56                                    
 12 Missouri Valley-MV  'A'                                     4:26.78   30  
     1) Rose, Ethan 13                  2) Klemencic, Brandon 13          
     3) Bollier, Bobby 13               4) King, Jayson 14                
     1:07.17  2:25.93  3:27.93  4:26.78                                    
 13 Ohio Zone Team-OH  'B'                                      4:27.01   28  
     1) Talle, Andrew 13                2) Keefer, Elliott 14             
     3) Isaacs, Adam 14                 4) Collins, Timothy 13            
     1:07.64  2:20.10  3:27.10  4:27.01                                    
 14 Team Illinios-IL  'B'                                       4:27.55   26  
     1) Wilcher, Sam R 14               2) Holm, Brad 14                  
     3) Wolber, Scott 14                4) Grosser, Jake 14               
     1:07.56  2:21.85  3:28.38  4:27.55                                    
 15 Team Michigan-MI  'B'                                       4:28.54   24  
     1) Jordan, Christopher 14          2) Kumbier, Kirk 14               
     3) Rauhoff, Justin 14              4) Walkotten, Jeff 14             
     1:08.04  2:25.01  3:28.92  4:28.54                                    
 16 Missouri Valley-MV  'B'                                     4:32.01   22  
     1) Torgerson, Chase 14             2) Glenn, Gaston 13               
     3) Bigham, Kevin 14                4) DE Souza, Daniel 13            
     1:07.70  2:26.81  3:32.70  4:32.01                                    
 17 Team Ozark-OZ  'B'                                          4:32.12  
     1) Weigley, Sam 14                 2) Goodman, James 14              
     3) Parsons, Taylor 14              4) Mamroth, Ben 14                
     1:09.87  2:26.21  3:32.00  4:32.12                                    
 18 Midwestern Swimming-MW  'A'                                 4:35.03  
     1) Schrock, Garret 13              2) Hensley, Zach 13               
     3) Jacobson, Josh 14               4) States, Jason 14               
     1:11.30  2:27.67  3:35.50  4:35.03                                    
 19 Lake Erie 2003-LE  'B'                                      4:35.63  
     1) Dauch, Garrett 14               2) Inwood, Tommy 13               
     3) Neff, Ryan 14                   4) Pearl, Ryan 13                 
     1:12.01  2:30.44  3:36.23  4:35.63                                    
 20 Team Wisconsin-WI  'B'                                      4:35.72  
     1) Whitcomb, Jonathan 13           2) Bakk, Ian 13                   
     3) LeClere, Victor 13              4) Trevorrow, Scott 14            
     1:09.89  2:27.49  3:33.20  4:35.72                                    
 21 Team Iowa-IA  'B'                                           4:37.67  
     1) Peck, Andy 13                   2) Gayton, John 13                
     3) Dragon, Alex 14                 4) Brus, Steven 14                
     1:09.67  2:31.91  3:38.86  4:37.67                                    
 22 Midwestern Swimming-MW  'B'                                 4:42.96  
     1) Kiddoo, Sam 14                  2) Wemhoff, Kyle 13               
     3) Siso, Mauro 14                  4) Lauver, Spense 14              
     1:11.28  2:35.79  3:42.05  4:42.96                                    
 23 Team Arkansas-AR  'A'                                       4:44.63  
     1) Dunn, Hunter 14                 2) Hine, David 14                 
     3) McCoy, Alex 14                  4) Wood, Will 14                  
     1:11.90  2:29.37  3:42.92  4:44.63                                    
 24 Team Oklahoma-OK  'A'                                       4:45.07  
     1) Robberson, Garrett 14           2) Miller, David 14               
     3) Dunn, Evan 14                   4) Cavin, Chris 14                
     1:09.52  2:35.60  3:44.30  4:45.07                                    
 25 Team North Dakota-ND  'A'                                   4:51.85  
     1) Ladendorf, Brandon 14           2) Richardson, Erich 14           
     3) Gerszewski, Jacob 14            4) Nimens, TY 13                  
     1:10.75  2:33.33  3:44.05  4:51.85                                    
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Timmer, Jason             17 MN-MN                  24.73      24.33   30  
  2 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ               24.56      24.38   27  
  3 Berve, Dan                18 MW-MW                  25.02      24.60   26  
  4 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL       24.67      24.62   25  
  5 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                  25.20      24.71   24  
  6 Holtkamp, Alex            17 Ozark-OZ               25.21      24.75   23  
  7 Kenney, Eddie             17 Team Indiana-IN        25.14      24.96   22  
  8 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN        24.89      25.16   21  
B - Final
  9 Kolsrud, B J              15 Team Iowa-IA           25.50      25.18   19  
 10 Kovacs, Sandor            18 Ozark-OZ               25.58      25.20   17  
 11 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK             25.69      25.23   16  
 12 Neff, Andrew              17 LE-LE                  25.36      25.62   15  
 13 Burgess, Jake             16 MN-MN                  25.67      25.67   14  
 14 Haley, Roddie             17 AR-AR                  25.70      25.70   13  
 15 Stearns, Alex             17 Mo Val-MV              25.53      25.71   12  
 16 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV              25.54      25.86   11  
C - Final
 17 Fulton, Nick              16 MN-MN                  26.05      25.48    9  
 18 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN        25.91      25.62    7  
 19 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN        25.98      25.64    6  
 20 Morris, Danny             17 Team OK-OK             25.87      25.73    5  
 21 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                  25.89      25.92    4  
 22 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN        25.97      25.94    3  
 23 Byars, Brad               17 Ozark-OZ               25.81      25.96    2  
 24 Dahlke, Matt              17 MN-MN                  25.97      26.03    1  
Finals
 28 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN        26.08      25.98  
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ                          24.56  
  2 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL                  24.67  
  3 Timmer, Jason             17 MN-MN                             24.73  
  4 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN                   24.89  
  5 Berve, Dan                18 MW-MW                             25.02  
  6 Kenney, Eddie             17 Team Indiana-IN                   25.14  
  7 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                             25.20  
  8 Holtkamp, Alex            17 Ozark-OZ                          25.21  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Neff, Andrew              17 LE-LE                             25.36  
 10 Kolsrud, B J              15 Team Iowa-IA                      25.50  
 11 Stearns, Alex             17 Mo Val-MV                         25.53  
 12 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV                         25.54  
 13 Kovacs, Sandor            18 Ozark-OZ                          25.58  
 14 Burgess, Jake             16 MN-MN                             25.67  
 15 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK                        25.69  
 16 Haley, Roddie             17 AR-AR                             25.70  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Byars, Brad               17 Ozark-OZ                          25.81  
 18 Morris, Danny             17 Team OK-OK                        25.87  
 19 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                             25.89  
 20 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN                   25.91  
 21 Wolff, Chris              16 Mo Val-MV                         25.96  
 22 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN                   25.97  
 22 Dahlke, Matt              17 MN-MN                             25.97  
 24 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN                   25.98  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Fulton, Nick              16 MN-MN                             26.05  
 26 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN                   26.08  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Martin, Jeffrey           16 Ozark-OZ                          26.19  
 27 Horvat, Tim               16 Team Iowa-IA                      26.19  
 29 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                             26.21  
 30 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN                   26.22  
 31 Farris, Brian             15 Team Illinois-IL                  26.24  
 32 Potter, Phillip           15 WI-WI                             26.25  
 33 Gregory, Thomas           15 MW-MW                             26.28  
 34 Camarata, Anthony         17 Team Indiana-IN                   26.30  
 35 Samland, Zac              16 MW-MW                             26.32  
 36 Koglin, Josh              15 MI-MI                             26.33  
 37 Ziegler, Connor           17 MN-MN                             26.34  
 37 Ruggeburg, Adam           17 Mo Val-MV                         26.34  
 39 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV                         26.35  
 40 Wendorff, Dan             15 OH-OH                             26.45  
 41 Swift, Rory               17 MW-MW                             26.47  
 42 Iwamoto, Satori           17 Mo Val-MV                         26.48  
 43 Demmers, Joshua           18 Zones-ND                          26.50  
 44 Medhurst, Chris           16 LE-LE                             26.51  
 45 Judge, Mike               18 Team Indiana-IN                   26.53  
 45 Scheidler, Bill           16 Team Indiana-IN                   26.53  
 47 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                             26.57  
 47 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV                         26.57  
 47 Valdez, Sean              17 Mo Val-MV                         26.57  
 50 Stone, Nick               15 MI-MI                             26.58  
 51 Conway, Chris             18 LE-LE                             26.62  
 51 Stanaway, Pat             17 MN-MN                             26.62  
 53 Johns, Brian              18 Team Iowa-IA                      26.63  
 54 Wood, Zach                18 MI-MI                             26.66  
 55 Schroden, Warren          15 MN-MN                             26.71  
 56 Skutnik, Ben              17 MW-MW                             26.73  
 57 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN                   26.75  
 58 Moy, Arthur               16 MW-MW                             26.77  
 59 Yoder, Jeffrey            18 Ozark-OZ                          26.78  
 60 Kaminski, Michael         17 Team OK-OK                        26.82  
 60 Seaburg, Shaun            16 MN-MN                             26.82  
 60 Plutz, John               15 WI-WI                             26.82  
 63 Golden, Alex              17 Team Indiana-IN                   26.86  
 64 Nitzkorski, Dylan         15 Zones-ND                          26.87  
 64 Chambers, Roy             16 AR-AR                             26.87  
 66 Simson, William           16 MN-MN                             26.89  
 67 Campbell, Mason           16 Team OK-OK                        26.93  
 68 Nilson, Dave              18 MN-MN                             26.95  
 69 McCrary, Eric             15 Team OK-OK                        26.96  
 69 Welshans, Wesley          15 AR-AR                             26.96  
 71 Rye, Seth                 18 MW-MW                             26.98  
 72 Mayer, Robbie             17 Mo Val-MV                         27.00  
 73 McKay, Kyle               16 AR-AR                             27.05  
 74 Benson, Jason             15 Mo Val-MV                         27.07  
 75 Archer, Clint             16 Team OK-OK                        27.08  
 76 Lichtmann, Daniel         17 Team OK-OK                        27.16  
 77 Plotz, Jared              16 MN-MN                             27.19  
 78 Carroll, Sean             15 AR-AR                             27.24  
 78 Delair, Ryan              17 Mo Val-MV                         27.24  
 80 Powers, Patrick           16 Team OK-OK                        27.25  
 81 Edgerton, Brendan         16 WI-WI                             27.27  
 82 Tartamella, Sam           16 LE-LE                             27.28  
 83 Sweet, Michael            15 Team Indiana-IN                   27.32  
 84 Zucco, Alexander          17 LE-LE                             27.38  
 85 Anderson, Bill            16 LE-LE                             27.39  
 86 Wolverton, Andy           16 OH-OH                             27.47  
 87 Sedgwick, John            17 WI-WI                             27.48  
 87 Carpenter, Zach           15 MI-MI                             27.48  
 89 Green, Kyle               15 Team Iowa-IA                      27.50  
 90 Swiger, Ryan              18 Team Indiana-IN                   27.61  
 91 Hobbs, Brandon            15 Team Indiana-IN                   27.78  
 92 Bloomer, Kyle             16 Team OK-OK                        28.22  
 93 White, Joel               16 LE-LE                             52.84  
 -- Lawson, Graeme            18 Team OK-OK                           DQ  
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Timmer, Jason             17 MN-MN                  54.19      52.87   30  
       25.40    52.87                                                      
  2 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN        53.80      53.11   27  
       25.62    53.11                                                      
  3 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL       53.36      53.14   26  
       25.41    53.14                                                      
  4 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                  54.12      53.47   25  
       26.16    53.47                                                      
  5 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ               54.33      53.53   24  
       26.33    53.53                                                      
  6 Berve, Dan                18 MW-MW                  54.42      53.60   23  
       25.56    53.60                                                      
  7 Hedge, David              17 Team Illinois-IL       54.33      54.01   22  
       26.04    54.01                                                      
  8 Byars, Brad               17 Ozark-OZ               54.57      55.15   21  
       26.29    55.15                                                      
B - Final
  9 Samland, Zac              16 MW-MW                  54.88      53.89   19  
       26.32    53.89                                                      
 10 Kenney, Eddie             17 Team Indiana-IN        55.10      54.28   17  
       26.22    54.28                                                      
 11 Kolsrud, B J              15 Team Iowa-IA           55.22      54.81   16  
       26.85    54.81                                                      
 12 Neff, Andrew              17 LE-LE                  54.66      54.93   15  
       26.08    54.93                                                      
 13 Wood, Zach                18 MI-MI                  55.35      55.10   14  
       26.62    55.10                                                      
 14 Fulton, Nick              16 MN-MN                  55.53      55.45   13  
       26.88    55.45                                                      
 15 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV              55.34      56.04   12  
       26.94    56.04                                                      
 16 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN        55.54      56.21   11  
       26.72    56.21                                                      
C - Final
 17 Weis, Adam                16 MN-MN                  55.81      54.71    9  
       26.51    54.71                                                      
 18 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                  55.68      54.92    7  
       26.49    54.92                                                      
 19 Burgess, Jake             16 MN-MN                  55.94      55.36    6  
       26.34    55.36                                                      
 20 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV              55.63      55.47    5  
       26.64    55.47                                                      
 21 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK             56.07      55.58    4  
       26.49    55.58                                                      
 22 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL       56.00      55.87    3  
       27.14    55.87                                                      
 23 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN        55.94      56.34    2  
       26.88    56.34                                                      
 24 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                  56.47      56.41    1  
       27.01    56.41                                                      
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL                  53.36  
  2 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN                   53.80  
  3 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                             54.12  
  4 Timmer, Jason             17 MN-MN                             54.19  
  5 Hedge, David              17 Team Illinois-IL                  54.33  
  5 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ                          54.33  
  7 Berve, Dan                18 MW-MW                             54.42  
  8 Byars, Brad               17 Ozark-OZ                          54.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Neff, Andrew              17 LE-LE                             54.66  
 10 Samland, Zac              16 MW-MW                             54.88  
 11 Kenney, Eddie             17 Team Indiana-IN                   55.10  
 12 Kolsrud, B J              15 Team Iowa-IA                      55.22  
 13 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV                         55.34  
 14 Wood, Zach                18 MI-MI                             55.35  
 15 Fulton, Nick              16 MN-MN                             55.53  
 16 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN                   55.54  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV                         55.63  
 18 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                             55.68  
 19 Weis, Adam                16 MN-MN                             55.81  
 20 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN                   55.94  
 20 Burgess, Jake             16 MN-MN                             55.94  
 22 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL                  56.00  
 23 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK                        56.07  
 24 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                             56.47  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kovacs, Sandor            18 Ozark-OZ                          56.48  
 26 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN                   56.49  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Judge, Mike               18 Team Indiana-IN                   56.53  
 28 Dahlke, Matt              17 MN-MN                             56.65  
 29 Ziegler, Connor           17 MN-MN                             56.66  
 30 Shrum, Ryan               16 MI-MI                             56.68  
 31 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK                        56.74  
 32 Gregory, Thomas           15 MW-MW                             56.79  
 32 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV                         56.79  
 34 Morris, Danny             17 Team OK-OK                        56.84  
 35 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ                          56.89  
 35 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN                   56.89  
 37 Winter, David             15 Mo Val-MV                         56.95  
 38 Gardner, Dan              17 MI-MI                             56.98  
 39 Wendorff, Dan             15 OH-OH                             57.02  
 40 Stone, Nick               15 MI-MI                             57.19  
 41 Horvat, Tim               16 Team Iowa-IA                      57.26  
 42 Seaburg, Shaun            16 MN-MN                             57.28  
 43 Benson, Jason             15 Mo Val-MV                         57.30  
 44 Delair, Ryan              17 Mo Val-MV                         57.32  
 45 Markle, Ari               17 LE-LE                             57.40  
 46 Allison, Andrew           17 Team Illinois-IL                  57.41  
 46 Potter, Phillip           15 WI-WI                             57.41  
 48 Martin, Jeffrey           16 Ozark-OZ                          57.51  
 49 Stanaway, Pat             17 MN-MN                             57.59  
 50 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ                          57.62  
 51 Graves, Lawrence          17 Team Illinois-IL                  57.67  
 52 Holtkamp, Alex            17 Ozark-OZ                          57.70  
 53 Koglin, Josh              15 MI-MI                             57.72  
 54 Ensing, Joshua            15 MI-MI                             57.74  
 55 Camarata, Anthony         17 Team Indiana-IN                   57.78  
 55 Zucco, Alexander          17 LE-LE                             57.78  
 57 Schroden, Warren          15 MN-MN                             57.80  
 58 Ruggeburg, Adam           17 Mo Val-MV                         57.82  
 59 Dragon, James             17 Team Iowa-IA                      57.84  
 60 Cuevas, Billy             16 MN-MN                             57.86  
 61 Scheidler, Bill           16 Team Indiana-IN                   57.92  
 62 Hughes, Blake             15 Team Indiana-IN                   57.96  
 63 Swift, Rory               17 MW-MW                             57.97  
 64 Nordtvedt, TY             17 MN-MN                             58.00  
 65 Wolff, Chris              16 Mo Val-MV                         58.10  
 66 Demmers, Joshua           18 Zones-ND                          58.13  
 67 Plutz, John               15 WI-WI                             58.26  
 68 Enoch, Max                15 Team Indiana-IN                   58.27  
 69 Radoulov, Kristian        18 Team Indiana-IN                   58.30  
 70 Hoffer, Erik              17 Team Illinois-IL                  58.32  
 71 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN                   58.33  
 72 Green, Kyle               15 Team Iowa-IA                      58.35  
 73 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN                   58.41  
 74 Carroll, Sean             15 AR-AR                             58.46  
 75 Reeb, Cody                15 Ozark-OZ                          58.55  
 76 Sellon, Chris             16 Mo Val-MV                         58.59  
 77 Anderson, Bill            16 LE-LE                             58.63  
 78 Medhurst, Chris           16 LE-LE                             58.67  
 79 Haley, Roddie             17 AR-AR                             58.74  
 79 Simson, William           16 MN-MN                             58.74  
 81 Jones, Mathew             16 Mo Val-MV                         58.83  
 82 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                             58.88  
 83 Welter, Charlie           17 MN-MN                             58.96  
 84 Moy, Arthur               16 MW-MW                             58.97  
 85 Happ, Kevin               15 LE-LE                             58.99  
 86 Wolverton, Andy           16 OH-OH                             59.01  
 87 Matson, Adam              16 MN-MN                             59.08  
 88 Yoder, Jeffrey            18 Ozark-OZ                          59.10  
 89 Mueller, Josh             16 SD-SD                             59.13  
 90 Sedgwick, John            17 WI-WI                             59.23  
 91 Sweet, Michael            15 Team Indiana-IN                   59.26  
 92 Campbell, Mason           16 Team OK-OK                        59.37  
 93 Conway, Chris             18 LE-LE                             59.43  
 94 Horgan, Brendan           15 LE-LE                             59.51  
 95 Kaminski, Michael         17 Team OK-OK                        59.63  
 96 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV                         59.64  
 97 Rouache, Jonathan         16 MN-MN                             59.67  
 98 McCrary, Eric             15 Team OK-OK                      1:00.00  
 99 Chambers, Roy             16 AR-AR                           1:00.21  
100 Archer, Clint             16 Team OK-OK                      1:00.77  
101 Nitzkorski, Dylan         15 Zones-ND                        1:01.79  
102 Stalnecker, Colin         17 Team Indiana-IN                 1:06.60  
103 White, Joel               16 LE-LE                           2:05.94  
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL     1:58.26    1:54.80   30  
       27.13    56.29  1:25.46  1:54.80                                    
  2 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN      1:58.00    1:55.41   27  
       26.60    55.57  1:25.22  1:55.41                                    
  3 Berve, Dan                18 MW-MW                1:59.55    1:58.01   26  
       27.67    57.63  1:27.97  1:58.01                                    
  4 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV            1:59.03    1:58.12   25  
       27.35    57.10  1:27.92  1:58.12                                    
  5 Hedge, David              17 Team Illinois-IL     1:57.65    1:59.20   24  
       26.97    56.44  1:27.57  1:59.20                                    
  6 Timmer, Jason             17 MN-MN                1:59.41    1:59.55   23  
       27.63    57.67  1:29.01  1:59.55                                    
  7 Neff, Andrew              17 LE-LE                1:59.27    2:00.11   22  
       28.28    58.48  1:29.12  2:00.11                                    
  8 Seleskie, Michael         17 MN-MN                1:59.08    2:00.42   21  
       27.73    57.98  1:29.37  2:00.42                                    
B - Final
  9 Wood, Zach                18 MI-MI                2:00.47    1:59.94   19  
       29.01    59.73  1:30.92  1:59.94                                    
 10 Samland, Zac              16 MW-MW                1:59.61    2:00.25   17  
       29.30  1:00.49  1:31.63  2:00.25                                    
 11 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                2:00.22    2:00.76   16  
       29.17  1:01.16  1:31.68  2:00.76                                    
 12 Hug, Matt                 17 Team Illinois-IL     2:00.63    2:01.18   14.5
       29.35  1:01.39  1:32.19  2:01.18                                    
 12 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ             2:01.81    2:01.18   14.5
       28.73    58.86  1:30.26  2:01.18                                    
 14 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                2:01.06    2:01.19   13  
       29.17  1:00.51  1:31.31  2:01.19                                    
 15 Koop, Andre               16 Mo Val-MV            2:01.74    2:01.72   12  
       29.42  1:00.03  1:30.71  2:01.72                                    
 16 Judge, Mike               18 Team Indiana-IN      2:01.02    2:01.91   11  
       28.83    59.40  1:30.17  2:01.91                                    
C - Final
 17 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL     2:02.17    2:01.86    9  
       27.86    58.18  1:30.00  2:01.86                                    
 18 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV            2:02.85    2:02.17    7  
       28.29    59.51  1:31.42  2:02.17                                    
 19 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ             2:03.04    2:02.18    6  
       27.91    58.90  1:30.89  2:02.18                                    
 20 Byzov, Ilya               15 LE-LE                2:01.88    2:02.51    5  
       28.79    59.94  1:31.58  2:02.51                                    
 21 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV            2:02.91    2:02.63    4  
       28.24    59.64  1:31.85  2:02.63                                    
 22 Riddle, James             18 Team OK-OK           2:02.02    2:03.27    3  
       29.27  1:00.36  1:32.69  2:03.27                                    
 23 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK           2:02.52    2:03.65    2  
       28.93  1:01.14  1:32.95  2:03.65                                    
 24 Cohan, Cary               16 LE-LE                2:02.12    2:03.87    1  
       29.07  1:00.21  1:32.25  2:03.87                                    
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hedge, David              17 Team Illinois-IL                1:57.65  
       56.67  1:57.65                                                      
  2 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN                 1:58.00  
       56.81  1:58.00                                                      
  3 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL                1:58.26  
       57.97  1:58.26                                                      
  4 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV                       1:59.03  
       57.60  1:59.03                                                      
  5 Seleskie, Michael         17 MN-MN                           1:59.08  
       57.09  1:59.08                                                      
  6 Neff, Andrew              17 LE-LE                           1:59.27  
       58.38  1:59.27                                                      
  7 Timmer, Jason             17 MN-MN                           1:59.41  
       58.51  1:59.41                                                      
  8 Berve, Dan                18 MW-MW                           1:59.55  
       58.01  1:59.55                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Samland, Zac              16 MW-MW                           1:59.61  
       58.91  1:59.61                                                      
 10 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                           2:00.22  
       58.51  2:00.22                                                      
 11 Wood, Zach                18 MI-MI                           2:00.47  
       59.93  2:00.47                                                      
 12 Hug, Matt                 17 Team Illinois-IL                2:00.63  
       58.46  2:00.63                                                      
 13 Judge, Mike               18 Team Indiana-IN                 2:01.02  
       59.41  2:01.02                                                      
 14 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                           2:01.06  
       58.69  2:01.06                                                      
 15 Koop, Andre               16 Mo Val-MV                       2:01.74  
       58.82  2:01.74                                                      
 16 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ                        2:01.81  
       59.08  2:01.81                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Byzov, Ilya               15 LE-LE                           2:01.88  
       59.42  2:01.88                                                      
 18 Riddle, James             18 Team OK-OK                      2:02.02  
       59.86  2:02.02                                                      
 19 Cohan, Cary               16 LE-LE                           2:02.12  
       59.46  2:02.12                                                      
 20 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL                2:02.17  
       59.46  2:02.17                                                      
 21 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK                      2:02.52  
       59.98  2:02.52                                                      
 22 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV                       2:02.85  
       59.70  2:02.85                                                      
 23 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV                       2:02.91  
       59.80  2:02.91                                                      
 24 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ                        2:03.04  
       59.47  2:03.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Byars, Brad               17 Ozark-OZ                        2:03.15  
       59.27  2:03.15                                                      
 26 Cuevas, Billy             16 MN-MN                           2:03.21  
     1:00.21  2:03.21                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Gardner, Dan              17 MI-MI                           2:03.46  
     1:00.98  2:03.46                                                      
 28 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV                       2:03.47  
       58.57  2:03.47                                                      
 29 Carney, Alex              15 Mo Val-MV                       2:03.66  
     1:01.51  2:03.66                                                      
 30 Wendorff, Dan             15 OH-OH                           2:03.72  
       59.13  2:03.72                                                      
 31 Farris, Brian             15 Team Illinois-IL                2:03.78  
     1:00.35  2:03.78                                                      
 32 Fulton, Nick              16 MN-MN                           2:03.88  
     1:00.50  2:03.88                                                      
 33 Grace, Tony               17 MI-MI                           2:04.13  
       58.80  2:04.13                                                      
 33 Morris, Danny             17 Team OK-OK                      2:04.13  
       59.54  2:04.13                                                      
 35 Seaburg, Shaun            16 MN-MN                           2:04.28  
       59.65  2:04.28                                                      
 36 Ballentine, Andrew        16 Team Indiana-IN                 2:04.33  
     1:00.04  2:04.33                                                      
 37 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ                        2:04.48  
     1:01.77  2:04.48                                                      
 38 Burgess, Jake             16 MN-MN                           2:04.59  
       59.21  2:04.59                                                      
 39 Gregory, Thomas           15 MW-MW                           2:04.68  
     1:00.07  2:04.68                                                      
 40 Lewno, Adam               17 WI-WI                           2:04.69  
     1:00.19  2:04.69                                                      
 41 Dragon, James             17 Team Iowa-IA                    2:04.70  
     1:00.51  2:04.70                                                      
 42 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV                       2:04.72  
       59.97  2:04.72                                                      
 43 Graves, Jimmy             15 WI-WI                           2:05.02  
     1:00.99  2:05.02                                                      
 44 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV                       2:05.09  
       59.81  2:05.09                                                      
 45 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV                       2:05.10  
     1:01.27  2:05.10                                                      
 46 Ziegler, Connor           17 MN-MN                           2:05.30  
     1:01.47  2:05.30                                                      
 47 Benson, Jason             15 Mo Val-MV                       2:05.31  
     1:00.66  2:05.31                                                      
 48 Allison, Andrew           17 Team Illinois-IL                2:05.41  
       58.54  2:05.41                                                      
 49 Winter, David             15 Mo Val-MV                       2:05.45  
     1:00.67  2:05.45                                                      
 50 Horvat, Tim               16 Team Iowa-IA                    2:05.65  
     1:00.05  2:05.65                                                      
 51 Serio, Anthony            16 MI-MI                           2:05.70  
     1:00.39  2:05.70                                                      
 52 Burr, Zach                17 Mo Val-MV                       2:05.91  
       59.84  2:05.91                                                      
 53 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                           2:06.10  
     1:01.08  2:06.10                                                      
 54 Anderson, Bill            16 LE-LE                           2:06.11  
     1:00.00  2:06.11                                                      
 54 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN                 2:06.11  
       57.94  2:06.11                                                      
 56 Enoch, Max                15 Team Indiana-IN                 2:06.42  
     1:01.09  2:06.42                                                      
 57 Delair, Ryan              17 Mo Val-MV                       2:06.58  
       59.82  2:06.58                                                      
 58 Reeb, Cody                15 Ozark-OZ                        2:06.75  
     1:01.03  2:06.75                                                      
 59 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK                      2:06.89  
       59.32  2:06.89                                                      
 60 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN                 2:07.02  
     1:00.39  2:07.02                                                      
 61 Crees, Mathieu            15 MN-MN                           2:07.11  
     1:01.84  2:07.11                                                      
 62 Leibold, Robby            16 WI-WI                           2:07.12  
     1:01.29  2:07.12                                                      
 63 Schaefer, Rob             15 MN-MN                           2:07.19  
     1:01.04  2:07.19                                                      
 64 Green, Kyle               15 Team Iowa-IA                    2:07.20  
     1:02.23  2:07.20                                                      
 65 Kovacs, Sandor            18 Ozark-OZ                        2:07.47  
     1:00.78  2:07.47                                                      
 66 Underwood, Michael        15 Team Indiana-IN                 2:07.87  
     1:00.79  2:07.87                                                      
 67 Graves, Lawrence          17 Team Illinois-IL                2:07.93  
     1:02.12  2:07.93                                                      
 68 Reising, Nick             16 Team Indiana-IN                 2:08.52  
     1:01.93  2:08.52                                                      
 69 Happ, Kevin               15 LE-LE                           2:08.56  
     1:02.31  2:08.56                                                      
 70 Minturn, Ken              16 Team Indiana-IN                 2:08.60  
     1:02.35  2:08.60                                                      
 71 Rouache, Jonathan         16 MN-MN                           2:08.88  
     1:03.61  2:08.88                                                      
 72 Jones, Mathew             16 Mo Val-MV                       2:08.94  
     1:02.12  2:08.94                                                      
 73 O'Connor, Casey           16 WI-WI                           2:09.12  
     1:00.53  2:09.12                                                      
 74 Mueller, Josh             16 SD-SD                           2:09.22  
     1:02.43  2:09.22                                                      
 75 Potter, Phillip           15 WI-WI                           2:09.37  
     1:01.90  2:09.37                                                      
 76 Sieber, Jason             17 Team OK-OK                      2:09.81  
     1:02.78  2:09.81                                                      
 76 Yoder, Jeffrey            18 Ozark-OZ                        2:09.81  
     1:03.13  2:09.81                                                      
 78 Lawson, Graeme            18 Team OK-OK                      2:09.97  
     1:02.88  2:09.97                                                      
 79 Camarata, Anthony         17 Team Indiana-IN                 2:10.30  
     1:02.01  2:10.30                                                      
 80 Radoulov, Kristian        18 Team Indiana-IN                 2:10.59  
     1:02.25  2:10.59                                                      
 81 Demmers, Joshua           18 Zones-ND                        2:11.76  
     1:04.00  2:11.76                                                      
 81 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN                 2:11.76  
     1:02.05  2:11.76                                                      
 83 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN                 2:11.94  
     1:01.20  2:11.94                                                      
 84 Wolf, Andrew              16 Zones-ND                        2:12.00  
     1:03.93  2:12.00                                                      
 85 Kaminski, Michael         17 Team OK-OK                      2:12.18  
     1:04.70  2:12.18                                                      
 86 Carroll, Sean             15 AR-AR                           2:12.47  
     1:00.58  2:12.47                                                      
 87 Simson, William           16 MN-MN                           2:15.60  
     1:00.32  2:15.60                                                      
 88 White, Joel               16 LE-LE                           4:27.21  
     2:05.94  4:27.21                                                      
 -- Hehn, Ronnie              17 MN-MN                                DQ  
 -- Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV                            DQ  
       58.29                                                               
 -- Weis, Adam                16 MN-MN                                DQ  
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL     4:10.01    4:06.59   30  
       28.45    59.47  1:30.81  2:02.37  2:33.67  3:05.51  3:36.76  4:06.59
  2 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV            4:11.56    4:08.61   27  
       27.94    58.01  1:28.86  2:00.60  2:32.59  3:04.60  3:37.05  4:08.61
  3 Hug, Matt                 17 Team Illinois-IL     4:14.82    4:09.88   26  
       28.42    59.09  1:30.42  2:02.79  2:35.01  3:08.16  3:39.62  4:09.88
  4 Seleskie, Michael         17 MN-MN                4:12.30    4:10.29   25  
       28.35    59.34  1:31.35  2:03.35  2:35.47  3:07.50  3:39.31  4:10.29
  5 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV            4:11.09    4:12.44   24  
       28.77  1:00.16  1:32.22  2:04.14  2:36.41  3:08.73  3:41.06  4:12.44
  6 Byzov, Ilya               15 LE-LE                4:16.11    4:13.46   23  
       28.68    59.75  1:31.76  2:04.10  2:36.42  3:08.97  3:41.53  4:13.46
  7 Hedge, David              17 Team Illinois-IL     4:14.91    4:14.85   22  
       28.23    59.46  1:31.48  2:03.84  2:36.34  3:09.43  3:42.46  4:14.85
  8 Wood, Zach                18 MI-MI                4:14.99    4:20.59   21  
       30.40  1:02.81  1:35.66  2:09.08  2:41.72  3:14.77  3:48.13  4:20.59
B - Final
  9 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                4:19.86    4:15.44   19  
       29.37  1:01.05  1:33.55  2:06.27  2:39.36  3:12.14  3:44.24  4:15.44
 10 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ             4:20.38    4:17.24   17  
       29.96  1:02.57  1:35.43  2:08.67  2:40.72  3:13.15  3:45.74  4:17.24
 11 Riddle, James             18 Team OK-OK           4:18.03    4:18.25   16  
       29.04  1:00.68  1:33.38  2:06.98  2:40.18  3:13.35  3:46.27  4:18.25
 12 Cuevas, Billy             16 MN-MN                4:21.03    4:19.12   15  
       29.69  1:01.80  1:34.78  2:08.10  2:40.88  3:14.09  3:46.80  4:19.12
 13 Graves, Jimmy             15 WI-WI                4:20.36    4:20.06   14  
       29.52  1:02.07  1:35.77  2:09.31  2:42.37  3:15.47  3:48.47  4:20.06
 14 Koop, Andre               16 Mo Val-MV            4:18.12    4:21.08   13  
       30.04  1:02.74  1:35.13  2:07.99  2:40.75  3:14.33  3:48.15  4:21.08
 15 Schneider, Dustin         16 WI-WI                4:19.85    4:22.78   12  
       29.66  1:02.11  1:35.30  2:08.61  2:42.43  3:16.20  3:49.91  4:22.78
 16 Gardner, Dan              17 MI-MI                4:19.25    4:25.85   11  
       28.78  1:00.63  1:34.48  2:08.26  2:43.21  3:18.07  3:52.87  4:25.85
C - Final
 17 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV            4:21.59    4:16.91    9  
       28.96  1:00.05  1:31.96  2:04.47  2:37.28  3:10.76  3:44.11  4:16.91
 18 Holy, Ryan                15 LE-LE                4:21.16    4:17.90    7  
       29.46  1:01.27  1:33.28  2:06.09  2:38.85  3:12.34  3:45.12  4:17.90
 19 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV            4:22.22    4:19.75    6  
       28.73  1:00.06  1:32.22  2:05.17  2:38.43  3:12.15  3:46.04  4:19.75
 20 Cohan, Cary               16 LE-LE                4:21.32    4:20.52    5  
       29.24  1:00.90  1:33.60  2:06.78  2:40.06  3:13.65  3:47.35  4:20.52
 21 Enoch, Max                15 Team Indiana-IN      4:21.37    4:22.78    4  
       29.11  1:00.48  1:33.17  2:06.66  2:40.57  3:15.55  3:50.31  4:22.78
 22 Lewno, Adam               17 WI-WI                4:22.08    4:23.20    3  
       28.95  1:00.74  1:33.48  2:07.56  2:41.60  3:16.05  3:50.88  4:23.20
 23 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV            4:22.26    4:23.93    2  
       29.31  1:02.40  1:36.14  2:10.47  2:44.76  3:19.21  3:52.40  4:23.93
 -- Serio, Anthony            16 MI-MI                4:21.27         DQ  
       29.46  1:02.07  1:35.57  2:09.13  2:43.74  3:18.89  3:54.18       DQ
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL                4:10.01  
     1:00.37  2:04.93  3:08.29  4:10.01                                    
  2 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV                       4:11.09  
       59.91  2:03.77  3:08.12  4:11.09                                    
  3 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV                       4:11.56  
       59.93  2:04.28  3:08.65  4:11.56                                    
  4 Seleskie, Michael         17 MN-MN                           4:12.30  
     1:00.93  2:05.23  3:09.11  4:12.30                                    
  5 Hug, Matt                 17 Team Illinois-IL                4:14.82  
     1:02.02  2:08.00  3:13.23  4:14.82                                    
  6 Hedge, David              17 Team Illinois-IL                4:14.91  
     1:01.73  2:06.07  3:10.76  4:14.91                                    
  7 Wood, Zach                18 MI-MI                           4:14.99  
     1:01.17  2:05.31  3:10.70  4:14.99                                    
  8 Byzov, Ilya               15 LE-LE                           4:16.11  
     1:01.17  2:06.16  3:11.42  4:16.11                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riddle, James             18 Team OK-OK                      4:18.03  
     1:02.66  2:09.29  3:14.45  4:18.03                                    
 10 Koop, Andre               16 Mo Val-MV                       4:18.12  
     1:02.48  2:07.36  3:12.41  4:18.12                                    
 11 Gardner, Dan              17 MI-MI                           4:19.25  
     1:02.91  2:09.93  3:16.21  4:19.25                                    
 12 Schneider, Dustin         16 WI-WI                           4:19.85  
     1:00.98  2:06.69  3:13.34  4:19.85                                    
 13 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                           4:19.86  
     1:01.64  2:07.66  3:14.21  4:19.86                                    
 14 Graves, Jimmy             15 WI-WI                           4:20.36  
     1:02.93  2:09.52  3:15.63  4:20.36                                    
 15 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ                        4:20.38  
     1:01.27  2:08.12  3:14.83  4:20.38                                    
 16 Cuevas, Billy             16 MN-MN                           4:21.03  
     1:03.00  2:10.16  3:16.20  4:21.03                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holy, Ryan                15 LE-LE                           4:21.16  
     1:02.64  2:08.29  3:14.70  4:21.16                                    
 18 Serio, Anthony            16 MI-MI                           4:21.27  
     1:03.04  2:09.26  3:15.67  4:21.27                                    
 19 Cohan, Cary               16 LE-LE                           4:21.32  
     1:01.53  2:07.33  3:14.53  4:21.32                                    
 20 Enoch, Max                15 Team Indiana-IN                 4:21.37  
     1:01.91  2:08.41  3:15.87  4:21.37                                    
 21 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV                       4:21.59  
     1:01.26  2:07.64  3:15.02  4:21.59                                    
 22 Lewno, Adam               17 WI-WI                           4:22.08  
     1:02.46  2:09.56  3:17.21  4:22.08                                    
 23 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV                       4:22.22  
     1:01.56  2:07.66  3:14.94  4:22.22                                    
 24 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV                       4:22.26  
     1:02.30  2:09.94  3:17.50  4:22.26                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Carney, Alex              15 Mo Val-MV                       4:22.31  
     1:04.02  2:12.86  3:18.64  4:22.31                                    
 26 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK                      4:22.37  
     1:01.81  2:09.86  3:17.16  4:22.37                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Reeb, Cody                15 Ozark-OZ                        4:22.87  
     1:02.76  2:10.38  3:17.75  4:22.87                                    
 28 Holmes, CJ                16 MI-MI                           4:23.25  
     1:03.72  2:10.15  3:16.68  4:23.25                                    
 29 Allison, Andrew           17 Team Illinois-IL                4:23.69  
     1:03.03  2:10.98  3:18.21  4:23.69                                    
 30 Burr, Zach                17 Mo Val-MV                       4:24.16  
     1:03.69  2:12.61  3:19.55  4:24.16                                    
 31 Leibold, Robby            16 WI-WI                           4:24.18  
     1:02.77  2:09.63  3:17.31  4:24.18                                    
 32 Farris, Brian             15 Team Illinois-IL                4:24.37  
     1:02.77  2:09.61  3:17.48  4:24.37                                    
 33 Crees, Mathieu            15 MN-MN                           4:24.42  
     1:03.01  2:10.85  3:19.18  4:24.42                                    
 34 Ballentine, Andrew        16 Team Indiana-IN                 4:26.07  
     1:02.05  2:08.14  3:16.23  4:26.07                                    
 35 Delair, Ryan              17 Mo Val-MV                       4:26.27  
     1:02.25  2:09.45  3:17.78  4:26.27                                    
 36 Samland, Zac              16 MW-MW                           4:26.46  
     1:02.58  2:09.11  3:16.60  4:26.46                                    
 37 Graves, Lawrence          17 Team Illinois-IL                4:26.78  
     1:03.16  2:10.95  3:18.97  4:26.78                                    
 38 Grace, Tony               17 MI-MI                           4:26.90  
     1:04.96  2:12.64  3:21.34  4:26.90                                    
 39 Leboza, Ben               15 Team Illinois-IL                4:27.16  
     1:03.08  2:10.65  3:19.75  4:27.16                                    
 40 Lakhman, Safir            17 Mo Val-MV                       4:27.22  
     1:02.81  2:10.80  3:19.49  4:27.22                                    
 41 Schaefer, Rob             15 MN-MN                           4:27.42  
     1:03.75  2:11.59  3:20.08  4:27.42                                    
 42 Funke, Chris              16 Mo Val-MV                       4:27.67  
     1:03.71  2:11.70  3:20.96  4:27.67                                    
 43 Kovacs, Sandor            18 Ozark-OZ                        4:28.07  
     1:01.32  2:11.57  3:19.92  4:28.07                                    
 44 Head, Chris               16 Team Indiana-IN                 4:28.95  
     1:02.95  2:10.69  3:19.76  4:28.95                                    
 45 Winter, David             15 Mo Val-MV                       4:29.53  
     1:03.18  2:12.27  3:22.91  4:29.53                                    
 46 Underwood, Michael        15 Team Indiana-IN                 4:30.14  
     1:02.96  2:11.75  3:21.25  4:30.14                                    
 47 Green, Kyle               15 Team Iowa-IA                    4:30.51  
     1:02.20  2:10.14  3:19.67  4:30.51                                    
 48 Goble, Blake              16 Team Illinois-IL                4:30.74  
     1:04.52  2:13.98  3:22.56  4:30.74                                    
 49 Blosser, Jason            15 Team Indiana-IN                 4:30.87  
     1:04.64  2:14.39  3:22.59  4:30.87                                    
 50 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV                       4:30.91  
     1:02.48  2:10.93  3:21.27  4:30.91                                    
 51 Pelka, Bryan              16 Team Illinois-IL                4:31.36  
     1:02.41  2:11.46  3:21.88  4:31.36                                    
 52 Judge, Mike               18 Team Indiana-IN                 4:31.73  
     1:04.84  2:14.34  3:22.60  4:31.73                                    
 53 Mueller, Josh             16 SD-SD                           4:31.97  
     1:05.18  2:15.43  3:25.42  4:31.97                                    
 54 Gregory, Thomas           15 MW-MW                           4:32.56  
     1:03.17  2:12.37  3:23.90  4:32.56                                    
 55 McKay, Cameron            16 Mo Val-MV                       4:33.68  
     1:03.41  2:13.16  3:23.69  4:33.68                                    
 56 O'Connor, Casey           16 WI-WI                           4:36.50  
     1:03.69  2:13.49  3:24.99  4:36.50                                    
 57 Wolf, Andrew              16 Zones-ND                        4:36.71  
     1:06.75  2:17.60  3:28.38  4:36.71                                    
 58 White, Joel               16 LE-LE                           4:39.93  
     2:05.48  4:27.21  4:39.93                                             
 59 Minturn, Ken              16 Team Indiana-IN                 4:41.72  
     1:04.99  2:14.49  3:27.64  4:41.72                                    
 -- Seaburg, Shaun            16 MN-MN                                DQ  
     1:03.28  2:09.96  3:17.04       DQ                                    
 -- Biebuyck, Eric            17 MI-MI                                DQ  
 
Boys 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV                      8:36.75   30  
       19.51    59.40  1:31.04  2:03.23  2:35.86  3:08.48  3:41.04  4:13.97
     4:47.03  5:20.49  5:52.85  6:25.99  6:59.01  7:32.03  8:04.72  8:36.75
  2 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV                      8:39.52   27  
       28.83  1:00.64  1:33.26  2:05.96  2:38.65  3:11.35  3:44.24  4:17.32
     4:49.96  5:22.85  5:56.01  6:29.06  7:01.76  7:34.44  8:07.22  8:39.52
  3 Byzov, Ilya               15 LE-LE                          8:40.88   26  
       29.36  1:01.09  1:33.62  2:06.20  2:39.12  3:11.85  3:45.02  4:18.22
     4:51.24  5:24.43  5:57.56  6:30.68  7:03.87  7:36.95  8:09.80  8:40.88
  4 Seleskie, Michael         17 MN-MN                          8:41.31   25  
       28.86  1:00.38  1:32.62  2:05.38  2:37.98  3:10.84  3:43.81  4:17.07
     4:50.44  5:23.82  5:57.34  6:30.95  7:04.38  7:37.42  8:10.26  8:41.31
  5 Hug, Matt                 17 Team Illinois-IL               8:45.24   24  
     1:02.08  2:08.15  3:15.63  4:21.20  5:27.18  6:34.60  7:41.43  8:45.24
  6 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ                       8:49.89   23  
       30.62  1:04.06  1:37.52  2:11.50  2:45.12  3:18.96  3:52.46  4:26.06
     4:58.91  5:31.97  6:05.60  6:39.71  7:13.57  7:46.15  8:19.28  8:49.89
  7 Carney, Alex              15 Mo Val-MV                      8:51.35   22  
       30.04  1:02.55  1:35.75  2:09.09  2:42.38  3:16.10  3:49.94  4:24.10
     4:56.71  5:30.38  6:03.40  6:37.75  7:12.14  7:46.11  8:19.50  8:51.35
  8 Riddle, James             18 Team OK-OK                     8:51.72   21  
       30.24  1:03.85  1:38.00  2:11.57  2:45.07  3:18.89  3:53.13  4:26.66
     5:00.34  5:33.49  6:07.26  6:41.02  7:14.85  7:47.61  8:20.50  8:51.72
  9 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                          8:52.15   19  
       30.08  1:02.51  1:35.51  2:08.86  2:42.51  3:15.95  3:49.84  4:23.50
     4:57.35  5:31.22  6:05.28  6:39.20  7:13.36  7:46.88  8:19.91  8:52.15
 10 Sellers, Justin           17 Mo Val-MV                      8:54.47   17  
     1:00.41  2:05.63  3:12.13  4:19.58  5:27.91  6:37.45  7:46.44  8:54.47
 11 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV                      8:55.78   16  
       29.76  1:02.02  1:34.85  2:08.05  2:41.44  3:15.17  3:49.20  4:23.01
     4:56.84  5:31.08  6:05.24  6:39.62  7:13.94  7:48.39  8:21.88  8:55.78
 12 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV                      8:57.12   15  
       29.78  1:02.83  1:35.85  2:09.79  2:43.40  3:17.16  3:50.82  4:24.87
     4:38.81           4:54.10  5:32.58           7:49.55  8:23.61  8:57.12
 13 Graves, Jimmy             15 WI-WI                          8:57.61   14  
       25.91  1:04.70  1:38.54  2:13.01  2:46.55  3:20.66  3:53.84  4:27.92
     5:01.54  5:35.64  6:09.37  6:43.37  7:17.52  7:51.85  8:25.34  8:57.61
 14 Holy, Ryan                15 LE-LE                          8:57.75   13  
     1:04.20  2:10.67  3:17.34  4:25.13  5:32.51  6:41.35  7:50.66  8:57.75
 15 Gardner, Dan              17 MI-MI                          9:01.44   12  
     1:04.20  2:11.22  3:18.56  4:26.02  5:35.36  6:45.00  7:54.41  9:01.44
 16 Marschall, Ted            15 MN-MN                          9:05.10   11  
     1:05.13  2:13.17  3:22.56  4:31.64  5:41.14  6:50.37  7:58.78  9:05.10
 17 Farris, Brian             15 Team Illinois-IL               9:05.63    9  
     1:05.39  2:15.55  3:26.20  4:34.82  5:43.67  6:52.43  8:00.35  9:05.63
 18 Leibold, Robby            16 WI-WI                          9:05.69    7  
     1:05.65  2:13.95  3:22.99  4:32.28  5:41.09  6:50.28  7:59.65  9:05.69
 19 Crees, Mathieu            15 MN-MN                          9:05.90    6  
     1:05.19  2:14.45  3:23.29  4:33.42  5:42.39  6:51.45  8:00.19  9:05.90
 20 Cohan, Cary               16 LE-LE                          9:07.63    5  
     1:02.18  2:10.46  3:19.90  4:30.02  5:39.64  6:50.00  7:59.47  9:07.63
 21 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN                9:09.62    4  
     1:01.31  2:09.19  3:18.05  4:28.52  5:39.73  6:51.21  8:02.46  9:09.62
 22 Allison, Andrew           17 Team Illinois-IL               9:10.69    3  
     1:02.72  2:11.93  3:21.98  4:32.56  5:43.21  6:53.82  8:02.78  9:10.69
 23 Burr, Zach                17 Mo Val-MV                      9:10.74    2  
     1:06.91  2:16.92  3:26.55  4:36.33  5:45.36  6:54.67  8:04.44  9:10.74
 24 McKay, Cameron            16 Mo Val-MV                      9:10.92    1  
     1:02.35  2:10.39  3:19.50  4:28.17  5:38.04  6:49.11  8:01.09  9:10.92
 25 Goble, Blake              16 Team Illinois-IL               9:12.16  
     1:04.63  2:13.47  3:23.20  4:33.20  5:43.63  6:53.56  8:03.50  9:12.16
 26 Funke, Chris              16 Mo Val-MV                      9:13.85  
     1:05.11  2:14.57  3:24.92  4:36.13  5:45.85  6:55.80  8:06.71  9:13.85
 27 Lakhman, Safir            17 Mo Val-MV                      9:14.29  
     1:06.10  2:15.87  3:26.21  4:35.96  5:46.02  6:56.00  8:05.75  9:14.29
 28 Reeb, Cody                15 Ozark-OZ                       9:14.48  
     1:03.49  2:12.38  3:21.75  4:32.28  5:42.59  6:53.06  8:04.54  9:14.48
 29 Ballentine, Andrew        16 Team Indiana-IN                9:16.29  
       30.33  1:03.85  1:37.84  2:12.10  2:46.28  3:20.98  3:55.85  4:31.02
     5:06.29  5:41.60  6:17.08  6:52.80  7:28.56  8:04.30  8:40.76  9:16.29
 30 Serio, Anthony            16 MI-MI                          9:16.60  
     1:06.61  2:15.03  3:24.15  4:34.03  5:44.71  6:56.60  8:09.12  9:16.60
 31 Green, Kyle               15 Team Iowa-IA                   9:18.26  
     1:06.02  2:16.87  3:27.73  4:37.82  5:48.05  6:58.61  8:09.47  9:18.26
 32 Leboza, Ben               15 Team Illinois-IL               9:18.55  
     1:05.55  2:16.17  3:26.60  4:38.64  5:49.78  7:00.49  8:11.43  9:18.55
 33 Enoch, Max                15 Team Indiana-IN                9:19.95  
     1:03.55  2:14.40  3:25.83  4:34.45  5:48.14  7:01.96  8:11.68  9:19.95
 34 Blosser, Jason            15 Team Indiana-IN                9:22.54  
     1:05.74  2:14.65  3:24.30  4:34.80  5:45.83  6:58.67  8:11.73  9:22.54
 35 Head, Chris               16 Team Indiana-IN                9:22.87  
     1:04.54  2:13.20  3:23.35  4:33.64  5:44.72  6:57.52  8:11.08  9:22.87
 36 Fee, Devin                16 Team OK-OK                     9:41.06  
     1:04.71  2:15.09  3:25.96  4:38.91  5:53.86  7:10.16  8:25.96  9:41.06
 
Boys 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV                     16:28.76   30  
       28.87    59.71  1:31.12  2:03.25  2:35.74  3:08.35  3:41.20  4:14.52
     4:47.85  5:21.47  5:54.57  6:27.87  7:01.64  7:35.41  8:09.30  8:42.77
     9:16.35  9:49.83 10:23.02 10:56.57 11:30.22 12:04.00 12:37.17 13:10.76
    13:44.30 14:17.87 14:51.36 15:24.75 15:56.55 16:28.76                  
  2 Seleskie, Michael         17 MN-MN                         16:30.57   27  
       29.26  1:00.74  1:33.02  2:05.47  2:38.25  3:11.28  3:44.15  4:17.27
     4:50.46  5:23.67  5:57.00  6:30.68  7:04.34  7:37.95  8:11.56  8:45.06
     9:00.44           9:18.60 10:58.91 11:32.61 12:06.04 12:39.61 13:13.02
    13:46.41 14:19.85 14:41.03 15:25.84 15:58.21 16:30.57                  
  3 Byzov, Ilya               15 LE-LE                         16:31.92   26  
       29.61  1:01.51  1:34.30  2:07.16  2:40.41  3:13.82  3:47.27  4:20.52
     4:53.84  5:27.51  6:00.97  6:34.53  7:07.91  7:41.36  8:14.92  8:48.09
     9:21.51  9:54.95 10:28.25 11:01.67 11:34.78 12:08.06 12:41.15 13:14.65
    13:47.50 14:21.01 14:54.01 15:27.13 15:59.71 16:31.92                  
  4 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV                     16:37.22   25  
       29.14  1:00.79  1:33.25  2:06.30  2:39.35  3:12.48  3:45.77  4:19.46
     4:52.82  5:26.43  6:00.25  6:33.73  7:07.38  7:40.95  8:14.97  8:49.04
     9:22.66  9:56.34 10:29.85 11:03.18 11:36.98 12:10.57 12:44.29 13:18.05
    13:51.70 14:25.55 14:59.55 15:33.46 16:06.83 16:37.22                  
  5 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ                      16:37.27   24  
       28.91  1:00.62  1:33.46  2:06.69  2:40.36  3:13.91  3:47.70  4:21.52
     4:55.40  5:29.22  6:02.80  6:36.48  7:09.94  7:43.65  8:17.19  8:50.67
     9:24.13  9:57.66 10:31.49 11:05.08 11:37.21 12:11.02 12:45.07 13:18.93
    13:52.88 14:26.39 15:00.46 15:33.31 16:06.39 16:37.27                  
  6 Hug, Matt                 17 Team Illinois-IL              16:43.72   23  
       30.08  1:02.00  1:34.34  2:07.71  2:40.98  3:14.41  3:48.08  4:22.18
     4:56.16  5:30.06  6:03.86  6:37.96  7:11.90  7:45.69  8:19.45  8:53.17
     9:26.61 10:00.17 10:34.17 11:07.74 11:41.71 12:15.89 12:49.95 13:24.04
    13:57.95 14:32.28 15:05.89 15:40.02 16:13.01 16:43.72                  
  7 Sellers, Justin           17 Mo Val-MV                     16:52.81   22  
       29.40  1:01.60  1:34.60  2:07.86  2:41.56  3:15.34  3:49.36  4:23.20
     4:57.40  5:31.65  6:05.37  6:39.24  7:13.38  7:47.27  8:21.33  8:55.37
     9:29.34 10:03.73 10:38.58 11:13.25 11:47.57 12:22.14 12:56.39 13:30.71
    14:05.84 14:40.52 15:14.83 15:49.80 16:21.84 16:52.81                  
  8 Schneider, Dustin         16 WI-WI                         16:57.52   21  
       29.85  1:01.73  1:34.85  2:08.48  2:42.24  3:15.43  3:49.14  4:23.27
     4:57.35  5:32.02  6:06.39  6:40.90  7:15.42  7:50.49  8:20.46  8:58.61
     9:33.21 10:07.77 10:41.86 11:16.45 11:50.89 12:25.52 12:59.48 13:34.07
    14:08.87 14:43.21 15:16.71 15:50.61 16:24.41 16:57.52                  
  9 Carney, Alex              15 Mo Val-MV                     17:01.97   19  
       30.94  1:04.60  1:39.43  2:14.04  2:48.78  3:23.41  3:57.70  4:32.50
     5:07.47  5:41.59  6:16.31  6:51.14  7:26.26  8:00.78  8:35.88  9:07.60
     9:40.85 10:14.47 10:48.12 11:22.44 11:55.69 12:30.12 12:55.01 13:38.69
    14:12.64 14:47.26 15:20.51 15:54.57 16:29.01 17:01.97                  
 10 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV                     17:03.12   17  
       29.40  1:00.70  1:33.50  2:06.93  2:40.32  3:13.83  3:47.29  4:21.14
     4:54.83  5:28.46  6:02.54  6:36.86  7:10.99  7:45.01  8:19.53  8:54.08
     9:27.96 10:02.54 10:36.07 11:12.37 11:47.40 12:22.83 12:57.88 13:32.92
    14:08.40 14:43.63 15:18.29 15:53.54 16:28.64 17:03.12                  
 11 Riddle, James             18 Team OK-OK                    17:04.40   16  
       30.54  1:04.91  1:39.69  2:14.51  2:49.11  3:22.89  3:56.90  4:31.70
     5:06.23  5:40.04  6:13.71  6:48.14  7:22.22  7:56.44  8:30.29  9:04.59
     9:38.59 10:13.15 10:47.74 11:21.85 11:56.36 12:31.06 13:05.89 13:40.85
    14:15.46 14:49.75 15:23.90 15:57.78 16:32.02 17:04.40                  
 12 Farris, Brian             15 Team Illinois-IL              17:06.26   15  
       29.69  1:02.62  1:36.26  2:10.41  2:37.92  3:19.11  3:53.42  4:27.87
     5:02.19  5:36.99  6:11.26  6:45.76  7:14.79  7:54.94  8:29.51  9:04.36
     9:34.76 10:13.56 10:41.05 11:23.25 11:57.81 12:32.50 13:07.99 13:42.99
    14:17.32 14:51.99 15:26.35 16:00.65 16:29.67 17:06.26                  
 13 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                         17:07.37   14  
     1:04.31  2:12.65  3:22.03  4:31.77  5:39.68  6:47.37  7:55.52  9:03.75
    10:12.49 11:21.26 12:30.33 13:39.90 14:49.45 15:59.11 17:07.37         
 14 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV                     17:07.86   13  
       29.45  1:01.39  1:34.42  2:07.77  2:41.22  3:15.06  3:49.27  4:22.84
     4:57.06  5:31.26  6:05.56  6:39.62  7:14.19  7:48.79  8:23.42  8:57.94
     9:32.75 10:07.54 10:42.59 11:17.40 11:52.50 12:27.69 13:02.69 13:37.66
    14:12.94 14:48.07 15:23.49 15:58.71 16:33.58 17:07.86                  
 15 Graves, Jimmy             15 WI-WI                         17:10.55   12  
     1:05.54  2:13.41  3:21.16  4:29.45  5:38.10  6:46.62  7:55.53  9:04.69
    10:13.73 11:23.33 12:33.08 13:42.99 14:53.41 16:03.89 17:10.55         
 16 Reeb, Cody                15 Ozark-OZ                      17:12.25   11  
     1:03.58  2:11.42  3:20.32  4:29.49  5:38.32  6:47.60  7:57.22  9:06.25
    10:15.86 11:24.82 12:34.71 13:44.65 14:54.98 16:05.60 17:12.25         
 17 Gardner, Dan              17 MI-MI                         17:13.88    9  
     1:07.74  2:16.76  3:25.03  4:32.32  5:40.82  6:49.70  7:59.31  9:09.03
    10:19.39 11:29.76 12:39.19 13:48.22 14:57.66 16:07.21 17:13.88         
 18 Marschall, Ted            15 MN-MN                         17:18.43    7  
     1:04.15  2:12.71  3:21.89  4:31.53  5:41.01  6:50.51  8:00.48  9:10.33
    10:20.48 11:30.49 12:40.51 13:50.42 15:00.18 16:09.89 17:18.43         
 19 Leibold, Robby            16 WI-WI                         17:23.62    6  
     1:04.10  2:11.40  3:19.79  4:28.94  5:38.12  6:47.88  7:57.77  9:07.82
    10:18.37 11:29.35 12:40.55 13:51.99 15:03.40 16:14.68 17:23.62         
 20 Leboza, Ben               15 Team Illinois-IL              17:25.30    5  
     1:05.46  2:15.62  3:25.83  4:35.71  5:46.16  6:55.73  8:05.75  9:16.47
    10:26.77 11:37.08 12:46.84 13:56.80 15:07.18 16:17.68 17:25.30         
 21 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN               17:33.90    4  
     1:03.46  2:11.74  3:21.62  4:31.94  5:43.43  6:57.22  8:10.34  9:22.83
    10:33.67 11:44.58 12:54.93 14:05.24 15:15.79 16:26.32 17:33.90         
 22 Holmes, CJ                16 MI-MI                         17:35.21    3  
     1:05.27  2:15.46  3:26.50  4:37.13  5:48.06  6:58.44  8:08.98  9:20.27
    10:31.53 11:42.99 12:53.96 14:04.26 15:14.38 16:25.08 17:35.21         
 23 Enoch, Max                15 Team Indiana-IN               17:35.53    2  
     1:05.79  2:15.16  3:25.33  4:35.18  5:46.30  6:57.59  8:08.65  9:20.39
    10:32.00 11:43.83 12:54.62 14:05.20 15:15.65 16:26.93 17:35.53         
 24 Goble, Blake              16 Team Illinois-IL              17:39.71    1  
     1:05.72  2:16.78  3:27.98  4:39.33  5:51.21  7:03.53  8:14.78  9:25.73
    10:36.56 11:47.43 12:57.81 14:08.89 15:19.63 16:30.48 17:39.71         
 25 Sellon, Chris             16 Mo Val-MV                     17:40.73  
     1:03.19  2:11.97  3:21.83  4:32.81  5:43.67  6:54.43  8:05.54  9:17.08
    10:28.66 11:38.13 12:50.12 14:02.86 15:16.04 16:29.13 17:40.73         
 26 Ballentine, Andrew        16 Team Indiana-IN               17:42.20  
       30.46  1:03.08  1:36.17  2:09.50  2:42.90  3:16.75  3:50.57  4:24.91
     4:59.53  5:34.67  6:09.63  6:45.39  7:21.00  7:57.06  8:32.87  9:08.90
     9:45.13 10:21.50 10:48.95 11:34.50 12:11.15 12:47.93 13:24.99 14:01.94
    14:38.78 15:15.66 15:52.59 16:29.61 17:06.53 17:42.20                  
 27 Serio, Anthony            16 MI-MI                         17:43.36  
     1:05.63  2:16.84  3:27.50  4:38.75  5:49.69  7:01.00  8:12.04  9:23.61
    10:34.15 11:46.39 12:57.85 14:09.86 15:22.58 16:34.42 17:43.36         
 28 Crees, Mathieu            15 MN-MN                         17:43.52  
     1:07.63  2:18.72  3:30.62  4:42.38  5:54.46  7:06.37  8:18.53  9:30.50
    10:41.98 11:53.05 13:03.51 14:14.11 15:24.52 16:35.10 17:43.52         
 29 Funke, Chris              16 Mo Val-MV                     17:46.32  
     1:06.13  2:16.49  3:27.64  4:39.55  5:51.59  7:02.62  8:14.97  9:27.51
    10:40.21 11:52.90 13:02.78 14:13.77 15:24.72 16:35.88 17:46.32         
 30 Lakhman, Safir            17 Mo Val-MV                     17:51.09  
     1:05.66  2:16.02  3:26.52  4:37.48  5:47.98  6:59.28  8:10.87  9:22.97
    10:35.65 11:48.13 13:00.91 14:14.03 15:26.58 16:39.22 17:51.09         
 31 Blosser, Jason            15 Team Indiana-IN               17:51.69  
     1:07.65  2:17.66  3:28.44  4:38.95  5:49.59  7:01.19  8:13.15  9:25.08
    10:36.01 11:47.82 12:59.70 14:12.46 15:25.68 16:39.38 17:51.69         
 32 Fee, Devin                16 Team OK-OK                    17:51.82  
     1:06.65  2:18.42  3:30.77  4:43.49  5:55.72  7:08.72  8:20.24  9:32.70
    10:45.03 11:56.25 13:07.16 14:19.30 15:31.78 16:42.96 17:51.82         
 33 Graves, Lawrence          17 Team Illinois-IL              18:01.68  
     1:05.14  2:16.34  3:28.04  4:40.21  5:52.93  7:05.30  8:17.57  9:30.76
    10:43.85 11:56.46 13:09.54 14:23.33 15:37.94 16:51.44 18:01.68         
 34 Verink, Tyler             15 Team Iowa-IA                  18:01.86  
     1:06.17  2:17.07  3:29.00  4:42.07  5:54.62  7:07.63  8:19.71  9:35.55
    10:51.54 12:04.42 13:16.68 14:28.94 15:41.02 16:52.26 18:01.86         
 35 Minturn, Ken              16 Team Indiana-IN               18:33.10  
     1:06.86  2:18.24  3:32.40  4:46.87  6:01.58  7:15.90  8:31.39  9:47.16
    11:03.69 12:20.06 13:34.03 14:49.09 16:03.19 17:18.32 18:33.10         
 -- McKay, Cameron            16 Mo Val-MV                           DQ  
     1:03.97  2:12.66  3:21.60  4:31.29  5:41.74  6:52.68  8:03.53  9:14.51
    10:25.49 11:36.53 12:47.84 13:58.92 15:09.39 16:19.71       DQ         
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN      1:01.54    1:00.08   28.5
       28.88  1:00.08                                                      
  1 Berve, Dan                18 MW-MW                1:00.38    1:00.08   28.5
       29.00  1:00.08                                                      
  3 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN      1:00.61    1:00.62   26  
       29.00  1:00.62                                                      
  4 Hedge, David              17 Team Illinois-IL     1:02.50    1:01.54   25  
       29.82  1:01.54                                                      
  5 Fulton, Nick              16 MN-MN                1:01.89    1:01.86   24  
       30.04  1:01.86                                                      
  6 Bonzer, Matt              17 Zones-ND             1:02.76    1:02.08   23  
       30.11  1:02.08                                                      
  7 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV            1:02.39    1:02.82   22  
       30.72  1:02.82                                                      
  8 Laughlin, Patrick         15 Team Indiana-IN      1:03.15    1:04.29   21  
       31.29  1:04.29                                                      
B - Final
  9 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL     1:03.83    1:02.57   19  
       30.89  1:02.57                                                      
 10 Koop, Andre               16 Mo Val-MV            1:03.18    1:02.59   17  
       30.22  1:02.59                                                      
 11 Griffey, Joshua           16 WI-WI                1:04.17    1:03.26   16  
       30.71  1:03.26                                                      
 12 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                1:04.46    1:04.21   15  
       31.23  1:04.21                                                      
 13 Happ, Kevin               15 LE-LE                1:04.92    1:04.54   14  
       31.19  1:04.54                                                      
 14 Wasserbauer, Matt         15 LE-LE                1:04.70    1:04.99   13  
       31.64  1:04.99                                                      
 15 Burgess, Jake             16 MN-MN                1:04.53    1:05.03   12  
       31.10  1:05.03                                                      
 16 Weisberger, Ryan          15 Team Indiana-IN      1:04.75    1:05.55   11  
       31.31  1:05.55                                                      
C - Final
 17 Markle, Ari               17 LE-LE                1:05.28    1:04.57    9  
 18 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN      1:05.57    1:04.73    7  
 19 Johns, Brian              18 Team Iowa-IA         1:05.48    1:05.34    6  
 20 Wolverton, Andy           16 OH-OH                1:05.83    1:05.52    5  
 21 Zucco, Alexander          17 LE-LE                1:05.83    1:05.58    4  
 22 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                1:05.06    1:05.89    3  
 23 Benson, Curtis            16 MW-MW                1:05.50    1:05.92    2  
 24 Byars, Brad               17 Ozark-OZ             1:05.22    1:07.11    1  
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Berve, Dan                18 MW-MW                           1:00.38  
  2 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN                 1:00.61  
  3 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN                 1:01.54  
  4 Fulton, Nick              16 MN-MN                           1:01.89  
  5 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV                       1:02.39  
  6 Hedge, David              17 Team Illinois-IL                1:02.50  
  7 Bonzer, Matt              17 Zones-ND                        1:02.76  
  8 Laughlin, Patrick         15 Team Indiana-IN                 1:03.15  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Koop, Andre               16 Mo Val-MV                       1:03.18  
 10 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL                1:03.83  
 11 Griffey, Joshua           16 WI-WI                           1:04.17  
 12 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                           1:04.46  
 13 Burgess, Jake             16 MN-MN                           1:04.53  
 14 Wasserbauer, Matt         15 LE-LE                           1:04.70  
 15 Weisberger, Ryan          15 Team Indiana-IN                 1:04.75  
 16 Happ, Kevin               15 LE-LE                           1:04.92  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                           1:05.06  
 18 Byars, Brad               17 Ozark-OZ                        1:05.22  
 19 Markle, Ari               17 LE-LE                           1:05.28  
 20 Johns, Brian              18 Team Iowa-IA                    1:05.48  
 21 Benson, Curtis            16 MW-MW                           1:05.50  
 22 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN                 1:05.57  
 23 Wolverton, Andy           16 OH-OH                           1:05.83  
 23 Zucco, Alexander          17 LE-LE                           1:05.83  
-------------------------------------------------------------------------
 25 McKay, Cameron            16 Mo Val-MV                       1:05.84  
 26 Ruggeburg, Adam           17 Mo Val-MV                       1:06.37  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Schroden, Warren          15 MN-MN                           1:06.99  
 28 Sweet, Michael            15 Team Indiana-IN                 1:07.13  
 29 Powers, Patrick           16 Team OK-OK                      1:07.19  
 30 Yarbrough, Stefan         17 Ozark-OZ                        1:08.03  
 31 Sieber, Jason             17 Team OK-OK                      1:09.79  
 32 Simson, William           16 MN-MN                           1:10.05  
 33 Chambers, Roy             16 AR-AR                           1:11.03  
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN      2:13.85    2:10.63   30  
       30.70  1:03.91  1:37.95  2:10.63                                    
  2 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN      2:12.94    2:11.99   27  
       29.57  1:02.62  1:37.18  2:11.99                                    
  3 Hedge, David              17 Team Illinois-IL     2:13.93    2:12.37   26  
       30.70  1:03.63  1:37.93  2:12.37                                    
  4 Berve, Dan                18 MW-MW                2:15.22    2:13.45   25  
       30.69  1:04.40  1:39.26  2:13.45                                    
  5 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV            2:14.97    2:14.45   24  
       31.63  1:05.89  1:40.46  2:14.45                                    
  6 Koop, Andre               16 Mo Val-MV            2:14.14    2:14.65   23  
       31.82  1:04.86  1:39.00  2:14.65                                    
  7 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL     2:14.85    2:15.03   22  
       31.34  1:04.86  1:39.70  2:15.03                                    
  8 McKay, Cameron            16 Mo Val-MV            2:16.13    2:19.48   21  
       32.10  1:06.91  1:43.48  2:19.48                                    
B - Final
  9 Griffey, Joshua           16 WI-WI                2:16.19    2:14.05   19  
       31.17  1:04.83  1:39.01  2:14.05                                    
 10 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                2:16.65    2:17.08   17  
       32.19  1:06.22  1:41.26  2:17.08                                    
 11 Bonzer, Matt              17 Zones-ND             2:18.87    2:17.48   16  
       31.58  1:06.04  1:41.84  2:17.48                                    
 12 Holy, Ryan                15 LE-LE                2:19.82    2:17.73   15  
       32.38  1:06.78  1:42.43  2:17.73                                    
 13 Fulton, Nick              16 MN-MN                2:18.88    2:19.16   14  
       31.99  1:08.00  1:44.46  2:19.16                                    
 14 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                2:19.58    2:20.55   13  
       32.57  1:07.33  1:43.92  2:20.55                                    
 15 Laughlin, Patrick         15 Team Indiana-IN      2:19.76    2:20.83   12  
       33.28  1:08.61  1:45.05  2:20.83                                    
 16 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN      2:17.95    2:21.72   11  
       32.99  1:08.00  1:44.93  2:21.72                                    
C - Final
 17 Carney, Alex              15 Mo Val-MV            2:21.08    2:18.53    9  
       33.58  1:08.88  1:44.45  2:18.53                                    
 18 Wolverton, Andy           16 OH-OH                2:20.24    2:18.68    7  
       32.34  1:06.79  1:43.11  2:18.68                                    
 19 Benson, Curtis            16 MW-MW                2:22.91    2:19.46    6  
       32.46  1:07.38  1:43.85  2:19.46                                    
 20 Johns, Brian              18 Team Iowa-IA         2:22.66    2:20.80    5  
       32.75  1:08.51  1:44.71  2:20.80                                    
 21 Benson, Jason             15 Mo Val-MV            2:23.01    2:21.94    4  
       33.00  1:08.22  1:45.06  2:21.94                                    
 22 Schneider, Dustin         16 WI-WI                2:21.06    2:22.75    3  
       33.29  1:08.68  1:45.73  2:22.75                                    
 23 Markle, Ari               17 LE-LE                2:21.06    2:22.77    2  
       32.24  1:08.19  1:45.41  2:22.77                                    
 24 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                2:23.20    2:27.74    1  
       32.11  1:07.35  1:46.69  2:27.74                                    
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN                 2:12.94  
     1:03.38  2:12.94                                                      
  2 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN                 2:13.85  
     1:05.38  2:13.85                                                      
  3 Hedge, David              17 Team Illinois-IL                2:13.93  
     1:04.65  2:13.93                                                      
  4 Koop, Andre               16 Mo Val-MV                       2:14.14  
     1:05.16  2:14.14                                                      
  5 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL                2:14.85  
     1:05.47  2:14.85                                                      
  6 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV                       2:14.97  
     1:06.17  2:14.97                                                      
  7 Berve, Dan                18 MW-MW                           2:15.22  
     1:07.21  2:15.22                                                      
  8 McKay, Cameron            16 Mo Val-MV                       2:16.13  
     1:06.22  2:16.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griffey, Joshua           16 WI-WI                           2:16.19  
     1:06.46  2:16.19                                                      
 10 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                           2:16.65  
     1:07.50  2:16.65                                                      
 11 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN                 2:17.95  
     1:07.30  2:17.95                                                      
 12 Bonzer, Matt              17 Zones-ND                        2:18.87  
     1:07.53  2:18.87                                                      
 13 Fulton, Nick              16 MN-MN                           2:18.88  
     1:08.32  2:18.88                                                      
 14 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                           2:19.58  
     1:08.90  2:19.58                                                      
 15 Laughlin, Patrick         15 Team Indiana-IN                 2:19.76  
     1:08.08  2:19.76                                                      
 16 Holy, Ryan                15 LE-LE                           2:19.82  
     1:07.43  2:19.82                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wolverton, Andy           16 OH-OH                           2:20.24  
     1:08.23  2:20.24                                                      
 18 Markle, Ari               17 LE-LE                           2:21.06  
     1:07.55  2:21.06                                                      
 18 Schneider, Dustin         16 WI-WI                           2:21.06  
     1:08.87  2:21.06                                                      
 20 Carney, Alex              15 Mo Val-MV                       2:21.08  
     1:08.30  2:21.08                                                      
 21 Johns, Brian              18 Team Iowa-IA                    2:22.66  
     1:08.05  2:22.66                                                      
 22 Benson, Curtis            16 MW-MW                           2:22.91  
     1:08.75  2:22.91                                                      
 23 Benson, Jason             15 Mo Val-MV                       2:23.01  
     1:08.90  2:23.01                                                      
 24 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                           2:23.20  
     1:11.35  2:23.20                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wasserbauer, Matt         15 LE-LE                           2:23.93  
     1:07.60  2:23.93                                                      
 26 Winter, David             15 Mo Val-MV                       2:24.02  
     1:10.42  2:24.02                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ringwelski, Andy          17 Mo Val-MV                       2:24.57  
     1:10.16  2:24.57                                                      
 28 Yarbrough, Stefan         17 Ozark-OZ                        2:24.79  
     1:09.52  2:24.79                                                      
 29 Sweet, Michael            15 Team Indiana-IN                 2:26.44  
     1:11.91  2:26.44                                                      
 30 Powers, Patrick           16 Team OK-OK                      2:28.46  
     1:11.99  2:28.46                                                      
 31 Kaminski, Michael         17 Team OK-OK                      2:36.34  
     1:14.63  2:36.34                                                      
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stalnecker, Colin         17 Team Indiana-IN      1:07.06    1:06.22   30  
       31.93  1:06.22                                                      
  2 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                1:08.96    1:06.78   27  
       31.61  1:06.78                                                      
  3 Mentele, Jacob            17 SD-SD                1:07.91    1:08.19   26  
       31.89  1:08.19                                                      
  4 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN      1:09.29    1:08.36   25  
       32.70  1:08.36                                                      
  5 Harris, Ted               16 Ozark-OZ             1:10.20    1:09.01   24  
       31.84  1:09.01                                                      
  6 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN      1:10.03    1:09.17   23  
       33.47  1:09.17                                                      
  7 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN      1:09.06    1:09.39   22  
       33.05  1:09.39                                                      
  8 Hanson, Spenser           16 Team Indiana-IN      1:09.63    1:11.10   21  
       33.83  1:11.10                                                      
B - Final
  9 Lewno, Adam               17 WI-WI                1:11.70    1:10.05   19  
       32.63  1:10.05                                                      
 10 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                1:10.27    1:10.21   17  
       33.12  1:10.21                                                      
 11 Timmer, Jason             17 MN-MN                1:12.91    1:11.72   15.5
       33.64  1:11.72                                                      
 11 Kolsrud, B J              15 Team Iowa-IA         1:11.94    1:11.72   15.5
       32.89  1:11.72                                                      
 13 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                1:12.97    1:12.01   14  
       33.88  1:12.01                                                      
 14 Riddle, James             18 Team OK-OK           1:12.97    1:12.16   13  
       33.93  1:12.16                                                      
 15 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN      1:12.87    1:12.51   12  
       34.16  1:12.51                                                      
 16 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN      1:12.90    1:14.25   11  
       34.54  1:14.25                                                      
C - Final
 17 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN      1:13.25    1:11.92    9  
       34.12  1:11.92                                                      
 18 Fleming, Joshua           17 MW-MW                1:13.38    1:12.51    7  
       34.00  1:12.51                                                      
 19 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ             1:14.12    1:13.47    6  
       34.80  1:13.47                                                      
 20 Graham, Brent             16 Team Indiana-IN      1:13.34    1:13.61    5  
       34.35  1:13.61                                                      
 21 Schranck, Stephen         16 Ozark-OZ             1:14.25    1:13.84    4  
       34.15  1:13.84                                                      
 22 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                1:14.11    1:14.26    3  
       34.58  1:14.26                                                      
 23 Ladner, Nate              15 Mo Val-MV            1:13.57    1:14.46    2  
       34.89  1:14.46                                                      
 24 Margheim, Kyle            17 SD-SD                1:13.99    1:15.29    1  
       35.23  1:15.29                                                      
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stalnecker, Colin         17 Team Indiana-IN                 1:07.06  
  2 Mentele, Jacob            17 SD-SD                           1:07.91  
  3 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                           1:08.96  
  4 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN                 1:09.06  
  5 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN                 1:09.29  
  6 Hanson, Spenser           16 Team Indiana-IN                 1:09.63  
  7 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN                 1:10.03  
  8 Harris, Ted               16 Ozark-OZ                        1:10.20  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                           1:10.27  
 10 Lewno, Adam               17 WI-WI                           1:11.70  
 11 Kolsrud, B J              15 Team Iowa-IA                    1:11.94  
 12 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN                 1:12.87  
 13 Lubbehusen, Philip        18 Team Indiana-IN                 1:12.90  
 14 Timmer, Jason             17 MN-MN                           1:12.91  
 15 Riddle, James             18 Team OK-OK                      1:12.97  
 15 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                           1:12.97  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN                 1:13.25  
 18 Graham, Brent             16 Team Indiana-IN                 1:13.34  
 19 Fleming, Joshua           17 MW-MW                           1:13.38  
 20 Ladner, Nate              15 Mo Val-MV                       1:13.57  
 21 Margheim, Kyle            17 SD-SD                           1:13.99  
 22 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                           1:14.11  
 23 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ                        1:14.12  
 24 Schranck, Stephen         16 Ozark-OZ                        1:14.25  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                           1:14.30  
 26 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV                       1:14.44  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN                 1:14.94  
 28 Plutz, John               15 WI-WI                           1:15.03  
 29 Benson, Curtis            16 MW-MW                           1:15.52  
 30 Lichtmann, Daniel         17 Team OK-OK                      1:16.36  
 31 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK                      1:16.43  
 32 Kaminski, Michael         17 Team OK-OK                      1:16.57  
 33 Perry, Dave               16 Mo Val-MV                       1:16.82  
 34 Chambers, Roy             16 AR-AR                           1:17.68  
 35 Ferrell, Scott            16 Team OK-OK                      1:17.94  
 36 Tartamella, Sam           16 LE-LE                           1:17.96  
 37 Wendorff, Dan             15 OH-OH                           1:20.77  
 -- Funke, Chris              16 Mo Val-MV                            DQ  
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN      2:27.13    2:23.43   30  
       33.42  1:08.62  1:45.10  2:23.43                                    
  2 Mentele, Jacob            17 SD-SD                2:25.84    2:23.82   27  
       32.77  1:09.31  1:46.76  2:23.82                                    
  3 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                2:29.79    2:24.05   26  
       32.70  1:09.19  1:45.48  2:24.05                                    
  4 Stalnecker, Colin         17 Team Indiana-IN      2:28.93    2:24.18   25  
       33.29  1:09.72  1:46.76  2:24.18                                    
  5 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                2:33.18    2:33.06   24  
       33.06  1:10.89  1:51.19  2:33.06                                    
  6 Lewno, Adam               17 WI-WI                2:34.94    2:35.46   23  
       33.70  1:12.55  1:53.28  2:35.46                                    
  7 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN      2:33.86    2:35.62   22  
       35.55  1:14.92  1:56.41  2:35.62                                    
  8 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                2:37.14    2:39.97   21  
       35.22  1:15.35  1:57.27  2:39.97                                    
B - Final
  9 Hanson, Spenser           16 Team Indiana-IN      2:37.91    2:34.51   19  
       35.46  1:15.25  1:55.50  2:34.51                                    
 10 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ             2:39.22    2:35.33   17  
       35.83  1:15.56  1:55.15  2:35.33                                    
 11 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                2:38.16    2:35.40   16  
       35.29  1:14.53  1:54.89  2:35.40                                    
 12 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK           2:41.26    2:37.42   15  
       35.99  1:15.36  1:56.13  2:37.42                                    
 13 Graham, Brent             16 Team Indiana-IN      2:40.66    2:37.47   14  
       35.50  1:15.14  1:56.02  2:37.47                                    
 14 Noble, Brent              17 Team Indiana-IN      2:40.46    2:38.98   13  
       35.85  1:15.98  1:57.63  2:38.98                                    
 15 Harris, Ted               16 Ozark-OZ             2:37.98    2:39.27   12  
       34.40  1:14.25  1:56.06  2:39.27                                    
 16 Perry, Dave               16 Mo Val-MV            2:41.36    2:44.63   11  
       37.38  1:18.21  2:01.72  2:44.63                                    
C - Final
 17 Fleming, Joshua           17 MW-MW                2:42.74    2:37.82    9  
       34.71  1:13.87  1:55.49  2:37.82                                    
 18 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN      2:46.67    2:38.35    7  
       36.12  1:17.55  2:01.29  2:38.35                                    
 19 Dragon, James             17 Team Iowa-IA         2:42.16    2:39.23    6  
       35.31  1:15.41  1:57.13  2:39.23                                    
 20 Margheim, Kyle            17 SD-SD                2:44.66    2:41.40    5  
       36.21  1:16.38  1:58.65  2:41.40                                    
 21 Benson, Curtis            16 MW-MW                2:46.07    2:42.53    4  
       36.21  1:17.11  1:59.66  2:42.53                                    
 22 Funke, Chris              16 Mo Val-MV            2:45.18    2:46.70    3  
       36.27  1:18.08  2:01.47  2:46.70                                    
 23 Lichtmann, Daniel         17 Team OK-OK           2:44.74    2:48.57    2  
       36.34  1:18.18  2:02.78  2:48.57                                    
 24 Happ, Kevin               15 LE-LE                2:49.51    2:49.19    1  
       39.66  1:21.29  2:05.46  2:49.19                                    
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mentele, Jacob            17 SD-SD                           2:25.84  
     1:09.89  2:25.84                                                      
  2 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN                 2:27.13  
     1:11.14  2:27.13                                                      
  3 Stalnecker, Colin         17 Team Indiana-IN                 2:28.93  
     1:10.95  2:28.93                                                      
  4 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                           2:29.79  
     1:12.79  2:29.79                                                      
  5 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                           2:33.18  
     1:10.99  2:33.18                                                      
  6 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN                 2:33.86  
     1:14.40  2:33.86                                                      
  7 Lewno, Adam               17 WI-WI                           2:34.94  
     1:12.27  2:34.94                                                      
  8 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                           2:37.14  
     1:15.07  2:37.14                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hanson, Spenser           16 Team Indiana-IN                 2:37.91  
 10 Harris, Ted               16 Ozark-OZ                        2:37.98  
     1:13.87  2:37.98                                                      
 11 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                           2:38.16  
     1:14.66  2:38.16                                                      
 12 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ                        2:39.22  
     1:15.49  2:39.22                                                      
 13 Noble, Brent              17 Team Indiana-IN                 2:40.46  
     1:16.74  2:40.46                                                      
 14 Graham, Brent             16 Team Indiana-IN                 2:40.66  
 15 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK                      2:41.26  
     1:15.83  2:41.26                                                      
 16 Perry, Dave               16 Mo Val-MV                       2:41.36  
     1:17.45  2:41.36                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dragon, James             17 Team Iowa-IA                    2:42.16  
     1:18.59  2:42.16                                                      
 18 Fleming, Joshua           17 MW-MW                           2:42.74  
     1:15.00  2:42.74                                                      
 19 Margheim, Kyle            17 SD-SD                           2:44.66  
     1:16.93  2:44.66                                                      
 20 Lichtmann, Daniel         17 Team OK-OK                      2:44.74  
     1:19.65  2:44.74                                                      
 21 Funke, Chris              16 Mo Val-MV                       2:45.18  
     1:18.17  2:45.18                                                      
 22 Benson, Curtis            16 MW-MW                           2:46.07  
     1:17.13  2:46.07                                                      
 23 Walter, Daniel            18 Team Indiana-IN                 2:46.67  
     1:18.58  2:46.67                                                      
 24 Happ, Kevin               15 LE-LE                           2:49.51  
     1:21.06  2:49.51                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ferrell, Scott            16 Team OK-OK                      2:52.56  
     1:20.95  2:52.56                                                      
 -- Ross, Matt                17 Team Iowa-IA                         DQ  
     1:15.82       DQ                                                      
 -- Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN                      DQ  
     1:17.52       DQ                                                      
 -- Ladner, Nate              15 Mo Val-MV                            DQ  
     1:17.19       DQ                                                      
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL       56.97      57.02   30  
       26.60    57.02                                                      
  2 Berve, Dan                18 MW-MW                  58.26      57.29   27  
       26.68    57.29                                                      
  3 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN        58.33      57.52   26  
       26.52    57.52                                                      
  4 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN        58.49      57.64   25  
       27.17    57.64                                                      
  5 Wood, Zach                18 MI-MI                  58.20      57.90   24  
       27.34    57.90                                                      
  6 Neff, Andrew              17 LE-LE                  59.01      58.40   23  
       27.65    58.40                                                      
  7 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ               58.89      58.54   22  
       27.19    58.54                                                      
  8 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                  59.26      58.86   21  
       27.72    58.86                                                      
B - Final
  9 Weis, Adam                16 MN-MN                1:00.63      59.43   19  
       27.91    59.43                                                      
 10 Dragon, James             17 Team Iowa-IA           59.75      59.67   17  
       27.88    59.67                                                      
 11 Samland, Zac              16 MW-MW                1:00.19      59.74   16  
       28.52    59.74                                                      
 12 Ziegler, Connor           17 MN-MN                1:00.28      59.92   15  
       28.00    59.92                                                      
 13 Head, Chris               16 Team Indiana-IN      1:00.72    1:00.04   14  
       28.41  1:00.04                                                      
 14 Byars, Brad               17 Ozark-OZ             1:00.04    1:00.20   13  
       28.00  1:00.20                                                      
 15 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN      1:00.10    1:00.40   12  
       28.47  1:00.40                                                      
 16 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN      1:00.45    1:00.64   11  
       28.16  1:00.64                                                      
C - Final
 17 Timmer, Jason             17 MN-MN                1:01.20      58.85    9  
       27.41    58.85                                                      
 18 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK           1:00.85      59.17    7  
       27.42    59.17                                                      
 19 Markle, Ari               17 LE-LE                1:01.90    1:00.22    6  
       28.29  1:00.22                                                      
 20 Cuevas, Billy             16 MN-MN                1:00.88    1:00.39    5  
       28.57  1:00.39                                                      
 21 Burr, Zach                17 Mo Val-MV            1:01.10    1:00.75    4  
       28.74  1:00.75                                                      
 22 Powers, Patrick           16 Team OK-OK           1:01.64    1:00.83    3  
       28.40  1:00.83                                                      
 23 Mentele, Jacob            17 SD-SD                1:01.37    1:01.61    2  
       28.84  1:01.61                                                      
 24 Margheim, Kyle            17 SD-SD                1:01.57    1:01.94    1  
       28.77  1:01.94                                                      
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL                  56.97  
  2 Wood, Zach                18 MI-MI                             58.20  
  3 Berve, Dan                18 MW-MW                             58.26  
  4 Ruth, Kyle                18 Team Indiana-IN                   58.33  
  5 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN                   58.49  
  6 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ                          58.89  
  7 Neff, Andrew              17 LE-LE                             59.01  
  8 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                             59.26  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dragon, James             17 Team Iowa-IA                      59.75  
 10 Byars, Brad               17 Ozark-OZ                        1:00.04  
 11 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN                 1:00.10  
 12 Samland, Zac              16 MW-MW                           1:00.19  
 13 Ziegler, Connor           17 MN-MN                           1:00.28  
 14 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN                 1:00.45  
 15 Weis, Adam                16 MN-MN                           1:00.63  
 16 Head, Chris               16 Team Indiana-IN                 1:00.72  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK                      1:00.85  
 18 Cuevas, Billy             16 MN-MN                           1:00.88  
 19 Holmes, CJ                16 MI-MI                           1:00.96  
 20 Burr, Zach                17 Mo Val-MV                       1:01.10  
 21 Timmer, Jason             17 MN-MN                           1:01.20  
 22 Mentele, Jacob            17 SD-SD                           1:01.37  
 23 Margheim, Kyle            17 SD-SD                           1:01.57  
 24 Powers, Patrick           16 Team OK-OK                      1:01.64  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Markle, Ari               17 LE-LE                           1:01.90  
 26 Judge, Dan                15 Team Indiana-IN                 1:02.24  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Haley, Roddie             17 AR-AR                           1:02.53  
 28 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                           1:02.64  
 29 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN                 1:02.78  
 30 Stanaway, Pat             17 MN-MN                           1:02.97  
 31 Anderson, Bill            16 LE-LE                           1:03.01  
 32 Hughes, Blake             15 Team Indiana-IN                 1:03.17  
 33 Schneider, Dustin         16 WI-WI                           1:03.19  
 34 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV                       1:03.21  
 35 Griffey, Joshua           16 WI-WI                           1:03.22  
 36 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV                       1:03.52  
 37 Camarata, Anthony         17 Team Indiana-IN                 1:03.63  
 38 Conway, Chris             18 LE-LE                           1:03.72  
 39 Biebuyck, Scott           15 MI-MI                           1:03.89  
 40 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN                 1:04.09  
 41 Nordtvedt, TY             17 MN-MN                           1:04.30  
 42 Wendorff, Dan             15 OH-OH                           1:04.38  
 43 Bloomer, Kyle             16 Team OK-OK                      1:04.40  
 44 Yoder, Jeffrey            18 Ozark-OZ                        1:04.70  
 45 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN                 1:04.86  
 46 Yarbrough, Stefan         17 Ozark-OZ                        1:05.24  
 47 Kovacs, Sandor            18 Ozark-OZ                        1:05.57  
 48 Pampush, Robert           16 LE-LE                           1:06.69  
 49 Simson, William           16 MN-MN                           1:10.47  
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL     2:09.70    2:07.18   30  
       29.28  1:02.26  1:35.12  2:07.18                                    
  2 Sellers, Justin           17 Mo Val-MV            2:06.54    2:07.50   27  
       27.31    59.11  1:32.37  2:07.50                                    
  3 Weis, Adam                16 MN-MN                2:12.34    2:09.32   26  
       29.65  1:02.80  1:35.90  2:09.32                                    
  4 Neff, Andrew              17 LE-LE                2:11.20    2:09.46   25  
       28.83  1:00.97  1:34.21  2:09.46                                    
  5 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                2:13.12    2:10.65   24  
       29.65  1:02.77  1:36.22  2:10.65                                    
  6 Wessels, Seth             15 Team Iowa-IA         2:12.30    2:12.10   23  
       29.23  1:02.84  1:37.33  2:12.10                                    
  7 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ             2:12.90    2:12.78   22  
       28.58  1:01.89  1:36.31  2:12.78                                    
  8 Schneider, Dustin         16 WI-WI                2:13.35    2:14.02   21  
       29.17  1:02.81  1:38.12  2:14.02                                    
B - Final
  9 Head, Chris               16 Team Indiana-IN      2:16.21    2:13.25   19  
       29.60  1:03.09  1:37.57  2:13.25                                    
 10 Graves, Jimmy             15 WI-WI                2:17.57    2:13.57   17  
       30.37  1:03.94  1:38.76  2:13.57                                    
 11 Holmes, CJ                16 MI-MI                2:17.87    2:14.55   16  
       29.83  1:03.26  1:38.07  2:14.55                                    
 12 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN      2:13.71    2:14.86   15  
       29.05  1:02.36  1:38.00  2:14.86                                    
 13 Burr, Zach                17 Mo Val-MV            2:16.86    2:15.83   14  
       29.50  1:03.69  1:39.12  2:15.83                                    
 14 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN      2:17.19    2:15.93   13  
       29.47  1:03.42  1:39.01  2:15.93                                    
 15 Holy, Ryan                15 LE-LE                2:17.82    2:16.94   12  
       30.34  1:04.66  1:40.62  2:16.94                                    
 16 Seleskie, Michael         17 MN-MN                2:16.89    2:17.30   11  
       29.66  1:03.97  1:39.81  2:17.30                                    
C - Final
 17 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV            2:21.50    2:13.13    9  
       29.48  1:02.81  1:37.39  2:13.13                                    
 18 Samland, Zac              16 MW-MW                2:18.98    2:14.69    7  
       29.19  1:02.57  1:38.25  2:14.69                                    
 19 Ziegler, Connor           17 MN-MN                2:18.45    2:16.16    6  
       29.63  1:03.50  1:38.91  2:16.16                                    
 20 Mentele, Jacob            17 SD-SD                2:19.30    2:16.55    5  
       29.64  1:03.94  1:40.30  2:16.55                                    
 21 Griffey, Joshua           16 WI-WI                2:20.02    2:17.44    4  
       29.72  1:03.92  1:39.67  2:17.44                                    
 22 Leibold, Robby            16 WI-WI                2:22.37    2:20.71    3  
       30.83  1:06.12  1:42.89  2:20.71                                    
 23 Margheim, Kyle            17 SD-SD                2:21.74    2:21.79    2  
       29.81  1:04.45  1:42.49  2:21.79                                    
 24 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN      2:30.19    2:23.76    1  
       29.09  1:04.33  1:43.77  2:23.76                                    
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sellers, Justin           17 Mo Val-MV                       2:06.54  
       59.46  2:06.54                                                      
  2 McGill, Tyler             15 Team Illinois-IL                2:09.70  
     1:01.21  2:09.70                                                      
  3 Neff, Andrew              17 LE-LE                           2:11.20  
     1:01.65  2:11.20                                                      
  4 Wessels, Seth             15 Team Iowa-IA                    2:12.30  
     1:02.54  2:12.30                                                      
  5 Weis, Adam                16 MN-MN                           2:12.34  
     1:02.89  2:12.34                                                      
  6 Langenfeld, Andrew        16 Ozark-OZ                        2:12.90  
     1:03.21  2:12.90                                                      
  7 Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                           2:13.12  
     1:03.31  2:13.12                                                      
  8 Schneider, Dustin         16 WI-WI                           2:13.35  
     1:04.09  2:13.35                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN                 2:13.71  
     1:02.79  2:13.71                                                      
 10 Head, Chris               16 Team Indiana-IN                 2:16.21  
     1:03.34  2:16.21                                                      
 11 Burr, Zach                17 Mo Val-MV                       2:16.86  
     1:03.98  2:16.86                                                      
 12 Seleskie, Michael         17 MN-MN                           2:16.89  
     1:05.53  2:16.89                                                      
 13 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN                 2:17.19  
     1:04.33  2:17.19                                                      
 14 Graves, Jimmy             15 WI-WI                           2:17.57  
     1:05.32  2:17.57                                                      
 15 Holy, Ryan                15 LE-LE                           2:17.82  
     1:04.81  2:17.82                                                      
 16 Holmes, CJ                16 MI-MI                           2:17.87  
     1:02.02  2:17.87                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ziegler, Connor           17 MN-MN                           2:18.45  
     1:05.07  2:18.45                                                      
 18 Samland, Zac              16 MW-MW                           2:18.98  
     1:04.22  2:18.98                                                      
 19 Mentele, Jacob            17 SD-SD                           2:19.30  
     1:04.90  2:19.30                                                      
 20 Griffey, Joshua           16 WI-WI                           2:20.02  
     1:05.07  2:20.02                                                      
 21 Zabler, Dan               16 Mo Val-MV                       2:21.50  
     1:06.20  2:21.50                                                      
 22 Margheim, Kyle            17 SD-SD                           2:21.74  
     1:04.54  2:21.74                                                      
 23 Leibold, Robby            16 WI-WI                           2:22.37  
     1:05.79  2:22.37                                                      
 24 Fozkos, Robert            16 Team Indiana-IN                 2:30.19  
     1:06.48  2:30.19                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Powers, Patrick           16 Team OK-OK                      2:30.29  
     1:07.79  2:30.29                                                      
 26 Yarbrough, Stefan         17 Ozark-OZ                        2:31.42  
     1:11.51  2:31.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Fee, Devin                16 Team OK-OK                      2:35.58  
     1:10.66  2:35.58                                                      
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN      2:12.02    2:09.60   30  
       26.98    59.72  1:39.35  2:09.60                                    
  2 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                2:15.79    2:10.31   27  
       28.61  1:02.40  1:39.18  2:10.31                                    
  3 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN      2:13.85    2:13.22   26  
       28.13  1:01.22  1:40.71  2:13.22                                    
  4 Winter, David             15 Mo Val-MV            2:15.87    2:14.11   25  
       29.28  1:04.32  1:43.65  2:14.11                                    
  5 Mentele, Jacob            17 SD-SD                2:14.71    2:14.12   24  
       28.38  1:04.90  1:42.82  2:14.12                                    
  6 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                2:16.05    2:15.54   23  
       28.79  1:03.77  1:44.70  2:15.54                                    
  7 Koop, Andre               16 Mo Val-MV            2:16.03    2:15.92   22  
       28.89  1:01.81  1:43.26  2:15.92                                    
  8 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV            2:14.18    2:16.56   21  
       28.86  1:05.64  1:45.64  2:16.56                                    
B - Final
  9 Timmer, Jason             17 MN-MN                2:16.71    2:14.24   19  
       27.75  1:01.71  1:42.29  2:14.24                                    
 10 Griffey, Joshua           16 WI-WI                2:17.86    2:15.24   17  
       29.27  1:03.37  1:44.26  2:15.24                                    
 11 Hedge, David              17 Team Illinois-IL     2:17.42    2:16.45   16  
       29.24  1:02.17  1:45.28  2:16.45                                    
 12 Dragon, James             17 Team Iowa-IA         2:16.99    2:17.35   15  
       28.23  1:04.95  1:45.24  2:17.35                                    
 13 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN      2:17.33    2:19.20   14  
       29.68  1:05.13  1:46.84  2:19.20                                    
 14 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN      2:19.13    2:19.81   13  
       29.24  1:05.64  1:48.06  2:19.81                                    
 15 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV            2:19.05    2:20.81   12  
       29.11  1:05.02  1:47.86  2:20.81                                    
 16 Neff, Andrew              17 LE-LE                2:17.63    2:25.32   11  
       29.06  1:07.22  1:49.39  2:25.32                                    
C - Final
 17 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL     2:19.17    2:17.26    9  
       28.50  1:01.99  1:45.77  2:17.26                                    
 18 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN      2:19.69    2:17.93    7  
       28.93  1:03.67  1:45.21  2:17.93                                    
 19 Fulton, Nick              16 MN-MN                2:19.22    2:18.11    6  
       29.61  1:04.54  1:47.82  2:18.11                                    
 20 Holy, Ryan                15 LE-LE                2:19.14    2:18.32    5  
       29.70  1:04.85  1:46.52  2:18.32                                    
 21 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                2:19.60    2:18.86    4  
       29.12  1:04.02  1:47.89  2:18.86                                    
 22 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV            2:19.89    2:20.21    3  
       29.75  1:04.01  1:47.94  2:20.21                                    
 23 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                2:19.46    2:20.39    2  
       29.79  1:06.37  1:46.58  2:20.39                                    
 -- O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                2:19.31         DQ  
       29.58  1:05.70  1:46.94       DQ                                    
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN                 2:12.02  
     1:01.02  2:12.02                                                      
  2 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN                 2:13.85  
     1:01.30  2:13.85                                                      
  3 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV                       2:14.18  
     1:04.50  2:14.18                                                      
  4 Mentele, Jacob            17 SD-SD                           2:14.71  
     1:04.96  2:14.71                                                      
  5 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                           2:15.79  
     1:04.49  2:15.79                                                      
  6 Winter, David             15 Mo Val-MV                       2:15.87  
     1:04.74  2:15.87                                                      
  7 Koop, Andre               16 Mo Val-MV                       2:16.03  
     1:01.94  2:16.03                                                      
  8 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                           2:16.05  
     1:03.87  2:16.05                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wessels, Seth             15 Team Iowa-IA                    2:16.65  
     1:03.92  2:16.65                                                      
 10 Timmer, Jason             17 MN-MN                           2:16.71  
     1:05.62  2:16.71                                                      
 11 Dragon, James             17 Team Iowa-IA                    2:16.99  
     1:05.29  2:16.99                                                      
 12 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV                       2:17.15  
     1:05.08  2:17.15                                                      
 13 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN                 2:17.33  
     1:04.80  2:17.33                                                      
 14 Hedge, David              17 Team Illinois-IL                2:17.42  
     1:03.64  2:17.42                                                      
 15 Neff, Andrew              17 LE-LE                           2:17.63  
     1:03.97  2:17.63                                                      
 16 Griffey, Joshua           16 WI-WI                           2:17.86  
     1:04.08  2:17.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Portela, Anthony          16 Mo Val-MV                       2:19.05  
     1:03.97  2:19.05                                                      
 18 Troyer, Kevin             15 Team Indiana-IN                 2:19.13  
     1:05.71  2:19.13                                                      
 19 Holy, Ryan                15 LE-LE                           2:19.14  
     1:04.55  2:19.14                                                      
 20 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL                2:19.17  
     1:04.85  2:19.17                                                      
 21 Fulton, Nick              16 MN-MN                           2:19.22  
     1:05.75  2:19.22                                                      
 22 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                           2:19.31  
     1:05.72  2:19.31                                                      
 23 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                           2:19.46  
     1:05.84  2:19.46                                                      
 24 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV                       2:19.49  
     1:04.43  2:19.49                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Nielsen, Tyler            15 MW-MW                           2:19.60  
     1:04.73  2:19.60                                                      
 26 Millard, Ryan             18 Team Indiana-IN                 2:19.69  
     1:04.48  2:19.69                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 27 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV                       2:19.89  
     1:04.53  2:19.89                                                      
 28 Marschall, Ted            15 MN-MN                           2:20.82  
     1:07.43  2:20.82                                                      
 29 Horvat, Tim               16 Team Iowa-IA                    2:21.21  
     1:05.17  2:21.21                                                      
 30 Weis, Adam                16 MN-MN                           2:21.25  
     1:06.90  2:21.25                                                      
 31 Wood, Zach                18 MI-MI                           2:21.33  
     1:06.77  2:21.33                                                      
 32 Allison, Andrew           17 Team Illinois-IL                2:21.34  
     1:05.35  2:21.34                                                      
 33 Lawson, Graeme            18 Team OK-OK                      2:21.44  
     1:06.54  2:21.44                                                      
 34 Lewno, Adam               17 WI-WI                           2:21.46  
     1:09.44  2:21.46                                                      
 35 Sellon, Chris             16 Mo Val-MV                       2:21.59  
     1:07.33  2:21.59                                                      
 36 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK                      2:21.61  
     1:04.47  2:21.61                                                      
 37 Colley, Joseph            17 Team Indiana-IN                 2:21.70  
     1:03.74  2:21.70                                                      
 38 Graham, Brent             16 Team Indiana-IN                 2:21.85  
     1:08.57  2:21.85                                                      
 39 Byzov, Ilya               15 LE-LE                           2:22.36  
     1:09.51  2:22.36                                                      
 40 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                           2:23.07  
     1:06.95  2:23.07                                                      
 41 Bonzer, Matt              17 Zones-ND                        2:23.48  
     1:05.67  2:23.48                                                      
 42 Pelkey, Sam               15 Team Indiana-IN                 2:23.72  
     1:06.76  2:23.72                                                      
 43 Robinson, Thomas          15 Mo Val-MV                       2:23.79  
     1:04.77  2:23.79                                                      
 44 Burr, Zach                17 Mo Val-MV                       2:24.55  
     1:07.90  2:24.55                                                      
 45 Bonewell, Tyler           16 MN-MN                           2:24.58  
     1:09.12  2:24.58                                                      
 46 Happ, Kevin               15 LE-LE                           2:24.64  
     1:07.65  2:24.64                                                      
 47 Ruggeburg, Adam           17 Mo Val-MV                       2:24.86  
     1:06.01  2:24.86                                                      
 48 Kuper, Jameson            15 Ozark-OZ                        2:25.07  
     1:10.18  2:25.07                                                      
 49 Ferrell, Ryan             17 Team OK-OK                      2:25.09  
     1:07.95  2:25.09                                                      
 50 Hanson, Spenser           16 Team Indiana-IN                 2:25.40  
     1:11.67  2:25.40                                                      
 51 Wolverton, Andy           16 OH-OH                           2:25.58  
     1:05.52  2:25.58                                                      
 52 Benson, Curtis            16 MW-MW                           2:25.59  
     1:06.65  2:25.59                                                      
 53 Plutz, John               15 WI-WI                           2:25.65  
     1:10.27  2:25.65                                                      
 54 Schranck, Stephen         16 Ozark-OZ                        2:26.15  
     1:10.10  2:26.15                                                      
 55 Simson, William           16 MN-MN                           2:26.42  
     1:10.92  2:26.42                                                      
 56 Margheim, Kyle            17 SD-SD                           2:26.48  
     1:10.74  2:26.48                                                      
 57 Perry, Dave               16 Mo Val-MV                       2:26.79  
     1:10.47  2:26.79                                                      
 58 Fleming, Joshua           17 MW-MW                           2:28.22  
     1:09.17  2:28.22                                                      
 59 Wendorff, Dan             15 OH-OH                           2:29.62  
     1:09.55  2:29.62                                                      
 60 Weisberger, Ryan          15 Team Indiana-IN                 2:30.37  
     1:06.85  2:30.37                                                      
 61 Sammons, Peter            17 MN-MN                           2:31.00  
     1:07.46  2:31.00                                                      
 62 Pampush, Robert           16 LE-LE                           2:32.22  
     1:11.18  2:32.22                                                      
 63 Wolf, Andrew              16 Zones-ND                        2:32.52  
     1:11.16  2:32.52                                                      
 -- Beaulieu, Elliott         18 MI-MI                                DQ  
     1:07.53       DQ                                                      
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN      4:44.63    4:38.56   30  
       28.08  1:00.61  1:36.34  2:11.91  2:52.92  3:34.28  4:06.48  4:38.56
  2 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                4:44.85    4:41.49   27  
       29.48  1:04.07  1:40.41  2:15.77  2:54.97  3:34.87  4:08.60  4:41.49
  3 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV            4:44.62    4:44.13   26  
       29.07  1:03.16  1:42.16  2:20.23  3:00.34  3:41.68  4:13.20  4:44.13
  4 Koop, Andre               16 Mo Val-MV            4:44.98    4:45.50   25  
       29.58  1:04.38  1:40.14  2:15.25  2:57.15  3:38.90  4:12.44  4:45.50
  5 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN      4:47.51    4:48.23   24  
       29.35  1:03.23  1:40.41  2:16.79  2:57.58  3:39.60  4:14.11  4:48.23
  6 Mentele, Jacob            17 SD-SD                4:46.84    4:48.53   23  
       29.34  1:04.35  1:43.55  2:21.49  3:01.47  3:41.90  4:16.21  4:48.53
  7 Wessels, Seth             15 Team Iowa-IA         4:49.55    4:51.42   22  
       29.63  1:04.25  1:43.32  2:21.07  3:03.75  3:46.30  4:19.52  4:51.42
 -- Holy, Ryan                15 LE-LE                4:47.81         DQ  
       30.48  1:04.99  1:42.91  2:19.44  3:01.79  3:44.27  4:17.67       DQ
B - Final
  9 Winter, David             15 Mo Val-MV            4:50.87    4:46.80   19  
       29.95  1:05.17  1:42.64  2:19.83  3:00.69  3:41.92  4:14.61  4:46.80
 10 Dragon, James             17 Team Iowa-IA         4:52.32    4:50.04   17  
       30.00  1:04.22  1:42.85  2:20.58  3:01.95  3:43.95  4:17.63  4:50.04
 11 Seleskie, Michael         17 MN-MN                4:51.07    4:50.78   16  
       29.45  1:04.32  1:42.38  2:20.09  3:04.08  3:47.61  4:20.19  4:50.78
 12 Griffey, Joshua           16 WI-WI                4:52.10    4:50.85   15  
       29.89  1:04.41  1:41.46  2:17.88  3:00.30  3:43.10  4:17.55  4:50.85
 13 Lewno, Adam               17 WI-WI                4:52.77    4:51.52   14  
       29.69  1:04.61  1:44.83  2:24.56  3:04.96  3:46.24  4:19.84  4:51.52
 14 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV            4:53.93    4:55.27   13  
       30.02  1:04.38  1:44.11  2:23.03  3:05.80  3:49.17  4:22.92  4:55.27
 15 Marschall, Ted            15 MN-MN                4:54.03    4:56.66   12  
       30.86  1:06.04  1:45.60  2:23.17  3:05.36  3:48.80  4:23.28  4:56.66
 16 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                4:53.73    5:03.07   11  
       28.97  1:02.62  1:43.31  2:23.25  3:07.23  3:51.91  4:27.67  5:03.07
C - Final
 17 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK           4:54.84    4:48.73    9  
       30.61  1:05.94  1:43.10  2:20.33  3:02.72  3:44.82  4:17.55  4:48.73
 18 Riddle, James             18 Team OK-OK           4:54.14    4:48.76    7  
       30.94  1:05.99  1:45.50  2:23.11  3:04.77  3:46.33  4:18.08  4:48.76
 19 Byzov, Ilya               15 LE-LE                4:54.64    4:51.50    6  
       30.54  1:05.70  1:46.30  2:24.66  3:06.17  3:48.24  4:20.93  4:51.50
 20 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                4:55.94    4:51.73    5  
       31.05  1:06.81  1:45.06  2:22.12  3:05.21  3:48.22  4:21.14  4:51.73
 21 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN      4:56.42    4:52.42    4  
       29.87  1:05.51  1:42.71  2:19.22  3:02.38  3:45.97  4:20.06  4:52.42
 22 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV            4:56.49    4:59.35    3  
       30.03  1:04.94  1:41.47  2:18.06  3:03.95  3:51.20  4:25.49  4:59.35
 23 Goble, Blake              16 Team Illinois-IL     4:59.30    5:02.18    2  
       31.53  1:07.58  1:46.02  2:23.20  3:07.95  3:54.26  4:28.30  5:02.18
 24 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ             4:56.79    5:05.04    1  
       31.10  1:06.30  1:46.72  2:25.10  3:11.03  3:57.23  4:31.89  5:05.04
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Brandon              18 Mo Val-MV                       4:44.62  
     1:03.44  2:19.77  3:40.71  4:44.62                                    
  2 Brown, Ted                18 Team Indiana-IN                 4:44.63  
     1:00.15  2:13.83  3:37.42  4:44.63                                    
  3 Hehn, Ronnie              17 MN-MN                           4:44.85  
     1:05.10  2:18.07  3:37.67  4:44.85                                    
  4 Koop, Andre               16 Mo Val-MV                       4:44.98  
     1:04.39  2:15.67  3:38.83  4:44.98                                    
  5 Mentele, Jacob            17 SD-SD                           4:46.84  
     1:03.90  2:22.16  3:41.20  4:46.84                                    
  6 Miller, AJ                16 Team Indiana-IN                 4:47.51  
     1:02.35  2:17.89  3:41.35  4:47.51                                    
  7 Holy, Ryan                15 LE-LE                           4:47.81  
     1:04.75  2:17.86  3:41.67  4:47.81                                    
  8 Wessels, Seth             15 Team Iowa-IA                    4:49.55  
     1:03.47  2:19.61  3:43.60  4:49.55                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Winter, David             15 Mo Val-MV                       4:50.87  
     1:07.33  2:23.48  3:47.13  4:50.87                                    
 10 Seleskie, Michael         17 MN-MN                           4:51.07  
     1:03.88  2:19.00  3:46.20  4:51.07                                    
 11 Griffey, Joshua           16 WI-WI                           4:52.10  
     1:05.90  2:18.89  3:43.14  4:52.10                                    
 12 Dragon, James             17 Team Iowa-IA                    4:52.32  
     1:04.53  2:22.09  3:45.68  4:52.32                                    
 13 Lewno, Adam               17 WI-WI                           4:52.77  
     1:05.15  2:26.15  3:47.15  4:52.77                                    
 14 Biebuyck, Eric            17 MI-MI                           4:53.73  
     1:04.34  2:21.67  3:46.79  4:53.73                                    
 15 Maslan, Andrew            17 Mo Val-MV                       4:53.93  
     1:04.83  2:22.87  3:48.08  4:53.93                                    
 16 Marschall, Ted            15 MN-MN                           4:54.03  
     1:06.65  2:24.94  3:47.57  4:54.03                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Riddle, James             18 Team OK-OK                      4:54.14  
     1:06.77           3:49.67  4:54.14                                    
 18 Byzov, Ilya               15 LE-LE                           4:54.64  
     1:07.12  2:26.32  3:50.90  4:54.64                                    
 19 Lynn, Dylan               15 Team OK-OK                      4:54.84  
     1:05.43  2:21.85  3:48.74  4:54.84                                    
 20 Montague, Jeffrey         16 LE-LE                           4:55.94  
     1:06.85  2:22.53  3:49.70  4:55.94                                    
 21 Hembree, Kyle             16 Team Indiana-IN                 4:56.42  
     1:07.83  2:22.59  3:49.99  4:56.42                                    
 22 Spieker, Dustin           17 Mo Val-MV                       4:56.49  
     1:06.03  2:20.11  3:50.29  4:56.49                                    
 23 Troxel, Steffan           16 Ozark-OZ                        4:56.79  
     1:05.69  2:22.02  3:52.12  4:56.79                                    
 24 Goble, Blake              16 Team Illinois-IL                4:59.30  
     1:08.22  2:23.47  3:52.19  4:59.30                                    
-------------------------------------------------------------------------
 25 Brunfeldt, Alex           17 Mo Val-MV                       5:00.57  
     1:09.33  2:24.75  3:53.82  5:00.57                                    
 26 Hostoffer, Alex           16 LE-LE                           5:00.80  
     1:06.83  2:27.41  3:49.77  5:00.80                                    
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hedge, Michael            16 Team Illinois-IL                5:00.92  
     1:05.81  2:19.45  3:52.80  5:00.92                                    
 28 Sellon, Chris             16 Mo Val-MV                       5:01.55  
     1:08.07  2:24.46  3:53.54  5:01.55                                    
 29 O'Donnell, Derrick        15 WI-WI                           5:01.92  
     1:07.03  2:25.74  3:51.70  5:01.92                                    
 30 Horvat, Tim               16 Team Iowa-IA                    5:02.07  
     1:06.57  2:24.25  3:54.23  5:02.07                                    
 31 Zasadny, Alex             17 Mo Val-MV                       5:03.50  
     1:06.90  2:26.74  3:57.55  5:03.50                                    
 32 Ballentine, Andrew        16 Team Indiana-IN                 5:03.96  
     1:08.50  2:27.67  3:56.84  5:03.96                                    
 33 Funke, Chris              16 Mo Val-MV                       5:04.48  
     1:08.95  2:26.80  3:56.85  5:04.48                                    
 34 McKay, Cameron            16 Mo Val-MV                       5:04.61  
     1:10.68  2: